New Tales from Borderlands – Poradnik do trofeów i osiągnięć

by
31 grudnia 2022
1

 

Wszystko na Netflixie obejrzane… Subskrypcja Disney + wygasła… Wieczory długie, a Ty nie masz co ze sobą zrobić? Hmm… A gdyby tak stworzyć opowieść na własnych zasadach? Brzmi nieźle, prawda? A gdyby to był storyteller? W dodatku ze starymi znajomymi z Borderlands? Hę? 😉

Jak to bywa z Borderlandsami – jedni pokochają, drudzy znienawidzą. Choćby za humor nie dla każdego, czy też za „komiksowy” wygląd świata. Powiem tak – nie jestem fanką gier typu storytellers, bo zwyczajnie mnie nużą, ale jednak ta gra ma w sobie „to coś”, dzięki czemu chce się iść dalej i dalej, wzbudza ciekawość i niejednokrotnie uśmiech na twarzy. A tego właśnie często poszukujemy, prawda? Piękna w swojej prostocie, a jednak zawikłana. Niby wiemy co się dalej wydarzy, a jednak nas zaskoczy.

No i… To by było na tyle, jeśli chodzi o pierwsze przejście… Każde kolejne to ciąg powtarzających się dialogów, których nie można ominąć, więc troch nieładnie ze strony twórców (szczególnie jeśli chodzi o trofeum związane z pięcioma zakończeniami zloto You Played This Before?).

Moim zdaniem ta platyna jest dla super cierpliwych graczy. Podejmiesz wyzwanie? Zapraszam! A ja przy okazji delikatnie ułatwię drogę ku platynie…

 

[poll id=”227″]

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Czas do zdobycia platyny: 20 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox8 x4 x14
 • Liczba trofeów offline: 26
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1 (+powtórzenia epizodu 5. + grind $)
 • Trofea możliwe do przeoczenia: 0 (można powtórzyć każdy rozdział z epizodów)
 • Zglitchowane trofea: 0

 

Krok po kroku:

UWAGA, w poradniku mogą pojawić się drobne spoilery, choć starałam się, żeby było ich jak najmniej.

 • W menu głównym znajdziesz 4 miejsca na zapis gry, co może nieco ułatwić sprawę (możemy duplikować istniejące zapisy) – prawy dolny róg głównego ekranu . Warto z tego skorzystać po zakończeniu aktu 2. oraz 5., gdyż musimy bacznie pilnować „skateboard ratingu”.
 • Po każdym epizodzie możemy sprawdzić nasze odpowiedzi, relacje pomiędzy bohaterami oraz zdobyte figurki Vaultlander (EXTRAS).
 • Skup się od samego początku gry przede wszystkim na znajdźkach (figurkach) oraz na wyżej wspomnianym – skateboard ratingu.

Jednak polecam ukończyć grę najpierw „po swojemu”, aby poznać bohaterów, historię i nieco rozgrywki. Podczas kolejnego przejścia możesz trochę przyspieszyć przejście wyłączając czasowe zadania w opcjach gry (settings/ gameplay/ quick time event difficulty – NONE). Dla ułatwienia można również wyostrzyć widok przedmiotów, z którymi można wykonać interakcję (settings/ gameplay/ high contrast outline – ON).

Zakończenia opowieści potrzebne do zdobycia trofeum zloto You Played This Before?, są w trakcie testowania. Z kolei trofeum srebro Not Dolls. Action Figures! jest z tym powiązane.

Za wszelkie niedogodności przepraszam. Jeśli posiadasz jakiekolwiek wskazówki, zachęcam do komentowania.

 

Poradnik:

platyna Total Tale Told / Totalna opowieść
Collect all other trophies. / Zbierz pozostałe trofea.

Gratulacje! 🙂

 

zloto From Zeroes… / Od zera… 100
Complete Episode 1. / Ukończ 1. epizod.

Trofeum niemożliwe do pominięcia.

 

zloto Shard Snatchers / Porywacze odłamków 100
Complete Episode 2. / Ukończ 2. epizod.

Trofeum niemożliwe do pominięcia.

 

zloto Our Lucky Winner / Nasz szczęśliwy zwycięzca  100
Complete Episode 3. / Ukończ 3. epizod.

Trofeum niemożliwe do pominięcia.

 

zloto The Shardmenstration / Odłamkomonstracja 100
Complete Episode 4. / Ukończ 4. epizod.

Trofeum niemożliwe do pominięcia.

 

zloto …To Heroes / … Do bohatera 100
Complete Episode 5. / Ukończ 5. epizod.

