Uncharted 4: Kres Złodzieja – Poradnik do trofeów

 

Informacje ogólne:

Stopień trudności platyny: 4+/10
Ilość trofeów: x1 / x1 / x9 / x45
Ilość trofeów offline: 51
Ilość trofeów online: 5
Minimalna ilość przejść: 2 (miażdżący ze znajdźkami i speedrun)
Trofea możliwe do pominięcia Strzelec wyborowy 
Zglitchowane trofea: BRAK
Czas do zdobycia platyny: 25-35 godzin

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

 1. Przejdź grę na miażdżącym poziomie trudności, zbierając przy okazji wszystkie znajdźki oraz wykonując akcje poboczne, z którymi związane są konkretne trofea – Ten punkt zajmie zdecydowanie najwięcej czasu. Mogę śmiało stwierdzić, że jest to najtrudniejsza część jeżeli chodzi o miażdżący poziom trudności, a to głównie ze względu na niedoskonały system osłon – Drake nie zawsze „przyczepi” się tam, gdzie chcemy. Jeżeli miażdżący na pierwszy ogień to dla Ciebie zbyt duże wyzwanie – przejdź grę na obojętnie jakim poziomie trudności, dzięki czemu odblokujesz ulepszenia np. nieskończoną amunicje, które naprawdę ułatwią rozgrywkę i zdobywanie trofeów. Odnosząc się do znajdziek warto wspomnieć, że zawsze możesz dozbierać ominięte znajdźki przez wybór rozdziałów. Poniżej oczywiście lista, w którym chapterze musisz zwrócić uwagę na poszczególne trofea:
  • Rozdział 4 – Stary wyga
  • Rozdział 8 – Cmentarna zjawa
  • Rozdział 9 – Próby i perturbacje
  • Rozdział 10 – Pogromca kopczyków
  • Rozdział 11 – Nie karmić zwierząt, Rzut beretem od mojego domu, Takie tam z zaskoczenia, Trema
  • Rozdział 12 – Marco Polo powraca!, Władca mórz
  • Rozdział 13 i 14 – Pokojowe rozwiązanie
  • Rozdział 17 – Gaz do dechy!
  • Rozdział 22 – Fechtmistrz
  • Epilog – Najlepszy wynik!
 2. Speedrun i 70% celności – Ważne jest tutaj pomijanie wszystkich cutscenek, ponieważ one również liczą się do czasu gry! Jeżeli chodzi o samą celność to jeżeli ustawisz poziom trudności na „Odkrywca” nie powinieneś mieć najmniejszych problemów z wbiciem tego trofeum.
 3. Clean up – W tym punkcie skupisz się na trofeach związanych z zabijaniem przeciwników, czyli na tych, które Ci po prostu nie wpadły podczas podwójnego przejścia gry.
 4. Multiplayer – na szczęście nie musisz spędzić dużo czasu w grze wieloosobowej. Jest tylko 5 trofeów, które nie powinny zająć dłużej niż godzinę/półtorej.

Grupa zrzeszająca fanów Uncharted 4 na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/799629530152276/

 

Poradnik:

platyna Ten ostatni raz… / One Last Time
Zbierz wszystkie trofea. / Collect All The Trophies

Zdobądź wszystkie pozostałe 55 trofea.

 

braz I po drace! – odkrywca / Charted! – Explorer
Ukończ grę na poziomie trudności „odkrywca”. / Complete the game in explorer mode

Patrz trofeum „I po drace! – miażdżący„.

 

braz I po drace! – niski / Charted! – Light
Ukończ grę na niskim poziomie trudności. / Complete the game in light mode

Patrz trofeum „I po drace! – miażdżący„.

 

braz I po drace! – umiarkowany / Charted! – Moderate
Ukończ grę na umiarkowanym poziomie trudności. / Complete the game in moderate mode

Patrz trofeum „I po drace! – miażdżący„.

 

braz I po drace! – wymagający / Charted! – Hard
Ukończ grę na wymagającym poziomie trudności. / Complete the game in hard mode

Patrz trofeum „I po drace! – miażdżący„.

 

srebro I po drace! – miażdżący / Charted! – Crushing
Ukończ grę na miażdżącym poziomie trudności. / Complete the game in crushing mode

Jest to chyba najtrudniejsze trofeum w całej grze. Oczywiście jest możliwy glitch, który pozwoli na wbicie tego trofeum w kilka minut, jednak tu nie popieramy takich praktyk i platyna powinna być wbita uczciwie od początku do końca.

Na szczęście poziom miażdżący jest odblokowany od początku, w przeciwieństwie do poprzednich części. Jeżeli jesteś już zapoznany z mechaniką gry z poprzednich części to od razu polecam zacząć grę na tym poziomie trudności – w razie dużych problemów zawsze można zmienić na mniejszy. Jednak jeżeli jesteś nowym graczem, to nie męcz się od razu na miażdżącym. Polecam w takim wypadku najpierw przejść grę na normalnym poziomie trudności, aby odblokować wszystkie dodatki (wybór broni i nieskończona amunicja), które znacznie ułatwią rozgrywkę na tym poziomie trudności.

Jeżeli chodzi o samą strategię przechodzenia to:

 • Staraj się zawsze oszczędzać amunicję, która na crushingu jest bardzo ograniczona. Nie marnuj przede wszystkim granatów, które przydają się w awaryjnych sytuacjach.
 • Staraj się celować w głowę i skupiać się zawsze na jednym przeciwniku. Wychylaj się, oddając 2-3 strzały i od razu się chowaj, bo bardzo szybko się ginie na tym poziomie trudności.
 • Ja bardzo lubię oszukiwać trochę grę i wychylać się lekko zza krawędzi, mając widok tylko na połowę ciała przeciwnika, wtedy on nas nie widzi i spokojnie możemy wycelować w głowę, nie otrzymując żadnych obrażeń.
 • Jeżeli nie możesz przejść jakiegoś momentu – szukaj krawędzi na urwiskach. Jest to najlepszy sposób na przejście całej gry. Bardzo często się zdarza, że znajduje się na mapie chociaż jedna krawędź urwiska, z której możesz zwisać. W takim wypadku przeciwnicy podchodzą do Ciebie i możesz ich zrzucać przez naciśnięcie . Niestety minusem tej strategii jest fakt, że nie działa to na cięższych przeciwników z shotgunami, dlatego najlepiej mieć w takim momencie granaty
 • Uważaj na granaty – zmora miażdżącego poziomu trudności. Dosyć, że granaty lecą z niewyobrażalnie dalekiej odległości, to ich liczba jest niestety trochę przesadą.

