Alan Wake 2

Zobacz recenzję
3/10
20-25H
x1
x0
x1
x65
67
0
20
0
1
67
0
20
0
1

 

Alan Wake 2 ma prosty zestaw pucharków. Można grać na dowolnym poziomie trudności. Skupić się jedynie trzeba na znajdźkach, których część można niestety pominąć. Ale ogólnie i tak jest ich mniej niż w części poprzedniej oraz są ciekawsze. Reszta trofeów to kwestia fabularna oraz używania mechanik gry. Nic z czym ktokolwiek miałby większy problem.

 

Krok po kroku:

Trofea możliwe do przeoczenia: Wszystkie związane za znajdźkami, jeśli nadpiszemy zapis sprzed punktu bez powrotu. Oprócz tego szczególnie należy uważać na braz Bracia Koskela oraz braz Ślad pisarza.

UWAGA! W starszej wersji gry można było natrafić na błąd z pucharkiem braz Bracia Koskela. Dzieje się tak, gdyż z jakiegoś powodu gra nie zaliczała nagrania „Coffee World” (18:09) jako obejrzane. Jeśli swego czasu mieliście z tym problem został on załatany wraz z aktualizacją w wersji 1.00.13. Nie musimy w takim wypadku zbierać wszystkich reklam od nowa. Ta brakująca powinna się pojawić automatycznie i przyczynić się do uzyskania wspomnianego trofeum.

Alan Wake 2 to gra, którą przyjemnie i wygodnie możemy ukoronować platynką w jednym przejściu. Nie musimy decydować się na żaden konkretny poziom trudności. Nie ma do tego żadnych trofeów, więc możemy grać na jakim naw wygodnie.

W gruncie rzeczy polecam skupić się przede wszystkim na znajdźkach, gdyż część z nich jest niebezpiecznie pomijalna. Ogólnie zaś można przegapić praktycznie wszystkie jeśli nadpiszemy sobie slot zapisu sprzed punktu bez powrotu. Gra nas informuje dokładnie kiedy jest ten moment. Dodatkowo w polecam w ogóle NIE KRORZYSTAĆ z ręcznego przełączania się między bohaterami za pomocą kałuży w bezpiecznych miejscach. Znajdźki są w materiale z opisu trofeum braz Rustykalny urok są ustawione w kolejności związanej z automatycznym przełączaniem przez grę w kluczowych momentach fabularnych. Ręczna zmiana spowoduje, że możecie coś ewentualnie przegapić.

Warto też sobie ogarniać przy okazji trofea związane z konkretnymi mechanikami, by mieć je z głowy:

 • braz Wyrwij się z jego pola
 • braz To jest ta chwila
 • braz Blask pośród nocy
 • braz Pogoń za źródłem
 • braz Cel-pal
 • braz Błogostan
 • braz Powstrzymaj potwora
 • braz Powalające widoki
 • braz Papatki
 • braz Na raz

W materiale ze znajdźkami generalnie nie umieszczono też rozwiązań związanych z pchnięciem fabuły do przodu. Nie ma w grze w sumie żadnych trudnych momentów i zbierając dowody gra sama nas dobrze naprowadzi na dalsze tropy. Na terenie Coffee World jest jednak taki nieco mniej oczywisty moment, który w razie czego poniżej rozpiszę w kontekście miejsc poszukiwań kluczowych przedmiotów.

Dotarcie do bossa na obszarze Coffee World:

 • Z bezpiecznego pomieszczenia w szopie, gdzie schodziliśmy pod ziemię zabieramy bezpiecznik. Leży on na stole niedaleko termosu do zapisywania stanu gry.
 • Badamy całą platformę stojącą przed szopą.
 • Na stoliku niedaleko platformy znajdziemy listę z potrzebnymi przedmiotami.
 • Idziemy do atrakcji o nazwie Espresso Express. Tam musimy zamontować bezpiecznik, a następnie odpalić karuzelę. Otworzy nam się przejście. Przechodzimy pod platformą i zabieramy moduł sterujący. Potem możemy wyjść na zewnątrz.
 • Kasetę znajdziemy za tekturową, machającą do nas postacią przy stoiskach na drodze do Fair Trade Fun Zone.
 • Nóż znajdujemy w sklepiku Gift Shop.
 • Maskę znajdziemy przy studni w pobliżu platformy do której muśmy te wszystkie rzeczy zanieść. Może się tu okazać konieczne układanie dowodów i profilowanie.
 • Po ułożeniu wszystkich przedmiotów na platformie pojawi się opcja wejścia do studni prowadzącego do starcia z bossem.


