Groundhog Day: Like Father Like Son – Poradnik do trofeów

 

Groundhog Day: Like Father Like Son to ciekawe podejście do formuły pętli czasu, znanej z klasycznego filmu z początku lat dziewięćdziesiątych. Oprócz typowych dla wirtualnej rzeczywistości minigierek, dostajemy też ciekawą fabułę i interesującą listę trofeów. Pozycja godna polecenia zarówno dla fanów filmu, jak i dla łowców, chcących rozszerzyć swoją kolekcję pucharów w VR.

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 5-10 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x13 x26
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Krok po kroku:

Wszystkie trofea w Groundhog Day można odblokować podczas pierwszego, głównego przejścia gry. Nie wszystkie są związane z fabułą i niektóre wymagają robienia rzeczy, które nie popchną jej to przodu, więc wydaje mi się, że więcej sensu może mieć zostawienie ich sobie na koniec. Nawet po ukończeniu gry i odblokowaniu wszystkich ‘dobrych’ opcji dialogowych można tak poprowadzić konwersacje, żeby odegrać poszczególne scenki i lokacje w nieoptymalny sposób. Zazwyczaj sprowadza się to do odczekania chwili, aż wszystkie chmurki z odpowiedziami znikną. Gra interpretuje takie zachowanie tak, jakbyśmy danej opcji nie odblokowali. Poniżej przedstawiam listę lokacji oraz opcjonalne trofea, jakie można w nich zdobyć. Pokazuję też, jakie opcje dialogowe należy wybrać (lub pominąć), żeby odblokować daną ścieżkę fabularną po zakończeniu całej gry. Szczegóły jak dane trofeum odblokować opisane są w głównej części poradnika oraz oznaczone opisem lokacji, np. [Kuchnia]. Pozostałe trofea związane są z fabułą.

 

Sypialnia Philabraz Phil 1 – Radio 0, braz Morning Wood, braz From the Other Side, zloto Legendary Procrastinator

Każdy dzień zaczyna się od pobudki w łóżku Phila. Każde z trofeów powyżej możesz odblokować w dowolnym momencie gry, wybierając w ustawieniach telefonu opcję restartu dnia.

 

Kuchniabraz Like a Chicken, braz The Final Touch

Aby móc pokręcić się po kuchni w domu Connorsów najlepiej NIE zamawiać śniadania w restauracji. Jeśli jednak to zrobisz, podczas rozmowy z mamą możesz też wybrać ostatnią opcję i zostać przez jakiś czas w kuchni.

 

Pierwsza wizyta w parkubraz Brute Force, braz Plastic Surgery, braz Daddy Issues, braz Armed to the Teeth

Aby pracować nad rzeźbą w parku musisz wcześniej zamówić śniadanie w restauracji. Zrób to w sypialni zaraz po tym, jak się obudzisz. W zależności od tego, czy potrzebujesz trofeum braz Brute Force, czy nie, musisz albo zostać w kuchni i zjeść jarmuż, albo nie. Decydujesz o tym podczas rozmowy z mamą. Wybierając zieloną opcję od razu przeniesiesz się do parku i zamkniesz sobie drogę do odblokowania tego konkretnego trofeum.

 

Spotkanie przed restauracjąBrak opcjonalnych trofeów.

 

Alejkabraz Witness Me!

Aby dostać się do alejki po zakończeniu gry musisz rano zamówić śniadanie w restauracji, nie skończyć rzeźby w parku podczas pierwszej wizyty oraz przeczekać opcję dialogową o tańcu Sary i Neda podczas spotkania przed restauracją. Gdy pojawią się inne opcje dialogowe na temat Sary, możesz wybrać dowolną białą z nich, po czym wybrać opcję pójścia do alejki zamiast na ceremonię.

 

Druga wizyta w parku Groundhogs in the Sky, braz Bullseye, srebro Hasta la Vista Baby, braz Party Pooper

Jedynym trofeum, które wymaga trochę wysiłku jest Groundhogs in the Sky. Aby móc je odblokować musisz NIE wykonać poprawnie rzeźby podczas pierwszej wizyty w parku, a następnie powiedzieć mamie, żeby to Ned wygłosił przemówienie podczas rozmowy przy rzeźbie. W tym czasie Phil będzie mógł zjeść kilka pączków. Pozostałe trofea wymagają, aby to Phil wygłosił przemówienie do końca. Nie ma znaczenia jak do tego doprowadzisz i czy sama przemowa będzie poważna, czy nie. Ważne, aby powiedzieć cokolwiek i zacząć strzelać koszulkami.

