Dead Nation: Apocalypse Edition – Poradnik do trofeów

26 sierpnia 2019
0

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dead Nation: Apocalypse Edition to świetna mała gierka, ale za to jakże wciągająca. Studio Housemarque po raz kolejny dostarcza produkt na najwyższym poziomie. Gierka przeniesiona z czasów PS3 na PS4, ale wciąż bawi równie dobrze, jak nie lepiej. Musowy tytuł dla każdego posiadacza konsoli Sony.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 6/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox4 x10 x26
 • Liczba trofeów offline: 39
 • Liczba trofeów online: 2 (ewentualnie 3, jeśli robimy co-opa przez sieć, a nie lokalnie)
 • Minimalna liczba przejść: 2 – 3 (w zależności od tego na jakim poziomie będziemy startować + co-op)
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK (można wracać do poszczególnych rozdziałów)
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 20 – 40 godzin

 

Wstępne wskazówki:

 • Do poziomu Normal gra nie wymaga jakiś wielkich umiejętności. Misje przechodzimy bez większych problemów, a wymyślanie taktyk na tym poziomie nie ma zbyt wielkiego sensu.
 • Mimo wszystko zalecam granie najpierw na poziomie Normal, żeby poznać grę oraz wiedzieć, gdzie mniej więcej wylatują grupy zombiaków, ponieważ taka wiedza na wyższych poziomach trudności będzie Wam niezbędna. Tym bardziej, że zdobyte pancerze podczas gry, przechodzą na następną grę (bez względu czy zdobyte w singlu czy co-opie).
 • Granie w co-op daje minimalną przewagę. Ponieważ zawsze co dwie bronie to nie jedna. Przy okazji jedna osoba może robić daną broń, a druga inną. Grając samemu musimy decydować co jest dla nas ważniejsze. Mimo wszystko ciężko zdecydować czy grać lepiej solo czy co-op. Osobiście uważam, że jak się ma dobrego partnera do gry to lepiej co-op, ponieważ zawsze to lepsza atmosfera do grania.
 • Do ukończenia gry w co-opie polecam poziom najprostszy, ewentualnie Normal. Chyba, że bardzo lubicie wyzwania to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby odpalić chociażby poziom Grim lub Morbid, ale ostrzegam, że będziecie sporo razy zaczynać od checkpointów. Nie zwracajcie również uwagi na mnożnik, bo na tym poziomie prawie zawsze będzie bardzo niski, jako że zwykłe obrażenie odbiera już bardzo sporo, a w przypadku śmierci jedziemy od nowa.
 • Jeśli macie możliwość to polecam robić co-op’a lokalnie, odpadają Wam problemy sieciowe, które ostatnio nawiedzają tą grę bardzo często, przez co granie przez sieć staje się niemożliwe. Może w późniejszym okresie jak ludzie ograją ten tytuł to serwery odetchną, ale na dzień dzisiejszy robienie co-opa przez sieć wymaga bardzo dużej cierpliwości.
 • Pamiętajcie, że na PS4 możecie używać funkcji Share-Play, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu możecie grać niby lokalnie, ale jednak po sieci.
 • Teraz kilka słów o przeciwnikach. Podczas grania na niższych poziomach zwrócicie uwagę, że są różne typy zombiaków, od najprostszych jednostrzałowców poprzez sporych rozmiarów mutanty, na które trzeba poświęcić sporo naboi oraz nauczyć się unikać ich ataków. Poniżej krótka lista występujących w grze przeciwników oraz jak sobie z nimi mniej więcej radzić:
RODZAJE PRZECIWNIKÓW - ZWYKLI
 • Szkielety – najłatwiejsze do pokonania, jeden strzał z karabinu robi swoje. Przeważnie wylatują falami oraz są przywoływane przez „Wrzaszczków”, którzy ściągają zombiaków.
 • Zwykłe zombiaki – padają po jednym „Naładowanym strzale” z karabinu. Najlepiej ustawić się tak, żeby mieć kilku w jednej linii, wtedy idealnie pada nawet 5 zombiaków.
 • Grube zombiaki – o ile na niższych poziomach grubasy nie sprawiają problemów, tak na wyższych większa ich ilość będzie wymagała już trochę zachodu, ponieważ nawet „Naładowany strzał” nie zawsze wystarcza. Mimo wszystko nie warto marnować na nich granatów czy min, chyba że lecą w naprawdę sporej grupie.
 • Strażacy – nie są trudni do położenia oraz pojawiają się w grze raptem kilka razy, ale zawsze w sporych grupach. Niewiele trudniejsi niż zwykłe zombiaki, ale należy pamiętać, że są odporne na ogień!
 • Żołnierze – jeden z najtrudniejszych typów zombiaków. Wymagają nawet powyżej 3 „Naładowanych strzałów” z karabinu. Jednak, gdy idzie większa grupa to nie ma sensu bawić się karabinem, tylko jak najszybciej kładziemy minę i odsuwamy się jak najdalej i dobijamy z odległości to co pozostało. Idealnie radzi sobie z nimi Shocker, ale pamiętajcie, żeby zrobić go na maksa przed „zabawą” z nim. Nieco inną taktyką może być użycie miotacza ognia, żeby ich spowolnić oraz nieco osłabić i dobijać Shotgunem lub SMG.
 • Sprinterzy – nie wiedziałem jak ich nazwać inaczej, ponieważ skubańce biegają bardzo szybko i zawsze wyskakują w najmniej spodziewanych momentach. Spodziewajcie się ich przeważnie blisko skrzynek z lootem (szczególnie w pierwszych etapach) oraz w studzienkach kanalizacyjnych (a w etapie na dachu, na szyby wentylacyjne). Na szczęście nie są trudni do pokonania, przeważnie jeden „Naładowany strzał” z karabinu wystarcza. Na wyższych poziomach trzeba dobić kilka normalnymi strzałami. Jak widzicie większą grupę to rzucajcie albo flarę i dobijajcie, lub granat, który również powinien sobie dać z nimi radę.

