Aliens Dark Descent – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Jedno z najbardziej pozytywnych zaskoczeń tego roku. Mało komu znane studio Tindalos dowozi świetną grę w uniwersum Obcego. Trofea w Aliens Dark Descent są wymagające, szczególnie te za poziom trudności, ale granie i dbanie o swój zespół sprawia mega frajdę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak oceniasz trudność platyny w Aliens Dark Descent?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 7/10
 • Czas do zdobycia platyny: 50 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox4 x5 x36
 • Trofea online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 2 – 3 (można zrobić wszystko w jednym, ale jest to bardzo trudne)
 • Trofea możliwe do przeoczenia: zloto Królobójstwo, srebro Hartowani w ogniu walki, braz Tupot wielkich stóp, braz Koszmarna sprawa, zloto Bezbłędne zwycięstwo, srebro Archiwista, braz Kolonialne beczki, braz Prawdziwe przeznaczenie zderzaka, braz To nie było tylko zadrapanie, braz Porywacze, braz Prawdziwe przeżycie, braz Psychiatra mnie nienawidzi, zloto Doskonałe ulepszenia, braz Jedna na każdą okazję, braz Potraktuj to jak nauczkę
 • Zglitchowane trofea: srebro Archiwista (tylko na PlayStation 5)

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Wstępne wskazówki:

 • Pierwszą rzeczą jaką zalecam zrobić jest zmiana w ustawieniach na pełną pauzę zamiast spowolnienia czasu.
 • Możecie zacząć grę od poziomu Nightmare / Koszmar, ale musicie być bardzo ostrożni, ponieważ gra nie wybacza błędów. Na szczęście są częste automatyczne zapisy, więc w razie konieczności można wrócić do poprzedniego stanu.
 • Nie dokonujcie żadnych zmian w poziomie trudności! Zmieni się ona wtedy na CUSTOM / NIESTANDARDOWA , przez co nie otrzymacie pucharków za ukończenie gry na danym poziomie trudności.
 • Tryb „No One Can Hear Them Scream / Nikt nie może usłyszeć ich krzyku” koniecznie odpalajcie na najprostszym poziomie trudności. No chyba, że lubicie wyzwania, to śmiało palcie na wyższym. Tryb ten dokonuje zapisu TYLKO przed startem misji, w trakcie odpoczynku i po zmianie dnia na Otago. Na najprostszym poziomie nie powinno to sprawić aż takiego problemu, szczególnie gdy przejdziecie ją już na poziomie Nightmare / Koszmar.
 • Róbcie regularne kopie zapisów, do chmury czy na pendrive. Zalecam robić je pomiędzy misjami, kiedy wrócicie do Otago. Za każdym razem, gdy wrócicie, część Waszych żołnierzy otrzyma nowe poziomy doświadczenia, a przy tym nowy perk. Jeśli czujecie, że misja poszła nie po Waszej myśli, czas leczenia jest bardzo długi i otrzymaliście sporo traum, warto pomyśleć nad ponownym rozegraniem misji lub wczytać jeden z poprzednich zapisów.
 • Poza automatycznymi zapisami w trakcie wykonywania zadań, gra dokonuje również zapisów, gdy stworzycie schron (koszt to 1 narzędzie) oraz gdy korzystacie z windy (darmowy zapis). Można to obrócić na naszą korzyść i skorzystać z windy, aby wykonać dodatkowy zapis.
 • Po Misji 05, aktywuje się Zegar Zagłady (im wyższy poziom tym krótszy czas), czyli czas w którym musicie ukończyć resztę misji. Jeśli nie zdążycie to gra się zakończy i trzeba będzie zaczynać od nowa. Przed Misją 05 możecie przeskakiwać dni w nieskończoność, dzięki czemu rozwiniecie świeżych żołnierzy do poziomu 4 (więcej z treningu nie otrzymacie) oraz dostaniecie spory zastrzyk surowców i próbek Xeno, a czasami nowego żołnierza.
 • Odpowiedni dobór składu to najważniejsza rzecz. Starajcie się zawsze brać Sierżanta (zalecane ulepszenia to podwójny plecak), Zwiadowce (koniecznie zakupić tłumik oraz karabin snajperski) oraz Strzelca (kupić Smart Guna od 3 poziomu, większe spowolnienie w trakcie ognia zaporowego i dodatkowe obrażenia dla zaznaczonego przeciwnika), najlepiej jeszcze żeby któryś z nich miał perk na otwieranie drzwi i nie będzie Wam potrzebny Haker. Medyka możecie całkowicie olać, ponieważ jest zbędny (przynajmniej w momencie pisania poradnika nie było z niego żadnego pożytku).
 • Najlepsze perki to te, które usuwają negatywną cechę (Redemption / ) oraz zmęczenie po każdej misji (Unbreakable Will / ). Jak tylko, któryś z nich się pojawi do wyboru, bierzcie go w pierwszej kolejności. Później bardzo ważnym perkiem jest możliwość otwierania zablokowanych drzwi (Smart Ass / ), dzięki czemu klasa Hakera nie będzie Wam już potrzebna. Pozostałe ważne perki to leczenie traumy w 3 dni, zwiększenie szansy odstrzelenia kończyny, większa celność, odporność na stres, pancerze/zdrowie.
 • Będąc na powierzchni, zawsze macie dostęp do pojazdu ARC/APC (transpoter). Używajcie ich jako łatwego sposobu na zabijanie obcych, ponieważ są niezniszczalne, a ich działka zadają bardzo duże obrażenia. APC odblokujecie dopiero w Misji 06, dzięki czemu powiększy Wasz skład z 4 do 5 osób.
 • W trakcie każdej misji (poza Misją 04 oraz Misją 09) będziecie mogli wrócić na Otago przy użyciu ARC/APC (transportera). Dzięki temu będziecie mogli wymienić zespół na zdrowy lub uleczyć obecny. Powrót wiąże się jednak z przeskoczeniem do kolejnego dnia, dlatego gdy ruszy Zegar Zagłady przemyślcie czy powrót ma sens. W trakcie odliczania, macie 2/3 dni na jedną misję (na niższych poziomach nawet i do 5 dni), więc spokojnie możecie zrobić jeden powrót.
 • Detektory Ruchu to jedna z najważniejszych rzeczy, szczególnie na poziomie Nightmare / Koszmar. Jak możecie, rozkładajcie kilka w pobliżu ARC/APC, a na mapach bez dostępu do nich, gdziekolwiek, byle odwrócić uwagę przeciwnika. W razie konieczności, aktywujecie detektor z mapy i wszyscy przeciwnicy na mapie będą do niego lecieć (poza momentem Onslaught / ), co da Wam miejsce do manewru lub ucieczki.
 • Miny to kolejna przydatna umiejętność. Rozkładajcie ich jak najwięcej, im bliżej trasy patrolowej przeciwnika tym lepiej.
 • Przed każdą misją bierzcie maksimum wieżyczek i około 75% apteczek i narzędzi. Jak odblokujecie technologie Xeno, to koniecznie bierzcie 10% dłuższe wykrywanie i granaty, które spowalniają, większy pancerz, wolniejsze nabijanie agresywności obcych i szybsze zakończenie polowania.
 • W trakcie misji, pamiętajcie że podnoszone materiały są jednorazowe i nigdy się nie odnawiają. Dlatego jeśli planujecie powrót drugim zespołem, musicie sobie zostawić przynajmniej kilka skrzynek z amunicją, bo apteczki i narzędzia wracają z Wami na Otago.
 • Za wszelką cenę musicie unikać walki, dlatego też snajper z tłumikiem i karabinem snajperskim jest tak ważny na wyższych poziomach trudności. Do tego zawsze miejcie pod ręką miotacz ognia, ponieważ służy on nie tylko do blokowania drogi przeciwnikom, ale również do cichego spalania jaj (zostało to naprawione w patchu, wcześniej trzeba było likwidować jaja snajperką).

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Ukończyć grę na poziomie Nightmare / Koszmar

Niestety na dzień dobry będzie skok na głęboką wodę, czyli start od najtrudniejszego poziomu trudności – Nightmare / Koszmar. Gra nie oferuje Nowej Gry+ (przynajmniej w momencie pisania poradnika), więc nie ma sensu tego odkładać. Pamiętajcie, żeby nic nie zmieniać przy wyborze poziomu trudności oraz nie włączać trybu „No One Can Hear Them Scream / Nikt nie może usłyszeć ich krzyku”. Grajcie bardzo powoli i ostrożnie, zawsze unikajcie konfrontacji jeśli jest taka możliwość. W przypadku polowań musicie uciec z miejsca, gdzie zostaliście wykryci, zaś w przypadku natarcia, koniecznie rozstawić wieżyczki, miny, korzystać z umiejętności i odeprzeć atak. Jak tylko się zakończy, zwijacie manatki i zmieniacie lokację. Zawsze starajcie się przeszukiwać jak najwięcej pomieszczeń, dzięki czemu będziecie mieć dużo amunicji, narzędzi i apteczek, a przy okazji znajdziecie dodatkowe surowce. Możecie się pokusić o szukanie wszystkich datapadów, ale niektóre wymagają przebycia dodatkowej drogi, szczególnie w późniejszych misjach.

Od Misji 05 aktywuje się Zegar Zagłady i zostanie Wam 20 dni na ukończenie pozostałych 7 misji, czyli maksymalnie 3/4 dni na misję. Tak naprawdę ostatnią misją będzie Misja 11, ponieważ Misja 12 wskakuje od razu po niej i gramy tam innym skłądem. Jednak zanim to nastąpi, możecie przeskakiwać dni do woli. Zwiększy się co prawda poziom inwazji, ale nie ma on większego wpływu na poziom trudności, będą jedynie częstsze patrole, przeważnie w parach. Dzięki przeskakiwaniu możecie zawsze w pełni uleczyć zespół, a co ważniejsze, zdobyć sporą ilość dodatkowych zasobów jak surowce, próbki xeno, a nawet dodatkowych żołnierzy, lekarzy lub inżynierów. Nie zapomnijcie uruchomić intensywnego treningu świeżakom, aby podnieść ich do 4 poziomu (z treningu więcej już nie wyciągnięcie).

Róbcie również regularne kopie zapisów, najlepiej pomiędzy misjami, gdy będziecie na Otago. Do momentu Misji 05, jak zegar jeszcze nie ruszy, można nadrobić wszelkie problemy przeskakiwaniem dni, jednak później trzeba się już bardzo pilnować i kopia zapisu może się przydać. Poza tym były głosy, że gra lubi zepsuć zapisy, więc tym bardziej róbcie kopie do chmury lub na pendrive. Po więcej informacji odnośnie poziomu Nightmare / Koszmar, zapraszam do opisu trofeum zloto To nie była bułka z masłem / This Ain’t No Picnic.

 

KROK #2 – Ukończyć grę na poziomie Story + tryb No One Can Hear Their Scream

Tryb „No One Can Hear Them Scream / Nikt nie może usłyszeć ich krzyku” charakteryzuje się tym, że gra robi zapis tylko PRZED startem misji, w trakcie zrobienia schronu oraz gdy zmieniacie dzień na Otago. W trakcie misji nie ma automatycznego zapisu. Po ukończeniu gry na poziomie Nightmare / Koszmar będziecie mieć wszystkie taktyki w małym palcu, więc poziom Story nie powinien Wam sprawić żadnych problemów. Najważniejsze to utrzymywać zespół przy życiu i jak najmniejszym stresie. Na tym poziomie macie bardzo duży zapas czasowy, więc jak potrzebujecie to wracajcie na Otago przegrupować się, wyleczyć wszystkich i wrócić na misję kolejnego dnia, dzięki czemu agresywność przeciwników spadnie do łatwej.

Jeśli czujecie się na siłach, a nie zrobiliście tego jeszcze w Kroku #1, możecie w trakcie tego przejścia zebrać wszystkie datapady. Osobiście zalecałbym jednak poświęcić temu dodatkowe przejście, jako że można bardzo łatwo się wkopać przez co będziecie musieli powtarzać całą misję.

 

KROK #3 – Zebranie wszystkich datapadów + czyszczenie

Do większości lokacji będziecie mogli wrócić, jeśli czegoś zapomnieliście, jednak jest kilka do których trafiacie tylko jeden raz. W opisie trofeum srebro Archiwista / Archivist zawarłem wszelkie informacje, gdzie i co można pominąć. Z wiadomych powodów, zalecam zrobić to na poziomie Story. Poza tym, w tym przejściu będziecie mogli zrobić wszelkie pozostałe trofea jakie wam zostały. Zapraszam do opisu każdego z nich, aby wbić upragnioną platynę.

UWAGA: W momencie pisania poradnika (patch 1.03), trofeum za datapady nie działa na PS5. Tracker trofeum zatrzymuje się przy 100 zebranych ze 123 i nie idzie dalej. Możliwe, że w momencie, gdy to czytacie zostało to już naprawione, ale do tego momentu zalecam zostawić sobie zapis, gdzie macie do podniesienia jakiś datapad i zebrać go ponownie.

 

Poradnik:

platyna Kolejny wspaniały dzień w korpusie / Another Glorious Day In The Corps
Zdobądź wszystkie trofea. / Unlock all trophies.

Platyna dla jednych może być bardzo trudna, wręcz nieosiągalna, a dla innych świetną zabawą. Gra wymaga taktycznego myślenia, przewidywania zachowania przeciwników i odpowiedniego planowania. Każda porażka do nauka na przyszłość co zrobiliście źle (nie postawiliście detektora, za bardzo szarżowaliście, źle się ustawiliście, itd.).

 

braz Tu Hayes, Pioneer Station, bez odbioru / This Is Hayes, Pioneer Station, Signing Off 5
Ukończ prolog. / Finish the Prologue.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu prologu.

Trudność misji: 1 / 5
Datapady: 0
Tech. Xeno: 0

Jest to tutorial, który będzie Wam tłumaczył podstawy gry. Jest tutaj jednak jeden moment, gdzie możecie bardzo łatwo zginąć, mianowicie chodzi o ukrywanie przed jednym obcym w pokoju. Koniecznie przemieszczajcie się bokiem pomieszczenia, a nie na wprost. Zobaczycie coś w rodzaju dużych regałów, za którymi można się schować, nawet jeśli nie pojawia się zielony kwadracik informujący o schronieniu. Obserwujcie, gdzie jest przeciwnik i idźcie drogą po drugiej stronie. Jak tylko zacznie się od Was zbliżać, możecie schować się za jednym z elementów mapy. Jak dobiegniecie do drzwi to włączy się cut-scenka i najtrudniejsza część tutoriala będzie za Wami.

