Everybody's Gone to the Rapture

2/10
10-15H
x1
x8
x6
x4
19
0
6
1
2.5
19
0
6
1
2.5

Everybody’s Gone to the Rapture to opracowany przez studio The Chinese Room tak zwany symulator spaceru. Gra skupia się przede wszystkim na powolnej eksploracji świata, odsłuchaniu wiadomości i własnej próby interpretacji minionych wydarzeń. Zdecydowanie odradzam ten produkt graczom nastawionym na akcję i zróżnicowany gameplay. Jest to gra dla myślicieli z duszą artysty. Jeśli jesteś właśnie taką osobą to interaktywne doświadczenie jakim jest Everybody’s Gone to the Rapture może szarpnąć za odpowiednią emocjonalną strunę. Warto także wspomnieć o niesłychanie pięknej warstwie graficznej i pięknym soundtracku. Całość kreuje bardzo interesujące, głębsze doświadczenie jakich nie ma wiele.

Założenie gry jest proste – zwiedzamy i w oparciu o nagrania oraz echa przeszłości staramy się dojść do rozwikłania tajemniczych wydarzeń dziejących się w Yaughton. Polecam rozsiąść się wygodnie i chłonąć ten niezwykły klimat. Osobom, którym zacznie doskwierać dość powolny sposób poruszania polecę przytrzymać . Dzięki temu będziemy przemierzać świat ciut szybciej.

 

Krok po kroku:

KROK I (opcjonalny) – ukończenie gry

Everybody’s Gone to the Rapture posiada ciekawą historię i piękny świat, dlatego na początek polecę zwyczajnie ukończyć grę nie zwracając uwagi na trofea. Po prostu chłońmy tą wspaniałą atmosferę i spacerujmy. Jeśli jednak zależy nam głównie na pucharkach, albo z jakiegoś względu gra nie trafi do naszego gustu możemy zabrać się od razu za kolejny krok.

Odblokowane trofea:

 • zloto Koniec

KROK II – przejście gry i zebranie wszystkich znajdziek

W tym przejściu polecam skupić się na zebraniu wszystkich znajdziek dostępnych w grze. Są to rysunki nochala, książki wydawnictwa Bittern, mapy „Tu jesteś” oraz radia i wszelkie „echa” przeszłych wydarzeń. Jest ich trochę i niestety nie wiadomo dokładnie ile już uzbieraliśmy, a ile nam jeszcze brakuje. Polecam skorzystać z pomocnego filmiku, bo jednak można coś przegapić.

Odblokowane trofea:

 • zlotoSto procent
 • zloto Graficiarz
 • zloto Bibliofil
 • zloto Zagubiony

KROK III – odsłuchanie każdego radia, bez interakcji z czymkolwiek oraz ukończenie wyłącznie wątku Stephena

To są dwa dziwaczne i według mnie bezsensowne trofea. Przyjdzie nam najpierw odsłuchać po kolei każde dostępne radio z gry nie wchodząc w interakcje z jakimkolwiek innym obiektem. Automatycznie uruchamiające scenki są ok, ale radzę szybko obok nich przemykać tak na wszelki wypadek. Innych rzeczy nie wolno w ogóle ruszać pod ten trofek. Gdy już odsłuchamy każde radio, należy się zabrać za ukończenie wszystkich wątków Stephena w ostatniej części miasteczka. Gdy to zrobimy otworzy się bunkier do którego trzeba się udać.

Odblokowane trofea:

 • zloto Miłośnik radia
 • srebro Otwarty świat

KROK IV – czyszczenie

Ostatnią rzeczą jaka nam zostanie jest dozbieranie brakujących trofeów. Najlepiej zacząć nową grę i zabrać się za to co zostało. Jeśli chcemy możemy kolejny raz poznać historię oraz wchodzić w interakcję z czymkolwiek. Albo możemy całkowicie wszystko olać i zająć się wyłącznie tym, co nam brakuje.

