24 maja 2020
0
3/10
50+H
x1
x2
x11
x33
47
0
0
0
1
47
0
0
0
1

anthem

 

Anthem, ach Anthem. Kiedy zobaczyłem na targach E3 w 2017 roku Anthema, bardzo mi się spodobał i wiedziałem, że prędzej czy później zagram w ten tytuł. Po zagraniu jednak sam nie wiem co o nim sądzić. Z jednej strony mamy 4 różne od siebie Javeliny, czyli zaawansowane pancerze bojowe, w których razem z bardzo przyjemny i intuicyjny systemem latania, który nie nudzi i daje satysfakcję możemy poczuć się jak Iron Man, co-opem do 4 graczy, jeszcze przyjemniejszym systemem strzelania z dużą liczbą broni do zdobycia i systemem komba, do którego używamy zapalników i detonatorów, muzyce, która wpada w ucho i pasuje do klimaty gry a także fajnie stworzonym światem z naprawdę niezłą fabułą. Z drugiej jednak strony bugi – błędy, które wywalały mnie z gry w początkowym momencie tak około 10 razy a do czasu zdobycia platyny nawet i 30, długimi loadingami, doczytywaniem się tekstur, biednym endgamem, downgradem graficzny względem prezentacji z E3 2017, a także niespełnionymi obietnicami twórców.

Powiem Wam szczerze, że pomimo tych minusów, które wymieniłem, bardzo dobrze bawiłem się z tym tytułem i gdybym po początkowych problemach z niemożliwością ukończenia samouczka poprzez wywalaniem mnie do menu konsoli nie dał mu szansy, to potem bym tego żałował. Pierwszy lot, pancerz, strzelanie, fabuła i to wszystko co wymieniłem w plusach sprawia, że serdecznie polecam Wam zagrać w Anthem. Gra dostępna jest w usłudze EA access, a miesięczny abonament kosztuje 14,99 – to wszystko powoduje, że warto zainwestować swój czas. Poniżej prezentuje Wam świetny kawałek z gry który skłania że mam ochotę wskoczyć w pancerz i ruszyć na misję:

 

Krok po kroku w ANTHEM:

Co do trudności platyny – to nie jest tak źle jakby się na początku wydawało –  przed Wami prosta platyna. Problem leży w błędach gry, które powodują zawiechy konsoli. W pierwszej początkowej misji gra wywaliła mnie około 10 razy. Im więcej grałem, tym mnie mniej wywalało. Gdy będziecie mieli podobny problem, to usuńcie grę z dysku i ponownie ją zainstalujcie. Platynowanie było dla mnie czasochłonne i zajęło mi ponad 50 godzin, ponieważ uczyłem się mechanik gry (inny system levelowania), a także grałem tylko jednym Javelinem. Sugerując się krokami powinniście mniej denerwować się, a także skrócić czas o kilka godzin.

 

KROK 1. Let’s get started right now:

Krok pierwszy polega na przejściu całej fabuły, zdobyciu 30 poziomu pilota, skupieniu się od początku na zdobywaniu reputacji dla różnych frakcji (trofea związane z reputacjami), a także różnego rodzaju zbieractwem podczas wykonywania misji zloto Pod każdy kamień oraz wykonaniu jak największej liczby wymaganych wyzwań związanych z bronią (trofea związane z bronią) oraz sprzętem (trofea związane z Javelinami).

Po przejściu początkowych misji będziecie mieli wybór pierwszego Javelina. W miarę przechodzenia fabuły i zdobywania coraz wyższych poziomów, a dokładnie na 8, 16 i 26 poziomie pilota, będziecie otrzymywali tokeny umożliwiające odblokowanie kolejnych 3 Javelinów. Gdy będziecie już grali, to przechodząc fabułę skupcie się na ukończeniu wszystkich wyzwań związanych ze sprzętem danego Javelina, Gdy ukończycie wyzwania pierwszej maszyny i odblokujecie kolejną maszynę, gracie tą drugą aż nie ukończycie wyzwań i tak dalej – aż do ostatniego 4 Javelina. Przy okazji skupcie się na wyzwaniach związanych z bronią palną. Wymagane jest wyeliminowanie 27 broniami po 50 wrogów, co po podliczeniu wynosi 1350 eliminacji.

Zapraszam również do opisu pucharków zloto Pod każdy kamień oraz brazTalent mistrza, które przedstawią Wam podstawowe informacje potrzebne w zdobyciu platyny.

Co do zdobycia 30 poziomu pilota, może to być problematyczne – już tłumaczę dlaczego. System zdobywania poziomów różni się tym, że nie zdobywamy doświadczenia przez eliminowanie przeciwników, a poprzez „Czyny Heroiczne”, czyli medale, które przyznawane są w misjach za różne wykonywane czynności. Prawie każdy medal ma 3 poziomy (wyjątkiem są medale za ukończenie misji czy wspieranie innym graczy w ich misjach). Za pierwsze 2 poziomy otrzymacie po 50 PD, a na ostatnim 100 PD.  Za ukończenie medalu na 3 poziomie otrzymacie 200 PD. Gdy zrozumiecie i opanujecie system rozwoju, szybciej wbijecie 30 poziom. Oto lista medali wraz z wymaganiami:

PD – Punkty doświadczenia.

 • Efekty kombo (5, 10, 15) – Przyznawane za wyzwalania kombo na wrogach, na których oddziałują efekty.
 • Elitarny pogromca (3, 6, 9) – Przyznawane za zabijanie elitarnych wrogów.
 • Kolekcja (2, 5, 10) – Przyznawane za zbieranie przedmiotów z kolekcji w świecie gry.
 • Legendarny Pogromca (1, 2, 3) – Przyznawane za zabijanie legendarnych wrogów.
 • Mistrz broni (10, 20, 30) – Przyznawane za pokonywanie wrogów przy użyciu broni.
 • Mistrz specjalności (10, 20, 30) – Przyznawane za pokonywanie wrogów przy użyciu umiejętności specjalnej.
 • Mistrz sprzętu (10, 20, 30) – Przyznawane za pokonywanie wrogów przy użyciu sprzętu.
 • Mistrz walki wręcz (10, 20, 30) – Przyznawane za pokonywanie wrogów atakami wręcz.
 • Naprawione javeliny sojuszników (1, 2, 3) – Przyznawane za naprawę uszkodzonych javelinów sojuszników.
 • Spec od słabych punktów (5, 10, 15) – Przyznawane za zabijanie wrogów trafieniami w ich słabe punkty.
 • Wielobójstwa (1, 2, 3) – Wykonuj wielobójstwa poprzez pokonywanie wielu wrogów na raz. Pokonywanie większych grup zapewnia szybsze postępy.
 • Zebrane materiały (3, 6, 9) – Przyznawane za zbieranie materiałów rzemieślniczych.
 • Wydarzenia w świecie (1, 2, 3) – Przyznawane za kończenie wydarzeń w świecie w trybie gry swobodnej.
 • Misja ukończona – Przyznawane za zakończenie misji z powodzeniem (Łatwy: 200 PD, Normalny: 400 PD, Trudny: 800 PD).
 • Wsparcie (Tryb szybkiej gry) – Przyznawane za wspieranie innych freelancerów podczas misji.

