Destiny 2: Forsaken – Poradnik do trofeów i osiągnięć

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pierwszy dodatek, który wymaga tak wiele czasu do pełnego zaliczenia.

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia 100%: 9/10
 • Liczba trofeów: platynax0zlotox0 x2 x8
 • Liczba trofeów offline: 0
 • Liczba trofeów online: 10
 • Minimalna liczba przejść: Fabuła + Raid + spora ilość pomniejszych rzeczy
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia 100%: 100 – 300 godzin (sporo zależy od szczęścia + ekipy na raid)

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Jak zawsze, najpierw wypiszę przydatne wskazówki nim w ogóle zaczniecie swoją przygodę z najnowszym dodatkiem. Sporo z tych wskazówek nie jest związanych z pucharkami, a po prostu z samą grą i różnych aktywnościami. Mogą one pomóc osobą, które mają zamiar zostać z grą na dłużej:

 • Wszelkie zasady panujące w grze, podział engramów, itd. opisałem w poradniku podstawki Destiny 2, który również znajdziecie na stronie. Jeśli jesteście nowymi graczami, zalecam najpierw przeczytanie tamtego poradnika, a przynajmniej wstępu.
 • Dreaming City, czyli Śniące Miasto charakteryzuje się swoją zmiennością. Co tydzień następuje zmiana skażenia (małego do dużego) i wraz z nowym tygodniem pojawiają się nowe misje, bossowie na studni, bounty, itd. Są 3 tygodnie, gdzie 3 tydzień to największe skażenie i tylko wtedy można wykonać niektóre rzeczy, jak np. egzotyczny quest na łuk, albo zdobyć egzotyczny quest na broń od Driftera.
 • Do momentu wbicia 500 poziomu light, nie róbcie żadnych zadań na  Potężny Engram (Powerful Engram) . Zanim zrobicie fabułę oraz wbijecie 50 poziom to zostanie Wam już niewiele do 500. Najszybciej dobijecie do 500 poprzez robienie publicznych eventów, szturmy, crucible, gambit, zadania na poszukiwanie od Spidera, itd. Chodzi o to, że w grze jest tzw. „soft-cap” na 500, czyli do tego poziomu light będą lecieć wszelkie niebieskie przedmioty. Powyżej tego poziomu możecie podnosić light tylko i wyłącznie poprzez zdobywanie Potężnych Engramów, ponieważ ze zwykłych przedmiotów więcej już nie poleci.
 • Reset codziennych aktywności (bounty, wyzwania codzienne) następuje zawsze o godzinie 19:00. W przypadku aktywności tygodniowych (nightfall, flashpoint, wyzwania tygodniowe) jest to każdy wtorek o godzinie 19:00.
 • W grze są 3 nowe podklasy, każdą z nich odblokujecie poprzez zdobycie egzotycznego przedmiotu „Seed of Light / Ziarno Światła” . Na każdą podklasę potrzebujecie osobny, więc ogólnie potrzeba 3 na jedną postać. Haczyk polega na tym, że każdą część zdobywa się w innym miejscu, a dokładnie to:
  • 1 część – do zdobycia podczas fabuły, nie do pominięcia
  • 2 część – do zdobycia za 2 oraz 3 poziom Blind Well (studnia)
  • 3 część – do zdobycia za pokonanie pierwszego bossa na raidzie oraz za złożenie daru w 3 tygodniu skażenia Śniącego Miasta
 • Wspomniana powyżej Studnia, czyli Blind Well, to nowa wersja eskalacji z poprzedniego dodatku. Dostępna tylko i wyłącznie na terenie Śniącego Miasta (Dreaming City) i na szczęście tylko w jednym stałym miejscu. Do odpalenia są 3 poziomy, do każdego potrzebujecie coś w rodzaju klucza, który kupicie u Petry. Każdy kolejny poziom wymaga wyższego poziomu light, gdzie: 1 poziom to 520, 2 poziom 540, 3 poziom 560 oraz wersja heroiczna to 580. Wersję heroiczną studni odpalicie tylko i wyłącznie po ukończeniu 3 poziomu oraz włożeniu „Niestabilnego Ładunku”. Pojawią się nowi bossowie, którzy wymagają znacznie wyższego poziomu niż cała reszta. Za pierwsze ukończenie dostaniecie potężny engram, za każde kolejne już niewiele więcej niż w poprzednich poziomach.
 • Pamiętajcie, żeby nie usuwać setów od Shaxxa, Zavali oraz Driftera! Chodzi o to, że są dodatkowe zadania, które wymagają wygrania każdej z tych aktywności w pełnym secie, który jest do niej przypisany. Dlatego nie usuwajcie tych elementów pancerza. Wszystkie przedmioty, które wchodzą w skład setu możecie sprawdzić w menu Kolekcji.
 • Codziennie dostajecie dodatkowy buff (na każdą postać osobno), dzięki któremu macie możliwość zdobycia „Prime Engram / Wyborny Engram”. Buff daje szansę, że może polecieć z dowolnego przeciwnika w grze, ale większa szansa jest przy tych mocniejszych (najlepiej Ci z żółtym paskiem). Engram ten działa tak samo jak Potężny, czyli wyrzuca sprzęt na wyższy poziom niż nasz (do maksymalnie +5 względem naszego obecnego). Po podniesieniu engramu, buff znika i trzeba czekać do 19:00 na pojawienie się nowego. Jeśli dobrze widziałem to buff działa wstecz, czyli jeśli nie graliście przez kilka dni to będziecie mogli zdobyć tyle samo engramów w jeden dzień (jeśli oczywiście macie czas i siły, żeby tyle farmić).
 • Nie ma cudownego sposobu na egzotyki, a wszelkie „cudowne farmy” z filmików na YouTube to tylko i wyłącznie kolejne sposoby na pokonywanie mocniejszych przeciwników w grze, żadna filozofia i odkrycie Ameryki. Na chwilę obecną drop egzotyków jest żenująco niski, dlatego zdobycie 10 nowych egzotyków to będzie nie lada przeprawa i spora ilość godzin, przynajmniej do momentu kiedy Bungie znów da łatwiejszą możliwość ich pozyskania.
 • Xur nie sprzedaje nic nowego, przynajmniej w momencie pisania poradnika, dlatego też wybieracie się do niego głównie z zamiarem nadrabiania starych zaległości. Póki co do niczego innego się nie przydaje…

 

Poradnik:

braz Rosnąca legenda / Legends Grow
Zdobądź 5 000 punktów Triumfu. / Earn 5,000 Triumph points.

Triumfy to nowość w dodatku Forsaken. Część z Was może je znać z poprzednich części, gdzie Bungie udostępniało na jakiś czas kilka trudnych osiągnięć do wbicia. Tym razem wygląda to podobnie, z tym że Triumfy są na stałe i jest ich znacznie więcej. Triumfy można podejrzeć w menu, na zakładce Triumfy. Każde osiągnięcie jest oceniane w skali punktowej, od 0 do 50, albo nawet i więcej. Triumfy są podzielone na 7 kategorii:

 • Konto
 • Miejsca Docelowe
 • Wydarzenia
 • Gambit
 • Tygiel
 • Straż Przednia
 • Wiedza

Kategorie triumfów w grze.

By zdobyć pucharek musicie wbić 5,000 punktów. Jest to bardzo proste zadanie, wręcz banalnie proste, szczególnie jeśli graliście we wszystkie poprzednie części + DLC, ponieważ osiągnięcia z tamtych gier są wliczane tutaj. Pamiętajcie, że każdy triumf po zdobyciu czy pierwszym zalogowaniu się do gry, trzeba ręcznie odhaczyć! Dopóki tego nie zrobicie to nie dostaniecie punktów!

Dam Wam kilka wskazówek, które triumfy wbijać i czym się kierować podczas grania, aby jak najszybciej wbić 5,000 punktów:

 • Jeśli jesteście nowymi graczami to grajcie od początku podstawki Destiny 2, potem dlc Curse of Osiris, Warmind, a na końcu Forsaken. Nie pomijajcie żadnego elementu gry, a już tym bardziej nie wykorzystujcie boostera do poziomu 30, ponieważ automatycznie odznacza fabułę z poprzednich dodatków jako zrobione. Dzięki temu wbijecie już spokojnie ponad 5000 punktów. W przypadku graczy powracających czytajcie dalej.
 • Gdy ukończycie fabułę z Forsaken + otworzycie Śniące Miasto i nadal nie będziecie mieć 5,000 punktów (raczej mało prawdopodobne) to skupcie się na jednym trybie przez jakiś czas, np. Gambit, albo Tygiel. Jest tam również sporo bardzo łatwych triumfów do wbicia.
 • Skoro przy Śniącym Mieście jesteśmy, to spora część zadań jest ukryta, np. zdobycie 10 skrzynek, gdy stopień zakażenia miasta jest najniższy, potem średni, itd. Do tego podczas questów od Petry można wykonać dodatkowe triumfy, np. podczas questu „Silnik Wyroczni / Oracle Engine”, w drodze do punktu docelowego, na skałce jest ukryty mini-boss, za ubicie którego jest dodatkowy triumf. Takich smaczków w Śniącym Mieście jest sporo, a większość wciąż została jeszcze nieodkryta przez graczy.
 • Używajcie jak najwięcej swojego Supera i zabijajcie jak najwięcej i jak najszybciej, ponieważ wiele osiągnięć jest właśnie z tym związana. Jak wbijecie już te najłatwiejsze z jednej klasy to zmieńcie na drugą, itd.
 • Na mapach, a szczególnie w Lost Sectorach pojawili się nowi przeciwnicy, którzy mają w swojej nazwie oznaczenie „WANTED / POSZUKIWANY”. Przeważnie część z nich jest potrzeba do zrobienia zadań u Spidera oraz do triumfów. Także jeśli jakiegoś widzicie to nie omijajcie go tylko spróbujcie zabić.
 • Co tydzień dostępne są 3 różne Nocne Szturmy (Nightfalle), za każdy z nich dostaniecie również osobny triumf.
 • Codziennie pojawiają się również heroiczne wersje misji fabularnych, do wyboru jest bodajże 5 różnych misji. Za ukończenie misji, gdzie znajduje się boss na końcu również są triumfy.
 • Jeśli macie swoją ekipę to grajcie z nimi jak najwięcej, ponieważ wszystko idzie znacznie szybciej. Wiem, że nie odkryłem Ameryki nie starajcie się robić wszystkiego solo na siłę.