W grze są również typy bossów, z którymi przyjdzie się nam zmierzyć. Możemy do nich zaliczyć:

RODZAJE PRZECIWNIKÓW - BOSSOWIE
 • Baryła/Bomba – ja osobiście nazywam go „Baryłą” bo trudno inaczej 🙂 Jego charakterystycznym atakiem jest szybka szarża w naszą stronę i wybuch, który zabiera sporo energii. Ja stosuję taktykę, że jak tylko go słyszę z daleka to ładuję karabin i gdy tylko go zobaczę to strzelam. Potem strzelam normalnie i w momencie, gdy się zbliża robię szarżę w tył na i dalej dobijam. Po takim zabiegu powinien paść bez problemów i uszczerbku na zdrowiu. Na większe ilości koniecznie używajcie miny, ponieważ radzą sobie z nimi idealnie.
 • Skoczek – dość denerwujący przeciwnik. Jego atak to jak można się domyślić, skok na nas. Na wyższych poziomach może zabrać nawet i ponad połowę naszej energii. Również słychać go z daleka, dlatego jak go tylko usłyszycie to od razu ładujcie karabin i czekajcie aż pojawi się na ekranie. Potem szybka salwa w jego stronę i powinien paść. Jeśli jednak zbliży się do Was to wykona skok. W tym momencie kluczowa jest ucieczka na , ponieważ inaczej dopadnie Was.
 • Przecinak – chyba najtrudniejszy typ bossa. Potrafi szarżować w naszą stronę, a jego bronią są ostre jak brzytwa ostrza zamiast rąk. Co z nimi robi, gdy jesteśmy obok to chyba nie muszę pisać. Najlepiej radzi sobie z nimi Launcher. Jak tylko go widzę to nie patyczkuje się z nim ponieważ popełnienie błędu przy nim, na wyższych poziomach, skutkuje śmiercią.
 • Buźka/Morda – ja go osobiście nazywam „Mordą”. Denerwujący ponieważ przeważnie stoi z tyłu i nawołuje kolejne fale zombiaków i ciężko jest go dopaść, gdy musimy się zmagać z normalnymi zombiakami. Dlatego jak tylko go widzicie to kierujcie wszystkie swoje naboje w jego kierunku. Jego wrzask można przerwać, dlatego nigdy nie odpuszczajcie mu do momentu aż nie padnie. Nie jest on twardy, dlatego kilka serii z karabinu zawsze da mu radę.
 • Zaś jeśli chodzi o bronie to podstawowy karabin zrobić od razu na maksa. Potem robimy kolejno flary, granaty, miny, mołotowy (2 wystarczą) oraz dynamit. Gdy to już mamy zrobione to możemy pokusić się o zrobienie Shotguna lub poczekać na Launchera lub Shockera. Pamiętajcie, że broń sprawuje się najlepiej, gdy jest zrobione na maksa (logiczne). Ale mówiąc szczerze to każda broń się przydaje. Każdy ma swój styl gry i jeden woli kosić miotaczem ognia, a drugi walić z kolby w łeb 🙂
 • A skoro już o kolbie mowa, to gdy jesteście otoczeni, zawsze jej używajcie (). Jest to niezbędny atak, gdy nie mamy pola manewru. Nie wyobrażam sobie życia bez niej w niektórych momentach. Również na pojedyncze sztuki jest to bardzo dobry atak, jednak tutaj trzeba mieć dobry timing jeśli chodzi o uderzenie. Spóźniony, albo zrobiony za wcześniej skutkuje obrażeniami. Ale tak jak mówię, kolba to dopiero w ostateczności.
 • Pamiętajcie, że w bagażnikach samochodów znajduje się loot, który jest liczony do pucharku. Jeśli rozwalicie samochód przed jego opróżnieniem, to nie zostanie Wam zaliczony loot. Zawsze starajcie się opróżnić wszystkie samochody w zasięgu, aby nie wysadzić któregoś przypadkiem.
 • Jeśli macie full energię to możecie zdeptać apteczkę, za którą możecie dostać trochę kasy. Depczemy przy użyciu .

 

Poradnik:

platyna Romero byłby dumny / Romero Would Be Proud
Zbierz wszystkie trofea. / Collect All Trophies

Platyna w tej grze nie jest trudna, ale są trofea, które przysporzą niektórym trochę kłopotów. Mimo wszystko grę uważam za świetną i robienie platyny w tej grze to sama przyjemność.

 

srebro Przeciętniactwo / Mediocrity
Skończ tryb kampanii na „Normalnym” poziomie trudności. / Complete Campaign Mode On 'Normal’

Nie powinno być specjalnych problemów. Jednak są momenty, które mogą spowodować, że będziemy zaczynać od ostatniego checkpointu. Na pewno trzeba uważać na moment na cmentarzu, gdzie trzeba szybko zlikwidować przy użyciu Launchera „Wrzaszczków”, którzy są schowani w kryptach, które najpierw trzeba rozwalić. Warto założyć minę aby część zombiaków leciała gdzie indziej niż do nas. Wg mnie jest to jeden z najtrudniejszym momentów w grze. Nawet końcowy etap nie przysporzył mi tylu problemów co ten.

