Déraciné – Poradnik do trofeów

6 listopada 2018
0

 

Prosta platyna wpisana w interesującą i mroczną historię o dzieciach, duchach i magii.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 1/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox8 x8 x0
 • Liczba trofeów offline: 17
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 1-2 godziny z poradnikiem

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Wszystkie trofea w Déraciné związane są z fabułą i tylko Wielki koncert jest teoretycznie pomijalny ale można do niego bardzo szybko wrócić, więc uznajmy, że i z nim nie powinno być żadnych problemów. Trofea ułożone są na liście w kolejności, w jakiej występują w grze, więc po prostu posłużę się nimi aby opisać pełną solucję Déraciné. Po przejściu wszystkich rozdziałów odblokujesz wszystkie pucharki wraz z platyną.

Jeśli nie jest to bezpośrednio napisane w opisie danego trofeum, każdy rozdział musisz zakończyć aktywowaniem chronometru i przeniesieniem się w czasie. Robisz to wciskając  lub  na lewym kontrolerze, a następnie przykrywając przedmiot drugą ręką, czyli przybliżając prawy kontroler do lewego.

 

Poradnik:

platyna Déraciné™ / Déraciné™
Zdobądź wszystkie trofea / Obtain all trophies.

Bardzo prosta platyna, którą odblokujesz po prostu przechodząc całą grę.

srebro Nowy duch / The New Faerie
Przyjmij czerwony pierścień i stań się nowym duchem / Accept the red ring and become a new faerie.

Pierwszy rozdział to tutorial, który nauczy Cię jak poruszać się duchem, w którego się wcielamy. Wszystkie czynności opisane są na tabliczkach w grze. Tutorial kończy się założeniem czerwonego pierścienia na prawą rękę, co równocześnie odblokowuje trofeum.

zloto Pierścienie i czasomierze / Rings and Timepieces
Zdobądź czasomierz ducha / Obtain the faerie’s timepiece.

Ten puchar zdobędziesz po ukończeniu drugiej części wprowadzenia, w której otrzymasz chronometr, służący do podróży w czasie.

 

zloto Przyjaciele / Friends
Odpowiedz na prośbę Julii i ożyw zwiędły kwiat / Answer Yuliya’s call, and revive the wilted flower.

Pierwsze 'prawdziwe’ zadanie polega na ożywieniu zwiędłego kwiatka. Przejdź na tył klasy, w którym zobaczysz ducha Julii, stojącego nad wiklinowym koszykiem. Podnieś go i złap w prawą rękę winogrona, wysysając z nich siły witalne. Następnie wróć do klasy, w której siedzi Julia. Podnieś prawą ręką kwiatek, poczekaj aż wróci do życia i włóż go dziewczynie do ręki.

 

zloto Potrawka ziołowa / Herb Stew
Dodaj wszystkie zioła do potrawki / Add all herbs to the stew.

Aby ukończyć tę epokę i zdobyć trofeum musisz znaleźć pięć fiolek z ziołami i dodać je do potrawki, którą Lorinc przygotowuje w kuchni. Lista poniżej powie Ci jak i gdzie je zdobyć.

 1. Lorinc ma jedną fiolkę zawieszoną na łańcuszku na szyi
 2. Wyjdź przez główne drzwi budynku i podążaj za duchem psa, skręcając w prawo. Znajdziesz go pod tarasem na tyłach posesji. Musisz ukucnąć, żeby tam wejść. Podejdź do psa i zabierz mu fiolkę, którą ma przywieszoną przy obroży
 3. Wracając do budynku, spójrz w lewo. Zobaczysz duże drzewo, na którym odpoczywa Herman. Wejdź na drzewo i podnieś kapelusz chłopca. Znajdziesz pod nim kolejną fiolkę
 4. Dwie ostatnie fiolki znajdują się w skrzyni na strychu. Klucz do niej trzyma Nils w kieszeni. Znajdziesz go w jednej z klas, czytającego książkę. Podnieś zakładkę, leżącą obok książki, a następnie wyjmij klucz z prawej kieszeni.

Gdy zbierzesz wszystkie fiolki podejdź do Lorinca i po kolei wrzucaj je do garnka.

 

srebro Krzesło dla ducha / The Faerie’s Chair
Spotkaj się z dyrektorem i dotknij złotej różdżki / Meet the headmaster and touch the golden wand.

W tym rozdziale możesz się rozejrzeć i zbadać trochę historii dzieci i szkoły ale, żeby odblokować trofeum wystarczy zrobić tylko trzy rzeczy. Najpierw, podnieś zabawkę dla kota, którą Rozsa położyła w holu jako pułapkę na ducha. Daj zabawkę Julii, którą znajdziesz na zewnątrz klasy, w której przy tablicy stoją Lorinc i Herman. Musisz przejść przez całą klasę, gdyż drogę przez korytarz blokuje Ci kot. Gdy dasz zabawkę Julii, kot przybiegnie do niej i pozwoli Ci przejść do biura dyrektora. Zanim to jednak zrobisz, wejdź na piętro i podejdź do Marii, która niesie pościel. Gdy dotkniesz rzeczy, które trzyma na rękach, na podłogę spadnie fragment różdżki. Podnieś go i przymocuj do różdżki, którą trzyma dyrektor. Gdy przedmiot będzie już cały dotknij go i cofnij się w czasie.