Obecnie po ponad 100 godzinach normalnej gry i wbijaniu powoli poziomu light mam już ponad 20,000 punktów, także jeśli nie jesteście niedzielnymi graczami to spokojnie sobie dacie rady (zresztą w przypadku tego pucharku nawet Ci niedzielni sobie poradzą 🙂 ).

 

braz Egzotyczny / Exotique
Zbierz 10 egzotycznych broni lub pancerzy Porzuconych. / Collect 10 Forsaken Exotic weapons or armor.

W przypadku tego pucharku mógłbym wkleić jakiegoś prześmiewczego gifa, albo mema… Dlaczego? Ponieważ drop nowych egzotyków jest tak rzadki, że w momencie pisania tego poradnika jeszcze nikt na świecie nie zdobył 10 nowych egzotyków… Po około 100 godzinach gry mam raptem 3 nowe egzotyki, także tego… Przypominam, że chodzi tylko i wyłącznie o egzotyki z oznaczeniem najnowszego dodatku Forsaken, cała reszta się nie wlicza do tego osiągnięcia. W dodatku, tak jak opis mówi, do pucharku zaliczane są tylko i wyłącznie bronie i pancerze, cała reszta w postaci Sparrowów, Ghostów, itd. nie ma znaczenia.

Do pucharku wliczają się tylko i wyłącznie egzotyki z takim oznaczeniem (logo Forsaken).

Najgorsze w tym pucharku jest to, że jest on uzależniony od całkowitej losowości gry. Bungie mocno przykręciło kurek z egzotykami i możecie zapomnieć o łatwym zdobywaniu żółtych itemków. Poniżej napiszę Wam kilka wskazówek, które powinny odrobinkę pomóc przy mozolnym wbijaniu tego pucharku, jednak najważniejsza wskazówka to po prostu grać, grać i jeszcze raz grać, nie ma jednego cudownego sposobu na 10 egzotyków 🙁

 • Egzotyk obecnie może wylecieć dosłownie zewsząd, od najzwyklejszego mobka, poprzez skrzynki ze szturmów, po meczach w tyglu, oddawaniu bounty, a na skrzynkach raidowych i bossach kończąc. Im trudniejszy przeciwnik czy aktywność tym większa szansa na egzotyka, jednak nie dajcie się zwieść, jest ona minimalna…
 • Zalecam granie 3 postaciami i robienie nimi cotygodniowych aktywności (jeśli macie powyżej 500 lighta), ponieważ Wasza szansa na kolejne egzotyki wzrasta trzykrotnie.
 • W grze są póki co 2 egzotyczne questy, 3 ma dojść później. Pierwszy quest jest na „Ace of Spades / As Pik”, który otrzymacie po ukończeniu fabuły, zaś drugi na „Chaperon / Opiekun”, który dostaniecie po wejściu do Śniącego Miasta. Questy wymagają jednak nieco zaangażowania, szczególnie w Tyglu, ale nie są jakoś przesadnie trudne.
 • Xur obecnie nie sprzedaje żadnych nowych egzotyków! Cały czas posiada rzeczy z podstawki oraz poprzednich dodatków. Nie wiadomo kiedy Bungie da możliwość kupowania nowych egzotyków, ale obserwujcie go ponieważ na pewno kiedyś to zrobią.
 • Nie sugerujcie się również „cudownymi farmami” z YouTube’a, ponieważ większość z nich opiera się na staniu w miejscu i strzelaniu do tego samego przeciwnika. Grając tym sposobem Wasza szansa na egzotyki jest dokładnie taka sama jakbyście grali normalnie i robili jakąkolwiek inną aktywność. Jak już pisałem, szansa na drop egzotyka jest wszędzie, więc po co marnować czas w jednym miejscu?
 • Codziennie dostajecie buff na zdobycie „Wybornego Engramu / Prime Engram”. Na szczęście działa on wstecz i jeśli nie graliście przez parę dni to możecie nadrobić ilość engramów do ilości dni, które przegapiliście. Jest również pewien trik związany z tym buffem, ponieważ normalnie znika on w momencie, gdy podniesiecie swój engram. Jednak jeśli go nie podniesiecie i będzie grać dalej, to engram poleci na pocztę, a buff zostaje. Jednak Bungie ostrzega przed tym sposobem, ponieważ buff działa również do przodu, czyli jeśli w jednej dzień narobicie np. 7 engramów to przez kolejny tydzień możecie się spodziewać sporej posuchy 🙂
 • Gdy będziecie mieć już ekipę na raid to otwierajcie ukryte skrzynki, ponieważ mają one bardzo dużą szansę na egzotyka (przynajmniej jedna osoba z 6 zawsze coś wyciąga). W przyszłości postaram się wrzucić filmik z tymi skrzynkami.

Na chwilę obecną są to moje jedyne rady odnośnie egzotyków. Drop jest tak losowy i tak niski, że nie jestem w stanie Wam dać jakiejkolwiek innej rady niż po prostu grać, grać i jeszcze raz grać, a w końcu zdobędziecie te 10 egzotyków. Zapewne Bungie w przyszłości nieco popuści pasa i ludziom szybszą możliwość zdobywania żółtego sprzętu, ale na chwilę obecną sprawa wygląda tak jak wygląda.

 

braz Przypieczętowane / Seal the Deal
Zdobądź Pieczęć Triumfów. / Complete a Triumph Seal.

Prawdopodobnie najbardziej czasochłonny pucharek w grze, którego na chwilę obecną nie ma jeszcze nikt na świecie. Pieczęć Triumfów to nic innego jak swego rodzaju zbiór kilkunastu wybranych triumfów z danej kategorii, które po zdobyciu dodają nam nową nazwę przed nickiem w grze. Póki co mamy 6 różnych pieczęci, ale w grze widać już miejsce na 7, która wciąż jest nieodkryta i niew wiadomo czego może dotyczyć, plotki mówią o którymś z nadchodzących eventów. W każdym razie, poniżej wrzucam listę pieczęci:

 • Najazdy
  • Ukończ wyzwanie Rytuał przywoływania.
  • Ukończ najazd „Ostatnie życzenie”.
  • Ukończ wyzwanie Wstęp wzbroniony.
  • Ukończ wyzwanie Wieczna walka.
  • 10 razy złup skrzynie w najeździe „Ostatnie życzenie”.
  • Ukończ wyzwanie Mistrz koloseum.
  • Ukończ najazd „Ostatnie życzenie” z pełną drużyną ogniową złożoną ze znajomych z klanu.
  • Ukończ wyzwanie Siła pamięci.
  • Ukończ wszystkie potyczki najazdu z drużyną ogniową złożoną wyłącznie z podklas słonecznych.
  • Wypowiedz 10 życzeń w najeździe „Ostatnie życzenie”.
  • Ukończ wszystkie potyczki najazdu z drużyną ogniową złożoną wyłącznie z podklas elektrycznych.
  • Ukończ wszystkie potyczki najazdu z drużyną ogniową złożoną wyłącznie z tej samej klasy Strażników.
  • Ukończ najazd „Ostatnie życzenie” w wersji Bieg Petry.
  • Ukończ wszystkie potyczki najazdu z drużyną ogniową złożoną wyłącznie z podklas próżniowych.
  • Ustaw 5 sztandarów najazdu „Ostatnie życzenie”.
 • Śniące Miasto
  • Zdobądź odznakę Miejsca docelowe: Śniące Miasto
  • Pokonaj Sikariis, Plagę Studni, w Ślepej Studni w Śniącym Mieście.
  • Tajemniczy Triumf
  • Zbierz wszystkie kości ahamkary w Śniącym Mieście.
  • Tajemniczy Triumf
  • Pokonaj Inomina, Plagę Studni, w Ślepej Studni w Śniącym Mieście.
  • Zdobądź pełny zestaw pancerza Rozmarzonego Świtu w Śniącym Mieście.
  • Tajemniczy Triumf
  • Pokonaj Cragur, Plagę Studni, w Ślepej Studni w Śniącym Mieście.
  • Tajemniczy Triumf
  • Tajemniczy Triumf
 • Wiedza
  • Splątany Brzeg – Ukończ tę księgę wiedzy
  • Tajemniczy Triumf
  • Uldren Sov – Ukończ tę książkę wiedzy
  • Opowieści Duchów – Ukończ tę książkę wiedzy
  • Ten, którego zwali Cayde – Ukończ tę książkę wiedzy
  • Włóczęga – Ukończ tę książkę wiedzy
  • Marasenna – Ukończ tę książkę wiedzy
  • Śniące Miasto – Ukończ tę książkę wiedzy
  • Variks Lojalny – Ukończ tę książkę wiedzy
  • Przebudzeni Rafy – Ukończ tę książkę wiedzy
 • Tygiel
  • Zdobywaj rangi Waleczności we wszystkich sezonach (10 rang)
  • Zresetuj swoją rangę waleczności w jednym sezonie
  • Zdobądź nagrody w formie broni za osiągnięcie rangi chwały „Sława” w wielu sezonach
  • Zdobądź maksymalną premię za serię zwycięstw chwały w dowolnym sezonie
  • Osiągnij rangę Waleczności „Legenda” w dowolnym sezonie
  • Zdobądź maksymalną premię waleczności za serię zwycięstw w dowolnym sezonie
  • Osiągnij rangę chwały „Legenda” w dowolnym sezonie
  • Zresetuj swoją rangę Waleczności w każdym sezonie
  • Zdobywaj rangi chwały we wszystkich sezonach
  • Osiągnij rangę „Legenda” w wielu sezonach
 • Gambit
  • Zdobądź odznakę Gramy na serio
  • Wygrywaj mecze Gambitu przeciwko wszystkim rasom wrogów
  • Jako najeźdźca pokonaj czterech wrogich Strażników w jednym najeździe
  • Wrzucić 100 okruchów bez umierania
  • Pokonaj priorytetowe cele (takie jak poszukiwani wrogowie) ze wszystkich gatunków wrogów
  • Wygraj mecz Gambitu, mając na wyposażeniu w każdym miejscu broń Gambitu
  • Odłóż 38 lub więcej okruchów w jednej rundzie
  • Zrobienie egzotycznego questa na broń
  • Pokonaj najeźdźcę w Gambicie, gdy ma aktywną superzdolność
  • Zresetuj swoją rangę niesławy w Gambicie
  • Pokonaj 40 wrogów w jednym meczu, nie umierając
 • Miejsca docelowe
  • Zdobądź odznakę Miejsca docelowe: Czerwona Wojna
  • Zdobądź odznakę Miejsca docelowe: Klątwa Ozyrysa i StrategOS
  • Zdobądź odznakę Miejsca docelowe: Porzuceni
  • Zapoluj na poszukiwanych zbiegów z Więzienia Starszych w utraconych sektorach na Io
  • Ukończ heroiczne przygody na Io
  • Zapoluj na zbiegów z Więzienia Starszych w utraconych sektorach w EMS
  • Zapoluj na poszukiwanych zbiegów z Więzienia Starszych w utraconych sektorach w EMS – Alpha
  • Zapoluj na poszukiwanych zbiegów z Więzienia Starszych w utraconych sektorach w EMS – Bravo
  • Zapoluj na poszukiwanych zbiegów z Więzienia Starszych w utraconych sektorach w EMS – Charlie
  • Ukończ wszystkie heroiczne przygody w EMS
  • Zapoluj na poszukiwanych zbiegów z Więzienia Starszych w utraconych sektorach na Tytanie
  • Ukończ heroiczne przygody na Tytanie
  • Zapoluj na poszukiwanych zbiegów z Więzienia Starszych w utraconych sektorach na Nessusie
  • Ukończ heroiczne przygody na Nessusie
  • Zapoluj na poszukiwanych zbiegów z Więzienia Starszych w utraconym sektorze na Merkurym
  • Ukończ heroiczne przygody na Merkurym
  • Zapoluj na poszukiwanych zbiegów z Więzienia Starszych w utraconych sektorach na Marsie
  • Ukończ heroiczne przygody na Marsie
  • Eksploruj utracony sektor Jaskinia trapera na Splątanym Brzegu
  • Eksploruj Turbinę wilczego okrętu na Splątanym Brzegu
  • Eksploruj Dok Majestatu na Splątanym Brzegu
  • Eksploruj Stocznię AWO-43 na Splątanym Brzegu
  • Odkryj wszystkie utracone sektory w Śniącym Mieście

Jak widać powyżej, sprawa nie jest prosta. Każde powyższe zadanie wymaga sporo czasu i zaangażowania. Jak pisałem już wcześniej, część z nich nie została jeszcze w ogóle odkryta, dlatego też wpis „Tajemniczy Triumf”. Jak tylko zostaną one odkryte to zaktualizuje listę. Zwróćcie jeszcze uwagę na wpisy związane z odznakami Miejsc Docelowych. Jest to nic innego jak posiadanie legendarnego sprzętu z poszczególnych miejsc, a ile macie już zdobyte to zależy od tego ile graliście i jak bardzo Wam zależało na zbieraniu setów z danego miejsca.

Poniżej opiszę pieczęcie, na które warto zwrócić uwagę i które wydają się być tymi najbardziej realnymi do zdobycia w miarę najkrótszym czasie:

 

 GAMBIT

Obecnie najbardziej realną do zrobienia pieczęcią jest Gambit. Co nie znaczy, że będzie ona łatwa, jest kilka triumfów, które mogą spędzać sen z powiek, ale o tym zaraz. Jest to nowy tryb, więc wymaga sporo grania, a przy tym będzie leciał Wam sprzęt z tego trybu za każdą rangę i losowo za każdy mecz, także już uzupełniacie odznakę. Do tego reszta zadań robi się tak naprawdę sama w czasie, ponieważ chodzi głównie o zdobywanie odpowiedniej liczby okruchów, albo ubicie bossów każdej rasy. Wyzwanie może sprawiać włożenie 100 okruchów bez umierania (ukryty triumf) lub zabicie 4 przeciwników podczas inwazji. Czyli tak jak opis mówi, musicie wbić do środka i zabić 4 gości, a macie na to 30 sekund. Nie muszą to być różni przeciwnicy, jeśli ktoś zdąży się podnieść to możecie go zabić drugi raz i też zostanie on zaliczony. Póki co najlepszą bronią dla inwazji jest Sleeper Simulant, który ma tak ogromny auto-aim, że szok, jednak w najbliższym czasie Bungie ma go znacznie zmniejszyć i pewnie przestanie już tak wymiatać. Innymi broniami wartymi uwagi, dla inwazji, mogą być: Polaris Lance, Queenbreakers’ Bow oraz cokolwiek z czym czujecie się dobrze. Możecie ich nawet zabijać na superze, byle tylko padali. Oczywiście nie będę Wam mówił, żeby grać w ekipie bo szansa na wygranie większa oraz duże większe zgranie. Poza tym trzeba zresetować rangę przynajmniej 1 raz, a do tego potrzeba 15,000 punktów. Im więcej wygrywacie pod rząd tym szybciej to leci. Nie zapominajcie również o bounty od Driftera, które również dają punkty. Być może w przyszłości pojawią się weekendy z podwójny punktami Infamy / Niesława, dlatego warto obserwować informacje w grze (pojawi się zapewne po zalogowani, gdy to nastąpi).

Poniżej opiszę każdy wymagany triumf i dodam kilka wskazówek, które mogą się Wam przydać:

 • Zdobądź odznakę Gramy na serio – trzeba ukończyć odznakę związaną stricte z Gambitem. Zaliczają się do niej wszystkie pancerze, bronie, statek, ghost oraz sparrow. Rzecz jasna wszystko z tego trybu. Egzotyczna broń, która jest powiązana z Gambitem również jest wliczana do tej odznaki. Jak ją zdobyć opisałem w jednym z poniższych triumfów.
 • Wygrywaj mecze Gambitu przeciwko wszystkim rasom wrogów – trzeba wygrać mecz z każdą dostępną w grze rasą. Na początku każdego meczu Drifer losuje Wam losowych przeciwników. Musicie wylosować każdą rasą i w dodatku wygrać mecz. Rasy wymagane do triumfu to: Scorn, Cabale, Falleni, Vex oraz Hive.
 • Jako najeźdźca pokonaj czterech wrogich Strażników w jednym najeździe – jak sam opis mówi, musicie wbić do drużyny przeciwnej gdy portal będzie otwarty (po wrzuceniu kolejno 25, 50 i gdy przeciwnicy uruchomią pradawnego bossa) i zabić 4 przeciwników. Nie muszą to być różni, może to być gracz, który zdążył się zrespić i wrócić na mapę, zalicza go tak samo. Po ubiciu 4 za jednym wejście zostaniecie przeniesieni na swoją mapę. Co gorsza, trzeba to zrobić 3 razy, aby zaliczyło triumf!
 • Wrzucić 100 okruchów bez umierania – triumf co prawda brzmi groźnie, ale jest na niego sposób. Przede wszystkim wystarczy, że jedna osoba z Waszej ekipy wrzuci 100 okruchów bez upuszczania ani jednego i każdy będzie miał zaliczone! Można umrzeć, gdy nie ma się nic na ręce, jeśli jednak osoba odpowiedzialna za zbieranie 100 padnie z okruchami to trzeba to robić od nowa. Najlepiej podzielić się, żeby cały czas zbierały tylko 2 osoby, a reszta im pomagała. W momencie inwazji te 2 osoby muszą się schować, a pozostała 2 ich ochraniać (najlepiej uciekać na swój respawn).
 • Pokonaj priorytetowe cele (takie jak poszukiwani wrogowie) ze wszystkich gatunków wrogów – priorytetowe cele pojawią się rzadko podczas meczów, głównie w 2 i 3 rundzie (jeśli jest dogrywka). Gdy taki obiekt pojawia się na mapie to Drifter Was o tym powiadomi. Przeciwnik charakteryzuje się białą aurą i żółtym paskiem zdrowia. Do zaliczenia triumfu trzeba ubić priorytetowe cele każdej rasy, czyli: Scorn, Cabale, Falleni, Vex oraz Hive.
 • Wygraj mecz Gambitu, mając na wyposażeniu w każdym miejscu broń Gambitu  – tak jak opis mówi, musicie założyć 3 gambitowe bronie i wygrać mecz.
 • Odłóż 38 lub więcej okruchów w jednej rundzie – dobrze jest robić to ze znajomymi i po prostu się podzielić kto zbiera, a kto pomaga tylko przy zabijaniu. Jeśli będziecie wszyscy naraz zbierać to wszystko się wydłuża i narażacie się, gdy wpadnie najeźdźca do Was. Pamiętajcie, że chodzi o jedną rundę, a nie o cały mecz! W dodatku trzeba to zrobić 5 razy, aby zaliczyć triumf.
 • Zrobienie egzotycznego questa na broń – by w ogóle dostać questa na egzotyczną broń z Gambitu musicie ubić rzadkiego bossa, który może się pojawić losowo na koniec każdej rundy. Jest to serwitor znany z ostatniej walki w fabule dodatku Forsaken. Gdy będziecie mieć to szczęście i go zobaczycie to nie napalajcie się. Najpierw trzeba wyczyścić trochę otoczenie, a później zwracać uwagę, czy małe czarne kulki nie robią dodatkowej tarczy bossowi. Zdejmiecie ją tylko i wyłącznie poprzez rozwalanie tych czarnych kulek (robią charakterystyczne połączenie z bossem). Gdy tylko zdejmiecie tarczę to walicie wszystkim co macie. Po ubiciu bossa dostaniecie egzotycznego questa, którego trzeba zrobić, aby dostać egzotyczną broń.
 • Pokonaj najeźdźcę w Gambicie, gdy ma aktywną superzdolność – trzeba zabić gościa, który do Was wbija i w dodatku jest na superze. Nieważne czym Wy go zabijecie, najważniejsze jest to, żeby on padł kiedy jest odpalony. Do triumfu trzeba zrobić to 10 razy.
 • Zresetuj swoją rangę niesławy w Gambicie – reset rangi można zrobić po wbiciu 15,000 punktów. Zbierajcie i róbcie bounty od Driftera oraz wyczekujcie na wydarzenia z podwójnymi punktami Infamy / Niesławy. Jak już wbijecie 15,000 punktów to trzeba najechać na ikonkę Gambita na mapie, przytrzymać kwadrat i gotowe. Dostaniecie karteczkę, którą trzeba oddać Drifterowi, a ten uraczy Was jakimś ciekawym przedmiotem.
 • Pokonaj 40 wrogów w jednym meczu, nie umierając – triumf nie jest trudny, ale trzeba być ostrożnym. Przede wszystkim chodzi tylko i wyłącznie o zabijanie, dlatego nie zbierajcie zbyt dużo okruchów, ponieważ im więcej macie tym większe prawdopodobieństwo, że padniecie podczas inwazji. Nie wpadajcie również w grupę modów, wszystko trzeba czyścić z co najmniej średniego dystansu. Nawet najlepsze shoty wystarczają tylko na chwilę. Medal trzeba wbić 3 razy, aby dostać ten triumf.

