Dragon’s Dogma: Dark Arisen, stworzona przez Capcom, pierwotnie została wydana w 2012 i znana jest posiadaczom konsol poprzedniej generacji. Ku mojej wielkiej uciesze, doczekaliśmy się odświeżonego wydania na ps4. Dlaczego? Bo jest to tytuł, z którym bez mrugnięcia okiem zarywa się nocki i marnuje urlopy 🙂 Jedna z moich ulubionych gier wszech czasów. Pięknie odświeżona, a co najważniejsze, zawierająca nowe trofea, związane z dodatkiem Dark Arisen.
Szanowni twórcy, dzięki Wam za to po stokroć!
Mamy do czynienia z trzecioosobowym RPG akcji. Gra w starym stylu, bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem systemu walki, jak i rodzaju napotykanych przeciwników. Widowiskowa, ciekawa i dość trudna. Nawet na niskim poziomie trudności może sprawić problemy, zwłaszcza jeśli gramy od początku do końca sami, nie korzystając z członków drużyny (pawnów), pozostawionych w sieci przez naszych znajomych. Bossowie mają po kilka pasków zdrowia, my oczywiście nie, więc droga ku platynie może nie być taka krótka i prosta, jak nam się początkowo zdaje. Mankamentem jest niedopracowany system szybkiej podróży. Zanim porozstawiamy kryształy, które pozwolą nam szybciej się przemieszczać, będziemy musieli sporo się nachodzić.
Podczas gry warto pamiętać o kilku rzeczach – oczywiście są to tylko niezbędne podstawy:
- Drużyna – Kompletujemy ją, wykorzystując w miarę możliwości pawnów, udostępnianych przez naszych znajomych w Rift Stones (kamienie przywołania). Przynajmniej na początku mogą być ogromnym ułatwieniem. Drużyna powinna być zróżnicowana. Pionki zawsze muszą być naszym uzupełnieniem. A więc, jeśli gramy postacią magiczną, dobieramy do drużyny postaci, które atakują fizycznie (przydatne są zwłaszcza klasy zaawansowane). Jeśli będziecie potrzebowali pomocy wysokopoziomowego Pawna, wpiszcie komentarz z PSN Id. pod poradnikiem. Udostępnię Wam swojego.
- Zbieractwo – Zbieramy wszystko, co się da i składujemy w magazynie. Niczego (!) nie wyrzucamy. Wszystko nam się przyda – jeśli nie do craftingu, to do questów, lub sprzedaży na końcu gry. Sprzedajemy tylko drugie i kolejne egzemplarze znalezionych zbroi oraz broni (jest pucharek za 350 unikalnych przedmiotów tego rodzaju). Gra inteligentnie zlicza przedmioty i u sklepikarza zawsze pokazuje, czy takowy już mamy, dlatego warto zachować po jednej sztuce. Zajrzyjcie do opisu stosownego pucharka. Pod koniec NG+ zrzucamy zapis na pendrive i sprzedajemy wszystkie zebrane materiały oraz różności, aby uzyskać co najmniej 10 000 000 złota (trofeum), a następnie biegamy po sklepikarzach i dokupujemy brakujące bronie i ubrania, oczywiście zaczynając od najtańszych. Rada w obecnym wydaniu gry w zasadzie jest niepotrzebna, bo musimy osiągnąć 200 lvl postaci. Przypuszczam, że niemal wszyscy będą expić na wyspie Bitterblack, a znajdowane tam części garderoby oraz bronie, często kosztują kilkaset tysięcy złota. Pod koniec gry. Miałam kilkanaście milionów wolnej gotówki.
- Crafting – Znalezione materiały służą do ulepszania zbroi i broni. Warto z tego korzystać. Wzmacnia to nas i naszych pawnów, dodatkowo zwiększa szansę na smoczy upgrade. Jest to najwyższe wzmocnienie w podstawowej wersji gry, na które jest szansa przy pokonaniu smoka. Rzeczy wypalone w smoczym ogniu możemy dalej w obecnym wydaniu ulepszać. Kowala znajdziemy na wyspie Bitterblack – nazywa się Barroch i może dokonać dwóch dodatkowych wzmocnień: srebrnego i złotego.
- Klasa postaci – Klasę naszą oraz naszego głównego pionka możemy zmieniać i ulepszać w Gran Soren u karczmarza. Podstawową (tę, z którą zaczynamy) zalecam zmienić, jak najszybciej na jedną z klas zaawansowanych, albo hybrydę. Mają one o wiele więcej przydatnych umiejętności. Warto wiedzieć, że po „wymaksowaniu” jednej klasy, możemy wybrać drugą i również ją rozwijać. Podczas gry, jeśli będziemy wystarczająco uparci i odważni, damy radę przetestować wszystkie 🙂 Może okazać się to konieczne, przy szukaniu najlepszego sposobu na pokonanie bossów z wyspy takich jak Death, czy Daimon w prawdziwej formie
- Bitterblack Isle – W obecnej odsłonie gry twórcy udostępnili wbudowany dodatek Dark Arisen. Dzięki temu od razu mamy dostęp do lokacji Bitterblack Isle. Wystarczy wieczorem udać się na molo w Cassardis i napotkana tam Olra zabierze nas do tego mrocznego miejsca. Wyspa to lokacja, w której spotkamy potężnych elitarnych przeciwników, zwykłych i „przeklętych”, będziemy mieć możliwość znalezienia najmocniejszych broni, zbroi oraz tworzenia umiejętności i elementów ekwipunku z przedmiotów typu Bitterblack: Armor, Weapon, Gear czy Novelty. Przeklęte przedmioty typu Bitterblack mają 3 poziomy, polecam jak najszybciej wyposażyć się w rzeczy otrzymane z Bitterblack Weapon/Armor co najmniej levelu 2. Są to przedmioty o ogromnej mocy, dodające także duże odporności na wszystkie obrażenia. „Oczyścić” można je u wspomnianej wcześniej Olri, wybierając opcję -> Purification. Koszt ponosimy w RC. Pamiętajcie o tym, bo nawet oręż levelu pierwszego jest mocniejsza, niż dobrej jakości rzecz, znaleziona w Gransys.
- Trudność zdobycia platyny: 6/10
- Czas na zaliczenie platyny: 70h+
- Trofea offline: (54 x, 4 x, 1 x, 1 x)
- Trofea online: brak
- Minimalna liczba przejść: 3
- Zalecana liczba przejść: 4
- Trofea do pominięcia: Solitude, Servitude, Peace, The Hero, Headshunter, Eye Contact, Serpent’s Bane, Into the Manse, The Patron, Cheat Death
- Zabugowane trofea: brak
Krok 1 – Wątek fabularny – pierwsze przejście gry. Robimy wszystkie napotkane questy, levelujemy, gromadzimy zbroje i bronie. Rozstawiamy znalezione portcrystals w miejscach związanych z wątkiem fabularnym.
Rozpoczynamy grę na łatwym lub normalnym poziomie trudności i przechodzimy wątek fabularny, nie przejmując się trofeami. Grę tak czy inaczej trzeba będzie w całości ukończyć drugi raz.
To, na czym warto się skupić, to zaliczenie jak największej ilości zadań pobocznych oraz uruchamianie wszystkich możliwych zadań z tablic ogłoszeniowych. Większość z nich będziemy kończyć przy okazji zwiedzania Gransys oraz podążając za wątkiem fabularnym. Kończenie tych pozornie nieważnych questów ma służyć oczywiście dopakowaniu naszego bohatera oraz jego towarzysza, a także nabrania przez nich wiedzy na temat danego obszaru, czy napotykanych wrogów. Bardzo ułatwia to późniejszą grę. Podczas pierwszego przejścia gry staramy się zbierać jak najwięcej rzeczy. Warto gromadzić wszystko, co zdołamy podnieść, ale była już o tym mowa we wstępie. Starajcie się przeszukiwać jak najwięcej lokacji oraz odkrywać jak najwięcej obszarów na mapie. Pozwoli to zdobyć trofea za odwiedzenie 150 lokacji, ukończenie 50 questów z tablic ogłoszeniowych, zabicie 3000 wrogów etc.
Zanim ruszycie do walki z Czerwonym Smokiem i odblokujecie Post Game, naprawdę dobrze się przygotujcie. Porządny level, wykupione umiejętności wysokiej klasy, ulepszony ekwipunek oraz rozsądnie dobrana drużyna to podstawa. Dojście do smoka oraz to, co czeka nas w Post Game, to nie przelewki. Będzie dość trudno. Jeśli ktoś potrzebowałby mocnego towarzysza, niech pisze do mnie – chętnie udostępnię mojego Pawna. Po pokonaniu Czerwonego Smoka jest 100% szans na smoczy upgrade, więc zanim smok padnie, załóżcie na siebie wszystko, co chcielibyście ulepszyć, a co akurat macie w ekwipunku.
Zapoznajcie się też z opisem pucharków, związanych z finałową walką, aby niczego nie przegapić.
- Destiny
- Solitude
Krok 2 – Post Game – levelujemy i zdobywamy pucharki, dostępne tylko na tym etapie gry,
Everfall w Post Game, a także „przeklęci” bossowie rozsiani po Gransys, to doskonały materiał do levelowania oraz gromadzenia złota i rzadkich materiałów. Na tym etapie gry trzeba pamiętać o pucharkach, które można zdobyć wyłącznie tu:
- Headshunter
- Eye Contact
- Serpents’ Bane
- The Messiah (opcjonalnie – wejście do Chamber of Lament pojawi się w NG+ na plaży w Cassardis)
Kiedy będziecie gotowi, oddajcie 20 wakestones Quince i jeszcze raz skoczcie w przepaść Everfall, aby dotrzeć do walki z finałowym bossem. Trofea, na które trzeba zwrócić uwagę na tym etapie to:
- Mercy
- Servitude
- Peace
- Closure
Krok 3 – New Game+ na poziomie Hard. Wykonujemy brakujące questy do pucharka The Hero, pokonujemy Ur-Dragona. Cały czas gromadzimy przedmioty. Próbujemy sił w Bitterblack Isle.
Zanim zaczniecie, przeczytajcie opis pod pucharkiem Hardened Veteran. Jeśli czujecie się wystarczająco mocni, zacznijcie NG+ na tym poziomie, jeśli nie, zostawcie ten poziom na koniec. Pierwsze, co trzeba zrobić, po rozpoczęciu nowej gry, to wejście w Options -> History -> Adventure Log -> Quests. Tutaj sprawdzamy listę wykonanych questów pobocznych i porównujemy ją z rozpiską przy pucharku The Hero. Od samego początku musimy skupić się na wykonaniu brakujących zadań i niczego po drodze nie przegapić, aby oszczędzić sobie kolejnego przejścia gry. Pamiętajcie, że wystarczy wykonać brakujące zadania, aby trofeum wpadło. Nie trzeba od nowa zaliczać wszystkich questów po kolei. Warto co jakiś czas zrzucić zapis gry na pendrive, na wypadek, gdyby coś poszło nie po waszej myśli.
Podczas tego przejścia gry robimy brakujące trofea, ubijamy Ur-Dragona, jeśli nie zrobiliśmy tego w Post Game i gromadzimy jak najwięcej ubrań, broni i pieniędzy, aby bezboleśnie podejść do zdobycia pucharków:
- The Coin Collector
- Well Equipped
Udajemy się do Bitterblack Isle i próbujemy swoich sił na wyspie. Może nie uda Wam się na początku dwukrotnie okrążyć tej lokacji, ale na pewno wbijecie kilka dobrych poziomów.
Krok 4 – Bitterblack Isle: pokonujemy Death i Daimona w jego ostatecznej formie, zdobywamy 200 lvl.
Wyspę Bitterblack przyjdzie nam okrążyć dwukrotnie. W pierwszym przejściu dostaniemy pucharki za pokonanie wszystkich bossów fabularnych z wbudowanego dodatku oraz zmierzymy się z pierwszą odsłoną Daimona. W drugim przejściu zajmiemy się pokonaniem Śmierci oraz walką z Daimonem w jego prawdziwej formie. Lekko nie będzie 🙂 Jeśli zostaliście po poprzednim przejściu na poziomie hard, w zależności od tego, co chcecie uzyskać, proponuję:
- albo na nim pozostać (levelowanie – sprawdźcie opis pod 200)
- albo obniżyć do poziomu easy (walka ze Śmiercią i drugim wcieleniem Daimona)
Krok 5 – Speedrun Mode
Ostatnie nasze przejście. Nie będzie tu można robić zapisu gry, nie ma też zapisu automatycznego. Jeśli zginiemy, zaczniemy grę od początku. Nie ma się jednak co przejmować. Nasz bohater będzie już tak potężny, że przebiegnięcie przez questy fabularne powinno zająć 1-1,5h. Jedyne miejsce, w którym trzeba uważać, to końcówka gry, podczas walki z Czerwonym Smokiem. Bohater powinien być lekki i nieobciążony zbyt dużą ilością rzeczy w ekwipunku, żeby sprawnie zaliczyć sekwencję ucieczki. Jest to chyba jedyny moment, w którym można zginąć. Po ukończeniu gry w tym trybie, ostatnie dwa trofea będą nasze. Gratulacje.
