Dziedzictwo Hogwartu (Hogwart’s Legacy) – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Platynka w Hogwart’s Legacy (Dziedzictwo Hogwartu) nie należy do wymagających. Czeka nas jednak naprawdę sporo różnorodnego zbieractwa, bo znajdziek jest multum. A kolekcję trzeba ogarnąć na 100%. Większość jest jednak ładnie zaznaczona na mapie, a w pozostałych pomoże nam ten poradnik. Nie ma też żadnych trofeów do pominięcia, więc możemy grać tak, jak nam wygodnie.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Dziedzictwo Hogwartu?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: około 50 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x15 x28
 • Liczba trofeów offline: 46
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1 całe + 3 razy początek gry
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: srebro Edycja Kolekcjonerska

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

W ramach podziękowania za poradnik, o ile się oczywiście przydał, możesz postawić mi kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Krok po kroku:

UWAGA! Błąd #1 Nie należy otwierać w obozach kłusowników klatek zamkniętych kłódką wymagającą zaklęcia Alohomora o ile jakieś zadanie konkretnie nas od tego nie wymaga. Przede wszystkim dotyczy to obozu za zakazanym lasem w regionie TORFOWISKA PÓŁNOCNEJ PRZEPRAWY. Jeśli zrobimy to zanim gra nas tam pośle uniemożliwimy sobie ukończenie jednego z zadań pobocznych. Twórcy gry znają problem, ale w obecnej wersji (1.000.004) błąd nadal występuje. Jeśli go macie nie ma innego wyjścia jak czekanie na aktualizacje.

UWAGA! Błąd #2 Podczas misji fabularnej, w której uczymy się łapać zwierzęta przyjdzie nam natrafić na obóz kłusowników. W skrzyni w tym obozie powinniśmy dostać atrybut „Spalenie 1”. Może się jednak zdarzyć, iż mimo jej otwarcia nie otrzymamy tego atrybutu, co uniemożliwi nam zdobycie pucharka srebro Edycja Kolekcjonerska. Warto sprawdzić, czy na pewno go mamy i w przypadku braku wczytać wcześniejszy punkt kontrolny. Jeśli zorientowaliśmy się dużo później to nie ma innej opcji jak czekać na aktualizacje. EDIT – W aktualizacji zmieniono najpewniej moment otrzymania atrybutu i zamiast ze skrzyni pojawia się po zakończeniu wspominanej misji.

Ogólnie mogą się nam nadal przytrafiać problemy związane z trofeum srebro Edycja Kolekcjonerska. Sam tego nie doświadczyłem, ale część graczy narzeka na pewne niezaliczone elementy do zbierania. Jeśli się upewnimy, że na pewno wszystko dobrze zebraliśmy i mamy podobny problem nie ma innego wyjścia jak czekać na aktualizację.

Na szczęście Dziedzictwo Hogwartu nie ma żadnych pomijalnych trofeów, wiec nie musimy się niczym specjalnie przejmować podczas rozgrywki. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka pucharków, których wcześniejsze pilnowanie przyspieszy nam zdobycie platynowego pucharka. Generalnie jednak lecimy sobie wątek fabularny, zadania poboczne oraz na koniec kolekcjonerstwo. Z biegiem postępu odblokujemy wszelkie umiejętności, pozwalające nam się uporać z każdą zagadką.

Do śledzenia różnych postępów w ramach dążenia do platyny CTSG przygotował świetny i przydatny arkusz, w którym możemy sobie wszystko ładnie odznaczać. Znajdziecie go TUTAJ. Arkusz ma zablokowaną możliwość edycji, dlatego musimy sobie go najpierw otworzyć w wersji, w której będziemy mogli wszystko ładnie odznaczać. Wybieramy z zakładki Plik (ang File) i następnie Utwórz kopię (ang Make a copy). Wtedy mamy arkusz dostępny na naszym koncie google. Ewentualnie można skorzystać z opcji Pobierz i na komputerze sobie edytować plik, jeśli mamy zainstalowany arkusz kalkulacyjny. Nie męczcie proszę autora prośbami o prawa do edycji. 🙂

 

Ogólne informacje:

 • Jak tylko uzyskamy zdolność zaklęcia niewidzialności – wykorzystujmy je, by nabijać sobie eliminowanie wrogów z ich użyciem do pucharka srebro Cel uświęca środki.
 • Uważajmy na zadania poboczne związane z poszukiwaniem skarbów. Pojawiają się one na mapce, ale tylko gdy jesteśmy w pobliżu. Dlatego zalecam od razu przyjmować każdy quest jaki zauważymy. Dzięki temu będzie potem mniej szukania ewentualnego brakującego zadania.
 • Warto od początku śledzić postęp w trofeum srebro Kończące muśnięcia. Odznaczajmy sobie w arkuszu przeciwników, których już potraktowaliśmy starożytną magią.  Jeśli tego nie zrobimy trudno będzie nam spamiętać jakie warianty wrogów już atakowaliśmy, a jakie nie.
 • Jedną z rzeczy do zaliczenia są Wyzwania. Wśród nich pojawią się Wyzwania Pojedynków. Są to losowo generowane specjalne wymogi użycia zaklęć podczas starć. Gdy tylko takowe pojawią się w naszej grze zaliczajmy ich jak najwięcej. Gdy wypełnimy pasek postępu do końca odblokowując Maskę Demimoza, możemy je już całkowicie olać. Nic więcej nam nie dadzą.
 • W pewnym momencie gry otrzymamy możliwość roślin w Pokoju Życzeń. Zalecam od razu w tym momencie kupić nasiona Malwy, jeśli chodzi o rośliny i je sobie sadzić. Są niezbędne do rozwiązywania Zagadek Merlina.
 • Nieco później zyskamy jeszcze możliwości hodowania zwierząt i ulepszania ekwipunku w Pokoju Życzeń. Polecam założyć małą hodowlę Memortków oraz Lunaballi. Generują one surowce do ulepszeń sprzętu w Zaczarowanym Krośnie. A jedno z wyzwań wymaga dokonania ulepszeń wielokrotnie. Warto z tego względu odbierać skóry Lunballi oraz pióra Meomortków, a następnie ulepszać jednorazowo każdy znaleziony element wyposażenie ZNAKOMITEJ jakości. Są to wymagające najmniej surowców przedmioty. Jednorazowe ulepszenie kosztuje raptem jedno pióro lub jedną skórę zależnie od typu wyposażenia.

