Fantastyczne Zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda – wydanie Blu-ray – Opinia

 • FILM
 • WYDANIE

Czas powrócić do świata magii. Druga część Fantastycznych Zwierząt zawitała już na półki sklepów, więc zapraszamy Was do przeczytania naszej opinii, skupiającej się na wydaniu Blu-ray.

 

FILM:

Ciężko spotkać osobę, która nie oglądała w swoim filmowym życiu (przynajmniej raz) jakiejś odsłony ze świata Harry’ego Pottera. Cała seria urosła do miana kultowej, a J.K. Rowling postanowiła nie zwalniać tempa i przenieść nas kilkadziesiąt lat wstecz, by poznać przygody Newta Scamandera. Pierwsza część jego przygód była owiana sympatycznym humorem i nutką przygodowego kina. Tym razem postanowiono podejść do tematu z trochę poważniejszym tonem, co spotkało się z dosyć zróżnicowaną reakcją widzów.

Grindelwald nie jest osobą, którą łatwo pojmać, a niestety jest jeszcze bardziej niesforny, jeżeli chodzi o trzymanie go w więzieniu. Podczas transportu do Azkabanu, czarnoksiężnik uwalnia się spod nadzoru i wyrusza w podróż, która ma na celu gromadzenie zwolenników jego światopoglądu. Albus Dumbledore wysyła Newta Scamandera, by pokrzyżować plany Gellerta, a wszystko ponownie rozgrywa się z obskurodzicielem w centrum akcji. Na pomoc ruszają również starzy znajomi – Tiny, Queeni i Jacob, którzy będą musieli zdać test lojalności, odwagi i przyjaźni.

Pierwszy film był dosyć prostą linią narracyjną. Tutaj dostajemy złożoną historię, która w pewnym momencie staje się tak zagmatwana, iż osoby nieśledzące magicznego świata, mogą poczuć się troszkę zagubione w tym gąszczu punktów zwrotnych, odnoszących się do pochodzenia jednej z postaci. Jest tego w pewnym momencie za dużo, w takim stopniu, że sama przez minutę miałam stan zawieszenia, w którym musiałam przeanalizować wszystko to, co się przed chwilą stało na ekranie.

Idealni bohaterowie są nudni. To właśnie Ci, którzy z pozoru stoją na uboczu, przyglądając się światu i czyniąc małe dobro, krok po kroku – przyczyniają się do wielkich rzeczy. Dlatego też postać Newta, Dumbledore’a i innych osób im towarzyszących, jest aż tak interesująca. Bohaterami targają emocje, których możemy doświadczyć w naszym codziennym życiu. Grindelwald też nie jest postacią jednowymiarowo złą, ponieważ mówi o takich rzeczach, które wydają się racjonalne, nawet w oczach osób z nim walczących. Trochę szkoda, że mimo wszystko fantastycznych zwierząt w tym filmie jest jak na lekarstwo, gdzie w pierwszej części stanowiły dosyć spory element fabularny, a tutaj odgrywają tylko rolę dodatku.

Nie mogę nie wspomnieć o pracy aktorów. Eddie Redmayne i reszta ekipy powracającej to ponownie kapitalnie wykonana robota. Postaram skupić się na dwóch postaciach, które dostały dosyć sporo czasu ekranowego i tak naprawdę główny wątek rozgrywa się między nimi. Mowa o Dumbledorze, w którego wciela się Jude Law oraz Grindelwaldzie, odgrywanego przez Johnny’ego Deppa. Pomiędzy bohaterami w przeszłości istniało dosyć ekspresyjne uczucie, które teoretycznie z wiekiem nie osłabło, a na pewno nie w oczach Albusa. Miłość, która ich łączyła, nie pozwala na magiczne starcie twarzą w twarz, ale sceny z udziałem tych panów to istny majstersztyk aktorski. Jude nie naśladuje Dumbledore’a, którego znamy Harry’ego Pottera, a nadaje mu dosyć odmienny wyraz, który idealnie wpisuje się zamysł autorki scenariusza. Natomiast Depp po raz pierwszy od dawna nie szarżuje ze swoją rolą, jest stonowany i diabelnie charyzmatyczny w swoim dążeniu do władzy.