 

braz Coś czai się pod wzgórzami / Something Lurks Under The Hills 15
Ukończ misję 01. / Complete Mission 01.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 01 – Dead Hills.

Trudność misji: 2 / 5
Datapady: 19
Tech. Xeno: 2 (skrzynia + królowa)

 

Powierzchnia

Pierwsza misja, gdzie na początku będą jeszcze elementy tutoriala. Pamiętajcie, że możecie od razu iść w kierunku głównego zadania lub zwiedzić wszelkie nieodkryte pomieszczenia, dzięki czemu znajdziecie amunicję, narzędzia i apteczki. mocno zalecam zwiedzać jak najwięcej, patrzcie na mapę gdzie są jakieś nieodkryte pomieszczenia i idźcie tam. Nie zapomnijcie również o możliwości przemieszczania ARC (możecie go przywołać lub użyć do przemieszczenia całego zespołu). Jest to idealna metoda do walki z obcymi, więc w razie problemów zawsze wracajcie w jego pobliże. Możecie również rozłożyć kilka detektorów ruchu w pobliżu transportera, a kiedy będzie potrzeba, odpalić jeden aby hordy pobiegły w jego kierunku, a tam wieżyczka pojazdu dokona reszty. Ustawiajcie detektory tak, aby nie stały na drodze pojazdu, ponieważ może po nich przejechać i je zniszczyć.

W trakcie całej misji, najtrudniejsze momenty to, gdy musicie bronić się w małym pomieszczeniu z jedną wieżyczką. Tutaj odpalacie wszystkie możliwe umiejętności, gdy tylko obcy zbliżą się do Was. Walcie granatami na odległość, strzebla gdy będą blisko, ogień zaporowy, itd. Będzie ciężko, ale jest to do zrobienia. Apteczek na tej mapie jest bardzo dużo, więc nie bójcie się ich używać do leczenia lub zbijania stresu.

Kolejny bardzo trudny moment to gdy pojawi się Crusher pod sam koniec misji (po przeszukaniu kontenera). Nim w ogóle rozpocznie się walka, otrzymacie od gry ostrzeżenie, że czeka Was ciężkie starcie i musicie się przygotować. W tym momencie będziecie mieć zapewne tylko jedną wieżyczkę (przynajmniej ja miałem na Nightmare / Koszmar). Możecie się wrócić na Otago i zakupić dodatkowe, bo pewnie macie już jakiś zapas surowców i przy okazji podleczyć zespół. Wieżyczki ustawcie niedaleko drzwi od wschodniej strony hangaru, tamtędy wejdzie Crusher. Nie stawiajcie ich zbyt blisko, bo zrobi zbyt mały damage i szybko ją zniszczy. Jak tylko odpalicie walkę, od razu uciekajcie w kierunku ARC, który powinien stać od północnej strony wejścia do hangaru. Jak tylko do niego dobiegniecie to poczekajcie aż Crusher sam do Was przyjdzie, czasami zajmuje mu to dużo czasu, albo zawiesi się po drodze, więc trzeba po niego pójść i zwabić go. Nie strzelajcie do niego, jak tylko Was zobaczy to znów przyspieszy, więc czym prędzej biegnijcie od transportera. Możecie biegać dookoła i liczyć, że wykończy bydlaka, albo stanąć dalej i również strzelać do niego.

 

Kopalnia

Ostatni etap to kopalnia, która jest dość irytująca, bo ciężko się tu gdziekolwiek schować, więc nastawcie się na częste walki. Warto pomyśleć o zrobieniu zapisu w schronie przed jej rozpoczęciem. Na samej północy kopalni będą drzwi, po otwarciu których rozpocznie się walka z królową. Zanim to zrobicie, rozstawcie wcześniej miny i kilka wieżyczek w kierunku drzwi. Możecie je ustawić nawet trochę dalej, gdzie jest więcej miejsca i poczekać aż przyjdzie. Ogólnie korzystajcie z wąskich gardeł, bo są to idealne miejsca, żeby ich wybijać. Po zabiciu królowej, zapamiętajcie w którym miejscu padła, bo będziecie musieli się później wrócić po technologię xeno z jej zwłok. Możecie w końcu wejść do pomieszczenia, z którego wyleciała królowa, ale uważajcie na jaja. Macie 3 kokony do otwarcia, ale tylko jeden będzie żywy, gdzie gościa trzeba będzie nieść do transportera. Wyznaczcie do tego osobę, która jest najmniej ważna w zespole (nie posiada snajperki czy innej ważnej broni, której potrzebujecie w trakcie walki). Musicie wrócić z powrotem do transportera i niosąc ciało, nie można biegać. Jak tylko dojdziecie do windy, to jesteście już w domu, bo wystarczy donieść nieprzytomnego do ARCa i ewakuować się na Otago. Jeśli Wam coś zostało do podniesienia to jest to najlepszy moment, żeby się po to wrócić.

 

braz Pierwsze kroki do szaleństwa / First Steps Into Madness 15
Ukończ misję 02. / Complete Mission 02.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 02Berkley’s Dock.

Trudność misji: 3 / 5
Zalecany zespół: Sierżant, Snajper, Haker (lub ktoś z umiejętnością otwierania drzwi), Strzelec
Datapady: 11
Tech. Xeno: 1 (królowa)

 

Powierzchnia

Początek jest w miarę prosty, podążajcie za celem i eliminujcie przeciwników. Nie musicie ich zabijać po cichu, bo obcy pojawią się dopiero później, więc żaden nie przyleci na ten moment. Zwiedzajcie mapę i zróbcie zadanie poboczne związane z opuszczeniem kontenera (dostaniecie sporo zasobów). Przestawiajcie również regularnie transporter, żeby eliminował fale przeciwników, które co jakiś czas będą się pojawiać. Jak dojdziecie do miejsca, gdzie pojawiają się obcy, to musicie zacząć uważać, bo od tego momentu będą regularnie patrolować okolicę. Kolejne zadanie to dotarcie do windy, która jest na końcu budynku. W jednym z dużych pomieszczeń jest grupa przeciwników, możecie ich wyciągnąć od drugiej strony, albo wbić na pałę, jak wolicie.

 

Piętro

Standardowo podążajcie w stronę zadania, zwiedzając jak najwięcej. Gdy dojdziecie do momentu, kiedy wybucha korytarz, musicie zacząć uciekać, bo cały czas będą pojawiać się runnerzy (szybcy obcy). Możecie kłaść minę lub robić ogień zaporowy, gdy tylko pojawi się biała kropka. Przestaną, gdy dobiegniecie do pokoju z mapą, ale co jakiś czas będzie tamtędy przychodził patrol, więc postawcie kilka min. Będziecie musieli teraz znaleźć pokój kontrolny, a żeby to zrobić to trzeba obejść praktycznie całe piętro. Ostrożnie sprawdzajcie pokoje, szczególnie te zainfekowane przez obcych (czy jak inaczej to nazwać). W jednym z nich będzie kilka jaj obok siebie, można tutaj zrobić trofeum za wysadzenie 4 jaj. W ostatnim pomieszczeniu znajdziecie 2 zakładników, których trzeba będzie odprowadzić do transportera. Możecie to zrobić od razu, lub pójść trochę dalej, gdzie będzie nieprzytomny cywil, którego również trzeba będzie zanieść. Problem w tym, że chodząc z cywilami narażacie się na ataki obcych i zabicie ich, więc może warto zrobić 2 rundy do ARC. Na końcu tego etapu, będziecie musieli się bronić, więc rozstawcie wieżyczki, żeby obstawiały cały obszar. Trzeba będzie kliknąć przy kilku terminalach, które są głównie pod ścianami, więc warto przenieść wieżyczki ze sobą. Po etapie obrony, musicie udać się do kolejnej windy, która jest zaraz obok.

 

Powierzchnia

Wrócicie z powrotem na powierzchnie, tylko z nieco innej strony. Przywołajcie jak najbliżej transporter, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, wybijcie patrole przeciwników i ruszajcie w stronę hali, gdzie będą ostatnie zadania. Po raz pierwszy spotkacie tutaj śpiących obcych. Najlepiej jest ich wybijać snajperem z tłumikiem lub po prostu omijać. W drugiej hali, zalecam rozstawić wieżyczki na podeście, który jest przy ścianie, najlepiej 3 w stronę ściany, gdzie są dwoje drzwi i jednak w drugą stronę na wszelki wypadek. Po wejściu do trzeciej hali, od razu zobaczycie że jest tam królowa. Strzelcie do niej, żeby ją obudzić i szybko wracajcie za wieżyczki. Nawet na poziomie Nightmare / Koszmar 3 wieżyczki + nasz arsenał dadzą jej radę nim zdąży podejść. Nie zapomnijcie wziąć technologii xeno, gdy ją zabijecie. Zostaje już tylko przeczesanie ostatniego pomieszczenia i powrót do transportera, aby ewakuować się na Otago.

 

braz Piekło Harpera / Harper’s Hell 15
Ukończ misję 03. / Complete Mission 03.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 03 – Rafineria.

Trudność misji: 3 / 5
Zalecany zespół: Sierżant, Snajper, Haker (lub ktoś z umiejętnością otwierania drzwi), Strzelec
Datapady: 12 (datapady w Piwnicy są pomijalne!)

 

Powierzchnia

W pierwszym etapie misji będzie dużo zamkniętych drzwi, które będziecie mogli otworzyć przy pomocy hakera lub kogoś z umiejętnością otwierania zablokowanych drzwi. Kilka z nich otworzy się również, gdy zrobicie kilka zadań głównych, więc jeśli gdzieś nie możecie wejść, róbcie misje. Zwiedzajcie również wszelkie pomieszczenia i zostawcie sobie w razie czego kilka skrzynek z amunicją, bo przed zejściem do Piwnicy, warto zrobić powrót na Otago i podleczyć zespół. Na powierzchni najtrudniejszy moment to część głównego zadania, gdzie wejdziecie do pomieszczenia po wschodniej strony mapy, aby zdobyć kartę dostępu. Uważajcie, bo jak tylko klikniecie terminal od razu włączy się cut-scenka i zacznie się zadyma. Będą już w środku, od razu zaczną atakować Was fale obcych + z daleka będzie strzelać gościu. Najpierw odpalcie ogień zaporowy + granaty, żeby jak najszybciej pozbyć się obcych. Jeśli macie miotacz ognia, to również się tutaj przyda, nawet bardziej niż granaty. Na koniec zostanie Wam gościu, ale możecie go zabić jednym strzałem przy użyciu snajpera i precyzyjnego strzału. Po jego zabiciu otrzymacie kartę dostępu do windy + będziecie musieli ewakuować kilku ocalałych, więc lećcie prosto w stronę transportera. Warto również się wrócić i pójść na północ mapy, żeby odblokować przejazd dla transportera. Po drodze w jednym z pomieszczeń będzie synth, którego można naprawić i odprowadzić do ARC. Przed wejściem do windy, warto wrócić na Otago lub zrobić zapis w schronie, bo Piwnica jest naprawdę trudna (jeden z trudniejszych etapów w grze).

 

Piwnicado tego miejsca nie będziecie już mogli wrócić, dlatego zbierzcie wszystkie datapady! 

Na początku ustawcie kilka detektorów ruchu na początku mapy, przydadzą się pod koniec misji. Etap jest bardzo liniowy, ale jest tutaj pełno patroli i xeno drugiego poziomu (Praetorian). Najpierw będziecie musieli rozstawić wszystkie wieżyczki w korytarzu, bo jak tylko wejdziecie do pomieszczenia podświetlonego na czerwono, od razu będzie szedł w Waszą stronę Praetorian. Biegnijcie za wieżyczki, schowajcie się gdzieś i liczycie że będą w stanie go zabić, a jeśli nie dadzą rady, musicie im pomóc, nawet kosztem odpalenia polowania. W trakcie ewentualnego polowania, wieżyczki powinny Wam pomóc. Jak tylko się skończy polowanie, podnieście wieżyczki i powoli idźcie do czerwonego pomieszczenia. Od strony południowej będzie pomieszczenie z kilkoma skrzynkami, warto do niego zajrzeć. Po drugiej stronie pomieszczenia, będzie spała robotnica, wykończcie ją przy pomocy snajperki z tłumikiem.

Kolejny etap to wysadzenie barykady w bardzo wąskim korytarzu. Po jej wysadzeniu, cofnijcie się, żeby nie złapał Was jakiś patrol, bo przylecą do hałasu. Nieco dalej, gdy znów wrócicie do korytarza, ale już po drugiej stronie, uważajcie na Guardiana, który stoi dalej, ale będzie Was widział. Tutaj w ruch idzie snajper, który musi go od razu ściągnąć. W kontenerze po drodze są jaja i macie 2 wyjścia, albo rozwalacie je snajperem po cichu, albo granatem, ale nie może być nikt w pobliżu i trzeba wszystkie jaja rozwalić za jednym razem. Co jakiś czas na plecy będzie Wam też wchodzić biegacz, więc warto rozstawić w pokoju wcześniej kilka min. W moim przypadku zawsze na plecy wchodził mi patrol i odpalało się polowanie, a przy okazji natarcie, więc ratowałem się wieżyczkami i minami jak tylko mogłem. Jeśli uda Wam się to zrobić po cichu to najtrudniejszy etap będzie za Wami. Idąc dalej, uważajcie na śpiące drony, koniecznie ściągajcie je snajperem. Tak naprawdę, do samego końca używajcie już snajpera do czyszczenia dronów z daleka. Warto otworzyć drzwi od drugiej strony, który prowadzą od korytarza w kierunku windy. Uważajcie na pomieszczenie, które jest ciemno-zielone, z czymś w rodzaju regałami tworzącymi mały labirynt. Na środku jest pełno jaj i śpiący dron, więc nie właźcie tam nawet, cały pokój można spokojnie ominąć otwierając drzwi hakerem lub kimś kto ma tą umiejętność i to właśnie zalecam.

