Ghostwire: Tokyo – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Witam w platynowym poradniku do gry Ghostwire: Tokyo. Tytuł ten to gra akcji z otwartym światem dziejąca się w jednej z tokijskich dzielnic – Shibui. Szykujcie się na wyciśniecie z gry 100% i zebranie prawie wszystkiego, co zostało zaoferowane przez twórców (do platyny nie potrzebne są pozy i filtry trybu fotograficznego, które sprzedają niektórzy Nekomaci). Droga do platyny to mix trofeów związanych z walką, znajdźkami i oczywiście misjami (głównymi, jak i tymi pobocznymi). W związku z otwartością świata kolejność kroków w drodze do platyny jest dowolna, poniższa strategia to tylko sugestia – nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś bawił się w Tokio po swojemu.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Ghostwire: Tokyo?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 20-30 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x4 x50
 • Liczba trofeów offline: 57
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: braz Ducha nie skradniesz
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

KROK 1: Przejdź grę na dowolnym poziomie trudności

Po prostu, przejdź grę i baw się dobrze, poznając historię przygotowaną przez twórców. Ze względu na brak trofeów związanych z poziomem trudności jego wybór pozostawiam Tobie (oczywiście im łatwiejszy poziom tym mniej czasu poświęcisz na walkę). Dokładną eksploracje polecam zostawić na następny krok – zwłaszcza zbieranie duchów, które jest o wiele prostsze w momencie posiadania koralików transmisyjnych (które są nagrodą za ukończenie ostatniego rozdziału). Po ukończeniu gry i obejrzeniu napisów końcowych gracz ponownie wraca do rozdziału czwartego, dzięki czemu można kontynuować eksploracje miasta.

Aby uczynić ten krok bardziej efektywnym rekomenduję zapoznanie się z poniższymi wskazówkami:

 • Za każdym razem, gdy napotkasz w okolicy wydarzenie związane z kostkami odosobnienia lub Hyakki Yako – rzuć wszystko i zrób je za wszelką cenę. Te eventy występują losowo i polowanie na nich potem będzie bardzo męczące. Dodatkowo z kostkami odosobnienia związane jest pomijalne trofeum „braz Ducha nie skradniesz” – w którym należy ochronić trzy kostki. Więcej informacji na temat kostek odosobnienia i Hyakki Yako znajdziesz w opisie trofeum związanego z zebraniem 100% duchów – „srebro Wybawca wszystkich„.
 • Nieszczęśnik i Zapomniany – tych dwóch Przybyszów rozpoznasz po charakterystycznym płaszczu przeciwdeszczowym i parasolce – pierwszy z nich jest żółty, drugi natomiast czerwony. Ci przeciwnicy znikają gdy Akito zostanie dostrzeżony dlatego za wszelką cenę postaraj się do nich zakraść i wykonać szybkie oczyszczenie. Tylko w taki sposób ich zabójstwo zostanie zaliczone, a jest ono potrzebne do trofeum za pokonanie wszystkich Przybyszów („braz Koniec odwiedzin„).
 • Używaj łuku, podczas celowania staraj się o strzały w głowę. To pozwoli na wbicie trofeów za 50 zabójstw z łuku („braz Łucznik„) oraz za 20 headshotów („braz Celuj w głowę„).
 • Wykorzystuj każdą okazje do szybkiego oczyszczenia, potrzeba ich łącznie aż 200 („braz Cichy zabójca„).
 • Zapoznaj się z opisami trofeów „braz Za jednym zamachem” i braz Nie ma mocnych – te dwa trofea wymagają odpowiednio wyrwania 5 rdzeni jednocześnie i wysadzenia 3 Przybyszów za jednym zamachem. Podczas gry dogodna ku temu sytuacja wystąpi niejeden raz, mając w głowie informacje o tych dwóch trofeach zaliczysz je płynnie bez specjalnego biegania i szukania.

 

KROK 2: Wbij pozostałe trofea związane z walką i eksploracją miasta

Wbij wszystkie pozostałe trofea związane z walką – zapewne pozostały do wbicia trofea związane z używaniem talizmanów czy perfekcyjnymi blokami. Pamiętaj o nich, ponieważ wraz z postępem w zbieraniu duchów w mieście będzie coraz mniej Przybyszów. Poza tym w tym kroku Twoim celem będzie zebranie wszystkiego co się da – kończ misje poboczne, zbieraj tanuki, posążki Jizo, relikty, duchy, koraliki, audiologi, stroje czy utwory muzyczne. Gra naszpikowana jest znajdźkami w sposób przytłaczający, jednak bardzo szybko zorientujesz się co jest czym i sukcesywnie będziesz skreślał kolejne rzeczy z listy i patrzył jak wskaźniki ukończenia poszczególnych obszarów zbliżają się do 100%.

 

KROK 3: Powtórz misję „Rodzina” i ukończ grę bo odesłaniu 100% duchów

Po poprzednim kroku powinny Ci zostać już tylko dwa trofea: zloto Bohater Shibui” oraz „srebro Obezwładniająca moc”. Aby je zdobyć wystarczy powtórzyć ostatnie dwa rozdziały gry po odesłaniu wszystkich duchów. To zakończenie nagrodzi Cię też ostatnimi brakującymi koralikami.

 

Poradnik:

platyna Tokijczyk z Ghostwire / Ghostwire Tokyoite
Zdobądź wszystkie trofea. / Acquire all trophies.

Platyna wpada po zdobyciu wszystkich pozostałych trofeów.

 

braz Początek / Beginnings
Ukończ rozdział 1. / Complete Chapter 1.

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Rozdział pierwszy składa się z następujących misji:

 • Zniknięcie,
 • Miasto cieni.

 

braz Kłopoty / Trouble
Ukończ rozdział 2. / Complete Chapter 2.

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Rozdział drugi składa się z następujących misji:

 • KK,
 • Usuwanie mgły,
 • Śmiertelny labirynt,
 • Życie pod ziemią,
 • Jaskinie ze stali.

 

braz Połączenie / Connection
Ukończ rozdział 3. / Complete Chapter 3.

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Rozdział trzeci składa się z następujących misji:

 • Słup światła,
 • Zaślepienie,
 • Agonia.

 

braz Wykrzywienie / Contortion
Ukończ rozdział 4. / Complete Chapter 4.

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Rozdział czwarty składa się z następujących misji:

 • Giganci,
 • Czarna wieża.

 

braz Odcięcie / Severance
Ukończ rozdział 5. / Complete Chapter 5.

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Rozdział piąty składa się tylko z jednego zadania – Rodzina.

 

braz Więzi / Binding
Ukończ rozdział 6. / Complete Chapter 6.

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Ostatni rozdział gry zawiera epilog, nie ma tu żadnego zadania.

 

braz Wnioski / Conclusions
Ukończ główny wątek. / Complete the main story.

Trofeum fabularne, nie do pominięcia.

Nagroda za ukończenie gry. Wpadnie razem z osiągnięciem związanym z ukończeniem szóstego rozdziału.

 

braz Pomocna dłoń / Helping Hand
Odeślij 25% duchów z miasta. / Transfer 25% of the spirits in the city.

