Sébastien Loeb Rally EVO

5/10
30H
x1
x7
x10
x8
25
1
0
0
1
25
1
0
0
1

 

Sébastien Loeb Rally EVO to niestety tylko kolejna z taśmowo produkowanych przez Milestone gier na podstawie sportów motorowych. Szkoda, ale całkiem przywozicie zaprojektowany tryb kariery oraz historycznych wyścigów tytułowego rajdowca został całkowicie zaprzepaszczony niestety dość słaby model jazdy. Do tego dochodzi też zauważalnie pozostająca w tyle oprawa graficzna. Całościowo jest to produkt raczej tylko dla zawziętych fanów rajdów.

 

Krok po kroku:

KROK I – Samouczek

Na samym początku gry standardowo zostaniemy zapytani o chęć wzięcia udziału w samouczku. Zgadzamy się i go kończymy, aby zgarnąć pierwszy pucharek. Potem konfigurujemy sobie grę wedle uznania. Możemy jeździć nawet z opcją auto hamowania, gdyż w karierze ustawionej na najniższym poziomie trudności pozwoli nam to wygrywać z najmniejszym nakładem sił własnych. Jednak osobiście polecam jej nie aktywować, bo w przypadku dwóch zawodów Loeb Experience nie jesteśmy w stanie osiągnąć wymaganych czasów jeśli mamy włączone to udogodnienie.

KROK II – Loeb Experience

Polecam jako punkt drugi obrać specjalne zawody, dotyczące historycznych wyścigów tytułowego rajdowca. Głównie dlatego, że dostaniemy pieniądze oraz dodatkowe samochody, które mogą się przydać do trybu kariery. Niestety wiąże się z tym najtrudniejszy pucharek w grze. Cały tryb nie stanowi większego wyzwania poza dwoma wyścigami z zauważalnie trudniejszymi czasami. Jest to 25 sekund oraz finalny wyścig w górę wzgórza. W tych dwóch nie możemy używać auto hamowania, bo jak dobrze byśmy z nim nie jechali nie będziemy w stanie dojechać w odpowiednim czasie. Niestety nie ma też żadnej złotej recepty na te wyścigi. Trzeba próbować do skutku. Ewentualnie zawsze istnieje możliwość, aby doświadczony znajomy nam je przejechał poprzez share play jeśli mamy solidne łącze internetowe.

KROK III – Kariera

Następną rzeczą będzie tryb kariery. Nie musimy kończyć wszystkich wyścigów. Należy tylko grać tak długo, aż zajmiemy 1 miejsce w światowym rankingu kierowców. Będzie to wymagało 1374993 punktów reputacji. Co jakiś czas będą się odblokowywały wyścigi o nazwie Loeb Event, które należy kolejno kończyć, aż wygramy wszystkie. Polecam kierować się w doborze zawodów ilością przyzwanych punktów reputacji. Niestety nie warto powtarzać wyścigów, gdyż każde następne podejście drastycznie zmniejsza ilość zdobywanych punktów. Odradzam też zawody typu drift. Trwają dość długo, a punktów generują tyle co kot napłakał.

KROK IV – Online

Za ten krok w zasadzie można się zabrać w dowolnym czasie. Trofek online jest tylko jeden, także dużo czasu tu nie spędzimy. Multi niestety jest puste i może być ciężko ze znalezieniem kogoś do gry. Polecam szukać od godziny 17. Jakoś wtedy pojawiało się najwięcej graczy.

KROK V – Czyszczenie

Tradycyjny ostateczny krok w drodze ku platynie. Jeśli uporaliśmy się z zawodami Loeb Experience to już wszystko możemy na spokojnie dozbierać. Wystarczy poczytać opisy pozostałych pucharków.

Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Ikona osiągnięcia: En Plein!</span> / <span>En Plein!

En Plein! / En Plein!

Odblokuj wszystkie trofea / Unlock all the trophies

Finalna nagroda za nasze starania. 🙂

Ikona osiągnięcia: Co to za dźwięk?</span> / <span>What's that funny noise?
20

Co to za dźwięk? / What's that funny noise?

