Anthem – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Anthem, ach Anthem. Kiedy zobaczyłem na targach E3 w 2017 roku Anthema, bardzo mi się spodobał i wiedziałem, że prędzej czy później zagram w ten tytuł. Po zagraniu jednak sam nie wiem co o nim sądzić. Z jednej strony mamy 4 różne od siebie Javeliny, czyli zaawansowane pancerze bojowe, w których razem z bardzo przyjemny i intuicyjny systemem latania, który nie nudzi i daje satysfakcję możemy poczuć się jak Iron Man, co-opem do 4 graczy, jeszcze przyjemniejszym systemem strzelania z dużą liczbą broni do zdobycia i systemem komba, do którego używamy zapalników i detonatorów, muzyce, która wpada w ucho i pasuje do klimaty gry a także fajnie stworzonym światem z naprawdę niezłą fabułą. Z drugiej jednak strony bugi – błędy, które wywalały mnie z gry w początkowym momencie tak około 10 razy a do czasu zdobycia platyny nawet i 30, długimi loadingami, doczytywaniem się tekstur, biednym endgamem, downgradem graficzny względem prezentacji z E3 2017, a także niespełnionymi obietnicami twórców.

Powiem Wam szczerze, że pomimo tych minusów, które wymieniłem, bardzo dobrze bawiłem się z tym tytułem i gdybym po początkowych problemach z niemożliwością ukończenia samouczka poprzez wywalaniem mnie do menu konsoli nie dał mu szansy, to potem bym tego żałował. Pierwszy lot, pancerz, strzelanie, fabuła i to wszystko co wymieniłem w plusach sprawia, że serdecznie polecam Wam zagrać w Anthem. Gra dostępna jest w usłudze EA access, a miesięczny abonament kosztuje 14,99 – to wszystko powoduje, że warto zainwestować swój czas. Poniżej prezentuje Wam świetny kawałek z gry który skłania że mam ochotę wskoczyć w pancerz i ruszyć na misję:

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 50+ godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x11 x33
 • Liczba trofeów offline: 0
 • Liczba trofeów online: 47
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Krok po kroku:

Co do trudności platyny – to nie jest tak źle jakby się na początku wydawało –  przed Wami prosta platyna. Problem leży w błędach gry, które powodują zawiechy konsoli. W pierwszej początkowej misji gra wywaliła mnie około 10 razy. Im więcej grałem, tym mnie mniej wywalało. Gdy będziecie mieli podobny problem, to usuńcie grę z dysku i ponownie ją zainstalujcie. Platynowanie było dla mnie czasochłonne i zajęło mi ponad 50 godzin, ponieważ uczyłem się mechanik gry (inny system levelowania), a także grałem tylko jednym Javelinem. Sugerując się krokami powinniście mniej denerwować się, a także skrócić czas o kilka godzin.

 

KROK 1. Let’s get started right now:

Krok pierwszy polega na przejściu całej fabuły, zdobyciu 30 poziomu pilota, skupieniu się od początku na zdobywaniu reputacji dla różnych frakcji (trofea związane z reputacjami), a także różnego rodzaju zbieractwem podczas wykonywania misji zloto Pod każdy kamień oraz wykonaniu jak największej liczby wymaganych wyzwań związanych z bronią (trofea związane z bronią) oraz sprzętem (trofea związane z Javelinami).

Po przejściu początkowych misji będziecie mieli wybór pierwszego Javelina. W miarę przechodzenia fabuły i zdobywania coraz wyższych poziomów, a dokładnie na 8, 16 i 26 poziomie pilota, będziecie otrzymywali tokeny umożliwiające odblokowanie kolejnych 3 Javelinów. Gdy będziecie już grali, to przechodząc fabułę skupcie się na ukończeniu wszystkich wyzwań związanych ze sprzętem danego Javelina, Gdy ukończycie wyzwania pierwszej maszyny i odblokujecie kolejną maszynę, gracie tą drugą aż nie ukończycie wyzwań i tak dalej – aż do ostatniego 4 Javelina. Przy okazji skupcie się na wyzwaniach związanych z bronią palną. Wymagane jest wyeliminowanie 27 broniami po 50 wrogów, co po podliczeniu wynosi 1350 eliminacji.

Zapraszam również do opisu pucharków zloto Pod każdy kamień oraz brazTalent mistrza, które przedstawią Wam podstawowe informacje potrzebne w zdobyciu platyny.