 

Poradnik:

platyna Kolekcja trofeów / Trophy Triumph
Zdobądź wszystkie trofea / Obtain all other trophies

Platynowe trofeum. Wpadnie nam jak uporamy się z wszystkimi pozostałymi.

 

braz Spektakularne wejście / The Sort Who Makes an Entrance 15
Ukończ wprowadzenie i zakończ ceremonię przydziału / Complete the introduction and finish the Sorting Ceremony

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu ceremonii przydziału i wyborze domu Hogwartu, do którego będziemy przynależeć.

 

braz Za miasto / The Toast of the Town 10
Odnajdź Komnatę Mapy, należąc do Slytherinu / Find the Map Chamber as a Slytherin

Trofeum związane z konkretnym domem. Po wyborze Slytherinu podczas ceremonii przydziału musimy wraz z postępem fabularnym odkryć Komnatę Mapy w Hogwarcie. Będziemy musieli powtarzać ten etap gry dla każdego z domów od samego początku. Niestety nie da się tego skrócić i czeka nas około 2h za każdym razem.

 

braz Szkolenie aurora / The Auror’s Apprentice 10
Odnajdź Komnatę Mapy, należąc do Hufflepuffu / Find the Map Chamber as a Hufflepuff

Trofeum związane z konkretnym domem. Po wyborze Hufflepuffu podczas ceremonii przydziału musimy wraz z postępem fabularnym odkryć Komnatę Mapy w Hogwarcie. Będziemy musieli powtarzać ten etap gry dla każdego z domów od samego początku. Niestety nie da się tego skrócić i czeka nas około 2h za każdym razem.

 

braz Gryffindor na cmentarzu / The Gryffindor in the Graveyard 10
Odnajdź Komnatę Mapy, należąc do Gryffindoru / Find the Map Chamber as a Gryffindor

Trofeum związane z konkretnym domem. Po wyborze Gryffindoru podczas ceremonii przydziału musimy wraz z postępem fabularnym odkryć Komnatę Mapy w Hogwarcie. Będziemy musieli powtarzać ten etap gry dla każdego z domów od samego początku. Niestety nie da się tego skrócić i czeka nas około 2h za każdym razem.

 

braz Mądra sowa / The Wise Owl 10
Odnajdź Komnatę Mapy, należąc do Ravenclawu / Find the Map Chamber as a Ravenclaw

Trofeum związane z konkretnym domem. Po wyborze Ravenclawu podczas ceremonii przydziału musimy wraz z postępem fabularnym odkryć Komnatę Mapy w Hogwarcie. Będziemy musieli powtarzać ten etap gry dla każdego z domów od samego początku. Niestety nie da się tego skrócić i czeka nas około 2h za każdym razem.

 

braz Pierwsza lekcja / First Class Student 10
Weź udział w swoich pierwszych zajęciach / Attend your first class

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu pierwszych zajęć w szkole.

 

braz Pięściarski troll / Troll with the Punches 15
Przeżyj atak trolli na Hogsmeade / Survive the troll attack on Hogsmeade

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po pokonaniu trolli w Hogsmade.

 

braz Oto Obrońca / That’s a Keeper 15
Poznaj Charlesa Rookwooda w Komnacie Mapy / Meet Charles Rookwood in the Map Chamber

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po poznaniu Charlesa Rookwooda.

 

srebro Powstanie z popiołów / Rising From the Ashes 15
Uratuj feniksa / Rescue the phoenix

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po uratowaniu feniksa.

 

braz Przepychanki z garborogiem / Grappling with a Graphorn 15
Pokonaj Władcę Wybrzeża / Subdue the Lord of the Shore

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po pokonaniu Władcy Wybrzeża.

 

braz Mistrzostwo wspomnień / The One Who Mastered Memories 20
Doświadcz wszystkich wspomnień z myślodsiewni / View all Pensieve memories

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po znalezieniu wszystkich wspomnień myśloodsiewni.

 

braz Namaszczenie bohaterów / The Hallowed Hero 20
Dzierż jedno z Insygniów Śmierci / Wield a Deathly Hallow

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu wątku w księdze z gabinetu dyrektora.

 

srebro Bohaterzy Hogwartu / The Hero of Hogwarts 30
Pokonaj Ranroka / Defeat Ranrok

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po pokonaniu finalnego bossa.

 

zloto Poszukiwania wiedzy / The Seeker of Knowledge 70
Wygraj Puchar Domów / Win the House Cup

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu ostatniego głównego zadania fabularnego.

 

braz Gazela Zemsty / The Avenging Gazelle 15
Ukończ linię relacji z Natsai Onai / Complete Natsai Onai’s relationship line

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wszystkich zadań fabularnych związanych z postacią Natsai Onai.

 

braz Obrońcy smoków / The Defender of Dragons 15
Uratuj smoka / Save a dragon

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie w ramach jednego z zadań fabularnych związanych z postacią Poppy Sweeting.

 

braz Przyjaciele zwierząt / Beast Friends 15
Ukończ linię relacji z Poppy Sweeting / Complete Poppy Sweeting’s relationship line

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wszystkich zadań fabularnych związanych z postacią Poppy Sweeting.

 

braz Do grobowej deski / A Sallow Grave 15
Ukończ linię relacji z Sebastianem Sallowem / Complete Sebastian Sallow’s relationship line

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wszystkich zadań fabularnych związanych z postacią Sebastiana Sallowa.