 

Restauracjasrebro Dancing King

Tańczenie z Philem jest częścią fabuły, ale jest duża szansa, że uda Ci się popchnąć historię do przodu bez odblokowania tego trofeum. Aby móc spróbować swoich sił ponownie podczas spotkania z Nedem i Sarą przed restauracją nie wspominaj o ich sekretnym tańcu – przeczekaj tę opcję dialogową. Następnie, po przemówieniu w parku podczas rozmowy z bratem, wybierz opcję udania się do restauracji, a nie do hotelu.

 

Bar hotelowyzloto World Peace, braz Grog, braz Tequila Works, braz The Best Bartender in Pittsburgh, braz Wasted!

Jeśli nie odblokujesz wszystkich trofeów ‘barowych’ za pierwszym razem, możesz tam wrócić wykonując po drodze następujące kroki. Upewnij się, że John i Sophie pójdą razem na koncert (dzieje się to automatycznie każdego dnia po zakończeniu gry). Podczas spotkania z Nedem i Sarą przed restauracją przypomnij im o ich tańcu. Na koniec dnia, gdy podejdziesz do Sary przy barze NIE wybieraj opcji ‘przepraszam’, tylko przeczekaj ten dialog. Po kilkunastu sekundach rozmowa wróci do stanu z wcześniejszego etapu gry i Phil stanie przed barem.

 

Poradnik:

platyna Like Father Like Son
Collect all the trophies.

Ponad 40 pucharków w drodze do platyny. Oprócz tańczenia z Nedem, nie spotkają Was raczej szczególne wyzwania.

 

braz This is fine
See the fire at Gobbler’s knob.

Trofeum związane z fabułą. Pożar w parku powinien się rozpętać podczas Twojej pierwszej wizyty w tym miejscu po nieudanej ceremonii.

 

braz Time Loop 101
Prevent Sophie from crashing the minivan.

Trofeum związane z fabułą. Aby Sophie nie rozbiła samochodu, musisz przygotować jej napój na śniadanie. Patrz opis trofeum srebro La Vegana.

 

braz The Joy of Living
Convice Ned to help Sarah.

Trofeum związane z fabułą. Jedynym sposobem na przekonanie Neda, jest zatańczenie z nim sekretnego tańca. Nie musisz zrobić tego perfekcyjnie, chociaż przyda się to do trofeum srebro Dancing King. Jeśli po zakończeniu sceny w restauracji na ekranie między scenami zobaczysz opcję restartu minigry, oznacza to, że nie udało Ci się wykonać ruchów tanecznych wystarczająco dobrze i Ned nie pomoże córce. Tańcz tak długo, aż opcje dialogowe o pomocy staną się dostępne, a na ekranie między scenami nie będzie opcji restartu minigry.

 

srebro Graffiti Legend
Impress John with your graffiti.

Trofeum związane z fabułą. Na początku Phil nie będzie najlepszym graficiarzem, lecz po każdej próbie malowania w alejce z Johnem wybieraj opcję restartu minugry na ekranie między scenami. Po kilku podejściach John będzie zachwycony Twoją sztuką i fabuła zostanie popchnięta do przodu.

 

srebro Better with a friend
Help Sophie and John to meet each other.

Trofeum związane z fabułą. W trakcie gry dowiesz się o tym, że mama Phila ma bilety na koncert zespołu, którym interesuje się Sophie. Dziewczyna nie będzie miała tylko z kim iść, lecz po przekonaniu Johna, że jesteś dobrym graficiarzem, Phil zaproponuje, żeby dzieciaki wybrały się na koncert razem.

 

braz I know Kungfuccino
Learn how to fix the coffee machine.

Trofeum związane z fabułą. Podczas jednej z pierwszych wizyt w restauracji pogadaj z kelnerką i naucz się od niej naprawiać ekspres do kawy poprzez serię minigierek.

 

srebro Eat, Pray and Cappuccino
Make a great cappuccino for Jake.

Trofeum związane z fabułą. Następnego ranka po tym, jak nauczysz się naprawiać ekspres, podejdź do maszyny w domu i napraw ją. Najpierw połącz rurkami czerwone, żółte i niebieskie zawory. Następnie ustaw trzy segmenty w środku maszyny tak, aby zachować ciągłość rurek tego samego koloru. Potem zamknij ekspres i pokrętłem z lewej strony staraj się utrzymać przez jakiś czas wskazówkę na zielonym polu. Gdy maszyna będzie gotowa, zobaczysz obrys kubka na tacce. Weź kubek z góry i połóż go na tacce, po czym wlej do niego kawę.

