Grand Theft Auto V (GTA 5) – Poradnik do trofeów i osiągnięć

Grand Theft Auto V

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Stało się to, czego wszyscy oczekiwali, czyli wypuszczenie Grand Theft Auto V na nową generację konsol, pomimo że R* utwierdzało nas w innym przekonaniu (każdy wie dlaczego). Mimo wszystko jest to remake z najwyższej półki, a nie tylko podbite tekstury. Mamy sporo nowości w postaci nowych utworów w radiu, wszystkie dodatki są od razu w grze, zarówno w singlu jak i multi, a co ważniejsze, to wprowadzono nowy tryb FPP, który zupełnie zmieniania doznania płynące z gry. Zapewne wielu marzyło o takim widoku, a R* zrobiło to wręcz idealnie (ale małe problemy pozostają).

Co by nie było, to lista pucharków nie zmienia się, a jeśli ktoś grał na PS3 w online, to może bez problemu przenieść swój progres na PS4. Pucharki z online również wszystkie przechodzą, także nie trzeba będzie się ponownie męczyć z tymi samymi misjami. Single pozostaje nietknięty i tutaj każdy musi grać od nowa.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 6/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x5 x42
 • Liczba trofeów offline: 32
 • Liczba trofeów online: 17
 • Minimalna liczba przejść: 1 (jeśli zrobicie save przed ostatnią misją), 2 (gdy gracie normalnie)
 • Trofea możliwe do przeoczeniazloto Kariera kryminalna,  Kifflom!,  Akolita altruistów,  Czerwona mgła,  Wyścig zbrojeń TP Industries,  Trzyosobowa armia,  Poszukiwany żywy lub żywy
 • Zglitchowane trofea Amerykańskie marzenie
 • Czas do zdobycia platyny: 100+ godzin

Lista najłatwiejszych misji na złote medale (podziękowania dla użytkownika Sushi z forum pssite)

Lista najłatwiejszych platynowych nagród online (podziękowania dla użytkownika Duszol_PL z forum pssite)

Jeżeli znasz lepsze sposoby na wbicie danego trofeum, albo masz jakieś uwagi – prosimy o komentarz poniżej. Z góry dziękujemy.

 

Krok po kroku:

 • UWAGAW wersji na PS4 występuje błąd, który powoduje że puchary z trybu Single Player nie wpadają. Dzieje się tak, gdy jesteśmy podłączeni do Social Clubu, który to właśnie powoduje błędy z wersją PS4. Jeśli macie problemy i nie wpadają Wam pucharki, to rozwiązaniem na chwilę obecną jest granie offline trybu single player. Rozłączcie się z PSN’em, albo odłączcie zupełnie internet od konsoli. Na chwilę obecną nie ma innego wyjścia.
 • UWAGAMożna pominąć kilka pucharków, dlatego zaleca się zrobienie osobnego save’a przed ostatnią misją. Misji fabularnych jest 69, a jeśli nie wiecie, w której dokładnie jesteście, to w menu pauzy możecie sobie sprawdzić, jaki jest dokładnie Wasz postęp w grze. By zrobić osobny save, wystarczy udać się do domu, przespać i zapisać na osobnym slotcie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak uniknąć utracenia jakiegokolwiek pucharku, zapraszam do rozwinięcia poniżej. Ostrzegam, że jest tam jeden minimalny spoiler z zakończenia, ale nie zdradza dosłownie nic z fabuły.

Po ostatnim skoku na UD, będziecie mieć misję u Franklina w domu. Gdy ją zaczniecie, to będziecie zmuszeni do podjęcia pewnego wyboru. Wybierając OPCJĘ C, będziecie mogli bez problemu zrobić każdy pucharek po skończeniu fabuły.

Gdy ją zaczniecie, to będziecie zmuszeni do podjęcia pewnego wyboru.  Wybierając OPCJĘ C, będziecie mogli bez problemu zrobić każdy pucharek po skończeniu fabuły.

 • Kolejność grania:

Jako, że online i singiel jest dostępny dla każdego od samego początku, to każdemu kto rozpoczyna swoją przygodę z GTA V zalecam najpierw pełne skupienie się na trybie single player. Dlaczego? Ponieważ poznacie podstawowe zasady, które panują w Los Santos, ogarniecie mapę, system celowania, skradania, itd. Po prostu nauczycie się grać w tą grę.  Zrobienie samego trybu single na 100% to około 60/80h grania, albo i dłużej jeśli lubicie zwiedzać każdy zakątek, to spokojnie 100h i więcej.

Co do trybu online, to tutaj jest troszkę inaczej. Misję wydają się trudniejsze, a my zawsze jesteśmy na kilka strzałów (przynajmniej na początku). Dlatego nigdy nie grajcie na pałę! Skradanie się, używanie różnych obiektów jako zasłony to wręcz podstawa, aby przeżyć. Robienie misji to również najlepszy sposób na zarobienie $$$ i punktów RP. Warto znaleźć sobie stałą ekipę minimum 4 osób, ponieważ większość misji ma właśnie takie wymagania. Osobiście nigdy nie grałem z randomami w otwartych sesjach, to nie na moje nerwy. Zawsze grałem misję ze znajomymi i nigdy nie miałem problemu z zarobieniem na cokolwiek w grze. Była przy tym dobra zabawa, a kasa i RP leciały po prostu same. W opisie pucharku zloto Ponad prawem zamiesciłem wszelkie informacje związane z levelowaniem, odkrywaniem różnych rzeczy, jak najlepiej levelować, itd.

 • Ulepszanie postaci:

Każda z naszych 3 postaci ma swoje skille. Jedna potrafi lepiej latać, druga strzelać, a trzecia jeździć samochodem. Na szczęście, każdą postać można praktycznie wyskillować na maksa, także nie będzie różnicy kim gracie i do czego jej używacie. Levelowanie danej umiejętności odbywa się nieco inaczej dla każdej postaci, ale o tym możecie przeczytać poniżej.

SPECIAL (ulepszanie poprawia czas trwania umiejętności specjalnej, jedyna umiejętność której podbijanie różni się w zależności od postaci)

MICHAEL
Ulepszamy poprzez robienie jak najwięcej headshotów, wykonywanie cichych zabić oraz jeżdżenie z jak największą prędkością.

FRANLKIN
Ulepszamy poprzez jeżdżenie pod prąd i jak najbliższe omijanie samochodów z przeciwka oraz jeżdżenie z jak największą prędkością.

TREVOR
Ulepszamy poprzez odnoszenie obrażeń (nie ma znaczenia jak je odnosimy), zabijanie przeciwników, robienie headshotów oraz jeżdżenie z jak największą prędkością.

Cała reszta umiejętności jest podbijana w taki sam sposób dla każdej postaci…

 •  KONDYCJA (pozwala na dłuższe biegi, dłuższe sprinty na rowerze, pływanie, itd.).
  Oczywiście umiejętność ulepsza się wraz z wykonywaniem każdej tej czynności, ale obliczono, że każde przebiegnięte 16 metrów (18 yardów) oraz 1 minuta pływania, podnoszą skill o 1%.
 • STRZELANIE (zmniejsza rozrzut przy strzelaniu, szybsze przeładowywanie broni, zwiększa ilość możliwej amunicji).
  Ulepszamy poprzez robienie jak największej ilości headshotów, kończenie wyzwań na strzelnicy z jak najlepszym wynikiem (złoto).
  Można łatwo podbić skill na strzelnicy robiąc pistoletem wyzwania, gdzie za złoto mamy podniesienie skilla o 3%, srebro 2% i brąz 1%.
 • SIŁA (siła fizyczna oraz odporność, większe obrażenia w melee, szybsze wspinanie się po drabinkach, lepsza zwinność, zmniejsza ilość odnoszonych obrażeń).
  Skill zwiększa się poprzez zadawanie ciosów w walkach melee oraz uprawianie dyscyplin sportowych, takich jak np. tenis. Skill można zwiększyć o 1% poprzez zadawanie 20 ciosów w melee.
 • SKRADANIE (pozostawanie niewidocznym, pomaga szybciej się poruszać w trybie skradania).
  Zwiększamy poprzez ciche poruszanie się oraz wykonywanie jak najwięcej cichych zabić. Skill powiększa się wraz z każdymi 45 metrami pokonanymi w trybie skradania się  oraz za każde pojedyncze ciche zabójstwo.
 • PILOTAŻ (lepsze startowanie, radzenie sobie z turbulencjami, lepsze lądowanie).
  Ulepszamy poprzez jak najniższe latanie oraz wykonywanie challengy w szkole latania. Za każde 10 minut latania, skill powiększa się o 1%. Najszybciej zdobywamy procenty za złote medale w szkole latania, za srebrny i brązowy medal dostajemy nieco mniej procentów do skilla (podobnie jak na strzelnicy).
  Najszybszą opcją jest robienie szkoły latania na złoto, wystarczy kilka kursów na złoto i zrobicie skill na maksa.
 • JEŻDŻENIE (szybsze robienie wheelie oraz większa kontrola nad samochodem w powietrzu, podobno również dalsze skoki).
  Ulepszane poprzez robienie jak najdłuższych wheelie na motorze oraz równe lądowania (bez względu na pojazd). Za każdą 1 sekundę w powietrzu otrzymujemy 1% do skilla.
 • PŁUCA (zwiększa czas przebywania pod wodą).
  Skill zwięks
 • za się wraz z nurkowaniem oraz jak najdłuższe pozostawanie pod wodą. 1 minuta pod wodą zwiększa skill o 1%.

– Jeśli chodzi o kolejność grania, to jak to w GTA bywa, macie pełną swobodę i to od Was zależy co najpierw robicie. Poza kilkoma pucharkami, które można (ale niekoniecznie) pominąć, możecie zrobić dosłownie wszystko dopiero po ukończeniu fabuły. Mój sposób przechodzenia był taki, że najpierw robiłem wszelkie możliwe poboczne misje (poza znajdźkami), a dopiero na końcu fabularne, co by gry za szybko nie skończyć. W każdym razie zalecam najpierw ogranie singla, zanim wejdziecie do online. Co prawda tryb online wyjaśnia wszelkie podstawy, itd. ale zawsze to lepiej grać z ludźmi będąc już świadomym zasad panujących w grze.

 

 • Sposób na nieograniczoną ilość kasy!

(Podobno wraz z patchem, glitch ten został naprawiony, także jak chcecie wykorzystać ten sposób, to musicie usunąć wszystko (poza save’ami rzecz jasna), zainstalować grę ponownie i nie pobierać patcha).

Zapewne każdy z Was sobie myśli, jak tutaj sporo zarobić i się nie narobić, prawda?  Otóż jest jeden bardzo prosty sposób, który w połączeniu z misjami Lestera, może dać Wam ogromną ilość gotówki (cierpliwi mogą nawet wycisnąć 1 miliard $, albo i więcej). Pamiętajcie, żeby misje z Lesterem zostawić sobie na sam koniec gry, po skończeniu fabuły. Wtedy skosicie najwięcej kasy z inwestycji.

Cały opis poniżej:

Przede wszystkim musicie mieć dostęp do minimum 2 postaci, żeby zacząć robić kasę, a najlepiej jak już macie wszystkie 3. Następnie udajecie się na mapie do tego miejsca, postacią którą chcecie zarabiać.

