KHOLAT – Poradnik do trofeów

 

KHOLAT to gra komputerowa wyprodukowana przez polskie studio IMGN.pro, będąca połączeniem horroru z modnymi ostatnio symulatorami spaceru. Fabułę gry oparto na prawdziwym wydarzeniu – tragedii na Przełęczy Diatłowa. Zimą 1959 roku grupa dziewięciu rosyjskich alpinistów wyruszyła na wyprawę w północną część gór Ural. Ekspedycja zakończyła się mrocznie – ciała jej uczestników odnaleziono na zboczu Cholat Sjakl, nieopodal porzuconego obozowiska. Większość zmarła z wyziębienia. Dodatkowo niepokojący był fakt, że namiot został rozcięty od środka, jak gdyby alpiniści musieli błyskawicznie stamtąd uciekać w środku nocy. Do dziś nie znana jest prawdziwa przyczyna tragedii.

Podczas gry przyjdzie nam samotnie poruszać się po tajemniczym, wzbudzającym niepokój, niegościnnym obszarze. Przemierzając mroźne tereny przyjdzie nam zbierać notatki dotyczące nieszczęśliwych wydarzeń dotyczących wspomnianej wyżej ekspedycji. Będziemy musieli orientować się trochę w terenie, bo na mapie nigdy nie ma zaznaczonej naszej pozycji. Musimy sami w oparciu o charakterystyczne miejsca orientować się gdzie dokładnie jesteśmy. Korzystanie z mapy wiąże się też z ryzykiem, bo z uwagi na brak aktywnej pauzy tracimy z oczu teren przed nami, a nie jesteśmy w tym miejscu sami. W grze wykorzystano narzędzie dostosowujące czynniki odpowiedzialne za atmosferę grozy do poczynań gracza, dzięki czemu cały czas graczowi towarzyszy poczucie zagrożenia.

 

Informacje ogólne:

  • Trudność zdobycia 100%: 3/10
  • Czas potrzebny na zaliczenie 100%: 11-15 h
  • Trofea offline: 15 (13 , 1 , 1)
  • Trofea online: 0
  • Minimalna liczba przejść: 1
  • Zalecana ilość przejść: 2-3
  • Trofea do pominięcia:  Koniec wszystkich rzeczy,  Czy to szaleństwo?,  Surwiwalowiec
  • Zabugowane trofea: Brak

 

 

Krok po kroku:

Jeśli planujemy wbić 100% polecałbym obrać kilka kroków. Można co prawda ogarnąć wszystko za jednym przejściem, ale zepsujemy sobie wtedy atmosferę.

KROK I (opcjonalny) – ukończenie gry.

Na początek polecam po prostu cieszyć się gęstym, mrocznym klimatem jaki oferuje nam KHOLAT. Znajdziemy tu wszystkie główne notatki, poznamy obszar i zaznajomimy się z produkcją.

Zdobyte trofea:

Świt Boga Kości
Dziwne światła na niebie
Cierpienie za nic
…i nastanie nicość
Znikąd nadziei
Najgroźniejsza z gier
Poświęcony
Krąg życia
W imię Ojca
Zdarzenie

KROK II – ukończenie gry z zebraniem wszystkich notatek

Tym razem polecam skupić się na przejściu gry zbierając wszystkie notatki. Z uwagi na większą ilość łażenia łatwiej jest o zgon, dlatego nie polecam jednoczesnego wbijania tu trofeum Surviwalowca. Przy okazji odblokujemy wszystkie safespoty, zbadamy jaskinię oraz dziwną akcję w bunkrze.

Zdobyte trofea:

Koniec wszystkich rzeczy
Grotołaz
Czy to szaleństwo?
Obieżyświat

KROK III – ukończenie gry bez zgonu

Ostatnim krokiem ku zdobyciu 100% jest przetrwanie całej gry nie ginąc ani razu. Gdy będziemy mieli już dwukrotne przejście za sobą powinniśmy sobie spokojnie poradzić. Pamiętajmy, aby z rozwagą używać latarki. Istotne też, że jedynym sposobem na uniknięcie zgonu jest ucieczka. Warto jednak poruszać się ostrożnie i powoli. Po więcej wskazówek zapraszam do opisu ostatniego pucharka.