Jeżeli chodzi o najtrudniejsze momenty to są w sumie tylko dwa:

 • Rozdział 20 – Tu jest hardkor i przejście wymaga sporego skilla. Moja taktyka na ten poziom wyglądała następująco. Od razu po załadowaniu walki na cmentarzysku statków, udawałam się w lewo, na poziom, na ktrórym znajdują się pierwsi przeciwnicy. Zabijałam tych najbliższych, a następnie szłam w stronę masztu i stojącego obok niego skrzyni. Rzucałam granat w stronę snajperów, jeden z nich zawsze ginął, a drugiego trzeba było jeszcze trochę ostrzelać. Po zabiciu przeciwników ze snajperkami brałam się za dolny poziom i gdy zostało 2-3 przeciwników, wskakiwałam na maszt po lewej stronie, na którym znajduje się snajperka i wracałam od razu do początkowego miejsca, na samą górę. Po wspięciu się na najwyższy punkt jest krawędź pomiędzy dwoma skałkami. To tam najlepiej się ukrywać i stamtąd zabijałam wszystkich gości. Starałam się mieć 5 granatów na tych potężnych gości z karabinami maszynowymi, rzucałam w ich stronę zawsze dwa, po czym spadał im hełm i wystarczył jeden strzał ze snajperki, aby ich pokonać. Pamiętaj o wolnych wychylaniu się z krawędzi – to jest klucz do sukcesu!
 • Finałowa walka z bossem – Brawo ja znalazłam świetny sposób na bardzo łatwe pokonanie Rafe’a w walce na miecze. Otóż przed każdym ruchem przeciwnika naciśnij jednocześnie  i  w wyniku czego będziesz zawsze widział, z której strony następuje atak. Jeżeli już wcześniej ukończyłeś grę to możesz w dodatkach włączyć slow motion, ale używanie trybu fotograficznego w typ wypadku jest chyba lepszym rozwiązaniem (pamiętaj o aktywowaniu trybu w pauzie po naciśnięciu przycisku OPTIONS na padzie). Rafe wykonuje dosyć specyficzne ruchy przy ataku z lewej i prawej strony, dlatego nie powinno być problemu z przejściem tego momentu z moim tipem. Oczywiście pamiętaj, że aby zablokować cios z lewej strony musisz nacisnąć , a z prawej .

 

srebro I po drace! – speedrun / Charted! – Speedrun
Ukończ grę w czasie krótszym niż 6 godzin. / Complete the game in 6 hours or less

Brzmi straszne, ale naprawdę nie musisz się martwić o to trofeum. Grę można spokojnie ukończyć w 5 godzin 30 minut. Co ważne – musisz pomijać wszystkie cutscenki, ponieważ one również liczą się do czasu gry. Poleca się robić to za drugim pełnym podejściem do fabuły, ponieważ właśnie wtedy masz możliwość do aktywowania dodatków w postaci wyboru broni i nieskończonej amunicji. Jeżeli zapauzujesz grę to licznik czasu się zatrzyma.  W każdym momencie gry możesz w statystykach sprawdzić czas przejścia. Oczywiście najlepiej robić to na najniższym poziomie trudności, a jeżeli chodzi o samą strategię to:

 • Przed każdą łamigłówką najlepiej znajdź jej rozwiązanie na internecie, co pozwoli na zaoszczędzenie kilku minut, które w totalnym rozrachunku mogą wpłynąć na zdobycie tego trofeum.
 • Jeżeli tylko to możliwe to unikaj walki – np. w ostatniej potyczce w rozdziale 7, gdy Sully ma po Ciebie przyjechać samochodem, możesz spokojnie przebiec przez całe podwórko.
 • Giń jak najmniej razy.
 • POMIJAJ WSZYSTKIE CUTSCENKI, które wliczają się również do czasu gry.
 • Wczytywanie punktów kontrolnych nie cofa czasu.

 

braz Pierwszy skarb / First Treasure
Znajdź skarb. / Find a Treasure

Patrz trofeum „Mistrz skarbów„.

 

braz Łowca skarbów / Treasure Hunter
Znajdź 50 skarbów. / Find 50 treasures

Patrz trofeum „Mistrz skarbów„.

 

srebro Mistrz skarbów / Treasure Master
Znajdź wszystkie skarby. / Find all Treasures

W grze znajduje się dokładnie 109 skarbów, rozsianych po prawie wszystkich chapterach (nie ma ich w prologu, rozdziale 1, rozdziale 4, rozdziale 5, rozdziale 7).  Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących skarbów w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zebraniu, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją wszystkich znajdziek i rozmów.

 

braz Łowca artefaktów / Relic Finder
Znajdź dziwne artefakty. / Find the Strange Relics

Patrz trofeum „Mistrz skarbów„.

 

braz Drogi pamiętniczku… / Jot This Down
Znajdź wpis z dziennika. / Find a Journal Entry

Patrz trofeum „Zaginiona sztuka pamiętnikarstwa„.

 

braz Zaginiona sztuka pamiętnikarstwa / Lost Art of Journaling
Znajdź wszystkie wpisy z dziennika. / Find all Journal Entries

Następne trofeum związane ze znajdźkami. Wpisów z dziennika jest dokładnie 25 i na szczęście nie są dobrze poukrywane, więc większość znajdziesz przy swobodnym przechodzeniu gry. Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących wpisów w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zebraniu, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją wszystkich znajdziek i rozmów.

