FIA European Truck Racing Championship – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

FIA European Truck Racing Championship posiada w sumie bardzo łatwy i stosunkowo szybki do zgarnięcia zestaw pucharków. Nawet osoby nie mające po drodze z grami wyścigowymi, mogą się spokojnie ubiegać o platynowe trofeum, choć to tytuł raczej skierowany do fanów sportów motorowych. Niezależnie od wszystkiego wystarczy trochę pośmigać i wszystkie dzbanki będą nasze.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 14-16 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x15 x19
 • Liczba trofeów offline: 38
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: Gramy aż do zdobycia 4000 punktów reputacji w ETRC oraz World Series
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: Zobacz opis dotyczący wersji 1.01 i starszej w Krok po kroku

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

W ramach podziękowania za poradnik, o ile się oczywiście przydał, możesz postawić mi kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

Krok po kroku:

Zgliczowane pucharki w wersji 1.01 i starszej:

 • srebro Znajoma twarz oraz srebro Znane nazwisko – w kontraktach o długości PEŁNY SEZON nie są naliczane punkty reputacji, których musimy uzbierać 4000. W tej wersji musimy iść dłuższą drogą i zdobywać je w kontraktach o długości WEEKEND WYŚCIGOWY.
 • srebro Forsy jak lodu, braz Gotówka do wydania oraz srebro Najlepsza w stawce – problem związany z zarabianiem pieniędzy. W kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY nie zarabiamy w ogóle pieniędzy. Nie ulepszymy tam też ciężarówki, ale to akurat nie jest błędem. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON zaś pieniądze zarobimy tylko zajmując 2 lub niższą pozycję. Za pierwsze miejsce z powodu glitcha nic nie dostaniemy.

W związku z powyższymi problemami polecam zostawić sobie pucharki z 4000 punktów reputacji na później, aż problem zostanie załatany. Można zdobywać je na kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY, ale niepotrzebnie wydłuża to cały proces zbierania pucharków. Te związane z pieniędzmi możemy wbić, bo zgromadzenie tej kasy i ulepszenie maksymalne ciężarówki to kwestia dwóch weekendów w kalendarzu.

Poniżej wrzucam screeny dla kontraktów o wspominanej długości. Różnią się one tym, że te na weekend podpisujemy przed każdymi kolejnymi zawodami, a te sezonowe obowiązują przez cały rok kalendarzowy. No i oczywiście zależnie od kontraktu mamy różne bonusy. Początkowo możemy podpisywać tylko umowy na weekend. Dopiero jak zdobędziemy odpowiednie uznanie pojawią się oferty sezonowe.

Jeśli chcemy sobie ułatwić sprawę możemy ustawić TRUDNOŚĆ SI na POCZĄTKUJĄCY. Oprócz tego polecam przede wszystkim w ustawieniach wybrać DŁUGOŚĆ WYŚCIGU na 25%. I tak sporo się najeździmy.

Każdy weekend będzie się składał z jazdy testowej, kwalifikacji, wyścigu pierwszego oraz wyścigu drugiego. I to w każdym z obu dni weekendu. Z jazdy testowej polecam się od razu po rozpoczęciu wycofywać. Chyba, że faktycznie chcecie sobie sprawdzić trasę. W kwalifikacjach musimy zdobyć pucharek srebro Następna runda, zdobywając dobry czas, aby załapać się do drugiej runy i tam wykręcić już najlepszy możliwy czas dla srebro Zdobywca pole position. Po zdobyciu tych pucharków w każdym weekendzie możemy już od razu po rozpoczęciu wycofywać się z kwalifikacji. Wystarczy wygrywać same wyścigi.

Wybór ETRC czy World Series nie ma znaczenia. To w zasadzie takie same kariery, tylko z innym pakietem tras. Możemy w dowolnym momencie zmieniać sobie którą z nich chcemy jechać. Polecam najpierw jeździć na kontraktach weekendowych, aby zbierać punkty reputacji i wygrywać na wszystkich torach. Potem można się przesiąść na pełny sezon, aby dobić to co zostało. Przed tym polecam zobaczyć opis dotyczący zglitchowanych pucharków na starszej wersji gry.

 

Poradnik:

platyna FIA European Truck Racing Championship / FIA European Truck Racing Championship
Odblokuj wszystkie trofea / Unlock all trophies

Gratulacje dla zdobywcy platynowego pucharku.

