Call of Duty: Vanguard – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Call of Duty: Vanguard ma prostego calaka, ale jak zawsze musicie tutaj spędzić sporo godzin. Na szczęście wreszcie nie ma trofeów związanych z easter eggiem w trybie Zombie, dlatego platynka osiągalna dla większości osób.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Call of Duty: Vanguard?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 4/10
 • Czas do zdobycia platyny: 40 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x10 x32
 • Liczba trofeów offline: 40
 • Liczba trofeów online: 5
 • Minimalna liczba przejść: 1x kampania (+ wybór rozdziałów w ramach czyszczenia brakujących trofeów), wielokrotne sesje w trybie zombie i multi
 • Trofea możliwe do przeoczenia: zloto Wyborne umiejętności
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Aby zdobyć platynę w Call of Duty: Vanguard będziecie musieli spędzić około 10 godzin w każdym z trzech trybów gry. Przechodząc kampanię, głównymi celami będzie pokonanie jej na najtrudniejszym poziomie trudności oraz wykonanie osiągnięć związanych z poszczególnymi misjami. Możesz zapoznać się z opisami trofeów, które można wbić w poszczególnych misjach i próbować je zdobyć już przy pierwszym przejściu (wszystkie, poza „braz Za tobą” można zdobyć na 'weteranie’). Nie musisz się przejmować pominiętymi dzbankami, ponieważ wszystko można wbić potem w wygodny sposób, korzystając z wyboru rozdziałów. Po wyczyszczeniu kampanii przejdź do trybu zombie, w którym głównym celem będzie trofeum związane z 10 000 zabójstw (za jednym zamachem pracuj nad trofeum, w którym 2 500 zabójstw należy dokonać maksymalnie ulepszoną bronią). Dodatkowo w tym trybie rozpoczniesz wbijanie poziomów – głównego, operatora oraz broni – XP możesz zdobywać w trybie zombie, jak i w meczach wieloosobowych. Zdecydowanie rekomenduję tę drugą opcję, ponieważ tryb multiplayer nagradza gracza o wiele bardziej, jeśli chodzi o punkty doświadczenia. Jeśli jednak wolicie tryb zombie, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyście w taki sposób wbili wszystkie stosowne poziomy i odblokowali idące za nimi trofea.

 

KROK 1: Kampania fabularna

Polecam rozpoczęcie od najtrudniejszego poziomu trudności. Nie jest on szczególnie wymagający, a dzięki gęsto rozmieszczonym punktom kontrolnym, powtarzanie bardziej problematycznych fragmentów jest szybkie. Możesz zapoznać się z osiągnięciami i pracować nad nimi już przy pierwszym przejściu dla zaoszczędzenia czasu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby wbić je po napisach końcowych (które musisz obejrzeć całe, za co też jest oddzielne osiągnięcie). Poniżej znajdziesz ściągawkę z listą misji i poszczególnych osiągnięć, które są z nimi związane:

 • Feniks:
  • braz Bilet, proszę / Ticket Please
  • braz Uwaga na pociągi / Beware Of Trains
 • Operacja Tonga:
  • braz Czyny, nie słowa / Actions Speak Louder Than Words
  • braz Tylko ty możesz temu zapobiec / Only You Can Prevent Friendly Casualties
 • Stalingrad:
  • braz Przyszła legenda / Legend In The Making
  • braz Deszcz ognia / Rain Of Fire
 • Bitwa o Midway:
  • braz Powoli, ale skutecznie / Slow But Deadly
  • braz Kryć się! / Duck And Dive
 • Szlak Numa Numa:
  • braz Nietykalny / Untouchable
  • braz Mistrzostwo przetrwania / Survivalist
 • Panna Skowronek:
  • braz Drapieżny ptak / Bird Of Prey
  • braz Za tobą / Behind You
 • Szczury Tobruku:
  • braz To na pewno nie nóż / That’s Definitely Not A Knife
  • braz Szczury pustyni / Pied Piper
 • Bitwa pod El Alamein:
  • braz Trwały ślad / Leaving An Impression
  • braz Będzie dobrze, stary / She’ll Be Right Mate
 • Czwarta Rzesza:
  • braz Siła współpracy / Allies Together, Strong
  • braz Ład wśród chaosu / Order In Chaos

 

KROK 2: Tryb zombie

W tym trybie oprócz kilku prostych osiągnięć związanymi z użyciem artefaktów lub kupnem ulepszeń, Twoim głównym celem będzie zabicie 10 tysięcy przeciwników oraz zabicie 2.5 tysiąca przeciwników maksymalnie ulepszoną bronią. Najlepszym sposobem będzie pokonywanie kolejnych misji, zbieranie punktów potrzebnych do maksymalnego ulepszenia (co powinno się udać w okolicach ósmej misji), a następnie odpalenie trybu „żniwa”, w którym możemy zdobywać fragi tak długo, póki nie dostarczymy ostatnich kamieni runicznych. Zabijając zombie trzymaj się jednego operatora i jego preferowanej broni, dzięki temu zaczniesz zdobywać poziomy wymagane do platyny.

 

KROK 3: Grind prestiżu, maksymalnego poziomu operatora i broni

W tym miejscu powinniście mieć za sobą wszystkie trofea, poza tymi związanymi z poziomami (głównym postaci, poziomem broni i poziomem operatora). Poziomy możesz zdobywać, grając dalej w tryb zombie lub grając w dowolny z trybów gry wieloosobowej – co rekomenduję, bo dają one zdecydowanie więcej XP. Korzystaj z czasowych wydarzeń podwajających punkty doświadczenia w weekendy, używaj medali, które otrzymasz w ramach battle passa i przede wszystkim sprawdzaj różne tryby gry, dzięki temu znajdziesz to co sprawia Ci najwięcej frajdy.

