Children of Morta – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Jesteście gotowi na powtarzanie tych samych kilku poziomów przez kilkanaście godzin w poszukiwaniu losowych znajdziek i ulepszaniu statystyk swojej postaci w Children of Morta? Polecam włączyć sobie jakiś podcast, muzykę albo serial i masakrować setki potworów i demonów w imieniu rodzinki Bergsonów.

 

  • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
  • Czas do zdobycia platyny: 30-40 godzin
  • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x12 x31
  • Minimalna liczba przejść: 1 (wymaga drugiego pada do dwóch trofeów kooperacyjnych)
  • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK

 

Krok po kroku:

KROK 1. Przejdź grę swoim tempem

Żadne trofeum w Children of Morta nie jest pomijalne. Ponieważ gra opiera się na przechodzeniu tych samych poziomów wiele razy, rozbudowując umiejętności rodziny Bergsonów, zawsze można wrócić do wcześniej odkrytych lokacji i szukać tam rzeczy i wydarzeń, które są potrzebne do trofeów. Nawet po pokonaniu ostatniego bossa gra nie zamyka nam drogi powrotnej. Dlatego w pierwszej kolejności najlepiej po prostu dobrze się bawić i nie zwracać szczególnej uwagi na pucharki. Warto jednak zwiedzać za każdym razem całą mapę, zbierając wszystkie losowe przedmioty, wchodząc w interakcję z napotkanymi postaciami i przechodząc misje poboczne. Duża część trofeów zależy właśnie od tego. Dodatkowo, dwa trofea wymagają zebrania bardzo dużej ilości ‘pieniędzy’ (srebro Uzbrojeni po zęby i srebro Pradawna mądrość) a jeden osiągnięcia 20. poziomu wszystkimi członkami rodziny (zloto Omnes pro uno), więc im więcej ogarniesz w trakcie przechodzenia fabuły, tym mniej powtarzania zostanie Ci na potem.

Gra na normalnym poziomie trudności nie jest bardzo wymagająca, chociaż niektórzy Bergsonowie radzą sobie lepiej niż inni. Zależy to też od indywidualnego podejścia każdego gracza. Podczas mojej gry starałem się zawsze, aby każda postać miała jakiś atak zdalny. Dla zabawy dość szybko rozwinąłem zwiększoną szansę na atak krytyczny i wybierałem takie zdolności, aby dawały do nich dodatkowe bonusy ale lepiej dobrać taką ścieżkę rozwoju, które lepiej pasuje do Twojego stylu gry.

Warto równomiernie rozwijać wszystkie postaci, gdyż na niektórych poziomach odblokowują zdolności, którymi dzielą się z innymi członkami rodziny, niezależnie od tego czy uczestniczą aktywnie w rozgrywce czy nie. Dzięki rozwijaniu ekwipunku w warsztacie Bena jak i udoskonalaniu księgi Rei zabranie nawet niskopoziomowego członka zespołu do bardziej zaawansowanego lochu nie powinno być problemem, a daje możliwość szybkiego levelowania. Im trudniejsza lokacja tym więcej kasy i doświadczenia można zebrać poprzez pokonywanie przeciwników.

 

KROK 2. Wymaksuj co się da przed ostateczną walką z OU

Takie podejście do tematu to tylko moja rada, żeby ułatwić sobie ostatnią walkę. Podszedłem do niej ze wszystkimi członkami rodziny na poziomie 20+, grając konkretnie Johnem, i wyszedłem z niej zwycięsko po kilku minutach za pierwszy podejściem. Ponieważ tak czy siak musisz to zrobić dla trofeum zloto Omnes pro uno, lepiej pogrindować przed tą walką i oszczędzić sobie konieczności powtarzania jeszcze tego elementu gry.

 

KROK 3. Zbierz 15 pamiątek i 20 dzienników z lochów

braz Zbieracze to chyba najgorsze trofeum w grze, ponieważ w pełni zależy od szczęścia w wylosowaniu odpowiedniego pomieszczenia w danym lochu. Konkretne pamiątki występują najprawdopodobniej tylko w konkretnych lokacjach, lecz nie mam pewności czy znalezienie czegoś w drugim poziomie Barahut oznacza, że tylko tam może to wystąpić czy jest szansa, żeby znaleźć je też na poziomie pierwszym lub drugim. Więcej szczegółów zamieściłem w opisie trofeum.

