Project CARS 2 – Poradnik do trofeów

 

Project CARS 2 to kolejna część cyklu gier taktujących o sportach motorowych stworzona przez Slightly Mad Studios znanego z między innymi takich tytułów jak Need for Speed Shift, czy Test Drive: Ferrari Racing Legends.

Gra powstała przy wsparciu graczy korzystając z platformy World of Mass Development. Produkcja cechuje się dużym naciskiem na realizm doświadczenia zaskarbiając sobie szacunek weteranów gatunku, ale jednocześnie jest bardzo otwarta także na początkujących graczy. Względem poprzedniej odsłony zwiększono zawartość tras i lokacji, co przełożyło się na ponad 130 tras i 180 samochodów dostępnych w 28 kategoriach wyścigowych. Pojawiły się nowe konkurencje motorowe jak Rallycross, czy IndyCar. Poprawiony został także aspekt techniczny. Zdecydowanie lepiej prezentuje się między innymi jazda na deszczu, która w poprzedniej odsłonie była przesadzona. Nie sposób pominąć ładnej warstwy graficznej potęgowanej dodatkowo różnymi dostępnymi warunkami pogodowymi. Reasumując jest to tytuł godny sprawdzenia spragnionym wyścigowej kariery graczom.

PRZEGLĄD:

 • Trudność zdobycia platyny: 3/10
 • Czas na zaliczenie platyny: 30-50h
 • Trofea offline: 36 (25 x, 8 x, 3 xzloto)
 • Trofea online: 11 (9x, 1 x, 1 x)
 • Minimalna liczba przejść: Każdy szczebel kariery, kilka dodatkowych wyścigów, 350 wyścigów online
 • Zalecana liczba przejść: Zobacz kolejność wybierania zawodów kariery w mapie przejścia
 • Trofea do pominięcia:  Od zera do bohatera
 • Zbugowane trofea: Brak

MAPA PRZEJŚCIA:

Platyna w Project CARS 2 do trudnych nie należy. Trzeba jedynie poświęcić na nią trochę czasu, a i to nie jakoś nadzwyczajnie dużo. Przede wszystkim musimy mieć baczność na pucharek zloto Od zera do bohatera, bo jest to jedyna możliwa do przeoczenia rzecz w grze. Poniżej sprezentuję optymalny sposób przechodzenia gry pozwalający oszczędzić nam trochę czasu.

KROK I – Kariera

Proponuję naszą przygodę zacząć właśnie od kariery. Jest to główny tryb gry, gdzie tworzymy naszego kierowcę i podpisujemy kontrakty na kolejne zawody. Nim jednak podpiszemy pierwszy kontrakt proponuję odwiedzić opcje w menu głównym i dostosować sobie poziom asyst i pomocy towarzyszących jeździe. Parametrów jest naprawdę sporo i możemy sobie je dowolnie ustawić. Jeśli jesteśmy całkowitym nowicjuszem możemy spokojnie przejść nawet całą grę używając autohamowania. Gdy już ustawienia będziemy mieli za sobą polecam zająć się ustawieniem trudności naszych komputerowych przeciwników. Dokonujemy tego w menu kariery przed startem wyścigów. Wciskając  odpalimy opcje USTAWIENIA KARIERY. Tam za pomocą suwaków dostosujemy sobie poziom umiejętności przeciwnika oraz agresję przeciwników. Jeśli chcemy maksymalnie ułatwić sobie grę ustawiamy oba suwaki na zero. Kolejną istotną rzeczą jest długość serii. Każda seria ma do wyboru krótką, lub długą wersję. Przekłada się to na ilość wyścigów. Przełączamy między nimi za pomocą  . Jeśli chcemy przyspieszyć dane wyścigi wybieramy serię krótką. Następnie przed przystąpieniem do wyścigów możemy też regulować ilość okrążeń i włączać/wyłączać trening, klasyfikacje i inne specyficzne dla danej kategorii opcje.

Podczas przechodzenia kariery nie musimy kończyć każdej konkurencji. Przede wszystkim należy się skupić, aby przechodzić kolejno z 6 poziomu na 5, 4, 3, 2 i wreszcie 1, aby otrzymać pucharek zloto Od zera do bohatera. Ważne jest to aby po kolei wygrywać po jednych zawodach z danego poziomu. Poniżej prezentuję screen za jakie najlepiej zawody się zabrać. Wybór ich ma bowiem znaczenie dla innych trofeów, wiec przy okazji warto upiec kilka pieczeni na jednym ogniu.

 

Wybierając zawody w ten sposób oszczędzimy sobie czasu na wracanie się do poszczególnych zawodów.

 

Po ukończeniu pokazanej wyżej ścieżki będziemy musieli jeszcze przejechać kilka innych wyścigów w karierze oraz udać się na zawody zaproszeniowe i wyścigi konkretnych producentów.

