Curse of the Sea Rats

by
7 października 2023
0
3/10
17H
x1
x6
x5
x24
36
0
6
2
1
36
0
6
2
1

 

Curse of the Sea Rats – to platformowa 2.5D „ratoidvania”, którą można przejść solo lub w lokalnym co-opie. Rozbudowana rozgrywka oferuje czterech bohaterów z unikalnymi zdolnościami,  różnorodne lokacje i rozmaitych przeciwników. Jak przystało na metroidvanię elementy platformowe i walki z bossami wymagają zręczności, odpowiedniej taktyki i uzbrojenia się w cierpliwość.

 

UWAGA!

Platyna jest na ten moment nieosiągalna (wersja 1.3.7). Zglitchowane trofeum – zloto The Fighter – blokuje możliwość otrzymania platyny.

 

Krok po kroku:

Curse of the Sea Rats fabularnie brzmi następująco –  Jest rok 1777, płynący z Karaibów do Wielkiej Brytanii okręt królewskiej marynarki wojennej przewozi na pokładzie więźniów skazanych na osąd. Wśród nich jest zła piracka wiedźma, Flora Burn, która za pomocą pradawnego amuletu rzuca zaklęcie zmieniające wszystkich na pokładzie w szczury. Okręt rozbija się u wybrzeży Irlandii. Wykorzystując sytuację Flora Burn porywa syna Admirała i ucieka w głąb lądu razem ze swoimi kamratami. Admirał przedstawia pozostałym więźniom, a naszym bohaterom, ofertę współpracy – zostaną oni oczyszczeni z postawionych im zarzutów i odzyskają wolność, jeśli uratują jego syna i zneutralizują wiedźmę.

Po fabularnym wprowadzeniu rozpoczynamy rozgrywkę od wyboru jednej z czterech grywalnych postaci, które możemy zmieniać w każdym punkcie kontrolnym (rozmawiamy z Wu Yunem), a po zdobyciu pierścionka transmutacji poprzez naciśnięcie (zob. srebro The Great Queen).

 

Całość gry zapisuje się na jednym slocie. Nie ma czegoś takiego jak manualny zapis, więc jeśli chcemy żeby zapisało nam grę, musimy pójść do punktu kontrolnego i wejść w interakcję z Wu Yunem. Gdy zginiemy tracimy część posiadanych duchowych punktów energii  (po którą możemy wrócić, o ile nie spadliśmy do przepaści)  i odradzamy się w ostatnio odwiedzonym punkcie kontrolnym.

Mimo że Curse of the Sea Rats jest stosunkowo prostą grą, zawiera w sobie elementy, które są dobrze ukryte, nieoczywiste oraz  łatwe do przeoczenia. Poniższa rozpiska zawiera skrót najważniejszych informacji o trofeach, itemkach i osobach, z którymi sugeruję zapoznać przed rozpoczęciem rozgrywki i mieć je na uwadze podczas gry, by ułatwić sobie życie:

 

Cztery trofea związane są z różnymi zakończeniami gry. Jeśli podejmiemy pewne działania zbyt wcześnie, możemy przypadkiem wykluczyć się z trzech z nich.

 1. braz Running away like a coward – złe zakończenie
 2. braz Crystallized forever złe zakończenie (możliwe do przeoczenia)
 3. srebro Sailing the skies – neutralne zakończenie (możliwe do przeoczenia)
 4. zloto No more fur – dobre (prawdziwe) zakończenie (możliwe do przeoczenia)

 

Trofeum srebro Golden smile wymaga zebrania ośmiu złotych zębów. Wypadają one z bossów należących do załogi Flory:

 1. braz Barrel rain (Fatso)
 2. braz A miserable little pile of secrets (Murat Reis)
 3. braz Barrel storm (Fatsie i Fatso)
 4. braz Feathered and stylish (Rama Cinnamon i Banana)
 5. braz The Spider-rat (Freddy Eightfingers)
 6. braz Small and angry (Short Fuse Jones)
 7. braz Sword Fighter (Sharpie The Sharp)
 8. zloto The Wicked Witch of the East (Flora Burn)

 

Istnieje jeden ukryty boss potrzebny do trofea zloto No one can beat me:

Mamma Ratelli jest bossem na którego natrafimy w Fódla’s Bog – to samo miejsce w którym pokonamy Fatsie i Fatso (braz Barrel storm) – pojawi się ona po uruchomieniu rozgrywki końcowej w drodze do zakończenia srebro Sailing the skies  i zloto No more fur.