          
Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Grę udostępnił wydawca
Ikona osiągnięcia: Sisu</span> / <span>Sisu

Sisu / Sisu

Zdobądź wszystkie trofea. / Gain all trophies

Platynowe trofeum. Wpadnie jak uporamy się z pozostałymi.

Ikona osiągnięcia: Wyrwij się z jego pola</span> / <span>Escape its Gravity
10

Wyrwij się z jego pola / Escape its Gravity

Użyj racy, aby wyrwać się z pochwycenia przez wroga. / Use a Hand Flare to escape an enemy Grapple

Pucharek związany z mechaniką gry. Raca oprócz możliwości rzucenia w przeciwnika oferuje także możliwość wyrwania się z chwytu. Przeciwnicy losowo używają możliwości złapania nas, wiec czasem trzeba poczekać, by im się zachciało. Gdy to jednak nastąpi dajemy się złapać i gdy na ekranie pojawi się ikonka do użycia flary wciskamy przycisk . W razie czego na poniższym gifie widać moment zdobycia trofeum.

Ikona osiągnięcia: To jest ta chwila</span> / <span>This is the Moment
10

To jest ta chwila / This is the Moment

Wykonaj w ostatniej chwili unik pozwalający ci uniknąć ataku wroga. / Dodge at the last minute to avoid an enemy attack

Pucharek związany z mechaniką gry. Uniki wykonujemy wciskając przycisk . By otrzymać pucharek musimy dokonać tego tuż przed atakiem. Dobrymi przeciwnikami do tego trofeum są wilki, gdyż mają łatwy do zauważenia wyskok od przodu. Wystarczy odpowiednio wyczekać i wykonać unik. W razie czego na poniższym gifie widać moment zdobycia trofeum.

Ikona osiągnięcia: Nieostatnia</span> / <span>Not the Last
10

Nieostatnia / Not the Last

Podnieś pierwszą stronę maszynopisu. / Pick up the first Manuscript Page

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Stron maszynopisu podczas gry i tak podniesiemy znacznie więcej, choć nie ma konieczności zebrania ich wszystkich pod kątem trofeów.

Ikona osiągnięcia: Blask pośród nocy</span> / <span>Shining in the Night
10

Blask pośród nocy / Shining in the Night

Zapal racę, żeby okiełznać wrogów. / Ignite a Hand Flare to keep enemies at bay

Pucharek związany z mechaniką gry. Racę znajdujemy w połowie rozgrywki. Jest to przydatny przedmiot, którym strzelamy w dane miejsce rozświetlając cały obszar i zdejmując u wrogów tarcze mroku oraz w ogóle ich niszcząc. Do pucharka wystarczy jednorazowo z niego skorzystać.

Ikona osiągnięcia: Tajne skrytki</span> / <span>Secret Stashes
10

Tajne skrytki / Secret Stashes

Odkryj jedną skrytkę kultu i jedną śniadaniówkę. / Discover one Cult Stash and one Lunch Box

Trofeum związane ze znajdźkami. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Musi być sposób</span> / <span>Finding a Way
10

Musi być sposób / Finding a Way

Znajdź śrubokręt. / Find the Screwdriver

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie podczas wizyty w Coffee World. Będzie to przedmiot niezbędny, by ukończyć główny wątek, ale w jego lokalizacja zaznaczona jest na materiale wideo ze znajdźkiami w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Szybkie cięcie</span> / <span>Cut Short
10

Szybkie cięcie / Cut Short

Znajdź nożyce do prętów. / Find the Boltcutters

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie podczas etapu starcia z jednym z bossów. Będziemy musieli zdobyć nożyce by przejść dalej.