Co do zdobycia 30 poziomu pilota, może to być problematyczne – już tłumaczę dlaczego. System zdobywania poziomów różni się tym, że nie zdobywamy doświadczenia przez eliminowanie przeciwników, a poprzez “Czyny Heroiczne”, czyli medale, które przyznawane są w misjach za różne wykonywane czynności. Prawie każdy medal ma 3 poziomy (wyjątkiem są medale za ukończenie misji czy wspieranie innym graczy w ich misjach). Za pierwsze 2 poziomy otrzymacie po 50 PD, a na ostatnim 100 PD.  Za ukończenie medalu na 3 poziomie otrzymacie 200 PD. Gdy zrozumiecie i opanujecie system rozwoju, szybciej wbijecie 30 poziom. Oto lista medali wraz z wymaganiami:

PD – Punkty doświadczenia.

 • Efekty kombo (5, 10, 15) – Przyznawane za wyzwalania kombo na wrogach, na których oddziałują efekty.
 • Elitarny pogromca (3, 6, 9) – Przyznawane za zabijanie elitarnych wrogów.
 • Kolekcja (2, 5, 10) – Przyznawane za zbieranie przedmiotów z kolekcji w świecie gry.
 • Legendarny Pogromca (1, 2, 3) – Przyznawane za zabijanie legendarnych wrogów.
 • Mistrz broni (10, 20, 30) – Przyznawane za pokonywanie wrogów przy użyciu broni.
 • Mistrz specjalności (10, 20, 30) – Przyznawane za pokonywanie wrogów przy użyciu umiejętności specjalnej.
 • Mistrz sprzętu (10, 20, 30) – Przyznawane za pokonywanie wrogów przy użyciu sprzętu.
 • Mistrz walki wręcz (10, 20, 30) – Przyznawane za pokonywanie wrogów atakami wręcz.
 • Naprawione javeliny sojuszników (1, 2, 3) – Przyznawane za naprawę uszkodzonych javelinów sojuszników.
 • Spec od słabych punktów (5, 10, 15) – Przyznawane za zabijanie wrogów trafieniami w ich słabe punkty.
 • Wielobójstwa (1, 2, 3) – Wykonuj wielobójstwa poprzez pokonywanie wielu wrogów na raz. Pokonywanie większych grup zapewnia szybsze postępy.
 • Zebrane materiały (3, 6, 9) – Przyznawane za zbieranie materiałów rzemieślniczych.
 • Wydarzenia w świecie (1, 2, 3) – Przyznawane za kończenie wydarzeń w świecie w trybie gry swobodnej.
 • Misja ukończona – Przyznawane za zakończenie misji z powodzeniem (Łatwy: 200 PD, Normalny: 400 PD, Trudny: 800 PD).
 • Wsparcie (Tryb szybkiej gry) – Przyznawane za wspieranie innych freelancerów podczas misji.

 

Aby sprawdzić pozostałą liczbę medali do ukończenia naciskamy: Touchpad -> Obserwowane

 

KROK 2. Come on, you can do it:

Krok drugi polega głównie na wykonywaniu zadań pobocznych dla trzech głównych frakcji dostępnych w grze (trofea za zadania poboczne) oraz za zdobycie mistrzowskiej rangi Javelina braz Talent mistrza.

Jeżeli z poprzedniego kroku zostały Wam jakiekolwiek wyzwania, to w tym powinniście je ukończyć. Tak samo z 30 poziomem pilota. Cały czas zwracajcie uwagę na znaki zapytania (?), pod którymi kryją się znajdźki oraz zbierajcie punkty reputacji, wykonując szereg czynności.

 

KROK 3. It’s finally over, game over:

Krok trzeci i już ostatni w drodze do platyny, skupia się tylko i wyłącznie na trofeum zloto Pod każdy kamień i wyzwaniach związanych ze zbieractwem.

Poradziłem Wam zostawić sobie znajdźki na sam koniec, ponieważ w trakcie poprzednich kroków trochę ich wpadnie na Wasze konto. Ten krok jest także tym, w którym kończycie wszystko to, co nie zostało ukończone w poprzednich krokach.

 

Dodatkowe informacje które nie zostały zawarte w trofeach:

1. Twórcy oddali nam do dyspozycji 4 Javeliny, które różnią się nie tylko wyglądem, ale i stylem gry:

Sztorm – Mniej zwinny oraz mobilny Javelin stawiający na efekty. Jeden z trudniejszych do opanowania pancerzy. Jeżeli jednak opanujecie tego Javelina, to odwdzięczy się większą liczbą punktów tarczy podczas latania, co czyni go niezłym strzelcem na dystans, a także atakami obszarowymi. Jego umiejętnością specjalną jest “Burza żywiołów”, która pustoszy wskazany obszar, wirem energii hymnu.

