Life is Strange: Before the Storm – Poradnik do trofeów

 

Life is Strange: Before the Storm to prequel pierwszego Life is Strange – epizodycznej gry przygodowej, stworzonej przez zespół DONTNOD Entertainment. Za omawianą grę jest jednak opowiedziane studio Deck Nine Games. Czy innemu studiu udało się dobrze pokazać wydarzenia, które miały miejsce przed historią, przedstawioną w uznanym przez graczy i recenzentów pierwowzorze?

Before the Storm od strony graficznej prezentuje się tak samo gustownie, jak cześć pierwsza. Pastelowa grafika, mimo iż robi mniejsze wrażenie, świetnie komponuje się w wykreowanym świecie. Warstwa dźwiękowa niestety już zostaje z tyłu. To, co osobiście najbardziej odczułem w tej kwestii, to mało muzycznych wstawek, które tak dobrze nadawały klimat w pierwszym Life is Strange. Nastąpiła też zmiana aktorki podkładającej głos Chloe Price, aczkolwiek nie wyszło to źle i po pierwszym wrażeniu, że coś jest nie tak, można to spokojnie zaakceptować.

Gra posiada trochę ładnych ujęć, które będziemy mieli okazję ujrzeć.

Tym razem przyjdzie nam właśnie pokierować Chloe Price i zobaczyć drogę, jaką przeszła, nim stała się osobą, którą poznaliśmy w pierwszej części. Sama przemiana bohaterki została przedstawiona całkiem ciekawie. W szczególności jej zmaganie się z ciężarem utraty ojca. Możemy też poznać okoliczności poznania się naszej bohaterki z Rachel Amber i być świadkami relacji, jaka się wywiązuje między dwiema dziewczynami. Niestety jednak poza tym nie uświadczymy tu jakiejś większej tajemnicy. Co jest poniekąd zrozumiałe z uwagi na ograniczenia, jakie ciążą na wszelkich prequelach. Ogólnie jednak osobiście spodziewałem się czegoś więcej i mocniejszego nakreślenia wydarzeń sprzed samej części pierwszej.

Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, ta też została pozbawiona tego świetnego motywu cofania czasu, z uwagi iż nasza bohaterka nie dysponuje takimi mocami. Jest to całkowicie zrozumiałe z uwagi na fabułę, jednak mocno spłyciło to sam gameplay. Nowością jest jednak możliwość kłócenia się z ludźmi podczas dialogów. Jest to całkiem sympatyczna gierka, polegająca na wybieraniu konkretnych kwestii, aby przegadać rozmówce. Z uwagi jednak na brak rodzimej wersji językowej, wymagana jest tu znajomość języka angielskiego, gdyż czas na dokonywanie odpowiedzi jest ograniczony. Oprócz tego przyjdzie nam też wykonywać standardowe czynności dla gier tego typu. Proste interakcje z otoczeniem, szukanie konkretnych przedmiotów oraz prowadzenie rozmów. Robienie zdjęć zaś zostało zastąpione rysowaniem graffiti w bardzo zbliżonej formie.

Zamiast robić zdjęcia będziemy mogli tworzyć różne graffiti.

Gra została podzielona na trzy epizody oraz jeden dodatkowy dostępny wyłącznie w specjalnej edycji. Ukończenie gry nie należy do najdłuższych. W zasadzie mamy przed sobą taki dłuższy trzyodcinkowy miniserial. Osobiście trochę się zawiodłem na Before the Storm, bo czuć, że to już nie jest to. Niemniej uważam, że mimo wszystko warto sobie sprawdzić, jak wyglądała część wydarzeń sprzed pierwszego Life is Strange.

 

 

  • Trudność zdobycia platyny: 2/10
  • Czas na zaliczenie platyny: 10h
  • Trofea offline: (15 x, 15 x, 4 x, 1 x)
  • Trofea online: 0
  • Minimalna liczba przejść: 1
  • Zalecana liczba przejść: 1
  • Trofea do pominięcia: Wszystkie graffiti, bo dużo wygodniej jest je zaliczać od razu, niż potem szukać odpowiedniego momentu
  • Zbugowane trofea: Brak

W zasadzie w samej grze mamy dwa typy pucharków:  za wykonywanie graffiti oraz ukończenie epizodów. Każde graffiti można pominąć i w ów czas trzeba ponownie rozgrywać dany epizod, co jest raczej kiepskim rozwiązaniem. Gra jest jedną z tych na jednorazowe ukończenie. Dlatego też polecam od razu sobie zaliczać po kolei wszystkie te rysunki. Zamieszczone w poradniku filmiki Rekinka nie spoilerują żadnych istotnych fragmentów dalszej fabuły, więc można spokojnie z nich korzystać. Graffiti wykonujemy, wciskając , po odnalezieniu odpowiedniego miejsca.