Napraw samochód w parku serwisowym / Repair your car in the Service Park

Naprawa naszego pojazdu nie jest możliwa w każdym wyścigu. Rajd musi się składać z co najmniej dwóch dni. W tych seriach wyścigów reguły samochód możemy naprawiać co dwie trasy. Radzę brać to pod uwagę, bo jak poważnie uszkodzimy pojazd na pierwszej trasie to cały drugi odcinek będziemy musieli przemęczyć tym wrakiem nim będziemy mogli go naprawić. Pucharka na pewno nie przeoczymy. Gra zawsze proponuje naprawę sama z siebie, także nie ma się tu czym przejmować.

Ikona osiągnięcia: Na podium!</span> / <span>On the podium!
20

Na podium! / On the podium!

Ukończ rajd na jednym z trzech pierwszych miejsc / Finish a rally in one of the first three places

Jak w opisie. W drodze ku platynie i tak będziemy musieli zgarnąć sporo miejsc na podium.

Ikona osiągnięcia: Pierwsze emocje!</span> / <span>The first thrill!
20

Pierwsze emocje! / The first thrill!

Ukończ odcinek specjalny na pierwszym miejscu w jednym z trybów offline / Finish a special stage in first place in one of the offline modes

Takie samo trofeum jak powyżej z tą różnicą, że tutaj chodzi o pojedynczy odcinek, a nie cały rajd. Wpadnie wraz z postępami.

Ikona osiągnięcia: Reputacja popłaca</span> / <span>Reputation pays
90

Reputacja popłaca / Reputation pays

Zdobądź 500,000 punktów reputacji w trybie kariery / Earn 500,000 reputation points in career mode

Podczas gry w trybie kariery będziemy zbierali punkty reputacji. Tym trofkiem nie ma się co przejmować. Wpadnie stosunkowo szybko.

Ikona osiągnięcia: Koronowana głowa</span> / <span>Knight of the Principality
60

Koronowana głowa / Knight of the Principality

Wygraj 4-dniowy rajd w Monte Carlo w jednym z trybów offline / Win a rally with a 4-day schedule in Monte Carlo in one of the offline modes

Jedno z kilku trofeów związanych z 4-dniowymi rajdami. Można je zdobyć w trybie kariery w sekcji OPEN, Rallies Around the World. Dzięki temu zdobędziemy sporo punktów reputacji, które będą potrzebne w drodze ku platynie. W wypadku Monte Carlo polecam jednak zrobić to wybierając z menu Tryb Szybki -> Rajd -> Mistrzostwa Rajdowe -> ustawić w opcjach 4 dni oraz wybrać 6 tras z Monte Carlo. Robimy tak z prostego powodu: w trybie kariery do tego rajdu dostajemy samochód Alpine A110 1600 posiadający napęd RWD. Jazda nim po śnieżnych trasach jest ekstremalnie denerwująca, dlatego odradzam tą drogę jeśli nie jesteśmy wymiataczami gatunku.

Ikona osiągnięcia: Zwycięstwo w słońcu</span> / <span>Victory in the midnight sun
60

Zwycięstwo w słońcu / Victory in the midnight sun

Wygraj 4-dniowy rajd w Szwecji w jednym z trybów offline / Win a rally with a 4-day schedule in Sweden in one of the offline modes

Jedno z kilku trofeów związanych z 4-dniowymi rajdami. Można je zdobyć w trybie kariery w sekcji OPEN, Rallies Around the World. Dzięki temu zdobędziemy sporo punktów reputacji, które będą potrzebne w drodze ku platynie. Będziemy musieli tu zakupić wymagany pojazd: Citroen DS3 Rally Car ’13.

Ikona osiągnięcia: W sombrero na podium</span> / <span>Wearing a sombrero on the podium
60

W sombrero na podium / Wearing a sombrero on the podium

Wygraj 4-dniowy rajd w Meksyku w jednym z trybów offline / Win a rally with a 4-day schedule in Mexico in one of the offline modes

Jedno z kilku trofeów związanych z 4-dniowymi rajdami. Można je zdobyć w trybie kariery w sekcji OPEN, Rallies Around the World. Dzięki temu zdobędziemy sporo punktów reputacji, które będą potrzebne w drodze ku platynie. Będziemy musieli tu zakupić wymagany pojazd: Mitsubishi Lancer Evolution VI.