 

Śmigacz – Zwinny, szybki i mobilny Javelin. Jeden z prostszych do opanowania pancerzy. Jego styl polega na szybkim dopadaniu wroga, zadaniu mu obrażeń oraz ucieczce. Jego umiejętnością specjalną jest “Ostrza zabójcy”, czyli walka w zwarciu, przy której zadawane są większe obrażenia.

 

Kolos – Wolny, ale za to z wielkim walnięciem. Pancerz stworzony do rozwałki jako machina wojenna. Jest średni w opanowaniu. Jego uzbrojeniem jest tarcza, którą osłania siebie i kompanów, ciężkie działka, granatniki oraz miotacz ognia, zadające masywne obrażenia. Jego umiejętnością specjalną jest “Działo oblężnicze”, które pozwala wystrzelić kilka pocisków wywołujących potężne wybuchy.

 

Łowca – Najbardziej uniwersalny pancerz ze wszystkich. Jego wszechstronność sprawia, że jest polecany dla początkujących graczy. Posiada duże możliwości ofensywne, tak jak i niezłą obronę. Różnorodny arsenał sprawia, a jego umiejętnością specjalną jest “Wyrzutnia rakiet” która po namierzeniu wrogów, wystrzeliwuje w ich stronę kilka rakiet – nie zostawiając po nich żadnego śladu.

 

Od siebie na początek mogę polecić Łowcę. Jest bardzo wszechstronny i łatwy w opanowaniu. Następny w kolejności jest Kolos, który jest wolny i nie ma podstawowej tarczy, ale za to dysponuje ogromną liczbą zdrowia, a także dużą siłę ognia. Potem polecam Śmigacza za jego szybkość i zwinność. Na samym końcu najlepiej grać Sztormem, który jednak jest trochę wymagający i wymaga wprawy. To subiektywna lista autora, która ma na celu zasugerowanie nowym graczom, który pancerz jest dobry na początek.

Żeby zmienić Javelina naciskamy: Touchpad -> Kuźnia i naciskamy Trójkąt na padzie.

 

2.  Gra oferuje nam kilka trybów rozgrywki. Niektóre dostępne są od początku, a inne odblokują się po ukończeniu fabuły:

 • Gra swobodna – Pozwala nam polatać po całej mapie Bastionu, wykonywać wydarzenia w świecie, kończyć różnego rodzaju wyzwania oraz zbierać znajdźki.
 • Sezonowe – Są to dostępne przez określony czas misje specjalne, zazwyczaj niedostępne w głównej fabule. Dzięki tym misjom wzbogacimy się o małe kryształy (waluta gry) oraz niezły sprzęt.
 • Fortyfikacje (Dostępne po ukończeniu fabuły) – Są to tak zwane podziemia (dungeony). Długie i wymagające misje dla bardziej doświadczonych graczy, którzy lubią wyzwania. Tu także wypada niezły sprzęt.
 • Misje legendarne (Dostępne po ukończeniu fabuły) – Są to trudniejsze warianty misji fabularnych, mocniejsi i groźniejsi wrogowie, ale i lepszy łup.
 • Szybka gra – Pozwala dołączyć do sesji innych graczy i wspomóc ich w misjach .

 

3. Do dyspozycji oddano nam kilka poziomów trudności: 

 • Łatwy, Normalny oraz Trudny – dostępne od początku.
 • Wielki Mistrz I (punkty siły polecane na grę swobodną 430 oraz na fortyfikację 500) – po uzyskaniu 30 poziomu.
 • Wielki Mistrz II (punkty siły polecane na grę swobodną 600 oraz na fortyfikację 730) – po uzyskaniu 30 poziomu
 • Wielki Mistrz III (punkty siły polecane na grę swobodną 750 oraz na fortyfikację 815) – po uzyskaniu 30 poziomu

Polecam grać na trudnym, nie jest on jakoś szczególnie wymagający. Wystarczy tylko pilnować tarczy, życia oraz amunicji, a będzie wszystko w porządku. Dodatkowo po ukończeniu misji otrzymacie 800 PD.

