Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir

Zobacz recenzję
4/10
8-12H
x1
x5
x10
x16
32
0
2
2
1
32
0
2
2
1

 

Asterix & Obelix XXL 3: The Crystal Menhir nie ma skomplikowanego zestawu pucharków. W zasadzie nawet nie zmusza nas do zbierania znajdziek. Jedynym problemem było zaliczenie jednego obozu na złoty medal, ale po czasie zostało w patchu naprawione. Tym samym grę można na spokojnie ukoronować platynką.

 

Krok po kroku:

Jak zaznaczyłem w informacjach ogólnych – przyda nam się tu drugi kontroler do pojedynczego trofeum. Generalnie poza tym całą grę można przejść w pojedynkę, acz jest jeden fragment wybitnie niezoptymalizowany pod samotnego gracza. Gdy udamy się na Kretę i będziemy przemierzać tamtejszą jaskinię, w pewnym momencie natrafimy na fragment, gdzie Asterix będzie musiał skakać po platformach, a Obelix dźwignią zmieniać kierunek obrotu ruchomych przeszkadzajek. W pojedynkę jest to irytująco trudne. Dużo lepiej na ten krótki fragment podłączyć drugiego pada i poprosić kogoś o pomoc.

KROK I – Zaliczenie wątku fabularnego na najwyższym poziomie trudności

Od początku wybieramy najwyższy poziom trudności. W innym wypadku będziemy musieli grać dwa razy. Wrogowie będą atakować szybciej i agresywniej, ale nie ma żadnych ciężkich fragmentów. Po drodze większość wrogów możemy nawet zwyczajnie minąć. Na przymusowe walki najlepiej zostawić sobie magiczny napój u Asterixa i stosować specjalne ataki. Podczas tego przejścia warto sobie kupować wszystkie ulepszenia – szczególnie liczba serduszek jest przydatna. Rzymskie hełmy możemy zbierać wszędzie – ze skrzyń, z pokonanych wrogów i ogólnie z napotkanych na drodze miejscówek. Po ukończeniu gry i otrzymaniu trofeum zloto Gaulish Hero możemy spokojnie zmienić poziom trudności na niższy.

KROK II – Zaliczenie wszystkich obozów na złoty medal i zdobycie pozostałych pucharków

Podczas tego kroku możemy sobie obniżyć poziom trudności, aby ułatwić sprawę. Część pucharków powinna nam wpaść podczas normalnej gry i nie będzie tu dużo do wbijania. Gra pozwala też dowolnie podróżować po mapie, a także nawet powtarzać misje fabularne, jeśli zaliczymy wcześniej misje poboczne w danym regionie. Ja osobiście trofea polegające na pokonaniu wrogów w konkretny sposób ogarniałem sobie w rzymskich obozach.

Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Grę udostępnił wydawca
Ikona osiągnięcia: </span><span>Exemplary courage

Exemplary courage

Earn all the trophies

Platynowe trofeum. Nagroda za nasze starania.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Menhir Delivery Man
20

Menhir Delivery Man

Finish the game in “Easy” mode or a higher difficulty setting

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu wątku głównego na dowolnym poziomie trudności.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Gaulish Warrior
30

Gaulish Warrior

Finish the game in “Normal” mode or a higher difficulty setting

Możliwe do przeoczenia

Jeśli podczas gry zmienimy poziom trudności na niższy, nie otrzymamy tego pucharka. Trofeum wpadnie automatycznie po zdobyciu zloto Gaulish Hero.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Gaulish Hero
80

Gaulish Hero

Finish the game in “Difficult” mode

Możliwe do przeoczenia

Jeśli podczas gry zmienimy poziom trudności na niższy, nie otrzymamy tego pucharka. Najwyższy poziom trudności nie stanowi wielkiego wyzwania. Wrogowie atakują szybciej i agresywniej, ale i tak można spokojnie sobie z nimi poradzić. Czasem nawet lepiej odpuścić walkę i zwyczajnie minąć przeciwników. Podczas gry pamiętajmy o zakupie ulepszeń dla bohaterów – szczególnie liczba serduszek jest pomocna.

Ikona osiągnięcia: </span><span>A tailor-made menhir
20

A tailor-made menhir

Recover the Crystal Menhir

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Pierwszy pucharek fabularny jaki dostaniemy. Jak tylko Obelix otrzyma tytułowy Menhir, to my otrzymamy trofeum.