 

srebro Burzowa noc / One Stormy Night
Zapobiegnij tragedii, usypiając Rozsę / Prevent tragedy by lulling Rozsa to sleep.

Aby uśpić Rozsę, wejdź na piętro, gdzie zobaczysz Lorinca i Marię. Zabierz dziewczynie kadzidełko i zanieś je do sypialni chłopców. Postaw je przy łóżku chorego Nilsa. Gdy Herman wsypie do niego część leku, zabierz mu saszetkę i przejdź do sypialni dziewcząt. Wsyp lek do kadzidełka przy łóżku Rozsy, a dziewczynka zaśnie.

 

zloto Krzesło dla ducha, część II / The Faerie’s Chair II
Wybierz miejsce dla krzesła spośród pomysłów dzieci / Choose a spot for the chair from the children’s ideas.

Do listy miejsc, w których dzieci chcą postawić krzesło dla ducha, możesz dopisać kilka nowych opcji, jeśli znajdziesz karteczki osób, które jeszcze nie zagłosowały. Nie jest to jednak wymagane do ukończenia rozdziału a wybór miejsca zdaje się nie mieć wpływu na fabułę. Jeśli chcesz jak najszybciej ukończyć rozgrywkę po prostu podejdź do tablicy, zabierz Hermanowi kredę i zaznacz jedno z miejsc. Następnie aktywuj chronometr i przenieś się do kolejnej epoki.

 

srebro Otwieranie auli / Opening the Music Hall
Pomóż Lorincowi i Hermanowi otworzyć aulę / Help Lorinc and Herman open the music hall.

Herman i Lorinc wspięli się na dach i próbują otworzyć okno w auli. Aby to zrobić będzie im potrzebny kij do otwierania okien. Droga do jego zdobycia nie jest jednak prosta. Najpierw wejdź na piętro i udaj się do pomieszczenia nad kaplicą. Znajdziesz tam śpiącą Marię. Zabierz jej kluczyk. Użyj go do otworzenia skrzynki na strychu, z której wyjmij pałeczkę do gry na trójkącie. Następnie zejdź na dół i podejdź do Nilsa, który niesie w holu kilka futerałów z instrumentami. Z jednego z nich wyjmij trójkąt. Idź do kaplicy i daj Rozsie zarówno trójkąt jak i pałeczkę. Granie dziewczynki obudzi Marię na piętrze. Pójdź znowu na górę i zabierz jej kij do otwierania okien. Możesz teraz iść do chłopaków do auli. Skorzystaj z otwartego okna na schodach prowadzących na strych, aby po dachach przejść do Hermana i Lorinca. Daj temu pierwszemu kij i pozwól mu otworzyć okno.

 

zloto Duchy i koncerty / Faeries and Recitals
Wystąp na koncercie za pośrednictwem pozytywki / Perform at the recital through the music box.

Aby wziąć udział w koncercie musisz naprawić pozytywkę, w której brakuje dwóch trybików. Idź do auli i wejdź na piętro. Podejdź do okna, którym chłopaki weszli do budynku. Z prawej strony, za zasłoną zobaczysz węża, który ukąsił Lorinca. Przytrzymaj go prawą ręką i zabierz mu życie. Wróć do kaplicy i podejdź do ołtarzyka, na którym znajdziesz mysz Nilsa. Weź ją w prawą rękę i ożyw go. Noo zostawi za sobą mały trybik do pozytywki. Drugi trybik znajdziesz w futerale obok Hermana. Użyj obu elementów na pozytywce, która znajduje się na scenie.

 

srebro Decyzja / The Decision
Znajdź okulary Nilsa i doprowadź do odkrycia / Find Nils’ specs, leading to a discovery.

Kolejne rozdziały są bogate w dodatkowe elementy fabularne, lecz nie obfitują w skomplikowane zagadki. Aby odblokować to trofeum, zejdź w podziemia przez magazyn, do którego drzwi znajdują się przy schodach na piętro. Idź przed siebie aż dojdziesz do szybu windowego, w którym zobaczysz ducha Nilsa, który mówi, że zgubił okulary. Zejdź na dach windy, ukucnij i podnieś okulary. Następnie idź schodami w górę aż wyjdziesz na powierzchnię. Podejdź do dzieci i załóż Nilsowi okulary, kończąc rozdział.

 

srebro Las Robba / Robb’s Forest
Zapal pochodnię Hermana, by zwabić złego ducha / Light Herman’s torch to lure the evil faerie.

Idź przed siebie aż dotrzesz do ceglanego domu. Miń go z prawej strony. Spotkasz Hermana, który trzyma w ręku pochodnię. Idź jeszcze dalej a zobaczysz rzucone na śniegu ubrania i lampion ze świeczką. Weź ją i wróć do Hermana. Użyj świeczki na pochodni i aktywuj chronometr.