 

srebro Dobry lot / Flight the Good Flight 40
Pobij czas Imeldy we wszystkich miotlarskich wyścigach / Beat Imelda’s time in all broom races

Trofeum związane z pobocznym wątkiem fabularnym związanym z wyścigami na miotłach. Zadanie to pojawia się w pewnym momencie w Hogsmeade. Konkretnie w SKLEPIE SPORTOWYM SPINWITCHES. Będziemy musieli brać udział w trzech wyścigach na przestrzeni tej serii zadań i w każdym z nich wygrać z Imeldą. Jak już opanujemy sterowanie miotłą nie powinno być z tym większych problemów.

 

srebro Dobry Samarytanin / The Good Samaritan 40
Ukończ wszystkie misje poboczne / Complete all side quests

Z większością zadań pobocznych nie będzie problemu bo są dokładnie zaznaczone na mapie. Jest jednak kilka zadań związanych z poszukiwaniem skarbów. Charakteryzują się one tym, że rozpoczniemy je jedynie znajdując odpowiednią mapkę lub osobę zlecającą, ale ikonka zadania pojawi się tylko, gdy będziemy w pobliżu. Jeśli czegoś wam brakuje, a nie widzicie nic na mapie świata sprawdźcie arkusz CTSG TUTAJ. Wchodzimy w zakładkę MISJE i tam w UKOŃCZONE. Potem możemy po kolei zaznaczać wszystkie te ze srebrnym znaczkiem, które mamy u siebie.

 

braz Wyzwanie przyjęte / Challenge Accepted 10
Ukończ wszystkie poziomy któregoś z wyzwań / Complete all tiers of a challenge

To trofeum ma bardzo duży wpływ na srebro Edycja Kolekcjonerska. Konkretnie i tak konieczne będzie osiągnięcie 100% w każdym z wyzwań, by zebrać całą kolekcję.

 • WALKA – to mało skomplikowana zakładka. Ot musimy pokonać konkretną ilość danych typów przeciwników oraz zaliczyć Wyzwania Pojedynków, które generują się losowo podczas potyczek.
 • MISJE – tu nie ma co tłumaczyć. Kolejne poziomy są przyznawane za kończenie zadań od nauczycieli, misji głównych oraz misji pobocznych.
 • EKSPLORACJA – czyli znajdźki i aktywności poboczne. W zasadzie jedynym kłopotem jest tu znajdowanie platform do lądowania na miotle, gdyż nie są one zaznaczone na mapie i nie jest łatwo je wypatrzyć. Poniżej znajduje się jednak mapka z ich lokalizacjami.
 • STRONY PRZEWODNIKA – znowu znajdźki. W przypadku tych rozsianych w otwartym świecie gry nie ma problemu, bo są ładnie zaznaczone na mapie. Gorzej jest w Hogsmeade oraz Hogwarcie. Tam musimy je odkrywać za sprawą zaklęcia Rivelio . Istotne jest jednak to, że liczą się tylko te znajdowane w taki sposób. Strony latające, ukryte przy posągach, czy w obrazach rozświetlanych Lumos nie wliczają się do tej puli.
 • POKÓJ ŻYCZEŃ – tu mamy wyzwania związane z mechaniką gry. Hodowanie zwierząt wiąże się konkretnie z trofeum srebro Zwierzęca natura. Ratowanie dotyczy tylko złapania konkretnej ilości. Z ulepszaniem jest nieco więcej roboty. Polecam założyć małą hodowlę Memortków oraz Lunaballi. Generują one surowce potrzebne do ulepszeń sprzętu w Zaczarowanym Krośnie. Warto z tego względu odbierać skóry Lunballi oraz pióra Meomortków, a następnie ulepszać jednorazowo każdy znaleziony element wyposażenie ZNAKOMITEJ jakości. Są to wymagające najmniej surowców przedmioty. Jednorazowe ulepszenie kosztuje raptem jedno pióro lub jedną skórę zależnie od typu wyposażenia.

Mapa motyli i platform do lądowania

 

srebro Edycja Kolekcjonerska / Collector’s Edition 40
Ukończ wszystkie kolekcje / Complete all collections

Najbardziej czasochłonna rzecz do wykonania. Rzeczy do zebrania jest naprawdę sporo, a my musimy ogarnąć wszystkie zakładki na 100%. Sporo wpadnie nam w łapy przy okazji, ale i czeka nas sporo biegania.

