Alwa's Awakening

23 maja 2019
0
4/10
10-15H
x1
x9
x6
x0
16
0
3
0
1.5
16
0
3
0
1.5

 

New retro w bardzo dobrym stylu. Alwa’s Awakening jest wierna podobnym tytułom sprzed kilku dziesięcioleci. Jest równocześnie bogata w nowoczesne ulepszenia, dzięki którym powinna być łatwa w odbiorze – zarówno dla starszych jak i młodszych graczy.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 4/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox9 x6 x0
 • Liczba trofeów offline: 16
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1.5
 • Trofea możliwe do przeoczenia: zloto Got To Go Fast, zlotoGo Your Own Way, zloto In a Hurry
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 10-15 godzin

 

Krok po kroku:

KROK 1. Przejdź grę „Alwa’s Awakening” i zbierz wszystkie przedmioty

Dużą częścią zabawy w gry gatunku metroidvania, do których Alwa’s Awakening na pewno należy, jest eksploracja świata i budowanie własnej przygody. Gra nie jest do końca liniowa i różne lokacje można odwiedzać w różnej kolejności, chociaż oczywiście dostęp do niektórych nie jest możliwy bez odpowiednich zdolności. Dlatego radziłbym nie próbować od razu szarżować ze wszystkimi trofeami, mimo iż jest to technicznie możliwe.

Podczas pierwszego przejścia staraj się zwiedzać wszystkie możliwe zakamarki i zbierać wszystkie przedmioty oraz niebieskie kule. Pozwoli Ci to odblokować trofea znajdźkowe. Po drodze do końca rozgrywki musisz stawić czoła kilku bossom, którzy oprócz przedmiotów nagrodzą Cię też dodatkowymi pucharami. Dzięki temu, po ukończeniu gry po raz pierwszy na Twoim koncie pojawią się następujące trofea:

 • srebro Just Like Dana
 • srebro Vicious Keeper
 • srebro Sea Monk
 • srebro Crimson Guardian
 • srebro The Beholder
 • srebro A Helping Hand
 • zloto Alwa’s Awakening?
 • zloto What Lies Beneath
 • zloto In The Mouth of Madness
 • zloto As Cool as Bell
 • zloto Missing Pieces
 • zloto Serious Collector

W tym kroku pomocna może być mapka przygotowana przez użytkownika SHINCHAN ze steama. Są na niej pokazane wszystkie przedmioty, ulepszenia, kule, punkty zapisu i teleporty: KLIK

 

KROK 2. Speedrun i kilka trofeów pobocznych

Teoretycznie najtrudniejszym trofeum w grze jest to przyznawane ze pokonanie jej w mniej niż 120 minut i ginąc mniej niż 5 razy. Wydaje mi się to raczej niemożliwe do zdobycia przy pierwszym kontakcie z grą. Natomiast jeśli dość dobrze poznasz mapę i zorientujesz się, które lokacje są opcjonalne i nie pomagają w jak najszybszym dotarciu do ostatniej walki, osiągnięcie limitu czasowego nie będzie dużym problemem. Gorzej jest z limitem śmierci, lecz i na to jest metoda. Jeśli w momencie, w którym Zoe umiera, szybko wyłączysz grę i wrócisz do menu głównego konsoli, ta śmierć nie zostanie zapisana na Twoim koncie. Nie stracisz też żadnego czasu – po ponownym otworzeniu gry zaczniesz w punkcie ostatniego zapisu.

Z podobnej sztuczki można korzystać w trakcie samej rozgrywki. W dowolnym momencie możesz wyjść do menu głównego gry i wczytać ostatni stan. Zoe odrodzi się wtedy w ostatnio aktywowanym pokoju zapisu, lecz nie straci swojego postępu, tzn. w jej inwentarzu zostaną wszystkie zebrane do tej pory przedmioty. Może to oszczędzić czas na cofanie się przez lokacje po podniesieniu kluczowego obiektu.

Dróg do zdobycia tego trofeum jest dużo, a rekord świata wynosi w momencie pisania tego tekstu kilka sekund ponad 38 minut, więc zapasu jest sporo. Nie polecam jednak prób powtarzania strategii 'zawodowych’ speedrunnerów, gdyż może to być frustrujące. Warto jednak przyjrzeć się jakie ścieżki obierają i w jakiej kolejności zdobywają niezbędne przedmioty. Przy okazji trofeum zloto Got To Go Fast prezentuję moją posklejaną próbę, która zajęła około 80 minut i wydaje mi się, że jest to czas z łatwością osiągalny przez choć trochę wprawionych platformówkowiczów.

Oczywiście, jeśli zostały Ci do zebrania jakieś przedmioty do 100%, możesz najpierw ukończyć speedrun, zdobyć za to trofeum, a potem wczytać ostatni zapis gry i polować na znajdźki.