 

Aby sprawdzić pozostałą liczbę medali do ukończenia naciskamy: Touchpad -> Obserwowane

 

KROK 2. Come on, you can do it:

Krok drugi polega głównie na wykonywaniu zadań pobocznych dla trzech głównych frakcji dostępnych w grze (trofea za zadania poboczne) oraz za zdobycie mistrzowskiej rangi Javelina braz Talent mistrza.

Jeżeli z poprzedniego kroku zostały Wam jakiekolwiek wyzwania, to w tym powinniście je ukończyć. Tak samo z 30 poziomem pilota. Cały czas zwracajcie uwagę na znaki zapytania (?), pod którymi kryją się znajdźki oraz zbierajcie punkty reputacji, wykonując szereg czynności.

 

KROK 3. It’s finally over, game over:

Krok trzeci i już ostatni w drodze do platyny, skupia się tylko i wyłącznie na trofeum zloto Pod każdy kamień i wyzwaniach związanych ze zbieractwem.

Poradziłem Wam zostawić sobie znajdźki na sam koniec, ponieważ w trakcie poprzednich kroków trochę ich wpadnie na Wasze konto. Ten krok jest także tym, w którym kończycie wszystko to, co nie zostało ukończone w poprzednich krokach.

 

Dodatkowe informacje które nie zostały zawarte w trofeach:

1. Twórcy oddali nam do dyspozycji 4 Javeliny, które różnią się nie tylko wyglądem, ale i stylem gry:

Sztorm – Mniej zwinny oraz mobilny Javelin stawiający na efekty. Jeden z trudniejszych do opanowania pancerzy. Jeżeli jednak opanujecie tego Javelina, to odwdzięczy się większą liczbą punktów tarczy podczas latania, co czyni go niezłym strzelcem na dystans, a także atakami obszarowymi. Jego umiejętnością specjalną jest „Burza żywiołów”, która pustoszy wskazany obszar, wirem energii hymnu.

 

Śmigacz – Zwinny, szybki i mobilny Javelin. Jeden z prostszych do opanowania pancerzy. Jego styl polega na szybkim dopadaniu wroga, zadaniu mu obrażeń oraz ucieczce. Jego umiejętnością specjalną jest „Ostrza zabójcy”, czyli walka w zwarciu, przy której zadawane są większe obrażenia.

 

Kolos – Wolny, ale za to z wielkim walnięciem. Pancerz stworzony do rozwałki jako machina wojenna. Jest średni w opanowaniu. Jego uzbrojeniem jest tarcza, którą osłania siebie i kompanów, ciężkie działka, granatniki oraz miotacz ognia, zadające masywne obrażenia. Jego umiejętnością specjalną jest „Działo oblężnicze”, które pozwala wystrzelić kilka pocisków wywołujących potężne wybuchy.

 

Łowca – Najbardziej uniwersalny pancerz ze wszystkich. Jego wszechstronność sprawia, że jest polecany dla początkujących graczy. Posiada duże możliwości ofensywne, tak jak i niezłą obronę. Różnorodny arsenał sprawia, a jego umiejętnością specjalną jest „Wyrzutnia rakiet” która po namierzeniu wrogów, wystrzeliwuje w ich stronę kilka rakiet – nie zostawiając po nich żadnego śladu.

 

Od siebie na początek mogę polecić Łowcę. Jest bardzo wszechstronny i łatwy w opanowaniu. Następny w kolejności jest Kolos, który jest wolny i nie ma podstawowej tarczy, ale za to dysponuje ogromną liczbą zdrowia, a także dużą siłę ognia. Potem polecam Śmigacza za jego szybkość i zwinność. Na samym końcu najlepiej grać Sztormem, który jednak jest trochę wymagający i wymaga wprawy. To subiektywna lista autora, która ma na celu zasugerowanie nowym graczom, który pancerz jest dobry na początek.

Żeby zmienić Javelina naciskamy: Touchpad -> Kuźnia i naciskamy Trójkąt na padzie.

 

2.  Gra oferuje nam kilka trybów rozgrywki. Niektóre dostępne są od początku, a inne odblokują się po ukończeniu fabuły:

 • Gra swobodna – Pozwala nam polatać po całej mapie Bastionu, wykonywać wydarzenia w świecie, kończyć różnego rodzaju wyzwania oraz zbierać znajdźki.
 • Sezonowe – Są to dostępne przez określony czas misje specjalne, zazwyczaj niedostępne w głównej fabule. Dzięki tym misjom wzbogacimy się o małe kryształy (waluta gry) oraz niezły sprzęt.
 • Fortyfikacje (Dostępne po ukończeniu fabuły) – Są to tak zwane podziemia (dungeony). Długie i wymagające misje dla bardziej doświadczonych graczy, którzy lubią wyzwania. Tu także wypada niezły sprzęt.
 • Misje legendarne (Dostępne po ukończeniu fabuły) – Są to trudniejsze warianty misji fabularnych, mocniejsi i groźniejsi wrogowie, ale i lepszy łup.
 • Szybka gra – Pozwala dołączyć do sesji innych graczy i wspomóc ich w misjach .

 

3. Do dyspozycji oddano nam kilka poziomów trudności: 

 • Łatwy, Normalny oraz Trudny – dostępne od początku.
 • Wielki Mistrz I (punkty siły polecane na grę swobodną 430 oraz na fortyfikację 500) – po uzyskaniu 30 poziomu.
 • Wielki Mistrz II (punkty siły polecane na grę swobodną 600 oraz na fortyfikację 730) – po uzyskaniu 30 poziomu
 • Wielki Mistrz III (punkty siły polecane na grę swobodną 750 oraz na fortyfikację 815) – po uzyskaniu 30 poziomu

Polecam grać na trudnym, nie jest on jakoś szczególnie wymagający. Wystarczy tylko pilnować tarczy, życia oraz amunicji, a będzie wszystko w porządku. Dodatkowo po ukończeniu misji otrzymacie 800 PD.

 

4. System Kombinacji (tzw. kombo), a także efekty:

 • Kombo – Jest to system specjalnych kombinacji, powodujący olbrzymie obrażenia celowi. Przy dobrze wykonanym kombo, można wyeliminować przeciwnika natychmiastowo. Żeby aktywować ten efekt potrzebne są bronie i przedmioty ze zdolnością inicjującą (spłonki), a także ze zdolnością aktywującą (zapalnik). Najpierw używamy na celu spłonki, a potem zapalnika. Cała filozofia.
 • Efekty – Są to statusy (spłonki), które możemy narzucić na wrogów broniami lub sprzętem podczas walki. Aktywując spłonki zapalnikiem inicjujemy Kombo. Są 4 rodzaje efektów:
 • Ogień – Podpala wrogów. Wrogowie otrzymują obrażenia od ognia w czasie kilku sekund.
 • Lód – Zamraża wrogów. Gdy wrogowie są zamrożeni, nie mogą się ruszać lub mają ograniczoną mobilność.
 • Elektryczność – Razi wrogów. Porażeni mogą zostać również wrogowie w pobliżu.przeciwników.
 • Kwas – Sprawia że obrona wrogów jest obniżona a także zwiększa ich podatność na różnorakie obrażenia.