Mimo wszystko poziom Normal wciąż nie powinien być kłopotliwy.

 

srebro Trzy czwarte twardziela / Tough Enough
Skończ tryb kampanii na „Ponurym” poziomie trudności. / Complete Campaign Mode On 'Grim’

Aby odblokować ostatnie dwa poziomy trudności wymagane jest ukończenie gry na tym poziomie. Ukończenie na poziomie Normal nie da nam nic poza pancerzami. Te, które zdobyliśmy podczas poprzedniego przechodzenia gry są dostępne od samego początku. Niestety ulepszenia broni nie przechodzą. Jeśli chodzi o sam poziom trudności to jeśli graliście najpierw poziom „Normal” to nie powinno Was tutaj nic zaskoczyć. Wytrzymałość zombiaków jest troszkę wyższa, ale wciąż nie ma tutaj nic nazbyt trudnego do przejścia. Ważnym jest, żeby nie szarżować bez potrzeby do przodu i pakować się w hordy zombiaków. Warto iść wolniej kosztem czasu, ale za to bezpieczniej i dotrzeć do końca misji w jednym kawałku.

Jeśli będziecie skupieni oraz uważni, a co najważniejsze, będziecie wiedzieć gdzie wyskakują jakie zombiaki, to przejście tego poziomu powinno być tylko formalnością.

 

zloto Buszujący w mroku / Morbid Curiosity
Skończ tryb kampanii na „Mrocznym” poziomie trudności. / Complete Campaign Mode On 'Morbid’

Najtrudniejszy puchar w grze. Będziecie tutaj umierać bardzo często, a coś takiego jak „mnożnik” na tym poziomie nie powinien mieć dla Was większego znaczenia. Wykorzystywanie przedmiotów takich jak flary, miny, granaty, itd. na tym poziomie to podstawa i obowiązek jeśli chcecie przetrwać. Nie mówiąc już o idealnej znajomości poziomów oraz krytycznych miejsc, gdzie wylatują fale zombiaków. Jedni twierdzą, że przejście gry solo na tym poziomie jest nierealne, zaś inni twierdzą, że trzeba przechodzić ją tylko solo, bo jest dużo łatwiej… Dziwne, prawda? Ile ludzi tyle opinii i nie ma się co opierać na jakiejkolwiek z nich. Wg mnie jeśli macie partnera, któremu ufacie i wiecie, że jego poziom jest odpowiedni, aby uporać się z „Morbidem” to warto zagrać co-opa, bo wiadomo, że porażka w gronie nie jest tak frustrująca jak porażka w samotności, a i co dwie bronie to nie jedna.

Najważniejsze bronie (poza flarami, minami, itd.) to rzecz jasna karabin (Rifle) zrobiony na maksa, Shotgun/SMG (wg własnego uznania) również na maksa oraz Launcher i Shocker. Ewentualnie można zrobić jeszcze Blade Cannon, który również sprawdza się bardzo dobrze na większych grupach zombiaków. Jednak zrobienie tych wszystkich broni na maksa może być niemożliwe, ponieważ pieniądze na tym poziomie uciekają bardzo szybko, a to za sprawą ciągłego kupowania flar, min, granatów oraz naboi do broni.

Najtrudniejszy etap to zdecydowanie zamknięte cmentarzysko. Padniecie tutaj mnóstwo razy, a co gorsza nie ma tutaj jakiejś jednej złotej metody. Najważniejsze to czym prędzej zabić skoczka przy użyciu rakietnicy. Korzystajcie z flar oraz min, żeby odwracać uwagę fal i dać sobie chwilę odpoczynku, która jest tutaj niezbędna, chociażby na przeładowanie broni. Duże bronie zostawcie na bossów, ale jak nie macie innego wyjścia to ratujcie się czym tylko możecie. Musicie poznać schemat pojawiania się danego przeciwnika w danym czasie. Kluczowe jest eliminowanie przeciwników typu „drąca ryja baba”, która ściąga niepotrzebne posiłki, albo „baryła”, która biegnie na Was i rozwali Was na strzała. Zimna głowa i po prostu ogarnięcie co, gdzie i kiedy wychodzi to podstawa tutaj jak i w całej grze. W razie czego zapraszam do opisu pucharku braz Hiena cmentarna / Gravedigger, gdzie opisałem mój sposób poradzenia sobie z tym etapem na najwyższym poziomie. Podobna sytuacja jest z ostatnim etapem, który opisałem przy pucharku braz Droga do piekła / Took the Highway.

Granie z rozwagą oraz czujność to klucz do ukończenia tego poziomu. Pamiętajcie, że grając w coopie możecie stosować metodę na „wyciąganie” przeciwników i cofnięcie się. Polega to na tym, że jeden z graczy zawsze zostaje maksymalnie z tyłu, a ten z przodu wyciąga przeciwników i szybko wraca do swojego partnera, oczywiście przy tym strzelając już do przeciwników. Jest to bardzo przydatne na końcowych etapach, szczególnie pod szpitalem, gdzie można wyciągać spore ilości fal przeciwników i wyczyścić sobie drogę.

 

srebro O dwóch takich, co kosili zombie / Double the Action
Skończ tryb kampanii w trybie kooperacji. / Complete Campaign Mode In Co-Op Mode

Puchar można zrobić zarówno grając przez sieć jak i lokalnie. Można również skorzystać z funkcji Share-Play jeśli zajdzie taka potrzeba. Ja osobiście polecam granie lokalnie, ponieważ nie musicie się martwić czymś takim jak lagi czy zrywanie połączenia. Granie we dwóch na tym samym ekranie sprawia niesamowitą frajdę i przypomina stare lata, kiedy to multiplayer był kojarzony tylko i wyłącznie ze split-screenem.