 

Poradnik:

platyna Narodziny sił specjalnych / The Birth Of Special Forces
Zdobądź wszystkie trofea w Call of Duty: Vanguard. / Get all Trophies in Call of Duty: Vanguard

Gratulacje!

 

srebro Feniks ugaszony / Phoenix Extinguished 50
Ukończ kampanię Call of Duty: Vanguard na dowolnym poziomie trudności. / Beat Call of Duty: Vanguard’s Campaign on any difficulty

Patrz trofeum „zloto W pierwszej linii„.

 

zloto W pierwszej linii / The Tip Of The Spear 100
Ukończ kampanię Call of Duty: Vanguard na poziomie trudności Weteran. / Beat Call of Duty: Vanguard’s Campaign on Veteran difficulty

Kampania Call of Duty: Vanguard składa się z dziewięciu misji, a każda z nich zajmuje około 30 minut. Dorzucając do tego przerywniki filmowe, otrzymujemy coś w okolicach pięciu godzin, co jest wartością mocno orientacyjną – wszystko ostatecznie zależy od skilla. Przy okazji tego przejścia dodatkowo może wpaść kilka trofeów związanych z konkretnymi rozdziałami, natomiast nie polecam się na nich skupiać podczas przejścia na weteranie. Sam poziom trudności nie jest dużym wyzwaniem, gra automatycznie zapisuje rozgrywkę dość często, więc nawet jak traficie na jakiś trudniejszy fragment, to będziecie mogli go powtarzać szybko i bez żadnych konsekwencji. Pamiętajcie o chowaniu się za przeszkodami, za którymi odzyskacie szybko zdrowie w przypadku krytycznych sytuacji. Trofeum wpadnie po ostatniej cutscence, tuż przed napisami końcowymi.

 

braz Dostali? / Did I Get ’em? 15
W kampanii zabij 15 wrogów Ślepym ostrzałem. / In Campaign, get 15 kills using Blind Fire

Kucając i ukrywając się za osłoną, pojawi się komunikat informujący nas o możliwości ślepego ostrzału. Aby to zrobić wystarczy nacisnąć i nakierować ostrzał na wroga. Sytuacji do tego w ciągu całej kampanii jest naprawdę wiele więc nie ma sensu polecać jakiegoś konkretnego miejsca. 15 zabójstw to naprawdę niewiele, jednak jeśli będziesz potrzebować dofarmić brakujące zabójstwa to wystarczy odpalić pierwszą misję, w której nie brakuje przeciwników oraz osłon, zza których można przeprowadzić skuteczny ostrzał.

 

braz Amunicji nigdy za dużo / Munition Magpie 15
W kampanii zbierz amunicję z 15 ciał wrogów w ciągu 3 sekund od ich zabicia. / In Campaign, scavenge ammo from 15 enemy corpses within 3 seconds of killing them

To trofeum polega na zebraniu amunicji z wroga tuż po jego zabiciu i powtórzeniu tej czynności 15 razy. Okno trzech sekund na pierwszy rzut oka wydaje się dość krótkie, jednak trofeum o dziwo z dużym prawdopodobieństwem wpadnie samo podczas fabularnego przejścia. Amunicje możesz zebrać z wroga w przypadku kiedy wciśniesz (na ekranie pojawi się stosowny komunikat informujący o takiej możliwości) lub też możesz ją zebrać automatycznie, jeśli korzystasz z takiej samej broni co poległy przeciwnik.

 

braz Muszę przetestować wszystkie! / Gotta Try Them All! 15
W ciągu całej kampanii zabij wrogów 15 rodzajami broni. / In Campaign, kill enemies with 15 different weapons throughout the game

Proste trofeum, wystarczy że podczas całej kampanii kilka razy wymienisz swoją przypisaną broń na dowolną inna z poległych przeciwników lub dowolną inna leżącą gdzieś na ziemi, a następnie zabijesz przynajmniej jednego przeciwnika. Broni jest zdecydowanie więcej niż 15 więc nie musisz trzymać się jakiejś listy i śledzić postępy.

 

braz O TAAAK! / OH YEAH! 15
W kampanii przebij się Sprintem taktycznym przez 5 zniszczalnych ścian. / In Campaign, Tactical Sprint through 5 Destructible walls

W grze znajduje się kilka miejsc, w których znajdują się zniszczone ściany, Twoim zadaniem jest przejść przez 5 takich ścian, a tak naprawdę wystarczy powtórzyć checkpoint, żeby szybko nabić trofeum. Polecamy do tego misję: Stalingrad i zrobienie tego tak, jak na poniższym filmiku.

 

srebro F / F 35
W kampanii zgiń od wybuchu własnego granatu. / In Campaign, die by your own grenade’s explosion

Opis chyba nie wymaga komentarza – wystarczy rzucić sobie granat pod nogi i zginąć.

 

srebro Niedźwiedzia przysługa / Not Your Fairy Godmother 30
W kampanii odrzuć 15 granatów, które zabiłyby lub zraniły twoich sojuszników. / In Campaign, throw back 15 grenades that would have killed or damaged your allies

W momencie kiedy przeciwnik rzuci w Twoim kierunku granat i znajdziesz się wystarczająco blisko, to pojawi się komunikat na ekranie oraz możliwość odrzucenia przy pomocy . Sytuacji, w których pojawi się taka możliwość nie brakuje zwłaszcza na poziomie weteran, który sprawia że sztuczna inteligencja staje się jeszcze bardziej agresywna. Jeśli potrzebujesz miejsca do wygodnego nabicia brakujących odrzutów, to spójrz na opis trofeum „braz Czyny, nie słowa” – znajdziesz tam dogodną sytuację z bardzo wygodnym checkpointem, który możesz powtarzać tyle razy ile potrzebujesz.