Ikona osiągnięcia: </span><span>The grass is greener on the Gauls’ side!
20

The grass is greener on the Gauls’ side!

Finish Chapter 1 - Gaul

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu pierwszego rozdziału gry dziejącego się w Galii.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Break the ice
20

Break the ice

Finish Chapter 2 - Thule

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu drugiego rozdziału gry dziejącego się na wyspie Thule.

Ikona osiągnięcia: </span><span>A spare Tyre
20

A spare Tyre

Finish Chapter 3 - Tyre

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu trzeciego rozdziału gry dziejącego się w Tyre.

Ikona osiągnięcia: </span><span>A discreet odyssey
20

A discreet odyssey

Finish Chapter 4 - Crete

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu czwartego rozdziału gry dziejącego się na Krecie.

Ikona osiągnięcia: </span><span>It wasn’t built in a day
20

It wasn’t built in a day

Finish Chapter 5 - Rome

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu piątego rozdziału gry dziejącego się w Rzymie.

Ikona osiągnięcia: </span><span>The heroes’ return
20

The heroes’ return

Finish Chapter 6 - Save the village

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu krótkiego szóstego rozdziału kończącego naszą przygodę.

Ikona osiągnięcia: </span><span>These Romans are crazy!
20

These Romans are crazy!

Defeat 500 Romans

Kumulacyjne trofeum za pokonanie wrogów. Nie ma się w ogóle nim co martwić. Wpadnie raz dwa.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Incorrigible Gaul
30

Incorrigible Gaul

Defeat 1,500 Romans

Kumulacyjne trofeum za pokonanie wrogów. Nie ma się w ogóle nim co martwić. Spokojnie ubijemy więcej Rzymian w drodze ku platynowemu trofeum – nawet jeśli podczas przejścia na najwyższym poziomie będziemy się starali unikać walki.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Sandman
20

Sandman

Stun 250 Romans

Ogłuszenie to jeden z negatywnych stanów, w jaki możemy wprowadzić rzymian. Najlepiej sprawdza się do tego specjalny cios podbródkowy. Niezależnie od wybranej postaci wykonujemy go poprzez przytrzymanie oraz wciśnięcie . Nad głową ogłuszonego wroga pojawią się charakterystyczne gwiazdki. Wymagane 250 wpadnie nam dość szybko.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Ice dispenser
20

Ice dispenser

Freeze 100 Romans

Zamrażanie to specjalna umiejętność generowana przez Menhir i jedynie Obelix może jej używać. Moc ta odblokowuje się w drugim rozdziale gry podczas przygody na wyspie Thule. Aby z niej skorzystać, wciskamy , a następnie wybieramy . Teraz wciskając lub przytrzymując  możemy wykonywać zamrażające ataki. Im dłużej przytrzymamy przycisk, tym lepszy efekt. Pucharek otrzymamy po zamienieniu 100 rzymian w bryłę lodu.

Ikona osiągnięcia: </span><span>It’s hot, it burns!
20

It’s hot, it burns!

Warm up 100 Romans

Podpalanie to specjalna umiejętność generowana przez Menhir i jedynie Obelix może jej używać. Moc ta odblokowuje się w trzecim rozdziale gry podczas przygody na Tyre. Aby z niej skorzystać, wciskamy , a następnie wybieramy . Teraz wciskając lub przytrzymując  możemy wykonywać podpalające ataki. Im dłużej przytrzymamy przycisk, tym lepszy efekt. Pucharek otrzymamy po przypaleniu 100 Rzymian.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Super Gaul
30

Super Gaul

Defeat 500 Romans under the effect of a magic potion

Magiczny napój mamy dostępny tylko na wyposażeniu Asterixa. Początkowo możemy nosić przy sobie trzy buteleczki, ale z czasem możemy wykupić ulepszenie pozwalające na sześć sztuk. A znajdujemy je przemierzając świat gry. Aby z nich skorzystać, musimy wcisnąć  – wtedy wszystkie ataki zwykłe i specjalne będą dużo silniejsze przez pewien czas. Musimy pod wpływem napoju pokonać aż 500 wrogów. Jest to dość sporo. Najlepiej podczas gry stosować napój, gdy pojawi się duży oddział przeciwników. W finałowej walce łatwo grindować sobie ten pucharek, bo na obszarze stale będą się pojawiać kolejne buteleczki do podniesienia. Albo można też obrać sobie za cel jeden z obozów. Np. ten w Tyre jest mały, a można w nim odnaleźć kilka buteleczek i stłuc kilka większych skupisk wrogów.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Pro Bowler
80