KROK II – Online

Kolejną rzeczą będą pucharki z gry sieciowej. Na szczęście gra jest tak skonstruowana, że nie będziemy musieli korzystać z długiej ustawki. Większość można spokojnie ogarnąć samemu. Będziemy jedynie potrzebowali znajomego do pomocy przy pucharkach braz Co twoje, to moje oraz braz Dyrektor. Wszystkie pucharki szczegółowo opisałem poniżej, wraz ze sposobem na szybkie grindowanie wyścigów do rangi online oraz rangi B za bezkolizyjną jazdę.

KROK III – Pozostałe trofea

Po uporaniu się z pucharkami w karierze oraz online zostaną nam już tylko konkretne trofea związane z pozostałymi trybami i konkretnymi opcjami gry. Wszystko da się wbić szybko i przyjemnie. Nawet na najdłuższy pucharek w całej grze – srebro Samotność długodystansowca związany z przejechaniem 200 okrążeń w klasie IndyCar jest myk, aby nie musieć się nim martwić. Zapraszam do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

PORADNIK:


platyna Jeszcze jeden na drogę / One More For The Road
Zdobyto wszystkie pozostałe trofea / Earned all other trophies

Platynowe trofeum. Ostatnie odznaczenie świadczące o poświeceniu czasu grze 🙂

 

braz Początek / This Is The Start
Stworzono nowego kierowcę w trybie kariery i podpisano pierwszy kontrakt / Created a new driver in Career and signed your first contract


Pucharek związany z trybem kariery. Dostaniemy je zaraz na początku jak tylko stworzymy naszego kierowcę i podpiszemy swój pierwszy kontrakt w jednej z dyscyplin.

 

braz Hit sezonu / I’m Seasoned
Ukończono pierwszy sezon / Completed the first season


Kolejne trofeum związane z trybem kariery. Poprzez sezon rozumie się jedną z konkurencji do której podpisaliśmy kontrakt. Wpadnie jak ukończymy wszystkie wyścigi w jednej z dyscyplin 6 poziomu.

 

braz …a pojutrze po szutrze / Get That Dirt Off Your Shoulder
Z powodzeniem ukończono sezon rallycrossu / Successfully completed a Rallycross season


Rallycross to nowa dyscyplina pojawiająca się w serii. Są to wyścigi wyboistymi krótkimi torami. Warto zaznaczyć, iż są zauważalnie trudniejsze od pozostałych dyscyplin. Przeciwnicy zdecydowanie lepiej sobie tu radzą. Zdecydowanie zaleca się też, aby wybrać krótką serię w tej konkurencji. Tak czy siak czeka nas wielokrotne powtarzanie wyścigów na tym samym torze. Musimy wygrać wszystkie kwalifikacje oraz finały. Odradzam też wybór Rallycrossu na lodzie jeśli nie jesteśmy zaprawionymi kierowcami. Wygranie tam jest zdecydowanie najtrudniejsze.

 

braz Mistrz Indy / Best Indy World
Zdobyto mistrzostwo Indycar / Became an Indycar Champion


Mistrzostwa Incycar znajdują się na końcu drogi kariery w konkurencjach poziomu 1. Wygranie ich będzie też potrzebne do pucharka srebro Potrójna korona. Odradzam, aby w karierze robić te mistrzostwa na pełnym dystansie 200 okrążeń do pucharka srebro Samotność długodystansowca, gdyż w trybie wyścigu niestandardowego będzie dużo łatwiej.

 

braz Tylko dla zaproszonych / Invite Only
Odblokowano pierwszy wyścig zaproszeniowy w karierze / Unlocked your first Career Invitational Event


Zaproszenia do specjalnych wyścigów dostajemy wraz z postępem kariery i są przyznawane, gdy wygrywamy w poszczególnych konkurencjach. Dostaniemy sporo takich zaproszeń.

 

braz Dusza towarzystwa / Mr Popular
Ukończono 10 zawodów zaproszeniowych w karierze / Completed 10 Career Invitational Events


Trofeum związane z powyższym pucharkiem. Polecam zabrać się za to po ukończeniu kariery. Z pewnością będziemy mieli już wystarczającą ilość zaproszeń. W menu kariery za pomocą  przełączamy między poszczególnymi opcjami. Jedną z nich są właśnie wyścigi zaproszeniowe.

Jest kilka rodzai takich wyścigów:

 • Historyczny (12)
 • Tory specjalne (7)
 • Niska przyczepność (10)
 • Drogowy (9)
 • Super samochody (10)

Wystarczy, że ukończymy dowolne 10 takich zawodów i pucharek jest nasz.

 

Menu wyścigów zaproszeniowych.

 

braz Udekorowany / Accoladed
Otrzymano pierwszą odznakę w karierze / Earned your first Career Accolade


Odznaki są przyznawane tylko w trybie kariery. Dostajemy je za wygrywanie poszczególnych zawodów oraz całych mistrzostw. Pierwszą odznakę dostaniemy już na początku gry.