Ikona osiągnięcia: Pogoń za źródłem</span> / <span>Chased the Source
10

Pogoń za źródłem / Chased the Source

Zniszcz źródło. / Destroy a Source Point

Pucharek związany z mechaniką gry. Przeciwnicy po zdjęciu tarczy mroku latarką, czy flarą często odsłaniają widoczne słabe punkty. Wystarczy potem w nie strzelić, by momentalnie pokonać przeciwnika. W razie czego na poniższym gifie widać moment zdobycia trofeum.

Ikona osiągnięcia: Rozwiany mrok</span> / <span>Darkness Coiled
10

Rozwiany mrok / Darkness Coiled

Zniszcz tarczę mroku. / Destroy a Darkness Shield

Pucharek związany z mechaniką gry. Niszczenie tarcz mroku będzie konieczne, by móc się pozbywać przeciwników. Otoczeni są oni bowiem taką tarczą, dzięki czemu są odporni na ostrzał. Tarcze możemy zdejmować wszelkimi przedmiotami oświetlającymi. Latarka, flary, raca i tym podobne.

Ikona osiągnięcia: Dziwna rzeczywistość</span> / <span>Strange Reality
15

Dziwna rzeczywistość / Strange Reality

Rozwiąż pięć zagadek z rymowanek. / Solve five Nursery Rhyme puzzles

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Bracia Koskela</span> / <span>The Koskela Brothers
15

Bracia Koskela / The Koskela Brothers

Obejrzyj wszystkie reklamy braci Koskela. / Watch all Koskela brother commercials

Możliwe do przeoczenia

UWAGA! W starszej wersji gry można było natrafić na błąd z tym pucharkiem. Dzieje się tak, gdyż z jakiegoś powodu gra nie zaliczała nagrania „Coffee World” (18:09) jako obejrzane. Jeśli swego czasu mieliście z tym problem został on załatany wraz z aktualizacją w wersji 1.00.13. Nie musimy w takim wypadku zbierać wszystkich reklam od nowa. Ta brakująca powinna się pojawić automatycznie i przyczynić się do uzyskania wspomnianego trofeum.

Trofeum związane ze znajdźkami. Reklam braci Koskela jest dokładnie 6. Zaliczają się od razu jako okryte, gdy przejdziemy obok telewizora w momencie ich wyświetlenia. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Ślad pisarza</span> / <span>The Trail of the Writer
10

Ślad pisarza / The Trail of the Writer

Obejrzyj wszystkie taśmy z cyklu „Pisarska podróż”. / Watch all the Writer's Journey videos

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Taśm jest dokładnie 8, ale część z nich zostanie zebrana automatycznie, gdyż znajdą się na drodze fabularnej. Zaliczają się od razu jako okryte, gdy przejdziemy obok telewizora w momencie ich wyświetlenia. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Dawaj!</span> / <span>Bring It
10

Dawaj! / Bring It

Znajdź obrzyn. / Find the Sawed-Off Shotgun

Trofeum związane ze znajdźkami. Obrzyna możemy zgarnąć w rozdziale Serce. Jest zamknięty w szafce z kłódką, do której kod to 739. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Gotowość do walki</span> / <span>Ready for a Fight
10

Gotowość do walki / Ready for a Fight

Znajdź karabin myśliwski. / Find the Hunting Rifle

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Karabin możemy zgarnąć w rozdziale Old Gods. Jest w zamkniętym pomieszczeniu w Centrum Odnowy. By się tam dostać musimy na komputerze otworzyć system drzwi podając kod 170823. Następnie konieczne będzie znalezienie klamki do drzwi w pomieszczeniu ochrony. Po jej zamontowaniu możemy z wnętrza zgarnąć broń. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Największe przeboje</span> / <span>Greatest Hits
10

Największe przeboje / Greatest Hits

Znajdź kuszę. / Find the Crossbow

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Kuszę możemy zgarnąć w rozdziale Miejscowa. Jest zamknięta w skrytce kultu z kłódką, do której kod to 527. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Nie podchodź</span> / <span>Stop Right There
30

Nie podchodź / Stop Right There

Znajdź strzelbę powtarzalną. / Find the Pump-Action Shotgun

Trofeum związane ze znajdźkami. Strzelbę możemy zgarnąć w rozdziale Zgrzyt. Jest zamknięty w gabinecie szeryfa z gablocie z kłódką, do której kod to 723. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Znajdź światło</span> / <span>Find the Light
10

Znajdź światło / Find the Light

Znajdź latarkę i rewolwer. / Find the Flashlight and Revolver

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie podczas rozdziału Casey.

