Samurai Shodown – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Jedna z przyjemniejszych platyn w tego typu grach. Ogromne umiejętności nie są potrzebne, a calak znajduje się w zasięgu każdego gracza. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem Samurai Shodown.

 

Informacje ogólne:

  • Stopień trudności wbicia platyny: 4/10
  • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x14 x28
  • Liczba trofeów offline: 41
  • Liczba trofeów online: 4
  • Minimalna liczba przejść: 17
  • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
  • Zglitchowane trofea: BRAK
  • Czas do zdobycia platyny: 20 godzin

Krok po kroku:

KROK I – Tutorial

Włączamy w menu głównym Practice, a następnie Tutorial. Uczymy się podstawowych ruchów i zasad panujących w Samurai Shodown i przy okazji wbijamy pucharek braz Apt Student.

 

KROK II -Story Mode

Warto na początku ułatwić sobie znacząco wbijanie trofeów, obniżając poziom trudności i liczbę rund. Wchodzimy w Options > Game > No. of Rounds (Story, Ghost Match) > 1 i CPU Level też 1. Następnie musimy przejść tryb Story, grając każdą z 16 postaci, nie przegrywając żadnej walki (możemy przegrać pojedyncze rundy, o ile wygramy całą walkę) i raz dowolną ginąc po drodze i używając kontynuacji. Zdobędziemy w ten sposób wszystkie artworki do pucharka srebro Art Aficionado. Wbijemy również trofea: braz New Blood, braz Versatility, srebro Irresistible Force, zloto Indefatigable, srebro Purifying Force, braz Not Even a Scratch, srebro Is That All You’ve Got?, braz Endless Riches, srebro Seven Great Treasures.

Możemy również już teraz starać się używać odpowiednie umiejętności i zabijać wrogów na odpowiednie sposoby, potrzebne do zdobycia trofeów: braz Cut Clean in Two, braz Backbreaker, braz Up in the Air, braz Flash of Steel, braz Herculean Strength, braz Simple Serenity, braz In a Flash, braz Perfectionist, braz Counterpoint, braz Predator Meets Prey, braz Moment of Crisis, braz Opportunistic Instincts, braz Bolt of Brilliance, srebro Me against the World, srebro Decisive Finish.

 

KROK III – Online

Na całe szczęście trofea onlinowe w Samurai Shodown są banalne i nie wymagają od nas wygrania żadnej walki. Wystarczy tylko rozegrać jeden pojedynek rankingowy, nierankingowy i drużynowy (te dwa ostatnie można ze sobą połączyć). Więcej szczegółów przy braz Warrior Pilgrim, braz Closing the Distance, braz Triumphant Teamwork.

 

KROK IV – Tryby Battle

Musimy osiągnąć odpowiednie wyniki w trybach: Time Trial, Survival i Gauntlet. Tylko ten ostatni może stanowić większe wyzwanie, ponieważ nie można do niego dostosować poziomu trudności i trzeba go przechodzić na normalnym poziomie trudności. Więcej szczegółów przy srebro World’s Greatest, braz Back from the Dead, braz Gale of Fury.

 

KROK V – Pojedynki z duchami

Czeka nas teraz trochę grindu ponieważ musimy stoczyć aż 100 pojedynków z “duchami”, czyli postaciami sterowanymi przez AI, które odwzorowują zachowania innych graczy (w tym nas samych). Pojedynki te nie powinny być specjalnie wymagające. W moim wypadku duchy zazwyczaj stały w miejscu atakując powietrze, łatwo więc je było pokonać wykonując ataki dystansowe. Wbijemy pucharki: braz Rage Personified, srebro Flesh Eater, zloto The Demon, braz Kagemusha, braz Stone-Cold Killer, srebro At Peace with Oneself, srebro Match Made in Heaven.

 

KROK VI – Dobicie pozostałych trofeów

Na sam koniec pozostało nam dobicie kilku trofeów, które w łatwy sposób możemy dobić wykorzystując 2 kontrolery. Są to srebro Over Before It Started, srebro Bag of Broken Bones, srebro All or Nothing.

 

Poradnik:

platyna Samurai Shodown GS: 60
Earn all trophies in the game.

Brawo Samuraju.