 

braz Zimowy żołnierz / Winter Soldier
Wykonano czyste okrążenie po śniegu na Nordschleife w niecałe 8 minut / Drove a clean lap around the Nordschleife in the snow, in less than 8 minutes


Ten pucharek na pierwszy rzut oka wygląda dość niebezpiecznie, jednak na szczęście jego zdobycie nie jest takie trudne. Tor Nürburgring jest jednym z najdłuższych torów. Dłuższa jest tylko jego poszerzona wersja. My jednak musimy przejechać się w śniegu na standardowej wersji tej trasy. Polecam dokonać tego w wyścigu niestandardowym. Istotnym jest konieczność wykonania czystego okrążenia. Znaczy to tyle, że nie możemy w nic przywalić, ani wylecieć z trasy. Sytuacje trochę utrudnia śnieg. Ale jest to spokojnie do zrobienia. W różnych poradnikach odradza się z korzystania opcji autohamowania, jednak ja uważam, że jest ona pomocna. Co prawda dłużej nam zejdzie, ale spokojnie się zmieścimy w czasie, a zmniejszymy prawdopodobieństwo wypadnięcia z trasy. Poniżej prezentuje konkretne ustawienia pod dany wyścig:

 • Pojazd: Formuła X
 • Trasa: Nürburgring
 • Pora roku: Zima
 • Pogoda: Śnieg
 • Przeciwnicy: Brak

USTAWIENIA OPCJI GRY
Najpierw w opcjach gry polecam sobie włączyć wszelkie informacje. Dzięki temu będziemy podczas jazdy widzieć nasz obecny czas.

WYBÓR TORU
Wybieramy tą konkretną wersję toru.

ZASADY I REGULAMIN
Włączamy wszelkie kary. Dzięki temu, jak coś źle zrobimy nasz obecny wyświetlany czas z białego kolory zmieni się na czerwony i będziemy wiedzieć, że czeka nas jeszcze jedno okrążenie.

USTAWIENIA WYŚCIGÓW
Ustawiamy grę na czas, a długość sesji na dowolną. Byle dłuższą niż 8 minut. Kolejną ważną rzeczą jest ustawienie pory roku na Zimę, a potem dobranie prognozy pogody na śnieg.

WYBÓR POGODY
Wybieramy te konkretne opady śniegu. Tylko na tych otrzymamy pucharek.

USTAWIENIA PRZECIWNIKA
Redukujemy liczbę przeciwników do zera, aby ograniczyć możliwość uderzenia w kogoś i przekreślenia szansy na czyste okrążenie.

 

braz Prawdziwe doświadczenie / Advanced Experience
Ukończono zawody w aucie Mercedesa na torze Mercedes-Benz Driving Events Ice Track 2 / Completed an event in a Mercedes car at the Mercedes-Benz Driving Events Ice Track 2


Kolejne trofeum możliwe do wbicia w niestandardowym wyścigu. Wybieramy trasę – Lodowy tor wyścigowy Mercedes-Benz nr 2. Teraz wystarczy tylko wsiąść do dowolnego pojazdu marki Mercedes i ukończyć zawody. Nie ma znaczenia czy są tam inni przeciwnicy, czy też nie. Po prostu chodzi o przejechanie całej trasy, więc najlepiej sobie wyłączyć rywali.

 • Pojazd: Mercedes
 • Trasa: Lodowy tor wyścigowy Mercedes-Benz nr 2
 • Ilość okrążeń: 1
 • Przeciwnicy: Brak

Jak sama nazwa wskazuje jest to trasa na lodzie, dlatego utrzymać się na trasie nie jest łatwo.

 

braz Spragnieni przyczepności / Hunting For Grip
Wykonano czyste okrążenie na Fuji w silnym deszczu w niecałe 2 minuty / Drove a clean lap around Fuji in Storm conditions, in a time less than 2 minutes


Kolejne trofeum wymagające ukończenia danego toru w określonym czasie i warunkach pogodowych. Tym razem sprawa jest już dużo łatwiejsza. Ukończenie czystego okrążenia na Fuji w 2 minuty nie stanowi większego problemu przy użyciu Formuły X. Nawet z wspomaganiem hamowania spokojnie możemy przejechać w wymaganym czasie.

 • Pojazd: Formuła X
 • Trasa: Fuji GP
 • Pora roku: Lato
 • Pogoda: Burza
 • Przeciwnicy: Brak

Tor Fuji GP nie należy do szczególnie trudnych. 

 

Ważne, aby wybrać opcję zwykłej Burzy. Ja omyłkowo wybrałem burzę z piorunami i trofeum nie wpadło.

 

braz Wysokie loty / No Man’s Fly
Wykonano skok na odległość ponad 20 m w rallycrossie / Did a Rallycross jump longer than 20 metres


Dość kłopotliwe trofeum. Ja osobiście otrzymałem je samo w trybie kariery. Musimy natrafić na jakiś tor z hopą w zawodach Rallycrossowych. Wtedy możemy spróbować zgarnąć ten pucharek. Zdecydowanie poleca się wyłączyć asystę hamowania. Olewamy w danym momencie naszą pozycję i pełnym gazem wjeżdżamy na wzniesienie. Jak uda nam się wbić pucharek możemy wracać do standardowej jazdy o zwycięstwo. Dobrym torem pod ten pucharek wydaje się być Daytona International Speedway Rallycross.