Pro Bowler

Throw a Roman and hit 10 enemies

Rzucanie to jeden z ataków specjalnych obu Galów. Niezależnie od wybranej postaci wykonujemy go poprzez przytrzymanie oraz wciśnięcie lub przytrzymanie . Po wciśnięciu wróg będzie od razu rzucony, a jeśli przytrzymamy przycisk – najpierw trochę nieszczęśnikiem pokręcimy. Aby zdobyć ten pucharek, przyda nam się większe skupisko wrogów. Trzeba najpierw nazbierać solidną grupę Rzymian, a następnie złapać jednego i rzucić tak, by trafił w 10 innych. Może to zająć kilka prób. Najlepiej ogarnąć to sobie w jednym z obozów.

Uciekamy, łapiemy jednego i rzucamy w całą grupkę.
Ikona osiągnięcia: </span><span>Swing
30

Swing

Send 6 Romans flying with a single uppercut

Cios podbródkowy to jeden z ataków specjalnych obu Galów. Niezależnie od wybranej postaci wykonujemy go poprzez przytrzymanie oraz wciśnięcie . Do tego trofeum polecam jednak Obelixa ze względu, iż jego atak ma większy zasięg i łatwiej jest wystrzelić w powietrze jednocześnie sześciu Rzymian. Standardowo będzie trzeba tu oczywiście zebrać większą grupkę, aby postarać się to ogarnąć. Kilka prób i powinno się udać.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Seeing stars
80

Seeing stars

Throw 100 Romans

Ten pucharek zdobędziemy stosując technikę z opisu srebro Pro Bowler lub też korzystając ze zwykłych ataków po wypiciu przez Asterixa magicznego napoju. Wtedy też wrogowie są automatycznie odrzucani, co zalicza się do tego trofeum.

Ikona osiągnięcia: </span><span>The art of subtlety
20

The art of subtlety

Stun 250 enemies with Romans falling back to the ground

Trofeum związane z techniką opisaną w braz Sandman. Przy korzystaniu z ciosu podbródkowego śmigający Rzymianie w końcu wracają na ziemię i przy okazji wpadają na innych, którzy zostali na dole. Nie ma z tym problemów.

W przypadku grupek wrogów łatwo to ogarnąć.
Ikona osiągnięcia: </span><span>Handball pro
30

Handball pro

Throw one Roman back and forth 5 times with another player

Zglitchowane

Po najnowszej aktualizacji gry pucharek ten wymaga posiadania drugiego kontrolera. Powinniśmy włączyć grę coopową i dorwać jakiegoś pojedynczego Rzymianina. Następnie korzystając z techniki opisanej w srebro Pro Bowler rzucamy nieszczęśnikiem między sobą. Po pięciu takich odbiciach otrzymamy trofeum. Może wymagać to kilku prób i będzie dość trudne do wykonania, jeśli nie mamy nikogo do kanapowej pomocy.

Jest inny sposób na zdobycie tego trofeum, jednak dostępny tylko na wersji gry 1.0. Polega on na rzuceniu rzymianinem w wybuchowe beczki. Miejsc do tego jest kilka. Ja opisze to na którym sam zrobiłem. Po zakończeniu gry możemy udać się na wyspę Thule. Tam z portu w którym startujemy kierujemy się w lewo. Zaraz napotkamy tą większą ilość rzymian wraz z wybuchowymi beczkami. Musimy złapać jednego z nich i rzucić tak, aby wywołać wybuch dużej ilości beczek i w efekcie pokonanie części wrogów. Może to zająć kilka prób. Polecam wybrać poziom normalny. Wtedy wrogów jest nieco więcej, a nie są tak agresywni jak na wysokim.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Things are starting to get serious
20

Things are starting to get serious

Do a 50-hit combo

Trofeum wpada po osiągnięciu wyniku 50 uderzeń w jednym combo. Zobacz opis: zloto Combat Master.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Untouchable
30

Untouchable

Do a 100-hit combo

Trofeum wpada po osiągnięciu wyniku 100 uderzeń w jednym combo. Zobacz opis: zloto Combat Master.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Combat Master
80