Odblokowane trofea:

 • zloto Złodziej
 • zloto Nie ma takiego numeru
 • srebro Pociąg Howarda
 • srebro Trainspotter
 • srebro Ciągły ruch
 • srebro Moonwalker
 • srebro Powroty
 • braz Hipochondryk
 • braz Gotowy posiłek
 • braz Ostatnie zamówienia
 • braz Pasywny obserwator
Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Ikona osiągnięcia: Ten wzór jest mój</span> / <span>This Pattern is Mine

Ten wzór jest mój / This Pattern is Mine

Dopadłeś ich. Dopadłeś ich wszystkich. / You got them all. You got them all.

Standardowo otrzymamy ten ładny pucharek po wbiciu wszystkich pozostałych.

Ikona osiągnięcia: Złodziej</span> / <span>Tea Leaf

Złodziej / Tea Leaf

Spróbowałeś się włamać do każdej przyczepy na kempingu Lakeside. / Attempted to break into every caravan in Lakeside Holiday Camp

Bardzo łatwe trofeum. Możemy je wbić, gdy znajdziemy się na kempingu Lakeside. Jest to bardzo charakterystyczna część tego miasteczka. Naszym zadaniem będzie dobijać się do każdej tamtejszej przyczepy. Drzwi próbujemy otworzyć wciskając . Do tych przyczep, których drzwi możemy otworzyć należy wejść. W zasadzie nie ma problemu z tym, że coś moglibyśmy pominąć, gdyż przyczepy są dobrze widoczne, a obszar wielki nie jest, ale poniżej mamy pomocny materiał wideo.

Ikona osiągnięcia: Nie ma takiego numeru</span> / <span>Wrong Number

Nie ma takiego numeru / Wrong Number

Spędziłeś jakiś czas, czekając na telefon. / Spent time waiting for a call

Banalne trofeum. Wystarczy, że wejdziemy do jednej z typowych angielskich budek telefonicznych i posiedzimy tam trochę. Na pierwszą budkę możemy natrafić już na samym początku gry. Poniżej zamieszczam pomocny materiał wideo pokazujący gdzie się znajduje.

Ikona osiągnięcia: Koniec</span> / <span>The End

Koniec / The End

Ukończyłeś grę. / Completed the game

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie po ukończeniu gry.

Ikona osiągnięcia: Sto procent</span> / <span>Completionist

Sto procent / Completionist

Ukończyłeś wszystkie elementy fabularne w grze. / Triggered all of the story in the game

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze zbieractwem. Trzeba przyznać, że trochę tego jest, ale każda znajdźka poszerza naszą wiedzę o wydarzeniach jakie miały tu miejsce, więc nie jest to takie nudne. Poniżej zamieszczam materiały wideo pokazujące jak odnaleźć wszystkie elementy fabularne.

Ikona osiągnięcia: Graficiarz</span> / <span>Graffiti Artist

Graficiarz / Graffiti Artist

Znalazłeś wszystkie rysunki Nochala. / Found all the Chads

Możliwe do przeoczenia

Kolejny typ znajdziek. Tym razem są to rysunki tak zwanego Nochala. Na szczęście jest ich niewiele. Niemniej nie wiadomo w jaki sposób zalicza się odkrycie konkretnego rysunku. Dlatego polecam chwilkę się przyjrzeć każdemu. Poniżej materiał wideo pokazujący gdzie szukać Nochali.

Ikona osiągnięcia: Bibliofil</span> / <span>Bibliophile

Bibliofil / Bibliophile

Przeczytałeś wszystkie książki wydawnictwa Bittern. / Read all of the Bittern books

Możliwe do przeoczenia

Tutaj podobnie jak w pucharku powyżej nie wiadomo, kiedy zliczają się „przeczytania” książek. Dlatego także polecam przez moment zawiesić oko na danej okładce. Książek jest już, więcej jak graffiti. Z tego co widziałem tytuły się powtarzają i nie wiem czy trzeba odnaleźć każdą pojedynczą sztukę, czy też absolutnie wszystkie. Sam jednak odszukałem każdą możliwą. Tak zawsze bezpieczniej. Z poniższym materiałem wideo nie powinno być jednak problemu.

