Red Dead Redemption 2 – Poradnik do trofeów i osiągnięć

13 października 2019
29

 

Kowboje! Łapcie za rewolwery…  Tfu! Pady i wygodnie rozsiądźcie się w fotelach, ponieważ czeka na Was długa i niesamowita przygoda ku zachodzącemu słońcu… lub jak wolicie… ku platynie w Red Dead Redemption 2. Zapraszamy do skorzystania z naszego poradnika

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 5/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x4 x44
 • Liczba trofeów offline: 34
 • Liczba trofeów online: 18
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: 4
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: Osobiście zajęło mi: 230 godzin w singlu i 87 godzin w online

 

Jeżeli w jakiś sposób poradnik Ci pomógł to w ramach podziękowania możesz postawić mi kawkę. Dziękuję!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

W opisach pucharków można znaleźć spoilery fabularne. Czytasz na własną odpowiedzialność!

Krok po kroku:

TRYB FABULARNY

Red Dead Redemption 2, jak przystało na sandboxa od Rockstara, jest ogromną grą, w której mamy przez wiele godzin co robić. W drodze do platyny będziemy musieli zaliczyć około 150 misji, w tym 70 misji musimy wykonać na złoty medal. Oprócz tego platyna wymaga od nas zaliczenia masy wyzwań i odnalezienia przeróżnych przedmiotów. Do tego jeszcze przyjdzie nam polować na zwierzęta, aby każde oskórować. Przeważnie trofea w sanboxach są tak zrobione, że nie można żadnego przeoczyć. Jednak w tym przypadku jest inaczej. Jeśli dążymy do platyny, musimy mieć na uwadze 4 pucharki, które w pewnym momencie mogą zostać przyblokowane. Chodzi o:

 • srebro Pomocna dłoń / Lending a Hand (Ukończ wszystkie opcjonalne misje honoru w trybie fabularnym)
 • braz Oddać biednym / Give to the Poor (Przekaż 250 $ do skrzynki na pieniądze gangu)
 • braz Więcej niż druh / Friends With Benefits (Ukończ zajęcie z towarzyszem w każdym obozie)
 • braz Chłopiec na posyłki / Errand Boy (Spełnij 5 próśb o przedmiot od towarzyszy)

Trzy ostatnie są związane z naszym obozem. Można je przeoczyć, ponieważ po czwartym rozdziale skrzynka oraz prośby i zajęcia od towarzyszy znikają. Co do srebro Pomocna dłoń nie możemy pominąć żadnej misji honoru oraz musimy do szóstego rozdziału mieć dość wysoki poziom honoru, aby aktywowała się misja związana z tym pucharkiem. Jeśli będziemy grać niehonorowo i nie będziemy zgadzali się na udzielenie pomocy, to możemy przeoczymy pucharek. Więcej szczegółów znajdziecie przy opisach pucharków.

 

Jak platynowałem Red Dead Redemption 2?

Etap I – główna fabuła i pucharki do przeoczenia

Przede wszystkim skupiłem się na fabule. Poznając główny wątek fabularny, pilnowałem powyższych pucharków, aby żadnego nie przeoczyć. Trzy pucharki związane z obozem można zdobyć, dochodząc do 4 rozdziału. Za to srebro Pomocna dłoń wpadnie dopiero w 6 rozdziale, jeśli oczywiście nic nie pominiemy po drodze. Kończąc fabułę, wyczyściłem mapę ze wszystkich misji od Nieznajomych osób – oprócz tych związanych z przedmiotami, które musimy odszukać. Te zostawiłem sobie na później. Do pucharka potrzebujemy ukończyć 10 wątków od Nieznajomych osób. Nie mogłem się oprzeć i wykonałem wszystkie. Opis do każdej misji znajdziecie poniżej. W międzyczasie odkryłem całą mapę i starałem się każde nowe zwierzę jakie spotkałem zbadać oraz upolować. Tym sposobem samodzielnie odkryłem 135 różnych gatunków zwierząt. Oprócz tego, dużo zbierałem różnych rzeczy oraz odwiedzałem wszystkie ciekawe miejsca. Po drodze zdobyłem jeszcze kilka pucharków, z którymi nie powinniście mieć żadnych problemów.

 

Etap II – Zwierzęta, zwierzęta i jeszcze raz zwierzęta

Kolejnym krokiem, jaki sobie obrałem za cel, były zwierzęta. Mamy tak naprawdę z nimi związane cztery pucharki. Na pierwszy ogień poszły braz Zoolog braz Zaleźć za skórę. Brakowało mi około 40 do odszukania i jeszcze miej do oskórowania. Po tym skupiłem się braz Niedźwiedzi weteran, gdzie musimy 18 razy zapolować na niedźwiedzia. Myślałem, że trochę mi z tym zejdzie, ale znalazłem fajny sposób, dzięki któremu pucharek wpadł podczas jednego wieczoru. Na koniec zostawiłem sobie braz To sztuka, w którym to będziemy ponownie polować na zwierzęta. Łącznie będzie pięć zleceń i w każdym po kilka zwierząt. Zlecenia będą pierwszym etapem pucharka, drugi polega na czymś innym. Szczegóły znajdziecie poniżej przy jego opisie.

 

Etap III – Jeszcze długa droga do 100%

Czas na jeden z najbardziej czasochłonnych pucharków w grze, a mianowicie zloto Najlepszy na Zachodzie. Aby go zdobyć, musimy spełnić szereg wymogów, które liczą się do tego pucharka. Zostały one podzielone na pięć kategorii: Misje i wydarzenia, Kolekcje, Kompendium, Gracz i Różne. Najwięcej czasu zejdzie nam z przedmiotami kolekcjonerskimi oraz z wyzwaniami, które musimy wszystkie wypełnić. Reszta rzeczy to drobne sprawy, które powinny wpaść podczas przechodzenia głównego wątku fabularnego lub zajmą na chwilę na ich zaliczenie. To, co musimy wypełnić, znajdziecie w Menu, a następnie w Postępach, a dalej w Całkowitym stopniu ukończenia gry.

 

Etap IV – Czas na powtórkę fabuły… zaliczenia na złoty medal.

Prawdopodobnie u wielu z Was jeden z ostatnich pucharków srebro Gorączka złota. Aby zaliczyć pucharek, musimy wykonać wszystkie cele danej misji, aby dostać za nią złoty medal. Trofeum wymaga od nas 70 misji, a jest ich ponad 100, więc oczywiście te trudniejsze możemy pominąć. Muszę zaznaczyć, że powtarzając misje mamy o wiele trudniej, ponieważ nie posiadamy żadnych toników na zabójczą precyzje oraz nasz koń jest na minimalnej więzi z nami. Przy każdej misji podałem poziom trudności, podczas wykonywania jej na powtórce. Znajdziecie to przy opisie pucharka. Warto je przejrzeć i spróbować wykonać podczas fabuły, kiedy mamy większe statystyki oraz pełen ekwipunek. Na powtórkach mamy to bardzo ukrócone i przez to jest o wiele trudniej. Jeśli się na to zdecydujecie, to wykonujemy zapis gry przed wzięciem misji, jak nam się nie powiedzie wczytujemy zapis gry i próbujemy ponownie. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, wszystkie cele misji musimy wykonać za jednym razem. Czyli powtarzając misję, skupiamy się na wszystkich celach i staramy się je zaliczyć.

 

ONLINE

Co do trybu wieloosobowego to strasznie się zawiodłem. Osobiście mnie wynudził i odpychał. Dużo misji od nieznajomych było zbugowanych (nie wyświetlały się cele po jej akceptacji, ale zostało już to poprawione), wielu graczy przeszkadzało w rozgrywce, a w połowie drogi dążenia do 50 poziomu, który musimy zdobyć, miałem już dosyć. No, ale co się nie robi dla platyny… Online odpaliłem po zaliczeniu drugiego etapu, które wypisałem powyżej. Możecie go odpalić według własnego uznania. Po prostu chciałem w pierwszej kolejności skupić się na głównej fabule.

Co do pucharków – to duża część jest bardzo prosta. Przy kilku trzeba będzie zdobyć dużo gotówki, ponieważ pieniądze będą nam potrzebne do utworzenia stałej bandy, rozbudowy obozu oraz kupna koni. Dwa pucharki wymagają innych graczy. Powinniśmy bez problemu ogarnąć to z randomami, natomiast jeśli mamy z kim grać, to bardzo ułatwi nam ich zdobycie. Jeden pucharek może nam sprawić trochę trudności, chodzi o braz Prawdziwy zawodowiec. Polega on na zdobyciu 3 razy tytułu najlepszego gracza. Trochę się go obawiałem, ponieważ w deatchmatchach okropnie mi szło, ale udało się go zdobyć w wyścigach. Trzeba nauczyć się ich tras i jak najkrótszej drogi zaliczenia wszystkich punktów. Trochę będziemy musieli posiedzieć nad nimi, aż w końcu będziemy na tyle dobrzy, aby je wygrać. No i na koniec zostanie do zdobycia 50 poziom, o którym już wspomniałem powyżej, aby zdobyć zloto Osławiony. I na tym zakończyłem swoją przygodę z trybem wieloosobowym.

 

DODATKOWE INFORMACJE

 • Polecam zaglądać do Social Clubu. Mamy tam o wiele lepiej i przejrzyście wszystko przedstawione. Przy rozpoczętych trofeach mamy przedstawiony procent ukończenia każdego z nich. Dzięki temu możemy patrzeć, czy dana czynność, którą wykonaliśmy, została zaliczona. Na stronie logujemy się za pomocą PS.
 • Polecam również interaktywną MAPĘ, na której znajdziemy wszystko. Przedmioty kolekcjonerskie znajdzie też tutaj:
 • W grze mamy dużo miejsc zapisów stanu gry. Polecam zapisywać grę co misje lub dwie na nowych slotach. Dzięki temu będziemy mieli możliwość wrócenia do odpowiedniego momentu, jeśli zrobimy coś nie tak.

 

Poradnik:

platyna Legenda Zachodu / Legend of the West
Legenda Zachodu. / Legend of the West

Gratuluję! Dziki zachód został przez Ciebie zdobyty.

 

braz Z powrotem w błocie / Back in the Mud GS: 20
Ukończ rozdział 1. / Complete Chapter 1.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

Rozdział 1 składa się z sześciu misji:

 • Bandycie z Zachodu
 • Początek i ucieczka przed wspomnieniem
 • Starzy przyjaciele
 • Co następuje po początku
 • Kim do diabła jest Leviticus Cornwall?
 • W drodze na wschód

Rozdział zakończy się, kiedy całym obozem wyjedziemy ze śnieżnych gór i założymy nowy obóz przy Horseshoe Overlock. Więcej szczegółów o misjach znajdziecie przy srebro Gorączka złota.

 

braz To tylko draśnięcie / Just a Scratch GS: 10
Ukończ „Początek i ucieczka przed wspomnieniem”. / Complete 'Enter, Pursued by a Memory’.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

„Początek i ucieczka przed wspomnieniem” jest drugą misją fabularną, w której razem z Javierem wyruszymy na poszukiwanie Johna, który nie wraca z wypadu zwiadowczego. Okazuje się, że został zaatakowany przez wilki i jest ciężko ranny. Sami będziemy musieli odeprzeć kolejny atak watahy. Poniżej przedstawiam cele do spełnienia na złoty medal:

 • Zabij wszystkie wilki bez otrzymywania obrażeń
 • Ukończ z celnością na poziomie przynajmniej 80%

 

braz Ku zieleńszym łąkom / To Greener Pastures GS: 20
Ukończ rozdział 2. / Complete Chapter 2.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

Rozdział 2 składa się z osiemnastu misji:

 • Cywilizowane społeczeństwo w stylu Valentine
 • Koniec i ucieczka przed urażonym ego
 • Prawdziwy olej z węża
 • Amerykanie odpoczywają
 • Kto nie jest bez grzechu
 • Wizyta towarzyska
 • Chwila spokoju
 • Kręgosłup Ameryki
 • Błogosławieni cisi?
 • Lichwiarstwo i inne grzechy – część III
 • Kto kiedyś kochał prawdziwie – część III
 • Pierwsi będą ostatnimi
 • Dolewając ropy do ognia – część II
 • Rybak ludzi
 • Dolewając ropy do ognia – część IV
 • Scena z amerykańskiej idylli
 • Owce od kozłów – jest to przedostatnia misji z głównej linii fabularnej, po której nastąpi misja Dziwna uprzejmości i trzeci rozdział gry.
 • Dziwna uprzejmość

Rozdział zakończy się, kiedy obóz przeniesie do Clemens Cove, nieopodal Rhodes. Więcej szczegółów o misjach znajdziecie przy srebro Gorączka złota.

 

braz Zażegnanie sporów / Settling Feuds GS: 20
Ukończ rozdział 3. / Complete Chapter 3.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

Rozdział 3 składa się z siedemnastu misji:

 • Nowe Południe
 • Dalsze pytania o prawa kobiet
 • Destylacja po amerykańsku
 • Błąd w dobrej wierze
 • Prawdziwa miłość – część II
 • Prawdziwa miłość – część III
 • I będąc w drodze, prawił o wybaczeniu
 • Reklama, nowa amerykańska sztuka – część II
 • Sodoma? Powrót do Gomory
 • Magicy dla sportu
 • Przyjaciele z marginesu
 • Konina na obiad
 • Uroki tytoniu
 • Błogosławieni pokój czyniący
 • Krótki spacer w ładnym miasteczku
 • Krwawe zatargi, stare i nowe
 • Bitwa o Shady Belle

Rozdział zakończy się, kiedy obóz przeniesie do Shady Belle, nieopodal Saint Denis. Więcej szczegółów o misjach znajdziecie przy srebro Gorączka złota.

 

braz Rozbitkowie / Washed Ashore GS: 20
Ukończ rozdział 4. / Complete Chapter 4.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

Rozdział 4 składa się z czternastu misji:

 • Uroki cywilizacji
 • Pomóż bratu
 • Bracia i siostry, wszyscy razem
 • Nie, nie i po trzykroć nie
 • Angelo Bronte, człowiek honoru
 • Ojcostwo i inne marzenia – część II
 • Złota klatka
 • Jeźdźcy i apokalipsa
 • Miejskie przyjemności
 • Amerykańscy ojcowie – część II
 • Noc pełna rozpusty
 • Wiejskie marzenia
 • Zemsta smakuje najlepiej
 • Bankowość, stara amerykańska sztuka

Rozdział zakończy się, kiedy kilku członków gangu rozbiją się na Guarmie. Więcej szczegółów o misjach znajdziecie przy srebro Gorączka złota.

 

braz Zdrada nie popłaca / No Traitors GS: 20
Ukończ rozdział 5. / Complete Chapter 5.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

Rozdział 5 składa się z dziewięciu misji:

 • Witaj w Nowym Świecie
 • Okrucieństwo wyzwolone
 • Miły i dobroduszny despota
 • Piekło nie zna takiej furii
 • Raj w końcu opuszczony
 • Drogi wujku Tacitusie
 • Ulotna radość
 • Na rozstajach
 • To są ziemie Murfreech

Rozdział zakończy się, kiedy obóz przeniesie się do Beaver Hollow, na zachód od Annesburga. Więcej szczegółów o misjach znajdziecie przy srebro Gorączka złota.

WAŻNE! W piątym rozdziale wylądujemy na tropikalnej wyspie Guarma. Występuje tam osiem gatunków zwierząt, które nie są wymagane do pucharka braz Zoolog. Jeśli ktoś będzie chciał pobawić się w ich szukanie, to tak naprawdę będziemy mieli  do tego tylko jedną okazję. Będzie to po obudzeniu się w prowizorycznym obozie. Jak uruchomimy misję od Dutcha, każde kolejne zadanie będzie automatycznie się uruchamiało. Z ośmiu zwierząt odszukałem tylko pięć. Chciałem zrobić to później, ale nie ma takiej możliwości. Ciąg misji doprowadzi do odpłynięcia z wyspy.

 

braz Do trzech razy sztuka / Third Time Lucky GS: 10
Ukończ „Żegnaj, drogi przyjacielu”. / Complete 'Goodbye, Dear Friend’.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

„Żegnaj, drogi przyjacielu” jest jedną z misji z szóstego rozdziału, w której to Arthur, Dutch i Sadie jadą do Saint Denis, by zobaczyć egzekucję Colma O’Driscoll. Poniżej przedstawiam cele do spełnienia na złoty medal:

 • Znajdź wsparcie Colma w czasie poniżej 45 sekund.
 • Dokonaj 8 zabójstw strzałami w głowę z karabinu z lunetą.
 • Ukończ misję w czasie poniżej 6 minut i 30 sekund.

 

srebro Odkupienie / Redemption GS: 30
Ukończ „Krew, śmierć i odkupienie”. / Complete 'Red Dead Redemption’.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

„Krew, śmierć i odkupienie” jest ostatnią misją w szóstym rozdziale, w której to będziemy musieli odbić Abigail z rąk pinkertonów. Poniżej przedstawiam cele do spełnienia na złoty medal:

 • Dokonaj 4 zabójstw strzałami w głowę, osłaniając Sadie z latarni morskiej.
 • Gdy Sadie zostanie złapana, dotrzyj do niej i Abigail w czasie poniżej 1 minuty.
 • Ukończ z celnością na poziomie przynajmniej 70%.
 • Ukończ misję, nie wykorzystując przedmiotów uzupełniających zdrowie.

 

braz Kowboj-budowniczy / Cowboy Builder GS: 10
Ukończ „Nowe Jeruzalem”. / Complete 'A New Jerusalem’.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

„Nowe Jeruzalem” jest to misja z drugiej części epilogu, w której to razem z Charlesem będziemy budować dom z gotowych elementów. Poniżej przedstawiam cele do spełnienia na złoty medal:

 • Wbij gwoździe z 80% dokładnością.
 • Ukończ misję w czasie poniżej 3 minut i 35 sekund.

 

zloto Bezkresne lato / Endless Summer GS: 20
Ukończ epilog. / Complete the Epilogue.

Trofeum ściśle związane z fabułą. Nie do pominięcia.

Epilog składa się z dwóch części. Pierwszy ma dziesięć misji, a drugi jedenaście. Więcej szczegółów o misjach znajdziecie przy srebro Gorączka złota.

 

srebro Pomocna dłoń / Lending a Hand GS: 30
Ukończ wszystkie opcjonalne misje honoru w trybie fabularnym. / Complete all optional Honor story missions.

Trofeum do przeoczenia.

Misje honoru to zadania poboczne, które łatwo pominąć, ponieważ nie należy ich wykonywać, aby popchnąć fabułę do przodu oraz wymagają od nas potwierdzenia w udzieleniu pomocy. Jeśli w czasie rozmowy z inną osobą wystąpi opcja „Zgody” lub „Odmowy” w udzieleniu pomocy, to zawsze zgadzajmy się na nią. Aby zdobyć pucharek, musimy wszystkie misje ukończyć i żadnej nie pominąć w czasie przechodzenia głównego wątku fabularnego. Niestety jest mały haczyk. Honor posiada maksymalnie 8 poziomów. W rozdziale 6 misja Nie szukaj rozgrzeszenia wymaga od nas 4 poziomu honoru. Tak więc polecam przez całą grę grać honorowo, wykonywać dobre uczynki i unikać złego zachowania. Jeśli do tego rozdziału nie będziemy mieli wymaganego poziomu honoru, to misja będzie niedostępna. Więcej o honorze oraz jak go zwiększyć, znajdziecie przy pucharku braz Ekstremalna osobowość. Poniżej przedstawiam wszystkie misje honoru, w porządku chronologicznym, które wykonałem:

 

Rozdział 2

 • Prawdziwy olej z węża – misje zleca Szeryf z Valentine (biała czaszka na mapie). Punkty honoru dostaniemy za uratowanie poszukiwanego przed upadkiem oraz dostarczenie go żywego na posterunek.
 • Lichwiarstwo i inne grzechy – część I, II, III – misje zleca Leopold Strauss (LS w obozie). Będziemy musieli pobrać dług od trzech osób: Lilly Millet, Wróbla (Polak ze Śląska) i Chick Matthews. Po dostarczeniu długu od tych trzech osób do obozu, Leopold poda nam jeszcze jedną osobę – Thomasa Downesa. W Trybie Fabularnym będzie dostępna do powtórzenia tylko misja z ostatnim dłużnikiem.
 • Kto kiedyś kochał prawdziwie – część I, II, III – misja aktywuje się po przeczytaniu listu od Mary Linton, który znajdziemy w obozie przy łóżku Artura. Nasza dawna ukochana poprosi nas o uratowanie jej brata z rąk sekty. Tutaj punkty honoru możemy zgarnąć za zgodzenie się, aby jej pomóc. Podczas rozmowy z przywódcą sekty rozmawiały łagodnie.
 • Dolewając ropy do ognia – część I, II, III, IV – misje zleca John Marston (J w obozie). Będziemy musieli ukraść wóz z ropą, polecam przedostać się przez płot i wsiąść od razu do wozu i wyjechać nim jak najszybciej. W nocy będzie o wiele łatwiej to zrobić, ale w dzień też bez problemów to zrobimy. Kiedy ustawimy wóz na torach i zaczniemy okradać bogatych podróżnych z kosztowności to niech nasi kompani tym się zajmą. Sami tego nie róbmy, ponieważ spadnie nam dość dużo poziom honoru. Jedynie celujmy w nich i kiedy to jest wymagane okładajmy kolbą.

 

Rozdział 3

 • Lichwiarstwo i inne grzechy – część IV – misje zleca Leopold Strauss (LS) w drugim obozie. Tym razem będziemy musieli pobrać dług od dwóch osób. Najbliżej będziemy mieli do Gwyna Hughesa, który jest pomocnikiem grabarza w Rhodes. Drugim dłużnikiem jest Winton Holmes. Znajdziemy go niedaleko Strawberry. Pójdziemy z nim na polowanie białej pumy. W jaskini, gdzie znajduje się jej legowisko nie przeszukujemy martwych ciał. Otrzymujemy wtedy ujemne punkty honoru. Po wykonaniu misji, nie znajdziemy jej w rejestrze do powtórzenia.
 • Prawdziwa miłość – część I, II, III – misje zlecają Grayowie (GR), a później Beau Gray (BG) w Caliga Hall, na wschód od Rhodes. Część II i III będzie później dostępna do powtórzenia, przy czym część II możemy mieć problemy z wykonaniem jej na złoto. W misji musimy dotrzeć do celu poniżej 3 minut, a kiedy zadanie powtarzamy dostajemy konia z niskim poziomem więzi. Dlatego też polecam wykonać ją na złoto za jednym podejściem. Zapis gry zrobić przed wzięciem misji.

 

Rozdział 4

 • Pomóż bratu – misje zleca Nieznajoma osoba – brat zakonny, którego spotkamy w Saint Denis. Poprosi nas o sprawdzenie sklepu, w którym to rzekomo przetrzymywani są niewolnicy.
 • Bracia i siostry, wszyscy razem – jest to kontynuacja misji „Pomóż bratu”. Zadanie w Saint Denis pokaże się po jakimś czasie. Jest to prosta misja, w której to będziemy musieli odszukać chłopaka, który to ukradł krzyż.
 • Ojcostwo i inne marzenia – część I i II – ponownie dostaniemy list od Mary Linton. List będzie znajdował się w obozie, na stole w pokoju Artura. Misja prawdopodobnie będzie dostępna po uratowaniu Jacka i przyprowadzeniu go do obozu, w którym to odbędzie się małe przyjęcie. Tylko część II będzie w rejestrze dostępna do powtórzenia.
 • Lichwiarstwo i inne grzechy – część V – misje zleca Leopold Strauss (LS) w trzecim obozie. Po wykonaniu misji, nie znajdziemy jej w rejestrze do powtórzenia. UWAGA! Przed wzięciem misji polecam zrobić zapis gry. Dłużnik znajduje się w posiadłości Cartish Jacksons, którą to możemy obrabować. Po odebraniu długu, prawdopodobnie zablokujemy sobie włamanie do domu i zdobycie informacji o ukrytej skrytce. Sprawdziłem na sobie, lecz niestety nie wiem, jak sprawy potoczą się, kiedy w pierwszej kolejności obrabujemy dom, a później odbierzemy dług dla Leopolda. Dlatego też pamiętajcie o wykonaniu zapisu gry przed misją. Jeśli zablokujecie sobie obrabowanie domu (tak jak ja) to nie martwcie się. Jest więcej domów, niż wymaga to pucharek. Więcej informacji przy pucharku braz Włamanie.

 

Rozdział 5

 • Piąty rozdział nie posiada żadnych misji honoru.

 

Rozdział 6

 • Lichwiarstwo i inne grzechy – część VI i VII – ostatnie dwa zlecenia od Leopolda Straussa (LS). Musimy pobrać dług od dwóch osób: Johna Weathersa i Arthura Londonderry. W obu przypadkach darujmy dług. Dzięki temu dostaniemy dodatnie punkty honoru co pozwoli nam dobić go do maksimum. Zadania nie będą dostępne w rejestrze.
 • Nie szukaj rozgrzeszenia – część I i II – misje zleca Edith Downes w Annesburgu. Jest to wdowa po zmarłym mężczyźnie od którego wyciągnęliśmy dług w drugim rozdziale gry. Będziemy musieli pomóc jej synowi, a w kolejnej części misji jej samej. UWAGA! Aby zadanie było dostępne musimy mieć dość wysoki poziom honoru. Dlatego też polecam grać honorowo, wykonywać dobre uczynki i unikać złego zachowania.
 • O ludziach i aniołach – część I i II – jest to kontynuacja zadań z czwartego rozdziału, gdzie pomagamy osobom zakonnym w Saint Denis. Ponownie w mieście spotkamy siostrę Calderon. Tym razem musimy przekazać datek w formie pieniędzy lub żywności. Zadanie nie będzie dostępne później w rejestrze. Znacznik (pytajnik) zadania pojawi się dopiero, gdy będziemy w mieście Saint Denis. Przebywając poza miastem misja nie pokaże się i można ją pominąć. WAŻNE! Zadanie koniecznie wykonajmy przed misją Trudna sztuka konwersacji, ponieważ pod koniec tej misji spotkamy na stacji kolejowej siostrę Calderon, która wyjeżdża pociągiem do Meksyku. W konsekwencji zadanie będzie niemożliwe do wykonania.
 • Prawdziwa miłość – część IV i V – po przeczytaniu listu, który znajdziemy w obozie dowiemy się, że Penelope Braithwaite chce uciec razem Beau i prosi nas o pomoc. Po zakończeniu odmówmy bransoletkę, którą Penelope będzie nam chciała podarować, jako formę zapłaty. Dzięki temu zyskamy dodatnie punkty honoru. Ostatnia część zadania będzie zapisana w rejestrze.
 • Honor wśród złodziei – Podczas misji Gniew wyzwolony, w której uwalniamy konie ze statku musimy zgodzić się pomóc Szybującemu Orłowi. Po potwierdzeniu pomocy aktywuje się misja Archeologia dla początkujących, w której musimy pomóc Indianinowi odzyskać skradzione artefakty. Jeśli tego nie zrobimy to misje pominiemy, jak i pucharek. Na początku zadania (Archeologia dla początkujących) spotkamy kapitana Monroe, któremu również zgadzamy się pomóc, aktywuje to misję – Honor wśród złodziei. która już procentowo zwiększy pucharek srebro Pomocna dłoń. Kapitanowi pomagamy odzyskać lekarstwa dla Indian. Tak więc już od misji Gniew wyzwolony potwierdzajcie każdemu pomoc, ponieważ można łatwo pominąć pucharek.
 • Pani Sadie Adler, wdowa – część I i II – w zadaniu pomagamy Sadie wyeliminować resztę o osób z gangu o’driscolli. Część II będzie możliwa do powtórzenia. Po tym zadaniu pucharek powinien wpaść na konto.

Grając i jednocześnie obserwując, jak rosną procenty przy trofeach na Social Clubie, odkryłem, że do zdobycia pucharka jest potrzebne ukończenie 10 wątków długofalowych zadań lub pojedynczych misji. Przed szóstym rozdziałem posiadałem 40% pucharka (ukończone cztery misje, które wymagane są do pucharka). Kończąc zadania, które podałem w szóstym rozdziale dodawało po 10% do trofea. Najważniejsze przy tym pucharku, to zawsze zgadzanie się na udzielenie pomocy. Taki wybór mamy już w drugim rozdziale, kiedy nasza dawna ukochana Mary prosi nas o pomoc (Kto kiedyś kochał prawdziwie). A w szóstym rozdziale jest mnóstwo takich wyborów. Zadania, które zapoczątkowane są w początkowych rozdziałach gry (lichwiarstwo, zakochana para z dwóch rodów, czy pomoc zakonnikom) finał mają pod samym końcem gry, tak więc ważne jest, aby żadnego nie pominąć.

 

Podpowiedź od gracza:

„Jeżeli ktoś przegapi trofeum i na Social Club ma 90% pucharka to nie musi przechodzić wszystkiego od nowa, tylko wystarczy zrobić misje z epilogu „Stare Nawyki” i trofeum wpada. Mi to wpadło przez przypadek, bo powtarzałem tą misję na złoty medal i nagle srebro Pomocna dłoń wpadła. Poradziłem tę metodę koledze i jemu też się udało. Nie musiał powtarzać całej gry od nowa. Warunkiem jest tylko posiadanie 90% pucharka na Social Club.”

 

zloto Najlepszy na Zachodzie / Best in the West GS: 100
Ukończ grę w 100%. / Attain 100% completion.

Do ukończenia gry w 100% wymagane jest zaliczenie szereg różnych rzeczy. Zostały one podzielone na pięć kategorii: Misje i wydarzenia, Kolekcje, Kompendium, Gracz i Różne. Aby zdobyć pucharek musimy spełnić wszystkie cele, które zostały w nich wypisane. Znajdziemy je w Menu Pauzy wchodząc w Postępy, a następnie Całkowity stopień ukończenia.

 

Misje i wydarzenia

Misje

Z początkiem gry w statystykach brakuje informacji co do ilości misji, które musimy ukończyć. Ale tak naprawdę czeka na nas 104 misji z głównej linii fabularnej do zaliczenia. Tak więc, dopiero po ukończeniu drugiej części epilogu zostanie to nam odhaczone. Co ciekawe według Social Clubu mam zaliczone 107 misji. Nie mam pojęcia co zostało wzięte jeszcze pod uwagę.

 

Nieznajome osoby

Mimo, że jest to związane z pucharkiem braz Nieznajomy wart zachodu to proszę tego nie brać dosłownie. Pucharek dostaniemy za ukończenie 10 „wątków” od nieznajomych osób. Tutaj wystarczy zaliczyć pierwszy wątek misji od nowej osoby i mamy już jedną osobę odhaczoną. Tak więc szybciej spełnimy wymagania, które są potrzebne do 100% (10 nieznajomych osób), niż wpadnie nam pucharek.

 

Ściganie zbiegów

Po misji Prawdziwy olej z węża będziemy mieli możliwość brać listy gończe z posterunków i ścigać zbiegów. Do 100% wymagane jest sprowadzenie na posterunek pięciu żywych przestępców. Listów gończych jest 12, po dwa z każdego miasta. Plakaty znajdziemy na posterunkach w Valentine, Rhodes, Saint Denis, Strawberry, Blackwater i Tumbleweed.

 

Przypadkowe spotkania

Podróżując po świecie napotkamy różnego rodzaju zdarzenia losowe. Na mapie zostaną oznaczone jako „biała kropka”. Może to być żebrak proszący nas o dolara, ktoś może potrzebować naszej pomocy lub podwózki. Możemy spotkać również więźnia, który poprosi nas o uwolnienie. Do 100% musimy odbyć 25 przypadkowych spotkań. Jeśli chcemy mieć to jak najszybciej odhaczone to zatrzymujmy się przy każdej „białej kropce”, którą napotkamy.

 

Zasadzki

Musimy natknąć się na jedną zasadzkę gangu. Najczęściej możemy ich napotkać podczas przejeżdżania przez most. Zbiry potrafią ukryć się na jego końcu. Nie trzeba się tym przejmować, ponieważ wpadnie nam bez problemu. Wystarczy tylko dużo podróżować, a na pewno bez problemu na taką zasadzkę natkniemy się.

