Resident Evil: Revelations 2

6/10
25-35H
x1
x4
x7
x32
44
0
0
0
3.5
44
0
0
0
3.5

 

Resident Evil: Revelations 2 może nie przytłacza trudnością pucharków, ale z pewnością nie jest to też wesoły spacerek po parku. Będziemy musieli grę kilkakrotnie wałkować. W tym także w specjalnych trybach gry utrudniających ogólną zabawę. Nie musimy się jednak obawiać zabugowanych pucharków, czy też możliwych do pominięcia.

 

Krok po kroku:

Platynowane Resident Evil Revelations 2 składa się z sześciu poniższych kroków. Polecam obrać sobie właśnie taką kolejność, aby stopniowo zwiększał się poziom trudności wraz z naszym ogarnięciem samej gry. Platyna nie jest nadzwyczaj wymagająca, aczkolwiek nie jest to też spacerek po parku i trzeba się trochę wysilić.

KROK I – Tryb Szturmu

Na początek polecam sobie zagrać w Tryb Szturmu. Jest to lekko przerobiony tryb Mercenaries znany z innych odsłon serii. Trofea nie są tu w żadnym razie wymagające i można je od razu zaliczyć, aby było z głowy.

Zdobyte trofea:

 • Szturmując siły zła
 • Meloman
 • Zobaczyłem, zwyciężyłem

 

KROK II – Ukończenie Kampanii

W tym kroku polecam sobie po prostu ukończyć główny tryb fabularny gry. Na spokojnie i bez przejmowania się jakimikolwiek pucharkami. Poziom trudności możemy wybrać niski, bądź normalny. Potem i tak siłą rzeczy będziemy mieli trudniej.

Zdobyte trofea:

 • Kolonia karna
 • Kontemplacja
 • Wyrok
 • Metamorfoza

 

KROK III – Medale w Kampanii

Teraz polecam zacząć zbierać wszystkie medale w trybie fabularnym. Aby ułatwić sobie sprawę polecam grać na niskim poziomie trudności. Medale to ciekawy pomysł urozmaicający rozgrywkę o różne wymagania w danych rozdziałach. Każdy rozdział ma nieco inny zestaw 10 medali do zdobycia. Niektóre rozdziały mogą wymagać kilkukrotnego przejścia. Nie trzeba się więc przejmować koniecznością zdobywania wszystkich medali za jednym podejściem. Cześć z nich będziemy mieli też zaliczone samoistnie po ukończeniu kampanii. Krok ten też przygotuje nas do kolejnych bardziej wymagających trybów.

Zdobyte trofea:

 • Medale są tylko dla bohaterów
 • Dają za to medal
 • Słodki złoty medal
 • Nie wracam bez medalu

 

KROK IV – Tryb Odliczania

Tu już zaczyna się poważniejsze wyzwanie. Tryb Odliczania to w zasadzie to samo, co kampania na poziomie trudności normalnym z dodatkowym utrudnieniem gry pod presją czasu. Aby się za to zabrać musimy już dokładnie wiedzieć idealnie co robić w każdym momencie gry. Czasu zazwyczaj jest naprawdę niewiele. Zawsze startujemy z zapasem trzech minut. Dodatkowy czas gwarantuje nam zabijanie przeciwników oraz niszczenie klepsydr spotykanych na drodze. Klepsydry nie są ukryte i znajdują się zawsze w miejscach przez, które będziemy musieli przechodzić. Dzielą się na dwa rodzaje: srebrna dodająca 60 sekund oraz złota resetująca licznik do 3 minut.

W grze nie ma czasu na zbieranie przedmiotów, chyba, że same wpadną nam pod nogi. Dlatego gdy zobaczymy złotą klepsydrę, a mamy jeszcze trochę czasu możemy się rozejrzeć. Zniszczenie klepsydry i tak zresetuje nasz czas do 3 minut niezależnie od tego, ile obecnie mamy na zegarku. Choć zabijanie wrogów daje nam dodatkowy czas jest tego bardzo niewiele, a dodając to tego niezbyt liczną amunicję, poleca się przeciwników po prostu mijać, jeśli istnieje taka możliwość. Warto też zaznaczyć, że początkowe zasoby na każdy rozdział są z góry ustalone i nie przechodzą na następne rozdziały. Po podpowiedzi odnośnie konkretnych rozdziałów zapraszam w opisach poniższych pucharków.

Zdobyte trofea:

 • Odliczanie: Epizod Pierwszy
 • Odliczanie: Epizod Drugi
 • Odliczanie: Epizod Trzeci
 • Odliczanie: Epizod Czwarty

 

KROK V – Tryb Niewidzialnych Wrogów

Ten krok jest zdecydowanie największym wyzwaniem. Jest to tryb kampanii na poziomie trudności hard z dodatkowym utrudnieniem niewidzialnych przeciwników. Tutaj musimy naprawdę wiedzieć gdzie i kiedy wyskakują na nas przeciwnicy, aby być przygotowanym. I tak przyjdzie nam grać strasznie na czuja. Plus jest jednak ten, że ostrzeliwany wróg staje się widoczny. Dodatkowo przydane w tym trybie są postacie Moiry oraz Natalii. Moira za pomocą latarki wykryje nam wrogów i po ogłuszeniu Chlaire automatyczne sprzeda typowi kopa, po czym szybko możemy go dobić. Natalia zaś widzi kontury wszystkich i może wskazywać wrogów na kilka sekund, aby Barry mógł ich zobaczyć. Zdecydowanie warto się tu skradać, zabijać po cichu i zbierać jak najwięcej sprzętu.

Bardzo przydatne są butelki podpalające i wybuchające. Dobrze też powykupywać jak najwięcej ulepszeń do postaci. Najlepiej wszystkie. Podobnie jak w trybie odliczania tutaj mamy też z góry ustalony sprzęt na początku każdego rozdziału i nie przechodzi on na kolejny. Po podpowiedzi odnośnie konkretnych rozdziałów zapraszam w opisach poniższych pucharków.

Zdobyte trofea:

 • Niewidzialny: Epizod Pierwszy
 • Niewidzialny: Epizod Drugi
 • Niewidzialny: Epizod Trzeci
 • Niewidzialny: Epizod Czwarty

 

KROK VI – Czyszczenie

Ten krok tu już tylko formalność, jeśli udało nam się ogarnąć wszystkie powyższe tryby. W grze nie ma żadnych pucharków do pominięcia, więc spokojnie te, które jeszcze nie wpadły możemy sobie zebrać na koniec. Gra też prowadzi bardzo fajny system statystyk każdego trofeum. Możemy zobaczyć postęp wchodząc w menu głównym w zakładkę Dodatki, a następnie Rekordy. Widoczna z prawej strony listy ikonka medalu oznacza, że jest to jedno z trofeów dostępnych w grze.

Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Ikona osiągnięcia: Niekończący się koszmar</span> / <span>The Never-Ending Nightmare

Niekończący się koszmar / The Never-Ending Nightmare

Odblokuj wszystkie trofea. / Unlock all trophies.

Platynowe trofeum. Gratuluję zdobywcy 🙂

Ikona osiągnięcia: Kolonia karna</span> / <span>Three Women and a Barry
20

Kolonia karna / Three Women and a Barry

Ukończ Epizod Pierwszy. / Clear Episode One.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu pierwszego rozdziału jako Claire oraz Barry.

Ikona osiągnięcia: Odliczanie: Epizod Pierwszy</span> / <span>
80

Odliczanie: Epizod Pierwszy / "Less Talking, More Walking"

Ukończ Epizod Pierwszy w Trybie Odliczania. / Clear Episode One in Countdown Mode.

Pierwszy epizod nie stanowi większego problemu. Nie ma tu żadnych nadzwyczaj niebezpiecznych przeciwników, czy innych utrudnień. Jedyne o czym warto wspomnieć to moment z pułapką z miotaczem ognia. Zdecydowanie odradzam korzystanie z tego urządzenia w kampanii Claire. Po prostu zamiast tego kucamy i obiema postaciami kierujemy się pod pułapkę z ostrzami w rogu pomieszczenia dokładnie jak w opisie trofeum braz Ognia?. Pierwsza duża fala wrogów zostanie bezproblemowo pocięta na plasterki, idąc w naszym kierunku. Jak tylko wszyscy padną Moira może odblokowywać przejście, a Claire w tym momencie będzie ją osłaniać. Będzie przychodzić tylko ewentualnie po dwóch zwykłych przeciwników, co nie jest żadnym problemem. Dzięki temu jako Barry nie będziemy narażeni na przebijanie się do sterowni i od razu uda nam się wyjść na zewnątrz.

Dalej w kampanii Barrego przebiegamy przez wszystkie etapy olewając przeciwników. W końcowej fazie z zablokowaną bramą pamiętajmy, aby najpierw sprawdzić bramę, co wywoła skrypt, gdzie przeciwnik niszczy płot w jednym miejscu. Pokonujemy go i idziemy włączyć prąd. Następnie biegniemy przez drugi budynek, aby aktywować dźwig. Z tamtego miejsca możemy po skrzyniach wyjść z ogrodzonego obszaru, aby było szybciej. Biegniemy do wyjścia i załatwione.