 

5. Ostatnia już mała informacja. Tak wygląda menu wyzwań w którym spędzicie trochę czasu:

 

Aby wejść do menu wyzwań naciskamy: Options -> Wyzwania -> Wybieramy odpowiednie wyzwania.

 

Skoro całą zdobytą wiedzę już przekazałem, nie pozostało mi nic innego jak życzyć Wam, początkującym Freelancerom, jedno: powodzenia! 🙂

Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Grę udostępnił wydawca
Ikona osiągnięcia: Wielki mistrz</span> / <span>Grandmaster

Wielki mistrz / Grandmaster

Zbierz wszystkie trofea. / Collect all Trophies.

Nazwa platynowego pucharka mówi sama za siebie. Zdobywając go stajecie się Wielkimi mistrzami.

Ikona osiągnięcia: Pod każdy kamień</span> / <span>No Stone Unturned
90

Pod każdy kamień / No Stone Unturned

Wykonaj wszystkie wyzwania kolekcjonerskie Bastionu. / Complete all Bastion Collectibles challenges.

Fabularne

Żeby zdobyć to trofeum musimy wykonać wszystkie wyzwania kolekcjonerskie Bastionu. Od zebrania różnorakich znajdziek i ukończenia wszystkich 4 prób legionistów, aż po zbadanie w pełni wszystkich regionów. W grze na górze ekranu dostępny jest kompas. Gdy znajdziecie się blisko jakiejkolwiek znajdźki czy interesującego przedmiotu, pokaże się Wam na nim znak zapytania (?) – pod tym znakiem kryją się znajdźki oraz interesujące przedmioty. Gdy tylko zauważycie taki znak, to zainteresujcie się tym. Gra da Wam znać, że na kompasie pojawił się znak zapytania. To trofeum najlepiej zostawić sobie na sam koniec po ukończeniu głównej fabuły. W ten sposób będziecie mieli mniej do roboty. Oto lista wymaganych wyzwań:

1. Archeolog (Znajduj grobowce legionistów – Trofeumsrebro Grobowiec generał Tarsis / The Tomb of General Tarsis ):

 • Sarkofag legionistki Yvenii – Próba Yvenii
 • Sarkofag legionistki Artinii – Próba – Artinii
 • Sarkofag legionisty Gawnesa – Próba Gawnesa
 • Sarkofag legionisty Cariffa – Próba Cariffa

2. Mistrz archiwista (Zbierz archiwa wszystkich frakcji – Razem 125 danych):

 • Archiwa arkanistów – 25
 • Archiwa Gwardii – 25
 • Dane wywiadowcze Dominium – 25
 • Dane szram – 25
 • Historia Banitów – 25

Przykładowe zdjęcie wyglądu znajdźki danych, a także znaku zapytania na kompasie u góry:

Najszybszy sposób na ukończenie wyzwań „Archiwa arkanistów” oraz „Archiwa Gwardii”:

Najszybszy sposób na ukończenie wyzwań „Dane wywiadowcze Dominium” oraz „Historia Banitów:

Najszybszy sposób na ukończenie wyzwania „Dane szram”:

3. Obieżyświat (Odkrywaj punkty widokowe w Bastionie – Związane z Mistrzem eksploracji):

 • Punkt widokowy – Wielka droga
 • Punkt widokowy – Ruiny akademii
 • Punkt widokowy – Rejon Monumentu
 • Punkt widokowy – Twierdza Świtu
 • Punkt widokowy – Ruiny Shadowmarku
 • Punkt widokowy – Dolina Tarsis
 • Punkt widokowy – Kanion Wielkich Wodospadów
 • Punkt widokowy – Szmaragdowa Otchłań
 • Punkt widokowy – Niebotyk
 • Punkt widokowy – Wschodnie Kresy

4. Mistrz eksploracji (Zbadaj w pełni wszystkie regiony Bastionu – Związane z trofeami za odkrywanie Bastionu):

 • Zbadanie Wielkiej drogi – trofeum braz Odkrywca: Wielka Droga 
 • Zbadanie ruin Akademii – trofeum braz Odkrywca: Ruiny akademii 
 • Zbadanie rejonu Monumentu – trofeum braz Odkrywca: Rejon Monumentu
 • Zbadanie Twierdzy Świtu – trofeum braz Odkrywca: Twierdza Świtu 
 • Zbadanie Ruin Shadowmarku – trofeum braz Odkrywca: Ruiny Shadowmarku 
 • Zbadanie Doliny Tarsis – trofeum braz Odkrywca: Dolina Tarsis
 • Zbadanie Kanionu Wielkich Wodospadów – trofeum braz Odkrywca: Kanion Wielkich Wodospadów 
 • Zbadanie Szmaragdowej Otchłani – trofeum braz Odkrywca: Szmaragdowa otchłań 
 • Zbadanie Wschodniej Bramy – trofeum braz Odkrywca: Wschodnia Brama
 • Zbadanie wschodnich Kresów – trofeum braz Odkrywca: Wschodnie Kresy

5. Wytrawny Odkrywca (Wykonaj wszystkie wyzwania kolekcjonerskie Bastionu – Razem 160 danych):

 • Triumf Vassy – 80
 • Mistrz archiwista
 • Uczeń Mederinesa – 80
 • Archeolog
 • Obieżyświat

Lokalizacja wszystkich dokumentów z wyzwania „Uczeń Mederinesa”:

Lokalizacja wszystkich dokumentów z wyzwania „Triumf Vassy”:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę wyzwań do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania ->  Eksploracja -> Kolekcje Bastionu

Ikona osiągnięcia: Królewska przysługa</span> / <span>A Royal Favor
30

Królewska przysługa / A Royal Favor

Ukończ wątek fabularny Dax „Szmaragdowa Otchłań”. / Complete Dax's Emerald Abyss story.

Fabularne

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny „Szmaragdowa Otchłań” od Dax, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Wykonaj misję: Tajemnicze początki
 • Wykonaj misję: Kochany pamiętniku
 • Wykonaj misję: Sztuczka ze znikaniem.

Lokalizacja Dax w Forcie Tarsis:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

Ikona osiągnięcia: Potrójne zagrożenie</span> / <span>Triple Threat
30

Potrójne zagrożenie / Triple Threat

Ukończ wątek fabularny Matthiasa „Potrójne zagrożenie”. / Complete Matthias's Triple Threat story.

Fabularne

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny „Potrójne zagrożenie” od Matthiasa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Wykonaj misję: Powielacz
 • Wykonaj misję: Odwrócenie działania
 • Wykonaj misję: Konwergencja

Lokalizacja Matthiasa w Forcie Tarsis:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

Ikona osiągnięcia: Towarzysze broni</span> / <span>Comrades in Arms
15

Towarzysze broni / Comrades in Arms

Ukończ pierwszą część wątku fabularnego Brin „Musisz wiedzieć”. / Complete Part 1 of Brin's Need to Know story.