 

braz Zrób notatkę / Take a Note
Znajdź notatkę z dziennika. / Find a Journal Note

Patrz trofeum „Karty historii„.

 

braz Karty historii / Lost History
Znajdź wszystkie notatki z dziennika. / Find All Journal Notes

Kolejne trofeum związane z szukaniem rzeczy rozsianych po całej grze. Na szczęście jest ich tylko 23, więc zbierania jest niedużo. Tak jak w przypadku wpisów są one raczej rozsiane przy głównej trasie fabuły. Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących notatek w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zebraniu, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją wszystkich znajdziek i rozmów.

 

braz Czapki z głów! / Head of the Class!
Zabij 20 przeciwników strzałem w głowę. / Defeat 20 enemies with headshots

Patrz trofeum „Ty to masz łeb!„.

 

braz Ty to masz łeb! / You Have a Head for this Business
Zabij 50 przeciwników strzałem w głowę. / Defeat 50 enemies with headshots

Banalne trofeum, które niewątpliwie wpadnie podczas podwójnego przechodzenia gry, które musisz wykonać. Aczkolwiek, jeżeli trofeum Ci nie wpadło, bo nie celowałeś w głowę, to włącz rozdział, który składa się z dużej ilości przeciwników, ustaw poziom trudności na „Odkrywca” i powoli celuj w głowę przeciwników. Po oddaniu jednego strzału przeciwnik powinien umrzeć. Najlepszymi rozdziałami do wbicia tego trofeum jest rozdział 9 i 20, z uwagi na duże grupy przeciwników.

 

braz Pocisk wisielca / Hangman’s Bullet
Zalicz 20 strzałów w głowę, zwisając na linie. / Perform 20 headshots from the rope

Tutaj polecam rozdział 10, potyczka „Most zwodzony” Po obu stronach urwiska znajduje się zaczep do liny, który możesz zahaczyć przy pomocy . Gdy tylko zawiśniesz na linie z lewej i prawej strony będą napływać wrogowie. Po prostu strzelaj w nich i po zabiciu 20 przeciwników w ten sposób trofeum na pewno wpadnie. Polecam włączyć w dodatkach nieskończona amunicję, co znacznie ułatwi wbicie tego osiągnięcia.

 

braz Najpierw skradanie, potem pytanie / Stealth First Ask Questions Later
Zabij 5 przeciwników z ukrycia. / Stealth take-down 5 enemies

Patrz trofeum „Dobranoc, książę„.

 

braz Dobranoc, książę / Shh Sleep Now
Zabij 30 przeciwników z ukrycia. / Stealth take-down 30 enemies

Zabicie z ukrycia polega na pokonaniu przeciwnika bez wszczynania alarmu. Dokonasz go przez ciche podejście do wroga i naciśnięcie . Na miażdżącym poziomie trudności bardzo często korzystasz z takiego zabijania, więc powinno wpaść samoistnie, ale jeżeli nie to najlepszym miejscem do wbicia tego trofeum jest rozdział 8, potyczka „Most”. Jest tam moment, w którym fabuła wymaga od Ciebie zeskoczenie na przeciwnika przy pomocy . Takie zabójstwo z góry również liczy się do tego trofeum, a przy okazji możesz wbić „Coś mi się przesłyszało„. Po zeskoczeniu na przeciwnika po prostu włącz ostatni punkt kontrolny i powtarzaj te czynności aż do momentu wpadnięcia trofka.

 

braz Coś mi się przesłyszało? / I Thought I Heard Something
Pokonaj 30 przeciwników z powietrza, pozostając w ukryciu. / Perform 30 vertical stealth takedowns

Patrz trofeum „Dobranoc, książę„.

 

braz Celowanie jest dla słabych / Run-and-Gunner
Zabij 50 przeciwników strzałami z biodra lub na oślep. / Defeat 50 enemies from-the-hip or blind-firing

Trofeum polega na zabiciu 50 przeciwników bez celowania, czyli bez używania triggera . Jeżeli ukończyłeś całą grę chociaż raz, po naciśnięciu OPTIONS na padzie masz możliwość wybrania dodatków w postaci wyboru dowolnej broni i nieskończonej amunicji. Włącz dowolną potyczkę (np. w rozdziale 20, w który jest dużo wrogów) i biegaj koło przeciwników, wciskając samo . Wybierz dowolny poziom trudności (oczywiście najlepiej jak najniższy) i od razu dodam, że przeciwnicy zabici zza osłony bez celowania, również wliczają się do tego trofeum!

 

braz Kolejka po łomot / Leapfrog
Pokonaj 10 przeciwników pod rząd na zmianę bronią palną i w walce wręcz. / Defeat 10 enemies in a row, alternating gunplay and hand-to-hand

Włącz potyczkę w rozdziale 20 (lub jakąkolwiek inną, którą lubisz) i zeskocz na poziom, w którym znajdują się przeciwnicy. Twoim zadaniem jest zabicie 10 przeciwników pod rząd bronią palną i walką wręcz na zmianę, czyli musisz zabić pierwszego wroga np. bronią, drugiego walką wręcz, trzeciego bronią, czwartego walką wręcz itd. Trofeum banalnie proste, więc nie powinno być problemu z jego wbiciem. Oczywiście ustaw najniższy poziom trudności, żeby nie męczyć się zbytnio z przeciwnikami.

 

srebro Tej siły już nie powstrzymacie! / Unstoppable!
Zabij 100 przeciwników z rzędu, nie ginąc w walce. / Defeat 100 enemies in a row without dying in combat

Niby srebro, a takie proste trofeum. Jeżeli grasz na niskich poziomach trudności nie powinno być problemu z wbiciem tego trofeum, aczkolwiek grając na miażdżącym wcale niełatwo je wbić. Oczywiście możesz to trofeum zrobić w czasie speedruna i warto zaznaczyć, że śmierć spowodowana np. spadnięciem z klifu nie resetuje licznika tego trofeum. Pod żadnym pozorem nie możesz zginąć podczas aktywnej walki i tylko w taki sposób! Jeżeli jednak po przejściu gry nie udało się wbić tego trofeum, to polecam zacząć rozgrywkę od rozdziału 7, ewentualnie rozdziału 19. Pół godziny ciągłej gry i trofeum powinno wpaść.