Ikona osiągnięcia: Niewidzialny: Epizod Pierwszy</span> / <span>
80

Niewidzialny: Epizod Pierwszy / "Not Even Close to Easy"

Ukończ Epizod Pierwszy w Trybie Niewidzialności. / Clear Episode One in Invisible Mode.

Tutaj postępujmy podobnie jak powyżej odnośnie ognistej pułapki. Poza tym jednak działajmy powoli i względnie po cichu. Szczególnie w kampania Barrego dobrze jest eliminować te pokraczne kreatury z ukrycia zachodząc od tyłu. Nie ma w tym rozdziale bardziej wymagających momentów.

Ikona osiągnięcia: Medale są tylko dla bohaterów</span> / <span>Only Good Guys Win Medals
100

Medale są tylko dla bohaterów / Only Good Guys Win Medals

Zdobądź wszystkie medale z Epizodu Pierwszego. / Get all medals in Episode One.

Medali jest po 10 na kampanię Claire oraz Barrego. Możemy to rozłożyć na kilka przejść i nie musimy zaliczać wszystkich medali na raz. Jeśli jest jednak np. wymóg zabicia 8 przeciwników w konkretny sposób nie możemy tego robić 4 w jednym przejściu i 4 w drugim. W takim wypadku wszystkich 8 musi być za jednym podejściem.

Kampania Caire

 • 5 razy powalono przeciwnika oślepiając go latarką, a następnie uderzając go atakiem wręcz. – to nie stanowi problemu. Jest to jedna z podstawowych mechanik do pokonywania przeciwników. Warto jednak zaznaczyć, że to my jako gracz musimy zarówno oślepić przeciwnika jako Moira oraz uderzyć go atakiem jako Claire. Jeśli towarzysz sterowany przez SI uderzy przeciwnika nie będzie się to nam liczyło.
 • Pokonano 8 przeciwników za pomocą obrotowych ostrzy. – tego można dokonać dopiero po włączeniu zasilania. Najlepiej zostawić to do momentu gry z pucharka braz Ognia?. Chowany się pod jedną pułapkę i przeciwnicy sami w nią będą stale włazić. Po pokonaniu pierwszej fali co jakiś czas stale będzie się respawnować dwójka kolejnych przeciwników, których możemy nadziać na ostrza.
 • Oszołomiono 10 przeciwników za pomocą latarki Moiry. – żaden problem. Wystarczy oślepić 10 różnych przeciwników.
 • Pokonano 8 przeciwników za pomocą broni podręcznej. – to zwykle bywa problematyczne, bo broni podręcznej dużo nie mamy, a czasem trudno trafić na sytuacje, aby trafić więcej wrogów na raz. Broń podręczna to wybuchowe, bądź podpalające butelki, które sami tworzymy łącząc pustą butelkę z alkoholem, bądź prochem strzelniczym. Można to rozłożyć na kolejne przejście, bo zdobyty ekwipunek się zapisuje po skończeniu rozdziału i kolejne podejście startujemy z tym, co udało nam się nazbierać.
 • Pokonano 3 przeciwników atakiem z zasadzki. – przede wszystkim musimy pamiętać, aby Moria miała wyłączoną latarkę . Grając jako Claire przykucamy i się skradamy. Gdy podejdziemy wystarczająco blisko wciskając  po cichu ubijamy przeciwnika. Najlepsza miejscówka do tego znajduje się w korytarzu z obrotowymi ostrzami na dole kompleksu. Tylko musimy się za to zabrać zanim włączymy prąd i pułapki.
 • Pokonano 8 przeciwników strzałem w głowę. – to jest chyba oczywiste i nie trzeba tłumaczyć.
 • Znaleziono 3 skarby. – skarby to kamienie szlachetne, które często zbieramy w serii. Jeśli będziemy dobrze eksplorować nie będzie z tym problemu, gdyż znaleźć można ich znacznie więcej.
 • Zabito 10 sztuk olbrzymich Tępoodwłokowców. – nazwa wiele nie mówi, ale chodzi o te wielkie robaki, które spotkamy w zgniatarce. Ich pokonanie to żaden problem. Wystarczy raz sieknąć nożem. Szkoda na nich amunicji.
 • Otwarto 3 skrzynie wojskowe. – skrzynie wojskowe może otwierać jedynie Moira za pomocą łomu. Znalezienie trzech nie stanowi większego problemu, gdyż nie są one mocno ukryte.
 • Znaleziono 6 ukrytych przedmiotów przy pomocy latarki Moiry. – wyszukiwanie ukrytych przedmiotów za pomocą latarki to jedna z podstawowych mechanik i nie stanowi to żadnego problemu. Do znalezienia jest znacznie więcej niż wymagana ilość.
Kampania Barrego
 • Pokonano 5 Ożywieńców trafiając wyłącznie w ich słabe punkty. – ożywieńcy to pokraczne istoty, które spotkamy dopiero na zewnątrz wiezienia. Pokonać ich możemy jedynie trafiając wyłącznie w słabe punkty, ale najpierw musimy przełączyć się na Natalię. Zobaczymy wtedy świecący punkt na ciele stwora. Wystarczy teraz, jako Barry strzelać wyłącznie w ten punkt.
 • Nie użyto broni palnej w centrum kontrolnym więzienia. – wystarczy, że będziemy w więzieniu używać tylko noża. Wpadnie podczas wbijania trofeum braz Jak brzytwa.
 • Uderzono wrogów cegłą Natalii 15 razy. – jedyną możliwością ataku Natalii jest cegła. Może ją ona znaleźć i użyć trzy razy nim ulegnie zniszczeniu. Można nią rzucić + lub uderzać samym . Nie musimy pokonywać wrogów. Wystarczy po prostu uderzyć 15 razy.
 • Pokonano 2 przeciwników powtórnym atakiem. – powtórny atak musimy najpierw sobie wykupić w menu ulepszeń. Polega on na możliwości szybkiego dobicia powalonych przeciwników. Musimy strzelić takiemu np. po nogach, aby się wywalił i dobić wciskając .
 • Pokonano 8 przeciwników za pomocą broni podręcznej. – to zwykle bywa problematyczne, bo broni podręcznej dużo nie mamy, a czasem trudno trafić na sytuacje, aby trafić więcej wrogów na raz. Broń podręczna to wybuchowe, bądź podpalające butelki, które sami tworzymy łącząc pustą butelkę z alkoholem, bądź prochem strzelniczym. Można to rozłożyć na kolejne przejście, bo zdobyty ekwipunek się zapisuje po skończeniu rozdziału i kolejne podejście startujemy z tym, co udało nam się nazbierać.
 • Pokonano 6 przeciwników atakiem z zasadzki. – w tym rozdziale nie stanowi to większego problemu. Gdy gra pokaże nam jak używać umiejętności Natalii spotkamy pierwszych nieświadomych naszej obecności przeciwników. Od teraz skradajmy się i zabijamy ich po cichu. Okazji będziemy mieli wiele.
 • Pokonano 6 przeciwników za pomocą noża. – żaden problem. Warto tylko wspomnieć, że robaki się nie liczą do tego. Muszą to być więksi przeciwnicy.
 • Otwarto 2 podstępne skrzynie. – podstępne skrzynie może otwierać jedynie Natalia. Pierwszą możemy otworzyć w pomieszczeniu kontrolnym w więzieniu, a drugą pod koniec obszaru ciemnego lasu.
 • Znaleziono 6 ukrytych przedmiotów przy pomocy Natalii. – podstawowy element gry. Natalia może wskazywać różne błyszczące przedmioty, aby potem je podnieść. Znalezienie wymaganej ilości nie stanowi najmniejszego problemu.
 • Udało się uciec z ciemnego lasu w ciągu 40 sekund zaczynając od chaty na uboczu. – czas zostanie odliczany od momentu, gdy jako Barry przebijemy się przez zastawione drzwi w pierwszej chatce po walce z pierwszym Ożywieńcem. Następnie musimy, jak najszybciej przebiec przez las, aż dotrzemy od wyjścia. Nie stanowi to większego problemu, jeśli wiemy gdzie należy biec. Przeciwników należy olać zaliczając ten medal.
Ikona osiągnięcia: Łowca Nagród</span> / <span>Bounty Hunter
60

Łowca Nagród / Bounty Hunter

Zdobądź łącznie 50 000 PP. / Get a total of 50,000 BP.

Tym pucharkiem nie musimy się w ogóle przejmować, bo wpadnie sam podczas zdobywania pozostałych. Punkty PP zdobywamy za wszelkie czynności w grze. Polecam przede wszystkim wydawać je na ulepszanie postaci.

Ikona osiągnięcia: Ognia?</span> / <span>Who Needs Fire?
20

Ognia? / Who Needs Fire?

Ucieknij z więzienia w Ep. Pierwszym w kampanii Claire bez używania popiersia miotającego płomienie. / Escape from the detention center in Claire's Episode One without using the flame-thrower bust.