Jeśli chodzi o puchar braz Gruntowna wiedza to jest o tyle łatwiej, że dzienniki można (losowo) znaleźć wszędzie i najprawdopodobniej uda Ci się je zebrać po prostu dokładnie przeszukując lochy podczas wielokrotnego ich przechodzenia.

KROK 4. Uzbrój się po zęby

Trofeum srebro Uzbrojeni po zęby zajęło mi najwięcej czasu i męczyłem się z nim przez kilka godzin po zakończeniu fabuły, chociaż równie dobrze możesz je robić przed walką z OU. Raczej nie uda Ci się całkowicie uniknąć grindowania i zbierania kasy, lecz kilka wskazówek w opisie trofeum poniżej może w czymś Ci pomoże.

 

KROK 5. Misje poboczne

Musisz się naprawdę postarać, żeby nie wykonać wszystkich misji pobocznych podczas załatwiania innych spraw w trakcie rozgrywki, lecz jeśli tak się stanie to zawsze możesz do nich wrócić. Podobnie jak pamiątki, postacie do uratowania lub przedmioty do zebrania również pojawiają się losowo, aczkolwiek mam wrażenie, że z większą regularnością. Gra podpowiada tym razem w której lokacji trzeba szukać poszczególnych zadań (np. składniki do wyleczenia wilczka znajdziesz w Jaskiniach Caeldippo a części do produkcji wina Bena w Barahut).

 

KROK 6. Trofea kooperacyjne

Do trofeów braz Wysiłek zbiorowy i braz Nie pozwolę ci umrzeć może przydać się druga osoba, lecz tak naprawdę niezbędny jest drugi kontroler. Jeśli postacie są odpowiednio mocno rozwinięte (a na koniec gry powinny być), wybierz dowolne dwie z nich w pierwszym lochu w Jaskiniach Caeldippo, pobiegnij do bossa i go szybko pokonaj. Oczywiście można po prostu sympatycznie pograć w Children of Morta z drugą osobą, a te trofea zdobyć przy okazji.

 

Poradnik:

platyna Dziecko Morty / Child of Morta 
Zdobądź wszystkie pozostałe trofea. / Obtain all other trophies

Strasznie żmudna i powtarzalna droga do platyny. Zakończona bardziej ulgą niż radością, szczególnie jak chce się to zrobić szybko.

 

braz Początek opowieści / It Has Begun GS: 10  
Zbadaj świątynię Rei. / Investigate the shrine of Rea.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je na początku swojej przygody.

 

braz Pierwszy krok / First Step GS: 15  
Defeat the Spider Queen. / Defeat the Spider King.

Trofeum związane z fabułą. Będzie Twoje po pokonaniu pierwszego bossa w Jaskiniach.

 

braz Pierwszy duch / First Spirit GS: 15  
Uwolnij Anai-Dyę. / Free Anai-Dya.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je po pokonaniu trzeciego bossa w Jaskiniach.

 

srebro Matka Mary / Mother Mary GS: 30  
Uratuj Mary. / Rescue Mary.

Trofeum związane z fabułą. Aby je odblokować musisz ukończyć rozdział ‘Las’.

 

braz Próba piasku / Sand Survivor GS: 15  
Uwolnij Anai-Rahę. / Free Anai-Raha.

Trofeum związane z fabułą. Odblokujesz je pokonując drugiego bossa w Barahut.

 

braz Narodziny Nadziei / Birth of Hope GS: 15  
Daj temu światu Nadzieję. / Bring Hope into the world.

Trofeum związane z fabułą. Będzie Twoje po ukończeniu Barahut.

 

braz Ocean gorąca / Too Hot to Stay GS: 15  
Uwolnij Anai-Saravę. / Free Anai-Sarava.

Trofeum związane z fabułą. Aby je odblokować musisz pokonać drugiego bossa w TerraLava.

 

zloto Strażnicy Morty / Guardians of Morta GS: 90  
Pokonaj OU. / Defeat OU.

Trofeum związane z fabułą. Zdobędziesz je po pokonaniu ostatniego bossa w grze.

 

srebro Nowy członek rodziny / A New Member GS: 30  
Uratuj wilczątko. / Save the wolf cub.