 

srebro The Most important meal of the day
Make a good breakfast for your family.

Trofeum związane z fabułą. Po tym, jak przygotujesz napój dla Sophie, musisz też przyrządzić śniadanie dla całej rodziny. W skład śniadania wchodzą :

 • dwa tosty (włóż chleb do tostera i pociągnij za wajchę),
 • dwa jajka sadzone (wbij na patelnię, włącz palnik i czekaj, aż się zrobią),
 • trzy kawałki bekonu (połóż na włączonej patelni i czekaj, aż się zarumienią),,
 • dwa naleśnik (wlej masę naleśnikową na włączoną patelnię i podpiecz obie strony).

 

braz World Peace
Toast to World Peace.

[Bar hotelowy] Trofeum to możesz odblokować podczas spotkania z Sarą w barze hotelowym, kiedy Phil będzie zabawiać się w barmana. Po przygotowaniu drinka, z dostępnych opcji do wzniesienia toastu wybierz ‘World Peace’. Drink, który musisz przygotować Sarze składa się ze zmieszanej Tequili i soku cytrynowego na dolnej warstwie i likieru truskawkowego na górnej. W kolejnych próbach wystarczy wlać jej kieliszek białego wina.

 

srebro A night to Remember
Play a nice song with the guitar for Sarah.

Trofeum związane z fabułą. Po przeproszeniu Sary w barze hotelowym Phil usiądzie z gitarą na scenie i zagra jej piosenkę. Nie jestem pewien, czy jakość gry wpływa na odblokowanie trofeum. Mi udało się za pierwszym razem zdobyć trzy gwiazdki i wystarczyło to do przejścia dalej.

 

srebro I Got You Babe
Apologize to Elise.

Trofeum związane z fabułą. Gdy Phil doprowadzi już wszystkie sprawy do końca, kolejnego ranka podczas codziennej rozmowy z Elise przez telefon pojawi się opcja przeproszenia i jej. Wybierz ją, aby odblokować to trofeum.

 

srebro A Family in Stone
Finish the statue as your father wanted.

Trofeum związane z fabułą. Przez wiele wczesnych wizyt w parku Phil będzie pracował nad rzeźbą ojca. W końcu dowie się wszystkich informacji na temat tego, czego jego mama od niej oczekuje i stworzy dzieło doskonałe. Przy ciosaniu kamienia uważaj, aby tylko odłamywać rzeczy zewnętrzne, nie niszcząc środka. Jeśli jakiś element nie chce odpaść po lekkim dotknięciu narzędziami, oznacza to, że nie jest gotowy na to, aby odpaść.

 

braz At 8:02, We Let it Go
Learn about old man Collins.

Trofeum związane z fabułą. Po stworzeniu perfekcyjnej rzeźby mama Phila zabierze go do alejki i opowie historię dotyczącą jej męża, a Ty zdobędziesz wtedy kolejne trofeum fabularne.

 

srebro From the Heart
Make an honest speech at the ceremony.

Trofeum związane z fabułą. Pod koniec gry, przy kolejnym podejściu do przemowy, Phil zrezygnuje z pokazywania slajdów i powie coś od siebie, od serca, a na Twoim koncie pojawi się ten puchar.

 

zloto Live Another Day
Get to tomorrow.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je, gdy w końcu uda Ci się przełamać pętlę czasu.

 

braz Swiss Cheese
Complete Flashback: Time.

Trofeum związane z fabułą. Będzie Twoje po obejrzeniu jednej ze scenek z przeszłości z ojcem Phila.

 

braz Mix-Tape
Complete Flashback: Tape.

Trofeum związane z fabułą. Będzie Twoje po obejrzeniu jednej ze scenek z przeszłości z ojcem Phila.

 

braz Train set
Complete Flashback: Community.

Trofeum związane z fabułą. Będzie Twoje po obejrzeniu jednej ze scenek z przeszłości z ojcem Phila.

 

braz Fortune Cookie
Complete Flashback: Paternity..

Trofeum związane z fabułą. Będzie Twoje po obejrzeniu jednej ze scenek z przeszłości z ojcem Phila.

 

srebro Kite
Complete Flashback: Death.

Trofeum związane z fabułą. Będzie Twoje po obejrzeniu jednej ze scenek z przeszłości z ojcem Phila.

 

braz Bullseye
Hit a pigeon with a T-Shirt.

