Everybody’s Gone to the Rapture – Poradnik do trofeów

 

Everybody’s Gone to the Rapture to opracowany przez studio The Chinese Room tak zwany symulator spaceru. Gra skupia się przede wszystkim na powolnej eksploracji świata, odsłuchaniu wiadomości i własnej próby interpretacji minionych wydarzeń. Zdecydowanie odradzam ten produkt graczom nastawionym na akcję i zróżnicowany gameplay. Jest to gra dla myślicieli z duszą artysty. Jeśli jesteś właśnie taką osobą to interaktywne doświadczenie jakim jest Everybody’s Gone to the Rapture może szarpnąć za odpowiednią emocjonalną strunę. Warto także wspomnieć o niesłychanie pięknej warstwie graficznej i pięknym soundtracku. Całość kreuje bardzo interesujące, głębsze doświadczenie jakich nie ma wiele.

Założenie gry jest proste – zwiedzamy i w oparciu o nagrania oraz echa przeszłości staramy się dojść do rozwikłania tajemniczych wydarzeń dziejących się w Yaughton. Polecam rozsiąść się wygodnie i chłonąć ten niezwykły klimat. Osobom, którym zacznie doskwierać dość powolny sposób poruszania polecę przytrzymać . Dzięki temu będziemy przemierzać świat ciut szybciej.

 

Informacje ogólne:

  • Stopień trudności wbicia platyny:  2/10
  • Liczba trofeów: platynax1zlotox8 x6 x4
  • Liczba trofeów offline: 19
  • Liczba trofeów online: 0
  • Minimalna liczba przejść: 2 + czyszczenie
  • Trofea możliwe do przeoczenia: Większość – polecam zapoznać się z opsiem “krok po kroku”
  • Zglitchowane trofea Powroty
  • Czas do zdobycia platyny:  10-15h

 

Krok po kroku:

Krok I (opcjonalny) – ukończ grę

Everybody’s Gone to the Rapture posiada ciekawą historię i piękny świat, dlatego na początek polecę zwyczajnie ukończyć grę nie zwracając uwagi na trofea. Po prostu chłońmy tą wspaniałą atmosferę i spacerujmy. Jeśli jednak zależy nam głównie na pucharkach, albo z jakiegoś względu gra nie trafi do naszego gustu możemy zabrać się od razu za kolejny krok.

Odblokowane trofea:

zloto Koniec

Krok II – przejście gry i zebranie wszystkich znajdziek

W tym przejściu polecam skupić się na zebraniu wszystkich znajdziek dostępnych w grze. Są to rysunki nochala, książki wydawnictwa Bittern, mapy “Tu jesteś” oraz radia i wszelkie “echa” przeszłych wydarzeń. Jest ich trochę i niestety nie wiadomo dokładnie ile już uzbieraliśmy, a ile nam jeszcze brakuje. Polecam skorzystać z pomocnego filmiku, bo jednak można coś przegapić.

Odblokowane trofea:

zlotoSto procent
zloto Graficiarz
zloto Bibliofil
zloto Zagubiony

Krok III – odsłuchanie każdego radia, bez interakcji z czymkolwiek oraz ukończenie wyłącznie wątku Stephena

To są dwa dziwaczne i według mnie bezsensowne trofea. Przyjdzie nam najpierw odsłuchać po kolei każde dostępne radio z gry nie wchodząc w interakcje z jakimkolwiek innym obiektem. Automatycznie uruchamiające scenki są ok, ale radzę szybko obok nich przemykać tak na wszelki wypadek. Innych rzeczy nie wolno w ogóle ruszać pod ten trofek. Gdy już odsłuchamy każde radio, należy się zabrać za ukończenie wszystkich wątków Stephena w ostatniej części miasteczka. Gdy to zrobimy otworzy się bunkier do którego trzeba się udać.

Odblokowane trofea:

zloto Miłośnik radia
srebro Otwarty świat

Krok IV – czyszczenie

Ostatnią rzeczą jaka nam zostanie jest dozbieranie brakujących trofeów. Najlepiej zacząć nową grę i zabrać się za to co zostało. Jeśli chcemy możemy kolejny raz poznać historię oraz wchodzić w interakcję z czymkolwiek. Albo możemy całkowicie wszystko olać i zająć się wyłącznie tym, co nam brakuje.

Odblokowane trofea:

zloto Złodziej
zloto Nie ma takiego numeru
srebro Pociąg Howarda
srebro Trainspotter
srebro Ciągły ruch
srebro Moonwalker
srebro Powroty
braz Hipochondryk
braz Gotowy posiłek
braz Ostatnie zamówienia
braz Pasywny obserwator
platyna Ten wzór jest mój

 

 

Poradnik:

platyna Ten wzór jest mój / This Pattern is Mine
Dopadłeś ich. Dopadłeś ich wszystkich. / You got them all. You got them all.

Standardowo otrzymamy ten ładny pucharek po wbiciu wszystkich pozostałych.