- The Sprinter
- The True Arisen
The True Arisen
Collected all other Dragon’s Dogma trophies.
Gratulacje. Łatwo nie było, ale upragniona platyna wreszcie jest nasza.
It Begins
Completed the prologue.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek otrzymamy za ukończenie prologu gry, czyli zaliczenie pierwszego questu -> The End at the Beginning. Podczas prologu opanujemy sterowanie, zapoznamy się z systemem walki oraz specyfiką przeciwników. Trofeum wpadnie po walce z pierwszym elitarnym przeciwnikiem w grze – Chimerą.
Onward
Departed from Cassardis.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek otrzymamy po tym, jak opuścimy bramy miasta Cassardis. Uwaga! Po wyjściu z lokacji, po drodze do Encampment, spotkamy atakowanego przez gobliny NPCa. Jest to sprzedawca – Reynard. Musimy koniecznie go ocalić. Reynard potrzebny będzie do zrealizowania questu pobocznego -> Search Party i zaliczenia pucharka The Hero.
Jeśli go nie ocalimy, zniknie z gry i pojawi się dopiero w NG+.
A New Ally
Summoned your own pawn.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Po tym, jak opuścimy pierwszą lokację w grze – Cassardis, fabuła doprowadzi nas do kolejnego obozu, miejsca o nazwie The Encampment. W jednym z namiotów znajdziemy kamień tzw. Rift Stone. Kiedy go dotkniemy, dowiemy się, że zanim będziemy mogli go użyć, musimy dowieść, że nasz bohater to prawdziwy Arisen. Musimy więc chwilę pokręcić się po obozie i zaczekać na moment, w którym gra pokaże nam żołnierzy, biegnących walczyć z potworem. Oczywiście wybiegamy za nimi i pomagamy w pokonaniu mini bossa – wielkiego rannego Cyklopa. Po walce udajemy się z powrotem do obozu i kierujemy do Rift Stone. Tym razem będziemy mieć możliwość stworzenia własnego pionka, stałego członka drużyny. Po zaakceptowaniu zmian, otrzymamy towarzysza podróży i trofeum.
Getting a Head
Earned the approval of the Enlistment Corps.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek otrzymamy po ukończeniu questu -> A Rude Awakening. Zleceniodawcą zadania jest Mercedes – dowódca korpusu (kobieta), którą spotkamy w The Encampment.
Zadanie nie będzie dostępne od razu po wejściu do lokacji. Trzeba poszukać Mercedes po pokonaniu cyklopa oraz skompletowaniu własnej drużyny.
Mercedes będzie potrzebowała naszej pomocy w walce. Musimy zaakceptować jej propozycję odpoczynku. Pojawi się scenka, po której będziemy musieli walczyć z dość potężnym bossem – Hydrą. Po pokonaniu bossa i ponownej rozmowie z Mercedes, wpadnie nasze trofeum.
Uwaga! Za pokonanie Hydry nie wpadnie Wam na tym etapie trofeum Headshunter. Hydra, za którą wpada ten pucharek, pojawia się dopiero w Post Game.
The Courier
Entered Gran Soren.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek otrzymamy po ukończeniu questu -> Off With Its Head, w którym będziemy eskortować głowę Hydry do Gran Soren.
Zadanie jest bardzo proste, musimy iść po prostu obok wozu, ciągniętego przez wołu i odpierać ataki przeciwników: goblinów, wilków, harpii etc. Po tym, jak dotrzemy do stolicy i przekroczymy bramy miasta, wpada nasze trofeum.
Writ Large
Received a writ from the castle.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Po tym, jak dotrzemy do Gran Soren Będziemy mieli do wykonania quest dostępny w Gildii Pawnów -> Lure of the Abyss. Po ukończeniu go, kiedy będziemy wychodzić z Gildii, drogę zastąpi nam Sir Duncan. Wręczy nam dokument o nazwie Wyrm Hunt License. Po przyjęciu pisma, trofeum będzie nasze.
Come Courting
Attended an audience with the duke.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek otrzymamy po ukończeniu questu -> Come to Court. Zleceniodawcą zadania jest Sir Maximillian (Gran Soren – okolice zamku), a odblokujemy je dopiero po wykonaniu co najmniej dwóch zadań, które zleci nam wcześniej, w ramach tzw. Wyrm Hunt Quests.
Uwaga! Zanim zgodzimy się pójść na zamek i wysłuchać wytycznych Księcia (Duke), powinniśmy ukończyć wszystkie (!) zadania, które zlecił Sir Maximillian w ramach Wyrm Hunt Quests. Potrzebne jest do do pucharka The Hero.
Lista zadań:
- -> The Cypher
- -> A Fortress Besieged
- -> Seeking Salvation
- -> The Watergod’s Altar
Dopiero wtedy spokojnie możemy ponownie porozmawiać ze zleceniodawcą i udać się na zamek.
The Message
Received the duke’s commendation.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek otrzymamy po ukończeniu questu -> Reward and Responsibility.
Uwaga! Zanim ukończymy ten quest, powinniśmy zaliczyć zadania -> Rise of the Fallen, -> Talent in Bloom, -> A Parting Gift, -> Arousing Suspicion. W innym przypadku albo zostaną anulowane, albo nie będzie się dało ich uruchomić.
Rough Landing
Completed the urgent mission.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek otrzymamy po ukończeniu questu -> Deny Salvation. Quest będzie dostępny po tym, jak obronimy zamek przed Cockatrice (zadanie -> Honor and Treachery).
Zleceniodawcą jest Aldous, którego znajdziemy w zamku. W ramach zadania udamy się do lokacji o nazwie The Great Wall i po jego ukończeniu, odblokujemy możliwość walki z Czerwonym Smokiem, a więc misję -> The Final Battle.
Uwaga! Zanim udacie się do Smoka, zapoznajcie się z opisem pucharka: Solitude.
Destiny
Accepted the Godsbane blade.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Otrzymamy je po ukończeniu questu -> The Final Battle.
Kiedy pokonamy smoka (Grigori) w The Tainted Mountain Temple, otrzymamy ostrze Godsbane. Jedyną broń, którą Arisen może zranić i zabić samego siebie. Zabicie Czerwonego Smoka kończy wątek podstawowy i przenosi nas do Post Game.
Treacherous
Peered into the very depths of the world.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek do odblokowania w Post Game. Kiedy pokonamy czerwonego smoka (Grigori), gra zaprowadzi nas z powrotem do Gran Soren, a następnie do Everfall. Gdy tylko zaczniemy opadać w otchłań, pucharek będzie nasz.
Freedom
Escaped the yoke of eternity.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek do odblokowania w Post Game. Od Quince, przy wejściu do Everfall, otrzymamy zadanie -> Fanthom Deep. Będziemy musieli zgromadzić 20 wakestones, co pozwoli nam opuścić Everfall i zmierzyć się z finałowym bossem. Everfall w Post Game jest świetnym miejscem do farmienia expa oraz rzadkich surowców, więc nawet jeśli będziecie mieć w ekwipunku 20 kamieni wskrzeszania (wakestones), zastanówcie się dobrze, czy na pewno chcecie stamtąd wyjść 🙂 Po oddaniu kamieni opuścimy bowiem lokację i nie będziemy mieli do niej dostępu aż do ukończenia wątku głównego w NG+. Jest tam mnóstwo ciężkich przeciwników, ale właśnie przy takich zaczyna się prawdziwa zabawa 🙂
Wakestones oraz Shards of Wakestones (3 shardy łączą się automatycznie w 1 cały kamień) upuszczane są przez każdego bossa, z każdego piętra Everfall. Jeśli chcemy mieć z głowy zadanie, wystarczy dostać się do Chamber of Lament i pokonać Ur-Dragona, z którego za każdym razem wypada 20 całych kamieni.
Do kolejnych pomieszczeń w Everfall dostajemy się, skacząc w otchłań i wciskając . Arisen automatycznie chwyci się najbliższej krawędzi. Jeśli mamy przepełniony ekwipunek i chcemy wrócić do Gran Soren, wystarczy użyć Ferrystone, albo opadać w Everfall do momentu, aż dostaniemy się ponownie na pierwszy poziom.
Uwaga! Zanim zakończycie zadanie i oddacie Quince 20 zebranych kamieni, upewnijcie się, że zdobyliście pucharki, możliwe do odblokowania wyłącznie w Post Game:
- Headshunter
- Eye Contact
- Serpent’s Bane
Mercy
Dealt the blow of deliverance.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek otrzymamy za zabicie ostatniego bossa – Seneschala. Zanim do tego przystąpicie, przeczytajcie opisy pucharków: Servitude i Peace, które łatwo można przegapić, a które są do odblokowania własnie podczas finałowego starcia.
Nie będę opisywać „walki”, bo sami zorientujecie się, że nie jest to absolutnie potrzebne. Finałowy boss nie jest bowiem tym, do czego przyzwyczaiły nas inne gry. Po walce możecie być nieco skonsternowani, co dalej zrobić, więc dodam tylko, że aby ostatecznie zamknąć grę i przejść do NG+, będziecie musieli użyć na sobie Godsbane’a (znajdziecie go w ekwipunku).
Porównajcie z opisem Closure.
Solitude
Obtained the almighty power of sovereignty.
Trofeum do przegapienia!
Szansę na zdobycie tego pucharka będziemy mieć podczas misji ->The Final Battle, którą odblokujemy wraz z wątkiem głównym. Po dotarciu do lokacji The Great Wall i wykonaniu przewidzianego w tej lokacji zadania, przyjdzie nam zmierzyć się z Czerwonym Smokiem – Grigorim. Kiedy tylko dotrzemy na arenę, Grigori postawi nas przed wyborem. Będziemy mogli albo stawić mu czoła w walce, albo odwrócić się i odejść.
To, co musimy zrobić, to opuścić arenę bez walki! Trzeba uważać, aby nie zbliżyć się do smoka, ani nie ruszyć przypadkiem w jego kierunku. Odwracamy się i wychodzimy. Po krótkiej cut-scence gra zakończy się, ujrzymy napisy końcowe i otrzymamy trofeum. Po wszystkim będziemy mogli wybrać opcję -> Retry i tym razem zrobić ze smokiem, co należy 😉
Servitude
Soar unto a new world.
Trofeum do przegapienia!
Pucharek do odblokowania podczas finałowego starcia z Seneschalem. Aby go otrzymać, na samym początku walki musimy zginąć. A więc, albo zdejmujemy z siebie wszystko i idziemy zrobić sobie herbatę, a w tym czasie Seneschal będzie nas zabijał, albo używamy na sobie Godsbane’a (znajdziemy go w ekwipunku), co jest jest równoznaczne z poniesioną porażką i śmiercią. Po wszystkim obejrzymy jedno z zakończeń, a po napisach będziemy mogli wybrać opcję -> Retry i skupić się na pucharku Peace.
Peace
Took refuge in an illusion.
Trofeum do przegapienia!
Pucharek do odblokowania podczas finałowego starcia z Seneschalem. Aby go otrzymać, będziemy musieli dokonać analogicznego wyboru, przed jakim wcześniej ( Solitude) postawił nas The Red Dragon – Grigori: albo walczyć dalej, albo odejść. Podczas drugiego etapu starcia z finałowym bossem, kiedy dostaniemy możliwość wycofania się z walki, odwracamy się i wychodzimy do Cassardis. Oglądamy jedno z alternatywnych zakończeń, a po napisach wybieramy opcję -> Retry, aby tym razem doprowadzić walkę do końca i odblokować NG+.
Closure
Put an end to all things.
Trofeum związane z fabułą. Nie do pominięcia.
Pucharek odblokujemy po ukończeniu zadania -> The Great Hereafter. Po tym jak pokonamy Seneschala i gra da nam możliwość życia jako on, musimy wyjąć z ekwipunku sztylet Godsbane i zabić się nim, odblokowując tym samym jedyne słuszne zakończenie.
The Laborer
Completed 50 notice board quests.
To, co musimy zrobić, to ukończyć 50 misji, dostępnych na tablicach ogłoszeniowych.
Tablic ogłoszeniowych w Gransys jest 6:
- Cassardis – karczma Pablo’s Inn
- The Encampment – przy jednym z wyjść
- Gran Soren – karczma Azalam’s Union Inn
- Gran Soren – naprzeciwko karczmy Azalama, w pijalni piwa (Market District Alehouse)
- Gran Soren – Gildia Pawnów
- Gran Soren – Gildia Pawnów: Piwnice (wejście do Everfall).
Na tablicach dostępne są różnego rodzaju zadania: od łowieckich (zabijanie konkretnych stworzeń), poprzez zbierackie (kolekcjonowanie przedmiotów) aż do eskortowych (doprowadzanie NPCów do konkretnych miejsc na mapie)
Warto uaktywniać wszystkie questy łowieckie i zbierackie, jakie napotkamy, gdyż wykonujemy je mimochodem, podczas innych zadań. Jeśli chodzi o eskortowanie, trzeba pamiętać o tym, że należy od razu takie zadanie wykonać. Dołącza do nas bowiem NPC, który jest mięsem armatnim dla przeciwników 🙂 Jego śmierć jest równoznaczna z niezaliczeniem questu. Także uważajcie na to.