 

Dodatkowe przydatne info:

 • Butelka mleka (Milk Bottle) – stałe zwiększenie życia +50 pkt – lokacja: skrzynia w Molly’s Warehouse
 • Kowal (Benjamin THE Blacksmith) – stałe ulepszenie ataku +10 pkt – lokacja: Shipwreck Beach (pojawi się po odkryciu go lunetą)
 • Mapa skarbów (Treasure Map) – ujawnia położenie wszystkich zakopanych skarbów, których odkopanie zleci nam Marcos (braz Treasure Hunter) – lokacja: skrzynia w Tuatha Dé Danann Temple
 • Amulet transmutacji (Transmutation Amulet) – nagroda za pokonanie Morrigan (srebro The Great Queen). Umożliwia zmianę postaci w dowolnym momencie – lokacja: Home of the Morrigan
 • Pierścionek nekromanty (Resurrection Ring) – nagroda za pokonanie Nekromanty (srebro The Immortal One). Umożliwia jednorazowe wskrzeszenie w miejscu zgonu – lokacja: Tuatha Dé Danann Temple
 • Piraci złodzieje – zamknięci w klatce, której pilnuje pies. Jeśli ich wypuścimy, to nas okradną – lokacja: Fisherman’s Cave
 • Teleporty – niebieskie punkty na mapie. Po uruchomieniu rozgrywki końcowej teleporty będą niedostępne. Wznowi je dla nas Dolores, ale dopiero jak dotrzemy do niej na statku, w drodze do prawdziwego zakończenia (zloto No more fur)

           
Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Grę udostępnił wydawca
Ikona osiągnięcia: </span><span>The Pirate King

The Pirate King

Unlock all of the Trophies.

Zglitchowane

Arrr, gratulacje!

Ikona osiągnięcia: </span><span>Barrel rain
5

Barrel rain

Beat Fatso.

Fatso to pierwszy boss z którym przyjdzie nam walczyć. Jest on członkiem załogi Flory, więc za pokonanie go dostaniemy złotego zęba (Lower Gold Molar) potrzebnego do wskrzeszenia Smiley Sama (srebro Golden smile).

Ikona osiągnięcia: </span><span>You will not take my treasure
5

You will not take my treasure

Beat Krabawaki and The King Clapper.

Krabawaki i King Clapper są bossem na którego natrafimy w Fisherman’s Cave. Za pokonanie ich dostaniemy nową umiejętność – podwójny skok.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Three hearts and eight legs
5

Three hearts and eight legs

Beat LaChusa.

La Chusa jest bossem na którego natrafimy w LaChusa’s Pit. Za pokonanie jej dostaniemy hak – jeden z przedmiotów potrzebnych do zdobycia trofeum braz The world’s greatest pirate.

Ikona osiągnięcia: </span><span>A miserable little pile of secrets
5

A miserable little pile of secrets

Beat Murat Reis.

Murat Reis jest bossem na którego natrafimy we Flying Rat’s Hole. Jest on członkiem załogi Flory, więc za pokonanie go dostaniemy złotego zęba (Upper Gold Canine) potrzebnego do wskrzeszenia Smiley Sama (srebro Golden smile). Dodatkowo otrzymamy nową umiejętność – dash.

Aby jednak się do niego dostać najpierw musimy wejść w posiadanie klucza do drzwi jego jaskini (Flying  Rat’s Key). Znajdziemy go w skrzyni na obszarze Fisherman’s Cave.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Burnt Beard
5

Burnt Beard

Beat the Lighthouse Keeper.

Lighthouse Keeper jest bossem na którego natrafimy u szczytu opuszczonej latarni morskiej (Abandoned Lighthouse). Za pokonanie go dostaniemy nowy przedmiot – lampę (Fancy Lamp).

Ikona osiągnięcia: </span><span>Barrel storm
5

Barrel storm

Beat Fatsie and Fatso.

Fatso powraca w towarzystwie swojej siostry, Fatsie. Na rodzeństwo natrafimy w Fódla’s Bog. Fatsie również jest członkiem załogi Flory, więc za pokonanie jej dostaniemy złotego zęba (Lower Gold Incisor) potrzebnego do wskrzeszenia Smiley Sama (srebro Golden smile). Dodatkowo dostaniemy nowy przedmiot – magnes (Strong Magnet).