 

 DREAMING CITY / ŚNIĄCE MIASTO

Kolejną pieczęcią, na którą warto zwrócić uwagę to Śniące Miasto. Podobnie jak Gambit, jest to nowe miejsce, w którym spędzicie sporo czasu, a przy tym spora część wbije się sama. Większość triumfów do pieczęci jest związana ze Studnią, czyli Blind Well. Chodzi o ubijanie cotygodniowego głównego bossa na poziomie heroicznym. Co tydzień następuje zmiana, więc trzeba mieć to na uwadze (oczywiście bossowie powrócą, wszystko działa na zasadzie rotacji). Poziom heroiczny (rekomendowany light to 580) na studni można włączyć tylko i wyłącznie po ukończeniu Poziomu 3, a następnie szybkim włożeniu Niestabilnego Ładunku (kupujemy u Petry) w środek studni. Zaraz po tym pojawi się informacja, że odpalono poziom heroiczny i pojawi się boss. Jak pisałem, co tydzień pojawia się nowy boss, a każdy charakteryzuje się osobną strategią, którą pokrótce opiszę poniżej:

 • Boss #1 – Sikariis– 2 bossów, którzy pojawią się na okręgu w okół studni (tam gdzie pojawiają się ogry na poziomie 2 i 3). Trzeba najpierw zdjąć mu tarczę, żeby zadawać obrażenia, a by ją zdjąć trzeba strzelać w wybuchowe mobki blisko niego. Pojawią się co jakiś dokładnie pod ich nogami. Jeśli graliście w poprzednią część Destiny to na pewno pamiętacie podobną mechanikę na Court of Oryx. Po prostu wybuchy od małych mobków mają ściągać tarczę bossowi, a gdy tylko zejdzie cała to następuje faza DPS’u.
 • Boss #2 – Cragur – duży ogr, któremu najpierw trzeba zbić tarczę, aby móc w ogóle zadawać obrażenia. By to zrobić, trzeba zabijać elitarnych przeciwników, którzy pojawiają się w 3 strefach. Najpierw po lewej stronie pojawią się 2 wiedźmy. Po ich zabiciu pojawią się relikty, które trzeba podnieść i rzucić w bossa, aby zbijać mu tarczę. Relikty można dodatkowo naładować poprzez rzucanie go do partnera (maksymalnie 5 podań). Maksymalnie naładowany relikt zdejmuje praktycznie całą tarczę za jednym razem. Kolejni elitarni przeciwnicy to 2 ogry, pojawiają się po prawej stronie, a ostatni to 2 knighty, które pojawią na środku przy wejściu. Po tym następuje ta sama rotacja. Po zbiciu tarczy bossowi macie ograniczony czas na bicie, ponieważ tarcza mu się zaraz odnowi. Jeśli macie dobry DPS to się wyrobicie za jednym razem, jeśli nie to trzeba powtórzyć powyższą kombinację raz jeszcze.
 • Boss #3 – Inomina – chyba najprostszy boss z całej trójki. Jest to kopia bossa z ostatniej misji dodatku Forsaken, czyli latający anus. Kluczem podczas walki z nim jest rozwalanie czarnych blightów, które pojawią się na mapie i robią mu tarczę. Dopiero po rozwaleniu ich tarcza zniknie i można bić bossa. Nic ponadto, z ogarniętą ekipą pada w dosłownie minutę.

Poza studnią, kolejnym triumfem jest zdobycie 16 kości ahamkary. Jest to nic innego jak zwykła znajdźka. Rozsiane są po całym terenie i bardzo skrzętnie ukryte. Póki co chyba nikt nie zdobył jeszcze wszystkich, ponieważ co tydzień zmienia się miejsce związane z Wyzwaniem Wzniesienia / Ascendant Challenge, a kilka z nich było właśnie tam. Pozostała część jest ukryta i nie wiadomo jeszcze gdzie się dokładnie znajduje. W pewnym momencie nastąpi reset aktywności i pewnie wtedy ludzie w końcu odnajdą wszystkie lokacje. Co tydzień następuje zmiana bossów na studni, miejsce Wyzwania, pozycje skrzynek, itd. Mamy 3 wersje skażenia Śniącego Miasta i podczas każdego tygodnia mamy nieco inne aktywności. Dlatego podczas szukania poszczególnych rzeczy musicie zwrócić uwagę, w którym tygodniu skażenia są one dostępne.

 

POZOSTAŁE

Na chwilę obecną, Gambit oraz Śniące Miasto to pieczęcie, na których skupiam się najbardziej bo wydają się najprostsze oraz najszybsze. Jeśli jesteście totalnymi zapaleńcami możecie próbować swoich sił w Tyglu, gdzie trzeba nie tyle grać, grać i grać w oba tryby (Szybka Gra i Rywalizacja), ale również wykonać bardzo trudne questy na wyjątkowe bronie (hand cannon, pulse, miecz). Pomóc mogą weekendy z podwójnymi punktami w Tyglu, ale zdarzają się one bardzo rzadko. Początkowo myślałem, że pieczęć związana z Lore / Wiedza, będzie tą najprostszą ponieważ odnosi się tylko i wyłącznie do wpisów fabularnych, głównie związanych ze znajdźkami. Jednak jest zupełnie inaczej, ponieważ spora część z nich wpada losowo za różne aktywności, np. za publiczne eventy, lost sectory, itd. Nie wiem czy jest to związane z ubijaniem ponownie poszczególnych bossów, jednak ilość wpisów jest tak dużo w tej pieczęci, że na chwilę obecną odpuściłem. Może jak ktoś dokładnie rozpracuje wszystkie pieczęcie to będzie się temu można dokładnie przyjrzeć, póki co są prostsze i bardziej przejrzyste do zdobycia. Ostatnie pieczęcie, czyli Najazdy oraz Miejsca Docelowe są tak czasochłonne, że szok. W przypadku raidu mamy wyzwania takie jak ukończenie całego raidu z ekipą klanową, albo przy użyciu tylko i wyłącznie jednej klasy i podklasy. Zabawa na cholernie długie godziny. Co do Miejsc Docelowych to jak pisałem wcześniej, związane są ze sprzętem z każdego miejsca w grze. Sprzęt możemy wylosować z engramów u NPC na danej lokacji, albo kupić za materiały, gdy wylosujemy daną ilość engramów. Potrzeba sporo żetonów, a to wiąże się ze sporą ilością grania w każdej lokacji. Ja osobiście odpuściłem, pomimo że grałem w podstawkę bardzo dużo.

 

braz Niezly styl / Fashion Statement
Zdobądź odznakę Kolekcji. / Complete a Collections Badge.

Odznaki znajdziecie w menu Kolekcji, po prawej stronie ekranu. Odznaki to po prostu kilka kategorii przedmiotów z różnych miejsc w grze. Przykładowo macie odznakę „Egzotyki: Czerwona Wojna”, która polega na zdobyciu wszystkich egzotyków dostępnych w podstawce Destiny 2. W skład wchodzą tylko i wyłącznie bronie i pancerze dla danej klasy. Co prawda odznaka dzieli się na każdą klasę osobno, ale wystarczy uzupełnić jedną dowolną klasę, aby zdobyć pucharek. Podobnie jak w pozostałych trofeach, trzeba głównie grać, grać i jeszcze raz grać.