Sprawdzajcie też tablice za każdym razem, kiedy jesteście w danym miejscu. Po zaliczeniu zadań wziętych z tablic, albo po ukończeniu questów fabularnych, udostępniają się na nich nowe zadania.
The Hero
Completed all pre-planned, non-notice board quests.
Trofeum do przegapienia!
Najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane trofeum w grze. Trzeba ukończyć wszystkie questy fabularne i poboczne. Do pucharka nie liczą się (na szczęście) zadania dostępne na tablicach ogłoszeń. Trofeum bardzo łatwo przegapić, gdyż część questów jest dobrze ukryta, część jest dostępna po spełnieniu pewnych warunków w grze, a większość może po prostu przepaść, jeśli za szybko pchniemy fabułę do przodu. Aby nie psuć sobie rozgrywki, w pierwszym przejściu gry proponuję nie patrzeć na listę i zaliczać, co tylko się da, a po trofeum sięgnąć w NG+. Gra zapamiętuje progres i jeśli przeoczymy np. 2 questy poboczne w pierwszym przejściu, w drugim wystarczy ukończyć wyłącznie te 2 brakujące i dostaniemy pucharek. Po pierwszym przejściu gry ilość zaliczonych questów można sprawdzić w statystykach:
Options -> History -> Adventure Log -> Quests
Poniżej załączyłam spis wszystkich zadań i krótką informację o pobocznych questach. Na zielono zaznaczone są zadania, które udostępniają się w grze po ukończeniu questów głównych, wymienionych nad nimi. Jeśli pojawia się fioletowa strzałka, oznacza to, że dany quest poboczny należy ukończyć przed zadaniami głównymi w danej grupie. A więc np. -> Grim Tidings przed -> A Rude Awakening.
Trzeba bezwzględnie pamiętać o:
- Uratowaniu Reynarda po tym, jak pierwszy raz opuścimy Cassardis (atakują go gobliny na gościńcu)
- Powrocie do Cassardis z Encampment, zanim uruchomimy quest główny -> Off With Its Head. Musimy odszukać Madeleine (będzie w karczmie) i eskortować ją do Encampment oraz dać jej pieniądze
- Zająć się odszukaniem w lesie Quiny, w ramach zadania -> Lost and Found, aby mieć możliwość wykonania w późniejszym czasie dwóch questów z nią związanych.
- Udaniu się do lokacji The Ruins of Heavenspeak Fort w kobiecym przebraniu, albo z drużyną złożoną wyłącznie z kobiet.
- Porozmawianiu z księżną w ogrodzie po pierwszej wizycie w zamku Duke’a oraz ukończeniu questu -> Arousing Suspicion
- QUESTY GŁÓWNE
- QUESTY POBOCZNE DOSTĘPNE W TYM MIEJSCU GRY. Można je uruchomić w trakcie, albo po ukończeniu, wymienionych nad nimi, zadań głównych
- QUESTY DO UKOŃCZENIA PRZED WYMIENIONYM WĄTKIEM GŁÓWNYM
- The End at the Beginning
- Harbinger of Destruction
- Newly Arisen
- Floral Delivery
- Lost Faith
- Grim Tidings
- Upon a Pawn
- Call of the Arisen
- Guard Duty
- Deep Trouble
- Strength in Numbers
- A Rude Awakening
- Lost and Found
- ————> Grim Tidings
- Off With Its Head
- A Troublesome Tome
- An Uninvited Guest
- Deeper Trouble
- Reaper’s Scorn
- Search Party
- Thick as Thieves
- No Honor Among Thieves
- Of Merchants and Monsters
- ————> Floral Delivery
- ————> Lost Faith
- ————> Guard Duty
- A Matter of Myrmidons
- Dying of Curiosity
- Land of Opportunity
- Lure of the Abyss
- Chasing Shadows
- Escort Duty
- ————> Lost and Found
Wyrm Hunt Quests:
- The Cypher
- A Fortress Besieged
- Seeking Salvation
- Justice Done
- The Watergod’s Altar
- Come to Court
- Rise of the Fallen
- The Conspirators
- Arousing Suspicion
- Witch Hunt
- The Dragon’s Tongue
- Mettle Against Metal
- Idol Worship
- Supplier’s Demand
- Nameless Terror
- Talent in Bloom
- A Parting Gift
- An Innocent Man
- Farewell, Valmiro
- Supply and Demands
- ————> Reaper’s Scorn
- ————> Chasing Shadows
- ————> A Troublesome Tome
- ————> Dying of Curiosity
- Griffin’s Bane
- Trials and Tribulations
- ————> The Conspirators
- ————> Supply and Demands
- The Wyrmking’s Ring
- Pride Before a Fall
- Bad Business
- Honor and Treachery
- Reward and Responsibility
- Duchess In Distress
- Deny Salvation
- ————> Land of Opportunity
- ————> Bad Business
- ————> Search Party
- ————> Duchess In Distress
- The Final Battle
- ————> Deep Trouble
- ————> An Uninvited Guest
- ————> Thick as Thieves
- ————> No Honor Among Thieves
- ————> Of Merchants and Monsters
- ————> Deeper Trouble
- ————> Escort Duty
- ————> Witch Hunt
- ————> The Dragon’s Tongue
- ————> Nameless Terror
- ————> An Innocent Man
- ————> Farewell, Valmiro
- ————> Search Party
- A Warm Welcome
- Fathom Deep
- ————> Idol Worship
- ————> Supplier’s Demand
- ————> Mettle Against Metal
- Final Judgement
- The Great Hereafter
- ————> wszystkie pozostałe
Skrótowa informacja o questach pobocznych – szczegółowe opisy w razie potrzeby znajdziecie tu – klik.
Human Resources
Changed your vocation.
To, co musimy zrobić, to zmienić klasę Arisena. Na początku gry możemy wybrać jedną z trzech podstawowych klas: Fighter, Strider, Mage. Po tym, jak osiągniemy co najmniej poziom 10 i dotrzemy do Gran Soren, otrzymamy możliwość zmiany klasy postaci.
W tym celu musimy udać się do karczmy i porozmawiać z Asalamem. U Asalama oprócz skorzystania z noclegu, czy zarządzania ekwipunkiem, możemy wykupić nowe umiejętności oraz przekwalifikować siebie i naszego pawna. Wybieramy więc opcję dialogową -> Change vocation i wykupujemy nową klasę. Do wyboru jest ich 9:
Podstawowe (koszt 1000 punktów dyscypliny)
- Fighter
- Strider
- Mage
Zaawansowane (koszt 1000 punktów dyscypliny)
- Warrior
- Ranger
- Sorcerer
Hybrydy (koszt 1500 punktów dyscypliny)
- Mystic Knight
- Assassin
- Magick Archer
The Specialist
Learned all the skills of a single vocation.
Aby odblokować pucharek, musimy nauczyć się wszystkich umiejętności, dla pojedynczej klasy. Nie ma znaczenia, czy wykupimy umiejętności dla Arisena, czy też dla naszego Pawna. Oprócz tego, że nasza postać leveluje w standardowym trybie (poziomy 1-200), wzmacnia również swoją wiedzę (Rank/Discipline level) w danej klasie. Na pewno zauważycie podczas walki komunikaty o osiągnięciu kolejnych poziomów dyscypliny (czerwone „kuleczki”). Z każdym poziomem udostępniają się nowe talenty do kupna, a wszystkie odblokujemy po osiągnięciu maksymalnego, 9 poziomu dyscypliny.
Uwaga! Do pucharka, oprócz talentów związanych z posługiwaniem się bronią, musimy nauczyć się również pasywnych umiejętności, dostępnych w zakładkach -> Augments oraz -> Core Skills.
Najmniej będą nas kosztować talenty dla klas podstawowych (Fighter, Strider, Mage), nieco więcej dla zaawansowanych (Warrior, Ranger, Sorcerer), a najwięcej dla hybryd (Mystic Knight, Assassin, Magick Archer).
Walutą są punty dyscypliny (discipline points/DCP), które automatycznie zdobywamy w walce, a nauczycieli spotkamy na swojej drodze, w niektórych karczmach i obozach. Polecam dwoje zaawansowanych nauczycieli, u których nie tylko można nauczyć się talentów, ale również, w razie potrzeby, zmienić klasę:
- Asalam – karczma w Gran Soren
- Olra – Bitterblack Isle
Rank – czyli aktualny (tutaj maksymalny) poziom dyscypliny
The Veteran
Defeated 3,000 enemies.
Trofeum za zabicie 3000 wpadnie podczas normalnej rozgrywki. Nie musiałam grindować. Aby bezboleśnie dotrwać do platyny, musimy levelować, a w tym celu oczywiście zabijać wrogów. Pucharek powinien odblokować się podczas drugiego przejścia, w najgorszym razie w Bitterblack Isle.
Headshunter
Defeated a hydra or archydra.
Trofeum do przegapienia!
Zaznaczam, że trofeum jest możliwe do pominięcia, ponieważ możemy zdobyć je wyłącznie w Post Game.
Podczas questu -> A Rude Awakening, zleconego przez Mercedes w Encampment, będziemy walczyć z Hydrą, ale nie liczy się ona na poczet tego pucharka.
Podobnie, jeśli podczas pierwszego przejścia gry traficie do Bitterblack Isle, (jest to lokacja z wbudowanego dodatku Dark Arisen) i zabijecie Hydrę, która znajduje się w miejscu o nazwie Rotunda of Dread, trofeum również nie wpadnie.
Hydra/Archydra musi być zabita w Post Game.
Hydra
HP -> 100 000
Słabość -> wszystkie 4 głowy
Lokacja:
- Frontier Caverns (odradza się co 7 dni w grze.) – pojawia się w Post Game
- DLC. Rotunda of Dread (Bitterblack Isle) – przed pokonaniem Daimona
Hydra we Frontier Caverns
Archydra
HP -> 100 000
Słabość -> wszystkie głowy
Lokacja:
- The Everfall (Chamber of Hesitation) – pojawia się w Post Game
- DLC. Rotunda of Dread (Bitterblack Isle) – jeśli Daimon został wcześniej pokonany
Do walki najlepiej skompletować drużynę, która będzie się wzajemnie uzupełniać. Dobry zestaw to np. Sorcerer z czarami obszarowymi typu High Maelstrom, High Bolide etc. + jeden albo dwóch Rangerów + jakaś klasa mieszana, albo mag ze zdolnością leczenia. Wybór należy do was. Generalnie chodzi o to, aby móc atakować z dystansu, ale mieć kogoś, kto będzie wspinał się na hydrę i obcinał jej głowy. (Bardzo skuteczna umiejętność, to Hundred kisses u Rangera, Stridera, Magick Archera). Na tym etapie gry będziecie już mieli opracowane swoje sposoby na różnej maści bossów, więc nie będę podawać konkretnego sposobu na walkę. Wszystko zależy od doboru towarzyszy oraz ich umiejętności. Ja walczyłam Sorcererem, miałam w drużynie samych łuczników. Używałam wyłącznie czarów obszarowych i pilnowałam zdrowia pionków. Dobrze działa ogień, więc zaklinałam dodatkowo broń towarzyszy. Oni załatwiali resztę 🙂 W późniejszym etapie gry, kiedy grałam solo i levelowałam na przeciwnikach z Bitterblack Isle, w ciągu kilku chwil zabijałam Archydrę czarem High/Grand Maelstrom (Sorcerer) albo Sixfold Bolt/Ninefold Bolt, Seeker Bolt/Hunter Bolt (Magick Archer). Jeśli wzmocnicie się za pomocą 4x Demon’s Periapt, boss pada w mgnieniu oka.
Archydra w Rotunda of Dread
Eye Contact
Defeated an evil eye.
Evil Eye musi być zabity w Post Game.
Raczej nie przegapimy tego trofeum, ponieważ zazwyczaj jest to pierwszy boss, z którym przyjdzie nam walczyć w Everfall. Pucharek wpada wyłącznie w Post Game. Jeśli podczas pierwszego przejścia gry traficie, przed odblokowaniem Post Game, do Bitterblack Isle i zabijecie potężną odmianę Evil Eye, którą można napotkać w miejscu o nazwie Rotunda of Dread, trofeum niestety nie wpadnie.
Evil Eye
HP – 66 666
Słabość – Oko
Lokacja:
- The Everfall (Chamber of Confusion) – pierwszy boss: występuje raz, przy pierwszym wejściu na arenę
- The Everfall (Chamber of Sorrow) – odradza się co 4 dni w grze
Jest to mocny przeciwnik, oślepia drużynę, atakuje m.in za pomocą upierdliwych macek, które zadają spore obrażenia. Ma też umiejętność teleportacji. Otoczony jest skorupą, która chroni go przed atakami. Gracze dystansowi powinni celować w oko – po zadaniu odpowiednich obrażeń Evil Eye pada, jego oko wypada na ziemię, co poprzedzone jest krótką animacją, po czym można bezkarnie je siekać. Bardzo przydatny jest Sorcerer, który może rzucać zaawansowane czary obszarowe: High Seizm, High Bolide, High Maelstrom. Skorupa Evil Eye oraz jego macki są mało odporne na obrażenia magiczne, więc tym sposobem można go powalić na ziemię. Resztę załatwiają klasy, które mają mocne ataki bezpośrednie. Uprzedzam, że walka magiem, nawet zaawansowanym, bywa mozolna. Zdecydowanie lepiej radzą sobie łucznicy.