Pod koniec pierwszego rozdziału kampanii Claire, trafimy do pomieszczenia z ognistą pułapką. Zostanie otwarte nie tylko zablokowane przejście, ale też i cele pełne nieprzychylnie nastawionych przeciwników. Aby zdobyć pucharek nie możemy jednak się posłużyć ognistą pułapką do pomocy. Nie musimy się jednak martwić trudną potyczką z grupą przeciwników. W jednym z rogów pomieszczenia znajduje się powiem pułapka z obrotowymi ostrzami. Wystarczy kucnąć  i schować się za nią w rogu obiema postaciami. Wrogowie idąc za nami zostaną pocięci na kawałki. Teraz jedynie co jakiś czas będzie się spawnować dwójka zwykłych przeciwników, z którymi Claire może sobie poradzić podczas, gdy Moira będzie łomem odblokowywała drzwi.

 

Ikona osiągnięcia: Lekarstwo na zarażonych</span> / <span>Cure for the Afflicted
20

Lekarstwo na zarażonych / Cure for the Afflicted

Pokonaj 100 Zarażonych w głównej kampanii. / Defeat 100 Afflicted in the main campaign.

Tym trofeum nie musimy się przejmować. Zarażeni to zwykli przeciwnicy, których często przyjdzie nam eliminować. Wymagana stówka nie stanowi żadnego problemu i wpadnie sama podczas wbijania pozostałych trofeów.

Ikona osiągnięcia: Żniwa żywych trupów</span> / <span>Revenant Reaper
20

Żniwa żywych trupów / Revenant Reaper

Pokonaj 100 Ożywieńców w głównej kampanii. / Defeat 100 Revenants in the main campaign.

Ożywieńców spotkamy w kampanii Barrego. Są to pokraczne stwory, które aby ubić musimy strzelać w ich słabe punkty. Dużo ich polegnie podczas zdobywania pozostałych pucharków, a prawdopodobnie pęknie wymagania ilość nim ogarniemy pozostałe pucharki. Nie będzie z tym większych problemów.

Ikona osiągnięcia: Siekanka</span> / <span>Knifin' Around
20

Siekanka / Knifin' Around

Pokonaj 100 przeciwników za pomocą noża w głównej kampanii. / Defeat 100 enemies with the knife in the main campaign.

Nóż to podstawowa, aczkolwiek niezbyt silna broń. Możemy jej używać wciskając , gdy nie celujemy z broni. Na niskim poziomie trudności możemy nim spokojnie ciąć zwykłych przeciwników. Dzięki temu możemy też przyoszczędzić amunicję. Możemy też zwiększyć skuteczność noża kupując i ulepszając umiejętności Szybki Nóż oraz Rozdzielacz Włosów.

Ikona osiągnięcia: W zwarciu</span> / <span>Fudge Them Up!
20

W zwarciu / Fudge Them Up!

Pokonaj 50 przeciwników za pomocą walki wręcz w głównej kampanii. / Defeat 50 enemies with physical attacks in the main campaign.

Z walką wręcz nie ma już tak łatwo. Aby przywalić przeciwnikowi najpierw musimy go ogłuszyć. Można tego dokonać za pomocą latarki Moiry, bądź wykonując pojedynczy strzał ze słabej broni w głowę przeciwnika. Gdy przeciwnik jest oszołomiony, należy do niego podejść i wciskając mu przywalić. Nie zawsze jednak wyeliminuje to wroga. Dlatego polecam kupić i ulepszyć umiejętność Potężny Atak. Dzięki temu możemy przytrzymać  ładując atak. Takim naładowanym uderzeniem spokojnie załatwimy wroga. No chyba, że jest to ten duży koleś, ale tych zwykłych się pozbędziemy.

 

Czasem może się nawet udać załatwienie kilku jednym atakiem, jeśli przeciwnicy się napatoczą.
Ikona osiągnięcia: Spoczywaj w pokoju</span> / <span>And STAY Down
20

Spoczywaj w pokoju / And STAY Down

Wykonaj 50 powtórnych ataków w głównej kampanii. / Perform 50 follow-ups in the main campaign.

Powtórne ataki polegają na dobiciu powalonego przeciwnika. Aby tego dokonać jako Claire i Barry musimy zakupić umiejętność Powtórny atak. Polecam też sobie ją ulepszyć do trzeciego poziomu, aby atak był bardziej skuteczny. Dobić możemy bez problemu czołgające się zombiaki. Zwykłych przeciwników jednak najpierw musimy ogłuszyć i powalić atakiem wręcz. Nie może to jednak być atak ładowany, bo przeciwnik musi jeszcze żyć po powaleniu. Podchodzimy do takiego nieszczęśnika i wciskając  kończymy jego żywot.

 

Przy powalonym wrogu wyświetli się nam przycisk R2 oznaczający możliwość jego dobicia.
Ikona osiągnięcia: Z ciemności</span> / <span>From the Shadows
20

Z ciemności / From the Shadows

Pokonaj 20 przeciwników za pomocą ataków z zasadzki w głównej kampanii. / Defeat 20 enemies with stealth attacks in the main campaign.

Ataki z zasadzki to nic innego jak zakradniecie się za plecy przeciwnika i ubicie go po cichu. Możemy je wykonywać w obu kampaniach. Grając jednak jak Claire i Moira pamiętajmy, aby mieć wyłączoną latarkę (). Okazji ku temu będziemy mieli sporo i spokojnie uda się to wbić podczas wbijania pozostałych trofeów.

Ikona osiągnięcia: Idź w stronę światła</span> / <span>Flashlight Duty
20

Idź w stronę światła / Flashlight Duty

Użyj latarki Moiry do oszołomienia 50 przeciwników w głównej kampanii. / Use Moira's light to stun 50 enemies in the main campaign.

Świecenie latarką po oczach to nawyk jaki sobie wyrobimy w tej grze. Jest to bardzo skuteczny sposób na ubijanie przeciwników w połączeniu z powtórnym atakiem. No i pozwala oszczędzać amunicję. Ja osobiści wbiłem ten pucharek już na początku drugiego rozdziału podczas pierwszego przejścia gry. Nie ma się co tym przejmować.

 

My świecimy typowi po oczach, a Claire sama już sprzeda mu kopa. Bardzo skuteczne.
Ikona osiągnięcia: Zadyma w starym stylu</span> / <span>I Can Do Blunt Weapons
60

Zadyma w starym stylu / I Can Do Blunt Weapons

Użyj łomu Moiry do pokonania 50 przeciwników w głównej kampanii. / Use Moira's crowbar to defeat 50 enemies in the main campaign.

Moira używa łomu do walki w ten sam sposób, co Claire noża. Wciskamy  i okładamy łomem przeciwnika, aż padnie. Na niskim poziomie trudności spokojnie możemy się w to bawić. Jest to nawet skuteczne na tych wielkich typów z młotem. Dodatkowo możemy sobie kupić i ulepszyć umiejętność Większy Zamach, która zwiększa obrażenia zadawane łomem.

Ikona osiągnięcia: Podaj cegłę</span> / <span>Brick Layer
60

Podaj cegłę / Brick Layer

Pokonaj 20 przeciwników za pomocą cegły, grając Natalią w głównej kampanii. / Defeat 20 enemies with a brick as Natalia in the main campaign.

Z cegłą jest nieco gorzej, niż z podobnymi pucharkami. Każda znaleziona przez Natalię cegła bowiem niszczy się po trzech uderzeniach. Dodatkowo po przejściu do kolejnego pomieszczenie tracimy niesioną cegłę. Zdecydowanie zalecam też zakupienie i ulepszenie umiejętności Układanie Cegieł, aby zwiększyć obrażenia tego ataku. Przede wszystkim rzucajmy cegłą +. Samo uderzanie jest bowiem wyjątkowo nieskuteczne. Celujmy przeciwnikom w głowę. Przy ulepszonej umiejętności jeden rzut powinien okazać się śmiertelny.

 

Zwykłe zombiaki najlepiej nadają się pod ten pucharek.
Ikona osiągnięcia: Jak brzytwa</span> / <span>Cutting Edge
60

Jak brzytwa / Cutting Edge

Ukończ Epizod Pierwszy, używając wyłącznie noża. / Clear Episode One only using the knife.

Ten pucharek możemy zdobyć dopiero w drugim przejściu gry. W pierwszym jest to niemożliwe ze względu na konieczność strzelenia w klucz jako Claire. W kolejnym podejściu klucz będzie już leżał normalnie na ziemi. Musimy pamiętać, aby w ogóle nie używać broni palnej, ani świecić przeciwnikom latarką po oczach. Gramy tylko jako Claire i jedynie siekamy nożem. Większość przeciwników i tak możemy ominąć. Na łatwym poziomie trudności nie powinno być z tym problemów. W kampanii Barrego tak samo. Nie używamy cegły Natalii do atakowania wrogów. Nie możemy też używać Powtórnego ataku dobijającego przeciwników, ani ataków wręcz, gdy wrogowie są oszołomieni. Radzę więc nie spamować tak tym atakiem, bo może to skutkować koniecznością ponownego przejścia.

Ikona osiągnięcia: W szeregu zbiórka!</span> / <span>Line 'Em Up!
20

W szeregu zbiórka! / Line 'Em Up!

Pokonaj 2 przeciwników jednym strzałem w głównej kampanii. / Defeat two enemies with one shot in the main campaign.