Poziom ukończenia gry może być dowolny i jeśli komuś się spieszy to najlepiej wziąć ten najprostszy. Ale jeśli macie odpowiedniego partnera, który ogarnia to co się dzieje na ekranie, to warto zainteresować się wyższym poziomem trudności, ponieważ frajda z grania i radzenia sobie z falami zombiaków jest dużo większa.

 

braz Bo to się zwykle tak zaczyna… / And So It Begins…
Ukończ misję 1 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 1 (Any Difficulty Level)

Pierwszy z pucharków, które wpadają same. Wystarczy dojść do końca poziomu pierwszego i pucharek będzie Wasz.

 

braz Wycieczka do centrum / A Trip Downtown
Ukończ misję 2 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 2 (Any Difficulty Level)

Ukończ 2 Misję. Możecie już kupić Shotguna.

 

braz Spacerek po parku / Walk in the Park
Ukończ misję 3 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 3 (Any Difficulty Level)

Ukończ 3 Misję. Możecie kupić miny oraz miotacz ognia.

 

braz Na szczycie świata / On top of the World
Ukończ misję 4 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 4 (Any Difficulty Level)

Ukończ 4 Misję. Możecie kupić Blade Cannon oraz Mołotowa.

 

braz Wypad poza miasto / Out of the City
Ukończ misję 5 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 5 (Any Difficulty Level)

Ukończ 5 Misję. Możecie kupić Launchera.

 

braz Przypadek nieobjęty ubezpieczeniem / Hospital Bill Through the Roof
Ukończ misję 6 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 6 (Any Difficulty Level)

Ukończ 6 Misję. Możecie kupić Shockera.

 

braz Hiena cmentarna / Gravedigger
Ukończ misję 7 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 7 (Any Difficulty Level)

Ukończ 7 Misję. Możecie kupić dynamit.

Jeśli chodzi o 7 misję, to jest to najprawdopodobniej najtrudniejsza misja w całej grze, za sprawą akcji na cmentarzu oraz ukrytymi w kryptach „Wrzaszczkami”. Launcher oraz miny sprawują się tutaj idealnie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować innych taktyk.

Mimo wszystko napiszę, jak mi udało się uporać z tym etapem na poziomie Morbid/Mroczny:

 1. Nie wychodźcie za szybko z checkpointu (nawet jak są dwie osoby, to siedzieć za bramką). Rozwalcie wszystkie zombiaki w zasięgu. Zawsze to kilka trupów mniej do bicia.
 2. Grając w co-opie (w solo również), zawsze robiłem tak, że najpierw leciałem do tej krypty co jest całkiem u góry po prawej. Uważajcie, żeby nie strzelać Launcherem w ścianę, ponieważ może Wam zabrać sporo energii. Ja tutaj korzystałem z Shotguna, ponieważ ściana szybka pada, a i na „Wrzaszczka” nie trzeba wiele naboi. Druga osoba w tym czasie czyści Shockerem fale zombiaków przed kryptą (jeśli gracie sami to warto postawić minę lub rzucić dynamit, albo flarę, po prostu żeby podczas bicia większego zombiaka nie atakowały nas małe).
 3. Teraz najtrudniejszy etap, ponieważ lecimy na przeciwko do dwóch krypt obok siebie. Tutaj będzie panował chaos i taktyka przydaje się tylko w kilku miejscach. Najważniejsze to rozmieścić jak najwięcej min przy wejściach do krypt. Jeśli gracie w co-op to jedna osoba eliminuje jednego „Wrzaszczka”, a druga drugiego, ewentualnie jedna zabija obu, a druga czyści teren.
 4. Po rozwaleniu tych dwóch krypt zostaje nam ostatnia na dole po lewej. Ale uważajcie! Mniej więcej w połowie drogi do tej krypty pojawi się „Przecinak”. Jak wiadomo jest to najtrudniejszy zombiak do zabicia, a na poziomie Morbid/Mroczny, wystarczy jego jedno uderzenie. Tutaj koniecznie dwie osoby muszą walić w niego z Launcherów. Po około 6 – 8 strzałach powinien paść. Pamiętajcie również, żeby nie podchodzić do lewej ściany cmentarza, ponieważ gdy zbliżycie się za bardzo to zaczną wylatywać Bomby oraz Sprinterzy. Starajcie się trzymać środka, bo paradoksalnie jest tam najlepiej.
 5. Gdy zabijecie Przecinaka, to nawet mimo trzymania się z daleka od lewej ściany, pojawi się Wam zapewne Bomba. I albo radzicie sobie z nią dwójkę + kolejne fale nawoływanych zombiaków, albo jedna osoba szybko eliminuje Wrzaszczka i stara się pomóc drugiej.
 6. Po zabiciu wszystkich bossów w kryptach nie odpuszczajcie jeszcze, ponieważ przez jakiś czas będą atakować Was normalne zombiaki, także nie traćcie czujności!

Mam nadzieję, że pomogłem tutaj chociaż trochę.

 

braz Pociąg donikąd / Train to Nowhere
Ukończ misję 8 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 8 (Any Difficulty Level)

Ukończ 8 Misję.

 

braz Sypiając z rybkami / Sleeping with the Fishes
Ukończ misję 9 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 9 (Any Difficulty Level)

Ukończ 9 Misję.

