Horizon Zero Dawn – Poradnik do trofeów

 

 

Wydarzenia w Horizon Zero Dawn umieszczono ponad tysiąc lat w przyszłości, na planecie rządzonej przez zwierzopodobne maszyny, z którymi walczą ludzie uzbrojeni we włócznie. No, zaczyna się robić ciekawie.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 2/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x5 x48
 • Liczba trofeów offline: 56
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 40-50

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Gra nie posiada żadnych trofeów możliwych do pominięcia a dodatkowo, po ukończeniu ostatniej misji głownej, pozwala wrócić do stanu sprzed jej wykonania i kontynuować rozgrywkę w otwartym świecie. Dzięki temu można dostosować progresję odblokowywania trofeów do swojego stylu gry. Kolejność jest tutaj raczej bez znaczenia, gdyż przejście wszystkich misji, odnalezienie znajdziek i wykonanie pozostałych czynności niezbędnych do zdobycia platyny i tak zajmie kilkadziesiąt godzin. Jednym trofeum, na które warto zwrócić uwagę podczas przechodzenia misji głównych jest  Zdobyto ubiór ze splotem osłony, które wymaga zebrania przedmiotów dostępnych podczas tych misji. Istnieje możliwość powrotu również i do tych lokacji, lecz wymaga to ponownego przechodzenia przez długie korytarze, w których nie istnieje możliwość szybkiej podróży. Nagroda za wykonanie tej misji jest wartościowa i warto ją zdobyć przed przystąpieniem do ostatnich misji głównych.

Jeśli chodzi o inne znajdźki to dość wcześnie w trakcie gry otrzymasz możliwość kupienia map, które pokażą zgrubne położenie czterech typów przedmiotów – kubków, metalowych kwiatów, drewnianych statuetek i widokówek. Polecam w zaopatrzenie się w te mapy i zbieranie znajdziek, jeśli znajdziesz się w ich okolicy. Oszczędzi to czasu na koniec gry. Lokalizacje pozostałych znajdziek nie są już dostępne w samej grze, lecz nasz poradnik powinien Ci pomóc w ich odnalezieniu.

Pomocna będzie tutaj możliwość nieograniczonej szybkiej podróży. Aloy może znaleźć lub kupić przedmiot do jednorazowego przemieszczania się do już odkrytych lokacji, lecz jest to mało pomocne. Warto wyposażyć się w złoty zestaw do szybkiej podróży, który można kupić od jednego z kupców w Meridian. Koszt tego przedmiotu to 50 kawałków metalu, 1 skóra z lisa i 10 sztuk tłustego mięsa.

Większość trofeów związanych z walką powinno odblokować się samoczynnie wraz z przechodzeniem gry. W menu Notes znajdziesz pozycje Postęp rozgrywki i Statystyki, które pozwolą Ci śledzić stan zaawansowania tych trofeów.

Postaraj się zainstalować najnowsze dostępne patche. Niektórzy gracze skarżyli się na problemy z wybranymi misjami, co blokowało im możliwość kontynuowania gry i zdobywania trofeów.

Zdobycie platyny w Horizon nie powinno sprawić Ci problemów. Gra nie jest trudna, a i trofea nie odstraszają wysokimi wymaganiami. Nie ma w nich miejsca na bezcelowe grindowanie i większość z nich odblokujesz po prostu przechodząc grę. W przypadku pozostałych pomocą będzie służył Ci nasz poradnik.

 

Poradnik:

platyna Wszystkie trofea zdobyte / All trophies obtained
Zdobyto wszystkie trofea Horizon Zero Dawn. / Obtained all Horizon Zero Dawn trophies.

Bezstresowa platyna, która wymaga jednak poświęcenia jej sporo czasu. 40-50 godzin to nie w kaszę dmuchał, lecz żadne z trofeów nie powinno stanowić szczególnego wyzwania.

 

braz Zabito z ukrycia 10 maszyn / Stealth killed 10 machines
Wykonano zabicie z ukrycia 10 maszyn. / Performed a stealth kill on 10 machines.

Atak z ukrycia wykonasz przyciskiem , gdy znajdujesz się w wysokiej trawie, w której Aloy jest niewykrywalna przez większość przeciwników. Gdy maszyna będzie przechodzić obok, lub gdy zwabisz ją do siebie kamieniem lub gwizdaniem, na ekranie pojawi się podpowiedź dotycząca ataku z ukrycia. Jest to na tyle pomocna zdolność, że wykonanie tej czynności dziesięciokrotnie powinno nastąpić naturalnie w trakcie przechodzenia gry. Samą umiejętność odblokujesz w kategorii Tropicielka. Jest to pierwsza umiejętność na liście.

 

braz 3 ciosy z góry / 3 Strikes From Above
Zabito 3 wrogów z użyciem umiejętności ciosu z góry. / Killed 3 enemies using the Strike from Above skill.