Misja poboczna. Aktywujesz ją podczas losowego spotkania z wilczkiem i jego zmarła matką w Jaskiniach. Aby wypełnić misję musisz następnie znaleźć trzy składniki, które losowo będą pojawiać się również w jaskiniach. Zbierz je wszystkie, ogrywając w kółko dowolne sekcje Jaskiń, a trofeum będzie Twoje. Wilczek będzie następnie czekał na Ciebie przed każdą walką z bossem, gdzie da Ci jedną kulę życia.

 

srebro Astrolog / Stargazer GS: 30  
Udziel schronienia astrologowi. / Shelter the stargazer.

Misja poboczna. Astrologa i jego syna spotkasz kilkakrotnie na swojej drodze w Barahut. Spełnij wszystkie jego prośby, a dołączy on do Twojej rodziny. Jego pomoc polega na tym, że spotkasz go za każdym razem w sklepie, gdzie da Ci jeden darmowy klejnot.

 

srebro Dzieci Geppetta / Children of Geppetto GS: 30  
Doprowadź do ponownego spotkania automatonów. / Reunite the automata.

Misja poboczna. Generowana losowo w TerraLava, polega na uratowaniu trzech małych automatonów. Oczywiście podczas jednego podejścia spotkasz maksymalnie jednego z nich. Jak zjednoczysz ich w domu Bergsonów trofeum będzie Twoje. Następnie, na początku każdego lochu, robociki dadzą Ci jeden losowy talizman.

 

srebro Maszyna procentująca / Di Vine Machine GS: 30  
Zbuduj maszynę do produkcji wina Bena. / Construct Ben’s wine machine.

Misja poboczna. Aby odblokować to trofeum musisz zebrać części do maszyny produkującej wino. Znajdziesz je w lochach w Barahut. Podobnie jak w przypadku pozostałych misji, podczas jednego podejścia możesz znaleźć maksymalnie jedną część.

 

braz Poszukiwacze przygód / Adventurer GS: 15  
Ukończ 5 wydarzeń w lochach. / Complete 5 in-run events.

Patrz opis trofeum braz Odkrywcy.

 

braz Odkrywcy / Explorer GS: 15  
Ukończ 10 wydarzeń w lochach. / Complete 10 in-run events.

Podczas biegania po lochach spotkasz czasami różne losowe wydarzenia. Polegają one zazwyczaj na pokonaniu jakiejś grupy przeciwników lub przeprowadzeniu jakiejś postaci z jednego pomieszczenia do drugiego (walcząc przy tm z potworami, oczywiście). Akcje te są zupełnie losowe, lecz przechodząc poziomy wielokrotnie w poszukiwaniu pamiątek lub zbieraniu morvy, na pewno spotkasz ich więcej niż wymagane 10, jeśli będziesz dokładnie eksplorować wszystkie zakątki lochów.

 

braz Łowcy okazji / Bargainer GS: 15  
Uwolnij sprzedawcę. / Free the shopkeeper.

Sprzedawcę spotkasz, losowo, w Jaskiniach. Aby go uwolnić musisz pokonać kilka fal przeciwników, którzy go strzegą. Po uwolnieniu, będziesz spotykać go we wszystkich lochach, gdzie będzie sprzedawał błogosławieństwa, relikty i talizmany za odpowiednią liczbę klejnotów.

 

braz Uzdrowiciel run / Runemender GS: 15  
Uwolnij uzdrowiciela run. / Free the runemender.

Uzdrowiciela run musisz uwolnić tak samo jak sprzedawcę, lecz ten przyjaciel znajduje się w lochach TerraLavy. Podejście jest takie samo – kilka fal przeciwników do pokonania. Uzdrowiciel run pojawia się wtedy też w sklepie, pozwalając wypełnić pasek run Twoich broni za cenę jednego klejnotu.

 

braz Kasyno / Gambler GS: 15  
Uwolnij szemranego handlarza. / Free the blackmarketeer.

Trzeci ‘pomocnik’ sklepowy to szemrany handlarz, u którego możesz uprawiać hazard. Jego możesz uratować, w sposób taki sam jak dwóch poprzednich, poprzez pokonanie kilku fal potworów, tym razem w Baharut. Ten handlarz może być pomocny jeśli zbierasz morvę ponieważ dość często zamiast bardziej wartościowej nagrody wymieni klejnot właśnie na pewną ilość waluty.