 

braz Dobry początek / Just getting started
Stwórz swojego pierwszego kierowcę w trybie kariery i podpisz pierwszy kontrakt. / Create your driver in career and sign your first contract

Drugi pucharek jaki możemy zdobyć. Po rozpoczęciu kariery i ukończeniu wszystkich testów licencyjnych dla braz Dokumenty, poproszę będziemy mogli podpisać swój pierwszy kontrakt i otrzymać to trofeum.

 

braz Przyszły mistrz / Future champ
Ukończ pierwszy wyścig trybu kariery. / Complete your first career race

Ten pucharek otrzymamy po naszym pierwszym wyścigu niezależnie od końcowej pozycji. Zdecydowanie jednak warto dojechać w czołówce.

 

srebro Znajoma twarz / A familiar face
Zdobądź 4000 pkt reputacji w ETRC. / Earn 4000 Reputation in the ETRC

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON nie są naliczane punkty reputacji, które to musimy zbierać. W tej wersji musimy iść dłuższą drogą i zdobywać je w kontraktach o długości WEEKEND WYŚCIGOWY. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Zależnie od wybranego kontraktu dostajemy różny przydział punktów reputacji za uzyskanie danej pozycji. Będzie to wymagało ogarnięcia kilku sezonów, nim uda nam się zgromadzić wystarczającą liczbę. Nie ma na to żadnego szybszego sposobu niż po prostu grać w karierę dalej. Warto pamiętać o długości wyścigu 25% oraz rezygnowaniu z treningów i kwalifikacji.

 

srebro Znane nazwisko / A household name
Zdobądź 4000 pkt reputacji w World Series. / Earn 4000 Reputation in the World Series

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON nie są naliczane punkty reputacji, które to musimy zbierać. W tej wersji musimy iść dłuższą drogą i zdobywać je w kontraktach o długości WEEKEND WYŚCIGOWY. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Pucharek analogiczny do powyższego, tylko dotyczy World Series. Kolejna seria i trochę grindowania reputacji.

 

zloto Mistrz Świata / World champion
Zostań mistrzem serii World Series. / Become the World Series champion

Mistrzem serii World Series zostaniemy po zajęciu najlepszej pozycji z wszystkich kolejnych sześciu weekendów całego sezonu kalendarzowego.

Trasy World Series:

 • Laguna Seca
 • Fuji Speedway
 • Winton Motor Raceway
 • Circuit of the Americas
 • Autodromo De Buenos Aires
 • Canadian Tire Motorsport Park

 

zloto Mistrz Europy / European champion
Zostań mistrzem serii ETRC. / Become the ETRC champion

Mistrzem serii ETRC zostaniemy po zajęciu najlepszej pozycji z wszystkich kolejnych ośmiu weekendów całego sezonu kalendarzowego.

Trasy ETRC:

 • Misano World Circuit
 • Hungary Speedway
 • Nürburgring
 • Slovakia Ring
 • Autodrom Most
 • Circuit Zolder
 • Circuit Du Mans
 • Circuito Del Jarama

 

srebro Renomowany kierowca ETRC / Moving up in the ETRC
Zostań kierowcą klasy Titan w ETRC. / Get promoted to a Titan driver in the ETRC

Awansowanie do klasy Titan w ETRC nie stanowi większego problemu i w zasadzie jest możliwe już po pierwszym ukończonym weekendzie, jeśli zdobędziemy konkretną pozycję.

 

srebro Renoma w World Series / Moving up in the World Series
Zostań kierowcą klasy Titan w World Series. / Get promoted to a Titan driver in the World Series

Awansowanie do klasy Titan w World Series wymaga więcej czasu niż w przypadku ETRC. Uda nam się tego dokonać po zakończeniu całego sezonu kalendarzowego i wygraniu mistrzostw.

 

braz Człowiek dobrej roboty / Getting the job done
Osiągnij cel wyznaczony przez zespół. / Successfully complete a team’s objective

Zależnie od podpisanego kontraktu będziemy mieli inny cel do osiągnięcia. Generalnie chodzi o zajęcie przynajmniej konkretnej pozycji, co nie powinno stanowić problemu skoro i tak jedziemy po złoto.

 

srebro Pierwszy z wielu / The first of many
Ukończ swój pierwszy weekend wyścigowy. / Complete your first race weekend

Pucharek wpadnie po ukończeniu naszego pierwszego weekendu wyścigowego niezależnie od osiągniętych w nim wyników. Czeka nas więcej takich weekendów do platyny.