Ikona osiągnięcia: Jest o czym śpiewać</span> / <span>Something to sing about
60

Jest o czym śpiewać / Something to sing about

Wygraj 4-dniowy rajd w Sanremo w jednym z trybów offline / Win a rally with a 4-day schedule in Sanremo in one of the offline modes

Jedno z kilku trofeów związanych z 4-dniowymi rajdami. Można je zdobyć w trybie kariery w sekcji OPEN, Rallies Around the World. Dzięki temu zdobędziemy sporo punktów reputacji, które będą potrzebne w drodze ku platynie. Będziemy musieli tu zakupić wymagany pojazd: Ford Fiesta RS Rally Car.

Ikona osiągnięcia: Tysiąc jezior, jedno podium</span> / <span>A thousand lakes, and one podium
40

Tysiąc jezior, jedno podium / A thousand lakes, and one podium

Wygraj 4-dniowy rajd w Finlandii w jednym z trybów offline / Win a rally with a 4-day schedule in Finland in one of the offline modes

Jedno z kilku trofeów związanych z 4-dniowymi rajdami. Można je zdobyć w trybie kariery w sekcji OPEN, Rallies Around the World. Dzięki temu zdobędziemy sporo punktów reputacji, które będą potrzebne w drodze ku platynie. Będziemy musieli tu zakupić wymagany pojazd: VW Polo R Rally Car.

Ikona osiągnięcia: Łap kangura!</span> / <span>Kangaroo Conquest!
40

Łap kangura! / Kangaroo Conquest!

Wygraj 4-dniowy rajd w Australii w jednym z trybów offline / Win a rally with a 4-day schedule in Australia in one of the offline modes

Jedno z kilku trofeów związanych z 4-dniowymi rajdami. Można je zdobyć w trybie kariery w sekcji OPEN, Rallies Around the World. Dzięki temu zdobędziemy sporo punktów reputacji, które będą potrzebne w drodze ku platynie. Będziemy musieli tu zakupić wymagany pojazd: Citroen Xsara Rally Car ’02.

Ikona osiągnięcia: Zwycięstwo wśród winnic</span> / <span>Victory among the vineyards
40

Zwycięstwo wśród winnic / Victory among the vineyards

Wygraj 4-dniowy rajd w Alzacji w jednym z trybów offline / Win a rally with a 4-day schedule in Alsace in one of the offline modes

Jedno z kilku trofeów związanych z 4-dniowymi rajdami. Można je zdobyć w trybie kariery w sekcji OPEN, Rallies Around the World. Dzięki temu zdobędziemy sporo punktów reputacji, które będą potrzebne w drodze ku platynie. Będziemy musieli tu zakupić wymagany pojazd: Peugeot 206 Rally Car.

Ikona osiągnięcia: Podium w krainie zamków</span> / <span>A podium in the land of castles
40

Podium w krainie zamków / A podium in the land of castles

Wygraj 4-dniowy rajd w Walii w jednym z trybów offline / Win a rally with a 4-day schedule in Wales in one of the offline modes

Jedno z kilku trofeów związanych z 4-dniowymi rajdami. Można je zdobyć w trybie kariery w sekcji OPEN, Rallies Around the World. Dzięki temu zdobędziemy sporo punktów reputacji, które będą potrzebne w drodze ku platynie. Będziemy musieli tu zakupić wymagany pojazd: Ford Escort RS Cosworth.

Ikona osiągnięcia: Prosto po szkole!</span> / <span>Fresh out of school!
20

Prosto po szkole! / Fresh out of school!

Ukończ pierwszy Loeb Event w trybie kariery / Complete the first Loeb Event in Career mode

Kolejne eventy tego trybu odblokowują się wraz ze zbieraniem punktów reputacji i awansowaniem w rankingu kierowców. Warto je kończyć jak tylko się odblokowują, bo nagrodą jest nowy samochód, który można potem używać do innych rajdów. Aby odblokować czwarty event musimy się znaleźć na 352 miejscu w rankingu.