 

srebro Bez ciebie by się nie udało / Couldn’t Have Done It Without You 30
Obejrzyj całe napisy końcowe. / Watch the credits to completion

Napisy końcowe… pojawiają się na końcu gry (eureka!). Po ostatnim przerywniku filmowym pojawi się plansza przedstawiająca wszystkich pracujących nad grą, napisy końcowe trwają prawie 20 minut, więc przygotuj herbatę lub po prostu odłóż kontroler i wróć po wszystkim. Napisy końcowe możesz również odpalić z poziomu menu wyboru rozdziałów.

 

braz Urodzony dowódca / Shot Caller 15
Jako Arthur wydaj sojusznikom 15 różnych rozkazów. / As Arthur, give 15 different commands to your allies

Chociaż opis mówi o różnych rozkazach, to trofeum wpada po wydawaniu tych samych rozkazów. Aby wydać rozkaz należy nacisnąć , okazji ku temu w grze znajdziesz wiele i osiągnięcie powinno wpaść samo. Gdyby tak się nie stało to uruchom misję Operacja Tonga, tam nie brakuje okazji do wydawania rozkazów.

 

braz Jak skowronek z konopi / Pop Goes The Nightingale 15
Jako Polina zabij 15 wrogów tuż po wyjściu z niskiego przejścia. / As Polina, kill 15 enemies immediately after emerging from a crawlspace

Część etapów, w których przyjdzie Ci grać Poliną, rozgrywa się w budynkach z dużą liczbą szybów wentylacyjnych, skrótów itd. W ramach tego trofeum należy zabijać przeciwników tuż po wyjściu z takiego „niskiego przejścia”.  W razie potrzeby rozegraj ponownie misję Stalingrad lub Panna Skowronek, dojdź do jednej z wielu sekwencji walk w budynkach naszpikowanych przeciwnikami, a następnie zabijaj i wczytuj punkt kontrolny do skutku.

 

braz Wyostrzone zmysły / Heightened Senses 15
Jako Wade zabij 15 wrogów, korzystając z jego zdolności skupienia. / As Wade, kill 15 enemies using his focus ability

Niesamowicie skuteczna i śmiercionośna zdolność Wade’a powinna być czymś co odpalasz gdy tylko jest taka możliwość. Po naciśnięciu przeciwnicy zostaną podświetleni, dodatkowo czas zwalnia i jeśli przejdziesz w tryb celowania to Wade automatycznie będzie namierzał kolejnych przeciwników przez krótki czas. To pozwala błyskawicznie przerzedzić siły wroga. Trofeum zdobędziesz najszybciej w misji Numa Numa.

 

braz Kieszenie pełne zabawy / Pocket Full Of Fun 15
Jako Lucas zabij po 3 wrogów czterema różnymi typami wyposażenia ofensywnego. / As Lucas, use 4 types of lethal equipment, getting 3 kills with each

Lucas jako jedyny operator w kampanii głównej potrafi nosić przy sobie 4 (zamiast 2) typy wyposażenia dodatkowego. Wyposażenie ofensywne, którego potrzebujemy do zdobycia trofeum to: noże do rzucania, granaty M42, ładunki z zapalnikiem czasowym oraz granat Gammon. Każda z tych broni musisz zabić trzech przeciwników (niekoniecznie w jednym przejściu, więc w razie potrzeby możesz powtórzyć misje Szczury Tobruku lub Bitwa pod El Alamein). Rozglądaj się za wspomnianym wyposażeniem i używaj go żeby zdobyć trofeum.

 

braz Bilet, proszę / Ticket Please 15
W misji Feniks zabij 15 wrogów, stojąc na dachu wagonu. / In Phoenix, kill 15 enemies while standing atop a train car roof

Pierwsza połowa misji Feniks rozgrywa się na pędzącym pociągu. Aby zdobyć trofeum musisz zabić 15 wrogów stojąc w tym czasie na dachach wagonów (nie na skrzyniach i innych przedmiotach, charakterystycznym elementem dachów są włazy). Wskakuj na dach jeśli jest taka możliwość i zabij wszystkich przeciwników w zasięgu wzroku, nie pojawiają się oni bez końca, więc będziesz musiał ruszyć dalej żeby pchnąć akcję. Sytuacji ku temu sprzyjających jest wiele, na poniższym filmiku zobaczysz przykładowe rozegranie tego etapu.

 

braz Uwaga na pociągi / Beware Of Trains 15
W misji Feniks zastrzel kierowcę ciężarówki pełnej żołnierzy. / In Phoenix, shoot a truck driver with a vehicle full of soldiers

Podczas pokonywania kolejnych wagonów w misji Feniks, mniej więcej w połowie sekwencji, zaczną pojawiać się ciężarówki wypełnione żołnierzami i próbujące ostrzelać nasz skład. Twoim celem będzie zestrzelenie kierowcy, jeśli Ci się to uda, to ciężarówka wpadnie w poślizg a następnie rozbije się. Według internautów trofeum miewa tendencje do niewpadania, w takich przypadkach zrestartuj punkt kontrolny oraz spróbuj oprócz kierowcy wyeliminować żołnierza jadącego na ciężarówce.

 

braz Czyny, nie słowa / Actions Speak Louder Than Words 15
W misji Operacja Tonga wykaż się refleksem, by ochronić Evansa. / In Operation Tonga, protect Evans with quick reflexes

Misja: Operacja Tonga

Po wejściu w wąskie pomieszczenie z Evansem, zostanie on zaatakowany przez przeciwnika. Zabij go, a następnie szybko pobiegnij przed siebie na schody – w momencie, gdy pojawi się tam granat, odrzuć go szybko przez naciśnięcie .