 

braz Porządne wyposażenie / Well-equipped GS: 15  
Ulepsz ekwipunek w warsztacie 10 razy. / Upgrade 10 times in the workshop.

Patrz opis trofeum srebro Uzbrojeni po zęby.

 

braz Mistrzowskie wyposażenie / Gear Mastery GS: 15  
Ulepsz ekwipunek w warsztacie 25 razy. / Upgrade 25 times in the workshop.

Patrz opis trofeum srebro Uzbrojeni po zęby.

 

srebro Uzbrojeni po zęby / Armed to the Teeth GS: 30  
Ulepsz ekwipunek w warsztacie 75 razy. / Upgrade 75 times in the workshop.

To trofeum będzie najprawdopodobniej wymagać wielokrotnego powtarzania wielu lochów. Aby ulepszyć ekwipunek potrzebujesz bardzo dużo ‘pieniędzy’. Dlatego dość wcześnie warto udoskonalić księgę Rei, aby wrogowie upuszczali więcej morvy. Im bardziej zaawansowany loch tym więcej kasy można zdobyć. Podczas jednej wizyty w TerraLavie możesz spokojnie zebrać kilkanaście tysięcy w przeciągu 15-20 minut. Dlatego ostatnie godziny z grą, przynajmniej w moim przypadku, polegały na rozgrywaniu tego samego lochu w kółko. Warto też wydawać wszystkie zebrane klejnoty u szemranego handlarza w sklepie, który często daje w zamian walutę. Alternatywnie możesz zacząć tryb nowej gry plus, gdzie nawet w Jaskiniach potwory zostawiają dużo kasy, lecz są przy tym silniejsi, co powoduje, że więcej czasu musisz poświęcić na ich pokonanie.

 

braz Pradawna wiedza / Ancient Knowledge GS: 15  
Udoskonal księgę Rei 5 razy. / Upgrade The Book of Rea 5 times.

Patrz opis trofeum srebro Pradawna mądrość.

 

srebro Pradawna mądrość / Ancient Mastery GS: 30  
Udoskonal księgę Rei 15 razy. / Upgrade The Book of Rea 15 times.

Sytuacja podobna dosrebro Uzbrojeni po zęby. Udoskonalenia księgi Rei są, co prawda, droższe niż usprawnienia u wujka Bena, lecz musisz ich zrobić dużo mniej, więc to powinno pójść stosunkowo szybko. Polecam zwiększyć ilość zdobywanych PD oraz ilość morvy upuszczanej przez wrogów.

 

braz Unus pro omnibus / Unus pro Omnibus GS: 15  
Odblokuj cechę rodzinną. / Unlock a family trait.

Patrz opis trofeum zloto Omnes pro uno.

 

srebro Niedościgniony ideał / Cream of the Crop GS: 30  
Odblokuj wszystkie cechy rodzinne jednej postaci. / Unlock all family traits of a Bergson.

Patrz opis trofeum zloto Omnes pro uno.

 

braz W jedności siła / Together We Stand GS: 15  
Odblokuj po jednej cesze rodzinnej u trzech postaci. / Unlock a family trait of three different Bergsons.

Patrz opis trofeum zloto Omnes pro uno.

 

zloto Omnes pro uno / Omnes pro Uno GS: 90  
Odblokuj wszystkie cechy rodzinne. / Unlock all family traits.

Poprzez wykorzystanie odpowiedniej liczby punktów zdolności podnosi się poziom członków rodziny. Przy niektórych progach (4, 8, 14, 20) aktywuje się dodatkowo cecha rodzinna, które daje różne bonusy wszystkim pozostałym Bergsonom. Zwróć uwagę, że musisz wykorzystać punkty zdolności, tzn. wydać je na jakąś moc. Nie wystarczy po prostu mieć odpowiednią liczbę niewykorzystanych punktów zdolności.

 

braz Zjazd rodzinny / Family Reunion GS: 15  
Odblokuj wszystkie grywalne postacie. / Unlock all playable characters.

Trofeum związane z fabułą. Wraz z rozwojem fabuły do rodziny dochodzić będzie więcej grywalnych postaci aż będzie ich sześć.

 

braz Krezusi / Richie Rich GS: 15  
Posiadaj 20 000 jednostek morvy. / Have 20000 Morv.