Przykładowe miejsce do wykonania graffiti.

Filmiki do tych znajdziek znajdziecie przy pucharkach:

  • Awake, Dear Heart – dla epizodu pierwszego
  •  O, Wonder! – dla epizodu drugiego
  • All the Devils are Here – dla epizodu trzeciego


platyna Bring on the Storm
Complete all other trophies


Platynowe trofeum. Uzyskamy je po ukończeniu wszystkich epizodów i wykonaniu wszystkich grafitti.

 

braz Recreational Vandalism
Complete the optional graffiti #1 in Episode 1: Awake


Pierwsze graffiti będziemy mogli wykonać zaraz na początku gry. Jak tylko dojdziemy do drewnianego budynku, kierujemy się w stronę ogniska i obchodzimy mieszkalny pojazd. Tam na jego boku wykonamy graffiti.

 

braz I See U Saw
Complete the optional graffiti #2 in Episode 1: Awake


Kolejna okazja do wykonania graffiti pojawi się, gdy dostaniemy się już do wnętrza budynku, gdzie odbywa się impreza. Mijamy bar i na ścianie z lewej strony zobaczymy zawieszoną piłę tarczową. Możemy na niej dać wyraz swym artystycznym emocjom.

 

braz The Last Unicorn
Complete the optional graffiti #3 in Episode 1: Awake


Trzecie graffiti wykonamy w pokoju Chloe. Gdy już wstaniemy z łóżka na wprost zobaczymy plakat z jednorożcem. Musimy go zerwać. Odsłonięty kawałek ściany idealnie nadaje się na wykonanie jakiegoś bazgrołu.

 

braz Home Unimprovement
Complete the optional graffiti #4 in Episode 1: Awake


Czwarte graffiti będziemy mogli narysować po wyjściu z domu. Zostaniemy poproszeni o przyniesienie narzędzi ze skrzynki w garażu. Po otwarciu wspomnianej skrzynki, wewnątrz, możemy zostawić rysunkową pamiątkę.

 

braz Rock Idol
Complete the optional graffiti #5 in Episode 1: Awake


Piąte graffiti wykonamy, będąc na terenie szkoły. Kierujemy się do budynku po lewej stronie, idąc wejściem z ulicy. Tam przy drzwiach będzie kawałek gładkiej ściany idealnej pod jakiś malunek.

 

srebro Dramatis Personae
Complete the optional graffiti #6 in Episode 1: Awake


Szóste graffiti będziemy mogli wykonać, będąc w klasie aktorskiej w szkole. Kierujemy się do przebieralni. Odnajdziemy tam plakat zbliżającej się sztuki. Należy go trochę udekorować.

 

srebro Mulligan Stew
Complete the optional graffiti #7 in Episode 1: Awake


Siódme graffiti wykonamy, jadąc pociągiem. Po przesunięciu skrzynki na siedzisko, kierujemy się w głąb wagonu. Tam będziemy mogli dopisać coś od siebie.

 

srebro Pioneer Spirit
Complete the optional graffiti #8 in Episode 1: Awake


Ósme graffiti wykonamy w parku. Gdy już odzyskamy kontrolę nad Chloe, po scence, odwracamy się i kierujemy w stronę pomnika. Na nim należy wykonać graffiti.

 

srebro Face Your Anger
Complete the optional graffiti #9 in Episode 1: Awake


Dziewiąte graffiti wykonamy na złomowisku. Będziemy tam za pomocą kija mogli poniszczyć trochę rzeczy. Znajdujemy charakterystyczny znak lodziarni i niszczymy go wciskając . Następnie podchodzimy do pobliskiej kupki puszek z farbą i kopiemy je . Teraz na znaku możemy wykonać grafitti.