 

Kryjówki gangu

W grze istnieje 6 kryjówek gangów (w kompendium, w kategorii Gangi można podejrzeć, które posiadają swoje kryjówki). Cztery z nich automatycznie odnajdziemy podczas głównego wątku fabularnego. Są to:

 • w rozdziale 2 – Six Point Cabin – misja Wizyta towarzyska – Kieran zaprowadzi nas do kryjówki w której jego zdaniem ukrywa się Colm O’Driscoll.
 • w rozdziale 3 – Shady Belle – misja Bitwa o Shady Belle – pozbywamy się reszty Szubrawców z posiadłości.
 • w rozdziale 5 – Beaver Hollow – misja To są ziemie Murfreech – pozbywamy się reszty pomiotów Murfree’ego z jaskini.
 • w rozdziale 6 – Hanging Dog Ranch – misja Pani Sadie Adler, wdowa – część II – razem Sadie wyruszamy na ranczo, aby raz na zawsze rozprawić się z o’driscollami.

Dwie ostatnie kryjówki – Thieves Landing i Fort Mercer to kryjówki gangu Del Lobos, obydwie znajdują się w stanie New Austin. Będą dostępne dopiero po ukończeniu epilogu. Poniżej mapa z ich lokalizacją:

 

 

Kolekcje

Ciekawe miejsca

W grze możemy spotkać przeróżne oraz czasami dziwne miejsca, które Arthur narysuje w swoim dzienniku. Wystarczy zbadać () jedno takie miejsce, aby mieć to zaliczone. Na swojej drodze spotkałem wiele dziwnych miejsc. Łatwo zauważyć, jeśli coś wyróżnia się w terenie. Myślę, że nie będzie z tym problemu.

 

Groby

Szczegółowy opis grobów znajdziecie przy pucharku braz Pamięć o zmarłych.

 

Zestawy kart kolekcjonerskich

Szczegółowy opis kart kolekcjonerskich znajdziecie TUTAJ.

 

Kości dinozaurów

Szczegółowy opis kości dinozaurów znajdziecie TUTAJ.

 

Legendarne ryby

Szczegółowy opis legendarnych ryb znajdziecie TUTAJ.

 

Egzotyki

Szczegółowy opis egzotyków znajdziecie TUTAJ.

 

Petroglify

Szczegółowy opis petroglifów znajdziecie TUTAJ.

 

Zlecenia polowania

Szczegółowy opis zleceń znajdziecie przy pucharku braz To sztuka.

 

Łowca skarbów

Szczegółowy opis mapy skarbów znajdziecie TUTAJ.

 

Łapacze snów

Szczegółowy opis łapaczy snów znajdziecie TUTAJ.

 

Kompendium

Zwierzęta

W całej grze jest dostępnych 178 różnych gatunków zwierząt. Aby móc sobie to odhaczyć, musimy zbadać 50 różnych zwierząt, które są wymagane do 100%. Nie musimy tym szczególnie się przejmować, ponieważ zrobimy to podczas zaliczania braz Zoolog. Pucharek wymaga zbadania wszystkich zwierząt.

 

Wyposażenie

Tutaj wymagane jest zdobycie 10 różnych elementów wyposażenia. Między innymi chodzi o łuk, lampę elektryczną, aparat czy lornetkę. Tak naprawdę nie musimy się tym martwić, ponieważ dużo rzeczy wpadnie podczas fabuły. Gdyby jednak coś nam brakowało to udoskonalone wyposażenie kupimy u trapera (u pasera również), jeśli wcześniej wypełnimy wyzwania z dziewięciu różnych kategorii, chodzi o wyzwania Jeźdźca, Bandyty, Odkrywcy czy Zielarza. U pasera można wytworzyć specjalne wyposażenie, jeśli posiadamy kły lub poraża z legendarnych zwierząt.

 

Ryby

Do 100% wymagane jest odkrycie 10 różnych gatunków ryb. Tym również nie trzeba się martwić, ponieważ w kilku zadaniach będziemy łowić ryby, więc natrafimy na przeróżne gatunki. Dodatkowo musimy złapać 12 legendarnych ryb, które również liczą się do tej kategorii.

 

Gangi

W grze jest 6 gangów i wszystkie musimy poznać. Są to Szubrawcy z Lemoyne, Chłopaki O’Driscolla, Pomioty Murfreego’ego, Bractwo Skinnera, Gang z Laramie i Gang Del Lobos. Tutaj też nie musimy się martwić, ponieważ po ukończeniu wątku fabularnego miałem wszystkich odhaczonych.

 

Konie

Konie jako jedyne zwierzęta mają osobną kategorie. Z 19 musimy poznać minimum 10. Dlatego też widząc jakiegoś sprawdzamy czy możemy go zbadać. Również jak jesteśmy na otwartym terenie i widzimy stado dzikich koni, warto wyciągnąć lornetkę i im się przyjrzeć. Nie przejmujmy tym się, ponieważ ostatnie wyzwanie Jeźdźca wymusi od nas i tak odszukanie 10 koni.

 

Rośliny

Roślin musimy odkryć 20 różnych gatunków, a jest ich 43, więc drugie tyle. Będziemy mieli z nimi dużą styczność, ponieważ musimy zaliczyć wszystkie wyzwania Zielarza oraz będziemy zbierać rzadkie orchidee. Są one wymagane do ukończenia jednego z wątków kolekcjonerskich.

 

Broń

Z broniami jest już już natomiast inaczej. Jest ich 59, a do zaliczenia 100% musimy zdobyć 48 różnych broni. Możemy je kupić, wytworzyć, znaleźć i co najgorsza przeoczyć i nigdy już nie będą dostępne. Każdą broń wystarczy podnieść, żeby zapisała się w rejestrze. Polecam również obserwować minimapę, ponieważ na niej będzie zawsze widać nową broń, której jeszcze nie poznaliśmy. Będzie widoczna jako biała ikonka rewolweru. Wystarczy do niej podejść i ją podnieść. Poniżej wypiszę wszystkie bronie, które są dostępne w grze:

 • Rewolwer Cattleman – broń jest dostępna od początku gry i można ją również kupić u każdego rusznikarza.
 • Rewolwer Grangerabroń można przegapić i później nie będzie dostępna. Jest tylko dostępna podczas wykonywania zadania od nieznajomego: Najszlachetniejsi z mężczyzn i kobiet. Szczegóły znajdziecie przy pucharku: braz Nieznajomy wart zachodu.
 • Rewolwer Flaco – broń można przegapić i później nie będzie dostępna. Jest tylko dostępna podczas wykonywania zadania od nieznajomego: Najszlachetniejsi z mężczyzn i kobiet. Szczegóły znajdziecie przy pucharku: braz Nieznajomy wart zachodu.
 • Rewolwer Cattleman Johna – broń otrzymamy w połowie pierwszej części Epilogu.
 • Rewolwer z samonapinaniem – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z drugiego rozdziału: Dziwna uprzejmość.
 • Rewolwer Algernona – broń otrzymamy za ukończenie misji od nieznajomego: Księżne i inne zwierzęta. Jest to wątek kolekcjonerski związany z Egzotykami.
 • Rewolwer Micah – broń znajdziemy w miejscu, gdzie stoczyliśmy finałową walkę w drugiej części Epilogu. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Rewolwer Schofield – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z drugiego rozdziału: Błogosławieni cisi?
 • Rewolwer Callowaya – broń można przegapić i później nie będzie dostępna. Jest tylko dostępna podczas wykonywania zadania od nieznajomego: Najszlachetniejsi z mężczyzn i kobiet. Szczegóły znajdziecie przy pucharku: braz Nieznajomy wart zachodu.
 • Rewolwer Otisa Millera – broń znajdziemy w skrzyni na północnym zachodzie od Armadillo. Jest skarbem, którego możemy odszukać po połączeniu dwóch map. Szczegóły znajdziecie TUTAJLokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Pistolet Volcanic – broń można kupić u każdego rusznikarza.
 • Pistolet półautomatyczny – broń można kupić jedynie u rusznikarza z Valentine i z Saint Denis dopiero po ukończeniu misji z czwartego rozdziału: Uroki cywilizacji.
 • Pistolet Mauser – broń można kupić jedynie u rusznikarza z Valentine i z Saint Denis dopiero po ukończeniu misji z piątego rozdziału: To są ziemie Murfreech.
 • Pistolet Midnighta – broń można przegapić i później nie będzie dostępna. Jest tylko dostępna podczas wykonywania zadania od nieznajomego: Najszlachetniejsi z mężczyzn i kobiet. Szczegóły znajdziecie przy pucharku: braz Nieznajomy wart zachodu.
 • Karabin powtarzalny – broń otrzymamy w pierwszym rozdziale podczas misji Starzy przyjaciele.

 

 • Karabin powtarzalny Lancaster – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z drugiego rozdziału: Scena z amerykańskiej idylli.
 • Karabin powtarzalny Lichfield – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z szóstego rozdziału: Żegnaj, drogi przyjacielu.
 • Lekki sztucer – broń można kupić u każdego rusznikarza.
 • Karabin Springfield – broń można kupić u każdego rusznikarza.
 • Karabin czterotaktowy – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z trzeciego rozdziału: I będąc w drodze, prawił o wybaczaniu.
 • Karabin z zamkiem obrotowym – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z drugiego rozdziału: Dolewając ropy do ognia.
 • Rzadki karabin z zamkiem obrotowym – broń można przegapić i później nie będzie dostępna. Jest tylko dostępna podczas wykonywania w trzecim rozdziale misji Magicy dla sportu. Pod koniec misji, będąc na polu kukurydzy zostaniemy zaatakowani ze stodoły. Na jej górze znajdziemy snajpera z rzadkim karabinem. Wystarczy iść tam i go podnieść. Nie mam pojęcia, czy zaliczy broń na powtórzeniu misji, jeśli jej wcześniej nie podnieśliśmy.
 • Karabin Carcano – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z szóstego rozdziału: Żegnaj, drogi przyjacielu.
 • Obrzyn – broń otrzymamy w pierwszym rozdziale podczas misji Początek i ucieczka przed wspomnieniem.
 • Dubeltówka – broń otrzymamy w drugim rozdziale podczas misji Wizyta towarzyska.
 • Rzadka strzelba – broń znajdziemy u Pustelnika, który będzie bronił swojej posiadłości. Musimy go zabić, żeby zdobyć jego broń. Chata znajduje się na północ od Annesburgu. Znajdziemy w niej również pierwszą część mapy do skarbu. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Strzelba tłokowa – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z drugiego rozdziału: Dolewając ropy do ognia.
 • Strzelba półautomatyczna – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z czwartego rozdziału: Noc pełna rozpusty.
 • Strzelba powtarzalna – broń można kupić u rusznikarza w każdym mieście dopiero po ukończeniu misji z szóstego rozdziału: Godziny odwiedzin.
 • Łuk – broń otrzymamy w pierwszym rozdziale podczas misji Co następuje po początku.

 

 • Bez broni – dostępne od początku gry.
 • Butelka ognista – broń można kupić u pasera dopiero po ukończeniu misji z trzeciego rozdziału: Uroki tytoniu.
 • Niestabilna butelka ognista – broszurę na broń kupimy u pasera dopiero po ukończeniu misji z drugiego rozdziału: Dolewając ropy do ognia. Do jej wytworzenia będzie nam potrzebne bimber (kupimy u pasera) i tłuszcz zwierzęcy (z grubego zwierzęcia).
 • Dynamit – broń można kupić u pasera.
 • Niestabilny dynamit – broszurę na broń kupimy u pasera dopiero po ukończeniu misji z trzeciego rozdziału: Destylacja po amerykańsku. Do jej wytworzenia będzie nam potrzebne dynamit, tłuszcz zwierzęcy i szybka amunicja do pistoletu.
 • Nóż do rzucania – broń można kupić u pasera oraz trapera.
 • Ulepszony nóż do rzucania – broszurę na broń otrzymamy podczas zaliczania drugiego rozdziału gry.
 • Zatruty nóż do rzucania – broszurę na broń kupimy u pasera dopiero po ukończeniu misji z drugiego rozdziału: Dolewając ropy do ognia.
 • Tomahawk – broń można kupić u pasera oraz trapera.
 • Ulepszony tomahawk – broszurę na broń otrzymamy podczas zaliczania drugiego rozdziału gry. Do jej wytworzenia będzie nam potrzebne tomahawk i pióro sowy.
 • Precyzyjny tomahawk – broszurę na broń kupimy u pasera dopiero po ukończeniu trzeciego rozdziału. Do jej wytworzenia będzie nam potrzebne tomahawk i pióro jastrzębia.
 • Starożytny tomahawk – broń znajdziemy wbitą w pieniek, na wschód od rezerwatu Indian. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Tasak – broń można kupić u pasera dopiero po ukończeniu misji z piątego rozdziału: Drogi wujku Tacitusie
 • Maczeta – broń można kupić u pasera dopiero po ukończeniu misji z piątego rozdziału: Drogi wujku Tacitusie. Można natrafić na nią u przeciwników na bagnach.
 • Zniszczony miecz piracki – broń znajdziemy w łodzi, na mokradłach niedaleko Saint Denis. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.

 • Nóż myśliwski – broń dostępna od początku gry.
 • Nóż Johna – broń otrzymamy w połowie pierwszej części Epilogu.
 • Nóż z poroża – broń znajdziemy przy człowieku przywalonym przez niedźwiedzia, na północ od Big Valley. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Nóż z wojny secesyjnej – broń znajdziemy w piwnicy w forcie Brennand, na zachód od Van Horn. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Kościany nóż – broń otrzymamy za ukończenie misji od nieznajomego: Próba wiary. Jest to wątek kolekcjonerski związany z Kośćmi dinozaurów.
 • Szeroki nóż – broń znajdziemy w górach Big Valley, a dokładnie w jaskini. Pierw będziemy musieli użyć detonatora, aby wysadzić przejście. Nóż znajdziemy przy martwym ciele górnika. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Kamienny toporek (brak zdjęcia) – broń, aby odblokować musimy posiadać GTA Online i wykonać tam pewną aktywność. Jeśli ktoś posiada akurat na dysku to może to zrobić, jak tego dokonać przeczytacie TUTAJ.
 • Siekiera/Toporek – broń można kupić u pasera dopiero po ukończeniu misji z piątego rozdziału: Drogi wujku Tacitusie
 • Toporek do ciosania – broń znajdziemy we wschodnich Grizzlies. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Wikiński toporek – broń znajdziemy w Roanoke Ridge. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Toporek myśliwski – broń znajdziemy w zachodnich Grizzlies. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Zardzewiały toporek myśliwski – broń znajdziemy we wschodnich Grizzlies. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Toporek obosieczny – broń znajdziemy w Big Valley. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.
 • Zardzewiały toporek obosieczny – broń znajdziemy w Annesburgu. Lokalizacja broni i podgląd miejsca.

 

Gracz

Osiągnij maksymalnie zdrowie, wytrzymałość i Zabójczą precyzję

Zdrowie, wytrzymałość i zabójcza precyzja posiadają po 10 zbiorników do wykorzystania. Podczas fabuły osiągniemy maksymalnie 8 zbiorników z każdego atrybutu. Aby je maksymalnie zwiększyć będziemy musieli spełnić określone wyzwania, by móc odblokować udoskonalone wyposażenie, które następnie kupimy u trapera. Poniżej przedstawiam zestawy, które musimy kupić, aby zwiększyć maksymalnie dany pasek:

 • Zakup pełnego udoskonalonego wyposażenia Bandyty trwale zwiększy pasek Wytrzymałości o 1 zbiornik.
 • Zakup pełnego udoskonalonego wyposażenia Odkrywcy trwale zwiększy pasek Zabójczej Precyzji o 1 zbiornik.
 • Zakup pełnego udoskonalonego wyposażenia Jeźdźca trwale zwiększy pasek Zdrowia o 1 zbiornik.
 • Zakup pełnego udoskonalonego wyposażenia Mistrza łowiectwa trwale zwiększy pasek Wytrzymałości o 1 zbiornik.
 • Zakup pełnego udoskonalonego wyposażenia Mistrza przetrwania trwale zwiększy pasek Zabójczej Precyzji o 1 zbiornik.
 • Zakup pełnego udoskonalonego wyposażenia Znawcy broni trwale zwiększy pasek Zdrowia o 1 zbiornik.

 

Więź z koniem

Musimy uzyskać czwarty poziom więzi z naszym koniem. Szczegóły znajdziecie przy pucharku braz Wierny wierzchowiec.

 

Wyzwania

Bandyta

 • Bandyta 1: Okradnij 5 miejscowych – Najlepiej będzie udać do Saint Denis i wyszukać samotnych dam. Wystarczy wejść w opcje rozmowy i wybrać okradnij. Bez problemów dają całą gotówkę. Mężczyźni natomiast od razu wdają się w bójkę.
 • Bandyta 2: Obrabuj 2 dyliżanse lub sprzedaj 2 skradzione dyliżanse paserowi – Udajemy się na pocztę po wskazówkę na temat dyliżansu, którego możemy obrabować. Najpierw czyścimy go z gotówki, a następnie zaprowadzamy go do pasera wozów.
 • Bandyta 3: W ciągu jednego dnia obrabuj kasę w 4 sklepach – Zaliczają się również do nich rusznikarze i paserzy. Można zrobić rundkę: Annesburg, Van Horn, Saint Denis i na koniec Rhodes.
 • Bandyta 4: W ciągu jednego dnia obrabuj 3 dyliżanse lub sprzedaj 3 skradzione dyliżanse paserowi – To samo co w drugim wyzwaniu. Udajemy się na pocztę po wskazówkę na temat dyliżansu, którego możemy obrabować. Najpierw czyścimy go z gotówki, a następnie zaprowadzamy go do pasera wozów. Wystarczy teraz blisko pasera znaleźć jakiś wóz i go również sprzedać.
 • Bandyta 5: Zbierz grzywnę o kwocie 250 $ w jednym stanie – Udajemy się do jakiegokolwiek miasta i strzelamy do ludzi, do momentu zebrania wymaganej sumy grzywny.
 • Bandyta 6: Ukradnij 5 koni i sprzedaj je paserowi koni z Clemens Cove – Udajemy się do Rhodes i kradniemy konia, który jest przywiązany. Zaprowadzamy go do pasera koni, który znajduje się niedaleko miasta. Robimy tak pięć razy.
 • Bandyta 7: Ukradnij miastowym i podróżnym gotówkę oraz kosztowności warte 50 $ – Udajemy się na stacje kolejową i kupujemy bilet na pociąg. Jak się zatrzyma w miejscu docelowym (po scence), wysiadamy z niego i czekamy jak ruszy. Ponownie do niego wskakujemy i przechadzamy się po wagonach pasażerskich i okradamy podróżnych. Po jednym napadzie zbierzemy wymaganą sumę.
 • Bandyta 8: Ukradnij 7 wozów i sprzedaj je paserowi z rancza Emerald – Najlepiej będzie, jak odjedziemy trochę od rancza i ze wzgórza będziemy obserwować teren. Wozy same się pojawią, wystarczy pozbyć się woźnicy i wstawić wóz do stodoły.
 • Bandyta 9: Spętaj kogoś i zostaw na torach 3 razy – Blisko rancza Emerald są tory kolejowe, wystarczy poczekać teraz na jeźdźców, spętać ich i rzucić na tory. Robimy tak trzy razy.
 • Bandyta 10: Wykonaj 5 napadów na pociąg, nie dając się złapać i nie ginąc – Udajemy się na stację kolejową i kupujemy bilet na pociąg. Jak się zatrzyma w miejscu docelowym (po scence), udajemy się na przód pociągu, gdzie znajduje się sejf. Zabijamy strażników i wysadzamy go. Wystarczy teraz zgubić pościg i później opłacić grzywnę. Robimy tak pięć razy.

 

Odkrywca

 • Odkrywca 1: Znajdź mapę skarbów
 • Odkrywca 2: Znajdź skarb
 • Odkrywca 3: Znajdź skarb
 • Odkrywca 4: Znajdź skarb
 • Odkrywca 5: Znajdź skarb
 • Odkrywca 6: Znajdź skarb
 • Odkrywca 7: Znajdź skarb
 • Odkrywca 8: Znajdź skarb
 • Odkrywca 9: Znajdź skarb
 • Odkrywca 10: Znajdź skarb

Wskazówki, jak wykonać wszystkie powyższe wyzwania znajdziecie TUTAJ. Musimy odnaleźć skarb gangu Jacka Halla. Następnie odnaleźć „kosztowny skarb” i na koniec odszukać skarb ze skażonego szlaku. Po tych trzech seriach ukrytych skarbów zaliczymy całą serię odkrywcy.

 

Hazardzista

 • Hazardzista 1: Wygraj 5 rozdań w pokera – Tak jak mówi opis, gramy dopóki karty nam przyniosą szczęście i wygramy pięć rozdań.
 • Hazardzista 2: Wygraj 5 razy w blackjacka, podwajając stawkę – Zaraz po rozdaniu kart, wciskamy opcję podwojenia stawki i liczymy, że wygramy z krupierem.
 • Hazardzista 3: Wygraj 3 gry w pięć palców – Im kolejna gra, tym jest trudniej. Trzecia gra posiada skomplikowaną kombinację przycisków i naprawdę parę minut przy niej posiedziałem, nim udało się wygrać dwie rundy w trzeciej grze. Polecam nie pomijać przeciwnika, ponieważ zauważyłem, że dzięki temu ma mniej zaliczonych przejść.
 • Hazardzista 4: Pokonaj w pokera jednego gracza w każdej lokalizacji – Musimy pokonać gracza na stacji Flatneck, w Saint Denis i w Valentine. Musimy pozbyć przeciwnikowi całą gotówkę. Jak mamy dobre karty to stawiamy wysokie karty.
 • Hazardzista 5: Grając z nie więcej niż dwoma przeciwnikami, wygraj 3 rundy w domino bez dobierania kostek – Polecam stół w Saint Denis, jest tam domino piątkowe. Musimy natrafić na moment, gdzie przy stole siedzi dójka graczy.
 • Hazardzista 6: Pokonaj krupiera w blackjacka w każdej lokalizacji – Musimy pokonać krupiera w Rhodes i w Van Horn.
 • Hazardzista 7: Pokonaj gracza w grę w pięć palców w każdej lokalizacji – Musimy pokonać gracza w Strawberry, w Valentine i w Van Horn.
 • Hazardzista 8: Wygraj 3 rozdania w blackjacka, dobierając 3 lub więcej kart – Najgorsze wyzwanie ze wszystkich, ponieważ musimy liczyć bardziej na szczęście, niż na nasze umiejętności. Musimy przy pierwszym rozdaniu dwóch kart trafić na niskie nominały, po to, aby dobrać jeszcze 3 karty i przybliżyć się do blackjacka, czyli mieć sumę 21 ze wszystkich kart. A jak wiadomo 21 można trafić z dwóch pierwszych kart. Nie musimy tutaj trafić w 21, możemy grę skończyć na 20, ale musimy wtedy wygrać z krupierem, no i mieć minimum pięć kart na stole. Zajęło mi to około 6 godzin.
 • Hazardzista 9: Wygraj 3 gry w domino z rzędu – Polecam stół na ranczu Emerald (na stacji), jest tam domino dobierane. Musimy trzy razy uzbierać sumę 60 oczek. W pierwszej kolejności wyrzucajmy kostki z wysokimi oczkami. W razie przegranej przeciwnik zbierze mniejszą sumę naszych oczek do swojej puli.
 • Hazardzista 10: Wygraj 3 rozdania w pokera z rzędu – Polecam stół w Valentine. Czekajmy do momentu rozdania głównych trzech kart. Jak mamy w ręku nawet słabe karty stawiajmy va bank. Inni gracze powinni spękać i spasować.

 

Zielarz

 • Zielarz 1: Zbierz 6 sztuk krwawnika – Krwawnik występuje na trawiastych obszarach i polach w Nowym Hanowerze i Lemoyne. FILMIK
 • Zielarz 2: Zerwij i zjedz 4 rodzaje owoców leśnych: FILMIK
  • Jeżyna – Występuje licznie w Elizabeth Zachodnim i na brzegach Dakoty.
  • Malina – Występuje w większości regionów Ameryki.
  • Borówka jajowata – Występuje wzdłuż Kamassy, która przebiega przez Lemoyne i Nowy Hanower.
  • Golteria – Występuje na obszarach leśnych w północnych regionach Ambarino i Nowego Hanoweru.
 • Zielarz 3: Wytwórz 7 przedmiotów, używając szałwii jako składnika – Szałwię najczęściej można spotkać w suchych, zacienionych miejscach pod gęstym listowiem drzew w Lemoyne, a także w zachodniej części Elizabeth Zachodniego i wzdłuż brzegów rzeki Kamassa w Nowym Hanowerze. Z szałwii możemy zrobić Silne serum, ale do tego będzie potrzebny również korzeń łopianu. Występuje w zachodniej części regionu Great Plains, szczególnie wzdłuż torów kolejowych i na brzegach rzeki. Możemy również wytworzyć Silny stymulant dla konia, ale w tym przypadku będzie również potrzebna pałka szerokolistna, którą znajdziemy w pobliżu strumieni i jezior we wszystkich regionach Ameryki. FILMIK
 • Zielarz 4: Nakarm konia 5 grzybami – W grze dostępne są cztery rodzaje grzybów: FILMIK
  • Podgrzybek – Można go znaleźć w wielu regionach, takich jak Tall Trees, Aelizabeth Zachodnie czy Caliban’s Seat w Nowym Hanowerze.
  • Pieprznik – Występuje na terenach trawiastych i leśnych w Lemoyne oraz we wschodniej części Nowego Hanoweru.
  • Czubajka kania – Rośnie na dobrze nawodnionej glebie i terenach leśnych.
  • Żagwica – Występuje na spodzie pni drzew na terenach leśnych w Elizabeth Zachodnim i Ambarino.
 • Zielarz 5: Wytwórz 9 przedmiotów, używając tytoniu indiańskiego jako składnika – Tytoń indiański występuje na terenach leśnych w sawannach w Elizabeth Zachodnim, Ambarino i Lemoyne. Możemy z niego wytworzyć silny olej z węża. FILMIK
 • Zielarz 6: Zbierz 15 rodzajów ziół – Wystarczy trochę pochodzić i pozmieniać regiony. FILMIK
 • Zielarz 7: Wytwórz i użyj 5 specjalnych toników – Broszurę kupimy u pasera. Do wytworzenia pięciu specjalnych toników będzie nam potrzebne: FILMIK
  • 30 porzeczek – można je znaleźć na dobrze nasłonecznionych obszarach z dala od wody w Gaptooth Ridge, a także w Cholla Springs w Nowym Austin.
  • 30 krwawników – występuje na trawiastych obszarach i polach w Nowym Hanowerze i Lemoyne.
  • 30 korzenia łopianu – występuje wzdłuż rzeki Dakota.
 • Zielarz 8: Użyj oleandra pospolitego, by wytworzyć 6 zatrutych broni – Oleandra możemy użyć do wytworzenia zatrutego noża. Roślinę znajdziemy na brzegach rzek w Bayou Nwa, a noże do rzucania kupimy u pasera. FILMIK
 • Zielarz 9: Zbierz po jednej sztuce każdego zioła – Najgorsze co mogło nas spotkać, musimy zebrać każdą roślinkę, która występuje w grze. Jest ich 43. FILMIK
 • Zielarz 10: Przypraw i upiecz 11 rodzajów mięsa – Do przyprawienia będzie nam potrzebne polna mięta, oregano lub tymianek. U rzeźnika znajdziemy trzy rodzaje mięsa: wołowinę, wieprzowinę i sarninę. Resztę będziemy musieli sami upolować. Musimy przygotować: FILMIK
  • przyprawionego egzotycznego ptaka
  • przyprawioną wieprzowinę
  • przyprawionego tłustego ptaka
  • przyprawione mięso zwierzyny grubej
  • przyprawioną dobrą wołowinę
  • przyprawioną smaczną rybę
  • przyprawione mięso zwierzyny drobnej
  • przyprawione delikatne mięso ryby
  • przyprawionego kraba
  • przyprawioną baraninę lub koźlinę
  • przyprawioną sarninę

Filmy pochodzą z kanału GTA Series Videos

 

Jeździec

 • Jeździec 1: Zabij 5 królików z wierzchowca – Prościzna, jakby co to króliki znajdziemy przy drogach.
 • Jeździec 2: Przeskocz wierzchowcem 3 przeszkody w 15 sekund – Również bardzo proste.
 • Jeździec 3: Przejedź z Valentine do Rhodes w czasie poniżej 5 minut – Tutaj polecam konia z maksymalną więzią i nie trzymać się trasy tylko gnać w linii prostej. Ewentualnie zabezpieczmy się w marchewki lub stymulanty.
 • Jeździec 4: Przeciągnij za koniem ofiarę złapaną na lasso przez 3300 stóp (ok. 1006 m) – Przeciągamy taką osobę bardzo wolno, aby ją nie zabić i nie robimy tego przy drogach, aby nie było świadków.
 • Jeździec 5: Stratuj 5 zwierząt podczas jazdy konno – Tutaj wpadło samo, wystarczy ustalić sobie trasę i gnać na koniu. Można spróbować również sprawdzić na plaży. Osobiście zaliczyłem to na drobnej zwierzynie: króliki, wiewiórki i piżmaki.
 • Jeździec 6: Przejedź ze Strawberry do Saint Denis w czasie poniżej 9 minut, nie dotykając wody – Tutaj musimy skorzystać z torów kolejowych, inaczej nie pojedziemy. Dla konia przygotujmy jakieś marchewki i stymulanty.
 • Jeździec 7: Zabij 7 przeciwników, nie zsiadając z wierzchowca – Proste i zrozumiałe. Wystarczy wjechać do miasta i zrobić rozróbę.
 • Jeździec 8: Zabij 9 drapieżników z wierzchowca – Również proste i zrozumiałe. Wilki same nas znajdą, ale mogą być również niedźwiedzie.
 • Jeździec 9: Przejedź z Van Horn do Blackwater w czasie poniżej 17 minut, nie dotykając wody – W tym przypadku polecam najpierw zerknąć na mapę i dobrze zaplanować sobie trasę, ponieważ będziemy musieli skorzystać z dwóch mostów oraz torów kolejowych. Dla konia przygotujmy jakieś marchewki i stymulanty.
 • Jeździec 10: Ujarzmij dzikiego konia każdej rasy – Będziemy musieli znaleźć i ujarzmić 9 dzikich koni. Musimy do takiego podejść ostrożnie lub na swoim koniu złapać na lasso. Następnie wskakujemy na jego grzbiet i nie możemy pozwolić, aby nas zrzucił. Musimy lewą gałkę dosunąć do siebie i bujać na boki przez parę sekund. Mamy do ujarzmienia:
  • dzikiego konia rasy American Paint – Możemy go znaleźć w West Elizabeth, na wschód od miejsca Diablo Ridge.
  • dzikiego kłusaka amerykańskiego – Znajdziemy go w Little Creek River.
  • dzikiego konia rasy Appaloosa – Możemy znaleźć go w Grisslies West, na obszarze Cattail Pond.
  • dzikiego węgierskiego konia półkrwi – Znajdziemy go na południu od Flatneck Station, na plaży.
  • dzikiego konia rasy Kentucky Saddler – Możemy znaleźć  go na równinach The Heartlands.
  • dzikiego konia rasy Morgan – Możemy go znaleźć w West Elizabeth, na wschód od miejsca Diablo Ridge.
  • dzikiego mustanga – Możemy go znaleźć w New Austin, wokół miasta Armadillo.
  • dzikiego konia rasy Nokota – Znajdziemy go w West Elizabeth, na wschód od miejsca Diablo Ridge. Może się znajdować w lesie nad klifem rzeki Dakoty.
  • dzikiego konia rasy Tennessee Walker – Możemy znaleźć  go na równinach The Heartlands.