Ostatni etap to duże pomieszczenie, gdzie będziecie musieli rozstawić wieżyczki. Będą tutaj również 2 dodatkowe, także jak rozstawicie swoje, te podnieście pozostałe i również je rozstawcie. Przeciwnicy wejdą do tego pokoju dopiero, gdy sami odpalicie walkę, więc macie tutaj trochę swobody i czasu na przygotowanie. Cała walka składa się z dwóch fal, o ile pierwsza jest prosta i wieżyczki ją powinny ogarnąć, tak z drugą będzie problem, ponieważ pojawi się Crusher. Inny problem jest taki, że po jego zabiciu macie dosłownie kilka sekund na zebranie wieżyczek i próbki xeno (dlatego też warte zebrać wcześniej z 2/3 wieżyczki). W razie problemów z jego ubicie, biegajcie blisko ARCa, który powinien go dobić. Nie można tutaj już później wrócić, więc jeśli czegoś nie zbierzecie to już przepada na zawsze.

 

braz Stawianie oporu / Making a Stand 15
Ukończ misję 04. / Complete Mission 04.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 04 – Lethe.

Trudność misji: 3 / 5
Zalecany zespół: Sierżant, Snajper, Snajper, Strzelec
Datapady: 1 (datapad jest pomijalny!)

 

Jedyna misja, w której nie ma żadnego automatycznego zapisu, trzeba ją zrobić od początku do końca jednym i tym samym zespołem. Weźcie ze sobą maksymalną liczbę wieżyczek i rozstawcie ją od razu wokół pierwszego obozu. Obstawcie północne ścieżki i boczne, bo nimi będą najczęściej przybiegać obcy. Zgarnijcie od razu datapad, który leży na skrzyniach w obozie, jest to jedyny w tej lokacji i jest on pomijalny, ponieważ nie będziecie mogli wrócić do tej lokacji. Po chwili będziecie musieli wsadzić kogoś do łazika, zalecam Sierżanta, ponieważ jest najmniej przydatny w czystej walce.

Łazik będzie sam podążał do celu, Waszym zadaniem jest jego eskorta. Cały czas obserwujcie radar, jak tylko zobaczycie że pojawiają się białe kropki, przygotujcie już snajperów, żeby ściągać ich z daleka. Jeśli macie dwóch snajperów to powinniście ich ściągnąć za jednym razem, w przypadku jednego musicie szybko wykonać kolejny strzał, aby nie zdążyli podbiec. Jak łazik dojdzie do celu, osoba nim kierująca z niego wysiądzie i trzeba ręcznie komuś nakazać, aby zaczął stawiać wieżyczkę! W tym momencie przebiegnie więcej robali, także przygotujcie ogień zaporowy, granaty + nalot który odblokuje się automatycznie. Przy kolejnej wieżyczce robicie dokładnie to samo, po czym wracacie do pierwszego obozu.

Teraz będziecie musieli sami zanieść i zamontować detektory ruchu. Tutaj kluczowi będą snajperzy. Poruszacie się powoli i obserwujcie radar. Jak tylko zobaczycie białe kropki podążające w Waszym kierunku, od razu starajcie się ich ściągnąć precyzyjnym strzałem. Po zabiciu ścierwa, od razu biegniecie w kierunku miejsca rozstawienia detektora. Na szczęście samo rozstawienie trwa w miarę szybko, ale nie zapomnijcie o obserwacji radaru i stosowaniu metody na snajperów. Po rozłożeniu detektora możecie wrócić do obozu i chwilę odsapnąć, uleczyć się jeśli trzeba, zmniejszyć stres lekami lub lecieć od razu do następnego punktu, co może się skończyć bardzo źle, ale wybór zostawiam Wam.

Na samym końcu, będziecie musieli jeszcze wysadzić gniazda przy pomocy nalotu. Na szczęście nie są one mocno oddalone od obozu, więc w razie czego, zawsze możecie wykonać szybki odwrót, aby wieżyczki dokonały reszty. Po tym etapie możecie zwijać manatki, zebrać wieżyczki i wracać na Otago.

 

braz Tam, gdzie wszystko się zaczęło / Where It All Begun 15
Ukończ misję 05. / Complete Mission 05.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 05 – Stacja Pioneer.

Trudność misji: 4 / 5
Zalecany zespół: Sierżant, Snajper, Strzelec, Haker (lub ktoś z umiejętnością otwierania drzwi)
Datapady: 17
Tech. Xeno: 1 (królowa)

UWAGA! Po tej misji zostanie aktywowany Zegar Zagłady. Na każdym poziomie trudności ma on inną wartość, na poziomie Nightmare / Koszmar jest to 20 dni. Przez ten czas musicie ukończyć resztę gry, inaczej następuje koniec i trzeba grać od początku. Przeznaczcie na misję maksymalnie 3/4 dni, żeby być w miarę bezpiecznym. Misja 11 jest tak naprawdę ostatnią, więc przed jej rozpoczęciem warto mieć dodatkowe kilka dni, żeby móc wrócić i odpocząć.

Docking Bay

Pierwszy etap jest bardzo prosty, ponieważ liczba przeciwników jest tutaj bardzo mała, wręcz zerowa. Przemierzajcie drogę do celu i otwierajcie po drodze wszystkie skrzynki.

Siedziby

Na początku możecie grać spokojnie, bo obcy pojawią się dopiero w momencie, gdy postawicie most (włączy się cut-scenka i zacznie się polowanie). Przed jego otwarciem, warto położyć kilka min na drodze do was, bo po filmiku jeden obcy wejdzie bokiem, a dwóch zacznie biec od strony mostu. Można dać się łatwo złapać jeśli o nich nie wiecie. Możecie poczekać na zakończenie polowania, albo cisnąć do przodu. Będzie tutaj bardzo dużo patroli, więc używajcie snajperów w miarę możliwości, ale znacznie lepiej jest postawić kilka detektorów ruchu i zwabiać ich co jakiś czas, żeby mieć miejsce do przemieszczania się. Ogólnie 90% tej mapy to latanie od punktu do punktu i ukrywanie się w pokojach, dopiero na sam koniec, gdy będziecie musieli rozstawić wieżyczki zacznie się faza obrony. Nim jednak do niej przejdziecie, zróbcie te kroki! Gra będzie Wam kazała postawić wieżyczki w 3 miejscach, zróbcie to, ale weźcie je potem z powrotem i rozstawcie znacznie bliżej środka! Po rozstawieniu nie odpalajcie jeszcze terminala, tylko zejdźcie na południe do zbrojowni, gdzie są 2 dodatkowe wieżyczki. Rozstawcie je obok pozostałych, a jedną ustawcie w przeciwnym kierunku (w stronę drzwi), bo tam też wyskoczy kilku obcych. Możecie odpalać fazę obrony i z taką ilością sprzętu nie powinniście mieć żadnego problemu, do tego ogień zaporowy + miotacze i jesteście bezpieczni.

Poziom dowodzenia

Mała mapa, na końcu której będziecie walczyć z królową, syntetykami oraz facehuggerami. Zanim jednak tam dojdziecie, bądźcie ostrożni bo korytarze są bardzo wąskie i jest tutaj kilka patroli. Jeśli Wasz skład jest w słabym stanie, warto pomyśleć o powrocie na Otago, ponieważ na końcówkę potrzebujecie w pełni sprawny zespół. Gra poinformuje Was wcześniej, że przed Wami trudne wyzwanie i czy jesteście gotowi. Po odpaleniu terminala włączy się krótki filmik. Jak tylko odpali się walka, zróbcie pauzę i rozstawcie 2 wieżyczki, aby obstawiały górę i dół (tam gdzie są syntetyki). Na wprost Was poleci spora grupka facehuggerów, więc skorzystajcie z wybuchającej beczki, gdy będą w pobliżu, postawcie ogień zaporowy i wybijajcie ich jeden po jednym, najlepiej robiąc non-stop pauzę i upewniając się, że nic już nie zostało. Jak tylko padną facehuggery, od razu uciekajcie środkiem na drugi koniec mapy. Nie biegajcie obok syntetyków, ponieważ powalą żołnierza, a królowa go dobije. Po drugiej stronie rozstawcie kolejne wieżyczki, żeby były skierowane w stronę królowej, stawiacie ogień zaporowy, korzystacie z granatów i powinna zejść nim do Was dobiegnie. Po jej ubiciu od razu skupcie się na syntetykach, są bardzo powolni i nie mają broni, więc spokojnie z dystansu ich rozwalcie. Po wyczyszczeniu pokoju, podnieście skrzynki i wieżyczki. Po przejściu do kolejnego pomieszczenia i wykonaniu misji, zostanie Wam już tylko ucieczka do transportera. Od tego momentu macie 20 dni (Nightmare / Koszmar) na ukończenie pozostałych misji.

 

braz Żywy koszmar / Living Nightmare 15
Ukończ misję 06. / Complete Mission 06.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 06 – Procesor Atmosferyczny.

Trudność misji: 4 / 5
Zalecany zespół: Sierżant, Snajper, Strzelec, Haker (lub ktoś z umiejętnością otwierania drzwi)
Datapady: 22
Tech. Xeno: 2 (skrzynia + królowa)

Problemy: Wszystkie zadania poboczne związane z ratowaniem ocalałych są zepsute (w momencie pisania poradnika wersja gry to 1.02). Nie ważne czy ich uratujecie lub zabijecie, gra będzie myślała, że zrobiliście obie te rzeczy, przez co na Otago dojdzie do sabotażu i stracicie przynajmniej 1 dzień. Póki co zalecam nie robić w ogóle tych zadań i kompletnie ich omijać (zawsze znajdują się za zaspawanymi drzwiami), ale jeśli chcecie dodatkowe punkty doświadczenia to możecie robić, ale pamiętajcie że macie wtedy -1 dzień na Otago.

 

Bardzo ważna misja, ponieważ w jej trakcie odkryjemy transporter APC, dzięki któremu nasz skład zwiększy się do 5 członków. Nim to jednak zrobimy, musimy najpierw wykonać kilka wcześniejszych zadań. Zaczynamy grę na powierzchni Stacji Atmosferycznej.

Powierzchnia

Standardowo, najpierw rozstawcie 2/3 detektory ruchu obok ARC, po czym udajcie się zrobić pierwsze główne zadanie. Po jego wykonaniu, pojawią się zadania poboczne i główne. Możecie najpierw wykonać zadania poboczne i odwiedzić pobliskie hangary (uważajcie w nich na jaja, można je odpowiednio ominąć bez konieczności ich niszczenia), dzięki czemu zdobędziecie trochę zasobów, amunicji oraz apteczek. Jeśli jednak jesteście pewni swego, możecie od razu udać się do zadania głównego. W razie czego, wrócicie na powierzchnie na samym końcu i będziecie mogli dokończyć wszystko czego tutaj nie zrobiliście. Kolejna część zadania głównego to zejście do podziemi, jednak uważajcie, gdy będziecie szli w kierunku windy, ponieważ korytarz od strony południowej jest pełen jaj, idźcie tym górnym (będzie was kusić ciało i apteczka, ale nie warto).

Poziom 1

Wchodzicie na ślepo, bez odkrytej mapy, ale zaraz przy windzie będzie mapa, gdzie po wykorzystaniu jednego narzędzia, możecie odkryć całe piętro. Wybór zostawiam Wam, ja jednak wolałem iść w ciemno, tym bardziej że układ nie był jakoś mocno skomplikowany. Musicie tutaj również poskromić Wasze zapędy zbierania wszystkiego, ponieważ sporo pokoi roi się od jaj i śpiących obcych. Możecie rzecz jasna wpaść, zabić je i odpalić polowanie, jednak zdecydowanie lepiej jest po prostu je ominąć. Przy wchodzenia do każdego nowego pomieszczenia, uważajcie na linie detekcji, jak tylko zobaczycie że obcy Was widzą, nie wchodźcie tam! Musicie iść cały czas w kierunku południowo-wschodnim. Dojście do głównego zadania jest tylko od tamtej strony, wszystkie inne wejścia są zamknięte. Jak już pisałem, po drodze traficie na drzwi do hangaru, które trzeba otworzyć przy pomocy hakera, aby móc kontynuować grę. W środku będzie APC, który powiększy Wasz skład do 5 osób, ale pamiętajcie, że od razu przeniesie Was z powrotem na Otago! Będziecie musieli przeskoczyć dzień i wrócić tam, aby móc kontynuować misję.

Po dojściu do głównego zadania, będzie na centralnej platformie, gdzie będzie terminal. Po podejściu do niego pojawi się informacja, że czeka Was trudne wyzwanie. Na razie nie odpalajcie go! Rozstawcie wszystkie wieżyczki jakie tylko macie (jedna jest w pobliżu, więc możecie rozstawić te co macie i pójść po nią, będziecie mieć jedną dodatkową) w formie okręgu, aby obstawiały każdy obszar wokół centralnej platformy. Odpalacie terminal i zaczną wyskakiwać obcy, jeśli dobrze ustawiliście wieżyczki, żaden nie wejdzie na Waszą platformę. Poczekajcie aż wykończą wszystkich i będziecie musieli odpalić dwa kolejne terminale na tej platformie, aby obniżyć most, po czym musicie udać się na stronę wschodnią i zachodnią, aby aktywować kolejne 2 terminale. Uważajcie, bo po odpaleniu tamtych, znów będą Was atakować. Możecie szybko wrócić w obszar wieżyczek, aby być w miarę bezpiecznym. Po otwarciu mostu ten etap powinien się zakończyć i będziecie mieć spokój. Pozbierajcie wieżyczki i wszystko co zostało na mapie, po czym idziecie do windy.

Piwnica

Najtrudniejszy etap z całej misji, ale dzięki kilku radom, poradzicie z nim sobie raz dwa. Przede wszystkim, uważajcie na wyładowania elektryczne w pobliżu słupów. Mogą one zabić obcych, ale również pokiereszować naszych (ale nie zadają aż tak dużych obrażeń). Jeśli staniecie przed wyborem walka lub ucieczka przez wyładowanie, zawsze wybierajcie to drugię. Obcy może nawet zabić Wam gościa, a wyładowanie tylko obniży zdrowie o jeden punkt.

Najważniejsze jest tutaj jak najszybsze dobiegnięcie do terminala, który znajduje się za królową. Jak tylko tam dobiegniecie, użyjcie miotacza, żeby odciąć dojście z obu stron, po czym rozstawcie wszystkie wieżyczki, aby obejmowały każdą stronę. Jak tylko to zrobicie, dobijcie cokolwiek zostało i odpalajcie terminal. Obudzi się królowa, która będzie szła w Waszym kierunku. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zahaczy o kilka wyładowań i resztę zrobią wieżyczki. Stójcie cały czas w tym samym miejscu. Jak tylko się zacznie zbliżać, od razu użyjcie Ognia Zaporowego + Granaty ze spowolnieniem (jeśli macie). W tym czasie powinniście ją już spokojnie dobić. Nie zapomnijcie podnieść z niej technologii Xeno! Możecie teraz podnieść rdzeń i wrócić na powierzchnie. Jeśli cokolwiek Wam tam zostało, możecie to dokończyć, a jak nie to robicie ekstrakcję na Otago. Misja zakończona!

