FIA European Truck Racing Championship

Zobacz recenzję
3/10
14-16H
x1
x3
x15
x19
38
0
0
5
1
38
0
0
5
1

 

FIA European Truck Racing Championship posiada w sumie bardzo łatwy i stosunkowo szybki do zgarnięcia zestaw pucharków. Nawet osoby nie mające po drodze z grami wyścigowymi, mogą się spokojnie ubiegać o platynowe trofeum, choć to tytuł raczej skierowany do fanów sportów motorowych. Niezależnie od wszystkiego wystarczy trochę pośmigać i wszystkie dzbanki będą nasze.

 

Krok po kroku:

Minimalna liczba przejść: Gramy aż do zdobycia 4000 punktów reputacji w ETRC oraz World Series

Zgliczowane pucharki w wersji 1.01 i starszej:

 • srebro Znajoma twarz oraz srebro Znane nazwisko – w kontraktach o długości PEŁNY SEZON nie są naliczane punkty reputacji, których musimy uzbierać 4000. W tej wersji musimy iść dłuższą drogą i zdobywać je w kontraktach o długości WEEKEND WYŚCIGOWY.
 • srebro Forsy jak lodu, braz Gotówka do wydania oraz srebro Najlepsza w stawce – problem związany z zarabianiem pieniędzy. W kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY nie zarabiamy w ogóle pieniędzy. Nie ulepszymy tam też ciężarówki, ale to akurat nie jest błędem. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON zaś pieniądze zarobimy tylko zajmując 2 lub niższą pozycję. Za pierwsze miejsce z powodu glitcha nic nie dostaniemy.

W związku z powyższymi problemami polecam zostawić sobie pucharki z 4000 punktów reputacji na później, aż problem zostanie załatany. Można zdobywać je na kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY, ale niepotrzebnie wydłuża to cały proces zbierania pucharków. Te związane z pieniędzmi możemy wbić, bo zgromadzenie tej kasy i ulepszenie maksymalne ciężarówki to kwestia dwóch weekendów w kalendarzu.

Poniżej wrzucam screeny dla kontraktów o wspominanej długości. Różnią się one tym, że te na weekend podpisujemy przed każdymi kolejnymi zawodami, a te sezonowe obowiązują przez cały rok kalendarzowy. No i oczywiście zależnie od kontraktu mamy różne bonusy. Początkowo możemy podpisywać tylko umowy na weekend. Dopiero jak zdobędziemy odpowiednie uznanie pojawią się oferty sezonowe.

Jeśli chcemy sobie ułatwić sprawę możemy ustawić TRUDNOŚĆ SI na POCZĄTKUJĄCY. Oprócz tego polecam przede wszystkim w ustawieniach wybrać DŁUGOŚĆ WYŚCIGU na 25%. I tak sporo się najeździmy.

Każdy weekend będzie się składał z jazdy testowej, kwalifikacji, wyścigu pierwszego oraz wyścigu drugiego. I to w każdym z obu dni weekendu. Z jazdy testowej polecam się od razu po rozpoczęciu wycofywać. Chyba, że faktycznie chcecie sobie sprawdzić trasę. W kwalifikacjach musimy zdobyć pucharek srebro Następna runda, zdobywając dobry czas, aby załapać się do drugiej runy i tam wykręcić już najlepszy możliwy czas dla srebro Zdobywca pole position. Po zdobyciu tych pucharków w każdym weekendzie możemy już od razu po rozpoczęciu wycofywać się z kwalifikacji. Wystarczy wygrywać same wyścigi.

Wybór ETRC czy World Series nie ma znaczenia. To w zasadzie takie same kariery, tylko z innym pakietem tras. Możemy w dowolnym momencie zmieniać sobie którą z nich chcemy jechać. Polecam najpierw jeździć na kontraktach weekendowych, aby zbierać punkty reputacji i wygrywać na wszystkich torach. Potem można się przesiąść na pełny sezon, aby dobić to co zostało. Przed tym polecam zobaczyć opis dotyczący zglitchowanych pucharków na starszej wersji gry.

Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Grę udostępnił wydawca
Ikona osiągnięcia: FIA European Truck Racing Championship</span> / <span>FIA European Truck Racing Championship

FIA European Truck Racing Championship / FIA European Truck Racing Championship

Odblokuj wszystkie trofea / Unlock all trophies

Gratulacje dla zdobywcy platynowego pucharku.