Trofeum niemożliwe do pominięcia.

 

srebro New Business / Nowy biznes 25
Finish the game with a good skateboard rating. / Ukończ grę z dobrą oceną deskorolki.

Podczas epizodu 2. przyjaciel L0U13 wprowadzi specjalny program dla naszej „drużyny”, który ma pomóc w ukończeniu szalonej misji. Będzie on oceniał zgranie zespołu. Trofeum wpadnie, kiedy nasz skateboard rating będzie wysoki (>80%) na koniec przygody.

Więcej o tym w opisie trofeum zloto You Played This Before?

 

srebro Not Dolls. Action Figures! / Nie lalki. Figurki kolekcjonerskie!  25
Collect every Vaultlander figure. / Zbierz wszystkie figurki Vaultlander.

W trakcie gry musimy skolekcjonować wszystkie figurki – znajdźki. Kiedy znajdziemy się w momencie, w którym możemy znaleźć którąś z nich, zaraz pod głównym zadaniem wyświetli się dodatkowa informacja. Kiedy jesteśmy tuż obok jednej z figurek, w górnym rogu, po lewej stronie pojawi się również komunikat  „Vaultlander Nearby”.

Warto również mieć na uwadze to, że niektóre z nich wygrywamy podczas „bitew”, które polecam wygrywać (jeśli Ci się nie uda, wyjdź z gry, a następnie ją kontynuuj, aby powtórzyć walkę) – zloto And Still Champion… .

Lokalizacje:

1) Epizod 1. /rozdział 2. – PHUONGbraz Each Sold Separately – Anu dostanie ją od asystentki w trakcie dialogu.

2) Epizod 1. / rozdział 3. – CLAPTRAP – Po wykonaniu zadania dla Paco dostaniemy od niego wyszukiwarkę Vaultlanders, dzięki której jesteśmy w stanie znaleźć kolejną figurkę znajdującą się w tej lokacji, a jest nią Claptrap. Leży w stercie śmieci, zaraz obok wózka z parasolką.

3) Epizod 1. / rozdział 3. – AMARA – W jogurciarn Frank, podczas wizyty Reby („pańci” z firmy ubezpieczeniowej) przy stolikach, zaraz obok wejścia do WC możemy wykonać interakcję z kupką gruzu. Rozbijając ją znajdujemy kolejną figurkę.

4) Epizod 2. / rozdział 3. – ZANE – 1/6 walk – Przy nieudanej próbie przejścia niepostrzeżenie przez most, z kieszeni Octavio wypadnie jedna z figurek. Żołnierz będzie chciał ją uczciwie zdobyć, a do walki wystawi figurkę Zane. Wystarczy, że wygramy walkę, a figurka będzie nasza! (Tutaj polecam wystawić do walki wcześniej znalezionego Claptrapa – „TRZY pieczenie na jednym ogniu” – mianowicie: figurka ZANE, braz Don’t Get Cocky oraz  braz Murderous Mascot Mayhem).

5) Epizod 3. / rozdział 2. – VASQUEZ  2/6 walk – Podczas przeszukiwania jogurciarni, na zapleczu stoi lodówka, w której czeka na nas nasz „znajomy” łaknący rewanżu. Chyba nie muszę dodawać, że musimy wygrać aby otrzymać od niego naszą kolejną figurkę, hę?

6) Epizod 3. / rozdział 6. – ROLAND – 3/6 walk – Przy „dobijaniu targu” w Morgue będziemy mieć chwilkę na rozejrzenie się po pomieszczeniu (kostnicy?). Po prawej stronie pobazgranej ściany, która rzuci nam się na pewno w oczy, znajdują się „lodówki”, a jedną z nich możemy otworzyć. W środku, któżby inny…? 😉

7) Epizod 4. / rozdział 4. – MAYA – Kiedy Anu wejdzie do laboratorium, będziemy mieć chwilę dla siebie. Na wprost stoi długie biurko, na którym znajdziemy figurkę.

8) Epizod 4. / rozdział 4. – BRICK 4/6 walk – W nowej jogurciarni Fran stoi skrzynia w kształcie bagażnika, a w niej… Zgadnij… 😉

9) Epizod 4. / rozdział 4. – MORDECAI – W tym samym momencie i pomieszczeniu, na ladzie stoi kasa, a w niej kolejna figurka.

10) Epizod 4. / rozdział 4. – MOZE  5/6 walk – Kiedy Fran wróci do sali balowej, natknie się po raz kolejny na „przyjaciela”.