 • WSPOMAGACZE – z tym nie ma problemu. Wystarczy kupić wszystkie receptury do mikstur oraz nasiona roślin w Hogsmeade i załatwione.
 • WROGOWIE – zaliczymy naturalnie w ramach ukończenia wszystkich zdań i eksploracji świata.
 • WYGLĄD – zaliczymy naturalnie w ramach kończenia zadań oraz wyzwań.
 • STRONY RIVELIO – no i tu jest sporo zbierania. W przypadku tych rozsianych w otwartym świecie gry nie ma problemu, bo są ładnie zaznaczone na mapie. Gorzej jest w Hogsmeade oraz Hogwarcie. Tam musimy je odkrywać za sprawą zaklęcia Rivelio . Istotne jest jednak to, że liczą się tylko te znajdowane w taki sposób. Strony latające, ukryte przy posągach, czy w obrazach rozświetlanych Lumos nie wliczają się do tej puli. Poniżej znajduje się tabela z wszystkimi stronami w dwóch obszernych lokacjach wraz z opisem ich lokalizacji.
  • HOGSMEADE
NAZWA STRONY OPIS LOKALIZACJI
1. POD TRZEMA MIOTŁAMI Przy kominku wewnątrz tawerny.
2. PRYWATNY POKÓJ POD TRZEMA MIOTŁAMI Najwyższe piętro tawerny. Wymaga zaklęcia Alohomora.
3. BECZKI PIWA KREMOWEGO Przed budynkiem Trzech Mioteł.
4. WĄTPLIWE KOCIOŁKI CERIDWEN Naprzeciwko sklepu Księgi i Zwoje.
5. FAŁSZOSKOP Wewnątrz sklepu ze strojami.
6. DRZEWO W MUCHOMORACH I ASTRACH Wewnątrz sklepu Muchomory i Astry.
7. OGRODY SPOŁECZNOŚCI W HOGSMEADE Ogród z warzywami w centrum wioski.
8. MANEKINY GALDRAGA Wewnątrz sklepu ze strojami.
9. STROJE CZARODZIEJSKIE NA KAŻDĄ OKAZJĘ FIRMY GALDRAG Przed sklepem ze strojami.
10. DOKI PRZY ŚWIŃSKIM ŁBIE Za karczmą Świński Łeb.
11. POWIESZONY ŚWIŃSKI ŁEB Wewnątrz karczmy Świński Łeb.
12. EKSPLODUJĄCE CUKIERKI Wewnątrz Miodowego Królestwa.
13. MIODOWE KRÓLESTWO Przed Miodowym Królestwem.
14. MUSY-ŚWISTUSY Wewnątrz Miodowego Królestwa.
15. WÓZEK MAGICZNEJ RZEPY Obok sprzedawcy Magicznej Rzepy.
16. PORZUCONY SKLEP W pobliżu Płomieni Fiuu – Południowe Hogsmeade.
17. SKLEP Z RÓŻDŻKAMI OLIVENDERÓW Przed sklepem z różdżkami.
18. ELIKSIRY J. PIPPINA Wewnątrz sklepu z eliksirami.
19. HENGIST Z WOODCROFT Duży posąg przy drzewie w Północnym Hogsmeade.
20. MAGICZNA POCZTA Rynek Hogsmeade, wewnątrz budynku obok Steepley i Synowie.
21. KOTY ZE SKLEPU SCRIVENSHAFT Wewnątrz budynku na środku Rynku Hogsmeade.
22. SKLEP SPORTOWY SPINWITCHES Wewnątrz sklepu z miotłami.
23. WYSTRÓJ HERBACIARNI Wewnątrz sklepu Steepley i Synowie.
24. ZAKLĘTE SCHODY Wewnątrz sklepu Księgi i Zwoje.
25. KIEŁ I SZPON Wewnątrz sklepu Kieł i Szopn.
26. HOGSMEADE Przy moście wejściowym do miasta.
27. STUDNIA Studnia w centrum miasta za sklepem ze strojami.
28. ŁAJNOBOMBA Wewnątrz sklepu Królestwo Żartobliwych Niespodzianek Zonka.
29. MYDEŁKO Z ŻABIEGO SKRZEKU Wewnątrz sklepu Królestwo Żartobliwych Niespodzianek Zonka.
30. KRÓLESTWO ŻARTOBLIWYCH NIESPODZIANEK ZONKA Przed sklepem Królestwo Żartobliwych Niespodzianek Zonka.
  • HOGWART
NAZWA STRONY CZĘŚĆ ZAMKU DOKŁADNIEJSZA LOKALIZACJA
1. GOBELIN BARNABASZA BZIKA Skrzydło Astronomiczne Wieża Astronomiczna
2. TELESKOP ASTRONOMICZNY Skrzydło Astronomiczne Wieża Astronomiczna
3. CZĘŚCIOWA TRANSMUTACJA Skrzydło Astronomiczne Klasa Transmutacji
4. PORTRET BARUFFIA Skrzydło Południowe Wieża Gremium
5. ZŁAMANA MIOTŁA Skrzydło Dzwonnicy Dziedziniec Dzwonnicy
6. SPŁASZCZONA ZBROJA Skrzydło Dzwonnicy Dziedziniec Dzwonnicy
7. ARTEFAKT GOBLINÓW Skrzydło Dzwonnicy Dziedziniec Dzwonnicy
8. DZWONY TRZECH SIÓSTR Skrzydło Dzwonnicy Dziedziniec Dzwonnicy
9. ŚLADY PRZYPALENIA Skrzydło Dzwonnicy Dziedziniec Dzwonnicy
10. GRIMBALD WEFT Skrzydło Dzwonnicy Zdobywamy w ramach zdania pobocznego
11. ŻABI CHÓR Skrzydło Dzwonnicy Wieża Zachodnia
12. MACHAJĄCY RYCERZ Skrzydło Dzwonnicy  Zdobywamy w ramach zdania pobocznego
13. OKNA KLASY HISTORII MAGII Skrzydło Dzwonnicy Klasa Historii Magii
14. DREWNIANY KOT Skrzydło Dzwonnicy Dziedziniec Dzwonnicy
15. JEZIORO HOGWARTU Wielka Sala Przystań
16. PODZIEMNA PRZYSTAŃ Wielka Sala Dziedziniec Wiaduktu
17. KLASA NUMEROLOGII Aneks Biblioteki Klasa Numerologii
18. FONTANNA W SALI GŁÓWNEJ Aneks Biblioteki Sala Główna
19. MECHANIZM ZEGAROWY  Skrzydło Południowe Dziedziniec Wieży Zegarowej
20. STUDNIA CZTERECH ZWIERZĄT  Skrzydło Południowe Dziedziniec Wieży Zegarowej
21. NAWIEDZONA TOALETA  Skrzydło Południowe Wieża Gryffindoru
22. SZKIELET LELKA WRÓŻEBNIKA Skrzydło Astronomiczne Wieża Obrony Przed Czarną Magią
23. SZAFA BOGINA Skrzydło Astronomiczne Wieża Obrony Przed Czarną Magią
24. CELA MROCZNEJ WIEŻY Skrzydło Astronomiczne Klasa Zaklęć
25. SZKIELET CZARNEGO HYBRYDZKIEGO Skrzydło Astronomiczne Klasa Obrony Przed Czarną Magią
26. PORTRET ILLYIUSA Skrzydło Astronomiczne Wieża Obrony Przed Czarną Magią
27. WĘŻOWE OKNO Skrzydło Astronomiczne Wieża Obrony Przed Czarną Magią
28. ODZNAKA AURORA PROFESORA SHARPA Aneks Biblioteki Klasa Eliksirów
29. PORTRET GORGONY Aneks Biblioteki Długa Galeria
30. URNA Z PROCHAMI Skrzydło Dzwonnicy Lochy
31. SKRYPTORIUM SALAZARA SLYTHERINA Wielkie Schody  Możemy się tam dostać w ramach zdania pobocznego
32. MAPA ARGYLLSHIRE Skrzydło Południowe Wieża Gryffindoru
33. BORYS SZALONY Skrzydło Południowe Skrzydło Szpitalne
34. LACHLAN CHUDY Skrzydło Południowe Wieża Gryffindoru
35. ZBIÓR POWIEŚCI PRZYGODOWYCH Skrzydło Południowe Wieża Gremium
36. ŁAZIENKA PREFEKTÓW Skrzydło Południowe Skrzydło Szpitalne
37. PRZEJŚCIE DO MIODOWEGO KRÓLESTWA Wielkie Schody Wielkie Schody
38. SKORUPA ŻÓŁWIA WYSADZANA KLEJNOTAMI Skrzydło Południowe Wieża Gremium
39. PIÓRO PRZYJĘCIA I KSIĘGA DOPUSZCZENIA Wielkie Schody Gabinet Dyrektora
40. ZBROJA CENTAURA Wielkie Schody Izba Pamięci
41. RUCHOME SCHODY Wielkie Schody Wielkie Schody
42. CHIMERA Z GABINETU DYREKTORA Wielkie Schody Gabinet Dyrektora
43. SZKATUŁA CZARY OGNIA Wielkie Schody Izba Pamięci
44. ZBROJA SKRZATA DOMOWEGO Wielkie Schody Izba Pamięci
45. ŚPIĄCE PORTRETY Wielkie Schody Gabinet Dyrektora
46. TIARA PRZYDZIAŁU Wielkie Schody Gabinet Dyrektora
47. ZBROJA TROLLA Wielkie Schody Izba Pamięci
48. IZBA PAMIĘCI Wielkie Schody Izba Pamięci
49. ARCHITEKT HOGWARTU Wielka Sala Wielka Sala
50. SUFIT WIELKIEJ SALI Wielka Sala Wielka Sala
51. ZIEWAJĄCA CHIMERA Wielka Sala Wyjście na zewnątrz z Wielkiej Sali
52. HERB HOGWARTU Wielka Sala Hol Wejściowy
53. KLEPSYDRY NA PUNKTY Wielka Sala Wielka Sala
54. SOWI PULPIT Wielka Sala Wielka Sala
55. DRZWO W SZKLARNI Aneks Biblioteki Szklarnie
56. STEROWALNE ŚLIWKI Aneks Biblioteki Szklarnie
57. KRWAWE MIĘSO Skrzydło Dzwonnicy Mury Zamku
58. WANNA W KLATCE Skrzydło Dzwonnicy Mury Zamku
59. TRZMINORKI Skrzydło Dzwonnicy Mury Zamku
60. MURY OBRONNE ZAMKU  Skrzydło Dzwonnicy Mury Zamku
61. SOWY HOGWARTU  Skrzydło Dzwonnicy Wieża Sów w zewnętrznej części
62. BOISKO DO QUIDDITCHA Skrzydło Dzwonnicy Przy końcowej części Murów Zamku przy boisku
63. POSĄG GRZEGORZA PRZYMILNEGO Aneks Biblioteki Sala Główna
64. FONTANNA Z JEDNOROŻCEM Skrzydło Południowe Skrzydło Szpitalne
65. BECZKI HUFFELPUFFU Wielka Sala Wielkie Schody
66. KUCHENNE STOŁY Wielka Sala Wielkie Schody
67. OBRAZ Z GRUSZKĄ Wielka Sala Wielkie Schody
68. KWATERY SKRZATÓW DOMOWYCH Wielka Sala Wielkie Schody
69. KSIĄŻKA Z PRZEPISAMI SKRZATÓW DOMOWYCH Wielka Sala Wielkie Schody
70. STARY BIBLIOTEKARZ Aneks Biblioteki Biblioteka
71. ZACZAROWANE KSIĘGI Aneks Biblioteki Biblioteka
72. MODEL DO WRÓŻENIA Z RĘKI Aneks Biblioteki Pracownia Wróżbiarstwa
73. KSIĘGA O NATYCHMIASTOWEJ TRANSMUTACJI Aneks Biblioteki Zdobywamy w ramach wątku fabularnego
74. KLASA ALCHEMII Skrzydło Astronomiczne Lochy
75. WAŻNY MUGOLSKI ATREFAKT Skrzydło Dzwonnicy Lochy
76. POSĄG ŚPIĄCEGO SMOKA Skrzydło Dzwonnicy Lochy
77. POSĄG SFINKSA Skrzydło Dzwonnicy Sala Hieroglifów
78. GOBELINY SAGI WILKOŁAKÓW Skrzydło Dzwonnicy Lochy
79. NARZĘDZIA GAJOWEGO Skrzydło Południowe Południowe Wyjście Hogwartu
80. PORTRET GRUBEJ DAMY Skrzydło Południowe Wieża Gremium
81. POPIERSIE RAVENCLAWU Wielkie Schody Wieża Ravenclawu
82. KOŁATKA RAVENCLAWU Wielkie Schody Wieża Ravenclawu
83. KOMNATA PRZYJĘĆ W ROCZNICĘ ŚMIERCI Wielkie Schody Lochy Slytherinu
84. POSĄG KELPIE Wielkie Schody Lochy Slytherinu
85. UMYWALKA SLYTHERINA Wielkie Schody Lochy Slytherinu
86. FONTANNA Z WIWERNĄ Skrzydło Astronomiczne Dziedziniec Transmutacji
87. KOMNATA SZLABANU Wielkie Schody Lochy Slytherinu
88. GOBELIN POLOWANIA BEZ GŁÓW Wielkie Schody Lochy Slytherinu
89. CUCHNĄCY KORYTARZ Aneks Biblioteki Zachodnia Wieża
90. PORTRET SIR CADOGANA Aneks Biblioteki Sala Główna
 • ZWIERZĘTA – zaliczymy w ramach ukończenia zadań oraz zdobywając srebro Zwierzęca natura.
 • ATRYBUTY – znajdziemy je w skrzyniach obozów bandytów oraz kończąc wyzwania.
 • UCHWYTY RÓŻDŻEK – znajdziemy je w skrzyniach oraz w ramach ukończenia zadań.
 • WYCZAROWANIA – część musimy kupić w sklepie Księgi i Zwoje w Hogsmade. Część otrzymamy w ramach misji i wyzwań. Większość znajdziemy jednak w skrzyniach w świcie gry. Uwaga na skrzynie z motylami, bo nie są one zaznaczone na mapie świata o ile się dostatecznie nie zbliżymy. W razie czego ich lokalizacja zaznaczona jest na mapie z opisu braz Wyzwanie przyjęte. Warto zaznaczyć, że każdy z 4 obszarów do hodowania zwierząt w Pokoju Życzeń ma ukryte po 3 skrzynki z tymi elementami. Materiał wideo ze skrzyniami ukrytymi na terenie Hogwartu znajduje się poniżej. Nie zamieściłem jednak na nim rozwiązań do zagadek z uwagi, iż na etapie nagrywania miałem już wszystkie zebrane, a nie da się ich zresetować. Jeśli potrzebujecie podpowiedzi to już wyjaśniam. Większość skrzyni jest ukryta za drzwiami zagadki z symbolami. Licząc od lewej do prawej mamy 10 symboli stworzeń. Mają one przypisane kolejno numery od 0 do 9. My musimy tak dobrać wizerunek stworzenia spod znaków zapytania, by suma wszystkich liczb z okręgu równała się z tą wewnątrz. No i pozostają jeszcze dwie bardziej skomplikowane zagadki Depulso w specjalnych komnatach. Ich rozwiązanie możecie zobaczyć TUTAJ.