 

zloto Złodziej / Tea Leaf
Spróbowałeś się włamać do każdej przyczepy na kempingu Lakeside. / Attempted to break into every caravan in Lakeside Holiday Camp

Bardzo łatwe trofeum. Możemy je wbić, gdy znajdziemy się na kempingu Lakeside. Jest to bardzo charakterystyczna część tego miasteczka. Naszym zadaniem będzie dobijać się do każdej tamtejszej przyczepy. Drzwi próbujemy otworzyć wciskając . Do tych przyczep, których drzwi możemy otworzyć należy wejść. W zasadzie nie ma problemu z tym, że coś moglibyśmy pominąć, gdyż przyczepy są dobrze widoczne, a obszar wielki nie jest, ale poniżej mamy pomocny filmik Rekinka.

 

zloto Nie ma takiego numeru / Wrong Number
Spędziłeś jakiś czas, czekając na telefon. / Spent time waiting for a call

Banalne trofeum. Wystarczy, że wejdziemy do jednej z typowych angielskich budek telefonicznych i posiedzimy tam trochę. Na pierwszą budkę możemy natrafić już na samym początku gry. Poniżej zamieszczam filmik Rekinka pokazujący gdzie się znajduje.

 

 

zloto Koniec / The End
Ukończyłeś grę. / Completed the game

Trofeum niemożliwe do pominięcia. Wpadnie naturalnie po ukończeniu gry.

 

zloto Sto procent / Completionist
Ukończyłeś wszystkie elementy fabularne w grze. / Triggered all of the story in the game

Trofeum związane ze zbieractwem. Trzeba przyznać, że trochę tego jest, ale każda znajdźka poszerza naszą wiedzę o wydarzeniach jakie miały tu miejsce, więc nie jest to takie nudne. Poniżej zamieszczam niezastąpione filmy Rekinka pokazujące jak odnaleźć wszystkie elementy fabularne.

 

 

 

 

 

 

 

zloto Graficiarz / Graffiti Artist
Znalazłeś wszystkie rysunki Nochala. / Found all the Chads

Kolejny typ znajdziek. Tym razem są to rysunki tak zwanego Nochala. Na szczęście jest ich niewiele. Niemniej nie wiadomo w jaki sposób zalicza się odkrycie konkretnego rysunku. Dlatego polecam chwilkę się przyjrzeć każdemu. Poniżej filmik Rekinka pokazujący gdzie szukać Nochali.

 

 

zloto Bibliofil / Bibliophile
Przeczytałeś wszystkie książki wydawnictwa Bittern. / Read all of the Bittern books

Tutaj podobnie jak w pucharku powyżej nie wiadomo, kiedy zliczają się “przeczytania” książek. Dlatego także polecam przez moment zawiesić oko na danej okładce. Książek jest już, więcej jak grafitti. Z tego co widziałem tytuły się powtarzają i nie wiem czy trzeba odnaleźć każdą pojedynczą sztukę, czy też absolutnie wszystkie. Sam jednak odszukałem każdą możliwą. Tak zawsze bezpieczniej. Z poniższym świetnym filmem Rekinka nie powinno być jednak problemu.

 

 

zloto Miłośnik radia / Radio Enthusiast
Wysłuchałeś wszystkich audycji radiowych, zanim zrobiłeś cokolwiek innego. / Listened to all the radios before doing anything else

Dość głupie trofeum. Naszym zadaniem będzie odsłuchać każde radio, ale nie wchodząc przy tym w interakcje z czymkolwiek innym. Automatycznie wyzwalane scenki fabularne nie wpływają na trofeum, ale mimo wszystko radzę je mijać. Z tego co mi wiadomo nie trzeba odsłuchiwać audycji do końca i wystarczy tylko włączyć każde radio. Poniżej zamieszczam film Rekinka ukazujący lokalizację wszystkich odbiorników.

 

 

zloto Zagubiony / Lost
Obejrzałeś wszystkie mapy “Tu jesteś”. / Read all of the You Are Here maps

Pucharek związany z kolejnym typem znajdziek. Mapy “Tu jesteś” to typowe plany miasteczka skierowane dla podróżnych. Podobnie jak w przypadku Nochala oraz książek nie wiadomo które z nich już oglądaliśmy. I także polecam chwilkę zawiesić oko na każdym z tych obiektów. Znajdują się one przeważnie w charakterystycznych częściach miasteczka. Z poniższym filmem Rekinka nie będzie jednak na najmniejszego problemu, aby je wszystkie odszukać.

 

 

srebro Pociąg Howarda / Howard’s Train
Spędziłeś nieco czasu, bawiąc się kolejką Howarda. / Spent time playing with Howard’s train set

Łatwe trofeum. Kolejka Howarda znajduje się w jednym z pokoi w jego domu. Budynek ten zaś stoi w ostatniej części miasteczka jaką przyjdzie nam odwiedzić. Znajduje się przed tuż przed tunelem wyjazdowym. Naszym zadaniem będzie chwilkę pobawić się kolejką. Poniżej pomocny filmik Rekinka.