Cios z góry wykonuje się tak samo jak zabicie z ukrycia () i jest dostępne po odblokowaniu poprzedniej zdolności w kategorii Tropcielka. Chociaż okazje do ataku z góry zdarzają się rzadziej niż do ataku z ukrycia, wykonanie go trzy razy w ciągu całej gry również powinno nastąpić naturalnie. Gra oferuje jednak na tyle dużą wertykalność, że znalezienie miejsca do celowego wykonania takich ataków nie powinno być problemem. Dobrze nadają się do tego miejsca występowania Czujek lub konwoje Krabołazów.

 

braz Oderwano 10 elementów / Tore off 10 components
Odłączono 10 elementów od maszyn w trakcie walki. / Detached 10 components from machines during combat.

Do odłączania elementów od maszyn najlepiej nadaje się Rozrywacz lub Łuk Bojowy ze strzałami rozrywającymi. W moim odczuciu, pozbywanie maszyn ich zdolności bojowych jest podstawowym elementem taktyki walki w Horizon, szczególnie w przypadku silniejszych maszyn, wyposażonych w broń zdalną (patrz opis trofeum braz Oderwano 5 sztuk ciężkiej broni). W celu zidentyfikowania, które elementy maszyny możesz oderwać sprawdź informacje w Katalogu Maszyn lub użyj Fokusa () do podświetlenia ich na ciele przeciwnika. Następnie wyceluj w konkretny element bronią rozrywającą. O sukcesie dowiesz się z ekranu gry – za oderwanie dostaniesz dodatkowe punkty doświadczenia.

 

braz 10 maszyn zabitych przez podatność / 10 Vulnerable machine kills
Zabito 10 maszyn podatnych na ogień, gdy płonęły, lub podatnych na zimno, gdy były zamrożone. / Killed 10 machines weak to Fire while burning, or weak to Freeze while frozen.

Niektóre maszyny są podatne na konkretne obrażenia żywiołowe. Na przykład słabością Bysiora jest mróz, natomiast wszystkie skażone maszyny nie są odporne na ogień. Wykorzystywanie tych słabości jest istotnym elementem taktyki w walce z maszynami. Dużo broni wyższego poziomu pozwala na wybieranie rodzajów amunicji, w tym amunicji żywiołowych. Aby odblokować to trofeum, najłatwiej atakować daną maszynę tylko amunicją typu, na który jest podatna. Aby atak został zaliczony do trofeum, maszyna musi zostać zabita, gdy jest całkowicie pod wypływem danego żywiołu. Informuje Cię o tym ikona nad maszyną – atakowanie jej ogniem lub mrozem wypełnia małe kółko nad korpusem wroga. Gdy kółko zostanie całkowicie zapełnione, maszyna zostanie opanowana przez żywioł.

 

braz Oderwano 5 sztuk ciężkiej broni / Tore off 5 heavy weapons
Odłączono od maszyn 5 sztuk ciężkiej broni podczas walki. / Detached 5 heavy weapons from machines during combat.

Zasady odłączania broni od maszyn są takie same, jak w przypadku odrywania innych ich części (patrz opis do braz Oderwano 10 elementów). O tym, która maszyny posiadają bronie poinformuje Cię Twój Notes, który uzupełniany jest na bieżąco zapiskami o nowych przeciwnikach. Należą do nich Niszczyciel (działko), Gromoszczęk (wyrzutnia dysków) oraz Uśmiercacz (wieżyczka).

 

braz Zdominowano 7 typów maszyn / 7 types of machine overridden
Odblokowano i wykorzystano dominację 7 różnych typów maszyn. / Unlocked and used the overrides for 7 different types of machine.

Aby zdominować maszynę musisz najpierw odblokować taką zdolność w odpowiednim Kotle (patrz opis do srebro Zdominowano wszystkie rdzenie). W trakcie jednej z misji głównych Aloy uzyska zdolność dominowania sześciu typów maszyn (dominacja PSI), więc aby odblokować to trofeum musisz przebić się przez przynajmniej jeden z Kotłów. Sama akcja dominacji polega na wciśnięciu , gdy znajdujesz się w ukryciu, w pobliżu maszyny. Gra nie zlicza liczby zdominowanych typów maszyn, lecz zdolność ta jest przydatna i raczej będziesz z niej korzystać, więc odblokowanie trofeum powinno nastąpić naturalnie. Dzięki dominacji będziesz w stanie ujeżdżać niektóre typy maszyn i szybciej się dzięki temu przemieszczać. Dodatkowo, zdominowane maszyny będą walczyć po Twojej stronie.

 

braz 30 wrogich ludzi trafionych w głowę / Headshot 30 human enemies
Zabito 30. wrogich ludzi trafieniami w głowę. / Killed 30 human enemies by landing headshots on them.