 

braz Przez bity rok / All Year Round
Ukończono wyścigi na jednym torze podczas wszystkich 4 pór roku / Completed a race around a single circuit in all 4 seasons


To trofeum poleca się wykonywać razem z braz Viva Ferrari. Polega ono na ukończeniu jednego tego samego toru wiosną, latem, jesienią i zimą. Wykonujemy to w wyścigach niestandardowych. Jedziemy wyścig na jedno okrążenie bez przeciwników. Pory roku zmieniamy w zakładce Ustawienia Wyścigów. Istotne jest jednak, że trzeba zmienić samochód podczas każdej pory roku. Mi pucharek nie chciał wpaść jak cały czas jechałem jednym samochodem. Jeśli trofeum związane z Ferrari mamy już na koncie to polecam sobie wybrać tor Texas Motor Speedway.

 

srebro Różnorodność / Diversity
Ukończono mistrzostwa w każdej kategorii trybu kariery / Completed a Championship in every Motorsport discipline within Career


W trybie kariery oprócz poziomu zawodów mamy dostępne 5 kategorii sportów motorowych. W drodze kariery każdy poziomy układ zawodów to osobna kategoria. Aby otrzymać ten pucharek musimy ukończyć przynajmniej po jednych mistrzostwach w każdej z nich. Polecam zastosować się do screena, jaki umieściłem w mapie przejścia tego poradnika. W ten sposób zyskamy to trofeum oraz zdobędziemy też kilka innych co zaoszczędzi nam później czasu.

Kategorie sportów motorowych:

 • Rallycross
 • Touring
 • GT
 • Prototypy
 • Open Wheels

 

srebro Samotność długodystansowca / The Milk Man
Wygrano zawody Indy 500 na pełnym dystansie (200 okrążeń) / Won a full distance (200 Laps) Indy 500 race


Ten pucharek można wykonywać w karierze, ale zdecydowanie polecam się za niego zabrać w niestandardowym wyścigu. Prawdopodobnie można zdobyć ten pucharek jadąc dowolnym pojazdem, ale aktualizacje czasem zmieniają to i owo, dlatego radzę wybrać pojazd klasy Indycrar. Mamy do wyboru dwa bolidy marki Hondy i dwa Chevroleta. Dwieście okrążeń to dość sporo, ale można sobie to bardzo ułatwić. Przed rozpoczęciem pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem podejścia pod ten pucharek wyłączyć w opcjach zużycie paliwa, zużycie opon i podobne parametry. Wyłączamy też w ogóle przeciwników w menu wyścigu, aby niepotrzebnie nie przeszkadzali.

Gdy rozpocznie się wyścig i przejedziemy kawałek wciskamy i wybieramy Strategię wyścigu, a tam włączamy opcję zmień kierowcę. Wracamy do poprzedniego menu i wybieramy opcję Zażądaj pit stopu. Teraz musimy tylko przy tym okrążeniu zjechać do boksu, gdzie zostaniemy zamienieni na kierowce sterowanego przez SI. On już może za nas odwalić resztę. Możemy zostawić konsolę włączoną i sobie poczytać książkę, albo czymś się zająć nim minie te 200 okrążeń. Zajmie to ok 2 godziny.

 • Pojazd: Dallara IR-12 Chevrolet lub Dallara IR-12 Honda
 • Trasa: Indianapolis Motor Speedway Oval
 • Ilość okrążeń: 200
 • Przeciwnicy: Brak

 

braz Viva Ferrari / Viva Ferrari
Ścigano się 4 autami Ferrari na torze Imola / Drove 4 Ferrari cars, around Imola


To trofeum poleca się wykonywać razem z braz Przez bity rok. Prosty pucharek. Korzystamy ponownie z niestandardowego wyścigu. Musimy ukończyć dany tor czterema różnymi pojazdami marki Ferrari. Wystarczy jedno okrążenie bez przeciwników.

 • Pojazd: Ferrari
 • Trasa: Autodromo Internazionale Enzo E Dino Ferrari Imola
 • Ilość okrążeń: 1
 • Przeciwnicy: Brak

 

braz Corrida / Car Zero
Pokonano 4 okrążenia w Lamborghini Veneno na Red Bull Ring GP / Raced for 4 laps in the Lamborghini Veneno around Red Bull Ring GP


Kolejny pucharek wymagający przejechania wyścigu w trybie niestandardowym. Tradycyjnie jedziemy bez przeciwników, tylko tym razem musimy przejechać 4 okrążenia.

 • Pojazd: Lamborghini Veneno LP750-4
 • Trasa: Red Bull Ring GP
 • Ilość okrążeń: 4
 • Przeciwnicy: Brak

 

braz Rzędowa szóstka / Straight Six
24 godziny jeżdżono po 24 Hours of Le Mans Circuit w Porsche 911 GT1-98 przy upływie czasu 60x / Drove a Porsche 911 GT1-98 at 24 Hours of Le Mans Circuit for 24 minutes at 60x time progression.