 • SKŁADNIKI – znajdziemy je w świecie gry oraz zgarniemy z pokonanych przeciwników. Poniżej znajduje się lista wszystkich:
  • Jaja Popiełka
  • Dyptam
  • Język Błotoryja
  • Ślaz
  • Sok z Chorbotka
  • Rdest Ptasi
  • Muchy Siatkoskrzydłe
  • Kapelusze Skaczących Muchomorów
  • Sok z pijawek
  • Malwa
  • Kamień Księżycowy
  • Figa Abisyńska
  • Pajęczy kieł
  • Trupi fetor
  • Smarki trolla
  • Futro wilka
 • MIOTŁY – część zdobędziemy w ramach wyzwań, a część będzie wymagała zakupów. Poniżej lista sprzedawców mioteł:
  • Sklep Sportowy Spinwitches w Hogsmeade
  • Sprzedawca Leopold Babcocke znajdujący się tuż przy Płomieniach Fiuu – Wschodnia Dolina Hogsmeade – Regon Dolina Hogesmeade
  • Sprzedawca Arn znajdujący się przy moście niedaleko Płomieni Fiuu – Środkowa Dolina Hogwartu – Region Dolina Hogwartu
  • Sprzedawczyni Priya Treadwell znajdująca się przy ruinach po drodze z wioski Irondale do Feldcroft – Region Feldcroft
  • Sprzedawca Rohan Prakash znajdujący się przy ruinach niedaleko Płomieni Fiuu – Most Maurunweem – Region Wybrzeże Kłusowników