 

braz New Blood GS: 15
[STORY] Clear with any character.

Wpadnie po drodze do trofeum zloto Indefatigable.

 

braz Versatility GS: 15
[STORY] Clear with four different characters.

Wpadnie po drodze do trofeum zloto Indefatigable.

 

srebro Irresistible Force GS: 30
[STORY] Clear with 12 different characters.

Wpadnie po drodze do trofeum zloto Indefatigable.

 

zloto Indefatigable GS: 50
[STORY] Clear with 16 different characters.

W menu głównym włączamy tryb Story. Następnie wybieramy postać i stajemy do serii pojedynków z 9 oponentami, zakończonej walką z bossem (więcej info przy trofeum srebro Purifying Force). Aby zdobyć to trofeum musimy przejść tryb Story każdą z 16 postaci. Warto ułatwić i przyśpieszyć sobie nieco, wybierając w Options > Game > No. of Rounds (Story) 1 i CPU Level też 1. Aby sprawdzić którymi postaciami ukończyliśmy już tryb story musimy wejść w Gallery > Movie > Epilogue i sprawdzamy, które filmiki mamy już odblokowane.

 

srebro Purifying Force GS: 30
[STORY] Defeat the boss.

Wpadnie po drodze do trofeum zloto Indefatigable. Grając nawet na najłatwiejszym poziomie, musimy pamiętać o blokowaniu ciosów, które w większości są dosyć wyraźnie sygnalizowane (odlatywaniem wachlarzy lub bębnami). Kiedy zaatakujemy wystarczającą liczbę razy, przeciwnik przejdzie w bezbronną formę, podczas której zadamy znacznie więcej obrażeń. Po pewnym czasie jednak, wróg z powrotem zmieni formę na ofensywną. Powtarzamy cykl, aż do zbicia całego paska zdrowia. Przeciwnik w drugiej rundzie jest znacznie bardziej agresywny i dodatkowo zawsze rozpoczyna wypuszczeniem potężnego promienia, który koniecznie musimy zablokować. Najwięcej problemów może nam sprawić zwycięstwo grając Yoshitorą, ponieważ ma on bardzo długo trwające ataki, które wystawiają go na kontratak. Musimy nim grać szczególnie defensywnie i atakować podstawowym silnym cięciem () zaraz po ciosie wroga, jednocześnie przygotowując się na blokowanie.

 

braz Not Even a Scratch GS: 15
[STORY] Clear after using a Continue.

Przechodzimy tryb Story po drodze ginąc i używając kontynuacji. Więcej info przy trofeum zloto Indefatigable i srebro Purifying Force.

 

srebro Is That All You’ve Got? GS: 30
[STORY] Clear without using a Continue.

Przechodzimy tryb Story, nie przegrywając ani jednego pojedynku (możemy przegrać pojedyncze rundy, o ile wygramy całą walkę). Więcej info przy trofeum zloto Indefatigable i srebro Purifying Force.

 

srebro World’s Greatest GS: 30
[BATTLE] Finish Gauntlet Mode with any character.

Najtrudniejszy w mojej opinii pucharek w grze. Musimy zwyciężyć z każdym zawodnikiem dostępnym w grze i na końcu stoczyć walkę z bossem. Haczyk jest tu natomiast taki, iż nie możemy używać kontynuacji i zmieniać poziomu trudności, jak w trybie Story. Aby rozpocząć wchodzimy w głównym menu w Battle > Gauntlet i wybieramy postać. Moja strategia na ukończenie tego trybu z użyciem Galforda wygląda następująco:

  • Pierwsze 16 walk ze standardowymi wrogami – staramy się trzymać dystans i atakować, wysyłając Puppiego ( ,+,,) po czym szybko atakować, rzucając kunai ( ,+ ,,). W razie zbliżenia się przeciwnika lub szarży, należy blokować i kontrować, atakując . Kiedy napełni się pasek Rage, włączamy Rage Explosion wciskając i ponownie , aby wykonać Lightning Blade strikes. Uważamy jednak, żeby przeciwnik nie zablokował ataku. Najlepiej wyczekać moment kiedy on sam atakuje. W formie wizualnej przedstawiłem to w pierwszej części poniższego filmiku.
  • Walka z bossem – ta walka w przeciwieństwie do pozostałych trwa 2 rundy i podobnie jak w Story Mode, druga runda jest trudniejsza.  Musimy grać defensywnie, atakując w średnim dystansie, zaraz po ataku przeciwnika. Bardzo musimy uważać  na “speciale” i je blokować, ponieważ potrafią zjeść masywną ilość naszego zdrowia. W formie wizualnej przedstawiłem to w drugiej części poniższego filmiku.