 

braz Droga do piekła / Took the Highway
Ukończ misję 10 (na dowolnym poziomie trudności). / Complete Mission 10 (Any Difficulty Level)

Ukończ 10 Misję.

Tutaj trudna jest tylko ostatnia sekcja, gdzie walczymy z masowymi falami żołnierzy.

Moja taktyka jak sobie tutaj poradziłem na poziomie Morbid/Mroczny:

 1. Idealnie sprawuje się tutaj co-op! Jest to jedyne miejscie, gdzie mogę powiedzieć, że co-op naprawdę daje ogromną przewagę. Dlatego jeśli macie z kim grać, to grajcie tutaj w dwójkę, bo jest naprawdę dużo łatwiej.
 2. Podstawą jest, żeby jedna osoba nie wychodziła za bramkę. Dzięki temu mamy idealne „wąskie gardło” do zabijania zombiaków, a przy tym eliminujemy fala po fali, a nie całą chmarę na raz. Po prostu jedna osoba stoi za bramkami, a druga ściąga kolejne fale i wraca się do partnera.
 3. Dopiero troszkę później będziecie musieli wyjść w dwójkę, ponieważ gra nie wypuści kolejnych fal. Należy uważać, ponieważ gdy znajdziecie się mniej więcej na środku pojawią się „Wrzaszczki” oraz „Skoczek”. Także polecam tutaj nie cackać się i walić z Launchera w duże i z Shockera w małe. Na samym końcu po prawej stronie tego placu znajdują się wybuchające beczki oraz duża apteczka (odnawia full energię). Możecie zrobić z tego użytek.
 4. Gdy pierwszy plac macie za sobą, przyjdzie pora na kolejny. Tutaj stosujemy tą samą taktykę co wcześniej, czyli jedna osoba ściąga zombiaki, a druga stoi za bramką. Jedynie bramka całkiem po prawej stronie się nie zamknie, ponieważ jest to osobny sektor, gdzie są niebieski skrzynki z przedmiotami. Warto tam zajrzeć. Na tym etapie proponuję zacząć bicie zombiaków od bramki całkiem po lewej. Tutaj nie powinno być problemów. Warto uważać na wyskakujących Sprinterów z szybów z ziemi, oraz na grupę grubasów, która wyleci z tej karetki po środku, bardzo upierdliwi.
 5. Teraz pora na ostatni plac. Tutaj bramka się za Wami nie zamknie, także możecie spokojnie wychodzić razem. Jest to najprostszy etap, ponieważ mamy już idealnie wąskie gardło do bicia zombiaków.
 6. Na samym końcu przed zielonym polem uważajcie, bo zza pleców wyleci Wam ogrom zombiaków. Idealnie sprawdza się tutaj Piła (Blade Cannon). Dosłownie 2 – 3 strzały i po kłopocie.

 

braz Co dwie głowy… / Teamwork
Ukończ misję w trybie kooperacji (na dowolnym poziomie trudności). / Complete A Mission In Co-Op Mode (Any Difficulty Level)

Jeśli robicie kampanie to pucharek wpadnie Wam po zrobieniu pierwszej misji. Oczywiście tak samo jak w przypadku kampanii tak i tutaj pucharek można zrobić zarówno w lokalnym co-opie oraz sieciowym.

 

srebro Trup jak się masz / Very Dead
Ukończ misję na poziomie „Nieumarły”. / Complete A Mission On 'Undead’

Poziom „Undead” / „Nieumarły” jest najtrudniejszym poziomem w grze. Jak można się domyślić jest tutaj naprawdę ostro. Brawura oraz brak odpowiedniej taktyki na dosłownie każdym kroku kończy się zawsze tym samym – śmiercią. Podstawą tutaj jest idealne obeznanie się z poziomami oraz miejscami, gdzie wyskakują zombiaki. Warto uważać też na przylepionych do ścian sprinterów. Przeważnie są blisko skrzynek z lootem i automatów z apteczkami. Na szczęście nie trzeba przechodzić całej gry na tym poziomie, a tylko jedną misję, aby dostać pucharek. Najlepiej zrobić to na pierwszej misji, gdzie nie mamy do czynienia z żadnymi trudniejszymi zombiakami. Trzeba używać flar oraz granatów na każdą falę zombiaków, a te wolno stojące ściągać przy użyciu „Naładowanego strzału” z jak najdalszej odległości. Ukończenie pierwszej misji nie powinno być specjalnie trudne, ale na pewno zdarzy się Wam kilka razy paść.

 

braz Ocalały / Survivor
Ukończ misję bez zgonu. / Complete A Mission Without Dying

Pucharek wpadnie Wam bez problemu, ponieważ jeśli zaczynacie grę na poziomie Normal lub robicie co-opa na poziomie Braindead, to ponieść śmierć tam jest naprawdę trudno. Wystarczy ukończyć misję i pucharek będzie Wasz.

 

srebro Talent / Skilled
Ukończ misję nie odnosząc obrażeń. / Complete A Mission Without Receiving Any Damage

O ile ukończyć misję bez ponoszenia śmierci jest łatwo, o tyle ukończyć misję bez żadnego uszczerbku na zdrowiu jest już trudniej. Zawsze przy odrobinie nieuwagi wyskoczy na nas jakiś zombiak, który zabierze nam trochę energii. Trzeba uważać na sprinterów przylepionych do ścian oraz cały czas uważać czy ktoś nie atakuje nas od tyłu.

Pucharek najlepiej zrobić na poziomie „Braindead” / „Martwica Mózgu”, ponieważ zombiaki padają tam stosunkowo łatwo, przez co ryzyko zbytniego zbliżenia się jakiegoś zombiaka do nas jest znikome. Mimo wszystko warto uważać i być czujnym, ponieważ najmniejsze obrażenie wymaga restartu misji.