 

Mistrz łowiectwa

 • Mistrz łowiectwa 1: Oskóruj 3 jelenie – Proste i zrozumiałe.
 • Mistrz łowiectwa 2: Zdobądź 3 skóry królika w idealnym stanie – Musimy znaleźć króliki z trzema gwiazdami i z lekkiego sztucera trafić w głowę. Musimy do każdego podejść po cichu i czekać na idealny moment do strzału.
 • Mistrz łowiectwa 3: Wytrop 10 różnych gatunków zwierząt, używając lornetki – Bardzo proste, najpierw udajemy się w tereny gdzie występuje dużo różnych gatunków zwierząt (całość zrobiłem na północ od Big Valley) lub można zrobić to podczas podróży. Wyciągamy lornetkę i szukamy lądowych zwierząt, na ptakach tego nie zaliczymy. Kiedy przez lornetkę namierzymy jakieś zwierzę wystarczy wystarczy wcisnąć – Zacznij tropić i tyle. Musimy zrobić tak 10 razy na różnych zwierzętach.
 • Mistrz łowiectwa 4: Upoluj 5 zwierząt, zwabiając je zawołaniem, a następnie zabijając czystym strzałem – Musimy zrobić to na małych zwierzętach i celować w głowę, aby zabić jednym strzałem. Podchodzimy do zwierzaka po cichu i musimy go Zawołać i zaraz po tym strzelić. Warto użyć zabójczej precyzji, aby dokładnie przy celować.
 • Mistrz łowiectwa 5: Oskóruj 3 niedźwiedzie czarne lub grizzly – Proste i również zrozumiałe, jedyny problem będzie z znalezieniem, ale niedźwiedź nadal występuje w lokacji, którą podałem w pucharku braz Niedźwiedzi weteran. Jeśli go nie będzie po przybyciu na miejsce to oddalmy się troszkę, rozbijmy obóz i maksymalnie ile będzie można prześpijmy się. Po tym zawsze mi się pojawiał.
 • Mistrz łowiectwa 6: Zabij 5 pum używając łuku oraz oskóruj je – Puma występuje na zachód od Big Valley. Od jeziora Owanjila biegnie droga na północ do rzeki Little Creek. Na tej drodze, przeważnie w nocy spotkamy pumę. Pamiętajcie o łuku oraz o jej oskórowaniu. Po przespaniu dwóch dób, puma znowu się pojawi.
 • Mistrz łowiectwa 7: Użyj przynęt, by zwabić i zabić roślinożercę oraz drapieżnika, jednego po drugim – Tutaj oprócz przynęt, będzie potrzebny również zapach maskujący. Jak znajdziemy odpowiednie zwierzę to najpierw używamy zapachu maskującego i na pewno odległość po cichu do niego podchodzimy. Rozkładamy przynętę i się oddalamy. Zwierzę powinno po chwili się odwrócić do niej i iść w jej kierunku. Jak tylko pochyli głowę to je zabijamy. Kolejność nie gra roli.
 • Mistrz łowiectwa 8: Złów 3 małe ryby bez użycia wędki – Wystarczy przejść się brzegiem rzeki, gdzie dno jest płytkie i strzelać do ryb. Jak natrafimy na dobre miejsce to pójdzie szybko.
 • Mistrz łowiectwa 9: Zabij oposa udającego martwego – Oposa znajdziemy w tym samym miejscu co pumę, czyli na drodze na zachód od Big Valley i najszybciej spotkamy go podczas nocy. Kiedy za pomocą lornetki go namierzy wystarczy, że zaczniemy za nim biec. Po chwili zatrzyma się i przewróci na bok udając martwego. Wystarczy go zabić.
 • Mistrz łowiectwa 10: Wytrop i zabij legendarną panterę Giaguaro – Panterę znajdziemy na zachód od Shady Belle, niedaleko opuszczonego kościoła. Nie występuje na mapie legendarnych zwierząt. Po trzech tropach jakie znajdziemy może na nas znienacka wyskoczyć i za pierwszym razem możemy jej nie zabić. Musimy uważać!

 

Strzelec wyborowy

 • Strzelec wyborowy 1: Zabij 3 ptaki w locie – Proste i zrozumiałe.
 • Strzelec wyborowy 2: Zabij 2 różne gatunki zwierząt w czasie jednego użycia Zabójczej precyzji – Najpierw znajdźmy dwa różne gatunki zwierząt. Może to być nawet podczas podróży, nie raz królik z wiewiórką pojawiły mi się na drodze. Kiedy będziemy mieli namierzone zwierzęta to uruchamiamy Zabójczą precyzje i je zabijamy.
 • Strzelec wyborowy 3: Zabij 5 ptaków w locie z jadącego pociągu – Tutaj przyda się nam również trochę szczęścia. Udajemy się na stacje i kupujemy bilet gdziekolwiek. Po zatrzymaniu pociągu wysiadamy z niego i czekamy jak ponownie ruszy. Wtedy to z naszego konia skaczemy na jego dach i jak wspomniałem wcześniej, jeśli będziemy mieli szczęście to napotkamy na lecące stado i zrobimy to od razu. Jeśli nie i będziemy strzelać do pojedynczych sztuk to zaraz strażnicy nas usłyszą i będą do nas strzelać. Pociąg się zatrzyma i będziemy musieli całą akcję powtarzać. Osobiście trochę mi to zajęło, zaliczyło mi to gdzieś po piątym pociągu.
 • Strzelec wyborowy 4: Zabij przeciwnika oddalonego o co najmniej 80 stóp (ok. 24 m), rzucając tomahawkiem – Przeciwnik musi być agresywny wobec nas, czyli musi być na mapie oznaczony czerwoną kropką. Osobiście udałem się do Shady Belle, gdzie zawsze przebywa jakaś banda. Z dużej odległości między mną, a przeciwnikiem wyciągamy tomahawka i namierzamy go nim. Nasz celownik powinien być na biało, kiedy zmieni się na czerwono będzie to odpowiedni dystans do zaliczenia tego wyzwania. Jak tylko celownik zmieni barwę (na czerwono) uruchamiamy zabójczą precyzję i dodatkowo go oznaczamy. Może to się nie udać za pierwszym razem, więc warto zapisać sobie grę przed posiadłością lub też się oddalić, aby zgubić pościg. Pamiętajcie, że możemy posiadać tylko 4 tomahawki, jak nam się skończą to będziemy musieli kupić je ponownie, więc lepiej warto zapisać sobie grę.
 • Strzelec wyborowy 5: Zabij 6 zwierząt bez przełączania lub przeładowywania broni – Proste zadanie. Musimy wziąć broń z największym magazynkiem. Osobiście zrobiłem to na karabinie Litchfield, który w magazynku ma 16 naboi.
 • Strzelec wyborowy 6: Zabij kogoś oddalonego o co najmniej 660 stóp (ok. 201 m) strzałem z karabinu wyborowego – Tutaj trochę mi zajęło prób, aby określić dobrą odległość. Do tego wyzwania używamy karabinu z lunetą (karabin z zamkiem obrotowym). Polecam udać się na teren The Heartlands. Wspiąć na jakieś wzniesienie i obserwować drogę. Na pewno po jakimś czasie pojawi się jeździć lub dyliżans i oddamy strzał. Jeśli po strzale nam nie zaliczy to wciskamy i możemy podejrzeć na jaką odległość oddaliśmy celny strzał. Próbujemy do skutku.
 • Strzelec wyborowy 7: Oddaj 7 celnych strzałów w głowę z rzędu – Bardzo proste. Polecam udać się ponownie do Shady Belle i za pomocą zabójczej precyzji dokonać siedem celnych strzałów w głowę.
 • Strzelec wyborowy 8: Rozbrój 3 przeciwników bez przeładowywania lub zmiany broni – Przy tym wyzwaniu trochę się namęczyłem. W pierwszej kolejności chciałem to wykonać z bliskiego dystansu, jednak po dwóch udanych rozbrojeniach zawsze trzeci mi nie wychodził. Później odkryłem inny sposób i go polecam, zrobimy to bardzo szybko. Powinniśmy być w Shady Belle, jeśli nie to ponownie się tam udajemy. Dojedźmy do posiadłości na taką odległość, żeby strażnicy, którzy pilną wjazdu na teren nas nie zauważyli. Wyciągamy karabin z lunetą i mierzymy w karabin, który trzyma jeden ze strażników. Jak dobrze trafiliśmy to się oddalamy, aby zgubić agresorów i wracamy ponownie. Możemy celować ponownie do broni tego samego strażnika, ponieważ wszystko się odnowiło. Karabin cały czas trzymamy w ręku! Zmiana broni lub przeładowanie zresetuje progres.
 • Strzelec wyborowy 9: Zestrzel kapelusz z głowy 3 osobom w czasie jednego użycia Zabójczej precyzji – Te wyzwanie wykonałem w Rhodes. W ciągu dnia można spotkać dużo kowboi w kapeluszach, którzy spacerują lub siedzą przy budynkach. Poczekałem na moment, jak trzech znajdzie się blisko siebie i użyłem zabójczej precyzji. Aby im strącić kapelusz musimy oznaczyć sam czubek głowy. Przed akcją użyjmy jakiś tonik na zabójczą precyzję, żebyśmy mieli jak najwięcej czasu na całą akcje.
 • Strzelec wyborowy 10: Zabij 3 ptaki w locie trzema kolejnymi strzałami z karabinu wyborowego – Ostatnie wyzwanie i okazało się bardzo proste. Do tego wyzwania używamy karabinu z lunetą. Możemy to wykonać na stadzie, które spotkamy na niebie lub przejdźmy się brzegiem rzeki i znajdźmy kaczki, które poderwą się do lotu, jak nas tylko zauważą. Za pomocą zabójczej precyzji zabijamy kolejno trzy ptaki, jedną po drugiej.

 

Mistrz przetrwania

 • Mistrz przetrwania 1: Złów 3 bassy niebieskie – Bassy spotkamy prawie w każdym zbiorniku wodnym.
 • Mistrz przetrwania 2: Przekaż 5 zwierząt do obozu lub traperowi – Tutaj zależy jak stoimy z fabułą. Osobiście przekazałem zwierzęta do obozu. Jeśli jesteśmy po epilogu będziemy musieli udać się do trapera.
 • Mistrz przetrwania 3: Zabij 5 zwierząt przy użyciu lekkiego sztucera – Mierząc z lekkiego sztucera musimy celować zawsze w głowę, żeby zabić np. królika. Przy wiewiórkach lub szczurach już niekoniecznie.
 • Mistrz przetrwania 4: Wytwórz strzałę z dynamitem, ognistą strzałę, ulepszoną strzałę, zatrutą strzałę i strzałę na zwierzynę drobną – Broszury kupimy u pasera, tłuszcz zwierzęcy zdobędziemy ze świni lub dzika, lotki z ptaków, a oleander pospolity znajdziemy nad brzegiem Kamassy.
 • Mistrz przetrwania 5: Złów rybę z pokładu łodzi na bagnach oraz stojąc na torach – Musimy udać się do dwóch lokacji, pierwsza to Lagras. Wiosce z przynętami znajdziemy jakąś łódź. A tory polecam przy Saint Denis. Mamy pod nimi duży zbiornik wodny.
 • Mistrz przetrwania 6: Zabij 5 zwierząt, gdy te żerują na zwłokach – Proste, ale może trochę czasochłonne. Zabijamy kilka zwierząt i oddalamy. Wracamy do zwłok i zabijamy każde zwierzę, które przy nim się znajduje.
 • Mistrz przetrwania 7: Zabij 8 małych zwierząt z rzędu, używając strzał na zwierzynę drobną – Musimy uważać przy tym zadaniu, ponieważ musimy zabić 8 zwierząt z rzędu, a wiadomo, że strzały na zwierzynę drobną bez dobrego przy celowania nie zabiją zwierzynę. Osobiście zrobiłem to na wiewiórkach i żeby mieć pewność, że je zabije to celowałem w głowę.
 • Mistrz przetrwania 8: Wytwórz precyzyjny tomahawk, ulepszony tomahawk, niestabilny dynamit i niestabilną butelkę ognistą – Broszury i tomahawki kupimy u pasera, tłuszcz zwierzęcy zdobędziemy ze świni lub dzika, a gin kupimy w sklepie.
 • Mistrz przetrwania 9: Złów rybę ważącą co najmniej 19 funtów (około 8,7 kg) – Taką rybę udało mi się złowić w północno-wschodniej części mapy. W zbiorniku wodnym tuż obok legendarnego łosia. Są tam dość duże szczupaki muskie.
 • Mistrz przetrwania 10: Złów po jednej rybie z każdego gatunku. Musimy złowić:
  • bassa niebieskiego – na ser
  • sumika amerykańskiego – na kukurydze / na sztuczną przynętę bagienną
  • szczupaka czarnego – na kukurydze
  • suma kanałowego – na sztuczną przynętę bagienną
  • jesiotra – na sztuczną przynętę bagienną
  • bassa wielkogębowego
  • niszczukę długonosą – na sztuczną przynętę bagienną
  • szczupaka muskie – na sztuczną przynętę rzeczną
  • szczupaka pospolitego – na sztuczną przynętę rzeczną
  • okonia – na chleb
  • szczupaka amerykańskiego – na chleb
  • bassa czerwonookiego – na ser
  • bassa małogębowego – na sztuczną przynętę jeziorną
  • nerkę – na sztuczną przynętę rzeczną
  • pstrąga tęczowego – na sztuczną przynętę jeziorną

 

Znawca broni

 • Znawca broni 1: Zabij 3 wrogów, używając wyłącznie noża – Możemy tutaj użyć noża do rzucania lub zwykłego. Wystarczy znaleźć agresorów. Można udać się do Shady Belle.
 • Znawca broni 2: Zabij 3 wrogów w 10 sekund, używając wyłącznie noży do rzucania – Zrobimy to za pomocą zabójczej precyzji. A noże do rzucania kupimy u pasera.
 • Znawca broni 3: Zabij 3 drapieżne ptaki, używając wyłącznie tomahawka – Drapieżne ptaki lubią przesiadywać nad rzeką na kamieniach. Znajdziemy je również przesiadujących na klifach nad rzeką Dakota nie daleko ujścia. To tam na nie natrafiłem. Podchodzimy po cichu i używamy zabójczej precyzji.
 • Znawca broni 4: Zabij 10 wrogów, używając wytworzonej amunicji do strzelby – Osobiście wytworzyłem amunicję zapalającą. Bimber, który jest potrzebny do tego kupimy u pasera.
 • Znawca broni 5: Zabij 5 wrogich jeźdźców, używając po jednym nożu do rzucania na każdego z nich – Proste potrzebujemy pięciu noży do rzucania i pięciu jeźdźców na koniach. Każdy dostaje nożem w główkę. Co do lokacji to polecam ranczo Hanging Dog tuż przy rzece Little Creek w West Elizabeth. Naróbmy tam hałasu i oddalmy się, powinni przeciwnicy za nami ruszyć.
 • Znawca broni 6: Zabij 4 wrogów równocześnie jedną laską dynamitu – Z początku miałem z tym problem, ponieważ nie mogłem znaleźć dobrej lokacji. Aż w końcu udało się to zrobić na ranczu Hanging Dog tuż przy rzece Little Creek w West Elizabeth. Znajduje się tam stodoła. Musimy trochę pobiegać ze wszystkimi przeciwnikami i w pewnym momencie dostać się na dach. Przejdziemy na piętro stodoły z którego możemy rzucić laską dynamitu. Jak nam się poszczęści to za pierwszym razem zabijemy wymaganą czwórkę.

 • Znawca broni 7: Zabij 4 wrogów, kolejno rzucając w nich tym samym tomahawkiem – Zrobiłem to starożytnym tomahawkiem, a miejsce do wykonania tego to również ranczo Hanging Dog. Powinniśmy akurat znajdować się na nim. Po rzucie tomahawkiem musimy go podnieść i zabić następnego wroga. Robimy tak, aż w końcu zabijemy czwórkę.
 • Znawca broni 8: Zabij 15 wrogów, używając długolufowej broni krótkiej – W pierwszej kolejności musimy udać się do rusznikarza i wydłużyć lufę przy jednej broni krótkiej. Zrobiłęm to przy rewolwerze Cattlemana. Wymaganą 15 znajdziemy ponownie na ranczu Hanging Dog.
 • Znawca broni 9: Zabij 9 nieświadomych wrogów, zachodząc ich od tyłu i strzelając z łuku – Proste i możemy to zrobić na jednym i tym samym przeciwniku. Udajemy się do posiadłości Shady Belle i podkradamy się od strony rzeki. Tak, żeby przejść niespostrzeżenie obok strażników, którzy pilnują głównego przejścia. Następnie odwracamy się do nich i strzelamy do jednego. Po ogłoszeniu alarmu oddalamy się, aż znikną czerwone kolory z minimapy i ponownie podkradamy się do tego samego strażnika i tak 9 razy.

 • Znawca broni 10: Zabij niedźwiedzia grizzly, używając wyłącznie noży do rzucania i nie otrzymując żadnych obrażeń – Ostatnie wyzwanie i okazało się naprawdę proste. Potrzebujemy do tego zatrutych noży do rzucania i zapachu maskującego. Przy pucharku braz Niedźwiedzi weteran znajdziecie lokalizacje niedźwiedzia. Przed podkradaniem się do niego używamy zapachu maskującego. Jak dojdziemy na odpowiedni dystans rzucamy nożami zatrutymi w głowę. W moim przypadku wystarczyły tylko dwa.

 

 

Różne

Chaty

Podczas badania nowych terenów można znaleźć chaty, które z zewnątrz niczym się nie wyróżniają, ale każda skrywa jakiś sekret. Doszło w nich do morderstwa, spadł na nie meteoryt lub znajdziemy w takiej niedźwiedzia. W grze można znaleźć łącznie 19 takich chat. Do 100% musimy odkryć tylko pięć z nich. Osobiście wpadło mi to samo, więc nie musiałem tym się dalej przejmować. Gdyby ktoś kończył grę i nadal nie miał tych chat to przy Rhodes znajdziemy akurat pięć z nich:

 

Legendarne zwierzęta

W grze jest 16 legendarnych zwierząt, które wyróżniają się wielkością i maścią. Do 100% musimy jedynie zapolować i zabić jedynie pięć zwierząt. Po pewnej misji dostaniemy mapę z lokalizacją wszystkich zwierząt. Po przybyciu na wskazany teren, musimy ją najpierw wytropić. Robimy to za pomocą Sokolego oka, aby odszukać miejsca przy których zwierzę zostawiło ślady. Po nich trafimy dopiero na niego. Wystarczy je zabić, aby zwierzę zostało zaliczone. Kiedy je dodatkowo oskórujemy zdobędziemy materiały (kły, szpony, poroża), dzięki którym u pasera zrobimy z nich specjalne wyposażenie.

 

Gry stolikowe

W grze mamy możliwość pograć w cztery minigierki. Są to: Domino, Poker, Pięć Palców i Blackjack. Szczegóły znajdziecie przy pucharku braz Szczypta rozrywki.

 

Krytykanci, ględy i orędownicy

Osobiście zaliczyłem to bez mojej interwencji. Najszybciej znajdziemy ich w miastach. Po prostu wystarczy przystanąć i posłuchać co tacy ludzie mają do powiedzenia.

 

Kąpiel

Jeśli ciągniemy wątek fabularny to najszybciej kąpiel weźmiemy w Rhodes (tak było u mnie). Taką możliwość mamy w obecnym miejsce saloonie. Koszt wynosi 25 centów.

 

Projekcje

Projekcje możemy zobaczyć w trzech miastach:

 • Imperial Theatre w Blackwater
 • Fontana Theatre w Saint Denis
 • Widowisko Magicznej Latarni w Valentine

Osobiście film zobaczyłem w Valentine

 

Teatr

Teatr znajduje się w Saint Denis. Tutaj nie musimy się przejmować, ponieważ w jednej z misji mamy możliwość pójścia do teatru, przy czym automatycznie to zaliczymy.

 

Receptury

Po rozbiciu obozu w dzikim terenie, mamy możliwość wytworzenia przy ognisku różnych rzeczy. Nim coś wytworzymy musimy posiadać broszury, które w większości kupimy u pasera. Kilka też otrzymamy w trakcie przechodzenia fabuły. Pamiętajcie, aby każdą nową broszurę wybrać z torby i ją przeczytać. Wtedy to będzie widoczna w menu wytwarzania. Aby to zaliczyć musimy wytworzyć:

 • potrawę
 • remedium
 • amunicję
 • przedmiot do polowań
 • przedmiot do pielęgnacji konia
 • broń

 

Napady

Przy tym musimy dokonać cztery napady. Dokładnie chodzi o napad na dyliżans, włamanie do domu, napad na sklep i na pociąg. Dwa pierwsze powinniśmy zaliczyć podczas wykonywania braz Więcej niż druh. Razem z kompanem z gangu włamiemy się do domu, a z innym napadniemy na dyliżans.

Napaść na pociąg musimy dokonać sami. Wystarczy odnaleźć jakiś wskoczyć do niego, odszukać sejf, a następnie go wysadzić i wziąć jego zawartość. Po tym musimy jeszcze uciec stróżom prawa i mamy zaliczone. Co do napadu na sklep, to tutaj jest inaczej. Nie chodzi o sklepy wielobranżowe, które znajdziemy w każdym mieście. Musimy odszukać taką placówkę, która ma podejrzane zaplecze. O takim miejscu powiedziała mi jedna osoba z gangu. Chodzi o aptekę w Valentine. Musimy zmusić sprzedawcę, aby otworzył nam drzwi do zaplecze, gdzie znajdziemy wrogi gang. Po ich zabiciu wystarczy wysadzić sejf i wziąć jego zawartość.

 

srebro Gorączka złota / Gold Rush GS: 50
Zdobądź 70 złotych medali w misjach fabularnych. / Earn 70 Gold Medals in Story missions.

Wszystkich misji fabularnych jest 104, całe szczęście pucharek wymaga ukończenia 70 misji na złoty medal. Dzięki temu będziemy mogli wybrać te najłatwiejsze. Każda misja po ukończeniu jest oznaczana brązowym, srebrnym lub złotym medalem. Zależy to ile dodatkowych celów spełniliśmy podczas jej zaliczania. Niestety cele dostępne są dopiero po przejściu misji. Tak więc na początku nie wiemy na co trzeba uważać. Dopiero przy ich powtarzaniu koncentrujemy się na dodatkowych wyzwaniach lub też wiedząc wcześniej na co musimy się skupić robimy to podczas wykonywania fabuły. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie cele wykonać za jednym powtórzeniem.

Misje powtarzamy wchodząc do Menu, następnie Postęp -> Tryb fabularny -> Rozdział. Z dostępnej listy wybieramy misję, która nas interesuje. Za pomocą  możemy podejrzeć dodatkowe cele każdej misji, a  powtarzamy ją. Niestety powtórzenie jest o wiele trudniejsze, ponieważ mamy tylko podstawowy zestaw broni oraz zero toników do zabójczej precyzji. Dlatego też poniżej przedstawiam wszystkie misje z dodatkowymi celami, aby móc przed każdą już się przygotować. Poziom trudności każdej misji, który znajdziecie poniżej jest podany podczas jej powtarzania. Wykonując misje podczas fabuły poziom jej może być niższy ponieważ posiadamy tam większe statystyki postaci oraz konia, a także pełen ekwipunek. Misje na powtórkach mają wszystko ukrócone, przez co jest o wiele trudniej zaliczyć wszystkie wyzwania.

 

Rozdział 1

Misja: Bandyci z Zachodu

Poziom trudności: ŁATWY

W tej misji najważniejsza będzie strzelanina, która odbędzie się przed chatą. Podczas jej trwania, nie możemy zostać trafieni. Tak więc wychylamy się, celujemy w głowę i zaraz ponownie chowamy się za osłoną. Na wszystkie celne strzały tylko raz możemy chybić. Po strzelaninie wystarczy dobrze splądrować chatę. W środku znajduje się drabina, która prowadzi na poddasze, tam również znajdziemy przydatne przedmioty. W chacie znajdziemy również kartę kolekcjonerską.

 

Misja: Początek i ucieczka przed wspomnieniem

Poziom trudności: ŁATWY

Najgorsze w tej misji jest strasznie długa podróż, którą trzeba odbyć, aby trafić w końcu do zranionego Johna. Po jego zabraniu udajemy się do koni, gdzie zaatakuje nas wataha wilków. Tutaj jest najważniejszy moment powodzenia misji. Do obrony przed wilkami mamy tylko dwustrzałowego Obrzyna. W pierwszej kolejności celujemy wilki, które są najbliżej nas, a następnie szybko przeładowujemy broń i zabijamy ostatniego. Podczas podróży nie powinno być problemów z trafianiem. Możemy jedynie tylko raz chybić.

 

Misja: Starzy przyjaciele

Poziom trudności: ŚREDNI

Zadania do spełnienia nie są trudne, jedynie jest ich bardzo dużo i większa szansa, że coś może pójść nie tak. A więc tak, zawsze celujemy w głowę. Będą dwie fale wrogów, gdzie spokojnie powinniśmy nabić 15 headshotów. Kiedy ograbimy kilka ciał znajdziemy w nich przedmiot z efektem Zabójczej precyzji. Na drugiej fali, będziemy musieli tego użyć i przypilnować, aby na pewno trafić w trzech przeciwników. Co do czasu to na początku, kiedy zobaczymy dym i Dutch zacznie przemowę, możemy zsiąść z konia i udać się od razu do miejsca obserwacji. Zaoszczędzimy tym sposobem kilka sekund.

 

Misja: Co następuje po początku

Poziom trudności: ŁATWY

Prosta misja. Musimy poruszać się cicho oraz ostrożnie, aby nie wystraszyć żadnego jelenia. Celujemy w szyję lub w głowę, aby zabić każdego jelenia jedną strzałą.

 

Misja: Kim do diabła jest Leviticus Cornwall?

Poziom trudności: TRUDNY

W tej misji najgorsze jest to, że nie możemy oberwać żadną kulką. W pociągu chowamy się za fotele i strzelamy w głowę, kiedy przeciwnik się wychyli. Po zatrzymaniu pociągu używamy kamieni do osłony. Tutaj musimy być również szybcy, aby zabić strażników w wymaganych czasie. Biegamy od kamienia do kamienia i celujemy w głowę.

 

Misja: W drodze na wschód

Poziom trudności: ŁATWY

I ostatnia bardzo prosta misja w tym rozdziale. Jak nam odpadnie koło musimy szybko je z powrotem zamontować i ruszyć dalej. Przed obozem zabrać Javiera i tyle.

 

Rozdział 2

Misja: Cywilizowane społeczeństwo w stylu Valentine

Poziom trudności: ŁATWY

Bardzo prosta misja, mamy w niej dwa cele, które są bardzo proste. W drodze do Valentine minie nas dyliżans, z którego uciekną konie zatrzymujemy się i pomagamy woźnicy. Następnie po zakupach z Wujkiem musimy odszukać Karen. Znajduje się w hotelu na samej górze w ostatnim pokoju.

 

Misja: Koniec i ucieczka przed urażonym ego

Poziom trudności: ŁATWY

Tutaj największym problemem będzie czas, ale jak znamy dobrze misję nie powinien nam sprawić trudności. Po dojechaniu do stajni szybko sprzedajemy konia i kupujemy nowego, bez bawienia się w nadawaniu mu imienia. Kiedy z Hosea zauważy króliki miejmy już przygotowany rewolwer, aby od razu zestrzelić królika zaraz przy miejscu, gdzie rozwiniemy obóz. Przy jeziorze znajdziemy pierwszy trop niedźwiedzia, używamy  + , aby go wytropić. Po ataku niedźwiedzia zostajemy na miejscu. Powrót z Hosea do obozu to strata czasu.

 

Misja: Prawdziwy olej z węża

Poziom trudności: ŁATWY

W tej misji mamy dwa cele czasowe. Ze związaniem poszukiwanego nie powinniśmy mieć problemów, jedynie z dostarczeniem jego na posterunek w wymaganym czasie mogą natrafić się trudności. Dlatego też polecam wykonać misję z dobrze rozwiniętą więzią u naszego konia. Choć w moim przypadku udało się to wykonać na powtórzeniu misji.

 

Misja: Amerykanie odpoczywają

Poziom trudności: ŁATWY

Chyba pierwsza misja, w której za pierwszym razem zdobyłem złoty medal. Nie powinniśmy mieć tutaj żadnych problemów.

 

Misja: Kto nie jest bez grzechu

Poziom trudności: ŁATWY

Z wygraniem dwóch rozdań nie będzie problemów. Nawet chyba gra za każdym razem serwuje nam dobrze karty. Jedynie po wsadzeniu Wielebnego na konia pędźmy do obozu ile wlezie. Polecam w miarę możliwości jechać w linii prostej, a nie trzymać się wyznaczonej trasy.

 

Misja: Wizyta towarzyska

Poziom trudności: ŁATWY

Misja nie jest trudna, jedynie zaliczenie 12 celnych strzałów w głowę może sprawić jakikolwiek problem. W pierwszej kolejności zabijamy po cichu korzystając z łuku i celując w głowę. Pierwszego, który się załatwia, następnego razem z kompanem i trzeciego, który siedzi przy powalonym drzewie. Następnie po cichu kierujemy się w lewo i zabijamy tego, który siedzi przy pniu, to już mamy czterech. Następnie zabijmy tego, który stoi przed domem i jednego z patrolujących lewą stronę. Jego kompan na pewno to zauważy, zaalarmuje resztę i rozpocznie się strzelanina. Teraz jedynie dobrze się ukrywając musimy za każdym razem trafić przeciwnika w głowę.

 

Misja: Chwila spokoju

Poziom trudności: ŁATWY

Bardzo prosta misja. Podczas scenki przy barze zaczepi nas jeden z gości saloonu. Po kilku kieliszkach, kiedy rozpoczniemy szukanie Lenny’ego musimy podejść do tego samego jegomościa i z nim porozmawiać. Siedzi przy okrągłym stoliku na środku sali. Lenny’ego znajdziemy w jednym z pokoi na górze, gdzie będzie baraszkował. Będzie to pokój na przeciwko drzwi, które prowadzą na zewnątrz. Nie zabijamy gościa, którego będziemy podtapiać, ponieważ stracimy punkty honoru. Podczas ucieczki po pierwszej prostej odbijamy ostro w prawo, kiedy pojawi się przed nami jeden z stróżów prawa i dalej prosto, aż do przerywnika filmowego.

 

Misja: Kręgosłup Ameryki

Poziom trudności: ŁATWY

Tutaj nie powinniśmy natknąć się na żadne problemy, choć mogą z dwa razy nie chciało mi zaliczyć całkowicie splądrowanie mimo, że to zrobiłem. W domu na kuckach plądrujemy każdą szafkę i zbieramy każdy przedmiot, który znajdziemy. Jeśli go nie możemy podnieść to musimy zrobić miejsce w torbie. Nie zapominamy o kominku, w którym znajduje się skrytką z pieniędzmi oraz o parapecie, gdzie znajdziemy kartę kolekcjonerską. Po wyjściu z domu wystarczy wsiąść do dyliżansu i w linii prostej przez pola dojechać do stodoły, w której schowamy powóz.

 

Misja: Błogosławieni cisi?

Poziom trudności: ŚREDNI

Zadania udało mi się zaliczyć na powtórce misji, ale łatwo nie było. Zaraz po pojawieniu się w pierwszych przeciwników od razu celujemy w głowę. Musimy nazbierać 15 celnych strzałów. Możemy ze trzy razy chybić, ale najlepiej tego unikać. Jeśli powtarzamy misję za trzecim lub czwartym razem, warto zapamiętać gdzie pojawiają się następni przeciwnicy, aby być już na nich przygotowanym. Kiedy rozpoczniemy konną ucieczkę wystarczy zabić czterech stróżów prawa, którzy pojawią się jeszcze. Wystarczy zwolnić trochę przy nich i spróbować ich załatwić również strzałem w głowę.

 

Misja: Lichwiarstwo i inne grzechy – część III

Poziom trudności: ŁATWY

Bardzo prosta misja. Pomijamy wszelkie scenki, dojeżdżamy do celu i od razu wchodzimy do zagrody w której znajduje się dłużnik. Obijamy go i wracamy z powrotem.