 

braz Era Darwina tu była / The Darwin Era Was Here 15
Ukończ misję 07. / Complete Mission 07.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 07 – Montero.

Trudność misji: 3 / 5
Zalecany zespół: Sierżant, 2x Snajper, 2x Strzelec
Datapady: 10
Tech. Xeno: 1 (skrzynia)

Problemy: Po zrobieniu zadania pobocznego związanego z uruchomieniem generatora, gra przestaje zapisywać grę, gdy korzystacie z windy bądź po zrobieniu schronu. Jedynie będzie robić zapis przy wykonaniu zadania głównego (w momencie pisania poradnika, wersja gry 1.02). Jeśli lubicie ryzyko to możecie robić to zadanie, ale można je ominąć i zostawić sobie możliwość robienia zapisów.

Montero

Misja jest krótka, ale bardzo intensywna. Będziecie cały czas przemieszczać się bardzo ciasnymi korytarzami i będzie tutaj sporo patroli, zarówno ludzkich jak i obcych, dlatego snajperzy są tutaj nieocenieni. Stawiajcie również sporo min. Na poziomie Nightmare musicie uważać na niektóre pokoje, bo są pełne śpiących dronów i jaj. Do tego bardzo często trzeba biegać, żeby jakiś patrol na Was nie wszedł. Zabijanie ludzi nie aktywuje polowania, ale hałas powoduje, że wszyscy się zlatują, a mapa jest o tyle mała, że bardzo często na plecy będą wchodzić obcy.

Całość rozgrywa się na Poziomie 1, gdzie najpierw musicie się udać do pomieszczenia kontrolnego (po wschodniej stronie), a potem do pomieszczenia z kapsułami hibernacyjnymi. Na mapie jest pełno drzwi, które wymagają Hakera (lub kogoś z perkiem do otwierania drzwi), ale nie musicie tego robić. Dotrzecie do celów drzwiami, które są domyślnie otwarte i tak naprawdę nie trzeba marnować ani jednego narzędzia. Gra daje Wam również zadanie poboczne z odpalaniem generatora, dzięki czemu wszędzie zrobi się jasno. Jednak w pomieszczeniu, gdzie to robicie dojdzie do ostrej jatki, więc musicie przemyśleć czy się to opłaca. Z 5 wieżyczkami, minami, ogniem zaporowym oraz miotaczem ognia spokojnie to ogarniecie.

Po dotarciu do pomieszczenia kontrolnego, nie wbiegajcie do niego! Stańcie blisko drzwi, tak żeby się otworzyły. Będziecie pewnie od razu namierzani, ale w międzyczasie zdążycie zabić jednego lub dwóch przeciwników przy pomocy snajperów. Od razu wciskacie R2 i używacie precyzyjnego strzału, aby ich ściągać bez bycia wykrytym. Jak wyczyścicie cały pokój, możecie spokojnie do niego wbić i wykonać zadanie. Będziecie teraz musieli udać się na zachodnią stronę mapy, do pomieszczenia z kapsułami. Robicie tam dokładnie to samo co tutaj, czyli stajecie w drzwiach i ściągacie przeciwników pojedynczo, żeby Was nie zobaczyli. Jeśli namierzanie będzie trwało zbyt długo, cofnijcie się i powtórzcie manewr. Po tym etapie, trzeba będzie znaleźć kolejne pomieszczenie, które będzie na północ (otworzą się wcześniej zamknięte drzwi w północnym korytarzu). Warto również zrobić zadanie poboczne z próbkami, ale uważajcie na jaja, które będą w tym pomieszczeniu! Po zrobieniu wszystkiego wracacie do windy i na Otago.

 

 

braz Głęboko w szaleństwo / Deep Into Insanity 15
Ukończ misję 08. / Complete Mission 08.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 08 – Laboratorium badawcze Tantalus.

Trudność misji: 3 / 5
Zalecany zespół: Sierżant, 2x Snajper, 2x Strzelec (przyda się ktoś z perkiem do otwierani drzwi)
Datapady: 5 (datapady w Piwnicy są pomijalne!)
Tech. Xeno: 2 (skrzynia + królowa)

Powierzchnia

Zaczynacie misję od ucieczki przed nieskończonym natarciem. Obcy nie przestaną się pojawiać aż nie dobiegniecie do celu. Nie biegnijcie jednak na pałę, jak tylko zobaczycie, że na radarze pojawiają się białe kropki, przygotujcie się. Jak będzie w zasięgu, klikajcie na nim , żeby wszyscy do niego strzelali. W przypadku, gdy będzie ich więcej, od razu odpalajcie ogień zaporowy i granaty (najlepiej z ulepszeniem xeno do spowalniania). Powoli przesuwajcie się ku celowi. Po dotarciu natarcie skończy się, po czym pojawi się standardowy pasek polowania (na szczęście po zakończeniu natarcia nie pojawiali się obcy). Teraz będziecie musieli wyczyścić kilku ludzkich przeciwników. Zalecam to zrobić przy użyciu snajperów i wyciągać i pojedynczo lub w parach (zależy ilu wzięliście ze sobą). Po wyczyszczeniu terenu na mapie pojawi się miejsce dla transportera APC, którego od razu przywołajcie, żeby robił za obronę. Nieco dalej na północ jest kolejne miejsce dla transportera i zalecam go zostawić właśnie na tym drugim miejscu (w pobliżu będą co jakiś czas obcy). Rozstawcie w jego pobliżu od razu przynajmniej 2/3 detektory ruchu.

Po wschodniej stronie będzie hangar, w którym jest dużo zasobów do zgarnięcia. Możecie do niego wejść normalnie od frontu lub wysadzając ścianę z tyłu. By dojść do głównego zadania, będziecie musieli przejść przez budynek w centralnej części mapy (mniej więcej na przeciwko hangaru z zasobami). Na dzień dobry zobaczycie, że jest tam pełno białych kropek. Część z nich można łatwo się pozbyć uruchamiając detektor i transporter zrobi resztę, pamiętajcie tylko żeby schować się w jednym z pokojów zanim odpalicie detektor. Przemierzajcie powoli pomieszczenia w kierunku głównego zadania aż w końcu dojdziecie do windy.

Piwnica -1 (datapady i technologia xeno w tej lokacji są pomijalne!)

Po zjechaniu na dół, traficie do laboratoriów. Możecie trochę pozwiedzać bo jest tutaj względnie bezpiecznie, trzeba jedynie uważać na patrole, które co jakiś czas będą wyskakiwać. Po dojściu do głównego zadania, gdzie będziecie musieli otwierać cele, koniecznie rozstawcie wieżyczki przed celami nim je otworzycie. Możecie otworzyć od razu Cele 04, gdzie znajduje się cel i uniknąć walki. Jeśli chcecie zdobyć kilka punktów doświadczenia, możecie otworzyć Celę 03 i Celę 05. Są w nich Crushery, więc rozstawcie najpierw wszystkie wieżyczki, żeby szybko ich wykończyć. Odpali się przy okazji polowanie, ale po zabiciu dużego nic więcej nie powinno Was zaskoczyć. Reszty cel nie warto otwierać, bo nic w nich nie ma. W miarę przemierzania reszty pokojów, zwiedzajcie co się da, bo w jednym z nich będzie skrzynia z technologią xeno (mniej więcej na południowy-zachód od pomieszczenia z celami).

Kolejna część głównego zadania będzie po zachodniej stronie. W jednym z pokojów mogą być ludzcy przeciwnicy, wyciągajcie ich pojedynczo przy pomocy snajperów. Po drodze napotkacie duży pokój, który jest zamknięty z każdej strony. W środku znajduje się królowa, więc jeśli czujecie się na siłach, możecie podjąć walkę z nią lub ją olać (co zalecam na poziomie Nightmare / Koszmar). Gdy zbliżcie się do celu i otworzycie drzwi, odpali się cut-scenka.

Ostatnia faza to 3 minuty na ucieczkę do windy, którą tutaj przybyliście. Cały czas będziecie atakowani, więc stosujcie patent z początku misji, czyli powolne przesuwanie się ku celowe i używanie wszelkich umiejętności. Po drodze będą 2 datapady do podniesienia, więc jeśli robicie trofeum ze wszystkimi, to musicie je podnieść w trakcie ucieczki. Po dotarciu do windy będzie koniec misji, więc używajcie wszystkiego co macie.

 

braz Pasażer / The Passenger 15
Ukończ misję 09. / Complete Mission 09.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 09 – Otago.

Trudność misji: 1 / 5

UWAGA! Misja 09 rozpocznie się natychmiast po ukończeniu poprzedniej. Będzie miała miejsce bezpośrednio w naszej bazie na Otago, gdzie został uwolniony obcy. Podobnie jak w tutorialu, wcielamy się w postać naszej zarządczyni Maeko Hayes. Misja ta nie ma wpływu na stan zdrowia pozostałych żołnierzy.

W każdym pomieszczeniu trzeba będzie unikać obcego i wykonywać dodatkowe zadania. Na początku musicie podnieść przynętę i zanieść ją do celi, po czym poczekać aż wejdzie do niej obcy i odpalić spalarnie. Po wyjściu z pierwszego pokoju, traficie do małego pomieszczenia, gdzie musicie uważać na kratki wentylacyjne. Idźcie całkowicie lewą stroną, cały czas przy ścianie aż nie dojdziecie do celu. Trafimy do dużego pomieszczenia z kapsułami hibernacyjnymi, których możecie używać do odwrócenia uwagi. Szybko zbiegnijcie do kapsuł w lewym dolnym rogu, odpalcie je, następnie do kapsuł po prawej (nie odpalajcie ich) i prosto do drzwi. Możecie wcześniej odpalić kamery, aby widzieć gdzie pojawia się obcy, ale nie jest to konieczne. Zalecam od razu biegnąć od drugiej strony po narzędzie, a gdy tylko je podniesiecie, prosto do drzwi. Jeśli będziecie szybcy to zdążycie zanim Was zauważy, w innym wypadku musicie manewrować.

Ostatnie pomieszczenie jest nieco irytujące, musicie najpierw wyłączyć generator, a następnie ukrywać się do momentu rozpoczęcia odliczania. Waszym zadaniem jest zwabić obcego w wiązkę generatora, gdy ta zostanie odpalona. Najlepiej jest biegnąć w lewą stronę od terminala, chować się za skrzynkami i poczekać aż rozpocznie się odliczanie. Gdy usłyszycie 5 (five), 4 (four), 3 (three), zwabcie obcego klikając . Powinien idealnie być na środku, gdy odpali się generator. Czasami zdarzało się, że obcy sam kręcił się po środku, obok generatora, wtedy po prostu czekajcie aż się odpali i gotowe.

 

 

braz Iglica / The Spire 15
Ukończ misję 10. / Complete Mission 10.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 10 – Iglica Pharos.

Trudność misji: 5 / 5
Zalecany zespół: Sierżant, 2x Snajper, 2x Strzelec (ewentualnie haker lub ktoś do otwierani drzwi)
Datapady: 14
Tech. Xeno: 1 (królowa)

Powierzchnia

Zaczynacie od razu w środku miasta, gdzie będzie bardzo dużo patroli, więc snajperzy są tutaj na wagę złota. Podążajcie drogą, tak jak prowadzi Was do głównego zadania i uważajcie na te patrole. Po dotarciu na coś w rodzaju głównego placu, dostaniecie info że w pobliżu jest królowa. Jest to zadanie poboczne i od Was zależy czy się na nie połasicie czy nie. Trzeba nadrobić trochę drogi, ponieważ jest południowej części miasta. W innym wypadku idźcie w stronę głównego zadania. W międzyczasie przejdziecie przez budynek, gdzie będą cywile i wyczerpany żołnierz WY (Weyland-Yutani) (radzę go wypuścić, nie zrobi Wam krzywdy i otworzy drzwi na ulicę, gdzie jest dużo skrzyń z amunicją). Weźcie ze sobą cywili i idźcie dalej drogą do zadania, nie wracajcie się do transportera, bo ten niedługo przyjedzie do Was. Po dobiegnięciu w miejsce zadania, pojawi się nowy punkt dla transportera, od razu go przywołajcie i odeślijcie cywili. Po rozwaleniu ściany, znajdziecie się w holu z windami, ale najpierw trzeba będzie się rozprawić z żołnierzami WY. Po ich zabiciu, musicie przejść do pokoju obok, gdzie aktywujecie kamery. Na podglądzie jednej z nich, trzeba będzie wcisnąć , żeby otworzyć bramę i wpuścić obcych, którzy zajmą się przeciwnikami. Siedźcie cały czas w tym pokoju co jesteście i czekajcie aż wybiją wszystkich i odejdą. Możecie później podejść do przejścia, gdzie odbyła się jatka, jest tam trochę skrzynek z fantami, a następnie przywołać windę i wyjechać na piętro.

Biura

Traficie na poziom z biurami, gdzie jest dość ciasno. Na początku nie będzie tutaj obcych, ale niestety zadanie główne wymaga aktywowania poszczególnych elementów takich jak okna czy szyby wentylacyjne, aby wpuścić kreatury i poczekać aż wybiją żołnierzy. Od momentu otwarcia pierwszego elementu, po korytarzach będą krążyć patrole obcych i żołnierzy (jak trafią na siebie to dochodzi do walki między nimi, więc nie warto im przeszkadzać). Będziecie musieli wyczyścić kilka pomieszczeń, aby w końcu znaleźć klucz dostępu. Na samym końcu, przyjdzie Wam bronić się w jednym z biur. Rozłóżcie wieżyczki, aby obstawiały główne wejście i na wszelki wypadek 1 lub 2 wieżyczki na boczne. Teraz ukryjcie się za biurkiem i czekajcie aż zrobi się reszta. Zalecam zrobić plamę ognia w przejściu, aby nieco utrudnić obcym dojście do Was. Po zakończeniu obrony, trzeba będzie wrócić do wind i udać się na kolejny poziom. Zwróćcie uwagę, że musicie wejść do wind od strony południowej, nie do tych którymi przyjechaliście.