UWAGA: Cofanie się do checkpointu poprzez śmierć czy wyjście i wejście do gry nie działa. Jeśli zostaniecie zaatakowani musicie powtarzać misję od nowa.

 

braz Zombiebójca / Zombie Killer
Zabij 1 000 zombie. / Kill 1 000 Zombies

Pucharek z serii „wpadam sam”. Po prostu grajcie i przechodźcie kolejno misję, a trofeum będzie Wasze. Jeśli tępicie wszystkich zombiaków co do jednego, to pucharek powinien Wam wpaść już po kilku misjach.

Ilość zabitych zombiaków możecie sprawdzić w każdym momencie w opcjach, a następnie w statystykach.

 

srebro Łowca zwłok / Zombie Hunter
Zabij 10 000 zombie. / Kill 10 000 Zombies

Mimo, że srebro, to również jak wyżej pucharek wpada sam. Już po pierwszym ukończeniu gry powinniście Cie go dostać. Siekajcie wszystko co stanie na Waszej drodze, a nie powinniście mieć żadnych problemów.

Ilość zabitych zombiaków możecie sprawdzić w każdym momencie w opcjach, a następnie w statystykach.

 

zloto Śmierciotron / Genocidiary
Zabij 53 597 zombie. / Kill 53 597 Zombies

Zapewne wielu z Was zastanawia się skąd ta liczba? Dlaczego nie równe 50.000, lub coś w tym rodzaju? Jeśli dobrze wyczytałem w sieci, jest to swego rodzaju „bitwa” pomiędzy Capcom, a Valve. Zaczęło się bodajże od liczby 53.594 w grze Dead Rising. Chodziło po prostu o wybicie całego miasta, ponieważ taka była jego populacja. Później Valve w grze Left4Dead wyznaczyło liczbę 53.595, aby zdobyć achievmenta. Więcej o tym możecie poczytać tutaj: http://blog.raptr.com/2010/10/28/the-history-of-the-capcomvalve-zombie-achievement-war/

Zaś jeśli chodzi o sam pucharek to również nie powinno być z nim problemów, ale może zdarzyć się, że będziecie musieli specjalnie grać daną misję, aby nabić sobie licznik. Najlepszą misją do zrobienia tego jest misja 10, ponieważ na samym końcu walczymy z nieskończoną ilością zombiaków, które po prostu mnożą się i mnożą. Dlatego licznik najszybciej leci właśnie w tamtym miejscu.

 

braz Celuj w głowę / Aim For The Head
500 razy traf w głowę. / Perform 500 Headshots

Aby wykonać headshota, należy mieć karabin (Rifle) oraz przytrzymać spust ( ). Jest to tzw. „Naładowany strzał”, który zawsze kończy się headshotem. Jest to bardzo efektowny atak i warto go stosować tak często jak to tylko możliwe, ponieważ jeśli ustawi się Wam w linii kilka zombiaków, to przy użyciu tego strzału możecie zabić wszystkich jednym nabojem. Nie przywiązujcie specjalnej uwagi do tego pucharku, ponieważ wpadnie on sam z czasem, jako że używanie tego strzału jest późniejszych etapach naprawdę bardzo pomocne, a czasami wręcz wymagane.

 

braz Na gołe klaty / Up Close & Personal
Zabij 500 wrogów w walce wręcz. / Perform 500 Melee Kills

Bicie z tzw. „kolby” robimy przy użyciu przycisku . Jest to bardzo przydatny atak, gdy jesteśmy otoczeni chmarą zombiaków i chcemy się szybko ewakuować, a szkoda nam flar czy min. Jedno uderzenie potrafi rozgonić naprawdę sporą grupkę. Jest to również bardzo mocny atak, ale żeby dobrze go wykonać należy w odpowiednim czasie go wykonać, aby zombiak nas nie zdążył zaatakować. Ja zawsze wykonuje jeden strzał, aby ogłuszyć delikwenta, a potem walę z kolby. Czasami po prostu bawię się w ten sposób, bo tego typu atak sprawia mi sporo frajdy. Na słabszych przeciwników wystarczy jedno uderzenie i po nich.

Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami tego typu ataku, to jeśli dobrze pamiętam, w Misji 3 jest miejsce, gdzie za płotem jest uwięziona masa zombiaków żołnierzy. Wystarczy podejść do płotu i non-stop uderzać, a oni będą padać. Jest ich tam naprawdę sporo i można sobie w ten sposób nabić naprawdę sporą ilość zabitych przy użyciu melee.

 

braz Krwawy deszcz / Blown To Bits
Wysadź 1 000 zombie. / Blow Up 1 000 Zombies

Wysadzać możemy przy użyciu granatów, min, dynamitu oraz przy użyciu Launchera. Wysadzenia przy użyciu samochodów lub beczek również się liczą. Pucharek wpadnie sam, jako że granaty czy miny to podstawowy oręż do walki ze zdechlakami. A i czasem nawinie się jakiś samochód z alarmem, który zawsze jest przydatny.  Nie ma sensu skupiać się zbytnio na tym pucharku, jako że wpadnie on sam już przy pierwszym przejściu gry.

 

braz Piroman / Pyromaniac
Spal 1 000 zombie. / Burn 1 000 Zombies

Spalić możemy przy użyciu miotacza ognia lub mołotowów. Osobiście nie jestem zwolennikiem tego typu broni, dlatego używałem ich stosunkowo rzadko. Mimo wszystko pucharek i tak mi wpadł już przy pierwszym ukończeniu gry, dlatego tak jak wyżej i tutaj nie trzeba przywiązywać do niego specjalnej uwagi.