Ikona osiągnięcia: Poświecimy</span> / <span>Lights Shining
10

Poświecimy / Lights Shining

Znajdź rakietnicę. / Find the Flare Gun

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie podczas rozdziału Pośpiewamy.

Ikona osiągnięcia: Jupikajej</span> / <span>Yippee Ki-yay
30

Jupikajej / Yippee Ki-yay

Znajdź dubeltówkę. / Find the Double-Barrelled Shotgun

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie podczas rozdziału Nie ma mowy. Warto jednak zaznaczyć, że broń tą można też dostać drugi raz, gdzie się bardziej przyda. W rozdziale Pokój 665 przed wejściem na teren hotelu należy w barze przełączając światło zgarnąć broń z szafki. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie brazRustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Cel-pal</span> / <span>Aimed Ahead
20

Cel-pal / Aimed Ahead

Pokonaj pięciu wrogów strzałami w głowę. / Defeat five enemies with headshots

Pucharek związany z mechaniką gry. Strzelanie w głowę to najskuteczniejszy sposób eleiminacji wrogów. Wystarczy pięć razy tak pokonać przeciwnika i pucharek będzie nasz.

Ikona osiągnięcia: Termos na kawę</span> / <span>Coffee Thermos
10

Termos na kawę / Coffee Thermos

Znajdź pokój wytchnienia. / Discover a Break Room

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie bez problemu podczas rozgrywki. Warto sobie przy okazji aktywować jak najwięcej tych pokoi w etapie Sagi. Tam zwykle trzeba najpierw podłączyć zasilanie z generatora.

Ikona osiągnięcia: Błogostan</span> / <span>Felt Good
10

Błogostan / Felt Good

Użyj przedmiotu leczącego. / Use a Healing Item

Pucharek związany z mechaniką gry. Nawet grając bardzo dobrze zdarzą się sytuację, gdy wrogowie nabiją nam guza. Materiałów leczniczych jednak w grze nie brakuje. Są tabletki, bandaże, czy całe apteczki. Wystarczy raz użyć jednego z tych przedmiotów.

Ikona osiągnięcia: Na straży prawa</span> / <span>Lawman
30

Na straży prawa / Lawman

Pokonaj Nightingale’a. / Defeat Nightingale

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po pokonaniu bossa w rozdziale Serce.

Ikona osiągnięcia: Duma Bright Falls</span> / <span>Bright Falls' Finest
30

Duma Bright Falls / Bright Falls' Finest

Pokonaj Mulligana i Thorntona. / Defeat Mulligan and Thornton

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po pokonaniu bossa w rozdziale Miejscowa. W przypadku tego jednego starcia dotarcie jest nieco bardziej skomplikowane niż w innych, oczywistych przypadkach. Wskazówki co prawda dobrze nas prowadzą, ale w razie czego podrzucam tu listę czynności wymaganych do wejścia na teren starcia.

Dotarcie do bossa na obszarze Coffee World:

 • Z bezpiecznego pomieszczenia w szopie, gdzie schodziliśmy pod ziemię zabieramy bezpiecznik. Leży on na stole niedaleko termosu do zapisywania stanu gry.
 • Badamy całą platformę stojącą przed szopą.
 • Na stoliku niedaleko platformy znajdziemy listę z potrzebnymi przedmiotami.
 • Idziemy do atrakcji o nazwie Espresso Express. Tam musimy zamontować bezpiecznik, a następnie odpalić karuzelę. Otworzy nam się przejście. Przechodzimy pod platformą i zabieramy moduł sterujący. Potem możemy wyjść na zewnątrz.
 • Kasetę znajdziemy za tekturową, machającą do nas postacią przy stoiskach na drodze do Fair Trade Fun Zone.
 • Nóż znajdujemy w sklepiku Gift Shop.
 • Maskę znajdziemy przy studni w pobliżu platformy do której muśmy te wszystkie rzeczy zanieść. Może się tu okazać konieczne układanie dowodów i profilowanie.
 • Po ułożeniu wszystkich przedmiotów na platformie pojawi się opcja wejścia do studni prowadzącego do starcia z bossem.
Ikona osiągnięcia: Zakochana</span> / <span>Girl in Love
30

Zakochana / Girl in Love

Pokonaj Cynthię. / Defeat Cynthia

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po pokonaniu bossa w rozdziale Przyzwanie.