Ochrona

Na dzień dobry traficie na starcie pomiędzy obcymi i żołnierzami. Zalecam przyłączyć się, rzucić kilka granatów + miotacz ognia, aby od razu wybić wszystkich za jednym razem. Podobnie jak na poprzednim piętrze, będziecie musieli odwiedzić kilka pomieszczeń, a przy tym uważając na obcych i żołnierzy. Pojawi się również zadanie poboczne, gdzie trzeba zebrać 3 dowody przeciwko WY, więc warto je przy okazji robić. Najtrudniejszy moment dopiero przed Wami, gdy otworzycie drzwi na zewnątrz. Przygotujcie się, uleczcie wszystkich, zadbajcie o stres, bo będzie się działo.

Jak tylko otworzycie drzwi, włączy się cut-scenka. Waszym zadaniem jest wyłączenie dwóch działek przeciwlotniczych, problem w tym, że dookoła mapy lata statek WY + co chwilę wyskakują obcy. Idźcie powoli i starajcie się nie być w zasięgu statku, inaczej szybko Was zjedzie działkiem. Jak będą się pojawiać obcy, to od razu zaznaczajcie ich i cofajcie się. Tutaj przydają się żołnierze z 10 poziomem i Karabinami Plazmowymi, bo zjeżdżają ich bardzo szybko. Jak wyskoczy kilku nas Was, od razu stawiajcie ogień zaporowy + granaty spowalniające. Gdy tylko działko przeciwlotnicze pojawi się w zasięgu wzroku, od razu kogoś odeślijcie do niego i go chrońcie. Po wyłączeniu, na środku pod drzwiami możecie chwilę odetchnąć i uleczyć się. Po drugiej stronie robicie to samo i gdy tylko wyłączycie drugie działko, pojawi się cut-scenka.

Lądowisko

Ostatni poziom w tej misji. Najpierw rozprawcie się z 3 żołnierzami, najlepiej snajperzy + ewentualnie podbiec i dobić. Klikacie terminal i dostaniecie zadania oczyszczenia lądowiska. Gdy już na nim będziecie, szybko rozstawcie wszystkie wieżyczki, aby obstawiały północ, wschód i zachód, od południa nie będą Wam wchodzić, więc zalecam rozstawić się przy samej krawędzi, a żołnierzy schować za skrzynkami. Używajcie miotacza, aby blokować dojście od lewej strony, za skrzynkami. Dzięki temu robale powinny idealnie nabiegać na działka, a żaden nie powinien się do Was nawet zbliżyć. Po zakończeniu obrony pozbierajcie wieżyczki, a gdy wyląduje statek z Heyes, udajcie się do terminala, aby zakończyć misję.

 

 

braz Wydobywanie prawdy / Excavating The Truth 15
Ukończ misję 11. / Complete Mission 11.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 11 – Wykopalisko Olduvai.

Trudność misji: 5 / 5
Zalecany zespół: Sierżant, 2x Snajper, 2x Strzelec (ewentualnie haker lub ktoś do otwierani drzwi)
Datapady:
8 (UWAGA! Po rozpoczęciu tej misji, przejdziecie od razu do Misji 12 i zakończenia gry, więc wszystkie datapady są tutaj potencjalnie pomijalne)
Tech. Xeno: 0

UWAGA! Misja 11 jest tak naprawdę ostatnią misją, ponieważ 12 rozpoczyna się od razu po ukończeniu tej, a w dodatku sterujemy innymi jednostkami. Przed rozpoczęciem misji warto zostawić sobie kilka dni zapasu, żeby móc wrócić i podleczyć żołnierzy lub wymienić zespół. Misja jest bardzo długa i będzie tutaj sporo walki.

Powierzchnia i Piwnica -1

Zaczynacie w miejscu, gdzie rozpoczynała się również Misja 03. Także wszystko co zostawiliście wtedy, nadal tutaj będzie. Musicie dobiec w nowe miejsce, gdzie będzie winda, którą zjedziecie na dół. Na szczęście pojedzie z Wami również transporter, więc nie trzeba się martwić o przeciwników. Po zjechaniu na dół i odparciu pierwszej fali, rozłóżcie kilka detektorów ruchu i sprawdźcie pomieszczenia od strony południowej, jest tutaj trochę skrzynek z fantami. Następnie będziecie musieli przejść przez kilka pomieszczeń od strony północy. Jest tutaj bardzo dużo patroli, zarówno ludzkich jak i obcych. Warto odpalić detektor, żeby zwabić ich po APC, który dokona reszty, będzie trochę miejsca do ruszania się. Gdy już obejdziecie pokoje, dotrzecie do dużej hali, gdzie trzeba otworzyć bramę, aby transporter mógł przejechać. Po zrobieniu tej części, musicie wysadzić ścianę od południa i kontynuować przygodę. Warto zwiedzać resztę mapy, żeby nie tylko uzupełnić zapasy, ale znaleźć również dobre miejsce do wykonania odpoczynku. Po rozwaleniu ściany, będziecie musieli aktywować windę na południu, a by to zrobić trzeba będzie się udać na zachód mapy. Jak można się domyślić, czeka Was sporo walki, zarówno z ludźmi jak i obcymi. Po drodze (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), możecie uratować kilku cywili w celach, transporter jest niedaleko, więc warto to zrobić.

Piwnica -2

Zasady podobne jak wyżej, czyli przemieszczanie się pomiędzy wąskimi korytarzami na zmianę z większymi lokacjami. Gdy przejdziecie do sekcji w jaskiniach, uważajcie na śpiących obcych, bo bardzo łatwo ich przeoczyć. Nie ma tutaj jakiś bardzo trudnych walk, ale trzeba być cały czas uważnym. Gdy włączycie z powrotem generator i przejdziecie do kolejnej sekcji, uważajcie na spore skupisko ludzi. Można ich wyciągać pojedynczo snajperami lub wpaść na rambo i wybić ich wszystkich. Obcy nie pojawią się, gdy walczycie z ludźmi, ale może usłyszeć Was jakiś patrol, więc zalecam zostać przy snajperach. Po dojściu do kolejnej windy, zjedziecie do Głównej Kopalni, czyli najtrudniejszej sekcji w całym etapie, albo nawet grze. Przed jej rozpoczęciem, warto pomyśleć i powrocie na Otago i zregenerowaniu zespołu. Możecie to również zrobić w trakcie Kopalni, bo będzie tam transporter cały czas, więc jak tylko zajdzie taka potrzeba to róbcie odwrót.

Główna Kopalnia

Na dzień dobry, będziecie musieli wyczyścić plac z ludzkich przeciwników, aby móc przywołać transporter. Możecie się przejść w boczne sekcje mapy, aby poszukać skrzyń z surowcami lub iść na południe, gdzie natraficie na zamkniętą bramę i miejsce dla transportera. By otworzyć bramę, będziecie musieli znaleźć łazik, a ten jest w południowo-wschodniej części mapy. Wyczyśćcie wszystkich przeciwników po drodze do niego, bo będzie wracać tą samą ścieżką (ale i tak pojawią się nowi przeciwnicy). Warto rozstawić nieco wcześniej wieżyczki, żeby czyściły ewentualny syf. Ustawcie je w obie strony, żeby Wam ich nie zniszczyli. Ja rozstawiałem je zawsze w pobliżu bramy i transportera, bo tamtędy przybiega sporo obcych, ale można to zrobić również nieco bliżej miejsca łazika, jeśli nie czujecie się na siłach. Pamiętajcie, że w każdym momencie wysiąść z łazika, jeśli potrzebujecie więcej broni do walki. Po dojściu do miejsca z barierkami, po drugiej stronie pojawi się spora grupa ludzi, jednak jak tylko przejdzie łazik, to możecie ich olać i koniecznie zabierzcie ze sobą wieżyczki, jeśli je rozstawiliście wcześniej! Ostatni moment to ten przy bramie, tutaj będą zbiegać się obcy, także szybko rozstawcie wieżyczki w obie strony. Jeśli łazik padł, to naprawcie go i czym prędzej kontynuujcie otwieranie bramy.

Idziecie cały czas w stronę zadania głównego. Jak dojdziecie do miejsca, gdzie jest coś w rodzaju dużej jaskini z mostkami na środku, to musicie uważać na dużego obcego. Nie da się go zabić jednym strzałem ze snajperki, ale bardzo łatwo można go unikać. Możecie go ubić, ale rozpocznie się polowanie, albo unikać go i udać się do drzwi po wschodniej stronie jaskini. Podążajcie za celem, aż w końcu dojdziecie do kolejnej dużej jaskini, gdzie będzie królowa. Trzeba z nią walczyć, więc nim odpalicie walkę, rozstawcie wieżyczki po wschodniej stronie, do tego kilka min w przejściach i przywołajcie ją. Uważajcie na facehuggery w jej pobliżu, bo zaczną szarżować na Was, jak tylko do niej strzelicie (albo dacie się wykryć). Wracajcie w stronę wieżyczek i puśćcie miotacz ognia na przejścia + ogień zaporowy w stronę królowej + granaty. Jeśli macie rakietnicę, koniecznie jej użyjcie! Po jej ubiciu podnieście tech. xeno i kontynuujcie grę, aż nie dojdziecie do ostatniego dużego pomieszczenia, gdzie odbędzie się zadyma.

Jest to ostatni etap misji, gdzie będziecie się bronić przed falami najtrudniejszych obcych w całej grze. Musicie się rozstawić z wieżyczkami w jednym miejscu, albo na środku albo przy północnej ścianie (są tam elementy tworzące okrąg i dające miejsca do obrony). Gdziekolwiek się nie rozstawcie, liczba przeciwników będzie tak duża, że na pewno któryś przejdzie, więc zawsze bądźcie w gotowości. Oczywiście takie umiejętności jak ogień zaporowy, granaty spowalniające i miotacz ognia to podstawa. W ostatniej fali będą przybiegać same bydlaki, więc bardzo dobrze mieć ze sobą rakietnice, która kładzie ich praktycznie jednym strzałem. Jak przeżyjecie nawałnicę to możecie się cieszyć, bo najgorsze jest już za Wami. Włączy się cut-scenka i przejdziecie od razu do Misji 12.

 

braz Koszmarne potworności / Abysmal Horrors 15
Ukończ misję 12. / Complete Mission 12.

Trofeum wpadnie automatycznie po ukończeniu Misji 12 – Miasto Xeno.

Trudność misji: 1 / 5
Datapady: 4

Ostatnia misja jest banalnie prosta, z tego względu że nasz zespół jest niezniszczalny, ma nieskończoną amunicję jak i umiejętności. Także wystarczy dojść do celu, gdzie aktywuje się ostatni boss. W trakcie ucieczki przed nim, co jakiś czas musicie strzelić w niego granatem, żeby na chwilę przystanął. Uciekacie w tym samym kierunku, z którego przyszliście, a po dobiegnięciu do końca pojawi się cut-scenka i napisy końcowe. Gratulacje 🙂

 

braz Im więcej, tym lepiej / The More The Merrier 5
Odblokuj transporter. / Unlock the APC.

APC odblokujecie automatycznie w trakcie Misji 06 – Procesor Atmosferyczny. Gdy zejdziecie na Poziom 1, cała mapa będzie nieodkryta. Możecie ją odblokować przy pomocy terminala niedaleko windy, ale kosztuje to jedno narzędzie. Ogólnie musicie kierować się na południowy-wschód i będzie Wam koniecznie potrzebny haker lub ktoś z umiejętnością otwierania drzwi. Uważajcie na tym poziomie, ponieważ wiele pokoi zawiera jaja i śpiące robotnice. Zalecam je po prostu omijać, bo w większości z nich nie ma nic ciekawego, a łatwo dać się złapać i odpalić polowanie.

Dojście do głównego zadania będzie prowadzić przez hangar z transporterem APC, więc nie da się go pominąć. Musicie jednak pamiętać, że jak tylko otworzycie drzwi do hangaru to odpali się przerywnik filmowy i wrócicie na Otago! Będziecie mogli wrócić na następny dzień już w 5 osobowym składzie, właśnie dzięki APC. Jeśli jednak nie chcecie jeszcze wracać, to nie otwierajcie drzwi.

W tym miejscu znajdziecie transporter APC.

 

braz Gładko poszło / This Went Smoothly 15
Ukończ grę na średnim poziomie trudności. / Finish the game on Medium.

Czytaj opis trofeum: zloto To nie była bułka z masłem / This Ain’t No Picnic

 

srebro Zgodnie z planem / Fair And Square 30
Ukończ grę na trudnym poziomie trudności. / Finish the game on Hard.

Czytaj opis trofeum: zloto To nie była bułka z masłem / This Ain’t No Picnic

 

zloto To nie była bułka z masłem / This Ain’t No Picnic 90
Ukończ grę na koszmarnym poziomie trudności. / Finish the game on Nightmare.

Nightmare / Koszmar zalecam rozgrywać w normalnym trybie, bez uruchamiania trybu „No One Can Hear Them Scream / Nikt nie może usłyszeć ich krzyku”. Tryb ten wyłącza wszelkie automatyczne zapisy w trakcie misji i dokonuje go tylko na jej początku i końcu, a wierzcie mi, będziecie wracać do poprzednich zapisów bardzo często. Nie możecie również zmieniać żadnego parametru tego poziomu, inaczej zmieni się na CUSTOM / NIESTANDARDOWA, a ten nie jest zaliczany do żadnego trofeum (otrzymacie trofea za misje i inne związane z walką, ale nie za sam poziom trudności).

Na tym poziomie trudności, będziecie musieli korzystać z całego zasobu umiejętności, broni i przede wszystkim odpowiednio zarządzać stresem żołnierzy. Ukończenie misji z maksymalnym stresem i kilkoma traumami skutkuje bardzo długim leczeniem, a przez to brakiem dostępu do tego żołnierza. Warto też mieć jakiś zapasowy zespół w razie, gdyby główny dostał mocno po dupie w jakiejś misji. Jest również kilka trików, które nieco Wam pomogą z uporaniem się z tym poziomem trudności. Musicie grać bardzo wolno i ostrożnie, a w razie konieczności wrócić do poprzedniego zapisu jeśli coś poszło nie tak.