Poniżej opiszę w miarę proste i najszybsze do zdobycia odznaki:

 

 EGZOTYKI: CZERWONA WOJNA

Najprostsza i najszybsza mimo wszystko wydaje się właśnie odznaka związania z egzotykami z podstawki Destiny 2, czyli wyżej wspominania „Egzotyki: Czerwona Wojna”. Jeśli jesteście powracającymi graczami i sporo graliście w podstawkę, to ten pucharek powinien Wam wpaść zaraz po odpaleniu gry, bo pewnie już macie wymaganą ilość egzotyków. W odznace tej jest do zdobycia 29 sztuk, z czego spora część wpadnie podczas robienia podstawowej fabuły. Dodatkowo co tydzień pojawia się Xur, który posiada 4 różne egzotyki z podstawki, Curse of Osiris oraz Warmind. Do tego możecie kupić egzotyczny engram, który wyrzuca Wam egzotyczny przedmiot, którego jeszcze nie macie. Na chwilę obecną Xur nie sprzedaje egzotyków z najnowszego dodatku Forsaken. Być może w momencie czytania poradnika jest już inaczej, ale póki co Xur oferuje jedynie „starocie”.

 

 MIEJSCA DOCELOWE: PORZUCENI

Kolejną odznaką, która może się wydawać w miarę prosta i szybka jest „Miejsce Docelowe: Porzuceni”. Odznaka ta skupia się tylko i wyłącznie na legendarnych przedmiotach z najnowszego dodatku, czyli bronie + pancerze. Podobnie jak wyżej, wystarczy zdobyć pancerze dla jednej klasy, żeby zaliczyło. Odznaka ta jest warta zainteresowania ponieważ i tak spędzicie w dodatku sporo godzin, a przy tym większość przedmiotów wypadnie po drodze, nawet z prostych aktywności typu publiczne eventy czy losowych legendarnych engramów.  Do zdobycia jest 25 przedmiotów, czyli jeszcze mniej niż w powyższej. Jeśli chcecie zwiększyć swoje szanse na legendarne przedmioty jeszcze bardziej to wykonujcie wszystkie aktywności tygodniowe + codzienne. Do tego bierzcie bounty od różnych NPC, które również oferują Potężny Engram oraz Legendarny Engram, ponieważ z nich macie chyba największą szansę na legendarne przedmioty z dodaktu.

 

 MIEJSCA DOCELOWE: ŚNIĄCE MIASTO

Kolejna nowa lokacja oraz kolejna odznaka z nią związana. Podobnie jak w poprzedniej, wystarczy zdobyć legendarne przedmioty związane tylko i wyłącznie z tą lokacją. Minusem tej odznaki jest to, że kilka przedmiotów wciąż jest ukrytych i nie wiadomo czy mają bardzo rzadki drop czy po prostu pojawią się w przyszłości zadania na nie (np. statek, sparrow czy ghost). Mogą być związane z ubiciem wszystkich bossów na poziomie heroicznym studni, albo odkryciu ukrytych skrzynek przy każdym stopniu skażenia miasta, albo jeszcze coś innego. Skoro o skażeniu miasta mowa, to pamiętajcie że co tydzień następuje rotacja przeciwników, zadań oraz bossów na studni. Sporo aktywności i przedmiotów jest związana z poszczególnymi zmianami i trzeba po prostu pilnować. Jak będę miał więcej informacji i Bungie w końcu udostępni nam wszystko co trzeba to zaktualizuje ten wpis.

Pozostałe odznaki wymagają już znacznie większej ilości grania, także nie warto sobie nimi głowy zawracać, szczególnie jeśli jesteście świeżymi graczami. Starsi gracze mają łatwiej z tego powodu, że zdobyty wcześniej sprzęt jest wliczany już do odznak. Każdy kto grał sporo może dostać trofeum zaraz po pierwszym zalogowaniu się. Hardkorowcy w PVP mogą skupić się na odznace związaną tylko i wyłącznie z tym trybem, podobnie jak Gambit, który również wymaga sporej ilości godzin i cierpliwości do tego trybu. Odznaki wymagają naprawdę sporej ilości godzin i zapału. Jest to chyba póki co jeden z najbardziej czasochłonnych pucharków w historii Destiny.

 

braz Serce Przebudzonych / Heart of the Awoken
Wkrocz do Śniącego Miasta. / Enter the Dreaming City.

Śniące Miasto będziecie mogli odblokować dopiero po ukończeniu głównej fabuły dodatku Porzuceni / Forsaken. Dostaniecie informację, żeby zgłosić się do Petry, od której dostaniecie egzotyczny talizman „Awoken Talisman”. Wymaga on kilku kroków do ukończenia, aby go w pełni uaktywnić i móc odblokować misję fabularną, która da Wam dostęp do Śniącego Miasta.

 Zrobienie talizmanu składa się z kilku kroków:

 • Część 1 – zrobić 3 Lost Sectory
  • W sercu pajęczej sieci – Lost Sector w „Jetsam of Saturn”
  • Kryjówka korsarzy – Lost Sector w „Thieves Landing”
  • Rzadkie zielone miejsce – Lost Sector w „Four-Horn Gulch”
 • Część 2 – nabić 100% poprzez zabijanie Taken’ów / Pochwyconych (polecam robić to na szturmie „Lost in Shadows / Zagubieni w cieniach”)
 • Część 3 – musicie ukończyć publiczny event „Ether Harvest” na lokacji „Four-Horn Gulch”. Jest to nowy event, który wymaga zabicia 3 elitarnych przeciwników (z żółtym paskiem), a na końcu bossa. Nie trzeba robić wersji heroicznej tego eventu, wystarczy go ukończyć i wziąć udział w zabiciu 3 elit.
 • Część 4 – odblokujecie fabularną misję, którą po prostu trzeba ukończyć. Na końcu wejdziecie do Śniącego Miasta, co nadal będzie częścią misji. Gdy już zrobicie wszystko to nowa lokacji będzie już do Waszej dyspozycji.

Pucharek dostaniecie jak tylko wejdziecie do miasta jeszcze w trakcie trwania misji. Jednak, żeby w pełni odblokować miasto to musicie ukończyć misję!

 

braz Egzotyczna podróż / An Exotic Journey
Ukończ zadanie przedmiotu egzotycznego. / Complete an Exotic Quest.

Na chwilę obecną, w grze są 2 egzotyczne questy, trzeci ma się dopiero pojawić i ma być związany z Gambitem. Jednak póki co skupmy się na tym co jest dostępne.

 

 Ace of Spades / As Pik

Quest stanie się dostępny dopiero po ukończeniu głównej fabuły dodatku Porzuceni / Forsaken. Zaraz po ukończeniu należy udać się na Wieże i do Gunsmitha, który da Wam pierwszy krok do questa. Poniżej opisze wymagane kroki do zrobienia, aby zdobyć świetny hand cannon jakim jest Ace of Spades:

 • Krok #1 – należy zabijać przeciwników bądź najeźdźców przy użyciu hand cannonów
 • Krok #2 – zabij 250 przeciwników na szturmach przy użyciu hand cannonów
 • Krok #3 – zabij 25 przeciwników w Tyglu precyzyjnym strzałem (polecam broń Karmazyn / Crimson)
 • Krok #4 – otworzyć 4 skrzynki Cayde’a rozsiane po 4 miejscówkach
 • Krok #5 – ukończyć misję „Ace in the Hole”, która wymaga otwarcia 10 skrzynek
 • Krok #6 – odwiedź Gunsmitha na Wieży i odbierz nagrodę

 

 Chaperon / Opiekun

Quest na egzotycznego shotguna stanie się dostępny po odblokowaniu Śniącego Miasta. Egzotyczne zadanie wpadnie Wam automatycznie jak tylko ukończycie ostatnią misję, która odblokowuje miasto. Gdy tylko to zrobicie należy spełnić kilka kroków, aby odblokować shotguna:

 • Krok #1 – odwiedź Amandę Holiday na Wieży
 • Krok #2 – zabij 20 przeciwników przy użyciu shotguna w Tyglu
 • Krok #3 – zdobądź zabicia przy użyciu żywiołu Arc (Elektryczność), Solar (ogień) i Void (próżnia). Broń tutaj może być dowolna, jednak najbardziej polecam zabijać przy użyciu supera, ponieważ wpada najwięcej punktów. Pamiętajcie też, że śmierć odejmuje Wam 1% z każdego przebiegu do momentu aż w pełni nie napełnicie danego paska.
 • Krok #4 – zabij 20 graczy w trybie Gambit (jako najeźdźca, albo najeżdżającego)
 • Krok #5 – wróć do Amandy i odbierz swoją nagrodę

 

  Malfeasance

Jeden z najbardziej denerwujących egzotycznych questów, głównie za sprawą losowości, przez którą możecie otrzymać quest bardzo późno, albo bardzo wcześnie. Chodzi o pojawienie się rzadkiego bossa podczas meczu Gambita (zamiast pradawnego) i zabicie go zanim zrobi to drużyna przeciwna. Nie dość, że boss pojawia się mega rzadko, to jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, że przeciwnicy będą przeszkadzać i to mocno. Bungie już zapowiedziało zmiany i częstsze występowanie bossa.

 • Krok #1 – Zabić rzadkiego bossa podczas meczu gambitu. Pojawi się zamiast pradawnego i wygląda dokładnie jak ostatni boss z fabuły dodatku Forsaken (latający anus). Pamiętajcie o rozwalaniu czarnych kulek, które robią mu tarczę!
 • Krok #2 – Pokonać 25 przeciwników z żółtym paskiem rasy Taken / Pochwyconych (najlepiej na studni w 3 tygodniu skażenia Śniącego Miasta).
 • Krok #3 – Ukończyć trudniejszą wersję szturmu „The Corrupted”, który jest na 580 lighta.
 • Krok #4 – Włożyć odpowiednią ilość okruchów podczas meczów gambita. Upuszczenie okruchów jest podwajane, także jeśli upuścicie np. 15 okruchów to quest odejmie Wam 30, itd. Najlepiej wkładać bezpiecznie po 5 góra 10 okruchów.
 • Krok #5 – Zabić 25 graczy w gambicie oraz rozwalić cały team (4 osoby) podczas jednej inwazji. Może to też zrobić ktoś z Waszej drużyny, ale zabicia całego teamu w ten sposób trzeba zrobić 3 razy.

