DOOM 3: BFG Edition – Poradnik do trofeów i osiągnięć

11 września 2019
0

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po raz kolejny powracamy do starego dobrego DOOMa. Tym razem na tapetę wchodzi trzecia część, która ma taki sam zestaw pucharków zarówno w wersji PS3, jak i PS4. Wersja na PS4 ma usunięte trofea online, co uważam za ogromny plus. Cała reszta pozostała bez zmian, więc można spokojnie korzystać z poradnika.

 

Informacje ogólne:

  • Stopień trudności wbicia platyny: /10
  • Liczba trofeów: platynax1zlotox1 x0 x64
  • Liczba trofeów offline: 60 (w wersji PS4 jest 45)
  • Liczba trofeów online: 6 (w wersji PS4 brak pucharków online)
  • Minimalna liczba przejść: 2
  • Trofea możliwe do przeoczenia: Wszystkie związane z danym typem zabicia + zbierackie
  • Zglitchowane trofea: BRAK
  • Czas do zdobycia platyny: 30-40 godzin

 

Wstępne wskazówki:

  • Przede wszystkim najważniejsza informacja na wstępie. By odblokować tryb Nightmare, musicie ukończyć grę na dowolnym poziomie. Dlatego najpierw gracie na najprostszym, aby poznać mniej więcej gdzie jest jakaś trudniejsza zadyma, aby nie być później zaskoczonym. Druga sprawa to robicie na tym poziomie wszystkie trofiki zbierackie. Czyli w przypadku podstawowego DOOM 3 znajdujecie wszystkie PDA, szafki oraz video logi. W dodatkach tylko PDA trzeba znaleźć.
  • Na trybie Nightmare nie ma apteczek, a energia spada co kilka sekund aż do 25 punktów. Dlatego nie bójcie się robić save’ów co kilka kroków. Opisałem wszystko dokładnie w pucharku DOOMed Nightmare, ale jest to na tyle ważna informacja, że warto ją umieścić tutaj. Jeśli chodzi o przeciwników to nie ma różnicy, zabierają trochę więcej energii (chociaż i tak jesteście przez całą grę na jeden strzał), ale ilość zadanych obrażeń nie ulega zmianie. Czyli Impa można załatwić dwoma strzałami z shotguna, itd.
  • Wracając jeszcze do zbierackich pucharków, to nie są one trudne, jako że większość wymaganych przedmiotów czy szafek znajdziecie po prostu po drodze. Nie ma ukrytych ścian, niewidzialnych przejść, itd. Po prostu leżą na widoku i nie trudno je obejść. Jednak jest kilka sztuk, które wymagają trochę pomyślunku. W podstawowym DOOM 3 jest chyba jeden PDA, który ominiecie na 99% jeśli nie obejrzycie filmiku, który zamieściłem w opisie pucharku. PDA w dodatkach są banalnie proste do znalezienia i nie potrzeba nawet poradnika do nich. Wszystkie znajdują się koło kluczowych punktów, do których i tak trzeba iść, żeby pchać fabułę do przodu. Mimo wszystko, dla bezpieczeństwa, możecie sobie obejrzeć filmik i rozeznać się mniej więcej co gdzie jest.
  • W przypadku klasyki zalecam rozpoczęcie przygody od razu na poziomie Ultra-Violence. Nie ma sensu tracić czasu na niższe poziomy, ponieważ wyższy poziom różni się tylko ilością przeciwników na mapie, a możecie mi wierzyć, że różnice są spore. Wszystkie ważniejsze wskazówki opisałem w przypadku opisu pucharku, ale powtórzę tutaj tą najważniejszą…róbcie save co kilka kroków, jak zabijecie przeciwników w jakimś pomieszczeniu, jak idziecie dłuższy czas i jest zbyt cicho, itd. Po prostu manualny save to Wasza przewaga w tej grze i nie bójcie się jej wykorzystywać.
  • Warto znać przeciwników w DOOMie od podszewki, powie Wam to każdy zaprawiony w boju gracz.
    Jedni wymagają odpowiedniego manewrowania, a inni szybkiej eliminacji. W każdym razie każdy przeciwnik jest inny, a w przypadku masowego ataku różnych rodzai, trzeba wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Na poziomie „Nightmare” jest to niezbędna wiedza. Przede wszystkim zainteresujcie się takimi przeciwnikami jak Commando, Pinky, Lost Soul, Hell Knight oraz ArchVille i Mancubus. Poniżej zrobiłem dla Was listę wszystkich przeciwników, których możecie spotkać w DOOM 3 oraz podstawowe taktyki na nich. Taktyki dotyczą głównie poziomu trudności „Nightmare”, jako że na niższych tak naprawdę każda taktyka daje rady na każdego przeciwnika.
LISTA PRZECIWNIKÓW W DOOM 3 ORAZ TAKTYKI
  • LUDZIE:
    Zombie

    Najprostszy rodzaj przeciwników. Powolni, nieszkodliwi i bardzo łatwi do zabicia. Możecie rozwalać ich pistoletem, albo nawet piłą mechaniczną. Jednak na wyższych trybach trudności, a szczególnie na Nightmare polecam shotguna, żeby po prostu nie ryzykować, bo jedna buła od zombiaka i leżymy.
    Commando

    Jeden z najtrudniejszych przeciwników. Pojawia się nieco później w grze. Występuje on w dwóch rodzajach. Jeden z macką zamiast ręki, a drugi z minigunem. O ile tego pierwszego można sprawnie załatwić poprzez szybkie kucnięcie, gdy uderza macką, a następnie wykończenie go shotgunem czy plasmą, tak ten z minigunem jest dużo trudniejszy. Jego polecam po prostu rozwalać standardowo z jak najdalsza przy użyciu granatów bądź rakietnicy. Jeśli macie możliwość to użyjcie Soul Cube’a. W każdym razie nie wdawajcie się w nim w bezpośrednią walkę, bo na Nightmare to jest natychmiastowa śmierć, a na niższych poziomach zabierze sporo energii.
    Z-Sec

    To po prostu zombie z bronią. Będą to pierwsi przeciwnicy, a zarazem jedni z najbardziej uporczywych, głównie za sprawą broni. Nie bierzcie się z nimi nigdy w ogień krzyżowy, bo zawsze umrzecie. Oni mają sokole oko i każdy nabój Was trafia.
    Metoda na nich jest taka, że jak ich usłyszymy (głosy przez radio) to zwabiamy ich w takie miejsce, gdzie będziemy ich mogli wykończyć jednym strzałem z shotguna. Czyli najlepiej jest się ustawić za rogiem i czekać aż przyjdzie (zawsze przychodzą) i wpakować mu śrut w głowę. Niekiedy wymagają poprawki, ale nie powinno być z tym problemu. Później w grze pojawia się również wersja z tarczą. Tutaj nie ma się co bawić, tylko rzucacie granatem. Na szczęście pojawia się bardzo rzadko (chyba 2 albo 3 razy w całej grze), więc nie musicie się nim przejmować zbytnio.
    Chainsaw Zombie

    Zombie z piłą. Pojawiają się bardzo rzadko, ale nie można ich dopuścić na długość piły bo nie przeżyjemy. Nie są szybcy, ale wymagają 3 strzałów z shotguna, także są trochę odporniejsi od zwykłych zombiaków. Jednak pojawiają się w grze bardzo rzadko i przeważnie pojedynczo (poza jedną akcją), więc nie stresujcie się nimi.
    Flaming Zombie

    Palący się zombiak. Wyskakuje z zaskoczenia i jeśli go do siebie dopuścimy to wiadomo, śmierć. Pojawia się raptem 2 razy w grze, ale w takim miejscu, że jeśli nie macie odpowiedniego refleksu to padniecie. Dlatego jak będziecie widzieć jakieś płonące rury z boku to miejcie shotguna pod ręką, bo radzi sobie z nimi najlepiej.
  • DEMONY:
    Impy

    Najczęściej spotykany przeciwnik, więc musicie wyrobić sobie taktykę na niego do perfekcji. Na szczęście nie ma tutaj wielkiej filozofii. Kiedy widzicie, że bierze zamach aby rzucić ognistą kulą, to uciekacie na drugą stronę. Podchodzicie najbliżej jak możecie, 2 serie z shotguna i powinno być po nim, czasami wystarczy nawet jedna seria. Czasami zdarza się, że będą brały taki większy i dłuższy zamach, wtedy musicie biegać zygzakiem, bo on cały czas Was namierza wtedy. W dodatku robi spory krok w naszym kierunku. Najlepsza opcja to manewrowanie + strzelanie. Nie martwcie się, po kilku próbach będziecie wiedzieć o co chodzi i załapiecie bez problemu.
    Trite

    Pajączki. Najlepiej wykańczać karabinem, bo można idealnie wycelować w tułów. Starajcie się uniknąć ataku większej grupy, bo wtedy jest lipa jak Was obskoczą. Trzeba je eliminować od razu jak wychodzą z dziur. Ewentualnie uciec w miarę daleko, aby nie doskoczyły do nas. Nie ma z nimi problemu, ale jak się zapatrzymy to możemy dać się bardzo szybko im otoczyć.
    Maggot

    Banalny przeciwnik, pojawia się głównie na początku gry. Jego atutem jest zwinność oraz to że porusza się na 4 łapach, dlatego trzeba celować trochę niżej niż w normalnych przeciwników. Najlepszym sposobem jest dopuszczenie go na w miarę bliską odległość i zabić jednym strzałem z shotunga. Nigdy nie miałem z nim problemów, także Wy też nie powinniście.
    Wraith

    Przeciwnik, który głównie pojawia się na początku gry i kilka razy pod koniec. Nie jest trudny do zabicia, z bliska wymaga jednego strzału z shotguna. Różni się jednak tym od innych, że ma możliwość teleportacji, wydaje przy tym również charakterystyczny dźwięk. Dlatego jak usłyszycie dźwięk teleportacji, to od razu czekajcie aż się pojawi przed Wami pakujcie w niego z shotguna. Powinien już leżeć nim się jeszcze nie zdąży całkowicie teleportować.
    Cherub

    Strasznie dziwny przeciwnik. Pomijam fakt, że to bachor zmutowany z jakimś insektem, ale cholernie ciężko w to trafić. Przede wszystkim jak go zobaczycie to od razu kilka kroków do tyłu i strzelacie z shotguna. Nie dajcie mu podejść bliżej, bo mają szybki atak, który zabiera sporo energii (na Nightmare rzecz jasna śmierć). Zawsze atakują w grupach, także nie wylatujcie za szybko tylko czekajcie aż wybijecie wszystkiego (skończą się głosy dzieci). Najgorsze jest to, że przeważnie pojawia się w grupie z bardzo trudnymi przeciwnikami, więc warto rzucać granami, albo strzelać z rakietnicy, aby od razu wykończyć obu.
    Pinky

    To coś na czterech łapach nie jest trudne do zabicia, ale wymaga trochę napocenia się przy tym. Jak tylko go zobaczymy to musimy sprintować do tyłu i strzelać w niego czym się da. Z bliższego dystansu wystarczą 3 strzały z shotguna, plasma też sobie nieźle z nim radzi. Jeśli jednak dopuścicie go do siebie to wiadomo co się stanie. Najlepiej jest używać na niego Soul Cube’a (jak macie), bo podczas sprintowania do tyłu, łatwo się o coś zaczepić. W grze jest jedna sekwencja, gdzie zaatakują Was 3 Pinksy, także zalecam tam jednego rozwalić Soul Cubem, aby energia Wam urosła, a kolejnych minigunem dobić (plasmy chyba jeszcze wtedy nie mamy). Shotguna sobie odpuście wtedy, bo podczas walki z jednym, wykończy Was drugi. Minigun szybko sobie z nimi poradzi, strzelajcie tylko celnie.
    Lost Souls

    Cholernie denerwujący przeciwnik. Małe latające głowy, w które strasznie trudno trafić. W dodatku potrafią lecieć w naszą stroną z prędkością światła i nim wymierzymy to już leżymy. Zauważyłem jednak, że świetnie sobie z nimi radzi karabin oraz plasma. Karabin jest celny i łatwo nim wymierzyć, zaś plasma wymaga trochę wprawy, ale załatwia ich chyba nawet jednym strzałem (góra dwoma). W każdym razie podczas walki z nimi musicie się chować za różne przeszkody, tak żeby nie stać im na widoku, bo one zawsze atakują w grupkach. Jeśli jednak nie ma się gdzie schować, to zalecam ustawienie się jak najdalej i po prostu w linii prostej, aby jak najłatwiej wycelować i walić ile popadnie. Jednak jak zobaczycie, że się rozpędzają to zróbcie krok na bok, bo one podczas szarży mogą latać tylko prosto.
    Revenant