Poniżej kilka wskazówek dla poziomu trudności Nightmare / Koszmar:

 • Pauza – przede wszystkim zmieńcie w ustawieniach tryb spowolnienia na pełną pauzę.
 • Zegar Zagłady – po ukończeniu Misji 05 aktywuje się odliczanie dni do wybuchu bomby nuklearnej. Na tym poziomie, macie 20 na ukończenie reszty misji, więc musicie poświęcić maksymalnie 2/3 dni na każdą z nich. Co prawda misja 11 i 12 są w pewnym sensie połączone, ale warto zostawić jeszcze około 4/5 dni przed startem Misji 11. Przed Misją 05, warto przeskakiwać dni i nabić jak największą liczbę materiałów i próbek xeno. Przy okazji warto rozwijać świeżych żołnierzy, aby odkryć ich klasy (trening można robić do max 4 poziomu, potem tylko misje). Nabijecie co prawda maksymalny poziom skażenia, ale wierzcie mi, lepiej mieć dużo materiałów i próbek, co znacząco ułatwi późniejszą grę. Możecie również przeskakiwać dni przed wcześniejszymi misjami, ale przed Misją 05 są największe profity (więcej inżynierów = więcej materiałów każdego dnia).
 • Zapisy – regularnie róbcie kopie zapisu pomiędzy misjami, najlepiej do chmury lub na pendrive. W razie problemów będziecie mogli wrócić. O ile do momentu odpalenia Zegara Zagłady można błędy nadrobić przeskakiwaniem dni, tak gdy zegar ruszy nie ma przebacz i wtedy kopia zapisu może się przydać.
 • Zespoły – starajcie się mieć więcej niż jeden zespół. Warto robić mieszanki, gdzie wysoko poziomowe postacie grają razem z tymi niskimi. Warto mieć dwóch/trzech koksów i dorzucać im świeżego, aby wyciągnąć go przynajmniej do 6 poziomu. Nie trzymajcie się kurczowo jednego zespołu, bo w razie długiego leczenia zostaniecie z samymi świeżakami, co może być gwoździem do trumny w późniejszym etapie gry. Poziomy wbijacie poprzez robienie zadań głównych i pobocznych, kończenie misji oraz zabijanie xeno drugiej kategorii. Zabijanie zwykłych przeciwników nie daje żadnego xp, więc nie marnujcie na nich czasu.
 • ARC/APC (transporter) – to Wasz najlepszy przyjaciel. Jak tylko jest dostępny, nie bójcie się do niego wracać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Jego działko jest w stanie poradzić sobie z największymi agresorami. Pojazd jest niezniszczalny, więc możecie go wykorzystywać jako bariera, środek transportu i narzędzie do eliminowania hord przeciwników.
 • Detektory Ruchu – zawsze rozstawiajcie kilka w pobliżu ARC/APC na początku misji. Jeśli jesteście w miejscu, gdzie nie ma pojazdu, rozstawiajcie je gdziekolwiek, byle dużo. Najlepiej w takim miejscu, żeby w razie aktywacji, przeciwnicy nie biegli przez Waszą pozycję. W razie konieczności, możecie odpalić detektor z mapy, przez co zacznie przyciągać wszystkich przeciwników do siebie. Da Wam to trochę spokoju i możliwość łatwiejszego przemieszczania się.
 • Jaja – tutaj macie 2 opcje ich zniszczenia bez aktywowania polowania. Pierwszy to użycie granatu na wszystkich jajach koło siebie, ale jeśli jakieś inne są w pobliżu, to niestety aktywuje się polowanie. Przy używaniu granatu musicie być pewni, że rozwalicie wszystkie w okolicy. Po patchu, można również używać miotacza ognia (tak jak to miało być od początku) do spalania ich po cichu i tę metodę właśnie zalecam.
 • Wieżyczki – zawsze miejcie ze sobą maksymalną liczbę wieżyczek. W razie natarcia, od razu rozstawiacie wszystkie, aby obejmowały cały obszar. Nie zapomnijcie ich później pozbierać.
 • Snajperzy – najważniejsza klasa wg mnie na tym poziomie. Nigdy nie wychodzę bez dwóch snajperów w zespole (na początku gry macie tylko jednego, ale starajcie się jak najszybciej zdobyć kolejnych ze świeżych żołnierzy). Musicie również zakupić im ulepszenie „Silencer / Tłumik”, dzięki czemu korzystanie ze snajpy nie będzie powodować hałasu. Umiejętność „Precision Shot / Celny Strzał” pozwala na ściąganie przeciwników z bardzo daleka bez uruchamiania polowania. Mając dwóch snajperów, jesteście w stanie ściągać pary patrolowe (przy maksymalnym poziomie skażenia) za jednym razem i przechodzić misję bez aktywacji polowania (poza oskryptowanymi miejscówkami).
 • Strzelcy – kolejna bardzo ważna klasa, ale tylko gdy zakupicie im broń Smart Gun. Jest to najlepsza broń obok „Plasma Rifle / Karabinu Plazmowego”, a do tego zakupcie ulepszony ogień zaporowy (bardziej spowalnia przeciwników) i zaawansowane śledzenie, dzięki czemu wskazany przeciwnik przyciskiem dostaje więcej obrażeń od wszystkich.
 • Perki – co każdy poziom, żołnierz otrzymuje 3 perki, z których możecie wybrać jeden. Najważniejsze z nich to te usuwające negatywne cechy oraz eliminujące zmęczenie po misji. Dzięki nim, przy dobrym zarządzaniu w trakcie misji, jesteście w stanie przejść całą grę (lub jej lwią część) jednym zespołem. Inne bardzo ważne perki to: Smart Ass – otwieranie drzwi dowolną klasą, Mind of Steel – Usunięcie traumy w 3 dni, Dead Eye – Zwiększenie możliwości odstrzelenia kończyn, Bold – Odporność na stres, Accuracy – Zwiększona Celność, a poza tym zwiększone zdrowie czy pancerz.
 • Windy – za każdym razem, gdy używacie windy, gra dokonuje zapisu. Możecie tego używać jako prostego systemu do robienia szybkich zapisów, gdy tylko będzie trzeba.
 • Stres – nie bójcie się zużywać narzędzi, by wykonać odpoczynek i zmniejszyć poziom stresu. W trakcie misji, spokojnie możecie wykonać 2/3 odpoczynki i jedną ewentualną ekstrakcję na Otago. Sierżant od poziomu 6 ma klasowy perk, dzięki któremu na jakiś czas wszyscy w zespole nie stresują się. Jest to wręcz wymóg przy każdym polowaniu czy trudniejszym starciu.

 

Glitch z przyrostem stresu:

Glitch działa w wersji 1.02, nie wiem jak będzie po patchu (poradnik piszę przed jego wydaniem), więc dajcie znać w komentarzach. Dzięki temu zabiegowi, nie będzie rosnąć Wam stres, bez względu na sytuację. Wymagany będzie jednak Sierżant na 6 poziomie, z umiejętnością Reprymenda. Musicie mieć również minimum 1 narzędzie, ale z tym akurat nie powinno być problemu. Po rozpoczęciu misji, znajdujecie dowolne miejsce, gdzie można wykonać schron (ikonka zielonego domku na mapie). Po zabarykadowaniu drzwi, odpalacie Reprymendę i obok wskaźnika stresu powinna pojawić się zielona rączka. Wykonujecie teraz odpoczynek, a następnie ładujecie grę z zapisu, który właśnie się wykonał. Po załadowaniu reprymenda powinna działać przez cały czas trwania misji, a Wasi żołnierze będą mieć non-stop stres na poziomie 0%.

 

 

srebro Doskonały organizm / Perfect Organism 30
Ukończ grę na poziomie trudności „Nikt nie może usłyszeć ich krzyku”. / Finish the game on „No One Can Hear Them Scream” mode.

Tryb ten charakteryzuje się tym, że dokonuje zapisu tylko, gdy jesteście na Otago i zmieniacie dzień oraz w trakcie misji, gdy robicie schron. Poza tym nie ma żadnych automatycznych zapisów po wykonaniu zadania, użyciu windy, itd. Zalecam aktywować ten tryb na najłatwiejszym poziomie trudności STORY / OPOWIEŚĆ, gdzie margines błędu jest bardzo duży, a przeciwnicy padają bardzo szybko. Jeśli zajdzie potrzeba, wróćcie na Otago i zmieńcie zespół na świeży. Przy powrocie w trakcie misji i zmianie dnia, również jest robiony zapis, więc nie trzeba przechodzić całej za jednym razem. Zegar Zagłady na tym poziomie ma 30 dni i jest to bardzo dużo czasu (ale nie możecie się bawić w przeskakiwanie jak przed jego startem), także dbajcie przede wszystkim o zespół i nie przejmujcie się aż tak bardzo uciekającymi dniami.

 

zloto Królobójstwo / Regicide 90
Zabij wszystkie królowe w kampanii. / Kill every Queen during a campaign.

Trofeum można pominąć!

W grze jest 7 Królowych, z czego 2 z nich są opcjonalne i można je pominąć! Misje, w których musicie uważać na te możliwe do pominięcia to: Misja 08Laboratorium badawcze Tantalus oraz Misja 10 – Iglica Pharos. Całą resztę ubijecie w trakcie misji głównych.

Królowa to zdecydowanie najtrudniejszy przeciwnik w grze, więc zawsze musicie być przygotowani do walki. W większości przypadków, macie czas na przygotowanie się do walki, więc koniecznie musicie zrobić sobie punkt, gdzie rozłożycie wszystkie wieżyczki + kilka min. W trakcie walki zawsze korzystajcie z ognia zaporowego + granatów spowalniających, dzięki temu będzie poruszać się bardzo powoli i da to sporo czasu na ubicie jej. W późniejszym etapie, warto zainwestować w rakietnice, bo potrafi ściągnąć ponad połowę paska zdrowia na najtrudniejszym poziomie trudności. Poniżej zamieściłem krótki opis lokacji królowych oraz jak sobie z nimi najlepiej poradzić.

Lokacje Królowych:

 1. Misja 01 – Dead Hills – królowa pojawi się w Kopalniach, gdy na jej północy otworzycie drzwi. Zanim to zrobicie, koniecznie rozstawcie wcześniej miny i wieżyczki. Możecie od razu zrobić trofeum braz Tupot wielkich stóp / Heavy Steps. Po jej ubiciu, będziecie musieli otworzyć kokony z ludźmi i jednego z nich nieść. Nim jednak to zrobicie, dostaniecie zadanie poboczne, aby wrócić się do truchła królowej i podnieść technologię xeno. Koniecznie to zróbcie!
 2. Misja 02 – Berkley’s Dock – pod koniec misji, gdy wejdziecie do hangarów na Powierzchni, na samym końcu w osobnym pomieszczeniu będzie królowa. Zalecam przygotować się w poprzednim hangarze, najlepiej rozstawić wieżyczki na kładce pod ścianą, po drodze kilka min i zwabiacie ją do siebie. By to zrobić musicie strzelić w nią. Jak tylko to zrobicie i pojawi się info, od razu biegnijcie za wieżyczki. W razie czego postawcie ogień zaporowy, żeby nie przybiegła do Was.
 3. Misja 05 – Stacja Pioneer – będziecie z nią walczyć pod koniec Poziomu Dowodzenia, dostaniecie info przed otwarcie drzwi. Jak tylko rozpocznie się walka, zróbcie pauzę i rozstawcie 2 wieżyczki, aby celowały w grupy syntetyków na górze i dole. Na wprost Was, pojawi się grupka facehuggerów i musicie ich jak najszybciej wybić. Użyjcie beczki, która tam stoi + miotacza ognia. Jak coś się przebije to pauza i dobijajcie pojedynczo. Po ich zabiciu, od razu biegnijcie na drugą stronę pokoju, najlepiej środkiem. Nie biegajcie obok syntetyków, bo będą przewracać żołnierzy! Na drugiej stronie rozstawcie resztę wieżyczek, aby celowały w królową, w międzyczasie ogień zaporowy + granaty spowalniające.
 4. Misja 06 – Procesor Atmosferyczny – królowa będzie na samym końcu ostatniego etapu misji, czyli Piwnicy. Po drodze będą wyładowania elektryczne z generatorów, więc uważajcie na nie. Musicie dobiec do terminala, który odpali walkę z nią. Wokół terminala rozłóżcie wieżyczki, żeby celowały w każdą stronę + kilka min. Idźcie zwabić królową i wracajcie do tego miejsca jak najszybciej. Postawcie ogień zaporowy + granaty spowalniające i powinna paść.
 5. Misja 08 – Laboratorium badawcze Tantalus (POMIJALNA!) – pierwsza królowa, którą możecie pominąć. Gdy traficie do Piwnicy -1, będziecie w pewnym momencie przechodzić obok jej pomieszczenia. Sama gra Wam ją pokaże i jeden z żołnierzy powie, że nie musicie z nią walczyć. Jeśli chcecie trofeum to musicie 🙂 Potrzebny będzie Haker (lub ktoś z możliwością otwierania drzwi), a od razu po wejściu będziecie namierzani przez facehuggery. Rozwalcie je przy pomocy granatów, po czym od razu róbcie ogień zaporowy na królową + granaty spowalaniające + miotacz ognia + wiązka plazmowa (jeśli macie). Możecie również przygotować kilka min + wieżyczek poza pokojem i zwabić ją na nie, jest to szczególnie zalecane na wyższych poziomach trudności.
 6. Misja 10 – Iglica Pharos (POMIJALNA!) – gdy będziecie na powierzchni i dojdziecie na plac mniej więcej w centrum mapy, dostaniecie info, że na południu jest królowa. Jest to osobne zadanie poboczne i musicie tam iść i ją ubić. Uważajcie, bo zanim do niej dojdziecie, będzie sporo jaj po drodze. Rozstawcie wcześniej wieżyczki + miny i jak tylko się obudzi, to od razu biegnijcie za nie. Postawcie ogień zaporowy + granaty spowalniające jak pojawi się w obszarze widzenia. Macie tam dużo miejsca do walki, więc spokojnie dacie radę.
 7. Misja 11 – Wykopaliska Olduvai – rozstawcie wieżyczki po wschodniej stronie, do tego kilka min w przejściach i przywołajcie ją. Uważajcie na facehuggery w jej pobliżu, bo zaczną szarżować na Was, jak tylko do niej strzelicie (albo dacie się wykryć). Wracajcie w stronę wieżyczek i puśćcie miotacz ognia na przejścia + ogień zaporowy w stronę królowej + granaty. Jeśli macie rakietnicę, koniecznie jej użyjcie!