 

srebro Lucid Writing
Complete the optional graffiti #10 in Episode 1: Awake


Ostatnie graffiti w epizodzie pierwszym wykonamy podczas jazdy samochodem. Grafitti będziemy mogli wykonać na fotelu przed nami. Musimy odnaleźć jednak mazak, który znajduje się w butelce między fotelami po lewej stronie.

 

zloto Awake, Dear Heart
Complete Episode 1: Awake


Pucharek związany z fabułą, niemożliwy do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu pierwszego epizodu.

Poniżej filmik z wszystkimi graffiti w epizodzie:

FILMIK

 

braz Stagehandwriting
Complete the optional graffiti #1 in Episode 2: Brave New World


Pierwsze graffiti w drugim epizodzie wykonamy po wyjściu ze szkoły. Na parkingu kierujemy się od razu w prawo. Na pace samochodu w otwartym kartonie zobaczymy reflektory. Na jednym z nich wykonujemy rysunek.

 

braz Radical Piratical
Complete the optional graffiti #2 in Episode 2: Brave New World


Drugie graffiti wykonamy na złomowisku. Będziemy musieli dostać się na łódź. Próba wspięcia się będzie nieudana. Podnosimy jednak pobliską paletę i za jej pomocą wejdziemy na górę. Na kawałku blachy z lewej strony wykonujemy graffiti.

 

braz Feels on Wheels
Complete the optional graffiti #3 in Episode 2: Brave New World


Trzecie graffiti także wykonamy na złomowisku. Podczas majsterkowania przy samochodzie, tuż nad siedzeniem kierowcy, będziemy mogli wykonać rysunek.

 

braz Canon Wall
Complete the optional graffiti #4 in Episode 2: Brave New World


Czwarte graffiti również wykonujemy na złomowisku. Gdy udamy się do niewielkiego budyneczku ze szpargałami, na ścianie po prawej stronie możemy machnąć graffiti.

 

braz Wishlist
Complete the optional graffiti #5 in Episode 2: Brave New World


Piąte graffiti wykonamy w kamperze Franka. Tuż obok gazówki znajdziemy jego listę zakupów. Możemy tam coś dopisać.

 

srebro Friendly Forest Friends
Complete the optional graffiti #6 in Episode 2: Brave New World


Szóste graffiti wykonamy w kampusie szkolnym. To wymaga troszkę zachodu. Jest to związane z koniecznością zdobycia kluczy do budynku. Musimy najpierw przepłoszyć ptaka, którego fotografuje jeden z uczniów, na totem w pobliżu. Następnie psujemy spryskiwacz wodny. Gdy woźny przyjdzie zająć się problemem, udajemy się po klucze i na białych drzwiach wewnątrz wykonujemy graffiti.

 

srebro Tread Harshly
Complete the optional graffiti #7 in Episode 2: Brave New World


Siódme graffiti wykonamy również w kampusie mieszkalnym. Znajdziemy tam nowo wybetonowaną płytkę na chodniku. Musimy po niej najpierw przejść, a następnie możemy coś dopisać od siebie.

 

srebro Permanent Record
Complete the optional graffiti #8 in Episode 2: Brave New World


Ósme graffiti wykonamy wewnątrz kampusu mieszkalnego uczniów. Wchodzimy do pokoju nr 105. Musimy odsunąć szufladę w biurku i przeczytać dziennik. Następnie na tablicy przed drzwiami będzie dostępne graffiti do wykonania.

 

srebro Vanity Fare
Complete the optional graffiti #9 in Episode 2: Brave New World


Dziewiąte graffiti wykonamy podczas przygotowań do przedstawienia. Gdy już będziemy w przebraniu, na lustrze z prawej strony będziemy mogli coś narysować.

 

srebro Creature Feature
Complete the optional graffiti #10 in Episode 2: Brave New World


Ostatnie graffiti wykonamy w domu Rachel. Pytamy jej mamę w sprawie nakrycia do stołu. Zanosimy talerze z szafki przy oknie i rozkładamy je. Następnie pytamy o dalsze instrukcje. Pytamy tatę w sprawie napoju. Odpowiadamy mamie i rozkładamy kieliszki z szafki przy stole. Na koniec pytamy jeszcze, czy coś zostało. Na szczęście to już koniec robót. Teraz możemy przeczytać artykuł z gazety zawieszony na lodówce, a na nim narysować graffiti.

