Śródziemie: Cień Mordoru - Świetlisty Władca DLC

6/10
6-12H
x0
x0
x3
x7
10
0
1
0
1
10
0
1
0
1

 

Świetlisty Władca to już drugie DLC do Śródziemia: Cień Mordoru. Tym razem cofniemy się wstecz do okresu w którym powstały Pierścienie Władzy. Jako Kelebrimbor przyjdzie nam stanąć do walki z Sauronem i jego zastępami orków. Władca Pierścieni może być tylko jeden. Mechanika się nie zmieniła względem podstawki. Elfi władca dysponuje takim samym wachlarzem mocy jak Talion dodatkowo poszerzonym o kilka nowości. Jedną z nich są moce Jedynego Pierścienia, które trzeba przyznać naprawdę budzą respekt. Dodatek jednak sam w sobie nie jest specjalnie ciekawy i poza finałową walką spłynął po mnie jak po kaczce. Dlatego polecam go przede wszystkim fanom uniwersum i tym, którym Mordor się naprawdę podoba. Inni mogą spokojnie sobie odpuścić.

 

Krok po kroku:

Mapa przejścia jako taka jest tu w zasadzie zbędna. Jedyne o czym należy pamiętać to fakt, aby wszystkie zadania poboczne do trofka braz Zrodzony z bitwy wykonać przed zakończeniem wątku głównego dodatku. W przeciwnym razie będziemy musieli zaczynać od początku. Reszta trofków jest niemożliwa do pominięcia. Wszelkie kumulacyjne pucharki można wbijać zarówno w dodatku, jak i w Próbie Pierścienia. Jedyną problematyczną rzeczą w tym DLC jest wypełnienie wszystkich celów dodatkowych we wspomnianej próbie. Jest łatwiej niż w Królu Polowania, ale jednak może przysporzyć trochę problemów.

Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Ikona osiągnięcia: Zdrada</span> / <span>Betrayed
50

Zdrada / Betrayed

Jedyny Pierścień powrócił do swego twórcy. / The One Ring has returned to it's Maker.

Fabularne

Trofeum związane z fabułą. Niemożliwe do przeoczenia. Wpadnie po ukończeniu dodatku.

Ikona osiągnięcia: Czyszczenie Mordoru</span> / <span>The Scouring of Mordor
30

Czyszczenie Mordoru / The Scouring of Mordor

Staw czoła Władcy Ciemności w Mordorze. / Challenge the Dark Lord in Mordor.

Fabularne

Trofeum związane z fabułą. Niemożliwe do przeoczenia. Wpadnie zaraz na samym początku gry.

Ikona osiągnięcia: Palący mrok</span> / <span>Burning Shadow
30

Palący mrok / Burning Shadow

Użyj mrocznego naznaczenia na 20 urukach. / Shadow Brand 20 Uruks.

Mroczne naznaczenie to nowy sposób na dominowanie orków. Atak wykonujemy poprzez wciśnięcie +. Odbywa się poprzez namierzenie wroga z łuku i teleportowanie się doń ze skutkiem naznaczenia. Pamiętajmy jednak, że każde użycie będzie nas kosztowało trzy strzały. Odzyskać je możemy znajdując gdzieś kolejne, lub wysysając zdominowanych orków. Dwukrotne wyssanie jednak jest zabójcze dla naszych sługusów. Można wbijać zarówno w wątku DLC, jak i w Próbie Pierścienia.

Ikona osiągnięcia: Panowanie</span> / <span>Dominion
30

Panowanie / Dominion

Zdominuj 50 uruków, używając upiornego błysku. / Wraith Flash Dominate 50 Uruks.

Trofeum kumulacyjne znowu polegające na dominacji orków. Upiorny błysk, to cios powodujący falę uderzeniową wykonywany kombinacją +. Aby go wykonać musimy najpierw nabić mnożnik trafień podczas walki. Można wbijać zarówno w wątku DLC, jak i w Próbie Pierścienia.

Ikona osiągnięcia: Zrodzony z bitwy</span> / <span>Battle Forged
20

Zrodzony z bitwy / Battle Forged

Zakończ wszystkie misje Jedynego Pierścienia, by zwiększyć moc Pierścienia. / Maximize the power of the Ring by completing all of the One Ring missions.

Możliwe do przeoczenia

Misje Pierścienia są dostępne cztery. Aby je odblokować musimy najpierw zbudować wszystkie wieże w regionie. Należy pamiętać, aby wykonać te misje przed ostatnim zadaniem wątku głównego, gdyż po jego zakończaniu nie można już wrócić do gry i trzeba zaczynać dodatek od początku. Misje te są trochę trudniejsze niż te, do których przyzwyczaiła nas podstawka, lecz nie stanowią wielkiego wyzwania.

Ikona osiągnięcia: Z cienia</span> / <span>From Shadow to Shadow
20

Z cienia / From Shadow to Shadow

Naznacz kapitana z ukrycia. / Stealth Brand a Captain.

I znowu trofeum z naznaczaniem. Naznaczyć kapitana z ukrycia jednak jest trudniej, gdyż często są oni odporni na te ataki do czasu, aż ich nie obijemy. Mamy więc dwa wyjścia. Korzystając z przesłuchania innych orków znajdujemy sobie kapitana, który ma słabość związaną z podatnością na ataki z ukrycia. Lub też po prostu atakujemy pierwszego lepszego, zmiękczamy go, chowamy się i dominujemy potem z ukrycia. W obu przypadkach polecam korzystać z dobrodziejstwa mrocznego naznaczenia. Za pomocą łuku jest łatwo tego dokonać. Można wbijać zarówno w wątku DLC, jak i w Próbie Pierścienia.