W tym miejscu, jak zanurkujecie kawałek, zobaczycie wrak statku, a na nim walizkę z 25,000$. Ale nie róbcie tego jeszcze! Podbiegnijcie jakąkolwiek drugą postacią na brzeg, co pozwoli na skrócenie czasu ładowania pomiędzy postaciami. Wracacie do naszej głównej postaci i nurkujecie pod wodę, zabieracie walizkę i zostajecie tam! Teraz zmieniacie na postać, która jest na brzegu i szybko zmieniacie z powrotem na postać pod wodą. Powietrze powinno się odnowić, a co ważniejsze, walizka z kasą również. Liczy się, że na godzinę można tutaj zarobić około 10 mln $. Jeśli chcecie pomnożyć swoją kasę do prawie 1,5 miliarda $, to zapraszam do opisu pucharku  Rekin giełdowy . Znajdziecie tam krok po kroku, co należy robić, aby dobić do takiej sumy. Warunek jest jeden! Misje Lestera trzeba zrobić po ukończeniu fabuły. Jeśli je już zrobiliście, to możecie zapomnieć o tym sposobie.

 

 • GTA Online – podstawowe zasady

Rockstar jak zwykle ma problemy z trybem online, przez co możliwa jest całkowita utrata Waszego dorobku. By zminimalizować ryzyko utraty postaci oraz ciężko zarobionej kasy, przestrzegajcie niżej wymienionych zasad:

– Nigdy nie wchodźcie do online prosto z ekranu ładowania. Niech się najpierw załaduje singiel, a potem z menu pauzy przejdźcie w zakładki „Online”, a następnie dołączacie do wybranej przez Was sesji (czy to ze znajomymi, ekipą czy randomami).

– Gdy widzicie, że nie możecie połączyć się kilka razy z rzędu, to odpuście. Oznacza to, że serwery znów mają problemy. Jeśli będziecie się na siłę dobijać i w końcu się dostaniecie, to zwiększacie szanse, że Was wyrzuci i utracicie postać.

– Jeśli gracie bez problemu, to nigdy nie wychodźcie z online, prosto do menu konsoli!
Zawsze wychodźcie najpierw do singla, czy to przez koło wyboru postaci, czy po prostu z menu gry. Po prostu przy wychodzeniu, gra zapiszę Wasz obecny stan.

 

 

Poradnik:

platyna Legenda Los Santos / Los Santos Legend
Gratulacje! Jesteś największą gwiazdą Vinewood. / Congratulations! You’re Vinewood’s biggest star!

Gratulacje! 🙂

 

braz Witamy w Los Santos / Welcome to Los Santos
Zarekwirowano samochód i ścigano się nim po skąpanym w Słońcu mieście. / You repo’d a car and raced it through the heart of a sun-soaked metropolis.

Jest to pierwszy pucharek, który Wam wpadnie w grze, stricte związany z fabułą, także nie do pominięcia.

braz Odrodzona przyjaźń / A Friendship Resurrected
Na co komu wrogowie, jak się ma takich przyjaciół? / With friends like this who needs enemies?

Bodajże trzeci fabularny pucharek, który wpadnie Wam sam. Związany z pewną misją, której nie sposób pominąć.

 

braz Dobra dniówka / A Fair Day’s Pay
Czas na małą ucieczkę. / It’s time for a little getaway.

Pucharek fabularny, także wpadnie Wam sam po wykonaniu misji „Caida Libre”.  W tej misji można poczuć pewne nawiązanie do filmu „Szakal”, albo przynajmniej tak mi się wydaje.

 

braz Chwila prawdy / The Moment of Truth
Udało ci się odkryć prawdę na temat Brada. / You have uncovered the truth about Brad.

Pucharek fabularny, nie do pominięcia. Jest to misja, która będzie przywoływać wspomnienia, a czemu? Tego Wam już nie powiem.  W każdym razie jest bardzo ciekawie i klimatycznie.

 

srebro Żyć lub zginąć w Los Santos / To Live or Die in Los Santos
Udało ci się skończyć ostatnią misję. / Completed the final mission.

Jak sam opis mówi, ostatnia misja. Jest ona bardzo ważna na przebieg dalszych wydarzeń, a w szczególności na to, czy zablokujecie kilka pucharów, czy nie (jeśli oczywiście jeszcze ich nie zrobiliście). Przed rozpoczęciem misji, koniecznie musicie zrobić save!

 

braz Twardy jak diament / Diamond Hard
Udało ci się wyczyścić Vangelico i spłacić Martina Madrazo. / You cleaned out Vangelico to pay back Martin Madrazo.

Kolejny fabularny pucharek, który wpadnie sam po ukończeniu misji, związanej z napadem na jubilera. Jest to pierwsza misja, w której zapoznacie się z organizowaniem napadu, przygotowaniami, wyborem składu, sposobem wejścia, itd. Wasze wybory nie mają żadnego wpływu na otrzymanie pucharku, także grajcie po prostu wg własnego uznania. Ogólnie kolejny samouczek jeśli chodzi o tę część gry. Misja swoją drogą jest naprawdę ciekawa i świetnie poprowadzona, a to dopiero pierwsza z tego typu.

Mała wskazówka odnośnie dobierania ludzi do teamu. Jeśli wybieracie ostre wejścia, to nie oszczędzajcie na gunmanie, zaś jeśli wchodzicie po cichu, to dobry haker jest podstawą. Wziąłem na początku słabego hakera, bo miał tylko 4% udziału w łupie, ale niestety przełożyło się to na to, że trzeba było się szybko uwinąć ze sklepu.  Kierowca zawsze jest potrzebny, więc tu tym bardziej radziłbym nie oszczędzać. Oczywiście sposobów ukończenia jest kilka i tak naprawdę można to nawet zrobić z najsłabszym CREW, które mają słabe skille, ale za to małe udziały. Plus jest taki, że w miarę kończenia kolejnych napadów, skille będą im rosły, a udziały nie. Więc przy odrobinie szczęścia, można mieć dobry team, a większość kasy pójdzie do nas.

 

braz Podwodnik / Subversive
Udało ci się wykraść najemnikom z Merryweather eksperymentalną broń… i ją oddać. / You stole an experimental super weapon from Merryweather… and gave it back.

Znów fabularny pucharek, nie do pominięcia! Warto wspomnieć, że tutaj poznamy zupełną nowość w całej serii GTA, czyli łódź podwodną.  Pływanie nią naprawdę robi wrażenie, także warto napawać się chwilą, gdy już się w niej znajdziecie. Jest to kolejna misja, w której wybieramy sami ścieżkę przebiegu, mamy do wyboru napad na frachtowiec, albo podrzucenie helikopterem łodzi podwodnej w dane miejsce, zanurkowanie po fanty i powrót heli z łodzią w dane miejsce.  Ja osobiście wybrałem opcję #2, czyli heli + łódź, bo wydawała mi się ciekawsza. W opcji #1 na pewno jest więcej strzelania. Po ukończeniu misji dostaniecie pucharek, niestety tylko jego.

 

braz Stuknięty / Blitzed
Udało ci się wykonać klasyczne stuknięcie na szybko. / You performed a classic blitz play.

Fabularny pucharek, nie do pominięcia. Misja sama w sobie bardzo ciekawa, ale jednak do napadu jej troszkę brakuje. Zdobędziecie go w swoim czasie, także więcej informacji na temat tego pucharku Wam nie trzeba.

 

braz Małe miasto, wielka robota / Small Town, Big Job
Udało ci się zrobić dobre wrażenie podczas festiwalu kurczaków Paleto Bay. / You made a big impression at the Paleto Bay Chicken Festival.

Nie zgadniecie…kolejny pucharek fabularny. Tym razem związany z napadem w Paleto. Akcja jest naprawdę ciekawa i zaostrza się w miarę upływu czasu, ale nie będę więcej opisywał. W każdym razie, po ukończeniu akcji dostaniecie trochę (niestety dosłownie trochę) i pucharek.  Zalecam tutaj wybranie dobrego gunmana! Naprawdę się Wam przyda.

 

braz Na usługach rządu / The Government Gimps
Udało ci się ukraść tajne dane z mocno strzeżonego budynku federalnego. / You recovered sensitive information from a highly defended federal building.

Pucharek fabularny, nie do pominięcia. Jest to kolejna misja, która będzie zawierała planowanie oraz 2 ścieżki do wyboru.

 

braz Wielki skok! / The Big One!
To już nie jest sen. / This ain’t no dream no more.

Ostatni skok w grze, tutaj nazbieracie najwięcej hajsu ze wszystkich misji.
Jeśli interesuje Was jego pomnożenie potem, to zapraszam do opisu pucharku braz Rekin giełdowy. Mimo wszystko, ostatni skok robi mega wrażenie i napięcie jest od początku do końca. Bawiłem się świetnie i na pewno będę powtarzał sobie co jakiś czas tą misję, bo grało mi się ją fantastycznie. Oczywiście, jako każdy skok, mamy tutaj do wyboru znowu 2 ścieżki.  Po udanym zakończeniu skoku, pucharek będzie Wasz.

 

zloto Szczere złoto jak ta lala! / Solid Gold, Baby!
Zdobądź 70 złotych medali, powtarzając misje fabularne i zlecenia od nieznajomych i dziwaków. / Earn any 70 Gold Medals on Missions, Strangers and Freaks.

Jeden z najtrudniejszych, o ile nie najtrudniejszy pucharek w całej grze.  Na początku myślałem, że będzie to szło jak z płatka, ale niestety tak łatwo nie jest, a jedną misję czasami trzeba powtarzać nawet po kilka razy. Przede wszystkim, by móc w ogóle powtarzać misję, trzeba ją najpierw ukończyć w trybie fabularnym.  Następnie odblokuje się ona w Pauza > Gra > Powtórz Misję. Można powtarzać misje fabularne oraz misje od nieznajomych i dziwaków. Ogólnie jest ponad 120 misji do wyboru, a do pucharku potrzeba 70, także warto się skupić najpierw na tych najłatwiejszych. Każda misja ma swoja wymagania na złoto, są one najróżniejsze, od odpowiedniej celności, poprzez ilość headshotów, a na jakiś wyjątkowych zadaniach kończąc (np. zamknąć erotyczne pop-upy w przeciągu 32 sekund, itd.).  Wymagania poznacie dopiero po pierwszym ukończeniu misji i możecie je sobie podejrzeć w Pauza > Gra > Powtórz Misję.

Najważniejsza informacja!

Nie trzeba robić za jednym razem wszystkich zadań. Można robić je nawet pojedynczo, czyli skupić się na headshotach, potem na celności i jeszcze na innych zadaniach, które mamy do wykonania w danej misji. Polecam robić celność zawsze osobno, jako że wg mnie jest to najtrudniejszy wymóg. Na start polecam robienie misji od Nieznajomych i Dziwaków, jako że są znacznie prostsze i mniej skomplikowane niż fabularne. Jedyne misje od Nieznajomych, z jakimi miałem problem, to ta gdzie Trevor musi w 30 sekund zdobyć kij golfowy oraz ta, gdzie jako Franklin trzeba cały czas trzeba jechać za pościgiem Poppy. Jednak mam wrażenie, że te 2 misje są lekko zbugowane, ponieważ robiłem wszystko z zegarkiem w ręku i pomimo tego zadania nie były wykonane. Cała reszta jest prosta i powinniście ją bez problemu zrobić za pierwszym podejściem. Co do fabularnych, to zalecam robienie najpierw misji, które mają mało zadań do wykonania.  Starajcie się również nie wybierać tych, gdzie wymogiem jest osiągnięcie celności np. 70%.  Jest to bardzo trudne do wykonania i niekiedy frustrujące.

 

zloto Kariera kryminalna / Career Criminal
Ukończ grę na 100%. / Attain 100% Game Completion.