 

braz Back from the Dead GS: 15
[BATTLE] Win 5 successive victories in Survival Mode.

Wchodzimy w głównym menu w Battle > Survival i wybieramy zawodnika, którego najbardziej opanowaliśmy. Musimy wygrać 5 walk, co nie powinno stanowić problemu jeżeli obniżyliśmy poziom trudności do minimum.

 

braz Gale of Fury GS: 15
[BATTLE] Extend the timer by at least 150 seconds in Time Trial Mode.

Wchodzimy w głównym menu w Battle > Time Trial i wybieramy zawodnika, którego najbardziej opanowaliśmy. Musimy wygrać 5 walk (starając się uczynić to jak najszybciej), co nie powinno stanowić problemu jeżeli obniżyliśmy poziom trudności do minimum.

 

braz Rage Personified GS: 15
[DOJO] Defeat a ghost character 10 times.

Wpadnie po drodze do pucharka zloto The Demon.

 

srebro Flesh Eater GS: 30
[DOJO] Defeat a ghost character 50 times.

Wpadnie po drodze do pucharka zloto The Demon.

 

zloto The Demon GS: 50
[DOJO] Defeat a ghost character 100 times.

Aby walczyć z duchami, włączamy w menu głównym Dojo. Tam mamy do wyboru pojedynczą walkę (Ghost Match) lub całą serie 10, 50 lub 100 walk (Ironman Challenge). Do zdobycia trofeum musimy wygrać z aż 100 duchami, dlatego zalecam przyśpieszyć sobie nieco, wybierając w Options > Game > No. of Rounds (Ghost Match) > 1. Warto za każdym razem wybierać tę samą postać, aby przy okazji wbić trofeum srebro Match Made in Heaven.

 

braz Kagemusha GS: 15
[DOJO] Receive your first ghost.

Aby zdobyć trofeum wchodzimy w menu głównym w Dojo > Ghost Match > wybieramy Rankings (najlepsi gracze w rankingu) lub Pick Up(losowo dobrani gracze). Po walce wciskamy , aby wybrać opcje Receive Ghost From Opponent.

 

braz Stone-Cold Killer GS: 15
[DOJO] Fight a ghost match.

Zdobywamy po drodze do każdego innego pucharka dotyczącego walki z duchami (zloto The Demon, braz Kagemusha, srebro At Peace with Oneself ).

 

srebro At Peace with Oneself GS: 30
[DOJO] Defeat your own ghost.

Aby zdobyć trofeum, wchodzimy w menu głównym w Dojo > Ghost Match > My Ghost > wybieramy którąś postać i stajemy do walki z AI zaprogramowanym na bazie naszych dotychczasowych walk (wcześniej musimy stoczyć co najmniej jedną walkę w dowolnym innym trybie). Walki z duchami nie należą raczej do trudnych, więc nie powinniśmy mieć problemy z wygraną.

 

braz Warrior Pilgrim GS: 15
[ONLINE] Fight a Ranked Match.

Wchodzimy w menu głównym w zakładkę Online, następnie wybieramy opcje Ranked Match. Warto przestawić opcje doboru graczy na: Anyone, All i Any. Klikamy na Search jeżeli chcemy wyszukać pokój do pojedynku lub na Start Matchmaking jeżeli chcemy stworzyć nowy. Do zdobycia pucharka nie musimy wygrać walki, wystarczy ją tylko ukończyć.

 

braz Closing the Distance GS: 15
[ONLINE] Play one Casual Match.

Wpadnie podczas wbijania braz Triumphant Teamwork.

 

braz Triumphant Teamwork GS: 15
[ONLINE] Fight a Team Battle.