Ludzkich przeciwników spotkasz w obozach bandytów oraz w niektórych misjach głównych i pobocznych. Jest ich na tyle dużo, że zdobycie 30 śmiertelnych strzałów w głowę nie jest żadnym problemem (ja skończyłem grę z 356 takimi trafieniami). Najlepiej odblokować to trofeum jak najwcześniej, gdyż w dalszej części gry nie wszyscy wrogowie umierają od jednej strzały. Do celowania przydatna jest umiejętność skupienia (kategoria Wojowniczka), która przez wciśnięcie  spowalnia czas i daje więcej czasu na spozycjonowanie broni.

 

braz Przewrócono 23 manekiny żuwaczy / Downed 23 Grazer dummies
Znaleziono i przewrócono wszystkie manekiny żuwaczy w regionie Nora. / Found and knocked over all of the Grazer training dummies in the Nora region.

Manekiny żuwaczy znajdziesz w następujących lokacjach:

 • Dom Aloy i Rosta (7 sztuk)
 • Strażnica Matki (2 sztuki)
 • Kolebka Matki (2 sztuki)
 • Serce Matki (2 sztuki)
 • Tereny łowieckie Nora (2 sztuki)
 • Wzniesienie Matki (2 sztuki)
 • Korona Matki (2 sztuki)
 • Obóz łowców (2 sztuki)
 • Obóz w Diablim Pragnieniu (1 sztuka)
 • Dwuząb (1 sztuka)

Dokładne umiejscowienie kukieł znajdziesz na naszym filmiku:

 

braz Pierwsza modyfikacja / First Modification
Użyto zwoju lub splotu na broni lub stroju z możliwością modyfikacji. / Used a Weapon Coil or Outfit Weave on a modifiable weapon or outfit.

Modyfikacje dostępne są u kupców, znajdziesz je w niektórych skrzynkach z nagrodami, a najczęściej upuszczą je pokonane maszyny. Aby zastosować ulepszenie, w menu przejdź do zakładki Wytwarzanie a następnie wybierz jedną z broni lub ubiorów, które mogą być modyfikowane (ikony pustych kółek w lewym dolnym rogu). Następnie wybierz puste miejsce i umieść w nim ulepszenie.

 

braz Zabito wszystkie maszyny zaopatrzeniowe / All Acquisition machines killed
Zabito co najmniej jeden egzemplarz każdego typu maszyny zaopatrzeniowej. / Killed at least one of every type of Acquisition machine.

Patrz opis do braz Zabito wszystkie maszyny transportowe.

 

braz Zabito wszystkie maszyny zwiadowcze / All Recon machines killed
Zabito co najmniej jeden egzemplarz każdego typu maszyny zwiadowczej. / Killed at least one of every type of Reconnaissance machine.

Patrz opis do braz Zabito wszystkie maszyny transportowe.

 

braz Zabito wszystkie maszyny bojowe / All Combat machines killed
Zabito co najmniej jeden egzemplarz każdego typu maszyny bojowej. / Killed at least one of every type of Combat machine.

Patrz opis do braz Zabito wszystkie maszyny transportowe.

 

braz Zabito wszystkie maszyny transportowe / All Transport machines killed
Zabito co najmniej jeden egzemplarz każdego typu maszyny transportowej. / Killed at least one of every type of Transport machine.

Gra nie definiuje bezpośrednio, które maszyny należą do jakiego typu. Jednak w menu Notes w zakładce statystyki zliczana jest liczba pokonanych maszyn każdego rodzaju. Porównując tę listę z Katalogiem Maszyn możesz śledzić, z którymi maszynami było już dane Ci się zmierzyć. W trakcie misji głównych i pobocznych, a także na terenach łowieckich, stawisz czoła i pokonasz większość, jeśli nie wszystkie maszyny. Pamiętaj jednak, że maszyny skażone nie wliczają się do tej statystyki. Jeśli pod koniec gry będzie Ci brakować jakiegoś rodzaju maszyny do odblokowania tego trofeum, znajdź na mapie miejsce ich występowania, udaj się tam i puść w ruch strzały.

 

braz Osiągnięto poziom 10 / Reached level 10
Osiągnięto 10. poziom gracza. / Reached player level 10.

Patrz opis do braz Osiągnięto poziom 50.

 

braz Osiągnięto poziom 25 / Reached level 25
Osiągnięto 25. poziom gracza. / Reached player level 25.

Patrz opis do braz Osiągnięto poziom 50.

 

braz Osiągnięto poziom 40 / Reached level 40
Osiągnięto 40. poziom gracza. / Reached player level 40.

Patrz opis do braz Osiągnięto poziom 50.

 

braz Osiągnięto poziom 50 / Reached level 50
Osiągnięto 50. poziom gracza. / Reached player level 50.