 

 

srebro Trainspotter / Trainspotter
Zanotowałeś wszystkie numery pociągów. / Noted all of the train numbers

Tym razem przyjdzie nam się przypatrzeć numerom pociągów. Pierwsze kilka numerów odnajdziemy w drugiej części miasteczka. Idąc wzdłuż głównej drogi natrafimy na schodki prowadzące do torowiska. Wystarczy tylko się przyjrzeć każdemu z 6 numerów. Finalny pociąg znajduje się na peronie w ostatniej części miasteczka. Poniżej filmik Rekinka z lokalizacją wszystkich numerów.

 

 

srebro Ciągły ruch / Perpetual Motion
Kręciłeś się na odwróconej karuzeli przez dwie minuty. / Rode the Witches Hat for two minutes

Bardzo łatwe trofeum. Karuzelę odnajdziemy na placu zabaw nieopodal kościoła w pierwszej części miasteczka. Wystarczy, że wejdziemy na karuzelę i przez dwie minuty na niej postoimy. W razie problemów poniżej filmik Rekinka z lokalizacją karuzeli.

 

srebro Moonwalker / Moonwalker
Udawałeś, że idziesz do tyłu przez pięćdziesiąt sekund. / Simulated walking backwards for fifty seconds

Banalne trofeum. Wystarczy, że przez pięćdziesiąt sekund będziemy iść do tyłu. Po prostu wychylamy gałkę  w dół i idziemy aż wpadnie pucharek.

srebro Powroty / Backtracker
Skorzystałeś z ukrytych ścieżek, aby wrócić do wszystkich obszarów w grze. / Used the hidden paths to return to each area in the game

Trofeum jest zabugowane i nie wpada przy pierwszym przejściu gry. Jednak za kolejnym już wpada bez problemów. Naszym zadaniem będzie powrócić do każdego obszaru skrótami po tym jak dotarliśmy już do ostatniej części miasteczka. Będziemy musieli przejść przez każdą z bramek. Poniżej pomocny filmik Rekinka, dzięki któremu bez problemów wbijemy trofek.

 

srebro Otwarty świat / Open Ended
Dotarłeś do bunkra Stephena, nie kończąc żadnego innego wątku fabularnego. / Reached Stephen’s bunker without ending any other story arc

Kolejne dziwne trofeum. Tym razem będziemy musieli ukończyć wyłącznie wątek Stephena nie kończąc przy tym wątków żadnej z pozostałych postaci. Wystarczy tylko dotrzeć do ostatniej części miasteczka olewając wszystko inne i tam po kolei odnaleźć wszystkie fragmenty wspomnień Stephena, po czym wejść do bunkra. Poniżej filmik Rekinka pokazujący wizualnie co i jak.

 

 

braz Hipochondryk / Hypochondriac
Odwiedziłeś i opuściłeś przychodnię Wade’a, wiele, wiele razy. / Arrived and left Wade’s surgery many, many times

I następne łatwe trofeum. Przychodnie Wade’a znajdziemy w pierwszej części miasteczka nieopodal kościoła. Będziemy musieli trochę kursować przez wejście do gabinetu doktora. Wystarczy łazić tam i z powrotem do skutku. Poniżej filmik Rekinka z lokalizacją przychodni.

 

braz Gotowy posiłek / Ready Meal
Przygotowałeś pyszne posiłki, korzystając z energii jądrowej. / Made some tasty meals using the power of nuclear energy

I ostatnie trofeum związane z mini-zbieractwem. Tym razem musimy odnaleźć i włączyć cztery mikrofalówki. Jeśli za pierwszym przejściem gry będziemy włazić wszędzie i włączać wszystko to powinno wpaść samo z siebie. W razie czego polecam filmik Rekinka dotyczący lokalizacji kuchenek mikrofalowych.

 

braz Ostatnie zamówienia / Last Orders
Czekałeś na kufel pod The Stars i The Whistler. / Waited for a pint at The Stars and The Whistler

Podczas przemierzania świata gry przyjdzie nam dwa razy odwiedzić bar i chwilę tam posiedzieć. Jeden znajduje się w pierwszej części miasteczka zanim dojdziemy do kościoła. Drugi zaś w ostatniej części przed bunkrem. Wystarczy, że wejdziemy do każdego z barów i trochę tam poczekamy. Poniżej filmik Rekinka pokazujący jak tam dotrzeć.

 

 

braz Pasywny obserwator / Passive Observer
Odkryłeś moc interakcji, nie robiąc zupełnie nic. / Discovered the power of interactivity by doing nothing at all

Mega banalne trofeum. Wystarczy tylko, jak podczas gry odłożymy na chwilę pada i poczekamy, aż pucharek wpadnie. Pamiętajcie, aby była to równa nieruchoma powierzchnia. Pucharek wpada po niedługim czasie.