Łatwy pucharek. Możliwy do wykonania już w pierwszym rozdziale kampanii Barrego. Z broni wybieramy magnum. Gdy dostaniemy się do pierwszego budynku kilka pomieszczeń dalej zostaniemy zaatakowani przez zwykłe zombiaki. Poczekajmy, aż się zlezą, po czym ustawiamy się w dogodnej pozycji i strzelamy.

 

Z magnum to i większą ilość by ustrzelił, gdyby się w rządku wrogowie ustawili.
Ikona osiągnięcia: Rozbrojony</span> / <span>Disarmed
20

Rozbrojony / Disarmed

Zniszcz 30 uzbrojonych ramion Ożywieńców. / Destroy 30 Revenants' weapon arms.

Ten pucharek prawdopodobnie zostanie na później, bo strzelanie do uzbrojonych ramion Ożywieńców nie ma żadnego celu poza zdobyciem pucharka. Można się za to zabrać tylko w kampanii Barrego. Warto też zaznaczyć, że nie każdy Ożyweniec ma nieuzbrojone ramię. Niektórzy są zwyczajni. Mi najlepiej się podchodziło do tego strzelając zwykłym pistoletem. Nie ma z tym większych problemów, aczkolwiek są to dość ruchliwi wrogowie i czasem ciężko dobrze wycelować.

 

Ikona osiągnięcia: Wrogie niebo</span> / <span>Unfriendly Skies
60

Wrogie niebo / Unfriendly Skies

Zastrzel 30 Zarażonych podczas skoku w głównej kampanii. / Shoot down 30 Afflicted in mid-jump in the main campaign.

To jest dość wkurzające trofeum. Przeciwnicy lubią czasem na nas skoczyć z bronią. Trudno jednak przewidzieć kiedy dokładnie. Generalnie chodzi o oto, aby strzelić do skaczącego wroga tak, aby ten nie wykonał ataku. Nie zawsze jednak gra to zalicza. Na szczęście jest jeden moment gry, w którym można to skutecznie grindować. Jest to w pierwszym rozdziale Claire, gdy przez okno wskakuje przeciwnik. Musimy go ubić szybko nim wyląduje. Następnie włączamy pauzę i dajemy „Ponów”. Powtarzamy tak długo, aż wpadnie. Prawie za każdym razem doliczy nam kolejnego. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób. Poniżej znajduje się mój filmik pokazujący dany fragment gry.

Ikona osiągnięcia: To się nazywa współpraca!</span> / <span>Now That's Teamwork!
60

To się nazywa współpraca! / Now That's Teamwork!

W głównej kampanii oszołom przeciwnika, grając Moirą, po czym wykonaj atak fizyczny, grając Claire. / Have Moira stun an enemy and Claire follow up with a physical attack in the main campaign.

Jedno z pierwszych trofeów jakie możemy zdobyć. Wystarczy tylko grać jako Moira i oślepić jednego z przeciwników, następnie szybko zmienić postać na Claire i zaatakować . Jeśli wykonaliśmy obie czynności pucharek jest nasz.

Ikona osiągnięcia: Prawdziwy przyjaciel</span> / <span>Friend Indeed
20

Prawdziwy przyjaciel / Friend Indeed

Ocal schwytanego partnera 10 razy w głównej kampanii. / Save your captured partner ten times in the main campaign.

Podczas gry zdarza się, że wrogowie łapią jedną z postaci. Możemy wtedy pospieszyć jej na pomoc. Wystarczy strzelić do tego przeciwnika, bądź go zaatakować wręcz. Zaliczy nam to jako ocalenie towarzysza. Dużo razy się zdarzy nam taka sytuacja, bo towarzysze do inteligentnych nie należą. W momencie złapania pojawi się nam w grze informacja o potrzebie pomocy. Wystarczy pomóc 10 razy i załatwione.

 

Trudno przegapić sytuacje, gdy nasz towarzysz potrzebuje pomocy.
Ikona osiągnięcia: Jak do kaczek</span> / <span>Fish in a Barrel
20

Jak do kaczek / Fish in a Barrel

Pokonaj 5 przeciwników 1 butelką eksplodującą lub 1 butelką zapalającą w głównej kampanii. / Defeat five enemies with one exploding bottle or one firebomb bottle in the main campaign.

Pucharek wygląda dość groźnie, ale taki nie jest. Możemy sprowokować kilka takich sytuacji. Ja to zrobiłem na zombiakach w zagazowanym tunelu kampanii Barrego, ale jest jeszcze łatwiejszy sposób. Najłatwiej to wykonać w pierwszym rozdziale kampanii Claire na robakach, które spotkamy w zgniatarce. Wystarczy trochę tam pochodzić, sprowokować je, aby zebrały się blisko, po czym cisnąć w nich butelką. W razie czego polecam TEN filmik.

Ikona osiągnięcia: Szturmując siły zła</span> / <span>Raiders of the Evil
20

Szturmując siły zła / Raiders of the Evil

Ukończ 1 misję w Trybie Szturmu. / Clear one Raid Mode mission.

Tryb Szturmu jest dostępny od początku z menu głównego gry. Wystarczy, że podejdziemy do drzwi i ukończymy dowolną misję. Nie stanowi to żadnego problemu.

Ikona osiągnięcia: Meloman</span> / <span>Jammin'
20

Meloman / Jammin'

Oceń przedmiot w Trybie Szturmu. / Evaluate an item in Raid Mode.

Aby móc ocenić przedmiot najpierw musimy takowy zdobyć. Podczas przechodzenia dowolnej misji natkniemy się na kufry. W nich znajdują się przedmioty, które można potem ocenić. Po zakończeniu misji w menu Trybu Szturmu podchodzimy do szafy grającej i tam wciskając  możemy oceniać znalezione przedmioty płacąc wymaganą ilość monet. Do pucharka wystarczy ocenić jeden przedmiot.

 

Znalezienie szafy grającej w tym małym pomieszczeniu nie powinno być problemem.
Ikona osiągnięcia: Zobaczyłem, zwyciężyłem</span> / <span>I Saw, I Conquered
80

Zobaczyłem, zwyciężyłem / I Saw, I Conquered

Ukończ 1 wyzwanie w Trybie Szturmu. / Clear one Gauntlet in Raid Mode.

Tutaj nasuwa się pytanie: Czym jest wyzwanie? Generalnie wyzwaniem jest ukończenie wszystkich misji w obrębie danego pakietu. Należy podejść do Menu relokacji, wybrać opcje Misja Główna i następnie pierwszy zestaw oznaczony I. Tam będziemy mieli do wykonania sześć kolejnych misji. Po ich ukończeniu trofeum jest nasze.

 

Wynik nie ma znaczenia. Po prostu kończymy wszystkie misje i możemy się pożegnać z tym trybem jeśli chcemy.
Ikona osiągnięcia: Kontemplacja</span> / <span>Scared to Death
20

Kontemplacja / Scared to Death

Ukończ Epizod Drugi. / Clear Episode Two.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu drugiego rozdziału jako Claire oraz Barry.

Ikona osiągnięcia: Odliczanie: Epizod Drugi</span> / <span>
80

Odliczanie: Epizod Drugi / "Run, Moira. Run!"

Ukończ Epizod Drugi w Trybie Odliczania. / Clear Episode Two in Countdown Mode.

Drugi Epizod jest już trudniejszy. Pierwszy problematyczny moment zaczyna się w zabarykadowanym domu, który jest atakowany. Zdecydowanie polecam tu używać pistoletu i strzelać headshoty dobijającym się przeciwnikom. Dzięki temu zyskamy cenne sekundy. Pedro w rozdziale Claire olewamy całkowicie. Barry będzie miał znacznie łatwiejszą z nim przeprawę. W momencie, gdy zostanie zrzucona drabina po oblężeniu domku dobrze rzucić gdzieś butlę z wabikiem, aby swobodnie można było po niej wejść. Wabiku możemy też użyć w etapie, gdzie przed wrakiem autobusów przesuwamy zagradzające drogę kosze z żelastwem.

Kolejna ważna rzecz to moment z zablokowanymi kratami w jednym z budynków. Polecam rozkazać Claire poczekać przed kratami i jako Moira zrobić szybką rundkę do przełącznika. Wybuchających możemy łatwo załatwić latarką, a pozostałych minąć. Po otworzeniu krat szybko zmieniamy postać na Claire i przesuwamy karton, aby zablokować zamykające się kraty. Dzięki temu w rozdziale Barrego będziemy mogli od razu się tędy przedostać. Największym problemem będzie końcowa walka z grubym przeciwnikiem w rozdziale Claire. Prawdopodobnie zostanie nam niewiele czasu na jego ubicie. Walimy w niego wszystkim co mamy. Kampania Barrego nie ma takich trudnych momentów, a finałowa walka z Pedro to żaden problem. Wystarczy oszczędzać cały rozdział amunicje do karabinu maszynowego, podczas walki za pomocą Natalii lokalizować słaby punkt przeciwnika i jako Barry systematycznie niszczyć te punkty.

Ikona osiągnięcia: Niewidzialny: Epizod Drugi</span> / <span>
80

Niewidzialny: Epizod Drugi / "That's Gonna Be Fun"

Ukończ Epizod Drugi w Trybie Niewidzialności. / Clear Episode Two in Invisible Mode.