Ikona osiągnięcia: Dobry początek</span> / <span>Just getting started

Dobry początek / Just getting started

Stwórz swojego pierwszego kierowcę w trybie kariery i podpisz pierwszy kontrakt. / Create your driver in career and sign your first contract

Drugi pucharek jaki możemy zdobyć. Po rozpoczęciu kariery i ukończeniu wszystkich testów licencyjnych dla braz Dokumenty, poproszę będziemy mogli podpisać swój pierwszy kontrakt i otrzymać to trofeum.

Ikona osiągnięcia: Przyszły mistrz</span> / <span>Future champ

Przyszły mistrz / Future champ

Ukończ pierwszy wyścig trybu kariery. / Complete your first career race

Ten pucharek otrzymamy po naszym pierwszym wyścigu niezależnie od końcowej pozycji. Zdecydowanie jednak warto dojechać w czołówce.

Ikona osiągnięcia: Znajoma twarz</span> / <span>A familiar face

Znajoma twarz / A familiar face

Zdobądź 4000 pkt reputacji w ETRC. / Earn 4000 Reputation in the ETRC

Zglitchowane

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON nie są naliczane punkty reputacji, które to musimy zbierać. W tej wersji musimy iść dłuższą drogą i zdobywać je w kontraktach o długości WEEKEND WYŚCIGOWY. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Zależnie od wybranego kontraktu dostajemy różny przydział punktów reputacji za uzyskanie danej pozycji. Będzie to wymagało ogarnięcia kilku sezonów, nim uda nam się zgromadzić wystarczającą liczbę. Nie ma na to żadnego szybszego sposobu niż po prostu grać w karierę dalej. Warto pamiętać o długości wyścigu 25% oraz rezygnowaniu z treningów i kwalifikacji.

Ikona osiągnięcia: Znane nazwisko</span> / <span>A household name

Znane nazwisko / A household name

Zdobądź 4000 pkt reputacji w World Series. / Earn 4000 Reputation in the World Series

Zglitchowane

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON nie są naliczane punkty reputacji, które to musimy zbierać. W tej wersji musimy iść dłuższą drogą i zdobywać je w kontraktach o długości WEEKEND WYŚCIGOWY. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Pucharek analogiczny do powyższego, tylko dotyczy World Series. Kolejna seria i trochę grindowania reputacji.

Ikona osiągnięcia: Mistrz Świata</span> / <span>World champion

Mistrz Świata / World champion

Zostań mistrzem serii World Series. / Become the World Series champion

Mistrzem serii World Series zostaniemy po zajęciu najlepszej pozycji z wszystkich kolejnych sześciu weekendów całego sezonu kalendarzowego.

Trasy World Series:

 • Laguna Seca
 • Fuji Speedway
 • Winton Motor Raceway
 • Circuit of the Americas
 • Autodromo De Buenos Aires
 • Canadian Tire Motorsport Park
Ikona osiągnięcia: Mistrz Europy</span> / <span>European champion

Mistrz Europy / European champion

Zostań mistrzem serii ETRC. / Become the ETRC champion

Mistrzem serii ETRC zostaniemy po zajęciu najlepszej pozycji z wszystkich kolejnych ośmiu weekendów całego sezonu kalendarzowego.

Trasy ETRC:

 • Misano World Circuit
 • Hungary Speedway
 • Nürburgring
 • Slovakia Ring
 • Autodrom Most
 • Circuit Zolder
 • Circuit Du Mans
 • Circuito Del Jarama
Ikona osiągnięcia: Renomowany kierowca ETRC</span> / <span>Moving up in the ETRC

Renomowany kierowca ETRC / Moving up in the ETRC

Zostań kierowcą klasy Titan w ETRC. / Get promoted to a Titan driver in the ETRC

Awansowanie do klasy Titan w ETRC nie stanowi większego problemu i w zasadzie jest możliwe już po pierwszym ukończonym weekendzie, jeśli zdobędziemy konkretną pozycję.