Ikona osiągnięcia: </span><span>Feathered and stylish
5

Feathered and stylish

Beat Rama Cinnamon and Banana.

Rama Cinnamon jest bossem na którego natrafimy w koronie drzew Ériu’s Forest. Jest ona członkiem załogi Flory, więc za pokonanie jej dostaniemy złotego zęba (Upper Gold Molar) potrzebnego do wskrzeszenia Smiley Sama (srebro Golden smile). Rama Cinnamon ma dwie fazy – w pierwszej walczymy tylko z nią, a w drugiej do walki dołącza jej ptak – Banana. Dodatkowo otrzymamy nowy przedmiot – gogle (Explorer Goggles).

Ikona osiągnięcia: </span><span>The Spider-rat
5

The Spider-rat

Beat Freddy Eightfingers.

Freddie Eightfingers jest bossem na którego natrafimy w jaskini w Spider Nest. Jest on członkiem załogi Flory, więc za pokonanie go dostaniemy złotego zęba (Lower Gold Premolar) potrzebnego do wskrzeszenia Smiley Sama (srebro Golden smile). Dodatkowo otrzymamy nowy przedmiot – plecak (Backpack).

Ikona osiągnięcia: </span><span>Small and angry
5

Small and angry

Beat Short Fuse Jones.

Short Fuse Jones  jest bossem na którego natrafimy w Banba’s Forest. Jest on członkiem załogi Flory, więc za pokonanie go dostaniemy złotego zęba (Upper Gold Premolar) potrzebnego do wskrzeszenia Smiley Sama (srebro Golden smile).

Uwaga! Gdy dotrzemy na miejsce walki, okaże się że Jones schwytał i uwięził tajemniczego pirata (Mysterious Pirate). Jeśli nie chcemy przeoczyć trofeum za złe zakończenie braz Crystallized forever – po walce z Jonesem nie uwalniamy tajemniczego pirata. Możemy również pominąć walkę z Jonesem, dopóki nie zdobędziemy wspomnianego trofeum.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Sword Fighter
5

Sword Fighter

Beat Sharpie The Sharp.

Sharpie the Sharp jest bossem na którego natrafimy w Cliff of the Winds. Jest ona członkiem załogi Flory, więc za pokonanie jej dostaniemy złotego zęba (Gold Incisor) potrzebnego do wskrzeszenia Smiley Sama (srebro Golden smile). Dodatkowo otrzymamy nową umiejętność – super skok.

Ikona osiągnięcia: </span><span>The Immortal One
50

The Immortal One

Beat The Necromancer.

Necromancer jest bossem na którego natrafimy w Tuatha Dé Danann Temple. Za pokonanie go dostaniemy pierścionek nekromanty (Resurrection Ring).

Necromancer ma trzy fazy. Pierwsza jest zdecydowanie najłatwiejsza – wystarczy go atakować, omijać lecące w nas pociski i wskoczyć na platformy jak tylko się pojawią. W drugiej fazie przenosi nas na ruchome platformy, będą to: dwie duże górne, które znikną po kilku sekundach; kilka małych, które znikają jak się na nich stanie i po chwili się pojawiają; oraz dwie duże dolne, które są cały czas widoczne i to na nich jest najbezpieczniej lądować. W trzeciej fazie przenosi nas na kolejne platformy – tym razem te mniejsze będą kręciły się wokół jego głowy i też będą znikały i pojawiały się.

Jest to najbardziej irytujący boss ze wszystkich i trzeba się uzbroić w cierpliwość na czas walki, bo każdy upadek z platformy resetuje całą walkę z bossem do pierwszej fazy. Dobrą strategią jest wybranie do tej walki Davida Douglasa, wykupienie u Roberta itemków odnawiających magiczną moc (Cuppa Tea i Energy Nostrum) i spamowanie umiejętności „Blazing Tornado”.

Ikona osiągnięcia: </span><span>The Great Queen
50

The Great Queen

Gain The Morrigan's favor.

Wiedźma Morrigan jest bossem na którego natrafimy w Home of the Morrigan. Za pokonanie jej dostaniemy amulet transmutacji, który umożliwia zmianę postaci w dowolnym momencie poprzez naciśnięcie . Wiedźma ma dwie fazy. W pierwszej walczy z nami pod postacią kruka – Raven Morrigan; w drugiej fazie przyjmuje swoją prawdziwą formę.