 

Misja: Kto kiedyś kochał prawdziwie – część III

Poziom trudności: ŚREDNI

Zadania trudno wykonać na powtórce misji, ponieważ musimy mieć konia z wysoką więzią. W pierwszej kolejności po dojechaniu do celu rozmawiamy pokojowo z sektą. Mamy zawsze dwie opcje dialogowe do wyboru i wybieramy tą bardziej przyjazną. Po tym Jamie zacznie uciekać i jest to największa trudność z całej misji. Nasz koń na powtórce misji jest bardzo słaby i szybko nam się zmęczy, lecz jeśli rozłożymy jego siły uda nam się go dogonić. Niech Jamie ucieka, a my złapmy równy galop i miejmy chłopaka tylko na oku. Jak go dogonimy, musimy go obezwładnić strzelając w jego broń. Teraz następna część z koniem. Musimy w ciągu 2 minut dotrzeć do stacji Valentine. Tutaj polecam trzymać się wzdłuż torów i kierować się w linii prostej do celu. Udało mi się to wszystko wykonać na powtórce, ale jeśli ktoś nie chce się męczyć to lepiej zapisać sobie stan gry przed rozpoczęciem misji i próbować to zrobić aktualnym koniem.

 

Misja: Pierwsi będą ostatnimi

Poziom trudności: ŁATWY

Misja jest prosta, ale musimy być ostrożni. Pierwszych łowców zabijamy po cichu, przy następnych już celujemy w głowę. Poruszamy się od osłony do osłony, celujemy i zabijamy. Po wszystkim uwalniamy Seana strzelając w sznur, na którym wisi.

 

Misja: Dolewając ropy do ognia – część II

Poziom trudności: ŁATWY

Nie powinniśmy mieć tutaj żadnych problemów. Jak najszybciej przechodzimy przez płot na strzeżony teren, wsiadamy do wozu i w linii prostej ruszamy do punktu dostawy. Jeśli zrobimy to szybko nie powinni nas gonić.

 

Misja: Rybak ludzi

Poziom trudności: ŁATWY

Bardzo prosta misja. Rybę bez problemu powinniśmy złapać zaraz po zarzuceniu spławika. Jak tylko poczujemy szarpnięcie za haczyk, lekko szarpiemy wędką i przyciągamy spławik razem z rybą do siebie. Co do wyznaczonego czasu nie musimy się martwić, jeśli pominiemy wszystkie scenki filmowe.

 

Misja: Dolewając ropy do ognia – część IV

Poziom trudności: TRUDNY

Misja na powtórce może sprawić trochę problemów, a wszystko przez zabójczą precyzję. Musimy dokonać 10 zabójstw używając tej umiejętności. Niestety na powtórce mamy mocno ją ograniczoną. Czterech przeciwników, którzy staną przed Seanem musimy zabić błyskawicznie, aby użyć, jak najmniej zapasu zabójczej precyzji. Prawdopodobnie zbraknie jej nam i aby ją nabić musimy sami przy celować i zabić najbardziej oddalonego przeciwnika. Dzięki temu umiejętność odrobinę się naładuje i będziemy mogli użyć na dodatkowe dwa strzały. Polecam najpierw samemu nacelować w głowę, a następnie włączyć umiejętność i po strzale ją wyłączyć. W tej misji musimy ją używać jak najkrócej, aby starczyła nam jak najdłużej. Jeśli kto ma możliwość niech zrobi save przed wykonaniem misji i po niepowodzeniu wczytuje ją ponownie. Na pewno będziemy mieli więcej umiejętności do wykorzystania, niż na powtórce. W razie czego na powtórce jest to wykonalne, ale na pewno wymagana trochę powtórzeń. Reszta zadań jest bardzo prosta. Co do ucieczki to zaraz po zabiciu ostatniego stróża prawa wsiadamy na konia i gnamy przed siebie ile wlezie.

 

Misja: Scena z amerykańskiej idylii

Poziom trudności: ŚREDNI

Największy problem występuje na samym początku misji. Musimy strzelić w głowę czterem jeźdźcom, którzy jadą obok wozu. Tutaj tylko zależy od naszego celowania, ponieważ w tej misji po włączeniu zabójczej precyzji automatycznie oznaczają nam się cele. Musimy uważać, aby dokładnie przy celować w głowę. W moim przypadku potrzebowałem kilkunastu prób, aby tego dokonać. Woźnicy nie zabijamy od razu, dopiero jak dojedzie prawie do celu. Najlepiej będzie, jak zrobimy to na końcu lasu, który znajduje się przed rzeką, gdzie czeka na nas zasadzka. Jak woźnice zabijemy na samym początku to nie ma szans, aby wyrobić się w wyznaczonym czasie. W miejscu zasadzki musimy dokonać jeszcze sześciu zabić zabójczą precyzją. Jeśli zasoby umiejętności się wyczerpią, celujemy do najdalej oddalonych celów. Dzięki temu naładujemy ją i będziemy mogli oddać dodatkowy strzał. Cele misji udało mi się wykonać na powtórce.

 

Misja: Owce od kozłów

Poziom trudności: ŚREDNI

Misja jest strasznie długa, a najważniejsze i najtrudniejsze cele są pod samym jej końcu. Po zakupie karabinu udajemy się w teren, aby poczekać na stado owiec i osoby, które je pilnują. Strzelamy obok ich, aby uciekli i sami zaganiamy owce do zagrody w Valentine. Z tym nie będzie problemu. Następnie udajemy się do baru i po krótkiej scenie rozpocznie się akcja. Jak tylko załączy się zabójcza precyzja, zabijmy tego, który trzyma Johna oraz Straussa i wyłączmy ją. Nim nacelujemy na pozostałych to całkowicie ją wykorzystamy. Lepiej najpierw samemu wycelować w głowę, włączyć zabójczą precyzję strzelić i wyłączyć ją. Dzięki temu starczy nam na dłużej i więcej strzelimy headshotów. Pamiętajcie, jak tylko wyjdziemy z baru, to z lewej strony również nadjadą przeciwnicy. W pierwszej kolejności ich zabijmy, ponieważ będziemy dostawać kulki w plecy. Po nich kierujmy się w stronę głównej ulicy. Polecam chować się za budynkami, niż iść za wozem. Jakoś lepiej mi było wybijać wrogów. Kiedy zabiorą rannego Hosea, mamy możliwość nabicia jeszcze kilka strzałów w głowę, jak wszystkich zabijemy to uciekamy z miasta.

 

Misja: Dziwna uprzejmość

Poziom trudności: ŁATWY

W tej misji nie powinno być problemów. Kiedy znajdziemy spętanego obcokrajowca, rozpocznie się strzelanina. Na wprost nas wybiegnie trzech przeciwników. Polecam dobiec do nich i na każdego użyć z osobna zabójczej precyzji, aby lepiej trafić w głowę. Po zabiciu ich z lewej strony wybiegnie jeszcze czwórka. Jak zabijemy przedostatniego to ostatni zacznie uciekać. Łącznie będzie siedmiu przeciwników, tak więc celnie i uważnie trafiamy w głowę każdego z nich, aby bez problemu zaliczyło nam pięć celnych strzałów w głowę. Po nich uwalniamy osadnika i wracamy z nim do rodzinny. Jeśli będziemy gnać na koniu ile wlezie to zdążymy bez problemów.

 

Rozdział 3

Misja: Nowe Południe

Poziom trudności: TRUDNY

Najgorsze w tej misji jest oczywiście nie dać się trafić podczas walki na pięści, ale po kolei. Pierwsze musimy dosiać się do pociągu, po krótkiej scence gonimy dwóch przeciwników. Pierwszego dorwiemy na dachu wagonu. Jak tylko wedrzemy się na niego wbiegamy przeciwnika i wciskamy , aby go powalić. Kiedy leży obijamy go i jednego powinniśmy mieć z głowy. Można go również schwytać wciskając , a następnie zepchnąć go z dachu. Nawet jak nas trafi to powinno nam zaliczyć, ponieważ to nie chodzi o niego tylko następnego przeciwnika. Jego dorwiemy w wagonie. Spróbujmy go również schwytać. I teraz tak, jeśli jest to chwyt to wciskamy i zrzucamy go na ziemie. Kiedy leży obijamy go kilka razy i jest już po walce. U mnie wyglądało tak, że kiedy go chwyciłem, nie był to chwyt tylko walka (obydwoje trzymaliśmy się za ręce), wtedy jak najszybciej spamujemy , powinniśmy uwolnić się od niego i uderzyć go. Następnie znów go schwytałem i powaliłem na podłogę. Tam go obiłem jeszcze i walka się zakończyła bez żadnych obrażeń. Zauważyłem, że jeśli spóźnimy się z uderzeniem, to wejdzie jego kontra, dlatego kiedy leży na podłodze uderzajmy go w równym tempie. Jeśli nas trafi, to jest ratunek. Wciskamy i anulujemy ją. Kiedy pojawi się czarny ekran to wybieramy powrót do punktu kontrolnego i jesteśmy przed samą walką. Tak więc nie musimy ponownie powtarzać początkowej części misji. Na pewno nam to zaliczy, ponieważ sam tak zrobiłem. Jeśli będziemy wracać do punktu kontrolnego to upewnijmy się, że przeciwnik, którego pokonaliśmy na dachu nas nie trafił. W celach misji nie jest wymieniony, ale lepiej byłoby, aby nas nie trafił. Kiedy mamy powalonego ostatniego uciekiniera, zabieramy go na konia i zawozimy go do aresztu, tutaj nic nie przyśpieszymy, ponieważ strażnik będzie z nami rozmawiał. Najważniejsze, aby najmniej czasu stracić podczas gonitwy za pociągiem oraz podczas bójek z uciekinierami. Na koniec wystarczy złowić jedną rybkę i misje mamy zaliczoną na złoto.

 

Misja: Dalsze pytania o prawa kobiet

Poziom trudności: ŁATWY

Tutaj nie będzie żadnych problemów. Na powtórce zaliczyłem wszystkie cele za pierwszym razem. Kiedy podjadą do nas przeciwnicy, załatwiamy ich strzałem w głowę. Jak się zatrzymamy wystarczy stanąć  na środku drogi i wybijać po kolei każdego używając na każdym zabójczej precyzji. Powinniśmy bez problemu uporać się ze wszystkimi w ciągu minuty. A strzałów w głowę będziemy mieli więcej, niż wymagane pięć celnych strzałów.

 

Misja: Destylacja po amerykańsku

Poziom trudności: ŚREDNI

Misja może się wydawać trudna, ale tak naprawdę nie jest. Początek jest prosty, dojeżdżamy do bagien i Dutch pyta się nas, którą stronę wybieramy. Zawsze brałem lewą. Po tym musimy obezwładnić dwóch przeciwników, jednego przy wozie, a drugiego przy destylatorze. Dostajemy dynamit i musimy wysadzić cały destylator. Teraz rozpocznie się najważniejsza akcja. Zaraz po podłożeniu dynamitu biegniemy, jak najszybciej do pierwszej osłony (skrzynia). Zaraz po wybuchu zbiegają się przeciwnicy, a my musimy zdążyć, aby nie dostać kulką. Za osłony wybieramy wroga, celujemy mniej więcej w głowę, uruchamiamy zabójczą precyzję i strzelamy w głowę. Po tym od razu się chowamy. Ilość zabójczej precyzji spokojnie nam starczy. A niekiedy nawet nie była potrzebna. Po strzelaninie rozpocznie się drugie wyzwanie, wyścig konny. Mimo, że koń jest na minimalnej więzi z nami, bez problemu wygramy z Dutchem. Wystarczy nie trzymać się drogi, a korzystać ze skrótów. W ekwipunku posiadamy kilka ziół dla konia, można go nimi nakarmić, kiedy będzie już na skraju wytrzymania. Zawsze na powtarzając misje udawało mi się wygrać.

 

Misja: Błąd w dobrej wierze

Poziom trudności: TRUDNY

Uwaga, ale powtarzając misję, aby zaliczyć wszystkie wyzwania jest bardzo trudno, wszystko przez małą ilość zabójczej precyzji, jak i same cele: 20 celnych strzałów w głowę oraz 80% celności. Udało mi się dopiero, gdzieś po 10 powtórzeniu. A więc tak, jak nas zaczną gonić, pozwólmy im, aby nas trochę dogonili i wybijmy wszystkich rewolwerami, używając na nich oczywiście zabójczej precyzji, aby już strzały w głowę nam zaliczało. Przed dojechaniem do stodoły wybierzmy dwie bronie: karabin Litchfield i karabin Carcano. Dzięki temu zapiszą się nam, kiedy rozpocznie się akcja w stodole. Tego co przyjdzie ją zbadać, zabijmy strzałem w głowę, a następnie przeszukajmy. Wyciągamy Carcano i mamy jedynie 10 strzałów. Karabin posiada lunetę, więc można łatwo strzelać w głowę, kiedy przeciwnik jest na chwilę bez ruchu. Celnymi strzałami ładujemy zabójczą precyzje, którą możemy wykorzystać przesiadając się na karabin Litchielda. Kiedy stodoła zacznie płonąc, wybiegamy i możemy się odwrócić i trafić jeszcze kilku strzałem w głowę. Dalej biegniemy za Wujkiem i ukrywamy się za głazami. Jak tylko podejdzie dwójka przeciwników zabijamy ich po cichu. Wujkowi to się nie uda i będziemy musieli mu pomóc (jedno z wyzwań misji). Przeszukajmy tych dwóch, często trafiałem na tytoń i biegnijmy do ostatniej strzelaniny. Po której misja się zakończy. Nie możemy również powtarzać misji od punktu kontrolnego, ponieważ uwzględni to jako wykorzystanie przedmiotu uzupełniającego zdrowie.

 

Misja: Prawdziwa miłość – część II

Poziom trudności: ŁATWY

Prosta misja i mimo, że jest na czas, to nasz koń z małą więzią da radę. Oczywiście przy tej misji pomijamy wszystkie filmiki. Po jej rozpoczęciu otwieramy szybko mapę i zaznaczamy znacznik przy literce „E” w nazwie Braithwaite Manor to posiadłość do której zmierzamy. Pierwsze dotrzyjmy do tego znacznika, a następnie kierujmy się do żółtego znacznika misji. Chodzi o to, aby dostać do Penelope od strony południa, nie ma tam prawie żadnych strzegących posiadłości przeciwników. Szybko wbiegnijmy do altanki, w której się znajduje i pomijamy filmik. Teraz tylko szybko na konia i uciekajmy na południe, aby oddalić się od zaznaczonego terenu.

 

Misja: Prawdziwa miłość – część III

Poziom trudności: ŁATWY

Misja prostsza jeszcze od poprzedniej, wystarczy pomijać wszystkie filmiki i wykonywać cele misji: podążanie za Beau i kierowanie wozem.

 

Misja: I będąc w drodze, prawił o wybaczeniu

Poziom trudności: ŁATWY

Bardzo łatwa i przyjemna misja. Jedynie muszę wspomnieć, że kiedy dotrzemy do posiadłości Shady Belle i Lenny zapyta się o plan działania to wybieramy opcję z zestrzeleniem dynamitu. Wysłanie go do nich po prostu wydłuży czas, na co nie możemy pozwolić w tej misji. Wystrzelanie wszystkich za pomocą karabinu z lunetą będzie bardzo szybkie, nie musimy celować w głowę, wystarczy w tors i również padają od jednej kulki. Jak już nikogo nie będzie szybko biegniemy do wozu, który znajduje się po prawej stronie budynku, badamy jego zawartość i łapiemy za lejce. Wystarczy teraz trzymać się trasy i kierować się do obozu.

 

Misja: Reklama, nowa amerykańska sztuka – część II

Poziom trudności: ŁATWY

Tutaj również nie powinniśmy mieć problemów, w moim przypadku wszystkie cele zaliczyłem po pierwszym powtórzeniu. Jedynie musimy uważać na naszą celność, ponieważ w tej misji musimy spełnić jej 90%. Po rozpoczęciu strzelaniny w barze można wszystkich wybić bez użycia zabójczej precyzji, a jeśli musimy jej użyć to tylko na bardzo krótko. Lepiej wykorzystać ją na wrogów, którzy będą nas ścigać. Zabicie pięciu strzałami w głowę, również będzie łatwe, można zrobić to już w saloonie. Pamiętajcie również, że nie możemy powtarzać misji od punktu kontrolnego, ponieważ uwzględni to jako wykorzystanie przedmiotu uzupełniającego zdrowie.

 

Misja: Sodoma? Powrót do Gomory

Poziom trudności: ŁATWY

Kolejna misja, w której złoto dostałem po pierwszym powtórzeniu. Po dostaniu się do skarbca wybieramy opcję włamania się do sejfów. Wysadzenie (choć nie sprawdzałem) podejrzewam, że sprowadzi już na samym początku kłopoty na nas, więc nie warto ryzykować. A włamanie polega na kręceniu powoli w jedną stronę, a później w drugą. W kilku przypadkach trzeba kręcić trzy razy. Po ograbieniu pięciu sejfów wychodzimy z banku i kierujemy się w stronę koni. Po scence rozpocznie się pościg i wystarczy teraz zabić pięciu stróżów prawa strzałem w głowę. Zabójczej precyzji powinno starczyć na wszystkich przeciwników, którzy będą nas ścigać. Po kolejnej scence wystarczy dojechać do rancza i misja zakończy się. Z tym nie będzie problemu.

 

Misja: Magicy dla sportu

Poziom trudności: ŁATWY

Misja ma bardzo proste wyzwania, aby zaliczyć ją na złoto. Po dojechaniu do przyczepy musimy zbadać w środku trzy wskazówki, są to: jedzenie, łóżko i krew. Następnie wychodzimy z przyczepy i używamy Sokolego Oka, aby podświetlić sobie trop. Trzymamy się go blisko (wymaga to jedno z wyzwań). Trop doprowadzi nas do łowców głów, których obijamy i wyciągamy od nich informacje. Doprowadzą one nas do poszukiwanego. Warto przygotować sobie karabin Litchfield. Na miejscu rozpocznie się scenka, po której trzech kolejnych łowców wbiegnie w pola kukurydzy. Teraz jest najważniejszy moment. Musimy dwóch, którzy rozbiegli się na prawo i lewo zabić w ciągu minuty. Kierujemy się najpierw w prawo i patrzymy między rzędami. Jeśli nam mignie to od razu uruchamiamy zabójczą precyzje i za pomocą oznaczamy go. Trzy lub cztery razy powinno starczyć i strzelamy do niego. Jak tylko widzimy trupa na mini mapce, od razu kierujemy się na lewe pole i powtarzamy cały etap. Ważne, żeby na tego przeciwnika również starczyło nam zabójczej precyzji. Jeśli nie było tutaj problemów to mamy już misję na złoto. Dalej wystarczy trzymać się celów misji i nie dać się zabić, aby nie przywracać punktu kontrolnego, ponieważ zaliczy to nam jako przywrócenie zdrowia. A nie możemy na to pozwolić.

 

Misja: Przyjaciele z marginesu

Poziom trudności: ŁATWY

Misja jest prosta, tylko musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Bez tego nie spełnimy wymaganych 8 minut i 10 sekund. Na początku polecam kierować się do miasta w linii prostej (między drzewami). Dzięki temu zaoszczędzimy kilka sekund. A teraz najważniejsze. Po dotarciu do dyliżansu, puszczamy Trelawny’ego przodem i jak tylko pojawi się w prawym dolnym rogu ekranu opcja, która umożliwi przejście w tryb filmowy to ją uruchamiamy. Teraz widzimy poczynania naszego partnera. Nie wyłączamy tego trybu. Sam się wyłączy, kiedy kobieta wyjdzie z dyliżansu, a Artur automatycznie pojawi się niedaleko powozu. Jak tylko odejdzie strażnik, który obserwuje tył wozu podchodzimy po cichu do skrzyni i bierzemy z niej kasę. Teraz oddalamy się na tyle, aby ponownie pojawiła się opcja trybu filmowego i ją uruchamiamy. Dzięki temu Trelawny szybko zakończy rozmowę z kobietą i misja dobiegnie końca. Oczywiście pamiętamy o pomijaniu wszystkich scenek w misji.

 

Misja: Konina na obiad

Poziom trudności: ŁATWY

Następna misji, w której wszystkie wyzwania prawdopodobnie zaliczymy za pierwszym powtórzeniem. Po dotarciu do stajni zabijamy po cichu stajennego i podchodzimy do białego rumaka, którego uspokajamy, a następnie wyprowadzamy ze stajni. Rozpocznie się teraz strzelanina, w której bez problemu zaliczymy pięć celnych strzałów w głowę. Mamy na to całą zabójczą precyzję. Jak tylko oddalimy się od posiadłości przestaną nas gonić, jeden z rumaków zerwie się i zacznie uciekać. Warto mieć już przygotowane lasso i trzymać się blisko koni. Na złapanie jego mamy 10 sekund, ale jak będziemy uważać to złapiemy go zaraz jak tylko się zerwie. Wystarczy teraz odprowadzić konie i misja zakończy się.

 

Misja: Uroki tytoniu

Poziom trudności: ŁATWY

Misja jest łatwa, ale jedno wyzwanie może sprawić problemy. Znajduje się na samym końcu misji i jeśli nam się nie powiedzie musimy ponownie całą misje powtórzyć. Ale po kolei. Pierwsze docieramy do posiadłości. Artur schowa się w wozie i dalej pokieruje Sean. W trakcie dołączy do nas ktoś z Greyów i razem wjedziemy do wozowni. Następnie wychodzimy z ukrycia i zabijamy po cichu osobę, z którą rozmawia Sean. Po scence musimy rozlać ropę na polach tytoniu. Polecam zostawić Seana i od razu wbiec w pole, mimo, że nie zostało jeszcze podświetlone. Pokierujmy się nie do tego, które znajduje się przed nami tylko do tego obok. Z tamtej strony akurat nadjedzie powóz, ale nie powinien nas zauważyć, jak będziemy przebiegać kilka metrów od niego. Na polu rozlewamy ropę od jednego pola do następnego. Powinniśmy skończyć akurat na tym, przed którym zostawiliśmy Seana. Następnie podpalamy budynek i rozpocznie się strzelanina. Tutaj polecam oszczędzać zabójczą precyzje lub nawet jej nie używać, przyda się na koniec misji. Z Seanem kierujemy się do wozu, od którego uwalniamy konie, aby móc uciec z posiadłości. I teraz najważniejsze. Uciekając wybiegnie do nas jeszcze pięciu przeciwników, których musimy zabić, aby zaliczyć misję na złoto. Najważniejsze jest to, aby Seana mieć za sobą. Potrafi celnie strzelać, a jak trafi kogoś to już jest po złocie. Musimy również znać trasę ucieczki i w których miejscach wybiegają. Będą dwie grupki, w pierwszej znajdzie się trzech przeciwników, a dalej między budynkami wyskoczy jeszcze dwóch. Na tą piątkę polecam wykorzystać całą zabójczą precyzję, aby mieć pewność, że ich zabijemy. Pamiętajcie również, że nie możemy powtarzać misji od punktu kontrolnego, ponieważ uwzględni to jako wykorzystanie przedmiotu uzupełniającego zdrowie.

 

Misja: Błogosławieni pokój czyniący

Poziom trudności: ŁATWY

Złoto w tej misji zaliczyłem dopiero za drugim powtórzeniem. Po ocknięciu się i wisząc głową w dół musimy jak najszybciej uwolnić się, a następnie przypalić sobie ranę. Całość musi zająć mniej, niż 1 minutę. Jedynie tego nie zaliczyłem za pierwszym razem. Za drugim wiedziałem już jakie przyciski spamować i byłem przygotowany. Po operacji wejdzie do nas jeden z przeciwników i zabijamy go po cichu. Na zewnątrz czeka na nas jeszcze czterech i każdego tak samo likwidujemy po cichu. Pierwszego zabijamy tego, który stoi przy drzewie, na wprost nas jak wyjdziemy z budynku. Po zabiciu odwracamy się i zabijamy tego z prawej strony budynku, trzeci będzie ten, który kucał po lewej stronie budynku. Czwarty stoi plecami do ściany i najlepiej obejść go z drugiej strony i wskoczyć na niego. Zabieramy naszą broń i wskakujemy na konia. Teraz jedynie nie możemy pozwolić, aby podczas ucieczki nas odkryli. Jak najszybciej skierujmy się w stronę wody i jedźmy wzdłuż brzegu.

 

Misja: Krótki spacer w ładnym miasteczku

Poziom trudności: ŚREDNI

Misja posiada bardzo dużo celów, ale nie powinniśmy mieć tutaj większych problemów, choć z jednym miałem problem. Akcja rozpocznie się od razu od strzelaniny. Jak tylko wyciągniemy rewolwer to na nim zostajemy i nabijamy strzały w głowę. O dziwo jest bardzo łatwo, dodatkowo nie ma wymagania co do naszej celności więc nie musimy się martwić jak za pierwszym razem chybimy. Jak tylko zostanie oznaczony sklep rusznikarza to się do niego włamujemy i staramy się nabić kolejne headshoty nim to zrobi Micah. Z budynku nabijamy ostatnie zabicia, jak już wszystko ucichnie kierujemy się w stronę szeryfa. Po drodze warto przeszukać kilka ciał bo można znaleźć tytoń do żucia, który może nam się jeszcze przydać. Teraz ostatnie wyzwanie, z którym miałem problem. Otóż musimy zabić trzech stróżów prawa, którzy wyszli razem z Billem. Zaliczyłem to dopiero, kiedy zabiłem czterech. Tutaj najważniejsze jest, aby bardzo szybko oznaczyć głowy czterech stróżów i rozpocząć strzelanie, nim to zrobi Micah. Zawsze zabijał mi jednego i tym sposobem mi nie zaliczyło. Kiedy miałem 100% pewność, że zabiłem czterech to misja od razu zaliczona na złoto. Z tymi wyzwaniami nie miałem problemu.

 

Misja: Krwawe zatargi, stare i nowe

Poziom trudności: ŁATWY

Misja zaliczona po pierwszym powtórzeniu. Bardzo łatwo tutaj celować w przeciwników, nawet nie musimy używać tak za bardzo zabójczej precyzji. Po wejściu do budynku i trafieniu na balkon, pojawią się kolejni, bardzo łatwe cele na strzały w głowę. Po strzelaninie, razem z Johnem włamujemy się do pokoju i musimy na włączonej zabójczej precyzji zabić braci Braithwate, nim to zrobi John. Pamiętajcie również, że nie możemy powtarzać misji od punktu kontrolnego, ponieważ uwzględni to jako wykorzystanie przedmiotu uzupełniającego zdrowie.

 

Misja: Bitwa o Shady Belle

Poziom trudności: ŁATWY

Ostatnia misja z trzeciego rozdziału, również bardzo łatwa do zaliczenia na złoto. Po przyjechaniu do Shady Belle wchodzimy do budynku i zabijamy wszystkich szubrawców. Musimy uważać na Johna, aby nikogo nam nie zabił, więc musimy szybko działać i przeskakiwać od jednego pomieszczenia do drugiego. Po zabiciu ostatniego, musimy dwa ciała wrzucić do bagien. Pamiętamy również o pomijaniu wszystkich scenek, aby wyrobić się w czasie.

 

Rozdział 4

Misja: Uroki cywilizacji

Poziom trudności: ŁATWY

W pierwszej misji czwartego rozdziału nie powinniśmy napotkać żadnych problemów. Misja jest na czas, więc pomijamy wszystkie scenki i staramy się każdy cel misji wykonać przed oznaczeniami na mapie. Kiedy chłopak ukradnie nam torbę zaczynamy go gonić. Jak wsiądzie do tramwaju, my kradniemy konia, aby go dogonić. Wysiądzie z niego i wbiegnie w uliczkę, a my za nim. Jak z niej wybiegnie na główną ulicę, nam drogę przetnie dyliżans, a chłopak wskoczy w kolejną ciasną uliczkę. Tam skręci w prawo i będzie wdrapywał się na dach. My natomiast w miejscu w którym chłopak skręcił, przeskakujemy murek, który znajduje się z lewej strony, a później następny murek. Powinniśmy widzieć żelazną furtkę, która prowadzi na główną ulicę. Na niej poczekamy na chłopaka, który będzie zeskakiwał z dachu. To jest ten moment w którym możemy go złapać. Po tym wystarczy szybko wrócić do Dutcha.

 

Misja: Pomóż bratu

Poziom trudności: ŁATWY

Misja bardzo prosta. Po wejściu do sklepu pasera, podchodzimy do regału i badamy zadrapania na podłodze. Czekamy chwilkę przy regale, aż pojawi się opcja włamania. Ciągniemy za regał i wchodzimy do piwnicy, z której uwalniamy dwóch jeńców. Szybko wracamy do zakonnego. Misja jest na czas, więc pomijamy wszystkie scenki.

 

Misja: Bracia i siostry, wszyscy razem

Poziom trudności: ŁATWY

Tutaj mamy tylko jeden cel, oczywiście bardzo prosty. Chłopak jak skradnie krzyż ucieknie za róg i będziemy musieli go wytropić. Nie badajmy terenu, tylko skręćmy w prawo i naszym oczom ukarze się, jak dorosły szarpie chłopaka, którego ścigamy. Odpędzamy dorosłego i podnosimy krzyż z ziemie. Następnie musimy wrócić do zakonnicy tak, aby żaden ze stróżów prawa nas nie zauważył, ponieważ misja zakończy się nie powodzeniem.

 

Misja: Nie, nie i po trzykroć nie

Poziom trudności: ŁATWY

Kolejna prosta misja. Razem z Susan udajemy się do domu w którym przetrzymywana jest Tilly. Kiedy reszta bandy zacznie uciekać udajemy się w pogoń. Pierwszych dwóch musimy osobiście zabić, nim to zrobi Susan. Korzystamy tutaj z zabójczej precyzji. Następnie trzeciego musimy złapać na lasso i przywieść go do Tilly.

 

Misja: Angelo Bronte, człowiek honoru

Poziom trudności: TRUDNY

Z tą misją jest taki problem, że musimy dokładnie znać ją na pamięć i robić wszystkie cele, nim zostaną oznaczone na mapie, ponieważ czas, który jest podany do złotego oznaczenia jest trudny do osiągnięcia. Udało mi się, gdzieś za piątym razem i naprawdę całą misję prawie przebiegłem. Na cmentarz wyruszyłem dużo wcześniej, niż John. Musimy pamiętać, gdzie znaleźć psa i pijaka i zaraz po tym  od razu iść do kolejnego hałasu. Po tym rozpocznie się strzelanina. Musimy jak najszybciej zabić piątkę przeciwników, przy czym czterem musimy strzelić w głowę. Następnie musimy pamiętać, gdzie znajduje się skrytka i być przy niej nim zostanie oznaczona na mapie. Kolejna będzie ucieczka z cmentarza, tutaj drogę też musimy zapamiętać i biec przed Johnem. Tak samo, jak najszybciej udać się z powrotem do posiadłości Angelo Bronte. Dalej to już nic nie zdziałamy, gra nas poprowadzi do końca misji.

 

Misja: Ojcostwo i inne marzenia – część II

Poziom trudności: ŁATWY

Misja prosta, choć możemy mieć małe problemy z dogonieniem wozu, ale koń, który jest dostępny na powtórce misji podoła zadaniu. Na wóz musimy wskoczyć, kiedy wyjedzie z miasta i skręci w prawo. Musimy skosić trochę zakręt, aby przybliżyć się do niego i trzymać się tyłu wozu. Powinna pojawić się opcja wskoczenia na wóz, szybko ją klikamy. Następnie wystarczy dojechać do wskazanego miejsca. Przejeżdżając prze bagna wybierzmy równy teren,żeby nie potrzebnie nas spowolniło. Polecam gwizdać za naszym koniem, ponieważ nie będziemy mieli czym wrócić do miasta. Następnie wystarczy zgodzić się na wyjście do teatru. Nie musimy oglądać całego spektaklu, parę sekund po tym, jak usiądziemy, możemy wyjść z teatru.

 

Misja: Złota klatka

Poziom trudności: ŁATWY

Po tym, jak już trafimy wśród gości po zejściu ze schodów podchodzimy do trzech dam, które stoją obok stołu, na przeciwko schodów. Proponujemy im szampana. Następnie podchodzimy do kobiety z bujnym kapeluszem. Stoi przed muzykami. Musimy skomplementować jej nakrycie. Patrząc z balkonu, po lewej stronie znajdziemy stół z kieliszkami i przystawkami. Jak do niego podejdziemy to jeden z gości zacznie się krztusić się, musimy mu pomóc. Ostatnimi są dwójka dżentelmenów, którzy stoją niedaleko burmistrza po lewej stronie, od jednego dostaniemy bilet do teatru. Po pogawędce z burmistrzem, będziemy śledzić sługę. Wystarczy trzymać się dość daleko, żeby nas nie wykrył.