Z opisu wygląda to na bardzo czasochłonny pucharek, ale tak na szczęście nie jest. Chodzi bowiem nie o prawdziwe 24 godziny, a o przynajmniej 24 minuty przy wymaganym upływie czasu. Musimy więc ustawić długość sesji 25 minut w opcjach gry na czas. W tej samej zakładce zwiększamy upływ czasu na 60x. Przeciwników wyłączamy, aby nam nie przeszkadzali. Jeśli nie chce nam się przez te prawie pół godziny jeździć wystarczy tylko przejechać jedno okrążenie i zatrzymać się przed linią mety. W ten sposób wystarczy tylko poczekać do końca czasu i gdy to nastąpi przejechać przez linię mety.

 • Pojazd: Porsche 911 GT1-98
 • Trasa: 24 Hours of Le Mans Circuit
 • Długość sesji: 25 minut
 • Upływ czasu: 60x
 • Przeciwnicy: Brak

 

braz Pstryk, pstryk / Snap Snap Snap
Zrobiono zdjęcie w trybie zdjęć / Taken a photo in photo mode


Bardzo łatwe trofeum. Wystarczy w dowolnym wyścigu wcisnąć , wybrać opcję Tryb Zdjęć i za pomocą  wykonać fotkę.

 

braz Strategiczny umysł / Strategic Mind
Stworzono strategię postoju i wykorzystano ją podczas wizyty w boksie / Created a pit strategy and then used it when coming into the pits


Można zdobyć ten pucharek w dowolnym trybie. Wystarczy przed wyścigiem skorzystać z opcji Strategia Postoju. Tworzymy tam nową dowolną strategię. Nie ma znaczenia jakie parametry tam poustawiamy. Zapisujemy ją i ustawiamy jako aktywną. Następnie podczas jazdy wciskamy  i wybieramy opcję Zażądaj pit stopu. Po zjechaniu do boksu i zastosowaniu stworzonej wcześniej strategii otrzymamy pucharek.

 

braz Człowiek orkiestra / One-Man Show
Użyto 3 różnych ustawień niestandardowych w jednym aucie / Used 3 different custom car setups for a single car


Można zdobyć ten pucharek w dowolnym trybie. Przed rozpoczęciem wyścigu wybieramy opcję Konfiguracja Tuningu, a następnie Modyfikacja Konfiguracji. Zmieniamy dowolny parametr i zapisujemy jako nową. Tworzymy jeszcze dwie inne dla tego samego pojazdu i też je zapisujemy. Gdy to zrobimy pucharek będzie nasz.

 

braz Wzorowa jazda / Results Are In, You’re Clean!
Ukończono wyścig online o ponad 5 okrążeniach na 1-szym miejscu, nie powodując kolizji / Finished 1st in an online race over 5 laps without making contact


Można bardzo łatwo zdobyć ten pucharek samemu. Wystarczy się zastosować do ustawień gry z opisu pucharka srebro Te oczy widziały już wszystko i tylko zmienić liczbę okrążeń na 5.

 

braz Skok w sieć / Done One Online
Ukończono pierwszy wyścig online / Completed your first online race


Szybki pucharek. Wystarczy ukończyć dowolny wyścig w trybie sieciowym.

 

braz Pięćdziesiąteczkę, proszę! / Gimme 50!
Zdobyto 50 odznak / Earned 50 Accolades


Pucharek możliwy do zdobycia w trybie kariery. Jest to ostatnie trofeum w tym trybie jakie zdobędziemy. Polecam się za nie zabrać jak już ogarniemy w tym trybie wszystkie dostępne trofea. Odznaki otrzymujemy za wygrywanie poszczególnych zawodów i mistrzostw. W menu kariery za pomocą  przełączamy między poszczególnymi opcjami. Jedną z nich są Postępy i Ustawienia. Tam możemy zobaczyć ilość zdobytych oznaczeń. Aby zdobyć kolejne odznaczenia do wymaganej ilości możemy przystąpić do dowolnych zawodów w trybie kariery, wyścigów zaproszeniowych lub wyścigów producentów.

 

braz Szalony debiutant / Raving Rookie
Zdobyto licencję rookie / Earned your Rookie License


Pierwszy pucharek jaki otrzymamy. Licencje rookie dostajemy jak tylko wystartujemy w pierwszym wyścigu.

 

braz To już nie debiutant / No Longer a Rookie
Zdobyto licencję amatorską / Earned your Amateur License


Kolejne licencje wymagają przejechania konkretnej ilości wyścigów w trybie online. Licencja amatorska zostaje odblokowana po przejechaniu 50 wyścigów. Zobacz opis pucharka srebro Te oczy widziały już wszystko.