Platynując wersję na PS3 korzystałam głównie z Sorcerera oraz pomocniczych klas różnego typu. Obecną wersję platynowałam jako Magick Archer i wspomagałam się pawnami wyłącznie z klas dystansowych: Ranger/Strider. Powiem szczerze, ze łucznikami bossa wykańczałam w ciągu kilku chwil. Podstawa wówczas to celowanie w oko, a kiedy Evil Eye upada, siekanie bez litości wyeksponowanego oka.
Evil Eye w The Everfall (Chamber of Confusion)
Serpents’ Bane
Defeated a drake, wyrm, and wyvern.
Trofeum do przegapienia!
Zaznaczam, że trofeum jest możliwe do pominięcia, ponieważ dwóch z trzech przeciwników, możemy spotkać wyłącznie w Post Game. Jeśli przedwcześnie zakończycie quest -> Fanthom Deep, smoki pojawią się dopiero po ukończeniu wątku głównego w NG+. To, co trzeba zrobić, to zabić każdy rodzaj smoka: drake, wyrm i wyvern.
Drake:
HP: 80 000
Słabość: Serce, lód/ogień
Atak: ogień, kontrola umysłu pionków, zamiatanie ogonem, łapanie, zgniatanie
Lokacja:
- Wątek główny: Okolice Shadow Fort – Devilfire Grove
- Post Game: Estan Plains – na zachód od Gran Soren
- Post Game: Conqueror’s Sanctuary – południowo-zachodnia część Gransys
- Post Game: Everfall. Chamber of Fate
- Post Game: DLC. Bitterblack Isle. Rotunda of Dread. Przed pokonaniem Daimona.
Najwcześniej spotkacie zapewne pierwszego z wymienionych smoków. Jego słaby punkt, to serce, umiejscowione na piersi. Dobrze jest trzymać się na dystans i używać czarów lodowych np. High/Grand Gicel, albo zaklętej lodem broni. Kiedy walczyłam Sorcererem, używałam własnie czarów High Gicel oraz High Maelstrom, natomiast Magick Archerem Sixfold Bolt/Ninefold Bolt oraz Seeker Bolt/Hunter Bolt. Po zadaniu wystarczającej liczby obrażeń i zranieniu serca, smok padnie na ziemię a wtedy można bez stresu walczyć w zwarciu. Jak zawsze sprawdzają się umiejętności typu Hundred Kisses, a więc dokonywanie sztyletami/bronią ręczną masywnej ilości obrażeń na sekundę.
Cios ostateczny musi zadać Arisen. Jak przy każdej walce drużyna powinna być złożona z członków wzajemnie się uzupełniających, a więc jeśli walczycie jako Sorcerer, powinniście mieć w drużynie pionków, którzy umieją walczyć na dystans oraz w zwarciu etc. Było już to mówione wielokrotnie, więc na pewno wiecie, o co chodzi 🙂
Wyrm:
HP: 60 000
Słabość: Serce, lód/ogień
Atak: lód, kontrola umysłu pionków, zamiatanie ogonem, łapanie, zgniatanie
Lokacja:
- Post Game: The Watergod’s Altar
- Post Game: Everfall. Chamber of Fate
- Post Game: DLC. Bitterblack Isle. Rotunda of Dread. Przed pokonaniem Daimona.
- Post Game: DLC. Bitterblack Isle. The Black Abbey. (Są tu 2 smoki naraz: Wyrm i Wyvern)
Dobrze jest trzymać się na dystans i stosować czary lodowe (jeśli smok używa ognia) albo ogniowe (jeśli używa lodu). Kiedy walczyłam Sorcererem, używałam własnie czarów High Bolide lub High Gicel oraz High Maelstrom, natomiast Magick Archerem Sixfold Bolt oraz Seeker Bolt. Po zadaniu wystarczającej liczby obrażeń i zranieniu serca, smok padnie na ziemię a wtedy można bez stresu walczyć w zwarciu. Jak zawsze sprawdzają się umiejętności typu Hundred Kisses, a więc dokonywanie sztyletami/bronią ręczną masywnej ilości obrażeń na sekundę.
Cios ostateczny musi zadać Arisen. Jak przy każdej walce drużyna powinna być złożona z członków wzajemnie się uzupełniających, a więc jeśli walczycie jako Sorcerer, powinniście mieć w drużynie pionków, którzy umieją walczyć na dystans oraz w zwarciu etc. Było już to mówione wielokrotnie, więc na pewno wiecie, o co chodzi 🙂
Wyvern:
HP: 70 000
Słabość: Serce, duża odporność na wszystko
Atak: piorun, kontrola umysłu pionków, zamiatanie ogonem, łapanie, zgniatanie, natychmiastowe zabicie oddechem, czary
Lokacja:
- Post Game: The Bluemoon Tower
- Post Game: Estan Plains. Droga do Gran Soren, gdy zacznie się quest A Warm Welcome. Smok znika z tej lokacji po zainicjowaniu zadania Fanthom Deep.
- Post Game: DLC. Bitterblack Isle. Rotunda of Dread. Przed pokonaniem Daimona.
- Post Game: DLC. Bitterblack Isle. The Black Abbey. (Są tu 2 smoki naraz: Wyrm i Wyvern)
- Post Game: DLC. Bitterblack Isle. Rotunda of Dread. Po pokonaniu Daimona.
- Post Game: DLC. Bitterblack Isle. The Fallen City. Po pokonaniu Daimona.
Słaby punkt tego smoka, to serce, umiejscowione, w przeciwieństwie do innych smoków, między skrzydłami – na plecach. Ten smok to prawdziwy badass, ma mocne czary, które zadają naprawdę masywne obrażenia. Trzeba więc działać szybko i za każdym razem wskrzeszać pionków, a jeśli macie niski poziom wiedzy na temat tego przeciwnika, padną zapewne wielokrotnie.
Dobrze jest trzymać się na dystans i stosować mocne zaklęcia obszarowe. Kiedy walczyłam Sorcererem, używałam czarów High Bolide, High Maelstrom oraz High Seizm, natomiast Magick Archerem Sixfold Bolt oraz Seeker Bolt. Po zadaniu wystarczającej liczby obrażeń i zranieniu serca, smok padnie na ziemię a wtedy można bez stresu walczyć w zwarciu. Jak zawsze sprawdzają się umiejętności typu Hundred Kisses, a więc dokonywanie sztyletami/bronią ręczną masywnej ilości obrażeń na sekundę.
Cios ostateczny musi zadać Arisen. Jak przy każdej walce drużyna powinna być złożona z członków wzajemnie się uzupełniających, a więc jeśli walczycie jako Sorcerer, powinniście mieć w drużynie pionków, którzy umieją walczyć na dystans oraz w zwarciu etc. Było już to mówione wielokrotnie, więc na pewno wiecie, o co chodzi 🙂
The Messiah
Defeated the Ur-Dragon.
HP: 1 470 000 (offline), ok. 3 000 000 000 (online)
Słabość: wszystkie serca, mała odporność na Holy
Atak: zaawansowane czary, kontrola umysłu pionków, zamiatanie ogonem, łapanie, zgniatanie
Lokacja: Chamber of Lament (Everfall w Post Game lub plaża w Cassardis w NG+)
Przed podejściem do walki z Ur-Dragonem, wchodzimy w opcje i zmieniamy ustawienia rozgrywki z online na offline. Tylko wtedy mamy szansę cokolwiek zdziałać. Wcielenie online tego smoka ma masywną ilość HP i z kolejnymi odsłonami walczą gracze z całego świata. Oczywiście jest szansa, że trafimy na moment, kiedy smok będzie „na wykończeniu” i zadamy mu finalny cios, ale jest to mało prawdopodobne.
Pauza gry -> Options -> Gameplay -> Connectivity (wybieramy offline)
Pierwszy raz możemy spotkać URDa w Post Game, na 9 poziomie w Everfall. Smok kryje się w Chamber of Lament. W zależności od tego, na jakim poziomie zaawansowania jest nasza postać, możemy podejść do tej walki już wtedy, albo poczekać do NG+. W NG+ jest łatwy dostęp do URDa, gdyż na plaży w Cassardis (Starfall Bay) pojawi się kamień, prowadzący bezpośrednio do Chamber of Lament.
Walka ze smokiem dzieli się na sekwencje 10-15 minutowe. Po tym czasie smok odlatuje, a my musimy udać się do gospody i przespać się do następnego ranka. Obrażenia zadane smokowi kumulują się, więc jeśli zdejmiemy mu podczas pierwszego starcia np. 7 pasków zdrowia, w kolejnej rundzie zostaną już tylko 3. Walczyłam z URDem różnymi klasami, solo oraz z drużyną pionków. W jednej rundzie udawało mi się go załatwić tylko Sorcererem. Innymi klasami zamykałam się zazwyczaj w dwóch. Chodzi oczywiście o to, żeby jak najszybciej zniszczyć jego 30 serc. Opiszę sposób dla moich dwóch podstawowych klas, którymi posługiwałam się na PS4: Sorcerera i Magick Archera. Pomijam takie oczywistości, jak to, ze trzeba mieć najmocniejszą, najlepiej ulepszoną już broń oraz ciuchy dające najlepszy bonus do statystyk.
Dla obu opisanych klas możliwy jest boost magii. Można używać Demon’s Periapt (max 4 na raz – działa tylko na osobę, która go użyje) oraz Salomet’s Secret (max 4 na raz – działa na całą drużynę)
Sorcerer – broń swoją i Pionków zaklinamy za pomocą Holy Boon/Affinity. Najlepiej mieć też wyekwipowane czary obszarowe np. High Bolide, High Seizm. W przypadku Sorcerera duże znaczenie ma szybkość rzucania czarów, dlatego trzeba do gry dobrać odpowiednie umiejętności i talenty. Augments: Acuity – boost magii o 20%
Articulacy – przyspiesza rzucanie czaru o 10% (kolejne +10% dostaniemy, jeśli zachowamy w ekwipunku oryginalny pierścień Wyrmking’s Ring z questu o tej samej nazwie. Zleceniodawcy można oddać kopię) Conservation – Zmniejsza zużycie Staminy, przeznaczonej na rzucenie czaru o 15%, Gravitas – Trudniej Cię powalić, gdy rzucasz czar. Smoka łatwo powalić za pomocą czaru typu High Bolide, High Seizm. Powalony smok jest łatwym celem dla naszych Pawnów – tutaj polecam klasy posługujące się sztyletami, z umiejętnością Hundred Kisses. Jeśli mamy różdżkę, która jest zaklęta za pomocą Holy, również będziemy smokowi zadawać duże obrażenia. Ważne tylko, aby postać miała dodatkowo wykupioną pasywną umiejętność Focused Bolt. Taktyka jest prosta, trzymamy się na dystans, rzucamy czary obszarowe, dobijamy zaklętą czarem Holy różdżką i wskrzeszamy współtowarzyszy, jeśli gramy z drużyną.
Magick Archer – w przypadku Magick Archera najlepiej sprawdza się Hunter Bolt (łuk) oraz Magick Rebalancer + Hundered Kisses (sztylety). Hunter Bolt oraz Magick Rebalancer są powiązane z żywiołem Holy, Magick Rebalancer dodatkowo boostuje magię Arisena. Jeśli oprócz tego podbijemy statystyki za pomocą Demon’s Periapt lub/oraz Salomet’s Secret, smok padnie w max 2 rundach.
Pokonany Ur-Dragon
Local Recruit
Directly enlisted a pawn to your party.
Jest to jeden z kilku pucharków, związanych z rekrutowaniem pionków do naszej drużyny. Tym razem chodzi o to, żeby zwerbować pawna, napotkanego w świecie gry, na mapach Gransys. Wielu spotkamy, przemierzając ścieżki i gościńce, wielu znajdziemy np. w Gildii Pawnów w Gran Soren. Jest ich naprawdę ogromna ilość. Podchodzimy do takiej napotkanej osoby, rozpoczynamy dialog i zapraszamy ją do wspólnej wędrówki. Gdy Taki lokalny pionek dołączy do drużyny, my otrzymamy trofeum.
Foreign Recruit
Enlisted a pawn to your party from beyond the rift.
To, co musimy zrobić, to zwerbować towarzysza, wykorzystując Rift Stone. Kamieni tego rodzaju jest bardzo dużo, porozmieszczane są w różnych miejscach w grze. Najwcześniej możemy zdobyć to trofeum po stworzeniu w The Encampment naszego własnego pawna i zdobyciu pucharka A new Ally. Gdy tylko odblokujemy trofeum jeszcze raz musimy kliknąć w kamień, co przeniesie nas do „wypożyczalni” pionków. Jeśli gramy online, będziemy tam widzieć w pierwszej kolejności pawnów naszych znajomych z PSN oraz losowe postaci, zbliżone do nas poziomem. Pawnów naszych znajomych możemy werbować za darmochę, niezależnie od ich levelu. Jeśli chodzi o obcych, to za darmo wypożyczymy tylko tych na równym, bądź niższym od naszego poziomie. Za bardziej napakowanych towarzyszy trzeba już płacić za pomocą RC.