 

4. System Kombinacji (tzw. kombo), a także efekty:

 • Kombo – Jest to system specjalnych kombinacji, powodujący olbrzymie obrażenia celowi. Przy dobrze wykonanym kombo, można wyeliminować przeciwnika natychmiastowo. Żeby aktywować ten efekt potrzebne są bronie i przedmioty ze zdolnością inicjującą (spłonki), a także ze zdolnością aktywującą (zapalnik). Najpierw używamy na celu spłonki, a potem zapalnika. Cała filozofia.
 • Efekty – Są to statusy (spłonki), które możemy narzucić na wrogów broniami lub sprzętem podczas walki. Aktywując spłonki zapalnikiem inicjujemy Kombo. Są 4 rodzaje efektów:
 • Ogień – Podpala wrogów. Wrogowie otrzymują obrażenia od ognia w czasie kilku sekund.
 • Lód – Zamraża wrogów. Gdy wrogowie są zamrożeni, nie mogą się ruszać lub mają ograniczoną mobilność.
 • Elektryczność – Razi wrogów. Porażeni mogą zostać również wrogowie w pobliżu.przeciwników.
 • Kwas – Sprawia że obrona wrogów jest obniżona a także zwiększa ich podatność na różnorakie obrażenia.

 

5. Ostatnia już mała informacja. Tak wygląda menu wyzwań w którym spędzicie trochę czasu:

 

Aby wejść do menu wyzwań naciskamy: Options -> Wyzwania -> Wybieramy odpowiednie wyzwania.

 

Skoro całą zdobytą wiedzę już przekazałem, nie pozostało mi nic innego jak życzyć Wam, początkującym Freelancerom, jedno: powodzenia! 🙂

 

Poradnik:

platyna Wielki mistrz / Grandmaster 
Zbierz wszystkie trofea. / Collect all Trophies.

Nazwa platynowego pucharka mówi sama za siebie. Zdobywając go stajecie się Wielkimi mistrzami.

 

zloto Pod każdy kamień / No Stone Unturned GS: 90  
Wykonaj wszystkie wyzwania kolekcjonerskie Bastionu. / Complete all Bastion Collectibles challenges.

Żeby zdobyć to trofeum musimy wykonać wszystkie wyzwania kolekcjonerskie Bastionu. Od zebrania różnorakich znajdziek i ukończenia wszystkich 4 prób legionistów, aż po zbadanie w pełni wszystkich regionów. W grze na górze ekranu dostępny jest kompas. Gdy znajdziecie się blisko jakiejkolwiek znajdźki czy interesującego przedmiotu, pokaże się Wam na nim znak zapytania (?) – pod tym znakiem kryją się znajdźki oraz interesujące przedmioty. Gdy tylko zauważycie taki znak, to zainteresujcie się tym. Gra da Wam znać, że na kompasie pojawił się znak zapytania. To trofeum najlepiej zostawić sobie na sam koniec po ukończeniu głównej fabuły. W ten sposób będziecie mieli mniej do roboty. Oto lista wymaganych wyzwań:

1. Archeolog (Znajduj grobowce legionistów – Trofeumsrebro Grobowiec generał Tarsis / The Tomb of General Tarsis ):

 • Sarkofag legionistki Yvenii – Próba Yvenii
 • Sarkofag legionistki Artinii – Próba – Artinii
 • Sarkofag legionisty Gawnesa – Próba Gawnesa
 • Sarkofag legionisty Cariffa – Próba Cariffa

 

2. Mistrz archiwista (Zbierz archiwa wszystkich frakcji – Razem 125 danych):

 • Archiwa arkanistów – 25
 • Archiwa Gwardii – 25
 • Dane wywiadowcze Dominium – 25
 • Dane szram – 25
 • Historia Banitów – 25

 

Przykładowe zdjęcie wyglądu znajdźki danych, a także znaku zapytania na kompasie u góry:

Najszybszy sposób na ukończenie wyzwań “Archiwa arkanistów” oraz “Archiwa Gwardii”:

Najszybszy sposób na ukończenie wyzwań “Dane wywiadowcze Dominium” oraz “Historia Banitów:

Najszybszy sposób na ukończenie wyzwania “Dane szram”:

 

3. Obieżyświat (Odkrywaj punkty widokowe w Bastionie – Związane z Mistrzem eksploracji):

 • Punkt widokowy – Wielka droga
 • Punkt widokowy – Ruiny akademii
 • Punkt widokowy – Rejon Monumentu
 • Punkt widokowy – Twierdza Świtu
 • Punkt widokowy – Ruiny Shadowmarku
 • Punkt widokowy – Dolina Tarsis
 • Punkt widokowy – Kanion Wielkich Wodospadów
 • Punkt widokowy – Szmaragdowa Otchłań
 • Punkt widokowy – Niebotyk
 • Punkt widokowy – Wschodnie Kresy