Aby odblokować to trofeum musisz posiadać 20 000 jednostek morvy na raz. Nie jest to trudne, szczególnie w ostatniej fazie zdobywania pucharów, gdzie musisz mieć ich naprawdę dużo, aby kupować ulepszenia u Bena i Margaret. Po prostu wstrzymaj się z wydawaniem morvy przez jakiś czas a uzbierasz odpowiednią ilość. Jeśli chodzisz po TerraLavie powinny wystarczyć dwa podejścia.

 

braz Zbieracze / Scavenger GS: 15  
Przynieś 15 pamiątek z lochów. / Bring back 15 souvenirs from the dungeons.

W grze możesz zebrać 15 różnych pamiątek, które ozdabiają dom Bergsonów. Znajdują się one w losowo generowanych pomieszczeniach w różnych lochach. Wszystko wskazuje na to, że dany przedmiot możesz odnaleźć tylko w konkretnym rodzaju lochu. Nie jest dla mnie do końca pewne czy jest różnica czy pamiątkę znajdziesz na przykład w pierwszym czy drugim lochu w Jaskiniach.

Poniższa lista bazuje na moim przejściu gry, jak i na wątku z serwisu Steam, gdzie gracze pomagali sobie w identyfikacji pamiątek.

 

  • Jaskinie Caeldippo – 1, 2, 3, 5, 7, 8, 10
  • Barahut – 9, 11, 12, 13
  • TerraLava – 4, 6, 14, 15

Dzięki Kag3To za zauważenie błędu na liście znajdziek.

 

braz Gruntowna wiedza / Loremaster GS: 15  
Znajdź 20 dzienników. / Find 20 journals.

Dzienniki możesz znaleźć albo leżące luzem na podłodze albo czasami ukryte w szafach z książkami. Oczywiście pomieszczenia, w których występują są całkiem losowe ale wpisów jest więcej niż 20, więc nie powinno być z nimi tyle problemów co z pamiątkami. Nie ma znaczenia, które 20 dzienników znajdziesz do odblokowania tego pucharka.

 

srebro Bystre głowy / Most Curious GS: 30  
Rozwiąż 20 łamigłówek. / Resolve 20 puzzle events.

Niektóre z pomieszczeń zawierają wyzwania niesiłowe. Jednym rodzajem łamigłówki są trzy przyciski na podłodze, z których tylko jeden pozwala odblokować nagrodę. Pozostałe dwa skrywają pułapkę lub przywołują potwory. Inny typ zawiera cztery przyciski, na których trzeba stanąć w odpowiedniej kolejności. Każdy błąd kończy się falą wrogów. Na szczęście po błędzie można próbować jeszcze raz. Nie wiem czy pokój, w którym gra się w ‘Ponga’ zalicza się do łamigłówek czy do wyzwań (braz Prawdziwe ambicje) ale zasada jest prosta – zawsze staraj się zwiedzić całą mapę w lochu i aktywować wszystkie wydarzenia i wyzwania.

 

braz Prawdziwe ambicje / Challenger GS: 15  
Podołaj 10 pomieszczeniom z wyzwaniami. / Complete 10 challenge rooms.

Nie jestem do końca pewien, ale wydaje mi się, że pomieszczenie z wyzwaniami to te, w których wybrany przez nas członek rodziny musi stawić czoła kilku falom przeciwników. Pojawiają się one dość często w TerraLavie, gdzie i tak spędzisz dużo czasu na zbieraniu morvy i punktów doświadczenia. Pomieszczenia te charakteryzują się bramą z twarzą nad wejściem.

 

braz Wierni / Faithful GS: 15  
Znajdź 10 boskich przedmiotów w jednym lochu. / Find 10 divine items in a single dungeon.

Do boskich przedmiotów zaliczają się błogosławieństwa i relikty. Runy i talizmany nie liczą się do tego trofeum. Zdobycie ośmiu błogosławieństw i dwóch reliktów (po kupieniu ulepszenia przez księgę Rei) wymaga trochę szczęścia, lecz podczas grindowania w TerraLavie powinno udać Ci się znaleźć na tyle dużo pomieszczeń z łamigłówkami oraz wyzwaniami, że boskie przedmioty znajdą się same. Warto też zainwestować w zwiększenie częstotliwości upuszczania klejnotów przez potwory, dzięki czemu będzie można kupić brakujące błogosławieństwa i relikty u handlarza. Wbrew opisowi, nie wystarczy znaleźć w jednym lochu 10 boskich przedmiotów. Trzeba je mieć wyposażone w jednym momencie. Dlatego wymienianie reliktów nie pomaga w zdobyciu tego trofeum.