Przy okazji speedrunu zmieniam też kolejność pokonywania bossów, aby odhaczyć dwa pozostałe trofea. Zwróć uwagę, że zarówno zielony bloczek jak i niebieska kulka nie są związane z walkami z bossami. Można więc ominąć zarówno pająka jak i Morskiego Mnicha i, po zebraniu dwóch pierwszych powerupów, udać się do Void Tower, aby pokonać Karmazynowego Strażnika.

Dzięki temu, po ukończeniu tego kroku odblokujesz pozostałe pucharki:

 • zloto Got To Go Fast
 • zloto Go Your Own Way
 • zloto In a Hurry
 • platyna Culmination
Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Ikona osiągnięcia: </span><span>Culmination

Culmination

Earn all other trophies

Bardzo sympatyczna platyna. Wyzwania kolekcjonerskie, wyzwania speedrunnerskie, wszystkie w zasięgu każdego gracza – to wszystko w Alwa’s Awakening.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Just Like Dana
50

Just Like Dana

Discover the potential of the magic staff

Odblokujesz ten puchar, gdy znajdziesz pierwszy powerup, dzięki któremu Zoe będzie mogła tworzyć zielone bloczki.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Vicious Keeper
50

Vicious Keeper

Defeat Vicious Keeper

Trofeum zdobędziesz po pokonaniu bossa-pająka w Amber Sacellum. Jeśli przechodzisz grę w dobrej kolejności, powinien to być pierwszy boss i musisz go pokonać laską Zoe. Jeśli jednak udało Ci się najpierw zdobyć atak błyskawicą po pokonaniu Crimson Guardiana, możesz pokonać pająka jednym strzałem z tej broni. Odblokuje to przy okazji trofeum zloto In a Hurry. Ten bardziej standardowy sposób walki z bossem znajdziesz w naszym filmiku do trofeum zloto Got To Go Fast.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Sea Monk
50

Sea Monk

Defeat Sea Monk

Sea Monk jest nominalnie drugim bossem, którego pokonasz w Shrine of Sea Monk. Gdy to zrobisz, trofeum zostanie odblokowane. Zobacz jak sobie z nim poradzić w naszym filmiku do trofeum zloto Got To Go Fast.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Crimson Guardian
50

Crimson Guardian

Defeat the Crimson Guardian

Trzecim bossem jest Crimson Guardian, którego znajdziesz na szczycie Void Tower. Puchar zdobędziesz po jego pokonaniu. Do tego bossa można dotrzeć zanim pokonasz poprzednią dwójkę, dzięki czemu odblokujesz też puchar zlotoGo Your Own Way. Jeśli nie wiesz do końca jak się do niego dostać tak szybko, obejrzyj nasz filmik do trofeum zloto Got To Go Fast. Zobaczysz też tam w jaki sposób walczyć z tym bossem.

Ikona osiągnięcia: </span><span>The Beholder
50

The Beholder

Defeat The Beholder

Czwarty z mniejszych bossów jest strażnikiem w Amethyst Passage. Jest on ukryty za niewidzialnymi drzwiami, które objawią się dopiero po zebraniu ostatniego powerupu w postaci oka, które pokazuje niewidoczne wcześniej przedmioty. Tak samo, jak w przypadku poprzednich bossów – pokonaj go, aby odblokować to trofeum. Prostą strategię przedstawiamy w filmiku do trofeum zloto Got To Go Fast.

Ikona osiągnięcia: </span><span>A Helping Hand
50

A Helping Hand

Rescue someone who needs your help

Aby odblokować to trofeum musisz uratować sympatyczną postać, uwięzioną w Shrine of Sea Monk, w miejscu zaznaczonym na mapce poniżej. Oprócz pucharu, postać ta będzie Ci pomagać w walkach z bossami, opowiadając o ich słabych punktach.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Got To Go Fast
100

Got To Go Fast

Finish the game in less than 120 minutes and with less than 5 deaths

Możliwe do przeoczenia

Wymaganiem pucharka jest ukończenie gry w mniej niż 2 godziny, umierając mniej niż 5 razy. Filmik poniżej pokaże Ci w jaki sposób poruszać się po mapie, żeby bez problemu zmieścić się w tym limicie.

Jeśli w którymkolwiek momencie postać Zoe odniesie śmiertelne obrażenia, możesz szybko wyłączyć grę, wychodząc do głównego menu konsoli, a śmierć nie zostanie wliczona. Dzięki temu limit 5 żyć nigdy nie zostanie wyczerpany. Po ponownym włączeniu gry, wrócisz do ostatniego punktu zapisu. Na szczęście, gra nie doliczy też czasu, który minął od tego momentu.