Zdobyte trofea:

Surwiwalowiec

 

 

Poradnik:

 

braz Świt Boga Kości / Dawn of the Bone God
Zdobycie notatki na tronie / You’ve collected a note in the throne area

Trofeum związane z wątkiem głównym, niemożliwe do przeoczenia. Naszym głównym zadaniem będzie zebranie wszystkich notatek w kluczowych miejscach tajemniczego obszaru. Notatka znajduje się na mapie 7″N 52″E.

 

braz Dziwne światła na niebie / Strange lights in the sky
Zdobycie notatki na radarze / You’ve collected a note in the radar station area

Trofeum związane z wątkiem głównym, niemożliwe do przeoczenia. Naszym głównym zadaniem będzie zebranie wszystkich notatek w kluczowych miejscach tajemniczego obszaru. Notatka znajduje się na mapie 62″N 47″E.

 

braz Cierpienie za nic / Suffering for no reason
Zdobycie notatki w jaskini / You’ve collected a note in the cave area

Trofeum związane z wątkiem głównym, niemożliwe do przeoczenia. Naszym głównym zadaniem będzie zebranie wszystkich notatek w kluczowych miejscach tajemniczego obszaru. Notatka znajduje się na mapie 44″N 83″E.

 

braz …i nastanie nicość / …and there will be nothing
Zdobycie notatki w spalonym lesie / You’ve collected a note in the burned forest area

Trofeum związane z wątkiem głównym, niemożliwe do przeoczenia. Naszym głównym zadaniem będzie zebranie wszystkich notatek w kluczowych miejscach tajemniczego obszaru. Notatka znajduje się na mapie 45″N 81″E.

 

braz Znikąd nadziei / There is no hope
Zdobycie notatki przy drzewie / You’ve collected a note in the tree area

Trofeum związane z wątkiem głównym, niemożliwe do przeoczenia. Naszym głównym zadaniem będzie zebranie wszystkich notatek w kluczowych miejscach tajemniczego obszaru. Notatka znajduje się na mapie 43″N 95″E.

 

braz Najgroźniejsza z gier / The most dangerous game
Zdobycie notatki w chacie / You’ve collected a note in the hunters cabin area

Trofeum związane z wątkiem głównym, niemożliwe do przeoczenia. Naszym głównym zadaniem będzie zebranie wszystkich notatek w kluczowych miejscach tajemniczego obszaru. Notatka znajduje się na mapie 66″N 72″E.

 

braz Poświęcony / Sacrificed
Zdobycie notatki przy ołtarzu / You’ve collected a note in the altar area

Trofeum związane z wątkiem głównym, niemożliwe do przeoczenia. Naszym głównym zadaniem będzie zebranie wszystkich notatek w kluczowych miejscach tajemniczego obszaru. Notatka znajduje się na mapie 54″N 61″E.

 

braz Krąg życia / Circle of life
Zdobycie notatki przy kamienym kręgu / You’ve collected a note in the circle area

Trofeum związane z wątkiem głównym, niemożliwe do przeoczenia. Naszym głównym zadaniem będzie zebranie wszystkich notatek w kluczowych miejscach tajemniczego obszaru. Notatka znajduje się na mapie 37″N 62″E.

 

braz W imię Ojca / In the name of the Father
Zdobycie notatki w cerkwi / You’ve collected a note in the church area

Trofeum związane z wątkiem głównym, niemożliwe do przeoczenia. Naszym głównym zadaniem będzie zebranie wszystkich notatek w kluczowych miejscach tajemniczego obszaru. Notatka znajduje się na mapie 51″N 30″E.

 

braz Zdarzenie / The Incident
Dotarcie do namiotu w ostatnim levelu / You’ve reached the tent

Trofeum związane z wątkiem głównym. Po zdobyciu wszystkich kluczowych notatek wracamy do kamiennego kręgu. Tam następuje przejście do ostatniego aktu gry. Naszym zadaniem będzie dotrzeć przez mrok do namiotu. Wystarczy tylko iść widoczną na śniegu ścieżką i nam się uda.

