Harry Potter i Magiczny Quiz – Opinia

3/5

Czekam z niecierpliwością na list z Hogwartu, ale niestety sowa transportująca przesyłkę utknęła na granicy brytyjsko-francuskiej z powodów –  nazwijmy to: covidowo-brexitowych i braku aktualnego przeglądu. Mogę jednak liczyć na czarodziejów z Rebela, którzy z pomocą świstoklika i Proszku Fiuu dostarczyli przesyłkę z magiczną zawartością – grą elektroniczną Harry Potter i Magiczny Quiz.  Moi drodzy potteromaniacy – różki w dłoń, podgrzewamy kociołki, otwieramy Standardowa księgę zaklęć, stopień 1 Mirandy Goshawk na stronie 30 i rozpoczynamy wielki test Standardowych Umiejętności Magicznych (w skrócie SUMy). Czeka na was ogromna liczba magicznych i nietuzinkowych pytań z zakresu transmutacji, obrony przed czarną magią, eliksirów, historii magii i wielu innych! Wielki Magiczny Quiz wiedzy o świecie czarodziejów czas zacząć! Na najlepszych z najlepszych czeka Puchar Domów.

Harry Potter i Magiczny Quiz  to prosta w obsłudze zabawka elektroniczna z tysiącem pytań PRAWDA/FAŁSZ na temat zagadnień ze świata czarodziejów, czarownic i mugoloznastwa. W heksagonalnym, sporym, idealnie niemieszczącym się na półce kartonowym pudełku znajdujemy grę i instrukcję. Zabawka ma kształt wspomnianego heksagonu, w kolorze ciemnego złota, z sześcioma podświetlanymi przyciskami: cztery w kolorach domów Hogwartu (dalsza informacja tylko dla mugoli): czyli Gryffindor (czerwony), Ravenclaw (niebieski), Hufflepuff (żółty) i Slytherin (zielony) oraz dwa w kolorze złota i srebra, dzięki którym udzielamy odpowiedzi.

By zacząć magiczną przygodę wystarczy włączyć przycisk ON, który znajduje się pod spodem zabawki, włożyć baterie (3xAA, są już w komplecie jednak mają słabą pojemność i wystarczą na krótko) i wypowiedzieć sekretne zaklęcie niewerbalne. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów, a w nagrodę otrzymujemy Puchar Domów. Każdy gracz startuje z pulą 200 punktów – za błędne odpowiedzi Dyrektor odejmuje nam 20 punktów, za poprawne zaś otrzymamy ich 10. Instrukcja jest praktycznie zbędna, gdyż lektor (Dyrektor Szkoły) przeprowadzi nas przez zawiłe meandry magii i czarodziejstwa. Po uruchomieniu gry wybieramy „nasz dom” oraz poziom trudności (łatwy/zaawansowany).

Rozgrywka prowadzona jest przez dwie tury: odpowiedzi udziela gracz wskazany przez dyrektora, następnie gramy w trybie kto pierwszy, ten lepszy. Gra pozwala na powtórzenie/pominięcie pytania albo chwilowe zatrzymanie rozgrywki. Najważniejszą rzeczą jest jednak pula pytań, którą oferuje gra. Jest ich około tysiąc i w większości dotyczą filmów – a nie książek. I tutaj mam drobne zastrzeżenia, bo w wielu aspektach odpowiedzi znacząco mogą się różnić. Czytałam zarówno książki, jak i oglądałam filmy, więc w przy pewnych pytaniach po prostu miałam wątpliwości. Zagadki są jednak dosyć proste zarówno w trybie podstawowym jak i zaawansowanym. Dyrektor może zapytać nas o pełne imię i nazwisko Księcia Półkrwi, do kogo należy ropucha, kot albo szczur, o efekty zaklęć czy sposób ucieczki z Banku Gringotta. Oczywiście na wszystkie pytania odpowiadamy prawda/fałsz. Magiczny Quiz dostarczy nam około 15-20 minut świetnej, familijnej zabawy. Możemy się bawić w gronie do 4 osób (albo podzielić się na drużyny). Z uwagi na liczbę i różnorodność pytań, zaserwowana rozgrywka nie jest monotonna czy nudna. Rozegrałam na razie ok. 20 rozgrywek i podczas zabawy żadne pytanie się nie powtórzyło.