Ikona osiągnięcia: Pełny gniewu</span> / <span>Filled with Rage
30

Pełny gniewu / Filled with Rage

Pokonaj Zgrzyta. / Defeat Scratch

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po pokonaniu pierwszego bosa w rozdziale Serce.

Ikona osiągnięcia: Chmura burzowa</span> / <span>Storm Cloud
10

Chmura burzowa / Storm Cloud

Ucieknij przed Duchem Mroku. / Escape from the Dark Presence

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie w rozdziale Casey.

Ikona osiągnięcia: Powstrzymaj potwora</span> / <span>Stop the Monster
10

Powstrzymaj potwora / Stop the Monster

Przerwij próbę relokacji Opętanego Miotacza za pomocą wzmocnienia latarki. / Interrupt a Taken Thrower's relocation attempt with the Flashlight Boost

Pucharek związany z mechaniką gry. Opętany Miotacz to typ przeciwnika, który porusza się niezwykle szybko i ciska z dystansu ostrymi przedmiotami. Trofeum to będzie wymagało kilku prób, by wyczuć odpowiedni moment. Musimy bowiem strzelić w niego promieniem latarki w momencie gdy aktywuje ten swój szybki bieg. W razie czego na poniższym gifie widać moment zdobycia trofeum.

Ikona osiągnięcia: Mocy, przybywaj!</span> / <span>Growing Stronger
10

Mocy, przybywaj! / Growing Stronger

Ulepsz jeden raz dowolną broń. / Upgrade any weapon once

Pucharek związany z ulepszaniem broni. Wpadnie po zdobyciu dowolnego ulepszenia. Zobacz opis: braz Jest się z czego cieszyć .

Ikona osiągnięcia: Jest się z czego cieszyć</span> / <span>All Smiles
30

Jest się z czego cieszyć / All Smiles

W pełni ulepsz jedną broń. / Fully upgrade a single weapon

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z ulepszaniem broni. Jako Saga broń możemy ulepszać wykorzystując fragmenty maszynopisu zebrane przy okazji znajdywania śniadaniówek do trofeum braz Skarby ukryte wśród drzew. Przechodząc do pałacu umysłu możemy odnaleźć widoczne na poniższym screenie stanowisko do ulepszenia broni. Każda znaleziona broń ma trzy poziomy, ale nie znajdziemy wystarczającej ilości fragmentów, by całkowicie ulepszyć wszystko. Dlatego konieczne będzie zdecydowanie się na jeden typ broni. U mnie był to pistolet.

 

Ikona osiągnięcia: Noszę jego słowa</span> / <span>Carry his Words
10

Noszę jego słowa / Carry his Words

Odkryj słowo mocy. / Discover a Word of Power

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany ze znajdźkami w wątku Alana Wake’a. Słowa mocy to specjalne spiralne grafiki, które odblokowują różne możliwości ulepszenia postaci. W grze możemy znaleźć ich wiele, ale do trofeum potrzebne jest tylko jedno. Najprostszym do znalezienia jest pierwsze możliwe w rozdziale Casey. W razie czego poniżej znajduje się materiał wideo z jego lokalizacją.

Ikona osiągnięcia: Terytorium koszmarów</span> / <span>Nightmare Territory
10

Terytorium koszmarów / Nightmare Territory

Podnieś mapę. / Pick up a map

Pucharek związany ze znajdźkami. Mapy lokacji są bardzo przydatne, by orientować się w terenie. Do trofeum wystarczy zebrać jedną i będzie to pierwsza znajdźka w grze, bo fabuła dosłownie nas prowadzi do tablicy z mapą. Polecam jednak zebrać wszystkie. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Rośniemy</span> / <span>Grew Bigger
10