 

braz Zmysł zaklęć / A Keen Sense of Spell 10
Przyzwij starożytną magię po raz pierwszy / Invoke Ancient Magic for the first time

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wiąże się z jedną z kluczowych mechanik gry. Będziemy musieli korzystać ze starożytnej magii między innymi przy srebro Kończące muśnięcia.

 

braz Pracownia postępu / Loom for Improvement 10
Ulepsz element wyposażenia / Upgrade a piece of gear

Trofeum związane z ulepszaniem wyposażenia. Stanie się to dostępne dopiero po fabularnym odblokowaniu Magicznego Krosna w Pokoju Życzeń. Będzie to konieczne do uzyskania braz Wyzwanie przyjęte .

 

braz Korzenie nauki / The Root of the Problem 10
Ogłusz 10 różnych wrogów, używając mandragory / Stun 10 different enemies using a Mandrake

Madragora to jedna z roślin, których możemy używać w trakcie walki. Możemy je kupić, bądź wyhodować po zakupieniu nasion. Wystarczy podczas gry z koła pod przyciskiem użyć manragory na 10 przeciwnikach.

 

srebro Zwierzęca natura / The Nature of the Beast 30
Wyhoduj zwierzę każdego rodzaju / Breed every type of beast

Trofeum to stanie się możliwe wraz z postępem fabularnym. Otrzymamy z czasem możliwość hodowanie zwierząt w czterech sekcjach Pokoju Życzeń. Będziemy potrzebowali jednak zakupić w Księgach i Zwojach z Hogsmeade projekt Zagroda Hodowlana. Następnie konieczne będzie złapanie pary każdego gatunku i wypuszczeniu jej w pokoju z postawioną zagrodą. Wtedy możemy wyhodować małe zwierzątko. Nie musimy czekać, aż młode się urodzi. Od razu po zaplanowaniu jest zaliczone.

Lista zwierząt:

 • Dirikrak
 • Świergotnik
 • Olbrzymia Purpurowa Ropucha
 • Garboróg
 • Hipogryf
 • Memortek
 • Kuguchar
 • Lunballa
 • Niuchacz
 • Pufek
 • Testral
 • Jednorożec

 

srebro Kolekcja eliksirów / Going Through the Potions 30
Uwarz eliksir każdego rodzaju / Brew every type of potion

Trofeum to stanie się możliwe wraz z postępem fabularnym. Otrzymamy z czasem możliwość tworzenia eliksirów. Będziemy musieli jednak nabyć wcześniej receptury w sklepie w Hogsmeade. Ważne jest jednak to, że musimy podnieść dany eliksir po przegotowaniu. Jeśli mamy maksymalną ilość danego eliksiru trzeba będzie go wykorzystać, by zwolnić miejsce.