 

braz Dokumenty, poproszę / Papers please
Ukończ wszystkie testy licencyjne. / Complete all of the license tests

Pierwsze trofeum jakie możemy zdobyć. Przed rozpoczęciem kariery, będziemy musieli się zmierzyć z samouczkiem w postaci Licencji. Będzie nas tam czekać 15 lekcji do ukończenia. Nie stanowią one żadnego problemu i spokojnie powinniśmy sobie z nimi poradzić. Nie ma znaczenia jaki medal zdobędziemy podczas ich kończenia. Pucharek otrzymamy nawet mając same brązy na koncie.

 

srebro Zdobywca pole position / Pole sitter
Zdobądź pole position w trybie kariery / In Career mode, claim pole position

Po awansowaniu do rundy Super Pole w kwalifikacjach czeka nas kolejny przejazd. Aby zdobyć pole position, musimy w tym przejeździe wykręcić najlepszy czas z wszystkich kierowców. Jak się nam uda otrzymamy pucharek.

 

srebro Następna runda / To the next round
Awansuj w kwalifikacjach do rundy Super Pole w trybie kariery. / In Career, advance to the Super Pole after qualifying

Aby awansować do Super Pole, musimy podczas kwalifikacji wykręcić jeden z czołowych czasów. Nie musimy tu być najlepsi. Dopiero w kolejnej rundzie staramy się osiągnąć najlepszy możliwy czas dla srebro Zdobywca pole position.

 

srebro Najszybszy czas dnia / The quickest on the day
Ustanów najszybszy czas okrążenia wyścigu w trybie kariery. / In Career, set the fastest lap in a race

To trofeum na pewno wpadnie nam mimowolnie po którymś z wyścigów. Jeśli ustawimy poziom przeciwników na początkujących bez problemu nasz czas trafi się lepszy od ich.

 

braz Gotówka do wydania / Got to spend money
Ulepsz część ciężarówki. / Upgrade a part of your truck

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. Problem związany jest z zarabianiem pieniędzy. W kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY nie zarabiamy w ogóle pieniędzy. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON zaś pieniądze zarobimy tylko zajmując 2 lub niższą pozycję. Za pierwsze miejsce z powodu glitcha nic nie dostaniemy. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Ulepszanie ciężarówki jest dostępne tylko podczas kontraktu o długości PEŁNY SEZON. Wtedy w panelu danej serii możemy przejść do zakładki GARAŻ i tam za zdobyte pieniądze ulepszać naszą ciężarówkę. Wystarczy ulepszyć dowolną cześć, aby otrzymać ten pucharek.

 

srebro Najlepsza w stawce / The best in the business
Maksymalnie rozwiń swoją ciężarówkę. / Fully upgrade your truck

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. Problem związany jest z zarabianiem pieniędzy. W kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY nie zarabiamy w ogóle pieniędzy. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON zaś pieniądze zarobimy tylko zajmując 2 lub niższą pozycję. Za pierwsze miejsce z powodu glitcha nic nie dostaniemy. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Pucharek analogiczny do powyższego z tym, ze musimy ulepszyć na maksa wszystkie dostępne części: zawieszenie, skrzynie biegów, hamulce i turbosprężarkę.

 

srebro Liczą się punkty / Points on the board
Zdobądź punkty w wyścigu w trybie kariery. / In Career, achieve a points finish

Po każdym wyścigu, im większa pozycja na mecie, tym więcej punktów wpada na nasze konto. Pucharek padnie po otrzymaniu pierwszych z nich.

 

srebro Miejsce na podium / Podium sitter
Ukończ wyścig na podium w trybie kariery. / In Career, achieve a podium finish

Tradycyjny wyścigowy pucharek. Otrzymamy go po zajęciu jednego z miejsc na podium w trybie kariery. Spokojnie zgarniemy ich i tak więcej.

 

srebro Forsy jak lodu / Rolling in it
Zdobądź 10 000 kredytów. / Earn a total of 10,000 credits

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. Problem jest związany z zarabianiem pieniędzy. W kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY nie zarabiamy w ogóle pieniędzy. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON zaś pieniądze zarobimy tylko zajmując 2 lub niższą pozycję. Za pierwsze miejsce z powodu glitcha nic nie dostaniemy. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Aby dostać pucharek, musimy zgromadzić 10 000 kredytów. Niestanowi to większego problemu, bo to kwestia raptem dwóch weekendów wyścigowych.