Istnieje jeszcze jedno miejsce w grze, w którym przeciwnicy nieskończenie się odradzają. Jest to rozdział 7 i ostatnia potyczka. Jeżeli będziesz się kręcił w pobliżu samochodu Sully’ego, który po Ciebie przyjechał zauważysz, że przeciwnicy będą cały czas napływać. Włącz w Dodatkach ulepszenie nieskończonej amunicji i ulubioną broń i po prostu nabijaj kille w tym miejscu.

 

braz Strzelec wyborowy / Sharpshooter
Ukończ grę z celnością na poziomie co najmniej 70%. / Complete game with 70% or higher shot accuracy

Jeżeli Twoje pierwsze przejście będzie na miażdżącym poziomie trudności, to nawet nie fatyguj się o wbicie tego trofeum. Prędzej czy później trafi się moment, w którym celność spadnie znacznie poniżej 70%, szczególnie, że bardzo szybko giniesz na tym poziomie trudności. Ja osobiście polecam wbić te trofeum przy okazji robienia speedruna. Tam i tak przebiegasz między grupami przeciwników bez praktycznie żadnych konsekwencji, ale będziesz musiał pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie strzelać bez celowania. Nawet bez większego starania (i w włączonym auto-aimem) Twój poziom celności powinien być w granicach 80%. Najlepiej celować w tułów, a nie w głowę i przede wszystkim uważaj, aby nie marnować przez przypadek amunicji, gdy wróg będzie już zabity (często naciska się wiele razy , a starczą tak naprawdę 3-4 strzały.

Ważne! Jeżeli po pierwszym ukończeniu gry celność wynosi wiele poniżej 70%. Musisz zresetować statystyki. Po wyborze nowej gry dostaniesz komunikat, pytający czy chcesz zresetować wszystkie skarby i statystyki. Wybierz „TAK”, ponieważ podwyższenie celności z 30% do 70% może się tak szybko nie udać.

 

braz Ruletka / Rushing Roulette
W ciągu 15 sekund zabij przeciwników następującą bronią (w podanej kolejności): pistoletem, bronią maszynową i granatem. / Defeat enemies with a pistol, machine gun, and grenade, in that order, in 15 seconds

Bardzo proste trofeum, które polega na zabiciu 3 przeciwników w ciągu 15 sekund pistoletem, bronią główną (karabinem maszynowym) i granatem – koniecznie w tej kolejności! Możesz to trofeum wbić praktycznie w każdej potyczce, ale polecam rozdział 20 lub 10. Trofeum oczywiście rób na najniższym poziomie trudności. Warto zaznaczyć, że po włączeniu potyczki w rozdziale 10 od razu w naszym ekwipunku powinien znajdować się karabin maszynowy, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie walki właśnie w tym rozdziale („Most zwodzony”).

 

srebro Cmentarna zjawa / Ghost in the Cemetery
Przekradnij się niezauważenie przez cmentarz w Szkocji. Nie możesz nikogo zabić. / Get through Scotland cemetery combat encounter without killing or being seen

Trofeum do wbicia w rozdziale 8, w potyczce „Dormitorium”. Po załadowaniu tej walki postępuj tak jak na poniższym filmiku. Co ważne nie możesz zostać ani wykrytym, ani nie możesz zabić ani jednego przeciwnika – nawet po cichu! Oczywiście ustaw najniższy poziom trudności i w przypadku wykrycia po prostu zrestartuj ostatni punkt kontrolny. Trofeum wpadnie w momencie otworzenia bramy.

 

braz Dziurawe ręce / Butterfingers
Spraw, by 10 przeciwników upuściło granat. / Make 10 enemies drop their grenades

Przeciwnik upuści granat, jeżeli strzelisz do niego w momencie, w którym robi zamach. Jeżeli nie wpadło podczas normalnego przechodzenia gry to polecam włączyć potyczkę „Ucieczka z targowiska” w rozdziale 11. Od razu po załadowaniu chaptera zabij dwóch przeciwników z lewej, a następnie poczekaj, aż ten ostatni będzie chciał rzucić granat w Twoją stronę. Gdy tylko weźmie zamach, wyceluj w niego i strzel, w wyniku czego upuści granat i zginie. Od razu polecam zrestartować ostatni punkt kontrolny i powtórzyć te czynności do czasu wbicia trofeum.

 

braz To gdzie was wysadzić? / Boom County
Zabij 4 przeciwników jedną eksplozją (dowolną bronią lub materiałem wybuchowym). / Defeat 4 enemies with the same explosion (all explosive items and weapons apply)

Bardzo proste trofeum, które polega na zabiciu czterech przeciwników jednocześnie jedną eksplozją. Włącz potyczkę „Konfrontacja” w rozdziale 20 i zaraz po wyjściu z wody udaj się centralnie przed siebie. Na samym końcu plaży leży RPG. Po zabiciu kilku przeciwników (2-3) nad Twoją głową pojawi się grupa 4 wrogów. Poczekaj aż zeskoczą na Twój poziom i wtedy poślij między nich pocisk z RPG.

 

braz Pokonaj 10 w 60 – China Lake GL / Defeat 10 in 60 — China Lake GL
Zabij 10 przeciwników w 60 sekund przy użyciu granatnika China Lake. / Defeat 10 enemies in 60 seconds with the China Lake Grenade Launcher

Trofeum najlepiej robić po pierwszym pełnym ukończeniu gry, ponieważ wtedy otrzymasz możliwość wyboru broni w każdym momencie rozgrywki i odpowiednich ulepszeń, które ułatwią rozgrywkę (takich jak nieskończona amunicja, slow motion itd.). Polecam wybrać rozdział 20, potyczkę „Cmentarzysko statków” z uwagi na duże grupy przeciwników, występujące w tym rozdziale. Pierwszym krokiem po załadowaniu chapteru jest naciśnięcie OPTIONS na padzie, wybraniu Dodatki i włączeniu nieskończonej amunicji i granatnika China Lake. Teraz pozostaje tylko strzelać do przeciwników z wygodnej pozycji i trofeum będzie Twoje w kilka sekund.