Lista eliksirów:

 • Eliksir skupienia
 • Napar gazowy
 • Eliksir Edurus
 • Eliksir niewdzialności
 • Eliksir Maxima
 • Eliksir Wiggenowy

 

srebro Zapuszczanie korzeni / Put Down Roots 30
Wyhoduj roślinę każdego rodzaju / Grow every type of plant

Trofeum to stanie się możliwe wraz z postępem fabularnym. Otrzymamy z czasem możliwość hodowania roślin. Będziemy musieli jednak nabyć wcześniej nasiona w sklepie w Hogsmeade. Warto też zaznaczyć, że część z nich bezie wymagała zakupu większych donic w sklepie Księgi i Zwoje. Wystarczy przynajmniej raz wyhodować każdą z roślin.

Lista roślin:

 • Chińska Kąsająca Kapusta
 • Mandragora
 • Jadowita Tentakula
 • Dyptam
 • Ślaz
 • Rdest Ptasi
 • Malwa
 • Figa Abisyńska

 

srebro Do trzech razy sztuka / Third Time’s a Charm 30
Ulepsz element wyposażenia 3 razy / Upgrade a piece of gear 3 times

Rozszerzenie dla trofeum braz Pracownia postępu. By je zdobyć musimy trzykrotnie ulepszyć dowolny przedmiot przy użyciu Magicznego Krosna w Pokoju Życzeń.

 

braz Talent do wydawania / A Talent for Spending 10
Wydaj 5 punktów talentów / Spend 5 Talent Points

Trofeum związane z rozwojem postaci. Wraz z postępem gry otrzymamy możliwość przydzielania punktów w zakładce TALENTY. Pucharek wpadnie po przedzieleniu 5 punktów.

 

srebro Rozsądne wydatki / Savvy Spender 30
Wydaj wszystkie punkty talentów / Spend all Talent Points

Trofeum związane z rozwojem postaci. Będzie możliwe dopiero po osiągnieciu maksymalnego 40 poziomy związanego z pucharkiem zloto Siła osiągnięć. Musimy wejść do zakładki TALENTY i rozdysponować wszystkie punkty.

 

braz Pokój z widokiem / Room with a View 10
Dotrzyj do najwyższego punktu zamku, górnej pracowni dyrektora / Reach the highest point in the castle, the Headmaster’s upper study

Trofeum związane z eksploracją Hogwartu. Będzie możliwe dopiero wraz z postępem fabularnym, gdy odblokuje się nam możliwość zwiedzania Gabinetu Dyrektora.

 

braz Rozlane mleko / Spilled Milk 10
Użyj Flipendo, by obrócić krowę dziesięć razy / Use Flipendo ten times – to tip one cow or several

Zaklęcie Flipendo odblokujemy wraz z postępem fabularnym. Krowę natomiast możemy spotkać w różnych miejscach. Pewniakiem jest wioska Feldcroft. Po znalezieniu zwierzęcia musimy wielokrotnie rzucać weń zaklęcie. Do momentu, aż wpadnie nam pucharek.

 

braz Fiuu przez świat / Floo Around the World 10
Odblokuj wszystkie Płomienie Fiuu / Unlock all Floo Flames

Płomienie Fiuu to punkty szybkiej podróży. Odblokowanie wszystkich nie jest wymagające, bo są one wyraźnie oznaczone na mapie w każdym z obszarów. Wystarczy podejść do danego punktu i zostanie on odblokowany.

 

braz Podążaj za motylami / Followed the Butterflies 10
Podążaj za motylami do skarbu / Follow butterflies to a treasure

Pucharek związany z tajemniczymi znajdźkami. Uwaga jednak na te skrzynie z motylami, bo nie są one zaznaczone na mapie świata o ile się dostatecznie do nich nie zbliżymy. W razie czego lokalizacja wszystkich zaznaczona jest na mapie z opisu braz Wyzwanie przyjęte.

 

srebro Sprostaj wyzwaniom / Rise to the Challenges 40
Pokonaj wrogów na wszystkich arenach walk / Defeat enemies in all battle arenas

Pucharek związany z eksploracją. Wśród okrywanych w świecie gry aktywności dostępne są trzy areny walk. By zyskać do nich dostęp musimy najpierw zniszczyć wszystkie urny w okolicy. Nie jest to specjalnie wymagające i zaklęcie Rivelio ładnie nam je oznaczy. Trofeum wpadnie w ramach czyszczenia mapy.

 

srebro Na brodę Merlina! / Merlin’s Beard! 30
Rozwiąż wszystkie łamigłówki Merlina / Complete all Merlin Trials

Pucharek związany z eksploracją. Wśród okrywanych w świecie gry aktywności dostępne jest 95 zagadek Merlina oznaczonych ikonką liścia. Musimy pamiętać o hodowaniu Malwy w Pokoju Życzeń. Roślina ta jest niezbędna, by aktywować zagadkę. Znalezienie ich nie jest trudne, bo na mapie świata możemy zobaczyć ile dokładnie w każdym regionie jest do odkrycia i ile już mamy. A rzucając zaklęcie Rivelio lecąc na miotle ładnie będzie podświetlało nam wszystkie okoliczne aktywności. Zagadki te mają kilka powtarzających się schematów. Wystarczy rozwiązać raz i kolejne nie są już żadną tajemnicą.

 

braz Śmiałość odkrywców / The Intrepid Explorer 15
Odkryj wszystkie lochy pod kopcami / Discover all cairn dungeons

Pucharek związany z eksploracją. Wśród okrywanych w świecie gry aktywności dostępne jest 5 lochów pod kopcami. Będziemy musieli tam zaglądnąć w ramach zadań pobocznych. Należy pamiętać, by otworzyć w każdym z nich wszystkie ważne skrzynie.