Gra nagradza gracza punktami doświadczenia za wykonywanie misji, za pokonywanie maszyn oraz za ataki specjalne, takie jak odrywanie części maszyn. Jeśli planujesz przejść grę dokładnie i wykonać wszystkie misje poboczne i dodatkowe zadania, poziom 50. osiągniesz na długo przed końcem gry. Na pewno nie będzie wymagane bieganie losowo po mapie i zabijanie wszystkiego, co się rusza, aby tylko nabić punkty doświadczenia. W ostateczności możesz skorzystać z pseudodarmowych punktów doświadczenia, które możesz zdobyć za wykonywanie zadań z Samouczków, które nagradzają nimi za odpowiednie wykorzystywanie niektórych broni.

 

braz Wszystkie umiejętności opanowane / All Skills learned
Opanowano wszystkie dostępne umiejętności. / Learned all available skills.

Podobnie jak w przypadku braz Osiągnięto poziom 50, odblokowanie wszystkich umiejętności powinno przyjść naturalnie dla dokładnych graczy, którzy nie lubią zostawiać żadnych misji pobocznych nierozwiązanych. Za każdy zdobyty poziom doświadczenia dostaniesz jeden punkt umiejętności. Nie wystarczy to jednak do odblokowania wszystkich zdolności. Na szczęście, niektóre misje (w tym także czynności takie jak dominowanie żyrafów), dodatkowo nagradzają gracza punktami umiejętności.

 

braz Zdominowano pierwszego żyrafa / First Tallneck Overridden
Wspięto się na żyrafa i uzyskano dostęp do jego informacji. / Scaled a Tallneck and accessed its information.

Patrz opis do  Zdominowano wszystkie żyrafy.

 

braz Oczyszczono pierwszy obóz bandytów / First Bandit Camp cleared
Wyzwolono osadę opanowaną przez klan bandytów. / Took back a settlement from a bandit clan.

Patrz opis do  Oczyszczono wszystkie obozy bandytów.

 

braz Zdominowano pierwszy rdzeń / First Core Overridden
Dotarto do rdzenia Kotła i uzyskano z niego informacje. / Reached the Core of a Cauldron and accessed its information.

Patrz opis do  Zdominowano wszystkie rdzenie.

 

braz Wszystkie półsłońca na jednym z terenów / All Suns at one Ground
Zdobyto co najmniej znak półsłońca we wszystkich trzech próbach na jednym z terenów łowieckich. / Earned at least a Half Sun mark in all three trials at one Hunting Ground.

Patrz opis do zloto Wszystkie żarsłońca na wszystkich terenach.

 

braz Żarsłońca na jednym z terenów / Blazing Suns at one Ground
Zdobyto znak żarsłońca we wszystkich trzech próbach na jednym z terenów łowieckich. / Earned a Blazing Sun mark in all three trials at one Hunting Ground.

Patrz opis do zloto Wszystkie żarsłońca na wszystkich terenach.

 

braz Oczyszczono pierwszą skażoną strefę / First Corrupted Zone cleared
Zabito wszystkie skażone maszyny w danej skażonej strefie. / Killed all the corrupted machines in a Corrupted Zone.

Patrz opis do srebro Oczyszczono wszystkie skażone strefy.

 

srebro Zdominowano wszystkie żyrafy / All Tallnecks Overridden
Wspięto się na wszystkie żyrafy i uzyskano dostęp do ich informacji. / Scaled all of the Tallnecks and accessed their information.

W grze występuje pięć żyrafów, które pełnią rolę typowych ‚wież’, znanych z innych gier z otwartym światem. Aby zdominować żyrafa należy wdrapać się na jego głowę i użyć broni Aloy, wciskając . Pomocne jest śledzenie ścieżki żyrafa, którą można podświetlić w trybie Fokus (, a następnie  na żyrafie). Wspinaczka po ciele żyrafa jest prosta i zawsze prowadzi po żółtych elementach, które w całej grze identyfikują ‚wspinalne’ elementy środowiska. Żyrafy występują w następujących miejscach:

 • Słoneczne Stopnie,
 • Rdzawe Pustkowie,
 • Drzewce Włóczni,
 • Miedziowa Dal,
 • Diable Pragnienie.

 

srebro Oczyszczono wszystkie obozy bandytów / Cleared all the Bandit Camps
Wyzwolono wszystkie osady opanowane przez klany bandytów. / Took back all settlements from the bandit clans.

W grze występuje sześć osad, opanowanych przez bandytów. Wyzwolenie osady polega na pokonaniu wszystkich przeciwników. Opcjonalnie, możesz skorzystać też z pomocy pojmanych sprzymierzeńców, jeśli uda Ci się ich uwolnić przed wystrzelaniem wszystkich bandytów. Musisz uważać też na alarm, który mogą podnieść wrogowie. Jeśli to zrobią, do obozu przybędą posiłki, co zwiększy czas i liczbę strzał potrzebnych do ich pokonania.