 

braz Tylko ty możesz temu zapobiec / Only You Can Prevent Friendly Casualties 15
W misji Operacja Tonga postaw zasłonę dymną z rowu przeciwpancernego, by chronić szturm. / In Operation Tonga, throw smoke from the anti-tank ditch to provide cover for the charge

Misja: Operacja Tonga

Najpierw musimy się zaopatrzyć w granaty dymne (znajdziesz je na filmiku poniżej), a następnie, gdy będziesz dawać sygnał do szturmu – rzucić je, aby ochronić swoich towarzyszy.

 

braz Przyszła legenda / Legend In The Making 15
W misji Stalingrad ochroń partyzantów, ani razu nie chybiając. / In Stalingrad, protect the Partisans without missing a shot

Misja: Stalingrad

W pewnym momencie wejdziecie na dach i ze snajperki (którą wcześniej z tokiem fabuły podniosłeś – koniecznie jej nie wyrzucajcie!) będziecie osłaniać swoich towarzyszy. Nie można ani razu spudłować – gdy tak się stanie. wczytaj od razu ostatni punkt kontrolny i próbuj jeszcze raz – checkpointów jest tutaj sporo, dlatego jak nie jesteś pewny, czy trafiłeś, to i tak na wszelki wypadek powtórz ten fragment. Używanie koktajlów Mołotowa nie neguje trofeum, więc możesz używać ich do przetrzebienia wrogów lub do zdobycia przy okazji trofeum „braz Deszcz ognia„.

 

braz Deszcz ognia / Rain Of Fire 15
W misji Stalingrad traf transporter koktajlem Mołotowa. / In Stalingrad, hit a halftrack with a Molotov Cocktail

Misja: Stalingrad

W tym samym miejscu, co trofeum powyżej – osobiście raczę najpierw zabrać się za te osiągnięcie. Na dachu stoi skrzynka z koktajlami Mołotowa. Gdy zaczną podjeżdżać auta wrogów – rzucajcie w nie do momentu, aż nie wpadnie Wam trofeum.

 

braz Powoli, ale skutecznie / Slow But Deadly 15
W misji Bitwa o Midway pomóż 5 zagrożonym aliantom w trakcie walki powietrznej. / In The Battle of Midway, help 5 threatened Allies during a dogfight

Misja: Bitwa o Midway

Kiedy będziemy już za sterami samolotu, rozpocznie się potyczka powietrzna. W ramach trofeum naszym celem będzie zestrzelenie samolotów 'siedzących’ na ogonie naszych sojuszników – zaznaczeni są oni na niebiesko, a przeciwnicy mają nad sobą czerwone/pomarańczowe ikony. W pierwszej fazie misji (przed bombardowaniem) będziesz mógł pomóc tylko dwóm aliantom. Po bombardowaniu na niebie pojawi się więcej samolotów. Wypatruj sojuszników w potrzebie i udzielaj im pomocy, trofeum wpadnie gdy wesprzesz ich łącznie 5 razy.

 

braz Kryć się! / Duck And Dive 15
W misji Bitwa o Midway nie daj się trafić podczas pierwszego bombardowania. / In The Battle of Midway, avoid getting hit by bullets during the first Dive-Bomb

Misja: Bitwa o Midway

Bardzo irytujące trofeum z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze – tuż po sekwencji, w której nie możesz zostać trafiony następuje automatyczny zapis, który skutecznie uniemożliwia restartowanie tego fragmentu gry. Po drugie podczas bombardowania oprócz pocisków, których musisz unikać (serie wystrzeliwane z lotniskowca) w powietrzu, można otrzymać obrażenia od bomb, które właściwie są nie do uniknięcia i sprawiają, że nie jesteśmy pewni, czy nasz przelot jest czysty, czy jednak powinniśmy restartować sekwencje. Jeśli chodzi o pierwszy problem, to zdecydowanie polecam zrobienie kopii zapasowej i wczytywanie jej, co zaoszczędza dużo czasu (sekwencja osadzona jest w samym środku misji i dojście do niej może zająć 10 minut). W przypadku odróżniania rodzaju obrażeń – tu polecam grać na słuchawkach, ponieważ ostrzał z działka, którego musisz unikać, posiada charakterystyczny rodzaj dźwięku w przypadku trafienia. Jeśli go usłyszysz, to możesz być pewny, że należy zrestartować sekwencję. Jeśli chodzi o rady, to nie mam ich wiele: najniższy poziom trudności, używanie prawego analoga w sposób delikatny (wychylanie go do skrajnych pozycji bardzo szybko prowadzi do sytuacji, w których zostaniemy trafieni), nasłuchiwanie tego, czy zostaliśmy trafieni ostrzałem, czy tylko bombą (czasem wizualnie wydawać, by się mogło, że jesteśmy już w granicach hitboxa, mimo to unikamy ostrzału – a czasem przeciwnie pomimo tego, że na oko byliśmy bezpieczni, to jakiś odłamek może nas trafić), no i najważniejsze – cierpliwość! Trofeum wpadnie, gdy zrzucimy bombę i wzniesiemy się w przestworza.

 

braz Nietykalny / Untouchable 15
W misji Szlak Numa Numa uniknij trafienia przez snajpera. / In Numa Numa Trail, avoid getting hit by the sniper

W pewnym momencie dotrzemy do mostu, a dowódca poinformuje nas o czyhającym zagrożeniu. Po krótkiej rozmowie sojusznik wyrzuci granat dymny, to Twoja okazja do przebiegnięcia przez most i schowania się za jednym z głazów. Kiedy już się tam znajdziesz użyj , aby podświetlić chowającego się na drzewie snajpera, a następnie go zestrzel.