Po tym, jak zwerbujemy pierwszego towarzysza za pomocą kamienia, pucharek wpadnie.
Rift Stone w Cassardis
The Captain
Enlisted a large number of pawns.
Aby odblokować ten pucharek, musimy zatrudnić co najmniej 70 pawnów. Liczą się towarzysze z całej gry oraz NG+. Jeśli nie macie zbyt wielu znajomych, którzy grali w DD przed Wami, na pewno odblokujecie pucharek naturalnie. Wypożyczeni członkowie drużyny nie levelują z nami, więc ich wymiana jest wskazana po osiągnięciu każdego kolejnego poziomu.
Jeśli jednak macie napakowanych znajomych i korzystacie z ich usług przez całą grę, aby dostać trofeum musicie wejść do Rift Stone i kolejno rekrutować osoby z lobby. Przychodzi ich nieskończona ilość. Po tym, jak zaprosimy do współpracy 70 osobę, trofeum wpadnie.
Inhuman Resources
Changed your main pawn’s vocation.
To, co musimy zrobić, to zmienić klasę naszego głównego Pawna. Na początku gry mogliśmy wybrać dla niego jedną z trzech podstawowych klas: Fighter, Strider, Mage. Po tym, jak osiągniemy co najmniej poziom 10 i dotrzemy do Gran Soren, otrzymamy możliwość zmiany klasy postaci, zarówno swojej, jak i naszego towarzysza.
W tym celu musimy udać się do karczmy i porozmawiać z Asalamem. U Asalama oprócz skorzystania z noclegu, czy zarządzania ekwipunkiem, możemy wykupić nowe umiejętności oraz przekwalifikować siebie i naszego kompana. Wybieramy więc opcję dialogową -> Change vocation, przełączamy się na ekran pionka i wykupujemy dla niego nową klasę. Do wyboru jest ich 6:
Podstawowe (koszt 1000 punktów dyscypliny)
- Fighter
- Strider
- Mage
Zaawansowane (koszt 1000 punktów dyscypliny)
- Warrior
- Ranger
- Sorcerer
The Savior
Used a Wakestone to restore the dead to life.
Wakestone to kamień wskrzeszania. Jeśli mamy go w ekwipunku, jest możliwość wskrzeszenia Arisena i kontynuowania rozgrywki, w razie śmierci. W podstawowej wersji gry pierwszy raz zetkniemy się z tymi przedmiotami w Post Game, gdyż pokazują się dopiero w Everfall. W pierwszym przejściu, mamy szansę zebrać go tylko w lokacjach Bitterblack Isle, albo zrobić sobie kamień podrabiany. Oczywiście rada dotycząca podróbki jest tylko dla osób, które celują w pucharek związany z wykonaniem wszystkich questów w jednym przejściu gry. W innym przypadku jest to zbędna strata czasu.
Aby otrzymać trofeum, musimy wejść w posiadanie fałszywki – podrabianego przedmiotu magicznego o dużej wartości. Są 2 sposoby na zdobycie tego pucharka, albo skorzystać z usług Montebanka sklepikarza/fałszerza – znajdziemy go w Gran Soren w sklepie The Black Cat, albo taki przedmiot znaleźć.
U Montebanka, za odpowiednią opłatą, możemy skopiować niemal wszystko, ale tylko kilka przedmiotów zaowocuje pucharkiem. Są to:
- Bronze Idol
- Gold Idol
- Magic Finger Item
- Salomet’s Grimoire
- Silver Idol
- Wakestones, Wakestone Shards
- Wyrmking’s Ring
Niestety jest to bardzo kosztowne, więc polecam drugi, bezpłatny i o wiele prostszy sposób.
W pobliżu The Black Cat jest drabina, po której możemy wejść na dachy budynków. Przeskakując z domu na dom, musimy skierować się na dach omawianego sklepu. Na tyłach będzie wejście do pomieszczenia, w którym stoi skrzynia. Zanim ją otworzymy, robimy zapis gry, gdyż zawartość jest losowa, a nas interesuje wyłącznie Wakestone Shard. Jeśli po otwarciu skrzynki w środku będzie ten przedmiot, otrzymamy pucharek. Jeśli nie, trzeba będzie wyjść z gry bez zapisywania i po ponownym odpaleniu, jeszcze raz otworzyć kufer. Do skutku 🙂
The Artisan
Combined two materials to make an item.
Aby otrzymać ten pucharek, musimy połączyć 2 różne przedmioty w ekwipunku, uzyskując trzeci.
Trofeum dostałam przez całkowity przypadek, kiedy zgasła mi latarnia. Weszłam w ekwipunek i połączyłam latarnię z buteleczką oleju. Ding!
W ten sposób można łączyć różne przedmioty. Niemal wszystko. Warto czasem pokombinować. Przykładowe połączenia poniżej:
- Firefly Stone + Shard of Miasmite -> Miasmite
- Greenwarish + Wormwood Sap -> Desiccated Herbs
- Greenwarish + Cloudwine -> Desiccated Herbs
- Gransys Herb + Cloudwine -> Desiccated Herbs
- Wormwood Sap + Greenwarish -> Desiccated Herbs
- Greenwarish + Sweet Pollen -> Potent Greenwarish
- Hunk of Ore + Shackles -> Skeleton Key
Dragon Forged
Strengthened equipment in wyrmfire.
Trofeum polega na wzmocnieniu ekwipunku w smoczym ogniu. Pucharek można uznać za fabularny, gdyż 100% szans na upgrade broni i odzieży mamy podczas walki z Grigorim. Wszystko, co mamy na sobie, zostanie (po starciu z Czerwonym Smokiem) ulepszone do smoczego poziomu. Przy przedmiocie pojawi się wtedy ikonka czerwonego smoka z rozłożonymi skrzydłami. Jeśli chcielibyśmy spróbować zdobyć taki upgrade podczas normalnej gry, warto wiedzieć, jakie są na to szanse. Przede wszystkim ekwipunek trzeba wcześniej ulepszyć u kowala co najmniej na 1 gwiazdkę. Do wzmocnienia będziemy potrzebowali rozmaitych surowców oraz złota. Najpopularniejsi kowale dostępni w grze to:
- Caxton – Gran Soren
- Mathias – Greatwall Encampment
- Reynard – podróżnik
- Barroch – Bitterblack Isle. U Barrocha smoczy ekwipunek można za pomocą RC wzmocnić o dwa kolejne poziomy: srebrny i złoty.
Jeśli wzmocnimy ekwipunek, na co najmniej jedną gwiazdkę, mamy szansę na to, aby w starciu ze smokiem, napotkanym w świecie gry, otrzymać upgrade.
Poziom ekwipunku | Grigori/Red Dragon | Ur-Dragon (online) | Ur-Dragon (offline) | Drake/ Wyrm/ Wyvern | Firedrake/ Frostwyrm/ Thunderwyvern | Cursed Dragon |
0 | 100% | 100% | 0% | 0% | 5% | 40% |
1 | 100% | 100% | 2% | 2% | 15% | 55% |
2 | 100% | 100% | 10% | 6% | 25% | 65% |
3 | 100% | 100% | 30% | 18% | 40% | 75% |
Rękawice wzmocnione w smoczym ogniu
Well Equipped
Obtained 350 pieces total of weapons and armor.
No cóż – to jedno z tych trofeów, których nie lubimy. Będzie sporo zbierania. Musimy zdobyć 350 unikalnych broni i ubrań. Unikalnych, czyli pojedynczych. Jeśli znajdziemy kilka takich samych sztyletów, pucharek policzy je jako jedną sztukę. Trofeum jest kumulacyjne, ale żeby łatwo nam było dokupić właściwe rzeczy, gdy nadejdzie na to pora, musimy wszystko składować w magazynie. Nie pozbywamy się niczego. Sprzedawać proponuję tylko drugie i kolejne sztuki. Nie ukrywam, ze 350 sztuk to sporo. Podczas gry trzeba cierpliwie przeszukiwać skrzynie, wykonywać zadania z tablic ogłoszeniowych i gromadzić dosłownie wszystko. W obecnym wydaniu mamy na szczęście Bitterblack Isle – lokację, która jest kopalnią nowych rzeczy, co bardzo pomoże nam w zbieraniu. Ilość przedmiotów, które udało nam się zgromadzić, w każdej chwili możemy sprawdzić w menu.
Pauzujemy grę -> History -> Adventure Log -> Inventory
Do pucharka robimy podejście po 2, albo 3 przejściu gry, w zależności od tego, jaki był Wasz plan rozgrywki. W pierwszej kolejności zróbmy podejście do The Coin Collector (sprawdźcie opis), a następnie do Well Equipped. Robimy zapis w chmurze, albo na pendrive, sprzedajemy wszystko oprócz broni i ubrań, a następnie robimy rajd po sprzedawcach w Gransys i kupujemy od nich wszystko, czego do tej pory nie znaleźliśmy. Licznik w sklepie przy takiej rzeczy będzie wskazywał 0 (0). Jeśli zobaczymy zero w nawiasie, znaczy to, ze nie mamy danej rzeczy ani w ekwipunku, ani w magazynie. Po zdobyciu trofeum wczytujemy sejwa i gramy dalej. Przykładowi sprzedawcy
- Aestella – Cassardis
- Iola – Cassardis
- Caxton – Gran Soren
- Montebank (The Black Cat) – Gran Soren
- Madeleine – Gran Soren
- Alon – The Abbey lub The Ancient Quarry
- Sprzedawcy w obozach polowych
A Queen’s Regalia
Dressed a male party member in women’s clothing.
To, co trzeba zrobić, to ubrać męskiego członka drużyny w kobiece ciuszki.
Trofeum można odblokować po dotarciu do Gran Soren. Musimy odszukać w mieście Montebanka – sprzedawcę ze sklepu The Black Cat.
Za 6200 sztuk złota możemy kupić od niego Set of Lady’s Garb. Po kupieniu ciuszka wchodzimy do ekwipunku i jeśli Arisen jest mężczyzną, zakładamy strój na niego, jeśli nie, to przebieramy w kieckę męskiego członka drużyny. Tuż po tej czynności otrzymamy pucharek. Jeśli nasza drużyna składa się z kobiet, wystarczy rekrutować dowolnego męskiego pionka, kręcącego się po okolicy, albo znalezionego w Rift Stone.
Na mężczyznę można założyć również Captain’s Armor Set. Koszt tej zbroi u Montebanka jest jednak nieporównywalnie wyższy. Trzeba wydać na to cacko aż 276500 sztuk złota, dlatego polecam jednak zakup pierwszego 🙂
Set of Lady’s Garb – bardzo twarzowo 😉
The Philanthropist
Gave 50 presents.
Porównaj opis pod Affinity and Beyond
Proste trofeum. Każdemu Pionkowi zrekrutowanemu w grze online oraz każdemu napotkanemu NPC, możemy rozdawać prezenty. Pawnom darujemy przedmioty podczas odsyłania ich w Rift Stones, natomiast NPC podczas rozmowy. Lista przedmiotów, które możemy wręczyć, załączy się automatycznie. Najtaniej obdarowywać ludzi przedmiotami niepotrzebnymi Arisenowi np. czaszkami 🙂 Warto więc zaczekać do momentu, w którym wykonamy zadanie z Tablicy Ogłoszeń – Bone of Contention: Zabicie 36 szkieletów, za które dostaniemy 60 czaszek. Kiedy już będziemy mieć czaszki, podchodzimy do kogokolwiek, zaczynamy rozmowę i z dostępnych opcji dialogowych, wybieramy – Prezent. Możemy dać tylko jedną rzecz na raz, więc trzeba to będzie powtórzyć 50 razy.
The Escort
Acted as a reliable travel companion.
W karczmach (Pablo’s Inn w Cassardis oraz Azalam’s Union Inn w Gran Soren) na Tablicach Ogłoszeń znajdziemy sporo questów, związanych z przeprowadzeniem danej osoby do określonego miejsca. Po ukończeniu pierwszego z takich questów, odblokujemy pucharek. Zdarza się, że po drodze trafimy na jakąś bitwę, w której NPC ginie, natomiast nie trzeba się tym przejmować, po około tygodniu (czas w grze), pojawi się na swoim miejscu cały i zdrowy 😉 Nieudane questy z tej grupy nie mają wpływu na trofeum The Hero, więc w razie wpadki nie ma się co stresować. W miarę postępów w grze, kiedy mamy już porozmieszczane na mapie kryształy teleportacyjne, misje stają się coraz prostsze do ukończenia. Wystarczy bowiem, że przeniesiemy się do najbliższego kryształu i podprowadzimy NPCa krótki kawałek do celu. Jeśli zależy nam na nagrodzie, a boimy się niepowodzenia przy eskortowaniu, jest na to prosty przepis. Odpalamy zadanie, sprawdzamy, gdzie trzeba zaprowadzić delikwenta, a następnie anulujemy quest. Udajemy się na miejsce, stawiamy tam portcrystal, wracamy do tablicy ogłoszeniowej i po ponownym wybraniu zadania, teleportujemy się na miejsce. Nic prostszego.
Affinity and Beyond
Raised a person’s affinity to the maximum.