W grze mamy sporo do zrobienia, ale jak na GTA to tak naprawdę nie ma tego aż tyle. Osobiście spodziewałem się znacznie większego wyzwania jeśli chodzi o 100%. By zdobyć 100%, należy wykonać:

 • 69 misji głównych
 • 0 nieznajomych i dziwaków (58 wszystkich)
 • 42 hobby i rozrywki (58 wszystkich)
 • 14 przypadkowych zdarzeń (57 wszystkich)
 • 16 różnych (30 wszystkich)

Cały swój dokładny przebieg możecie śledzić na stronie:
http://pl.socialclub…areer/checklist

Zalecam Wam korzystanie z niej, ponieważ na bieżąco możecie sprawdzać co macie, a czego nie. Na samym dole macie również mapkę z listami oraz częściami statku kosmicznego, także kolejne ułatwienie.

 

srebro Zwiedzanie San Andreas / San Andreas Sightseer
Zwiedź całe Los Santos i Hrabstwo Blaine. / Explore all of Los Santos and Blaine County.

Polecam zostawić sobie ten pucharek na sam koniec, gdy zrobicie już wszystko co tylko można zrobić. Chodzi o to, że po prostu robiąc główne misje, poboczne, aktywności, itd. zwiedzicie znaczną większość całej mapy i zostaną Wam tylko niewielkie skrawki do odkrycia, a przeważnie są to szczyty gór. Mapa odkrywa się, gdy znajdziemy się rzecz jasna w danym punkcie, bez względu czy to na nogach czy w powietrzu. Najlepszą i najszybszą opcją na odkrycie całej mapy, jest dorwanie szybkiego samolotu, albo myśliwca z Fortu Zancudo. Myśliwiec możecie znaleźć w Forcie Zancudo:

Jak wjedziecie od frontu, to myśliwiec znajduje się za budynkami, przy pasach startowych. Jedźcie do nich jak najszybciej, bo po wjeździe do Fortu, macie od razu 4 gwiazdki i obstawę z czołgów. Gdy już macie odpowiedni sprzęt, to wystarczy szukać na mapie przeźroczystych „placków” i tam podlecieć. By zdobyć pucharek, nie musicie odkrywać całej mapy w 100%, może zostać trochę wolnego miejsca, sam miałem jeszcze kilka miejsc przeźroczystych, a pucharek mimo tego wpadł.

 

braz Kapucha na sałacie / All’s Fare in Love and War
Kup firmę Downtown Cab Co. i zalicz dowolny prywatny kurs. / Purchase Downtown Cab Co. and complete a private fare.

Tę firmę może zakupić tylko Franklin za 200,000$. Jest aktywna dopiero po ukończeniu misji „Nerwowy Ron” i jest dostępna we wschodnim Vinewood. Teraz najgorsza część trofeum. Musisz po prostu czekać, aż Ron zadzwoni do Ciebie z ofertą prywatnego kursu. Na nasze nieszczęście telefon taki dostajesz naprawdę bardzo rzadko. Nie pozostaje nic jeździć po mieście i czekać na zbawienny kurs. Po telefonie od Rona pojawi się na mapce misja oznaczona literką „P”. Musisz udać się w to miejsce (obojętnie jakim samochodem) odebrać VIPA i zawieść go tam gdzie chce.

 

braz Wyścig zbrojeń TP Industries / TP Industries Arms Race
Kup hangar polowy McKenziego i wygraj wyścig zbrojeń. / Purchase McKenzie Field Hangar and win the arms race.

UWAGA: Pucharek można pominąć! Można go zrobić tylko Trevorem!
By uniknąć kłopotów, zróbcie save przed ostatnią misją, albo zróbcie sam pucharek od razu jak tylko nadarzy się okazja. Możliwość kupowania posiadłości odblokujecie dopiero po wykonaniu pewnej misji fabularnej u Trevora („Nerwowy Ron”). Na mapie będziecie mieć ikonki czarnych domków z białym symbolem $. Oznacza to, że taką posiadłość można kupić. Z posiadłości macie przeważnie kasę (tak jak było w poprzednich GTA), albo miejsce na Wasze pojazdy zakupione w sieci. By zdobyć pucharek, trzeba kupić lotnisko McKenziego za 150,000$. Skończycie misje dosłownie obok miejsca, z którego będziecie mogli ową posiadłość zakupić. Klikacie , potem potwierdzacie i jesteście właścicielem lotniska. Od tego momentu, w tym miejscu będą pojawiać się Wam ikonka samochodu oraz samolotu. Wystarczy wsiąść do danej maszyny, aby odpalić misję. Robicie 10 misji, 5x samolotem oraz 5x samochodem i pucharek jest Wasz. Pamiętajcie tylko, że po ukończeniu misji, trzeba poczekać jakiś czas, aby pojawiła się kolejna, najlepiej zajechać do domu Trevora, przespać się i wrócić. Misje są szybkie i w miarę proste, także nie powinno to nikomu sprawić problemów.

 

braz Wieloklasowiec / Multi-Disciplined
Zdobądź złoty medal we wszystkich odpowiednich hobby i rozrywkach. / Attain a gold medal in all applicable hobbies and pastimes.

Wszystkich Hobby i Rozrywek w grze mamy 58 (59 jeśli posiadacie wersję specjalną/kolekcjonerską). Do zrobienia pucharku, o dziwo, nie trzeba robić wszystkich Hobby i Rozrywek. Wg wielu źródeł, wystarczy zdobyć złoty medal, raptem w kilku zabawach i pucharek jest Wasz. O jakie rozrywki chodzi? Poniżej możecie zobaczyć listę, co trzeba zrobić, aby zdobyć jak najszybciej pucharek:

 • Strzelnica – 1 złoty medal w jakiejkolwiek broni
 • Wyścig uliczny – 1 złoty medal w jakimkolwiek wyścigu
 • Wyścig off-road – 1 złoty medal w jakimkolwiek wyścigu
 • Wyścig wodny – 1 złoty medal w jakimkolwiek wyścigu
 • Szkoła latania – 1 złoty medal w jakimkolwiek wyzwaniu
 • Triathlon – 1 złoty medal w dowolnym triathlonie

Jeśli czegoś jeszcze nie odkryliście, to znaczy, że musicie ruszyć z fabułą oraz niektórymi nieznajomymi. Z tego co czytałem, to pierwszy wyścig uliczny Franklinem, podczas misji „Shift Work”, również jest liczony, mimo że nie dostajemy żadnego medalu. Pamiętajcie, że możecie również sprawdzać swój przebieg na Social Clubie:
http://socialclub.ro…areer/checklist

 

braz Sięgnij gwiazd / From Beyond the Stars
Zbierz i oddaj wszystkie części statku kosmicznego. / Collect and return all spaceship parts.

Części statku kosmicznego można zbierać w każdym momencie gry. Jak zawsze, zalecam robienie tego po ukończeniu gry, kiedy już wszystko będziecie mieć odkryte, a dotarcie nawet do najtrudniejszych miejsc, nie będzie dla Was problemem.

 

braz Zagadka rozwiązana / A Mystery, Solved
Rozwiąż kryminalną zagadkę Leonory Johnson. / Solve the mystery of Leonora Johnson.

Wszystkich listów mamy dokładnie 50. Po zebraniu ostatniego, na radarze powinna się pojawić dodatkowa misja. Ukończenie tej misji da nam właśnie ten pucharek.

Link do mapy w wys. rozdzielczości:
http://i1317.photobu…/Mapa_listy.jpg

Link do filmiku video:
https://www.youtube.com/watch?v=MDCAHknkqk0

 

braz Gospodarka odpadami / Waste Management
Kup stary dok i zbierz cały transport odpadów radioaktywnych. / Purchase the old dock and collect all nuclear waste.

Odpadów mamy łącznie 30 sztuk. Wszystkie znajdują się pod wodą, więc zdobywamy je przy pomocy łodzi podwodnej. Całość można spokojnie zdobyć opływając całą wyspę. Niestety jest to długie i żmudne zbieranie, w dodatku w łodzi nie ma nawet radia, dlatego warto znaleźć sobie jakieś dodatkowe zajęcie w trakcie pływania.

Link do filmiku video:
https://www.youtube.com/watch?v=WUV0ZDQjyrU

 

braz Czerwona mgła / Red Mist
Ukończ wszystkie rzeźnie. / Complete all Rampages.

UWAGA: Pucharek można pominąć! Można go zrobić tylko Trevorem!
Rzeźni jest dokładnie 5, także wystarczy je ukończyć z dowolnym wynikiem i po sprawie. Najlepiej zabrać się za Rzeźnie, jak tylko będą pojawiać się na mapie. Rzeźnie, czyli stare dobre Rampage znane z poprzednich części, powracają. Niestety jest ich jak na lekarstwo, bo „całe” 5, a wielka szkoda, bo zabawa podczas ich robienia jest przednia. Można je robić tylko i wyłącznie Trevorem i trzeba przyznać, że akcje są przednie, ale nie będę Wam nic zdradzał. W każdym razie idzie się pośmiać z tekstów Trevora. Rzeźnie są oznaczone na mapie ikonką . Każda kolejna będzie odkrywać się wraz z postępem w grze, także wystarczy wypatrywać ikonek na mapie w menu pauzy. Ukończone Rzeźnie będą miały obok siebie zielonego ptaszka (tak jak przy reszcie ukończonych aktywności). Jak tylko dorwę konkretną mapę, to zaznaczę lokację i je tu wkleję.

 

braz Ryzykant / Show Off
Wykonaj wszystkie skoki kaskaderskie. / Complete all Stunt Jumps.

Bardzo irytujący pucharek. Nie dlatego, że ciężko znaleźć skocznie, bo o te akurat bardzo łatwo. Problemem jest sam skok, ponieważ musicie najechać wręcz idealnie na skocznie i następnie idealnie wylądować na koła. Jeśli będziecie mieć złą prędkość, źle najedziecie lub źle wylądujecie, albo nie daj Boże o coś zahaczycie, to skok nie zostanie zaliczony. Moim faworytem do robienia skoków jest najzwyklejsza w świecie taksówka. W GTA IV sprawdzała się idealnie, tak również tutaj jest świetnym rozwiązaniem. Praktycznie każdy możliwy skok zrobiłem z jej udziałem i sporo udało się nawet za pierwszym razem. Nie kombinujcie z tuningiem, motocyklami, itd. Jak rozwalicie taksówkę, to pamiętajcie, że zawsze możecie zadzwonić po kolejną i macie od razu świeży samochód bez tracenia czasu na szukanie. Poniżej macie mapkę w moim wykonaniu. Punkty są umieszczone wg poradnika video PowerPyxa, także możecie sobie zerkać na mapę i w razie czego zerknąć na filmik, gdybyście nie wiedzieli jak robić poszczególne skoki.
Mapka:

 

srebro Kifflom! / Kifflom!
Ukończ swoją ścieżkę do oświecenia… albo i nie. / Complete your path to enlightenment… or not.

UWAGA: Pucharek można pominąć! Można go zrobić tylko Michaelem!
Najlepiej zrobić save przed ostatnią misją i po prostu zająć tym pucharkiem jak i kilkoma innymi, które mogą zostać pominięte. Tak jak napisałem w uwadze, pucharek można zrobić tylko i wyłącznie przy pomocy Michaela. Na wstępie ważne info! Nie podchodźcie do pucharku jeśli nie macie minimum 90,000$, ponieważ tyle jest wymagane w trakcie tego zadania, aby go ukończyć. Jednak kasę będziecie wydawać stopniowo, także nie trzeba mieć od razu wszystkiego w jednym momencie. Warto jeszcze wspomnieć, że zadanie daje możliwość zarobienia 2,100,000 $. Powiem tylko, że by to zrobić, to na samym końcu musicie uciec, więcej nie zdradzam, ale każdy kumaty człowiek raczej by się tego domyślił. By rozpocząć zadanie trzeba wejść do internetu w grze (telefon, komputer) i znaleźć stronę www.epsilonprogram.com.  Następnie wypełnić na niej ankietę (odpowiedzi dowolne) i wyjść z przeglądarki. Na mapie pokaże się nowy znak zapytania. Całą pozostałą drogę, będziecie już prowadzeni za rękę, jednak ostrzegam, zrobienie całego zadania od początku do końca zajmuje około 3 – 4 godziny. Jest to najdłuższy quest w całej grze i niestety najnudniejszy. Poniżej opisałem krok po kroku co należy robić, bo niekiedy można się lekko zgubić, gdy na mapie się nic nie pokazuje. Kifflom, brothers!