Rośniemy / Grew Bigger

Powiększ swoje miejsce na ekwipunek. / Upgrade the inventory's size

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Ekwipunek w grze nie należy do szczególnie przepastnych. Dlatego też każde jego powiększenie jest na wagę złota. Do trofeum wystarczy jedno takie ulepszenie, ale zalecam zgarnąć więcej. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Kiedyś cię znajdę, znajdę cię</span> / <span>I'll Find You
30

Kiedyś cię znajdę, znajdę cię / I'll Find You

Znajdź wszystkie laleczki z rymowanek. / Find all Nursery Rhyme dolls

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Laleczek z rymowanek jest do znalezienia dokładnie 13. Są one niezbędnie do trofeum braz Odmieniona rzeczywistość. Warto tu podkreślić, by pamiętać o podniesieniu po wykorzystaniu w każdej z zagadek, by potem jakiejś nie zgubić. Ciekawym przypadkiem jest też ostatnia z laleczek, którą znajdujemy w walizce. Możemy napotkać jakiś techniczny problem z podniesieniem jej. Zalecam spróbować kilka razy. Sam musiałem podchodzić z różnych stron by gra załapała. Dobrze też przed próbą jej podniesienia uporządkować wszystkie dowody dotyczące sprawy zagadek. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Powalające widoki</span> / <span>Stunning Vistas
10

Powalające widoki / Stunning Vistas

Ogłusz wroga granatem błyskowym. / Stun an enemy with a Flashbang

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z mechaniką gry. Granat błyskowy otrzymujemy dopiero na późnym etapie gry, dlatego zalecam uważać, by przypadkiem gdzieś tego nie przegapić. Jest to bardzo potężne narzędzie na przeciwników. By otrzymać trofeum wystarczy jednorazowo cisnąć granatem w przynajmniej jednego przeciwnika.

Ikona osiągnięcia: Papatki</span> / <span>Gone for Good
10

Papatki / Gone for Good

Pokonaj wroga wybuchem. / Defeat an enemy with an explosion

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z mechaniką gry. W grze możemy znaleźć i zapakować do ekwipunku butlę z gazem. Ze względu jednak na znikomą mobilność naszą i szybkość wrogów są one dość mało użyteczne mimo swej mocy. Po wyposażeniu butli rzucamy ją na ziemię, musimy poczekać, aż przeciwnik się zbliży i wtedy z wykorzystaniem broni palnej ją zdetonować. W razie czego na poniższym gifie widać moment zdobycia trofeum.

Ikona osiągnięcia: Urzeczywistniona opowieść</span> / <span>The Story Come True
50

Urzeczywistniona opowieść / The Story Come True

Ukończ grę „Alan Wake 2”. / Complete Alan Wake 2

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu gry.

Ikona osiągnięcia: Sezon myśliwski</span> / <span>Hunting Season
10

Sezon myśliwski / Hunting Season

Ukończ rozdział „Kult”. / Complete chapter "The Cult"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Kult.

Ikona osiągnięcia: Ktoś tu jest</span> / <span>Somebody's Home
10

Ktoś tu jest / Somebody's Home

Ukończ rozdział „Zaproszenie”. / Complete chapter "Invitation"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Zaproszenie.

Ikona osiągnięcia: Kurs na Kolizję</span> / <span>Into the Overlap
10

Kurs na Kolizję / Into the Overlap

Ukończ rozdział „Serce”. / Complete chapter "The Heart"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Serce.

Ikona osiągnięcia: Powrót do Watery</span> / <span>Back in Watery
10

Powrót do Watery / Back in Watery

Ukończ rozdział „Miejscowa”. / Complete chapter "Local Girl"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Miejscowa.

Ikona osiągnięcia: Stoimy na straży nocy</span> / <span>We Watch in the Night
10

Stoimy na straży nocy / We Watch in the Night

Ukończ rozdział „Nie ma mowy”. / Complete chapter "No Chance"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Nie ma mowy.

Ikona osiągnięcia: Old Gods</span> / <span>The Old Gods
10

Old Gods / The Old Gods

Ukończ rozdział „Old Gods”. / Complete chapter "Old Gods"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Old Gods.

Ikona osiągnięcia: Dwoi mi się w oczach</span> / <span>Seeing Double
10

Dwoi mi się w oczach / Seeing Double

Ukończ rozdział „Zgrzyt”. / Complete chapter "Scratch"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Zgrzyt.