Ikona osiągnięcia: </span><span>The Wicked Witch of the East
105

The Wicked Witch of the East

Beat Flora Burn.

Flora Burn we własnej osobie. Spotkamy ją w Samhain Summit. Za pokonanie jej dostaniemy złotego zęba (Lower Gold Canine) potrzebnego do wskrzeszenia Smiley Sama (srebro Golden smile). W drodze do zakończenia srebro Sailing the skies zloto No more fur dodatkowo otrzymamy nowy przedmiot – starożytny pierścień (Ancient Ring), ale tym samym stracimy pradawny amulet (Ancestral Amulet)

Ikona osiągnięcia: </span><span>No one can beat me
105

No one can beat me

Beat all bosses.

Możliwe do przeoczenia

Trofeum wymaga pokonanie wszystkich 16. bossów, w tym trzech, którzy pojawiają się dopiero po uruchomieniu rozgrywki końcowej w drodze do zakończenia srebro Sailing the skies i/lub zloto No more fur.

Lista bossów:

 1. braz Barrel rain (Fatso)
 2. braz You will not take my treasure (Krabawaki i King Clapper)
 3. braz Three hearts and eight legs (LaChusa)
 4. braz A miserable little pile of secrets (Murat Reis)
 5. braz Burnt Beard (The Lighthouse Keeper)
 6. braz Barrel storm (Fatsie i Fatso)
 7. braz Feathered and stylish (Rama Cinnamon i Banana)
 8. braz The Spider-rat (Freddy Eightfingers)
 9. braz Small and angry (Short Fuse Jones)
 10. braz Sword Fighter (Sharpie The Sharp)
 11. srebro The Immortal One (Necromancer)
 12. srebro The Great Queen (Morrigan)
 13. zloto The Wicked Witch of the East (Flora Burn)
 14. Mamma Ratelli (możliwe do przeoczenia) – Mamma Ratelli jest bossem na którego natrafimy w Fódla’s Bog – to samo miejsce w którym pokonamy Fatsie i Fatso (braz Barrel storm) – pojawi się ona po uruchomieniu rozgrywki końcowej w drodze do zakończenia srebro Sailing the skies  zloto No more fur.
 15. Flora Burn – druga faza; walczymy z nią w lokacji Cursed Ship po uruchomieniu rozgrywki końcowej w drodze do zakończenia srebro Sailing the skies  zloto No more fur.
 16. Long Fuse Jones – druga faza; walczymy z nim w lokacji Cursed Ship po uruchomieniu rozgrywki końcowej w drodze do zakończenia zloto No more fur.
Ikona osiągnięcia: </span><span>Running away like a coward
5

Running away like a coward

You haven't even tried...

Możliwe do przeoczenia

Pierwszy wariant zakończenia gry – złe zakończenie. Jest to najłatwiejsze do zdobycia zakończenie, które możemy zdobyć na samym początku gry.

Po wybraniu bohatera i porozmawianiu z admirałem, idziemy do strażnika pilnującego lewej krawędzi mapy – Bored Sailor. Rozmawiamy z nim kilka razy aż w końcu powie nam, że przepuści nas dopiero wtedy, gdy pokażemy mu dokument od admirała. Idziemy z powrotem do admirała i po ponownej rozmowie dostaniemy „Blacksmith’s Permit„. Wracamy do znudzonego strażnika, uciekamy na statek, dostajemy pucharek.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Crystallized forever
5

Crystallized forever

You are halfway there.

Możliwe do przeoczenia

Drugi wariant zakończenia gry – złe zakończenie. Tym razem przechodzimy większość gry, z tym że musimy pamiętać o dwóch rzeczach:

 1. Nie uwalniamy tajemniczego pirata (Mysterious Pirate) schwytanego przez Short Fuse Jonesa w Banba’s Forest (braz Small and angry). Można też równie dobrze nie podchodzić do walki z Jonesem aż do uzyskania trofeum za to zakończenie.
 2. Nie wskrzeszamy Smiley Sama (srebro Golden smile). Najlepiej omijać miejsce w Ancient Ruins, w którym znajduje się Dolores.

Mając na uwadze te dwa punkty. Idziemy na samą górę Samhain Summit. Walczymy tam z Florą Burn po raz pierwszy. Osiągamy drugie złe zakończenie.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Sailing the skies
50

Sailing the skies

You almost made it!

