Kolejny BD pojawił się w styczniowej rozpisce premier. Tym razem trafiliśmy na młodzieżowe „Mroczne umysły”, które oparte są na serii bestsellerowych książek. Czy warto zaopatrzyć się w to wydanie? Zapraszamy do przeczytania naszej opinii.
FILM:
Mam wrażenie, ze mój czas ekscytacji filmami dla młodzieży już minął. Nie zmienia to jednak faktu, że każde pokolenie powinno mieć swoją przewodnią produkcję. Dla jednych był to „Harry Potter”, dla innych „Igrzyska śmierci”, a dla starszych „Star Warsy” czy „Jumanji”. Mroczne umysły idealnie wpisują się w ten trend. Jednak mam z tym filmem kilka problemów, o których postaram się krótko opowiedzieć w poniższym tekście.
Pamiętacie „Niezgodną” i podział ludzi na grupy, różniące się zdolnościami? „Mroczne umysły” opierają się na tym samym pomyśle, jednakże tutaj skupiamy się na kolorach i nadprzyrodzonych zdolnościach. Nie wiadomo skąd się wzięły i dlaczego występują tylko u młodszego pokolenia, ale jedno jest pewne – stanowią zagrożenie dla ludzkości, a jak wiadomo – wszystko zagrażające życiu trzeba odizolować. Najpotężniejsi zostają przydzieleni do pomarańczowych i jest wśród nich główna bohaterka – Ruby. Dziewczyna ukrywa swoje zdolności w obawie o swoje życie, jednakże udaje jej się wydostać z obozu i wyrusza w drogę pełną przygód, na której spotka trójkę przyjaciół, co diametralnie zmieni jej egzystencję.
Największe pozytywne zaskoczenie to aktorzy odgrywający dwie główne role – Ruby oraz Liama. Jak na tak młodych ludzi zagrali bardzo dojrzale, nie przesadzając z nadmierną ekspresją emocji. Co równie ważne – cała czwórka stanowi nierozłączną całość i widać, iż na planie wszyscy świetnie się bawili. Totalnym nieporozumieniem jest natomiast odtwórca głównego złoczyńcy, który nie dość, że jest makabrycznie rozpisany, to do tego dochodzi jeszcze aspekt wyboru aktora. Osoba bez najmniejszej charyzmy, nawet przez moment nie przekonała mnie do siebie podczas trwania całego filmu.
W ucho wpadła mi jedna piosenka, którą niezwłocznie dodałam do listy utworów – mowa o utworze „Hurt somebody”, wykonywanym przez Julię Michaels i Noah Kahana. Reszta soundtracku jest ogromnie mierna, a co za tym idzie kompletnie do zapomnienia. Całość kręcona była w przepięknej Atlancie, przez co mamy tutaj bardzo zróżnicowane plany – od leśnych, po zniszczone sklepy i klimatyczne miejscówki.
Nie powiem, żeby źle mi się to wszystko oglądało. Ogromnym minusem jest sam aktor grający głównego antagonistę, a cała reszta rozpływa się w średniej klasie, wychylając się gdzieniegdzie w stronę dobrego filmu. Z chęcią obejrzałabym kolejne odsłony przygód dzieci, jednakże patrząc na box-office, a co za tym idzie finansowy aspekt – raczej nie ma na to szans. Na świecie film zarobił nieco ponad 40 milionów, przy budżecie oscylującym w okolicach 30 milionów. Być może zawiodła promocja filmu – przed premierą fizycznego nośnika szczerze nie miałam bladego pojęcia o tej produkcji. To nie jest zły film – jeżeli podobały się Wam na przykład „Igrzyska śmierci” to warto sobie włączyć „Mroczne umysły” w jakiś wieczór.
WYDANIE PUDEŁKOWE:
Na okładce sporo się dzieje. Z przodu mamy dodatkową informację o nośniku i wersji dźwiękowej filmu. Ponadto mamy tutaj cytat, który pokrywa się ze stricte powtarzanym przekazem filmu „The only people who would ever help us are us.”. Jeszcze znaleziono miejsce na wspomnienie o producentach filmów, którzy maczali swoje palce przy „Stranger Things” oraz „Nowym początku”. Bok to natomiast tytuł filmu oraz prostokąt z główną bohaterką – Ruby. Z tyłu znajdziemy za to sporo screenów – z czterema głównymi bohaterami oraz trzy żywcem wyjęte z filmu, które przedzielone są pasem informacji o materiałach dodatkowych. Na samej górze standardowy opis dystrybutora, a na dole okładki specyfikacja wydania. Menu płyty niestety nie zostało przetłumaczone na język polski.