 

braz Twardym trzeba być! / Hang Tough!
Zniszcz 10 pojazdów, będąc ciągniętym na linie. / Destroy 10 vehicles while being dragged from the rope

Trofeum do zdobycia tylko w rozdziale 11,w potyczce „Konwój”. Wybierz najmniejszy poziomi trudności i po prostu strzelaj w samochody, które pojawią się na ekranie. Po rozwaleniu dwóch pierwszych poleca się zresetowanie gry od ostatniego punktu kontrolnego, ponieważ jest to najszybszy sposób na wbicie tego trofeum.

 

srebro Jak w zegarku / Run the Table
Zabij przeciwników z ukrycia, w walce wręcz, strzałem w głowę i przy użyciu materiałów wybuchowych w ciągu 15 sekund, w podanej kolejności. / Defeat enemies with a stealth attack, melee attack, headshot, and explosives, in that order, in 15 seconds

Bardzo proste trofeum, które najlepiej wykonać w rozdziale 10, potyczce „Most zwodzony”. Od razu po załadowaniu walki udaj się w lewo i przeskocz na linie na drugą stronę. Schowaj się za skrzynią i pierwszego przeciwnika zabij z ukrycia, przed Tobą pojawi się następny przeciwnik, więc szybko do niego podbiegnij i naciśnij  (ważne, żeby Cię widział). Następnie zabij najbliższego przeciwnika przez strzał w głowę (jeżeli ukończyłeś już grę na obojętnie jakim poziomie trudności, w dodatkach możesz aktywować slow motion przy celowaniu, które ułatwi Ci zabicie w ten sposób), a następnie po drugiej stronie znajduje się wybuchająca beczka, a obok niej oczywiście przeciwnicy. Strzel w nią kilka razy i gdy wybuchnie trofeum powinno wpaść, o ile zmieściłeś się w limicie 15 sekund.

 

braz Głową w mur / Hitting a Brick Wall
Pokonaj 5 opancerzonych przeciwników w walce wręcz. / Defeat 5 armored enemies with melee only

Kolejne proste trofeum. Opancerzeni przeciwnicy mogą zostać zabici walką wręcz tylko i wyłącznie gdy stracą hełm. Najlepszym miejscem do zabijania przeciwników w ten sposób jest rozdział 10, potyczka „Wieża Avery’ego”. To właśnie tam zaraz po rozpoczęciu chapteru na parterze jest dwóch ciężko uzbrojonych przeciwników. Oczywiście ustaw najniższy poziom trudności i udaj się na podwyższenie na samym środku wieży. Z góry wyceluj kamerą na opancerzonego przeciwnika i zeskocz na niego, co spowoduje spadnięcie hełmu. Następnie naciskaj po prostu , aby go wykończyć.

 

srebro Pokojowe rozwiązanie / Peaceful Resolution
Gdy zostaniesz wyrzucony na brzeg, nie zabijaj nikogo, dopóki nie dotrzesz do skarbca. / After being marooned, leave everyone alive until the Treasury

Trofeum polega na przebiegnięciu przez cały chapter 13 i 14 bez zabijania kogokolwiek. Warto zaznaczyć, że możesz zostać wykrytym przez przeciwnika oraz zabijanie wrogów przez Sama nie spowoduje nie zdobycia tego osiągnięcia. Trofeum wpadnie na początku piętnastego rozdziału.

 

braz Ziomal / Wingman
Walcząc wręcz powal 10 przeciwników wspólnym atakiem z towarzyszem. / Perform 10 combo buddy takedowns

Trofeum najszybciej wbijesz w jedynej potyczce w rozdziale 2 – „Walka w pralni”. W tej walce masz  za zadanie pokonanie przeciwników walką wręcz. Kręć się wokół Sama i gdy tylko ten zacznie atakować jakiegoś przeciwnika, skieruj kamerę na niego i naciskaj . Jeżeli włączy się krótka animacja pokazująca pokonanie przeciwnika przez Ciebie i współtowarzysza – masz już na koncie wspólny atak. Występuje on też w momencie, gdy Sam trzyma jakiegoś przeciwnika i Twoim zadaniem jest jego wykończenie.

 

braz A mi to wisi! / Cliffhanger
Zrzuć 20 przeciwników, zwisając z krawędzi. / Pull 20 enemies over when hanging from a ledge

Trofeum polega na zabiciu przeciwnika przez ściągnięcie go z krawędzi. Musisz zwisać z jakiegoś obiektu i gdy wróg będzie centralnie nad Tobą masz nacisnąć . Najlepszym miejscem do wbicia tego trofeum jest pierwsza potyczka w rozdziale 7. Od razu po starcie chapteru udaj się w lewo, przeskocz na wyższy poziom i poczekaj aż pierwszy przeciwnik dotrze na samą krawędź wieżyczki. Zrzuć przeciwnika i wczytaj od razu ostatni punkt kontrolny. Jest to najszybszy sposób na wbicie tego trofeum.

 

zloto Dysonans ludonarracyjny / Ludonarrative Dissonance
Zabij 1000 przeciwników. / Defeat 1000 enemies

Trofeum wpadnie na pewno podczas platynowania, więc nie musisz się o nie martwić. Mi osobiście wpadło ono już podczas pierwszego przejścia na miażdżącym poziomie trudności. Oczywiście jak zwykle w statystykach możesz sprawdzić ilu wrogów już zabiłeś. Kille sumują się nawet po włączeniu pojedynczego rozdziału w wyboru chapterów, więc jeżeli zabrakło Ci kilku przeciwników do pełnego tysiąca, odpal na przykład rozdział 20 i zabij wymaganą liczbę wrogów.