Fabularne

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny „Musisz wiedzieć częśc I” od Brin, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Środki ostrożności
 • Ostrożna współpraca
 • Prosta robota
 • Kontrakt: kontrola Szram

Lokalizacja Brin w Forcie Tarsis:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

Ikona osiągnięcia: Wojskowe dokonania</span> / <span>Military Pursuits
15

Wojskowe dokonania / Military Pursuits

Ukończ drugą część wątku fabularnego Brin „Musisz wiedzieć”. / Complete Part 2 of Brin's Need to Know story.

Fabularne

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny „Musisz wiedzieć częśc II” od Brin, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Kopalnia wroga
 • Badania i ratunek
 • Czas apokalipsy
 • Jedno z nas
 • Współpraca z Gwardią
 • Kontrakt: w złych rękach

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

Ikona osiągnięcia: Sekrety arkanistów</span> / <span>Arcanist Mysteries
15

Sekrety arkanistów / Arcanist Mysteries

Ukończ wątek fabularny Matthiasa „Poszukiwanie wiedzy”. / Complete Matthias's Search for Knowledge story.

Fabularne

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny „Poszukiwanie wiedzy” od Matthiasa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Zaginiony arkanista
 • Widzenie w ciemności
 • Ukryte głębiny
 • Kontrakt: runy arkanistów

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

Ikona osiągnięcia: W pogoni za wiedzą</span> / <span>Scholarly Pursuits
15

W pogoni za wiedzą / Scholarly Pursuits

Ukończ wątek fabularny Matthiasa „Zagadki Rabana Maura”. / Complete Matthias's Riddles of Raban Maur story.

Fabularne

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny „Zagadki Rabana Maura” od Matthiasa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Kontrakt: na tropie arkanistów
 • Kontrakt: runy arkanistów
 • Kontrakt: Deszyfracja
 • Kontrakt Matthiasa: Praca w terenie
 • Wykonaj kontrakt: Przepis na katastrofę
 • Kontrakt: Deszyfracja

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

Ikona osiągnięcia: Przywrócić chwałę</span> / <span>Restoring Glory
15

Przywrócić chwałę / Restoring Glory

Ukończ wątek fabularny Yarrowa „Dotrzymać obietnicy”. / Complete Yarrow's Keeping Promises story.

Fabularne

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny „Dotrzymać obietnicy” od Yarrowa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • To co robią freelancerzy
 • Mam prośbę
 • Wezwanie pomocy
 • Kontrakt: zapewnić ochronę
 • Kontrakt: pomocna dłoń

Lokalizacja Yarrowa w Forcie Tarsis:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

Ikona osiągnięcia: Kwestia honoru</span> / <span>Honorable Pursuits
15

Kwestia honoru / Honorable Pursuits

Ukończ wątek fabularny Yarrowa „Płytki grób”. / Complete Yarrow's Shallow Grave story.

Fabularne

Z biegiem czasu, gdy będziemy przechodzić misje fabularne, w forcie Tarsis odblokują nam się zadania poboczne. Będą one oznaczone ikoną rozmowy, misji, kontraktów i fortyfikacji. Te będziemy odbierać od Dax, Matthiasa, Brin czy Yarrowa. Postacie związane są z frakcjami: Dax oraz Brin z gwardzistami, Matthias z arkanistami a także Yarrow z freelancerami. Gdy będziecie wracać do fortu Tarsis, polecam włączyć mapę touchpadem i sprawdzić, czy nie ma dostępnych zadań w forcie. Żeby ukończyć wątek fabularny „Płytki grób” od Yarrowa, trzeba ukończyć następujące misje:

 • Opóźnienie
 • Kuszący cel
 • Kiepski interes
 • Oszust
 • Kontrakt: Pierwsza odpowiedź

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

Ikona osiągnięcia: Wczesne ostrzeżenia</span> / <span>Early Warnings
30

Wczesne ostrzeżenia / Early Warnings

Ukończ misję „Wczesne ostrzeżenia”. / Complete Early Warnings.

Fabularne

Trofeum związane z misją fabularną „Wczesne ostrzeżenia”. Nie do pominięcia.

Ikona osiągnięcia: Inkursja</span> / <span>Incursion
30

Inkursja / Incursion

Ukończ misję „Inkursja”. / Complete Incursion.

Fabularne

Trofeum związane z misją fabularną „Inkursja”. Nie do pominięcia.

Ikona osiągnięcia: Stara przyjaźń nie rdzewieje</span> / <span>Finding Old Friends
30

Stara przyjaźń nie rdzewieje / Finding Old Friends

Ukończ misję „Stara przyjaźń nie rdzewieje”. / Complete Finding Old Friends.

Fabularne

Trofeum związane z misją fabularną „Stara przyjaźń nie rdzewieje”. Nie do pominięcia.

Ikona osiągnięcia: Grobowiec generał Tarsis</span> / <span>The Tomb of General Tarsis
30

Grobowiec generał Tarsis / The Tomb of General Tarsis

Ukończ misję „Grobowiec generał Tarsis”. / Complete The Tomb of General Tarsis.

Fabularne

Trofeum związane z misją fabularną „Grobowiec generał Tarsis”. Nie do pominięcia.

W pewnym momencie fabularnym będziemy musieli ukończyć serie prób, dzięki którym otrzymamy dostęp do misji związanej z poszukiwaniem grobowca generał Tarsis. Tych prób jest 4 i są powiązane z legendarnymi postaciami legionu świtu:

1. Próba Artinii:

 • Wydarzenia w świecie (Gra swobodna): 5
 • Wrogowie pokonani z użyciem broni: 30
 • Zabicia z wykorzystaniem słabych punktów: 15
 • Pokonani elitarni wrogowie: 9

Lokalizacja Grobowca Artinii:

2. Próba Cariffa:

 • Misje (Misje, Konrakty): 3
 • Wrogowie pokonani przy użyciu sprzętu: 30
 • Wyzwalacze kombo: 15
 • Wielobójstwa: 3

Lokalizacja Grobowca Cariffa:

3. Próba Gawnesa:

 • Wrogowie pokonani w zwarciu: 50
 • Pokonani umiejętnością specjalną: 50
 • Pokonani legendarni wrogowie: 3

Lokalizacja Grobowca Gawnesa:

4. Próba Yvenii:

 • Skrzynie ze skarbami: 15
 • Zbiory: 25
 • Naprawione javeliny: 3
 • Przedmioty do kolekcji: 10

Lokalizacja Grobowca Yvenii:

Aby sprawdzić pozostałą liczbę prób do ukończenia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Ekspedycje

Ikona osiągnięcia: Twierdza Świtu</span> / <span>The Fortress of Dawn
30

Twierdza Świtu / The Fortress of Dawn

Ukończ misję „Twierdza Świtu”. / Complete The Fortress of Dawn.