 

Misja: Jeźdźcy i apokalipsa

Poziom trudności: ŁATWY

Mimo, że misja ma bardzo dużo celów, nie ma tutaj nic trudnego. Cały czas używamy broni krótkiej. Celujemy kiedy przeciwnik się nie rusza i mamy pewność, że trafimy. Przeciwników na łodzi będzie tylko dwóch, pojawią się jak tylko przybędziemy do Sadie.

 

Misja: Miejskie przyjemności

Poziom trudności: ŁATWY

W tej misji ważne są trzy momenty. Po rozbiciu tramwaju sprawdźmy, czy zabiliśmy 10 stróżów prawa. Wybieramy lewy krzyżak na padzie i tam możemy podejrzeć, czy nam to zaliczyło. Jeśli nie to musimy anulować misję i rozpocząć od nowa. Kilka razy miałem z tym problem. Warto na początku za pomocą zabójczej precyzji oznaczyć kilku policjantów, którzy pojawią się na ulicy. Będziemy mieli tylko na to kilka sekund, ponieważ tramwaj zniknie za rogiem. Następnym ważną rzeczą jest to, aby żaden ze stróżów prawa nie wskoczył nam na tył wozu. Mimo, że nie pozwoliłem na to, to i tak nie miałem tego zliczonego. Gra bierze pod uwagę dystans. Musimy nie pozwolić, aby podczas pościgu zbliżyli się do nas. Jak tylko pojawią się od razu ich zestrzeliwujemy. No i ostatni ważny moment występuje na moście, kiedy Lenny rzuci dynamitem. Musimy w niego trafić, ale pomoże nam w tym auto-namierzanie.

 

Misja: Amerykańscy ojcowie – część II

Poziom trudności: ŁATWY

Prosta misja, zaliczona za pierwszym powtórzeniem. Wskakujemy do wozu i po cichu docieramy do biura. Po zdobyciu papierów, wyskakujemy przez okno. Rozpocznie się strzelanina i musimy dotrzeć do konia. Za nami ruszy (w moim przypadku) trzech konnych, których musimy zabić.

 

Misja: Noc pełna rozpusty

Poziom trudności: ŁATWY

Tutaj również powinno pójść gładko. Po wizycie u fryzjera i zakupie stroju wyjściowego udajemy się na statek. Podczas gry w pokera nie używamy przycisku odpowiedzialnego za pomoc od strony Straussa. Jak rozpocznie się strzelanina, używamy zabójczej precyzji, aby oddać pięć strzałów w głowę lub więcej. Strzelając idziemy cały czas do przodu. Musimy dojść do drzwi po prawej stronie i wybiec przez nie, a następnie wskoczyć do wody. Mamy na to 35 sekund, tak więc po upewnieniu się, że mamy wystarczająco celnych strzałów w głowę, nie kontynuujemy strzelaniny tylko uciekamy. Pamiętajcie również, że nie możemy powtarzać misji od punktu kontrolnego, ponieważ uwzględni to jako wykorzystanie przedmiotu uzupełniającego zdrowie.

 

Misja: Wiejskie marzenia

Poziom trudności: ŁATWY

Kolejna prosta misja z zadaniami do spełnienia. Jak tylko Jules zostanie porwany przez aligatora dobrze obserwujemy wodę, gdzie może się znajdować. Jak tylko wypłynie na wierzch to szybko kierujemy się do niego i zabieramy na łódkę. A za pomocą zabójczej precyzji oddajemy pięć strzałów do wielkiego gada.

 

Misja: Zemsta smakuje najlepiej

Poziom trudności: ŚREDNI

Tu już napotkamy lekkie problemy. Po pierwsze nie możemy w tej misji zginąć. Podczas strzelaniny przed budynkiem musimy jak najwięcej oddać celnych strzałów w głowę. Warto sprawdzić ciała wrogów, ponieważ możemy znaleźć puszkę tytoniu, która odnowi zabójczą precyzję. Bronte znajduje się w środkowym pomieszczeniu, więc najpierw sprawdzamy dwa inne i na koniec wchodzimy do środkowego. Po jego obezwładnieniu schodzimy szybko na dół i oddajemy kilka strzałów do policji. Nie bierzemy za bardzo udziału w strzelaninie tylko po oczyszczeniu sobie drogi biegniemy szybko do łódki, aby załączył się przerywnik filmowy.

 

Misja: Bankowość, stara amerykańska sztuka

Poziom trudności: ŁATWY

Ostatnia misja czwartego rozdziału i nie powinna nam sprawić trudności. Sejf otworzymy bez problemu. Jak rozpocznie się strzelanina to wyciągamy broń krótką i nabijamy celne strzały w głowę. Dutch będzie nas wołał, aby wysadzić ścianę w banku. Nie idźmy do niego póki nie nabijemy 25 celnych strzałów w głowę. Mamy idealne miejsce do tego. Pamiętajcie również, że nie możemy powtarzać misji od punktu kontrolnego, ponieważ uwzględni to jako wykorzystanie przedmiotu uzupełniającego zdrowie.

 

Rozdział 5

Misja: Witaj w Nowym Świecie

Poziom trudności: ŁATWY

Prosta misja. Cały czas idziemy za innymi więźniami. Później weźmiemy udział w dwóch strzelaninach. Podczas nich musimy oddać 10 celnych strzałów w głowę.

 

Misja: Okrucieństwo wyzwolone

Poziom trudności: ŚREDNI

Tutaj miałem małe problemy z ukończeniem misji w podanym czasie. A wszystko przez strzelaninę, którą mamy pod koniec. Musimy dobrze celować i zabijać wrogów. Do tego musimy oddać osiem celnych strzałów w głowę. Co do robotników, których musimy uwolnić to musimy pojawić się przed nimi, przed niewolnikiem, który nas prowadzi. Jak tylko ich zobaczymy załączamy zabójczą precyzje i oznaczmy głowę strażnika, który ich pilnuje oraz trzy liny, na których zwisają robotnicy.

 

Misja: Miły i dobroduszny despota

Poziom trudności: ŁATWY

Do oddania 10 celnych strzałów w głowę będziemy mieli wiele okazji. Po uwolnieniu Javiera nie rozglądajmy się tylko zabijamy tych, którzy pojawią się przed nami. Mamy mało czasu na dostanie się do określonego miejsca.

 

Misja: Piekło nie zna takiej furii

Poziom trudności: ŚREDNI

Najgorsze tutaj będzie utrzymanie dobrej celności. Nie oddawajmy strzału, jak wiemy, że nie trafimy. Jak zejdziemy z wieży, aby powstrzymać napastników będziemy musieli powstrzymać cztery łodzie przed dotarciem na brzeg. Najlepiej będzie jak wyślemy dwie osoby, które z nami zeszły na jedną stronę brzegu. A my zajmijmy się drugą stroną. Polecam na ten moment oszczędzić zabójczą precyzję, aby móc oznaczać z daleka przeciwników na łodziach. Jak skończy wyczyszczać swoją stronę szybko przejdźmy na drugą, aby pomóc swojej ekipie. Następnie wracamy ponownie na szczyt wieży i musimy zniszczyć okręt i ani razu nie spudłować. Z tym nie będzie problemu.

 

Misja: Raj w końcu opuszczony

Poziom trudności: ŚREDNI

Tutaj mamy dwa cele związane z czasem i do tego musimy oddać 25 celnych strzałów w głowę. Miałem problem z odeskortowaniem kapitana na statek w podanym czasie. Cały czas pchamy się do przodu i zabijamy. Musimy dojść do momentu z przeciwnikiem, który ostrzeliwuje nas z armaty na szczycie wieży. Misja nie jest długa więc w razie nie powiedzenia można ją ponownie powtórzyć.

 

Misja: Drogi wujku Tacitusie

Poziom trudności: ŁATWY

Wsiadamy na konia i dojeżdżamy do posiadłości. Wchodzimy do domu i kierujemy się do pomieszczenia na prawo. Tam na stole znajdziemy list. Po tym przybędą przeciwnicy, musimy teraz niepostrzeżenie wyjść z domu, wsiąść na konia i odjechać.

 

Misja: Ulotna radość

Poziom trudności: TRUDNY

Tutaj możemy mieć trochę problemów z kartaczownicą Gatlinga. Nie dość, że musimy oddać pięć celnych strzałów w głowę to jeszcze musimy utrzymać 70% celności z niego. Podczas strzelania wykonujemy pojedyncze naciśnięcia przyciskiem odpowiedzialnego za strzał. Wtedy to mamy jak największe szanse, aby trafić i nie wystrzelić w powietrze innych kul. Na ten moment zostawmy sobie jak najwięcej zabójczej precyzji.

 

Misja: Na rozstajach

Poziom trudności: ŁATWY

Chyba najprostsza misja ze wszystkich poprzednich. Wystarczy, że pomijamy wszystkie scenki filmowe.

 

Misja: To są ziemie Murfreech

Poziom trudności: ŁATWY

Po wejściu do jaskini używamy łuku do pierwszych wrogów. Kiedy dojdziemy do dwóch przeciwników obok siebie wyciągamy broń i oznaczamy ich głowy. Teraz będą nadbiegać kolejni i możemy wybijać ich bez problemu za pomocą zabójczej precyzji. Uwolnioną kobietę musimy dostarczyć w odpowiednim czasie. Wystarczy jak nie będziemy trzymać się wyznaczonej trasy, tylko jechali na przełaj, w linii prostej do celu. Pod koniec uważajmy, ponieważ będziemy musieli zjeżdżać z góry.

 

Rozdział 6

Misja: Ikar i przyjaciele

Poziom trudności: ŁATWY

Balon musimy utrzymać na odpowiedniej wysokości. Na okrągłym pasku jest ona oznaczona żółtą kreską, cały czas musimy pilnować, aby był na niej. Z pokładu balonu musimy trafić pięć celnych strzałów w głowę zrobimy to za pomocą zabójczej precyzji. Później na lądzie dojdzie do strzelaniny i musimy pilnować, aby nie pudłować. Pamiętajcie również, że nie możemy powtarzać misji od punktu kontrolnego, ponieważ uwzględni to jako wykorzystanie przedmiotu uzupełniającego zdrowie.

 

Misja: Nie szukaj rozgrzeszenia – część I

Poziom trudności: ŁATWY

Jeden cel związany z ukończeniem misji na czas. Wystarczy pomijać scenki filmowe. Jak dojdzie do bójki to łapiemy agresora za szyję i powalamy na ziemie, a następnie go obijamy.

 

Misja: Nie szukaj rozgrzeszenia – część II

Poziom trudności: ŁATWY

Misje zrobiłem za pierwszym razem, kiedy jeszcze nie wiedziałem jakie ma cele do spełnienia. Tak więc w waszym przypadku może być podobnie. W razie czego po pierwszym niepowodzeniu będziecie wiedzieć, gdzie znajduje się poszukiwana kobieta i od razu tam się udamy.

Powyżej znajdziecie pierwsze 67 misji fabularnych, które ukończyłem na złoto. Trzy brakujące pochodzą z epilogu, które wykonałem za pierwszym razem – nie wiedząc wtedy jeszcze, jakie mają cele do spełnienia. Jeśli któraś z powyższych misji sprawi Wam trudności to przejdźcie do epilogu i tam zacznijcie zaliczać misje na złote medale. Większości są one bardzo proste i posiadają błahe cele do wykonania.

 

braz Więcej niż druh / Friends With Benefits GS: 20
Ukończ zajęcie z towarzyszem w każdym obozie. / Complete a Companion Activity in each camp.

Trofeum do przeoczenia.

W grze będziemy zmieniać miejsca obozu i w każdym nowym obozowisku musimy wziąć udział w jakimś zajęciu z innym towarzyszem gangu. Będą to wspólne polowania, łowienie ryb, a nawet włamania czy napady. Takie zadania w obozie są oznaczone białym kółeczkiem i mogą występować o różnych porach dnia. Wtedy to wystarczy się przespać lub popchnąć wątek fabularny. Aby zdobyć pucharek, musimy przynajmniej raz w każdym rozdziale wziąć udział w jakimś zajęciu. Pucharek powinien wpaść w czwartym rozdziale, jeśli w poprzednich przynajmniej raz wzięliśmy udział w zajęciu z towarzyszem obozu. Po czwartym rozdziale będzie to już niedostępne, tak więc pucharek można przeoczyć. Mimo tego, że w szóstym rozdziale mamy nowy obóz – zajęcia z towarzyszami już nie występują. Warto robić częste zapisy gry. Kiedy rozpoczniemy nowy rozdział, a nie wykonaliśmy żadnego zadania to będzie można wrócić. Poniżej wypiszę wszystkie misje, na które miałem okazję napotkać w każdym rozdziale:

 

Rozdział 2

W drugim rozdziale możemy rozegrać dwa zajęcia z innym towarzyszem gangu.

 • Z Charlesem wspólnie pójdziemy polować na bizony, przy okazji odkryjemy kto zabija je dla zabawy.
 • Natomiast Javier zaproponuje napad na gospodarstwo Chez Porter położone na północ od Valentine.

 

Rozdział 3

W trzecim rozdziale możemy rozegrać wspólne zajęcia z:

 • Javier zaproponuje wspólne łowienie ryb.
 • Razem z Seanem napadniemy na gospodarstwo. Pamiętajcie, aby zostawić jednego żywego, aby wyjawił miejsce ukrycia pieniędzy.
 • Z Kieranem pójdziemy na ryby, gdzie odkryjemy lokalizację legendarnej ryby.
 • Bill namówi nas na napad na dyliżans.
 • Sean również namówi nas na napad na dyliżans.

 

Rozdział 4

W czwartym rozdziale możemy rozegrać wspólne zajęcia z:

 • Z Pearsonem pójdziemy polować na raki i jaja aligatorów.
 • Wujek zaproponuje kradzież bydła.
 • Lenny namówi nas na napad na dyliżans.
 • Micah również zabierze nas na napad na dyliżans.

 

braz Szczypta rozrywki / Hobby Horse GS: 10
Zagraj we wszystkie minigry. / Play all mini games.

W grze mamy możliwość pogrania w cztery minigierki. Są to: Domino, Poker, Pięć Palców (z drugą osobą) i Blackjack. Nie musimy wygrywać, jak postawimy stawkę i odejdziemy od gry, to mamy mimigierkę zaliczoną.

 • Domimo mamy możliwość zagrać w obozie z Abigail w drugim rozdziale gry. W grę zagramy również w Saint Denis.
 • Poker będziemy mieli możliwość zagrać podczas misji Kto nie jest bez grzechu (rozdział 2), a później w obozie. W grę zagramy również w Valentine oraz w Saint Denis.
 • Pięć palców mamy możliwość zagrać w obozie z Lennym w drugim rozdziale. Prawdopodobnie po misji Chwila spokoju, w której razem z Lennym zabalujemy w saloonie. W grę zagramy również w Strawberry.
 • Blackjack zagramy w saloonie w Rhodes oraz Van Horn.

 

braz Włamanie / Breaking and Entering GS: 20
Splądruj skrytki w 4 domostwach. / Recover the stash from 4 homesteads.

W grze mamy możliwość włamania się do domostwa i splądrowania skrytki, która została w nim ukryta. Mogą znajdować się w kominku, w skrzyni ukrytej na piętrze stodoły lub w ścianie między deskami. W kilku przypadkach musimy odkryć jej lokalizację od właściciela domu, zastraszając go. Gdy znajdziemy sporą ilość gotówki, to odkryjemy skrytkę. O takich domostwach, w których możemy coś znaleźć dowiemy się od towarzyszy gangu i razem z nimi pójdziemy je splądrować. Na szlakach natkniemy się również na więźniów skutych łańcuchami, którzy za uwolnienie wskażą nam domy do obrabowania. Do pucharka potrzebujemy splądrować cztery skrytki, ale w grze znajdziemy ich o wiele więcej. Na Social Clubie możemy podejrzeć, czy dane domostwo zostało zaliczone. W moim przypadku splądrowałem cztery skrytki w:

 • Podczas misji Kręgosłup Ameryki w drugim rozdziale, razem z Hosea ukradniemy dyliżans z rancza Carmody Dell. Robimy to podczas nocy, kiedy domownicy śpią. Udajemy się do domu, a Hosea do stodoły. Na parterze w kominku znajdziemy ukrytą skrytkę.
 • W drugim rozdziale Javier zaproponuje napad na gospodarstwo Chez Porter położone na północ od Valentine, w stanie Ambarino. Po wykryciu nas, weźmiemy udział w strzelaninie. Po niej udajemy się do stodoły, gdzie ukryta skrytka znajduje się na piętrze.
 • W trzecim rozdziale Sean zaproponuje napad na gospodarstwo Lonnie’s Shack położone na północy stanu Lemoyne. W chacie będzie czterech bandytów, zabijmy trzech. Ostatniego oszczędzamy, aby wskazał miejsce ukrycia pieniędzy. W moim przypadku skrytka znajdowała się w ścianie między deskami. Jeśli go zabijemy, nic nie znajdziemy.
 • Na szlaku spotkałem więźnia skutego łańcuchami, którego uwolniłem. W podzięce powiedział mi o domostwie Catfish Jacksons, w którym znajduje się spora ilość gotówki. Wchodząc do domu, usłyszymy kłótnię pijanego ojca z synem. Kiedy nas odkryją, ojciec wyciągnie broń i będziemy musieli go zabić. Syna oszczędzamy i zastraszamy. Powie nam o ukrytej skrytce w kominku. Znajdziemy tam 50 dolarów. UWAGA! Obrabowanie domostwa możemy sobie zablokować, jeśli wykonamy misję Lichwiarstwo i inne grzechy – część V, którą zleca Leopold Strauss w czwartym rozdziale gry. Dlatego też przed wzięciem misji udajmy się najpierw do domu, aby je obrabować, a później wykonajmy misję dla Straussa. Na wszelki wypadek zróbcie zapis gry przed rabunkiem. WAŻNE! Po ukończeniu prologu, czyli grając już Johnem, cały czas w rejestrze miałem domostwo do obrabowania. Tak więc zajrzałem do domu i spotkałem tam pijanego chłopaka (ojciec już nie żyje). Wyciągnąłem broń i zabiłem go. Od razu po zabójstwie z rejestru zniknęło domostwo do obrabowania, ale czy zalicza coś takiego do pucharka, to już nie wiem.

 

Oprócz czterech powyższych domostw, obrabowałem jeszcze:

 • Aberdeen Pig Farm – w gospodarstwie natkniemy się na rodzeństwo, które zaprosi nas na obiad. Wchodzimy jedynie za próg, po to, aby odblokowały się drzwi, które znajdują się po lewej stronie budynku – taka przybudówka. W środku znajduje się skrytka, z której wyciągniemy ok. 60 dolarów. Polecam sprawdzić na Social Clubie, czy przy pucharku zaliczyło nam splądrowanie skrytki i dodało nam 25% do niego. Jeśli skorzystamy z zaproszenia, rodzeństwo nas otruje i okradnie, a ciało wyrzuci gdzieś za domem. Po powrocie do domu, rzucą się na nas i będziemy musieli ich zabić. Nasz dobytek znajdziemy za obrazem, na przeciwko drzwi frontowych. W razie czego polecam przed samym podejściem do domostwa zapisać sobie grę.

 

 • Willard’s Rest – dopiero w szóstym rozdziale będziemy mogli porozmawiać z Charlotte z Willard’s Rest. Przy pierwszym spotkaniu powie nam, że jest wdową i sama nie daje sobie rady. Pomożemy jej w polowaniu, razem z nią zapolujemy na królika. Wracając do domu, uważamy na dwa wilki, które nas zaatakują. Przy kolejnym spotkaniu nauczymy kobietę strzelać i w podzięce zaprosi nas na obiad. Arthur wtedy straci przytomność i obudzi się w łóżku, przy którym będzie znajdowała się skrytka oraz list. Dowiemy się z niego, że zostawiła dla nas trochę pieniędzy i możemy je wziąć. Przy trzecim i ostatnim spotkaniu kobieta poinformuje nas, że wyjeżdża i możemy wziąć z jej domu co tylko nam się spodoba. Pieniądze wziąłem, jak tylko się obudziłem.

 

 • Van Horn Masion – po wejściu do domu wchodzimy do piwnicy i możemy spotkać tam dwie śpiące osoby. Pieniądze znajdują się na stole, możemy zabić ich lub okraść po cichu. W innym przypadku natkniemy się na imprezę, gdzie i tak będziemy musieli zabić wszystkich. Obserwujemy na Social Clubie, czy po wzięciu gotówki zaliczy nam to do pucharka, czy będziemy musieli okraść cały dom ze wszystkiego. Polecam obrabować ten dom dość wczesnych rozdziałach, ponieważ po prologu nikogo już nie spotkamy.

 

 • Watson’s Cabin – w małej chatce natkniemy się na staruszkę, która nas nie rozpozna i weźmie nas za kogoś innego. Każe nam zostawić łup w piwnicy. Udajemy się tam i z futerału kradniemy broń. Wystarczy wyjść teraz z chaty i na tym koniec. Polecam zrobić to dość wczesnych rozdziałach, ponieważ po prologu staruszka leży martwa w łóżku, ale broń nadal znajduje się w piwnicy i można ją ukraść. Niestety nie wiem, czy zaliczy nam to do pucharka. Obserwuje na Social Clubie, czy procentowo zwiększy nam zaliczenie pucharka.

 

braz Sztuczna inteligencja / Artificial Intelligence GS: 10
Odkryj los Marka Dragica. / Discover the fate of Marko Dragic.

Pucharek związany jest z jedną misją od Nieznajomego – Radosny, energiczny chłopiec, którą zleca Marko Dragic. Misja będzie dostępne dopiero w 4 rozdziale gry w Saint Denis, przy małym stawku.

W mieście Marko zademonstruje swój najnowszy wynalazek – zdalnie sterowaną łódź, którą pokierujemy. Będziemy musieli w dwóch turach zniszczyć wszystkie małe statki na stawie, używając torped. Uważamy na miny, które będą do nas przyciągały się. Po tym zaprosi nas do swojego laboratorium, które jest położone w Doverhill, na północ od Annesburga. Zadanie będzie dostępne tylko w nocy. Tak więc docieramy tam w odpowiednią porą lub rozbijamy obóz, aby przestać się do nocy.

Tym razem doktor wręczy nam detektor i trzy przewodniki, które będziemy musieli rozmieścić za laboratorium. Detektor wskaże nam odpowiednie miejsca. Po powrocie do budynku poprosi nas jeszcze o wdrapanie się na szczyt wieży i przełączenie kilku przełączników. Następnie wracamy do niego i będziemy świadkiem stworzenia życia.

Po tym będziemy musieli odczekać trochę czasu, póki w rejestrze  nie będzie podświetlone zadanie, żeby spotkać się ponownie z doktorem. Udajemy się ponownie do laboratorium w Doverhill. Po wejściu do budynku, pucharek powinien wpaść na konto. Nie zapominamy wziąć lampy elektrycznej.

 

braz Zabrać bogatym / Take From the Rich GS: 10
Ukradnij lub zrabuj 250 $. / Rob or loot $250.

Pucharkiem nie powinniśmy się tak za bardzo przejmować, ponieważ powinien wpaść automatycznie. Wystarczy, że po każdej misji, w której wzięliśmy udział w strzelaninie, ograbimy martwe ciała przeciwników. Czasami można natrafić na konkretne kwoty, lecz głównie będziemy znajdować dolara lub kilka centów, więc trochę nam to zejdzie. Przyśpieszymy sobie to, kiedy zaczniemy ograbiać domy czy dyliżanse, a tam już znajdziemy duże sumy. Jeśli zdecydujecie się na to podczas wykonywania fabuły, to wykonajcie wcześniej zapis gry. Można nałapać dużo niehonorowej gry i poziom honoru dość drastycznie może spaść, przez co będziemy mieli problem z zdobyciem srebro Pomocna dłoń. Na Social Clubie możemy podejrzeć sobie ile procentowo mamy zaliczonego pucharka.

 

braz Oddać biednym / Give to the Poor GS: 10
Przekaż 250 $ do skrzynki na pieniądze gangu. / Donate $250 to the gang tithing box.

Trofeum do przeoczenia.

Po założeniu nowego obozu w Horseshoe Overlock na początku drugiego rozdziału, zostaniemy poinformowani o skrzynce, do której należy wrzucać pieniądze na obóz. Pucharek zdobędziemy, kiedy sami przekażemy 250$ na rzecz obozu. Do skrzynki oprócz pieniędzy możemy wrzucać również cenne przedmioty, które znajdziemy przy martwych ciałach rewolwerowców, takie jak pierścienie, zegarki czy klamry. W moim przypadku to właśnie one były moim głównym dochodem dla obozu. WAŻNE! Po czwartym rozdziale skrzynki już nie będzie, tak więc musimy pucharek zdobyć między 2-4 rozdziałem.

 

braz Gruby portfel / Pony Up GS: 10
Wydaj w sklepach łącznie 5000 $. / Spend $5000 across all shops.

Na początku może się to wydawać dużą kwotą, ale nie powinniśmy mieć problemu ze zdobyciem takich pieniędzy, jak i ich wydaniem. Moim głównym dochodem było przeszukiwanie martwych ciał przeciwników, gdzie znajdowałem cenne przedmioty, a te następnie sprzedawałem u pasera. Później doszły włamania do domów i napady na dyliżanse. A po misji Sodoma? Powrót do Gomory dostaniemy ogromny zastrzyk gotówki, ponieważ obrabujemy bank w Valentine. UWAGA! Po szóstym rozdziale stracimy całą dostępną gotówkę, tak więc to najlepszy moment na jej wydanie. Nie trzeba się za bardzo martwić, ponieważ po epilogu będziemy dosłownie bogaci.

Zdobytą gotówkę wydawałem przede wszystkim na bronie i broszury u pasera. Ulepszałem wybrane bronie oraz kupowałem ciekawe zestawy ubrań. Pucharek dobiłem w stajni w Saint Denis, gdzie kupiłem trzy dostępne konie (Arabski jeden z lepszych koni) i ulepszone siodła do nich w różnych kolorach.

 

braz Ekstremalna osobowość / Extreme Personality GS: 10
Osiągnij maksymalny lub minimalny poziom honoru. / Reach maximum or minimum Honor level.

W grze występuje system honoru, który oznacza naszą reputację. Za dobre zachowanie dostajemy dodatnie punkty (biała ikonka kowboja), a za złe ujemne (czerwona ikonka kowboja). Pucharek dostaniemy, jeśli osiągniemy maksymalny lub minimalny poziom honoru. W moim przypadku pucharek wpadł, kiedy osiągnąłem maksymalny poziom. Aktualny poziom można zobaczyć wciskając .

Rozpoczynając grę, poziom naszego honoru znajduje się na szarym polu, co oznacza, że jest bezstronny. Podjęte przez nas czynny zadecydują w którą stronę poziom honoru będzie rósł. Poniżej podam przy jakich czynnościach poziom honoru rośnie. Tak więc punkty dodatnie dostajemy:

 • za pomoc przypadkowym ludziom (wrzucenie kilka centów żebrakowi, powiezienie kobiety do domu, uwolnienie myśliwego z wnyk, uwolnienie z rąk rabusiów itp.). Takie osoby widnieją na mapie, jako białe kropeczki,
 • za pomoc w obozie (rąbanie drewna, roznoszenia siana, przynoszenie wody, roznoszenie worków),
 • za dostarczanie jedzenia do obozu,
 • za dostarczanie pieniędzy dla obozu,
 • za witanie się z każdą napotkaną osobą na poczcie lub w saloonie,
 • za uwolnienie osoby, którą trzymamy na muszce,
 • za zgadzanie się na udzielenie pomocy podczas misji,
 • za uwolnienie złowionych ryb z powrotem do wody.

Jest tego naprawdę dużo i bardzo szybko można osiągnąć maksymalny poziom, lecz tak naprawdę wymagany poziom do pucharka osiągniemy dopiero w szóstym rozdziale. W czwartym rozdziale dojdziemy do pewnego pułapu, gdzie poziom honoru zatrzymuje się i dalej nie rośnie. Nie musicie tego sprawdzać i tracić czas. Dopiero jak zaczniemy wykonywać zadania honoru z szóstego rozdziału, które podałem przy pucharku srebro Pomocna dłoń, honor zacznie rosnąć do maksymalnego poziomu. W tych zadaniach zgadzamy się na udzielanie pomocy oraz przy „lichwiarstwie” nie pobieramy pieniędzy od dłużników. Tym sposobem pucharek wpadł mi, kiedy odwiedziłem drugiego dłużnika i darowałem dług.

Jeśli ktoś chce, to może iść w drugą stronę i osiągnąć minimalny poziom honoru. Wystarczy tutaj zabijać niewinne osoby i nadpływających stróżów prawa, okradać sklepy oraz napadać na dyliżanse oraz pociągi i również podejmować niewłaściwe decyzje przy ważnych momentach gry. Jeśli ktoś wybierze ten krok, to polecam przed całą akcją zapisać sobie grę, aby później móc wrócić. Osobiście nie polecam tej ścieżki gry. Myślę, że jest to strata czasu. Przypominam, że musimy i tak osiągnąć dość wysoki poziom honoru, aby w szóstym rozdziale mieć dostępną misję Nie szukaj rozgrzeszenia, która jest wymagana do pucharka srebro Pomocna dłoń. Tak więc i tak musimy dążyć do tego, aby przez całą grę grać honorowo. Dodatkowo im większy poziom honoru, tym większy rabat dostajemy w sklepach. Jeśli jakimś przypadkiem minimalnie spadnie nam poziom, to nie trzeba się martwić. Wystarczy kilka dobrych uczynków, aby przywrócić stracony honor. Po zdobyciu pucharka i ukończeniu głównego wątku fabularnego nie trzeba pilnować poziomu honoru.

 

braz Nieznajomy wart zachodu / Western Stranger GS: 30
Ukończ 10 wątków nieznajomych osób. / Complete 10 Stranger mission strands.

Nieznajome osoby to takie, które oferują nam zadania poboczne. Można spotkać ich prawie na całej mapie i z kolejnymi rozdziałami będą dostępne kolejne osoby. Jeśli widzimy na mapie biały obszar ze znakiem zapytania, to gdzieś w pobliżu kryje się taka postać, która da nam zadanie. Każda misja oferuje szereg zadań do ukończenia danego wątku. Dopiero kiedy otrzymamy złoty medal, to zadanie zostaje zaliczone. Jeśli nadal jest dostępne w rejestrze , to misja będzie kontynuowana i ikonka z misją pokaże się po jakimś czasie na mapie. Jeśli zadanie jest podświetlone w rejestrze, a na mapie nic nie ma, to musimy sami je znaleźć. Wszystkich zadań jest ponad 20, do pucharka potrzeba tylko 10. Na Social Clubie polecam obserwować progres pucharka, każde zaliczenie wątku od nieznajomej osoby dodaje 10% do trofea. Poniżej przedstawiam wszystkie zadania, które ukończyłem. Podam tylko lokalizacje i najważniejsze informacje. Zadania rozdzieliłem według rozdziałów, w których pojawiają się na mapie świata:

 

Rozdział 2

W saloonie spotkamy pisarza Levina i rewolwerowca Callowaya, o którym pisze książkę. Mężczyzna da nam cztery fotografie byłych rewolwerowców i poprosi nas, abyśmy ich odszukali i zdobyli informacje na temat Callowaya. Zdjęcia trafią do torby i tam ich szukamy. Po przeczytaniu informacji na odwrocie każdego zdjęcia, na mapie ukażą się cztery znaczniki. Musimy odszukać czterech rewolwerowców, kolejność nie gra roli.

 • Billy Midnight – znajdziemy go w pociągu. Ucieknie na dach, gdzie stoczymy z nim pojedynek. Podnosimy Rewolwer Midnighta!
 • Emmet Granger – znajdziemy go na ranczu. Po pracy w zagrodzie świń, Emmet nie spełni naszej prośby, przez co wysadzimy obornik. Po tym stoczymy z nim pojedynek. Podnosimy Rewolwer Grangera!
 • Flaco Hernandez – znajdziemy go w górach. Jest w obozie razem ze swoim gangiem. Wybijamy ich, a następnie stoczymy z Flaco pojedynek. W jego chacie znajdziemy kartę kolekcjonerską i mapę skarbów. Podnosimy Rewolwer Flaco!
 • Black Belle – znajdziemy ją na bagnach. Pomagamy jej w odparciu ataku łowców nagród. Po strzelaninie kobieta pozwala nam się sfotografować. W jej chacie znajdziemy dwie karty kolekcjonerskie (jedna pod budynkiem).