Możliwe do przeoczenia

Trzeci wariant zakończenia gry – neutralne zakończenie. Jeśli uzyskaliśmy drugie zakończenie, to po wczytaniu zapisu wznowimy grę tuż przed walką z Florą.

Tym razem postępujemy w następujący sposób:

 1. Uwalniamy tajemniczego pirata (Mysterious Pirate) schwytanego przez Short Fuse Jonesa w Banba’s Forest (braz Small and angry)
 2. Nie wskrzeszamy Smiley Sama (srebro Golden smile). Nadal najlepiej omijać miejsce w Ancient Ruins, w którym znajduje się Dolores.
 3. Ponownie idziemy do Samhain Summit, by po raz kolejny zmierzyć się z Florą Burn.

Tym razem obecność tajemniczego pirata zmienia zakończenie i uruchomia końcową rozgrywkę, która doprowadzi nas do w miarę neutralnego zakończenia.

Ścigamy Florę z powrotem aż do Shipwreck Beach, przystajemy tam na rozmowę z admirałem., który ujawnia nam, że Flora przejęła niedawno odbudowany statek i swoją magią zamieniła go w Cursed Ship. Podążamy za nią (na lewo) na pokład statku. Tutaj dochodzi do walki z drugą fazą Flory. Osiągamy neutralne zakończenie.

Ikona osiągnięcia: </span><span>No more fur
105

No more fur

You've made it!

Możliwe do przeoczenia

Czwarty wariant zakończenia gry – dobre (prawdziwe) zakończenie. Skoro uzyskaliśmy trzecie zakończenie, to po wczytaniu zapisu wznowimy grę tuż przed walką z drugą wersją Flory w Cursed Ship.

Tym razem postępujemy następująco:

 1. Wskrzeszamy Smiley Sama (srebro Golden smile). Idziemy do Ancient Ruins; tam spotkamy Dolores, która pomoże nam wskrzesić Smiley Sama.
 2. Wracamy do Cursed Ship i po raz kolejny walczmy z drugą fazą Flory.

Obecność tajemniczego pirata i Smiley Sama całkowicie zmienia zakończenie. Tym razem odnosimy zwycięstwo nad Florą, ale niespodziewanie musimy walczyć z drugą fazą Short Fuse Jonesa – walka ta składa się z trzech etapów. Po niej, osiągamy dobre (prawdziwe) zakończenie.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Professional cartographer
50

Professional cartographer

Discover 100% of the map.

Do tego trofeum musimy odkryć 100% mapy. Wymaga to odwiedzenia wszystkich ogólnie dostępnych lokacji i ukrytych miejsc. Na koniec gry będziemy mieli odkryte ponad 100%.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Nothing can stop me
5

Nothing can stop me

Opens all doors.

Aby zdobyć trofeum musimy otworzyć wszystkie istniejące w grze drzwi:

 

 1. Flying Rat’s Hole – otwierane kluczem – Flying Rat’s Key – klucz jest w skrzyni w Fisherman’s Cave
 2. Flying Rat’s Hole – otwierane wytrychem
 3. Abandoned Lighthouse – otwierane kluczem – Lighthouse Key – klucz jest w skrzyni w LaChusa’s Pit
 4. Cliff of the Winds – otwierane wytrychem
 5. Cliff of the Winds – otwierane kluczem – Wind Key – klucz jest w skrzyni w Banba’s Forest
 6. Molly’s Warehouse – otwierane kluczem – Barn Key – nagroda od babci Malone (braz Don’t catch a cold)
 7. Ancient Ruins – otwierane kluczem – Old Key – klucz jest w skrzyni w Ancient Ruins 
 8. Cursed Ship – otwierane wytrychem 4x
 9. Ukryte przejście w Tuatha Dé Danann Temple – otwierane 3x kamieniami –  Ériu Stone (w Ériu’s Forest), Fódla Stone (w Fódla’s Bog),  Banba Stone (był w Banba’s Forest ale Charlie wyniósł go do Fódla’s Bog; aby odzyskać go od Charliego, najpierw musimy porozmawiać z Danem Blackiem w Banba’s Forest).
Ikona osiągnięcia: </span><span>The Collector
105

The Collector

Get all the collectibles.