Fabularne

Trofeum związane z misją fabularną „Twierdza świtu”. Nie do pominięcia.

Ikona osiągnięcia: Ranny freelancer</span> / <span>Freelancer Down
30

Ranny freelancer / Freelancer Down

Ukończ misję „Ranny freelancer”. / Complete Freelancer Down.

Fabularne

Trofeum związane z misją fabularną „Ranny freelancer”. Nie do pominięcia.

Ikona osiągnięcia: Powrót do Serca Furii</span> / <span>Return to the Heart of Rage
90

Powrót do Serca Furii / Return to the Heart of Rage

Ukończ misję „Powrót do Serca Furii”. / Complete Return to the Heart of Rage.

Fabularne

Trofeum związane z ostatnią misją fabularna w grze „Powrót do Serca Furii”. Nie do pominięcia.

Ikona osiągnięcia: Niezwykły talent</span> / <span>Uncommon Talent
15

Niezwykły talent / Uncommon Talent

Ukończ misję, kontrakt lub fortyfikację, korzystając z niezwykłego javelina. / Complete a mission, contract, or stronghold with an uncommon javelin rarity.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharka braz Talent mistrza.

Ikona osiągnięcia: Rzadki talent</span> / <span>Rare Talent
15

Rzadki talent / Rare Talent

Ukończ misję, kontrakt lub fortyfikację, korzystając z rzadkiego javelina. / Complete a mission, contract, or stronghold with a rare javelin rarity.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharka braz Talent mistrza.

Ikona osiągnięcia: Wielki talent</span> / <span>Epic Talent
15

Wielki talent / Epic Talent

Ukończ misję, kontrakt lub fortyfikację, korzystając z wyborowego javelina. / Complete a mission, contract, or stronghold with an epic javelin rarity.

Po więcej informacji zapraszam do opisu pucharka braz Talent mistrza.

Ikona osiągnięcia: Talent mistrza</span> / <span>Master Talent
25

Talent mistrza / Master Talent

Ukończ misję, kontrakt lub fortyfikację, korzystając z mistrzowskiego javelina. / Complete a mission, contract, or stronghold with a masterwork javelin rarity.

W grze mamy do dyspozycji system rang, który określa na jakim poziomie siły jest nasz Javelin. Im wyższa ranga naszej maszyny, tym większą potęgą operujemy na polu bitwy:

Zwykły Javelin (Biały) – Niezwykły Javelin (Zielony) – Rzadki Javelin (Niebieski) – Wyborowy Javelin (Fioletowy) – Mistrzowski Javelin (Pomarańczowy) – Legendarny Javelin (Żółty).

Skoro znamy już rangi, jakie możemy zdobyć, to potrzebna nam teraz informacja jak otrzymać daną rangę. Podwyższamy je dzięki sile danej broni, sprzętu i modułów jakie zdobywamy podczas gry, tworząc je ze schematów a także kupując za monety oraz małe/duże kryształy ze sklepu. Broń i sprzęt posiadają system rzadkości:

Zwykły (Biały) – Niezwykły (Zielony) – Rzadki (Niebieski) – Wyborowy (Fioletowy) – Mistrzowski (Pomarańczowy) – Legendarny (Żółty)

W naszych Javelinach dostępnych jest 12 miejsc na różnego rodzaju broń czy sprzęt: 3 sloty na broń, 3 sloty na sprzęt, 6 slotów na moduły.

Maksymalny poziom siły broni, sprzętu oraz modułów, jaki możemy zdobyć, to 80. Maksymalny poziom siły naszego Javelina po zdobyciu i użyciu wszystkich dostępnych slotów wynosi 960 (żeby odblokować ostatni 6 slot na moduł, trzeba zdobyć 23 poziom pilota). Natomiast by otrzymać odpowiednią rangę, trzeba zdobyć odpowiednią liczbę siły sprzętu:

 • Niezwykły Javelin (Zielony) – Powyżej 100 punktów – braz Niezwykły talent
 • Rzadki Javelin (Niebieski) – Powyżej 300 punktów – braz Rzadki talent
 • Wyborowy Javelin (Fioletowy) – Powyżej 450 punktów – braz Wielki talent
 • Mistrzowski Javelin (Pomarańczowy) – Powyżej 731 punktów – braz Talent mistrza

Mamy już podstawowe informacje dotyczące wymogów zdobycia odpowiednich rang, teraz czas na sposób zdobycia przedmiotów o odpowiedniej sile.

Gdy zaczniemy grać w Anthem, to na naszym koncie powinno znaleźć się około 40 000 monet. Jak nie będziemy mieli żadnych monet, to zdobędziemy je wykonując różnego rodzaju główne misje fabularne, opcjonalne misje dla danej frakcji, otwierając różnego rodzaju skrzynki w misjach i w grze swobodnej, zbierając minerały i materiały organiczne oraz wykonując codzienne, tygodniowe i miesięczne wyzwania, za które otrzymamy również małe kryształy. Po wykonaniu dwóch pierwszych misji, gdy posiadacie monety, polecam udać się do jakiegokolwiek Sklepu i wejść w zakładkę Tworzenie, by kupić Legendarne Skrzynie dla wybranego Javelina. Koszt takiej skrzyni to 2 000 monet. Przedmioty, które otrzymacie z takiej skrzyni są Legendarne i powinny mieć około 30-40 poziomu siły. Bardzo ułatwią Wam przejście gry na poziomie Trudnym oraz szybko pomogą zdobyć 30. poziom pilota. Teraz wystarczy co 10 poziom pilota udać się do sklepu i wykupować wszystkie Legendarne Skrzynie nawet dla każdego z Javelinów, jest ich 6 (przydadzą się do wykonywania wyzwań Javelinów). Taki koszt to około 12 000 monet. Z każdym poziomem pilota wzrasta siła wykupionych przedmiotów, czyli na maksymalnym 30. poziomie naszego pilota te przedmioty będą miały 80 punktów siły. Dodatkowo po uzyskaniu 25 poziomu pilota, podczas gry będziecie otrzymywać mistrzowskie przedmioty, które siłą oscylują w granicach 50-60 punktów siły. Żeby zwiększyć swoją szansę na otrzymanie mistrzowskiego przedmiotu, gramy na wyższych poziomach trudności „Wielki Mistrz” (Ten poziom trudności, jak i wyższe odblokujecie po uzyskaniu 30 poziomu pilota). W ten oto sposób łącząc wszystkie zdobyte i kupione przedmioty powinnyśmy zdobyć rangę Mistrzowskiego Javelina. Teraz po zdobyciu odpowiedniej rangi musicie ukończyć jakąkolwiek misję i trofea są wasze.

Poziomy trudności Łatwy – Normalny – Trudny – Wielki Mistrz 1 (430 Gra Swobodna, 500 Fortyfikacja)  2 (600,730) i 3 (750 i 815).