 

zloto O, Wonder!
Complete Episode 2: Brave New World


Pucharek związany z fabułą, niemożliwy do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu drugiego epizodu.

Poniżej filmik z wszystkimi graffiti w epizodzie:

FILMIK

 

braz American Graffiti
Complete the optional graffiti #1 in Episode 3: Hell Is Empty


Pierwsze graffiti w epizodzie trzecim wykonamy w pokoju Rachel. Podchodzimy do mapy Ameryki, wiszącej przy jej łóżku i wykonujemy dopisek.

 

braz Extra Credit
Complete the optional graffiti #2 in Episode 3: Hell Is Empty


Drugie graffiti również wykonamy w pokoju Rachel. Podchodzimy do jej biurka i w leżącym notatniku dodajemy coś od siebie.

 

braz Peer Review
Complete the optional graffiti #3 in Episode 3: Hell Is Empty


Trzecie graffiti wykonamy w pokoju Chloe. Podchodzimy do półki przy biurku i oglądamy zdjęcie klasowe. Następnie możemy je udekorować rysunkiem.

 

braz Monthly Masterpiece
Complete the optional graffiti #4 in Episode 3: Hell Is Empty


Czwarte graffiti wykonamy w domu Chloe. Jak tylko wyjdziemy z pokoju, kierujemy się do sypialni mamy. To pomieszczenie zaraz przy schodach na dół. Znajdziemy tam przy drzwiach kalendarz. Wykonujemy na nim graffiti.

 

braz Spit Take
Complete the optional graffiti #5 in Episode 3: Hell Is Empty


Piąte graffiti wykonamy na złomowisku. Podczas majstrowania przy silniku samochodu, sprawdzamy filtr z prawej strony. Następnie dmuchamy przez niego. Z powstałej tak plamy wykonujemy graffiti.

 

srebro Venting Machine
Complete the optional graffiti #6 in Episode 3: Hell Is Empty


Szóste graffiti wykonamy w szpitalu. W poczekalni znajdziemy automat z przekąskami. Musimy go trzy razy szturchnąć. Po zdobyciu batonika, będziemy mogli również wykonać graffiti na automacie .

 

srebro Hello Nurse
Complete the optional graffiti #7 in Episode 3: Hell Is Empty


Siódme graffiti wykonamy również w szpitalu. Kierujemy się w stronę wyjścia. Jest to korytarz po prawej stronie, mając za plecami siedzenia w poczekalni. Tam na tablicy korkowej znajdziemy plakat. Należy go ubarwić.

 

srebro A Penned Appendage
Complete the optional graffiti #8 in Episode 3: Hell Is Empty


Ósme graffiti wykonamy również w szpitalu. W korytarzu spotkamy pana Northa. Musimy z nim porozmawiać. Następnie możemy wejść do sali, gdzie spotkamy znajomych. Czeka nas trochę rozmów. Naszym zadaniem będzie zabrać pudding. Czeka nas minigierka kłótni. Niezależnie od wyniku, będziemy mogli wykonać graffiti na gipsie.

 

srebro Drunk Drawer
Complete the optional graffiti #9 in Episode 3: Hell Is Empty


Dziewiąte graffiti wykonamy w domu Rachel. Będąc w biurze jej taty, sprawdzamy dolną szufladę z lewej strony biurka. Tam przy butelce będziemy mogli coś narysować.

 

srebro Messed Up
Complete the optional graffiti #10 in Episode 3: Hell Is Empty


Ostatnie graffiti wykonamy w budynku, gdzie odbywała się impreza na początku gry. Kierujemy się w stronę baru. Zobaczymy wbity w drewniany filar nóż. Zabieramy go. Następnie kierujemy się do pobliskiej ściany po prawej stronie. Jest o nią oparty kawałek blachy. Przewracamy go. Tagujemy odsłonięty kawałek ściany.

 

zloto All the Devils are Here
Complete Episode 3: Hell Is Empty


Pucharek związany z fabułą, niemożliwy do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu trzeciego epizodu.

Poniżej filmik z wszystkimi graffiti w epizodzie:

FILMIK

 

zloto Before the Storm
Complete Episode 1, Episode 2 and Episode 3 of Life is Strange: Before the Storm


Pucharek związany z fabułą, niemożliwy do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wszystkich trzech epizodów.