 

braz Nie karmić zwierząt / Don’t Feed the Animals
Pobaw się z lemurem na targu i pozwól mu ukraść twoje jabłko. / Play with the lemur in the market and let it steal your apple

Przyjemne trofeum, które polega na wykonaniu dwóch interakcji w rozdziale 11. Zaraz po załadowaniu się rodziału, trzymaj się lewej strony targu i na końcu dróżki stoi kobieta z koszem jabłek. Podejdź do niej i naciśnij , w wyniku czego otrzymasz od niej jabłko. Parę kroków dalej na ziemi siedzi mężczyzna z lemurem na ramieniu. Tutaj również musisz wykonać interakcję  i pokręcić się w okolicy zwierzęcia. Odejdź kilka kroków i na swoim ramieniu powinieneś zobaczyć zwierzaka, który podstępem ukradnie Ci jabłko. Trofeum po kilku sekundach wpadnie.

 

braz Z palcem… na spuście / I Accidentally All the Guns
Przetestuj wszystkie rodzaje broni dostępne w grze. / Use every weapon in the game

Jeżeli trofeum nie wpadło w pierwszym podejściu do fabuły – don’t worry. Po ukończeniu gry masz możliwość wyboru broni z opcji dodatków i możesz ich używać kiedy tylko chcesz. Wczytaj dowolną potyczkę w rozdziale – np. 20, ponieważ tam znajdziesz wielu wrogów –  a następnie naciśnij OPTIONS na padzie, wybierz „Dodatki” i „Wybór broni”. Kupujesz je za walutę zdobywaną dzięki zbieraniu znajdziek. Niestety nie wszystkie bronie dostępne są z poziomu tego wyboru, dlatego spójrz na poniższą listę i filmik, które ukazują pozostałe przyrządy, których musisz użyć.

Lista:

 • Aegis 9 mm
 • Fossa R-81
 • Raficca
 • Pistole
 • Barok .44
 • Pistolet skałkowy
 • Para .45
 • AK-47
 • XCR
 • FAL
 • ARX-160
 • HS39
 • Mettler M-30
 • Copperhead SR7
 • MP34a
 • Mazur LDR
 • Modyfikowane M14
 • Spezotti kal. 12
 • Kondor
 • China Lake GL
 • RPG

Lista broni dostępnych tylko w określonych warunkach:

 • Zabawkowy pistolet – w rozdziale 4 potrzebny jest do wbicia trofeum „Stary Wyga„.
 • Dynamit – już w rozdziale 8 macie możliwość używania dynamitu i jest to niejako związane z fabułą. Gdy tylko podniesiesz kilka sztuk ze skrzynki rzuć w stronę przeciwnika zapalony dynamit.
 • Butla z gazem – po raz pierwszy pojawia się w rozdziale 8 i jest to tym razem butla koloru białego. Dokładna lokalizacja na filmiku poniżej.
 • Granaty – niestety na początku gry nie mamy ich w ekwipunku, ale na szczęście później mamy możliwość korzystania z nich i na pewno podczas swobodnej rozgrywki zabijesz przynajmniej jednego przeciwnika w ten sposób.
 • Wieżyczka – w rozdziale 9 pojawia się po raz pierwszy wieżyczka. Dokładna lokalizacja na poniższym filmiku.
 • Duża wybuchająca beczka – w rozdziale 4, na samym początku będzie stała czerwona beczka, której nie możemy przenosić. Dokładna lokalizacja na poniższym filmiku.
 • Mała wybuchająca beczka – w rozdziale 20, w potyczce „Cmenatrzysko statków”, udaj się w lewo, zeskocz z klifu i udaj się w kierunku pierwszego złamanego masztu. Tuż za nim znajduje się czerwona wybuchająca beczka. Chwyć ją, rzuć w stronę przeciwnika (rzuca się tak jak granatem) i strzel w nią.
 • DShK – najmocniejsza broń w grze. W rozdziale 20, w potyczce „Cmenatrzysko statków” pojawi się dwóch/trzech (w zależności od poziomu trudności) ciężko uzbrojonych przeciwników. Będą oni strzelać z tego potężnego karabinu, a podnosząc go Drake będzie poruszał się znacznie wolniej niż dotychczas.

 

braz Pogromca kopczyków / Not a Cairn in the World
Zburz wszystkie kamienne kopczyki na Madagaskarze. / Knock over all rock cairns in Madagascar

Trofeum możliwe do wbicia w rozdziale 10 i polega ono na rozwaleniu wszystkich 16 kamiennych kopczyków, które rozsiane są po całej mapie chapteru. Większość z nich jest osadzona przy głównej drodze, ale i tak bardzo łatwo je pominąć, więc polecał posiłkować się poniższym filmikiem. Wystarczy w nie wjechać i po zburzeniu ostatniej sterty kamieni trofeum na pewno wpadnie.

 

braz Rzut beretem od mojego domu / I Can See My House From Here!
Wespnij się na sam szczyt wieży zegarowej w mieście. / Climb to the very top of the Clocktower in the City

Kolejne proste trofeum, które polega na wspięciu się na najwyższy szczyt wieży zegarowej na Madagaskarze w rozdziale 11. Co ważne, musisz zrobić to koniecznie przed uderzeniem w dzwon, ponieważ interakcja ta spowoduje włączenie cutscenki i uniemożliwienie wbicia tego trofeum – będzie wymagane ponowne przejście całego rozdziału od początku. Wspinaj się jak na filmiku poniżej i stań na najwyższym punkcie wieży prawie jak Ezio Auditore da Firenze w Wenecji!

 

braz Próby i perturbacje / Trials and Tribulations
Rozwiąż pierwszą łamigłówkę w Szkocji w nie więcej niż 10 ruchach. / Solve the first Trial in Scotland in 10 moves or less

Trofeum możliwe do wbicia tylko w rozdziale 9 i polega ono na rozwiązaniu pierwszej zagadki w nie więcej niż 10 ruchach. Zagadka związana jest z ustawieniem krzyży i wiadra z wodą. Zacznę może od poprawnego ustawienia zagadki:

 • Wiadro z wodą na samej górze układanki.
 • Krzyż czarny po prawej stronie.
 • Krzyż duży biały na środku.
 • Krzyż mały biały po lewej stronie.