Opanowane osady to:

 • Czarne Skrzydło
 • Pusty Fort
 • Strzaskany Piec
 • Okolice bramy
 • Dwuząb
 • Diable Pragnienie

 

srebro Zdominowano wszystkie rdzenie / All Cores Overridden
Dotarto do rdzeni wszystkich Kotłów i uzyskano z nich informacje. / Reached the Core of every Cauldron and accessed the information within.

Kotły służą do ulepszania zdolności dominacji maszyn. W grze występuje pięć rodzajów dominacji, z których cztery odblokowują się właśnie w Kotłach. W większości przypadków rdzeń Kotła strzeżony jest przez jednego lub kilku silnych przeciwników, których pokonanie skutkuje możliwością zdominowania ich w otwartym świecie. Oprócz dominacji PSI, która odblokowywana jest w trakcie jednej z misji głównych, do zdobycia są następujące Kotły:

 • SIGMA (w pobliżu terenów łowieckich Dolinożlebu),
 • ZETA (na północ od terenów łowieckich Słonecznych Bruzd),
 • KSI (południowy kraniec mapy, na południe od Meridian),
 • RO (za bramą Wieży Dnia, na południe).

 

srebro Wszystkie półsłońca na wszystkich terenach / All Suns at all Grounds
Zdobyto co najmniej znak półsłońca we wszystkich próbach na wszystkich terenach łowieckich. / Earned at least a Half Sun mark in all trials at all of the Hunting Grounds.

Patrz opis do zloto Wszystkie żarsłońca na wszystkich terenach.

 

zloto Wszystkie żarsłońca na wszystkich terenach / Blazing Suns at all Grounds
Zdobyto znak żarsłońca we wszystkich próbach na wszystkich terenach łowieckich. / Earned a Blazing Sun mark in all trials at all of the Hunting Grounds.

Próby łowieckie są częścią jednej z misji pobocznych (Oręż Loży), która wymaga zdobycia wszystkich nagród we wszystkich próbach, co jest równoznaczne z odblokowaniem tego trofeum. Lokacje pięciu terenów łowieckich zostaną ujawnione w ramach misji a sposoby ich przejścia prezentujemy na filmiku poniżej. Pamiętaj, że do niektórych prób niezbędne będą konkretne bronie. Można je jednak kupić u kupców, znajdujących się na terenach łowieckich, o ile posiadasz odpowiednie surowce.

 

srebro Oczyszczono wszystkie skażone strefy / All Corrupted Zones cleared
Zabito wszystkie skażone maszyny we wszystkich skażonych strefach. / Killed all the corrupted machines in every Corrupted Zone.

W grze występuje 11 skażonych stref, oznaczonych na mapie symbolem przekreślonego okręgu oraz czerwonym zabarwieniem. W strefach tych spotkasz skażone maszyny, których pokonanie jest niezbędne do odblokowania trofeum i oczyszczenia skażenia. Pamiętaj, że skażone maszyny są podatne na ogień, więc oprócz celowania w ich wrażliwe punkty, posiłkuj się płonącymi strzałami lub bombami.

 

braz Wszystkie maszyny skatalogowane / All machines catalogued
Napotkano i przeskanowano fokusem wszystkie typy maszyn. / Encountered and Focus scanned every type of machine.

W Horizon występuje 25 unikalnych typów maszyn oraz ich skażone odpowiedniki. Do odblokowania trofeów wymagane jest przeskanowanie wszystkich 25 typów i co najmniej jednej skażonej maszyny. Pamiętaj o tym trofeum podczas przechodzenia gry i za każdym razem, gdy napotkasz wrogów, szczególnie jeśli wydaje Ci się, że po raz pierwszy spotykasz daną maszynę, korzystaj z Fokusa (). Informacja o skatalogowaniu maszyny pojawi się na ekranie a odpowiedni wpis znajdzie się w Notesie, w Katalogu Maszyn. Poniżej przedstawiamy pełną listę maszyn z gry, w kolejności, w której występują w Katalogu:

 • Czujka
 • Biegun
 • Żuwacz
 • Złomiarz
 • Czeronooka czujka
 • Wielkogłów
 • Lancoróg
 • Długonóg
 • Bysior
 • Piłoząb
 • Krabołaz
 • Nadymacz ognisty
 • Nadymacz mrożący
 • Śmigacz
 • Nękacz
 • Jastrząbłysk
 • Skaziciel
 • Niszczyciel
 • Kłapak
 • Skałokrusz
 • Behemot
 • Gromoszczęk
 • Burzoptak
 • Uśmiercacz
 • Żyraf
 • Skażona maszyna

 

braz Pierwsza Widokówka / First Vantage found
Znaleziono zapis z punktu obserwacyjnego i uzyskano do niego dostęp. / Found and accessed a Vantage datapoint.

