Children of Silentown – Recenzja

Children of Silentown to klasyczna gra przygodowa point & click utrzymana mrocznym klimacie. Akcja gry rozgrywa się w małej wiosce graniczącej z zakazanym lasem, w którym ludzie tajemniczo znikają. Mieszkańcy żyją tak od dłuższego czasu i przed strachem zakazują mówić o lesie, a jak ktoś od czasu do czasu zaginie, to nawet nie podejmują poszukiwań. Natomiast dzieciom opowiadają, że w lesie żyją potwory i jak nie będą przestrzegać zasad panujących w wiosce, to po nich przyjdą. Dorośli ewidentnie coś ukrywają i widzi to Lucy, młoda dziewczynka, w którą się wcielamy. Kiedy zaginie jej ktoś bliski, a odpowiedzi nadal brak, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i odkryć tajemnice zakazanego lasu.

Gra została podzielona na pięć rozdziałów, w których będziemy eksplorować, rozmawiać, szukać i łączyć przedmioty, a także ogrywać mini-gierki. W pierwszym trzech rozdziałach akcja będzie rozgrywała się w wiosce. Na początku będziemy mieli proste zadania do wykonania, jak na przykład zrobić zakupy na nadchodzący festiwal, oczywiście produkty będziemy musieli znaleźć lub też odkryć jak je zdobyć. W każdym rozdziale, będziemy mieli inny scenariusz i będziemy mieli co innego do zrobienia, więc raczej monotonność nas nie dopadnie w tej małej wiosce. Pod koniec gry akcja przeniesie się do innych miejsc, a zagadki zostaną bardziej rozbudowane. Eksploracja i szukanie przedmiotów będzie najważniejsze, aby popchnąć główny wątek do przodu. Dodatkowo z każdym odkryciem i postępem w grze jesteśmy nagradzani naklejkami. Lucy ma swój pamiętnik, w którym wszystko wkleja. Oprócz zwykłych naklejek, które są związane z ciekawymi odkryciami, Lucy zbiera również naklejki z nutkami, tworząc krótkie melodie. Śpiew będzie główną umiejętnością małej dziewczynki.

Z biegiem gry Lucy nauczy się trzech melodii, które powiązane są z mini-gierkami. Pierwsza piosenka pozwoli jej czytać myśli innych osób i poznawać wcześniejsze wydarzenia z ich życia. W tym przypadku będziemy musieli przeprowadzić nic przez wszystkie otwory w guzikach, dzięki temu po rozwiązaniu zagadki większość osób jest bardziej chętna do rozmowy. W drugiej gierce będziemy operować kołami zębatymi, aby prawidłowo ustawić platformy tak, aby utworzyć drogę do domu. A w trzeciej musimy włączyć odpowiednie promienie światła, aby rozświetlić wszystkie kafelki. Im dalej tym mini-gierki stają się bardziej rozbudowane, więc chwilę nad nimi spędzimy, aby je rozwiązać. Osobiście nie miałem z nimi problemów, no może na początku z drugą mini-gierką, ale jak odkryłem jak działa cały mechanizm to nawet te rozbudowane, nie sprawiły mi większych problemów. Jeśli natomiast nie lubisz takich rzeczy i szybko się denerwujesz to napotkasz ścianę, ponieważ w grze nie ma żadnych podpowiedzi jak rozwiązać aktualną mini-gierkę.

Graficznie gra prezentuje się bardzo ładnie. Wyróżnia się ręcznie rysowana grafiką, która w niektórych momentach robi ogromne wrażenie. Muzyka również jest bardzo ładna. W grze nie występują dialogi, tylko tekst czytany w chmurkach, więc przy eksplorowaniu i rozmawianiu z innymi postaciami muzyka cały czas nam towarzyszy.

Zdobycie platynki nie sprawi nam żadnych trudności. Wystarczy odnaleźć wszystkie naklejki jak i zobaczyć wszystkie cztery zakończenia, ale tutaj w ostateczności pomoże nam w razie czego save. Jeden pucharek będzie wymagał ponownego ukończenia czwartego rozdziału, więc tutaj drugie rozpoczęcie gry będzie raczej wymagane.

Grę udostępnił wydawca.
PODSUMOWANIE
OCENA
4.5
Sending
OCENA UŻYTKOWNIKÓW
0 (0 votes)

PODSUMOWANIE:

Dzięki Children of Silentown na nowo polubiłem gry przygodowe point & click. Podobało mi się tutaj praktycznie wszystko, od ręcznie rysowanej grafiki po łatwe i logiczne łamigłówki. No i historia, która wciągnęła mnie od samego początku, do tego stopnia, że nie spodziewałem się tak szybkiego zakończenia. Mimo wszystko poznanie tajemnicy zakazanego lasu, było czystą przyjemnością.

ZALETY

  • wciągająca historia…
  • piękna, ręcznie rysowana grafika,
  • muzyka,
  • ciekawe łamigłówki.

WADY

  • historia zakończyła się zbyt szybko,
  • mini-gry – czasem mogą frustrować