Niestety dla Ciebie początkowa konfiguracja tej układanki jest generowana losowo, więc nie mogę obiecać, że trofeum wykonasz w ten sposób co ja na filmiku poniżej. Niemniej jednak zanim wykonasz jakiekolwiek ruchy postaraj się ułożyć układankę w głowie. Jeżeli nie uda Ci się wykonać tej łamigłówki w 10 ruchach to po prostu włącz ostatni punkt kontrolny lub wyłącz całkowicie rozdział i zacznij go od początku. Spowoduje to zmianę początkowego ustawienia krzyży i może a nuż trafisz na takie ułożenie jak na filmiku poniżej.

 

braz Najlepszy wynik! / Best Score!
Pobij rekord w grze wideo sprzed lat. / Beat the best score in the retro videogame

Trofeum możliwe tylko do wbicia w Epilogu, ponieważ w rozdziale 4 nie wiadomo dlaczego nie ma dodatkowego życia, które daje Ci od razu +500 punktów. Twoim zadaniem jest pokonać rekord Eleny sprzed kilku lat, który wynosi dokładnie 3500 punktów. Aby to zrobić musisz zebrać jak najwięcej jabłek, nie zginąć, zebrać dodatkowe życie i przebiec cały tor w jak najkrótszym czasie. Nie powinno być problemu z tym trofikiem.

 

srebro Gaduła / Gift of Gab
Wysłuchaj wszystkich opcjonalnych rozmów w grze. / Listen to all optional conversations in game

Następne elementy do zebrania i jest ich dokładnie 36. Są one oznaczone dymkiem z trzema kropkami i pod nim wyświetli się trojkat. Niektóre rozmowy są związane z innymi znajdźkami, dlatego poleca się zbieranie wszystkiego za jednym zamachem i w takiej kolejności jak na poniższym filmiku. Oczywiście w każdym momencie możesz sprawdzić ilość brakujących rozmów w wyborze chapterów i warto również zaznaczyć, że zapisują się one automatycznie po zakończeniu rozmowy, więc nie musisz rozgrywać chapteru do końca.

TUTAJ znajdziesz filmik z dokładną lokalizacją wszystkich znajdziek i rozmów.

 

braz Marco Polo powraca! / Marco Polo Returns!
Wykąp się w oceanie w pobliżu zatopionego statku. / Play in the ocean near the sunken ship

Trofeum do zdobycia w rozdziale 12. Ukłon w stronę poprzednich części, w których również znajdziemy to trofeum. Polega ono po prostu na wskoczeniu do wody w okolicy zatopionego statku, który znajduje się po przeciwnej stronie wyspy, patrząc od początkowej lokalizacji w rozdziale. Na poniższym filmiku znajdziesz dokładną lokalizację i po udaniu się we wskazane miejsce naciśnij trojkat, wskocz do wody i czekaj na słynne Drake’owskie „Marco?”.

 

braz Trema / Stage Fright
Tuż przed pościgiem w mieście, stój bez ruchu przez 30 sekund (błąd z demonstracji na scenie). / Just prior to City Chase, stand perfectly still for 30 seconds (stage demo fail)

Pamiętasz pokaz Uncharted 4 na E3, w którym postać na kilkanaście sekund stanęła w miejscu? Tylko ND umie się śmiać ze swoich wpadek w ten sposób. Trofeum polega na stanięciu w dokładnie tym samym miejscu i nie wykonywaniu żadnych ruchów przez 30 sekund. Lokalizacja ta znajduje się po wyjściu z wieży zegarowej (po zrobieniu zdjęcia łamigłówce i wysłaniu go do Sama). Nie przewijaj cutscenki, ponieważ jest ona wymagana do wbicia tego trofeum. Po prostu odłóż pada i nic nie rób.

 

braz Gaz do dechy! / Just Floor It!
Ucieknij dżipem z Eleną, nikogo nie zabijając. / Drive away in the jeep with Elena without killing any enemies

Same proste trofea w tej grze. Tym razem musisz odpalić rozdział 17, potyczka „Do samochodu” i Twoim zadaniem jest odzyskanie samochodu bez zabijania kogokolwiek. Ustaw najniższy poziom trudności, następnie zjedź na błocie do prawego rogu, wespnij się na krawędź półki i przeskocz na linie kilka metrów. Następnie wspinaj się po krawędziach aż do samochodu. Pamiętaj, że nie możesz nikogo zabić, co za tym idzie nie możesz nikogo rozjechać! Od razu mówię, że trofeum jest niemożliwe do wbicia na miażdżącym poziomie trudności, ponieważ gdy tylko wsiądziesz do samochodu – od razu zostaniesz zabity przez snajpera.

 

braz Władca mórz / On Porpoise
Spraw, żeby trzy delfiny popłynęły za łodzią. / Get three dolphins to follow the boat

Zdecydowanie najgłupsze trofeum w całej grze. W rozdziale 12 masz możliwość pływania swoją łodzią i eksplorowania przepięknej okolicy. Delfiny znajdują się po przeciwnej stronie wyspy od lokalizacji z początku chapteru, dlatego czeka Cię trochę pływania. Na poniższym filmiku pokazuję jak dopłynąć do odpowiedniego miejsca z lokalizacji trofeum „Marco Polo Powraca!”. Zaczynając od wysepki z zatopionym statkiem udaj się na lewo od niej w stronę trzech wystających z oceanu kamieni. Przy najbardziej skrajnym z lewej strony pływa przeważnie delfin. Pokręć się chwilę w tej okolicy i Sam w pewnym momencie powinien go dostrzec. Następnie odpłyń trochę dalej (mniej więcej połowa trasy między wysepką z zatopionym statkiem, a kamieniami) i szukaj następnego delfina. Ostatni delfin znajduje się blisko wspomnianej przed chwilą wysepki. Lokalizacja tych delfinów jest umowna i niestety nie zawsze znajdują się tam, gdzie powinny. Dlatego jeżeli nie możesz przez dłuższy czas znaleźć któregoś z delfinów – po prostu wczytaj punkt kontrolny i spróbuj jeszcze raz.