 1. Wchodzimy do internetu (telefon, komputer) i znajdujemy stronkę www.epsilonprogram.com.
 2. Na stronie szukamy ankiety, a następnie ją wypełniamy całą (odpowiedzi nie mają znaczenia).
 3. Na mapie pokaże się nowy znak zapytania (w okolicach gór), udajcie się tam.
 4. Gdy się tam już udacie i obejrzycie cut-scenke, a następnie odzyskacie kontrolę nad postacią, to przyjdzie Wam e-mail na skrzynkę z prośbą o dotację w wysokości 500$. Klikacie  (PS) /  (XBOX), przenosi Was na stronkę i klikacie dotację z 500$.
 5. Teraz musicie poczekać kilka dni, najlepiej udać się do domku i przespać kilka razy, aby przyśpieszyć czas. Po kilku razach, na mapie pojawi się znaczek Epsilonu . Udajcie się tam.
 6. Gdy się tam już udacie i obejrzycie cut-scenke, a następnie odzyskacie kontrolę nad postacią, to przyjdzie Wam e-mail na skrzynkę z prośbą o dotację w wysokości 5000$. Klikacie (PS) /  (XBOX), przenosi Was na stronkę i klikacie dotację z 5000$.
 7. Teraz musicie poczekać kilka dni, najlepiej udać się do domku i przespać kilka razy, aby przyśpieszyć czas. Po kilku razach, na mapie pojawi się znaczek Epsilonu . Udajcie się tam.
 8. Tym razem przyjdzie Wam zebrać 5 samochodów dla „tych z góry”, poniżej macie mapę z ich położeniem.
  Tam gdzie jest czerwona linia, oznacza że przeważnie tamtędy porusza się dany samochód. Jeśli go nie ma to nie jeździjcie w kółko, stańcie na boku i czekajcie, w końcu się pojawi.
 9. Teraz musicie poczekać kilka dni, najlepiej udać się do domku i przespać kilka razy, aby przyśpieszyć czas. Po kilku razach, na mapie pojawi się znaczek Epsilonu . Udajcie się tam.
 10. Gdy się tam już udacie i obejrzycie cut-scenke, a następnie odzyskacie kontrolę nad postacią, to przyjdzie Wam e-mail na skrzynkę z prośbą o dotację w wysokości 10,00$. Klikacie  (PS) /  (XBOX), przenosi Was na stronkę i klikacie dotację 2x po 5,000$
 11. Teraz musicie poczekać kilka dni, najlepiej udać się do domku i przespać kilka razy, aby przyśpieszyć czas. Po kilku razach, na mapie pojawi się znaczek Epsilonu . Udajcie się tam.
 12. Gdy się tam już udacie i obejrzycie cut-scenke, a następnie odzyskacie kontrolę nad postacią, to przyjdzie Wam e-mail na skrzynkę z prośbą o zakup ubrania, za bagatela 25,000$. Kupujecie i czekacie minimum 24 godziny w grze, aby ubranie pojawiło się w szafie (najlepiej się przespać parę razy).
 13. Teraz pierwsza część największej nudy w tym zadaniu. Otóż musicie założyć owe wdzianko i nosić je przez 10 dni z rzędu, bez zdejmowania. Najszybsza opcja to po prostu ciągłe spanie (nie musicie robić save, po prostu kładziecie się i wychodzicie na /. 4 drzemki = 1 dzień, czyli musicie przespać się 40 razy… Gdy dobijecie do 10 dnia, to musicie zrobić jeszcze kilka drzemek, aby pojawił się Wam symbol  na mapie. Pamiętajcie, żeby nie ściągać ubrania do końca zadania już!
 14. Gdy się tam już udacie i obejrzycie cut-scenke, a następnie odzyskacie kontrolę nad postacią, to wracacie do swojego domku i znów śpicie, aż na mapie nie pojawi się symbol .
 15. Teraz druga część największej nudy, bo będziecie musieli biegać w tym śmiesznym wdzianku 5mil / 8km po pustyni! Możecie nawet biegać w kółko, nie ma znaczenia… Gdy dobiegniecie do końca, to zadzwoni do Was telefon, najpierw raz, a potem drugi.
 16. Teraz musicie poczekać kilka dni, najlepiej udać się do domku i przespać kilka razy, aby przyśpieszyć czas. Po kilku razach, na mapie pojawi się znaczek Epsilonu . Udajcie się tam.
 17. Ostatnia część całego zadania! Potrzebujecie wdzianka + 50,000$, aby ją rozpocząć.
  Miejscówka znajduje się zaraz obok domu Michaela. Teraz macie okazję do zarobienia 2,100,000 $.
  By to zrobić, musicie uciec samochodem z forsą. Będą Was gonić ochroniarze w samochodach + helikopter.
  O ile samochodom jest prosto uciec, tak heli już ciężej. Idealnym sposobem na heli jest wjechanie pod jakiś większy most i czekanie tam. Gość w heli po chwili powie, że nie ma już paliwa i musi wracać, a Wy odjeżdżacie z forsą i pucharkiem.

 

braz Trzyosobowa armia / Three Man Army
Przetrwaj co najmniej 3-gwiazdkowy pościg przez 3 minuty wszystkimi trzema postaciami poza misją. / Survive 3 minutes on at least a 3 star Wanted Level with all three characters together off mission.

UWAGA: Pucharek można pominąć! Można go zrobić każdą postacią.
Do mniej więcej 60% w fabule, będziecie w stanie go zrobić, ale potem dopiero po ukończeniu gry i to pod pewnym warunkiem (czytaj spojler we wskazówkach). Gdy macie dostęp do 3 postaci, to wybieracie sobie dowolną i dzwonicie do dwóch pozostałych. Możecie zadzwonić najpierw po jedną i po nią podjechać, albo od razu po dwie naraz, nie ma znaczenia. Jeśli, która z postaci nie odbiera, ale jest sygnał zajęty, tzn. że trzeba ruszyć fabułę. Gdy już macie wszystkie 3 postaci w samochodzie, to udajecie się na lotnisko (najszybsza opcja). Po wjechaniu na pas startowy pojawią się Wam od razu 3 gwiazdki. Teraz wystarczy tylko kręcić się w kółko po lotnisku przez 3 minuty i pucharek wpadnie Wam sam, gdy owe 3 minuty miną. Nie musicie nawet gubić pościgu, bo pucharek wpadnie od razu.

 

braz Na głębokiej wodzie / Out of Your Depth
Przyda ci się większa łódź… / You’re gonna need a bigger boat…

Banalny pucharek, polegający na tym, aby zjadł Cię rekin. Wystarczy pływać trochę dalej od brzegu (tam gdzie woda jest już na radarze ciemna) i w końcu się pojawi. Możecie nawet być na łodzi czy skuterze wodnym, rekin powinien pojawić się mimo wszystko. Ja robiłem to po wschodniej części wyspy. Rekin pojawił się praktycznie od razu. Jak pojawia się rekin, to na radarze będzie czerwona kropka obok Was. Wystarczy poczekać aż bestia podpłynie i Was zje. Miejsc z rekinami jest sporo, tak naprawdę wszędzie, bo pojawiają się gdy tylko oddalicie się dalej od brzegu i przebywacie dłużej w jednym miejscu (ale też niekoniecznie). Po tym zabiegu, pucharek będzie Wasz.

 

braz Akolita altruistów / Altruist Acolyte
Dostarcz niczego nieświadomą ofiarę do kultu altruistów. / Deliver an unsuspecting victim to the Altruist Cult.

UWAGA: Pucharek można pominąć! Można go zrobić tylko Trevorem!
Są 4 okazje do podwożenia ludzi, także wystarczy zrobić to raz! Jak dojdziecie do Trevora, to będziecie mieć losowe wydarzenia, które mają na celu podwożenie ludzi w różne miejsca. Ilość zdarzeń związanych z podwożeniem ludzi wynosi 4, co wiąże się z tym, że trzeba przynajmniej jeden raz zajechać w to miejsce z jakimś pasażerem, a najlepiej zrobić to od razu. Pamiętajcie, że chodzi tutaj tylko i wyłącznie o tych z Losowych Wydarzeń, a nie przypadkowych pasażerów w kradzionym samochodzie. Jak zarobić 100,000$ oraz zdobyć rakietnicę w osadzie Altruistów? Musicie podwozić za każdym razem osobę do ich osady. Gdy będziecie kogoś wieźć i na mapie podświetli się ikonką „A”, to oznacza, że ową osobę można tam zawieść. Po kilku takich „dostarczeniach”, osadnicy zaproszą Trevora do środka. Będziecie mogli tam znaleźć 100,000$ oraz RPG. Altruiście mają swoją osadę tylko w jednym punkcie na mapie, jest to miejscówka przy samych górach, oznaczona na mapie literką „A” (długo niewidoczna, dlatego wklejam mapę).

 

braz Mnóstwo kapusty / A Lot of Cheddar
Wydaj 200 milionów dolarów łącznie wszystkimi trzema postaciami. / Spend a total of $200 million across all three characters.

Jak sam opis mówi, trzeba wszystkimi postaciami wydać łącznie 200,000,000$. By dokonać tego, opisałem dwie metody, które na pewno pomogą w osiągnięciu tego pucharku. Pucharek można zrobić na 2 sposoby:

Sposób #1 (szybka metoda)
Wystarczy wejść na giełdę i zainwestować w jakąkolwiek firmę. Następnie przechodzicie na zakładkę „My Portfolio” i sprzedajcie od razu wszystkie swoje akcje. W ten sposób, nie tracicie ani grosza, a ilość zainwestowanej kwoty jest już liczona do wydanych pieniędzy, bez względu na to czy sprzedacie potem akcje czy nie. Także im więcej zainwestujecie jednorazowo, tym szybciej dobijecie do 200 mln $. Zalecam zrobić to na samym końcu, jako że po ukończeniu gry, wpadnie Wam trochę grosza.

Sposób #2 (metoda przy nabijaniu kasy)
Jeśli planujecie pomnożyć swój majątek, wykorzystując do tego misje Lestera, to pucharek wpadnie Wam sam. Będziecie inwestować każdą postacią ogromne ilości gotówki, a w pewnym momencie grubo ponad 200 mln $ za jednym razem. Także jeśli jesteście na początku gry, to zalecam tą metodą, bo ubijecie 2 pieczenie na jednym ogniu.

 

braz Rekin giełdowy / Trading Pure Alpha
Uzyskaj na giełdzie dochód przekraczający łączną wartość inwestycji. / Make a profit over your total investments in the stock market.