Dodatki zostały przetłumaczone na język polski, z wyjątkiem komentarzy twórców. Ogółem materiałów jest na około trzy godziny, ale na szczególną uwagę zasługuje filmik o samej reżyserce. W skrócie pokazuje drogę – jak od animatora zostać reżyserem. Do tego dochodzi niesamowity i unikatowy styl prowadzenia filmu, oparty na sztuce animacji. Trzeba przyznać, że twórcy podeszli do tych wszystkich materiałów bardzo poważnie.
SPECYFIKACJA WYDANIA:
Czas trwania: | 104 minuty / 01:43:47 |
Obraz: | 1080 High Definition ; 16:9 ; 2:39:1 |
Dźwięk: | DTS-HD MA 7,1: angielski
DD 5.1: angielski, czeski, hindi, hiszpański, polski dubbing, portugalski, tajski, turecki, węgierski |
Napisy: | angielskie, bułgarskie, chorwackie, czeskie, francuskie, greckie, hindi, hiszpańskie, islandzkie, kantońskie, koreańskie, malezyjskie, mandaryńskie, polskie, rumuńskie, serbskie, słowackie, słoweńskie, tajskie, tureckie, węgierskie |
Menu: | j. angielski |
EAN: | 5903570074189 |
Dystrybucja: | Imperial CinePix |
LISTA DODATKÓW:
- Pamiętaj – spojrzenie na scenę pocałunku Ruby i Liama / Remember – A look beyond Ruby and Liam’s last kiss (orignal animatic by Jennifer Yuh Nelson) – 00:03:56 – Animacyjne szkice jednej z ważniejszych scen w filmie, opcjonalnie można włączyć komentarz twórców.
- Scena niewykorzystana / Deleted scene – 00:01:28 – Konfrontacja dwóch głównych bohaterów w aucie. Opcjonalnie z komentarzem twórców
- Gagi / Gag Reel – 00:03:44 – Prawie cztery minuty nieudanych ujęć z planu.
- Jennifer Yuh Nelson: Bohaterka za kamerą / Jennifer Yuh Nelson: Heroine at the helm – 00:17:24 – Po 12 latach tworzenia „Kung fu Pandy” nadszedł dla Jennifer Nelson czas tworzenia filmu fabularnego. Przesympatyczny materiał o procesie tworzenia filmu.
- Ruby: okiełznać nadzieję / Ruby: Harnessing hope – 00:04:54 – Krótki filmik o głównej bohaterce.
- Liam: skomplikowany związek / Liam: A compliated relationship – 00:05:07 – Przyjrzyjmy się dokładnie Liamowi.
- Pulpet: znalezienie rodziny / Chubs: Found family – 00:04:13 – Materiał o głównym komiku filmu.
- Zu: przebudzone zdolności / Zu: Awakened abilities – 00:05:54 – Najtrudniejsza do zagrania postać w filmie – Zu,
- Clancy: tworzenie przyszłości / Clancy: Crafting a possible future – 00:05:59 – Czarny charakter na celowniku.
- Opcjonalny komentarz / Feature commentary by Jennifer Yuh Nelson, Dan Leine and Dan Cohen – 01:43:47 – Komentarz twórców bez polskich napisów
- Storyboardy a finalne sceny – porównanie / Storyboard to screen comparison – 00:00:59 – Porównanie ze szkicami jednej ze scen.
- Siła Georgii / The power of Georgia – 00:05:00 – Dlaczego wybrano Atlantę do kręcenia filmu?
- Za kulisami w Georgii / Behind the scenes in Georgia – 00:02:06 – Dystopiczna przyszłość i natura Georgii.
- Galeria / Gallery -00:02:08 – 25 fotek z planu.
- Zwiastun / Theatrical trailer – 00:02:11