 

zloto Ponowne spotkanie / Reunion
Bądź świadkiem zniknięcia Marie i Rozsy / Witness the vanishing of Marie and Rozsa

Wejdź do ceglanego domu i przejdź do pomieszczenia z tyłu. Na jego końcu, po lewej stronie, znajdziesz koc. Podnieś go i wróć do dziewczynek do głównej izby. Zanim uda Ci się cokolwiek zrobić, przyjdzie zły duch i zabierze im życie. Pozostanie tylko aktywowanie chronometru.

 

srebro Bez śladu / Without a Trace
Dotknij złotej różdżki Lorinca / Touch Lorinc’s golden wand.

Udaj się do klasy, w której na tablicy duch zaznaczał miejsce, gdzie dzieci mają umieścić krzesło. Podejdź do załamanego Lorinca i zadzwoń dzwonkiem. Następnie dotknij różdżkę i cofnij się w czasie, korzystając z chronometru.

 

zloto Krzesło dla ducha, część III / The Faerie’s Chair III
Wskrześ Juliję za pomocą czerwonego pierścienia / Revive Yuliya with the red ring.

Aby zmienić bieg wydarzeń musisz wykonać trzy czynności, mimo iż chronometr aktywuje się wcześniej. Nie dotykaj go, dopóki nie zrobisz wszystkiego.

 1. Idź do kaplicy i podnieś z ołtarzyka mysz Noo. Podejdź z nią do Julii, która siedzi na pomoście na zewnątrz budynku – skorzystaj z tylnego wyjścia. Włóż zwierzę do ręki dziewczyny a ona puści go z prądem rzeki
 2. Idź do toalety za klasą z tablicą. Znajdziesz w niej Hermana. Unieś jego kapelusz i podnieś kluczyk, który trzyma pod nim. Nie możesz schować go do inwentarza, lecz możesz od razu wrzucić go do sedesu. Następnie pociągnij spłuczkę, aby pozbyć się kluczyka
 3. Idź na piętro, gdzie znowu spotkasz Marię. Dotknij rzeczy, które niesie w rękach, a upuści na podłogę książkę. Podnieś ją i udaj się pod biuro dyrektora. Zabierz Nilsowi książkę i włóż mu w ręce tę, którą znalazłeś przy Marii.

Gdy zrobisz to wszystko złap chronometr w ręce i przenieś się do kolejnej epoki. Idź do biura dyrektora i wejdź po schodach na piętro. Podejdź do Lorinca i ponownie zabierz mu życie, korzystając z różdżki, po czym cofnij się w czasie.

Zejdź na dół i podejdź do stolika za wózkiem dyrektora. Podnieś fragment różdżki i połącz go z resztą przedmiotu trzymanego przez mężczyznę. Dotknij różdżkę i cofnij się jeszcze bardziej w czasie.

W deszczową noc wejdź do sypialni dziewcząt. Podejdź do Rozsy i zabierz jej książkę, stojąc z lewej strony łóżka. Następnie przejdź na prawą stronę i zabierz jej kluczyk. Zejdź na dół i podejdź do Lorinca, stojącego przy tylnych drzwiach budynku. Otwórz je kluczykiem i wyjdź na dwór. Idź na pomost, gdzie zobaczysz szkielet. Zdejmij mu naszyjnik, a potem podnieś czerwony pierścień. Wejdź na piętro i idź do końca korytarza po stronie sypialni dziewcząt. Dojdziesz do ambulatorium, a w nim znajdziesz ciało Julii. Załóż jej na rękę pierścień i przywróć jej życie.

 

srebro Julija / Yuliya
Dotknij złotą różdżkę ducha Julii / Touch the faerie Yuliya’s golden wand.

Idąc szlakami porozrzucanych ubrań dojdź do auli. W sali koncertowej zobaczysz duchy wszystkich dzieci oraz Julią, stojącą na środku. Zdejmij jej opaskę z palca, a następnie dotknij różdżkę.

 

zloto Wielki koncert / The Grand Recital
Odprowadź dzieci po koncercie / See the children off at the recital.

Nie daj się zmylić podpowiedziom tutorialowym. Gra nie zatoczyła jeszcze koła. Jeśli jednak nie postąpisz ostrożnie, możesz zapętlić rozgrywkę. Skieruj się do sypialni dziewcząt, podnosząc po drodze klucz do drzwi tego pokoju. W środku, podejdź do łóżka, w którym leży Julia i ściska różdżkę. Złap przedmiot i zabierz dziewczynce życie. Gdy pojawi się pierścień NIE zakładaj go na swoją prawą dłoń – w ten sposób zaczniesz grę od nowa – tylko załóż go Julii, co przywróci jej życie. Trofeum zostanie odblokowane po kolejnej scenie koncertu, w którym tym razem weźmie udział też Julia, i po napisach końcowych.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę do poradnika udostępniło Sony Computer Entertainment Polska.