Patrz trofeum („srebro Wybawca wszystkich„).

 

braz Wybawca / Savior
Odeślij 50% duchów z miasta. / Transfer 50% of the spirits in the city.

Patrz trofeum („srebro Wybawca wszystkich„).

 

srebro Wybawca wszystkich / Salvation of All
Odeślij 100% duchów z miasta. / Transfer 100% of the spirits in the city.

Duchy to jeden z wielu rodzajów znajdziek dostępnych w grze. Łącznie jest ich 240300, ta liczba początkowo może przerażać, jednak szybko zauważysz że duchy występują w formie zlepionych obłoków i absorbowanie jednego takiego obłoku jest równoznaczne z zebraniem kilkuset duchów. Nie są one oznaczone na mapie, jednak możemy łatwo zobaczyć procentowy poziom ukończenia tego wyzwania w prawym górnym rogu mapy. Do absorpcji duchów potrzebne są figurki Katashiro (początkowo 10, wraz z postępem można ich posiadać do 50). Zaabsorbowane duchy należy transferować za pomocą budek telefonicznych, ta mechanika choć wydaje się skomplikowana to zostaje wytłumaczona w drugim rozdziale gry.

Duchy możemy podzielić na kilka grup:

 • Duchy w mieście/podziemiu: są to duchy porozrzucane po ulicach miasta, na dachach budynków czy w podziemiach. Używając wizji spektralnej () w łatwy sposób można przeskanować otoczenie w ich poszukiwaniu. Dodatkowo na minimapie najeżdżając kursorem na bramy torii można sprawdzić procentowy poziom zebrania duchów w danym obszarze. Zbieranie tych duchów polecam zostawić na sam koniec gry z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o koraliki transmisyjne, które otrzymamy po ukończeniu gry (po napisach końcowych, możemy utworzyć specjalny zapis gry i wrócić do momentu sprzed finałowych rozdziałów). Dzięki nim nie będziemy musieli transmitować zebranych duchów, co zaoszczędzi nam sporo czasu na bieganie do budek telefonicznych. Zbieranie duchów ułatwią też koraliki wyczuwania duchowej aury (dostępne w bramie torii na dachu budynku Saihama oraz w Świątyni Hitani) – dzięki nim po użyciu wizji spektralnej zostanie wystrzelony mały niebieski promyk wskazujący położenie najbliżej położonych duchów. Na samym końcu warto wspomnieć o umiejętnościach „Kotwiczka – przywołanie tengu”, dzięki której bez problemu można się dostać na prawie każdy dach co również znacząco przyśpiesza proces eksploracji i zbieractwa. Oczywiście pozostałe umiejętności, takie jak zwiększenie zasięgu wizji spektralnej, wydłużenie szybowania czy szybsza absorpcja duchów również okażą się przydatne.
 • Skażone drzewa: są to obiekty, często pilnowane przez grupkę Przybyszów. Po usunięcia skażenia w miejscu drzewa pojawią się duchy, które możemy zebrać. Wizja spektralna nie podświetla drzew, jednak używając wspomnianych wcześniej koralików wyczuwania duchowej aury możemy namierzyć je za pomocą niebieskiego płomyka.
 • Duchy w ramach nagrody za misje poboczne: do ukończenia jest ponad 40 misji pobocznych i większość z nich nagradza nas między innymi duchami. Pojawiają się one w miejscu zakończenia misji i należy je zebrać ręcznie.
 • Kostki odosobnienia: jest to losowe wydarzenie pojawiające się podczas eksploracji, podczas którego Przybysze starają się zniszczyć dwie lub trzy lewitujące kostki, a naszym celem jest je obronić. Po skutecznej obronie możemy zebrać duchy – łącznie w ramach tego eventu zebrać musimy 10000 duchów, po zebraniu tej liczby wydarzenie przestanie się pojawiać. Ze względu na losowość wydarzenia rekomenduję wykorzystywać każdą sposobność na zebranie tych duchów przy każdej możliwości.
 • Hyakki Yako: podobnie jak w przypadku kostek, jest to losowe wydarzenie, które pojawia się losowo na drogach (często na centralnym skrzyżowaniu Shibuya). Gdy wydarzenie ma miejsce na drodze, będziesz mógł zauważyć niebieskawy korowód duchów w akompaniamencie dzwonów i bębnów. Należy 'wejść’ w to widmo, co przeniesie nas na specjalną arenę, na której czeka nas kilka fal przeciwników, a po ich zabiciu otrzymamy duchy (łącznie w ramach tego eventu musimy zebrać 15000 duchów, po zebraniu tej liczby wydarzenie przestanie się pojawiać). Ze względu na losowość wydarzenia rekomenduję wykorzystywać każdą sposobność na zebranie tych duchów przy każdej możliwości. Niestety nie jest znany sposób na efektywne polowanie na Hyakki Yako, niewykluczone że po ukończeniu wszystkiego w grze pozostanie Ci tylko to i jedynym sposobem jest po prostu bieganie po całym mieście jak bezgłowy kurczak i szukanie korowodu. Poniżej zamieszczam miejsca, w których natrafiłem na Hyakki Yako.
  Możliwe miejsca występowania Hyakki Yako

Parada Hyakki na ulicy Tokio.

 

zloto Bohater Shibui / Hero of Shibuya
Ukończ główny wątek po odesłaniu 100% duchów z miasta. / Complete the main story after transferring 100% of the spirits in the city.

Zebranie 100% duchów opisane jest przy trofeum „srebro Wybawca wszystkich„. Po ukończeniu gry możemy wrócić do rozdziału czwartego, dalej eksplorować miasto i rozegrać finał jeszcze raz. W związku z tym trofeum nie jest w żaden sposób pomijalne i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ukończyć wątek główny nie posiadając wszystkich duchów (jest to wręcz rekomendowane, ponieważ przy pierwszym ukończeniu gry otrzymamy przedmiot znacząco ułatwiający proces zbierania duchów).

 

braz Specjalista od rozwiązywania problemów / Problem Solver
Ukończ misję poboczną. / Complete a side mission.

Patrz trofeum „srebro Spełnienie wszystkich życzeń„.

 

srebro Spełnienie wszystkich życzeń / Wishmaker
Ukończ wszystkie misje poboczne. / Complete all side missions.

Aby zdobyć to trofeum należy ukończyć wszystkie 42 misje poboczne. Większość z nich odblokowuje się w momencie oczyszczania świątyń i odblokowywania kolejnych części Shibui, inne pojawiają się po ukończeniu niektórych misji fabularnych bądź pobocznych (w tym przypadku powiadomienie o nowej misji potrafi pojawić się z delikatnym opóźnieniem, wystarczy wykonać np. kilka szybkich podróży), są też misje, które pojawiają się po zebraniu znajdziek – np. po zebraniu wszystkich Tanuki.

UWAGA: przed rozpoczęciem rozdziału 5 wyświetla się komunikat o tym, że część misji stanie się niedostępna jednak podczas następnych rozdziałów. Oznacza to, że te misje nie będą dostępne podczas rozdziału piątego i szóstego, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokończyć je po obejrzeniu napisów końcowych, ponieważ zostaniemy wtedy przeniesieni ponownie do rozdziału czwartego, a wspomniane misje staną się znów dostępne.