 

BARDZO WAŻNA UWAGA! – Asortyment w sklepie zmienia się co tydzień (we wtorek). Najlepiej w poniedziałek, przed zmianą asortymentu, wykupić wszystkie Legendarne Skrzynie – nawet jak nie będziecie mieli pełnego poziomu a na przykład 17. Od siebie polecam to rozwiązanie dlatego, że asortyment bardzo rzadko powtarza się, więc nie powinniście mieć duplikatów.

 

DODATKOWA UWAGA! – W sklepie gdy wejdziecie do zakładki Sezonowe, możecie kupić Legendarne Skrzynie za małe kryształy, które otrzymacie po ukończeniu wyzwań. Koszt takiej skrzyni to 5000 małych kryształów.

Poniżej zobaczycie przykładowe zdjęcia lokalizacji sklepu, w których kupicie Legendarne bronie i sprzęt, a także zdjęcia skrzyń i przedmiotów dostępnych w grze:

 

Ikona osiągnięcia: Wytrawny szturmowiec</span> / <span>Assault Artisan
15

Wytrawny szturmowiec / Assault Artisan

Wykonaj 3 wyzwania karabinów szturmowych I. / Complete 3 Assault Rifle I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych karabinów szturmowych (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Obrońca
 • Obuch
 • Opiekun

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Karabin szturmowy

Ikona osiągnięcia: Miłośnik RKM-ów</span> / <span>Light Machine Gun Lover
15

Miłośnik RKM-ów / Light Machine Gun Lover

Wykonaj 3 wyzwania ręcznego karabinu maszynowego I. / Complete 3 Light Machine Gun I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych karabinów maszynowych (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Bezlitosny
 • Młot
 • Szał

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Ręczny karabin maszynowy

Ikona osiągnięcia: Zrodzony w walce</span> / <span>Born in Battle
15

Zrodzony w walce / Born in Battle

Wykonaj 3 wyzwania karabinów wyborowych I. / Complete 3 Marksman Rifle I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych karabinów wyborowych (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Kowadło
 • Strażnik
 • Zwiadowca

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Karabin wyborowy

Ikona osiągnięcia: Prosto do celu</span> / <span>Straight Shooter
15

Prosto do celu / Straight Shooter

Wykonaj 3 wyzwania pistoletu maszynowego I. / Complete 3 Machine Pistol I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych pistoletów maszynowych (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Gradobicie
 • Podpora
 • Trajektor

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Pistolet maszynowy

Ikona osiągnięcia: Miłośnik pistoletów</span> / <span>Pistol Whipped
15

Miłośnik pistoletów / Pistol Whipped

Wykonaj 3 wyzwania ciężkiego pistoletu I. / Complete 3 Heavy Pistol I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych ciężkich pistoletów (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Podmuch
 • Stanowczość
 • Zapora

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Ciężki pistolet

Ikona osiągnięcia: Miłośnik strzelb</span> / <span>I Call Shotgun
15

Miłośnik strzelb / I Call Shotgun

Wykonaj 3 wyzwania strzelby I. / Complete 3 Shotgun I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych strzelb (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Dusiciel
 • Rozsiewacz
 • Zemsta

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Strzelba

Ikona osiągnięcia: As snajperów</span> / <span>Sniper Ace
15

As snajperów / Sniper Ace

Wykonaj 3 wyzwania karabinu snajperskiego I. / Complete 3 Sniper Rifle I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych karabinów snajperskich (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Celne oko
 • Dewastator
 • Tajfun

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Karabin snajperski

Ikona osiągnięcia: Koneser działek</span> / <span>Cannon Connoisseur
15

Koneser działek / Cannon Connoisseur

Wykonaj 3 wyzwania działka automatycznego I. / Complete 3 Autocannon I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych granatników (zmodyfikowane bronie też się liczą):

Tylko i wyłącznie Kolos:

 • Grad
 • Miażdżyciel
 • Oberwanie chmury

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Działko automatyczne

Ikona osiągnięcia: Guru granatów</span> / <span>Grenade Guru
15

Guru granatów / Grenade Guru

Wykonaj 3 wyzwania granatnika I. / Complete 3 Grenade Launcher I Challenges

W grze na każdy rodzaj uzbrojenia przypadają nam 3 zwykłe + 3 zmodyfikowane bronie na poziomie mistrzowskim i legendarnym. Twórcy dodali wyzwania, polegające na wykonaniu określonej liczby zabójstw daną bronią. Żeby otrzymać ten pucharek trzeba zabić 50 przeciwników konkretnym ekwipunkiem. Oto lista wymaganych granatników (zmodyfikowane bronie też się liczą):

 • Bombardier
 • Czatownik
 • Wtórny wstrząs

Aby sprawdzić pozostałą liczbę zabójstw do wykonania naciskamy: Options -> Broń -> Granatnik

Ikona osiągnięcia: Handlarz bronią</span> / <span>Arms Merchant
15

Handlarz bronią / Arms Merchant

Wykonaj 12 wyzwań sprzętu Łowcy I. / Complete 12 Ranger Gear I Challenges

W grze twórcy oddali nam do dyspozycji 4 Javeliny: Łowcę, Kolosa, Sztorma oraz Śmigacza.

Na każdego z Javelina przypada 12 wyzwań sprzętu. Sprzęt to nic innego jak różnego rodzaju granaty, wyrzutnie i inne dodatki, których używamy do eliminowania przeciwników oraz różnego rodzaju zagrożenia. Każdy Javelin ma unikalny zestaw sprzętu. Żeby ukończyć chociaż jedno wyzwanie trzeba wykonać 4 misje, kontrakty, wydarzenia w świecie gry oraz fortyfikacje. Przy dobrych wiatrach wykonanie wszystkich 12 wyzwań jednego Javelina będzie wymagało ukończenia 20 różnego rodzaju misji.

Gdyby po ukończeniu wszystkich misji fabularnych oraz zadań pobocznych zostałyby nam jakiś Javelin z wyzwaniami, polecam najpierw włączyć misję sezonową i ukończyć ją 4 razy podstawowym sprzętem po to, żeby zebrać sprzęt potrzebny do wyzwań – potem włączyć grę swobodną i szukać wydarzeń w świecie. Dodatkowo, gdy ukończycie wyzwanie, możecie zmienić w trakcje gry sprzęt, żeby nie marnować czasu na wychodzenie z gry i wchodzenie. Oczekiwanie w tej grze jest jednak nużące. Tak najszybciej ukończycie wyzwania. Poniżej lista wymaganego sprzętu Łowcy:

 • Granat przyczepny I
 • Punkt zborny I
 • Granaty naprowadzane I
 • Rakieta burząca I
 • Granat mrożący I
 • Granat zapalający I
 • Pulsująca wiązka I
 • Rakieta wyszukująca I
 • Strumień iskier I
 • Zatrute strzałki I
 • Granat odłamkowy I
 • Tarcza ochronna I

Aby wymienić sprzęt w trakcji wyprawy naciskamy: TouchpadKuźnia

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia wyzwania naciskamy: Options -> Wyzwania -> Sprzęt -> Łowca

Ikona osiągnięcia: Maestro amunicji</span> / <span>Munitions Maestro
15

Maestro amunicji / Munitions Maestro

Wykonaj 12 wyzwań sprzętu Kolosa I. / Complete 12 Colossus Gear I Challenges

W grze twórcy oddali nam do dyspozycji 4 Javeliny: Łowcę, Kolosa, Sztorma oraz Śmigacza.