Patrz opis do braz Wszystkie starożytne naczynia znalezione.

 

braz Znaleziono pierwszy metalowy kwiat / First Metal Flower found
Odkryto dziwny metalowy kwiat. / Discovered a strange metal flower.

Patrz opis do braz Wszystkie starożytne naczynia znalezione.

 

braz Znaleziono pierwszą banucką figurkę / First Banuk Figure found
Znaleziono drewnianą figurkę pozostawioną przez banuckiego podróżnika. / Found a wooden effigy left by a Banuk traveler.

Patrz opis do braz Wszystkie starożytne naczynia znalezione.

 

braz Znaleziono pierwsze starożytne naczynie / First Ancient Vessel found
Znaleziono starożytne naczynie używane kiedyś przez Przedwiecznych. / Found an ancient vessel once used by the Old Ones.

Patrz opis do braz Wszystkie starożytne naczynia znalezione.

 

braz Wszystkie punkty Widokówki / All Vantages found
Znaleziono wszystkie zapisy z punktów obserwacyjnych i uzyskano do nich dostęp. / Found and accessed all of the Vantage datapoints.

Patrz opis do braz Wszystkie starożytne naczynia znalezione.

 

braz Wszystkie metalowe kwiaty znalezione / All Metal Flowers found
Znaleziono wszystkie metalowe kwiaty. / Found all of the Metal Flowers.

Patrz opis do braz Wszystkie starożytne naczynia znalezione.

 

braz Wszystkie banuckie figurki znalezione / All Banuk Figures found
Znaleziono wszystkie figurki Arnaka. / Found all of Arnak’s figures.

Patrz opis do braz Wszystkie starożytne naczynia znalezione.

 

braz Wszystkie starożytne naczynia znalezione / All Ancient Vessels found
Znaleziono wszystkie starożytne naczynia. / Found all the Ancient Vessels.

Zgrubne lokacje wszystkich czterech typów znajdziek możesz poznać, kupując odpowiednie mapy od handlarzy. Są one dostępne już u jednego z pierwszych napotkanych kupców. Jeśli jednak przeoczysz tę możliwość, zawsze możesz je kupić na rynku w Meridian.

 • Kubki (starożytne naczynia) znajdziesz zawsze na powierzchni. Występują na nasypach ziemnych o promieniu około dwóch metrów, z których wystaje znacznik bardzo rzadkiego przedmiotu (fioletowy)
 • Metalowe kwiaty otoczone są zawsze formacją kwiatową o kształcie trójkąta równobocznego
 • Figurki Arnaka znajdują się na końcu mini torów przeszkód, ozdobionego symbolami plemienia Banuk. Najczęściej wymagają one wspięcia się na jakąś górę po oznaczonych na żółto elementach środowiska
 • Widokówki najczęściej znajdują się na wzniesieniach lub innego rodzaju punktach widokowych, często w okolicach ruin budynków, które są odtwarzane na widokówce

 

braz Zdobyto ubiór ze splotem osłony / Got the Shield-Weaver outfit
Odzyskano i wykorzystano starożytną technologię. / Recovered an ancient technology and put it to use.

Ubiór ze splotem osłony jest nagrodą za wypełnienie misji pobocznej ‚Starożytna zbrojownia’. Aby dostać się do zbrojowni niezbędne będzie zebranie pięciu ogniw zasilających, które napotkasz podczas przechodzenia misji głównych. Są one jednak dość łatwe do przeoczenia, więc zwróć uwagę podczas następujących misji, aby nie musieć potem wracać do dalekich lokacji:

 • Misja: Łono góry. Po przebudzeniu we Wszechmatce, po drodze do odzyskania swojego sprzętu, przejdź przez dziurę w ścianie i podążaj korytarzem dopóki nie znajdziesz ogniwa.
 • Misja: Ustronie Stwórcy. Ogniwo znajduje się na samym szczycie Wieży Faro. Musisz wspiąć się wyżej niż lokacja, gdzie znajdziesz przedmioty związane z misją.
 • Misja: Kurhan. Po rozwiązaniu zagadki z zamkami i otworzeniu drzwi, ogniwo znajdziesz w pomieszczeniu za nimi.
 • Misja: Góra, która upadła. W lokacji GAIA Prime, po scenie w sali konferencyjnej nie udawaj się bezpośrednio do warsztatu Sylensa, zjeżdżając na linie, lecz zejdź po skałach na piętro niżej. Ogniwo znajduje się w małej części kompleksu z fioletową poświatą.
 • Otwarty świat: Ruiny. W dowolnym momencie gry możesz wrócić do ruin, do których wpadła Aloy, gdy była mała. Tym razem, dzięki posiadanym broniom jesteś w stanie przebić się przez zarośnięte stalagnatami drzwi. Za jednymi z takich drzwi znajdziesz ostatnie ogniwo.