Aby zdobyć trofeum trzeba zebrać wszystkie znajdźki:

 1. Blonde Wig – skrzynia w Shipwreck Beach
 2. Bile Vessel – skrzynia we Flying Rat’s Hole
 3. Timothy’s Drawing #1 – Flying Rat’s Hole
 4. Shell with Star – ukryte pomieszczenie – skrzynia w Fisherman’s Cave
 5. Metal Sphere – skrzynia w Abandoned Lighthouse
 6. Scarf – nagroda od babci Malone w Molly’s Warehouse
 7. Straw Hat – skrzynia w Molly’s Warehouse
 8. Timothy’s Drawing #2 – Cliff of the Winds
 9. Forbidden Idol – skrzynia w Cliff of the Winds
 10. Sapphire Necklace – ukryte pomieszczenie – skrzynia w LaChusa’s Pit
 11. Capitan’s Belt – ukryte pomieszczenie – skrzynia w Ériu’s Forest
 12. Timothy’s Drawing #3 – Banba’s Forest
 13. Lost Letter – ukryte pomieszczenie – skrzynia w Banba’s Forest
 14. Rubber Chicken with a Pulley in the Middle – nagroda z ukrytego skarbu od Marcosa – Banba’s Forest
 15. Dentures – nagroda z ukrytego skarbu od Marcosa – Banba’s Forest
 16. Snapped Hangman’s Rope – nagroda z ukrytego skarbu od Marcosa – Banba’s Forest
 17. Leaf Brooch – skrzynia w Moonlight Lough
 18. Music Box – skrzynia w Fódla’s Bog
 19. Timothy’s Drawing #4 – Fódla’s Bog
 20. Fox Statue – skrzynia w Cú Chulainn Road
 21. Aleph Container – ukryte pomieszczenie – skrzynia w Ancient Ruins
 22. Mermaid Scale – skrzynia w Home of the Morrigan
 23. Magic Sphere – ukryte pomieszczenie – skrzynia w Tuatha Dé Danann Temple
 24. Timothy’s Drawing #5 – w Tuatha Dé Danann Temple
 25. Timothy’s Crayons – w Samhain Summit
 26. White Mask – ukryte pomieszczenie – skrzynia w Spider Nest
 27. Eyes Mask – skrzynia w Spider Nest
 28. Game Pieces – skrzynia w Cursed Ship
 29. Broken Compass – skrzynia w Cursed Ship

Ukryte pomieszczenia znajdziemy za ścianami, które da się zburzyć atakując je. W Ériu’s Forest trzeba przeskoczyć na ukrytą platformę prowadzącą do takiego pomieszczenia. Aby dostać się do niektórych skarbów będziemy musieli być wyposażeni w takie umiejętności jak podwójny skok i super skok.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Master of Skills
105

Master of Skills

Unlock full skilltree of all characters.

Trofeum wymaga wymaksowania wszystkich umiejętności czterech bohaterów i jest na to sposób:

Wymaksowanie drzewek umiejętności czterech postaci wymaga zebrania sporej ilości duchowych punktów energii – wylatuje po pokonaniu przeciwników. W obszarze Home of the Morrigan, niedaleko jednego z punktów kontrolnych, napotkamy latające płomienie Will’o’the’Wisp. Wystarczy że staniemy przy miejscu, z którego wylatują te płomienie i zaczniemy spamować atak. W pewnym momencie będziemy zabijać po dwa płomienie jednocześnie. Tym sposobem w przeciągu około 10 min wygenerujemy 20k duchowych punktów energii.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Getting experience
5

Getting experience

Achieve Level 15.

Trofeum wymaga osiągnięcia 15. poziomu. Poziom ten jest taki sam dla wszystkich postaci. Pucharek wpadnie naturalnie podczas rozgrywki; najważniejsze żeby bić wszystkich napotkanych na naszej drodze przeciwników.

Ikona osiągnięcia: </span><span>The Fighter
105

The Fighter

Defeat one of each enemy.

Zglitchowane

W grze jest mnóstwo przeciwników, którzy respią się od razu po tym, jak znikniemy im z oczu (nie dotyczy bossów). Do tego trofeum musimy chociaż raz ubić wszystko, co napotkamy na naszej drodze. Nazwy przeciwników będą widoczne dopiero po tym, jak pokonamy Ramę Cinnamon i Bananę (braz Feathered and stylish) – nagrodą za pokonanie tej dwójki są specjalne gogle ujawniające nam nazwy wrogów.

