Truck Driver

27 października 2020
0
2/10
35-45H
x1
x9
x6
x6
22
0
0
2
1
22
0
0
2
1

 

Truck Driver to stworzona przez Triangle Studios / Kokku gra o transporcie drogowym, której wydawcą jest firma Soedesco, zajmująca się małymi projektami. Jeśli chodzi o gry z tego gatunku na konsolach, z jakiegoś powodu trudno cokolwiek znaleźć i w tę niszę wjechała właśnie ta produkcja. Widać na każdym kroku, że nie był to wielki projekt i mając to na uwadze, trzeba przyznać, iż wyszło całkiem nieźle. Sama platyna zaś to kwestia tylko czasu i kilometrów. Każdy może sobie z nią poradzić.

 

Krok po kroku:

Na wstępie zaznaczę, że warto sobie pobrać darmowe DLC – Hidden Places & Damage. Zawiera ono dwa dodatkowe pucharki i nieco urozmaica ruch uliczny oraz poprawia wizualny aspekt uszkodzeń. Kolejną rzeczą jest pobranie aktualizacji przed odpaleniem gry. W innym wypadku możemy natrafić na problemy z częścią pucharków. Lepiej od razu ruszyć na właściwej wersji gry.

Ogólne informacje:

 • Pamiętajmy, by pilnować poziomu paliwa ciężarówki oraz zmęczenia kierowcy. Jak nam się skończy na trasie, będziemy musieli przejechać ją od nowa.
 • Uszkodzenia pojazdu naprawiamy w garażu. By do niego wejść w dowolnym momencie odpalamy menu gry i wybieramy opcję GARAŻ. Nie róbmy jednak tego w trakcie misji, bo zostanie ona anulowana.
 • Może się zdarzyć, że ciężarówka nam gdzieś utknie. W tym wypadku nie ma innego sposobu na problem, jak przeniesienie się do garażu.
 • Przy korzystaniu z garażu gra zawsze przeniesie nas do najbliższego. Dlatego jeśli chcemy zjawić się w konkretnym z nich, polecam trochę do niego podjechać.
 • U mnie podczas zapisywania gry cały czas wyskakiwała informacja „Problem z zapisem!”, ale mimo to wszystko dobrze się zapisywało. U Was pewnie będzie podobnie.
 • Przestrzeganie przepisów to kwestia „wczówki” w grę. Jeśli nie chcemy możemy olać przepisową jazdę czy włączanie kierunkowskazów. Stawać na światłach też nie musimy, ale tu dostaniemy mandat. Świateł jest jednak na tyle mało, że możemy wpisać to w koszty. Z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości jest podobnie.
 • Na mapie znajdziemy sześć firm, dla których możemy wykonywać zlecenia. Jednak ich ikonka nie może być szara. By móc pracować dla kolejnych firm najpierw konieczne jest wykonanie paru zleceń dla tych już odblokowanych.
 • Postęp większości trofeów możemy śledzić w zakładce Umiejętności. Po wciśnięciu  wybieramy interesującą nas zakładkę i możemy sprawdzić jak nam idzie przy nabitych kilometrach daną marką ciężarówki czy przewiezionych ładunkach konkretnego typu.
 • Pamiętajmy też, by wydawać zdobyte punkty doświadczenia na Umiejętności Pasywne. Nie są one jakieś wybitnie ciekawe, ale mogą być przydatne.