Na każdego z Javelina przypada 12 wyzwań sprzętu. Sprzęt to nic innego jak różnego rodzaju granaty, wyrzutnie i inne dodatki, których używamy do eliminowania przeciwników oraz różnego rodzaju zagrożenia. Każdy Javelin ma unikalny zestaw sprzętu. Żeby ukończyć chociaż jedno wyzwanie trzeba wykonać 4 misje, kontrakty, wydarzenia w świecie gry oraz fortyfikacje. Przy dobrych wiatrach wykonanie wszystkich 12 wyzwań jednego Javelina będzie wymagało ukończenia 20 różnego rodzaju misji.

Gdyby po ukończeniu wszystkich misji fabularnych oraz zadań pobocznych zostałyby nam jakiś Javelin z wyzwaniami, polecam najpierw włączyć misję sezonową i ukończyć ją 4 razy podstawowym sprzętem po to, żeby zebrać sprzęt potrzebny do wyzwań – potem włączyć grę swobodną i szukać wydarzeń w świecie. Dodatkowo, gdy ukończycie wyzwanie, możecie zmienić w trakcje gry sprzęt, żeby nie marnować czasu na wychodzenie z gry i wchodzenie. Oczekiwanie w tej grze jest jednak nużące. Tak najszybciej ukończycie wyzwania. Poniżej lista wymaganego sprzętu Kolosa:

 • Impuls tarczy I
 • Cewka piorunowa I
 • Działo oblężnicze I
 • Cewka porażająca I
 • Działko magnetyczne I
 • Działko plot. I
 • Miotacz ognia I
 • Moździerz burzący I
 • Moździerz dywanowy I
 • Moździerz ogniowy I
 • Okrzyk bojowy I
 • Wyrzutnia jadu I

Aby wymienić sprzęt w trakcji wyprawy naciskamy: TouchpadKuźnia

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia wyzwania naciskamy: Options -> Wyzwania -> Sprzęt -> Kolos

Ikona osiągnięcia: Sawant pieczęci</span> / <span>Seal Savant
15

Sawant pieczęci / Seal Savant

Wykonaj 12 wyzwań sprzętu Sztormu I. / Complete 12 Storm Gear I Challenges

W grze twórcy oddali nam do dyspozycji 4 Javeliny: Łowcę, Kolosa, Sztorma oraz Śmigacza.

Na każdego z Javelina przypada 12 wyzwań sprzętu. Sprzęt to nic innego jak różnego rodzaju granaty, wyrzutnie i inne dodatki, których używamy do eliminowania przeciwników oraz różnego rodzaju zagrożenia. Każdy Javelin ma unikalny zestaw sprzętu. Żeby ukończyć chociaż jedno wyzwanie trzeba wykonać 4 misje, kontrakty, wydarzenia w świecie gry oraz fortyfikacje. Przy dobrych wiatrach wykonanie wszystkich 12 wyzwań jednego Javelina będzie wymagało ukończenia 20 różnego rodzaju misji.

Gdyby po ukończeniu wszystkich misji fabularnych oraz zadań pobocznych zostałyby nam jakiś Javelin z wyzwaniami, polecam najpierw włączyć misję sezonową i ukończyć ją 4 razy podstawowym sprzętem po to, żeby zebrać sprzęt potrzebny do wyzwań – potem włączyć grę swobodną i szukać wydarzeń w świecie. Dodatkowo, gdy ukończycie wyzwanie, możecie zmienić w trakcje gry sprzęt, żeby nie marnować czasu na wychodzenie z gry i wchodzenie. Oczekiwanie w tej grze jest jednak nużące. Tak najszybciej ukończycie wyzwania. Poniżej lista wymaganego sprzętu Sztormu:

 • Płonąca kula I
 • Żywy ogień I
 • Impuls elektryczny I
 • Jezioro płomieni I
 • Lodowa burza I
 • Lodowa włócznia I
 • Pole przyśpieszenia I
 • Strumień lodu I
 • Uderzenie lodu I
 • Uderzenie piorunu I
 • Wyładowanie łańcuchowe I
 • Ściana wiatru I

Aby wymienić sprzęt w trakcji wyprawy naciskamy: TouchpadKuźnia

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia wyzwania naciskamy: Options -> Wyzwania -> Sprzęt -> Sztorm

Ikona osiągnięcia: Góra gadżetów</span> / <span>Gadgets Galore
15

Góra gadżetów / Gadgets Galore

Wykonaj 12 wyzwań sprzętu Śmigacza I. / Complete 12 Interceptor Gear I Challenges

W grze twórcy oddali nam do dyspozycji 4 Javeliny: Łowcę, Kolosa, Sztorma oraz Śmigacza.

Na każdego z Javelina przypada 12 wyzwań sprzętu. Sprzęt to nic innego jak różnego rodzaju granaty, wyrzutnie i inne dodatki, których używamy do eliminowania przeciwników oraz różnego rodzaju zagrożenia. Każdy Javelin ma unikalny zestaw sprzętu. Żeby ukończyć chociaż jedno wyzwanie trzeba wykonać 4 misje, kontrakty, wydarzenia w świecie gry oraz fortyfikacje. Przy dobrych wiatrach wykonanie wszystkich 12 wyzwań jednego Javelina będzie wymagało ukończenia 20 różnego rodzaju misji.

Gdyby po ukończeniu wszystkich misji fabularnych oraz zadań pobocznych zostałyby nam jakiś Javelin z wyzwaniami, polecam najpierw włączyć misję sezonową i ukończyć ją 4 razy podstawowym sprzętem po to, żeby zebrać sprzęt potrzebny do wyzwań – potem włączyć grę swobodną i szukać wydarzeń w świecie. Dodatkowo, gdy ukończycie wyzwanie, możecie zmienić w trakcje gry sprzęt, żeby nie marnować czasu na wychodzenie z gry i wchodzenie. Oczekiwanie w tej grze jest jednak nużące. Tak najszybciej ukończycie wyzwania. Poniżej lista wymaganego sprzętu Śmigacza:

 • Okrzyk mobilizujący I
 • Bomba jadu I
 • Elektryczny szturm I
 • Lodowe ostrze I
 • Mina kasetowa I
 • Naprowadzone ostrze I
 • Nawałnica I
 • Oznaczenie celu I
 • Plazmowa gwiazdka I
 • Rozpylacz jadu I
 • Uderzenie detonujące I
 • Widmowe uderzenie I

Aby wymienić sprzęt w trakcji wyprawy naciskamy: TouchpadKuźnia

Aby sprawdzić pozostałą liczbę misji do ukończenia wyzwania naciskamy: Options -> Wyzwania -> Sprzęt -> Śmigacz