    Kolejny ciężki przeciwnik. Jego broń to rakiety samonaprowadzające. Także na otwartym terenie nigdy się z nim nie mierzcie. Jak tylko wystrzeli rakiety to trzeba się za coś schować, aby się rozwaliły na przeszkodzie. Idealnie na niego sprawdza się plasma i strzelanie na poziomie jego wyrzutni, ponieważ można mu te rakiety zniszczyć, a plasma ma swoje pociski dość spore, więc z trafieniem nie powinno być problemów. Na Nightmare nigdy do niego nie podchodźcie. Jak nie macie plasmy to już lepiej granatami z ukrycia w niego rzucać.
    Hell Knight

    Spory koks, który wymaga sporo ołowiu, żeby go położyć. Jeśli jednak nie macie Soul Cube’a pod ręką, to musicie tutaj stosować taką samą zasadę jak w przypadku Impów, bo jego atak wygląda dokładnie tak samo. Przy użyciu shotguna, z bliższej odległości trzeba w niego wpakować bodajże 6 strzałów. Jednak najlepiej jest strzelać rakietnicą, bo to w końcu najmocniejsza broń (poza BFG). Ja zawsze robię tak, że stoje przed nim i poruszam się do tyłu i strzelam do niego z shotguna. Jak widzę, że będzie rzucać kulą to idę trochę na bok i tak aż nie padnie.
    Mancubus

    Spaślak, którego należy atakować z jak najdalsza! Jeśli macie możliwość to używajcie Soul Cube’a na niego. Zamiast rąk posiada dwie rakietnice, więc łatwo się domyślić jaki jest jego atak. Nigdy nie atakujcie go bezpośrednio twarzą w twarz, starajcie się chować za rogiem, kolumnami, drzwiami, itd. Bardzo dobrze radzi sobie z nimi minigun. Jako, że jest to duży cel, wszystkie kule w niego trafiają. Niecały jeden magazynek w minigunie wystarcza na położenie jednego.
    Arch-Ville

    Chyba najtrudniejszy przeciwnik w całej grze. Głównie za sprawą tego, że dopóki go nie zabijemy to będzie spawnować kolejnych przeciwników. Jego ataki również są bardzo groźne. Gdy się do niego zbliżymy to puszcza strugę ognia po ziemi, która się tam utrzymuje przez sekundę/dwie. Można go zabić podobną taktyką co Impa, ale trzeba mieć pewność, że za plecami nie mamy innego przeciwnika, którego właśnie zrespił. Oczywiście jak tylko macie możliwość to od razu wykorzystujecie na niego Soul Cube’a. Tutaj nie ma się co zastanawiać.
    Cacodemon

    Jedyny latający przeciwnik w tej grze. Porusza się bardzo powolnie, ale ma za to konkretny strzał. Ale gdy otwiera paszcze, żeby strzelić to można mu ten pocisk rozwalić, nie jest to trudne do opanowania. Czasami pojawiają się w dość ciasnych obszarach, więc wtedy trzeba szybko shotgunem z jak najbliższej odległości go wykończyć. Plasma to też jedyna broń, która go odpycha do tyłu, także jak wolicie, żeby był dalej od Was to plasma jest idealna.
  • DOOM 3 RESURRECTION OF EVIL:
    Bio-Suit Zombie

    Nie różni się niczym od zwykłych zombie, poza tym że nosi kombinezon radioaktywny. Wystarczy jeden strzał z shotguna z bliskiej odległości, albo kilka strzałów z pistoletu z dalszej. Nie ma się czego bać, najprostszy możliwy przeciwnik.
    Vulgar

    Jest to ulepszona wersja Impa. Posiada te same ataki, z tym że jest dużo szybszy. Jeśli podejdzie do Was na odległość 2 metrów, to doskoczy do Was co równa się śmiercią na Nightmare. Trzeba go w miarę możliwości eliminować z daleka, a jak jest ich więcej to musem jest użycie artefaktu spowalniającego czas. Dobrze jest też je rozwalać od razu jak się pojawiają w tych teleportach swoich, przy użyciu Super-Shotunga, z bliska jeden strzał i go nie ma.
    Forgotten One

    Po prostu Lost Souls z innym wyglądem. Wystarczy kilka strzałów z pistoletu czy karabinu by go zabić. Jedynie czego należy się obawiać, to tego jak zaczną się pojawiać w sporej grupce blisko Was. Trzeba się oddalić na w miarę bezpieczny dystans i rozwalać pojedyncza z karabinu, albo plasmy.
    Bruiser

    Najtrudniejszy z normalnych przeciwników. Jest to dużo lepsza wersja Mancubusa. Szybko chodzi i strzela rakietnicami jak z karabinu. W normalnej walce nie macie z nim szans. Jedyna opcja to artefakt + uderzanie pięściami, aby od razu go zabić. Na Nightmarze nawet nie próbujcie się z nim. Możecie próbować rzucać granatami zza rogu, albo szybko się wychylić i strzelać z rakietnicy czy innej broni. W każdym razie musicie na niego uważać i wybierać jak najbezpieczniejszą opcję zabicia go.
  • Jeśli chodzi o bronie, to DOOM ma to do siebie, że cały czas można używać różnych broni zależnie od sytuacji. Np. w wąskich korytarzach Shotgun nie ma sobie równych, zaś na większych obszarach karabin lub chaingun są potęgą. Oczywiście na większych koksów mamy rakietnice bądź BFG. Plasma jest genialna na każdą okazję i radzę nauczyć się nią strzelać, bo początkowo może być trochę dziko, jako że pociski lecą trochę wolniej przez co trzeba zawsze celować z małym wyprzedzeniem. Za to ma konkretną siłę uderzenia i na większość przeciwników jest genialna. Na Revenanty (Ci z tymi rakietnicami na ramionach) Plasma sprawdza się najlepiej. Mimo wszystko dla mnie najlepszą bronią jest Shotgun + Super-Shotgun (w dodatkach). Nie mają sobie równych jak podejdziemy bliżej do przeciwnika.

 

Poradnik:

platyna Ultimate DOOMer
Earn all 65 Trophies

Wersja na PS3 miała 65 pucharków, ponieważ w jej skład wchodziły jeszcze puchary z trybu online oraz klasycznych wersji DOOM. W wersji na PS4 usunięto trofea online, a klasyczne wersje dostały osobne zestawy pucharków (inne niż w wersji PS3). Mimo wszystko platyna wymaga bardzo dobrego obeznania gry i używania odpowiednich sposobów na walkę z bossami. Poza tym powolna rozgrywka jest tutaj kluczem do sukcesu, bez niepotrzebnego biegania na pałę.

 

braz DOOMed Recruit GS: 5
Complete the DOOM 3 single player campaign on Recruit

Czytaj opis pucharu: braz DOOMed Nightmare.

 

braz DOOMed Marine GS: 10
Complete the DOOM 3 single player campaign on Marine

Czytaj opis pucharu: braz DOOMed Nightmare.

 

braz DOOMed Veteran GS: 15
Complete the DOOM 3 single player campaign on Veteran

Czytaj opis pucharu: braz DOOMed Nightmare.

 

braz DOOMed Nightmare GS: 20
Complete the DOOM 3 single player campaign on Nightmare

Przede wszystkim, by odkryć tryb „Nightmare”, trzeba ukończyć najpierw grę na dowolnym poziomie trudności. Początkowo tryb ten jest zablokowany, więc musicie najpierw ukończyć grę na jednym z powyższych poziomów. Nie pisałem nic w powyższych pucharkach, jako że ukończenie gry na tamtych poziomach nie jest jakimś szczególnym wyzwaniem. Sporo apteczek, żadnych problemów z przeciwnikami, itd. Grę można ukończyć na tamtych poziomach bez większego stresu. Do pierwszego podejścia polecam poziom „Recruit”, aby zaznajomić się z grą i jej zasadami. Prawdziwa adrenalina zaczyna się na trybie „Nightmare”. Największa zmiana w stosunku do poprzednich trybów to brak jakichkolwiek apteczek w całej grze. Jedyna opcja podleczenia się to automaty oraz Soul Cube, z którym zaczynamy od samego początku. Ale to jeszcze nic…najgorsze jest to, że posiadając więcej energii niż 25, będzie nam ona co kilka sekund spadać. Czyli jak mamy 100, to zaraz nam zleci do 25, przez co jesteśmy dosłownie na jeden strzał przez całą grę. Także czy biegacie z 1 punktem energii czy 25 to nie ma wielkiego znaczenia, bo i tak umieracie na strzał. Jeśli chodzi o przeciwników to zadają oni minimalnie więcej obrażeń, ale ilość strzałów wymaganych do ich zabicia nie ulega zmianie w stosunku do poprzednich poziomów trudności, więc nie obawiajcie się, że będziecie musieli wpakować cały magazynek w jednego demona.

 

Postaram się jednak Wam nieco pomóc, poprzez wskazówki, które są niezbędne do ukończenia gry na tym poziomie:

  • Najważniejsza funkcja w grze, czyli możliwość robienia save’a w dowolnym momencie. Musicie save’ować dosłownie co 2/3 przeciwników! Ja robiłem save co kilkanaście sekund, szczególnie jak wyczyściłem jakiś pokój czy korytarz. Bez robienia zapisów co kilka sekund po prostu nie dacie rady, bo każde spotkanie z nową grupką przeciwników jest równe śmierci. Trzeba wiedzieć gdzie i jacy przeciwnicy się pojawiają, aby móc ich potem szybko i sprawnie rozwalić. Czasami jednak wymaga to kilku prób. Także jeszcze raz podkreślam, róbcie zapisy cały czas! To Wasza najlepsza broń na tym poziomie.
  • Pisałem już wcześniej, ale powtórzę. Na trybie „Nightmare” cały czas ucieka nam energia aż do momentu osiągnięcia 25 punktów. Czyli maksymalnie co będziecie mieć przez całą grę to 125 pancerza + 25 energii. Jedynie jak napotkacie automat na ścianie to możecie dobić do 100, ale to też zaraz Wam spadnie. Ale użycie automatu przed zadymą jest wręcz wskazane. W każdym razie nie martwcie się jak macie np. 1 HP, bo czy macie 25 czy 1 to i tak jesteście na strzał. Na Waszą korzyść działa za to Soul Cube, nie bójcie się go używać, szczególnie w przypadku trudniejszych przeciwników, jest on wręcz wtedy obowiązkiem. Soul Cube posiadacie od samego początku na tym trybie!
  • Nigdy nie biegnijcie na pałę. Idźcie normalnym tempem i słuchajcie co się w okół Was dzieje. Jak usłyszycie, że pojawia się nowy przeciwnik (charakterystyczny dźwięk) to uciekajcie do poprzedniego pokoju, jeśli jest to możliwe rzecz jasna. Zajęcie odpowiedniej pozycji do walki to najważniejsza rzecz na tym poziomie, szczególnie jak walczycie z ludźmi. Ustawienie się za ciasnymi drzwiami z shotgunem to najlepsza opcja. Podczas każdej walki są miejsca gdzie można się schować, czy to po prostu uciec za róg lub drzwi. Dlatego korzystajcie z tego, bo dzięki temu każda walka stanie dużo łatwiejsza.
  • Nie trzymajcie się kurczowo jednej broni. Używanie odpowiedniego oręża do sytuacji to kluczowa taktyka. Na ciasne korytarze shotgun nie ma sobie równych. Na szersze obszary polecam plasmę, karabin lub miniguna. Rakietnica na większe bestie, a Soul Cube na te najtrudniejsze (Arch-Ville, Bio-Commando, Hell Knighty, Mancubusy). Na trybie Nightmare odradzam używanie piły mechanicznej. Zanim się zbliżycie do jakiegoś przeciwnika by zadać mu obrażenia, to już będziecie leżeć na ziemi. Walka z dystansu to najlepsze wyjście na tym trybie. Rodzaje przeciwników oraz podstawowe taktyki opisałem w głównych wskazówkach poradnika, na samej górze.
  • Nie martwcie się o amunicję, jest jej sporo. Jednak wiąże się to z tym, że czasami trzeba zboczyć z głównej ścieżki, aby znaleźć dodatkowe paczki z amunicją. Niestety w większości przypadków wiąże się to z walką z kilkoma dodatkowymi przeciwnikami. Nigdy nie omijajcie również szafek (lista kodów do wszystkich szafek w opisie pucharku Goody Finder), jako że większość z nich zawiera spore ilości amunicji.
  • Nie bójcie się używać granatów! Przy walce z żołnierzami nie mają sobie równych! Jak tylko schowają się Wam za skrzynkami to rzucacie granatami zza rogu. Jak celownik zrobi się czerwony podczas wybuchu to znaczy, że granat trafił. Granaty sprawdzają się w każdej sytuacji i na każdego przeciwnika (poza latającymi rzecz jasna). Nie chomikujcie ich tylko korzystajcie kiedy tylko sytuacja tego wymaga.
  • Jeśli chcecie robić zbierackie trofea na tym poziomie to odradzam. Sporo rzeczy wymaga dodatkowej drogi, co wiąże się z dodatkowymi walkami. Na tym poziomie chcecie jej unikać jak ognia. Polecam na tym poziomie skupić się po prostu na jak najszybszym dotarciu do końca danego etapu, a zbierackie trofea zrobić sobie na luzie na poziomie „Recruit”.