11) Epizod 5. / rozdział 4. – HANDSOME JACK – 6/6 walk – W biurze Susan (ogromnym posągiem), po lewej stronie znajdziemy figurkę wskazaną (nieprzypadkowo 😉 ) dużym, czerwonym „X” na podłodze.

Jeśli wygrywaliśmy wszystkie walki, zaraz po tej powinniśmy zdobyć trofeum zloto And Still Champion…

12) Epizod 5. / rozdział 4. – KRIEG – Kiedy znajdziemy Anu i „nieznajomą”, musimy w pewnym momencie (dosłownie) zająć się nią – a więc wybrać opcję dialogową „[Tackle her]” .

OSTATNIE 4 FIGURKI ZDOBYWAMY ZA RÓŻNE ZAKOŃCZENIA GRY (wydaje się, że wpadają w przypadkowej kolejności niezależnie od tego, do których zakończeń doprowadzimy najpierw).

 

zloto Okay, Vain Much? / Okay, ile? 100
Obtain every cosmetic. / Zdobądź każdy przedmiot w garderobie.

Epizod 5. / rozdział 4. – po dotarciu do biura Susan, ZANIM ZROBISZ COKOLWIEK INNEGO, pozbieraj wszystkie skrzynki w pomieszczeniu. Następnie z lewej strony, po wejściu po schodach, znajdziesz ukryty pokój z kolejnymi skrzynkami i przebieralnią. Pootwieraj skrzynie, wykup co możesz, następnie opuść grę i wciśnij kontynuuj (nie – wykupione przedmioty nie znikną). Scena rozpocznie się ponownie od wejścia do biura, a skrzynie ponownie będą pełne $$$. I tak do skutku 😉

Przedmioty odblokowują się w trakcie gry, więc najlepiej wrócić tutaj, kiedy już odblokujemy pełną listę:

 • Anu
 • Octavio
 • Fran

 

braz You’re Not Naked / Nie jesteś goły/a 10
Obtain a cosmetic item. / Zdobądź przedmiot do garderoby.

Za zdobyte pieniądze, które znajdziemy podczas przeszukiwania obszarów, możemy wykupić skórki do postaci i ulepszone wersje ich przedmiotów. Wystarczy, że wykupisz jeden z nich, a pucharek będzie Twój.

 

braz Each Sold Separately / Każdy sprzedany osobno 10
Obtain a Vaultlander figure. / Zdobądź figurkę Vaultlander.

Trofeum niemożliwe do pominięcia, związane z fabułą.

Epizod 1. – Kiedy Anu próbuje uciec ze statku, Phuong wręczy jej figurkę.

 

braz Don’t Get Cocky / Nie bądź zarozumiały 15
Win a Vaultlanders battle. / Zwycięż bitwę Vaultlanders.

Trofeum wiązane z fabułą, gdyż w epizodzie 2.  musimy „wywalczyć” sobie przejście przez most, którego pilnuje jeden z żołnierzy Tediore. Będzie chciał zdobyć naszą figurkę. Wygrywając dostaniemy od niego figurkę Zane oraz udostępni przejście.

WARTO wystawić tutaj do walki figurkę Claptrapa (braz Murderous Mascot Mayhem).

Więcej szczegółów w srebro Not Dolls. Action Figures!

 

zloto And Still Champion… / I dalej zwycięzcą… 100
Win every Vaultlanders battle. / Zwycięż każdą bitwę Vaultlanders.

Musimy wygrać wszystkie walki. Jest ich 6, a za każdą zdobywamy figurkę. UWAGA! Tylko pierwsza z nich jest związana z fabułą. Pozostałe są powiązane ze znajdźkami i właśnie dlatego odsyłam Cię ponownie do pucharka srebro Not Dolls. Action Figures!

 

braz We’re In / Działamy 10
Complete a hack. / Zakończ hakowanie.

W grze mamy kilka okazji do shakowania kilku urządzeń

 • Epizod 1. / rozdział 3. – Przy budce z tacos NIE URUCHAMIAMY RADIA – najpierw skanujemy wszystkie postaci (srebro Super Trusting Friend! ) i rozmawiamy z nimi, a następnie wykonujemy zadanie dla Paco i podnosimy figurkę (srebro Not Dolls. Action Figures!). Potem możemy shackować RADIO. Jest to prosta mini gra z 3. etapami. Wystarczy je zaliczyć, a trofeum wpadnie.

lub

 • Epizod 3. / rozdział 3. – Kiedy dostaniemy się do siedziby Sink or Swim, będziemy mieli okazję shakować urządzenie jednego z konkurentów.

lub

 • Epizod 4. / rozdział 2. – Podczas ataku żołnierzy Tediore, Octavio będzie próbował ustawić nowe urządzenie.