FILMIK:

 

braz Oczyszczanie Lethe, jedno gniazdo na raz / Cleaning Lethe, One Nest At A Time 5
Zabij podczas kampanii 100 ksenomorfów. / During a campaign, kill 100 Xenomorphs.

Trofeum wpadnie samo w trakcie normalnego grania. Nawet grając po cichu i tak traficie zawsze na momenty, gdzie gra sama uruchamia natarcie i polowanie, a wtedy nabijacie bardzo dużo zabić. Nie zwracajcie uwagi na to trofeum, wleci w trakcie przechodzenia kampanii.

 

braz No dalej, chcecie żyć wiecznie? / Come on, You Wanna Live Forever? 15
Awansuj Sierżanta na poziom 10. / Advance a Sergeant to level 10.

Czytaj opis trofeum: srebro Hartowani w ogniu walki / Hardened In The Heat Of Battle

 

braz El Riesgo Siempre Vive / El Riesgo Siempre Vive 15
Awansuj Strzelca na poziom 10. / Advance a Gunner to level 10.

Czytaj opis trofeum: srebro Hartowani w ogniu walki / Hardened In The Heat Of Battle

 

braz Miłośnik bandaży / Bandage Lover 15
Awansuj Medyka na poziom 10. / Advance a Medic to level 10.

Czytaj opis trofeum: srebro Hartowani w ogniu walki / Hardened In The Heat Of Battle

 

braz Telemaniak / The Cable Guy 15
Awansuj Inżyniera na poziom 10. / Advance a Tecker to level 10.

Czytaj opis trofeum: srebro Hartowani w ogniu walki / Hardened In The Heat Of Battle

 

braz Komandos / Frontliner 15
Awansuj Zwiadowcę na poziom 10. / Advance a Recon to level 10.

Czytaj opis trofeum: srebro Hartowani w ogniu walki / Hardened In The Heat Of Battle

 

srebro Hartowani w ogniu walki / Hardened In The Heat Of Battle 30
Podczas kampanii awansuj każdą klasę Marines na poziom 10. / During a campaign, advance each Marine Class to level 10.

Każdy żołnierz zdobywa doświadczenie w ten sam sposób. Najpierw otrzymujecie świeżaka na 1 poziomie, po czym możecie go rozwijać poprzez Intensywny Trening (gdy zostanie odkryty) lub wykonując nim misję. Klasa postaci odblokuje się po wbiciu 3 poziomu i będą to zawsze dwie losowe klasy do wyboru. Gra stara się zawsze utrzymywać balans klas, wiec jeśli będziecie mieć więcej snajperów, to przy kolejnym żołnierzu najprawdopodobniej pojawią się klasy, których macie najmniej. Pamiętajcie również, że aby dostać powyższe trofeum, musicie zrobić wszystkie klasy na 10 poziom w tej samej kampanii!

Poniżej opiszę sposoby na wbijanie punktów doświadczenia:

 • Intensywny Trening & Zwykły Trening – możecie wbić maksymalnie 4 poziom (obecnie gra pokazuje, że można więcej, ale jest to bug interfejsu). Kolejne poziomy musicie wbijać poprzez używanie ich w trakcie misji.
 • Wykonywanie zadań głównych i pobocznych – każde wykonane zadanie w trakcie misji daje punkty doświadczenia.
 • Przeżycie natarcia – natarcia aktywują się co jakiś czas, gdy trwa polowanie, a po jego przeżyciu otrzymacie zawrotny 1 punkt XP.
 • Zabijanie Xeno drugiej kategorii – będą się pojawiać przy większej agresywności oraz w trakcie natarć. Za zabijanie zwykłych obcych nie otrzymujecie żadnego doświadczenia, tylko za wielkich bydlaków.

Tak naprawdę to tyle. Nie ma tego dużo, więc trzeba starać się utrzymywać w miarę stały zespół, aby dobić każdą klasę do 10 poziomu. Możecie również skorzystać z metody nabijania punktów xp, gdzie na końcu misji, przed samą ekstrakcją dajecie się zauważyć, aby aktywować polowanie. Po jednym lub dwóch polowaniach, aktywuje się w końcu natarcie (będzie się zbliżać czerwony wykrzyknik w prawym górnym rogu ekranu). W trakcie natarcia powinien pojawić się xeno drugiej kategorii, który daje zawsze punkty. Niestety jest to żmudna i dość ryzykowna metoda, ponieważ przy każdym polowaniu rośnie stres + można pokiereszować naszych marine, przez co leczenie ich będzie znacznie dłuższe.

 

braz Tupot wielkich stóp / Heavy Steps 15
Zwab królową do kopalni. / Lure a Queen into a Mine.

Polski opis trofeum jest błędny, ponieważ mówi o zwabieniu królowej do kopalni, a chodzi o minę wybuchową (widać, że tłumacze dostali czysty tekst i nie mieli styczności z grą).

W trakcie gry będziecie ścierać się z królowymi dość często. Przeważnie zostaniecie o tym poinformowani, że czeka Was trudna walka. By zdobyć trofeum, wystarczy położyć kilka min na jej drodze i poczekać aż wejdzie na którąś z nich. Świetnym miejscem jest kopalnia w Misji 01. Gdy tam traficie, będziecie musieli otworzyć drzwi na samej północy mapy. Zanim to zrobicie, rozstawcie kilka min po drodze, a gdy otworzycie od razu uciekajcie za miny. W końcu po nich przejdzie i dostaniecie trofeum.

FILMIK:

 

braz Koszmarna sprawa / Stuff Of Nightmares 15
Ocal jednego z Marines od inkubacji. / Save a Marine from being incubated.

Najpierw musicie zdobyć technologię xeno (Ekstrakcja) związaną z ratowaniem kompanów, do których przyczepił się facehugger. Jest to druga technologia, którą zdobędziecie po zabiciu królowej w kopalni w Misji 01 (pamiętajcie, żeby podnieść tę technologię, gdy gra Wam każe).

Pamiętajcie, żeby wybrać technologię przed startem misji!

Trofeum można zrobić już w Misji 02, dlatego przed jej rozpoczęciem koniecznie zakupcie to ulepszenie (najpierw 10 próbek xeno za zakup technologii, a potem 2 próbki przed samą misją). Gdy dotrzecie do windy i wjedziecie na piętro budynku, będziecie musieli podążać za celem. Po pojawieniu się zadania z odnalezieniem pomieszczenia kontrolnego (lub coś w tym rodzaju), pójdziecie korytarzami wysuniętymi najbardziej na północ. W końcu dojdziecie do pokoi, które są całkowicie zainfekowane przez obcych. W jednym z pomieszczeń będą 4 jaja, ale musicie uważać żeby żołnierze nie zabili wszystkich facehuggerów, nim te dorwą się do kogoś. Najlepiej sprintować w ich pobliżu i jak tylko któregoś złapią, od razu dobijcie resztę. Klikacie na żołnierzu, do którego przyczepić się mały obcy i wybieracie pierwszą opcję związaną z ekstrakcją. Po usunięciu wróci do żywych i otrzymacie osiągnięcie.

FILMIK:

 

zloto Bezbłędne zwycięstwo / Flawless Victory 90
Utrzymaj wszystkich swoich Marines przy życiu podczas kampanii. / Keep all of your marines alive during a campaign.

Musicie utrzymać wszystkich żołnierzy przy życiu przez całą grę, nikt nie może umrzeć. Możecie to zrobić od razu w trakcie przechodzenia gry na Nightmare / Koszmar, ponieważ na tym poziomie musicie bardzo uważać na stan zdrowia żołnierzy, a utrata kogokolwiek z wyższym poziomem nie wchodzi w grę. Lepiej powtórzyć całą misję niż stracić cennego członka zespołu. W trakcie śmierci lub sporych obrażeń, warto wrócić do wcześniejszego zapisu lub zrestartować misję.

Zalecam przeczytać porady jakie opisałem we wstępie poradnika oraz opis trofeum zloto To nie była bułka z masłem / This Ain’t No Picnic, dzięki którym będzie Wam odrobinę łatwiej utrzymać ich przy życiu. W razie problemów, możecie to zrobić, gdy będziecie przechodzić grę na poziomie Story / Opowieść,  w celu znalezienia wszystkich datapadów.

 

srebro Archiwista / Archivist 30
Zbierz wszystkie datapady. / Gather all datapads.

UWAGA: W momencie pisania poradnika (patch 1.03), trofeum za datapady nie działa na PS5. Tracker trofeum zatrzymuje się przy 100 zebranych ze 123 i nie idzie dalej. Możliwe, że w momencie, gdy to czytacie zostało to już naprawione, ale do tego momentu zalecam zostawić sobie zapis, gdzie macie do podniesienia jakiś datapad i zebrać go ponownie.

W grze mamy 123 datapadów, są zawsze oznaczone na mapie, więc nie sposób ich przeoczyć, ale są lokacje które się zablokują po ich opuszczeniu, więc jak czegoś tam nie zbierzecie to przepadają. Lokacje, których nie będzie można odwiedzić ponownie to: Misja 03 (Piwnica), Misja 04 (Obrona Otago), Misja 08 (Piwnica -1), Misja 12 (całość) dlatego też w ich trakcie musicie zebrać wszystkie datapady. Zalecam od razu zbierać wszystko co się da, chociażby ze względu na uciekające dni, gdy zostanie odpalony zegar zagłady. Poniżej zrobiłem listę wszystkich misji + filmiki, dzięki czemu niczego nie pominiecie.

Lista wszystkich datapadów w poszczególnych misjach:

MISJA 01 - DEAD HILLS

Datapady: 19

 

MISJA 02 - BERKLEY'S DOCK

Datapady: 11

MISJA 03 - RAFINERIA

Datapady: 12 (datapady w Piwnicy są pomijalne!)

MISJA 04 - LETHE

Datapady: 1 (pomijalny, nie wrócicie już do tej misji po jej zakończeniu!)

MISJA 05 - STACJA PIONEER

Datapady: 17

MISJA 06 - PROCESOR ATMOSFERYCZNY

Datapady: 22

MISJA 07 - MONTERO

Datapady: 10

MISJA 08 - LABORATORIUM BADAWCZE TANTALUS

Datapady: 5 (datapady w Piwnicy są pomijalne!)

MISJA 10 - IGLICA PHAROS

Datapady: 14

MISJA 11 - WYKOPALISKO OLDUVAI

Datapady: 8
UWAGA! Po rozpoczęciu tej misji, przejdziecie od razu do Misji 12 i zakończenia gry, więc wszystkie datapady są tutaj potencjalnie pomijalne.

MISJA 12 - MIASTO XENO

Datapady: 4

 

 

 

braz Kolonialne beczki / Colonial Barrels 15
Zabij wroga używając wybuchowej beczki. / Kill an enemy by using an explosive barrel.

Praktycznie na każdej mapie napotkacie wybuchające beczki, w które będziecie mogli strzelić. Jak możecie się domyślić, wystarczy zwabić dowolnego przeciwnika (np. przy użyciu detektora ruchu), poczekać aż będzie w obszarze wybuchu i strzelić w beczkę. Trofeum wpadnie Wam jednak samo, ponieważ w grze jest bardzo wiele momentów, kiedy wręcz musicie ratować się beczkami, aby przetrwać atak.

Pamiętajcie, żeby przeciwnik był w obszarze wybuchu.

 

braz Cholera, musisz trochę schudnąć! / Damn Dude, You Gotta Lose Some Weight! 15
Uratuj nieprzytomnego żołnierza Marines. / Secure an unconscious marine.

Obcy mogą wyrządzić krzywdę na wiele sposobów, jednym z nich jest doprowadzenie żołnierza to stanu nieprzytomności. Będzie on wtedy leżał na ziemi z czerwonym napisem nad nim (jeśli napis będzie żółty, to oznacza że jest przytomny i można go wyleczyć, a wtedy trofeum nie wpadnie). Musicie uważać, żeby jakiś obcy go nie porwał, wtedy trzeba go szybko zabić (jest z tym związane inne trofeum). Jak sytuacja się uspokoi, klikacie na nieprzytomnym i wybieracie opcje, żeby go nieść. Musicie go teraz zanieść do transportera. Trofeum dostaniecie w momencie, gdy włożycie go do pojazdu.

Żołnierz musi żyć, ale nie może być już uleczony ani sam się poruszać.

Można to również zrobić prostszym sposobem, gdzie używacie nalotu i ustawiacie żołnierzy tak, by tylko jeden, góra dwóch otrzymało obrażenia. Powinni leżeć na ziemi już po pierwszym nalocie, więc wystarczy ich zanieść do pojazdu. Jest to też dobry sposób na zrobienie trofeum związanego z amputacją dwóch kończyn i użyciem protez. Musicie jedynie uważać, żeby nalot nie zabił całkowicie żołnierza, trzeba wejść w jego obszar nieco później. Najlepiej robić to na osobnym zapisie, żeby nie tracić ludzi.

 

braz Omlet z serem / Omelette Du Fromage 15
Zniszcz 4 jaja jednym granatem lub strzałem z granatnika. / Destroy 4 eggs with one grenade or an RPG shot.

Najprościej zrobicie to w Misji 02, gdzie w jednym z pomieszczeń na piętrze są dokładnie 4 jaja blisko siebie. Pokój znajdziecie w północnej części mapy, gdy będziecie musieli szukać pomieszczenia kontrolnego (lub coś takiego). Będziecie szli korytarzami wysuniętymi najbardziej na północ, aż w końcu traficie do pokoi zainfekowanych przez obcych. W jednym z nich będą właśnie 4 jaja, które musicie wysadzić granatem. Kolejnym bardzo dobrym miejsce jest podziemne laboratorium w Misji 08. Będziecie musieli otwierać poszczególne cele, spora liczba jaja znajduje się w Celi 02. Pamiętajcie tylko, żeby zabrać ze sobą podstawowy karabin pulsacyjny, bo jako jedyny ma funkcję granatu.

W trakcie Misji 08 jest świetne miejsce na zrobienie tego trofuem.

 

braz Opłacalna inwestycja / Recouped Investment 15
Spraw, że jedno z twoich działek strażniczych zabije co najmniej 10 obcych. / Have one Sentry kill at least 10 aliens.