 

braz Mistrzostwo przetrwania / Survivalist 15
W misji Szlak Numa Numa odnajdź Matea bez wystrzelenia choćby jednego naboju. / In Numa Numa Trail, find Mateo without firing a bullet

Misja: Szlak Numa Numa

Przejdź początkową sekwencję misji bez oddania strzału. Jest to banalne trofeum nawet na poziomie weteran. Po odzyskaniu przytomności podążaj w kierunku znacznika misji, używaj , aby podświetlić przeciwników w pobliżu i omijaj ich bokami. Trofeum nie jest negowane likwidacjami (), więc pojedynczych przeciwników napotkanych po drodze możesz załatwić po cichu. Uważaj na pułapki rozstawione pomiędzy drzewami, a w razie jakichkolwiek problemów – wczytaj ostatni zapis. Trofeum wpadnie kiedy dotrzesz do sojusznika, na początki przerywnika filmowego.

 

braz Drapieżny ptak / Bird Of Prey 15
W misji Panna Skowronek zabij 5 snajperów na otwartym terenie, nie dając im się trafić. / In Lady Nightingale, kill 5 snipers across the open field without getting hit by them

Krótko po rozpoczęciu misji znajdziemy się na otwartym terenie, który osłaniany jest przez wrogich snajperów chowających się w budynku na wprost. Używając możemy prosić Miszę o odwrócenie uwagi przeciwników, to da nam parę sekund na ich eliminację. Po zabiciu pierwszej czwórki pójdź dalej, co spowoduje pojawienie się nowych przeciwników. Uważaj, bo tym razem oprócz snajperów pojawią się też zwykli żołnierze oraz psy. Szybko wyeliminuj jeszcze jednego brakującego snajpera, a osiągnięcie będzie Twoje.

 

braz Za tobą / Behind You 15
W misji Panna Skowronek zlikwiduj żołnierzy Steinera w domu towarowym tylko za pomocą likwidacji. / In Lady Nightingale, take out all of Steiner’s troops in the department store using only takedowns

Misja: Panna Skowronek

Po zostawieniu Miszy znajdziemy się w budynku naszpikowanym wrogami, których w ramach trofeum należy zabić ich za pomocą likwidacji (). Dodatkowo warto wspomnieć, że granaty dymne/hukowe nie negują trofeum, więc możesz użyć ich w kryzysowych momentach. Gorąco rekomenduję najniższy poziom trudności, dzięki któremu będziemy mogli niczym rambo biegać od jednego przeciwnika do drugiego, mając sobie za nic świstające koło uszu kule. Na najwyższym poziomie trudności trofeum może być nie zdobywalne, ze względu na to że niektórzy zaalarmowani przeciwnicy będą się skutecznie bronić przed naszymi likwidacjami! Drugą istotną rzeczą jest to, że sekwencja ta podzielona jest na kilka etapów, w dwóch pierwszych (parter, pierwsze piętro) należy upewnić się, że wszyscy przeciwnicy zostali wyeliminowani. Jeśli przejdziesz dalej do kolejnego punktu kontrolnego, to powrót do poprzednich części będzie niemożliwy. Na samym końcu polecam jak najdłużej pozostać niewykrytym przez przeciwników i wczytanie ostatniego zapisu, jeśli zostaniemy zauważeni. To rozwiązanie pozwala utrzymywać względną kontrolę nad sytuacją i obserwowanie ścieżek, po których poruszają się wrogowie. Niestety w końcowym etapie (gdy pojawi się ostatnia grupa przeciwników) nasza obecność i tak zostanie ujawniona i jakkolwiek uważni byśmy nie byli, to i tak przeciwnicy będą zaalarmowani. Na tym etapie pozostaje już tylko bieganie, używanie skrótów i zachodzenie przeciwników od boku/tyłu. Poniżej rozpiska tego co czeka Cię podczas czyszczenia budynku:

 • Na parterze znajduje się 11 prostych przeciwników, są rozproszeni, dzięki czemu łatwo wyłapywać ich jeden po drugim.
 • Po wejściu po schodach na piętro znajdziesz 4 wrogów, bułka z masłem.
 • Następna sekcja zaczyna się po zaatakowaniu przez Jäger Mörder’a, tu poziom trudności pikuje do góry – ten typ przeciwnika zazwyczaj czeka w jednej z dwóch możliwych pozycji i używając snajperki próbuje pozbyć się nas z dystansu, jednak gdy zaczniemy się do niego zbliżać, to może wyskoczyć nieoczekiwanie i zacząć ostrzał z shotguna. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak odwrót i ucieczka. Po udanej ucieczce oponent wróci do wspomnianego stanowiska snajperskiego. Ten przeciwnik wymaga aż dwóch likwidacji, przygotuj się więc na dużą dawkę skradania przeplatanego z ucieczkami.
 • Po zabiciu Jägera, na arenie pojawi się aż 22 przeciwników, zabijaj ich, zmieniaj swoje położenie, staraj się pozostać w ukryciu.
 • Ostatnia faza to fala około dziesięciu wrogów i kolejny Jäger Mörder. Jak wspomniałem, tej sekwencji nie da się zrobić po cichu, pozostaje bieganie i zdejmowanie kolejnych oponentów. Dzięki najłatwiejszemu poziomowi trudności radzę uważać tylko na morderczego snajpera, bo reszta przeciwników daje się okrążać w bardzo łatwy sposób.