Droga do platyny:

 • Najpierw ogarniamy sobie misje dla Charliego Dovera (ikonka ryby) do zloto Taś, taś, rybko!
 • W międzyczasie odblokują się nam misje dla Andreia Funara (ikonka koparki) (zloto Zbudujemy?), a następnie Ioany Funar (ikonka dźwigu) (zloto Zbudujemy!), które też ogarniamy.
 • Jeździmy naszą pierwszą ciężarówką do momentu otrzymania trofeum zloto Kierowca bombowca, a później kupujemy dowolną marki Quest.
 • Gdy się odblokuje możliwość wykonujemy misję dla Svena Norlunda (ikonka piły) do momentu odblokowania kolejnego pracodawcy – Davida Sunga (ikonka elektrowni). Ten jest nam niezbędny do kilku pucharków.
 • Po odblokowaniu misji dla Davida polecam kupić garaż w Osterhaven Port. Przyda się, by nie jechać z drugiego końca mapy po skorzystaniu z garażu.
 • Teraz najlepiej się zabrać za wykonanie trofeum zloto Perfekcjonista. Przy okazji można też starać się o pucharki zloto Najbezpieczniejszy kierowca oraz zloto Bohater drogowy.
 • Na koniec najprawdopodobniej zostanie nam jeszcze trofeum srebro Ładunki kontenerowe z uwagi, że kontenery nie trafiają się za często do przewiezienia.
Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Ikona osiągnięcia: Truck Driver</span> / <span>Truck Driver

Truck Driver / Truck Driver

To nie jest praca... TO MOJE ŻYCIE! / It's not just my job... It's MY LIFE!!!

Gratulacje. Jedyna, niepowtarzalna platyna związana z miejskim transportem drogowym.

Ikona osiągnięcia: Jak ryba w wodzie</span> / <span>Teach a man to fish
20

Jak ryba w wodzie / Teach a man to fish

Ukończono pierwszą misję dla Charliego Dovera / Completed the first mission for Charlie Dover

Pierwsze trofeum, jakie możemy zdobyć. Wystarczy ukończyć pierwszą misję dla Charliego Dovera. Więcej informacji w opisie: zloto Taś, taś, rybko!

Ikona osiągnięcia: Krok po kroku</span> / <span>Step by step
20

Krok po kroku / Step by step

Ukończono pierwszą misję dla Andreia Funara / Completed the first mission for Andrei Funar

Kolejne trofeum z pracą dla jednej z firm. Wystarczy ukończyć pierwszą misję dla Andreia Funara. Więcej informacji w opisie: zloto Zbudujemy?

Ikona osiągnięcia: Podaj cegłę</span> / <span>Brick by brick
20

Podaj cegłę / Brick by brick

Ukończono pierwszą misję dla Ioany Funar / Completed the first mission for Ioana Funar

I jeszcze jedno trofeum z pracą dla jednej z firm. Wystarczy ukończyć pierwszą misję dla Ioany Funar. Więcej informacji w opisie: zloto Zbudujemy!

Ikona osiągnięcia: Taś, taś, rybko!</span> / <span>Here fishy fishy!
100

Taś, taś, rybko! / Here fishy fishy!

Ukończono historię Charliego Dovera / Completed the Charlie Dover quest

Charliego Dovera poznajemy na samym początku naszej transportowej przygody. Jego firma znajduje się w Westerhaven i jest oznaczona ikonką ryby. By odblokować to trofeum musimy ukończyć dla niego wszystkie dostępne misje oprócz powtarzalnych pobocznych. Przy okazji u niego możemy uporać się z ładunkami mrożonymi do pucharku srebro Ładunki mrożone.

Ikona osiągnięcia: Zbudujemy?</span> / <span>Can we build it?
100

Zbudujemy? / Can we build it?

Ukończono historię Andreia Funara / Completed the Andrei Funar quest

Dla Andreia Funara możemy pracować po ukończeniu paru misji dla Charliego Dovera. Jego firma znajduje się między Zuydbaai, a Estes Park i jest oznaczona ikonką koparki. By odblokować to trofeum musimy ukończyć dla niego wszystkie dostępne misje oprócz powtarzalnych pobocznych.

Ikona osiągnięcia: Zbudujemy!</span> / <span>Yes we can!
100

Zbudujemy! / Yes we can!