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Wielka Droga</span> / <span>Explorer: High Road
15

Odkrywca: Wielka Droga / Explorer: High Road

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca na Wielkiej Drodze. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in High Road.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Ruiny akademii</span> / <span>Explorer: Academy Ruins
15

Odkrywca: Ruiny akademii / Explorer: Academy Ruins

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca w ruinach Akademii. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in Academy Ruins.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Rejon Monumentu</span> / <span>Explorer: Monument Watch
15

Odkrywca: Rejon Monumentu / Explorer: Monument Watch

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca w rejonie Monumentu. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in Monument Watch.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Twierdza Świtu</span> / <span>Explorer: Fortress of Dawn
15

Odkrywca: Twierdza Świtu / Explorer: Fortress of Dawn

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca w rejonie Twierdzy Świtu. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in Fortress of Dawn.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Ruiny Shadowmarku</span> / <span>Explorer: Ruins of Shadowmark
15

Odkrywca: Ruiny Shadowmarku / Explorer: Ruins of Shadowmark

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca w ruinach Shadowmarku. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in Ruins of Shadowmark.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Dolina Tarsis</span> / <span>Explorer: Valley of Tarsis
15

Odkrywca: Dolina Tarsis / Explorer: Valley of Tarsis

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca w Dolinie Tarsis. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in Valley of Tarsis.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Dolina Tarsis

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Kanion Wielkich Wodospadów</span> / <span>Explorer: Great Falls Canyon
15

Odkrywca: Kanion Wielkich Wodospadów / Explorer: Great Falls Canyon

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca w Kanionie Wielkich Wodospadów. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in Great Falls Canyon.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Szmaragdowa otchłań</span> / <span>Explorer: Emerald Abyss
15

Odkrywca: Szmaragdowa otchłań / Explorer: Emerald Abyss

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca w Szmaragdowej Otchłani. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in Emerald Abyss.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Wschodnia Brama</span> / <span>Explorer: East Gate
15

Odkrywca: Wschodnia Brama / Explorer: East Gate

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca w rejonie Wschodniej Bramy. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in East Gate.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Odkrywca: Wschodnie Kresy</span> / <span>Explorer: Eastern Reach
15

Odkrywca: Wschodnie Kresy / Explorer: Eastern Reach

Odkryj wszystkie okolice, punkty orientacyjne i ukryte miejsca na wschodnich Kresach. / Discover all districts, landmarks, and hidden places in Eastern Reach.

W grze do odkrycia jest wiele ciekawych okolic, niezłych punktów widokowych oraz różnych tajemniczych miejscówek.  Za ten pucharek najlepiej zabrać się po ukończeniu głównych oraz pobocznych misji, dzięki temu większość okolic, punktów orientacyjnych oraz ukrytych miejsc będziemy mieli odkryte. Resztę najlepiej odkryć w grze swobodnej.

Ten pucharek jest związany ze zbieractwem i wyzwaniami. Więcej informacji znajdziecie w opisie trofeum zloto Pod każdy kamień.

Ikona osiągnięcia: Reputacja u freelancerów: 3</span> / <span>Freelancer Loyalty 3
25

Reputacja u freelancerów: 3 / Freelancer Loyalty 3

Wykonaj zadania mające wesprzeć sprawę freelancerów. / Complete tasks to aid the Freelancer cause.

W grze mamy trzy frakcję: Freelancerów, Arkanistów oraz Gwardzistów. Obecny jest także system reputacji u każdej z nich, który składa się z 3 poziomów:

 • 1 poziom: 500 punktów reputacji
 • 2 poziom: 1500 punktów reputacji
 • 3 poziom: 3000 punktów reputacji

Żeby otrzymać pucharek musimy zdobyć maksymalny 3 poziom u freelancerów, czyli 5000 punktów reputacji. Punkty reputacji zdobywamy wykonując główne misje fabularne, opcjonalne misje dla danej frakcji, rozmawiając z postaciami z danej frakcji (żółta ikonka rozmowy na mapie), otwierając różnego rodzaju skrzynki w misjach i w grze swobodnej, zbierając znajdźki danej frakcji oraz minerały i materiały organiczne. Pod koniec platynowania powinniście mieć to trofeum.

Aby sprawdzić pozostałą liczbę reputacji do zdobycia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Frakcje -> Reputacja u Freelancerów

Ikona osiągnięcia: Reputacja u arkanistów: 3</span> / <span>Arcanist Loyalty 3
25

Reputacja u arkanistów: 3 / Arcanist Loyalty 3

Wykonaj zadania mające wesprzeć sprawę arkanistów. / Complete tasks to aid the Arcanist cause.

W grze mamy trzy frakcje: Freelancerów, Arkanistów oraz Gwardzistów. Obecny jest także system reputacji u każdej z nich, który składa się z 3 poziomów:

 • 1 poziom: 500 punktów reputacji
 • 2 poziom: 1500 punktów reputacji
 • 3 poziom: 3000 punktów reputacji

Żeby otrzymać pucharek musimy zdobyć maksymalny 3 poziom u arkanistów, czyli 5000 punktów reputacji. Punkty reputacji zdobywamy wykonując główne misje fabularne, opcjonalne misje dla danej frakcji, rozmawiając z postaciami z danej frakcji (Żółta ikonka rozmowy na mapie), otwierając różnego rodzaju skrzynki w misjach i w grze swobodnej, zbierając znajdźki danej frakcji oraz minerały i materiały organiczne. Pod koniec platynowania powinniście mieć to trofeum.

Aby sprawdzić pozostałą liczbę reputacji do zdobycia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Frakcje -> Reputacja u Arkanistów

Ikona osiągnięcia: Reputacja u Gwardzistów: 3</span> / <span>Sentinel Loyalty 3
25

Reputacja u Gwardzistów: 3 / Sentinel Loyalty 3

Wykonaj zadania mające wesprzeć sprawę gwardzistów. / Complete tasks to aid the Sentinel cause.

W grze mamy trzy frakcje: Freelancerów, Arkanistów oraz Gwardzistów. Obecny jest także system reputacji u każdej z nich, który składa się z 3 poziomów:

 • 1 poziom: 500 punktów reputacji
 • 2 poziom: 1500 punktów reputacji
 • 3 poziom: 3000 punktów reputacji

Żeby otrzymać pucharek musimy zdobyć maksymalny 3 poziom u gwardzistów, czyli 5000 punktów reputacji. Punkty reputacji zdobywamy wykonując główne misje fabularne, opcjonalne misje dla danej frakcji, rozmawiając z postaciami z danej frakcji (żółta ikonka rozmowy na mapie), otwierając różnego rodzaju skrzynki w misjach i w grze swobodnej, zbierając znajdźki danej frakcji oraz minerały i materiały organiczne. Pod koniec platynowania powinniście mieć to trofeum.

Aby sprawdzić pozostałą liczbę reputacji do zdobycia naciskamy: Options -> Wyzwania -> Frakcje -> Reputacja u Gwardzistów