Mówiąc krótko, musimy zarobić na swoich wykupionych akcjach. Nie ma znaczenia ile ich kupimy, po prostu musimy kupić akcje jakiejś i firmy, następnie muszą one wzrosnąć, abyśmy mogli je sprzedać z zyskiem. To tak w wielkim skrócie. Aby bawić się na giełdzie, musimy wejść do internetu, np. z telefonu albo komputera w domu. Następnie wchodzimy w zakładkę „Money & Services”, wybieramy stronę „LCN Exchanges” lub „BAWSAQ” (na każdej stronie są inne firmy). Z listy dostępnych firm, wybieramy tą, która wg nas ma szansę na przyrost i klikamy na nią. Teraz tylko poprzez klikanie „+” dodajemy ilość akcji, potwierdzamy i gotowe. Można kupić po jednej akcji wielu firm i sprawdzać co jakiś czas w zakładce „My Portfolio”, gdzie mamy na zielono”. Szybko wchodzimy, sprzedajemy i pucharek jest nasz. Najprościej jest zrobić to trofeum przy okazji misji „Hotel Assasination”, którą robimy Franklinem, dla Lestera. Przed rozpoczęciem misji, albo w trakcie jej trwania (ale jeszcze przed wykonaniem zadania) wykupujemy akcje firmy „Betta Pharmaceuticals (BET)”, można je znaleźć tylko w BAWSAQ. Zysk tych akcji po wykonaniu zadania jest spory, więc wykupcie najlepiej jak najwięcej, bo można tutaj trochę zarobić. Misje Lestera są związane z firmami:

 • Betta Pharmaceuticals (BAWSAQ) – przed misją
 • Debonair Cigarettes (LCN) – przed misją
 • Fruit (BAWSAQ) – przed misją
 • Vapid (BAWSAQ) – po ukończeniu misji
 • Gold Coast Development (LCN) – przed misją

Sposób na dużą kasę! (1,5 mld $, jeśli zrobicie wszystko wg poniższych punktów). Robicie go dopiero po ukończeniu głównego wątku fabularnego! Inaczej nie zgarniecie tyle kasy.

Krok 1: Musicie wykonać 1 misję, bo nie ruszycie fabuły. Możecie zrobić metodę z walizką pod wodą, aby nabić sobie więcej kasy, ponieważ po 1 misji będziecie sprzedawać przy 80% zwrocie, więc warto pomyśleć nad tym. W każdym razie, resztę misji robicie dopiero po skończeniu fabuły!

Krok 2: Przed rozpoczęciem 2 misji, kupujecie akcje firmy „[DEB] Debonaire (LCN)”. Sprzedajecie, gdy zwrot osiągnie 80%.

Krok 3: Teraz inwestujecie w [RWC] Redwood (LCN) i czekacie 2 dni w grze. Sprzedajcie, gdy zysk osiągnie 300%.

Krok 4: Przed rozpoczęciem 3 misji, kupujecie akcje firmy „[FRT] Fruit (BAWSAQ)”. Sprzedajecie, gdy zwrot osiągnie 50%.

Krok 5: Po skończeniu 4 misji, kupujecie akcje „[VAP] Vapid (BAWSAQ)”, czekacie 2 dni w grze i sprzedajcie, gdy zwrot osiągnie 100%.

Krok 6: Przed rozpoczęciem 5 misji, kupujecie akcje firmy „[GCD] GoldCoast (LCN)”. Sprzedajecie, gdy zwrot osiągnie 80%.

 

braz Odpicuj mi spluwę / Pimp My Sidearm
Całkowicie zmodyfikuj swoją broń. / Fully mod a weapon.

Pucharek jest bardzo prosty do wykonania, a wręcz banalny jeśli połączycie swoje konto Social Club w grze. Konto możecie założyć na tej stronie: http://socialclub.rockstargames.com/. Następnie w opcjach gry, możecie się zalogować na swoje konto. Jeśli mieliście już wcześniej konto na SC, to gra automatycznie Was zaloguje przy pierwszym kontakcie. Chodzi o to, że za dołączenie do Social Clubu, dostajemy kilka bonusów, a w tym darmowy karabinek ze wszystkimi ulepszeniami! Wystarczy udać się do jakiegokolwiek Ammu-Nation i podejść do lady, a następnie wcisnąć , aby przejść do zakupów. Darmowy karabinek znajduje się po prawej stronie u góry. Teraz wystarczy tylko go zakupić (za darmo!) i założyć wszystkie dodatki (również za darmo!) + zmienić kolor farby. Pucharek wpadnie Wam zaraz po tym. Warto dodać, że na początku jest to świetna broń, także warto zakupić od razu więcej amunicji. Jeśli nie macie podłączenia do sieci, to musicie to zrobić staro-szkolną metodą, czyli zarobić kasę i dopiero potem ulepszyć jakąkolwiek broń. Oczywistym wyborem jest tutaj pierwszy pistolet z jakim będziemy mieć styczność, ponieważ ma on najtańsze dodatki.

 

braz Poszukiwany żywy lub żywy / Wanted: Alive or Alive
Dostarcz poszukiwanego żywego. / Deliver a bail bond target alive.

Następny pucharek, który jest bardzo prosty i będzie jednym z pierwszych. Będziecie go mogli jednak zrobić, dopiero gdy odblokujecie postać Trevora i udacie się w miejsce znaku zapytania na mapie. Gdy już tam będziecie to przywita Was Maude, czyli urocza dama siedząca przy swoim laptopie. Będziecie od niej dostawać różne zlecenia na poszukiwane osoby. Ktoś kto grał w RDR, powinien już wiedzieć co dalej, z tym że tutaj nie ma lassa. Na e-maila dostawać będziemy podstawowe informacje o gości, gdzie go ostatni raz widziano, zdjęcie jego facjaty + zdjęcie miejsca na mapie (z lotu ptaka). Lokacja nie jest pokazywana na mapie, także musicie sami szukać i domyślać się, gdzie on może być! By zdobyć puchar, trzeba delikwenta złapać żywego. Pierwszy na liście jest „Ralph Ostrowski”, który znajduje się w kamieniołomach (tam, gdzie są buldożery, wywrotki, itd.). Pamiętajcie, żeby wziąć ze sobą pojazd z minimum dwoma miejscami, bo ja tam pojechałem ATV’em i musiałem jechać potem jego rozwalonym SUV’em.  Najlepsza metoda na zatrzymanie gościa, to przebicie opon i zajechanie drogi. Po chwili sam wyjdzie z samochodu i nie będzie sprawiał problemów. Wsiadacie do swojej fury, a on za Wami i odwozicie go do Maud. Po tym wszystkim pucharek jest Wasz.

 

braz Los Santos Customs / Los Santos Customs
Całkowicie zmodyfikuj jeden pojazd. / Fully mod a vehicle.

Warsztaty zostaną otwarte dopiero po ukończeniu misji „Ojciec i syn”. Bardzo prosty pucharek, ale początkowo może być troszkę kosztowny, jako że niektóre części mogą kosztować nawet do kilku tysięcy. Dlatego radzę zainteresować się pucharkiem dopiero po pierwszym skoku, albo jak będziecie po prostu mieć już więcej kasy na koncie. By w pełni zmodyfikować samochód pod pucharek, będziecie potrzebować około 40,000$. W każdym razie, by otrzymać pucharek, trzeba wjechać do jednego z warsztatów. Można modyfikować zarówno samochody jak i motocykle. Jednak są pojazdy, których nie da się przerobić, np. traktor, camper, tir, itd. Gdy już będziecie w warsztacie, to musicie kupić po minimum 1 przedmiocie z każdej kategorii i go założyć. Oczywiście nie musicie kupować każdego rodzaju felgi, itd. Pamiętajcie za to, że trzeba kupić KAŻDE akcesorium do opon, czyli: Modyfikowane Opony, Kuloodporne Opony oraz Kolor dymu. Trzeba również kupić kolor felgi, także nie zapomnijcie o tym. Pucharek wpadnie Wam dopiero, gdy wyjedziecie w pełni przerobionym samochodem z warsztatu.

 

braz O grubość lakieru / Close Shave
Ukończ wszystkie wyzwania „Pod mostem” i „Lot na żyletkę”. / Complete all Under the Bridge and Knife Flight challenges.

Kolejny bardzo trudny pucharek, głównie ze względu na umiejscowienie niektórych mostów. Wszystkich mostów mamy 50, a do tego jeszcze 15 miejsc, gdzie trzeba lecieć na żyletkę (knife). Mosty robicie tylko i wyłącznie helikopterem! Nie próbujcie nawet podchodzić do nich samolotem, jako że niektóre miejsca są wręcz nierealne do zrobienia samolotem. Po prostu niektóre miejsca trzeba przelatywać żółwim tempem, co w przypadku samolotów jest niemożliwe. Jeśli nie macie helikoptera i Was nie stać, to warto odkryć skoki spadochronowe, jako że w tych miejscach często stoją helikoptery, które można bez problemu sobie „pożyczyć”. Wystarczy przytrzymać /, żeby go zabrać. Żyletki najlepiej robić myśliwcem lub samolotem wyczynowym. Tutaj zaś przyda się dobra prędkość. Myśliwiec będzie idealny i znajdziecie go w Forcie Zancudo, nigdzie indziej. Jeśli chodzi o samolot wyczynowy, to kupicie go ze strony internetowej, jednak wymaga grubszej ilości gotówki. Poniżej macie mapkę, na której znajdują się wszystkie mosty + noże.

Pod mapką dałem filmik od PowerPyxa, który pokazuje dokładnie jak przelatywać pod każdym mostem.

Mapa z lotami + „noże”:

 

Filmiki:
Mosty: YouTube – MOsty
Noże: YouTube – Noże

 

braz Wypad z samolotu / Off the Plane
GTA Online: Ukończ wstęp. / GTA Online: Complete the Introduction.

Pierwszy pucharek online, który wpadnie Wam zaraz po ukończeniu wstępu, czyli samouczka. Poznacie podstawowe zasady panujące w trybie Online, jak używać nowych funkcji, itd. Jest sporo rzeczy, których nie było w singlu, dlatego warto się skupić podczas jego robienia. Tutorial składa się z:

 • Wyścigu
 • Misji
 • Ubezpieczenie samochodu (warto znaleźć coś fajnego, bo to jedyny raz kiedy jest to darmowe)
 • Misja publiczna (z ludźmi z całego świata)

Polecam robić tutorial w trybie SOLO. W trybie online bardzo często są problemy + sam fakt, że sporo ludzi po prostu specjalnie przeszkadza i będzie Was zabijać. Dlatego dla świętego spokoju, lepiej zrobić go sobie samemu.

 

braz Młody gangster / Three-Bit Gangster
GTA Online: Osiągnij rangę 25. / GTA Online: Reach Rank 25.

Czytaj opis pucharku zloto Above the Law / Ponad prawem.

 

srebro Szczebel po szczebelku / Making Moves
GTA Online: Osiągnij rangę 50. / GTA Online: Reach Rank 50.

Czytaj opis pucharku zloto Above the Law / Ponad prawem.

 

zloto Ponad prawem / Above the Law
GTA Online: Osiągnij rangę 100. / GTA Online: Reach Rank 100.

Zdobycie 100 rangi to bardzo długo i żmudna robota. Niestety punkty RP nie lecą tak szybko, a kasa również pozostawia wiele do życzenia. Najgorsze jest to, że „szanowne” R* z każdą kolejną aktualizacją zmniejsza wygrane za misję, aby wszyscy kupowali ich wirtualne $$$ za te prawdziwe $$$, chyba rzeczywiście myślą, że ludzie to idioci, ale mniejsza o to. Zapewne najbardziej interesują Was szybkie sposoby levelowania i zdobywania kasy. Nie będę opisywał starych metod, ponieważ zostały załatane, a te które jeszcze są pewnie wkrótce zostaną.