 

braz Who Needs Keys? / Kto potrzebuje kluczy? 10
Perform a Super Science Slap. / Wykonaj Super Naukowy Klaps.

Wystarczy, że prawidłowo wskażemy punkty na urządzeniu, w które Anu musi uderzyć, aby je naprawić. Jest ich kilka:

 • Epizod 1. / rozdział 2. – Wystarczy, że znajdziemy, a następnie wskażemy () poprawnie miejsce na kruszec w „broni” TBD.

lub

 • Epizod 2. / rozdział 4. – Będziemy musieli ustawić nasze urządzenie podczas potyczki. Tym razem mamy do wskazania 2 miejsca (lufa oraz okrągły wyświetlacz)

lub

 • Epizod 3. / rozdział 2. – Po znalezieniu części w jogurciarni Fran,  urządzenie będzie potrzebowało „delikatnej pomocy” Anu 😉

lub

 • Epizod 4. / rodział 3. – W laboratorium naprawiamy Congripulizer, który na końcu potrzebuje „odrobinę siły na rozruch”…

 

braz Totally Intentional / Totalnie zamierzone 5
Fail an action for the first time. / Porażka w akcji po raz pierwszy.

Super proste trofeum. Wybieramy nieprawidłowy przycisk, puszczamy go za szybko lub nie wciskamy nic w jednym z czasowych zadań (np. w pierwszym, kiedy Anu wprowadza kod do sejfu).

 

braz You Rich Now! / Teraz jesteś bogaty/a! 5
Get the money from Sink or Swim. / Zdobądź pieniądze w Sink or Swim

Trofeum związane z fabułą. Niemożliwe do pominięcia (epizod 3. / rozdział 6.).

 

braz You Poor Now! / A teraz biedny/a! 5
Spend the money from Sink or Swim./ Wydaj pieniądze zdobyte w Sink or Swim

Trofeum związane z fabułą. Niemożliwe do pominięcia (epizod 4. / rozdział 2.).

 

braz Murderous Mascot Mayhem / Mordercza maskotka Mayhem 10
Win a Vaultlanders battle using the Claptrap figure. / Wygraj bitwę Vaultlanders używając do tego figurki Claptrapa.

Jak sama nazwa pucharka wskazuje, musimy wygrać walkę wystawiając do niej figurkę Claptrapa. Gdzie ją znaleźć? Odsyłam do srebro Not Dolls. Action Figures!

 

zloto You Played This Before? / Grałeś/aś w to wcześniej? 100
View every ending. / Zobacz każde zakończenie.

W grze można doprowadzić do 5 rożnych zakończeń:

 • Dobre zakończenia
  • Wszyscy przeżyli
 • Złe zakończenia (kiedy relacja jedna z osób jest poniżej 50%, a dwóch pozostałych powyżej)
  • Anu umiera
  • Fran umiera
  • Octavio umiera
 • Neutralne zakończenie
  • Umiera jedynie LOU13

W playliście kanału poniżej znajdziecie również wskazówki do trofeum związanym ze Skateboardem srebro New Business

Odsyłam Was na kanał użytkownika Ben-Gun, który zrobił kawał dobrej roboty i zgodził się na podzielenie się tym materiałem z Łowcami.

(THANKS MATE! 💙)

 

 

braz Hey, Thanks! / Ej, dzięki! 5
Watch the credits after finishing the game. / Obejrzyj napisy końcowe po ukończeniu gry.

Jak wskazuje opis, trofeum padnie po zobaczeniu napisów końcowych. Możemy to nieco przyspieszyć przytrzymując . Zajmie Ci to +/- 20min. Polecam obejrzeć je podczas pierwszego zakończenia gry.

 

srebro Mas, Por Favor / Ależ proszę 20
Wish for more tacos. / Poproś o więcej tacos.

 • Epizod 1. / rozdział 3. – Podczas strzelanki z żołnierzami Tediore, jeden z nich wymierzy w nas broń i zapyta o ostatnie słowo. Wtedy wybieramy opcję: „I wish I ate more tacos.”

lub

 • Epizod 2. / rozdział 4. – Jako Octavio będziemy mieć do wyboru „ostatnie zdanie”. Jedna z opcji będzie dotyczyła tacos.

lub

 • Epizod 4. / rozdział 3. – Po wejściu do strefy V.I.P, Octavio będzie miał do wyboru kilka opcji do skosztowania. Jedną z nich są tacos.

lub

 • Epizod 5. / rozdział 4. – Podczas dyskusji Octavio ze strażnikami będziemy mieć kolejną „tacosową” okazję.