 

 Wish Ender

Na chwilę obecną jest to najtrudniejszy egzotyczny quest w grze. Wymaga lighta na poziomie minimum 580, a najlepiej 590, albo i 600. Do tego można go zrobić tylko i wyłącznie w 3 tygodniu skażenia Śniącego Miasta.

 • Krok #1 – w każdym 3 tygodniu następuję faza pełnego skażenia Śniącego Miasta. Tylko wtedy otwiera się portal do nowej lokacji „Shattered Throne” (znajduje się w miejscówce Confluence). Jest ona na 590 lighta i naprawdę można ją uznać za prawdziwą aktywność końcową. Całość przypomina mały raid dla 3 osób i wymaga sporej koordynacji oraz komunikacji. Poniżej opiszę kilka faz, które trzeba przejść, aby dostać się do wymagane miejsca, czyli posągu Sjur Eido, od którego otrzymamy kolejną misję:
  • Faza #1 – będziecie w lokacji, na której pojawiają się grupki przeciwników w różnych miejscach, a po zabiciu przeciwnika z żółtym paskiem pojawi się znaczek. Jest 7 takich lokacji, a ostatnia znajduje się na środku (przyszliście od tego miejsca). Gdy rozwalicie ostatnią grupkę to w podłodze otworzy się przejście do kolejnej fazy tego etapu.
  • Faza #2 – jest to prosta faza, która polega na przejściu na drugą stronę pomieszczenia przez wąskie gzymsy. Przygotujcie sobie snajperkę, ponieważ pojawią się tutaj ogry, które będą Was zrzucać.
  • Faza #3 – wejdziecie teraz do pomieszczenia, w którym nie odnawia się energia i nie można używać podwójnego skoku. Mówiąc krótko, musicie przeć non-stop przed siebie i rozwalać pojedyncze mobki, które pojawią się przed Wami. Na końcu dojdziecie do balkonu, z którego trzeba zeskoczyć.
  • Faza #4 – tutaj przyjdzie pora na walkę z dużym ogrem. Kluczem jest zabijanie wiedźm po bokach pokoju, które upuszczają buffa. Kto pierwszy naładuje buffa do x4 musi go wbić w jedną z podświetlonych platform na środku. Ogr teraz nie będzie miał tarczy i można go bić. Gdy zjedziecie ogra to udajecie się do kolejnego pomieszczenia.
  • Faza #5 – po zabiciu ogra podchodzicie do posągu i oddajecie talizman. W zamiast pojawi się Wam informacja, że dostaliście nową misję, jednak nie znajdziecie jej nigdzie na mapie.
 • Krok #2 – Na Tangled Shore / Splątany Brzeg, lecicie do lokacji całkiem po prawej stronie (Four-Horn Gulch). Pojawi się tam ukryta misja, którą musicie ręcznie odpalić. Misja ta jest krótka i wymaga ubicia 3 bossów na małej arenie. Jest tutaj sporo chaosu, ale sama walka nie jest aż taka trudna, szczególnie jeśli macie już level co najmniej 580. Po zabiciu 3 bossów dostaniecie 3 żetony.
 • Krok #3 – Wracacie do lokacji Shattered Stone, z tym że teraz musicie ręcznie odpalić kolejnych bossów, aby naładować żetony:
  • Boss #1 – znajduje się w pierwszej lokacji. Trzeba udać się całkiem na lewo, wskoczyć na głowę posągu, a stamtąd prosto na coś w rodzaju okrągłego balkonu. Znajdziecie tam relikt w kształcie orba. Musicie go zabrać i wbić na podobnej lokacji, która znajduje się po drugiej stronie wcześniejszego posągu. Jak wbijecie tam orba to pojawi się 2 bossów. Po zabiciu naładujecie pierwszy żeton.
  • Boss #2 – wystarczy iść cały czas tak jak prowadzi nas etap. W lokacji z wąskimi gzymsami trzeba wbić orb po prawej stronie pomieszczenia (sam orb znajduje się na początku, po prawej stronie za kolumną). Kolejny orb znajduje się w kolejnym pomieszczeniu, czyli tam gdzie mamy wyłączone odnawianie energii oraz brak podwójnego skoku. Orb znajduje się we wnęce po prawej stronie, zaraz na samym początku jak tylko wejdziecie. Trzeba przenieść orb na sam koniec tej lokacji i wbić go do jednego z posągów, gdy spadniecie z balkonu. Jeśli wszystko poszło dobrze, to za rozwalonym mostem otworzą się drzwi, a za nimi pojawi się 2 boss. Zabijcie go i macie 2 żeton.
  • Boss #3 – najtrudniejszy boss z całego etapu, ponieważ wymaga walki, gdy duży ogr cały czas jest na mapie. Przebieg walki jest podobny jak w poprzednim podejściu, czyli bijecie wiedźmy, ładujecie buffa do x4 i wbijacie go do jednej z podświetlonych platform. Teraz gdzieś w pomieszczeniu pojawi się minotaur, którego trzeba ubić. Po ubiciu wypadnie z niego orb, który trzeba wbić po lewej stronie całego pomieszczenia. Gdy to zrobicie pojawi się 3 boss w formie ogra. Musicie najpierw go rozwalić, żeby naładować żeton, a potem zająć się dużym ogrem, aby móc przejść dalej.
 • Krok #4 – Podchodzicie do posągu Sjur, wrzucacie 3 naładowane żetony i egzotyczny łuk jest Wasz.

Po zrobieniu jednego z powyższych questów otrzymacie pucharek. Nie musicie robić dwóch, wystarczy dowolny, który uznacie za łatwiejszy.

 

braz Gra o wysoką stawkę / High-Stakes Play
Wygraj mecz Gambitu. / Win a Gambit match.

Gambit to zupełnie nowy tryb w dodatku „Porzuceni / Forsaken”. Dla mnie jedna z najlepszych rzeczy jaka spotkała nowe rozszerzenie! Charakteryzuje się on mieszanką trybów PvE oraz PvP, gdzie dwa zespoły po 4 osoby rywalizują na małych arenach, ale nie widzą siebie nawzajem. Głównym zadaniem jest zdobywanie okruchów z zabitych przeciwników i wrzucanie ich do banku, aby wysłać blokera do drużyny przeciwnej. Im więcej wrzucimy za jednym razem tym lepiej (5 mały bloker, 10 średni, 15 duży). Co 25 okruchów otwiera się portal do drużyny przeciwnej, ale może z niego skorzystać tylko i wyłącznie jedna osoba, dlatego warto mieć kogoś w drużynie kto lubi tryb PvP. Zadaniem najeźdźcy jest zabicie graczy z drużyny przeciwnej, a najlepiej tych, którzy aktualnie mają na sobie sporą ilość okruchów (najlepiej celować w 15 jeśli są). Najeźdźca ma 30 sekund na terenie przeciwnika i sporo zależy od tego czy uda mu się kogoś ubić czy nie. Po wbiciu łącznie 75 okruchów pojawią się tzw. Pradawny, czyli boss. To jego zabicie skutkuje wygraniem rundy. Jednak nim zaczniecie bić bossa, musicie najpierw ubić jego support, czyli 2 wiedźmy, które koło niego krążą, inaczej boss będzie znacznie trudniejszy do ubicia. Pamiętajcie też, że gdy wezwiecie już bossa to portal do Was będzie się otwierał non-stop co minutę. Jak tylko zobaczycie, że ktoś do Was wskoczył to zalecam cofkę do miejsca, gdzie zaczynacie zabawę na danej mapie i polować na najeźdźcę. Rund w Gambicie jest 3, także trzeba wygrać 2 z nich, aby dostać puchar. Nie będę ukrywał, że granie tutaj z ogarniętą ekipą i informowanie się nawzajem o przeciwnikach, gdzie pojawił się najeźdźca, itd. to po prostu klucz do zwycięstwa.

Poniżej dam Wam kilka wskazówek do tego trybu, które mogą pomóc w przyszłych meczach:

 • Grajcie w zespole i zdecydujcie kto będzie wchodził do portalu. Najeźdźca powinien mieć dobrą broń na dystans, albo po prostu być dobrym w PvP (no shit Sherlock!). Obecnie Sleeper Simulant nie ma sobie równych, ale lada chwila ma dostać nerfa na auto-aim, który w momencie pisania jest po prostu potężny. Innymi broniami wartymi uwagi mogą być wszelkie scouty (karabin zwiadowczy) oraz snajperki. Możecie również próbować lecieć na pałę z shotgunem, ale jeśli traficie na ogarniętą ekipę to ściągną Was szybciej niż zdążycie dobiec.
 • Osoby, które odpowiadają za zbieranie okruchów, powinny zaopatrzyć się w dobry shotgun (Badlander albo Ikelos). Nic tak nie kosi przeciwników jak pompa w twarz 🙂 Odpuście używanie scoutów, ponieważ obecnie są beznadziejne. Świetnym wyznacznikiem Wasze poziomu jest mały test. Jeśli w przeciągu 10 sekund jesteście w stanie ubić co najmniej 4 przeciwników to jest dobrze (oczywiście bez użycia supera czy umiejętności, bo te nie zawsze są pod ręką). Jeśli będziecie mieć problem to trzeba coś zmienić.
 • Ustalcie sobie z grubsza taktykę na okruchy. Jeśli jesteście naprawdę szybcy to zbierajcie minimum po 10, a najlepiej 15 od samego początku i zróbcie im sajgon za jednym razem. Jeśli nie czujecie się na siłach to warto wbić na początku co najmniej 2 małe blokery za 5 okruchów, a potem skupić się już na większych ilościach.
 • Nie podbierajcie okruchów osobom, którym brakuje dosłownie kilka sztuk do 15! Tracicie przez to czas i szansę na wygraną, bo taka osoba może szybciej wbić 15, wysłać dużego blokera, a przy tym uniknąć zlikwidowania przez najeźdźcę.
 • Używajcie portali na mapie! Wiele osób popełnia ten błąd i traci czas na bieganie, kiedy można szybko wskoczyć w portal i przenieść się na drugą stronę mapy.
 • Nie wbiegajcie w tłum przeciwników! Kolejny błąd, który popełnia wiele osób. Gambit to nie patrol, tutaj mobki zabiją Was dosłownie kilkoma strzałami, a te mocniejsze mają Was na góra 2-3 hity. Najpierw kroicie z małego dystansu i nigdy nie dajcie się oflankować. Priorytetem powinni też być przeciwnicy tacy jak: Hydra (Vex), Chieftain (Scorn), Wieżyczka (Cabale) oraz Shriekery (Falleny). Jeśli ich nie rozwalicie szybko to zrobię to one, ponieważ kroją niemiłosiernie mocno, dlatego każda ekipa powinna najpierw rozwalić właśnie tych przeciwników jeśli tylko się pojawią.
 • W momencie przyzwania ostatniego bossa, portal jest otwierany co minutę (albo nawet krócej) już do końca gry. Działa to oczywiście w dwie strony, dlatego też osoba odpowiedzialna za wbijanie do środka powinna w tym momencie skupić się tylko i wyłącznie na tym, ponieważ zabijanie graczy z drużyny przeciwnej, w momencie gdy mają już bossa, powoduje leczenie go. Im więcej osób zabije Wasz najeźdźca tym bardziej uleczy bossa przeciwników i zwiększy Wasze szanse na wygraną.
 • Oszczędzajcie supery na bossa. Nic dodać nic ująć, supery odpalacie jednocześnie, w momencie gdy padną 2 wiedźmy i najlepiej jak zniknie najeźdźca (albo go zabijecie). Wtedy pełna w bossa i walicie czym popadnie.
 • Jeśli podczas bicia bossa wpada najeźdźca to chowajcie się na Wasze respa! Im bardziej się cofniecie tym lepiej, ponieważ musi on przebyć znacznie dłuższą drogę, a i Wy będziecie wiedzieć doskonale skąd przyjdzie, ponieważ prowadzi tam tylko jedna droga. Uważajcie jedynie jak odpali supera, wtedy ktoś musi zmarnować swojego, aby postawić kontrę, ewentualnie puścić w niego celną rakietę.
 • Nie zabierajcie heavy ammo Waszemu najeżdżającemu! Jeśli Wasza osoba, która wbija w portal potrzebuje heavy ammo to jej go nie zabierajcie! Heavy ammo zawsze pojawia się na środku areny w dwóch miejscach (przeważnie na przeciwko siebie). Jeśli widzicie, że amunicja jest dostępna to po prostu dajcie znać koledze, żeby sobie zabrał. Nie róbcie wiochy i nie podbierajcie mu jej.

 

braz Zapada ciemność / Darkness Falls
Pokonaj bossa Porzuconych w nocnym szturmie. / Defeat a Forsaken Nightfall Boss.

Mówiąc krótko, trzeba po prostu zrobić Nightfalla (Nocny Szturm), który został dodany wraz z nowym dodatkiem. Na chwilę obecną są 4 nowe szturmy, 3 z Tangled Shore (Splątany Brzeg) oraz 1 z Dreaming City (Śniące Miasto). Poniżej wstawiam dokładną listę szturmów, które wliczane są do tego pucharku:

 • Warden of Nothing – Tangled Shore (Splątany Brzeg)
 • The Hollowed Lair – Tangled Shore (Splątany Brzeg)
 • The Corrupted – Dreaming City (Śniące Miasto)

Sprawa się trochę komplikuje, ponieważ Nightfall nie posiada matchmakingu (musicie mieć swoją ekipę) oraz rekomendowany light to 540. Poniżej 520 naprawdę odradzam wszelkie próby, bo lepiej przeznaczyć ten czas na wbijanie potężnych engramów niż męczyć się z jednym szturmem i wrócić po prostu później. Pamiętajcie, że zawsze możecie użyć karty od Xura, na której możecie sobie zmieniać modyfikacje po swojemu. Aby było łatwiej, można ustawić wzmocnienie dowolnego żywiołu (najlepiej zdecydujcie z ekipą jaki) oraz wzmocnienie broni ciężkiej, aby boss padł jak najszybciej. Do pucharku wystarczy zabić ostatniego bossa na Nightfallu, nie musicie robić dodatkowo 100,000 punktów, za które również jest potężny engram.

Regularnie co wtorek, od godziny 19:00, dostępne są 3 różne Nocne Szturmy, gdzie tylko jeden z nich jest z nowego dodatku i wlicza się do trofeum.

 

srebro Wszystko zostało powiedziane / Nothing Left to Say
Ścigaj Uldrena oraz Fanatyka do Strażnicy i zakończ swoją misję. / Pursue Uldren and the Fanatic to the Watchtower, and finish what you started.

Pucharek nie do pominięcia. Dostaniecie go po prostu za ukończenie głównej fabuły dodatku.

Pierwsza misja w dodatku wymaga minimum 330 lighta, więc mniej więcej od 320 można startować. Pierwsza misja pojawi się na Tangled Shore / Splątanym Brzegu, reszta będzie się pojawiać w miarę progresu fabuły.

 

srebro Życzenia pomyślności / Wishing for the Best
Ukończ najazd „Ostatnie życzenie”. / Complete the „Last Wish” Raid.

No dobra, pora na jedno z najtrudniejszych wyzwań zespołowych w grze. Chodzi o najnowszy raid „Last Wish”, który znajduje się na Śniącym Mieście. Rekomendowany poziom lighta to 560. Oczywiście możecie wejść z mniejszym jednak szczerze nie polecam. Najlepiej trochę polevelować potężne engramy, żeby wbić poziom, a potem uderzyć na raid. Moja ekipa wbiła na raid dopiero z lightem na poziomie około 580 każdy, żeby męczyć się jedynie z mechanikami, a nie ze zwykłymi przeciwnikami. Cały raid składa się z 4 bossów oraz 2 walk bez bossów. 

Poniżej opisałem dokładnie taktyki, które stosuje ze znajomymi oraz zamieściłem poglądowe filmiki z każdej walki. Na początku jeszcze kilka wskazówek, które pomogą Wam w trakcie raidu.

~SYMBOLE~

Przez cały raid będziecie mieć styczność z symbolami, które trzeba wręcz wykuć na pamięć. Może nie tyle na pamięć co po prostu nauczyć się nazewnictwa, żeby potem nie było niepotrzebnych rozmów, przez które stracicie czas. Ogólnie jest 16 symboli, jednak dopiero na ostatniej walce będzie użyty pełen przekrój. Np. na pierwszym bossie używane są tylko i wyłącznie symbole z wężami, zaś na drugiej z rybami, itd. Poniżej wstawiam listę symboli oraz przykładowe nazewnictwo (my z takiego korzystamy i jest ok).

 • WĘŻE

  •   – Pionowa ósemka / Brzuszek / Splecione
  •  – Pozioma ósemka / Nieskończoność
  •  – Dwugłowy wąż / Dwie głowy w dół
  •  – Chmurka / Uśmiechnięty wąż / Cycki (nie pytajcie…)
 • RYBY

  •  – Zakręcona / Jedna / Patrząca w dół
  •  – Wyskakująca z wody / Z dwoma falami
  •  – W 2 glonach / Płynąca przez glony
  •  – 2 ryby / 2 zakręcone
 • PTAKI

  •  – Stojący / Patrzący w lewo
  •  – Na gałęzi
  •  – Lecący / Ze skrzydłami w dół
  •  Lecący w dół / Pikujący
 • SMOKI

  •  – Trzymający włócznie / Z włócznią w rękach
  •  – Przebity włócznią / Z włócznią w szyi
  •  – Ziejący na prawo / Stojący
  •  – Ziejący na lewo / Latający

 

 

~ŚCIANA ŻYCZEŃ~

Ściana Życzeń w ukrytym pokoju na początku raidu.

Nim w ogóle rozpoczniemy raid, warto udać się do tzw. Ściany Życzeń, która znajduje się w ukrytym pokoju na początku raidu. Przed pomieszczeniem z pierwszym bossem Kalli, trzeba skręcić w lewo i wskoczyć na skalną półkę, która znajduje się za skałą. Następnie skaczemy do góry, kucamy i przechodzimy wzdłuż ściany, a następnie wskakujemy do dziury nieco wyżej i już jesteśmy w pokoju. Pokój ze ścianą życzeń to nic innego jak system kodów, które odblokowują różnego rodzaju rzeczy na raidzie, takie jak skrzynkę między 3, a 4 bossem, daje eteryczny klucz do skrzynki na samym końcu,  albo może posłużyć za teleport do danego bossa. Obecnie życzeń jest 15, ale znalezionych zostało 13.

Wszystkie życzenia możecie sprawdzić na poniższej stronie: https://idleanimation.com/last-wish-plates/

Filmik z dobiegnięcia do pokoju ze Ścianą Życzeń:

 ~KALLI~ 

Pierwszy boss – Kalli

Kalli to pierwszy boss na raidzie i jest naprawdę łatwy do nauczenia, a co lepsza, to jeśli macie dobrą ekipę to jesteście ją w stanie zrobić „na raz”, bez wykorzystywania kolejnych mechanik, ale o tym poniżej. Całą walkę podzieliłem na 3 fazy. Nie wiem czy jest to oficjalny podział czy nie, ale mi on pasuje i może Wam też pomoże przy czytaniu poradnika. Zanim jednak zaczniecie to podzielcie się na numery od 1 do 6, przydadzą się podczas fazy z drzwiami.