Combat Master

Do a 200-hit combo

Wygląda to dość groźnie, ale osiągnięcie wymaganego mnożnika wcale nie jest trudne. Udajemy się do pierwszego rzymskiego obozu na terenie Galii. Jeśli zostaniemy zauważeni przez Rzymianina z trąbką, będzie on alarmował innych i z namiotów stale będą wychodzić nowi przeciwnicy. O to nam chodzi. W końcowej fazie tego obozu jest idealny moment. Wcześniej możemy zaatakować zwykłych Rzymian za pomocą ataku obrotowego Asterixa poprzez przytrzymanie oraz wciśnięcie . Jeśli nie uda nam się w ten sposób zdobyć mnożnika jest jeszcze drugi. Łatwiejszy, choć zajmujący nieco więcej czasu. Jak na widocznym niżej screenie alarmujemy Rzymianina z trąbką na wieży. Stale będzie on wzywał po dwóch wrogów z pobliskiego dużego namiotu, a my powoli zwykłymi atakami będziemy ich wybijać tak długo, aż osiągniemy wymagane combo.

W pierwszym obozie przy tym namiocie bardzo łatwo osiągnąć wymagane combo metodycznie bijąc posiłki.
Ikona osiągnięcia: </span><span>Get a load of this barrel
30

Get a load of this barrel

Defeat 10 Romans with a barrel of powder

Do tego trofeum najlepszy jest rzymski obóz na wyspie Thule. Tam zaraz na początku trafi nam się widoczne na poniższym screenie miejsce, gdzie czeka nas walka. Są tam też wybuchowe beczki. Wystarczy że taką zniszczymy dowolnym atakiem, a pobliscy rzymianie padną. Możemy od razu wysadzić beczkę, albo jeśli nie pojawi się tam dostatecznie dużo przeciwników możemy ich w to miejsce ściągnąć i dopiero wysadzać. Tylko uwaga, bo jeśli jesteśmy w pobliżu to i my oberwiemy wybuchem.

W obozie na wyspie Thule w tym miejscu można spokojnie ogarnąć ten pucharek.
Ikona osiągnięcia: </span><span>Don’t miss!
20

Don’t miss!

Make a Roman hit a target

To trofeum łatwo wbić w rzymskim obozie w Tyre. Mamy tam dwa miejsca, gdzie rzymscy łucznicy strzelają do celów. Przy zabudowaniach oraz na plaży. Gdy zobaczą Asterixa i Obelixa, to się nimi zainteresują. Musimy się tak ustawić, aby wystrzelona w naszą stronę strzała trafiła w cel łuczniczy. Nie stanowi to żadnego większego problemu.

W obozie na Tyre wystarczy zebrać grupkę łuczników i pobiegać w około takich tarcz strzeleckich.
Ikona osiągnięcia: </span><span>Miser
30

Miser

Collect 5,000 helmets

Co ciekawe ten pucharek w przeciwieństwie do następnego wymaga posiadania 5000 rzymskich hełmów w jednym momencie. Dlatego jeśli coś stale kupujemy, to wpadnie nam później. Z opisu to nie wynika, ale tak jest. Nie ma się jednak co przejmować, bo wielka liczba to nie jest i nie stanowi większego problemu w uzbieraniu ich tylu.

Ikona osiągnięcia: </span><span>A fine collection
20

A fine collection

Collect 10,000 helmets

Dwa razy więcej hełmów niż powyżej, ale liczą się wszystkie zebrane kiedykolwiek, wiec spokojnie tu możemy wydawać tę walutę w sklepie, zdobywając kolejne ulepszenia dla naszych postaci. Hełmów wszędzie wala się sporo. Znajdujemy je normalnie na drodze, są ukryte w skrzyniach i wypadają z pokonanych wrogów.

Ikona osiągnięcia: </span><span>It’s gonna be rough...
20

It’s gonna be rough...

Buy a character upgrade

Trofeum związane z ulepszeniami. Wpadnie zaraz po zakupie pierwszego z nich. Zobacz opis: srebro By Toutatis!

Ikona osiągnięcia: </span><span>By Toutatis!
60

By Toutatis!

Buy all the character upgrades

Pucharek otrzymamy po zakupieniu wszystkich ulepszeń. Są to zarówno techniki bojowe, jak i zwykłe ulepszenia. Podczas gry na najwyższym poziomie trudności warto sobie stale je dokupować w kolejnych napotkanych sklepach. Sklepy natrafimy w każdym obszarze gry i zawsze wyglądają tak samo, jak ten na poniższym screenie.