Pierwszym problemem na jaki napotkamy w tym trybie jest oczywiście zabarykadowany dom. Zanim do tego dojdzie warto uważnie przeszukać całą wioskę w poszukiwaniu zasobów. Ciężko się z tym uporać, bo wrogów jest sporo i prawdopodobnie zaliczymy tam kilka zgonów. Ja ostatecznie udałem się schodami do góry olewając dobijających się wrogów. Jako Moira świeciłem latarką w stronę schodów i kiedy było trzeba jako Claire sprzedawałem kopa. Podobnie jak Trybie Odliczania Pedro w rozdziale Claire zostawiamy w spokoju. Nie ma sensu się tu z nim zmagać. Tak samo pamiętajmy, aby zablokować otwierane kraty skrzynią i ułatwić tym samym przejście Barremu.

Największym problemem w jest tu końcowa walka z grubym przeciwnikiem. Nie tyle on sam stanowi problem, co duża ilość jego koleżków. Latarka Moiry nie ogarnie zbyt dużo celów naraz. Polecam jednak taktykę świecenia po oczach i dobijania. Strzelać należy potem do głównego przeciwnika. Jak się z nim uporamy to już najgorsze w tym pucharku za nami. Rozdział Barrego nie stanowi większego problemu. Można dużo się skradać i ominąć część przeciwników. A finalna walka z Pedro to żaden problem. Używamy Natalii i lokalizujemy jego słabe punkty, po czym strzelamy. Karabin sprawdza się tu zdecydowanie najlepiej, bo siła ognia nie ma znaczenia. Liczy się po prostu to, aby trafić w punkt.

Ikona osiągnięcia: Dają za to medal</span> / <span>There's a Medal for That
100

Dają za to medal / There's a Medal for That

Zdobądź wszystkie medale z Epizodu Drugiego. / Get all medals in Episode Two.

Medali jest po 10 na kampanię Claire oraz Barrego. Możemy to rozłożyć na kilka przejść i nie musimy zaliczać wszystkich medali na raz. Jeśli jest jednak np. wymóg zabicia 8 przeciwników w konkretny sposób nie możemy tego robić 4 w jednym przejściu i 4 w drugim. W takim wypadku wszystkich 8 musi być za jednym podejściem.

Kampania Caire

 • 5 razy powalono przeciwnika oślepiając go latarką, a następnie uderzając go atakiem wręcz. – to nie stanowi problemu. Jest to jedna z podstawowych mechanik do pokonywania przeciwników. Warto jednak zaznaczyć, że to my jako gracz musimy zarówno oślepić przeciwnika jako Moira oraz uderzyć go atakiem jako Claire. Jeśli towarzysz sterowany przez SI uderzy przeciwnika nie będzie się to nam liczyło.
 • Udało się przetrwać oblężenie baru bez wybijania ani jednego okna. – nie jest to wcale takie trudne jakie mogłoby się wydawać. Najlepiej wybrać poziom łatwy i strzelać do każdego wroga jaki zjawi się pod oknem. W przypadku, gdyby któraś krata się zniszczyła możemy ponownie wczytać checkpoint.
 • Oszołomiono 10 przeciwników za pomocą latarki Moiry. – żaden problem. Wystarczy oślepić 10 różnych przeciwników.
 • Pokonano 8 przeciwników za pomocą broni podręcznej. – to zwykle bywa problematyczne, bo broni podręcznej dużo nie mamy, a czasem trudno trafić na sytuacje, aby trafić więcej wrogów na raz. Broń podręczna to wybuchowe, bądź podpalające butelki które sami tworzymy łącząc pustą butelkę z alkoholem, bądź prochem strzelniczym. Można to rozłożyć na kolejne przejście, bo zdobyty ekwipunek się zapisuje po skończeniu rozdziału i kolejne podejście startujemy z tym, co udało nam się nazbierać.
 • Pokonano 3 przeciwników atakiem z zasadzki. – przede wszystkim musimy pamiętać, aby Moria miała wyłączoną latarkę . Grając jako Claire przykucamy  i się skradamy. Pierwszą okazję będziemy mieli po tym jak zacznie wyć syrena. Po cichu da radę załatwić wszystkich trzech krążących w pobliżu baru. Drugim momentem jest plac zabaw przed przejściem przez zniszczony autobus.
 • Pokonano 8 przeciwników strzałem w głowę. – to jest chyba oczywiste i nie trzeba tłumaczyć.
 • Wytworzono 3 szt. broni podręcznej poprzez łączenie przedmiotów. – oczywista rzecz. Wystarczy znaleźć puste butelki i połączyć je z innymi surowcami. Nie powinno być problemów.
 • Otwarto 3 skrzynie wojskowe. – skrzynie wojskowe może otwierać jedynie Moira za pomocą łomu. Znalezienie trzech nie stanowi większego problemu, gdyż nie są one mocno ukryte.
 • Znaleziono 6 ukrytych przedmiotów przy pomocy latarki Moiry. – wyszukiwanie ukrytych przedmiotów za pomocą latarki to jedna z podstawowych mechanik i nie stanowi to żadnego problemu. Do znalezienia jest znacznie więcej niż wymagana ilość.
 • Udało się uciec z wioski bez otrzymywania obrażeń od zmutowanego Pedro. – nie stanowi to większego problemu. Wystarczy robić uniki. Nie ma znaczenia czy trafi nas zwykły przeciwnik. Nie musimy się też martwić o to czy Pedro trafi kompana sterowanego przez SI.

Kampania Barrego

 • Pokonano 5 Ożywieńców trafiając wyłącznie w ich słabe punkty. – ożywieńcy to pokraczne istoty, które spotkamy dopiero na zewnątrz więzienia. Aby pokonać ich trafiając wyłącznie z słabe musimy przełączyć się na Natalię. Zobaczymy wtedy świecący punkt na ciele stwora. Wystarczy teraz jako Barry strzelać wyłącznie w ten punkt.
 • Pokonano Zmutowanego Pedro poprzez zniszczenie wszystkich jego oczu. – żaden problem. To w zasadzie jest najlepsza taktyka na tego przeciwnika. Jako Natalia możemy sprawdzić co jest słabym punktem, następnie jako Barry ostrzelać karabinem. I powtarzać proces, aż zniszczymy wszystkie oczy.
 • Uderzono wrogów cegłą Natalii 15 razy. – jedyną możliwością ataku Natalii jest cegła. Może ją ona znaleźć i użyć trzy razy nim ulegnie zniszczeniu. Można nią rzucić +, lub uderzać samym . Nie musimy pokonywać wrogów. Wystarczy po prostu uderzyć 15 razy.
 • Pokonano 2 przeciwników powtórnym atakiem. – powtórny atak musimy najpierw sobie wykupić w menu ulepszeń. Polega on na możliwości szybkiego dobicia powalonych przeciwników. Musimy strzelić takiemu np po nogach, aby się wywalił i dobić wciskając . W przypadku ożywieńców najpierw musimy potraktować ich wybuchową, bądź podpalającą butelką.
 • Pokonano 8 przeciwników za pomocą broni podręcznej. – to zwykle bywa problematyczne, bo broni podręcznej dużo nie mamy, a czasem trudno trafić na sytuacje, aby trafić więcej wrogów na raz. Broń podręczna to wybuchowe, bądź podpalające butelki które sami tworzymy łącząc pustą butelkę z alkoholem, bądź prochem strzelniczym. Można to rozłożyć na kolejne przejście, bo zdobyty ekwipunek się zapisuje po skończeniu rozdziału i kolejne podejście startujemy z tym, co udało nam się nazbierać. W tym rozdziale nie jest o to tak łatwo. Polecam zająć się jedna butelką trzema psami w tunelu. Z ożywieńcami jest gorzej, bo aby pokonać ich bronią podręczną musimy najpierw odsłonić ich słabe punkty.
 • Pokonano 6 przeciwników atakiem z zasadzki. – w tym rozdziale nie stanowi to większego problemu. Okazji będziemy mieli wiele.
 • Pokonano 6 przeciwników za pomocą noża. – żaden problem. Warto tylko wspomnieć, że robaki się nie liczą do tego. Muszą to być więksi przeciwnicy.
 • Otwarto 3 podstępne skrzynie. – podstępne skrzynie może otwierać jedynie Natalia. W tym rozdziale mamy ich akurat nadmiar, wiec wystarczy się trochę rozglądać, aby otworzyć wymaganą ilość.
 • Znaleziono 6 ukrytych przedmiotów przy pomocy Natalii. – podstawowy element gry. Natalia może wskazywać różne błyszczące przedmioty, aby potem je podnieść. Znalezienie wymaganej ilości nie stanowi najmniejszego problemu.
 • Na terenie miejskiego magazynu pokonano 5 Ożywieńców za pomocą ataków z zasadzki. – tu jest nieco trudniej. Magazyn jest to miejsce w którym Claire rozdzieliła się z Neilem w poprzednim rozdziale. Znajdziemy tam na drodze 8 stworów. Ale trzeba być ostrożnym. W pewnym momencie po otwarciu drzwi zauważymy przeciwnika, który pluje mazią. Nim wejdziemy do tego pomieszczenia polecam za pomocą snajperki ściągnąć go strzelając w widoczny słaby punkt. Nie zaalarmuje to przebywających tam ożywieńców i da nam okazje do wybicia ich po cichu.
Ikona osiągnięcia: Pedro, przepraszam…</span> / <span>Pedro, I'm Sorry...
20

Pedro, przepraszam… / Pedro, I'm Sorry...