Ikona osiągnięcia: Miłośnik radia</span> / <span>Radio Enthusiast

Miłośnik radia / Radio Enthusiast

Wysłuchałeś wszystkich audycji radiowych, zanim zrobiłeś cokolwiek innego. / Listened to all the radios before doing anything else

Możliwe do przeoczenia

Dość głupie trofeum. Naszym zadaniem będzie odsłuchać każde radio, ale nie wchodząc przy tym w interakcje z czymkolwiek innym. Automatycznie wyzwalane scenki fabularne nie wpływają na trofeum, ale mimo wszystko radzę je mijać. Z tego co mi wiadomo nie trzeba odsłuchiwać audycji do końca i wystarczy tylko włączyć każde radio. Poniżej zamieszczam materiał wideo ukazujący lokalizację wszystkich odbiorników.

Ikona osiągnięcia: Zagubiony</span> / <span>Lost

Zagubiony / Lost

Obejrzałeś wszystkie mapy "Tu jesteś". / Read all of the You Are Here maps

Możliwe do przeoczenia

Pucharek związany z kolejnym typem znajdziek. Mapy „Tu jesteś” to typowe plany miasteczka skierowane dla podróżnych. Podobnie jak w przypadku Nochala oraz książek nie wiadomo które z nich już oglądaliśmy. I także polecam chwilkę zawiesić oko na każdym z tych obiektów. Znajdują się one przeważnie w charakterystycznych częściach miasteczka. Z poniższym materiałem wideo nie będzie jednak na najmniejszego problemu, aby je wszystkie odszukać.

Ikona osiągnięcia: Pociąg Howarda</span> / <span>Howard's Train

Pociąg Howarda / Howard's Train

Spędziłeś nieco czasu, bawiąc się kolejką Howarda. / Spent time playing with Howard's train set

Łatwe trofeum. Kolejka Howarda znajduje się w jednym z pokoi w jego domu. Budynek ten zaś stoi w ostatniej części miasteczka jaką przyjdzie nam odwiedzić. Znajduje się przed tuż przed tunelem wyjazdowym. Naszym zadaniem będzie chwilkę pobawić się kolejką. Poniżej pomocny materiał wideo.

Ikona osiągnięcia: Trainspotter</span> / <span>Trainspotter

Trainspotter / Trainspotter

Zanotowałeś wszystkie numery pociągów. / Noted all of the train numbers

Tym razem przyjdzie nam się przypatrzeć numerom pociągów. Pierwsze kilka numerów odnajdziemy w drugiej części miasteczka. Idąc wzdłuż głównej drogi natrafimy na schodki prowadzące do torowiska. Wystarczy tylko się przyjrzeć każdemu z 6 numerów. Finalny pociąg znajduje się na peronie w ostatniej części miasteczka. Poniżej materiał wideo z lokalizacją wszystkich numerów.

Ikona osiągnięcia: Ciągły ruch</span> / <span>Perpetual Motion

Ciągły ruch / Perpetual Motion

Kręciłeś się na odwróconej karuzeli przez dwie minuty. / Rode the Witches Hat for two minutes

Bardzo łatwe trofeum. Karuzelę odnajdziemy na placu zabaw nieopodal kościoła w pierwszej części miasteczka. Wystarczy, że wejdziemy na karuzelę i przez dwie minuty na niej postoimy. W razie problemów poniżej materiał wideo z lokalizacją karuzeli.

Ikona osiągnięcia: Moonwalker</span> / <span>Moonwalker

Moonwalker / Moonwalker

Udawałeś, że idziesz do tyłu przez pięćdziesiąt sekund. / Simulated walking backwards for fifty seconds

Banalne trofeum. Wystarczy, że przez pięćdziesiąt sekund będziemy iść do tyłu. Po prostu wychylamy gałkę  w dół i idziemy aż wpadnie pucharek.