 

braz Miłośnicy wybrzeża / Coasting Along 15
Odwiedź Wybrzeże Kłusowników / Visit Poidsear Coast

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. W pewnym momencie gry przyjdzie nam udać się w te najbardziej oddalone od Hogwartu rejony.

 

braz Postrach demimozów / Demiguise Dread 15
Znajdź wszystkie posążki demimoza / Find all Demiguise statues

Pucharek związany ze znajdźkami. Znajdowanie posążków zleci nam w ramach jednego z pobocznych zadań woźny Hogwartu. Zanoszenie ich odblokuje potrzebne nam zaklęcie Alohomora o kolejnych stopniach zaawansowania. Gra dobrze pokazuje nam ile jest do zdobycia w każdym obszarze gry. Są one ukryte tylko w wioskach, Hogsmeade oraz Hogwarcie. Wykryjemy je zaklęciem Rivelio i podświetlą się na niebiesko. Część z nich jednak będzie zamknięta za zamkiem 2 stopnia. Dlatego trzeba kolejno zanosić je do woźnego, by ten pokazał nam ulepszone zaklęcie umożliwiające zbieranie kolejnych. Istotną rzeczą jest też fakt, że posążki te można podnieść tylko nocą. By zmienić dzień na noc włączamy mapę i wciskamy . Filmy dotyczący lokalizacji posążków w Hogwarcie i Hogsmeade znajdują się poniżej. W przypadku małych wiosek nie ma problemu ze znalezieniem posążków, bo jest tam raptem po kilka domków.

 

srebro Cel uświęca środki / The Ends Petrify the Means 30
Pokonaj łącznie pięćdziesięciu wrogów za pomocą Petrificus Totalus / Defeat a total of fifty enemies using Petrificus Totalus

Trofeum związane z ukrywaniem. By móc rzucić zaklęcie Petrificus Totalus musimy najpierw skorzystać z zaklęcia Kameleona. Będąc ukrytym należy zakraść się za plecy przeciwnika i go wyeliminować wciskając . Powtarzamy proces dla 50 dowolnych przeciwników.

 

braz Wysokie oczekiwania / Raising Expectations 20
Osiągnij mnożnik 100 w jednej kombinacji / Reach a combo of 100

Mnożnik kombinacji nabijamy poprzez trafianie zaklęciami bez jednoczesnego otrzymywania obrażeń. Nie jest to specjalnie trudne, ale potrzebny będzie bardziej wytrzymały przeciwnik. Świetnie się sprawdzi do tego troll, a najlepiej jakby były ze dwa w legowisku. Używamy wtedy tylko standardowego zaklęcia i uważamy by nie oberwać.

 

srebro Kończące muśnięcia / Finishing Touches 30
Użyj starożytnej magii na każdym wrogu w grze / Use Ancient Magic on every enemy in the game

Starożytna magia to potężny atak dostępny po skumulowaniu energii widocznej na niebieskim pasku przy ikonkach zaklęć. Wykonujemy atak poprzez wciśnięcie + . Zużyje nam to jeden z segmentów wspominanego paska. Warto zaznaczyć, że ten „każdy wróg w grze” jest na wyrost. Chodzi bowiem tylko o zwykłych powtarzających się w otwartym świecie przeciwników. Wszelkie bardziej wyjątkowi napastnicy się nie liczą. Warto sobie zaznaczać tych przeciwników, bo trudno jest potem spamiętać kogo już atakowaliśmy, a kogo jeszcze nie.

Lista przeciwników pod to trofeum:

 • Błotoryje
  • Błotoryj Kamiennogrzbiety
  • Wielki Błotoryj Kolczasty
  • Błotoryj Bawełnotrawiasty
 • Czarownicy Popiełków
  • Pojedynkowniczka Popiełków
  • Zwiadowca Popiełków
  • Zabójczyni Popiełków
  • Strażniczka Popiełków
  • Żołnierz Popiełków
  • Kat Popiełków
 • Kłusownicy
  • Pojedynkowniczka Kłusowników
  • Tropiciel Kłusowników
  • Animag Kłusowników (forma człowieka)
  • Animag Kłusowników (forma wilka)
  • Strażniczka Kłusowników
  • Czatownik Kłusowników
  • Kat Kłusowników
 • Gobliny
  • Zabójca Lojalistów
  • Dowódca Lojalistów
  • Wartownik Lojalistów
  • Wojownik Lojalistów
  • Strażnik Lojalistów
 • Pająki
  • Jadowity Pomykacz
  • Jadowity Czyhacz
  • Jadowity Strzelec
  • Jadowita Matrona
  • Pomykacz Kolczasty
  • Czyhacz Kolczasty
  • Strzelec Kolczasty
  • Matrona Kolczasta
 • Trolle
  • Troll leśny
  • Górski troll
  • Troll rzeczny
 • Inne
  • Inferius
  • Wilk
  • Mroczny Wilk

 

srebro Mistrzostwo zaklęć / The Spell Master 40
Naucz się wszystkich zaklęć / Learn all spells

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wraz z postępem gry przyjdzie nam opanować wszystkie możliwe zaklęcia. Warto tu jednak zaznaczyć, iż zaklęcia Niewybaczalnie się nie zaliczają do pucharka. Niemniej polecałbym je opanować, bo na polu walki się naprawdę przydają.

 

zloto Siła osiągnięć / A Forte for Achievement 80
Osiągnij poziom 40 / Reach Level 40

Jest to maksymalny poziom dostępny w grze i będzie możliwy do wbicia dopiero pod koniec przygody. Doświadczenie wpada bowiem tylko za aktywności. Ubijanie wrogów nie przyspieszy nam awansowania na kolejne poziomy. Musimy po prostu zaliczyć wszystkie zadania oraz wyzwania.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.