 

 • Techniki
  • Asterix 4 hits – zwykły atak Asterixa będzie się teraz składał z 4 uderzeń
  • Asterix 5 hits – zwykły atak Asterixa będzie się teraz składał z 5 uderzeń
  • Obelix 4 hits – zwykły atak Obelixa będzie się teraz składał z 4 uderzeń
  • Obelix 5 hits – zwykły atak Obelixa będzie się teraz składał z 5 uderzeń
  • Upgrade Asterix Uppercut – atak podbródkowy Asterixa będzie zadawał większe obrażenia
  • Asterix Super Spin Attack – obrotowy atak Asterixa będzie szybszy
  • Super Charge – szarża Asterixa będzie zadawała większe obrażenia
  • Upgrade Swing – podbródkowy atak Obelixa będzie zadawał większe obrażenia
  • Giga Spin Attack – atak obrotowy Obelixa będzie trwał dłużej
  • Ugrade Legionary Toss – zwiększa szybkość i obrażenia dla ataku rzucania rzymian Obelixem
  • Giga Charge – szarża Obelixa będzie zadawała większe obrażenia
 • Ulepszenia
  • Life Potion #1 – dostajemy jedno serduszko
  • Life Potion#2 – dostajemy kolejne serduszko (7 ogólnie)
  • Life Potion#3 – dostajemy kolejne serduszko (8 ogólnie)
  • Super Potion – Asterix może nosić 4 buteleczki z magicznym napojem
  • Ultra Potion – Asterix może nosić 5 buteleczek z magicznym napojem
  • Hyper Potion – Asterix może nosić 6 buteleczek z magicznym napojem
  • Energis – dodaje 1 segment energii
  • Maxi Energis – dodaje 2 segmenty energii
  • Mega Energis – dodaje 3 segmenty energii
  • Automatic Regeneration – 1 segment energii regeneruje się automatycznie
  • Dogmatix Ultra Lively – zmniejsza czas potrzebny na kolejne wykorzystanie ataku pieska
Podczas gry w każdym regionie możemy spotkać taki sklepik.
Ikona osiągnięcia: </span><span>Gaulish excellence
40

Gaulish excellence

Complete all the camps with a gold medal

Zglitchowane

W wersji gry 1.04 obóz w Tyre jest zglitchowany i trudno tam osiągnąć wynik na złoty medal. W najnowszej wersji nie ma już z tym problemów.

Generalnie poza wspomnianym powyżej problematycznym obozem, resztę można spokojnie zaliczyć na złoto. Watro jednak zaznaczyć, że jeśli zginiemy, musimy powtarzać cały obóz od samego początku. Przed próbą dobrze sobie ogarnąć pełen pasek zdrowia i energii. Ogólnie warto najpierw na spokojnie obadać każdy obóz, znajdując najszybszą drogę do wyjścia. Niektóre obozy wyglądają skomplikowanie, ale zawsze jest jakaś szybsza i bezpieczniejsza droga do celu. Jak sobie ją zapamiętamy, to już jest z górki. Do zaliczenia mamy dokładnie 2 obozy w Galii, 1 na wyspie Thule, 1 na Krecie oraz 2 w Tyre.

Kluczowe parametry w zaliczaniu obozów:

 • Czas – im szybciej przejdziemy przez obóz, tym więcej dostaniemy punktów. Dlatego właśnie warto ogarnąć sobie najszybszą drogę do końca.
 • Pokonani Rzymianie – im więcej Rzymian pokonamy, tym więcej punktów dostaniemy. Generalnie jednak nie ma sensu uganiać się za każdym. Po prostu eliminujmy wszystkich na naszej najszybszej drodze do końca. Czas jednak jest tu trochę ważniejszy.
 • Podniesione alarmy – im mniej alarmów, tym lepiej. Dlatego jak tylko na naszej drodze znajdzie się jakiś Rzymianin z trąbką, to eliminujmy go w pierwszej kolejności, żeby nie zdążył zatrąbić.
 • Użyte zdrowie – tu chodzi o to, abyśmy jak najmniej serduszek stracili w trakcie ogarniania obozu. Nie ma za to jakiś znaczących punktów, ale coś zawsze wpada.
 • Zdobyte bonusy energii – tu najpewniej chodzi o znajdowanie w obozach bonusów odnawiających energie. Ale nie ma się w ogóle co tym przejmować, bo punkty za to są naprawdę niewielkie i nie jest to istotne.
Po wyjściu z każdego obozu mamy podliczaną punktację i możemy zobaczyć jaki wynik należy osiągnąć na złoto.