Wyobraźnia, kreatywność i nieszablonowe myślenie – tylko tyle wystarczy, by rozpocząć świetną zabawę z nową, rodzinną odsłoną gry pt. „Imago Family” od wydawnictwa Rebel. Prawda jest taka, że uwielbiam kalambury, a ta popularna w dzieciństwie gra towarzyska weszła na całkiem nowe tory i wyższy poziom. Tym razem bez słów, bez gestów, nawet bez rysowania – tylko piktogramy na przezroczystych kartach i ich niezliczone kombinacje. Imago daje wiele możliwości urzeczywistnienia naszych pomysłów, a ogranicza nas jedynie niczym nieskrępowana wyobraźnia. Gra jest bardzo prosta, ale pobudza nasze szare komórki. W miarę upływu rozgrywki odkrywamy pokłady skrytej fantazji i niezliczonej liczby skojarzeń. Jest to typowa pozycja familijna, imprezowa – ucząca nas przede wszystkim kreatywnego myślenia, ale jakże fajnie i z pomysłem wykonana.
Bardzo przypadła mi do gustu idea przezroczystych kart. Jest to rozwiązanie innowacyjne, ciekawe i wnosi bez wątpienia powiew świeżości i szczypty humoru do klasycznej gry kalambury. Imago to angażujące i idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Wydawca sugeruje początkowy wiek graczy na 8 lat, jednak jedyną barierą dla graczy jest umiejętność czytania. Imago to gra typowo towarzyska (od 3 do 8 graczy), możemy dzielić się na drużyny i rywalizować między sobą. Sprawdza się świetnie w każdej konfiguracji i liczbie graczy – kapitalnie się skaluje bez względu na ich liczbę. Dla dorosłych „zagadki” na kartach mogą być trochę zbyt proste i banalne, ale pod kątem familijności jest to rewelacyjna pozycja. Kategorie i hasła są przystępne i sprawdzą się przede wszystkim w rozgrywkach z najmłodszymi albo na imprezie.
Przygotowanie rozgrywki zajmuje dosłownie kilka chwil – tasujemy karty, rozkładamy planszę, a wokół niej piktogramy. W wariancie podstawowym, jako gracz rozpoczynający, losujemy kartę Enigm i czytamy na głos wskazówkę/kategorię. Nie używamy słów, tylko przezroczystych kart z rysunkami, kształtami i symbolami. Łączymy je, mieszamy, nakładamy na siebie, zsuwamy, rozsuwamy, tworzymy kolaże, animujemy, opowiadamy historię za pomocą obrazków np. poruszając nimi – tak, by nasi towarzysze odgadli hasło. Regrywalność jest spora, biorąc pod uwagę dużą liczbę kart z hasłami czy możliwości konfiguracji piktogramów. Na kartach znajdują się też odpowiedzi z gwiazdką – prostsze, po prostu idealne dla najmłodszych. Mimo rozegrania kilkunastu rozgrywek (w gronie znajomych, z rodzinami i dziećmi) muszę stwierdzić, że gra nam się absolutnie nie znudziła. Wręcz przeciwnie – Imago dostarcza sporo śmiechu, czystej, nieskomplikowanej i niezobowiązującej rozrywki. Dzieci grają chętnie, a nawet samo układanie kolaży z przezroczystych piktogramów dostarcza im bardzo wiele przyjemności i absorbuje ich uwagę.
Wykonanie gry uważam za bardzo udane. Pomysł na przezroczyste karty to strzał w dziesiątkę, chociaż trochę się rysują i zbierają odciski palców (ale taki ich urok). Piktogramy są ładne, kolorowe, obrazki świetnie nakładają się na siebie, „przepuszczają światło” i dają naprawdę olbrzymią przyjemność z tworzenia ich kombinacji. Dobrym rozwiązaniem jest plansza do gry, która jest neutralna kolorystycznie (biała z lekkim pejzażem), bo usprawnia ona rozgrywkę, a karty o wiele wygodniej się układa. Dodatkowo nasze kombinacje obrazków są bardziej czytelne, przejrzyste i koncentrują uwagę graczy. Wykonanie kart Enigm czy znaczników (urocze gwiazdki) jest standardowe i nie mam żadnych uwag w tym zakresie. Cieszy fakt wypraski – mamy wszystko ładnie posegregowane, a komponenty nie latają po pudełku jak szalone.
Podsumowując – Imago Family to świetna rozrywka dla całej rodziny, nieszablonowa – budząca naszą kreatywność, fantazję i świeże spojrzenie na grę w stylu kalambur. Zasady są przystępne nawet dla najmłodszych, a rozgrywka zaangażuje nawet najbardziej opornych graczy. Imago sprawdzi się także jako pozycja typowo imprezowa. Kalambury weszły na wyższy poziom wtajemniczenia – jest ciekawiej, nowocześniej, bardziej rodzinnie. Podczas pandemii gry planszowe przechodzą renesans, a bez wątpienia „Imago Family” będzie ciekawą pozycją na sobotni wieczór.
Dla kogo?
- 8 lat (wiek sugerowany) – osobiście uważam, że w grę można już spokojnie grać od 6 lat, a układanie „obrazków” nawet z jeszcze młodszymi dziećmi.
- dla lubiących gry imprezowe, kalambury, kreatywne
- liczba graczy: 3-8
- czas rozgrywki: ok. 30 minut
W pudełku znajdziemy:
- 60 przezroczystych kart,
- 120 dwustronnych kart Enigm,
- 24 znaczniki,
- plansza,
- instrukcja.
Podsumowanie:
Link do sklepu: TUTAJ
Grę udostępnił wydawca.
IMAGO FAMILY

OPIS GRY : Wspieraj kreatywność i rozwój wyobraźni dzięki zupełnie nowej odsłonie popularnej gry kalamburowej. Imago Family to wyjątkowa rozrywka dla całej rodziny. Podczas zabawy naszym zadaniem jest pokazywanie oraz odgadywanie wylosowanych haseł. Jednak informacje będziemy przekazywali bez mówienia, gestów i rysowania!
-
WYKONANIE
-
REGYWALNOŚĆ
-
LOSOWOŚĆ
-
PRZYJEMNOŚĆ Z GRY
-
STOSUNEK CENA JAKOŚĆ
-
INTERAKCJA
-
TRUDNOŚĆ
OCENA
OCENA UŻYTKOWNIKÓW
( votes)PODSUMOWANIE:
Imago Family to świetna rozrywka dla całej rodziny, nieszablonowa – budząca naszą kreatywność, fantazję i świeże spojrzenie na grę w stylu kalambur.