Pokonaj Zmutowanego Pedro w Epizodzie Drugim w kampanii Claire. / Defeat Mutant Pedro in Claire's Episode Two.

Zmutowanego Pedro możemy pokonać już w kampanii Claire, choć jest to nieco trudniejsze. Polecam sobie zostawić to na potem. Gdy już będziemy mieli na wyposażeniu magnum. Z tą bronią na łatwym poziomie nie powinno być większych problemów z pokonaniem przeciwnika.

 

Rewolwer magnum jest rozwiązaniem wszelkich problemów.
Ikona osiągnięcia: Pogromca Szkłapaczy</span> / <span>
20

Pogromca Szkłapaczy / "I Do Not Like Glasps," I Gasped

Pokonaj 20 Szkłapaczy w głównej kampanii. / Defeat 20 Glasps in the main campaign.

Szkłapacze występują w kampanii Barrego oraz kilka sztuk w ostatnim rozdziale Claire. Są to niewidzialne potwory, które zabijają nas od razu po zbliżeniu się. Słyszymy charakterystyczny dźwięk i rozmazuje się nam obraz gdy są w pobliżu. Nie są wytrzymałe, ale niewidzialność utrudnia ich ubicie. Możemy je zobaczyć po użyciu bomby dymnej. Natalia widzi też ich obramowanie, co jest bardzo pomocne. Ustrzelenie 20 w kampanii nie powinno stanowić większego problemu.

 

Paskudna bestia. Do zabicia nie trudna, ale najpierw trzeba wiedzieć gdzie strzelać.
Ikona osiągnięcia: Wyrok</span> / <span>Conquered Fear
20

Wyrok / Conquered Fear

Ukończ Epizod Trzeci. / Clear Episode Three.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu trzeciego rozdziału jako Claire oraz Barry.

Ikona osiągnięcia: Odliczanie: Epizod Trzeci</span> / <span>Pedal to the Metal
80

Odliczanie: Epizod Trzeci / Pedal to the Metal

Ukończ Epizod Trzeci w Trybie Odliczania. / Clear Episode Three in Countdown Mode.

Trzeci epizod nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim jest dość długi. Początkowy poziom w fabryce nie stanowi większego problemu. W momencie, gdy zacznie wyć syrena polecam totalnie olać przeciwników i uciekać. Można ich względnie łatwo minąć. Potem w ściekach też należy mijać przeciwników. Utrudnieniem jest gruby typ pod koniec. Polecam wybić jego obstawę, a następnie jako Moira wyminąć go i zacząć łomem otwierać drzwi. Jego samego nie musimy się pozbywać. W finale za to spotkamy tu cięższego bossa. Na terenie walki są rozstawione dwie złote klepsydry. Nie niszczmy ich, bo przydadzą się potem w walce. I tak zawsze zresetują zegar do trzech minut. Taktykę walki powinniście już znać. Można korzystać z dobrodziejstwa rozstawionych na terenie wybuchowych obiektów. Gdy przeciwnik odsłoni swój słaby punkt walimy weń najlepiej z magnum, bądź shotguna. Gdy czas zacznie się kończyć strzelamy w jedną z klepsydr. Przeciwnik jest raczej wolny i łatwo unikać jego ataków.

W kampanii Barrego początek jest dość ciężki ze względu na bardzo małe ilości czasu. Moment z otwieraniem śluz potrafi być naprawdę meczący. Sam przebrnąłem przez niego na rezerwach czasu. W końcowej fazie tego poziomu, polecam jako Natalia zrzucić wybuchającą butlę na dół. Dzięki temu Barry może jednym strzałem załatwić dwóch niewidzialnych przeciwników i kilku zombie, co zagwarantuje nam dobry zastrzyk cennych sekund. Później będzie już łatwiej. Przeprawa przez kopalnie nie stanowi większego problemu. Mackowatego stwora zarówno podczas pierwszego jak i drugiego starcia można potraktować magnum oraz snajperką. Ma widoczny i łatwy do trafienia słaby punkt. Jeśli dokładnie znamy drogę jaką należy iść nie powinniśmy mieć tu większych problemów.

Ikona osiągnięcia: Niewidzialny: Epizod Trzeci</span> / <span>I Can See Undead People
80

Niewidzialny: Epizod Trzeci / I Can See Undead People

Ukończ Epizod Trzeci w Trybie Niewidzialności. / Clear Episode Three in Invisible Mode.

W tym trybie kampanii Claire zbierajmy jak najwięcej sprzętu po drodze. Szczególnie twórzmy jak najwięcej zapalających butelek. Są bardzo przydatne na końcowego bossa. Przeciwników można skutecznie wybijać przez oślepienie i dobicie. A wybuchowi są wrażliwi na latarkę. W momencie wycia syreny alarmowej, polecam wiać olewając przeciwników. W finalnej walce gramy przede wszystkim jako Moira. Świecimy w przeciwnika i prowokujemy do ataku tak, aby wysadził wybuchowe obiekty. Gdy się podpali i będzie próbował chłodzić wodą przełączamy jako Claire i ładujemy najpotężniejszymi broniami w słaby punkt. Wbrew temu co można sądzić walka nie jest taka trudna.

W kampanii Barrego jedynym problemem jest mackowaty stwór. Polecam jako Natalia go wskazać i skorzystać w pierwszej walce ze snajperki. Patrolujących teren Ożywieńców da radę sprzątnąć po cichu. W finalnej walce najpierw pozbądźmy się plującego przeciwnika. Strasznie potrafi nam dokuczać. Na macokowatego wykorzystujemy już wszystko co mamy. Gdy się go pozbędziemy to już po wszystkim.

Ikona osiągnięcia: Słodki złoty medal</span> / <span>Sweet, Golden Medal
100

Słodki złoty medal / Sweet, Golden Medal

Zdobądź wszystkie medale z Epizodu Trzeciego. / Get all medals in Episode Three.

Medali jest po 10 na kampanię Claire oraz Barrego. Możemy to rozłożyć na kilka przejść i nie musimy zaliczać wszystkich medali na raz. Jeśli jest jednak np. wymóg zabicia 8 przeciwników w konkretny sposób nie możemy tego robić 4 w jednym przejściu i 4 w drugim. W takim wypadku wszystkich 8 musi być za jednym podejściem.