Ukończono historię Ioany Funar / Completed the Ioana Funar quest

Dla Ioany Funar możemy pracować po ukończeniu paru misji dla Andreia Funara. Jej firma znajduje się w Osterhaven Port i jest oznaczona ikonką dźwigu. By odblokować to trofeum musimy ukończyć dla niego wszystkie dostępne misje oprócz powtarzalnych pobocznych. Przy okazji u niej najszybciej możemy uporać się z ładunkami kontenerowymi do pucharku srebro Ładunki kontenerowe.

Ikona osiągnięcia: Lekcja jazdy 1</span> / <span>Driving 101
10

Lekcja jazdy 1 / Driving 101

Osiągnięto 1 poziom umiejętności kierowcy Omotion / Achieved Omotion driving skill level 1

Pucharek związany z konkretną marką ciężarówki. Wpadnie po osiągnięciu pierwszego poziomu dystansu ciężarówką marki Omotion. Zobacz opis: zloto Kierowca bombowca.

Ikona osiągnięcia: Lekcja jazdy 2</span> / <span>Driving 201
10

Lekcja jazdy 2 / Driving 201

Osiągnięto 1 poziom umiejętności kierowcy Quest / Achieved Quest driving skill level 1

Pucharek związany z konkretną marką ciężarówki. Wpadnie po osiągnięciu pierwszego poziomu dystansu ciężarówką marki Quest. Zobacz opis: zloto Bohater drogowy.

Ikona osiągnięcia: Kierowca bombowca</span> / <span>Keep on truckin'
100

Kierowca bombowca / Keep on truckin'

Osiągnięto maksymalny poziom umiejętności kierowcy Omotion / Achieved the maximum Omotion driving skill

Ciężarówkę marki Omotion mamy dostępną od samego początku i to właśnie nią polecam jeździć, zbierając pieniądze na kolejne zakupy. Każda marka ciężarówek ma pięć poziomów umiejętności i są one zależne od przebytego dystansu. By osiągnąć maksymalny poziom i zdobyć trofeum będziemy musieli przejechać nią 465 kilometrów.

Ikona osiągnięcia: Bohater drogowy</span> / <span>Backbone of the nation
100

Bohater drogowy / Backbone of the nation

Osiągnięto maksymalny poziom umiejętności kierowcy Quest / Achieved the maximum Quest driving skill

Ciężarówkę marki Quest warto kupić jako drugą w kolejności. Zakupu możemy dokonać w garażu, a cena jest zależna od tego, czy ulepszaliśmy umiejętność pasywną Handlarz, czy też nie. Początkowo do wyboru mamy dwa modele: Quest Endurance FLX4X2 oraz Quest Endurance LH8X4. Nie ma znaczenia, którą kupimy. Każda marka ciężarówek ma pięć poziomów umiejętności i są one zależne od przebytego dystansu. By osiągnąć maksymalny poziom i zdobyć trofeum będziemy musieli przejechać nią 465 kilometrów.

Ikona osiągnięcia: Ręce na kierownicy</span> / <span>Hands at 10 and 2
20

Ręce na kierownicy / Hands at 10 and 2

Osiągnięto 1 poziom umiejętności bezpiecznego kierowcy / Achieved safe driver skill level 1

Trofeum związane z dystansem pokonanym przy bezwypadkowej jeździe. Wpadnie po osiągnięciu pierwszego poziomu dystansu. Zobacz opis: zloto Najbezpieczniejszy kierowca. 

Ikona osiągnięcia: Prymus</span> / <span>Extra effort
20

Prymus / Extra effort

Osiągnięto 1 poziom umiejętności wykwalifikowanych kierowcy / Achieved skilled driver skill level 1

Trofeum związane z zadaniami polegającymi na dostarczeniu ładunków z dodatkowymi wymaganiami, którymi są ograniczenia czasowe. Wpadnie po dostarczeniu na czas dostatecznej ilości ładunków na pierwszy poziom. Zobacz opis: zloto Perfekcjonista

Ikona osiągnięcia: Najbezpieczniejszy kierowca</span> / <span>Safest driver ever
100