 

Ikona osiągnięcia: </span><span>Golden smile
50

Golden smile

Resurrect Smiley Sam

Do zdobycia trofeum musimy wskrzesić Smiley Sama. Aby tego dokonać musimy zebrać 8. złotych zębów.

Wszystkie złote zęby zostały rozdzielone między załogą Flory Burn – jeden też przypadł jej samej.:

 1. braz Barrel rain (Fatso)
 2. braz A miserable little pile of secrets (Murat Reis)
 3. braz Barrel storm (Fatsie i Fatso)
 4. braz Feathered and stylish (Rama Cinnamon i Banana)
 5. braz The Spider-rat (Freddy Eightfingers)
 6. braz Small and angry (Short Fuse Jones)
 7. braz Sword Fighter (Sharpie The Sharp)
 8. zloto The Wicked Witch of the East (Flora Burn)

Gdy już zbierzemy wszystkie zęby idziemy do Ancient Ruins i rozmawiamy z obecną tam Dolores, która pomoże nam wskrzesić jej ukochanego Smiley Sama.

Uwaga! Smiley Sama wskrzeszamy dopiero po tym, jak osiągniemy trofea za te dwa zakończenia – braz Crystallized forever srebro Sailing the skies.

Jeśli wskrzesimy Sama przed zdobyciem tych dwóch trofeów, to będziemy musieli zacząć grę od nowa, bo jego obecność jest nieodwracalna i zmienia zakończenie na: zloto No more fur.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Looking from afar
5

Looking from afar

Use both spyglasses.

Na dachu opuszczonej latarni (Abandoned Lighthouse) znajdują się dwie lunety. Aby się do nich dostać musimy najpierw pokonać strażnika latarni (braz Burnt Beard), a żeby móc z nich skorzystać musimy odnaleźć w świecie dwie złote monety (Shilling).

Jedna moneta jest w skrzyni w Ériu’s Forest, a druga w skrzyni w Fódla’s Bog.

Po zdobyciu obu monet wracamy na dach latarni i korzystamy z obu lunet. Lewa luneta wskaże nam położenie kowala (Benjamin THE Blacksmith), który jednorazowo na stałe ulepszy nasz atak o +10 pkt.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Treasure Hunter
5

Treasure Hunter

Recover all Amelio's hidden treasures.

Marcos i Amelio są poszukiwaczami przygód, których napotkamy w Banba’s Forest. Marcos poprosi nas o pomoc w odnalezieniu rzeczy, które Amelio zakopał dla zabawy. Otrzymamy od niego łopatę do wykopywania skarbów. Wszystkie miejsca ze skarbami są oznaczone wielkim czerwonym „X” –  jest ich w sumie 10.

Zakopane skarby znajdują się w poniższych miejscach:

 1. Shipwreck Beach
 2. Flying Rat’s Hole
 3. Abandoned Lighthouse
 4. LaChusa’s Pit
 5. Spider Nest
 6. Banba’s Forest
 7. Moonlight Lough
 8. Fódla’s Bog
 9. Home of the Morrigan
 10. Tuatha Dé Danann Temple

Po zebraniu wszystkich 10. skrzynek ze skarbami, wracamy do Marcosa i Amelio. Dostaniemy od niego trzy skarby potrzebne do trofeum zloto The Collector.

Jeśli nie chce nam się samemu szukać znaczków „X” to w skrzyni w Tuatha Dé Danann Temple znajdziemy mapę skarbów  (Treasure Map), która ujawnia na naszej mapie położenie wszystkich zakopanych skarbów.

Ikona osiągnięcia: </span><span>At the end of the rainbow
5

At the end of the rainbow

Find the Leprechaun's gold.

Możliwe do przeoczenia

Nasz statek rozbił się u wybrzeża Irlandii, więc nie mogło zabraknąć skrzata w zielonym kubraczku. Leprechauna spotkamy w Cliff of the Winds. Zaproponuje nam on zagranie w grę, polegającą na podążaniu za nim do kociołka ze złotem. Czas jest ograniczony, bo musimy zdążyć dotrzeć do niego zanim zniknie tęcza. Mamy na to tylko 3 próby.