 

4. Mistrz eksploracji (Zbadaj w pełni wszystkie regiony Bastionu – Związane z trofeami za odkrywanie Bastionu):

 • Zbadanie Wielkiej drogi – trofeum braz Odkrywca: Wielka Droga 
 • Zbadanie ruin Akademii – trofeum braz Odkrywca: Ruiny akademii 
 • Zbadanie rejonu Monumentu – trofeum braz Odkrywca: Rejon Monumentu
 • Zbadanie Twierdzy Świtu – trofeum braz Odkrywca: Twierdza Świtu 
 • Zbadanie Ruin Shadowmarku – trofeum braz Odkrywca: Ruiny Shadowmarku 
 • Zbadanie Doliny Tarsis – trofeum braz Odkrywca: Dolina Tarsis
 • Zbadanie Kanionu Wielkich Wodospadów – trofeum braz Odkrywca: Kanion Wielkich Wodospadów 
 • Zbadanie Szmaragdowej Otchłani – trofeum braz Odkrywca: Szmaragdowa otchłań 
 • Zbadanie Wschodniej Bramy – trofeum braz Odkrywca: Wschodnia Brama
 • Zbadanie wschodnich Kresów – trofeum braz Odkrywca: Wschodnie Kresy

 

5. Wytrawny Odkrywca (Wykonaj wszystkie wyzwania kolekcjonerskie Bastionu – Razem 160 danych):

 • Triumf Vassy – 80
 • Mistrz archiwista
 • Uczeń Mederinesa – 80
 • Archeolog
 • Obieżyświat

Lokalizacja wszystkich dokumentów z wyzwania “Uczeń Mederinesa”:

Lokalizacja wszystkich dokumentów z wyzwania “Triumf Vassy”:

 

Aby sprawdzić pozostałą liczbę wyzwań do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania ->  Eksploracja -> Kolekcje Bastionu

 

srebro Królewska przysługa / A Royal Favor GS: 30  
Ukończ wątek fabularny Dax „Szmaragdowa Otchłań”. / Complete Dax’s Emerald Abyss story

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny “Szmaragdowa Otchłań” od Dax, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Wykonaj misję: Tajemnicze początki
 • Wykonaj misję: Kochany pamiętniku
 • Wykonaj misję: Sztuczka ze znikaniem.

Lokalizacja Dax w Forcie Tarsis:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

 

srebro Potrójne zagrożenie / Triple Threat GS: 30  
Ukończ wątek fabularny Matthiasa „Potrójne zagrożenie”. / Complete Matthias’s Triple Threat story.

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny “Potrójne zagrożenie” od Matthiasa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Wykonaj misję: Powielacz
 • Wykonaj misję: Odwrócenie działania
 • Wykonaj misję: Konwergencja

Lokalizacja Matthiasa w Forcie Tarsis:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

 

braz Towarzysze broni / Comrades in Arms GS: 15  
Ukończ pierwszą część wątku fabularnego Brin „Musisz wiedzieć”. / Complete Part 1 of Brin’s Need to Know story.

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny “Musisz wiedzieć częśc I” od Brin, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Środki ostrożności
 • Ostrożna współpraca
 • Prosta robota
 • Kontrakt: kontrola Szram

Lokalizacja Brin w Forcie Tarsis:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

 

braz Wojskowe dokonania / Military Pursuits GS: 15  
Ukończ drugą część wątku fabularnego Brin „Musisz wiedzieć”. / Complete Part 2 of Brin’s Need to Know story.

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny “Musisz wiedzieć częśc II” od Brin, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Kopalnia wroga
 • Badania i ratunek
 • Czas apokalipsy
 • Jedno z nas
 • Współpraca z Gwardią
 • Kontrakt: w złych rękach

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

 

braz Sekrety arkanistów / Arcanist Mysteries GS: 15  
Ukończ wątek fabularny Matthiasa „Poszukiwanie wiedzy”. / Complete Matthias’s Search for Knowledge story.

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny “Poszukiwanie wiedzy” od Matthiasa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Zaginiony arkanista
 • Widzenie w ciemności
 • Ukryte głębiny
 • Kontrakt: runy arkanistów

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

 

braz W pogoni za wiedzą / Scholarly Pursuits GS: 15  
Ukończ wątek fabularny Matthiasa „Zagadki Rabana Maura”. / Complete Matthias’s Riddles of Raban Maur story.