Ikona osiągnięcia: Renoma w World Series</span> / <span>Moving up in the World Series

Renoma w World Series / Moving up in the World Series

Zostań kierowcą klasy Titan w World Series. / Get promoted to a Titan driver in the World Series

Awansowanie do klasy Titan w World Series wymaga więcej czasu niż w przypadku ETRC. Uda nam się tego dokonać po zakończeniu całego sezonu kalendarzowego i wygraniu mistrzostw.

Ikona osiągnięcia: Człowiek dobrej roboty</span> / <span>Getting the job done

Człowiek dobrej roboty / Getting the job done

Osiągnij cel wyznaczony przez zespół. / Successfully complete a team's objective

Zależnie od podpisanego kontraktu będziemy mieli inny cel do osiągnięcia. Generalnie chodzi o zajęcie przynajmniej konkretnej pozycji, co nie powinno stanowić problemu skoro i tak jedziemy po złoto.

Ikona osiągnięcia: Pierwszy z wielu</span> / <span>The first of many

Pierwszy z wielu / The first of many

Ukończ swój pierwszy weekend wyścigowy. / Complete your first race weekend

Pucharek wpadnie po ukończeniu naszego pierwszego weekendu wyścigowego niezależnie od osiągniętych w nim wyników. Czeka nas więcej takich weekendów do platyny.

Ikona osiągnięcia: Dokumenty, poproszę</span> / <span>Papers please

Dokumenty, poproszę / Papers please

Ukończ wszystkie testy licencyjne. / Complete all of the license tests

Pierwsze trofeum jakie możemy zdobyć. Przed rozpoczęciem kariery, będziemy musieli się zmierzyć z samouczkiem w postaci Licencji. Będzie nas tam czekać 15 lekcji do ukończenia. Nie stanowią one żadnego problemu i spokojnie powinniśmy sobie z nimi poradzić. Nie ma znaczenia jaki medal zdobędziemy podczas ich kończenia. Pucharek otrzymamy nawet mając same brązy na koncie.

Ikona osiągnięcia: Zdobywca pole position</span> / <span>Pole sitter

Zdobywca pole position / Pole sitter

Zdobądź pole position w trybie kariery / In Career mode, claim pole position

Po awansowaniu do rundy Super Pole w kwalifikacjach czeka nas kolejny przejazd. Aby zdobyć pole position, musimy w tym przejeździe wykręcić najlepszy czas z wszystkich kierowców. Jak się nam uda otrzymamy pucharek.

Ikona osiągnięcia: Następna runda</span> / <span>To the next round

Następna runda / To the next round

Awansuj w kwalifikacjach do rundy Super Pole w trybie kariery. / In Career, advance to the Super Pole after qualifying

Aby awansować do Super Pole, musimy podczas kwalifikacji wykręcić jeden z czołowych czasów. Nie musimy tu być najlepsi. Dopiero w kolejnej rundzie staramy się osiągnąć najlepszy możliwy czas dla srebro Zdobywca pole position.

Ikona osiągnięcia: Najszybszy czas dnia</span> / <span>The quickest on the day

Najszybszy czas dnia / The quickest on the day

Ustanów najszybszy czas okrążenia wyścigu w trybie kariery. / In Career, set the fastest lap in a race

To trofeum na pewno wpadnie nam mimowolnie po którymś z wyścigów. Jeśli ustawimy poziom przeciwników na początkujących bez problemu nasz czas trafi się lepszy od ich.

Ikona osiągnięcia: Gotówka do wydania</span> / <span>Got to spend money

Gotówka do wydania / Got to spend money

Ulepsz część ciężarówki. / Upgrade a part of your truck

Zglitchowane

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. Problem związany jest z zarabianiem pieniędzy. W kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY nie zarabiamy w ogóle pieniędzy. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON zaś pieniądze zarobimy tylko zajmując 2 lub niższą pozycję. Za pierwsze miejsce z powodu glitcha nic nie dostaniemy. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Ulepszanie ciężarówki jest dostępne tylko podczas kontraktu o długości PEŁNY SEZON. Wtedy w panelu danej serii możemy przejść do zakładki GARAŻ i tam za zdobyte pieniądze ulepszać naszą ciężarówkę. Wystarczy ulepszyć dowolną cześć, aby otrzymać ten pucharek.