To, co trzeba zrobić, to podnieść u kogoś poziom sympatii, czy też uwielbienia dla nas do maksymalnego poziomu. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Możemy to osiągnąć poprzez dawanie prezentów wybranym NPC, wykonywanie dla nich questów, eskortowanie ich do konkretnych miejsc w ramach zadań z Tablicy Ogłoszeń etc. Przykładowe sposoby poniżej:
- Najprostszym sposobem jest oczywiście dawanie prezentów. W grze jest trofeum za podarowanie napotkanym osobom 50 przedmiotów. Wystarczy, że będziemy uparcie obdarowywać jedną osobę, a trofeum w końcu wpadnie. Aby nie tracić użytecznych przedmiotów, warto zaczekać do momentu, w którym wykonamy zadanie z Tablicy Ogłoszeń – Bone of Contention: Zabicie 36 szkieletów. Za to zadanie dostaniemy 60 czaszek, którymi możemy obdarowywać NPCów. Jeśli będziemy je wręczać wybranej osobie, powinniśmy wywindować jej sympatię do maksimum.
- Ukończenie zadań dla Selene – „Lost and Found” and „Witch Hunt” + podarowanie jej kilku roślinek
- Ukończenie zadań dla Madeleine – pomoc w otwarciu Sklepu + eskortowanie jej w ramach Tablicy Ogłoszeń + zadanie „Bad Bussiness + podarowanie jej kilku przedmiotów
- Duchess – po tym jak poznamy Duke’a będziemy mieć okazję ukończenia zadań związanych z jego żoną Aelinore. Ukończenie „Arousing Suspicion” oraz „Duchess in Distress” podniesie poziom jej sympatii do maksimum.
- Po zdobyciu pierścienia Arisen’s Bond. Jest to nagroda za ukończenie questu „The Dragon’s Tongue”. Podarowanie tego pierścienia komukolwiek, natychmiastowo zwiększy do maksimum poziom jego uwielbienia.
To oczywiście tylko wybrane przykłady. Trofeum można zdobyć niemal na każdej napotkanej postaci.
Into Dripstone Cave
Entered the azure caverns.
Pucharek wpada, kiedy Arisen dostanie się do lokacji o nazwie Dripstone Cave. Do jaskini są 2 wejścia. Jedno w Cassardis, tuż przy bramie miasta – w studni. Drugie za lokacją Encampment, na pierwszym skrzyżowaniu w lewo. Do Dripstone Cave będziemy musieli udać się m.in. w ramach questu -> Deep Trouble. Zadanie stanie się aktywne po tym, jak skompletujemy drużynę w Encampment. Po stworzeniu pawna i wynajęciu dwóch innych, wystarczy cofnąć się do Cassardis. Po wejściu do miasta zobaczymy strażnika przy studni, który poprosi nas o jej zbadanie. Oczywiście idziemy 😉 ale na początku gry łatwo nie będzie.
Into the Ancient Quarry
Entered the ancient quarry.
Trofeum otrzymamy po odwiedzeniu lokacji o nazwie Ancient Quarry. Będziemy musieli trafić tam np. w celu wykonania zadania pobocznego -> Of Merchants and Monsters.
Docelowe miejsce znajduje się na zachód od Gran Soren, a prowadzą do niego 2 wejścia:
- Północne (niedaleko Cursewood, na zachód od Gran Soren)
- Południowe (pomiędzy Rest Camp, a The Shadow Fort)
Po wejściu do lokacji obojętnie którym wejściem, pucharek wpadnie.
Into Soulflayer Canyon
Entered the Soulflayer Canyon.
Pucharek wpada, kiedy Arisen dostanie się do lokacji Soulflayer Canyon. Do Kanionu prowadzą 2 wejścia: wschodnie i zachodnie. The East Entrance znajdziemy na trasie między Katakumbami a ruinami Fortu Heavenspeak (The Ruins of Heavenspeak Fort), natomiast The West Entrance wygląda jak okratowany ściek – znajduje się niedaleko The Greatwall, na północ od Miasmic Haunt.
Quest poboczny związany z tą lokacją: -> The Conspirators.
Into the Manse
Entered the duke’s manse.
Trofeum do przegapienia!
Pucharek wpada, kiedy Arisen dostanie się do wnętrza zamku The Blighted Manse. Zamek znajduje się na północy Gransys – skrajnie wysunięty w tę stronę fragment mapy. Wejście strzeżone jest przez żołnierzy Księcia i do środka można dostać się tylko w przebraniu. Arisen będzie potrzebował Royal Guard Armor. Zbroję dostanie podczas questu -> Duchess in Distress od Mirabelle – służki Księżnej.
Uwaga! Tylko podczas wspomnianego questu można dostać się do tej lokacji. Jeśli przegapimy quest, stracimy również szansę na odblokowanie tego trofeum. Aby zadanie stało się aktywne, musimy wcześniej ukończyć dwa inne:
- -> Arousing Suspicion
- -> Reward and Responsibility
Po tym, jak ukończymy quest -> Reward and Responsibility i wyjdziemy ze skarbca Duke’a, zanim udamy się dalej z fabułą, musimy znaleźć Mirabelle (jest zazwyczaj w ogrodzie, albo w przedsionku zamku w Gran Soren). Mirabelle poprosi nas o pomoc w uratowaniu Księżnej Aelinore. Po tym, jak zacznie się quest wystarczy już tylko kierować się za znacznikiem na mapie.
Into the Frontier Caverns
Entered the southwestern caves.
Pucharek wpada, kiedy Arisen dostanie się do jaskiń na południowym zachodzie Gransys. Będzie to możliwe po raz pierwszy podczas questu -> A Fortress Besieged. Wejście do jaskiń jest na dziedzińcu Fortu Shadow (The Shadow Fort). Po ukończeniu questu można tam wracać w każdym momencie. W Post Game będzie tam ukryta Hydra – zabicie Hydry potrzebne jest do pucharka Headshunter.
The Tourist
Visited 50 locations.
Porównaj opis pod The Explorer
The Vagabond
Visited 100 locations.
Porównaj opis pod The Explorer
The Explorer
Visited 150 locations.
Trochę się trzeba będzie nachodzić, bo do odwiedzenia mamy 150 lokacji. W przypadku „gołej” wersji, wydanej pierwotnie na PS3, było to dość trudne, gdyż trzeba było odsłonić z mgły praktycznie całą mapę. Wiązało się to oczywiście z przemierzaniem jej wzdłuż i wszerz… pieszo. W Dark Arisen jest nieco prościej, ponieważ mamy dodatkowe lokacje na wyspie Bitterblack. Podążając za questami pobocznymi przy pucharku The Hero, wykonując zadania związane z eskortowaniem oraz zwiedzając wyspę Bitterblack w drodze do Daimona, powinniśmy odblokować trofeum w normalnym trybie gry.
Podczas odkrywania mapy, koniecznie musimy rozstawiać portcrystals (kryształy teleportacyjne) w newralgicznych miejscach. Podpowiem, że zazwyczaj warto ustawić je obok lokacji, w której kryształ został znaleziony, może oprócz Witchwood. Do szybkiej podróży między kryształami, służą kamienie Ferrystone. Dzięki temu, że w obecnym wydaniu mamy wbudowany dodatek Dark Arisen, dostaniemy w pakiecie Eternal Ferrystone (kamień wielokrotnego użytku.) Eternal Ferrystone znajdziemy w magazynie, będzie dostępny z kilkoma innymi przydatnymi przedmiotami (super ciuchy), po wykonaniu misji w Gildii Pawnów związanej z wizytą w Everfall. Kryształów przenośnych możemy rozstawić 10, ale jest to wystarczająca ilość, żeby płynnie poruszać się po całym Gransys.
Teleporty stałe
- Cassardis
- Gran Soren
- Bitterblack Isle (aby się pokazał, trzeba o zmierzchu udać się na molo w Cassardis i pozwolić, aby Olra zabrała nas na wyspę)
Kryształy przenośne
- Everfall
- Hillfigure Knoll – Jaskina Dragonforged’a
- The Shadow Fort – w jednej z cel
- Witchwood – po drugiej wizycie w lesie, kiedy odkryjemy przejście za chatą wiedźmy
- Montebank – NG+, kupimy kryształy za 200 000 złota w The Black Cat (Gran Soren). Nie opłaci się
The Ever-Turning Wheel
Completed the adventure a second time.
Podejść do tego pucharka możemy na dwa sposoby. Jeśli zdobyliśmy co najmniej 50 level i czujemy się na siłach, żeby podejść do gry na poziomie hard, robimy to. Dokładniejszy opis, dotyczący przejścia gry na hardzie znajdziecie pod opisem konkretnego pucharka – Hardened Veteran. Koniecznie go przeczytajcie. Co prawda gra ostrzeże nas, że zaczynamy od początku, zachowując wszystkie dotychczas zgromadzone rzeczy, ale nie ma co się tym stresować. Ten komunikat dotyczy bieżącej rozgrywki, której przecież jeszcze nie zaczęliśmy. Progres z poprzedniej gry nie jest resetowany (a więc spokojnie możemy dobić brakujące questy do pucharka The Hero, czy pokonać Ur-Dragona na plaży w Cassardis). Osobiście polecam hard – zdobywamy 2x więcej exp. i punktów dyscypliny, a z wrogów wypada ogromna ilość złota. Według mnie to ogromna oszczędność czasu.
Jeśli boimy się harda, po ukończeniu gry zamiast Hard Mode, w menu wybieramy Load Game (nie wybierajcie New Game (!)). Przy próbie załadowania zapisu gra rozpozna, że ukończyliśmy już raz rozgrywkę i umożliwi nam rozpoczęcie NG+. Po ukończeniu gry po raz drugi, pucharek będzie nasz.
The Coin Collector
Earned a total of 10,000,000G.
To, co musimy zrobić, to zgromadzić 10 000 000 złota. Uwaga! Trofeum zdaje się nie być kumulacyjne, wpadło mi dopiero wtedy, kiedy miałam na raz przy sobie 10 000 000 G., podczas gdy Adventure Log wskazywał, że zebrałam znacznie więcej. Tak czy siak nie jest to problem. Początkowo suma wydaje się nie do zdobycia, ale w związku z tym, że musimy przejść grę 3 razy oraz dwukrotnie okrążyć Bitterblack Isle, nie będzie tak źle. Pieniądze zdobyte w każdym z przejść są bowiem sumowane, a zebrane rzeczy przenoszą się do kolejnej gry. Dodatkowo rzeczy znalezione i wyprodukowane w Bitterblack Isle są warte ogromne pieniądze. Jedna część zbroi czy broni kosztuje często kilkaset sztuk złota.
Jak ugryźć to trofeum? Przede wszystkim zbieramy wszystko, co się da. Materiały, surowce, przedmioty wypadające z wrogów, pozornie nieistotne drobiazgi i składujemy w magazynie. Kolekcjonujemy również zbroje i broń (tutaj możemy sprzedawać tylko powtarzające się egzemplarze. Unikalne fragmenty uzbrojenia składujemy na potrzeby pucharka Well Equipped). Jeśli drugie przejście gry rozpoczniemy na poziomie hard, ogromne ilości złota będziemy zbierać również z wrogów. Progres w każdej chwili możemy sprawdzić w menu gry.
Pauzujemy grę -> History -> Adventure Log -> General
Kiedy będziemy mieć mnóstwo rzeczy w magazynie i zechcemy zrobić podejście do pucharka, wykonujemy zapis w chmurze, albo na pendrive i udajemy się do najbliższego sklepikarza. Następnie sprzedajemy mu wszystko po kolei. Proponuję zrobić to najwcześniej po drugim przejściu gry.
The Patron
Helped Madeleine open her shop.
Trofeum do przegapienia!
Pucharek polega na tym, aby pomóc niejakiej Madeleine otworzyć sklepik w Gran Soren. Na sprawie musimy skupić się już od początku rozgrywki. Zrobiłam szczegółową rozpiskę, kiedy musimy rozpocząć dane questy, aby nie przepadły. W przypadku tego trofeum, będziemy musieli ukończyć zadania:
- Guard Duty – eskortowanie Madeleine z Cassardis do Encampment. Po dziewczynę musimy cofnąć się do Cassardis przed, albo tuż po walce z Hydrą (w Encampment właśnie). Jest to quest dostępny praktycznie na samym początku gry – zanim ruszymy w drogę do Gran Soren. Handlarkę znajdziemy w karczmie Pabla. Trzeba z nią porozmawiać, uruchomić quest, odprowadzić do obozowiska, z którego właśnie przyszliśmy, a na końcu podarować 1000G na rozkręcenie interesu.
- Chasing Shadows – ten quest uruchomimy w Gran Soren. Będzie dostępny po ukończeniu zadania fabularnego -> Lure of The Abyss. Zleceniodawcą jest Mason, którego na tym etapie gry znajdziemy na rynku (Fontaine Square) w Gran Soren, albo w Slumsach. Quest uruchomi się tylko nocą. Przyjdzie nam śledzić ser Juliena z okolic zamku Duke’a do dzielnicy Venery. Po wykonaniu zadania, wracamy do opuszczonego domu (Abandoned House), rozmawiamy z Madeleine i cieszymy się z nowego pucharka.