 

braz To zdecydowanie nie jest debiutant / Definitely Not a Rookie
Zdobyto licencję Pro-Am / Earned your Pro-Am License


Kolejne licencje wymagają przejechania konkretnej ilości wyścigów w trybie online. Licencja Pro-Am zostaje odblokowana po przejechaniu 100 wyścigów. Zobacz opis pucharka  Te oczy widziały już wszystko.

 

braz Zawodowiec / I’m a Pro
Zdobyto licencję zawodową / Earned your Pro License


Kolejne licencje wymagają przejechania konkretnej ilości wyścigów w trybie online. Licencja zawodowa zostaje odblokowana po przejechaniu 200 wyścigów. Zobacz opis pucharka srebro Te oczy widziały już wszystko.

 

srebro Te oczy widziały już wszystko / Seen It All
Zdobyto licencję weterana / Earned your Veteran License


Kolejne licencje wymagają przejechania konkretnej ilości wyścigów w trybie online. Licencja weterana zostaje odblokowana po przejechaniu 350 wyścigów. Jest to najbardziej czasochłonne trofeum w całej grze. Całe szczęście jednak nie wymaga ono ustawki i można spokojnie ogarnąć to samemu.

Jednocześnie polecam ogarniać trofeum braz Bezpieczeństwo przede wszystkim. Polega ono na bezkolizyjnej jeździe w trybie online do uzyskania rangi B. Liczy się do tego ilość pokonanych czystych okrążeń. Dlatego najlepiej zamiast jednego okrążenia jechać wedle uznania 3-5 okrążeń. Po zdobyciu wspomnianego pucharka można przełączyć na pojedyncze okrążenia.

Poniżej zaprezentuje wszelkie ustawienia sesji online wymagane, aby jak najwygodniej uporać się z tym pucharkiem. Polecam po kolei sobie poustawiać wszelkie parametry. Jeśli nie mamy znajomego, który również chciałby sobie to ogarnąć możemy pewnym trikiem samemu startować z przeciwnikiem komputerowym. Zapraszam do sprawdzenia odpowiedniej z poniższych zakładek.

Podstawowe istotne ustawienia:

 • Pojazd: Formuła X
 • Trasa: Texas Motor Speedway
 • Ilość okrążeń: 1
 • Zasady i kary: Wszystkie włączone
 • Licencja wyścigowa: Właczona (koniecznie musi być włączona, bo wyścigi nie będą się liczyć)

Ogólne ustawienia sesji online.

SPOSÓB NA SAMOTNE GRINDOWANIE
Aby tego dokonać musimy koniecznie w Ustawieniach Hosta ustawić sesję na prywatną. W publicznej nie da się samotnie, bez innych graczy wystartować w wyścigu. Gdy już włączymy wszystkie parametry zgodnie z pozostałymi ustawieniami przejdziemy do Poczekalni. Tam z lewej strony mamy trzy zakładki. Interesuje nas ta środkowa. Za pomocą  możemy przełączać między konkretnymi ustawieniami. Jak na poniższym screenie przełączamy zakładkę na Trening. Wchodzimy w nią i ustawiamy Trening na Wł i zapisujemy ustawienia. Teraz klikamy opcję ZACZNIJ u dołu ekranu. Rozpocznie się odliczanie. Mamy teraz 5 sekund, aby ponownie wejść w zakładkę Trening, ustawić go ponownie na Wył i zapisać. W ten sposób wyścig od razu się odpali bez innych graczy. W razie czego zamieszczam jeszcze pod screenem mój filmik gdzie odpalam w ten sposób wyścig.

 

Filmik

USTAWIENIA WYŚCIGÓW
Ustawiamy sobie 1 okrążenie. Jeśli jednocześnie wbijamy też trofeum braz Bezpieczeństwo przede wszystkim warto ustawić nieco więcej.

USTAWIENIA PRZECIWNIKA
Maksymalna liczbę pojazdów ustawiamy na 3, a liczbę rywali na 1. Włączamy też opcję Wypełnij rywalami SI. Dzięki temu będzie z nami jechał jeden komputerowy przeciwnik.

USTAWIENIA HOSTA
Ustawiamy sesję prywatną, aby móc samemu grindować.

ZASADY I REGULAMIN
Włączamy wszelkie zasady i kary. Szczególnie ważna jest Licencja Wyścigowa. Bez niej nie będzie nam zaliczało wyścigów.

USTAWIENIA REALIZMU
Ta zakładka nie jest już tak istotna. Można sobie tu poustawiać jak się chce. Osobiście ja korzystałem z ostawień powyższego screena.

 

zloto Od zera do bohatera / Zero to Hero
Osiągnięto cel życiowy „Od zera do bohatera” (rozpocznij od serii 6 i wygraj mistrzostwa serii 1) / Completed the Zero to Hero lifetime goal (start in Tier 6 and go on to win a Tier 1 Championship)


Trofeum możliwe do pominięcia! Jedyny pucharek na jaki musimy uważać. Generalnie chodzi o to, aby podczas przechodzenia kariery kolejno wygrywać zawody od poziomu 6 do 1. Polecam wybrać ścieżkę zobrazowaną screenem w mapie przejścia niniejszego poradnika. Pucharek wpadnie po wygraniu mistrzostw serii 1.