Jeśli jednak są problemy, to standardowo polecam misję 10 i podpalanie zombiaków jak leci. Jest ich tam masa, dlatego zrobienie tego nie powinno zająć sporo czasu.

 

braz Złomiarz / Car Killer
Zniszcz 500 pojazdów. / Destroy 500 Vehicles

Z tym pucharkiem mogą być problemy, jako że samochodów przy przechodzeniu gry jest koło 100 (jeśli dobrze liczyłem, ale pewnie i tak się pomyliłem). Pamiętajcie, aby rozwalać każdy samochód, który nie będzie Wam już potrzebny do wysadzenia zombiaków. Również często można zobaczyć samochody za płotem, do których nie podejdziemy, ale możemy je spokojnie wysadzić. Należy dodać, że w prawie każdym samochodzie w bagażniku znajduje się loot. Aby go zdobyć musimy podejść do bagażnika i wcisnąć . Wysadzenie samochodu przed jego opróżnieniem powoduje, że loot nie jest zaliczony. Samochody z migającą czerwoną diodą za szybą mają alarm. Po strzeleniu w taki samochód włącza się alarm, który ściąga wszystkie zombiaki znajdujące się w pobliżu.

 

braz Ulepszacz / Upgrader
Ulepsz dowolną statystykę dowolnej broni do pełna w trybie kampanii. / Fully Upgrade A Single Stat Of Any Weapon In Campaign Mode

Chodzi po prostu o to, aby wykonać pełen upgrade dowolnego slota na dowolnej broni. Na początku i tak zalecam robienie Rifle na maksa, więc pucharek wpadnie bez problemu. Ja robiłem najpierw Power oraz Rate of Fire w Rifle.

 

srebro Spluwofil / Weapons Specialist
Ulepsz każdą statystykę dowolnej broni do pełna w trybie kampanii. / Fully Upgrade All Stats Of Any Weapon In Campaign Mode

Mówiąc krótko, zróbcie pełen upgrade dowolnej broni. Ja polecam zrobienie na początku Rifle na maksa, jako że jest to najważniejsza broń w całej grze i zrobienie jej na maksa to wręcz obowiązek.

 

braz Szata zdobi człowieka / Suit Up
Zdobądź fragment zbroi. / Collect An Armor Piece

Części do pancerza znajdują się w dużych skrzyniach, które przeważnie są dobrze pochowane. Jednak bez obaw, już na samym początku pierwszej misji będziemy musieli otworzyć taką skrzynię, więc zrobienie tego pucharku to drobnostka, jako że po prostu wpada on sam.

 

srebro Pancernik / Top Gear
Zdobądź wszystkie fragmenty zbroi. / Collect All Armor Pieces

Szczegółowy opis, gdzie możecie znaleźć części do pancerza znajduje się przy opisie pucharku: srebro Superszaber / King Of Looters

braz Filantrop / Contributor
Pomóż swojemu państwu zwalczyć zarazę. / Help Your Country To Clear The Virus Infection

Jedyny pucharek, który tak naprawdę wymaga podłączenia do sieci.

Po ukończeniu każdej misji, nasze statystyki są wysyłane na serwer. Gdy wysyłanie statów się zakończy pucharek powinien być Wasz.

 

braz Zbieracz / Looter
Zbierz wszystkie przedmioty w dowolnej misji. / Collect All The Loot In Any Mission

Czytaj opis pucharku: srebro Superszaber / King Of Looters

 

srebro Superszaber / King Of Looters
Zbierz wszystkie przedmioty w każdej misji. / Collect All The Loot In Every Mission

W grze zbieramy tzw. „loot” czyli wszystkie części do pancerza, kasę, mnożnik oraz naboje. Poukrywane są one w skrzyniach oraz bagażnikach samochodów. Niektóre są bardziej ukryte i wymagają nadkładania drogi, a niektórych niesposób przeoczyć. Pamiętajcie, żeby opróżniać bagażniki samochodów, jako że to też jest liczone do lootu. Wysadzenie samochodu przed jego opróżnieniem spowoduje, że nie zdobędziecie całego lootu. Kasa oraz mnożniki z zombiaków nie mają tutaj znaczenia.

Poniżej lista z filmikami z poszczególnych misji jak zdobyć 100% lootu:

zloto Kolekcjoner memento / Memento Collector
Znajdź wszystkie mementa w trakcie jednej kampanii dla jednego gracza / Find all mementos in single player campaign in a single playthrough

Podobnie jak w przypadku pucharku srebro Superszaber / King Of Looters, do gry zostały dodane dodatkowe znajdźki (na PS4). W poniższych filmikach możecie zobaczyć jak zdobyć 100% lootu w każdej misji, łącznie z mementami.

braz Jeszcze dycham / Still In the Game
Przeżyj do 5 rundy. / Survive to Round 5

Czytaj opis pucharku zloto Nie poddam się / Never Give Up

 

zloto Nie poddam się / Never Give Up
Przeżyj do 10 rundy. / Survive to Round 10

Pucharek można wykonać tylko i wyłącznie w trybie Endless / Nieskończonym. Całość opiera się na szybkim wybijaniu zombiaków oraz zakupie odpowiednich ulepszeń oraz broni. Użytkownik M-Easy zamieścił bardzo przydatne strategie, dlatego podziękowania dla niego. Pierwsze 4 rundy są w miarę proste i przechodzą się same, schody zaczynają się dopiero później.