 

braz Mistrz toru Misano World Circuit / Champ of Misano World Circuit
Wygraj wyścig na torze Misano World Circuit. / Win a race at Misano World Circuit

Pierwszy tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Hungary Speedway / Champ of Hungary Speedway
Wygraj wyścig na torze Hungary Speedway. / Win a race at Hungary Speedway

Drugi tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek. Jest on dość długi i ma dwa zdradliwe punkty pod koniec. Najpierw seria dwóch zakrętów pod górę, gdzie może nas łatwo obrócić, a kawałek dalej ostry zakręt przed samą prostą do mety.

 

braz Mistrz toru Nürburgring / Champ of the Nürburgring
Wygraj wyścig na torze Nürburgring. / Win a race at Nürburgring

Trzeci tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Slovakia Ring / Champ of Slovakia Ring
Wygraj wyścig na torze Slovakia Ring. / Win a race at Slovakia Ring

Czwarty tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Autodrom Most / Champ of Autodrom Most
Wygraj wyścig na torze Autodrom Most. / Win a race at Autodrom Most

Piąty tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek. Jest to dość irytująca trasa, ze względu na wąską drogę. Może być trudno tam wyprzedzać zważywszy na drażniący system kar obecny w grze.

 

braz Mistrz toru Circuit Zolder / Champ of Circuit Zolder
Wygraj wyścig na torze Circuit Zolder. / Win a race at Circuit Zolder

Szósty tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Circuit Du Mans / Champ of Circuit Du Mans
Wygraj wyścig na torze Circuit Du Mans. / Win a race at Circuit Du Mans

Siódmy tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Circuito Del Jarama / Champ of Circuito Del Jarama
Wygraj wyścig na torze Circuito Del Jarama. / Win a race at Circuito Del Jarama

Ósmy tor w serii ETRC na jakim, przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Autodromo De Buenos Aires / Champ of Autodromo De Buenos Aires
Wygraj wyścig na torze Autodromo De Buenos Aires. / Win a race at Autodromo De Buenos Aires

Piąty tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Canadian Tire Motorsport Park / Champ of Canadian Tire Motorsport Park
Wygraj wyścig na torze Canadian Tire Motorsport Park. / Win a race at Canadian Tire Motorsport Park

Szósty tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Laguna Seca / Champ of Laguna Seca
Wygraj wyścig na torze Laguna Seca. / Win a race at Laguna Seca

Pierwszy tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek. Przyjemna trasa na której łatwo się wyprzedza, a kultowy zakręt tego toru stanowi niezłe wyzwanie dla komputerowych przeciwników.

 

braz Mistrz toru Fuji Speedway / Champ of Fuji Speedway
Wygraj wyścig na torze Fuji Speedway. / Win a race at Fuji Speedway

Drugi tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Circuit of the Americas / Champ of Circuit of the Americas
Wygraj wyścig na torze Circuit of the Americas. / Win a race at Circuit of the Americas

Czwarty tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

braz Mistrz toru Winton Motor Raceway / Champ of Winton Motor Raceway
Wygraj wyścig na torze Winton Motor Raceway. / Win a race at Winton Motor Raceway

Trzeci tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

 

zloto Pogromca / Conqueror of all
Wygraj wyścigi na wszystkich torach. / Win a race on all circuits

Klasyczny wyścigowy pucharek. Musimy wygrać przynajmniej raz na każdym z dostępnych 14 torów. Wpadnie po zdobyciu mistrzostw w ETRC i World Series.

 

srebro Daleka podróż / Well-travelled
Przejedź dystans 500 km. / Drive a total of 500km

Takim dystansem nie musimy się przejmować, wpadnie niedługo po ukończeniu jednego pełnego sezonu kalendarzowego. Spokojnie zrobimy więcej kilometrów w drodze do platyny.

 

srebro Marzenie mechanika / A mechanic’s dream
Wygraj wyścig, nie uszkadzając nadwozia. / Win a race without taking any body damage

W zasadzie banalne trofeum, gdyż jeśli wyłączymy w opcjach uszkodzenia pojazdów, wpadnie nam automatycznie po pojedynczym wygranym wyścigu.

 

srebro Trudne zwycięstwo / Snatching victory
Wygraj wyścig po starcie z ostatniego pola startowego. / Win a race after starting last on the grid

Aby zdobyć ten pucharek wystarczy wycofać się z kwalifikacji, aby startować z ostatniej pozycji. Potem wystarczy już tylko wygrać taki wyścig. Z przeciwnikami na poziomie trudności początkującym nie stanowi to żadnego problemu.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.

Grę udostępnił wydawca - CDP Dystrybucja Gier.