 

braz Otwarta droga / Opening a Path
Oczyść bramę torii. / Cleanse a torii gate.

Patrz trofeum „braz Wyzwoliciel„.

 

braz Wyzwoliciel / Liberator
Oczyść wszystkie bramy torii. / Cleanse all torii gates.

Aby zdobyć to trofeum należy oczyścić 30 bram torii. Wykonanie tej czynności spowoduje usunięcie śmiercionośnej mgły na danym obszarze, oczyszczenie większości bram wymagane jest w ramach fabuły, jednak kilka z nich jest zupełnie opcjonalnych i polecam zająć się nimi jak najszybciej, chociażby dlatego, że odblokowują one możliwość szybkiej podróży. Najeżdżając na bramy torii na mapie gry można sprawdzić ważne informacje o poszczególnym fragmencie Shibui i zobaczyć, ile zostało do zebrania duchów, posążków Jizo, dokumentów i Tanuki.

 

braz Łowca skarbów / Treasure Hunter
Zdobądź relikt. / Acquire a relic.

Patrz trofeum „srebro Kolekcjoner„.

 

srebro Kolekcjoner / Collector
Zdobądź wszystkie relikty. / Acquire all relics.

Jest ich aż 123 i porozrzucane są po całym mieście, w budynkach, a nawet w podziemiu. Nie są one zaznaczone bezpośrednio na mapie jednak możemy zaznaczyć ich przybliżoną lokację oraz przeczytać wskazówki na temat ich położenia, co ułatwia polowanie. Aby to zrobić należy porozmawiać z Nekomatami Poszukiwaczami, każdy z nich ma dla nas listę przedmiotów do znalezienia. Relikty możemy „podświetlić” na mapie, korzystając z menu rozmowy z NPC lub po otrzymaniu listy przedmiotów, wchodząc w menu pauzy w zakładkę Misje, a następnie Zadania Nekomaty.

Po zebraniu reliktu, możemy wrócić do Nekomatów i otrzymać nagrody za poszczególne relikty. Wśród nagród znajdziesz wiele potrzebnych do platyny przedmiotów takich jak stroje, utwory muzyczne, koraliki i wiele innych. Dodatkowo zdobytą kasę możemy wydać w sklepie Nekomaty na kupno kolejnych rzeczy wymaganych do ukończenia gry na 100%.

Niektóre relikty znajdują się w Podziemiach lub różnych budynkach, których dostęp odblokowuje się po wykonaniu misji głównych i pobocznych. Dlatego polowanie na relikty najlepiej zrobić po ukończeniu wątku głównego oraz misji pobocznych.

Poniżej film, który może pomóc Ci w poszukiwaniach:

 

braz Ciało i umysł / Mind and Body
Odblokuj wszystkie umiejętności duchowe. / Unlock all Spirit Skills.

Aby zdobyć to trofeum należy odblokować 68 umiejętności. Punkty umiejętności otrzymasz za osiąganie kolejnych poziomów synergii („braz Na tych samych falach„) oraz za zbieranie notatek KK – te nie są związane z żadnym konkretnym trofeum. Notatek jest łącznie 20, sześć z nich należy kupić u Nekomatów Poszukiwaczy (za 100k Meiki), pozostałe rozrzucone są po mapie i możemy je znaleźć używając koralików śledczych (działają tak jak koraliki wyczuwania duchowej aury, tylko zamiast niebieskiego płomyka wysyłają zielony). Oczywiście pomocny może się okazać nasz filmik umieszczony poniżej. Oprócz punktów umiejętności do odblokowania potrzebne będą Magatamy, informacje o nich znajdziesz w opisie trofeum „braz Połączone moce„.

 

braz Na tych samych falach / On the Same Wavelength
Osiągnij maksymalny poziom synergii. / Raise your synergy level to max.

Poziom synergii jest niczym innym jak odpowiednikiem poziomu doświadczenia znanego z wielu gier. Punkty doświadczenia potrzebne do awansu zdobywamy za zabijanie Przybyszów, zbieranie duchów czy za wykonywanie misji. Trofeum to nie powinno być wyzwaniem i wpada w naturalny sposób podczas kończenia gry na 100%.

 

braz Shibuya to moje podwórko / Shibuya Is My Back Yard
Znajdź wszystkie ważne miejsca. / Find all landmarks.

Aby zdobyć to trofeum musisz odwiedzić na mapie 31 ważnych miejsc w Shibui. W teorii powinno wpaść naturalnie podczas eksploracji miasta i zbieraniu wszystkich duchów, jednak może dojść do sytuacji, że będzie Ci brakować jednego bądź kilku miejsc do kolekcji. Na filmiku poniżej znajdziesz szybki przejazd po mapie gry i błyskawicznie zlokalizujesz brakujące miejsca.

Lista wszystkich ważnych miejsc
 • Teren zamknięty Kirigaoka
 • Światynia Kirigaoka
 • Wieża ciśnień Kirigaoka
 • Świątynia Tatsui
 • Kappagaike
 • Wieża Utagawa
 • Dzielnica handlowa Utagawa
 • Budka policyjna Sengoku
 • Sengokuzaka
 • Aleja Pijaka
 • Skrzyżowanie Shibuya
 • Aleja Sportowa
 • Oświetlony cmentarz miejski
 • 429. ulica
 • 429
 • Dzielnica neonów Enzan
 • Węzeł Yugenzaka
 • Enzancho
 • Teren zamknięty Tsukinami
 • Świątynia Shiroyama
 • Park Tsukinami Dai-ichi
 • Park Shibuara
 • Teren zamknięty Ginpei
 • Skrzyżowanie Ginpei
 • Wieża Shibuya
 • Strefa rewitalizowana Yashin
 • Ogród na dachu
 • Labirynt
 • Stacja Shibuya
 • Centrum handlowe Shibuya Kagerie
 • Pasaż handlowy Mitake

 

braz Echa przeszłości / Echoes of the Past
Zdobądź nagranie głosowe. / Acquire a voice log.

Patrz trofeum „braz Cała prawda„.

 

braz Cała prawda / The Whole Truth
Zdobądź wszystkie nagrania głosowe. / Acquire all voice logs.

Zdobądź 17 nagrań głosowych. Nie są one zaznaczone na mapie, najczęściej dyktafony/laptopy znajdziesz w budkach telefonicznych lub w świątyniach, które należy oczyścić. Jedno nagranie jest częścią misji głównej, z kolei dwa inne są niepomijalne w ramach misji pobocznych. Ostatnie nagranie głosowe znajdziesz poza miastem w lokacji związanej z rozdziałem piątym. Poniższy filmik pomoże Ci w znalezieniu wszystkich nagrań.

Lista wszystkich nagrań głosowych
 • Najwyższa pora na „Plan B”
 • Widział ktoś Przybyszów?
 • Yokai są wokół nas
 • Zastosowania meiki
 • Smak, za który warto umrzeć?
 • Zestrojenie
 • Płynność duchów
 • Miasto zepsucia
 • Mężczyzna imieniem Dale
 • Krew i dziedzictwo
 • Trudności z istotami ludzkimi
 • W trakcie bitwy
 • Plik nr 088
 • Plik nr 178
 • Plik nr 299
 • Plik nr 329
 • Plik nr 999

 

braz Wszystko dzięki yokai / It’s All Thanks to Yokai
Zdobądź magatamę. / Acquire a magatama.