Jeśli będziecie trzymać się rozpiski, zamieszczonej przy trofeum The Hero, raczej niczego nie przegapicie.
Cheat Death
Defeated Death in Bitterblack Isle.
HP: 66 000 HP (ale niech Was to nie zwiedzie, zdjąć to będzie bardzo trudno, ze względu na wysoki poziom obrony)
Słabość: najmniejsza odporność na obrażenia fizyczne, 60% na żywioły (oprócz Dark)
Atak: teleportacja, atak światłem latarni: fioletowym – usypianie, żółtym- śmiertelny atak kosą. Pionków zabitych przez Śmierć nie da się wskrzesić, wracają od razu do swojego świata.
Lokacja: Bitterblack Isle. Występuje w różnych miejscach, w zależności od tego, czy jesteśmy przed, czy po zabiciu Daimona. Przeczytajcie opis pucharka, dodałam informację gdzie i w jaki sposób możemy farmić Śmierć.
Śmierć w Garden of Ignominy – farmienie po zabiciu Daimona. Metoda na Rancid Bait Meat.
Death to zdecydowanie najtrudniejszy boss w grze. Jej atak kosą zabija natychmiast i praktycznie niemożliwe jest zadanie jej takich obrażeń, aby unicestwić ją podczas jednego starcia. Walka z tym bossem będzie długotrwała i nużąca. Śmierć będzie pojawiać się w różnych miejscach: innych w pierwszym przejściu wyspy, a innych w drugim. Obrażenia, zadane jej w każdym starciu, kumulują się. Śmierć nie regeneruje zdrowia, więc kiedy będziemy ja spotykać każdym następnym razem, będzie coraz słabsza.
Trofeum możliwe do przegapienia! Jest możliwość przypadkowego zresetowania postępu, jaki mamy zapamiętany na wyspie. Jeśli w tak zwanym międzyczasie wrócimy do Gransys i skończymy wątek fabularny, wraz z nim zakończymy rozgrywkę z dodatku. Po powrocie na Bitterblack Isle w NG+, będziemy musieli zaczynać wszystko od początku. Także miejcie to na uwadze, pracując nad tym bossem.
W walce ze śmiercią wypróbowałam 3 klasy i przekażę Wam wiedzę praktyczną na ich temat. Oczywiście polecam broń zrobioną z Bitterblack Weapon level 2-3 oraz zbroję zrobioną z Bitterblack Armor lvl 2-3 z ulepszeniami (najlepiej mieć na ekwipunku srebrne i złote wzmocnienia Barrocha). Broń dobrze jest zakląć jakimkolwiek żywiołem, oprócz Dark, na który Śmierć jest odporna.
Polecam wyłącznie walkę dystansową. Bardzo trudno jest pojedynkować się ze Śmiercią w zwarciu, gdyż unosi się nad ziemią, teleportuje, a wyprowadzany atak kosą zabija od razu i ma przy tym ogromny zasięg. Ze względu na rzucanie przez nią czaru usypiania, dobrze jest mieć w ekwipunku mikstury, leczące tego typu przypadłość, albo skupianie się na przywoływaniu pionków do siebie, aby nie próbowali zbliżać się do bossa. Pionkowie polecani do walki ze śmiercią to łucznicy. Dobrze wyposażyć ich w strzały typu blast oraz podnieść magię wspominanymi już boosterami typu: Demon’s Periapt, Salomet’s Secret oraz dodatkowo Tagilus’s Miracle (+ do siły).
Sorcerer – polecana wysokopoziomowa postać z bronią typu Bitterblack (najlepiej lvl 3). Jeśli różdżka będzie miała złoty upgrade, efekt będzie jeszcze lepszy, niż opisany. Broń zaklinałam czarem Holy Boon/Affinity, miałam wyuczoną pasywną umiejętność Focused Bolt i podnosiłam umiejętności magiczne za pomocą 4x Demon’s Periapt oraz 4x Salomet’s Secret. Dawało to całkiem dobry efekt. Trzymanie się na dystans i ciągłe zadawanie obrażeń zaklętą różdżką, zdejmowało Śmierci 2-3 paski zdrowia w jednym starciu. (grałam solo). Jeśli mamy do dyspozycji pionków wyszkolonych w posługiwaniu się łukiem, dajemy im strzały blast oraz mikstury na manę. Trzeba ich przywoływać do siebie, aby nie wchodzili w zasięg czarów Reapera i pozwalać na strzelanie. Muszę przyznać, że są pomocni.
Magick Archer – polecana wysokopoziomowa postać z magicznym łukiem typu Bitterblack (najlepiej lvl 3). Jeśli broń będzie miała złoty upgrade, efekt będzie jeszcze lepszy, niż opisany. Posługiwałam się czarem Sixfold/Ninefold Bolt, podniósłszy uprzednio umiejętności magiczne za pomocą 4x Demon’s Periapt oraz 4x Salomet’s Secret, a także skillu Magick Rebalancer. Efekt bardzo dobry. Zdejmowałam Śmierci 2-3 paski zdrowia w jednym starciu (grałam solo). Jeśli mamy do dyspozycji pionków wyszkolonych w posługiwaniu się łukiem, dajemy im strzały blast oraz mikstury na manę. Trzeba ich przywoływać do siebie, aby nie wchodzili w zasięg czarów Reapera i pozwalać na strzelanie. Muszę przyznać, że są pomocni.
Ranger/Strider – polecana wysokopoziomowa postać z łukiem typu Bitterblack (najlepiej lvl 3). Jeśli broń będzie miała złoty upgrade, efekt będzie jeszcze lepszy, niż opisany. Posługiwałam się strzałami blast, podniósłszy uprzednio umiejętności siłę za pomocą 4x Conqueror’s Periapt oraz 4x Salomet’s Secret. Efekt bardzo dobry. Zdejmowałam Śmierci 2-3 paski zdrowia w jednym starciu (grałam solo). Jeśli mamy do dyspozycji pionków wyszkolonych w posługiwaniu się łukiem, dajemy im strzały blast oraz mikstury na manę. Trzeba ich przywoływać do siebie, aby nie wchodzili w zasięg czarów Reapera i pozwalać na strzelanie. Muszę przyznać, że są pomocni.
Farmienie Śmierci
- Farmienie jest możliwe w Bitterblack Isle po zabiciu Daimona (Post Daimon) – Lokacja Garden of Ignominy.
- Potrzebujemy Rancid Bait Meat
- Sprzedawane przez Barrocha po ukończeniu questu -> Eyes of the Deep.
- Możliwe do uzyskania po oczyszczeniu przedmiotów typu Bitterblack Novelty Lv.1. Robi to Olra.
- Do znalezienia w skrzyniach rozstawionych w Bitterblack Isle
- Jeśli po wejściu do Garden of Ignominy zobaczymy przeciwników typu Saurian, jesteśmy w domu. Tylko ciała Saurianów przyciągają Śmierć. Jeśli zobaczymy gobliny, wychodzimy i wchodzimy jeszcze raz. Do skutku. Obecność goblinów przywołuje wyłącznie Garmy (bestie w przeklętej formie).
- Schodzimy na dół, do ogrodu. Likwidujemy wrogów i robimy zapis gry.
- Kładziemy na ziemi Rancid Bait Meat. Pojawi się Śmierć. Jeśli nie, zabijamy się za pomocą Godsbane i wczytujemy grę
- Śmierć powinna się pojawić.
- Po zadaniu jej obrażeń, gdy zniknie, wracamy do lokacji z Olrą.
- Powtarzamy powyższe kroki aż do zabicia bossa.
- Uwaga, czasami gra po wczytaniu proponuje ustawienie z goblinami. Nie trzeba się tym przejmować. Wystarczy wczytywać zapis, aż do skutku.
Conqueror
Defeated Daimon for the first time.
HP: 100 000
Słabość: Holy
Atak: Czary żywiołów: lód ogień, piorun; szarża; kopnięcie; wir wysysający manę oraz wciągający pionków oraz Arisena do środka – ten ostatni czar śmiertelny. Wessanych pionków nie będzie się dało odzyskać
Lokacja: Bitterblack Sanctum. Ostatnia lokacja za Fallen City.
Pierwsze wcielenie Daimona – tron w Bitterblack Sanctum.
Z pierwszą odsłoną Daimona będziemy mieć do czynienia w pierwszym przejściu dodatku Dark Arisen. Kryje się za Fallen City, w ostatniej lokacji o nazwie Bitterblack Sanctum. Niegdyś, jeszcze podczas gry na PS3, wydawał mi się bardzo mocny, ale są sposoby na dość szybkie poradzenie sobie z nim. Jak w przypadku innych bossów, przedstawię Wam taktykę, którą sprawdziłam dla dwóch ogranych przeze mnie klas: Magick Archera oraz Sorcerera. Przy pierwszym spotkaniu z Daimonem warto mieć w drużynie łuczników i wyposażyć ich w strzały typu Blast oraz/albo Oil. Nawet jeśli zginą w trakcie, pomogą nam wykończyć bossa znacznie szybciej.
Sorcerer – oczywiste oczywistości, takie jak ulepszona na maksa broń (najlepiej Bitterblack lvl2, bo wyższy będzie dostępny prawdopodobnie dopiero w kolejnym przejściu) oraz ubranie o najlepszych statystykach, pomijam. Sorcerer musi mieć wyuczoną umiejętność pasywną Focused Bolt oraz wyekwipowany czar Holy Boon/Affinity. Przed dojściem do Daimona zaklinamy różdżkę oraz broń Pawnów tym czarem. Wzmacniamy magię za pomocą Demon’s Periapt x4 lub/oraz Salomet’s Secret x4 i przystępujemy do ataku. Strzelamy różdżką, trzymając się na dystans od bossa. Jeśli statusy z boosterów wygasną, używamy koleją porcję. Zadaje to Daimonowi masywne obrażenia. W ten sposób nabijałam level dla postaci, grając bez pionków w trybie hard.
Magick Archer – oczywiste oczywistości, takie jak ulepszona na maksa broń (najlepiej Bitterblack lvl2, bo wyższy będzie dostępny prawdopodobnie dopiero w kolejnym przejściu) oraz ubranie o najlepszych statystykach, pomijam. Magick Archer musi mieć umiejętność Sixfold Bolt/Ninefold Bolt, wzmocnić magię za pomocą Demon’s Periapt x4 lub/oraz Salomet’s Secret x4 i powstrzymać zużycie many za pomocą Liquid Vim. Używamy czaru raz za razem, zadając bossowi masywne obrażenia. Jeśli statusy z boosterów wygasną, używamy koleją porcję. Tym sposobem w krótkim czasie jesteśmy w stanie wyeliminować tego trudnego przeciwnika.
Warto mieć przy sobie jakiś przedmiot, nakładający status Weal na postać. Kiedy Daimon będzie na wykończeniu, używamy go i mnożymy zdobyte doświadczenie x2. Więcej informacji pod opisem 200.
True Conqueror
Defeated Daimon in his true form.
HP: 200 000
Słabość: Holy
Atak: Czary żywiołów: lód ogień, piorun; szarża; kopnięcie; wir wysysający manę oraz wciągający pionków oraz Arisena do środka – ten ostatni czar śmiertelny. Wessanych pionków nie będzie się dało odzyskać. Oprócz tego bardzo mocny cios łapami – klaśnięcie z zasięgiem na całą komnatę. Zadaje to bardzo dużo obrażeń i niszczy kolumny, ustawione wzdłuż pomieszczenia. Nie warto się za nimi chować.
Lokacja: Bitterblack Sanctum. Ostatnia lokacja za Fallen City.
Demon przebudzony – ten obraz zapowiada, że przed nami kolejne starcie.
Z drugą odsłoną Daimona będziemy mieć do czynienia w kolejnym przejściu dodatku Dark Arisen. A więc po pokonaniu jego pierwszej formy, znów udajemy się w tę samą (aczkolwiek o wiele trudniejszą) drogę do Fallen City i dalej do Bitterblack Sanctum. Nie będzie łatwo. Będziemy walczyć tutaj najpierw ze znaną nam z poprzedniego przejścia odsłoną Daimona i od razu potem z jego przebudzoną, potężniejszą formą. Na walkę zabieramy Demon’s Periapt, Salomet’s Secret, mocne mikstury lecznicze oraz Liquid Vim, blokujący zużycie many. Najlepiej mieć również w ekwipunku jakiś Wakestone na wszelki wypadek.
Taktyka jest identyczna, jak w przypadku pierwszej odsłony bossa. Ze względu na mocny atak obszarowy, który poznamy, walcząc z ostateczną formą Daimona (klaśnięcie łapami o ogromnym zasięgu i jeszcze większej mocy), proponuję skryć się za tronem usytuowanym po przeciwległej od wejścia stronie komnaty. Jeśli zobaczymy, że jesteśmy w zasięgu czaru, który rzuca Daimon, przesuwamy się na bezpieczną odległość. Dodatkowo, jeśli zobaczymy, ze boss tworzy wir, wciągający Arisena i pionków, uciekamy jak najdalej. Boss ma 2x więcej zdrowia, ale nasza taktyka będzie identyczna, ponieważ jego odporności nie zmieniają się. Musimy być tylko dobrze przygotowani, jeśli chodzi o leczenie oraz wzmocnienie umiejętności magicznych/siły.