 

srebro Dwa razy na szczycie / Twice At The Top
Wygrano w dwóch sportach motorowych serii 1 / Won two different Tier 1 Motorsports

Trofeum związane z trybem kariery. Musimy wygrać po prostu dwie konkurencje serii 1. Polecam wybrać mistrzostwa IndyCar oraz Global Endurance Trophy ze względu iż są wymagane do trofeum srebro Potrójna korona.

 

srebro Człowiek renesansu / Jack Of All Trades
Zdobyto trzy tytuły mistrzowskie w trzech różnych kategoriach sportów motorowych / Won three Championships in three different Motorsport disciplines


Trofeum wpadnie podczas wbijania srebro Różnorodność po tym jak uda nam się odnieść zwycięstwo w trzech różnych kategoriach.

 

srebro Bohater narodowy / National Pride
50 razy w ciągu kariery jednego kierowcy osiągnięto podium / Finished on the podium 50 times in a single drivers Career


Opis pucharka chyba mówi sam za siebie. Podczas naszej kariery musimy znaleźć się na podium 50 razy. Nie powinno być z tym najmniejszych problemów. Spokojnie więcej razy nam się zdarzy.

 

srebro Potrójna korona / Triple Crown
Wygrano Indy 500, Le Mans 24 Hours oraz Azure Circuit Grand Prix / Won the Indy 500, Le Mans 24 Hours and Azure Circuit Grand Prix


Trofeum związane z ukończeniem konkretnych zawodów w trybie kariery. Jeśli przechodziliśmy naszą ścieżkę zgodnie z zamieszczonym w mapie przejścia screenem dwa mistrzostwa już będziemy mieli z głowy.

 • Azure Circuit Grand Prix – zostanie zaliczone po wygraniu zawodów Formuły X (seria 2)
 • Le Mans 24 Hours – zostanie zaliczone po wygraniu Global Endurance Trophy (seria 1)
 • Indy 500 – zostanie zaliczone po wygraniu zawodów IncyCar (seria 1)

 

zloto Panteon Sław / Hall of Fame
Osiągnięto cztery cele życiowe / Earned four Lifetime Goals


W trybie kariery jako kierowca mamy do zdobycia różne cele życiowe. Generalnie nie musimy się przejmować tym pucharkiem, bo każdy z celi życiowych jest też związany z osobnym pucharkiem dla niego.

Cele życiowe:

 • Od zera do bohatera – Złoty Od zera do bohatera
 • Dwa razy na szczycie –  Dwa razy na szczycie
 • Potrójna korona –  Potrójna korona
 • Człowiek renesansu –  Człowiek renesansu
 • Bohater narodowy –  Bohater narodowy
 • Witamy na pokładzie –  Ambasador marki
 • Teraz jesteś jednym z nas –  Śmietanka

 

srebro Kierowca fabryczny / Factory Driver
Ukończono zestaw zawodów kierowcy fabrycznego dla jednego producenta / Completed the Factory Drives set of events for a single manufacturer


Trofeum związane z trybem kariery. Podczas robienia kilometrów samochodem danej marki zwiększamy nasze przywiązanie do niej. Po przejechaniu określonego dystansu zostajemy zaproszeni na specjalne zawody. W menu kariery za pomocą  przełączamy między poszczególnymi opcjami. Jedną z nich są właśnie wyścigi producentów. Musimy do nich przystąpić i wygrać kolejno każde z nich. Składają się one z początkowej areny, a potem trzech kolejnych zawodów.

 

zloto Śmietanka / Cream Of The Crop
Wygrano wszystkie zawody kierowcy fabrycznego dla 3 producentów / Won all Factory Drive events for 3 manufacturers


Pucharek związany z powyższym. Z tym, że musimy zyskać przywiązanie dla trzech marek i wygrać wszystkie zawody z nimi związane. Wystarczy podczas kariery wybierać lubianą markę i jeździć nią, aż do momentu otrzymania zaproszenia.

 

Ja osobiście zostałem kierowcą fabrycznym Ferrari, Chevroleta i Audi. 

 

braz Ambasador marki / Brand Advocate
Osiągnięto status ambasadora marki producenta / Became a Brand Advocate for a manufacturer


Trofeum związane z dwoma powyższymi. Aby zdobyć status ambasadora wystarczy wygrać arenę po otrzymaniu zaproszenia od jednej z marek.

 

braz Przez przywiązanie do gwiazd / Two Affinity And Beyond
Zdobyto przywiązanie do dwóch producentów / Earned Affinity with two manufacturers


I kolejny pucharek związany z przywiązaniem do marki pojazdów. Wystarczy, że zyskamy przywiązanie do dwóch producentów.