 1. Runda 1: Armor/Pancerz. Strength/Siła Proto #2, Endurance/Wytrzymałość Exo #2, Agility/Zwinność Proto #2.
 2. Runda 2: Supply/Wsparcie. Turrets/Wieżyczki
 3. Runda 3: Money/Kasa. $$$
 4. Runda 4: Supply/Wsparcie. Grenades/Granaty
 5. Runda 5: Health/Zdrowie. Upewnij się, że wziąłeś apteczkę.
 6. Runda 6: Supply/Wsparcie. Nie bierz nic, po prostu biegnij.
 7. Runda 7: Health/Zdrowie. Nie bierz nic, po prostu biegnij. Weź apteczkę jeśli zużyłeś poprzednią.
 8. Runda 8: Supply/Wsparcie: Nie bierz nic, po prostu biegnij.
 9. Runda 9: Health/Zdrowie. Nie bierz nic, po prostu biegnij.

Poniżej filmik, który przedstawia powyższą taktykę:

 

braz Oby tak dalej / Keep It Up
Zakończ rundę z wynikiem co najmniej 100 fragów na minutę. / Complete a Round with a Kills-per-minute rate of 100 or more

Czytaj opis: srebro Kombomistrz / Combo Master

 

srebro Kombomistrz / Combo Master
Zalicz premię za kombo Apokalipsy (150 zabójstw). / Get the Apocalypse Combo Kill Bonus (150 Kills)

Pucharek, który może nastręczyć Wam najwięcej problemów. Na szczęście użytkownik Harry94 opracował dość prostą metodę, dzięki której można wbić to trofeum w miarę bezstresowo.

Przede wszystkim musicie dostać się do Rundy 4. Można to zrobić na poziomie trudności „Braindead / Martwica Mózgu” w trybie Arcade, żeby było prościej. Gdy już dojdziecie do Rundy 4, musicie wybrać ścieżkę związaną z punktacją (Score) i przebiec ją bez zabijania kogokolwiek czy czegokolwiek! Gdy dojdziecie do końcowego etapu, brama się za Wami zamknie i pojawi się mnóstwo zombiaków. Spora część pojawi się za płotem, także możecie używać ataku melee. Gdy już nabijecie 150 zabić, szybko biegniecie do bramki końcowej, aby mieć licznik powyżej 100 i wbić od razu pucharek braz Oby tak dalej / Keep It Up.

Poniżej filmik, który przedstawia powyższą taktykę:

 

braz Takich trzech jak nas dwóch… / Dynamic Duo
Ukończ rundę w trybie kooperacji tak, aby żaden z graczy nie odniósł obrażeń. / Complete a Round in Co-Op Without Either Player Taking Damage

Najprościej wbijecie ten pucharek grając na poziomie trudności „Braindead / Martwica Mózgu”. Wybierzcie ścieżkę Pieniądze oraz Zdrowie. Poruszajcie się bardzo powoli i pilnujcie każdej strony. Ubezpieczajcie się nawzajem i nie dajcie się dotknąć jakiemukolwiek zombiakowi. W innym wypadku będziecie musieli startować od początku.

 

braz Mam je / Found 'Em
Znajdź wszystkie emblematy Evogate. / Find all the Egogate emblems

W sumie jest 9 emblematów Evogate. Po jednej na każdej głównej ścieżce (Pieniądze oraz Zdrowie, Broń, Wsparcie, Pancerz i Punkty) oraz na pod-ścieżkach. Emblematy można zbierać przy kilku podejściach, ilość zebranych jest zapamiętywana, także nie trzeba ich zbierać przy jednym podejściu.

Poniżej daje zdjęcia z lokacjami wszystkich emblematów: (podziękowania dla Platisfaction).

1. Pieniądze i Zdrowie – Główna Ścieżka
Mniej więcej na początku drogi, po lewej stronie. Trzeba się przebić przez roślinność.

2. Pieniądze i Zdrowie – Pod-ścieżka Pieniędzy
W lewym górnym rogu mapy, jest tam spora roślinność.

3. Pieniądze i Zdrowie – Pod-ścieżka Zdrowia
Po długiej drodze na północ, w końcu dojdziecie do pociągu. Przebijcie się przez roślinność.

4. Broń i Wsparcie – Główna Ścieżka
W momencie, gdy ścieżka będzie rozchodzić się na dwie (Broń i Wsparcie), udajcie się południe. Dojdziecie do ciężarówki, za którą jest emblemat.

5. Broń i Wsparcie – Pod-ścieżka Broń
W miejscu, gdzie jest sklep z ulepszeniami, poszukajcie niebieskiego busa. Następnie udajcie się drogą na południe.

6. Broń i Wsparcie – Pod-ścieżka Wsparcie
Na początku tej ścieżki traficie na bramki, które można zniszczyć. Rozwalacie bramkę prowadzącą w lewą stronę i udajecie się cały czas w lewą stronę.

7. Pancerz oraz Punkty – Główna ścieżka
Na początku ścieżki traficie na dużą stalową barykadę, przez którą można przejść. Rozwalcie roślinność, która blokuje drogę.

8. Pancerz oraz Punkty – Pod-ścieżka Pancerz
Zaraz za miejscówką z miotaczami płomieni, pilnujcie lewej strony, będzie tam alejka.

8. Pancerz oraz Punkty – Pod-ścieżka Punkty
Na początku ścieżki, szukajcie wywróconego autobusu.

 

Poradnik napisany w całości przeze mnie na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania oraz rozpowszechniania bez zgody autora!