Ikona osiągnięcia: Powroty</span> / <span>Backtracker

Powroty / Backtracker

Skorzystałeś z ukrytych ścieżek, aby wrócić do wszystkich obszarów w grze. / Used the hidden paths to return to each area in the game

Zglitchowane

Trofeum jest zabugowane i nie wpada przy pierwszym przejściu gry. Jednak za kolejnym już wpada bez problemów. Naszym zadaniem będzie powrócić do każdego obszaru skrótami po tym jak dotarliśmy już do ostatniej części miasteczka. Będziemy musieli przejść przez każdą z bramek. Poniżej pomocny materiał wideo, dzięki któremu bez problemów wbijemy pucharek.

Ikona osiągnięcia: Otwarty świat</span> / <span>Open Ended

Otwarty świat / Open Ended

Dotarłeś do bunkra Stephena, nie kończąc żadnego innego wątku fabularnego. / Reached Stephen's bunker without ending any other story arc

Możliwe do przeoczenia

Kolejne dziwne trofeum. Tym razem będziemy musieli ukończyć wyłącznie wątek Stephena nie kończąc przy tym wątków żadnej z pozostałych postaci. Wystarczy tylko dotrzeć do ostatniej części miasteczka olewając wszystko inne i tam po kolei odnaleźć wszystkie fragmenty wspomnień Stephena, po czym wejść do bunkra. Poniżej materiał wideo pokazujący wizualnie co i jak.

Ikona osiągnięcia: Hipochondryk</span> / <span>Hypochondriac

Hipochondryk / Hypochondriac

Odwiedziłeś i opuściłeś przychodnię Wade'a, wiele, wiele razy. / Arrived and left Wade's surgery many, many times

I następne łatwe trofeum. Przychodnie Wade’a znajdziemy w pierwszej części miasteczka nieopodal kościoła. Będziemy musieli trochę kursować przez wejście do gabinetu doktora. Wystarczy łazić tam i z powrotem do skutku. Poniżej materiał wideo z lokalizacją przychodni.

Ikona osiągnięcia: Gotowy posiłek</span> / <span>Ready Meal

Gotowy posiłek / Ready Meal

Przygotowałeś pyszne posiłki, korzystając z energii jądrowej. / Made some tasty meals using the power of nuclear energy

I ostatnie trofeum związane z mini-zbieractwem. Tym razem musimy odnaleźć i włączyć cztery mikrofalówki. Jeśli za pierwszym przejściem gry będziemy włazić wszędzie i włączać wszystko to powinno wpaść samo z siebie. W razie czego polecam materiał wideo dotyczący lokalizacji kuchenek mikrofalowych.

Ikona osiągnięcia: Ostatnie zamówienia</span> / <span>Last Orders

Ostatnie zamówienia / Last Orders

Czekałeś na kufel pod The Stars i The Whistler. / Waited for a pint at The Stars and The Whistler

Podczas przemierzania świata gry przyjdzie nam dwa razy odwiedzić bar i chwilę tam posiedzieć. Jeden znajduje się w pierwszej części miasteczka zanim dojdziemy do kościoła. Drugi zaś w ostatniej części przed bunkrem. Wystarczy, że wejdziemy do każdego z barów i trochę tam poczekamy. Poniżej materiał wideo pokazujący jak tam dotrzeć.

Ikona osiągnięcia: Pasywny obserwator</span> / <span>Passive Observer

Pasywny obserwator / Passive Observer

Odkryłeś moc interakcji, nie robiąc zupełnie nic. / Discovered the power of interactivity by doing nothing at all

Mega banalne trofeum. Wystarczy tylko, jak podczas gry odłożymy na chwilę pada i poczekamy, aż pucharek wpadnie. Pamiętajcie, aby była to równa nieruchoma powierzchnia. Pucharek wpada po niedługim czasie.