Tak więc po dotarciu do każdego rewolwerowca i po krótkiej rozmowie, stoczymy z nimi pojedynek „jeden na jeden”. Zabijamy ich i fotografujemy ich martwe ciała. Aparat znajdziemy w kole wyboru przedmiotów. Jedynie Black Belle bez żadnych trudności pozwoli się nam sfotografować. WAŻNE! Martwi rewolwerowcy opuszczą broń, którą należy podnieść , później nie będą dostępne i przez to można je pominąć. A przypomnę, że musimy zdobyć 48 różnych broni. Zadanie będzie kontynuowane dopiero w czwartym rozdziale, po misji głównej Noc pełna rozpusty.

Znacznik misji ponownie pojawi się w saloonie w Valentine, lecz nie spotkamy tam Levina i Callowaya. Po wypytaniu barmana powie nam, że udali się do Saint Denis. Znajdziemy ich na statku, na którym rozgrywaliśmy partyjkę pokera w misji Noc pełna rozpusty. Dostaniemy od nich kolejne zadanie, aby odszukać szeryfa stanowego Slima Granta, z którym Calloway chcę wyrównać rachunki.

Udajemy się do Annesburga, gdzie dowiadujemy się, że Slim udał się w poszukiwaniu bandytów i do tego czasu nie wrócił. Na mapie zostaje zaznaczona lokalizacja obozu, gdzie przetrzymywany jest szeryf. Udajemy się tam i wybijamy wszystkich – będzie tylko czterech przeciwników. Jeśli ktoś ma do wykonania jakieś wyzwanie, to można ich wykorzystać. W mojej sytuacji udało mi się zaliczyć wyzwanie, w którym trzeba zabić trzech wrogów w 10 sekund, używając wyłącznie noży do rzucania.

Samego Slima rozwiązujemy od drzewa, ale go nie uwalniamy. Rzucamy go na konia i zawozimy do ustalonego miejsce, gdzie czeka Levin i Calloway. Szczegółów finału tej historii nie będę zdradzał, ale nie zapomnijcie podnieść Rewolwer Callowaya. Później nie będzie takiej okazji.

 

 • Amerykański sen – lokalizacja (patrz poniżej)

Badając okolicę Valentine, natrafiłem na zmasakrowane ciało pod torami, na południu od miasta. Na jednym z pali została przybita głowa, w której znajdziemy fragment mapy. Będzie to pierwszy fragment, kolejne dwa znajdziemy przy innych zmasakrowanych ciałach. Będziemy musieli rozwiązać zagadkę seryjnego mordercy.

Kolejne ciało znajdziemy niedaleko rzeki Little Creek, tuż pod napisem Wallace Station na mapie. Ciało będzie przywiązane do skały, a tuż obok znajdziemy głowę z drugim fragmentem mapy.

Ostatnie ciało znajdziemy pod miastem Rhodes, pod napisem Bolger Glade na mapie. Będzie przywiązane do drzewa, a głowa z ostatnim fragmentem mapy będzie tuż za nim.

Fragmenty automatycznie połączą się, tworząc całość. Na mapie zobaczymy trzy rzeczy. Most, przez który będziemy musieli przejechać (tak naprawdę nie ma takiego ważnego znaczenia). Na mapie zobaczymy piwnicę, którą będziemy musieli znaleźć. Okazuje się, że jest położona tuż pod Valentine, a aby dostać się do niej, będziemy musieli użyć kodu z trzeciego fragmentu mapy. Dalej już nic nie zdradzam, powiem tylko, że spotkamy naprawdę porąbanego psychopatę.

 

 • Skarb gangu Jacka Halla – lokalizacja: zdjęcie

Na zachód od stacji Flatneck Station spotkamy Maximo Cristobala Valdespino. Jest poszukiwaczem skarbów i zaoferuje nam sprzedaż mapy skarbu za 10$. Powinniśmy mieć taką ilość gotówki. Mapa doprowadzi nas do skarbu gangu Jacka Hilla. TUTAJ znajdziecie lokalizację każdej mapy.

 

 • Palenie i inne pasje – lokalizacja: zdjęcie

Na południe od Valentine na stacji Flatneck Station spotkamy Phineasa T. Ramsbottoma. Jest kolekcjonerem i handlarzem kart, które można znaleźć w paczkach dobrych papierosów. Karty mają różne motywy, a 12 kart jednego motywu tworzy zestaw. Kolekcjoner chętnie zapłaci za każdy kompletny zestaw. Karty wysyłamy mu na poczcie.

Do 100% gry wymagane jest od nas skompletowanie chociaż jednego zestawu, czyli musimy odszukać 12 kart. Jeśli się jednak pokusimy na wszystkie, to zdobędziemy więcej gotówki oraz dodatkowy przedmiot za każdy zestaw. Po zebraniu wszystkich zestawów dostaniemy kajdanki z wojny secesyjnej, które są materiałem do stworzenia u pasera nowego talizmanu.

WAŻNE! W papierosach znajdziemy losowe karty kolekcjonerskie. TUTAJ znajdziecie lokalizacje samych kart, które znajdziemy w różnych miejscach. Ułożone według serii.

 

 • Próba wiary – lokalizacja: zdjęcie

Na wschód od pierwszego obozu spotkamy Debore MacGuiness, która poprosi nas o pomoc w odszukaniu kości dinozaurów. Będziemy musieli łącznie znaleźć 30 kości. Możemy ją informować poprzez wysyłanie listu z dowolnej poczty. TUTAJ znajdziecie lokalizacje wszystkich kości.

 

 • Geologia dla początkujących – lokalizacja: zdjęcie

Na północnym zachodzie od Strawberry spotkamy Francisa, który poprosi nas o odszukanie petroglifów, które zostały ukryte w różnych miejscach na całym świecie. Lokalizację każdego malunku wysyłamy mu na poczcie. TUTAJ znajdziecie lokalizację wszystkich petroglifów.

 

Wchodząc do saloonu, będziemy świadkiem kłótni pomiędzy dwoma członkami objazdowego cyrku: Bertram i Marjorie. Sprzeczka jest spowodowana zniknięciem trzeciego członka – karła Magnifica. Po bójce z Bertramem obiecujemy pomóc z jego odszukaniu.

Na mapie zostanie oznaczone miejsce poszukiwania zaginionego członka. Znajdziemy go w małym obozie. Po rozmowie z nim dowiemy się, że karzełek nie chce wracać i zacznie uciekać. Będzie stosował zasłony dymne, przez co trudno będzie go złapać. Gonitwa dobiegnie końca, kiedy dotrzemy do torów i przejeżdżającego w tym momencie pociągu. Włączy się cut-scenka, po której misja zakończy się sukcesem. Grupę cyrkową można później spotkać w Saint Denis.

 

 • Arkadia dla amatorów – lokalizacja: zdjęcie

Na południowy wschód od Strawberry spotkamy Masona. Fotografa, który wykonuje zdjęcia dzikim zwierzętom. Spotkamy jego kilkukrotnie i za każdym razem pomożemy mu przy wykonaniu idealnego zdjęcia. Każda kolejna misja będzie widoczna na mapie. Łącznie spotkamy go z pięć razy.

 

Nocą niedaleko bagien Lagras spotkamy Cajuna. Dowiemy się od niego, że dzikusy z Ludu Nocy przebywają w jego domu i nie może się pozbyć. Prosi nas o pomoc. Zanim zadanie będzie dostępne sami musi natrafić na tych dzikusów. Może to być zasadzka zrobiona przez nich lub coś innego. Po prostu musimy trochę nocą pokręcić się wokół bagien Lagras. W moim przypadku spotkałem płaczącą dziewczynę, która miała mnie zwabić do siebie, a na plecy wyskoczyło mi kilku dzikusów.

Razem z Cajunem wyruszymy do jego domu. Odbijanie jego chaty odbędzie się w dwóch falach. W pierwszej musimy do niej się dostać. Dzikusy używają jedynie broni białej i łuków. Pilnujemy, aby Cajun nie zginął. Po wejściu do domu, zacznie się druga fala. Kilku dzikusów nas zaatakuje. Po ich zabiciu, Cajun nam podziękuje i da nagrodę. Polecam przeszukać martwe ciała, wśród nich znalazłem maczetę.

 

Rozdział 3

 • Oczywiście jest Brytyjczykiem – lokalizacja: zdjęcie

W północnej części stanu Lemoyne spotkamy Margaret, przy rozwalonych klatkach cyrkowych. Dowiemy się od niego, że uciekły z klatek trzy zwierzęta: zebra, tygrys i lew. Każde zwierzę to osobna misja. Po wykonaniu jednej, ikona następnej ukaże się na mapie po jakimś czasie. Zadania nie są zbyt skomplikowane. Nie zapomnijcie oskórować lwa, zdobędziemy od niego łapę, którą zabieramy do pasera. U niego mamy możliwość stworzenia z niej ozdoby, która zwiększy przyrost doświadczenia wytrzymałości o 10%.

 

Przed pocztą na ławce spotkamy Jeremiaha, który powie nam, że stracił dom rodzinny. Zostały w nim stare przedmioty, na których bardzo mu zależy. Obiecujemy mu je odzyskać. Do odnalezienia, mamy zegarek, stary rewolwer i księgę rachunkową. Tę ostatnią znajdziemy w piwnicy, do której klapa znajduje się w salonie. Niestety, w tym samym momencie, ktoś również wpadnie na pomysł obrabowania domu. Odnalezione przedmioty zawozimy do Jeremiaha, który rozbił obóz w lesie.

Niedaleko postoju dyliżansu spotkamy wędrownego lekarza – Alphonse Renauda. Spotkała go straszna rzecz, otóż bandyci ukradli jego wóz z lekarstwami. Miejsce z wozem zostanie oznaczone na mapie. Na miejscu spotkamy bandytów, z którymi będziemy musieli się rozprawić. Na pomoście znajdziemy jedną kartę kolekcjonerską. Po przyprowadzeniu wozu do lekarza, w nagrodę da nam przepis na lekarstwo.

 

Na północnym brzegu jeziora Flat Iron w chatce rybackiej spotkamy Jeremiego Gilla, który będzie wędkował. Poprosi nas o złowienie i wysłanie mu 13 legendarnych ryb. Znajdziemy je w różnych łowiskach. Złowione legendarne ryby wysyłamy paczką z dowolnej poczty. Polecam, każdą legendarną rybę, którą złowimy od razu wysyłać. TUTAJ znajdziecie lokalizację każdej ryby i wskazówki co do połowu.

 

Rozdział 4

W mieście spotkamy profesora, który planuje wybudowanie krzesła elektrycznego, a później jego przetestowanie. Oczywiście pomagamy mu w tym. Otrzymamy od niego szereg zadań do wykonania. Takie jak: zdobyć bimber, otrzymać pozwolenia od policji, jak i znaleźć kandydata na krzesło. Po publicznej egzekucji misja zakończy się.

 

W mieście spotkamy Charlesa – malarza, który maluje nagie kobiety. Misje od niego przeważnie będą polegały na jego bronieniu i udziału w bójkach z mieszkańcami miasta. Kiedy pomożemy mu uciec z miasta jego wątek się zakończy.

 

 • Radosny, energiczny chłopiec – lokalizacja: miasto Saint Denis

Cały wątek jest rozpisany przy pucharku braz Sztuczna inteligencja.

 

Niedaleko miasta Rhodes spotkamy dwóch więźniów. Poproszą nas o zerwanie pięciu listów gończych, które zostały rozwieszone w mieście. Cztery znajdują się wzdłuż głównej ulicy, piąty na poczcie. Po powrocie do nich możemy zdecydować czy spalić listy w ognisku czy doprowadzić ich do szeryfa. W moim przypadku spaliłem je. Później spotkałem ich jeszcze w dwóch miejscach (patrz poniżej), nim zakończył się wątek z nimi.

 

W mieście spotkamy dwóch braci, którzy walczą o względy kobiety. Przy każdym spotkaniu będziemy musieli sprawdzić, który z nich jest najtwardszy i najodważniejszy. Trzecie spotkanie będzie na zachód od Valentine, przy wodospadzie.

 

Zadanie będzie dostępne po misji głównej Złota klatka, w której weźmiemy udział na przyjęciu u burmistrza Henriego Lemieuxa. Dostaniemy wtedy list, który musimy odebrać na poczcie. Z niego dowiemy się, że burmistrz wie, że to my ukradliśmy ważne dokumenty z jego domu i chce się z nami spotkać. Znacznik na mapie będzie dostępny tylko w nocy.

Z burmistrzem spotkamy się łącznie trzy razy i za każdym razem po prosi nas o przysługę, która polega na zastraszaniu drugiej osoby. Przy trzecim spotkaniu każe zabić swojego doradcę. Oszczędziłem go. Dostałem za to dodatnie punkty honoru, a później list z którego dowiedziałem się, że Saint Denis ma nowego burmistrza – doradcę, którego oszczędziłem.

 

W północnej części miasta Saint Denis spotkamy Algernona Waspa – projektanta mody i kolekcjonera egzotycznej fauny i flary. Poprosi nas o pomoc w znalezieniu pewnych rzadkich materiałów do kilku swoich zamówień, za które szczodrze nas wynagrodzi. Zadanie od niego będzie dostępne dopiero w czwartym rozdziale. Po rozmowie z nim otrzymamy listę z pierwszym zamówieniem. TUTAJ znajdziecie szczegóły każdego zamówienia.

 

Rozdział 5-6

 • Mądrość starszyzny – lokalizacja: zdjęcie

Na zachód od Van Horn spotkamy obłąkanego i proszącego o pomoc mężczyznę. Dostarczamy go Butcher Creek. W podzięce zaatakuje nas i będziemy musieli trochę go obić. Przy kolejnym spotkaniu, wioskę zaatakują dzikie psy i wtedy to dowiemy się o klątwie, którą rozpowiada podejrzany Indianin. Następna część zadania będzie polegała na zniszczeniu 13 talizmanów, które zostały rozwieszone w lesie. Ostatnia część misji zaprowadzi nas do kopalni, z której wydobywa się skażona woda i zatruwa okolicę. Wracamy do wioski, gdzie nastąpi finał. Zgarniamy pieniądze ze stołu i dokument.

 

 • Charlotte z Willard’s Rest – lokalizacja: zdjęcie

Na północ od Annesburgu spotkamy Charlotte. Przy pierwszym spotkaniu powie nam, że została wdową i potrzebuje pomocy. Pomożemy jej przy polowaniu i razem zapolujemy na królika. Wracając do domu uważamy, ponieważ zostaniemy zaatakowani przez dwa wilki. Przy drugim spotkaniu nauczymy kobietę strzelać do butelek. Po ćwiczeniach zaprosi nas na obiad, gdzie Arhtur straci przytomność. Po przebudzeniu będziemy sami w domu. Obok łóżka znajdziemy skrytkę z pieniędzmi oraz list. Dowiemy się z niego, że możemy wziąć pieniądze (ja tak zrobiłem). Za nim doszło do trzeciego spotkania to trochę zeszło (między czasie zrobiłem z pięć misji głównych). Znajdziemy kobietę na werandzie gotową do wyjazdu. Podziękuję nam za pomoc i pozwoli nam wziąć z domu co tylko nam się spodoba.

 

Na zachód od Aneesburgu, niedaleko jeziora spotkamy mężczyznę, który potrzebuje pomocy. Dowiemy się od niego, że jego koń go zrzucił i zabrał ze sobą jego protezę nogi. Po namierzeniu konia, powoli do niego podchodzimy, aby go nie wystraszyć. Po oswojeniu zaprowadzamy konia do właściciela. W podzięce zaprosił nas na łowienie ryb. Ikona pojawi się po dobie od dostarczenia protezy. Każde kolejne spotkanie będzie polegało na łowieniu, a później na polowaniu. W pierwszej kolejności złowimy ogromnego szczupaka, później zapolujemy na dużego wilka, a przy ostatnim spotkaniu na ogromnego dzika. Zwierzęta nie należą do legendarnych sztuk.

 

Epilog

 • Amerykańskie piekło, wypalone – lokalizacja: zdjęcie

Spotkamy słynnego pisarza Evelyna Millera. Po krótkiej rozmowie mężczyzna zaprosi nas do swojego domu. Po dotarciu wybierzemy się w przejażdżkę, w trakcie której uwolnimy zwierzę z wnyków. Dotrzemy do obozowiska, w którym stoczymy walkę wręcz z trzema mężczyznami. Po tym pisarz zaszyje się w domu i nie będzie wychodził póki nie skończy książki. Będziemy musieli trzy razy dostarczyć jedzenie. Przy czwartym spotkaniu odkryjemy przykrą niespodziankę i będziemy musieli spełnić ostatnią wolę pisarza.

 

braz Nieuchwytny / Bountiful GS: 20
Przetrwaj 3 dni z wystawionym za tobą we wszystkich stanach listem gończym na kwotę 250 $. / Survive 3 days holding a bounty of $250 in all states.

Jeśli chcemy wykonać pucharek w trakcie poznawania głównej fabuły gry, to przed rozpoczęciem koniecznie zróbmy zapis stanu gry. Będziemy dużo zabijać i poziom honoru drastycznie spadnie. Naszym zadaniem jest zabijać ludzi, aby został za nas wystawiony list gończy na kwotę 250 $. Taka kwota musi być wystawiona w pięciu stanach:

 • New Hanover (strzelamy w Valentine lub w Annesburgu)
 • Lemoyne (strzelamy w Rhodes lub w Saint Denis)
 • West Elizabeth (strzelamy w Strawberry)
 • Ambarino (polecam zrobić napad na pociąg i wysadzić sejf w wagonie towarowym)
 • New Austin (od początku gry jesteśmy poszukiwani żywi lub martwi)

Taktyka jest prosta. Wjeżdżamy do miasta i strzelamy do ludzi i jak pojawią się stróże prawa, to strzelamy do nich. Za ich zabójstwo otrzymujemy większą kwotę. Kiedy próg przekroczy 250$, udajemy się do kolejnego miasta i całość powtarzamy. Najgorzej jest w stanie Ambarino, ponieważ nie ma tam żadnego miasta. Akurat natrafiłem na przejeżdżający pociąg, na którego wskoczyłem i zacząłem okradać pasażerów, a później strzelać do strażników pociągu, a na koniec wysadziłem sejf. Kiedy mamy w każdym stanie wymaganą kwotę udajemy się w ustronne miejsce i rozbijamy obóz. Musimy teraz przespać się cztery razy, aby wymagany czas minął i zdobyć pucharek. Po każdym wypoczynku musimy odczekać, ponieważ postać ponownie nie uśnie. Pucharek pojawi się podczas snu.

 

srebro Kolekcjoner / Collector’s Item GS: 20
Ukończ jeden z wątków kolekcjonerskich. / Complete one of the Collectable strands.

W grze jest 10 kolekcji, które musimy spełnić, aby ukończyć ją na 100%. Jeśli ukończymy jeden z większych wątków kolekcjonerskich, to otrzymamy za to pucharek. Poniżej macie wszystkie przedstawione:

 • Ciekawe miejsca – Musimy znaleźć jedno ważne miejsce (za to akurat nie otrzymamy pucharka).
 • Groby – Musimy znaleźć 9 zabitych towarzyszy i oddać im cześć. Za to jest osobny pucharek braz Pamięć o zmarłych. Dopiero po ukończeniu epilogu możemy zabrać się za ten wątek.
 • Zestaw kart kolekcjonerskich – Jest 12 zestawów po 12 kart w każdym. Po zebraniu jednego i wysłaniu ich do zleceniodawcy zadania pucharek wpadnie na konto. TUTAJ znajdziecie lokalizacje każdej karty.
 • Kości dinozaurów – Musimy odnaleźć 30 kości. Po zebraniu i wysłaniu ich do zleceniodawcy pucharek wpadnie na konto. TUTAJ znajdziecie lokalizacje każdej kości.
 • Legendarne ryby – Musimy złowić 13 legendarnych ryb. TUTAJ znajdziecie informacje o każdej z nich.
 • Egzotyki – Musimy spełnić wszystkie zlecenia, aby zdobyć pucharek. TUTAJ znajdziecie o nich informacje.
 • Petroglify – Musimy odszukać 10 malunków. TUTAJ znajdziecie lokalizacje każdego malowidła.
 • Zlecenia polowania – Musimy spełnić 5 zleceń. Z tym jest związany inny pucharek, więcej informacji znajdziecie przy braz To sztuka.
 • Łowca skarbów – Musimy spełnić jeden wątek poszukiwacza skarbów. TUTAJ znajdziecie lokalizacje każdego skarbu.
 • Łapacze snów – Musimy odszukać 20 łapaczy snów, które zostały rozmieszczone na drzewach. TUTAJ znajdziecie lokalizacje każdego z nich.

Osobiście pucharek wpadł mi za spełnienie wszystkich zleceń na polowania, po których otrzymałem figurkę wiewiórki i umieściłem ją na kominku w domu Marstona.

 

braz Pamięć o zmarłych / Paying Respects GS: 20
Odszukaj groby wszystkich zmarłych towarzyszy. / Find the graves of each of your fallen companions.

Uwaga na możliwe spoilery! 

Pucharek będziemy mogli wykonać dopiero po ukończeniu epilogu. Naszym zadaniem jest odnalezienie dziewięciu grobów naszych zmarłych towarzyszy, którzy zginęli w głównym wątku fabularnym. Groby liczone są do przedmiotów kolekcjonerskich, które wymagane są do ukończenia gry na 100%, dodatkowo za ich odnalezienie dostaniemy pucharek. Z każdym grobem musimy wejść w interakcje , aby został odhaczony. Poniżej znajdziecie dokładną ich lokalizacje:

 • Pierwszy grób – Sean MacGuire
 • Drugi grób – Kieran Duffy
 • Trzeci i czwarty grób – Hosea Matthews i Lenny Summers
 • Piąty grób – Susan Grimshaw
 • Szósty grób – Arthur Morgan
 • Siódmy grób – Szybujący Orzeł
 • Ósmy grób – Davey Callander
 • Dziewiąty grób – Jenny Kirk

 

braz Chłopiec na posyłki / Errand Boy GS: 10
Spełnij 5 próśb o przedmiot od towarzyszy. / Deliver 5 camp companion item requests.

Trofeum do przeoczenia.

W rozdziałach od 2 do 4 otrzymamy losowe prośby od naszych towarzyszy gangu. Będą to przeważnie prośby, polegające na dostarczeniu jakiegoś przedmiotu. Polecam co jakiś czas w ciągu dnia zaglądać do obozu i rozpoczynać rozmowę z naszymi towarzyszami. Wtedy to podczas rozmowy mogą nas prosić o pomoc. Pamiętajcie, że w nocy nie otrzymamy żadnej prośby. Aby pucharek zdobyć musimy spełnić pięć takich próśb, całe szczęście będzie więcej takich zadań. Po każdym dostarczeniu przedmiotu do danej osoby, na drugi dzień w naszym namiocie znajdziemy wynagrodzenie, jakiś drobny przedmiot. Po 4 rozdziale obóz będzie niedostępny, tak więc pucharek łatwo przeoczyć. Poniżej znajdziecie listę zadań wraz z rozwiązaniem, które otrzymałem od towarzyszy:

 

Rozdział 2

Susan – poprosi nas o dostarczenie przypraw ziołowych. W moim przypadku wystarczyło zebrać tymianek, aby zaliczyło zadanie. Prawdopodobnie inne rośliny, które liczą się jako przyprawy, również zaliczą prośbę. Poniżej macie podgląd, jak wygląda wspomniany tymianek. Roślina na wiele podłużnych łodyg. W czasie jazdy wystarczy wcisnąć  + , aby podświetlić rośliny i sprawdzić czy to te, które szukamy. Dzięki temu szybciej natrafimy na potrzebne przyprawy. Po dostarczeniu przypraw, jako podziękowanie dostaniemy buteleczkę z lekarstwem. Znajdziemy ją w namiocie w następnym dniu.

Dutch – poprosi nas o dostarczenie fajki. Natrafiłem na nią w małej chatce, na południu od rzeki Little Creek. W chatce czeka nas nie mała niespodzianka, znajdziemy w niej również dwie karty kolekcjonerskie. Jedną na werandzie, drugą w środku na biurku.

Mary-Beth – poprosi nas o dostarczenie wiecznego pióra. Znajdziemy je w małej chatce, w której to czeka nas przykra niespodzianka. Pióro znajdziemy w szufladzie. Z chatki zabieramy również książkę dla Jacka – Otis Miller i dama o czarnym sercu.

Hosea – poprosi nas o książkę, a dokładnie o jakiś kryminał. Znajdziemy ją w chatce położonej na wschodzie od miasta Rhodes. Jest to plantacja na terenie prywatnym. Jeśli chcemy wedrzeć się do domku to nikogo tam nie może być oraz musimy uważać na człowieka, który krąży wokół ogrodzonego terenu. Książka znajduje się na stoliku, obok niej znajdziemy paczkę fajek, w której kryje się karta.

Jack – podczas zadania Rybak ludzi, Jack poprosi nas o książkę przygodową. Powinniśmy już ją mieć, ponieważ znajdowała się w tej samej chacie, w której znaleźliśmy pióro dla Mary-Beth. Jeśli udało nam się natrafić na wszystkie powyższe prośby pucharek powinniśmy otrzymać już w drugim rozdziale gry.

Bill – poprosi nas o pomadkę do włosów. Jeśli ograbiamy każdego trupa, to powinniśmy ją mieć w swojej torbie. Jeśli nie mamy, to wystarczy wybrać się do sklepu wielobranżowego i ją kupić.

W drugim rozdziale podbiegł do mnie jeszcze Jack prosząc o naparstek dla swojej mamy, którego przypadkiem zgubił. Niestety musiałem wczytać poprzedni save i kolejny raz nie chciał do mnie zagadać. Ale nie musicie się tym przejmować. Do pucharka wystarczy spełnić tylko pięć próśb, a ich jest wiele więcej. Później naparstek znalazłem ograbiając, któregoś z przeciwników.

 

Rozdział 3

Sadie – podczas misji Dalsze pytania o prawa kobiet Sadie poprosi nas o harmonijkę. Znajdziemy ją w chatce farmera położonej niedaleko Flatneck Station. Możemy w nocy się do niej włamać, tak aby go nie obudzić lub za dnia zakraść się do chatki, kiedy farmer pracuje w zagrodzie. Harmonijka znajduje się na półce, na lewo od drzwi.

Tilly – podczas partyjki domina Tilly poprosi nas o naszyjnik. Miałem akurat go w swoim ekwipunku. Myślę, że do tej prośby nie jeden naszyjnik znajdziemy, tak więc nie sprzedawajcie go paserowi.

Molly – przechadzając się po obozie zaczepi nas Molly, prosząc o kieszonkowe lusterko. Znajdziemy je w chatce na zachód od Annesburga. Domek jest opuszczony i nikogo tam nie zastaniemy. Lusterko leży na szafce nocnej przy łóżku.

Kieran – podczas czyszczenia konia, poprosi nas o korzeń łopianu. Poniżej macie podgląd, jak wygląda wspomniany korzeń. Roślina na fioletowe płatki kwiatów. Spotkałem je na bagnach, na północ od Saint Denis. W czasie jazdy wystarczy wcisnąć  + , aby podświetlić rośliny i sprawdzić czy to te, które szukamy. Dzięki temu szybciej natrafimy na potrzebne przyprawy.

 

Rozdział 4

W czwartym rozdziale mimo, że spędzałem dużo czasu w obozie nikt mnie nie poprosił o przysługę. Ale nie trzeba się tym martwić. Odkryłem i zaliczyłem 10 próśb. Plus zadanie od Jacka, które odkryłem, ale nie zaliczyłem, przez wczytanie poprzedniego save’a. Pamiętajcie, że do pucharka potrzebujemy spełnić tylko pięć próśb.

 

braz To sztuka / It’s Art GS: 10
Znajdź dom dla figurki wiewiórki. / Find a permanent home for the squirrel statue.

Pucharek jest podzielony na dwa etapy: pierwszy polega na wypełnieniu pięciu zleceń na polowania, ten etap możemy rozpocząć już od drugiego rozdziału. Drugi etap polega na odszukiwaniu figurki wiewiórki, za to będziemy mogli się zabrać dopiero po epilogu, jeśli oczywiście wcześniej wypełniliśmy pierwszy etap.

Aby zacząć musimy udać się na pocztę lub stację kolejową i na tablicy odszukać zlecenia na polowania. Sam osobiście znalazłem je w Armadillo, ponieważ zabrałem się za to dość późno, ale znajdziemy je również w Valentine, Strawberry, Rhodes, Saint Denis i Van Horn. Tak więc możemy zacząć zabawę z tym dużo wcześniej. Nie ważne gdzie podniesiemy pierwsze zlecenie, w każdym miejscu jest takie same. Po jego przeczytaniu w rejestrze pojawi się misja: Lepszy świat, nowy przyjaciel. Zdobyte truchła z pierwszego zlecenia wysyłamy pocztą. Po 24 godzinach dostaniemy za nie nagrodę oraz kolejne zlecenie. Łącznie musimy spełnić pięć zleceń. Każde polega na upolowaniu danego zwierzęcia w idealnym stanie (o tym przeczytacie troszkę niżej):

 • Pierwsze zlecenie:
  • Królik
  • Wiewiórka

Polecam ustawić sobie trasę od Valentine do Strawberry i bez problemu powinniśmy oba gatunki znaleźć przy drodze. W pierwszej kolejności upolujmy wiewiórkę, ponieważ im dłużej będziemy jeździć z martwym królikiem, tym szybciej nam się popsuje. Kolejny raz będziemy zmuszeni na niego zapolować. Wiewiórkę natomiast chowamy do torby. Aby ją upolować w idealnym stanie polecam użyć łuku ze strzałami na drobną zwierzynę, natomiast na królika wystarczy lekki sztucer. Kiedy mamy obydwa gatunki w idealnym stanie, udajemy się na pocztę i je wysyłamy.

 • Drugie zlecenie:
  • Kardynał szkarłatny
  • Szczur
  • Dzięcioł

Tutaj nie ma specjalnej kolejności, ponieważ wszystkie zwierzęta chowamy do torby. Na szczura natrafiłem przypadkiem. Znalazłem go w nocy, jak spacerował sobie przy drodze. Myślę, że w miastach również je znajdziemy. Na końcu opisu braz Zoolog znajdziecie filmy, które pomogą w ich zlokalizowaniuKardynały lubią przesiadywać na kamieniach przy rzece, na zachód od Strawberry, a dzięcioła powinniśmy spotkać na niebie niedaleko Annesburga. Kiedy mamy wszystkie gatunki w idealnym stanie, udajemy się na pocztę i je wysyłamy.

 • Trzecie zlecenie:
  • Pręgowiec
  • Opos
  • Kacyk
  • Drozd wędrowny

W tym zleceniu zacząłem od drozda, ponieważ wiedziałem gdzie lubi przesiadywać i miałem rację. Tutaj znajdziemy kamień, na którym na przemian z sójką można go spotkać. Kacyka można spotkać na niebie niedaleko Valentine, pręgowca na południu od Strawberry. Za oposa weźmy się na koniec, ponieważ jeśli złapiemy go pierwszego to martwe truchło może nam się popsuć. Spotkać go można w Big Valley. Kiedy mamy wszystkie gatunki w idealnym stanie, udajemy się na pocztę i je wysyłamy.