Ważnym elementem pokazanej trasy jest umiejętność skakania po ścianach. Jest to prosta technika, która pozwala wykonać niektóre zadania w grze poza pierwotną kolejnością. Aby wykonać taki skok musisz wykonać następujące czynności:
– Ustaw się tyłem do ściany
– Podskocz
– W powietrzu użyj ataku, równocześnie wciskając kierunek 'do ściany’ tak, aby Zoe się nie odwróciła
– Zaraz po ataku naciśnij znowu skok, a Zoe podskoczy jeszcze wyżej

Ikona osiągnięcia: </span><span>Alwa's Awakening?
80

Alwa's Awakening?

Complete the game

Fabularne

Ten pucharek będzie Twój po ukończeniu całej w gry. Nie ma znaczenia czas ani liczba śmierci.

Ikona osiągnięcia: </span><span>What Lies Beneath
50

What Lies Beneath

Find the hidden tomb

Na wschodnim krańcu mapy znajdziesz cmentarz. Wejdź w interakcję z nagrobkami, a gdy dotkniesz jednego z nich Zoe wyląduje w ukrytej komnacie, dzięki czemu trofeum będzie Twoje. Dodatkowo, na końcu tej komnaty znajdziesz jeden z fragmentów rozbitej tabliczki, niezbędnej do odblokowania trofeum zloto Missing Pieces. W opisie tamtego pucharka znajdziesz filmik, na którym pokazana jest dokładna lokalizacja grobowca i tabliczek.

Ikona osiągnięcia: </span><span>In The Mouth of Madness
80

In The Mouth of Madness

Find the book of Sutter

Aby odblokować to trofeum musisz podnieść księgę, znajdującą się w obszarze Underground Chamber. Filmik poniżej pokaże Ci jak tam dotrzeć.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Go Your Own Way
80

Go Your Own Way

Defeat Crimson Guardian before any other bosses

Możliwe do przeoczenia

Patrz opis trofeum zloto Crimson Guardian.

Ikona osiągnięcia: </span><span>As Cool as Bell
80

As Cool as Bell

Find all the items

Aby odblokować to trofeum musisz odnaleźć wszystkie przedmioty w grze. Należą do nich:

 • książka (trofeum zloto In The Mouth of Madness)
 • cztery fragmenty połamanego tabletu (trofeum zloto Missing Pieces)
 • moneta (Amber Sacellum, potrzebna do wymiany na przedmiot poniżej)
 • naczynie na wodę (Shrine of Sea Monk)
 • złoty klucz (wschodni kraniec mapy, niezbędny do ukończenia gry)
 • oko, ujawniające niewidzialne przedmioty (środek Solstice Mountain, niezbędne do ukończenia gry)

W jaki sposób zebrać cztery ostatnie przedmioty pokazujemy w filmiku przy trofeum zloto Got To Go Fast.

Ikona osiągnięcia: </span><span>In a Hurry
80

In a Hurry

Defeat Vicious Keeper in less than 10 seconds

Możliwe do przeoczenia

Patrz opis trofeum zloto Vicious Keeper.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Missing Pieces
50

Missing Pieces

Find all the pieces of the broken tablet

Filmik poniżej pokaże Ci gdzie zebrać cztery części tabliczki, niezbędne do odblokowania tego trofeum.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Serious Collector
100

Serious Collector

Gather all the blue orbs

W grze do uzbierania jest 99 kul, które zwiększają moc Zoe. Dzięki nim walki z bossami stają się łatwiejsze, gdyż liczba ich punktów zdrowia zmniejsza się wraz ze wzrostem mocy bohaterki. Większość kul jest do zdobycia w środowisku gry, lecz część z nich wymaga, aby Zoe była w posiadaniu odpowiednich zdolności, więc warto skupić się na ich polowaniu dopiero po zebraniu ulepszeń do zielonej i niebieskiej mocy dziewczyny. W menu pauzy gry widać również ile kul pozostało do zebrania w danym obszarze, a że poszczególne sekcje mapy nie są bardzo duże, łatwo zorientować się gdzie czego brakuje. Wyjątkiem są kule, które Zoe otrzymuje od innych postaci:

 • W samym środku Forsaken Valley znajduje się wodospad, a za nim przejście do ukrytego pomieszczenia. Znajduje się w nim postać, która da Ci kulę, jeśli oddasz jej książkę Sutter (patrz trofeum zloto In The Mouth of Madness)
 • W Darkmoon Village, na północy, znajdziesz jeden domek z niezniszczonymi drzwiami. Wejdź do środka i porozmawiaj z łucznikiem, który podaruje Ci jedną kulę

Niektóre kule w Town of Westwood, pojawią się dopiero po podniesieniu oka, w końcowej części gry. Podobnie, jeśli niektóre platformy wydają się być poza zasięgiem, wróć do nich pod koniec gry, gdy na pewno masz wszystkie ulepszenia, a jest duża szansa, że pojawią się przy nich ukryte platformy.

W każdym przypadku, dobrą pomocą jest mapka przygotowana przez użytkownika SHINCHAN ze steama. Są na niej pokazane wszystkie przedmioty, ulepszenia, kule, punkty zapisu i teleporty:

KLIK