Sorcerer – oczywiste oczywistości, takie jak ulepszona na maksa broń (najlepiej Bitterblack lvl 3) oraz ubranie o najlepszych statystykach, pomijam. Sorcerer musi mieć wyuczoną umiejętność pasywną Focused Bolt oraz wyekwipowany czar Holy Boon/Affinity. Przed dojściem do Daimona zaklinamy różdżkę oraz broń Pawnów tym czarem. Wzmacniamy magię za pomocą Demon’s Periapt x4 lub/oraz Salomet’s Secret x4 i przystępujemy do ataku. Strzelamy różdżką, trzymając się na dystans od bossa. Jeśli statusy z boosterów wygasną, używamy koleją porcję. Zadaje to Daimonowi masywne obrażenia. W ten sposób nabijałam level dla postaci, grając bez pionków w trybie hard.
Magick Archer – oczywiste oczywistości, takie jak ulepszona na maksa broń (najlepiej Bitterblack lvl 3) oraz ubranie o najlepszych statystykach, pomijam. Magick Archer musi mieć umiejętność Sixfold Bolt/Ninefold Bolt, wzmocnić magię za pomocą Demon’s Periapt x4 lub/oraz Salomet’s Secret x4 i powstrzymać zużycie many za pomocą Liquid Vim. Używamy czaru raz za razem, zadając bossowi masywne obrażenia. Jeśli statusy z boosterów wygasną, używamy koleją porcję. Tym sposobem w krótkim czasie jesteśmy w stanie wyeliminować tego trudnego przeciwnika.
Warto mieć przy sobie jakiś przedmiot, nakładający status Weal na postać. Kiedy Daimon będzie na wykończeniu, używamy go i mnożymy zdobyte doświadczenie x2. Używamy zarówno przy pokonaniu pierwotnej, jak i przebudzonej formy Daimona. Za każdą z nich w tej walce będzie oddzielny exp. Więcej informacji pod opisem 200.
Trofeum możliwe do przegapienia! Jest możliwość przypadkowego zresetowania postępu, jaki mamy zapamiętany na wyspie. Jeśli w tak zwanym międzyczasie wrócimy do Gransys i skończymy wątek fabularny, wraz z nim zakończymy rozgrywkę z dodatku. Po powrocie na Bitterblack Isle w NG+, będziemy musieli zaczynać wszystko od początku. Także miejcie to na uwadze, pracując nad tym bossem.
Hardened Veteran
Completed game in Hard Mode.
Tryb hard jest dostępny od razu – przy starcie gry możemy zamiast New Game wybrać właśnie Hard Mode, ale nie polecam tego. Zostawiamy tę zabawę na drugie, lub nawet trzecie przejście gry. Grając na PS4 zamknęłam platynę w 3 przejściach: pierwsze przejście gry na łatwym poziomie, drugie w trybie hard, a trzecie jako speedrun. Moim zdaniem jest to ogromna oszczędność czasu i sama ten sposób rozłożenia przejść polecam.
Jak uruchomić rozgrywkę w tym trybie? Po ukończeniu pierwszego przejścia gry, zamiast Load Game, wybieramy w menu Hard Mode. Ignorujemy ostrzeżenia i zaczynamy przygodę. Aby dostać trofeum, musimy zacząć i ukończyć grę na tym poziomie. Jeśli w trakcie rozgrywki zmienimy poziom trudności na niższy i zechcemy wrócić np. przed samym finałowym bossem do harda, gra cofnie nas na sam początek historii. Miejcie to na uwadze.
Na hardzie otrzymujemy większe obrażenia od wrogów, sami zadajemy im mniejsze, a jednocześnie zużywamy znacznie więcej many/staminy. Jak w każdym trybie tego rodzaju jest po prostu trudniej. Dostajemy jednak 2x więcej doświadczenia, DCP oraz RC a z wrogów wypadają masywne ilości kasy. Ostatecznie się to opłaci.
Jeśli obawiacie się za drugim razem grać na najtrudniejszym poziomie, możecie zostawić sobie to doświadczenie na koniec (np. tuż przed speedrunem). Przy porozstawianych w dwóch pierwszych przejściach kryształach teleportacji oraz skupieniu się tylko na wątku głównym, uporacie się z tym trybem w max godzinę.
Patrz opis pod 200
Zdobycie levelu 200 to będzie ten moment, kiedy prawdopodobnie znienawidzicie tę grę. Na szczęście jest kilka sposobów, które pomogą skrócić czas osiągnięcia celu. Przede wszystkim musimy przejść do trybu Hard Mode i udać się do Bitterblack Isle. Jeśli jesteśmy już po pierwszym okrążeniu lokacji, to świetnie. Jeśli nie, przechodzimy kolejnych bossów i unicestwiamy Daimona w pierwszej odsłonie. Dopiero wtedy będziemy mogli skupić się na prawdziwym wbijaniu poziomów. Poniżej wypunktowałam kilka rad, które pomogą wam zmaksymalizować uzyskiwane doświadczenie.
- W trybie hard uzyskujemy 2x więcej doświadczenia
- Jeśli jesteśmy sami, albo z jednym tylko pionkiem, otrzymamy tego doświadczenia odpowiednio więcej
- Kolejny mnożnik uzyskamy, używając przedmiotów, które nakładają na postać status Weal. Poniżej znajdziecie wyszczególnione rzeczy tego typu, informację, gdzie można je znaleźć oraz ile czasu działają.
- Blessed Flower – Działa 1 dzień w grze. Otrzymany od Quiny w queście pobocznym -> Talent in Bloom. Da się go pomnożyć u Montebanka za 180 000G.
- Veteran’s Periapt – Działa około 5 minut. 3 sztuki otrzymamy za eskortowanie Aelinore do leczniczych źródeł (zadanie z tablicy ogłoszeń w karczmie w Gran Soren), w Post Game można kupić o Fournivala za 25 000G, albo zrobić z posiadanych materiałów: Malecryst + Black Crystal, Septiscopic Crystal + Moonstone.
- Pilgrim’s Charm – Działa około 5 minut. Kupimy od Fournivala za 70 000g (przed ukończeniem wątku fabularnego). Jedną sztukę znajdziemy też w Soulflayer Canyon.
- Martyr’s Talisman – Działa około 5 minut. Do znalezienia losowo w skrzyniach Bitterblack Isle. Pojedyncze sztuki sprzedaje Barroch za 35 000G.
- Mage’s Talisman – Działa około 5 minut. Do znalezienia losowo w skrzyniach Bitterblack Isle. Nakłada klątwę na użytkownika (oczywiście do wyleczenia). Można zrobić z posiadanych materiałów: Copperstone + Petrifactor.
- Levelujemy na bossach (przed wykończeniem bossa wykorzystujemy któryś z wymienionych powyżej przedmiotów)
- Najwięcej doświadczenia dostajemy za Ur-Dragona (plaża w Cassardis) oraz Daimona.
- Jeśli nie chcecie tracić czasu na walki tego rodzaju oraz dojście do bossa typu Daimon, dobrym miejscem do levelovania jest arena Rotunda of Dread. Jest to jedna z wcześniejszych lokacji na wyspie, a znajdziemy ją na 3 poziomie Duskmoon Tower (tej lokacji, w której pierwszy raz mogliśmy zobaczyć Barrocha). Arena jest genialna, bo przy każdym wejściu respawnują się w niej bossowie. Klasy dystansowe mogą ściągać ich z góry, często bez alarmowania. Najwięcej doświadczenia dostaniemy za czterech Gore Cyklopów, ale ładnie też nagradzają nas Archydra, Gore Chimery etc. Unikałam tylko Wyvern, bo walka z nimi jest zbyt absorbująca. Jesli boss w środku nam się nie spodoba, wystarczy wyjść i wejść ponownie.
Eye Gouger
Defeated the Gazer in Bitterblack Isle.
HP: 100 000
Słabość: Oko + mała odporność na Holy.
Atak: Macki, atak spojrzeniem, nakładający negatywne statusy typu: Torpor, Petrification, Poison, Silence i Blindness, oprócz tego chmura gazu, powodująca zatrucie Arisena i pionków.
Lokacja: Shrine of Futile Truths (Pierwszy fabularny boss z wyspy)
Może mnie nie zauważył 😉
Gazer jest zmutowaną wersja Evil Eye. Walka z nim nie jest wbrew pozorom taka trudna. Przyda się broń dystansowa, którą z góry, można ranić oko, w miarę możliwości zaklęta żywiołami Holy lub Fire. Taktyka jest taka, że zostajemy na górze i strzelamy w oko (łuki, różdżka), chowamy się za kolumnami, unikamy jego przyzwańców i czekamy na moment, w którym pojawią się na dole 4 magiczne macki, ładujące energię. Będzie to poprzedzone krótką animacją. Kiedy to się stanie natychmiast biegniemy na dół i niszczymy je. Trzeba to zrobić jak najszybciej (!). Gazer straci wtedy siłę, eksponując oko. W tym momencie musimy obnażonemu oku zadać jak największą ilość obrażeń. Jeśli będziemy mieć szczęście Gazer upadnie na ziemię i będzie w 100% bezbronny. Oko leżące na ziemi wystarczy dobić wtedy potężnym atakiem fizycznym. Użyjcie komendy, aby wszyscy towarzysze ruszyli do ataku. Zazwyczaj wtedy kończy się nasza walka z nim. Jeśli nie zdążymy, Gazer poderwie się do góry i będziemy musieli opisane powyżej kroki powtórzyć jeszcze raz.
The Inquisitor
Defeated the Dark Bishop in Bitterblack Isle.
HP: 85 000 + Cursed Dragon (na szczęście słaby)
Słabość: Brak odporności na żywioł Dark oraz obrażenia fizyczne
Atak: Czary różnego rodzaju: Ogień, piorun, petryfikacja etc. Posiada potężną różdżkę.
Lokacja: Forsaken Cathedral (Fabularny boss z wyspy)
Dark Bishop unoszący się nad Przeklętym Smokiem
W przypadku Dark Bishopa będziemy walczyć z dwoma bossami naraz. Bishop przyzywa Przeklętego Smoka, który jest mu posłuszny, a sam atakuje mocnymi czarami obszarowymi. Walka będzie polegać na tym, żeby kolejno eliminować wrogów, począwszy od smoka. Dopóki żyje smok, Bishopowi zadajemy szczątkowe obrażenia. W trakcie walki ze smokiem musimy uważać, żeby nie wchodzić w strefę rażenia czaru Arcymaga. Po tym jak smok padnie (na szczęście jest o wiele słabszy od innych przedstawicieli tego gatunku, których spotkamy na wyspie), zajmujemy się Bishopem. Zadajemy mu jak największe obrażenia, a kiedy padnie na ziemię, podbiegamy szybko i wykańczamy go za pomocą obrażeń fizycznych. W zależności od naszego levelu i uzbrojenia, albo uda nam się to za pierwszym razem, albo doczekamy kolejnego wskrzeszenia smoka i będziemy musieli przebrnąć przez drugą rundę. Według mnie jest to jeden z łatwiejszych bossów z tej lokacji. Wystarczy tylko trzymać się kolejności eliminowania wrogów oraz uważać na to, żeby wychodzić poza obszar rzucanych przez niego czarów.
The Sprinter
Completed game in Speedrun mode.
Speedrun proponuję zostawić na koniec, z kilku względów:
- Przede wszystkim nie ma możliwości zapisu, ani autozapisu. Jeśli giniemy w tym trybie, zaczynamy grę od początku. Warto więc na wszelki wypadek mieć w ekwipunku 1-2 sztuki wakestones. Pewnie się nie przydadzą, ale sami wiecie 🙂
- Jeśli mamy za sobą doświadczenie z Hard Mode, Speedrun uruchomi się na poziomie normalnym. Jeśli nie przeszliśmy jeszcze gry w trybie Hard, gra uruchomi się na niskim poziomie.
- Speedrun działa tylko offline, więc nie możemy korzystać z pomocy pionków, pozostawionych przez naszych znajomych.
- Exp., złoto, zgromadzone przedmioty, smocze upgrade’y zdobyte w tym przejściu i tak przepadną, więc lepiej zaczekać na moment, w którym staniemy się napakowanymi wojownikami i zdołamy przebiec grę od jednego questu fabularnego, do drugiego.
- Po poprzednich przejściach gry mamy porozstawiane Portcrystals, w ekwipunku mamy także Eternal Ferrystone (możemy go wziąć z magazynu po ukończeniu pierwszej misji w Everfall), dzięki czemu będziemy mogli szybko przemieszczać się z miejsca na miejsce
- Wysokopoziomowy bohater może praktycznie przebiec przez questy fabularne, ignorując większość walk. Nie zwracamy więc uwagi na zadania poboczne – wykonujemy tylko te, związane z wątkiem głównym. Jeśli będziecie mieć problem z ich rozpoznaniem, otwórzcie listę zadań opisaną w pucharku The Hero i wykonujcie te zaznaczone na czarno.
- Może ciężko w to uwierzyć, ale unikając walk i przebiegając od questu do questu, powinniśmy uporać się z tym trybem max w godzinę, półtorej.