 

braz Tale in the Toilet / Opowieści z toalety 5
Reach a Tale Over for the first time. / Zakończ opowieść po raz pierwszy.

Zdobywamy pucharek, kiedy jedna z postaci, w które się wcielamy ZGINIE. Możliwe jest to poprzez nieodpowiedni wybór odpowiedzi w  dialogach lub niewykonanie bądź nieprawidłowe wciśnięcie przycisków w trakcie czasowych zadań.

 • Dialog (Epizod 1. / rozdział 2.) – szansa pojawi się kiedy to Octavio wybierze się na „misję” z Lou13 (robotem zabójcą). Octavio zadzwoni do domofonu i wybieramy opcje:
 1.  „Pizza Delivery”
 2. „I’m part of a plot to kill you”

lub

 • Dialog (Epizod 1. / rozdział 2.) – gdy do jogurciarni pani Fran zawita FRANK zachowajmy spokój aż niepostrzeżenie (dla „klienta”) przejdziemy na zaplecze. Tam przy pierwszej okazji atakujemy go, a następnie NIE UNIKAMY ciosu.
 1. „That’s too much frogurt.”
 2. „You talk too much. [ATTACK].

lub

 • Epizod 4. daje nam kilka możliwości. Na przykład: po rozpoczęciu epizodu możemy zginąć z ręki żołnierzy Tediore. Później przez mamy okazję zakrztusić się tacos.

To tylko przykłady. Podczas gry będziemy mieć mnóstwo okazji, aby (niechcący) zginąć 😉

 

srebro Super Trusting Friend! / Super ufny przyjaciel! 20
Perform every background check. / Poszperaj w przeszłości każdego.

W tym wypadku musimy „przestalkować” kilka osób. Większość z nich znajduje się w pierwszym epizodzie. Anu korzysta z tej funkcji poprzez swoje Tech Goggles (), a jej brat Octavio z Echodexa ().

1) Epizod 1. – Rozpoczynając grę znajdujemy się na statku, w laboratorium Anu. To tam „odkrywamy” zdolność (Tech Google). Dzięki nim możemy przeskanować naszą asystentkę:

 • Phuong

2) Epizod 2. – Kiedy Octavio z towarzyszami dotrą do budki z tacos, będziemy mieli pełne ręce roboty. Pod żadnym pozorem NIE URUCHAMIAJ RADIA, dopóty nie przeskanujesz wszystkich możliwych postaci:

 • L0U13
 • Paco
 • Radon
 • Danielle

3) Epizod 4. – (Związane z fabułą) Octavio zeskanuje:

 • Bivingtona

4) Epizod 5. / rozdział 4. – W biurze Susan znajdziemy nowy ECHOdex i dzięki niemu będziemy mogli przeskanować:

 • L0U13
 • Brock
 • Fran

Brawo! 🙂

 

braz Those Were the Days… / Kiedyś to było… 5
Win the retro battle. / Wygraj retro bitwę.

Epizod 5. / rozdział 4. – rozpoczyna się właśnie od tej gry. Musimy ją wygrać.

Pierwsza opcja jest obojętna, w drugiej wybieramy „ATTACK” (oczywiście nie muszę pisać, że musimy wykonać poprawnie sekwencje wyskakujące na ekranie?).

Kolejna natomiast to „ASSIST”, jeśli zależy nam na trofeum braz Bring Back the Butt!

Ostatnia sekwencja to K.O, gratuluję! 🙂

 

braz Bring Back the Butt! / Dawaj z powrotem ten tyłek! 5
Summon the Sexy Intern. / Wezwij Sexy Intern.

Trofeum jest związane z retro grą opisaną powyżej. Podczas walki, w pewnym momencie musimy wybrać opcję „ASSIST”. Zerknij na braz Those Were the Days….

 

braz You Got the Goods, Kid / Masz to coś, dzieciaku 10
Nail a perfect, sexy dance. / Daj pokaz perfekcyjnego, seksownego tańca.

Epizod 4. / rozdział 2.

Fran zatrudni nowego pracownika, który przedstawi wszystkim swoje „atuty”. Jest to kolejna minigra. Wystarczy, że prawidłowo wykonamy sekwencję .

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.