Patrz trofeum „braz Połączone moce„.

 

braz Połączone moce / With Their Powers Combined
Zdobądź wszystkie magatamy. / Acquire all magatama.

Magatamy to przedmioty niezbędne podczas odblokowywania kolejnych umiejętności. Łącznie jest ich 40 – 37 z nich zdobędziemy podczas polowań na Yokai, natomiast 3 są kupienia u Nekomatów (u Artystycznego, Nostalgicznego oraz Archeologicznego) za 130k każdy. Polowania na Yokai początkowo nie są widoczne na mapie, jednak pojawią się na niej po wykonywaniu poszczególnych misji pobocznych związanych z Yokai, takimi jak np. Kappa czy Kodama. Wklejanie mapy nie ma tu żadnego sensu, jeśli wykonasz wszystkie misje możesz być pewny że znajdziesz wszystkie polowania i związane z nimi magatamy. Dodatkowo informacje o tym, ile magatam znajduje się na poszczególnym obszarze, uzyskasz najeżdżając na poszczególne Świątynie.

 

braz Przydrożna kapliczka / Roadside Spirituality
Pomódl się przy posążku Jizo. / Pray to a Jizo statue.

Patrz trofeum „braz Pielgrzym„.

 

braz Pielgrzym / Pilgrim
Pomódl się przy wszystkich posążkach Jizo. / Pray to all Jizo statues.

Kolejny rodzaj znajdziek czekających na nas w Tokio. Tym razem posążki Jizo, których jest łącznie 52, a pomodlenie się przy każdym z nic zwiększa liczbę „pocisków”, które możemy używać podczas walki. Posążki nie są widoczne na mapie, ale:

 • na niektórych obszarach można skorzystać ze skrzynki na ofiarę i odsłonić lokacje posążków,
 • jeśli posążek jest w pobliżu to używając wizji spektralnej () usłyszymy charakterystyczny metaliczny dźwięk.

W przypadku problemów poniżej zamieszam filmik pomocniczy z lokalizacją wszystkich posążków (posortowanych wg dzielnic).

 

braz Widać ci ogon / Your Tail’s Showing
Znajdź wszystkie zaginione tanuki. / Find all of the missing tanuki.

Te znajdźki pojawiają się na mapie po przyjęciu misji pobocznej „Polowanie na tanuki”. Tanuki to jenoty, które udają przedmioty codziennego użytku, jednak robią to nie do końca perfekcyjnie, gdyż można je odróżnić od normalnych przedmiotów tym, że mają… futrzane ogonki. To japońska gra, więc proszę nie być zdziwionym na widok automatu do napojów z merdającym ogonem. Znajdziek jest 25 i nie są zaznaczone na mapie, jednak jak w przypadku posążków Jizo jest kilka ułatwień:

 • na niektórych obszarach można skorzystać ze skrzynki na ofiarę i odsłonić lokacje tanuki,
 • czytanie w myślach psów i kotów może być pomocne, ponieważ dają one przydatne wskazówki jeśli w pobliżu znajdują się tanuki.

W przypadku problemów poniżej zamieszam filmik pomocniczy z lokalizacją wszystkich tanuki (posortowanych wg dzielnic).

 

braz Smakosz / Gourmand
Zdobądź wszystkie rodzaje jedzenia i napojów. / Acquire all types of food and drink.

W grze jest 50 typów jedzenia i napojów, to dużo zwłaszcza, że nie wszystkie z nich da się kupić w sklepie spożywczym czy w straganie sklepowym. W związku z tym rekomenduję zbierać białe torby, w których zawsze znajdziemy coś do jedzenia oraz „lewitujące” jedzenie eteryczne. To, co znajduje się w białej torbie, jest losowe więc jeśli masz problem ze znalezieniem jakiegoś produktu, możesz wykonać zapis przy takiej torbie, wczytywać grę i liczyć na wylosowanie potrzebnego pożywienia. Informacje o zdobytych już produktach znajdziesz w menu głównym w zakładce Baza danych > Produkty spożywcze – raz podniesiony przedmiot zostawi w tym miejscu stosowny wpis, dzięki któremu śledzenie postępów w tym trofeum jest łatwiejsze. Poniżej lista wraz z możliwymi miejscami znalezienia niektórych produktów:

Lista wszystkich rodzajów jedzenia i napojów
Kulka ryżowa (katsuobushi)
Kulka ryżowa (umeboshi)
Kulka ryżowa (łosoś)
Kulka ryżowa (tuńczk)
Kulka ryżowa (mentaiko)
Inari sushi
Yakitori
Makrela w puszce – dostepne w sklepie spożywczym
Sukiyaki w puszcce – dostepne w sklepie spożywczym
Inago no Tsukudani w puszce
Makaron błyskawiczny Enjin – dostepne w sklepie spożywczym
Solone Cryptid Crisps
Neri yokan
Shoyu senbei
Yakuzowe krakersy
Karinto
Konpeito
Cukierki ramune
Trzykolorowe dango – dostepne w sklepie spożywczym
Mitarashi dango – dostepne w sklepie spożywczym
Truskawowe daifuku – dostepne w sklepie spożywczym
O-hagi z czerwoną fasolą – dostepne w sklepie spożywczym
Isobeyaki
Arbuz
Dorayaki – dostepne w sklepie spożywczym
Sakura mochi – dostepne w sklepie spożywczym
Mizuame
Miso z małżami japońskimi
Waka Cola
Zielona herbata
Shiruko
Energetyk
Kawa z mlekiem
Karaage – stragan sklepowy w pobliżu Świątyni Shiroyama
Takoyaki – stragan sklepowy na wschód od Świątyni Matsumi
Oden – stragan sklepowy w pobliżu Świątyni Morite
Okonomiyaki (wieprzowe) – stragan sklepowy w pobliżu Świątyni Akitsu
Yakisoba – stragan sklepowy w pobliżu Świątyni Kuo
Truskawkowe kakigori – stragan sklepowy w pobliżu Bramy torii dzielnicy handlowej Utagawa
Taiyaki – stragan sklepowy w pobliżu Świątyni Shiroyama
Herbata z mlekiem i tapioką
Kibi dango – dostepne w sklepie spożywczym
Ogórek – dostepne w sklepie spożywczym
Eteryczna kulka ryżowa (umeboshi)
Eteryczna zielona herbata
Eterczne shiruko
Eteryczne yakuzowe krakersy
Eteryczne dango
Eteryczny oden
Eteryczny arbuz

 

braz DJ Akito / DJ Akito
Zdobądź wszystkie utwory muzyczne. / Acquire all music tracks.

W grze można znaleźć 31 utworów muzycznych. Otrzymujemy je za ukończenie misji, zwracanie reliktów lub kupując u Nekomatów. Informacje o zdobytych utworach znajdziesz w menu pauzy w zakładce Ekwipunek > Muzyka. Poniżej lista wszystkich utworów wraz ze wskazówkami na temat sposobu ich zdobycia.