 

braz Wsparcie runiczne / Geared Up GS: 15  
Miej przygotowane 3 runy równocześnie. / Have 3 runes equipped simultaneously.

Aby odblokować ten puchar musisz przede wszystkim wybrać postać, która ma odblokowane wszystkie trzy akcje/umiejętności. Dla mnie oczywistym kandydatem jest John, któremu od razu odblokowałem atak strzałami z nieba, a atak mieczem i obronę tarczą ma aktywne domyślnie. Pozostaje tylko liczyć na szczęście i czekać aż potwory upuszczą trzy różne runy. Pomaga tutaj ulepszenie, dzięki któremu runy mniej się zużywają. Dzięki temu ograniczasz sytuacje, w których znajdziesz runę dla ataku dodatkowego, ale chwilę wcześniej skończyła Ci się runa na ataku głównym. Jak z większością tych losowych trofeów, powinny one Ci się udać podczas powtarzania lochów TerraLavy podczas zbierania morvy i punktów doświadczenia pod koniec gry.

 

braz Talizmania / Charming Bergson GS: 15  
Użyj 5 talizmanów w trakcie jednego pobytu w lochu. / Use 5 charms in the same dungeon run.

Talizmany są dość często upuszczane przez potwory. Dodatkowo, jeśli uratujesz trzy automatony (trofeum srebro Dzieci Geppetta), na początku każdej misji dostaniesz jeden darmowy talizman, jeśli tylko pogadasz z robocikiem po wejściu do lochu. Poza szczęściem nie ma tutaj dużej filozofii. Podnieś talizman i aktywuj go strzałką w dół. Zrób tak pięć razy w jednym lochu a trofeum będzie Twoje. Obszar TerraLavy jest na tyle duży i zawiera tyle wrogów, że zdobycie pięciu talizmanów nie stanowi żadnego problemu.

 

braz Znawcy obelisków / Master of the Obelisk GS: 15  
Przynajmniej raz zyskaj każdy efekt obelisku. / Gain each obelisk effect at least once.

Po odblokowaniu możliwości korzystania z obelisków rozświetlą się one we wszystkich lochach. Jest ich osiem rodzajów. Niektóre dają bonusy do różnych statystyk – szansa na obrażenia krytyczne, szczęście, obrona, prędkość, odnawianie się szału, zdobywane punkty doświadczenia. Jeden z nich automatycznie leczy Bergsona a ostatni powoduje, że dookoła członka rodziny co chwilę tworzy się fala uderzeniowa, która rani wrogów. Obeliski występują losowo, lecz nie ma powodu, aby z nich nie korzystać, więc trofeum to powinno się odblokować bez konieczności dodatkowego polowania na nie.

 

braz Spryciarze / Trickster GS: 15  
Zabij 100 wrogów, używając elementów środowiska gry. / Kill 100 enemies using hazards.

W każdym rodzaju lochów znajdziesz elementy środowiska, które mogą zadać obrażenia Tobie, lecz także wrogom. W Jaskiniach są to kolce, które aktywują się po chwili, gdy na nich staniesz. W Barahut są to słupy, które wystrzeliwują kolcami w czterech kierunkach, gdy się do nich zbliżysz. W TerraLavie są to moździerze, które próbują namierzyć bohatera celownikiem widocznym na podłodze. Ten ostatni atak wydaje się najsilniejszy i dość łatwo spowodować, aby zaatakował wrogów, którzy często ślepo biegną za Bergsonem.

 

srebro Niepowstrzymana rodzina / Unstoppable Family GS: 30  
Zabij 5000 wrogów. / Kill 5000 enemies.

Przed końcem gry będziesz mieć na sumieniu dużo więcej niż 5000 przeciwników.

 

braz Zaciekłość poskromiona / Ferocity Denied GS: 15  
Zabij 50 zaciekłych wrogów. / Kill 50 ferocious enemies.

Patrz trofeum srebro Zaciekłość zdławiona.