 

srebro Koniec wszystkich rzeczy / The end of all things
Za odblokowanie zakończenia po zdobyciu wszystkich notatek / You’ve unlocked the real ending

W grze oprócz zbierania notatek w miejscach charakterystycznych obiektów przyjdzie nam także odnajdować mniej istotne notatki porozrzucane po całym obszarze. Gdy zbliżamy się do notatki usłyszymy dźwięk falującego na wietrze papieru. Dość trudno jest jednak samodzielnie odnaleźć wszystkie notatki, więc polecam wspomóc się poniższym filmikiem. Sam z niego korzystałem i jestem zadowolony.

 

 

braz Grotołaz / Speleologist
Za pełną eksplorację jaskini / You’ve explored the cave

Dość niejasne trofeum. Nie chodzi bowiem o każdą dostępną w grze jaskinie, a o kompleks w którym można odnaleźć notatkę. Musimy przemierzyć każdą odnogę. Polecam sobie zostawić to na koniec po przejściu gry, gdyż wtedy będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że natkniemy się na grasujące tam istoty. Poniżej pomocny filmik ukazujący dokładnie przejście każdym z tuneli.

 

 

braz Czy to szaleństwo? / Is it madness?
Za odblokowanie akcji w bunkrze / You’ve unlocked the incident in the bunker

Trofeum można łatwo przeoczyć. Gdy dojdziemy do bunkra (zniszczonej wieży radiowej) po notatkę przyjdzie nam zejść schodami do niedużego kompleksu pomieszczeń. W pewnym momencie przemierzania korytarza usłyszymy dźwięk zbliżającego się zagrożenia. Aby odpalić wymaganą do trofeum akcję musimy odwrócić się i spojrzeć w stronę niebezpieczeństwa zanim zaczniemy uciekać. Gdy uciekniemy od razu stracimy możliwość zdobycia tego trofka i będziemy musieli od początku gry tu jeszcze raz dojść. Poniżej filmik, którym sam się posłużyłem, aby zdobyć ten trofek.

 

 

braz Obieżyświat / Globetrotter
Za odblokowanie wszystkich safespotów / You’ve unlocked all safe spots

Saffespoty to namioty w którym możemy zapisać grę i między którymi możemy korzystać z opcji szybkiej podróży. Lokalizacja wszystkich namiotów znajduje się w filmiku pod pucharkiem srebro Koniec wszystkich rzeczy.

 

zloto Surwiwalowiec / Survivalist
Gdy gracz nie zginie ani razu. / You’ve survived!

Najtrudniejsze trofeum w grze, choć i tak nie powinno nam za bardzo utrudnić zdobycia 100%. Polecam je sobie zostawić na sam koniec jako dodatkowe przejście. Będziemy wtedy już świadomi, gdzie może czyhać na nas niebezpieczeństwo. Polecam nie używać latarki, chyba, że jest naprawdę niezbędna. Światło przyciąga ICH. W przypadku spadnięcia w przepaść możemy się poratować wciśnięciem . Jeśli zdążymy przed ekranem z informacją o śmierci to możemy wczytać poprzedni zapis. W przypadku zgonu z udziałem istot raczej się nam nie uda, bo ekran zgonu jest wręcz natychmiastowy. Polecam od siebie po zdobyciu każdej kluczowej notatki zgrywać save na pendrive. I w razie zgonu go użyć. Ja miałem to szczęście, że ani razu nie musiałem z tego korzystać, ale co szkodzi być ubezpieczonym. Oszczędzicie sobie czasu przechodzenia gry od samego początku. Pierwszym miejscem wymagającym ostrożności jest jaskinia. Najtrudniejszym zaś i najbardziej niebezpiecznym obszarem jest droga z wieży radiowej do kościoła. Tam po drodze można spotkać najwięcej wrogich istot. Poniżej wrzucam filmik dotyczący tegoż trofeum. Ja osobiście dałem sobie radę sam, bo wcześniej już 2 razy ukończyłem grę, ale jak komuś pomoże to nie zaszkodzi pokazać.