Świat magii nigdy nie był tak poplątany. Idzie za tym dosyć odważna konwencja, odnośnie ciągnięcia przygód Newta i jego przyjaciół, ale jest ona na tyle ryzykowna, że twórcy stracili część fanów, zamieniając figlarny humor na poważne kino owiane tajemnicą. W moim przekonaniu nie jest to zły film. Jest na pewno inny niż pierwsza część i jestem w stanie zrozumieć, że komuś ten styl nie podszedł. Nie mniej z wypiekami na twarzy będę śledzić kolejne poczynania ze świata magii, bo to nadal jeden z najlepszych przygodowych tytułów tego dziesięciolecia.

 

WYDANIE:

Okładka została bardzo zgrabnie zaprojektowana. Na przodzie brak zbędnych elementów, tylko nazwa i grafika promocyjna. Bok idealnie pasuje do poprzedniej części, ponieważ został utrzymany w tym samym zamyśle graficznym. Z tyłu standardowe informacje o wydaniu, kolaż złożony z 5 mniejszych zdjęć, nad którymi widnieje kadr z nauki Dumbledore’a w Hogwarcie oraz dwa fantastyczne zwierzęta, które pilnują tekstu z materiałami dodatkowymi. Menu niestety nie zostało przetłumaczone na język polski.

Wszystkie dodatki posiadają napisy i muszę przyznać, że to jedno z lepszych wydań tego roku, pod względem zawartości informacji. Blisko 2 godziny filmików, które są naprawdę ciekawe i zróżnicowane. Wypowiedzi J.K. Rowling, która stworzyła scenariusz, masa usuniętych scen, okropnie sympatyczne omawianie scen z udziałem największych fanów ze świata magii – Ezry Millera i Evanny Lynch i trochę o miłości między Dumbledorem i Grindelwaldem. Do tego dostaliśmy jeszcze ogromy, bo aż 50-minutowy blok z omawianymi sekretami danych scen, który łączy w sobie tajniki scenografii, efektów specjalnych, gry aktorskiej oraz kostiumów.

 

SPECYFIKACJA WYDANIA:

Czas trwania: 134 minuty
Obraz: 1080p High Definition ; 2:4:1 ; 16×9
Dźwięk: Dolby Atmos-TrueHD: angielski

DD 5.1: chiński, hindi, koreański, polski dubbing, rumuński, tajski, turecki, węgierski

Napisy: angielskie, arabskie, bułgarskie, chińskie, chorwackie, hebrajskie,  koreańskie, polskie, portugalskie, rumuńskie, słoweńskie, tajskie, tureckie, węgierskie
Menu: j. angielski
Dodatki: j. polski
EAN: 7321931350716
Dystrybucja: Galapagos

 

LISTA DODATKÓW:

 • J.K. Rowling: Odkryć swiat / J.K. Rowling: A World Revealed – 00:10:15 – Co było najtrudniejsze, a co najciekawsze w tworzeniu scenariusza do Fantastycznych Zwierząt?
 • Czarodzieje na ekranie, fani w prawdziwym życiu / Wizards on Screen, Fans in Real Life – 00:19:22 – Evanna Lynch (Luna Lovegood) oraz Ezra Miller (Credence Barebone) są takimi samymi maniakami świata Harry’ego Pottera jak my. Aktorzy komentują kilka scen z najnowszej odsłony Fantastycznych Zwierząt. Materiał pełen ciekawostek i uroczego humoru.
 • Dokładnie o Dumbledorze / Distinctly Dumbledore – 00:09:31 – Albus Dumledore to niewątpliwie najbardziej złożona postać filmu. Od wyboru aktora po tworzenie kostiumów.
 • Odkrywanie sekretów scen / Unlocking Scene Secrets – 00:49:09 – Ogromnie obszerny materiał omawiający sekret różnych scen. Cyfrowe tworzenie Hogwartu, scenografia, walizka i zwierzęta, cyrk, tajniki Paryża, francuskie ministerstwo magii i Grindelwald.
  • The Return to Hogwarts
  • Newt’s Menagerie
  • Credence, Nagini and the Circus Arcanus
  • Paris and Place Cachée
  • Le Ministére des Affaires Magiques: The French Ministry
  • Grindelwald’s Escape an the Ring of Fire
 • Usunięte sceny / Deleted scenes – 00:14:24 – 10 usuniętych scen:
  • Credence Reborn
  • At the Docks
  • Walk n Talk
  • Ballroom Dance
  • Tina and Skender
  • Newt’s Basement
  • Murmuration
  • Newt and Jacob Walk to Kama’s
  • Nagini and Credence in Alley
  • Dumbledore and McGonagall

Kategorie

Chcesz nas wesprzeć?
KLIKNIJ TUTAJ 

W PRZYGOTOWANIU