Myślę, że tyle Wam powinno wystarczyć. Szczerze mówiąc więcej mi do głowy nie przychodzi. Najważniejsze to robić te zapisy jak najczęściej. Ginąć będziecie częściej przez głupie błędy niż przez zabicie. Trzeba po prostu robić save’y przed każdymi drzwiami, bo nigdy nie wiadomo co się za nimi może czaić.

 

braz DOOMed Collector GS: 15
Collect every PDA in DOOM 3

W podstawowym DOOM 3 są 64 PDA do zebrania. Większość z nich nie powinna nikomu sprawić najmniejszego problemu, jako że są rozmieszczone głównie na drodze, którą tak czy siak będziemy musieli się poruszać. Nie ma tutaj ukrytych pomieszczeń, niewidzialnych, ścian, przełączania miliona guzików, itd. Po prostu przechodzicie po PDA i tyle. Poniżej macie listę wszystkich lokacji z DOOM 3 + filmiki (niestety nie moje). Przed przejściem etapu, zawsze upewnijcie się, że zebraliście wszystkie PDA! Po przejściu dalej, nie można już wrócić! Dlatego zawsze róbcie sobie osobny save na początku etapu, tak na w razie czego.

  • DODATKOWE INFO #1: Filmiki pokazują od razu cały dany level. Czyli np. jak Delta Labs składa się z 4 oddzielnych sektorów, to macie od razu cały filmik z Delta Labs, nie jest podzielony na sektory. W niczym to nie przeszkadza, ale nie dziwcie się potem, że macie koniec etapu, a tam na filmiku jeszcze kilka PDA do zdobycia.
  • DODATKOWE INFO #2: Filmiki pokazują od razu wszystkie znajdźki, PDA, szafki oraz video logi.

1. Mars City

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 10
  • Ilość Video Logów – 4
  • Ilość szafek – 3
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Nasze PDA (dostajecie je w recepcji)
  • Video – Marine Command Briefing (jest od razu wgrane w naszym PDA, obejrzycie je całe dla pewności)
  • Video – Welcome To Mars Research Facility One
  • Video – IPN News Network: Your Universe Now! (Jest to TV w kantynie, który wyświetla wiadomości, nie wiadomo czy jest liczony do pucharu, ale obejrzycie całe wiadomości dla świętego spokoju)
  • PDA – Adam Berneche
  • Video – Series 3 Plasma Gun Briefing
  • Szafka – Locker 001
  • PDA – Daniel Young
  • PDA – Grant Baston
  • Szafka – Locker 023
  • PDA – Mark Ryan
  • PDA – Frank Delahue
  • PDA – Marcus Stanton
  • PDA – Marcus Caseon
  • Szafka – Locker 017
  • PDA – Bill Tyson
  • PDA – Duncan Mathews
  • FILMIK:

2. UAC Administration

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 4
  • Ilość Video Logów – 1
  • Ilość szafek – 1
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Alan Dorweiler
  • Video – Alpha Labs Introduction
  • Szafka – Locker 013
  • PDA – Jonathan A. Moses
  • PDA – William L. Banks
  • PDA – Paul Simons
  • FILMIK:

3. Alpha Labs

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 11
  • Ilość Video Logów – 4
  • Ilość szafek – 7
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Kyle Berger
  • Video – Elemental Phase Deconstructor
  • Szafka – Locker 009
  • PDA – Jack Smith
  • Video – Hydrocon
  • PDA – George Krietman
  • PDA – Bernie Lipsitz
  • PDA – Andrew Chin
  • Szafka – Locker 038
  • PDA – Walter Connors
  • Video – Molecular Fuel Storage Compactor
  • Szafka – Locker 039
  • PDA – Mark Lamia
  • PDA – George Poota
  • Szafka – Locker 047
  • Szafka – Locker 048
  • Szafka – Locker 049
  • PDA – Larry Kaczynski
  • PDA – Michael Abrams
  • Video – Mach-2 Chain Gun Briefing
  • PDA – Henry Nelson
  • Szafka – Locker 064
  • FILMIK:

4. Enpro Plant

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 3
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 1
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Paul Raad
  • PDA – Theresa Chasar
  • Szafka – Locker 063
  • PDA – Steve L. Hammer
  • FILMIK:

5. Communications Transfer

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 2
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 0
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – James Holiday
  • PDA – Ron Ridge
  • FILMIK:

6. Communications

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 3
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 1
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Seamus Blake
  • PDA – Ben Wolfe
  • Szafka – Locker 054
  • PDA – Rob Finch
  • FILMIK:

7. Monorail Skybridge

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 2
  • Ilość Video Logów – 1
  • Ilość szafek – 0
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • Video – Maintenance Safety Video
  • PDA – Nick Sadowayj
  • PDA – Anthony Garza
  • FILMIK:

8. Recycling Center

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 2
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 1
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Jeffery Moen
  • Szafka – Locker 003
  • PDA – Scott Johnson
  • FILMIK:

9. Monorail

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 4
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 3
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Sam Harding
  • PDA – Gary Ross
  • PDA – Charles Hollies
  • Szafka – Locker 054
  • PDA – Karl Cullen
  • Szafka – Locker 078
  • Szafka – Locker 079
  • FILMIK:

10. Delta Labs

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 13
  • Ilość Video Logów – 4
  • Ilość szafek – 13
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Robert Price
  • Szafka – Locker 21D
  • PDA – Brian Mora
  • PDA – Peter Raleigh
  • Szafka – Locker 112
  • PDA – Frank Cinders
  • Video – Medical Report 16-8 (Jest to nagranie, które usłyszycie z PC stojącego na biurku, odsłuchajcie je do samego końca)
  • Szafka – Locker 116
  • PDA – Phil Wilson
  • Szafka – Locker 114
  • Video – Teleportation Experiments
  • PDA – Francis R. Erikson
  • Szafka – Locker 103
  • Szafka – Locker 216
  • Szafka – Locker 217
  • PDA – Jacob Stemmons
  • Szafka – Locker 213
  • Video – Specimen Stasis Museum
  • PDA – Larry Bullman
  • Video – Soul Cube
  • Szafka – Locker 666
  • PDA – Elizabeth McNeil
  • PDA – Frank Cerano
  • PDA – Han Lee
  • Szafka – Locker 386
  • Szafka – Locker 387
  • PDA – Marten Shultz
  • Szafka – Locker 317
  • PDA Jack Gilbert
  • Szafka – Locker 104
  • FILMIK:

11. Hell

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 1
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 0
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Simon R. Garlick
  • FILMIK:

12. Delta Complex

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 2
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 0
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Elliot Swann
  • PDA – Bruce Jackson
  • FILMIK:

13. Central Processing

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 2
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 2
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • Szafka – Locker 452
  • PDA – Tony Bates
  • PDA – Charlie Haskell
  • Szafka – Locker 669
  • FILMIK:

14. Central Server Banks

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 1
  • Ilość Video Logów – 1
  • Ilość szafek – 0
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Steve Tooloose
  • Video – BFG 9000 Briefing
  • FILMIK:

15. Site 3

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 2
  • Ilość Video Logów – 1
  • Ilość szafek – 0
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Richard Davis
  • PDA – Pierce Rogers
  • Video – Ancient Civilization
  • FILMIK:

16. Caverns 1

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 1
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 0
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – Robert Cody
  • FILMIK:

 

17. Caverns 2

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 0
  • Ilość Video Logów – 1
  • Ilość szafek – 0
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • Video – Tablets
  • FILMIK:

18. Primary Excavation Site

LISTA ZNAJDZIEK
  • Ilość PDA – 1
  • Ilość Video Logów – 0
  • Ilość szafek – 0
    Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • PDA – ID Software
  • FILMIK:

 

braz I Like to Watch GS: 15
Find all video logs in DOOM 3

Wszystkie znajdźki zostały dokładnie opisane w pucharku braz DOOMed Collector.

 

braz That was Close! GS: 15
Kill an enemy with 1 health remaining in DOOM 3, RoE, or Lost Mission

Zrobicie ten puchar bez problemu na trybie Nightmare. Niby wydaje się trudny, ale bardzo często na Nightmare będziecie biegać z 1 HP, ponieważ maksymalna ilość jaką tam macie to 25, więc jesteście na strzał. W każdym razie nie starajcie się zrobić tego „na własną rękę” bo trafienie w 1 HP, poprzez spadanie z wysokości czy obrywanie od przeciwników, nigdy nie wymierzycie odpowiednio, aby zostać z 1 HP. Nie mówię, że jest to niemożliwe, no ale po co tracić czas na to? Grajcie normalnie na Nightmare i jak będziecie mieć 1 HP to zróbcie sobie osobny save, rozwalcie jakiegoś przeciwnika i możecie wrócić do poprzedniego stanu i się podładować (jeśli rzecz jasna obok był jakiś automat leczący).

 

braz Goody Finder GS: 15
Open all storage lockers in DOOM 3

Wszystkie znajdźki zostały dokładnie opisane w pucharku braz DOOMed Collector

UWAGA: (Wersja PS3, nie wiem jak PS4) Pucharek jest zglitchowany. Jednak na naszą korzyść, ponieważ może on Wam wpaść dużo wcześniej w grze, niż po otwarciu ostatniej szafki. Mi on wpadł chwilę po piekle, gdzie miałem jeszcze kilka szafek do otwarcia. Trochę się zdziwiłem, ale potem poczytałem i widzę, że sporo osób tak ma.

W każdym razie, żeby dostać pucharek musicie otwierać szafki zamknięte na kod. Kod zawsze jest podany w jakimś PDA, które znaleźliście po drodze. Dlatego możecie sobie sprawdzać i czytać miale w tych PDA (czasami kody są również w wiadomościach głosowych), które podnosicie i zapisywać kody, albo po prostu zerknąć poniżej, gdzie napisałem Wam już listę wszystkich kodów, które udało mi się znaleźć w grze. Na liście są nie tylko kody do szafek, ale również do różnych pokoi, drzwi, itd. zamkniętych na kod.

Lista kodów w grze (są ułożone wg kolejności znajdywania ich, więc nie dziwcie się numeracji):

LISTA KODÓW DO SZAFEK

Szafka: Kod

  • 001: 396
  • 023: 531
  • 017: 347
  • 013: 586
  • Free Stuff: 0508
  • 009: 752
  • 038: 409
  • 039: 102
  • 047: 123
  • 048: 123
  • 064: 651
  • 063: 972
  • 054: 246
  • 003: 483
  • 054: 142
  • 078: 364
  • 079: 364
  • 210: 298
  • 112: 538
  • 116: 972
  • 114: 715
  • 103: 259
  • 216: 624
  • 217: 624
  • 213: 371
  • 666: 372 (z szafki wyskoczy Imp)
  • 386: 836
  • 387: 836
  • 317: 841
  • 104: 579
  • 452: 571
  • 669: 468
  • Etap – nazwa pomieszczenia:
  • Mars City – Armory: 584
  • Entro Plant – Plasma: 734
  • Monorail – Airlock: 826
  • Delta Labs – pokój z BFG: 931
  • Delta Labs – Storage 07: 725
  • Delta Labs – Level 3: 463
  • Delta Labs – LAB A: 627

 

braz Unarmed Badass GS: 10
Kill 20 enemies with the fists/melee hands in DOOM 3

Na wstępie powiem, że piła mechaniczna nie jest uznawana jako broń melee. Tak naprawdę poza pięściami nie ma nic innego, więc nie wiem po co taki opis dali. W każdym razie pucharek jest bardzo prosty i wpadnie Wam sam, podczas pierwszego przechodzenia gry. O ile nie gracie na najłatwiejszym poziomie trudności (Recruit) to nie starajcie się walczyć z nikim na pięści, bo stracicie tylko energię. Podczas gry traficie na Berserki (lewitujący hełm), gdzie po wzięciu go, przez kilkanaście sekund jedno nasze uderzenie pięścią = śmierć. W grze trafiłem 2 razy na taki hełm i bez problemu to zrobiłem. Możecie bić wtedy dosłownie każdego przeciwnika, wszyscy umierają po jednym ciosie. Jednakże trzeba dodać, że powtarzałem moment z drugim hełmem kilka razy, jako że umarłem kilka razy później. Taki sposób również jak najbardziej działa. Możecie wykończyć podczas Berserka wszystkich przeciwników, zrobić load gry i ponownie zabijać. Pucharek wpadnie po zabiciu 20 przeciwnika przy użyciu pięści.