Mimo wszystko postaram się opisać w punktach poniżej co najlepiej robić, aby w miarę szybko się dorobić:

 • Najlepiej jest mieć już znajomych na wysokich levelach (od 45 w górę), dzięki temu będziecie mogli robić z nimi misje, które przynoszą znacznie większe dochody i punkty RP niż te początkowe.
 • Najlepsze misje daje Lester oraz Martin. Dają najwięcej $$$ oraz punktów RP. Dlatego warto dzwonić głównie do nich.
 • Za wszelką cenę unikajcie misji od Simeona! Są upierdliwe, a do tego mało wartościowe, omijać szerokim łukiem. Gerald daje w miarę proste i szybkie misje, za średnie nagrody. Można robić, jeśli znudziły Wam się te od Lestera i Martina. Ron również daje dobre misje, jednak wymagają one podróży na pustynne tereny. Co jakiś czas zadzwoni również do Was Trevor z jakąś misją, również warto je robić. Bywają trudniejsze, ale jest to dobrze wynagradzane.
 • Bierzcie udział w publicznych wyścigach i jedźcie ostrożnie, bez zbędnego szarżowania. Za wygranie lub zajęcie wysokiej pozycji, można sporo zarobić, czasami nawet ponad 10,000$ za paru minutowy wyścig. W wyścigach typu GTA dostajecie jeszcze dodatkowe punkty za eliminowanie przeciwników.
 • Tryb przetrwania daje 20,000$ za ukończenie 10 fali, jednak jest to dość trudne i długie do wykonania + wymagana jest naprawdę dobra ekipa z wysokimi levelami. Jednak jeśli macie sprawną ekipę, to warto je powtarzać, można się dobrze dorobić, ponieważ zarówno $$$ jak i RP są na wysokim poziomie.
 • Co jakiś czas dostaniecie SMS’a od Simeona z listą samochodów. Wybieracie dowolny z nich i najpierw jedziecie go przemalować, a potem odwozicie do portu. Można zarobić około 10,000$ za samochód w nienaruszony stanie (niektóre samochody są mniej warte).
 • Od Rangi 19 pojawią Wam się co jakiś czas opancerzone furgonetki na mapie. Warto się nimi zainteresować, bo czasami mogą wozić nawet do 10,000$. Musicie tylko rozwalić tylne drzwi (tak jak w singlu) i na drogę wysypią się worki z kasą, zbieracie je i uciekacie przed policją.

Sposób na bardzo szybkie levelowanie!

W chwili patcha 1.04 sposób nadal działa. Możecie zrobić 100 rangę dosłownie w przeciągu 2 dni. Wymagane są tutaj minimum 2 osoby. Jedna zakłada wyścig Criminal Records i zaprasza drugą. Ustawienia Standardowe i 3 okrążenia (nie więcej!). Najlepiej ustawić samochody klasy Super, aby przebiegało to jak najszybciej. Startujecie wyścig i jedziecie od siebie w miarę równych odstępach (nie wyprzedzajcie się). Na pierwszym okrążeniu wpadnie Wam około 3,000 RP, a na drugim około 1,000 RP, czyli za jeden wyścig, który trwa 1 minutę i 30 sekund, dostajecie około 4,000 RP. Możecie również bawić się w zakłady. Czyli osoba, która ma wygrać, obstawia na siebie 2,500$, a reszta daje 100$. Dzięki temu wygrany zgarnia dodatkowy 1000$ po przejechaniu mety.

Sposób na szybką kasę! (działa w wersji 1.04)

Metoda jest prosta jak budowa cepa i opiszę ją w kilku krokach:

 1. Przede wszystkim w opcjach Online, miejsce odnowienia się należy ustawić na „Ostatnia Pozycja”.
 2. Musimy mieć swój samochód/motor (im bardziej zmodyfikowany, tym lepiej, bo więcej hajsu będzie za jednym razem).
 3. Podjeżdżamy nim pod jakiś warsztat LS Customs.
 4. Wychodzimy do singla, tak żeby zapamiętała nam się lokacja obok warsztatu.
 5. Wracamy do multi i powinniśmy się pojawić w naszym samochodzie, obok warsztatu.
 6. Wjeżdżamy do warsztatu, sprzedajemy auto, ALE NIE WYCHODZIMY Z WARSZTATU!
 7. Wciskacie panel dotykowy i wchodzimy do menu „Online > Zmień postać”.
 8. W menu postaci wybieramy ponownie naszą postać i powinniśmy się odrodzić w naszym samochodzie, który znów można sprzedać.
 9. Powtarzaj i zgarniaj hajs!

Poniżej daje Wam listę rzeczy, które można odblokować wraz z kolejnymi levelami:

 • Ranga 1
  – Pistolet
  – Obrzyn (Combat Shotgun)
 • Ranga 2
  – Skoki Kaskaderskie
  – Ulepszone magazynki do pistoletów
 • Ranga 3
  – Warsztat (LS Customs)
  – Pegasus (kontakt w telefonie)
  – Sklepy (ciuchy, fryzjer, itd.)
  – Sklepy (do obrabowania)
  – Deathmatch 1 vs 1
  – Strzelnica
 • Ranga 4
  – Latarka do pistoletu
 • Ranga 5
  – Garaże
  – Dostarczenie własnego samochodu
  – Kino
  – Tłumik do pistoletu
  – Kompaktowe SMG
 • Ranga 6
  – Tennis
  – Golf
  – Rzutki
  – Siłowanie na ręke
  – Striptiz
  – Spojler do samochodu
 • Ranga 8
  – Import/Export (kradnięcie aut dla Simeona)
  – Zderzaki do samochodu (tylni)
  – Szyby (lekkie przyciemnienie)
 • Ranga 9
  – Wydech (chromowana końcówka)
  – Pistolet bojowy (Combat Pistol)
  – Powiększony magazynek do Pistoletu Bojowego
 • Ranga 10
  – Nagroda za głowę (dzwonimy do Lestera)
  – Pancerz 20% do samochodu
 • Ranga 11
  – Skoki spadochronowe
  – Tłumik do Pistoletu Bojowego
  – SMG
  – Niebieski spadochron (modyfikacja)
 • Ranga 12
  – Zrzuty robione przez Merryweather
 • Ranga 13
  – Zrzuty amunicji
 • Ranga 15
  – Tryb przetrwania (Survival)
  – Granaty
  – Tłumik do SMG
  – Czarny dym do spadochronu (modyfikacja)
  – Grill (modyfikacja do samochodu)
 • Ranga 16
  – Czerwony spadochron (modyfikacja)
 • Ranga 17
  – Testosteron
  – Strzelba tłokowa (Pump Shotgun)
  – Obniżone zawieszenie do samochodu
 • Ranga 18
  – Ataki na gang
  – Żółty dym do spadochronu
 • Ranga 19
  – Opancerzone furgonetki (można na nie napadać)
  – Przylepna Bomba (Sticky Bomb)
 • Ranga 20
  – Wsparcie helikoptera (od Merryweather)
  – Karnister
  – Kuloodporne opony
 • Ranga 21
  – Usuwanie poziomu poszukiwania (telefon do Lestera)
  – Karabin Snajperski
  – Xenony do samochodu
  – Spojlery do samochodu
 • Ranga 23
  – Malowanie do spadochronu
  – Maska do samochodu
 • Ranga 24
  – Karabin Szturmowy (Assault Rifle)
  – Pomarańczony dym do spadochronu
 • Ranga 25
  – Podrzucenie motorówką (telefon do Merryweather)
  – Materiały wybuchowe (bomba zapalna do samochodu)
 • Ranga 26
  – Klatka bezp. do samochodu
 • Ranga 27
  – Czerwony dym do spadochronu
 • Ranga 28
  – Malowanie do spadochronu (szerszeń)
 • Ranga 29
  – Szturmowy SMG
 • Ranga 30
  – Podrzucenie helikopterem (telefon do Merryweather)
  – Pancerz 40% do samochodu
  – Wydech do samochodu
 • Ranga 31
  – Przyciemnienie szyb do samochodu
 • Ranga 32
  – Malowanie do spadochronu (patriotyczne)
 • Ranga 33
  – Pistolet ppanc.
  – Karbonowa maska do samochodu
 • Ranga 35
  – Nasłanie najemników (telefon do Merryweather)
 • Ranga 36
  – Obniżone zawieszenie do samochodu
 • Ranga 37
  – Strzelba Szturmowa
 • Ranga 38
  – Malowanie do spadochronu
 • Ranga 40
  – Zniknięcie z radaru (tel. do Lestera)
  – Pokazanie graczy na radarze (tel. do Lestera)
 • Ranga 41
  – Maska do samochodu
 • Ranga 42
  – Karabinek
 • Ranga 44
  – Malowanie do spadochronu (tęcza)
 • Ranga 45
  – Zderzaki do samochodu
 • Ranga 49
  – Przyciemnienie szyb do samochodu
 • Ranga 50
  – Oprych (tel. do Lamara)
  – Nalot (tel. do Merrywather)
  – Pancerz 60% do samochodu
  – MG
  – Mat. wybuchowe do samochodu
 • Ranga 52
  – Wydech do samochodu
 • Ranga 53
  – Maska do samochodu
 • Ranga 56
  – Malowanie do spadochronu (czarne)
  – Obniżone zawieszenie do samochodu
 • Ranga 60
  – Granatnik
 • Ranga 64
  – Spojlery do samochodu
 • Ranga 70
  – Zaawansowany Karabin (Advanced Rifle)
 • Ranga 71
  – Obniżone zawieszenie
 • Ranga 90
  – Ciężki Karabin Snajperski
 • Ranga 100
  – Pancerz 100% do samochodu
  – RPG
 • Ranga 120
  – Minigun

 

braz Numero Uno / Numero Uno
GTA Online: Zdobądź pierwsze miejsce we wszystkich kompetetywnych rodzajach gier. / GTA Online: Obtain first place in all competitive game types.

Powtórka z rozrywki z GTA IV i Petrovicem. Kto robił, ten wie ile nerwów zabierał tamten pucharek. W dodatku nie ze względu na trudność, ale na bugi związane z zapisywaniem zwycięstw w każdej konkurencji. Na szczeście w GTA V sprawa nie już taka trudna, a można wręcz powiedzieć, że jest banalnie prosta. Co by nie przedłużać, poniżej lista z wymaganymi konkurencjami, które trzeba wygrać!

 • Wyścig lądowy – Standard
 • Wyścig lądowy – GTA
 • Wyścig lądowy – Rajd – jako Kierowca (tutaj wymagane są min. 4 osoby)
 • Wyścig lądowy – Rajd – jako Pilot (tutaj wymagane są min. 4 osoby)
 • Wyścig wodny
 • Wyścig powietrzny
 • Deathmatch
 • Zespołowy Deathmatch (wymagane min. 4 osoby)
 • Tenis
 • Golf
 • Rzutki
 • Siłowanie na rękę
 • Strzelnica (wystarczy wygrać dowolne wyzwanie)
 • Skoki Spadochronowe
 • Ukończyć Atak na Gang (dostępne od 18 Rangi)
 • Ukończyć 10 fal w trybie Survival (dostępne od 15 Rangi)

Wszystko można robić w trybie prywatnym, co też Wam zalecam! Pamiętajcie, że każda dyscyplina wymaga minimum 2 osób! Musicie zwyciężyć każdą konkurencje do pucharku, dlatego jeśli będziecie robić sami, to po prostu nie ma z kim wygrać, przez co puchar nie wpadnie. Jedyne rzeczy, które można zrobić solo to „Atak na Gang”, ponieważ nie jest on taki trudny. Co do konkurencji takich jak „Rajd” czy „Zespołowy DM” musicie mieć minimum 4 osoby, ponieważ zespoły muszą mieć minimum po 2 osoby. Jeśli chodzi o wyścigi lądowe, to najlepsza trasa do tego to „CRIMINAL RECORDS”. Warto również tutaj robić „Rajd”, bo nie trzeba HS’a, gdyż cała trasa prowadzi w okół więzienia, czyli jeździmy w kółko. Wasz przebieg możecie sprawdzać w: Statystyki > Odblokowania > Progres lub patrząc na nagrody i czy rośnie wskaźnik ukończeń/wygranych w Statystyki > Nagrody.