Najbezpieczniejszy kierowca / Safest driver ever

Osiągnięto maksymalny poziom umiejętności bezpiecznego kierowcy / Achieved the maximum safe driver skill

Podobnie jak w przypadku innych umiejętności, tak i tu, maksymalny poziom to piąty. By go zdobyć musimy przejechać 186 kilometrów bez spowodowania wypadku. Dopuszczalną na danej drodze prędkość możemy przekraczać ile chcemy. Grunt to w nic przy tym nie uderzyć. W przypadku tego zadania jest jednak pewien haczyk. Mianowicie spowodowanie wypadku cofa nam zabity dystans do początku danego poziomu. Czwarty poziom umiejętności osiągamy przy przejechaniu bezwypadkowo 90 kilometrów, a do piątego potrzebujemy te wspomniane 186. Więc jeśli mając przykładowo mamy nabite 170, a gdzieś głupio uderzymy, gra cofnie nas do 90. To o tyle irytujące, że czasem inni uczestnicy ruchu sami w nas wjadą. Jest jednak sposób, by temu zapobiec. Polecam po zakończeniu każdej trasy i przed wyruszeniem na kolejną zapisywać grę. Wtedy jeśli będziemy mieli wypadek wychodzimy do menu głównego bez zapisywania, a stamtąd ponownie wczytujemy grę i będziemy mieli ugrane tyle, ile było przy poprzednim zapisie.

Ikona osiągnięcia: Perfekcjonista</span> / <span>Over achiever
100

Perfekcjonista / Over achiever

Osiągnięto maksymalny poziom umiejętności wykwalifikowanych kierowcy / Achieved the maximum skilled driver skill

Zglitchowane

Niektórzy gracze narzekali, że trofeum jest zabugowane, więc radzę uważać. Przede wszystkim grajmy na najnowszej wersji gry. Oprócz tego zalecam, przewożąc ładunki pod ten pucharek, nie pomijać rozmów smsowych oraz nie korzystać z automatycznego odstawiania przyczepy na miejsce.

To jest jedno z bardziej czasochłonnych trofeów. Tym razem nie chodzi o przebyty dystans, a przewiezione ładunki z dodatkowymi wymaganiami, którymi są ograniczenia czasowe. Nie wiedzieć czemu jednak nie wszystkie misje z ograniczonym czasem się do tego zaliczają. Najlepsze do tego będą poboczne misje dla Davida Sunga (ikonka elektrowni). Bierzemy u niego misję typu – średnio długa trasa. Każdy ładunek dowieziony w czasie się liczy. Ale dostarczyć będziemy musieli ich aż 50, wiec trochę z tym zejdzie. Zdobywając ten pucharek warto go połączyć z zloto Najbezpieczniejszy kierowca oraz zloto Bohater drogowy. Czasem możemy sobie skrócić drogę do elektrowni przenosząc się do garażu polecanego do zakupu przy srebro Ładunki kontenerowe.

 

Ikona osiągnięcia: Ładunki standardowe</span> / <span>Cargo
10

Ładunki standardowe / Cargo "Regular"

Wykonano 10 zleceń z ładunkami standardowymi / Completed 10 regular cargo missions

Trofeum związane z konkretnymi ładunkami. Przewozimy je standardowe bardzo często. Są to między innymi typowe naczepy z plandeką. Tym się przejmować nie musimy, bo przewieziemy ich po drodze więcej niż trzeba. Ja osobiście pod koniec gry przewiozłem aż 45 sztuk.

Ikona osiągnięcia: Ładunki kontenerowe</span> / <span>Cargo
20

Ładunki kontenerowe / Cargo "Container"

Wykonano 10 zleceń z ładunkami kontenerowymi / Completed 10 container cargo missions

Zglitchowane

Niektórzy gracze narzekali, że trofeum jest zabugowane, więc radzę uważać. Przede wszystkim grajmy na najnowszej wersji gry. Oprócz tego zalecam, przewożąc ładunki pod ten pucharek, nie pomijać rozmów smsowych oraz nie korzystać z automatycznego odstawiania przyczepy na miejsce.