 

braz Zdolności manualne / Manual All The Way
Przeprowadzono udany pit stop ze sterowaniem ręcznym / Completed a successful pit stop with manual control


Pucharek możliwy do zdobycia w każdym trybie gry. Aby go zdobyć musimy najpierw w opcjach gry w zakładce Realizm ustawić Ręczne zjazdy do boksu na Tak. Następnie podczas wyścigu wciskamy  i wybieramy opcję Zażądaj pit stopu. Teraz musimy na danym okrążeniu zjechać do boksu. Tym razem jednak sami sterujemy samochodem. Należy zachować odpowiednią prędkość i zjechać do naszych mechaników. Następnie jeszcze cały czas utrzymując niewielką wymaganą prędkość musimy ponownie wyjechać na tor. Gdy tylko włączymy się do wyścigu otrzymamy trofeum.

 

braz Co twoje, to moje / What’s Yours Is Mine
Zapisano ustawienia samochodu otrzymane od znajomego / Saved a car setup received from a friend


Trofeum wymagające znajomego w grze. Musimy stworzyć wyścig online i zaprosić naszego pomocnika. Najlepiej ustawić jakiś trening, lub kwalifikacje na parę minut, aby mieć spokojnie czas i startujący wyścig nam nie przeszkodził. Musimy przejść do menu Konfiguracji Tuningu. Nasz znajomy wchodzi w Modyfikacje Konfiguracji, tworzy dowolną i udostępnia ją nam. U nas w zakładce Udostępnij pojawi się informacja o otrzymaniu ustawień. Musimy tam wejść i je zastosować w naszym samochodzie. Gdy to zrobimy otrzymamy pucharek.

 

Gdy znajomy podeśle nam ustawienia otrzymamy stosowną informację w grze.

 

braz Ja tylko popatrzę / I’m Just Here To Watch
Dołączono do wyścigu online jako widz / Joined an in-progress online race as a spectator


Prosty pucharek. Wystarczy, że wybierzemy opcję Przeglądaj Online i poszukamy jakiegoś już trwającego wyścigu. Jak wejdziemy do sesji pojawi się opcja Obserwuj. Klikamy ją i otrzymujemy pucharek.

 

braz Dyrektor / The Director
Używano trybu dyrektora podczas całego wyścigu / Used the Director mode for a full race


Kolejny pucharek wymagający pomocy kogoś. Można próbować założyć sesje, ustanowić siebie dyrektorem i liczyć, że ktoś dołączy, ale o to ciężko. Tylko bowiem założyciel sesji może ustanowić jednego z graczy dyrektorem. Aby tego dokonać należy kliknąć na danego gracza i wybrać opcję Ustaw jako dyrektora wyścigu. Nie ma znaczenia, czy to my sami siebie ustawimy dyrektorem, czy zrobi to nasz pomocnik. Po odpaleniu wyścigu musimy cały do końca przeczekać jako dyrektor. Gdy to zrobimy otrzymamy pucharek.

 

braz Czy mogę o coś zapytać? / May I Ask You Something
Skorzystano z inżyniera wyścigowego w konfiguracji tuningu oraz dokonano zmian zgodnie z sugestiami / Used the Race Engineer in Tuning Setup and made changes based off their recommendation.


Szybki pucharek. Wystarczy przed wystartowaniem wyścigu przejść do menu Konfiguracji Tuningu i wybrać opcję Inżynier Wyścigowy. Pytamy go o cokolwiek, a potem wprowadzamy zmiany odnośnie odpowiedzi i mamy pucharek.

 

braz Bezpieczeństwo przede wszystkim / Safety First
Zdobyto ocenę bezpieczeństwa reputacji online B / Earnt a B Online Reputation Safety Grade.


Ten pucharek warto połączyć z srebro Te oczy widziały już wszystko. Ocenę bezpieczeństwa zwiększamy wraz z kończeniem kolejnych czystych okrążeń w trybie sieciowym. Naszą obecną ocenę reputacji możemy zobaczyć wciskając w menu głównym . Znajduje się ona na karcie naszej licencji wyścigowej. Początkowo jest to U. Z biegiem zaliczania czystych okrążeń widzimy jak zapełnia się pasek % do kolejnej rangi. Z U przechodzimy do F, E, D, C i B. Potem są jeszcze kolejne, ale pucharek otrzymujemy po zdobyciu rangi B.

 

braz Zdradź mi swój sekret / I Want To Know Your Secret
Pobrano ustawienia innego gracza w próbie czasowej / Downloaded another players setup from within Time Trial.


Ten pucharek zdobywamy w menu Społeczność wybierając opcję Próba czasowa. Następnie klikamy + DODAJ DUCHA. Z listy po prawej wymieramy dowolny rekord i dodajemy go. Teraz możemy kliknąć ZACZNIJ. Gdy gra się załaduje po prawej stronie ekranu będzie widnieć lista WCZYTANE DUCHY. Najeżdżamy na jednego i wciskamy . Po pobraniu konfiguracji otrzymamy trofeum.

 

srebro Spocznij na laurach / Rest On Your Laurels
Wygrano pierwsze mistrzostwo / Won your first Championship.


Jeden z pierwszych pucharków. Otrzymamy go zaraz po wygraniu swoich pierwszych mistrzostw.