 

braz To Be or Not to Be GS: 5
Kill the scientist trapped next to the Reactor Control Room in DOOM 3

UWAGA: Gdy tylko zobaczycie doktorka uwięzionego w tym pomieszczeniu (będziecie go widzieć zza szyby, on będzie stał na takim mostku), zróbcie save. Gdy go zabijecie przy użyciu prasy i pucharek Wam wpadnie, to zróbcie load i go ocalcie, ponieważ gdy go zabijecie to nie otrzymacie PDA od niego!

Jest to element gry, na który traficie tak czy siak, jako że doktorek będzie uwięziony w pomieszczeniu przez który musicie po prostu przejść. Pomieszczenie to jest bardzo wcześnie w grze, nie pamiętam dokładnie na którym etapie, ale jest to po prostu nie do przeoczenia. By dostać pucharek, wystarczy wcisnąć na panelu „Activate”, po czym prasa zabije doktorka, a nam wpadnie pucharek.

 

braz Double the Fun! GS: 10
Kill 2 Imps with one shotgun blast in DOOM 3, RoE, or Lost Mission

Dość trudny pucharek, szczególnie jeśli chcecie go zrobić w normalnym DOOM 3. Ja polecam Wam go zrobić w dodatku Resurrection of Evil, jako że macie tam dostęp do Super-Shotguna, który jest niebo lepszy od zwykłego. Problem w tym, że w RoE jest bardzo mało miejsc, gdzie traficie 2 Impy na raz. Jednak czytajcie dalej, aby się dowiedzieć co i jak.

 

Metoda #1 (łatwiejsza)DOOM 3 Resurrection of Evil

Na samym początku etapu EREBUS – LEVEL 5 zjedziecie windą i wyjdziecie na halę. Zaraz jak tylko wyjdziecie z windy pojawią się 2 Impy. Teraz cała sztuka polega na tym, aby je tak ułożyć, aby stały jak najbliżej siebie oraz nieco je osłabić. Osłabić najlepiej przy użyciu pistoletu, ja strzeliłem 3x w każdego. Jeśli dobrze pamiętam to chyba po 5x umiera, ale nie jestem pewny. Następnie trzeba się troszkę nagimnastykować, aby je odpowiednio ułożyć. Róbcie to tylko i wyłącznie na poziomie Recruit, jako że będziecie sporo razy obrywać.

Poniżej daje Wam mój filmik, na którym możecie zobaczyć jak ja to zrobiłem:

Metoda #2 (trudniejsza)DOOM 3

Pod koniec Mars City, gdy dojdziecie do windy, z balkonu będzie rzucał w Was beczkami Imp. Załatwcie go szybko i sprawnie, bo nie o niego tutaj chodzi. Zaraz po jego zabiciu, za plecami powinny pojawić się Wam 2 Impy. Plusem jest to, że jest to bardzo wąski obszar + są korytarze, gdzie nie zmieszczą się nawet obok siebie. Dlatego warto je tam zaciągnąć i tam próbować ubić. Niestety nie udało mi się osobiście ich tutaj tak ubić, ale wg mnie jest to jedno z lepszych miejsc do próbowania.

 

braz Killing time GS: 5
Score 25000 on Super Turbo Turkey Puncher 3 in DOOM 3 or RoE

„Super Turbo Turkey Puncher 3” jest to automat do gry, na którym…zabijamy indyki 🙂 Mamy charakterystyczną pięść z klasycznego DOOMa + mordkę w rogu, którą każdy powinien kojarzyć. Naszym jedynym zadaniem jest po prostu wciskanie :x: do momentu, aż nie osiągniemy 25,000 punktów. Kilka minut to potrwa, a w dodatku nie ma żadnej metody na obejście. No chyba, że macie pada z funkcją turbo. Zauważyłem też, że jak uderzamy w odpowiednim tempie, to zamiast +10 punktów za uderzenie, dostajemy +25, a potem +250 za całego indyka. Jak Wam się nudzi to możecie próbować złapać odpowiednie tempo 🙂

Automaty znajdują się w Kantynie w Mars City w DOOM 3 oraz w wielu różnych miejscach w dodatku Resurrection of Evil.

 

braz Boomtastic GS: 10
Blow up 50 barrels in the DOOM 3, RoE, or Lost Mission campaigns

W grze jest masa wybuchających beczek. Są rzecz jasna koloru czerwonego, ale są też żółte, które wybuchają po czasie. W każdym razie strzelajcie do tych beczek z dystansu aż w końcu nie wpadnie Wam pucharek. Jednak najlepiej jest strzelać w beczki, gdy znajduje się koło nich jakiś przeciwnik. W większości przypadków, wybuch zabije go od razu. Uważajcie również, żeby nie stać koło beczek, gdy walczycie z kimś! Impy rzucają te ogniste kule, które również mogą spowodować, że beczka wybuchnie, a wtedy natychmiastowo umieramy my. Radzę na to uważać, szczególnie na wyższych poziomach trudności. Na wszelki wypadek rozwalajcie je, jak tylko jakieś zobaczycie.

 

braz Ready for Action! GS: 10
Get the BFG-9000 from Security Chief’s office in DOOM 3

Pokój szefa ochrony znajduje się w etapie Delta Labs 2a. Zobaczycie broń przez szybę, a żeby wejść do pokoju potrzebujecie kodu. Kod do drzwi to: 931. Następnie na ścianie klikacie na panelu, żeby otworzyć komorę z bronią, bierzecie BFG i pucharek jest Wasz.

 

braz Not a Scratch GS: 20
Complete a level without taking any damage in DOOM 3, RoE, or Lost Mission (except Mars City)

Zdecydowanie najprostszym etapem jest pierwszy etap z dodatku Resurrection of Evil. Jedyni przeciwnicy, którzy się tam pojawiają to latające głowy + kilka Impów. Udało mi się zrobić ten pucharek na poziomie Nightmare, bo tam jesteśmy wyczuleni na wszelkie odnoszenie obrażeń. Wam zapewne uda się zrobić ten pucharek w ten sam sposób. W razie niepowodzenia, można bardzo szybko wrócić do tego etapu, albo po prostu zostawić go sobie na sam koniec.

PS.
Pierwszy etap z podstawowego DOOM 3, gdzie przylatujemy do bazy, nie jest liczony do pucharku.

 

braz RAGE GS: 10
Find the RAGE logo in the Lost Mission

Logo RAGE znajduje się na samym końcu dodatku, zaraz przed ostatnią walką z bossem. Wyjdziecie z tego budynku/zamku (?) w piekle i przed Wami będą duże kolumny oraz schody w dół. Nie idźcie tymi schodami jeszcze! Najpierw obracacie się w lewo i udajecie się za stertę kamieni. Zobaczycie tam logo RAGE na ścianie, które trzeba wcisnąć. Po wciśnięciu otworzy się Wam mały pokoik oraz wpadnie puchar.

Tutaj na fotkach co i jak:

 

zloto Speed Run GS: 20
Complete the DOOM 3 single player campaign in 10 hours or less

Jedyny złoty pucharek, który tak naprawdę nie jestem niczym specjalnym do osiągnięcia.

Nie wiem kto układał poziomy tych pucharków, ale złote to powinny być wszystkie związane z ukończeniem trybu Nightmare, a nie takie banały. Tak czy siak, zrobienie tego pucharu to pestka. O ile nie liżecie każdej ściany, nie cofacie się co chwilę do tyłu, to bez problemu zrobicie ten puchar. Ja go zrobiłem na trybie Nightmare, a całe przejście gry zajęło mi około 6 godzin, więc jak widać miałem spory zapas. Nie musicie się starać zrobić tego za Waszym pierwszym podejściem, bo wtedy może być rzeczywiście ciężko jak nie znacie etapów, przeciwników, itd. Moje pierwsze przejście trwało akurat nieco ponad 10 godzin, a naprawdę lizałem każdą ścianę, zaglądałem do każdej dziury, wracałem się sprawdzać czy na pewno wszystko zabrałem, itd. Nawyki z RPGów dały o sobie znać. Także jeśli nie będziecie grać w ten sposób, to bez problemu zrobicie ten puchar.

Aktualny czas macie zawsze podawany podczas robienia save’a. Jeśli przy wejściu do piekła nie macie więcej niż 5 godzin, to możecie spać spokojnie i grać dalej.

 

braz Sticky Situation GS: 15
Defeat the Vagary boss in DOOM 3

Z bossem walczmy pod koniec etapu Alpha Labs.

Jest to pierwszy boss, który przysporzy Wam sporo nerwów. Głównie za sprawą tych kolczastych jajek, którym w nas rzuca i które nie sposób uniknąć. Na bossa nie ma tak naprawdę żadnej specjalnej metody. Po prostu starajcie się go cały czas okrążać, a przy tym sprintując na L3. W każdym razie nie stójcie w miejscu podczas walki z nim! Walcie w niego z wszystkiego co macie i po jakimś czasie boss powinien paść. Ja rzucałem granatami, a potem waliłem z shotguna, jako że pomieszczenie jest dość małe i cały czas jesteśmy blisko bossa. W razie czego w jednym kącie leży apteczka, więc jak ubędzie Wam energii to koniecznie się w nią zaopatrzcie.

 

Taktyka w trybie Nightmare

Na trybie Nightmare mamy jedną kolosalną przewagę nad tym bossem, w stosunku do innych poziomów trudności. Mianowicie chodzi tutaj o Soul Cube. Dzięki kostce rozwalicie tego bossa po prostu jednym strzałem. Pamiętajcie tylko, żeby mieć naładowaną kostkę przed podejściem do bossa! Bez naładowanej kostki będziecie mieli naprawdę spore problemy, albo wręcz niemożliwe, bo nie sposób jest uniknąć tych ataków, kiedy rzuca tymi kolczastymi jajkami. Także kostka to Wasz najlepszy przyjaciel tutaj i bez niej daleko nie pojedziecie.

 

braz Cookie Stealer GS: 15
Defeat Guardian boss in DOOM 3

Z bossem walczymy pod koniec Piekła.

Prosty boss, o ile wiecie jak z nim walczyć. Przede wszystkim nie strzelajcie w niego, bo nie ma to sensu. Trzeba zabijać te małe sondy, które latają nad nami i świecą światłem. Gdy zabijecie wszystkie, to boss będzie respawnował nad sobą nowe. Wtedy właśnie musicie strzelać w źródło, z którego pojawiają się te małe sondy. Nie strzelajcie w niego, tylko w to źródło. Gdy w nie strzelacie to będzie zmieniać kolor na czerwony. W dodatku biegajcie cały czas przy krawędziach i starajcie się być cały czas schowani, tak żeby Was boss nie widział. Nigdy nie stójcie na środku (no chyba, że on akurat poszedł na zewnątrz). Przy tych czterech gzymsach są położone apteczki i naboje, także warto o tym również pamiętać. Jak boss zacznie na Was szarżować, to szybko uciekajcie na bok i chowajcie się, bo jeśli zacznie Was uderzać, to możecie od razu sobie zrestartować walkę. Brzmi skomplikowanie, ale jak zaczniecie walkę to ogarniecie o co chodzi. Ja go zabiłem tak szybko, że aż się sam zdziwiłem, że to takie proste było, a wcale nie grałem na najprostszym poziomie trudności.

 

Taktyka w trybie Nightmare

Taktyka wygląda tutaj dokładnie tak samo jak opisałem to powyżej. Z tym, że po raz kolejny z pomocą przychodzi tutaj Soul Cube. Jednak bossowi dużo ona nie zrobi, ale za to odnowi Waszą energię na full, co jest bardzo przydatne kiedy boss zaczyna puszczać te ogniste kule w okół siebie, a my przypadkowo taką dostaniemy. Po każdej fazie róbcie sobie również save, żeby potem nie zaczynać znów wszystkiego od początku.

 

braz You’re Not My Boss! GS: 15
Defeat Sabaoth boss in DOOM 3

Z bossem walczymy pod koniec Central Server Banks.