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny “Zagadki Rabana Maura” od Matthiasa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Kontrakt: na tropie arkanistów
 • Kontrakt: runy arkanistów
 • Kontrakt: Deszyfracja
 • Kontrakt Matthiasa: Praca w terenie
 • Wykonaj kontrakt: Przepis na katastrofę
 • Kontrakt: Deszyfracja

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

 

braz Przywrócić chwałę / Restoring Glory GS: 15  
Ukończ wątek fabularny Yarrowa „Dotrzymać obietnicy”. / Complete Yarrow’s Keeping Promises story.

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny “Dotrzymać obietnicy” od Yarrowa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • To co robią freelancerzy
 • Mam prośbę
 • Wezwanie pomocy
 • Kontrakt: zapewnić ochronę
 • Kontrakt: pomocna dłoń

Lokalizacja Yarrowa w Forcie Tarsis:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

 

braz Kwestia honoru / Honorable Pursuits GS: 15  
Ukończ wątek fabularny Yarrowa „Płytki grób”. / Complete Yarrow’s Shallow Grave story.

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny “Płytki grób” od Yarrowa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Opóźnienie
 • Kuszący cel
 • Kiepski interes
 • Oszust
 • Kontrakt: Pierwsza odpowiedź

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

 

srebro Wczesne ostrzeżenia / Early Warnings GS: 30  
Ukończ misję „Wczesne ostrzeżenia”. / Complete Early Warnings.

Trofeum związane z misją fabularną “Wczesne ostrzeżenia”. Nie do pominięcia.

 

srebro Inkursja / Incursion GS: 30  
Ukończ misję „Inkursja”. / Complete Incursion.

Trofeum związane z misją fabularną “Inkursja”. Nie do pominięcia.

 

srebro Stara przyjaźń nie rdzewieje / Finding Old Friends GS: 30  
Ukończ misję „Stara przyjaźń nie rdzewieje”. / Complete Finding Old Friends.

Trofeum związane z misją fabularną “Stara przyjaźń nie rdzewieje”. Nie do pominięcia.

 

srebro Grobowiec generał Tarsis / The Tomb of General Tarsis GS: 30  
Ukończ misję „Grobowiec generał Tarsis”. / Complete The Tomb of General Tarsis.

Trofeum związane z misją fabularną “Grobowiec generał Tarsis”. Nie do pominięcia.

W pewnym momencie fabularnym będziemy musieli ukończyć serie prób, dzięki którym otrzymamy dostęp do misji związanej z poszukiwaniem grobowca generał Tarsis. Tych prób jest 4 i są powiązane z legendarnymi postaciami legionu świtu:

1. Próba Artinii:

 • Wydarzenia w świecie (Gra swobodna): 5
 • Wrogowie pokonani z użyciem broni: 30
 • Zabicia z wykorzystaniem słabych punktów: 15
 • Pokonani elitarni wrogowie: 9

Lokalizacja Grobowca Artinii:

 

2. Próba Cariffa:

 • Misje (Misje, Konrakty): 3
 • Wrogowie pokonani przy użyciu sprzętu: 30
 • Wyzwalacze kombo: 15
 • Wielobójstwa: 3

Lokalizacja Grobowca Cariffa:

 

3. Próba Gawnesa:

 • Wrogowie pokonani w zwarciu: 50
 • Pokonani umiejętnością specjalną: 50
 • Pokonani legendarni wrogowie: 3

Lokalizacja Grobowca Gawnesa:

 

4. Próba Yvenii:

 • Skrzynie ze skarbami: 15
 • Zbiory: 25
 • Naprawione javeliny: 3
 • Przedmioty do kolekcji: 10

Lokalizacja Grobowca Yvenii:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę prób do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

 

srebro Twierdza Świtu / The Fortress of Dawn GS: 30  
Ukończ misję „Twierdza Świtu”. / Complete The Fortress of Dawn.

Trofeum związane z misją fabularną “Twierdza świtu”. Nie do pominięcia.

 

srebro Ranny freelancer / Freelancer Down GS: 30  
Ukończ misję „Ranny freelancer”. / Complete Freelancer Down.

Trofeum związane z misją fabularną “Ranny freelancer”. Nie do pominięcia.

 

zloto Powrót do Serca Furii / Return to the Heart of Rage GS: 90  
Ukończ misję „Powrót do Serca Furii”. / Complete Return to the Heart of Rage.