Lista wszystkich utworów muzycznych
Ghostwire: Tokyo Nekomata – kolekcjoner netsuke (kupno za 12k)
Visitor Nagroda za ukończenie misji „Miasto cieni”
Hebinari Shrine
Automatycznie podczas misji „Tokyo Tower”, po wejściu do Tokyo Tower
Toyko Tower Nagroda za ukończenie misji „Tokyo Tower”
Yaseotoko I Nagroda za ukończenie misji „Życie pod ziemią”
Ko-omote Nagroda za ukończenie misji „Agonia”
Okina Nagroda za ukończenie misji „Rodzina”
Yaseotoko II Nagroda za ukończenie misji „Tokyo Tower”
Abyss Nagroda za ukończenie misji „Brama do zaświatów”
Toryanse Figlarny nekomata „Ukończ 6 zadań”
Kagome Kagome Figlarny nekomata „Ukończ 9 zadań”
Sabondama Figlarny nekomata „Ukończ wszystkie zadania”
Amefuri Nekomata – miłośnik lalek „Ukończ wszystkie zadania”
Travels Rękodzielniczy nekomata (kupno za 9k)
The Other Side Artystyczny nekomata (kupno za 9k)
Under the Water Nostalgiczny nekomata (kupno za 9.5k)
2036 Uwielbiający splendor nekomata (kupno za 9.5k)
Time Displacement Figlarny nekomata (kupno za 9.5k)
Funeral For My… Nekomata – miłośnik lalek (kupno za 9.5k)
Theory of Eternity Japoniofilski nekomata (kupno za 9.5k)
We are NINJA EXORCISTS Muzyczny nekomata (kupno za 9.5k)
New Age Figlarny nekomata (kupno za 9.5k)
Spiral Archeologiczny nekomata (kupno za 9.8k)
Dawn of the City Nekomata – znawca broni (kupno za 9.8k)
Visitor: Prototype Okultystyczny nekomata (kupno za 9.8k)
Hebinari Shrine: Prototype Antyczny nekomata (kupno za 9.8k)
Tokyo Tower: Prototype Antyczny nekomata (kupno za 9.8k)
Ko-omote: Prototype Za ukończenie gry
Abyss: Prototype Za ukończenie gry
Yaseotoko: Prototype Za ukończenie gry
DailyNinja i FujiyaMart Muzyczny nekomata „Ukończ wszystkie zadania”

 

zloto Wyznaczanie trendów / Trendsetter
Zdobądź wszystkie przedmioty znajdujące się w menu strojów (z wyłączeniem zawartości bonusowej). / Acquire all items for the Outfit menu (excluding bonus content).

Stroje zdobywamy w podobny sposób jak utwory muzyczne, czyli za wykonywanie misji, oddawanie reliktów czy kupując je w sklepikach Nekomatów. Oprócz startowego stroju oraz tego dostępnego w ramach DLC możemy zdobyć aż 53 różne części ubioru. Informacje o zdobytych już elementach garderoby możesz sprawdzić w menu pauzy w zakładce Ekwipunek > Strój. Poniżej przedstawiam listę przedmiotów posegregowanych na poszczególne grupy.

Głowa
Czapka Rękodzielniczy nekomata „Ukończ 6 zadań”
Wełniana czapka Archeologiczny nekomata (do kupienia za 8k)
Kapelusz safari Nekomata – znawca broni „Ukończ 4 zadania”
Ręcznik Archeologiczny nekomata „Ukończ 3 zadania”
Kask ochronny Archeologiczny nekomata „Ukończ 5 zadań”
Czapka foliowa
Okultystyczny nekomata „Ukończ wszystkie zadania”
Twarz
Okulary (srebrne) Nostalgiczny nekomata (do kupienia za 9.8k)
Okulary (bez oprawek) Archeologiczny nekomata (do kupienia za 12k)
Okulary (półpełne) Nekomata – znawca broni (do kupienia za 12.8k)
Okulary (Boston) Artystyczny nekomata (do kupienia za 8.9k)
Okulary (okrągłe) Nekomata – kolekcjoner netsuke „Ukończ 4 zadania”
Okulary (czarne) Japoniofilski nekomata (do kupienia za 9.8k)
Okulary (khaki) Nostalgiczny nekomata „Ukończ 5 zadań”
Okulary (kwadratowe) Okultystyczny nekomata (do kupienia za 8.6k)
Męska maska Nagroda za ukończenie misji „Maski”
Damska maska Nagroda za ukończenie misji „Maski”
Maska lisa Antyczny nekomata „Ukończ wszystkie zadania”
Tors
Kurtka taktyczna Nagroda za ukończenie misji „Jaskinie ze stali”
Sportowa marynarka Nagroda za ukończenie misji „I nie pozostał nikt”
Formalny garnitur Nekomata – znawca broni (do kupienia za 20.6k)
Nowoczesny płaszcz Muzyczny nekomata (do kupienia za 12k)
Koszula z rękawem 3/4 Artystyczny nekomata (do kupienia za 1.2k)
Długi płaszcz Okultystyczny nekomata (do kupienia za 18k)
Cool Biz Rękodzielniczy nekomata (do kupienia za 7k)
Koszulka Antyczny nekomata (do kupienia za 1k)
Bluza Rękodzielniczy nekomata „Ukończ 9 zadań”
Ubiór pracownika sklepu Archeologiczny nekomata (do kupienia za 11k)
Kurtka RIOT DIVISION Figlarny nekomata (do kupienia za 12.8k)
Koszulka z grafiką RIOT DIVISION Nostalgiczny nekomata „Ukończ wszystkie zadania”
Koszulka z logo RIOT DIVISION
Nekomata – znawca broni „Ukończ wszystkie zadania”
Ręce
Rękawiczki bez palców Uwielbiający splendor nekomata „Ukończ 2 zadania”
Widmowatch Nagroda za ukończenie misji „Karmazynowy księżyc”
Nogi
Spodnie taktyczne Nagroda za ukończenie misji „Jaskinie ze stali”
Obcisłe spodnie Nagroda za ukończenie misji „I nie pozostał nikt”
Obcisłe jeansy Rękodzielniczy nekomata (do kupienia za 18k)
Eleganckie spodnie Muzyczny nekomata (do kupienia za 8.8k)
Szorty Antyczny nekomata (do kupienia za 1.8k)
Krótkie bojówki Uwielbiający splendor nekomata (do kupienia za 6.8k)
Spodnie dresowe
Rękodzielniczy nekomata „Ukończ wszystkie zadania”
Spodnie RIOT DIVISION Nekomata – miłośnik lalek (do kupienia za 9.8k)
Szorty RIOT DIVISION Nekomata – miłośnik lalek „Ukończ 3 zadania”
Stopy
Buty taktyczne Nagroda za ukończenie misji „Jaskinie ze stali”
Skórzane buty (z noskami) Nagroda za ukończenie misji „I nie pozostał nikt”
Tenisówki Uwielbiający splendor nekomata (do kupienia za 6k)
Mokasyny Antyczny nekomata (do kupienia za 3.4k)
Zori Japoniofilski nekomata (do kupienia za 2.3k)
Skórzane buty (bez nosków) Nekomata – miłośnik lalek (do kupienia za 7.8k)
Buty RIOT DIVISION Nekomata – kolekcjoner netsuke „Ukończ 8 zadań”
Pełne stroje
Motocyklista (bez kasku) Nagroda za ukończenie misji „Czarna wieża”
Policjant
Nagroda za ukończenie misji „Zabłąkana dziewczynka”
Perkusista taiko Nagroda za ukończenie misji „Po zakończeniu III”
Tanuki Nagroda za ukończenie misji „Szef Tanuki”
Kombinezon z Fallout 4 Nagroda za ukończenie misji „Karmazynowy księżyc”

 

braz Talizmania / Talismania
Zdobądź wszystkie talizmany. / Acquire all talismans.