Ikona osiągnięcia: Najlepsza w stawce</span> / <span>The best in the business

Najlepsza w stawce / The best in the business

Maksymalnie rozwiń swoją ciężarówkę. / Fully upgrade your truck

Zglitchowane

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. Problem związany jest z zarabianiem pieniędzy. W kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY nie zarabiamy w ogóle pieniędzy. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON zaś pieniądze zarobimy tylko zajmując 2 lub niższą pozycję. Za pierwsze miejsce z powodu glitcha nic nie dostaniemy. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Pucharek analogiczny do powyższego z tym, ze musimy ulepszyć na maksa wszystkie dostępne części: zawieszenie, skrzynie biegów, hamulce i turbosprężarkę.

Ikona osiągnięcia: Liczą się punkty</span> / <span>Points on the board

Liczą się punkty / Points on the board

Zdobądź punkty w wyścigu w trybie kariery. / In Career, achieve a points finish

Po każdym wyścigu, im większa pozycja na mecie, tym więcej punktów wpada na nasze konto. Pucharek padnie po otrzymaniu pierwszych z nich.

Ikona osiągnięcia: Miejsce na podium</span> / <span>Podium sitter

Miejsce na podium / Podium sitter

Ukończ wyścig na podium w trybie kariery. / In Career, achieve a podium finish

Tradycyjny wyścigowy pucharek. Otrzymamy go po zajęciu jednego z miejsc na podium w trybie kariery. Spokojnie zgarniemy ich i tak więcej.

Ikona osiągnięcia: Forsy jak lodu</span> / <span>Rolling in it

Forsy jak lodu / Rolling in it

Zdobądź 10 000 kredytów. / Earn a total of 10,000 credits

Zglitchowane

W wersji 1.01 i starszej pucharek jest zglitchowany. Problem jest związany z zarabianiem pieniędzy. W kontraktach długości WEEKEND WYŚCIGOWY nie zarabiamy w ogóle pieniędzy. W kontraktach o długości PEŁNY SEZON zaś pieniądze zarobimy tylko zajmując 2 lub niższą pozycję. Za pierwsze miejsce z powodu glitcha nic nie dostaniemy. W aktualnej wersji gry nie powinno być jednak tych problemów.

Aby dostać pucharek, musimy zgromadzić 10 000 kredytów. Nie stanowi to większego problemu, bo to kwestia raptem dwóch weekendów wyścigowych.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Misano World Circuit</span> / <span>Champ of Misano World Circuit

Mistrz toru Misano World Circuit / Champ of Misano World Circuit

Wygraj wyścig na torze Misano World Circuit. / Win a race at Misano World Circuit

Pierwszy tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Hungary Speedway</span> / <span>Champ of Hungary Speedway

Mistrz toru Hungary Speedway / Champ of Hungary Speedway

Wygraj wyścig na torze Hungary Speedway. / Win a race at Hungary Speedway

Drugi tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek. Jest on dość długi i ma dwa zdradliwe punkty pod koniec. Najpierw seria dwóch zakrętów pod górę, gdzie może nas łatwo obrócić, a kawałek dalej ostry zakręt przed samą prostą do mety.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Nürburgring</span> / <span>Champ of the Nürburgring

Mistrz toru Nürburgring / Champ of the Nürburgring

Wygraj wyścig na torze Nürburgring. / Win a race at Nürburgring

Trzeci tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Slovakia Ring</span> / <span>Champ of Slovakia Ring

Mistrz toru Slovakia Ring / Champ of Slovakia Ring

Wygraj wyścig na torze Slovakia Ring. / Win a race at Slovakia Ring

Czwarty tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Autodrom Most</span> / <span>Champ of Autodrom Most

Mistrz toru Autodrom Most / Champ of Autodrom Most

Wygraj wyścig na torze Autodrom Most. / Win a race at Autodrom Most

Piąty tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek. Jest to dość irytująca trasa, ze względu na wąską drogę. Może być trudno tam wyprzedzać zważywszy na drażniący system kar obecny w grze.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Circuit Zolder</span> / <span>Champ of Circuit Zolder

Mistrz toru Circuit Zolder / Champ of Circuit Zolder

Wygraj wyścig na torze Circuit Zolder. / Win a race at Circuit Zolder

Szósty tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Circuit Du Mans</span> / <span>Champ of Circuit Du Mans

