Cruella – wydanie Blu-ray – Opinia

4/5

Historia stworzona od zera, o postaci na tyle intrygującej, że każdy fan Disneya po prostu ją kocha. Przed Państwem Cruella – lekko zuchwała, zawzięta i wręcz szalona kobieta, która zawładnie Waszym sercem. Disney postanowił pokazać nam jej bardziej ludzkie oblicze, przy czym nie można zapomnieć, że jest to jedna z najbardziej nieprzewidywalnych postaci studia i dodatkowo o wiele ciekawsza, niż do tej pory wszyscy sądziliśmy.

Główna oś filmu kręci się wokół bitwy między dwoma rywalkami – głównie na polu zawodowym, ale nie zabraknie i osobistych wątków łączących dwie kobiety, z pozoru z różnych światów. Estella to młoda dziewczyna, która próbuje wiązać koniec z końcem. Po śmierci matki jest skazana tylko na siebie i swoich towarzyszy – Jaspera i Choracego. Brak rodziców, wielki Londyn – wszystko wskazuje na to, że jedynym sposobem na przetrwanie jest rozpoczęcie złodziejskiej ścieżki kariery. Jednak z biegiem czasu nasza bohaterka dochodzi do wniosku, że jej życie powinno kręcić się wokół mody. I właśnie wtedy jej droga krzyżuje się z Baronessą – ikona iście jak diwy ze starych filmów Hollywood – która nie tylko nadaje nowy sens życia Estelli, ale i sprawia, że dziewczyna powoli zaczyna ewoluować w tytułową Cruellę.

Nie można nie wspomnieć o tym, że film po prostu stoi pięknymi strojami, niebanalnymi fryzurami i gęstym klimatem zimnego Londynu. Świat rozkwita dopiero w obliczu barw kostiumów i pomieszczeń, które o skromnym wystroju nie słyszały. Wszystkie te elementy powodują, że w nasze postaci dodatkowo zostaje tknięte życie i niepodrabialny charakter. Styl Cruelli i Baronessy odzwierciedla ich charakter, a co za tym idzie – moda wpływa na życie. Wizualnie produkcja po prostu zachwyca w każdym aspekcie. Poziom artyzmu i szczegółowości przechodzi ludzkie pojęcie.

Film tylko w teorii pokazuje narodziny Cruelli, ponieważ jest to dopiero wstęp do kontynuacji prawdziwego złoczyńcy. Tym razem ponownie oglądamy produkcję w stylu „co czyni złoczyńcę?”, a dokładnie jak przeszłość, życie, ambicje i otoczenie wpływają na kształtowanie charakteru. Widz stawia sobie pytanie – kiedy Estella tylko wciela się w postać Cruelli, a kiedy się nią tak naprawdę staje? Pewnie każdy z Was chciałby się dowiedzieć, dlaczego dalmatyńczyki stały się taką obsesją tytułowej bohaterki – tego się niestety tutaj wprost nie dowiecie, ale ziarno zostało zasiane i wyrośnie pewnie w kontynuacji.

Film niesie za sobą trochę światła i trochę mroku – nic nie jest tylko czarne i tylko białe, więc jest czarno-białe, dokładnie tak, jak peruka Cruelli. Jeden z lepszych filmów familijnych tego roku, warsztat aktorski wykorzystany w każdym calu i, co najważniejsze, niesamowita przygoda, która, jak już wiemy, będzie miała swoją kontynuację. Pazur w stylistyce, serducho w familijnej historii, obłedny soundtrack i high-class aktorstwo. Disney robi to dobrze. Polecam!