Talizmany to przedmioty, które wspomagają Akito w walce z Przybyszami. Odblokowują się one podczas postępów w fabule i możemy je kupić w każdym sklepie spożywczym. Oto lista dostępnych talizmanów wraz z opisem ich odblokowania:

 • Talizman ogłuszenia – podczas rozdziału drugiego, w czasie misji „Śmiertelny labirynt”, w Świątyni Kuo,
 • Talizman ujawnienia – w czasie drugiej wizyty w domu KK,
 • Talizman odwrócenia uwagi – dostępny w sklepach po ukończeniu rozdziału drugiego,
 • Talizman zarośli – podczas rozdziału drugiego, w czasie misji „Jaskinie ze stali”.

 

srebro Obezwładniająca moc / Power Overwhelming
Zdobądź wszystkie zestawy koralików modlitewnych. / Acquire all sets of prayer beads.

W grze jest aż 33 koralików do zdobycia. Zdecydowaną większość z nich znajdziesz w centralnym miejscu świątyni, na ołtarzu. Pozostałe koraliki zdobędziesz za ukończenie gry, ukończenie gry po zebraniu wszystkich duchów lub wymienisz je za relikty u Nekomatów. Posiadane koraliki można sprawdzić w menu pauzy w zakładce Ekwipunek > Koraliki modl. Poniżej przedstawiam listę wszstkich koralików wraz z dopiskami odnośnie ich lokacji.

Lista koralików
Płomienne koraliki Świątynia Kirigaoka
Płomienne koraliki Świątynia Mikubo
Płomienne koraliki Świątynia Akitsu
Wietrzne koraliki Podczas rozdziału drugiego w misji „Śmiertelny labirynt”
Wietrzne koraliki Świątynia Hatsuike
Wietrzne koraliki Świątynia Kamio
Wodne koraliki Brama torii Kappagaike
Wodne koraliki Świątynia Toyoi
Wodne koraliki Świątynia Yamaki
Koraliki łucznika Świątynia Namahira
Koraliki łucznika Świątynia Morite
Koraliki łucznika Świątynia Matsumi
Koraliki talizmanu Brama torii na dachu budynku Momokane
Koraliki talizmanu Świątynia Shimokusa
Koraliki dobrobytu Świątynia Chishima
Astralne koraliki Muzyczny nekomata „Ukończ 3 zadania”
Astralne koraliki Nekomata – miłośnik lalek „Ukończ 6 zadań”
Astralne koraliki Archeologiczny nekomata „Ukończ wszystkie zadania”
Koraliki nasycenia Brama torii na dachu budynku Hirajuku
Koraliki nasycenia Świątynia Tatsui
Koraliki nasycenia Świątynia Sakano
Koraliki ukrycia Świątynia Noto
Koraliki samoobrony Figlarny nekomata „Ukończ 3 zadania”
Koraliki samoobrony Antyczny nekomata „Ukończ 5 zadań”
Koraliki samoobrony Nekomata – kolekcjoner netsuke „Ukończ wszystkie zadania”
Koraliki wyczuwania duchowej aury Brama torii na dachu budynku Saihama
Koraliki wyczuwania duchowej aury Świątynia Hitani
Koraliki śledcze Świątynia Shiratsuki
Koraliki śledcze Świątynia Onten
Koraliki śledcze Świątynia Hirokawa
Koraliki wytrzymałości Nagroda za ukończenie gry po zebraniu 100% duchów
Koraliki cienia Nagroda za ukończenie gry po zebraniu 100% duchów
Koraliki transmisyjne Nagroda za ukończenie gry

 

braz Bezkresny duch / Boundless Spirit
Zdobądź maksymalną liczbę lalek katashiro. / Acquire the maximum number of katashiro.

Lalki katashiro wykorzystywane są w procesie transmisji duchów. Początkowo zaczynamy grę z dziesięcioma lalkami, a maksymalna liczba którą możemy posiadać to 50. Kilka lalek otrzymasz za misje lub wymienisz na relikty u Nekomatów. Natomiast o wiele łatwiejszym sposobem jest kupno lalek w sklepach spożywczych – kosztują one 3000 za sztukę.

 

braz Miłośnik zwierząt / Animal Lover
Pogłaszcz zwierzę. / Pet an animal.

Ulice Shibui są wyludnione, jednak ciągle błąkają się po nich samotne koty i psy. Aby zdobyć trofeum podejdź do dowolnego zwierzaka, a następnie naciśnij .

 

braz Fotograf amator / Amateur Photographer
Użyj po raz pierwszy trybu zdjęcia. / Use Photo Mode for the first time.

Tryb zdjęcia odnajdziesz w menu po naciśnięciu . Trofeum wpadnie natychmiastowo po uruchomieniu go.

 

braz Ducha nie skradniesz / You Wouldn’t Steal a Spirit
Ochroń co najmniej 3 kostki odosobnienia w jednej walce. / Successfully protect at least 3 Containment Cubes in a single battle.

Trofeum pomijalne

Podczas eksploracji miasta napotkasz losowe wydarzenie, polegające na obronie kostek odosobnienia przed Przybyszami. Zdecydowanie rekomenduje wykonywać tę czynność za każdym razem, gdy tylko zauważysz ją w pobliżu – duchy zdobyte w ramach tego wydarzenia potrzebne są do ukończenia gry na 100%. Niestety po zdobyciu 10 tysięcy duchów w ramach tego eventu, przestanie się on pojawiać na mapie, co może doprowadzić do problemu wbiciem trofeum. Obrona sama w sobie jest dość łatwa, przeciwnicy często są skupieni na kostce, dzięki czemu można użyć na nich natychmiastowego oczyszczenia. Jednak jeśli zauważysz, że masz z tym problem, to polecam zrobienie jakiegoś zapasowego zapisu gry i w razie potrzeby powtórzyć ochronę trzech kostek.

 

braz Nie ma powodów do zmartwienia / Don’t Worry About It
Wyciągnij omikuji „Daikyo”. / Pull a „Daikyo” omikuji.