Ikona osiągnięcia: Srebrna pięść</span> / <span>The Silver Fist
50

Srebrna pięść / The Silver Fist

Naznacz 20 uruków w czasie 60 sekund. / Brand 20 Uruks in 60 seconds.

Trochę trudniejsze trofeum. Aby wbić to trofeum będziemy potrzebowali dużego skupiska przeciwników. Takowe zdarzają się w wątku głównym dodatku, lub w okolicy twierdz wroga. W przypadku tej drugiej opcji będziemy musieli trochę pobiegać, aby zebrać jak najwięcej przeciwników. Najlepiej to wykonać, gdy mamy już ukończone wszystkie cztery poboczne misje Jedynego Pierścienia. Dzięki temu będziemy dysponowali mocą przez dłuższy czas. Na początek polecam przed zaczęciem zbierania wrogów zadbać, aby moc Pierścienia była aktywna. Ładujemy ją naznaczając przeciwników. Potem zbieramy sporą ilość wrogów. Gdy już będzie za nami biegać dostatecznie dużo aktywujemy moc Pierścienia (+), a potem spamujemy upiornym błyskiem (+). Gdy moc się skończy polecam jeszcze użyć mrocznego naznaczenia. Może to wymagać kilku prób. Mi osobiście udało się za drugim razem. Da radę dokonać tego bez użycia Pierścienia, ale będzie to trudniejsze. Można wbijać zarówno w wątku DLC, jak i w Próbie Pierścienia.

Ikona osiągnięcia: Eregion przekuty</span> / <span>Eregion Reforged
40

Eregion przekuty / Eregion Reforged

Skonstruuj wszystkie Wieże Kuźni w Udûnie. / Build all the Forge Towers in Udun.

Fabularne

Trofeum związane z fabułą. Niemożliwe do przeoczenia. Wpadnie, gdy skonstruujemy wszystkie cztery wieże.

Ikona osiągnięcia: Więcej niż mityczna</span> / <span>Beyond Epic
30

Więcej niż mityczna / Beyond Epic

Zdobądź runę 30. poziomu podczas próby Pierścienia. / Get a Level 30 Rune in Test of the Ring.

Zdobywanie runy 30 poziomu wygląda dokładnie tak samo, jak tej 25 poziomu z podstawki. Z tym, że tutaj jest nawet łatwiej. Aby z przeciwnika wypadła poszukiwana runa musimy spełnić kilka warunków. Ten, który był kłopotliwy w podstawce tutaj rozwiązuje się sam – każdy z wodzów w Próbie Pierścienia ma bazowy poziom 25, czyli nie musimy się zajmować podbijaniem leveli kapitanów.

Ogólnie sprawa ma się tak: musimy mieć wroga o potędze 25 i do tego:

  • + 2 – jeśli jest to wódz
  • + 1 – jeśli przesłuchaliśmy kapusia i dowiedzieliśmy się jakie ma słabości
  • + 1 – jeśli wykorzystamy jego strach, lub czymś go zdenerwujemy (nienawidzi czegoś – odwrotność strachu)
  • + 1 – jeśli się zemścimy (cel nas wcześniej ubił)

Reasumując: w tym wypadku musimy zająć się tylko ostatnimi trzema punktami. Zdobywamy informacje, dajemy się zabić, wykorzystujemy strach/zdenerwowanie. Nie powinno być z tym problemów.

Ikona osiągnięcia: Władca Pierścienia</span> / <span>Lord of the Ring
30

Władca Pierścienia / Lord of the Ring

Osiągnij wszystkie cele w próbie Pierścienia. / Complete all objectives in the Test of The Ring.

Ostatnie i najtrudniejsze trofeum z dodatku. Nie tak straszne, jak to z Króla Polowania, jednakże też wymagające dozy szczęścia.

Wymagania są takie:

  • – Zabij wszystkich 5 wodzów oraz 12 kapitanów
  • + zdominuj 8 wodzów lub kapitanów
  • + zdominuj co najmniej 50 zwykłych orków
  • + ukończ w czasie 60 minut

I znowu najważniejszy jest tu czas. Na szczęście mamy 20 minut więcej niż w poprzednim dodatku. Niemniej i tak nie jest łatwo, gdyż tutaj nie pojawiają się klasyczne czerwone zdarzenia typu: polowanie, uczta, pojedynek itp. Niestety, ale musimy szukać dowódców na własną rękę. Dlatego radzę najpierw przed ubiciem każdego z nich dokonywać przesłuchiwania i zdobywać informacje o miejscach pobytu kolejnych celów.

Możliwe jest zapisywanie postępów w dodatku. Aby tego dokonać wychodzimy do menu. Następnie możemy po wyłączeniu gry skopiować sobie save na pedrive. W razie czego będzie można potem wrócić do dobrego momentu, zamiast zaczynać od nowa. Potem wystarczy dać opcje Kontynuuj zamiast Próby Pierścienia.

Podczas gry polecam na początek zająć się wodzami, dopiero potem kapitanami. Najpierw bierzemy się za dominację. Gdy już wypełnimy ten dodatkowy cel resztę możemy zwyczajnie ubijać. W międzyczasie pamiętajmy o dominowaniu zwykłych przeciwników. Warto tutaj jak najwięcej korzystać z mocy Jedynego Pierścienia. Naprawdę to ułatwia sprawę.

Przydatne do zbierania informacji o kapitanach jest przyzwanie 5 pomocników, gdy mamy taką możliwość i przesłuchanie ich.

Pozostaje mi jeszcze życzyć powodzenia. Prawdopodobnie może wam to zająć parę prób.