Wieżyczki będą w użyciu praktycznie w każdej misji, więc o trofeum nie musicie się martwić. Pamiętajcie tylko, że to jedna wieżyczka musi zabić 10 obcych i to ona musi zadać ostateczny strzał. Nawet jeśli zada mu sporo obrażeń, a wy zadacie mu ostatnie to nie zostanie zaliczony. Najlepiej jest postawić wieżyczki w jakimś miejscu na mapie, następnie kilka detektorów ruchu i wycofać się, żeby nasi żołnierze w nich nie strzelali.

Innym sposobem jest farmienie poziomu doświadczenia w trakcie natarć pod koniec misji. Po znalezieniu dogodnego miejsca, rozstawiacie się i dajecie zauważyć obcym, aby odpaliło się polowanie. Co jakiś czas będzie również aktywować się natarcie (czerwony wykrzyknik na pasku w prawym górnym rogu ekranu), więc ukryjcie żołnierzy za jakąś osłoną aby nie strzelali (zielona tarcza) i niech wieżyczki robią swoje. Uzupełniajcie tylko amunicję, gdy skończy się w poszczególnych wieżyczkach. Po jakimś czasie trofeum powinno wpaść.

 

braz Prawdziwe przeznaczenie zderzaka / Use The Bumper, That’s What It’s For 15
Przejedź wroga jednym z transporterów. / Make the ARC/APC run over an enemy.

Możecie to zrobić od razu w Misji 01, gdzie przez większość czasu będziecie na powierzchni. Zalecam zrobić to jednak pod jej koniec, kiedy możecie trochę się „pobawić” z obcymi. Możecie normalnie przemieszczać się od punktu do punktu licząc, że przejedziecie jakiś patrol, ale znacznie łatwiej zrobicie to w trakcie natarcia (najpierw dajcie się zobaczyć, aby rozpocząć polowanie, a potem czekajcie aż czerwony wykrzyknik w prawym górnym rogu dojdzie do połowy paska). Poczekajcie aż obcy zaczną się zbiegać i jak tylko na radarze pojawią się białe ikonki, od razu wsiadajcie do ARC/APC i zmieniajcie pozycję. Na pewno przejedziecie po nich i dostaniecie pucharek.

 

braz To nie było tylko zadrapanie / This Was No Papercut 5
Ocal jednego z Marines przed śmiercią z wykrwawienia. / Save a marine from dying of Bleeding.

Po otrzymaniu sporych obrażeń żołnierz może zacząć krwawić. Pojawi się wtedy żółta ikonka z kroplami krwi obok jego nazwy. Krwawienie oznacza, że będzie tracił zdrowie aż w końcu umrze. Musicie w tym czasie użyć na nim apteczki, czyli najeżdżacie na niego, wciskacie i wybieracie apteczkę. Jeden z pozostałych żołnierzy podbiegnie do niego i zacznie go leczyć. Jak tylko pasek dobiegnie końca, wszyscy będą zdrowi i zaliczycie osiągnięcie.

Ikonka krwawienia pojawi się, gdy żołnierz otrzyma spore obrażenia.

 

braz Wielka dolewka / Keep 'Em Coming 5
Zabij wszystkich obcych podczas zmasowanego natarcia. / Kill every Alien of a Massive Onslaught.

Natarcia aktywują się, gdy czerwony wykrzyknik w prawym górnym rogu ekranu dojdzie do połowy paska. By tak się stało, musicie najpierw dać się zauważyć obcemu, aby odpaliło się polowanie. W trakcie polowania będzie przesuwać się pasek z poziomem agresywności oraz właśnie wykrzyknikiem (a później ikonką xeno drugiej kategorii). Gdy dojdzie on w końcu do połowy, aktywuje się natarcie o czym zostaniecie powiadomieni. Macie 25 sekund na przygotowanie obrony, więc zalecam rozstawić wieżyczki w pobliżu transportera i czekać. Jak przybiegną, to powinny zrobić robotę i zabić każdego obcego. Natarć w trakcie gry będzie bardzo dużo, więc prędzej czy później trofeum wpadnie Wam samo. Osobiście zrobiłem to już w Misji 01.

Gdy wykrzyknik dojdzie do połowy paska, rozpocznie się natarcie.

 

braz Porywacze / Snatched Out 15
Ocal jednego z Marines od porwania. / Prevent a marine from being Abducted.

W trakcie walki z obcymi, gdy jakiś żołnierz upadnie na ziemię (zostanie powalony lub będzie nieprzytomny), obcy może go złapać i zacząć ciągnąć w stronę najbliższego gniazda. Musicie go w tym czasie ubić, aby uwolnić żołnierza, inaczej jest już po nim.

 

braz Prawdziwe przeżycie / The True Experience 15
W dowolnej misji ukończ co najmniej jeden cel, mając w oddziale tylko jednego żołnierza Marine. / In any mission, complete at least one objective with only one marine in the squad.

Miejcie to trofeum na uwadze, ponieważ bardzo łatwo o nim zapomnieć. Zalecam zrobić sobie najpierw kopię zapisu do chmury/pendrive, a później przystąpić do jego zrobienia.

Przed rozpoczęciem misji, musicie usunąć z zespołu wszystkich członków poza jednym (robicie to wciskając ). Warto zrobić to w Misji 06, gdzie kilka pierwszych zadań głównych robimy w kompletnym spokoju, w dodatku obok transportera. Jak tylko dostaniecie trofeum za pierwsze zadanie, możecie wrócić do transportera lub wyłączyć grę i przywrócić poprzedni zapis.

 

braz Psychiatra mnie nienawidzi / The Shrink Hates Me 15
Usuń cechę u jednego z żołnierzy Marines. / Remove a Trait from a marine.

Na początku, każdy żołnierz ma jakąś negatywną cechę. Są one oznaczone na czerwono, więc nie sposób jej nie zauważyć. Możecie ją usunąć tylko i wyłącznie perkiem Redemption / Odkupienie (ikonka z zaciśniętą pięścią). Co każdy poziom otrzymujecie 3 losowe perki do wyboru, więc jak tylko go zobaczycie to od razu go wybierzcie (jest to również najważniejszy perk w całej grze, więc musicie go zawsze wybierać w pierwszej kolejności).

Jak tylko zobaczycie ten perk, od razu go kupujcie.

 

braz Mów mi Snake / Call Me Snake 15
Zabij wroga, zanim wykryje oddział. / Kill an enemy before they detect the squad.

Zrobicie to najłatwiej przy użyciu klasy Zwiadowca oraz snajperki z tłumikiem (snajperkę oraz tłumik trzeba zakupić osobno). Wystarczy zaczekać gdzieś na jakiś patrol i jak tylko pojawi się biała kropka na radarze, używacie umiejętności „Precyzyjny Strzał”, aby go zdjąć. Po udanym zabiciu, bez aktywowania polowania, powinniście otrzymać pucharek.

 

zloto Doskonałe ulepszenia / Perfect Enhancements 90
Odblokuj całą ksenotechnologię podczas kampanii. / During a campaign, unlock every Xeno Tech.

W trakcie większości misji będziecie zdobywać technologię xeno. Wszystkich technologii jest 11 sztuk. Pojawiają się tylko po zabiciu królowej lub w złotej skrzyni. Jeśli królowa posiada technologię xeno, nad jej zwłokami będzie żółta ikonka. Kilka walk z królowymi jak i skrzyń można pominąć, więc musicie uważać. Poniżej znajdziecie listę wszystkich miejscówek, gdzie można je znaleźć.

Technologie xeno:

 1. Misja 01 – Dead Hills – w skrzyni w jednym z pokojów, gdy wyjedziecie windą na drugie piętro. Pokój znajduje się po wschodniej stronie mapy, wejdziecie do niego kładką od południowej strony.
 2. Misja 01 – Dead Hills – po zabiciu królowej w kopalni, ale będziecie mogli ją podnieść dopiero po zabiciu jej i uwolnieniu cywila z kokonu (pojawi się dodatkowe zadanie, aby podnieść próbkę z truchła królowej).
 3. Misja 02 – Berkley’s Dock – po zabiciu królowej pod sam koniec misji, gdy wrócicie znów na powierzchnie i pójdziecie robić zadanie do magazynów.
 4. Misja 05 – Stacja Pioneer – po zabiciu królowej pod sam koniec misji, uważajcie również na syntetyki, które będą was powalać jeśli się do nich zbliżycie.
 5. Misja 06 – Procesor Atmosferyczny – skrzynia na powierzchni, będzie w jednym z pomieszczeń mniej więcej w centralnym punkcie mapy. Pokoje będą zainfekowane przez obcych, a w jednym z nich będą 2 śpiące robotnice. Ubijcie je najpierw przy pomocy snajpera, a potem możecie przeszukać pokój, znajdziecie tam również datapad.
 6. Misja 06 – Procesor Atmosferyczny – po zabiciu królowej pod koniec misji. Polecam wykorzystać miejscówkę przy terminalu, który musicie odpalić, rozstawcie tam wieżyczki i zwabcie ją tam, gdy będzie taka możliwość.
 7. Misja 07 – Montero – musicie wykonać zadanie poboczne, aby odblokować dostęp do skrzyni, którą znajdziecie w jednym z pomieszczeń na Pokładzie B (po zachodniej stronie).
 8. Misja 08 – Laboratorium Tantalus (POMIJALNE!) – w skrzyni w jednym z pomieszczeń, gdy pójdziecie dalej po otwieraniu cel, skrzynia będzie w bocznym pokoju jednego z heksagonalnych pokoi.
 9. Misja 08 – Laboratorium Tantalus (POMIJALNE!) – po drodze do głównego zadania, miniecie zamknięty pokój z królową. Musicie go otworzyć i ją zabić.
 10. Misja 10 – Iglica Pharos – na powierzchni, dostaniecie w końcu zadanie poboczne, aby ubić królową. Trzeba nadłożyć specjalnie drogi do niej, ponieważ znajduje się w południowo-wschodniej części mapy.

 

FILMIK:

 

 

braz Jedna na każdą okazję / One For Every Occasion 15
Odblokuj wszystkie bronie podczas kampanii. / During a campaign, unlock every weapons.

Arsenał może nie jest duży, ale wymaga zdobycia odpowiedniego poziomu poszczególnych klas (np. 10 poziom żołnierza), aby móc kupić daną broń. Sprzęt kupujecie za zdobyte materiały, więc tym bardziej warto przeszukiwać mapy. W razie czego, zalecam przed Misją 05 przeskakiwać dni aż nie uzbieracie sporej liczby materiałów (za każdy dzień dostajecie małą liczbę + mogą pojawić się eventy z bonusami). Dzięki temu spokojnie kupicie każdą broń, gdy będzie dostępna. Poniżej lista wszystkich broni i ich ceny oraz wymagania. Musicie kupić wszystkie bronie w trakcie jednej kampanii, aby otrzymać pucharek!

Lista broni:

Broń główna:

 • Karabin Impulsowy – dostępny od początku (jako jedyny ma granatnik)
 • Smart Gun – dostępny od 3 poziomu Strzelca – 100 materiałów
 • Ciężki Karabin Impulsowy – dostępny od 6 poziomu dowolnego żołnierza – 200 materiałów
 • Karabin Plazmowy – dostępny od 10 poziomu dowolnego żołnierza – 300 materiałów

Broń boczna:

 • Pistolet służbowy – dostępny od początku
 • Rewolwer – dostępny od 3 poziomu dowolnego żołnierza – 100 materiałów
 • Pistolet maszynowy – dostępny od 6 poziomu dowolnego żołnierza – 200 materiałów

Broń specjalna:

 • Strzelba – dostępna od początku
 • Miotacz Ognia – dostępny od 3 poziomu dowolnego żołnierza – 100 materiałów
 • Miny – dostępne od 2 poziomu dowolnego żołnierza – 100 materiałów
 • Rakietnica – dostępny od 6 poziomu dowolnego żołnierza – 200 materiałów
 • Karabin Snajperski – dostępne od 3 poziomu Zwiadowcy – 100 materiałów

 

srebro Ulubieniec tłumów / People Person 30
Odeskortuj 5 ocalałych podczas kampanii. / During a campaign, secure 5 survivors.

Ludzi, których można uratować będziecie odnajdywać dość często, szczególnie w początkowych misjach. Już w Misji 01, będziecie musieli ewakuować kilku cywili. Pamiętajcie, że trzeba ich odprowadzić do transportera i kliknąć na nim „Survivors Extraction / Ekstrakcja ocalałych”. Do trofeum wliczani są zarówno żywi, którzy mogą sami biegać, jak i ci których musicie sami przenieść. Zrobicie dość szybko ten pucharek, ponieważ jest sporo misji pobocznych związanych właśnie z ratowaniem ludzi.

 

braz Potraktuj to jak nauczkę / Chalk It Up To Experience 15
Miej wśród swoich Marines żołnierza z co najmniej 2 protezami. / Have a marine with at least 2 Prostheses.

UWAGA: Dla tego trofeum warto zrobić najpierw kopię zapisu, ponieważ będziecie musieli powtarzać jedną misję wiele razy.

Musicie założyć 2 protezy jednemu żołnierzowi. Można to zrobić prostym sposobem przy użyciu nalotów (odblokują się w trakcie Misji 04). Rozpocznijcie dowolną misję z dwoma żołnierzami. Po wylądowaniu, ustawcie nalot i wejdźcie w jego zasięg jednym z żołnierzy, a drugiego oddelegujcie żeby stawiał detektor ruchu (żeby też nie wszedł w obszar nalotu). Pierwszy żołnierz powinien dostać spore obrażenia, a przy odrobinie szczęścia oderwie mu kończynę. Można to zobaczyć przybliżając kamerę czy jakaś oderwała się, jeśli nie to musicie powtórzyć cały zabieg. Zwracajcie też uwagę, która kończyna się oderwała, bo jak ta z protezą to znów trzeba powtórzyć, bo trofeum nie wpadnie. Bardzo często żołnierz będzie ginąć, gdy wejdziecie w obszar nalotu, więc musicie liczyć na sporą dozę szczęścia. Najlepiej nie wchodzić w środek nalotu, a trzymać się z boku (chociaż i to nie jest regułą). Po powrocie na Otago, będziecie potrzebować 10 materiałów oraz jednego lekarza, żeby założyć mu protezę. Po tym potrzebujecie 10 dni (możecie użyć pozostałych lekarzy, aby zbić czas leczenia), by w pełni przywrócić żołnierza do służby.

Zwracajcie uwagę, czy oderwało kończynę i w dodatku którą!

 

FILMIK:

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.