 

srebro Zaciekłość zdławiona / Ferocity Shut Down GS: 30  
Zabij 250 zaciekłych wrogów. / Kill 250 ferocious enemies.

Zaciekli wrogowie charakteryzują się żółtą lub czerwoną czaszką nad głowami oraz otoczką w tym samym kolorze. Są oni silniejsi i bardziej wytrzymali od zwykłych przeciwników. Dodatkowo, potrafią wykonywać specjalne ataki środowiskowe, które mogą przeszkodzić w ich pokonaniu. We wcześniejszych fazach gry mogą sprawić sporo trudności, lecz w ostatniej fazie grindowania trofeów powinno udać Ci się z nimi rozprawić dość łatwo. Nie znalazłem aby gra liczyła ile takich potworów udało się pokonać, więc po prostu walcz z nimi za każdym razem jak ich spotkasz, dopóki trofeum się nie odblokuje. Jest to i tak gra warta świeczki, gdyż tacy wrogowie często zostawiają po sobie jakieś przedmioty lub morvę potrzebne do innych pucharków.

 

braz Wysiłek zbiorowy / Stronger Together GS: 15  
Ukończ loch w trybie współpracy. / Finish a dungeon in co-op mode.

Jeśli nie planujesz rzeczywiście grać w Children of Morta z partnerką lub partnerem warto poczekać z tym trofeum do ostatniej fazy walki o trofea. Jeśli Twoje postacie są na wysokim poziomie (ok. 20) możesz wrócić do pierwszego lochu w Jaskini i bez problemu dobiec do końca, ignorując wręcz przeciwników. Walka z pająkiem-bossem powinna też zająć chwilę, gdyż Twoje ataki w tym momencie powinny być bardzo silne.

 

braz Nie pozwolę ci umrzeć / I Won’t Let You Die GS: 15  
Ocuć 5 razy postać innego gracza w trybie współpracy. / Revive 5 times in co-op mode.

Przy okazji trofeum braz Wysiłek zbiorowy możesz na jakiś czas stanąć w miejscu i pozwolić potworom atakować drugiego gracza, dopóki nie straci całego zdrowia. Pokonaj wtedy wrogów i podejdź do krewnego, przytrzymując przy nim  dopóki nie stanie znowu na nogi. Zrób to 5 razy, a puchar będzie Twój.

 

braz Żadnych tajemnic / No More Secrets GS: 15  
Znajdź 10 sekretów. / Find 10 secrets.

Sekrety to miejsca na podłodze, na których lekko widoczny jest symbol, który widać w ikonce tego trofeum. Aby je aktywować musisz w ich okolicy pokonać pewną liczbę wrogów. Wtedy rozświetlą się całkowicie i podarują Ci jakiś przedmiot. Ich lokacja jest, oczywiście, całkowicie losowa. Musisz dokładnie patrzeć pod nogi, aby ich nie przegapić.

 

 

braz My już tak mamy / It Runs in the Family GS: 15  
Zabij każdą grywalną postacią co najmniej jednego bossa. / Kill a boss with every playable character.

Opis trofeum mówi sam za siebie. Jeśli równo rozwijasz wszystkich krewnych jest duża szansa, że odblokujesz ten puchar bez dodatkowej pracy. Jeśli jednak kogoś przegapisz, i tak będzie trzeba pracować nad doprowadzeniem wszystkich do poziomu 20, co będzie wiązało się z przechodzeniem nimi wielokrotnie niektórych poziomów. Nie ma znaczenia jakiego bossa pokonasz kim, więc to trofeum zdobędziesz prędzej czy później.

 

srebro Perfekcjonizm / Perfectionist GS: 30  
Zabij bossa, nie otrzymując obrażeń. / Kill a boss without receiving damage.

Prostym rozwiązaniem jest zabranie dowolnego krewnego na bardzo wysokim poziomie z mocno udoskonaloną siłą ataku głównego do jednego z pierwszych lochów i pokonanie jednego z bossów tam. Mi udało się to zrobić w inny sposób. Po pokonaniu drugiego bossa, zacznie on występować losowo w lochach jako wydarzenie. Okazuje się, że pokonanie go bez otrzymania obrażeń też kwalifikuje się do tego trofeum, a jest to wyjątkowo prosty przeciwnik z łatwymi do uniknięcia atakami.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę dostarczył wydawca.