 • Czwarte zlecenie:
  • Piranga
  • Wróbel
  • Ropucha
  • Skunks
  • Żaba rycząca

W tym zleceniu miałem ogromne szczęście, ponieważ znalazłem miejsce, w którym można spotkać cztery gatunki, a nawet występuje stały respawn skunksa. Tutaj na kamieniach można spotkać obydwa ptaki: pirangę i wróbla. Na brzegach możemy znaleźć ropuchę, a przy obalonym drzewie występuje skunks (czerwona kropka na mapie). Zawsze pod nim można go spotkać. Jeśli nie będzie miał trzech gwiazdek, to odjeżdżamy z tego miejsca, rozbijamy obóz i przesypiamy kilka godzin. Na trzy gwiazdki natrafiłem od razu, ale truchło mi się popsuło i musiałem kolejny raz na niego polować. Ale jak wiecie gdzie to pójdzie szybko, za trzecim razem udało się natrafić na trzy gwiazdki. Dlatego przed nim polecam jeszcze upolować żabę ryczącą, która występuje na mokradłach. Kiedy mamy wszystkie gatunki w idealnym stanie, udajemy się na pocztę i je wysyłamy.

 • Piąte zlecenie:
  • Jemiołuszka cedrowa
  • Nietoperz
  • Sójka błękitna
  • Wrona
  • Bóbr

Zacząłem od sójki, ponieważ z poprzedniego zlecenia zauważyłem, że lubi przesiadywać na kamieniach razem z pirangą oraz wróblem i miałem rację. W razie czego zerknijcie również do mapki z trzeciego zlecenia. Można spotkać ją na przemian z drozdem. Jemioszki można spotkać tutaj. Przesiadują na kamieniach, nad rzeką. Znalazłem również respawn wron. Można je znaleźć na drogowskazie. Najlepiej zapiszmy sobie grę, troszkę dalej od tego miejsca i dojeżdżajmy konno, aby sprawdzić czy spotkamy trzy gwiazdkową wronę. Nietoperza nocą można spotkać tutaj na niebie. A duże legowisko bobrów mamy tutaj. Jego zostawmy sobie na koniec. Kiedy mamy wszystkie gatunki w idealnym stanie, udajemy się na pocztę i je wysyłamy.

 

Jak polować na zwierzęta?

Przede wszystkim do zleceń potrzebujemy zwierzęta w idealnym stanie, czyli muszą mieć trzy gwiazdki. Aby takie znaleźć musimy używać lornetki i obserwować teren wokół nas. Kiedy znajdziemy wymagany gatunek z trzema gwiazdkami musimy zabić je z odpowiedniej broni, aby nie obniżyć jego stanu. Do ptaków i drobnej zwierzyny używałem łuku z strzałami na drobną zwierzynę. Można je sobie wyprodukować przy ognisku, kiedy rozbijemy obóz. Pamiętajcie, aby po ich wyprodukowaniu w wyborze broni ustawić sobie na odpowiednie strzały. Raz o tym zapomniałem i za każdym razem stan zwierzęcia był dwugwiazdkowy. Do większych zwierząt używałem lekkiego sztucera – długiego karabinu. Przy nich pamiętajmy, aby celować w głowę. W późniejszym etapie gry odblokuje nam się umiejętność, dzięki której na zabójczej precyzji za pomocą  będziemy mogli ustawić znacznik na naszym celu. Bardzo nam to ułatwi celowanie z łuku w ptaki podczas lotu. Nie musimy wtedy dokładnie namierzać, aby trafić w cel. Choć celownik musimy być w jego pobliżu.

Jak donosi jeden z graczy w grze występuje bug, który powoduje, że strzały na zwierzynę drobną zamieniają jedno gwiazdowe zwierzęta na trzy gwiazdowe. Jeśli to prawda to bardzo ułatwi nam polowanie na wymagane zwierzęta.

Kontynuując… Po wysłaniu ostatnich zwierząt dostaniemy zaproszenie od Pani Hoobs. Udajemy się do jej domu i w podzięce za dostarczenie wszystkich zwierząt dostaniemy figurkę wiewiórki. Z nią udajemy się do domu Marstona i umieszczamy ją na kominku. Jest to etap, który będzie dostępny dopiero po epilogu. Po jej umieszczeniu możemy dostać również pucharek srebro Kolekcjoner, jeśli wcześniej nie ukończyliśmy żadnego wątku kolekcjonerskiego.

Teraz zaczną się dziać dziwne rzeczy. Otóż figurka z kominka zacznie znikać i trzeba będzie jej szukać po gospodarstwie, a na końcu wyląduje w górach gdzie w końcu dostaniemy upragniony pucharek. Aby przyśpieszyć znikanie figurki miałem taki sposób: w sypialni zawsze spałem jak najwięcej godzin, po obudzeniu podchodziłem mapy szybkiej podróży, która leży na stole i przenosiłem się do Blackwater. Stamtąd konno wracałem z powrotem do gospodarstwa. Zawsze wtedy figurka znikała. Kiedy będziemy robić same drzemki nic to nie da. Musimy oddać się trochę od domu. Podróż z miasta będzie najlepsza. Poniżej wypiszę wszystkie miejsca w których schowa się figurka. Wystarczy ją podnieść i z powrotem umieścić na kominku.

 

 • Za pierwszym razem znajdziemy ją w skrzyni, w sypialni Marstonów:

 

 • Za drugim razem również znajdziemy ją w sypialni, ale tym razem w kominku:

 

 • Po trzecim zniknięciu znajdziemy ją na strychu. Aby dostać się tam, musimy użyć drabiny, którą znajdziemy w kuchni. Jest w tej skrzyni:

 

 • Za czwartym razem będzie już poza domem. Znajdziemy ją w zagrodzie owiec, która mieści się obok stodoły. Leży w taczkach:

 

 • Po piątym zniknięciu znajdziemy ją w stodole na piętrze. Leży w skrzyni:

 

 • Po ostatnim zniknięciu wyniesie się całkowicie do innego stanu. Znajdziemy ją w górach Big Valley. Po jej podniesieniu pucharek wpadnie na nasze konto:

 

braz Samowystarczalność / Self Sufficient GS: 10
Wytwórz 30 różnych przedmiotów w trybie fabularnym. / Craft 30 unique items in Story Mode.

Najlepszym sposobem do wytworzenia 30 różnych przedmiotów będzie rozstawienie obozu, kiedy jesteśmy w dziczy i usiąść przy ognisku. Za pomocą  otwieramy menu wytwarzania. Nic nie zdziałamy, jeśli nie mamy receptur (broszur) oraz składników. Te pierwsze zdobędziemy w trakcie fabuły lub w nagrodę za pomoc, któremuś członkowi z gangu. Broszury kupimy również u pasera. Przeglądając je widzimy jakie składniki są potrzebne i dzięki temu możemy powytwarzać różne przedmioty. Można to przyśpieszyć polując na zwierzęta i zbierając różne rośliny. Kiedy zdobyliśmy jakiś rodzaj mięsa i mamy różne zioła, możemy to łączyć i tworzyć różne kombinacje z tego samego kawałka mięsa, czy to z sarniny czy z drobiu. Za pomocą  i   w menu wytwarzania przeglądamy receptury i możemy wybrać czy dany kawałek mięsa z łączymy z miętą polną, oregano, czy z tymiankiem. Im więcej mamy różnego rodzaju mięs, tym więcej kombinacji stworzymy. Na Social Club możemy widzieć procentowy progres pucharka.

 

braz Zaleźć za skórę / Skin Deep GS: 30
Oskóruj zwierzę z każdego gatunku w trybie fabularnym. / Skin every species of animal in Story Mode.

Pucharek robimy razem z braz Zoolog. Starajmy się zawsze po zbadaniu nowego gatunku je oskórować. Nie będziemy musieli ponownie zwierzaka szukać, jeśli okaże się, że brakuje nam jego skóry. Oczywiście do pucharka nie liczą się zwierzęta domowe oraz hodowlane, a w grze trochę jest ich. W kompendium możemy sprawdzić czy dane zwierzę zostało oskórowane. Co do większych ptaków (m.in. czapli, orłów, sów) i małych (wróbli, sójek, drozdów) nie posiadają opcji oskórowania tylko możemy je oskubać/zebrać. One nie liczą się do pucharka. Liczą się tylko te, które posiadają skórę i możemy je oskórować. To samo tyczy się małych gryzoni. W grze mamy 73 zwierzęta do oskórowania. Ich lokalizacje znajdziecie poniżej (pod opisem braz Zoolog). Pamiętajcie, że zwierzęta z piątego rozdziału, czyli z wyspy Guarma – nie liczą się do pucharka braz Zaleźć za skórę braz Zoolog.

 

braz Zoolog / Zoologist GS: 20
Zbadaj wszystkie gatunki zwierząt we wszystkich stanach w trybie fabularnym. / Study every animal across all states in Story Mode.

W grze występują 178 gatunków i podgatunków zwierząt. Aby je zbadać, musimy za pomocą lornetki lub mając zwierzę na muszce przytrzymać . Zwierzę zostanie dodane do kompendium, do którego mamy dostęp podczas pauzy gry. Dany gatunek nie wymaga od nas zdobycia 100%. Najważniejsze, aby było zaliczone „Zbadane” i „Oskórowane”, które liczy się do pucharka braz Zaleźć za skórę. Mimo, że występuje w grze tyle zwierząt nie musimy wszystkich szukać i badać. Do pucharka możemy odpuścić:

 • zwierzęta z Guarmy. W piątym rozdziale wylądujemy na wyspie, do której później nie będziemy mogli wrócić. Występuje tam osiem gatunków tropikalnych zwierząt: Ara zwyczajna, Ara oliwkowa, Ara czerwona, Głuptak czerwononogi, Boa czerwonoogonowy, Boa tęczowy, Boa cesarski i Żararaka. Te zwierzęta nie są wymagane do pucharka!
 • Papuga karolińska. Na podstawowej mapie, na mokradłach Bayou NWA można napotkać na małe zielone papużki. Występują w stadach. Ona również nie jest wymagana do pucharka (na siódmym zdjęciu poniżej, nie mam jej w kompendium). Miałem ogromny problem z jej odnalezieniem (szukałem ją po epilogu). Z papugą związana jest misja, która polega na wybiciu 25 ptaków. Gatunek jest na wymarciu i skutkuje tym, że poziom honoru będzie nam spadał. Po ukończeniu zadania, gatunek całkowicie zniknie z mapy.
 • zwierzęta legendarne. W grze można spotkać 14 legendarnych zwierząt. Ich również nie musimy badać, aby otrzymać trofeum. Jedynie pięć jakichkolwiek zwierząt musimy upolować. Jest to jeden z wymogów do ukończenia gry na 100%

Przechodząc główny wątek fabularny dużo czasu spędzałem na eksploracje. Dzięki temu po jej ukończeniu miałem zbadanych 138 gatunków zwierząt. Jeżdżąc na koniu od misji do misji zawsze wciskałem . Dzięki temu namierzało mi zawsze zwierzę, które miałem przed sobą. Jeśli był to nieodkryty gatunek od razu wciskałem  , aby je zbadać i zaraz po tym wyciągałem broń, aby później je oskórować, oskubać lub podnieść i schować do torby. W nowych krajobrazach, takie jak lasy liściaste czy bagna, zawsze stawałem i obserwowałem teren wokół siebie oraz niebo za pomocą lornetki. Można wtedy odkryć wiele nieznanych gatunków.

Do brakujących zwierząt skorzystałem z pomocy dwóch ponad godzinnych filmików, które znajdziecie na samym dole opisu pucharka. Jeden pochodzi z kanału „Gaming with Abyss”, a drugi „AchievementSquad”. Dużo miałem brakujących domowych zwierząt i przeważnie filmiki pomogły mi w ich odnalezieniu. Dzikie zwierzęta nie zawsze znajdą się w dokładnie w tym samym miejscu co na filmach. Musimy wtedy zbadać większy teraz i je wytropić. W kilku przypadkach kopiowałem angielską nazwę zwierzęcia do YT i dopisywałem „RDR2”. Można wtedy wyszukać wiele krótkich filmów z lokalizacją danego zwierzęcia. Więc, jeśli komuś filmy nie pomogą niech zastosuje powyższą metodę. Poniżej wypiszę wszystkie zwierzęta i podstawową ich lokalizacje. Przy tych, gdzie napotkałem problemy z ich odnalezieniem, podam dodatkowo kilka wskazówek oraz zdjęcie ich lokalizacją.

 

 • Aligator amerykański – żyją na bagnach. Nie trudno ich nie zauważyć.
 • Aligator amerykański (mały) – również można spotkać je na bagnach. Lubią pływać w małych zbiornikach wodnych.
 • Pancernik dziewięciopaskowy – zamieszkuje tereny Gaptooth Rigde, Cholla Springs oraz Rio bravo w stanie New Austin. Bez problemu go spotkałem, kiedy odkrywałem nowe tereny.
 • Borsuk amerykański – można napotkać go na wszystkich suchych terenach. Sam napatoczył się na drogę.
 • Nietoperz myszouchy – w nocą całe stada można spotkać na bagnach lub w okolicach Rhodes.
 • Niedźwiedź czarny amerykański – zamieszkuje lasy Roanoke, Big Valley oraz Tall Trees. Nie atakuje nas, zawsze ucieka, kiedy przejedziemy obok niego.
 • Niedźwiedź grizzly – występuje przy wschodnich Grizzlies. Patrz pucharek braz Niedźwiedzi weteran.
 • Bóbr północnoamerykański – występuje na zachód od Strawberry, przy jeziorze Owanjila
 • Sójka błękitna – można spotkać w lasach rejonu Heartlands. Ptaki lubią również przesiadywać na kamieniach nad rzeką.
 • Dzik – można znaleźć w Nowym Hanowerze, Lemoyne i Elizabath Zachodnim. Nie powinno być problemu z nimi.
 • Jeleń wirgiński – występuje na leśnych terenach we wszystkich stanach. Lubią przebiegać przez drogę, dzięki temu łatwo można ich spotkać.
 • Jeleń białoogonowy – występują w lasach Nowego Hanoweru, Lemoyne i Elizabeth Zachodniego. Lubią przebiegać przez drogę, dzięki temu łatwo można ich spotkać.
 • Bizon amerykański – występuje na równinach Nowego Hanoweru i Elizabeth Zachodniego. Z bizonem będzie związana nawet misja od członka gangu.
 • Byki Rasy: Angus, Devon i Hereford (drugie zdjęcie) – ogólnie w grze występują trzy zagrody, w których można spotkać te byki. Brakowało mi Devona. Zapisałem sobie grę przy zagrodzie, które znajduje się na północ od Saint Denis. Po sześciu razach wczytywania stanu gry, brakujący byk pojawił się w niej. Przez ten czas dwa pozostałe również w niej się pokazały. Tak więc, wszystkie byki można zbadać z jednej zagrody, wystarczy wczytywać zapis gry.

 

 • Amerykańska żaba rycząca – można spotkać ją na mokradłach Bayou i Bluewater Marsh. Przesiadują na brzegach zbiorników wodnych.
 • Kardynał szkarłatny – zamieszkuje leśne obszary Nowego Hanoweru i Elizabeth Zachodniego. Ptaki lubią również przesiadywać na kamieniach nad rzeką.
 • Amerykański kot domowy – można spotkać na ranczach i w miastach.
 • Jemiołuszka cedrowa – zamieszkuje leśne obszary we wszystkich stanach.
 • Kura rasy Dominique – zamieszkuje rancza, gospodarstwa i miasta.
 • Kogut rasy Dominique – zamieszkuje rancza, gospodarstwa i miasta.
 • Kura rasy Java – zamieszkuje rancza, gospodarstwa i miasta.
 • Kogut rasy Java – zamieszkuje rancza, gospodarstwa i miasta.
 • Kura rasy Leghorn – zamieszkuje rancza, gospodarstwa i miasta.
 • Kogut rasy Leghorn – zamieszkuje rancza, gospodarstwa i miasta.
 • Preriokur dwuczuby – występuje na Great Plains w stanie Zachodniego Elizabeth.
 • Pręgowiec amerykański – występuje na gęsto zalesionych terenach Nowego Hanoweru, Lemoyne i Elizabeth Zachodniego.
 • Kondor kalifornijski – występuje w Nowym Austin.
 • Puma – występuje w Nowym Austin, Elizabeth Zachodnim i odległych leśnych rejonach Nowego Hanoweru. Najprawdopodobniej to ona nas pierwsza zauważy. Aby ją zbadać, nie może nas atakować. Musimy zaobserwować ją w terenie.

WAŻNE: Co do kur i kogutów. Jeśli skorzystacie z poniższych filmów i według nich na ranczu powinien znajdować się dany gatunek kury lub koguta, a w rzeczywistości ich nie będzie to zapiszcie sobie grę i wczytajcie ponownie. Dzięki temu pojawił mi się brakujący kogut, którego wcześniej nie było.

 

 • Kormoran rogaty – występuje na nadwodnych terenach w Lemoyne, Nowym Hanowerze i Elizabeth Zachodnim.
 • Kormoran oliwkowy – występuje na mokradłach i wybrzeżu Nowego Hanoweru, Lemoyne i Elizabeth Zachodniego.
 • Krowa razy Florida Cracker – można spotkać na ranczach i w gospodarstwach.
 • Kojot preriowy – występuje w Nowym Austin, Elizabeth Zachodnim, Lemoyne i Nowym Hanowerze. Nie trudno go spotkać.
 • Kubański krab lądowy – występują na Guarmie, ale można spotkać je również na głównej mapie. Występuje na małych wysepkach jeziora Flat Iron.
 • Rak luizjański – występuje na bagiennych obszarach Bayou NWA. Z rakiem będzie związana nawet misja od członka gangu.
 • Żuraw krzykliwy – można napotkać na mokradłach Lemoyne i Nowego Hanoweru.
 • Żuraw kanadyjski – zamieszkuje gęste mokradła Lemoyne i Nowego Hanoweru.
 • Wrona amerykańska – można napotkać na różnych terenach we wszystkich stanach. Na niebie bardzo dużo ich lata.
 • Foxhound amerykański – popularna rasa, którą można spotkać w wielu miastach.
 • Owczarek australijski – można spotkać w większości miast.
 • Bloodhound – można spotkać w wielu miastach.
 • Bluetick Coonhound – można napotkać na ranczach i w miastach.
 • Border Collie – można napotkać na ranczach i w miastach.
 • Catahoula – można napotkać w wielu miastach.

 

 • Chesapeake Bay retriever – można napotkać na ranczach i w miastach.
 • Husky syberyjski – można napotkać na ranczach i w miastach.
 • Labrador retriever – można napotkać na farmach i ranczach.
 • Pudel – można napotkać w zamożnych dzielnicach Saint Denis i Rhodes.
 • Kundel – można znaleźć w Armadillo i Saint Denis.
 • Rufus – pies Marstonów. Dostępny dopiero w epilogu.
 • Osioł zwyczajny – można napotkać na ranczach i farmach.
 • Kaczka krzyżówka – powszechnie występuje na mokradłach Elizabeth Zachodniego, Nowego Hanoweru i Lemoyne. Można ją również napotkać nad rzeką.
 • Kaczka pekińska – jest spotykana na mokradłach Elizabeth Zachodniego, Nowego Hanoweru i Lemoyne. Można ją również napotkać nad rzeką.
 • Bielik amerykański – występuje w górach Ambarino i Elizabeth Zachodniego. Lubi przesiadywać na skałach. Czasami można go spotkać nad rzeką.
 • Orzeł przedni – występuje w górach Ambarino i Elizabeth Zachodniego. Lubi przesiadywać na skałach. Czasami można go spotkać nad rzeką.
 • Czapla rdzawoszyja – zamieszkuje mokradła Bayou Nwa.
 • Czapla nadobna – występuje na bagnistych obszarach Bayou Nwa.
 • Czapla śnieżna – spotykane są na bagnach i mokradłach Lemoyne.
 • Samiec wapiti z Gór Skalistych – występuje w Ambarino i północnym Nowym Hanowerze. Nie trudno go spotkać.

 

 • Samica wapiti z Gór Skalistych – występuje w Ambarino i północnym Nowym Hanowerze. Nie trudno ich spotkać.
 • Lis amerykański czerwony – występuje w lasach i na trawiastych równinach Elizabeth Zachodniego, Nowego Hanoweru i Lemoyne.
 • Lis amerykański szary – występuje w lasach i na trawiastych równinach Elizabeth Zachodniego, Nowego Hanoweru i Lemoyne.
 • Lis srebrny – można spotkać na różnych terenach we wszystkich stanach.
 • Heloderma arizońska pręgowana – występuje na pustyniach Nowego Austin.
 • Koza alpejska – można napotkać na ranczach i farmach.
 • Gęś kanadyjska – zamieszkuje trawiaste równiny Nowego Hanoweru i Lemoyne. Często w stadach latają po niebie.
 • Jastrząb królewski – zamieszkuje tereny wszystkich stanów. Lubi przesiadywać na skałach. Czasami można go spotkać nad rzeką.
 • Jastrząb rdzawosterny – występuje na równinach i pustynnych terenach Nowego Austin, Elizabeth Zachodniego i Nowego Hanoweru.
 • Jastrząb włochaty – występują na otwartych przestrzeniach i w pobliżu klifów skalnych.
 • Czapla modra – zamieszkuje trawiaste mokradła Lemoyne.
 • Czapla trójbarwna – można napotkać na trawiastych mokradłach Lemoyne.
 • Iguana pustynna – występuje w Nowym Austin.
 • Iguana zielona – występuje na Guarmie. Na podstawowej mapie znajdziemy ją na małych wysepkach jeziora Flat Iron.
 • Pekariowiec obrożny – występuje w Nowym Austin.

 

 • Nur lodowiec – zamieszkuje zaciszne mokradła Elizabeth Zachodniego, Ambarino i Nowego Hanoweru.
 • Nur pacyficzny – występuje w pobliżu jezior i stawów leżących na uboczu w Elizabeth Zachodnim, Ambarino i Nowym Hanowerze.
 • Nur białodzioby – występuje na mokradłach Elizabeth Zachodniego i Ambarino.
 • Samiec łosia zachodniokanadyjskiego – można spotkać go w Elizabeth Zachodnim. Występuje w lasach Tall Trees.
 • Łoś zachodniokanadyjski – występuje na leśnych terenach Elizabeth Zachodniego, Ambarino i Nowego Hanoweru. Występuje w lasach Tall Trees.
 • Muł – można napotkać na farmach i ranczach w Nowym Hanowerze.
 • Piżmak amerykański – zamieszkuje głównie brzegi rzek.
 • Kacyk północny – występuje w Roanoke Ridge. Dwukrotnie znalazłem go na niebie niedaleko Valentine.
 • Kacyk maskowy – zamieszkuje okolice Elizabeth Zachodniego. Można spotkać go nad rzeką, na kamieniach.
 • Sowa kalifornijska – występuje w Nowym Austin.
 • Puchacz przybrzeżny – występuje na różnych terenach we wszystkich stanach.
 • Puchacz wirginijski – występuje na różnych terenach we wszystkich stanach.
 • Woły rasy Angus – można napotkać na ranczach i farmach.
 • Woły rasy Devon – można napotkać na ranczach i farmach.
 • Pantera – występuje w bagiennych lasach Lemoyne. Znajdziemy ją na południe od posiadłości Braithwaite Manor.

WAŻNE: Co do obydwóch panter – polecam użyć zapachu maskującego, ponieważ musimy zaobserwować ją w terenie. A w kilku przypadkach obserwując przez lornetkę, to pantera szybciej mnie znalazła. Można zabić kilka zwierząt i je obserwować. Padlina może być jako przynęta.

 

 • Pantera z Florydy – występuje w bagiennych lasach Lemoyne. Znajdziemy ją na południe od posiadłości Braithwaite Manor. Po zabiciu pierwszej, druga pojawiła się po kilkunastu godzinach w grze.
 • Papuga karolińska (brak zdjęcia) – występuje na mokradłach Bayou Nwa. Nie jest wymagana do pucharka!
 • Ara zwyczajna – występuje na Guarmie. Nie jest wymagana do pucharka!
 • Ara oliwkowa – występuje na Guarmie. Nie jest wymagana do pucharka!
 • Ara czerwona – występuje na Guarmie. Nie jest wymagana do pucharka!
 • Pelikan dzioborogi – występuje na przybrzeżnych terenach Elizabeth Zachodniego, Nowego Hanoweru i Lemoyne.
 • Pelikan brunatny – występuje na przybrzeżnych terenach Elizabeth Zachodniego, Nowego Hanoweru i Lemoyne.
 • Bażant zwyczajny – występuje na trawiastych równinach Nowego Hanoweru i Elizabeth Zachodniego.
 • Bażant chiński – występuje na trawiastych równinach Nowego Hanoweru i Elizabeth Zachodniego.
 • Świnia berkszyr – można napotkać na ranczach i w miastach.
 • Świnia chińska – można napotkać na ranczach i w miastach.
 • Świnia Old Spot – można napotkać na ranczach i w miastach.
 • Gołąb pręgosterny – występuje w wilgotnych lasach Elizabeth Zachodniego. Jak nam się poszczęści to obydwa gołębie można spotkać na wysepce rzeki Dakota, tuż pod torami kolejowymi.
 • Gołąb skalny – występuje na różnych terenach we wszystkich stanach. Jak nam się poszczęści to obydwa gołębie można spotkać na wysepce rzeki Dakota, tuż pod torami kolejowymi.
 • Opos wirginijski – występuje na różnych terenach we wszystkich stanach.

 • Widłoróg amerykański (samiec)- występuje na trawiastych równinach Nowego Hanoweru i Elizabeth Zachodniego.
 • Widłoróg amerykański (samica)- występuje na trawiastych równinach Nowego Hanoweru i Elizabeth Zachodniego.
 • Widłoróg koloradzki (samiec) – występuje na pustynnych równinach Nowego Austin.
 • Widłoróg koloradzki (samica) – występuje na pustynnych równinach Nowego Austin.
 • Widłoróg kalifornijski (samiec) – występuje w Gaptooth Ridge i Rio Bravo.
 • Widłoróg kalifornijski (samica) – występuje w Gaptooth Ridge i Rio Bravo.
 • Przepiórka kalifornijska – występuje w Nowym Austin.
 • Baran gruborogi ze Sierra Nevada – występuje w Nowym Austin i Elizabeth Zachodnim.
 • Owca gruboroga ze Sierra Nevada – zamieszkuje wschodnie partie Nowego Austin i Elizabeth Zachodniego.
 • Pustynny baran gruborogi – występuje w Nowym Austin.
 • Pustynna owca gruboroga – zamieszkuje tereny Nowego Austin.
 • Baran gruborogi z Gór Skalistych – zamieszkuje głównie region Grizzlies.
 • Owca gruboroga z Gór Skalistych – występuje w Grizzlies i Cumberland Forest.
 • Królik wielkouchy – występują na różnych terenach we wszystkich stanach. Przy drodze dużo ich biega.
 • Szop północnoamerykański – zamieszkuje głównie tereny Lemoyne, Nowego Hanoweru i Elizabeth Zachodniego.

 

 • Szczur śniady – występuje w Saint Denis i innych gęsto zaludnionych rejonach.
 • Szczur wędrowny – występuje w Armadillo i na innych gęsto zaludnionych terenach.
 • Kruk zwyczajny – występuje na różnych terenach we wszystkich stanach. Na niebie dużo ich lata.
 • Głuptak czerwononogi (brak zdjęcia) – występuje na Guarmie. Nie jest wymagany do pucharka!
 • Drozd wędrowny – występuje na różnych terenach we wszystkich stanach. Lubi przesiadywać nad rzeką. Kilka razy spotkałem go niedaleko jeziora Owanjila, lubi siedzieć na kamieniu.
 • Warzęcha różowa – występuje w Bayou Nwa.
 • Mewa srebrzysta – występuje na Bluewater Marsh.
 • Mewa karaibska – występuje w Lemoyne.
 • Mewa delawarska – zamieszkuje okolice Saint Denis.
 • Owca merynosowa – można spotkać na ranczach i w miastach.
 • Skunks zwyczajny – występuje na różnych terenach we wszystkich stanach.
 • Boa czerwonoogonowy (brak zdjęcia) – występuje na Guarmie. Nie jest wymagany do pucharka!
 • Boa tęczowy (brak zdjęcia) – występuje na Guarmie. Nie jest wymagany do pucharka!
 • Boa cesarski – występuje na Guarmie. Nie jest wymagany do pucharka!
 • Grzechotnik diamentowy – występuje w Lemoyne, Nowym Hanowerze i w niektórych rejonach Elizabeth Zachodniego.

WAŻNE: Węże zawsze wystraszą naszego konia, jeśli znajdują się niedaleko drogi. Dzięki temu można łatwo je odnaleźć.

 

 • Żararaka – występuje na Guarmie. Nie jest wymagany do pucharka!
 • Grzechotnik górski – występuje w Nowym Austin.
 • Grzechotnik pospolity – występuje w Lemoyne, Nowym Hanowerze i na pewnych obszarach Elizabeth Zachodniego.
 • Mokasyn miedziogłowiec północny – występuje na terenach Nowego Hanoweru i Lemoyne.
 • Mokasyn miedziogłowiec południowy – występuje na terenach Nowego Hanoweru, Lemoyne i Zachodniego Elizabeth.
 • Wąż wodny midland – występuje wzdłuż brzegów Roanoke Ridge i na mokradłach Lemoyne.
 • Mokasyn wodny – występuje wzdłuż brzegów Roanoke Ridge i na mokradłach Lemoyne.
 • Wąż wodny północny – występuje wzdłuż brzegów Roanoke Ridge i na mokradłach Lemoyne.
 • Piranga szkarłatna – występuje na leśnych terenach Lemoyne, Nowego Hanoweru i Elizabeth Zachodniego. Lubią przesiadywać na kamieniach, nad rzeką.
 • Piranga zółtorzytna – występuje w Nowym Austin, Elizabeth Zachodnim i Nowym Hanowerze. Lubią przesiadywać na kamieniach, nad rzeką.
 • Wróbel mazurek – występuje na trawiastych równinach Elizabeth Zahcodniego i Nowego Hanoweru. Lubi przesiadywać na kamieniach, nad rzeką.
 • Wróbel drzewny – występuje na trawiastych równinach Elizabeth Zahcodniego i Nowego Hanoweru. Lubi przesiadywać na kamieniach, nad rzeką.
 • Wróbel złotogłowy – występuje w Nowym Hanowerze. Lubi przesiadywać na kamieniach, nad rzeką.
 • Wiewiórka pospolita amerykańska – występuje na leśnych terenach Elizabeth Zachodniego i Nowego Hanoweru. Przy drogach często biegają.
 • Wiewiórka szara zachodnia – występuje na leśnych terenach Elizabeth Zachodniego i Nowego Hanoweru. Przy drogach często biegają.

 

 • Wiewiórka czarna – występuje w lasach Nowego Hanoweru i niektórych rejonach Elizabeth Zachodniego.
 • Ropucha zachodnia – występuje na mokradłach Lemoyne.
 • Ropucha koloradzka – występuje na terenie Rio Bravo.
 • Wschodni indyk dziki – występuje na leśnych i krzewistych terenach Elizabeth Zachodniego, Nowego Hanoweru i Lemoyne. Często przy drodze można spotkać.
 • Indyk Rio Grande – występuje w Nowym Austin. Natrafiłem na wschód od Tumbleweed.
 • Żółw sępi – występuje na bagnach Lemoyne.
 • Sęp różowogłowy wschodni – występuje w Nowym Hanowerze i Lemoyne.
 • Sęp różowogłowy zachodni – występuje na różnych terenach w Nowym Austin i Elizabeth Zachodnim.
 • Wilk szary – występuje w regionie Big Valley i na północy Tall Tress.
 • Wilk wschodni – występuje w Cumberland Forest i Grizzlies.
 • Dzięcioł czerwonobrzuchy – występuje w Roanoke Ridge.
 • Dzięcioł smugoszyi – występuje na leśnych terenach Nowego Hanoweru.

WAŻNE: Wilki musimy zaobserwować w terenie. Jeśli nas atakują to nie zbadamy ich.

Jak wspomniałem na samym początku, poniżej macie dwa filmy, z których korzystałem i mi pomogły. Pamiętajcie, że w przypadku zwierząt domowych i hodowlanych wystarczy czasami zapisać i wczytać ponownie grę, aby zwierzę z filmu znalazło się na ranczu. Przy dzikich zwierzętach jest inaczej. Nie znajdą się w tym samym miejscu. Czasami trzeba będzie zbadać większy obszar, aby je znaleźć.

 

braz Była TAKA wielka! / It was THIS Big! GS: 20
Złów rybę ważącą co najmniej 16 funtów (około 7,3 kg). / Catch a fish weighing at least 16 lbs (7.3 kg).