Ikona osiągnięcia: Rock ‘n’ roll, dziecinko</span> / <span>Rock n' Roll, Baby
10

Rock ‘n’ roll, dziecinko / Rock n' Roll, Baby

Ukończ rozdział „Przyzwanie”. / Complete chapter "Summoning"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Przyzwanie.

Ikona osiągnięcia: Ostatni Deerfest</span> / <span>The Final Deerfest
10

Ostatni Deerfest / The Final Deerfest

Ukończ rozdział „Deerfest”. / Complete chapter "Deerfest"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Deerfest.

Ikona osiągnięcia: Koniec jazdy</span> / <span>End of the Road
10

Koniec jazdy / End of the Road

Ukończ rozdział „Wróć do domu”. / Complete chapter "Come Home"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Wróć do domu.

Ikona osiągnięcia: Talk-show</span> / <span>Talk Show
10

Talk-show / Talk Show

Ukończ rozdział „Późny wieczór”. / Complete chapter "Late Night"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Późny wieczór.

Ikona osiągnięcia: Nowy Jork</span> / <span>New York City
10

Nowy Jork / New York City

Ukończ rozdział „Casey”. / Complete chapter "Casey"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Casey.

Ikona osiągnięcia: „Return”</span> / <span>Return
10

„Return” / Return

Ukończ rozdział „Nawiedzenie”. / Complete chapter "Haunting"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Nawiedzenie.

Ikona osiągnięcia: Całe życie</span> / <span>All His Life
10

Całe życie / All His Life

Ukończ rozdział „Pośpiewamy”. / Complete chapter "We Sing"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Pośpiewamy.

Ikona osiągnięcia: W luksusowym hotelu</span> / <span>In a Fancy Hotel
10

W luksusowym hotelu / In a Fancy Hotel

Ukończ rozdział „Pokój 665”. / Complete chapter "Room 665"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Pokój 665.

Ikona osiągnięcia: Opowieści dziwnej treści</span> / <span>Told and Retold
10

Opowieści dziwnej treści / Told and Retold

Ukończ rozdział „Return”. / Complete chapter "Return"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Return.

Ikona osiągnięcia: Za maskami</span> / <span>Behind the Masks
10

Za maskami / Behind the Masks

Ukończ rozdział „Maski”. / Complete chapter "Masks"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Maski.

Ikona osiągnięcia: Kult Słowa</span> / <span>The Cult of the Word
10

Kult Słowa / The Cult of the Word

Ukończ rozdział „Film Zane’a”. / Complete chapter "Zane's Film"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Film Zane’a.

Ikona osiągnięcia: Jego sposób na wyjście</span> / <span>His Way Out
10

Jego sposób na wyjście / His Way Out

Ukończ rozdział „Zniknął”. / Complete chapter "Gone"

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu rozdziału Zniknął.

Ikona osiągnięcia: W komplecie</span> / <span>All Accounted For
30

W komplecie / All Accounted For

Znajdź wszystkie bronie dla obu postaci. / Find all weapons for both characters

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Część broni zdobędziemy automatycznie podczas kończenia głównego wątku fabularnego, ale część można przegapić.

Trofeum wpadnie po zdobyciu:

 • braz Dawaj!
 • braz Gotowość do walki
 • braz Największe przeboje
 • braz Nie podchodź
 • braz Znajdź światło
 • braz Poświecimy
 • braz Jupikajej
Ikona osiągnięcia: Na raz</span> / <span>In One Go
30

Na raz / In One Go

Zabij wroga jednym strzałem z kuszy. / Defeat an enemy with a single shot from the Crossbow

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z mechaniką gry. Kuszę możemy zgarnąć w rozdziale Miejscowa. Jest zamknięta w skrytce kultu z kłódką, do której kod to 527. By zdobyć to trofeum nie warto brać udziału w bezpośrednim starciu. Dobrą opcją jest zakradnięcie się do widocznego gdzieś przeciwnika i strzał w głowę. W razie czego na poniższym gifie widać moment zdobycia trofeum.