Omikuji to pewnego rodzaju loteria (miejsca z omikuji znajdują się w niektórych świątyniach i są oznaczone na mapie specjalną ikonką), dzięki której po uiszczeniu niewielkiej opłaty losowane jest błogosławieństwo – niektóre z nich ułatwiają rozgrywkę, inne zaś ją utrudniają. Twoim zadaniem będzie wylosowanie najrzadszego losu „Daikyo” (powoduje on spadek życia do 1 PŻ), którego szansa na wylosowanie to zaledwie 1%. Niewiele więc przygotuj się na delikatny grind. Zapisz grę, wyciągnij los, a w razie potrzeby wczytaj ponownie zapis. Powtarzaj do skutku i powodzenia.

 

braz Razem lepiej / Better Together
Połącz się z powrotem z KK po trafieniu atakiem odcinającym. / Fuse back with KK after being hit by a severance attack.

Niektóre ataki Przybyszów sprawią, że Akito zostanie oddzielony od KK, co wiąże się również z utraceniem umiejętności tkania. Należy wtedy wrócić i za pomocą z powrotem połączyć się ze swoim „pomocnikiem”. Trofeum jest niepomijalne, jedno obowiązkowe rozłączenie czeka na nas w misji fabularnej.

 

braz Koniec odwiedzin / Visiting Hours Are Over
Pokonaj każdy rodzaj Przybysza. / Defeat every type of Visitor.

W grze czeka na gracza 23 Przybyszów. Opisywanie ich lokacji nie ma większego sensu, ponieważ na wszystkich z nich natkniesz się podczas rozgrywania misji lub swobodnej eksploracji. Natomiast warto zwrócić szczególną uwagę na dwóch przeciwników: Nieszczęśnika i Zapomnianego. Wyglądają oni jak małe dzieci w płaszczu przeciwdeszczowym i parasolką. Aby uzyskać wpis do bazy danych o tych przeciwnikach należy pokonać ich szybkim oczyszczeniem, co wymaga zakradnięcia się niepostrzeżenie. Jeśli zostaniemy zauważeni, to przeciwnik wezwie innych Przybyszów do walki, a sam zniknie. Zwróć uwagę na ten fakt, bo o ile przeciwnicy pojawiają się na mapie nawet po ukończeniu gry w 100%, to i tak odszukanie tych dwóch typów (ze względu na losowy spawn) może być frustrujące. Poniżej znajdziesz listę wszystkich Przybyszów, których spotkasz w grze. Szczegółowe informacje o nich można przeczytać w menu pauzy w zakładce Baza danych > Postacie.

Lista Przybyszów

Deszczowiec
Nieprzyjemny przechodzień
Deszczowa nożowniczka
Łowca cieni
Nieustępliwy przechodzień
Wściekły
Uczennica nieszczęścia
Uczeń cierpienia
Lśniaca tancerka
Lament
Papierowa lalka
Przewodnik
Marionetka
Nieszczęśnik
Zapomniany
Wędrowiec
Kuchisake
Karmazynowa Kuchisake
Shiromuku
Sojutsuki (boss w rozdziale 2)
Byotara (boss w rozdziale 3)
Tsuchigumo (boss w rozdziale 5)
Hanngon (boss w rozdziale 6)

 

braz Łamacz serc / Heartbreaker
Pokonaj Przybysza, wyrywając mu rdzeń. / Defeat a Visitor by pulling out its core.

Patrz trofeum „braz Łamacz dusz„.

 

braz Łamacz dusz / Soul Breaker
Pokonaj 50 Przybyszów, wyrywając im rdzenie. / Defeat 50 Visitors by pulling out their cores.

Po odpowiednim osłabieniu przeciwnika odsłania on swój rdzeń, który Akito może wyrwać przytrzymując . Przeciwnika można dobić bez wyrywania rdzenia, ale ta mechanika jest bardzo istotna, gdyż dzięki niej gracz odzyskuje HP i amunicje, więc wykorzystywana jest wystarczająco często, aby wyrwać rdzeń 50 razy.

 

braz Za jednym zamachem / One Fell Swoop
Pokonaj jednocześnie co najmniej 5 Przybyszów, wyrywając im rdzenie. / Defeat at least 5 Visitors simultaneously by pulling out their cores.

Trofuem wymaga odsłonięcia 5 rdzeni, a potem wyrwania ich jednocześnie. Najprościej zrobić to po zdobyciu umiejętności Synchronizacji (+), będziemy wtedy otoczeni wystarczającą liczbą przeciwników. Użycie wspomnianej synchronizacji powinno odsłonić kilku przeciwników, w razie potrzeby szybko odsłon rdzenie u pozostałych, a następnie przytrzymaj . W przypadku problemów z trofeum, możesz również spróbować użyć talizmanu odsłonienia (do kupienia w każdym sklepie spożywczym). Dodatkowo jedna z umiejętności „Ujawnienie rdzenia – przedłużenie” pozwala wydłużyć czas ujawnienia rdzenia aż 2.5 krotnie, co również jest niezwykle pomocne.

 

braz Nie ma mocnych / Couldn’t Take the Heat
Pokonaj jednocześnie co najmniej 3 Przybyszów, detonując czerwony kryształ eteru. / Defeat at least 3 Visitors simultaneously by detonating a red ether crystal.

Czerwone kryształy eteru jak można się domyślić powodują wybuch na sporym obszarze. Obrażenia są na tyle silne, że potrafią zabić większość podstawowych Przybyszów znajdujących się w zasięgu, jednak w zależności od poziomu trudności polecam najpierw ich osłabić dowolnym tkaniem.

Tak wygląda czerwony kryształ eteru.

 

braz Cichy zabójca / Silent Kill
Pokonaj łącznie 200 Przybyszów za pomocą szybkiego oczyszczenia. / Defeat a total of 200 Visitors using Quick Purge.

Szybkie oczyszczenie to opcja cichego zabójstwa Przybyszów. Aby go dokonać wystarczy podejść od tyłu do nieświadomego przeciwnika, a następnie nacisnąć . Pamiętaj o skradaniu, dzięki któremu łatwiej podejść wrogów, jednak są oni na tyle głupi, że przy dużej wprawie nauczysz się to robić przy pełnym sprincie. Szybkie oczyszczenie również można zabijając od tyłu Przybyszów pod wpływem talizmanu ogłuszenia lub dobijając leżących przeciwników po wykupieniu umiejętności „Pochwycenie rdzenia z powalonych wrogów”.

 

braz Łucznik / Take a Bow
Pokonaj łącznie 50 Przybyszów za pomocą łuku. / Defeat a total of 50 Visitors using the bow.

Łuk pojawia się podczas drugiego rozdziału. Aby go dobyć należy wybrać go z koła broni lub nacisnąć . Jest to silna broń, która podstawowych przeciwników zabija jednym uderzeniem. Strzały do łuku można kupić w każdym sklepie spożywczym lub znaleźć podczas eksploracji świata. Warto starać się celować w głowę, ponieważ takie strzały są potrzebne w ramach kolejnego trofeum.

 

braz Celuj w głowę / Go For the Eyes
Pokonaj łącznie 20 Przybyszów strzałem w głowę. / Defeat a total of 20 Visitors with headshots.

Łuk opisałem przy okazji opisu trofeum „braz Łucznik„. W tym przypadku jednak nie chodzi konkretnie o strzały w głowy.

 

braz Snajper / Sniper
Pokonaj Przybysza strzałem w głowę z odległości co najmniej 40 m. / Defeat a Visitor with a headshot from a distance of at least 40m.