 

braz To na pewno nie nóż / That’s Definitely Not A Knife 15
W misji Szczury Tobruku strąć sztukasa pistoletem, granatem lub rakietą. / In the Rats of Tobruk, bring down the Stuka with a pistol, grenade, or rocket

Misja: Szczury Tobruku

Pod sam koniec misji na niebie pojawi się sztukas, a Twoim zadaniem będzie zestrzelenie go. Zgodnie z opisem trofeum należy to zrobić granatem (zdecydowanie odradzam to rozwiązanie), pistoletem (np rewolwerem łamanym, w który jesteś wyposażony od początku misji) lub rakietą (podczas sekwencji ze sztukasem jeden z przeciwników, który przyjedzie ostatnią ciężarówką posiada przy sobie wyrzutnie rakiet Panzerschreck). Nie musisz martwić się o amunicję, bo w okolicy znajdziesz kilka skrzyń, które uzupełniają Twoje zapasy. Do zaliczenia trofeum liczy się tylko ostatni strzał dobijający samolot, użyj dowolnej innej broni (przydatny może być KM), aby go osłabić i sprawić, że zacznie płonąć. Na załączonym filmiku przedstawiam sposób przy użyciu rewolweru.

 

braz Szczury pustyni / Pied Piper 15
W misji Szczury Tobruku poprowadź Szczury przez pustynię, nie dając się wykryć wrogom. / In The Rats of Tobruk, lead the Rats through the desert without getting detected

Misja: Szczury Tobruku

Podczas misji dojdziesz do budynku z mapą, po krótkiej rozmowie będziesz musiał przejść przez pustynie. Jeśli uda Ci się to zrobić niewykrytym – co nie jest dużym wyzwaniem, to na Twoje konto wleci trofeum. Przed wyruszeniem rozejrzyj się po budynku z mapą i weź ze sobą MP40 z tłumikiem, w pomieszczeniu tym też znajdziesz noże, które możesz wykorzystać jako alternatywę dla broni. Następnie kieruj się wzdłuż drogi, a po pojawieniu się pojazdu ucieknij do najbliższych ruin. Dalej poruszaj się w kierunku celu na radarze, trzymaj się ciągle lewej strony mapy, dzięki temu unikniesz napastników. Gdy dojdziesz do zawalonego mostku odczekaj chwilę aż przeciwnicy rozejdą się, a następnie przy użyciu broni lub cichej likwidacji pozbądź się oponenta. Następnie dalej podążaj przed siebie, a tuż za mostem znajdziesz kilka niewielkich grup nieprzyjaciela. Ukryj się za głazem, pozwól im przejść spokojnie, by następnie ruszyć do ostatnich ruin. W nich znajdziesz trzech przeciwników, których możesz wyeliminować w dowolny sposób, jeśli zostaniesz wykryty wczytaj ostatni zapis. Trofeum wpadnie gdy opuścisz budynek.

 

braz Trwały ślad / Leaving An Impression 15
W misji Bitwa pod El Alamein daj się przejechać czołgowi. / In the battle of El Alamein, get run over by a tank

Misja: El Alamein

Nietypowe zadanie do wykonania, w którym musimy dać się zabić przez czołg. Dogodna ku temu sytuacja pojawia się już na samym początku misji, polecam zmienić poziom na najtrudniejszy i przyjęcie dodatkowego wrogiego ostrzału, bo inaczej nasz sojuszniczy pojazd nie zrobi nam żadnej krzywdy.

 

braz Będzie dobrze, stary / She’ll Be Right Mate 15
W misji Bitwa pod El Alamein zabij dwa razy więcej wrogów niż Des podczas ostatniej obrony. / In the battle of El Alamein, get twice as many kills as Des during the final defend

Misja: Bitwa pod El Alamein

Pod koniec misji razem z towarzyszem o imieniu Des dotrzesz do ruin, w których będziesz odpierać opór nieprzyjaciela. Aby zdobyć trofeum należy zabić dwa razy więcej wrogów, niestety z powodu braku jakiegoś licznika (jedyną wskazówka odnośnie ilości zabójstw mogą być teksty rzucane podczas starcia pomiędzy bohaterami). Na szczęście Des nie jest jakimś wybitnym żołnierzem, więc osiągnięcie tego celu nie powinno stanowić problemu, zwłaszcza na najłatwiejszym poziomie trudności. Wykorzystaj arsenał, którego nie brakuje w ruinach – znajdziesz tu m.in. KMy czy granatniki.

 

braz Siła współpracy / Allies Together, Strong 15
W misji Czwarta Rzesza użyj zdolności przywódczych, by pomóc zlikwidować Jäger Mördera. / In The Fourth Reich, use Leadership to help takedown a Jäger Mörder

Misja: Czwarta Rzesza

Grając jako Arthur, możesz rozkazywać swoim sojusznikom naciskając . Podczas przemierzania tunelów spotkasz kilku Jäger Mörderów, podczas potyczki używaj zdolności przywódczych i trofeum wpadnie po pokonaniu wroga.

 

braz Ład wśród chaosu / Order In Chaos 15
W misji Czwarta Rzesza przejdź cały poziom, nie trafiając żadnych sojuszników. / In The Fourth Reich, go through the level without any instances of friendly fire

Misja: Czwarta Rzesza

Banalne trofeum wymagające od nas dodatkowej uwagi i skupienia. Sojusznicy raczej nie wbiegają nam pod lufę, więc przy zachowaniu minimalnej ostrożności bez problemu przejdziesz etap bez przyjacielskiego ostrzału. Odradzam korzystanie z granatów czy innego ekwipunku, który mógłby spowodować obrażenia obszarowe.