Trofeum związane z ostatnią misją fabularna w grze “Powrót do Serca Furii”. Nie do pominięcia.

 

braz Niezwykły talent / Uncommon Talent GS: 15  
Ukończ misję, kontrakt lub fortyfikację, korzystając z niezwykłego javelina. / Complete a mission, contract, or stronghold with an uncommon javelin rarity.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharka braz Talent mistrza.

 

braz Rzadki talent / Rare Talent GS: 15  
Ukończ misję, kontrakt lub fortyfikację, korzystając z rzadkiego javelina. / Complete a mission, contract, or stronghold with a rare javelin rarity.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharka braz Talent mistrza.

 

braz Wielki talent / Epic Talent GS: 15  
Ukończ misję, kontrakt lub fortyfikację, korzystając z wyborowego javelina. / Complete a mission, contract, or stronghold with an epic javelin rarity.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharka braz Talent mistrza.

 

braz Talent mistrza / Master Talent GS: 25  
Ukończ misję, kontrakt lub fortyfikację, korzystając z mistrzowskiego javelina. / Complete a mission, contract, or stronghold with a masterwork javelin rarity.

W grze mamy do dyspozycji system rang, który określa na jakim poziomie siły jest nasz Javelin. Im wyższa ranga naszej maszyny, tym większą potęgą operujemy na polu bitwy:

Zwykły Javelin (Biały) – Niezwykły Javelin (Zielony) – Rzadki Javelin (Niebieski) – Wyborowy Javelin (Fioletowy) – Mistrzowski Javelin (Pomarańczowy) – Legendarny Javelin (Żółty).

Skoro znamy już rangi, jakie możemy zdobyć, to potrzebna nam teraz informacja jak otrzymać daną rangę. Podwyższamy je dzięki sile danej broni, sprzętu i modułów jakie zdobywamy podczas gry, tworząc je ze schematów a także kupując za monety oraz małe/duże kryształy ze sklepu. Broń i sprzęt posiadają system rzadkości:

Zwykły (Biały) – Niezwykły (Zielony) – Rzadki (Niebieski) – Wyborowy (Fioletowy) – Mistrzowski (Pomarańczowy) – Legendarny (Żółty)

W naszych Javelinach dostępnych jest 12 miejsc na różnego rodzaju broń czy sprzęt: 3 sloty na broń, 3 sloty na sprzęt, 6 slotów na moduły.

Maksymalny poziom siły broni, sprzętu oraz modułów, jaki możemy zdobyć, to 80. Maksymalny poziom siły naszego Javelina po zdobyciu i użyciu wszystkich dostępnych slotów wynosi 960 (żeby odblokować ostatni 6 slot na moduł, trzeba zdobyć 23 poziom pilota). Natomiast by otrzymać odpowiednią rangę, trzeba zdobyć odpowiednią liczbę siły sprzętu:

 • Niezwykły Javelin (Zielony) – Powyżej 100 punktów – braz Niezwykły talent
 • Rzadki Javelin (Niebieski) – Powyżej 300 punktów – braz Rzadki talent
 • Wyborowy Javelin (Fioletowy) – Powyżej 450 punktów – braz Wielki talent
 • Mistrzowski Javelin (Pomarańczowy) – Powyżej 731 punktów – braz Talent mistrza

Mamy już podstawowe informacje dotyczące wymogów zdobycia odpowiednich rang, teraz czas na sposób zdobycia przedmiotów o odpowiedniej sile.