 

 

braz Stary wyga / Still Got It!
Traf we wszystkie cele na strychu zabawkową bronią. / Hit all targets in the attic with the toy gun

Trofeum do zdobycia w rozdziale 4. Zaraz na początku chaptera udaj się na sam koniec strychu i po prawej stronie na szafie wisi kabura z zabawkową bronią. Naciśnij trojkat i Twoim zadaniem jest po prostu strzelenie we wszystkie cztery  czerwone talerze, które zwisają z sufitu. Poniżej filmik pokazujący dokładnie jak wbić to trofeum.

 

braz Takie tam z zaskoczenia / Glamour Shot
Zrób zdjęcie Sully’emu. / Take a photo of Sully

Trofeum do zdobycia w rozdziale 11. Po rozwiązaniu zagadki, którą będziesz musiał rozwiązać po uprzednim zadzwonieniu w dzwon, Nate chwyci za telefon i będzie chciał wysłać zdjęcie zagadki Samowi. Gdy tylko włączy się podgląd telefonu, skieruj go w prawą stronę i zrób zdjęcie Sully’emu, kiedy ten powie „Cheese”. W razie problemów – poniżej gif.

 

srebro Fechtmistrz / Swordmaster
Sparuj wszystkie ciosy Rafe’a w walce na miecze i nie pozwól, żeby cię dźgnął lub zaciął. / Perfectly parry Rafe in the sword fight without getting slashed or stabbed

W tym chapterze zaczynają się schody na miażdżącym, ale na szczęście to trofeum możesz wbić na najniższym poziomie trudności. Całość polega na sparowaniu wszystkich ciosów Rafe’a przez odpowiednie naciskanie  (blok ataku z lewej strony) i  (blok ataku z prawej strony. Oczywiście jest to rozdział 22, potyczka „Pojedynek”. Znalazłam bardzo prosty sposób, który pozwoli Ci wbić to trofeum nawet na najwyższym poziomie trudności. Jedyne co musisz zrobić to aktywować tryb fotograficzny (po naciśnięciu OPTIONS na padzie, w pauzie gry), a następnie przed każdym ruchem Rafe’a (czyli co 1-2 sekundy) naciskaj jednocześnie  i . Przeciwnik przyjmuje charakterystyczne pozy przy ataku z każdej strony, dlatego w ten sposób możesz łatwo i przyjemnie przejść ostatnią walkę z bossem. Oczywiście, gdy już będziesz wiedział, z której strony nadchodzi atak wyłącz tryb i szybko naciskaj kółko lub trójkąt.

Gracz Krzysztof podsunął też inny sposób, który możecie wykorzystać, jeżeli przeszliście całą grę. Po ukończeniu fabuły w Dodatkach odblokują Ci się ulepszenia i jednym z nich jest slow motion, które jeszcze bardziej spowolni ruchy przeciwnika, dzięki czemu będziesz miał więcej czasu na odgadnięcie z której strony nadejdzie cios.

 

 

braz Kontynuuj przygodę / Continue the Adventure
Ukończ wprowadzenie do trybu wieloosobowego. / Complete the Uncharted Multiplayer Introduction

Wchodząc po raz pierwszy do trybu multiplayer zostaniesz poproszony o ukończenie małego samouczka. Po wykonaniu go trofeum na pewno wpadnie.

 

braz Wejdź do gry / Get in the Game
Rozegraj 5 gier w trybie wieloosobowym. / Complete 5 matches in Multiplayer

Po prostu ukończ 5 pełnych meczy, grając online. Możesz je zrobić tylko w jednym trybie lub w różnych. Chyba nie muszę się więcej rozpisywać, bo wpadnie prędzej czy później.

 

braz Próba ognia / Trials by Fire
Ukończ wszystkie próby na umiarkowanym poziomie trudności w trybie wieloosobowym. / Complete all trials on Moderate (difficulty) in Multiplayer

Być może brzmi to bardzo skomplikowanie, ale na szczęście trofeum jest znacznie prostsze niż Ci się wydaje. Polega ono na ukończeniu wszystkich 15 prób w grze wieloosobowej. W menu wybierz „Próby” i po prostu ukończ wszystkie na wskazanym poziomie trudności. Wszystkie misje są samouczkiem poruszania się w świecie multiplayer w Uncharted 4. Pamiętaj, aby dokładnie wykonywać wyznaczone polecenia, za które dostaniesz punkty.

 

braz Przyjaciele na zawsze! / Friends Forever!
Przywołaj 10 pomocników w trybie wieloosobowym. / Spawn 10 Sidekicks in Multiplayer

Pomocnicy to Twoi współtowarzysze A.I., których możesz przywołać, gdy tylko masz wystarczającą liczbę żetonów przez naciśnięcie . Po prostu przywołaj w ten sposób 10 osób i trofeum będzie Twoje.

 

braz Lekarza! / Medic!
Ocuć 10 sojuszników w trybie wieloosobowym. / Revive 10 Allies in Multiplayer

Trofeum polega po prostu na podniesieniu sojusznika – gracza, będącego w Twojej drużynie – kiedy ten jest powalony, czyli został postrzelony, ale jeszcze nie zabity. Taka sytuacja zdarza się bardzo często podczas walki wieloosobowej. Jedyne co musisz zrobić to podejść do takiego gracza i przytrzymać . Najlepiej trzymać się blisko sojuszników i być zawsze z tyłu, aby mieć możliwość najpierw oczyścić teren, a dopiero potem ocucić gracza.

 

Poradnik napisany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości Sony Computer Entertainment Polska.