 

zloto Wyborne umiejętności / Leet Skills 100
Osiągnij 55. poziom w trybie wieloosobowym. / Reach level 55 in Multiplayer

Wbrew opisowi, do zdobycia trofeum wymagane jest wbicie pierwszego prestiżu, czyli dojście do 55 poziomu i dodatkowo ukończenie go w całości. Jest to zadanie na wiele godzin i jest mocno zależne od umiejętności gracza. Zgodnie z logiką, im lepiej poradzisz sobie w meczach wieloosobowych, tym więcej XPa zdobędziesz. Poziom w trybie wieloosobowym dzielony jest pomiędzy rozgrywkę w trybach zombie i multiplayer, dzięki temu grając w dowolny z trybów czynisz postęp. Złotych wskazówek nie mam, polecam rozpocząć grę od trybu zombie, wbicie trofeów związanych z nim, a następnie przejście do gry wieloosobowej, testowanie różnych trybów i znalezienie tego, w czym czujesz się dobrze. Warto grać w weekendy, ponieważ pojawiają się wtedy limitowane czasowo wydarzenia, które zwiększają doświadczenie zdobyte podczas gry (może to być podwójny XP postaci, broni czy operatora). Co jakiś czas dzięki przepustki sezonowej otrzymasz również medal podwójnego doświadczenia, użyj go by zgarnąć dodatkowe punkty. Sprawdzaj również wyzwania w odpowiedniej zakładce, wykonywanie ich często niewielkim nakładem pracy nagrodzi Cię dodatkowymi punktami. Trofeum jest w pewny sposób pomijalne, ponieważ poziom resetuje się wraz z końcem każdego sezonu (raz na 2 miesiące). W związku z tym polecam wbicie prestiżu w kilku posiedzeniach, zamiast rozkładanie tego procesu w czasie, ponieważ może to doprowadzić to wspomnianego resetu.

 

srebro Na samym szczycie / Top Of The Mountain 35
Zdobądź maksymalny poziom operatorem z podstawowej wersji gry w trybie wieloosobowym. / Reach max level with an operator in Multiplayer (base game operators only)

Podstawowa gra zawiera 12 operatorów, odblokuj dowolnego z nich, wykonując proste wymagania (operatorów i wspomniane wymagania znajdziesz w odpowiedniej zakładce). Maksymalny poziom operatora to 20, każdy z operatorów ma swoją preferowana broń – staraj się używać dokładnie tej broni podczas gry operatorem, dzięki czemu zwiększysz punkty XP dla operatora i broni. Tak jak w przypadku trofeum za 'prestiż’ – graj w tryb zombie/wieloosobowy (postęp przenosi się pomiędzy trybami), korzystaj z weekendów podwójnego XPa oraz odpalaj medale, uzyskane w ramach przepustki. Sprawdzaj również wyzwania w odpowiedniej zakładce, wykonywanie ich często niewielkim nakładem pracy nagrodzi Cię dodatkowymi punktami.

 

srebro Cacko Pro 2.0 / Bling Pro 2.0 30
Maksymalnie podnieś poziom broni (tylko broń z podstawowej wersji gry). / Reach max level with a weapon (base game weapons only)

Bronie dzielą się na główne i zapasowe. Te pierwsze można rozwijać do 70 poziomu, natomiast drugie tylko do 60. Pracę nad tym trofeum połącz razem z maksowaniem poziomu operatora (używaj broni preferowanej dla operatora, którym aktualnie grasz), dzięki czemu będziesz rozwijać poziom broni jak najbardziej efektywnie. Tak jak w przypadku trofeum za 'prestiż’ – graj w tryb zombie/wieloosobowy (postęp przenosi się pomiędzy trybami), korzystaj z weekendów podwójnego XPa oraz odpalaj medale, uzyskane w ramach przepustki. Sprawdzaj również wyzwania w odpowiedniej zakładce, wykonywanie ich często niewielkim nakładem pracy nagrodzi Cię dodatkowymi punktami.

 

braz No cześć / Hello There 15
Dołącz do klanu w trybie wieloosobowym. / Join a clan in Multiplayer.

Dołącz do istniejącego klanu lub stwórz własny. Naciśnij , aby otworzyć menu społeczne. Gra w aktywnym klanie przynosi drobne benefity w postaci dodatkowych punktów doświadczenia, warto skorzystać z tego faktu i skrócić grind związany ze zdobywaniem poziomów.

 

braz Pakt z diabłem / Deal With The Devil 15
Zawrzyj 3 Przymierza. / Equip 3 Covenants

Patrz trofeum „braz Bez serca„.

 

braz Bez serca / Baker’s Dozen 15
Poświęć 13 serc. / Sacrifice 13 Hearts

W trybie zombie za wykonanie każdej z misji (żniwa, transmisja, blitz) otrzymujemy Serca. Jest to waluta, której użyć możemy w Ołtarzu Przymierza, gdzie możesz wykupić jedno z losowych ulepszeń – zwanych Przymierzami, zostanie ono aktywne do końca gry (czyli do momentu ewakuacji lub śmierci). Możesz posiadać jednocześnie tylko 3 aktywne Przymierza, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wymieniać je na inne lepsze lub takie, które bardziej pasują do obecnej sytuacji. Trofeum wpadnie, gdy kupimy 13 ulepszeń, nie chodzi tu o pojedynczą rozgrywkę – postęp kumuluje się i można nad nim pracować w kilku niezależnych sesjach.

Ołtarz Przymierza znajdziesz w centrum mapy.

 

srebro Ugaszone pragnienie / Thirst Quencher 15
Napij się ze wszystkich 5 demonicznych fontann w trakcie jednej sesji gry. / Drink from all 5 Demonic Fountains in a single session

Demoniczne fontanny to ulokowane w różnych miejscach punktu, w których możemy kupić ulepszenia (które jak w przypadku Przymierza, zostają z nami do końca sesji). Pierwsze ulepszenie jest darmowe i wystarcza do zaliczenia trofeum. Dostęp do tych punktów jest początkowo zablokowana i będziesz potrzebował około 5-6 misji, aby móc otworzyć wszystkie potrzebne lokacje. Poniżej znajdziesz listę wszystkich fontann:

 • Potworna Wytrzymałość (zwiększa życie o 25 pkt) – znajdziesz ją tuż obok placu centralnego na południowym zachodzie,
 • Diaboliczny Atak (zwiększa obrażenia krytyczne) – w budynku na południowy zachód od placu centralnego,
 • Bestialski Wigor (zwiększa regeneracje życia) – na północ od placu,
 • Demoniczny Szał (zwiększa prędkość przeładowania) – w budynku na północnym zachodzie,
 • Eteryczna Szybkość (zwiększa prędkość poruszania) – budynek na wschód od punktu startowego.