Tym razem dość trudny boss, a głównie dlatego, że cały czas jest w ruchu i strzela do nas z BFG. Przede wszystkim obserwujcie, czy boczne pomieszczenia się nie otwierają. Gdy się otworzę to natychmiast tam biegnijcie, jako że są tam apteczki i naboje. Energie ucieka przy tym bossie bardzo szybko, więc trzeba się uwijać. Ja strzelałem do niego z rakietnicy cały czas. Jak się schowa za jedną z kolumn, to walcie wtedy obok niego w ścianę, wybuch i tak będzie zadawać mu obrażenia, a w tym czasie nie będzie do Was strzelać. Jednak trwa to kilka sekund, więc trzeba po prostu szybko wykorzystać sytuację. Bo zabiciu go będzie mogli mu zabrać BFG.

 

Taktyka w trybie Nightmare

Jeśli nie zabijecie go od razu jak wyjeżdża ze swojej kryjówki, to możecie zrobić load. Wystarczy, że wystrzeli z BFG i jest po Was. Chowanie się za kolumnami również niewiele Wam da, bo on cały czas się rusza i jak wystrzeli z BFG to i tak po Was. Trzeba od razu rzucić Soul Cube, jak tylko otworzą się drzwi od jego kryjówki i przełączyć szybko na rakietnicę. Teraz strzelacie non-stop centralnie w korpus, tak aby zgasić jego strzał z BFG. Dzięki temu on odniesie cholernie dużo obrażeń, a Wy wykończycie go kilka rakietami. Nawet nie będziecie musieli przeładowywać.

Poniżej filmik z mojej walki z nim na poziomie Nightmare:

 

braz Big Boy GS: 15
Defeat Cyberdemon boss in DOOM 3

Ostatni boss w grze.

O dziwo walka z nim jest bardzo prosta. Powiedziałbym, że wręcz najprostsza ze wszystkich bossów. Naszym jedynym zadaniem tutaj jest unikanie jego rakiet + zabijanie mniejszych przeciwników, aby naładować Soul Cube. Jak tylko naładujecie kostkę to rzucacie nią w bossa. Trzeba rzucić 3x Soul Cubem w niego, aby go zabić. Normalne strzelanie w niego nic Wam nie da, więc nie traćcie czasu na to i naboi. Taktyka na wszystkie poziomy trudności jest taka sama. Ja tutaj biegałem cały czas z rakietnicą i niczym innym. Wystarczy jeden strzał z rakietnicy w Impa i po nim. Jedyni przeciwnicy jacy się tutaj pojawiają to Impy i Maggoty, więc nie ma się czego obawiać. Po każdym naładowaniu kostki, rzucacie nią w bossa. Po 3 razach boss padnie, a Wy dostaniecie kilka pucharków, za ubicie go oraz za ukończenie gry na danym poziomie trudności.

Poniżej filmik z mojej walki z nim na poziomie Nightmare:

 

braz Bot Buddy GS: 10
Keep a Sentry Bot alive to its destination in DOOM 3, RoE, or Lost Mission (except Mars City)

Bardzo prosty pucharek, o ile nie gracie na najtrudniejszych poziomach trudności.

Robocik pojawia się kilka razy i to tylko w kilku pierwszych etapach. Pierwszy raz jak będziecie za nim szli (już po ataku demonów), to Wam nie zaliczy. Nie wiem czemu, ale może dlatego, że jest to jakiś mini-tutorial, czy coś w tym stylu. Jednak grajcie normalnie dalej i w końcu traficie na kolejnego bota. Wtedy idźcie za nim i starajcie się, aby Wam go nie zniszczyli. Polecam zrobić save zaraz jak zacznie iść. Jak dojdzie do końca i wyłączy się w tym swoim polu to pucharek powinien Wam wpaść. Na najprostszym poziomie trudności nie musicie go nawet pilnować, także pucharek wpadnie Wam z czasem sam.

Warto również dodać, że bot będzie na Was czekał jak się cofniecie kawałek, np. żeby sprawdzić każdy kąt, itd. Wspominam o tym, bo jak się do niego zbliżycie to będzie on gnał do samego końca. Trzeba się po prostu oddalić, żeby stanął i poczekał.

 

braz Ripped! GS: 10
Use the chainsaw to kill 20 enemies in DOOM 3

Piłe mechaniczną dostaniemy troszkę w późniejszym etapie gry.

Pierwsze miejsce, gdzie możemy ją dostać, to bardzo małe pomieszczenie, gdzie atakuje nas 3 przeciwników z piłami. Ja zalecam pierwszego rozwalić shotgunem, a dwóch pozostałych już piłą, którą podniesiecie po tym pierwszym. Piła jest genialna na prawie każdego przeciwnika. Na najprostszym poziomie trudności po prostu możemy lecieć z włączoną piłą cały czas. Przeciwnicy w kontakcie z piłą nie mają szans. Padają bardzo szybko, nawet nie zdążą oddać ataku. Kluczem jest jedynie odpowiednie wycelowanie ostrzem. Starajcie się zawsze stać centralnie na przeciwko przeciwnika i nie powinno być problemów.

Odradzam jedynie piłę na przeciwników, którzy strzelają do nas z dystansu. Zanim do niego podbiegniemy to ten zdąży nam zabrać już sporo energii, a najwyższym poziomie zabić. Ja piły używałem głównie na zarażonych ludzi, którzy nigdy nie mają ze sobą broni. Nawet zabijając tylko ich, pucharek wpadnie Wam bez problemu.

 

braz All of Us GS: 10
Find the id logo secret room in DOOM 3

Na samym końcu etapu Primary Excavation Site będzie rozwidlenie. W prawo idziecie do walki z ostatnim bossem, nie idźcie tam jeszcze! Jak pójdziecie w lewo to zobaczycie na ścianie logo idSoftware. Wciśnijcie je i obok Was otworzą się drzwi. W środku znajdziecie ostatni PDA w grze, także jak zebraliście wszystkie pozostałe to tutaj powinien wpaść Wam trofik również za PDA.

Poniżej fotki, które zrobiłem:

 

braz You Laugh, It Works GS: 5
Find the bloody handiwork of Betruger (in Delta 4 Hallway) in DOOM 3

Zaraz jak tylko zaczniecie etap Delta Labs Sector 4 wyjedziecie windą do góry. Po wyjściu z niej będziecie musieli iść korytarzem w lewo (nie da się inaczej). Potem przejdziecie przez drzwi i będzie coś w rodzaju skrzyżowania, a z lewej strony zaatakuje Was przeciwnik. Napis, o którym mowa w trofiku, znajduje się na wprost Was, w prawym dolnym rogu. Leży tam również kościotrup. Poświećcie latarką na ten napis i pucharek powinien Wam wpaść zaraz po tym.

W razie czego tutaj filmik:

 

braz Turncoat GS: 10
Get 2 demons to fight each other in DOOM 3, RoE, or Lost Mission

Jest to dość uporczywy pucharek, jako że sporo tutaj zależy od szczęścia.

Jednym może wpaść podczas normalnej gry, a drudzy będą musieli się z nim męczyć. Mimo wszystko wystarczy odrobina sprytu, gdy pojawią się odpowiedni przeciwnicy i nie powinno z tym być problemu. W pucharku chodzi o to, aby sprawić by 2 demony zaczęły ze sobą walczyć. Ten sam rodzaj przeciwnika nigdy nie będzie walczył ze sobą, także najlepiej skupić się na dwóch różnych rodzajach. Najlepiej jak jeden z nich posiada broń dystansową, np. karabin, miniguna czy szkielet z rakietnicą. Musicie się tak ustawić, aby demony stały w jednej linii, a jeden z nich po prostu strzelił w plecy tego drugiego. Powinny zacząć walczyć ze sobą i pucharek wpadnie Wam od razu. Potem możecie poczekać aż jeden wykończy drugiego, żeby nie marnować amunicji.

Mi się to udało, gdy w jednym pomieszczeniu miałem szkielet z rakietnicami + tego zmutowanego żołnierza z minigunem. Schowałem się za drzwiami i po prostu ten z minigunem strzelił w szkielet, który szedł w moją stroną. Zaczęli walczyć i w ten sposób dostałem pucharek. W każdym razie, podczas przechodzenia całej gry i dodatków, nie raz zdarzyło się, że przeciwnicy zaczęli walczyć między sobą.

Dobrym sposobem jest, jak zrobi się kocioł w jakimś pomieszczeniu, to uciec jak najszybciej do poprzedniego pomieszczenia. Oczywiście jeśli przeciwnicy dystansowcy + melee, bo jak Ci będą szli do drzwi, to dystansowcy zaczną im strzelać w plecy. No i wtedy pucharek powinien Wam wpaść.

 

braz Soulfood GS: 10
Use the Soul Cube to defeat 20 enemies in DOOM 3

Soul Cube otrzymamy dopiero po opuszczeniu piekła i zabiciu bossa. Jest to jedna z broni specjalnych, więc macie ją pod

Zasada jej działania jest taka, że najpierw musicie zabić kilku przeciwników (nie ma znaczenia jakich), aby się aktywowała. Gdy tak jest, to usłyszycie głos „Use me” oraz w prawym dolnym rogu ekranu, obok ilość amunicji, pojawi się czerwona ikonka z tą kostką. Wtedy wystarczy ją wybrać i strzelić nią w dowolnego przeciwnika.

Soul Cube zabija natychmiastowo każdego przeciwnika i w dodatku część jego energii jest oddawana nam. Jednak zalecam używanie kostki na większych przeciwników, bo na wyższym poziomach trudności nie ma co się z nimi patyczkować. Ja używałem kostki na Baronów (te kolosy co strzelają zielonymi kulami ognia), Arch-Ville (przywołuje przeciwnika i strzela do wiązką ognia) oraz na grubasów z rakietnicami. Resztę zalecam normalnie wykańczać.

DODATKOWE INFO: Na trybie Nightmare w DOOM 3 oraz w DOOM 3 Lost Mission, zaczynacie od razu z Soul Cubem. Jest to ogromna przewaga, dzięki której ten tryb nie jest taki straszny. Mimo wszystko starajcie się używać go jedynie na tych najtrudniejszych przeciwników, żeby nie zostać bez kostki kiedy jest ona naprawdę potrzebna.

 

braz Evil Recruit GS: 5
Complete the RoE campaign on Recruit.

Czytaj opis pucharku braz Evil Nightmare

Standardowo dodam, że przejście na tym poziomie to po prostu pryszcz. Czasami czułem się jakbym grał z cheatem God-Mode. Po prostu nic jest w stanie Was tutaj zabić, amunicji nigdy nie braknie, itd. Na tym trybie róbcie zbierackie trofea i wszystkie inne związane z zabijaniem artefaktem, itd.

 

braz Evil Marine GS: 10
Complete the RoE campaign on Marine

Czytaj opis pucharku braz Evil Nightmare.

 

braz Evil Veteran GS: 15
Complete the RoE campaign on Veteran

Czytaj opis pucharku braz Evil Nightmare.

 

braz Evil Nightmare GS: 20
Complete the RoE campaign on Nightmare

Przede wszystkim czytajcie wskazówki do pucharku braz DOOMed Nightmare. Są tam zawarte wszystkie najważniejsze informacje odnośnie trybu Nightmare!