Ikona osiągnięcia: Na półmetku!</span> / <span>Halfway there!
30

Na półmetku! / Halfway there!

Ukończ czwarty Loeb Event w trybie kariery / Complete the fourth Loeb Event in Career mode

Kolejne eventy tego trybu odblokowują się wraz ze zbieraniem punktów reputacji i awansowaniem w rankingu kierowców. Warto je kończyć jak tylko się odblokowują, bo nagrodą jest nowy samochód, który można potem używać do innych rajdów. Aby odblokować pierwszy event musimy się znaleźć na 220 miejscu w rankingu.

Ikona osiągnięcia: As rallycrossu</span> / <span>Rallycross Ace
30

As rallycrossu / Rallycross Ace

Wygraj zawody rallycrossowe w jednym z trybów offline / Win a Rallycross event in one of the offline modes

Zawody Rallycorosowe to nic innego jak zwykły wyścig na torze z tą różnicą, że jedno z 3 okrążeń jest tak zwanym Jokerem. Znaczy to tyle, iż jedno kółko musimy przejechać dłuższą wersją trasy. Wraz z postępem gry wygramy niejedne takie zawody.

Ikona osiągnięcia: Międzynarodowy debiut</span> / <span>International debut
20

Międzynarodowy debiut / International debut

Ukończ odcinek specjalny w trybie wieloosobowym / Complete a Special Stage in multiplayer mode

Trofeum Online

Niestety multi w tej grze jest puste i trudno natrafić na kogoś, aby z nami pojeździł. Najłatwiej jest jednak polować około godziny 17-18. Warto zaznaczyć, że chodzi o odcinek specjalny, czyli rajdową trasę. Inne wyścigi nie liczą się do tego pucharka. Najlepiej jak sami założymy grę wchodząc w tryb Wielu Graczy -> Stwórz Grę. Jako tryb gry wybieramy Pojedynczy odcinek. Z Kategorii najlepiej wybrać jakąś łatwą do opanowania kategorię samochodów, np. Rally Cars ’70. Wygrać nie musimy, ale istotne jest, abyśmy dojechali do końca odcinka. W przypadku jak przeciwnik przekroczy linię mety mamy 40 sekund na dojechanie. Jeśli się nie uda dostaniemy DNF i pucharek nie wpadnie.

Ikona osiągnięcia: Śladami Loeba</span> / <span>In Loeb's shoes
20

Śladami Loeba / In Loeb's shoes

Wygraj pierwsze zawody „Loeb Experience” / Triumph in the first "Loeb Experience" event

Zawody Loeb Experience są dostępne w menu głównym gry. Jest to zestaw historycznych wyścigów tytułowego rajdowca przeplatanych z nagranymi wywiadami. Trofeum wpadnie po wygraniu dowolnego z zawodów.

Ikona osiągnięcia: Sébastien, legenda</span> / <span>Sébastien, the legend
100

Sébastien, legenda / Sébastien, the legend

Wygraj wszystkie zawody „Loeb Experience” / Triumph in all the "Loeb Experience" events

Zdecydowanie najtrudniejsze trofeum w grze. Problem stanowią dwa wyścigi. Pierwszym jest „25 sekund” w kategorii „Na kartach historii 2007-2010”. Drugim zaś finałowy wyścig w Pikes Peak. W obu przypadkach nie możemy korzystać z pomocy auto hamowania, gdyż nie mamy szans z tą opcją ukończyć czasówki. Wymagany czas jest tu zauważalnie trudniejszy do osiągnięcia niż w pozostałych zawodach. Musimy trochę pojeździć po tej trasie, aby ją dobrze opanować. Osobiście zdobyłem to trofeum dopiero jakiś czas po odstawieniu gry. Warto czasem zrobić sobie taką przerwę niż na siłę próbować jednego dnia. Ewentualnie można poprosić znajomego wymiatacza, aby nam przejechał korzystając z Share Play.