Zanim złowimy tak ogromną rybę musimy zdobyć wędkę i dowiedzieć się trochę o wędkowaniu. Wędkę zdobędziemy w drugim rozdziale podczas misji Rybak ludzi, kiedy to małego Jacka zabierzemy na rzekę i trochę spędzimy z nim czas. Od tego momentu będziemy mogli wybrać wędkę z koła wyboru przedmiotów, wciskając .

Do łowienia będą nam potrzebne przynęty. Najlepsze kupimy nad jeziorem Lagras, które mieści się na północ od Saint Denis. Znajdziemy tam wszystkie dostępne naturalne oraz sztuczne przynęty:

 • Chleb – przyciąga pospolite mniejsze ryby, takie jak szczupaki amerykańskie i okonie.
 • Kukurydza – przyciąga pospolite mniejsze ryby, takie jak sumiki amerykańskie i szczupaki czarne.
 • Ser – przyciąga pospolite mniejsze ryby, takie jak bassy czerwonookie i niebieskie.
 • Świerszcz – skutecznie przyciąga średnie ryby rzeczne.
 • Robak – skutecznie przyciąga średnie gatunki jeziorne.
 • Rak – świetnie przyciąga średnie ryby bagienne.
 • Sztuczna przynęta rzeczna – przyciąga średnie i duże ryby rzeczne.
 • Sztuczna przynęta jeziorna – przyciąga średnie i duże ryby jeziorne.
 • Sztuczna przynęta bagienna – przyciąga średnie i duże ryby bagienne.
 • Sztuczna specjalna przynęta rzeczna – zwabia wszystkie średnie i duże gatunki ryb.
 • Sztuczna specjalna przynęta jeziorna – zwabia wszystkie średnie i duże gatunki ryb.
 • Sztuczna specjalna przynęta bagienna – zwabia wszystkie średnie i duże gatunki ryb.

Kiedy już staniemy nad wodą, rozłożymy wędkę i zaczepimy przynętę musimy wiedzieć o kilku rzeczach. Po pierwsze możemy podświetlić sobie obszar pod wodą wciskając  + . Dzięki temu zobaczymy, gdzie znajduje się ławica ryb lub większe gatunki. Wtedy to rzucamy odpowiednią przynętą w ten obszar. Po drugie po zarzuceniu haczyka od razu ryba się nie złapie. W pierwszej kolejności zacznie skubać przynętę (zależy od gatunku ryb) i kiedy poczujemy mocniejsze szarpnięcie podciągamy lekko wędkę do góry , aby zaczepiła się na haczyk. Ryby drapieżne mogą od razu wgryźć się bez ostrzeżenia, więc musimy być w gotowości.

Złapana ryba na haczyk będzie próbowała nam uciec. Kiedy się szarpie, zaprzestajemy zwijać żyłkę, ponieważ możemy ją zerwać. Ciągniemy wtedy wędką w przeciwną stronę do kierunku ruchu ryby. To ją zmęczy przez co będziemy mogli kontynuować zwijanie żyłki. Jak tylko ustępuje, szybko kręcimy kołowrotkiem i podciągamy wędkę do góry. Dzięki temu przybliżamy ją do siebie i później powtarzamy cały etap. Złowioną rybę możemy od razu usmażyć lub wypuścić. Dzięki temu zwiększymy poziom honoru, co polecam robić przy mniejszych rybach, a duże od razu usmażyć. Na aktywność ryb wpływa pogoda i pora dnia. Ryby są bardziej aktywne podczas deszczu i w pochmurne dni, niż kiedy jest słonecznie.

Przynęty sztuczne są droższe i wytrzymalsze. No i przyciągają średnie i duże ryby, ale łowienie na nich wygląda inaczej. Taka przynęta musi być w ciągłym ruchu, aby ryba na nią się rzuciła. Nieruchoma przynęta wygląda jak kawałek metalu przez co nie zwabi ryby. Tak więc po zarzuceniu jej musimy powoli kręcić kołowrotkiem, aż ją do siebie przyciągniemy i ponownie zarzucamy haczyk, aż w końcu skusi się jakaś ryba.

Wróćmy teraz do pucharka. Na bardzo duże okazy natrafiłem w na północnym-wschodzie, w rzece Kamassa, tuż przy wodospadzie. Pływały tam dwie sztuki dość dużych szczupaków muskie. Jako przynęty użyłem świerszcza. Sam haczyk zarzuciłem bardzo blisko nich i czekałem. Po paru sekundach chwyciła za przynętę i złapałem ją na haczyk. Same wyciąganie trwało ponad minutę, ale się udało. Wyciągnąłem okaz ważący 8,14 kg. Wcześniej również polowałem na duże ryby, ale zawsze łowiłem ryby ważące poniżej 7 kg. Pucharkiem nie trzeba się tak bardzo przejmować, ponieważ tak naprawdę wpadnie, kiedy weźmiemy się za legendarne ryby.

 

braz Oręż doskonały / Locked and Loaded GS: 10
Ulepsz każdy dostępny element jednej broni długiej bądź krótkiej. / Upgrade each available component for a single sidearm or longarm weapon.

Pucharek będziemy mogli zdobyć po dotarciu do miasta Valentine. Będąc w mieście odwiedzamy rusznikarza. Wybieramy najlepiej nasz rewolwer, czyli broń krótką. Prawdopodobnie przed ulepszeniem będziemy musieli wyczyścić broń, co oczywiście to robimy, następnie ulepszamy cztery rzeczy z zakładki Elementy, czyli:

 • Chwyt
 • Długość lufy
 • Gwint lufy
 • Celownik mechaniczny

 

braz Niedźwiedzi weteran / Grin and Bear it GS: 10
Przetrwaj w trybie fabularnym 18 ataków niedźwiedzia, za każdym razem go zabijając. / Survive 18 bear attacks and kill the bear each time in Story Mode.

Pucharka trochę się obawiałem, ponieważ wiem jak to jest z poszukiwaniem zwierząt w grze. Jak są potrzebne to ich nie ma. Myślałem, że 18 niedźwiedzi przełoży się na kilka posiedzeń, ale tak naprawdę udało mi się to ogarnąć w jeden wieczór, ale po kolei.

Najważniejsze przed atakiem niedźwiedzia pamiętajcie, aby mieć pełne życie i dobrą broń (osobiście używałem dubeltówki). W grze występują dwa rodzaje niedźwiedzi: grizzly i czarny amerykański. Tylko ten pierwszy rzuci się na nas, jak tylko nas dostrzeże. Nic nie robimy, nie strzelamy, po prostu pozwalamy mu się złapać. Uruchomi się animacja, podczas której musi spamować  (choć wydaje mi się, że wystarczy klikać, kiedy w prawym dolnym rogu ekranu nastąpi informacja o możliwości uwolnienia się). Jak tylko wyjdziemy spod niedźwiedzia, automatycznie łapiemy za broń i go zabijamy. Tak wygląda prawidłowe przetrwanie, które liczy się do pucharka. Na Social Clubie można obserwować procentowy progres pucharka.

Poszukiwanie niedźwiedzia wyglądało następująco. Otóż w punkcie 1 (na zdjęciu powyżej) odkryłem dość szybki respawn. Oczywiście nie wyglądało to tak, że zaraz po zabiciu pojawił się kolejny. Czas oczekiwania poświęcałem na próbowaniu wbiciu złotego medalu w jakiejkolwiek misji. Czyli, po zabiciu miśka powtarzałem misję na złoty medal. Kiedy pojawiłem się po jej ukończeniu z powrotem na mapie od razu ruszałem do punktu 1. Jeśli go nie było, w linii prostej popędziłem do punktu 2. Tam również można go spotkać. Raz przytrafiło mi się, że po powtórzeniu misji zabiłem dwa niedźwiedzie, a nie jednego. Kiedy w punkcie 2 również go nie było, ruszyłem z powrotem do punktu 1 i po powrocie zawsze miałem kolejnego niedźwiedzia do pucharka. Tym sposobem podczas jednego wieczoru pucharek wpadł mi na konto.

 

braz Wierny wierzchowiec / Trusty Steed GS: 10
Osiągnij maksymalny poziom więzi z koniem. / Reach max bonding level with a horse.

Musimy uzyskać czwarty poziom więzi z koniem, aby zdobyć pucharek. Naprawdę pójdzie nam to bardzo szybko. Głównym sposobem zwiększania więzi to jeżdżenie na nim, ale również i prowadzenie go zwiększa jego zaufanie do nas. Aktualny poziom możemy zobaczyć w Menu, wciskamy   -> Gracz -> Koń. Więź zwiększamy również poprzez:

 • uspokajanie konia (przytrzymujemy ), gdy jest spłoszony
 • karmienie go, gdy jest głodny (jedzenie kupimy w stajni lub je znajdziemy)
 • czyszczenie go, gdy jest brudny (szczotkę dostaniemy w trakcie misji fabularnej)
 • wiązanie go do słupków
 • zdejmowanie przewożonych ładunków z niego.

Z każdym poziomem zwiększymy jego zdrowie i wytrzymałość. Będziemy mogli również przywołać go z większego dystansu oraz podczas walki. Lepiej poradzi sobie w wymagającym terenie oraz pokona głęboką wodę. Również złodziejom będzie trudniej ukraść naszego konia. Dodatkowo zyska z każdym poziomem nowe manewry:

 • Poziom 2 – gdy stoimy, przytrzymujemy i wciskamy , by koń stanął dęba.
 • Poziom 3 – przytrzymujemy podczas ruchu, by gwałtownie skręcić lub się zatrzymać.
 • Poziom 4 – przytrzymujemy , by wykonać piaff, w trakcie manewru wychyl w prawo lub w lewo, by przejść w chód boczny.

 

braz Ucieczka / Breakout GS: 5
Red Dead Online: ukończ wprowadzenie. / Red Dead Online: Complete the Intro.

Po uruchomieniu Red Dead Online w pierwszej kolejności będziemy musieli stworzyć sobie postać i zapoznamy się ze wstępem do króciutkiej fabuły, która została dodana do trybu online. W trakcie wprowadzenia rozegramy jedną misję z innymi graczami. Po niej musimy udać się do obozu, w którym to dostaniemy więcej informacji. Dopiero w obozie zakończy się wprowadzenie i zdobędziemy pucharek. Wtedy to gra swobodna będzie dostępna.

 

braz Seryjny uczestnik / Series Major GS: 10
Red Dead Online: weź udział w serii. / Red Dead Online: Take part in a Series.

Szybki pucharek, którego możemy zdobyć zaraz po wprowadzeniu. Wystarczy z Menu pauzy wybrać Online, a następnie Seria konfrontacji. Można też dołączyć poprzez szybkie dołączenie wybierając na padzie . Po zakończeniu meczu pucharek wpadnie na konto. Nie musimy wygrywać, wystarczy wziąć w jej udział i wytrzymać do końca.

 

braz Najemnik / Gun For Hire GS: 10
Red Dead Online: przyjmij 10 misji od postaci w grze swobodnej. / Red Dead Online: Accept 10 Free Roam missions from characters around the world.

W grze swobodnej spotkamy Nieznajomych oznaczonych pomarańczową ikonką . Od takich osób musimy przyjąć 10 misji. Polegają one głównie na dostarczaniu przesyłek i listów, na napadach na dyliżanse, łowach, kradzieży i zabójstwach.

 

braz Dzieje się / Eventful GS: 10
Red Dead Online: zagraj w 5 wydarzeń w grze swobodnej. / Red Dead Online: Play 5 Free Roam Events.

Będąc w grze swobodniej co jakiś czas – nie od nas zależny – w lewym górnym rogu pojawia się informacja o możliwości dołączenia do wydarzenia (fioletowy napis). Wystarczy przytrzymać  i dołączyć do niego. Jeśli nie zdążymy to wciskamy  i wchodzimy do zaproszeń, gdzie powinno znajdować się wydarzenie, które zostało przed chwilą wyświetlone. Na dołączenie mamy ok. dwóch minut. Pucharek wpadnie po ukończeniu piątego wydarzenia.

 

braz Pas sukcesów / Buckle Up GS: 20
Red Dead Online: zdobądź 5 złotych klamr za nagrody. / Red Dead Online: Achieve 5 gold belt buckles from awards.

W Red Dead Online za wszystkie czynności jesteśmy nagradzani klamrami różnego koloru. Złote klamry występują na samym końcu, kiedy to ukończymy maksymalnie jedną z czynności. Nagrody zostały podzielone na kilka kategorii. Możemy je podejrzeć w Menu pauzy, wchodząc w Postępy, a następnie w Nagrody. Poniżej wszystkie zostały wypisane. Pamiętajcie, że musimy zdobyć tylko 5 złotych klamr, sami wybierzcie sobie te najłatwiejsze:

 • Strzelec wyborowy
  • Zabij 1000 wrogów, strzelając z pistoletu.
  • Zabij 1000 wrogów, strzelając z rewolweru.
  • Zabij 1000 wrogów, strzelając z karabinu powtarzalnego.
  • Zabij 1000 wrogów, strzelając z karabinu.
  • Zabij 1000 wrogów, strzelając z karabinu wyborowego.
  • Zabij 1000 wrogów, strzelając ze strzelby.
  • Zabij 1000 wrogów bronią białą.
  • Zabij 1000 wrogów bronią miotaną.
  • Zabij 1000 wrogów, strzelając z łuku.
  • Zabij 1000 wrogów strzałami w głowę z pistoletu.
  • Zabij 1000 wrogów strzałami w głowę z rewolweru.
  • Zabij 1000 wrogów strzałami w głowę z karabinu powtarzalnego.
  • Zabij 1000 wrogów strzałami w głowę z karabinu.
  • Zabij 1000 wrogów strzałami w głowę z karabinu wyborowego.
  • Zabij 1000 wrogów strzałami w głowę ze strzelby.
  • Zabij 100 wrogów strzałami w głowę z łuku.
  • Zabij 1000 wrogów z siodła.
  • Zabij 1000 graczy od tyłu.
  • Wykonaj 1000 egzekucji.
  • Zestrzel 1000 kapeluszy.
  • Zabij 1000 wrogów, używając Zabójczej precyzji.
  • Zabij 2 graczy w czasie jednego użycia Zabójczej precyzji (powtórz 100 razy).
  • Zabij 10 wrogów podczas jednego użycia Zabójczej precyzji.
  • Wykonaj 1000 asyst.
  • Zabij 3 wrogów strzałami w głowę z karabinu wyborowego w 10 sekund lub mniej.
  • Zabij gracza strzałem z łuku z odległości co najmniej 100 metrów.
  • Zabij 50 wrogów pod rząd tą samą bronią.
  • Zabij 6 wrogów strzałami z rewolweru bez przeładowywania.
  • Zdobądź 19 broni palnych.
 • Walka
  • Zabij 1000 wrogów.
  • Zabij 1000 wrogów, strzelając z biodra.
  • Przejedź 100 wrogów dyliżansem.
  • Stratuj 100 wrogów na śmierć, jadąc konno.
  • Zabij 100 wrogów ogniem.
  • Kontratakuj 1000 razy podczas bójki.
  • Zabij 100 wrogów po swojej śmierci.
  • Zabij 1000 wrogów, strzelając z broni stacjonarnej.
  • Zabij 100 wrogów, będąc pod wpływem alkoholu.
  • Zabij 100 wrogów, którzy obezwładnili lub zabili członka bandy.
  • Zabij 100 wrogów z miejsca pasażera dyliżansu.
 • Polowanie
  • Zabij 1000 zwierząt.
  • Zabij 1000 ptaków w locie.
  • Zabij lecącego ptaka strzałem z łuku.
  • Zabij 20 razy 2 zwierzęta jedną eksplozją.
  • Zabij 1000 małych zwierząt strzałami z łuku.
  • Zabij 100 średniej wielkości zwierząt nożem.
  • Zbierz 1000 części ciał zwierząt.
  • Zabij 100 zwierząt z jadącego pociągu.
  • Zabij 100 rodzajów zwierząt.
  • Zabij 100 zwierząt, które obezwładniły lub zabiły członka bandy.
 • Mistrz przetrwania
  • Zbierz 1000 ziół.
  • Spróbuj 20 różnych ziół.
  • Wytwórz 1000 przedmiotów.
  • Poznaj 20 różnych receptur.
 • Przestępstwa
  • Złap 100 wrogów na lasso z wierzchowca i spętaj ich.
  • Ciągnij 100 mil wroga na lasso za koniem.
  • Przetrwaj 120 minut z poziomem poszukiwania.
  • Pozbądź się 100 razy poziomu poszukiwania.
 • Podróże
  • Podróżuj 1000 mil pociągiem.
  • Podróżuj 1000 mil pieszo.
  • Podróżuj 100 mil kanoe.
  • Podróżuj 1000 mil konno.
  • Pokonaj odległość 1898 mil.
  • Wykonaj 100 razy skok z konia na jadący pociąg.
  • Przejedź konno z Valentine do Strawberry w czasie poniżej 3 minut i 30 sekund.
  • Przejedź konno z rancza Emerald do posiadłości Braithewaite’ów w czasie poniżej 3 minut i 45 sekund.
  • Przejedź konno z Colter do rancza Adlerów w czasie poniżej 1 minuty i 30 sekund.
  • Podróżuj 100 mil dyliżansem.
  • Podróżuj 100 mil jako pasażer dyliżansu.
 • Handel
  • Odwiedź 50 sklepów.
  • Kup 1000 przedmiotów jednorazowego użytku.
  • Kup 100 różnych ubrań i akcesoriów.
  • Wydaj 1000 dolarów w sklepach.
  • Sprzedaj przedmioty w 3 rodzajach sklepów.
  • Sprzedaj 100 ziół lekarzowi.
  • Uzbieraj 100 złotych samorodków.
  • Odbierz 1000 przedmiotów ze swojej skrzynki.
  • Sprzedaj 1000 produktów zwierzęcych rzeźnikowi.
  • Sprzedaj 1000 kosztowności paserowi.
 • Ogólne
  • Osiągnij najniższy poziom honoru.
  • Osiągnij najwyższy poziom honoru.
  • Znajdź 100 razy skarb za pomocą mapy.
  • Ograb 1000 wrogów.
  • Zbierz 16 kart umiejętności 3 poziomu.
 • Koń
  • Osiągnij maksymalny poziom więzi ze swoim koniem.
  • Kup 5 różnych rasy koni.
  • Przetrwaj upadek z 10 metrów na koniu.
 • Banda
  • Bądź przez 100 godzin przywódcą bandy.
  • Bądź przez 100 godzin członkiem bandy.
  • Ocuć 1000 razy członków bandy.
  • Wykonaj 1000 asyst z bandą.
  • Ukończ 1000 wyzwań Kontra bandy.
 • Gra swobodna
  • Ukończ misje w grze swobodnej od 10 różnych postaci.
  • Ukończ 1000 misji w grze swobodnej.
  • Ukończ cztery misje w grze swobodnej w ciągu jednego dnia.
  • Zlikwiduj 4 kryjówki w ciągu jednego dnia.
  • Zlikwiduj 100 kryjówek.
 • Rywalizacja
  • Wygraj 20 starć band.
  • Wygraj 20 wyścigów konno.
  • Wygraj 100 konfrontacji.
  • Wygraj 20 wyścigów z bandą.
  • Wygraj 20 starć.
  • Zdobądź 20 razy pierwsze miejsce w Kontra bandzie.
  • Zdobądź 100 razy miejsce na podium w wydarzeniu w grze swobodnej.
  • Wygraj 100 razy wydarzenie w grze swobodnej.
  • Wygraj 5 rodzajów wydarzeń w grze swobodnej.
  • Powstrzymaj 100 razy wrogą bandę lub gracza przed ukończeniem misji w grze swobodnej.
  • Dokonaj 100 razy pierwszego zabójstwa w Strzelaninie.
  • Dokonaj 100 razy ostatniego zabójstwa w Strzelaninie.

Co niektóre nagrody można resetować, dzięki temu ponownie możemy je nabijać i dostawać za nie kolejne punkty doświadczenia.

 

braz Prawdziwy zawodowiec / The Real Deal GS: 30
Red Dead Online: zdobądź tytuł najlepszego gracza 3 razy (w rundzie z przynajmniej 4 graczami). / Red Dead Online: Achieve MVP 3 times (in a round with at least 4 players).

Obawiałem się trochę tego pucharka, ponieważ z całego Red Dead Online jest najtrudniejszy do zdobycia. Jak sam opis wskazuje musimy w danym meczu zdobyć tytuł najlepszego gracza, czyli być na pierwszym miejscu. W deatchmatchach średnio mi szło, dlatego wziąłem się za najłatwiejszą rzecz, jaką mamy dostępną, czyli wyścigi konne. Występują w dwóch rodzajach: od punktu do punktu lub pokonanie wszystkich punktów w jak najszybszym czasie. Te pierwsze to zwykły wyścig, ale przy drugich trzeba sobie zaplanować trasę i zapamiętać gdzie jest linia mety. Wystarczy poświęcić trochę czasu na nie i powinno nam się udać. Jak już jesteśmy obeznani z każdą mapą wyścigów, a w sesji mamy samych kozaków, warto ją wtedy zmienić. Po dwóch godzinach treningów sam dołączyłem do początkujących graczy. Udało mi się nawet dwa razy podrząd być na pierwszym miejscu. Dopiero w czwartym wyścigu wpadł tytuł za najlepszego gracza i miałem z głowy pucharek. WAŻNE! W dążeniu do 50 poziomu musimy być tylko trzy razy na pierwszym miejscu.

Jak już nabrałem trochę doświadczenia w strzelaniu, udało mi się nawet kilkukrotnie zająć pierwsze miejsce w wydarzeniu Król Zamku, które pojawia się w grze swobodnej. Tak jak widzicie, trzeba grać, aż w końcu się uda. Ale w pierwszej kolejności zacznijcie od wyścigów, moim zdaniem są najłatwiejsze do uzyskania tytułu najlepszego gracza.

Jak donoszą inni gracze innym sposobem na zdobycie tytułu najlepszego gracza jest tryb Przejmowanie Strefy. Wystarczy, że będziemy stali cały czas w wymaganym polu. Na koniec nawet przy przegranej twojego zespołu zdobędziemy MVP.

 

braz Koń na każdą okazję / Horses for Courses GS: 20
Red Dead Online: posiadaj jednocześnie 5 koni. / Red Dead Online: Concurrently own 5 horses.

Tutaj tylko i wyłącznie potrzeba pieniędzy, bardzo dużo pieniędzy. Otóż, aby posiadać jednocześnie pięć koni, musimy wykupić pięć boksów w stajni. A cena za kolejny boks będzie wzrastała. Wygląda to tak:

 • Pierwszy boks – jest darmowy, otrzymamy go w samouczku.
 • Drugi boks – kosztuje 100$
 • Trzeci boks – kosztuje 150$
 • Czwarty boks – kosztuje 500$
 • Piąty boks – kosztuje 750$

Jak widzicie – za same boksy będziemy potrzebować 1500$. Nie trzeba zapominać również o koniach. Pierwszego otrzymamy za darmo w samouczku, następne cztery trzeba będzie kupić. Bardzo ważna uwaga, wszystkie mogą być tej samej rasy. Najtańsze konie to Kentucky Saddler z kategorii Wierzchowe, kosztują po 50$, czyli trzeba doliczyć dodatkowe 200$ do pucharka. Osobiście pucharek wpadł mi dopiero przy 37 lvlu i do ostatniego boksu kupiłem konia arabskiego (250$ lub 10 sztabek złota).

 

braz To dopiero początek / Getting Started GS: 10
Red Dead Online: osiągnij rangę 10. / Red Dead Online: Reach Rank 10.

Pucharek wpadnie po osiągnięciu 10 poziomu postaci. Więcej szczegółów znajdziecie przy zloto Osławiony.

 

zloto Osławiony / Notorious GS: 100
Red Dead Online: osiągnij rangę 50. / Red Dead Online: Reach Rank 50.

Najbardziej czasochłonny pucharek z całej gry. Co najgorsze nie używałem żadnego glitcha, aby przyśpieszyć osiągnięcie 50 poziomu. Wbijałem go normalnie i było to straszne. Głównie wykonywałem misje od nieznajomych i starałem się wykonywać najłatwiejsze wyzwania dnia. Trafiają się weekendy, w których zwiększone jest doświadczenie za wykonywanie misji od nieznajomych lub osiągnięcie dobrego wyniku w serii eliminacji. W takich przypadkach starałem się dobrze to wykorzystać, ponieważ zajęcie dobrego miejsca na podium w serii eliminacji dawało od 600-700 punktów doświadczenia. Co niektóre misje również dają przyzwoite punkty za ich wykonanie. Warto zmieniać obszary, aby nie nudziła nas monotonność. Warto wykonywać wyzwania, które nagradzane są klamrami. Każdy kolor klamry daje określoną liczbę punktów doświadczenia, a im bliżej złotej tym dostajemy więcej. Co do wyzwań dnia – to wykonywałem tylko te, które zajmują „chwilę”. Omijałem te przy których trzeba było posiedzieć dłużej. Zamiast nich lepiej wykonać misję od nieznajomego. Poniżej trochę moich statystyk dla porównania:

 • Czas spędzony w online: 87 godzin
 • Zdobyłem 117 klamer z 463
 • Zdobyłem 17 złotych klamer
 • Ukończyłem 22 wyzwania dnia
 • Ukończyłem 158 misji w grze swobodnej
 • Wygrałem 3 wyścigi konne
 • Wygrałem 5 razy wydarzenia w grze swobodnej
 • Wygrałem 7 razy w serii eliminacji

 

braz Wszystkie chwyty dozwolone / All’s Fair GS: 20
Red Dead Online: powstrzymaj wrogą bandę przed wykonaniem misji w grze swobodnej. / Red Dead Online: Successfully counter a rival Posse’s Free Roam mission.

Przy tym pucharku sam osobiście potrzebowałem pomocy drugiej osoby, ponieważ rzadko widywałem wykonywanie przez kogoś innego misji w grze swobodnej. Do pomocy wystarczy jedna osoba. Zapraszamy drugiego gracza do tej samej sesji i razem udajemy się do tej samej osoby . WAŻNE! Przed podjęciem misji, niech każdy utworzy swoją bandę. Wciskamy , wybieramy Banda, a następnie , aby ją utworzyć.

Po tym można rozpocząć rozmowę z zleceniodawcą. Partner rozpoczyna misję, a my jedziemy za nim. Kiedy zdobędzie główny cel, a jest to czasami przesyłka, koń, dyliżans, czy osoba do ochrony, to naszym celem jest nieumożliwienie mu wykonania misji. Na ekranie pojawia się również informacja, że inni gracze mogą nam przeszkodzić. Przeważnie cel musimy zniszczyć lub zabić, a w przypadku przesyłki – musimy sami ją dostarczyć. Wystarczy raz powstrzymać wrogą bandę, aby pucharek wpadł na konto.

 

braz Domator / Home Comforts GS: 20
Red Dead Online: kup 5 ulepszeń obozu. / Red Dead Online: Purchase 5 camp improvements.

W tym przypadku będziemy potrzebować trochę pieniędzy, a dokładnie $250. W Red Dead Online położenie obozu sami ustalamy. Najpierw sprawdzamy w jakim jesteśmy regionie, a potem wybieramy jego położenie i udajemy się do niego. Ulepszenie zakupimy u Crippsa, podchodzimy do niego i wciskamy . Następnie z zaopatrzenia obozu wybieramy Flagę. Teraz tylko musimy kupić pięć różnych kolorów flag, która każda kosztuje $50.

 

braz Niestandardowa amunicja / Non-Regulation GS: 10
Red Dead Online: wytwórz 25 naboi. / Red Dead Online: Craft 25 pieces of ammunition.

Pucharek wymaga od nas dwóch rzeczy. W pierwszej kolejności musimy osiągnąć 28 poziom, aby móc odblokować u pasera broszurę na amunicję dum-dum. Następnie musimy uzbierać $385, aby móc ją kupić. Mając ją w torbie, musimy jeszcze ją przeczytać, aby pojawiła się w menu wytwarzania. Wystarczy teraz zwołać obóz do regionu, w którym się znajdujemy i przy ognisku wytworzyć 25 naboi.

 

braz W bandzie raźniej / Posse Up GS: 5
Red Dead Online: utwórz stałą bandę. / Red Dead Online: Form a Persistent Posse.

Do tego pucharka będziemy potrzebowali $200. Aby utworzyć stałą bandę, wciskamy , wybieramy Banda, a następnie , aby ją utworzyć. Do wyboru mamy dwa rodzaje band – stała i tymczasowa. Stała wyróżnia się tym, że kosztuje $200, ale możemy nadać jej nazwę i zostaje zapisana. Natomiast tymczasowa – jak sama nazwa wskazuje. Tak więc w ustawieniach ustawiamy na stałą bandę i opłacamy jej utworzenie. Zaraz po tym pucharek wpada na konto.

 

braz Mistrz rzemiosła / Master Craftsman GS: 10
Red Dead Online: wytwórz 20 przedmiotów (wyłączając amunicję). / Red Dead Online: Craft 20 items (excluding ammo).

Bardzo proste trofeum. W pierwszej kolejności musimy udać się na polowanie i zdobyć z 20 mięs. Następnie udajemy się do obozu. W Red Dead Online położenie obozu ustalamy sali. Najpierw sprawdzamy w jakim jesteśmy regionie, a potem wybieramy jego położenie i udajemy się do niego. Przedmioty wytwarzamy nad ogniskiem. Do pucharka możemy wytwarzać te same przedmioty, nie musimy się martwić, aby każdy był inny. Wystarczy teraz piec do momentu pojawienia się trofea.

 

braz Rzeźnik / Butchered GS: 10
Red Dead Online: sprzedaj 20 przedmiotów rzeźnikowi. / Red Dead Online: Sell 20 items to the Butcher.

Kolejny pucharek, z którym nie będzie problemów. Tak jak mówi opis pucharka – musimy sprzedać 20 przedmiotów rzeźnikowi. W tym celu musimy iść na polowanie. Pamiętajcie, że na konia zmieszczą się tylko trzy truchła – jeden z większych gatunków zwierząt i dwa mniejsze. Przed tym koniecznie oskórujcie je, a następnie załadujcie na konia. Dzięki temu zdobędziemy dodatkowe przedmioty, takie jak pióra, kły, poroża i dodatkowe ilości mięsa. Kiedy mamy załadowanego całego konia, udajemy się do rzeźnika – znajdziecie ich prawie w każdym mieście. Do pucharka liczy się wielokrotność tych samych przedmiotów, tak więc śmiało możecie wszystko sprzedawać. Jak zdobędziemy wymaganą liczbę sprzedanych przedmiotów, to pucharek wpadnie nam konto.

 

braz Zielarz doskonały / Picked to Perfection GS: 20
Red Dead Online: zbierz 25 ziół. / Red Dead Online: Pick 25 Herbs.

Jeden z najłatwiejszych pucharków w Red Dead Online. Tak jak mówi opis trofea – musimy zebrać 25 ziół. Mogą to być te same zioło, a nawet owoce leśne. Ich odnalezienie możemy sobie ułatwić poprzez wciśnięcie +, dzięki temu wszystkie zioła w naszym otoczeniu zostaną podświetlone.

 

braz W grupie siła / Strength in Numbers GS: 10
Red Dead Online: ukończ misję w grze swobodnej jako członek bandy liczącej co najmniej 2 osoby. / Red Dead Online: Complete a Free Roam mission as part of a Posse with at least 2 members.

Do pucharka potrzebujemy drugiej osoby. Najlepiej jak mamy znajomego, wtedy to pójdzie szybko i bez problemu. Jak nie mamy, to z randomem też powinno się udać. Po pierwsze musimy założyć bandę. Wciskamy , wybieramy Banda, a następnie , aby ją utworzyć. Następnie zapraszamy do niej znajomego lub randomów. Możemy również dołączyć do widocznych band na serwerze. Kiedy mamy już kogoś w bandzie, udajemy się do , aby pobrać misję. Jedynie co nam pozostaje, to ją ukończyć i cieszyć się z pucharka. Pamiętajcie, aby podczas jej trwania random nie wyszedł z bandy, dlatego polecam znajomego, z którym nie będzie problemów.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Zdjęcia z wyzwaniami misji pochodzą ze strony socialclub.rockstargames.com/games/rdr2/story.