Poniżej znajdują się wskazówki skierowane tylko i wyłącznie na dodatek Resurrection of Evil:

  • W dodatku tym nie ma Soul Cube’a, ale jest za to Artefakt, dzięki któremu spowolnicie czas, jesteście nieśmiertelni + daje efekt berserk (czyli jedno uderzenie pięścią = śmierć). Od samego początku gry macie w pełni napakowany artefakt, nie musicie czekać do walki z bossami. Artefakt można naładować do 3 sztuk jednocześnie. Ładowanie odbywa się poprzez zbliżenie do ciał ludzi. Jacykolwiek zabici przez Was przeciwnicy nie będą działać z artefaktem! Na trybie Nightmare jest w dodatku dużo mniej ciał, na których można naładować serducho. Dlatego musicie starać się je w miarę możliwości oszczędzać. Nigdy nie zostawajcie bez żadnego serducha do wykorzystania. Ja wykorzystywałem go w zadymach, jak pojawiały się Revenanty (te szkielety z rakietnicami), Bruisery oraz na bossach. Oczywiście zdarzyło się, że czasami wykorzystałem np. na jednego żołnierza, który skitrał się za skrzynkami, a ja nie miałem granatów.
  • Super-Shotgun to w tym dodatku Wasz najlepszy przyjaciel! Kod do skrytki z nim to 428. Nie martwcie się o amunicję, jest jej pod dostatkiem. Dzięki tej broni możecie naprawdę kosić, nawet na Nightmare. Oczywiście nie wylatujcie na pałę jak żółtodzioby, tylko czekajcie aż przeciwnik sam zbliży się do Was na odpowiednią odległość. Jeden strzał z tego cacka i większość przeciwników pada. Jedynie prawdziwe koksy wytrzymują więcej niż jeden strzał, ale na nich nie używa się Shotguna tylko rakietnicy albo BFG.
  • Grabber to nowość, coś w rodzaju Gravity Guna z Half-Life 2. Jednak ten z DOOMa wymaga idealnego wycelowania z dany przedmiot, aby go podnieść. Oczywiście możecie również łapać pociski przeciwników, głównie chodzi o te kule, którymi rzucają impy, vulgary, czy cacodemony. Oczywiście możecie również łapać wszystko czym strzelają bossowie, a następnie im to oddawać. Jednak wymaga to naprawdę dużej wprawy, a ogromnym minusem tej broni jest to, że przedmiot można trzymać jedynie przez 3 sekundy. Po tym czasie przedmiot upada, czyli jak trzymamy jakąś ognistą kulę to sami się prawdopodobnie zabijemy. Dlatego na poziomie Nightmare radzę nie korzystać z tej broni.
  • Cała reszta pozostaje taka sama jak w podstawowym DOOM 3. Nigdy nie zapomnijcie save’ować! To jest podstawa do ukończenia tego trybu.

 

braz Evil Collector GS: 10
Collect every PDA in the RoE campaign

Wszystkich PDA w tym dodatku jest 21 sztuk. Tutaj są one bardzo proste do znalezienia. Żadna sztuka nie jest nigdzie ukryta, wszystkie spotykamy po prostu na swojej drodze. Może kilka sztuk wymaga zrobienia kroku w bok, ale nie ma opcji, żeby cokolwiek przeoczyć. To trofeum róbcie podczas pierwszego przejścia na poziomie „Recruit”, aby mieć je jak najszybciej z głowy.

Mimo wszystko poniżej macie spis PDA wg kolejności odnajdywania oraz filmik, który zalecam obejrzeć przed przystąpieniem do gry.

  • Ilość wszystkich PDA – 21
  • Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • Marcus Tanner
  • Sean Weston
  • Gregory Martin
  • Stewart Jackson
  • Preston Glenn
  • Steven Crane
  • Viktor Kharkov
  • Ron Gibbons
  • Mac Smith
  • Nathan Reynolds
  • Sean Gibson
  • Leonard Avery
  • Fred Grossman
  • Bernard Fresko
  • James Owens
  • Seth Killian
  • Keith Noordy
  • David Edens
  • Nicolas Haag
  • Ronn Jolan
  • Patrick Hook
  • FILMIK:

 

braz Too Slow, Fool! GS: 10
Kill 5 enemies at once while in Hell Time in RoE

Jest jedno idealne miejsce do zrobienia tego. Znajduje się na etapie EREBUS – LEVEL.

Zaraz po tym jak zabierzecie Super-Shotguna z gablotki, będziecie się musieli wrócić. Po zejściu po drabinie znajdziecie się w takim wąskim pomieszczeniu, a obraz zrobi się cały czerwony. To właśnie teraz musicie odpalić artefakt i zabijać zombiaków, bo tylko oni się tutaj pojawiają. Możecie nawet rzucać granaty, ale ja polecam standardowe zabijanie zwykłym shotgunem, z którego wystarczy jeden strzał.

W razie problemów służę swoim filmikiem:

 

braz Gimme Time! GS: 15
Defeat the Helltime Hunter in RoE

Jest to pierwszy boss w dodatku RoE.

Różnica polega na tym, że jedyna broń jaką posiadamy to Grabber (no i pistolet…). Po bokach znajdują się dwie wieżyczki, które co jakiś czas wystrzeliwują zieloną kulę. Musicie ją złapać Grabberem, a następnie strzelić nią w bossa. Jego jedyne ataki to rzucanie ognistymi kulami oraz teleportowanie się. Jak tylko teleportuje się w Waszą stronę to biegnijcie jak najdalej od niego i nie zawracajcie sobie wtedy głowy strzelaniem w niego. Gdy wróci na swoje miejsce, Wy czekacie na zieloną kulę, łapiecie ją i strzelacie w niego. Możecie łapać również jego pociski, ale lecą one dużo szybciej i są w dodatku mniejsze, więc nie polecam.

Taktyka na każdym poziomie wygląda dosłownie tak samo, bo po prostu inaczej się nie da.

Poniżej filmik z mojej walki z nim na poziomie Nightmare:

 

braz Gimme Power! GS: 15
Defeat the Berserk Hunter in RoE

Najprostszy boss w całym dodatku.

Walka z nim wygląda w ten sposób, że gdy otworzy mu się klatka piersiowa, używacie artefaktu do spowolnienia czasu i walicie czym tylko możecie w jego serce. Ja strzelałem cały czas Super-Shotgunem podchodząc jak najbliżej do niego. Podczas zwolnienia jesteście nietykalni, więc nic Wam nie grozi. W razie czego, po bokach pomieszczenia leżą ciała, na których możecie naładować artefakt. Jak tylko czas wróci do normalnego trybu, a boss zamknie klatkę piersiową, to chowacie się za kolumną. Wystarczy stać za nią, tak aby nie widzieć bossa. Po kilku strzałach otworzy znowu klatkę i powtarzacie wyżej opisaną metodę. Robicie tak aż do skutku.

Taktyka taka sama na każdym poziomie trudności.

Poniżej filmik z mojej walki z nim na poziomie Nightmare:

braz Shocking! GS: 15
Defeat the Invulnerability Hunter in RoE

Jeden z trudniejszych bossów, ale jeszcze nie najtrudniejszy. Jeśli miałbym go oceniać w skali trudności, to 2 najtrudniejszy boss w grze.

Ale jak opanujecie taktykę, to tak naprawdę można go zabić bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. Cała zabawa polega na tym, że trzeba strzelać w niego do momentu aż obraz nie zrobi się na chwilę czerwony, a boss nie zacznie ładować się z tych reaktorów w kątach. Gdy to robi, przy jednym z reaktorów zmieni się tablica z czerwonej na zieloną. W tym momencie odpalamy artefakt i otwieramy reaktor, odsuwamy się kawałek i go rozwalamy. Najlepiej 2 strzałami z rakietnicy. Ja używałem tylko i wyłącznie rakietnicy przy walce z nim, Wam też tak radzę. W razie czego, przy konsoli leżą bodajże 2 ciała + naboje do rakietnicy, więc przebiegnijcie sie tam co jakiś czas. Po każdym rozwalonym reaktorze robicie sobie save, aby później nie jechać od nowa. Gdy rozwalicie ostatni reaktor to boss jeszcze nie padnie, trzeba go dobić kilkoma strzałami.

Taktyka taka sama na każdym poziomie trudności.

Poniżej filmik z mojej walki z nim na poziomie Nightmare:

 

braz Eat This! GS: 15
Defeat the Maledict boss in RoE

Najtrudniejszy boss w całym DOOMie i dodatkach.

Jedyny boss, który sprawił mi sporo problemów na poziomie Nightmare. Wszystko za sprawą jego obszarowych ataków, które w dodatku są strasznie szybkie. Jakby tego było mało, to nigdy nie wiemy skąd przyleci i zacznie strzelać, więc trzeba non-stop obserwować niebo. Żeby było jeszcze ciekawiej, to obszar na którym walczymy jest tak mały, że możemy z jednej strony spaść, a z drugiej spalić się w lawie. Naprawdę, humor Carmacka nie opuszczał…

Walka podzielona jest na 2 fazy.

W pierwszej fazie będzie pojawiał się co jakiś czas na niebie i walił do Was kulami ognistymi, które są cholernie szybki i strasznie mocne. Jak tylko go zobaczycie na niebie to używacie artefaktu i walicie do niego z rakietnicy (BFG oszczędzajcie na drugą fazę). Jak czas wróci do normy to boss powinien również na chwilę odlecieć. Jak tylko pojawi się ponownie to powtarzacie czynność. Na skrajach tego obszaru są ciała, jedno po jednej stronie i drugie po drugiej. Pamiętajcie tylko, żeby zostawić sobie minimum jedno spowolnienie na drugą fazę. Jak dobrze pójdzie to po dwóch atakach powinien przejść do drugiej fazy.

Druga faza wygląda tak, że będzie przelatywał i puszczał strugę ognia (tak samo jak na samym początku walki). Następnie siądzie na tej skale, na samym środku obszaru na którym walczymy. Gdy tam siedzi, to będzie walił w nas meteorami, które obejmują w sumie cały obszar. Udało mi sie jednak znaleźć bezpieczne miejsce, w którym nic nam się niedzieje. Znajduje się ono po lewej stronie, tam gdzie leżało ciało. Następnie trzeba się jak najbliżej zbliżyć do tej skały, na której siedzi boss i kucnąć. Teraz możecie do niego walić cały czas z BFG, a Wam nic nie powinno się stać. Strzelajcie do niego z w pełni naładowanego BFG, inaczej walka potrwa dłużej. Po dwóch razach powinien paść.

Taktyka na Nightmare wygląda tak samo, z tym że róbcie sobie save za każdym razem jak uda Wam się przetrwać walkę z nim.

Czyli w pierwszej fazie róbcie save po tym jak będziecie strzelać do niego, gdy lata. W drugiej fazie róbcie save po tym, jak tylko podniesie się z tej skały na której siedzi.

Poniżej filmik z mojej walki z nim na poziomie Nightmare (zobaczcie sobie ten bezpieczny punkt, o którym pisałem wyżej):

 

braz Play Catch GS: 10
Kill 20 enemies with projectiles launched from the Grabber in RoE

Grabbera dostaniemy zaraz w pierwszym etapie dodatku RoE.

Zasada tej broni jest taka sama jak Gravity Guna z Half Life 2. Kto grał ten od razu będzie wiedział o co chodzi. Możemy nią łapać różne przedmioty, a następnie strzelać nimi w przeciwników. Można również łapać ich pociski i odsyłać im je z powrotem. Niestety minus tej broni jest taki, że w dany przedmiot trzeba idealnie wycelować, aby go złapać, a trzymać go możemy maksymalnie przez 3 sekundy. Dlatego ta broń jest wręcz niegrywalna na takim poziomie jak Nightmare i radzę trzymać się od niej z dala na tym poziomie.

Oczywiście, żeby zrobić pucharek trzeba złapać jakikolwiek przedmiot lub pocisk przeciwnika i zabić nimi. Możecie również od razu łapać te małe latające głowy, wystarczy je złapać i od razu umierają. Na początku dodatku RoE jest to bardzo dobra metoda zabijania ich. Zróbcie tak 20 razy i pucharek jest Wasz.

 

braz Fists of Fury GS: 10
Use the Artifact with Berserk ability to punch out 20 enemies in RoE

Artefakt ulepszamy wraz z każdym zabiciem bossa.

Tryb Berserk odblokowujemy po zabiciu drugiego bossa (Berserk Hunter).

Artefakt na poziomie Nightmare jest od razu w pełni naładowany!

Po aktywowaniu artefaktu, w okół ekranu powinna sie pojawić czerwona powłoka. To oznacza, że tryb Berserk jest aktywny. Teraz przełączamy się na pięści (:dprawo:) i uderzamy każdego kto się nawinie. Pucharek wpadnie Wam sam, ponieważ na trybie Nightmare ta metoda to mus w niektórych sytuacjach, a zabitych nią przeciwników jest grubo ponad 20.

Jeśli jednak chcecie jak najszybciej zrobić ten pucharek, to w późniejszym etapie gry będzie miejsce, gdzie jest sporo pająków. Zróbcie sobie save przed nimi, zabijcie je Berserkiem, następnie load i tak aż pucharek Wam nie wpadnie

 

braz Lost Recruit GS: 5
Complete the Lost Mission campaign on Recruit

Czytaj opis pucharku braz Lost Nightmare

Jak zwykle dodam tylko, żeby zrobić na tym poziomie zbieracki pucharek z PDA.

 

braz Lost Marine GS: 10
Complete the Lost Mission campaign on Marine

Patrz opis trofeum braz Lost Nightmare.

 

braz Lost Veteran GS: 15
Complete the Lost Mission campaign on Veteran

Patrz opis trofeum braz Lost Nightmare.

 

braz Lost Nightmare GS: 20
Complete the Lost Mission campaign on Nightmare

Przede wszystkim czytajcie wskazówki do pucharku braz DOOMed Nightmare. Są tam zawarte wszystkie najważniejsze informacje odnośnie trybu Nightmare!