Wchodzimy w menu głównym w zakładkę Online, następnie wybieramy opcje Casual Match. W pierwszej opcji wybieramy Search – jeśli chcemy dołączyć do jednego z istniejących pokoi, lub Create – jeśli chcemy stworzyć nowy. Battle type ustawiamy na Team Vs. Resztę opcji warto przestawić na: Any lub All. Na końcu klikamy na Entry i dołączamy do graczy. Na następnym ekranie musimy przejść do pola Elimination Match (widoczne na zdjęciu poniżej) i kliknąć na któreś z wolnych okienek, aby dołączyć do walki. Do zdobycia pucharka nie musimy wygrać walki, wystarczy ją tylko ukończyć.

 

braz Apt Student GS: 15
[TUTORIAL] Complete all lessons.

W menu głównym wybieramy Practice, a następnie Tutorial. Musimy zaliczyć wszystkie 26 lekcje(14 w sekcji Basic Controls i 12 w Battle Controls), od takich banalnych jak poruszania się, po troszkę bardziej zaawansowane, jak wykonywanie specjalnych technik. Żadna lekcja nie powinna jednak stanowić większego wyzwania jeżeli będziemy stosować się do wyświetlanych komend.

 

braz Endless Riches GS: 15
[GALLERY] Unlock 15 movies.

Filmy odblokowujemy przechodząc tryb story każdą z postaci, więc wpadnie po drodze do zdobycia zloto Indefatigable.

 

srebro Seven Great Treasures GS: 30
[GALLERY] Unlock 25 movies.

Filmy odblokowujemy przechodząc tryb story każdą z postaci, więc wpadnie po drodze do zdobycia zloto Indefatigable.

 

srebro Art Aficionado GS: 30
[GALLERY] Unlock 17 pieces of artwork.

Artworki zdobywamy przechodząc tryb story każdą z 16 postaci, nie ginąc przy tym ani razu (16 artworków, po jednym dla każdej postaci) plus jeden za przejście trybu story dowolną postacią, po drodze ginąc i używając kontynuacji. Więcej wskazówek przy pucharku zloto Indefatigable.

 

braz Cut Clean in Two GS: 15
Defeat 10 opponents with heavy attacks.

Aby zdobyć pucharek wystarczy zabić 10 przeciwników ciosem pod .

 

braz Backbreaker GS: 15
Defeat 10 opponents using a Special Move.

Musimy zabić 10 przeciwników, używając jednego z podstawowych combosów. Listę combosów dla każdej z postaci znajdziemy wciskając options > comand list > wybieramy interesującą nas postać > do zakładki special moves.

 

braz Up in the Air GS: 15
Defeat an opponent for the first time using a Weapon Flipping Technique.

Wpadnie po drodze do trofeum braz Flash of Steel.

 

braz Flash of Steel GS: 15
Defeat 10 opponents with Weapon Flipping Techniques.

Aby wykonać technikę, należy wcisnąć  , kiedy mamy zapełniony pasek Rage u dołu ekranu. Powtarzamy 10 razy kiedy przeciwnik ma już mało zdrowia i pucharek wpada.

 

braz Herculean Strength GS: 15
Defeat an opponent for the first time using a Super Special Move.

Wpadnie po drodze do trofeum braz Simple Serenity.

 

braz Simple Serenity GS: 15
Defeat 10 opponents with Super Special Moves.

Aby wykonać technikę, należy wcisnąć ,, ,  ,  + , , (prościej jest wykonać to na gałce analogowej). Powtarzamy 10 razy kiedy przeciwnik ma już mało zdrowia i pucharek wpada.

 

braz In a Flash GS: 15
Defeat an opponent for the first time using Lightning Blade.

Wpadnie po drodze do trofeum braz Perfectionist.

 

braz Perfectionist GS: 15
Defeat 10 opponents with Lightning Blade strikes.

Kiedy znajdujemy się w trybie Rage (po wcześniejszym napełnieniu paska i wciśnięciu ) wciskamy jeszcze raz, kiedy przeciwnik ma mało zdrowia, aby wykonać efektowny finisher. Powtarzamy 10 razy.

 

braz Counterpoint GS: 15
Successfully use a Counter for the first time.

Wpadnie po drodze do trofeum braz Predator Meets Prey.