 

WYDANIE PUDEŁKOWE:

Pudełko oczywiście utrzymane jest w czarno-białej stylistyce. Na przodzie grafika promująca film, na której dużo się dzieje – trochę Londynu, zwierzaków i postaci . Czerwona czcionka tytułu na boku wydaje się być trochę mało widoczna – bo znajduje się na czarnym tle. Z tyłu znajdziemy standardowy kolaż kadrów z filmu, specyfikację wydania, opis oraz cytat z Vogue. Płyta, standardowo w wydaniach Disneya, jest koloru niebieskiego. Natomiast przechodząc do samego obrazu – Cruella wygląda po prostu obłędnie i jest to jeden z lepszych tegorocznych renderów. Począwszy od szczegółowości po niesamowitą paletę barw, wszystko tutaj jest dopieszczone do granic możliwości – a jak to wszystko musi wyglądać na UHD?! Ciężko mi sobie to wyobrazić. Natomiast dźwięk oryginalny w postaci DTS-HD Master Audio dobrze wykorzystuje każdy z siedmiu kanałów, chociaż mam wrażenie, że całość jest dosyć płaska – co często jest mankamentem wydań Disneya. Nie mniej jednak – to i tak bardzo dobre wydanie, które warto mieć w swojej kolekcji, szczególnie jeżeli jest się maniakiem nieskazitelnego obrazu.

Na wpadki z planu były olbrzymie możliwości, bo zarówno Thompson, jak i Stone są na co dzień bardzo zabawnymi osobami – niestety sam materiał temu odpowiadający jest bardzo kiepski. Co więcej, z usuniętych scen dostaliśmy tylko dwa krótkie klipy, które ewidentnie zostały dodane jako zapchaj dziura. Słabo, bardzo słabo z tymi dodatkami!

 

SPECYFIKACJA WYDANIA:

Czas trwania: 134 minuty
Obraz: 1080 High Definition ; 1.85:1
Dźwięk: DTS-HD Master Audio 7.1: angielski

Dolby Digital Plus 7.1: włoski

DTS Digital Surround 5.1: hiszpański

Dolby Digital 5.1: czeski, polski (dubbing)

Napisy

angielskie, czeskie, hiszpańskie, polskie, włoskie

Menu: j. polski
EAN: 7321941509364
Dystrybucja: Galapagos

 

LISTA DODATKÓW:

 • Dwie Emmy – 00:10:46 – Emma Thompson i Emma Stone na pierwszym planie.
 • Narożnik pomocnika – 00:05:30 – Pomocnicy Cruelli i ich wzajemna relacja.
 • Kolekcja Cuture Cruelli – 00:09:43 – Obszerny materiał o kostiumach.
 • Świat Cruelli – 00:06:25 – Scenografia to bardzo ważny element filmu.
 • Nowe Psy… Stare sztuczki – 00:06:04 – Najważniejsi bohaterowie filmu – pieski!
 • Cruella 101 – 00:03:35 – Trochę o samej postaci Cruelli.
 • Wpadki – 00:01:57 – Nieudane sceny z planu.
 • Sceny niewykorzystane – 00:01:54
  • Hotel Heist Hallway
  • Baronowa odrzuca szkice projektowe

PODSUMOWANIE

NAZWA FILMU: CRUELLA

OPIS FILMU: Emma Stone wciela się w rolę jednego z najbardziej znanych i stylowych czarnych charakterów kina – Cruelli de Mon. Młoda i kreatywna oszustka Estella (Stone), marząca o karierze wziętej projektantki mody, aby przetrwać na ulicach Londynu łączy siły z parą podstępnych złodziei. Kiedy jej talent zwraca uwagę legendy mody – baronowej von Hellman (Emma Thompson) – Estella zmienia się w nieokiełznaną i żądną zemsty „Cruellę”.

Kraj: USA

Czas trwania: 128 minut

REŻYSER: Craig Gillespie

AKTORZY: Emma Stone, Emma Thompson, Mark Strong, Joel Fry, Paul Walter Hauser

GATUNEK: Komedia, familijny

 • FILM
 • OBRAZ/DŹWIĘK
 • DODATKI
OCENA
3.7
Sending
OCENA UŻYTKOWNIKÓW
2 (1 vote)

PODSUMOWANIE:

Pazur w stylistyce, serducho w familijnej historii, obłedny soundtrack i high-class aktorstwo. Disney robi to dobrze.

ZALETY

 • gra aktorska – Stone i Thompson są obłędne,
 • gęsty klimat Londynu
 • przepiękna scenografia i kostiumy,
 • soundtrack

WADY

 • zatarty morał,
 • czasami chce być za bardzo „cool”,