To trofeum może być trochę męczące, niby chodzi o jeden strzał, ale odległość jest duża i dodatkowo należy trafić w głowę. Dodatkowo strzała podczas lotu opada w zależności od przebytej odległości, więc należy uwzględnić to podczas celowania. Najpierw zacznij od znalezienia odpowiedniego przeciwnika – najlepiej gdyby to był podstawowy Deszczowiec. Warto też by wytypowana ofiara stała w miejscu lub ruszała się na niewielkim obszarze. Następnie oddal się na odpowiednią odległość – do wyznaczenia 40 metrów możesz użyć mapy i własnego znacznika. W tym miejscu warto o zapis gry, dzięki któremu będzie można wczytać grę ponownie i powtarzać strzał do woli. Wyceluj, uwzględnij trajektorie strzały, strzel i ciesz się trofeum (lub wczytaj zapis jeśli jest taka potrzeba).

 

braz Stój, łajzo / Freeze, Scumbag
Pokonaj szybkim oczyszczeniem łącznie 10 Przybyszów będących pod wpływem talizmanu ogłuszenia. / Defeat a total of 10 Visitors with Quick Purge while they are held by a Stun Talisman.

Użyj talizmanu ogłuszenia (wybierz go z koła broni) na jednym wrogu lub grupce, a następnie zabij go od tyłu za pomocą . Talizmany po odblokowaniu można kupić w każdym sklepie spożywczym.

 

braz Żywopłoty górą! / A Shrubbery!
Pokonaj szybkim oczyszczeniem łącznie 3 Przybyszów, ukrywając się w krzakach talizmanu zarośli. / Defeat a total of 3 Visitors with Quick Purge while hiding in bushes created by a Thicket Talisman.

Używając talizmanu zarośli na pewnym obszarze pojawią się krzaki, które ukryją nas przed wzrokiem przeciwników. Ta mechanika nie działa najlepiej, więc nie zdziw się że zamiast 3 zabójstw będziesz potrzebował paru więcej. Najłatwiej to zrobić zakradając się od tyłu do przeciwnika, będąc tuż za jego plecami wybrać talizman z koła broni, a następnie dokonać szybkiego oczyszczenia za pomocą . Talizmany po odblokowaniu można kupić w każdym sklepie spożywczym.

 

braz Na widoku / Left Yourself Open
Pokonaj łącznie 10 Przybyszów, wyrywając ich rdzenie po odsłonięciu ich za pomocą talizmanu ujawnienia. / Defeat a total of 10 Visitors by ripping out their cores after exposing them with an Exposure Talisman.

Talizman ujawnienia powoduje natychmiastowe odsłonięcie rdzenia. Wybierz go z koła broni i wykorzystaj na jednym bądź wielu przeciwnikach, a następnie wyrwij ich rdzenie przytrzymując . Talizmany po odblokowaniu można kupić w każdym sklepie spożywczym.

 

braz Mistrz blokowania / Master of Blocking
Wykonaj łącznie 30 perfekcyjnych bloków. / Perform a total of 30 Perfect Blocks.

Perfekcyjny blok polega na wciśnięciu przycisku odpowiadającego za blok () tuż przed uderzeniem. Udany blok rozpoznasz po charakterystycznej animacji i odrzuceniu przeciwnika na pare kroków. Dodatkowo perfekcyjny blok redukuje 100% obrażeń (zwykły blok nie jest aż tak skuteczny). Trofeum powinno wpaść naturalnie, jeśli będziesz używał tej mechaniki, w innym przypadku prokuruj walki i skup się na wykonywaniu perfekcyjnych obron.

 

braz Synchronizacja / In Sync
Wykonaj łącznie 10 synchronizacji. / Wire In a total of 10 times.

Synchronizacja to atak specjalny, który Akito otrzymuje pod koniec drugiego rozdziału. Po wciśnięciu + fala uderzeniowa odrzuca przeciwników, Twoje ataki stają się szybsze, a amunicja się odnawia. Aby móc użyc tego ataku, należy najpierw wypełnić pasek zwany poziomem harmonizacji (znajduje się on w prawym dolnym rogu ekranu) – wskaźnik ten uzupełnisz wykonując szybkie oczyszczenie lub wyrywając rdzenie.

 

braz Chodzenie w powietrzu / Walking on Air
Użyj kotwiczki i szybuj w powietrzu przez co najmniej 10 sekund. / Grapple and glide to remain in the air for at least 10 seconds.

Trofeum można wbić na dwa sposoby. Pierwszy z nich wymaga znalezienia dwóch tengu blisko siebie, a następnie należy przyciągnąć się do jednego, nie puszczając płynnie przejsć do szybowania, a w ostatnim kroku użyć kolejnego tengu do przedłużenia lotu do wymaganych 10 sekund. Drugi sposób wydaje się być o wiele łatwiejszy jednak wymaga posiadania następujących umiejętności:

 • Szybowanie
 • Wydłużone szybowanie
 • Wydłużone szybowanie (do 5 sekund)
 • Kotwiczka
 • Kotwiczka – przywołanie tengu

Następnie należy udać się na wysoki budynek np. wieżowiec Shibuya Kagerie znajdujący się w rejonie Świątyni Kuo. Budynek ma windę, dzięki której łatwo można dostać się na 24 poziom. Będąc już w odpowiednim miejscu należy użyć kotwiczki na krawędzi budynku, a potem szybować w powietrzu tak, by po skończeniu szybowania spaść do samej ulicy (co powinno wydłużyć czas w powietrzu do wymaganych 10 sekund). Poniższy filmik w krótki sposób przedstawia drugi sposób (trofeum wpadło w momencie swobodnego spadania po szybowaniu).

 

braz Rozrzutność / Big Spender
Wydaj łącznie 1 000 000 jedn. meiki. / Spend a total of 1,000,000 meika.

Trofeum wpadnie naturalnie podczas platynowania gry. Kupno notatek czy magatam od Nekomatów, które są niezbędne do ukończenia gry w 100% kosztują wystarczająco dużo i sprawią, że będziesz potrzebował wydać zdecydowanie więcej niż 1 milion.

 

braz Pobożność / Pious
Włóż łącznie 10 000 jedn. meiki do skrzynek na ofiary. / Put a total of 10,000 meika into offering boxes.

Skrzynki na ofiary możesz znaleźć w niektórych świątyniach (są one oznaczone na mapie). Dzięki modlitwie możesz na przykład odsłonić pozycję posążków Jizo lub tanuki z czego pewnie skorzystasz. Życzenie kosztuje 100 lub 500 meiki, co oznacza że wystarczy 20 razy skorzystać ze skrzyni aby zdobyć to trofeum.

 

braz Tsukimi w samotności / Lonely Tsukimi
Poświęć co najmniej 30 sekund na podziwianie Księżyca. / Spend at least 30 seconds looking at the moon.

Spójrz na księżyc i patrz na niego przez 30 sekund. Księżyc znajdziesz na niebie (to typowe miejsce, w którym znajduje się księżyc), jeśli go nie widzisz, to prawdopodobnie zasłania go jakiś budynek.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.|
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.