Mistrz toru Circuit Du Mans / Champ of Circuit Du Mans

Wygraj wyścig na torze Circuit Du Mans. / Win a race at Circuit Du Mans

Siódmy tor w serii ETRC, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Circuito Del Jarama</span> / <span>Champ of Circuito Del Jarama

Mistrz toru Circuito Del Jarama / Champ of Circuito Del Jarama

Wygraj wyścig na torze Circuito Del Jarama. / Win a race at Circuito Del Jarama

Ósmy tor w serii ETRC na jakim, przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Autodromo De Buenos Aires</span> / <span>Champ of Autodromo De Buenos Aires

Mistrz toru Autodromo De Buenos Aires / Champ of Autodromo De Buenos Aires

Wygraj wyścig na torze Autodromo De Buenos Aires. / Win a race at Autodromo De Buenos Aires

Piąty tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Canadian Tire Motorsport Park</span> / <span>Champ of Canadian Tire Motorsport Park

Mistrz toru Canadian Tire Motorsport Park / Champ of Canadian Tire Motorsport Park

Wygraj wyścig na torze Canadian Tire Motorsport Park. / Win a race at Canadian Tire Motorsport Park

Szósty tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Laguna Seca</span> / <span>Champ of Laguna Seca

Mistrz toru Laguna Seca / Champ of Laguna Seca

Wygraj wyścig na torze Laguna Seca. / Win a race at Laguna Seca

Pierwszy tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek. Przyjemna trasa na której łatwo się wyprzedza, a kultowy zakręt tego toru stanowi niezłe wyzwanie dla komputerowych przeciwników.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Fuji Speedway</span> / <span>Champ of Fuji Speedway

Mistrz toru Fuji Speedway / Champ of Fuji Speedway

Wygraj wyścig na torze Fuji Speedway. / Win a race at Fuji Speedway

Drugi tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Circuit of the Americas</span> / <span>Champ of Circuit of the Americas

Mistrz toru Circuit of the Americas / Champ of Circuit of the Americas

Wygraj wyścig na torze Circuit of the Americas. / Win a race at Circuit of the Americas

Czwarty tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Mistrz toru Winton Motor Raceway</span> / <span>Champ of Winton Motor Raceway

Mistrz toru Winton Motor Raceway / Champ of Winton Motor Raceway

Wygraj wyścig na torze Winton Motor Raceway. / Win a race at Winton Motor Raceway

Trzeci tor w serii World Series, na jakim przyjdzie nam się ścigać. Musimy przynajmniej raz zdobyć pierwsze miejsce, aby otrzymać pucharek.

Ikona osiągnięcia: Pogromca</span> / <span>Conqueror of all

Pogromca / Conqueror of all

Wygraj wyścigi na wszystkich torach. / Win a race on all circuits

Klasyczny wyścigowy pucharek. Musimy wygrać przynajmniej raz na każdym z dostępnych 14 torów. Wpadnie po zdobyciu mistrzostw w ETRC i World Series.

Ikona osiągnięcia: Daleka podróż</span> / <span>Well-travelled

Daleka podróż / Well-travelled

Przejedź dystans 500 km. / Drive a total of 500km

Takim dystansem nie musimy się przejmować, wpadnie niedługo po ukończeniu jednego pełnego sezonu kalendarzowego. Spokojnie zrobimy więcej kilometrów w drodze do platyny.

Ikona osiągnięcia: Marzenie mechanika</span> / <span>A mechanic’s dream

Marzenie mechanika / A mechanic’s dream

Wygraj wyścig, nie uszkadzając nadwozia. / Win a race without taking any body damage

W zasadzie banalne trofeum, gdyż jeśli wyłączymy w opcjach uszkodzenia pojazdów, wpadnie nam automatycznie po pojedynczym wygranym wyścigu.

Ikona osiągnięcia: Trudne zwycięstwo</span> / <span>Snatching victory

Trudne zwycięstwo / Snatching victory

Wygraj wyścig po starcie z ostatniego pola startowego. / Win a race after starting last on the grid

Aby zdobyć ten pucharek wystarczy wycofać się z kwalifikacji, aby startować z ostatniej pozycji. Potem wystarczy już tylko wygrać taki wyścig. Z przeciwnikami na poziomie trudności początkującym nie stanowi to żadnego problemu.