 

braz Midnight Club / The Midnight Club
GTA Online: Wykorzystaj zmodyfikowany pojazd do wygrania 5 wyścigów. / GTA Online: Use custom vehicles to win 5 races.

Pucharek bardzo prosty, jeśli tylko macie drugą osobę do pomocy. Można to zrobić dosłownie w kilka minut. Przede wszystkim potrzebujecie własnego samochodu w trybie online. Jeśli ukończyliście tutorial to powinniście go mieć, a raczej musicie.  Wasz samochód jest zawsze zaznaczony na radarze ikonką białego samochodu, albo stoi w garażu (jeśli owy posiadacie). Samochód nie musi być zmodyfikowany. Po prostu trzeba wygrać swoim własnym samochodem 5 razy. Zapamiętajcie sobie również klasę Waszego samochodu, aby potem nie tracić czasu na szukanie go. Klasa pokazuje się zaraz po nazwie, gdy do niego wsiądziecie (prawy dolny róg ekranu). Najszybciej zrobicie to poniższą metodą, gdy macie drugą osobę do pomocy:

 1. Jedna osoba zakłada prywatną sesję i robi wyścig „CRIMINAL RECORDS” (jest to najkrótsza trasa).
 2. Ustawienia standardowe, 1 okrążenie (albo 2 jeśli chcecie od razu dostać sporo RP), klasa samochodu wg Waszej, włączone własne samochody, reszta dowolna.
 3. Zapraszacie kolegę/koleżankę i startujecie wyścig.
 4. Po ukończeniu oboje klikacie „REPLAY” na ekranie wyboru i powtarzacie proces do momentu aż nie dostaniecie pucharku.

 

braz Selekcja nienaturalna / Unnatural Selection
GTA Online: Ukończ wszystkie 10 fal przetrwania. / GTA Online: Complete all 10 waves of a Survival.

Walka o przetrwanie odblokowuje się wraz z osiągnięciem Rangi 15. Jest to bardzo dobry sposób na zarobienie $$$ oraz zdobycie sporej ilości punktów RP. Jednak jest jeden warunek, potrzebna jest mocna i kumata ekipa! Bez tego ani rusz. Na upartego można zrobić 10 fal w 2 osoby, ale będzie to bardzo trudne, dlatego zalecam minimum 3 osoby. Najłatwiejszą mapą do zrobienia tego jest mapa Boneyard. Najlepsza miejscówka na tej mapie to w środku stodoły. Po 2 graczy na wejście i można tak spokojnie zrobić całe 10 fal. Nigdy nie wybiegajcie ze stodoły, jeśli jeszcze wszystkich nie zabiliście. Jeśli jesteście ranni to schowajcie się i niech Wam się odnowi energia, a koledzy zrobią resztę. Po kamizelkę i apteczkę wybiegajcie dopiero po ukończeniu fali. Umówcie się ze znajomymi, kto po którą biegnie, aby nie było zamieszania, ponieważ do następnej fali jest tylko 15 sekund. Nie polecam robić pucharku z randomami, przeważnie nie dotrwacie nawet do 2 fali. Podstawą tutaj jest dobra i ogarnięta ekipa z wysokim levelem i dostępem do większości broni. Oczywiście bronie są rozrzucone po mapie i jak ktoś nie ma to może podnieść, ale wiąże się to z ryzykiem szybkiej śmierci. Pucharek wpadnie Wam zaraz po ukończeniu 10 fali, łącznie z 20,000$ oraz ponad 3,000 RP.

 

braz Żywy GPS / Backseat Driver
GTA Online: Poprowadź kierowcę w rajdzie i zdobądźcie 1 miejsce. / GTA Online: Direct a driver to 1st place as co-driver in Rally Mode.

Pucharek wymaga minimum 4 osób, aby móc go zrobić! Jeśli robicie go tylko w 2 osoby, to pucharek po prostu nie wpadnie. Najszybszy sposób, to ustawić się w 4 osoby, jedna z nich zakłada sesję z wyścigiem na „CRIMINAL RECORDS”, ustawia tryb „RAJD”, daje 1 okrążenie, samochody „Super” i zostaje już tylko dobranie sobie partnera i roli. Dogadajcie się kto z kim jedzie, żeby nie było powtórzeń i każdy wygrał w innej roli, czyli jako pilot i jako kierowca.  Przejeżdżacie wyścig pare razy i każdy z Was ma to zaliczone. Jak już macie 4 osoby, to warto zrobić od razu „Zespołowy Deathmatch”, aby mieć to zaliczone do pucharku braz Numero Uno.

 

braz Szybki jak wiatr / Run Like The Wind
GTA Online: Przeżyj cały dzień przy wyznaczonej nagrodzie za swoją głowę. / GTA Online: Survive with a Bounty on your head.

Nagroda za głowę (Bounty) jest dostępna dopiero od 10 Rangi. Możemy sami dać nagrodę za kogoś (dzwoniąc do Lestera) lub też ktoś może za nas chcieć nagrodę. Można również kraść samochody NPCom i również dadzą za Was nagrodę. Najlepszy sposób to właśnie założenie sesji SOLO i kradnięcie cywilnych samochodów. W końcu dostaniecie SMS’a, że wyznaczono za Was nagrodę. Pozostańcie w tej sesji przez cały 1 dzień w grze (około 40 minut). Nie wchodźcie do sesji publicznej, gdy jest wyznaczona za Was nagroda, ponieważ gimbusy rzucą się na Was od razu. Zostańcie w sesji SOLO do momentu aż nie wpadnie Wam pucharek. Nie musicie robić go za jednym razem. Gdy zostanie wyznaczona za Was nagroda, to spokojnie możecie sobie wyjść z gry. Po powrocie będziecie ona nadal wyznaczona. Po prostu trzeba przeżyć 1 pełny dzień w grze z tą nagrodą, czy to z przerwami czy bez. Pamiętajcie tylko, żeby nie zostawiać postaci samej sobie, gdyż po około 13 minutach nieobecności, gra Was wywali do trybu single player. Także albo ustawcie sobie gałkę w jakąś stronę by postać non-stop chodziła, albo wsadźcie ją do helikoptera i zostawcie wciśnięte / cały czas. Sposób jest sporo, by nie wywaliło Was.

 

braz Czyściciel / Clean Sweep
GTA Online: Ukończ atak na gang bez zgonu, zabijając przynajmniej 10 przeciwników. / GTA Online: Finish a Gang Attack without dying and kill at least 10 enemies.

Ataki na gang odblokowują się po osiągnięciu Rangi 18. Objawiają się one na mapie radarze w postaci czerwonego okręgu. By rozpocząć atak na gang, trzeba wejść do środka i zaatakować jednego z członków (czerwony punkt na radarze). Gangi przeważnie zawierają 15 przeciwników do zabicia. Nie jest to nic trudnego, ale podstawą jest dobra miejscówka! Nie biegajcie na pałę, bo przeciwnicy zawsze atakują z kilku miejsc jednocześnie, więc bardzo łatwo umrzeć. Pamiętajcie, że aby zdobyć puchar nie można umrzeć ani razu oraz zabić minimum 10 przeciwników! Spokojnie zrobicie to sami, bo nie jest to trudne, trzeba tylko być ostrożnym. Każda lokacja pojawia się między danymi porami, są 3 przedziały:

 • od 4:00 do 12:00
 • od 12:00 do 20:00
 • od 20:00 do 4:00

Poniżej daje Wam mapę z lokacjami gangów:

Mapa wykonana przez użytkownika ttech10 z forum psu.com
http://imgur.com/c1UAYiL

 

srebro Zbieracz nagród / Decorated
GTA Online: Zdobądź 30 platynowych nagród. / GTA Online: Earn 30 Platinum Awards.

Najtrudniejszy pucharek online! Nawet zdobcie 100 Rangi nie będzie takie nużące i czasami frustrujące. W grze online macie swego rodzaju nagrody za wykonywanie różnych czynności. Nagród jest mnóstwo i dostajecie je dosłownie za wszystko. Od skakania samochodami, poprzez bezkolizyjną jazdą aż po zrobienie 500 headshotów żywym graczom. Jest w czym wybierać, niektóre są trudniejsze, a niektóre łatwiejsze. W każdym razie trochę czasu Wam zajmie zrobienie tego. Pucharek można boostować w 2 osoby, niektóre rzeczy nawet tego wymagają (np. wygranie 25 siłowań na rękę).  Dlatego każdemu zalecam zrobienie tego co można samemu, a na koniec zostawić sobie rzeczy, które wymagają min. 2 osób. Warto dodać, że wiele nagród jest związanych z trybem Deathmatch oraz samym zabijaniem danym rodzajem broni (chodzi o rodzaj, a nie o stricte daną broń, czyli liczone są zabicia pistoletami, karabinami, itd.). Jeśli lubicie ten tryb to warto spędzić w nim więcej czasu, ponieważ możecie zgarnąć sporo łatwych nagród (np. za zabijanie ludzi, ukończenie 25 meczy, wygranie 25 zespołowych meczy, itd.). Nasz forumowy kolega Duszol_PL stworzył dla Was listę najłatwiejszych i najszybszych nagród. Poniżej możecie je sobie zobaczyć. Lista jest bardzo dobra i bez problemu z nią zrobicie 30 nagród.

1. Mistrz kierownicy – wygraj 50 wyścigów – zrobione podczas boostowania ‚Criminal Records’.
2. Pirat drogowy – zabij 3 przeciwników podczas wyścigu GTA i wygraj – łatwe do zrobienia ze znajomym, można we dwóch.
3. Klasa sama dla siebie – wygraj 1 wyścig niestandardowym, własnym autem – do innego trofeum potrzebne jest 5 takich wyścigów.
4. Powoli od tyłu – przebij się 20 razy z ostatniego na pierwsze miejsce – wpadło podczas boostowania CR.
5. Rekordzista – ustal 1 rekord świata – wpadło podczas boostowania CR.
6. Wąchaj pył – ustal 25 razy najszybszy czas okrążenia podczas wyścigu – wpadło podczas boostowania CR.
7. Każdy wyścig – wygraj każdy rodzaj wyścigu – wodny, powietrzny, lądowy GTA, lądowy standard i Rajd, potrzebne również do innego trofeum.
8. Ocalały – przeżyj 10 fal trybu walka o przetrwanie – potrzebne do dwóch innych trofeów, najlepiej robić w 4 osoby.
9. Forma ponad normę – wygraj 25 siłowań na rękę – można szybko zrobić ze znajomym.
10. Malarz – oznacz wszystkie cele w rundzie krzyżowej na strzelnicy – ustawka ze znajomym.
11. Wszechstronny – wygraj w każdym trybie w grze – prawdopodobnie to samo co w trofeum Numero Uno.
12. Doświadczony kierowca – weź udział w 25 różnych wyścigach – przy okazji można próbować wygrywać w różnych typach wyścigów, do innej odznaki.
13. Sprzątacz – 5 ataków na gang w jednej sesji – dokładna mapa
14. Hazardzista – partia rzutek w 6 rzutach – trzeba trafić 60-60-60-45-36-40, można zrobić solo.
15. As – wykonaj 25 asów serwisowych – najłatwiej z kolegą, wystarczy nie odbierać serwów.
16. Wirujący zad – wykup 25 tańców w night clubie – wystarczy zamówić tancerkę i naokrągło przerywać i zamawiać tańce.
17. Człowiek stylówa – należy przebrać się 25 razy – powinno wpaść naturalnie.
18. O włos – należy zmienić fryzurę 25 razy – wybieramy najtańsze fryzury i kupujemy na przemian.
19. Kiedy psy latają – trzeba zestrzelić 25 śmigłowców policyjnych – najlepiej granatnikiem, RPG, czołgiem lub buzzardem.
20. Złodziej samochodów – ukradnij 500 aut – wybieramy jakąś misję, gdzie nie może gonić nas policja np. od Geralda, idziemy na autostradę i kradniemy.
21. Uzbrojony złodziej – obrabuj wszystkie 20 sklepów – potrzebne również do innego trofeum.
22. Wielki wybuch – wysadź 500 pojazdów – polecam czołg, potrzebna ranga 70 i 1,5 miliona by kupić.
23. Bez zarysowań – jeździj 30 minut nie uszkadzając pojazdu – najlepiej na lotnisku robić ‚bączki’.
24. Mila nad ziemią – lataj przez 4 godziny helikopterem – jeśli nie lubimy latać, można związać R1 i R2 gumką recepturką i iść obejrzeć film.
25. Tuner – zmodyfikuj maksymalnie auto – trzeba kupić każdy typ modyfikacji i chromowany lakier.
26. To lata – trzeba zrobić 25 stumetrowych skoków – polecam rampę dzięki której przeskakujemy na teren południowego lotniska.
27. Jednokołowiec – przejedź na jednym kole określony dystans – w wyścigu ‚Odlot’ motocyklem 801RR jedziemy na kole z początku do końca pasa.
28. Seryjny morderca – ciąg 10 zabójstw w trybie deathmatch – ustawka, skill lub szczęście.
29. Wykurzyć ich – zabij najwięcej przeciwników podczas ataku na gang – potrzebna druga osoba; inne trofeum wymaga zabicia 10 członków gangu nie ginąc.
30. Najkrwawszy z bandy – zabij najwięcej przeciwników w trybie przetrwania – nie trzeba kończyć 10 rund; ustawka.