Ikona osiągnięcia: Król sektorów</span> / <span>King of the sectors
25

Król sektorów / King of the sectors

Wygraj zawody Sector Battle w trybie kariery / Win a Sector Battle event in Career mode

Na Sector Battle natkniemy się parokrotnie w trybie kariery. Jest to wariacja Rallycrosu z opcją najszybszego przejazdu konkretnych sektorów trasy. Wystarczy wygrać pojedyncze takie zawody.

Ikona osiągnięcia: Mistrz driftu</span> / <span>Drift master
25

Mistrz driftu / Drift master

Wygraj zawody Rally Drift w trybie kariery / Win a Rally Drift event in Career mode

Rally Drift to nic innego jak zwykły odcinek specjalny podczas którego w pewnych etapach liczona jest punktacja za driftowanie. Wystarczy wygrać pojedyncze takie zawody. Radzę też ich później unikać, gdyż z jakiegoś powodu wygranie zapewnia mało punktów reputacji i przez to zwyczajnie szkoda tracić na nie czas.

Ikona osiągnięcia: Pojedynek!</span> / <span>Single combat!
25

Pojedynek! / Single combat!

Wygraj zawody Head to Head w trybie kariery / Win a Head to Head event in Career mode

Zawody Head to Head znajdują się w sekcji Open w karierze. Jest to odcinek specjalny w którym przed nami startuje rywal i musimy na niego uważać. Wystarczy wygrać pojedyncze takie zawody.

Ikona osiągnięcia: Ostatni!</span> / <span>Last one left!
25

Ostatni! / Last one left!

Wygraj zawody Elimination w trybie kariery / Win an Elimination event in Career mode

Tryb Elimination nie powinien być nikomu obcy. Jest to wariant Rallycrosu w którym wraz z upływającym czasem odpada uczestnik z końca stawki. Wystarczy wygrać pojedyncze takie zawody.

Ikona osiągnięcia: Wschodząca gwiazda!</span> / <span>Rising star!
100

Wschodząca gwiazda! / Rising star!

Wygraj ostatni Loeb Event w trybie kariery / Win the last Loeb Event in Career mode

Kolejne eventy tego trybu odblokowują się wraz ze zbieraniem punktów reputacji i awansowaniem w rankingu kierowców. Warto je kończyć jak tylko się odblokowują, bo nagrodą jest nowy samochód, który można potem używać do innych rajdów. Aby odblokować ostatni event musimy wygrać wszystkie poprzednie eventy oraz znaleźć się na 1 miejscu w rankingu, co wymaga 1374993 punktów reputacji.

Jest to zdecydowanie najbardziej czasochłonne trofeum w grze. Przed każdymi zawodami możemy sprawdzić ile punktów reputacji jest przyznawane za daną pozycję. Warto zaznaczyć, ze powtarzanie zawodów jest bezcelowe, gdyż za każdym kolejnym razem drastycznie spada ilość zdobywanych punktów. Punkty zdobywamy tylko w trybie kariery. Radzę olać tutaj drifty, gdyż są słabo punktowane. Najlepsze są zawody Pikes Peak – nie długie, a nagrody sensowne. Kolejnym wyborem byłyby kilkudniowe mistrzostwa rajdowe. Omijajmy jednak zawody, które wymagają jazdy samochodem o napędzie RWD o ile nie jesteśmy dobrzy w takie klocki.

Ikona osiągnięcia: Przyspieszony kurs!</span> / <span>Accelerated course!
15

Przyspieszony kurs! / Accelerated course!

Ukończ trzy okrążenia na asfaltowym torze testowym w trybie samouczka / Complete three laps on the asphalt Test Track in the tutorial mode

Zaraz po uruchomieniu gry dostaniemy możliwość przejścia samouczka. W przypadku, gdy go pominiemy będziemy mogli go później odpalić w menu Garaż -> Samouczek.

Ikona osiągnięcia: Pomalujemy na...</span> / <span>I want to paint it…
15

Pomalujemy na... / I want to paint it…

Dostosuj malowanie samochodu / Customise the livery of a car

Banalne trofeum. Wystarczy w menu udać się do Garażu -> Modyfikuj malowanie. Wybieramy jedną z opcji, klikamy i zmieniamy co tam chcemy.