Lost Mission to najkrótszy dodatek, pokonacie go w mniej niż 2 godziny.

Poniżej znajdują się wskazówki skierowane tylko i wyłącznie na dodatek Lost Mission:

  • Na poziomie Nightmare macie dostęp od samego początku do Soul Cube’a. Nie ma go na niższych poziomach trudności, ale jest na Nightmare. Dzięki niemu sporo walk będzie dużo łatwiejsza, szczególnie jak pojawią się ArchVille. Na nich koniecznie używajcie kostki, bo jak zaczną spamować przeciwnikami to może zrobić sie nieciekawie. W tym dodatku nie ma jakiś trudnych przeciwników, większość to Impy, Maggoty, a od czasu do czasu Revenanty, Cacodemony i Hell Knighty. Także nawet jak użyjecie głupio Soul Cube’a, to szybko go odnowicie. Jednak starajcie się go używać wtedy kiedy wiecie, że nie dacie rady.
  • W tym dodatku również jest Super-Shotgun. Kod do gablotki to 731. Jednak uważajcie pod koniec dodatku, bo będzie mało amunicji do niego. Więc nie marnujcie Super-Shotguna na zombiaki, bo jest ich tu nawet sporo, a szkoda amunicji na takie pionki.
    Jednak co by nie było to Super-Shotung to genialnie sprawdzająca się broń w każdych warunkach. Nawet przy walce na arenie przed ostatnim bossem używałem tylko jego. Na bliskiej odległości to jest potęga.
  • Walka z ostatnim bossem to mniej więcej to samo co walka z bossem w piekle w podstawowym DOOM 3. Jest to ten sam boss, tyle że nie wysyła już obserwatorów i można do niego walić normalnie. Ja w niego strzelałem cały czas z BFG. W jednym miejscu jest nawet dodatkowa amunicja w razie jakby się Wam skończyła. Biegajcie w okół teleportera, a jak go zobaczycie to strzał z BFG i tak w kółko. Sposób walki bardzo przypomina ten z Berserkiem z dodatku RoE.

 

braz Lost Collector GS: 10
Collect every PDA in the Lost Mission campaign

Wszystkich PDA w tym dodatku jest 9 sztuk. Tutaj są one bardzo proste do znalezienia. Żadna sztuka nie jest nigdzie ukryta, wszystkie spotykamy po prostu na swojej drodze. To trofeum róbcie podczas pierwszego przejścia na poziomie „Recruit”, aby mieć je jak najszybciej z głowy.

Mimo wszystko poniżej macie spis PDA wg kolejności odnajdywania oraz filmik, który zalecam obejrzeć przd przystąpieniem do gry.

  • Ilość wszystkich PDA – 9
  • Ułożone wg kolejności odnajdywania
  • Allen Rhodes
  • Chris Vargas
  • David Voss
  • Bob Thompson
  • Phil Anders
  • Nasir Adil
  • Dimitry Lebedev
  • Travis Folsom
  • Bernice Tooley
  • FILMIK:

W TYM MIEJSCU KOŃCZĄ SIĘ PUCHARKI W WERSJI PS4.
POZOSTAŁE ZNAJDZIECIE TYLKO I WYŁĄCZNIE W WERSJI PS3!

 

braz Telefragged! GS: 10
Kill an enemy player by jumping into a teleporter after them in DOOM 3 Multiplayer

Pucharek możliwy do zrobienia tylko na etapie The Edge 2. Wymaga do zrobienia minimum 2 osób.

Osoba, która ma umrzeć musi wejść pierwsza do teleportu i następnie stać w bezruchu na tej platformie, na której sie pojawi. Teraz osoba, która robi pucharek musi wejść do teleportu i trzymać gałkę do przodu (kierunek raczej nie ma znaczenia). Pierwsza osoba powinna paść, a Wam pucharek powinien wpaść zaraz po jej zabiciu. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że online jest martwy w tej grze, nie gra dosłownie nikt, a wielka szkoda. Dlatego jeśli chcecie ten pucharek to po prostu musicie się z kimś ustawić, nie ma innej opcji.

Poniżej filmik, na którym możecie zobaczyć jak zrobiłem ten pucharek z innym gościem:

 

braz Crushed! GS: 10
Catch an enemy player in the Reactor of Frag Chamber in DOOM 3 Multiplayer

Pucharek możliwy do zrobienia tylko na etapie Frag Chamber. Wymaga do zrobienia minimum 2 osób.

Zasada działania taka sama jak w pucharku z doktorkiem, którego mogliśmy uwolnić, albo zabić. Jedna osoba musi wejść do pomieszczenia i stanąć na środku, a druga musi udać się do pomieszczenia powyżej i wcisnąć przycisk na panelu. Prasa zabija osobą w pomieszczeniu reaktora, a my dostajemy pucharek. Niestety, tak samo jak wyżej, pucharek ten trzeba obecnie boostować.

Inaczej go nie zrobicie, jako że nikt już w online tutaj nie gra.

 

braz Ninja Killer GS: 10
Kill 5 enemy players while using Invisibility in DOOM 3 Multiplayer

Pucharek możliwy do zrobienia na etapie Excavation. Wymaga do zrobienia minimum 2 osób.

W etapie tym znajduje się pomieszczenie, z dużymi czerwonymi wrotami oraz trzema wejściami. Na środku jest plama krwi, a na niej pojawiają się dwa różne Power-Upy. Jest to niewidzialność oraz nieśmiertelność. Oczywiście osoba, która robi pucharek musi wziąć niewidzialność i zabić 5 razy drugą osobę. Najlepiej jak po prostu ta druga osoba będzie cały czas przylatywać do Was, zamiast Wy jej szukać po całej mapie. Powtarzacie czynność 5 razy i pucharek jest Wasz.

Tak wygląda niewidzialność w razie czego:

 

braz Clean Sheet GS: 15
Complete a DOOM 3 Multiplayer match without dying

Pucharek wymaga minimum 2 osób.

Są dwie opcje zrobienia tego pucharku.

Jedna to standardowa, czyli umawiacie się z gościem i mówicie mu, żeby dał się zabić 5 razy (najmniejsza ilość fragów do wygrania). Dzięki temu wygrywacie mecz ponoszenia śmierci i pucharek jest Wasz.

Druga opcja wymaga sporej dawki szczęścia, bo trzeba trafić na jakiś mecz w trakcie. Następnie pozostajecie w trybie spektatora aż do samego końca gry, nie wchodzicie do niej!

Po ukończonym meczu pucharek powinien Wam wpaść.

 

braz Berserked! GS: 10
Use Berserk to kill a player in DOOM 3 Multiplayer

Pucharek możliwy do zrobienia na etapie The Edge 2. Wymaga do zrobienia minimum 2 osób.

Jak przeniesiecie się teleportem, to w tym samym miejscu jest również Power-Up od Berserka.

Bierzecie go, a druga osoba po prostu daje się Wam zabić. Po chwili pucharek powinien wpaść.

 

braz 2 Deaths – 1 Gun GS: 10
Kill two enemies in the same room with a rocket in DOOM 3 Multiplayer

Jedyny pucharek, który wymaga 3 osób. Możliwy do zrobienia na każdym etapie.

Musicie wziąć rakietnicę i następnie nasi koledzy muszą ustawić się jak najbliżej siebie. Przeważnie jeden strzał z rakietnicy nie wystarcza, więc poczekajcie aż koledzy znów zbliżą się do siebie i znów strzelacie. Niech tylko żadna osoba nie zbiera armorów, itd. bo będzie trudniej ją zabić.

 


 

Kilka słów wstępu odnośnie klasyków, jakimi niewątpliwie są DOOM oraz DOOM II. Gry są naprawdę trudne. Wymagane jest ukończenie na poziomie Ultra-Violence całej gry, więc sporo się napocicie i wnerwicie przy robieniu tego. Wskazówki, które Wam powinny pomóc napisałem w poszczególnych pucharkach. Pamiętajcie tylko, że Waszą najlepszą bronią tutaj jest możliwość robienia ręcznego save’a w dowolnym momencie. Dzięki temu oszczędzacie cały Wasz ekwipunek oraz rzecz jasna czas. Co by nie mówić, jest to stara szkoła. Nie ma tutaj jakiś podchodów jak w Battlefieldach czy CoDach. Ostra sieczka i prawie ciągły brak amunicji powoduje, że serce bije szybciej przy każdej większej fali przeciwników. Niektóre etapy wręcz trzeba lecieć na pałę i omijać co się da, bo przeciwników jest tyle, że nie sposób ich zabić wszystkich.

 

braz DOOM: Neophyte
Complete any level of DOOM in single player

Jak sam opis pucharku mówi. Wybieracie sobie dowolny epizod, przechodzicie dowolny poziom na najprostszym poziomie (oczywiście poziom nie ma znaczenia) i pucharek jest Wasz. Mimo wszystko polecam to zrobić od razu na poziomie „Ultra-Violence”, żeby potem nie powtarzać specjalnie etapu.

 

braz DOOM: Episode 1
Complete DOOM Episode 1 on 'Hurt Me Plenty’ or higher in single player

Czytaj opis pucharku braz DOOM: Rampage.

 

braz DOOM: Episode 2
Complete DOOM Episode 2 on 'Hurt Me Plenty’ or higher in single player

Czytaj opis pucharku braz DOOM: Rampage.

 

braz DOOM: Episode 3
Complete DOOM Episode 3 on 'Hurt Me Plenty’ or higher in single player

Czytaj opis pucharku braz DOOM: Rampage.

 

braz DOOM: Episode 4
Complete DOOM Episode 4 on 'Hurt Me Plenty’ or higher in single player

Czytaj opis pucharku braz DOOM: Rampage.

 

braz DOOM: Rampage
Complete all DOOM levels on 'Ultra-Violence’ or higher in single player

UWAGA: Większość wskazówek z tego pucharku odnosi się do obu gier, czyli DOOM oraz DOOM II.

Gra wymaga ukończenia wszystkich epizodów na poziomie „Ultra-Violence” i na takim poziomie zalecam Wam od razu rozpoczęcie przygody z DOOM. Poziom nie jest łatwy, ale nie jest też masakrycznie trudny (ale będziecie mieć sporo problemów, więc nie nastawiajcie się na sielankę, nie ta epoka gier). Jednak pamiętajcie, że to prawdziwy oldschool i po śmierci tracicie wszystko, jeśli nie zrobiliście sobie save’a. Takie coś jak auto-save jeszcze nie istniało w tamtych czasach. Także pamiętajcie, żeby robić save’y jak najczęściej, najlepiej w spokojnych miejscach. Ja robiłem zawsze przed i po większych zadymach.

W każdym razie postaram się Wam dać kilka wskazówek, które powinny pomóc.