 

srebro Zimny jak lód / As Cold As Ice 30
Wyeliminuj 10 zombie spowolnionych artefaktem Uderzenie Mrozu, używając broni do walki wręcz. / Eliminate 10 zombies via melee that have been slowed by the Frost Blast Artifact

W grze są dostępne 4 artefakty, które możemy wybrać na początku rozgrywki lub zmienić w jej trakcie. Aby je aktywować należy nacisnąć + . Uderzenie mrozu powoduje obszarowy atak lodem, który może natychmiastowo zabić słabszych przeciwników, a tych mocniejszych spowolnić. W ramach trofeum musisz dobijać spowolnionych przeciwników uderzeniem wręcz .

 

braz Szokujące zachowanie / Shocking Behavior 15
Wyeliminuj 10 zombie, które otrzymały obrażenia od artefaktu Mina Energetyczna. / Eliminate 10 zombies that were damaged by the Energy Mine Artifact

W grze są dostępne 4 artefakty, które możemy wybrać na początku rozgrywki lub zmienić w jej trakcie. Aby je aktywować należy nacisnąć + . Mina energetyczna działa jak bomba, która wybucha w momencie zbliżenia się do niej przeciwnika. Trofeum wpadnie bardzo szybko, im więcej zombiaków w Twoim otoczeniu, tym więcej fragów zdobędziesz.

 

braz Mistrz ucieczki / Escape Artist 15
Używając Zasłony Eterycznej, wejdź do Zasłony Eterycznej 5 razy, mając mniej niż 25% zdrowia. / While using the Aether Shroud Artifact, enter the Aether Shroud 5 times with less than 25% health

W grze są dostępne 4 artefakty, które możemy wybrać na początku rozgrywki lub zmienić w jej trakcie. Aby je aktywować należy nacisnąć + . Ten artefakt nie ma żadnego zastosowania ofensywnego, natomiast jest niezwykle skuteczny w momencie zagrożenia życia, kiedy zostaniemy otoczeni lub kiedy chcemy dokonać ewakuacji. Trofeum bardzo łatwo wbić wystarczy, że w kontrolowany sposób dasz się „obijać” przez jednego lub dwóch zombiaków, a w momencie kiedy pasek życia spadnie poniżej 1/4 zniknij używając Zasłony Eterycznej.

 

braz Ognisty temperament / Hot Tempered 15
Wyeliminuj 10 zombie, gdy twoje obrażenia są zwiększone przez artefakt Krąg Ognia. / Eliminate 10 zombies while your damage is increased by the Ring of Fire Artifact

W grze są dostępne 4 artefakty, które możemy wybrać na początku rozgrywki lub zmienić w jej trakcie. Aby je aktywować należy nacisnąć + . Ten artefakt wyznacza strefę, która podnosi obrażenia wszystkim sojusznikom, którzy się w niej znajdują. Odpal artefakt, stań w wyznaczonym miejscu i strzelaj do przeciwników.

 

srebro Posłaniec śmierci / Death Dealer 30
Wyeliminuj 2500 zombie bronią z Mocnym Uderzeniem na poziomie 3. / Eliminate 2500 zombies with a PaP level 3 weapon

Patrz trofeum „srebro Ponury żniwiarz„.

 

srebro Ponury żniwiarz / Grim Reaper 35
Wyeliminuj 10 000 zombie. / Eliminate 10,000 zombies

Najbardziej czasochłonne trofeum związane z trybem zombie. Można je wbić grając 'normalnie’, przechodząc misje za misją aż do zgonu lub ewakuacji, jednak zdecydowanie polecam grindowanie zabójstw w misjach typu „żniwa”. Ze względu na swoją strukturę, pozwalają one na nieskończony respawn przeciwników. Dodatkowo rekomenduję połączyć to trofeum razem z osiągnięciem „srebro Posłaniec śmierci” – w którym musimy zabić 2500 przeciwników, jednak należy do tego użyć maksymalnie rozwiniętej broni – możemy ją rozwijać obok fontanny wykorzystując punkty (upgrade do ostatniego poziomu kosztuje około 52.5k punktów). Oprócz tego sposobu istnieją inne, takie jak losowanie broni ze skrzyń (to też kosztuje punkty) czy też 'wydropienie’ jej z przeciwnika/skrzyni podczas czyszczenia etapów. Zdobycie wymaganych punktów zajmuje około 7-8 rund, po wykupieniu maksymalnego Mocnego Uderzenia udaj się na misję typu żniwa (jeśli nie jest w tej chwili dostępna, to przechodź inne (blitz, transmisje) do momentu pojawienia się pożądanej. Kiedy zaczniesz misję, to zbieraj kamienie runiczne, żeby przesunąć obelisk dwukrotnie, jednak nie kończ misji dostarczając ostatni komplet kamieni – zamiast tego wykorzystaj fakt, że od teraz gra będzie bez końca generowała przeciwników. Obserwuj skąd przychodzą przeciwnicy, na każdej mapie bez problemu można znaleźć jakieś miejsce w którym nie będziemy okrążani i z którego będziemy mogli prowadzić bezpieczny (i niesamowicie żmudny ostrzał). Amunicja nie powinna być problemem, zbieraj co jakiś czas zapasy z zabitych oponentów. Alternatywnie możesz pomyśleć o wykupieniu Przymierz związanych z odnowieniem amunicji, jednak i bez nich poradzisz sobie bez większego problemu.

Tu ulepszysz broń do maksymalnego poziomu.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.