Ładunki kontenerowe trafiają się w zasadzie najrzadziej z wszystkich. Polecam sobie zostawić to na koniec, bo losowo mogą się trafić u różnych pracodawców. Najczęściej możemy je spotkać w pobocznych misjach dla Ioany Funar (ikonka dźwigu) oraz Mary O’Sullivan (ikonka kapelusza). Najprościej i najszybciej ten pucharek ogarnąć kolejnymi krokami:

 1. Kupujemy garaż w Osterhaven Port.
 2. Jedziemy do Ioany Funar i wybieramy misję typu – Krótka trasa.
 3. Sprawdzamy, czy trafił się ładunek kontenerowy.
 4. Jeśli nie, włączamy menu i przenosimy się do garażu. Misja zostaje anulowana.
 5. Ponownie wykonujemy krok 2 i 3.
 6. Jeśli trafi się ładunek kontenerowy zawozimy go na miejsce i powtarzamy proces do momentu otrzymania trofeum.

 

Ikona osiągnięcia: Ładunki mrożone</span> / <span>Cargo
30

Ładunki mrożone / Cargo "Refrigerated"

Wykonano 10 zleceń z ładunkami mrożonymi / Completed 10 refrigerated cargo missions

Trofeum związane z konkretnymi ładunkami. Ładunki mrożone trafiają się przede wszystkim w misjach dla Charliego Dovera (ikonka ryby). Większość, o ile nie wymagane 10 wpadnie przy kończeniu wątku dla tego pracodawcy. Jeśli nam nie wpadnie wystarczy wziąć od niego poboczne zlecenie i dowieźć brakujące ładunki.

Ikona osiągnięcia: Ładunki niebezpieczne (ADR)</span> / <span>Cargo
50

Ładunki niebezpieczne (ADR) / Cargo "ADR"

Wykonano 10 zleceń z ładunkami ADR / Completed 10 ADR cargo missions

Trofeum związane z konkretnymi ładunkami. Ładunki ADR trafiają się tylko w misjach dla Davida Sunga (ikonka elektrowni). Nie musimy się tym przejmować, bo wpadnie nam spokojnie przy wbijaniu zloto Perfekcjonista.

Ikona osiągnięcia: Ładunki specjalne</span> / <span>Cargo
60

Ładunki specjalne / Cargo "Special"

Wykonano 10 zleceń z ładunkami specjalnymi / Completed 10 special cargo missions

Trofeum związane z konkretnymi ładunkami. Ładunki specjalne trafiają się dość często. Są to między innymi nietypowe transporty na przykład pomników. Powinno nam spokojnie wpaść w drodze do platyny. Ja osobiście pod koniec gry przewiozłem 17 sztuk.

Ikona osiągnięcia: Przyjemny widok</span> / <span>Enjoying the view
10

Przyjemny widok / Enjoying the view

Znaleziono pierwsze ukryte miejsce / Found your first Hidden Place

Trofeum związane ze znajdźkami wprowadzonymi w dodatku Hidden Places & Damage. Wpadnie po znalezieniu pierwszego ukrytego miejsca. Więcej informacji w opisie pucharka: srebro Ciekawski kierowca!

Ikona osiągnięcia: Ciekawski kierowca!</span> / <span>Curious Driver!
20

Ciekawski kierowca! / Curious Driver!

Znaleziono wszystkie ukryte miejsca / Found all Hidden Places

W dodatku Hidden Places & Damage wprowadzono między innymi ukryte miejsca, które możemy odszukać na obszarze gry. Są dokładnie trzy, więc dużo czasu nam z tym nie zejdzie. Nie są specjalnie ukryte, acz drogi do nich prowadzone nie są zaznaczone na mapie. Poniżej prezentuje materiał wideo z lokalizacją wszystkich miejsc. Wystarczy tam podjechać i wcisnąć , by zaliczyć ukryte miejsce.