  1. Na początku każdego etapu koniecznie robicie save. Nie nadpisujecie go do momentu rozpoczęcia kolejnego etapu. Chodzi o to, że niekiedy możecie wpakować się w kozi róg. Dlatego zawsze miejcie osobnego save’a na samym początku etapu. Ilość slotów jest spora, więc możecie śmiało robić dodatkowe save’y.
  2. Róbcie save’y zaraz przed wejściem do podejrzanego pokoju (gdzie czujecie, że może Was zaatakować grupka przeciwników). Ja zawsze robiłem save’y przed takimi pomieszczeniami, gdzie jest zadyma, a potem po rozprawieniu się ze wszystkimi robiłem kolejny save. Po prostu robienie save’ów w tej grze to podstawa. Bez idealnej znajomości etapów, punktów gdzie pojawiają się przeciwnicy, po prostu nie dacie rady bez zapisywania gry.
  3. Energia i armor to Wasze najważniejsze statystyki. Po ukończeniu danego etapu, następny zaczynacie z takimi wartościami z jakimi skończyliście poprzedni etap (dotyczy to również amunicji). Dlatego jak robicie speedruny, to musicie je robić tak, żeby na końcu mieć te minimum 70% zdrowia. Przeważnie na początku każdego etapu są apteczki, ale nie jest to regułą. Na szczęście apteczek w grze jest sporo i są rozrzucone praktycznie wszędzie. Jednak jeśli w jakiejś zadymie przeciwnicy wezmą Wam zbyt dużo energii to spróbujcie ponownie. Bo mimo wszystko energię oraz armor trzeba oszczędzać jak tylko można. Dlatego właśnie warto robić często save’y, żeby uniknąć zbyt dużej straty zdrowia.
  4. Przeciwnicy są tutaj bardzo denerwujący. Szczególnie Ci latający. Jeśli są blisko Was i np. są nad Wami to nie przejdziecie pod nimi, musicie go wtedy zabić. To samo tyczy się również jakiś skoczni, itd. Jak przeciwnicy panoszą się na dole to nie zeskoczycie dalej, bo po prostu blokują tak jakby cały obszar. Wiem, że trochę to zawiłe, ale jak pogracie to zrozumiecie. Właśnie z tego powodu warto zawsze rozprawiać się z większością latających przeciwników, żeby nie zblokowali nas w jakimś ważnym momencie. Nieraz miałem sytuację, że już wracałem jakimś korytarzem, a tam kocioł z kilkoma Cacodemonami i jedyna opcja to po prostu ich rozwalić.
  5. Podczas dużych zadym, jeśli macie możliwość, to schowajcie się w jakimś ciasnym miejscu/korytarzu/itd. Dzięki temu zabiegowi będzie mogli eliminować przeciwników pojedynczo. Jednak rzadko kiedy się to zdarza, więc w większości przypadków będziecie musieli po prostu biegać po obszarze i nawalać tym co macie. Pamiętajcie również, żeby nigdy nie stać w miejscu podczas walki. Jak będziecie stać to od razu Was zjadą.
    Ja zawsze biegałem po okręgu, w okół całej chmary przeciwników. Jeśli jeszcze możecie odejść troszkę dalej od nich to rakietnica wtedy sprawdza się wyśmienicie, o BFG nie wspominając.
  6. Starajcie się w miarę możliwości odkrywać sekrety na mapach. Dzięki temu nie będziecie narzekać na brak amunicji oraz broni. Warto również jak najszybciej zaopatrzyć się w plecak, który podwaja maksymalną ilość amunicji dla każdej broni. Jednak jeśli sekrety wymagają przebijania się przez spore grupy przeciwników, a nie posiadają ciekawych rzeczy, to po prostu je olejcie. Ja naprawdę rzadko kiedy biegałem specjalnie do sekretów. Zresztą większość z nich i tak jest po drodze, więc trzeba się jedynie troszkę nagłówkować jak je odkryć.
  7. Przez większość czasu korzystałem z shotguna. Jest on nieoceniony na średnie grupki przeciwników. Potrafi zabić kilku przeciwników jednym strzałem (ale muszą być wręcz w jednej linii). Rzecz jasna nie trzymajcie się go sztywno. Na ogromne grupy przeciwników najlepszą bronią jest BFG, zaś na większych koksów rakietnica, ale musi być też znaczna odległość od przeciwnika. Minigun jest idealny na Cacodemony (latające czerwone pączki) i całą masę innych przeciwników, którzy czymś do Was strzelają, ponieważ podczas strzelania w nich minigunem nie są w stanie wtedy oddać strzału.
  8. Polecam Wam oglądanie najpierw filmików na YouTubie. Jest ich sporo, zarówno speedruny, gdzie gość pokonuje cały etap poniżej 2 minut oraz normalne przejścia, gdzie goście grają normalnie, zabijają większość przeciwników, odkrywają sekrety, itd. Ja Wam właśnie polecam tą drugą opcję, bo dzięki temu będziecie non-stop mieć sporo energii, armoru oraz rzecz jasna amunicji. Speedruny zostawcie sobie na etapy, gdzie wiecie, że nie dacie rady normalnie przejść.

Tak naprawdę to zimna głowa i ostrożne granie są tutaj najlepszych sprzymierzeńcem (poza ręcznym save’em rzecz jasna). Nie wbijajcie na chama, nie biegajcie jak porąbani po mapach, bo możecie ściągnąć zbyt dużą ilość przeciwników, z którymi nie dacie sobie potem rady.

Poniżej daje Wam również filmiki gości, gdzie jeden robi bardzo fajne speedruny i można go w miarę prosto naśladować, a drugi gra normalnie + komentuje co i jak. Sam korzystałem z ich filmików, więc polecam. W dodatku zawsze starają się odkrywać 100% sekretów na każdej mapie.

Normalne przejścia + komentarz: (j. angielski)

Speedruny:

 

braz DOOM: Nightmare
Complete any DOOM level on 'Nightmare’ in single player

Najszybciej i najlepiej zrobić to na pierwszej misji epizodu pierwszego. W mniej więcej 20 sekund można się z tym uwinąć.

Nie będę Wam tutaj opisywał co i jak, tylko zamieszczę filmik, który sam zrobiłem dla Was:

 

braz DOOM: Burning Out of Control
Complete any DOOM level with 100% kills, items, and secrets in single player

Pucharek powinien Wam wpaść sam podczas przechodzenia całej gry. Przeważnie na etapach z bossami robicie 100% we wszystkim, ponieważ nie tam sekretów, itemy są zgromadzone w jednym miejscu, a przeciwnicy to przeważnie boss + kilka minionów prostych do zabicia.

Ja zrobiłem ten pucharek na bossie w epizodzie drugim. Wszystkie przedmioty macie w 4 pomieszczeniach obok siebie. Na całym obszarze mapy jest boss + latające czaszki. Najpierw rozprawcie się z nimi, a potem zajmijcie się bossem. Radzę cały czas trzymać i sprintować, żeby czasem jego rakiety Was nie dosięgły, bo wtedy jest kaplica na miejscu. Niestety w trakcie gry nie ma możliwości sprawdzenia ilości zdobytych przedmiotów czy sekretów. Statystyki są dopiero na końcu każdego etapu, więc kończycie dopiero wtedy, gdy już wiecie, że wszystko pozbierane/zabite/itd.

Poniżej filmik, gdzie gość robi 100%:

 

braz DOOM II: Just Getting Started
Complete any DOOM II level in single player

Jak sam opis mówi. Po prostu ukończcie pierwszy etap, na dowolnym poziomie trudności i pucharek Wam wpadnie. Ale tak samo jak powyżej, grajcie od razu na poziomie „Ultra-Violence”, żeby oszczędzić sobie po prostu czasu.

 

braz DOOM II: From Earth to Hell
Complete all levels in 'DOOM II: Hell on Earth’ in single player

Czytaj opis pucharku braz DOOM II: Superior Firepower.

 

braz DOOM II: And Back Again
Complete all levels in 'DOOM II: No Rest for the Living’ in single player

No Rest for the Living to dodatek do DOOMa II. Składa się on z 9 etapów i można go ukończyć na najprostszym poziomie.

Radzę go jednak zostawić sobie na sam koniec, a najpierw skupić się na głównej fabule. Głównie chodzi o to, że jak zaczniecie tutaj grać na najprostszym poziomie, to przyzwyczaicie się do banalnego poziomu trudności. Potem jak przejdziecie na „Ultra-Violence” to będzie czekać Was droga przez piekło. Dlatego zalecam grać najpierw główną fabułę, a to zostawić sobie na sam koniec.

 

braz DOOM II: Superior Firepower
Complete all 'DOOM II: Hell on Earth’ levels on 'Ultra-Violence’ or higher in single player

UWAGA: Większość wskazówek z tego pucharku odnosi się do obu gier, czyli DOOM oraz DOOM II.

To samo co w pierwszym DOOMie. Nie będę tutaj pisał tego samego, bo nie ma to sensu.

Napiszę jednak kilka nowych wskazówek, ponieważ w drugim DOOMie pojawiają się nowe bronie (a raczej nowa broń) oraz nowi przeciwnicy.

  1. Przede wszystkim czytajcie wskazówki w opisie pucharku powyżej pt. DOOM: Rampage. Są tam wskazówki, które należy stosować w obu częściach DOOM’a.
  2. W DOOM II dostajemy Super Shotguna, czyli dubeltówkę. Strzela dwoma pociskami naraz i jest genialna na bliskie odległości. Bez problemu załatwicie nią każdego przeciwnika. Jednak nie marnujcie nią amunicji na pojedynczych przeciwników, przełączcie wtedy na zwykłego shotguna. Ja zwykłym zawsze załatwiałem ludzkich przeciwników, przeważnie wystarcza jeden strzał, nawet z daleka. Dubeltówka jest świetna na konkretniejszych przeciwników oraz na duże grupy. Za jednym strzałem udało mi się nawet 5 przeciwników jednocześnie położyć.
  3. W DOOM II pojawiają się również nowi przeciwnicy. Najgorszym z nich jest wg mnie Arch-Villian (ten co podpala). Jeśli z nim walczycie to nigdy nie stójcie w zasięgu jego wzroku, bo wykończy Was 2 strzałami, bez względu na odległość. Jeśli tylko macie możliwość, to chowajcie się za czymkolwiek. Metoda na wychylenie, strzał i schowanie się, działa na niego najlepiej. Ja nigdy się z nim nie cackałem, rakietnica i po prostu nawalanie dopóki nie padnie. Kolejnym denerwującym przeciwnikiem jest drugi latający pączek (wygląda jak brązowy Cacodemon), który strzela tymi płonącymi czaszkami. Jeśli go szybko nie zabijecie, to może ich namnożyć tyle, że będzie ciężko się w ogóle po mapie poruszać. Powinien być on zawsze dla Was priorytetem do zabicia, bo te małe płonące czaszki (Lost Souls) są strasznie denerwujące. Pojawia się również nieco słabsza wersja Barona. Jak ktoś nie wie to Baron of Hell to ten centaur, który rzuca zielonymi płomieniami. Jest bardzo ciężki do zabicia, a raczej wymaga sporo ołowiu żeby go położyć. Jego słabsza wersja to Knight of Hell, nie jest taki różowy i jest trochę większy, ale dużo prościej go zabić. Najlepiej dubeltówką z w miarę bliskiej odległości. No i ostatni nowy przeciwnik to duże kościotrupy. Są strasznie denerwujące, bo strzelają do was kulami płomieni, które latają za Wami. Do położenia ich nie trzeba dużo, ale jeśli pojawi się większa grupa i zaczną od razu strzelać do Was, to uciekajcie i chowajcie się jak najdalej tylko możecie. Bo jak zostaniecie na otwartym obszarze w ich zasięgu, to na 99% Was trafią, a te kule zabierają sporo energii.

I to w sumie tyle z różnic pomiędzy DOOM, a DOOM II. Tak naprawdę DOOM II to po prostu przedłużenie pierwszej części. Ten sam silnik, żadnych nowości, itd. Dlatego po ograniu pierwszej części będziecie czuć się tutaj jak w domu.

Daje Wam również filmiki do wszystkich etapów, jest ich dokładnie 30 (+ 2 bonusowe). Ci sami goście co powyżej, wg mnie najlepsze materiały spod ich rąk.

Normalne przejścia + komentarz: (j. angielski)

Speedruny:

 

braz DOOM II: A Really Big Gun
Find a BFG in DOOM II single player

BFG (Big Fucking Gun) to już dzisiaj legenda. Broń, która ma wszystkie bronie pod sobą.

Jednym strzałem likwiduje dosłownie wszystko w swoim zasięgu. Jedynie naprawdę mocni przeciwnicy wymagają poprawki. Zabiera od razu 40 naboi, ale na większe grupy jest to po prostu broń idealna. Pucharek wpadnie Wam sam podczas gry, jako że bez tej broni po prostu nie dalibyście rady w niektórych momentach (szczególnie podczas speedrunów).

Pierwszy BFG jest bodajże na 8 mapie (Tricks and Traps), w pomieszczeniu gdzie walczymy ze sporą ilością Demonów (te różowe, który wyglądają jak gołe, nie mają żadnej broni). BFG znajduje się za ścianą, w którą najpierw trzeba strzelić, żeby się otworzyła. Jest obok niej świeczka, także bez problemu powinniście ją odkryć.

 

braz DOOM II: Burning Out of Control
Complete any DOOM II level with 100% kills, items, and secrets in single player

Pucharek również wpadnie Wam sam podczas przechodzenia całej gry. Mi wpadł nawet nie wiem kiedy.

Jest sporo etapów, gdzie będziecie mieć 100% we wszystkim, jako że sekrety oraz przedmioty nie są trudne do znalezienia. Niestety podczas gry nie ma możliwości sprawdzenia ilości odkrytych sekretów, itd. Jeśli jednak macie problemy to polecam któryś z pierwszych etapów grając na najprostszym poziomie trudności. Najlepiej zrobić to na pierwszym poziomie, bo w grze nie ma wyboru chapterów.

 

braz DOOM II: An Important Looking Door
Find a secret area of a DOOM II level in single player

Pucharek związany z powyższym. Musicie po prostu odkryć dowolne sekretne pomieszczenie na dowolnym etapie. Jest to chyba pierwszy pucharek, który Wam wpadnie w drugiej części DOOMa.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.