Kampania Caire

 • 5 razy powalono przeciwnika oślepiając go latarką, a następnie uderzając go atakiem wręcz. – to nie stanowi problemu. Jest to jedna z podstawowych mechanik do pokonywania przeciwników. Warto jednak zaznaczyć, że to my jako gracz musimy zarówno oślepić przeciwnika jako Moira oraz uderzyć go atakiem jako Claire. Jeśli towarzysz sterowany przez SI uderzy przeciwnika nie będzie się to nam liczyło.
 • Udało się uciec z fabryki z zaledwie 1 minutą zapasu. – żaden problem. W etapie wybuchającej fabryki wystarczy tylko poczekać ewentualnie trochę przed przekroczeniem ostatnich drzwi i załatwione.
 • Oszołomiono 20 przeciwników za pomocą latarki Moiry. – żaden problem. Wystarczy oślepić 10 różnych przeciwników.
 • Pokonano 10 przeciwników za pomocą broni podręcznej. – to zwykle bywa problematyczne, bo broni podręcznej dużo nie mamy, a czasem trudno trafić na sytuacje, aby trafić więcej wrogów na raz. Broń podręczna to wybuchowe, bądź podpalające butelki które sami tworzymy łącząc pustą butelkę z alkoholem, bądź prochem strzelniczym. Można to rozłożyć na kolejne przejście, bo zdobyty ekwipunek się zapisuje po skończeniu rozdziału i kolejne podejście startujemy z tym, co udało nam się nazbierać.
 • Pokonano 3 przeciwników atakiem z zasadzki. – przede wszystkim musimy pamiętać, aby Moria miała wyłączoną latarę . Grając jako Claire przykucamy i się skradamy. Gdy podejdziemy wystarczająco blisko wciskając  po cichu ubijamy przeciwnika. Jest na to pewien myk. W pierwszym budynku który zwiedzamy najpierw budzimy siedzących tam wrogów, po czym wychodzimy. Po ponownym wejściu będą oni nieświadomie patrolować teren. Nie będzie problemu z ubiciu ich po cichu. Polecam robić to pojedynczo.
 • Pokonano 10 przeciwników strzałem w głowę. – to jest chyba oczywiste i nie trzeba tłumaczyć.
 • Wytworzono 5 szt. broni podręcznej poprzez łączenie przedmiotów. – wiadomo o co chodzi. Musimy znaleźć butelki i łączyć je z innymi przedmiotami. Powinniśmy znaleźć dostateczną ilość.
 • Wytworzono 5 szt. przedmiotów przywracających zdrowie poprzez łączenie przedmiotów – tu jest nieco mniej wariantów. Możemy łączyć znalezione ubranie z alkoholem, ubranie z rośliną, czerwoną roślinę z zieloną rośliną.
 • Otwarto 4 skrzynie wojskowe. – skrzynie wojskowe może otwierać jedynie Moira za pomocą łomu. Znalezienie trzech nie stanowi większego problemu, gdyż nie są one mocno ukryte.
 • Znaleziono 7 ukrytych przedmiotów przy pomocy latarki Moiry. – wyszukiwanie ukrytych przedmiotów za pomocą latarki to jedna z podstawowych mechanik i nie stanowi to żadnego problemu. Do znalezienia jest znacznie więcej niż wymagana ilość.
Kampania Barrego
 • Pokonano 3 Ożywieńców trafiając wyłącznie w ich słabe punkty. – ożywieńcy to pokraczne istoty, które spotkamy dopiero na zewnątrz wiezienia. Aby pokonać ich trafiając wyłącznie z słabe musimy przełączyć się na Natalię. Zobaczymy wtedy świecący punkt na ciele stwora. Wystarczy teraz jako Barry strzelać wyłącznie w ten punkt.
 • Ukończono epizod bez niszczenie jakiejkolwiek macki Dhuriga – tu musimy wykazać się celnością. Mackami są te zwisające w około słabego punku ręce. Nie możemy żadnej odstrzelić podczas walki. Drugą walkę możemy w ogóle olać i minąć potwora. Warto jednak uważać, bo potrafi on nas ubić jednym ciosem.
 • Uderzono wrogów cegłą Natalii 15 razy. – jedyną możliwością ataku Natalii jest cegła. Może ją ona znaleźć i użyć trzy razy nim ulegnie zniszczeniu. Można nią rzucić +, lub uderzać samym . Nie musimy pokonywać wrogów. Wystarczy po prostu uderzyć 15 razy.
 • Pokonano 3 przeciwników powtórnym atakiem. – powtórny atak musimy najpierw sobie wykupić w menu ulepszeń. Polega on na możliwości szybkiego dobicia powalonych przeciwników. Musimy strzelić takiemu np po nogach, aby się wywalił i dobić wciskając .
 • Pokonano 10 przeciwników za pomocą broni podręcznej. – to zwykle bywa problematyczne, bo broni podręcznej dużo nie mamy, a czasem trudno trafić na sytuacje, aby trafić więcej wrogów na raz. Broń podręczna to wybuchowe, bądź podpalające butelki które sami tworzymy łącząc pustą butelkę z alkoholem, bądź prochem strzelniczym. Można to rozłożyć na kolejne przejście, bo zdobyty ekwipunek się zapisuje po skończeniu rozdziału i kolejne podejście startujemy z tym, co udało nam się nazbierać.
 • Pokonano 4 przeciwników atakiem z zasadzki. – w tym rozdziale nie stanowi to większego problemu. Z jakiegoś powodu zwykłe zombie się tu nie liczą i musimy ubić Ożywieńców. Będziemy mieli okazję znaleźć 6 takich nieświadomych przeciwników.
 • Pokonano 10 przeciwników za pomocą noża. – żaden problem. Warto tylko wspomnieć, że robaki się nie liczą do tego. Muszą to być więksi przeciwnicy.
 • Otwarto 3 podstępne skrzynie. – podstępne skrzynie może otwierać jedynie Natalia. Pierwszą możemy otworzyć w pomieszczeniu kontrolnym w więzieniu, a drugą pod koniec obszaru ciemnego lasu.
 • Znaleziono 5 ukrytych przedmiotów przy pomocy Natalii. – podstawowy element gry. Natalia może wskazywać różne błyszczące przedmioty, aby potem je podnieść. Znalezienie wymaganej ilości nie stanowi najmniejszego problemu.
 • Podczas pokonywania obszaru oczyszczalni ścieków Natalia nie otrzymała obrażeń. – nie jest to specjalnie trudne. Po prostu jako Barry musimy z dołu ubić wszystkie stwory, gdy Natalia będzie otwierać śluzy. W przypadku, gdy coś ją zaatakuje wczytajmy ponownie checkpoint.
Ikona osiągnięcia: Składam rezygnację</span> / <span>Here's My Resignation
20

Składam rezygnację / Here's My Resignation

Pokonaj Neila, grając Moirą w Epizodzie Trzecim. / Moira defeats Neil in Claire's Episode Three.

Pucharek można zdobyć pod koniec rozdziału. Gdy już pokonamy przeciwnika i wejdziemy do windy odpali się scenka pod koniec, w której znowu wylądujemy na dole. W pewnym momencie Claire straci broń. Będziemy mieli teraz możliwość jako Moira podczołgania się i sięgnięcia broni poprzez wciskanie . Nie możemy zwlekać, bo inaczej Claire pokona przeciwnika. Jeśli chcemy otrzymać ten pucharek i zobaczyć dobre zakończenie musimy jako Moria sięgnąć po broń.

 

Prosta sekwencja, której wykonanie zapewnia nam nie tylko trofeum, ale i dobre zakończenie gry.
Ikona osiągnięcia: W samą porę</span> / <span>A Ripple in Time
20

W samą porę / A Ripple in Time

Zdobądź przedmiot, znajdujący się za bramą na poziomie ścieków, grając Barrym w Epizodzie Trzecim. / Obtain the item that lies beyond the gate in the sewers in Barry's Episode Three.

Trofeum wymagające wykonania pewnych czynności w obu kampaniach w Epizodzie Trzecim. Najpierw jako Claire i Moira musimy otworzyć przejście pod koniec poziomu ścieków. Jest to moment, gdy walczymy z grubym przeciwnikiem. Po uporaniu się z nim wchodząc po schodach możemy przeskoczyć na kolejną platformę i tamtędy wejść do pomieszczenia z zaworem, którym otworzymy bramę. Przy okazji znajdziemy tam też czerwoną roślinkę. Następnie w kampanii Barrego, gdy znajdziemy się w tym miejscu będziemy mogli przejść otwartą bramą i jako Natalia otworzyć kufer z przedmiotem, za który jest przyznawane trofeum.

 

Ikona osiągnięcia: Metamorfoza</span> / <span>True or False
20

Metamorfoza / True or False

Ukończ Epizod Czwarty. / Clear Episode Four.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu czwartego rozdziału jako Claire oraz Barry.

Ikona osiągnięcia: Odliczanie: Epizod Czwarty</span> / <span>
80

Odliczanie: Epizod Czwarty / "You are Authorized to Panic"

Ukończ Epizod Czwarty w Trybie Odliczania. / Clear Episode Four in Countdown Mode.

Ostatni epizod w Trybie Odliczania nie jest już taki trudny. Rozdział Claire nie stanowi najmniejszego problemu. Jedynie musimy uważać na kilku niewidzialnych przeciwników po drodze. W kampanii Barrego też nie jest specjalnie trudno, jeśli dokładnie wiemy gdzie iść i co w danej chwili robić. Przeciwników w zagazowanych tunelach polecam całkowicie olać. Szkoda czasu za zabawy z nimi. Walczymy tylko z tymi, z którymi jest to konieczne. Podczas finalnej walki zwyczajnie ładujemy w bossa wszystkim co mamy. Nie jest to nadzwyczaj niebezpieczny przeciwnik. Dobrze sobie na tą walkę zostawić wybuchowe i podpalające butelki. Dobrze się sprawdzają.

Ikona osiągnięcia: Niewidzialny: Epizod Czwarty</span> / <span>
80

Niewidzialny: Epizod Czwarty / "There's Something in Here"

Ukończ Epizod Czwarty w Trybie Niewidzialności. / Clear Episode Four in Invisible Mode.

W przypadku kampanii Claire nie ma najmniejszych problemów. W zasadzie niema żadnej różnicy między Trybem Odliczania. W kampanii Barrego jest już więcej wysiłku. Podstawą jest oczywiście wiedza gdzie co może na nas czyhać. Podczas całej gry zbierajmy jak najwięcej sprzętu. Wybuchowe oraz podpalające butelki bardzo przydają się na finalnego bosssa. Przez etap zagazowanych tunelach zalecam zwyczajnie przebiec olewając wszystko na drodze. Szkoda ryzykować. Będąc w willi nie niszczmy szklanych słojów z potworami. Same się z nich nie wydostaną. Wyjątek robimy jedynie w pomieszczeniu, gdzie będziemy wzywać windę. A to dlatego, że jej aktywowanie wywoła alarm i znajdująca trójka tak czy siak stamtąd wyskoczy. Warto wiec ich załatwić pojedynczo niż w towarzystwie.

Ten ostatni etap w ogóle jest najtrudniejszym momentem całej gry. Zbiera się tu naprawdę bogata gromadka wrogów, których oczywiście nie widzimy. W tym jest także nasz mackowaty znajomy z poprzedniego epizodu. Najpierw polecam ustrzelić plującego stwora wychodzącego na podest naprzeciw windy. Potem możemy zajmować się resztą. W międzyczasie wylezie jeszcze drugi z prawej strony. Trzeba o tym pamiętać. Dobrze zrobić użytek z wybuchowej beczki znajdującej się w pomieszczeniu. Zalecam nie strzelać na ślepo i używać Natalii do pomocy. Jeśli się z wszystkim uporamy to jesteśmy już w domu. Po drodze do finałowego bossa znajdziemy trochę amunicji. Sama walka do nadzwyczajnie trudnych nie należy. Używamy tu jak najwięcej butelek oraz magnum. Musimy uważać na ataki, które wypełniają gazem połowę pomieszczenia. Należy wtedy szybko uciekać, bo łatwo zginąć. Może to nam zająć kilka podejść, ale jeśli uporaliśmy się z całą resztą gry to i tu damy radę.