Po zebraniu ogniw udaj się do zbrojowni, gdzie musisz rozwiązać dwie proste zagadki, aby otworzyć drzwi do pomieszczenia ze zbroją.

 • Pierwsze drzwi. Terminal po prawej stronie pokazuje godziny, na które musisz ustawić kolejne zamki. Na przykład godzinę 21:00 ustawisz przekręcając aktywny element zamka tak, aby był skierowany w lewo.
 • Drugie drzwi. Terminal pokazuje kąty, na które musisz ustawić kolejne zamki. Pozycje zmieniają się co 90 stopni (0 – góra, 90 – prawo, 180 – dół, 270 – lew), a pełny obrót okręgo to 360 stopni. Na przykład kąt 450 odpowiada pozycji w prawo (450 – 360 = 90).

Jeśli nie uda Ci się zebrać wszystkich ogniw podczas misji głównych, możesz wrócić do tych obszarów, gdy dotrzesz do misji ‚Nadejście cienia’. Możesz też to zrobić po ukończeniu całej gry. Cofniesz się wtedy właśnie na początek tej misji.

 

braz Nauki Rosta wysłuchane / Followed Rost’s teachings
Nauczono się polować i walczyć u boku Rosta. / Learned to hunt and fight alongside Rost.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Szkoła przetrwania’.

 

braz Pokonano piłozęba / Defeated the Sawtooth
Pokonano piłozęba, który zagrażał Nora. / Defeated the Sawtooth that threatened the Nora.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Na czubku włóczni’.

 

braz Triumf podczas Próby / Triumphed in the Proving
Pokonano przeciwności i zajęto pierwsze miejsce podczas Próby. / Overcame adversity and placed first in the Proving.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Próba’.

 

braz Skażenie zwalczone / Fought back the corruption
Zniszczono skażenie w dolinie Nora. / Destroyed the corruption inside the Nora valley.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Ślad dowódczyni’.

 

braz Starożytne dzieje poznane / Learned of the ancient past
Poznano starożytne dzieje w Ustroniu Stwórcy. / Learned of the ancient past at Maker’s End.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Ustronie Stwórcy’.

 

braz Sieć Zaćmienia wyłączona / Crashed the Eclipse network
Przeniknięto do obozu wojennego Zaćmienia i wyłączono jego sieć. / Infiltrated the Eclipse battle camp and crashed their network.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Na pohybel ciemności’.

 

braz Prawda odkryta / Discovered the truth
Odkryto prawdę o Nowym Świcie. / Discovered the truth of Zero Dawn.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Sekrety głębin ziemi’.

 

braz Oblężenie Wszechmatki przełamane / Broke the siege of All-Mother
Pokonano najeźdźców i przedostano się do wnętrza świętej góry. / Defeated the invaders and went inside the sacred mountain.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Serce Nora’.

 

braz Potężna broń zdobyta / Recovered a powerful weapon
Zbadano górę, która upadła, i zdobyto potężną broń. / Explored the Mountain That Fell and recovered a powerful weapon.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Góra, która upadła’.

 

braz Wszyscy sprzymierzeńcy przybyli / All allies joined
Dzięki staraniom Aloy wszyscy możliwi sprzymierzeńcy przyłączyli się do obrony. / Given Aloy’s actions, all possible optional allies joined the defense.

W trakcie wypełniania misji oraz zadań pobocznych Aloy spotka osoby, które będą mogły pomóc podczas ostatecznej potyczki. Na liście poniżej są wymienione ich imiona oraz misje, które należy wykonać, aby zdobyć sprzymierzeńców:

 • Teb – automatyczny sprzymierzeniec. Chłopak, któremu mała Aloy pomogła uciec przed maszynami.
 • Petra – misja poboczna ‚Góra kłopotów’. Lokacja: Wolnogóra. Pomagasz Petrze przygotować zabójczą broń i obronić jej miasto.
 • Aluki – misja poboczna ‚Chwila spokoju. Lokacja: Południk (dzięki Daniel Gąsiorek za poprawkę). Aluki nie bierze bezpośredniego udziału w misji, lecz Twoje działania motywują ją do zmiany światopoglądu i przyłączeniu się do sprawy Aloy.
 • Elida – misja poboczna ‚Słońce i cień’. Lokacja: Jasny Targ. Misję otrzymasz od ojca Elidy, który jest zmartwiony jej zaginięciem.
 • Vanasha – misja poboczna ‚Gambit Królowej. Lokacja: Zmierzch. Razem z Vanashą pomagasz młodemu królowi uciec ze Zmierzchu.
 • Uthid – misja poboczna ‚Nagroda za zdrajcę’. Uthid jest uciekinierem, któremu pomagasz pokonać łowców głów, polujących na niego. Misję dostaniesz od Vanashy.
 • Nakoa – misja poboczna ‚Zemsta córki’. Lokacja: Wzniesienie Matki. Misję otrzymasz od Yana, który prosi Cię o znalezienie swojej siostry.
 • Janeva – misja poboczna ‚Słoneczna Skała’. Lokacja: Słoneczna Skała. Janeva poprosi Cię o wytropienie trzech groźnych przestępców, którzy uciekli z więzienia.
 • Namman – misja poboczna ‚Uczcić poległych. Lokacja: Świątynia w Meridian. Namman poprosi Cię o pomoc trójce pielgrzymów.
 • Talanah – misja poboczna ‚Czarnogon’. Lokacja: Loża Łowców w Meridian. Aby zdobyć dostęp do tej misji, musisz wykonać kilka zadań dla Ahsisa w Loży Łowców, aby dopuścił Cię do Talany.
 • Sona – misja główna ‚Zemsta Nora’.
 • Varl – misja główna ‚Zemsta Nora’.
 • Erend – misja główna ‚Słońce spadnie’. Erend przewija się przez większą część przygody Aloy. Aby dojść do misji ‚Słońce spadnie’ musisz wykonać również ‚Pole poległych’ oraz ‚Na ziemie graniczne’.

Dostaliśmy podpowiedź od Daniela Gąsiorka, który tak skomentował to trofeum, w razie jakbyście mieli problem z jego wbiciem:

Misje do wykonania są następujące:

Główne zadania do wykonania:

Ślad dowódczyni
Zemsta Nora
Pole Poległych
Na ziemie graniczne
Słońce spadnie

Poboczne zadania do wykonania:

Uwaga: Poniższe zadania musisz zrealizować przed rozpoczęciem misji fabularnej Sekrety głębin ziemi. Trofeum zostanie przyznane w misji Nadejście cienia, jeśli porozmawiasz z przybyłymi kompanami, sprawdzając przygotowania Grani oraz Iglicy.
Łowy dla Loży
Ambona łowców
Najbardziej niebezpieczna z gier
Czarnogon
Nagroda za zdrajcę
Gambit Królowej
Chwila spokoju
Zemsta córki
Uczcić poległych
Słońce i cień
Słoneczna Skała
Góra kłopotów

Czyli to jest trofeum jak najbardziej do pominięcia, nie dość ze trzeba zrobić odpowiednie misje, to potem trzeba jeszcze porozmawiać z każdym sprzymierzeńcem przed ostateczną bitwą, bo jak tego nie zrobimy to trzeba potem grę przechodzić jeszcze raz

 

zloto Kres starożytnych maszyn bojowych / Ended the war machine threat
Położono kres zagrożeniu ze strony starożytnych maszyn bojowych. / Ended the threat of the ancient war machines.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Nadejście cienia’.

 

braz Zwycięstwo wspólnie z dowódczynią / Victorious with the War-Chief
Znaleziono dowódczynię Nora i pokonano zabójców w Pierścieniu Metalu. / Found the Nora War-Chief and defeated the killers in the Ring of Metal.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Zemsta Nora’.

 

braz Uratowano Południk przed wrogiem / Saved Meridian from its foe
Udzielono Erendowi pomocy w badaniu losów Ersy i udaremniono spisek przeciwko Południkowi. / Helped Erend investigate Ersa’s fate, and foiled a plot against Meridian.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Słońce spadnie’. Dostęp do niej dostaniesz po ukończeniu misji ‚Pole poległych’ oraz ‚Na ziemie graniczne’.

 

braz Udzielono pomocy zbiegom / Aided the defectors
Udzielono pomocy Uthidowi i królowi-dziecku Itamenowi w ucieczce przed Carja Cienia. / Aided the escapes of Uthid and the child king Itamen from the Shadow Carja.

Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Nagroda za zdrajcę’ oraz ‚Gambit królowej’. Pierwsza z nich zostanie aktywowana w trakcie przechodzenia misji głównych. ‚Gambit królowej’ aktywuje się po ukończeniu ‚Nagrody za zdrajcę’.

 

braz Upolowano Czarnogona z Talaną / Hunted Redmaw with Talanah
Awansowano w szeregach Loży Łowców i udzielono Talanie pomocy w pokonaniu Czarnogona. / Rose through the ranks of the Hunters Lodge and helped Talanah defeat Redmaw.

Trofeum związane z fabułą. Trofeum odblokuje się po ukończeniu misji ‚Czarnogon’. Dostęp do niej dostaniesz po wykonaniu zadań dla Ahsisa w Loży Łowców w Meridian. Ahsis pozwoli Ci zostać członkiem Loży pod opieką Talany.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Materiał zrealizowany dzięki uprzejmości PlayStation Polska.