Jak już pisałem, jest to teoretyczna lista najłtawiejszych pucharków. Nie musicie się nią kierować, jako że nagród jest naprawdę sporo. Cały swój przebieg możecie sprawdzić na stronie:
http://pl.socialclub…v/career/awards oraz w menu gry: PAUZA > Statystyki > Nagrody

 

braz Wietrzenie kas / Stick Up Kid
GTA Online: Obrabuj wszystkie 20 sklepów. / GTA Online: Hold up all 20 Stores.

Sklepy są dostępne od razu po ukończeniu tutoriala. Oznaczone są na mapie ikonką .  Zaliczony sklep będzie miał obok zielonego ptaszka . By obrabować sklep, wystarczy podejść do sprzedawcy i wycelować w niego broń. W prawym dolnym rogu pojawi się niebieski pasek z pozostałym czasem do obrabowania. Można go przyspieszyć poprzez mówienie do headseta, wystarczy nawet dmuchać w niego, byle był jakiś dźwięk. Szybsza opcja to po prostu zabicie sprzedawcy i podejście do kasy i wciśnięcie . Weźmiecie kasę znacznie szybciej, ale będzie to tylko 1/3 tego co dałbym Wam sprzedawca. Również gdy zabijacie sprzedawcę, to automatycznie macie 3 gwiazdki. Także rozważcie tą opcję dokładnie. Ja zalecam robienie tego standardową metodą, czyli wycelowanie i poczekanie. Dzięki temu poziom poszukiwania jest mniejszy oraz zawsze to troszkę więcej hajsu w kiszeni. Sklepów na mapie jest 20 i zalecam robić wszystkie w trybie SOLO. Jeśli zostaniecie złapani lub zabici przez policję po obrabowaniu to sklep nie jest zaliczany. By został zaliczony, trzeba go obrabować i uciec. Pamiętajcie, że będąc ściganym, możecie zadzwonić do Lestera, aby usunął Wam poziom poszukiwania (500$). Tylko działa to raz na kilka minut (bodajże raz na 2 lub 3 minuty). Dlatego warto to użyć, gdy wskoczy Wam więcej niż 2 gwiazdki.

 

braz Miłego pobytu / Enjoy Your Stay
GTA Online: Skorzystaj ze wszystkiego, co ma do zaoferowania Los Santos. / GTA Online: Participate in everything Los Santos has to offer.

Pucharek na szczęście nie jest taki trudny jak może się wydawać. Tak naprawdę jest on banalnie prosty. Wymagane są jednak minimum 2 osoby do jego zrobienia. Na szczęście nie chodzi tutaj o zaliczenie każdego możliwego meczu czy wyścigu, bo byłoby to lekkie przegięcie. Chodzi po prostu o skorzystanie z każdej aktywności, która jest na mapie, czyli np. fryzjer, ubrania, aktywności sportowe, itd. Lista aktywności, które trzeba wykonać, aby zdobyć pucharek:

 • Obrabować sklep
 • Kupić nowe ubranie
 • Zmienić sobie fryzurę
 • Zrobić sobie tatuaż (najlepiej na torsie)
 • Kupić prywatny taniec w Strip Klubie  
 • Pójść na strzelnice (min. 1 wyzwanie ukończyć)
 • Wziąć udział w siłowaniu na rękę (wymagane 2 osoby, nie trzeba wygrywać)
 • Zagrać w golfa  (wymagane minimum 2 osoby, nie trzeba wygrywać)
 • Zagrać w tenisa  (wymagane minimum 2 osoby, nie trzeba wygrywać)
 • Zagrać w rzutki  (wymagane minimum 2 osoby, nie trzeba wygrywać)

Cześć tych aktywności odkrywa się dopiero po zdobyciu odpowiedniej rangi, jednak już w okolicach Rangi 6, powinniście mieć dostęp do każdej z tej aktywności.  Pamiętajcie również, że nie trzeba wygrywać, wystarczy wziąć udział w danej aktywności. Wielu ludzi pisało, że pucharek im nie wpada po ukończeniu wszystkich tych aktywności. Z tego co czytałem w sieci, powodem jest zglitchowany tatuaż. Dlatego spróbujcie zmień tatuaż lub zrobić go w innym miejscu na torsie. Przebieg ukończonych zadań możecie sprawdzić w: PAUZA > Statystyki > Odblokowania > Progres

 

braz Trybik w ekipie / Crew Cut
GTA Online: Ukończ akcję jako członek ekipy. / GTA Online: Complete a Job as a member of a Crew.

Przede wszystkim trzeba dołączyć do CREW/EKIPY, aby móc dostać ten pucharek.  Ekipę możecie znaleźć/założyć tutaj: http://socialclub.ro…games.com/crews. Jeśli nie chcecie szukać, to zapraszamy od naszej ekipy: http://socialclub.ro…s3site_squadron. By zdobyć puchar, wystarczy ukończyć jakąkolwiek misje, wraz z innymi członkami ekipy.  Najszybciej to zrobicie dzwoniąc do Geralda po misję i szybko ją wykonać. Gdy misja dobiegnie końca, pucharek będzie Wasz.

 

braz Pełny zwrot / Full Refund
GTA Online: Zabij złodzieja, który cię okradł. / GTA Online: Kill the thief that mugged you.

Przede wszystkim, by wykonać ten pucharek, potrzebna jest osoba z minimum rangą 50.  Jeśli macie wśród znajomych kogoś takiego, to możecie go poprosić o pomoc, ponieważ Wy możecie mieć nawet rangę 3. Potrzebna jest osoba z 50 rangą, ponieważ dopiero od tego poziomu można zadzwonić po oprycha, który obrabuję wybraną postać na serwerze. Wezwanie oprycha kosztuje 1000$, a osoba obrabiana musi mieć przy sobie jakąś gotówkę, najlepiej jak najmniej. Gdy oprych zostanie wezwany, to po chwili pojawi się u ofiary. Dźgnie was nożem i ukradnie Waszą kasę, którą mieliście przy sobie.  Pamiętajcie tylko, żeby ofiara nie stała gdzieś w trudno dostępnym miejscu, ponieważ oprych nie znajdzie Was.  By zdobyć puchar, musicie go po prostu zabić. Będzie on uciekał przez jakiś czas, przeważnie na nogach, także ze złapaniem go i ubiciem nie powinno być żadnego problemu. Zaraz po tym pucharek jest Wasz.

 

braz Telefon do kumpla / Dialling Digits
GTA Online: Zadzwoń po śmigłowiec wsparcia. / GTA Online: Call for a Backup Helicopter for the first time.

Trofeum możliwe do zdobycia dopiero po ukończeniu 20 levelu. Zadzwoni do Ciebie  Merryweather z informacją, że możesz używać teraz wsparcia. Aby je aktywować włącz telefon, wybierz „Kontakty” i następnie  Merryweather. Wezwanie helkoptera kosztuje 5,000$, a trofeum wpadnie w momencie wylądowania maszyny.

 

braz Amerykańskie marzenie / American Dream
GTA Online: Zdobądź dom, garaż i ubezpieczony pojazd. / GTA Online: Own an Apartment, Garage and an Insured Vehicle.

By zdobyć pucharek, trzeba zakupić mieszkanie, garaż oraz mieć ubezpieczony samochód. W grze jest sporo mieszkań razem z garażem, najtańsze jest za około 80,000$ i posiada 2 miejsca na samochody. Najdroższe to apartament za 400,000$ i posiada 10 miejsc. Nie można mieć kilku mieszkań, albo mieszkania i garażu osobno. Można mieć jedynie jedną nieruchomość w jednym momencie. Pamiętajcie również, że jak będziecie kupować jakieś droższe mieszkanie, to płacicie jedynie różnię pomiędzy nimi, czyli np. przechodząc z mieszkania za 80,000$ do apartamentu za 400,000$ płacicie różnicę, czyli 320,000$.

Jeśli już kupiłeś najdroższy apartament i wciąż nie masz pucharku, czytaj poniżej!
Wielu z Was zapewne kupiło od razu najdroższy apartament i zrobiło to z ulicy poprzez .  Jednak nie lękajcie się, można zdobyć pucharek i nie tracąc przy tym ani jednego dolara! Stosujcie się do poniższych kroków:

 1. Najpierw wchodzicie do internetu i na stronę „Dynasty8”.
 2. Odnajdujecie dowolny dom/apartament razem z garażem, na który Was stać.Za sprzedać apartamentu dostaniecie 200,000$ zwrotu, ale i tak nie ma to wielkiego znaczenia.
 3. Kupujecie daną nieruchomość PRZEZ INTERNET! Musicie kupić poprzez internet, to jest najważniejsze! Tylko w ten sposób może wpaść Wam pucharek.
 4. Jak dokonacie zakupu, to nie wychodzicie z przeglądarki, nie robicie dosłownie nic, tylko czekacie aż wpadnie puchar.
 5. 5. Jak tylko wpadnie puchar, to wysuwacie płytę z napędu i gotowe. Po powrocie będziecie mieć wszystko po staremu oraz rzecz jasna sam pucharek.

 

braz Nowa perspektywa / A New Perspective
Spędzono 15 godzin grając w GTA V w pierwszej osobie. / You played GTA V in first person mode for 15 hours.

Jak wszyscy wiemy, widok FPP to nowość w GTA V na konsole nowej generacji.  Na PS4 uruchamiamy go po wciśnięciu touchpada. Zapewne większości z Was wpadnie ten pucharek sam, bo większość będzie chciała doznać świata GTA z widoku FPP. Pucharek dotyczy zarówno singla jak i multi, także można spokojnie zrobić kilka godzin tu i tu.

 

Poradnik napisany w całości przeze mnie na bazie własnych doświadczeń z grą.
Poradnik w całości wykonany przez Patricko.

Zabrania się kopiowania oraz rozpowszechniania bez zgody autora!

 

Podziękowania za pomoc przy tworzeniu dla:
– Duszol_PL
– Dilerus
– Josephineola
– Shemaforash
– Sushi