Klify są lokacją, która najbardziej wymaga od nas zręczności, więc najlepszym rozwiązaniem jest zapisać grę w najbliższym punkcie kontrolnym, wrzucić zapis do chmury i dopiero wtedy podjąć się wyzwania. Trofeum wpadnie po pomyślnym dotarciu do kociołka.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Tough outside, good inside
5

Tough outside, good inside

Help Mariah to get a sea sponge.

Mariah jest starą żółwicą, którą spotkamy w Moonlight Lough. Podczas rozmowy poprosi nas o przyniesienie jej ulubionego przysmaku z dzieciństwa – gąbki. Obiekt znajdziemy w skrzyni w LaChusa’s Pit. Trofeum wpadnie po pomyślnym wykonaniu zadania.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Why is she a rat?
5

Why is she a rat?

Help Mallor Majory get his wife's portrait.

Major Mallory jest jedną z osób z Shipwreck Beach, która zleci nam zadanie do wykonania. Aby przyjąć zlecenie, rozmawiamy z nim po ukończeniu, bądź pominięciu, szkolenia z walki. Major poprosi nas o odzyskanie zdjęcia jego żony. Skradzione zdjęcie dostaniemy po pokonaniu większego przeciwnika w Fódla’s Bog. Nagrodą za pomyślne wykonanie zadania jest – szmaciana papuga (Cloth Parrot) –  jeden z przedmiotów potrzebnych do zdobycia trofeum braz The world’s greatest pirate.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Food from the burning hell
5

Food from the burning hell

Help Landsman Rogers improve his soup.

Landsman Rogers marzy o tym by móc przyprawić niesmaczną zupę. Tak się składa, że w jednej ze skrzyń w Cliff of the Winds znajdziemy czarny proch strzelniczy. Wracamy z naszym znaleziskiem do Shipwreck Beach i wręczamy Rogersowi jego nową przyprawę.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Cheating crab
5

Cheating crab

Help Poker Sailor to defeat the crab.

Marynarz pokerzysta z Shipwreck Beach rozgrywa partyjkę z oszukującym krabem. As pik by przechylił szalę zwycięstwa na stronę marynarza. Jedna ze skrzyń w Spider Nest zawiera właśnie taką kartę. Wracamy do pokerzysty i wręczamy mu jego zwycięską kartę.

Ikona osiągnięcia: </span><span>The world's greatest pirate
5

The world's greatest pirate

Help Rick fulfil his dream.

Napotkany we Flying Rat’s Hole, Rick, stwierdził że już więcej nie chce być żołnierzem marynarki i woli zostać piratem. Zleca nam uzyskanie dla niego kilku przedmiotów, które zrobią z niego prawdziwego pirata.

Musimy mu przynieść poniższe przedmioty:

 • Cloth Parrot – nagroda za wykonanie zlecenia od Majora (braz Why is she a rat?) – Shipwreck Beach
 • Hook – nagroda za pokonanie bossa – LaChusa (braz Three hearts and eight legs) – LaChusa’s Pit
 • Pirate Clothing –  znajduje się w Ériu’s Forest
 • Long Beard – znajduje się w skrzyni w Tuatha Dé Danann Temple

Trofeum wpadnie po pomyślnym wręczeniu Rickowi zebranych dla niego przedmiotów.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Don't catch a cold
5

Don't catch a cold

Help Granny Malone knit a scarf.

Na terenie Molly’s Warehouse spotkamy babcię Malone. Gdy z nią porozmawiamy, zleci nam ona przyniesienie jej dobrej jakości włóczki (Premium Wool). W nagrodę dostaniemy szalik – skarb do trofeum zloto The Collector – i klucz do stodoły (Barn Key). Włóczkę kupimy w sklepie u Roberta.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Friends will be friends right till the end
5

Friends will be friends right till the end

Make the bagpipe ghosts friends again.

Aby zdobyć trofeum musimy pogodzić duchy dwóch skłóconych przyjaciół. W nagrodę dostaniemy widmowe dudy (Spectral Pipes), które są nam potrzebne do odblokowania strzeżonego przez zjawę przejścia.

Ducha O’Briena znajdziemy w rejonie Cú Chulainn Road. Ducha O’Sullivana w Tuatha Dé Danann Temple. Zanim jednak dotrzemy do tego drugiego, będziemy musieli wejść w posiadanie klucza (Temple Key) potrzebnego do otworzenia świątynnych drzwi, za którymi znajduje się duch O’Sullivana. Klucz znajdziemy w skrzyni w Spider Nest.