Ikona osiągnięcia: Nie wracam bez medalu</span> / <span>I'm Not Leaving Without My Medal
100

Nie wracam bez medalu / I'm Not Leaving Without My Medal

Zdobądź wszystkie medale z Epizodu Czwartego. / Get all medals in Episode Four.

Medali jest po 10 na kampanię Claire oraz Barrego. Możemy to rozłożyć na kilka przejść i nie musimy zaliczać wszystkich medali na raz. Jeśli jest jednak np. wymóg zabicia 8 przeciwników w konkretny sposób nie możemy tego robić 4 w jednym przejściu i 4 w drugim. W takim wypadku wszystkich 8 musi być za jednym podejściem.

Kampania Caire

 • Ukończono epizod ze 100% celnością. – nie takie trudne jak mogłoby się wydawać. W tym rozdziale spotkamy jedynie kilku niewidzialnych przeciwników. Wystarczy mieć przy sobie butelkę dumną i z trafieniem nie ma problemu.
 • Pokonano 1 Szkłapacza za pomocą noża. – jeśli użyjemy butelki dymnej zabicie za pomocą noża nie stanowi problemu.
 • Otwarto 2 skrzyń wojskowych. – akurat mamy w tym rozdziale dokładnie dwie skrzynie. Pierwsza jest zaraz na wprost po zniszczeniu łańcuchów podtrzymujących kratkę blokującą przejście, a druga widoczna poziom niżej zaraz po tym jak wyjdziemy na zewnątrz.
 • Ukończono epizod bez ponownych prób. – wiadomo o co chodzi. Musimy od odpalenia rozdziału do samego końca ani razu nie zginąć. Nie jest to wielki problem, ale postaci czasem lubią bez powodu zlecieć w przepaść.
 • Pokonano 3 Szkłapacze. – wpadnie podczas wbijania srebro Czego oczy nie widzą….
 • Udało się uciec z pomnika z przynajmniej 15-sekundowym zapasem. – ucieczka jest łatwa, więc nie stanowi to większego problemu.
 • Zabito 5 szt. lokalnych zwierząt. – no i tu pewnie trzeba wyjaśnić. Chodzi bowiem o szczury oraz ptaki, które możemy minąć. Polecam sprawdzić poniższy filmik, aby zobaczyć lokalizację zwierząt.
 • Znaleziono 4 skarby. – nie powinno stanowić problemu. Dwa skarby znajdziemy w otwieranych skrzyniach, a pozostałe dwa można zebrać podczas badania wieży zanim nastąpi etap odliczania.
 • Odnaleziono wszystkie Emblematy Wieży. – do znalezienia i zniszczenia są 3 emblematy. Tu raczej przyda się filmik zamieszczony poniżej.
 • Ukończono epizod w ciągu 20 minut. – chodzi tylko o rozdział Claire, więc jest to czas, w którym nie ma problemu się zmieścić.
Kampania Barrego
 • Pokonano 10 Ożywieńców trafiając wyłącznie w ich słabe punkty. – ożywieńcy to pokraczne istoty, które spotkamy dopiero na zewnątrz wiezienia. Aby pokonać ich trafiając wyłącznie z słabe musimy przełączyć się na Natalię. Zobaczymy wtedy świecący punkt na ciele stwora. Wystarczy teraz jako Barry strzelać wyłącznie w ten punkt.
 • Pokonaj Alex na niższym poziomie kopalni bez otrzymywania obrażeń. – to jest bardziej problematyczne. Chodzi o walkę z finalnym bossem. Nie tylko Barry, ale i Natalia nie może otrzymać żadnych obrażeń. Musimy działać szybko. Najlepiej zgromadzić jak najwięcej podpalających butelek. Są wyjątkowo skuteczne. Do tego doprawić magnum i na niskim poziomie trudności nie powinno być problemu. Co ciekawe mi nie zaliczało tego medalu, gdy miałem odblokowane dobre zakończenie. Dlatego też warto wcześniej przejść 3 epizod Claire w taki sposób, aby Moira na końcu nie strzeliła do przeciwnika. Wtedy zaliczyło bez problemu.
 • Uderzono wrogów cegłą Natalii 15 razy. – jedyną możliwością ataku Natalii jest cegła. Może ją ona znaleźć i użyć trzy razy nim ulegnie zniszczeniu. Można nią rzucić +, lub uderzać samym . Nie musimy pokonywać wrogów. Wystarczy po prostu uderzyć 15 razy.
 • Pokonano 5 przeciwników powtórnym atakiem. – powtórny atak musimy najpierw sobie wykupić w menu ulepszeń. Polega on na możliwości szybkiego dobicia powalonych przeciwników. Musimy strzelić takiemu np po nogach, aby się wywalił i dobić wciskając .
 • Pokonano 10 przeciwników za pomocą broni podręcznej. – to zwykle bywa problematyczne, bo broni podręcznej dużo nie mamy, a czasem trudno trafić na sytuacje, aby trafić więcej wrogów na raz. Broń podręczna to wybuchowe, bądź podpalające butelki które sami tworzymy łącząc pustą butelkę z alkoholem, bądź prochem strzelniczym. Można to rozłożyć na kolejne przejście, bo zdobyty ekwipunek się zapisuje po skończeniu rozdziału i kolejne podejście startujemy z tym, co udało nam się nazbierać.
 • Pokonano 5 przeciwników atakiem z zasadzki. – tu może być problem, bo zwykłe zombiaki się do tego nie liczą. Kilku Ożywieńców możemy spokojnie załatwić po cichu w willi. Jest jednak pewien myk. Musimy mieć butelkę dymną. Następnie w pomieszczeniu z wrogami w słojach strzelamy w każdy, aby wszystkich pięciu wylazło. Następnie rzucamy butelkę. Jesteśmy wtedy w ukryciu i możemy wszystkich załatwić z zasadzki.
 • Pokonano 10 przeciwników za pomocą noża. – żaden problem. Warto tylko wspomnieć, że robaki się nie liczą do tego. Muszą to być więksi przeciwnicy.
 • Otwarto 3 podstępne skrzynie. – podstępne skrzynie może otwierać jedynie Natalia. Pierwszą możemy otworzyć w pomieszczeniu kontrolnym w więzieniu, a drugą pod koniec obszaru ciemnego lasu.
 • Znaleziono 10 ukrytych przedmiotów przy pomocy Natalii. – podstawowy element gry. Natalia może wskazywać różne błyszczące przedmioty, aby potem je podnieść. Znalezienie wymaganej ilości nie stanowi najmniejszego problemu.
 • Ukończono poziom przesuwając żuraw nie więcej niż 3 razy. – przejście przez żuraw znajduje się na początku rozdziału. Polecam zobaczyć TEN filmik na którym pokazane jest jak przejść ten fragment bez przesuwania więcej niż 3 razy.
Ikona osiągnięcia: Czego oczy nie widzą...</span> / <span>What You Can't See Can Kill You
20

Czego oczy nie widzą... / What You Can't See Can Kill You

Pokonaj min. 6 Szkłapaczy na terenie pomnika w Ep. Czwartym Claire,na poz. Normalnym lub wyższym. / Defeat six or more Glasps in the monument in Claire's Episode Four, on Normal difficulty or higher.

Ten pucharek akurat musimy wbijać przynajmniej na poziomie normalnym. Spowodowane jest to tym, że na niskim poziomie trudności nie spotkamy wymaganej ilości przeciwników. Wrogowie są niewidzialni, więc możemy skorzystać z butelki dymnej albo wybuchowej, jeśli mamy pewność, że w tym miejscu znajduje się przeciwnik. Można też strzelać na oślep, bo przeciwnicy do wytrzymałych nie należą. Polecam TEN materiał pokazujący lokalizację wszystkich sześciu potworów.

Ikona osiągnięcia: Przyszłość, która nadejdzie...</span> / <span>Routes of Future Past
20

Przyszłość, która nadejdzie... / Routes of Future Past

Przejdź obiema drogami przez wysypisko,grając Barrym w Epizodzie Czwartym. / Complete both routes through the landfill in Barry's Episode Four.

Pucharek związany z dwoma kampaniami w ostatnim epizodzie. W rozdziale Claire na samym początku będzie miała możliwość otworzyć jedną bądź drugą tamę wodną. Zależnie od wyboru zalany będzie inny tunel. Następnie w rozdziale Barrego będziemy przechodzić tym, który nie jest zalany. Musimy przejść obiema drogami. Najpierw możemy jako Claire użyć dźwigni, zakończyć rozdział i w kampanii Barrego przejść otwartą drogą kończąc epizod. Ponownie odpalamy rozdział Claire i tym razem nie używamy dźwigni, ale kończymy rozdział. Pucharek wpadnie jak tylko jako Barry wejdziemy do drugiego kanału.

 

Przyrządzając tą dźwignię w kampanii Claire zmieniamy drogę, którą będzie się poruszał Barrry w swojej kampanii.