 

braz Predator Meets Prey GS: 15
Counter an opponent’s attack 10 times.

W trakcie ataku przeciwnika musimy wcisnąć  ,  + , , . Powtarzamy 10 razy. Najlepiej próbować na przeciwniku z ustawionym poziomem CPU1 (więcej info we wstępie).

 

braz Moment of Crisis GS: 15
Successfully use Just Defense for the first time.

Wpadnie po drodze do trofeumbraz Opportunistic Instincts

 

braz Opportunistic Instincts GS: 15
Perform 10 Just Defenses.

Wciskamy blok ( ) na chwilę przed atakiem przeciwnika. Wpadnie po drodze do trofeum braz Bolt of Brilliance.

 

braz Bolt of Brilliance GS: 15
Knock down an opponent with a Stance Break 10 times.

Wciskamy blok ( ) na chwilę przed atakiem przeciwnika, po czym wciskamy . Powtarzamy 10 razy.

 

srebro All or Nothing GS: 30
Perform a Blade Catch 10 times.

Po pierwsze – musimy upuścić oręż. Aby to zrobić, wciskamy , ++. W trakcie ataku przeciwnika musimy wcisnąć  ,  + , , , aby złapać i wyrzucić broń przeciwnika. Powtarzamy 10 razy. Najlepiej próbować na przeciwniku z ustawionym poziomem CPU1 (więcej info we wstępie) lub jeżeli mamy 2 kontrolery i kogoś do pomocy, synchronizując atak i kontrę.

 

braz Furious Response GS: 15
Fill the Rage Gauge 50 times.

Wpadnie po drodze do trofeum braz Blood Boiling.

 

braz Blood Boiling GS: 15
Use Rage Explosion 50 times.

Kiedy napełni się znajdujący na dole pasek Rage (zdjęcie poniżej) należy wcisnąć  . Powtarzamy 50 razy

 

srebro Bag of Broken Bones GS: 30
Defeat an opponent while unarmed for an entire battle.

Po pierwsze – musimy upuścić oręż. Aby to zrobić wciskamy , ++. Następnie samymi pięściami atakujemy i zabijamy przeciwnika. Jeśli posiadamy drugi kontroler, najprościej będzie nam to zdobyć w trybie versus z drugim graczem. Warto też wcześniej w opcjach ustawić czas trwania walk na tylko jedną rundę.

 

srebro Over Before It Started GS: 30
Defeat an opponent by only kicking for an entire battle.

Musimy wygrać, używając przez całą walkę tylko kopniaków (). Jeśli posiadamy drugi kontroler, najprościej będzie nam to zdobyć w trybie versus z drugim graczem. Warto też wcześniej w opcjach ustawić czas trwania walk na tylko jedną rundę.

 

srebro Me against the World GS: 30
Obtain your first perfect victory.

Aby zdobyć ten pucharek należy wygrać z wrogiem, nie odnosząc samemu żadnych obrażeń. Powinno wpaść naturalnie jeżeli graliśmy na najniższym poziomie trudności lub z drugim graczem w lokalnej walce.

 

srebro Decisive Finish GS: 30
Win a round within 10 seconds of the start of battle.

Musimy wygrać jedną rundę w ciągu 10 sekund. Powinno wpaść naturalnie jeżeli graliśmy na najniższym poziomie trudności lub z drugim graczem w lokalnej walce. Bardzo przydatne mogą okazać się techniki Super Special Moves, które zabierają większość paska zdrowia przeciwnika, ale silne cięcia pod też powinny wystarczyć.

 

srebro Match Made in Heaven GS: 30
Use the same character 100 times.

Tak jak wskazuje opis, musimy stoczyć 100 walk tą samą postacią. Warto połączyć wbijanie tego pucharka z wbijaniem zloto The Demon, gdzie musimy stoczyć 100 pojedynków z duchami. Aby sprawdzić postęp do tego trofeum, możemy wybrać w menu głównym Database > Player Data > My Rank > Times Character Used i tam w rubryce Times Used mamy ilość rozegranych pojedynków dla wszystkich zawodników uszeregowanych od najczęściej używanego.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca - CDP Dystrybucja Gier.