Ikona osiągnięcia: Odmieniona rzeczywistość</span> / <span>Shift in Reality
30

Odmieniona rzeczywistość / Shift in Reality

Rozwiąż wszystkie zagadki z rymowanek. / Complete all Nursery Rhyme puzzles

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Zagadek z rymowanek do zaliczenia jest dokładnie 17. Do zaliczenia wszystkich będą nam potrzebne laleczki związane z pucharkiem braz Kiedyś cię znajdę, znajdę cię. Warto też pamiętać, by po wykonanej zagadce podnosić potem użyte w niej laleczki. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie brazRustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Skarby ukryte wśród drzew</span> / <span>Hidden by the Trees
30

Skarby ukryte wśród drzew / Hidden by the Trees

Znajdź wszystkie skrytki kultu i śniadaniówki. / Find all Cult Stashes and Lunch Boxes

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze mamy do znalezienia dokładnie 22 skrytki kultu oraz 21 śniadaniówek. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie braz Rustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Kawowa rozrywka</span> / <span>Coffee-Themed Fun
10

Kawowa rozrywka / Coffee-Themed Fun

Strzel do Pana Drippy’ego lub dowolnej innej tekturowej sylwetki w Coffee World. / Shoot Mr. Drippy or any other cardboard cutout in Coffee World

Możliwe do przeoczenia

Specyficzny pucharek możliwy do zdobycia w rozdziale Miejscowa. Podczas zwiedzania obszaru Coffee Word możemy natrafić na tekturowe ozdobne sylwetki. Wystarczy sobie w jedną z nich strzelić, by otrzymać trofeum. W razie czego poniżej znajduje się materiał wideo z jego lokalizacją.

Ikona osiągnięcia: Dopełnienie</span> / <span>Filling the Shape
10

Dopełnienie / Filling the Shape

Umieść talizman w jednym z miejsc na bransoletce. / Place a Charm in all of the bracelet's slots

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze natrafimy na talizmany do użycia w bransoletce. Możemy je przypisać po odnalezieniu w menu ekwipunku tylko podczas gry jako Saga. Każdy talizman ma jakieś swoje specjalne właściwości. Początkowo mamy dostępne trzy sloty na talizmany, a po ukończeniu wszystkich zagadek z rymowankami otrzymamy jeszcze czwarty slot. Do tego pucharka wystarczy umieścić pojedynczy nowy talizman w jednym ze slotów.

Ikona osiągnięcia: Rustykalny urok</span> / <span>Rustic Charm
30

Rustykalny urok / Rustic Charm

Znajdź wszystkie talizmany. / Find all the Charms

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Talizmanów do zebrania jest dokładnie 17 oprócz tego posiadanego w ekwipunku od samego początku gry. Są one z reguły nagrodami za zaliczanie zagadek z rymowankami. Poniżej znajduje się materiał wideo z lokalizacją wszystkich znajdziek związanych z trofeami w grze.

Ikona osiągnięcia: Powrót z martwych</span> / <span>Back to Life
30

Powrót z martwych / Back to Life

Użyj talizmanu kubka, żeby zapobiec przegranej. / Use a Coffee Mug Charm to prevent defeat

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Jednym z wersji talizmanów jest ten w kształcie kubka widoczny na ikonce omawianego pucharka. Charakteryzuje się on tym, że po założeniu na bransoletce w przypadku śmierci w starciu Saga dostaje jeszcze kolejną szansę na dalszą walkę. Po użyciu jednak talizman się rozpada. Podczas gry znajdziemy kilka tych w kształcie kubka. Wystarczy sobie jeden założyć i dać się gdzieś ubić przeciwnikowi.

Ikona osiągnięcia: To, co najważniejsze</span> / <span>The Nice Things in Life
10

To, co najważniejsze / The Nice Things in Life

Pogłaszcz burmistrza Settera. / Pet Mayor Setter

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze znajdźkami. Burmistrza Settera możemy spotkać w lokacji Watery pod koniec gry. Jest to konieczne do uzyskania jednego z talizmanów dla Sagi. Materiał wideo dotyczący ich lokalizacji znajduje się w opisie brazRustykalny urok.

Ikona osiągnięcia: Druga strona</span> / <span>The Other Side
10

Druga strona / The Other Side

Raz przełącz się między opowieściami. / Change between stories once

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po pierwszej zmianie między grywalnymi postaciami.