[Druga wizyta w parku] Podczas strzelania koszulkami w parku, ustrzel jednego z latających gołębi, aby odblokować to trofeum.

 

braz Phil 1 – Radio 0
Break the alarm clock.

[Sypialnia Phila] Po przebudzeniu, podnieś radio z nocnej szafki i walnij nim mocno w łóżko albo ścianę, aby je rozwalić i zdobyć ten puchar.

 

braz Brute Force
Eat all the kale at the kitchen and punch the statue.

[Kuchnia + Pierwsza wizyta w parku] Zjedz z lodówki wszystkie cztery listki jarmużu. Następnie, gdy będziesz przy rzeźbie w parku, ściśnij pięść i walnij w rzeźbę. Ta się rozpadnie, a Ty odblokujesz kolejne trofeum.

 

srebro La Vegana
Make a Zen Smoothie for Sophie.

Trofeum związane z fabułą. Podczas pierwszych scen w kuchni włóż do blendera i zmieszaj następujące składniki:

 • dwa listki jarmużu z lodówki,
 • jedną marchewkę,
 • jedną kostkę lodu,
 • mleko migdałowe.

Po kłótni z ojcem Sophie przyjdzie do kuchni i uspokoi się, gdy zobaczy swój ulubiony napój śniadaniowy.

 

braz Like a Chicken
Eat something with no hands.

[Kuchnia] Połóż jakikolwiek składnik na blacie w kuchni (np. marchewkę), a następnie przybliż do niej głowę bez używania rąk. Gdy Phil ugryzie przekąskę, trofeum będzie Twoje. Możesz to zrobić na dowolnej powierzchni albo nawet próbować wyjeść coś prosto z miski na blacie.

 

srebro Groundhogs in the Sky
Try out all different doughnuts in Gobbler’s Knob.

[Druga wizyta w parku] Aby odblokować to trofeum potrzebne będzie kilkakrotne podejście do tej sceny. Za każdym razem, gdy zjesz pączka, Phil zacznie widzieć różne dziwne rzeczy, a dodatkowo pączki zaczną znikać. Za jednym razem uda Ci się ugryźć dwa, góra trzy z nich. Powtarzaj scenę, jedząc kolejne pączki do czasu odblokowania tego pucharu.

 

braz Witness Me!
Paint your face with a spray.

[Alejka] Podczas tworzenia graffiti psiknij sobie sprayem w twarz.

 

srebro Dancing King
Ace the Ryerson Shuffle dance.

[Restauracja] Nie jestem w stanie do końca powiedzieć, jak bardzo dobrze trzeba zatańczyć z Nedem jego taniec, aby odblokować to trofeum. Jak widać na filmiku poniżej, ja na pewno popełniłem trochę błędów, ale puchar wpadł. W zależności od tego jak dobrze Ci pójdzie, po zakończonym tańcu Ned wypowiada różne kwestie. Gdy usłyszysz “I think you are sick!” trofeum będzie Twoje. O sukcesie poszczególnych ruchów decyduje kolor rąk Neda po ich wykonaniu. Im więcej ‘złotych’ rąk zobaczysz i usłyszysz, tym lepiej.

 

zloto Groundhog Obsession
Collect all groundhog cards.

W grze znajduje się siedem kart, po jednej w każdej lokacji:

 1. Sypialnia Phila. W pokoju z gitarą na drewnianej belce pod sufitem. Możesz ją zrzucić piłką albo jednym z trofeów z półki nad monitorem.
 2. Kuchnia. Karta znajduje się w piekarniku. Ja miałem problem, żeby ją dosięgnąć przy normalnej kalibracji VR. Pomogło zresetowanie pozycji gogli, gdy trochę podniosłem głowę. Wtedy mogłem schylić się niżej niż normalnie.
 3. Spotkanie przed restauracją. W miejscu, w którym zaczyna się ta scena na ziemi z lewej strony leży moneta. Podnieś ją, a następnie odwróć się i przeteleportuj się do skrzynki z gazetami. Włóż monetę i otwórz skrzynkę. Wyciągnij z niej kartę.
 4. Druga wizyta w parku. Podczas strzelania koszulkami zwróć uwagę na wielkiego kartonowego świstaka z prawej strony. Jest do niego przyczepiona karta. Strzel w niego, a karta podleci do pudła z koszulkami, skąd możesz ją łatwo podnieść.
 5. Restauracja. Gdy będziesz mieć dostęp do szafy grającej, podejdź do niej i wybierz piosnkę C24. Następnie porozmawiaj z kelnerką, która da Ci schowaną kartę.
 6. Alejka. Otwórz pokrywę kubła na śmieci, na którym stoi radio. Karta znajduje się w kuble.
 7. Bar hotelowy. Karta znajduje się w lodówce z cytrynowymi napojami niealkoholowymi. Wyjmij kilka butelek, żeby ją zobaczyć.

