Children of Silentown – Recenzja

11 stycznia 2023
0
4.5/5
Opis gry:

Children of Silentown to klasyczna gra przygodowa point & click utrzymana mrocznym klimacie. Wcielamy się w małą dziewczynkę Lucy, która będzie musiała odkryć tajemnicę zakazanego lasu.

Children of Silentown to klasyczna gra przygodowa point & click utrzymana mrocznym klimacie. Akcja gry rozgrywa się w małej wiosce graniczącej z zakazanym lasem, w którym ludzie tajemniczo znikają. Mieszkańcy żyją tak od dłuższego czasu i przed strachem zakazują mówić o lesie, a jak ktoś od czasu do czasu zaginie, to nawet nie podejmują poszukiwań. Natomiast dzieciom opowiadają, że w lesie żyją potwory i jak nie będą przestrzegać zasad panujących w wiosce, to po nich przyjdą. Dorośli ewidentnie coś ukrywają i widzi to Lucy, młoda dziewczynka, w którą się wcielamy. Kiedy zaginie jej ktoś bliski, a odpowiedzi nadal brak, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i odkryć tajemnice zakazanego lasu.

Gra została podzielona na pięć rozdziałów, w których będziemy eksplorować, rozmawiać, szukać i łączyć przedmioty, a także ogrywać mini-gierki. W pierwszym trzech rozdziałach akcja będzie rozgrywała się w wiosce. Na początku będziemy mieli proste zadania do wykonania, jak na przykład zrobić zakupy na nadchodzący festiwal, oczywiście produkty będziemy musieli znaleźć lub też odkryć jak je zdobyć. W każdym rozdziale, będziemy mieli inny scenariusz i będziemy mieli co innego do zrobienia, więc raczej monotonność nas nie dopadnie w tej małej wiosce. Pod koniec gry akcja przeniesie się do innych miejsc, a zagadki zostaną bardziej rozbudowane. Eksploracja i szukanie przedmiotów będzie najważniejsze, aby popchnąć główny wątek do przodu. Dodatkowo z każdym odkryciem i postępem w grze jesteśmy nagradzani naklejkami. Lucy ma swój pamiętnik, w którym wszystko wkleja. Oprócz zwykłych naklejek, które są związane z ciekawymi odkryciami, Lucy zbiera również naklejki z nutkami, tworząc krótkie melodie. Śpiew będzie główną umiejętnością małej dziewczynki.

Z biegiem gry Lucy nauczy się trzech melodii, które powiązane są z mini-gierkami. Pierwsza piosenka pozwoli jej czytać myśli innych osób i poznawać wcześniejsze wydarzenia z ich życia. W tym przypadku będziemy musieli przeprowadzić nic przez wszystkie otwory w guzikach, dzięki temu po rozwiązaniu zagadki większość osób jest bardziej chętna do rozmowy. W drugiej gierce będziemy operować kołami zębatymi, aby prawidłowo ustawić platformy tak, aby utworzyć drogę do domu. A w trzeciej musimy włączyć odpowiednie promienie światła, aby rozświetlić wszystkie kafelki. Im dalej tym mini-gierki stają się bardziej rozbudowane, więc chwilę nad nimi spędzimy, aby je rozwiązać. Osobiście nie miałem z nimi problemów, no może na początku z drugą mini-gierką, ale jak odkryłem jak działa cały mechanizm to nawet te rozbudowane, nie sprawiły mi większych problemów. Jeśli natomiast nie lubisz takich rzeczy i szybko się denerwujesz to napotkasz ścianę, ponieważ w grze nie ma żadnych podpowiedzi jak rozwiązać aktualną mini-gierkę.

Graficznie gra prezentuje się bardzo ładnie. Wyróżnia się ręcznie rysowana grafiką, która w niektórych momentach robi ogromne wrażenie. Muzyka również jest bardzo ładna. W grze nie występują dialogi, tylko tekst czytany w chmurkach, więc przy eksplorowaniu i rozmawianiu z innymi postaciami muzyka cały czas nam towarzyszy.

Zdobycie platynki nie sprawi nam żadnych trudności. Wystarczy odnaleźć wszystkie naklejki jak i zobaczyć wszystkie cztery zakończenia, ale tutaj w ostateczności pomoże nam w razie czego save. Jeden pucharek będzie wymagał ponownego ukończenia czwartego rozdziału, więc tutaj drugie rozpoczęcie gry będzie raczej wymagane.

Grę udostępnił wydawca.

Podsumowanie

Dzięki Children of Silentown na nowo polubiłem gry przygodowe point & click. Podobało mi się tutaj praktycznie wszystko, od ręcznie rysowanej grafiki po łatwe i logiczne łamigłówki. No i historia, która wciągnęła mnie od samego początku, do tego stopnia, że nie spodziewałem się tak szybkiego zakończenia. Mimo wszystko poznanie tajemnicy zakazanego lasu, było czystą przyjemnością.

Zalety

  • wciągająca historia...
  • piękna, ręcznie rysowana grafika,
  • muzyka,
  • ciekawe łamigłówki.

Wady

  • historia zakończyła się zbyt szybko,
  • mini-gry - czasem mogą frustrować