Gdy zaczniemy grać w Anthem, to na naszym koncie powinno znaleźć się około 40 000 monet. Jak nie będziemy mieli żadnych monet, to zdobędziemy je wykonując różnego rodzaju główne misje fabularne, opcjonalne misje dla danej frakcji, otwierając różnego rodzaju skrzynki w misjach i w grze swobodnej, zbierając minerały i materiały organiczne oraz wykonując codzienne, tygodniowe i miesięczne wyzwania, za które otrzymamy również małe kryształy. Po wykonaniu dwóch pierwszych misji, gdy posiadacie monety, polecam udać się do jakiegokolwiek Sklepu i wejść w zakładkę Tworzenie, by kupić Legendarne Skrzynie dla wybranego Javelina. Koszt takiej skrzyni to 2 000 monet. Przedmioty, które otrzymacie z takiej skrzyni są Legendarne i powinny mieć około 30-40 poziomu siły. Bardzo ułatwią Wam przejście gry na poziomie Trudnym oraz szybko pomogą zdobyć 30. poziom pilota. Teraz wystarczy co 10 poziom pilota udać się do sklepu i wykupować wszystkie Legendarne Skrzynie nawet dla każdego z Javelinów, jest ich 6 (przydadzą się do wykonywania wyzwań Javelinów). Taki koszt to około 12 000 monet. Z każdym poziomem pilota wzrasta siła wykupionych przedmiotów, czyli na maksymalnym 30. poziomie naszego pilota te przedmioty będą miały 80 punktów siły. Dodatkowo po uzyskaniu 25 poziomu pilota, podczas gry będziecie otrzymywać mistrzowskie przedmioty, które siłą oscylują w granicach 50-60 punktów siły. Żeby zwiększyć swoją szansę na otrzymanie mistrzowskiego przedmiotu, gramy na wyższych poziomach trudności “Wielki Mistrz” (Ten poziom trudności, jak i wyższe odblokujecie po uzyskaniu 30 poziomu pilota). W ten oto sposób łącząc wszystkie zdobyte i kupione przedmioty powinnyśmy zdobyć rangę Mistrzowskiego Javelina. Teraz po zdobyciu odpowiedniej rangi musicie ukończyć jakąkolwiek misję i trofea są wasze.

Poziomy trudności Łatwy – Normalny – Trudny – Wielki Mistrz 1 (430 Gra Swobodna, 500 Fortyfikacja)  2 (600,730) i 3 (750 i 815).

 

BARDZO WAŻNA UWAGA! – Asortyment w sklepie zmienia się co tydzień (we wtorek). Najlepiej w poniedziałek, przed zmianą asortymentu, wykupić wszystkie Legendarne Skrzynie – nawet jak nie będziecie mieli pełnego poziomu a na przykład 17. Od siebie polecam to rozwiązanie dlatego, że asortyment bardzo rzadko powtarza się, więc nie powinniście mieć duplikatów.

 

DODATKOWA UWAGA! – W sklepie gdy wejdziecie do zakładki Sezonowe, możecie kupić Legendarne Skrzynie za małe kryształy, które otrzymacie po ukończeniu wyzwań. Koszt takiej skrzyni to 5000 małych kryształów.

Poniżej zobaczycie przykładowe zdjęcia lokalizacji sklepu, w których kupicie Legendarne bronie i sprzęt, a także zdjęcia skrzyń i przedmiotów dostępnych w grze:

 

braz Wytrawny szturmowiec / Assault Artisan GS: 15  
Wykonaj 3 wyzwania karabinów szturmowych I. / Complete 3 Assault Rifle I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych karabinów szturmowych (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Obrońca
 • Obuch
 • Opiekun

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Karabin szturmowy

 

braz Miłośnik RKM-ów / Light Machine Gun Lover GS: 15  
Wykonaj 3 wyzwania ręcznego karabinu maszynowego I. / Complete 3 Light Machine Gun I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych karabinów maszynowych (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Bezlitosny
 • Młot
 • Szał

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Ręczny karabin maszynowy

 

braz Zrodzony w walce / Born in Battle GS: 15  
Wykonaj 3 wyzwania karabinów wyborowych I. / Complete 3 Marksman Rifle I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych karabinów wyborowych (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Kowadło
 • Strażnik
 • Zwiadowca

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Karabin wyborowy

 

braz Prosto do celu / Straight Shooter GS: 15  
Wykonaj 3 wyzwania pistoletu maszynowego I. / Complete 3 Machine Pistol I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych pistoletów maszynowych (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Gradobicie
 • Podpora
 • Trajektor

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Pistolet maszynowy

 

braz Miłośnik pistoletów / Pistol Whipped GS: 15  
Wykonaj 3 wyzwania ciężkiego pistoletu I. / Complete 3 Heavy Pistol I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych ciężkich pistoletów (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Podmuch
 • Stanowczość
 • Zapora

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Ciężki pistolet

 

braz Miłośnik strzelb / I Call Shotgun GS: 15  
Wykonaj 3 wyzwania strzelby I. / Complete 3 Shotgun I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych strzelb (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Dusiciel
 • Rozsiewacz
 • Zemsta

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Strzelba

 

braz As snajperów / Sniper Ace GS: 15  
Wykonaj 3 wyzwania karabinu snajperskiego I. / Complete 3 Sniper Rifle I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych karabinów snajperskich (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Celne oko
 • Dewastator
 • Tajfun

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Karabin snajperski

 

braz