 

braz Plastic Surgery
Break the statue’s head.

[Pierwsza wizyta w parku] Nic dodać, nic ująć. Wybierz jedno z narzędzi i ryj nim głowę rzeźby, dopóki się nie rozleci.

 

braz Daddy Issues
Destroy the whole statue.

[Pierwsza wizyta w parku] Pójdź krok dalej w porównaniu z poprzednim trofeum i rozwal całą rzeźbę. Może to zająć chwilę, ale cierpliwe rycie albo cięcie poszczególnych jej części zrobi robotę.

 

braz Armed to the Teeth
Use 2 different tools at the same time at the statue.

[Pierwsza wizyta w parku] Aby przyspieszyć sobie zdobywanie poprzedniego trofeum i zdobycie kolejnego, do rozwałki użyj dowolnych dwóch narzędzi na raz.

 

braz From the Other Side
Listen to the seançe.

[Sypialnia Phila] Ustaw radio na częstotliwości jak pokazano na zrzucie poniżej i posłuchaj audycji przez jakiś czas, dopóki nie odblokujesz trofeum.

 

braz Grog
Shake 4 or more ingredients in the shaker.

[Bar hotelowy] Prosta sprawa. Wlej do shakera cztery dowolne płyny, zamknij naczynie i potrząśnij nim, a trofeum będzie Twoje.

 

srebro Hasta la Vista Baby
Shoot a T-shirt to everyone who wants it.

[Druga wizyta w parku] Podczas strzelania koszulkami, trafiaj je po kolei we wszystkie osoby, które do Ciebie machają. Zwróć uwagę, że część z nich chowa się za kartonowymi świstakami lub za kartkami trzymanymi przez osobę przed nimi. Jest też kilka dzieci, które są podnoszone przez rodziców raz na jakiś czas. Musisz w nie trafić, kiedy są w górze.

 

braz Tequila Works
Serve tequila to Sarah at the bar in the hotel.

[Bar hotelowy] Przygotowując drinka dla Sary, zaserwuj jej czystą Tequilę (żółta butelka z czaszką).

 

braz Party Pooper
Shoot every balloon at the Gobbler’s Knob.

[Druga wizyta w parku] Podczas strzelania koszulkami weź na cel wszystkie balony w parku. Jeśli wystrzelasz je wszystkie, to trofeum będzie Twoje.

 

braz The Final Touch
Finish the snowman.

[Kuchnia] Podejdź do blatu w kuchni i podnieś marchewkę. Następnie otwórz okno, wychyl się i rzuć nią w bałwana. Jeśli marchewka przyczepi się do jego głowy, trofeum będzie Twoje. Jeśli nie, podnieś kolejną i spróbuj ponownie.

 

braz The Best Bartender in Pittsburgh
Juggle with the bottles on the bar.

[Bar hotelowy] Podczas przygotowywania drinka w hotelu podnieś dowolną butelkę, rzuć nią w powietrze i złap drugą ręką. To powinno wystarczyć do odblokowania pucharu. Jeśli nie, weź dwie butelki i spróbuj je równocześnie przerzucić z jednej ręki do drugiej.

 

braz Morning Wood
Start a day with good cheer.

[Sypialnia Phila] Zaraz po przebudzeniu podnieś z szafki nocnej magazyn ze skąpo odzianą kobietą, aby odblokować Philowi namiocik, a sobie trofeum.

 

zloto Legendary Procrastinator
Score 30 free throws in the basket one morning.

[Sypialnia Phila] W pokoju z monitorem i gitarą usiądź na piecyku gitarowym. Pod prawą ręką znajdziesz pudełko z chusteczkami. Wyrywaj po jednej chusteczce i rzucaj do kosza przed sobą. Musisz celnie rzucić 30 razy, aby zdobyć ten puchar.

 

braz Wasted!
Get totally wasted.

[Bar hotelowy] Przyrządzając drinki Sarze, wypij (za) dużo dowolnego alkoholu. Gdy Phil zacznie wymiotować i urwie mu się film, Ty zyskasz to trofeum.Groundhog Day: Like Father Like Son

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!