Zabawka jest bardzo solidnie wykonana, z dobrego tworzywa, przyciski się nie odkształcają i ogólnie wszystko świeci – jak oczy bazyliszka. Opakowanie mogłoby być mniejsze, „standardowo” kwadratowe, by wygodniej przechować grę na półce. Jeżeli chodzi natomiast o minusy Magicznego Quizu to przede wszystkim kieruje zarzut do pytań opartych jedynie na filmach, co może trochę drażnić fanów książkowych. Ton głosu Dyrektora i jego „powolne” odczytywanie pytań czy powtarzalne reakcje na nasze odpowiedzi na dłuższą metę mogą trochę irytować (przydałby się osobny przycisk POMIŃ!) . Dużym mankamentem jest poziom głośności – którego niestety nie da cię zmniejszyć (gra jest naprawdę bardzo głośna). Sama rozgrywka przebiega jednak bardzo przyjemnie, szybko, nie nuży, nie jest monotonna i jest świetnym rozwiązaniem dla fanów Harrego, dzieci i ich rodziców. 

Ogólnie chłonę każdy produkt sygnowany logiem HP i niezmiernie cieszy mnie to, że Rebel zdecydował się wydać grę w Polsce, bo elektronicznej gry quizowej brakowało ostatnio na rynku. Quiz polecam przede wszystkim dzieciakom zafascynowanym serią i potteromaniakom. Wiek na pudełku sugeruje przewdział od 8+, jednak młodsze dzieci równie świetnie będą się bawiły (przetestowane na sześcioletnim organizmie żywym). Gra sprawdziła się też na „tematycznej” imprezie wśród mugoli. Gry wypuszczane na licencji często zawodzą i są „skokiem na kasę”, ale Magiczny Quiz to zdecydowanie najlepsza gra z pytaniami o tej tematyce, solidnie wykonana i godna polecenia. Korzystając z okazji wspomnę o świetnych grach planszowych osadzonych w tym samym uniwersum: dwuosobowa naparzanka zaklęciami „Obrona przed Czarną Magią” (Rebel) oraz gra w trybie kooperacyjnym: Harry Potter: Howarts Battle (Rebel).

 

Dla kogo?

 • 8+ (wiek sugerowany),
 • dla lubiących gry z pytania, typu quiz / prawda i fałsz,
 • liczba graczy: 2-4 (nic nie stoi na przeszkodzie grać solo albo drużynowo),
 • czas rozgrywki:  ok. 15-20 minut.

 

Grę kupisz TUTAJ!

 

Grę udostępnił wydawca:
HARRY POTTER I MAGICZNY QUIZ

OPIS GRY : Harry Potter i Magiczny Quiz to gra, w której fani opowieści o małym czarodzieju będą mieli okazję zabłysnąć wiedzą na temat znanych bohaterów i wydarzeń. W pudełku znajdziecie mechanizm, który głosem dyrektora Hogwartu poprowadzi Was przez całą rozgrywkę: przedstawi zasady, odczyta pytania oraz przypilnuje przestrzegania reguł. Waszym zadaniem będzie wyłącznie udzielanie odpowiedzi, jednak uważajcie – każda pomyłka będzie Was sporo kosztowała!

 • WYKONANIE
 • REGRYWALNOŚĆ
 • LOSOWOŚĆ
 • PRZYJEMNOŚĆ Z GRY
 • STOSUNEK CENA/JAKOŚĆ
 • INTERAKCJA
 • TRUDNOŚĆ
OCENA
3.3

PODSUMOWANIE:

” Quiz polecam przede wszystkim dzieciakom zafascynowanym serią i potteromaniakom. Kapitalna rozgrywka dla rodziny i znajomych.”