 • FAZA PATELŃ

Na początku musicie się nauczyć układu pomieszczenia. Jest to okrąg, w środku którego znajduje się dołek z drzwiami, a po bokach są 3 kolumny z dwoma symbolami. Na obrzeżach pomieszczenia znajduje się 9 patelń (po 3 za każdą kolumną). Musicie teraz przypisać pary osób do każdej kolumny. Chodzi o kolumny! Nie przypisujcie się do znaków, ponieważ te będą się zmieniać po każdym biciu bossa. Przydatną wskazówką jest również podzielić się w każdej parze na lewą i prawą stronę pokoju (głównym punktem odniesienia są duże drzwi), żeby nie biegać do tych samych patelń. Gdy już jesteście przypisani i każdy zna swoją kolumnę i symbol na niej, to lecicie do patelni, nad którą świeci się symbol z Waszej kolumny. Każdy musi stać na swojej osobnej patelni, nie możecie być w dwóch na jednej. Gdy jesteście gotowi to wchodzicie na platformę co automatycznie odpala całą walkę.

Patelnia podzielona jest na 3 strefy.

Patelnia jest podzielona na 3 strefy, tylko jedna z nich będzie czysta i tam właśnie trzeba stać. Na dwóch pozostałych strefach pojawią się małe czarne blighty, które Was wysadzą jeśli będziecie w nich stać. Stoicie cały czas w czystej strefie, a gdy ta się zmieni to rzecz jasna Wy również idziecie na czystą stronę (przeważnie są 3 zmiany). W międzyczasie czyścicie mobki, które będą do Was przychodzić. Istnieje szansa, że przy Waszej patelni pojawi się Kalli (boss), musicie wtedy szybko w nią strzelać, aby uciekła. Możecie zejść z patelni jeśli wymaga tego sytuacja! Gdy już znikną czarne blighty, pojawi się Knight z pomarańczowym paskiem życia. Należy go szybko ubić, najlepiej jakimś shotgunem. Ubicie Knighta oznacza zaliczenie patelni oraz zniknięcie symbolu z Waszej kolumny. Gdy tylko to zrobicie to biegniecie na środek, do dołka i czekacie na resztę ekipy i pojawienie się bossa.

 • FAZA BICIA / DPS’u

Pora na najważniejsze, czyli bicie bossa. Jak już wszyscy zrobią swoją patelnię i zejdziecie na dół to po chwili, na górze pojawi się Kalli. Możecie od razu do niej strzelać. Najlepiej sprawdzają się tutaj: Sleeper Simulant, Whisper of the Worm (jednak wymagana jest duża precyzyjność, ponieważ głowa wiedźmy cały czas zmienia pozycję) oraz ewentualnie szybki shotgun na dobicie, np. Ikelos albo Badlander. Dodatkowo warlock niech stawia studnię, tytan tarczę na przeładowanie i ewentualnie jeden z solarnych tytanów może uderzyć ją z łapy, aby był większy dmg. Hunter na strzałce i najlepiej z założonymi spodniami egzotycznymi Orfeusze, który będzie walić strzałką w mobki po wyjściu z drzwi (faza opisana poniżej). Wystarczy teraz bić ile wlezie, do momentu aż nie wiedźma nie podniesie rąk, a nad jej głową nie pojawi się zielony obłok. W tym momencie następuje faza drzwi, którą opisałem poniżej.

 • FAZA DRZWI

Zapewne każdy z Was już zauważył, że w okół dołka znajdują się dwa poziomy zielonych drzwi. Jak tylko Kalli podniesie łapy i pojawi się nad nią zielony obłok to następuje faza drzwi. Najlepiej jak jedna osoba będzie odliczać, albo informować, że następuje faza drzwi i każdy już skupia się na swoich drzwiach, a nie na biciu. Właśnie dlatego robiliście patelnie, żeby odblokować odpowiednią ilość drzwi dla każdego. Jeśli jakaś patelnia Wam nie poszła to nie otworzą się wszystkie drzwi. Fazę drzwi trzeba robić szybko i płynnie, jakakolwiek sekunda zwłoki oznacza wipe. W dodatku do jednych drzwi może wejść jedna osoba, jeśli wejdzie więcej to te osoby padną.

Metoda na komiks przy fazie wchodzenia do drzwi.

Jak już pisałem, są 2 poziomy drzwi. Otwierają się one całkowicie losowo (jednak tylko i wyłącznie rzędy pod bossem, żadne inne). Musicie przypisać sobie przed walką numery od 1 do 6. Stosujemy tutaj metodę, którą nazwałem metodą na komiks. Numery od 1 do 6 wchodzą kolejno do drzwi, zaczynając od lewej góry i kończąc na prawym dole, czyli tak jak byśmy czytali komiks. Przykład: Jeśli na górze otwierają się 2 drzwi, a na dole 4, to numery 1 i 2 wchodzą do górnych, a potem kolejne numery do dolnych. Jeśli otworzą się tylko na górze, albo tylko na dole to cały czas trzymacie się numeracji, od lewej do prawej. Dzięki tej metodzie, każdy odlicza sobie po prostu swoje drzwi i do nich wbiega, bez konieczności jakiejkolwiek komunikacji. Po wejściu do drzwi następuje wybuch, otwierają się i bijecie dalej bossa… Faza drzwi następuje kilka razy podczas jednego bicia.

Po kilku fazach z drzwiami boss zniknie i zaczynacie całą sekwencję od nowa, tylko z tą różnicą, że symbole na kolumnach się zmienią, a na patelnie wskakujcie od razu, nie czekacie na resztę (są już odpalone z automatu).

 • W SKRÓCIE:
  • Ustalacie sobie numery od 1 do 6,
  • Przypisujcie się do każdej kolumny i pamiętacie swój znaczek,
  • Zaliczacie patelnie poprzez zabicie knighta na końcu sekwencji (jeśli przyjdzie boss to bijecie go z shotguna, albo broni ciężkiej),
  • Bijecie bossa i pamiętacie o drzwiach,
  • Jeśli boss nie padnie to powtarzacie całą sekwencję (symbole na kolumnach się zmienią).
 • FILMIK

Poniżej wstawiam filmik z naszego przebiegu:

 ~PIERWSZA UKRYTA SKRZYNKA~ 

Po ubiciu pierwszego bossa będziecie biegnąć po rusztowaniu dużego mostu. Na pierwszej kolumnie podtrzymującej most, po jej prawej stronie, znajduje się ukryta skrzynka. Jak popatrzycie na dół to zobaczycie lekko wystającą półkę oraz wyschnięte drzewko. Drzewko jest odnośnikiem, ponieważ to właśnie tam trzeba zeskoczyć. Skrzynia znajduje się dokładnie na tej półce. Po jej otwarciu otworzy się portal, który przeniesie Was na koniec mostu.

Filmik przedstawiający drogę do pierwszej skrzynki:

 ~SHURO-CHI~ 

Drugi boss- Shuro Chi

Ta walka składa się tak naprawdę tylko z 2 faz, jednak są one trochę rozciągnięte i w dodatku się powtarzają. Jednak po ogarnięciu co i jak bardzo łatwo przebrniecie przez tego bossa. Nim zaczniecie, ustalcie 3 osoby, które będą podnosić kryształy oraz 4 osoby do układanki. Cała reszta będzie zajmować się czyszczeniem mobków i wspomaganiem kolegów (np. studnia, duże tarcze, itd.). Cała walka jest podzielona na 8 faz, z czego 2 fazy to układanka (opis poniżej). Dokładnie wygląda to tak: 2 fazy bicia, 1 układanka, 2 fazy bicia, 1 układanka, 2 fazy bicia. Podczas jednej fazy nie jesteście w stanie zrobić więcej dmg niż jest to wymagane. Po prostu pasek życia Shuro jest podzielony na 6 i zdjęcie jednego paska oznacza natychmiastowe przejście do następnego pomieszczenia. Idealne na walkę są szybkie shotguny takie jak Ikelos oraz Badlander. Z broni ciężkiej koniecznie Sleeper Simulant lub Whisper of the Worm jeśli macie bardzo dobrego cela. Jeśli chodzi o klasy to koniecznie warlock na studni oraz tytani na solarze, aby wbijać debuffa bossowi (łapa tytana).  Hunterzy na strzałkach przydadzą się do robienia orbów podczas bicia tony mobków.

 • FAZA GONITWY / BICIA

Faza gonitwy, bicia, zwał jak zwał, chodzi o to że podczas tych faz skupiacie się tylko i wyłącznie na mobkach, zdjęciu jej tarczy oraz biciu. Cała walka zaczyna się od wejścia do pokoju pełnego mobków. Najlepiej jak hunterzy będą tutaj puszczać strzałki (oraz w reszcie pomieszczeń rzecz jasna), żeby robić dodatkowe orby. Ogólnie to mobki muszą schodzić w trymiga, ponieważ od momentu rozpoczęcia walki zaczyna się odliczanie od 4 minut. Jest to opisane po lewej stronie ekranu jako „śpiew Shuro-Chi”. Czas resetujecie dopiero po zrobieniu układanki, ale o tym później. Jak tylko wyczyścicie mobki, to osoby odpowiedzialne za kryształki zbierają się przy trzech platformach w okół bossa. Jak tylko pojawią się kryształy to jedna osoba odlicza i wskakujecie równocześnie na platformy. UWAGA! Po pojawieniu się kryształów czas zaczyna przyspieszać! Musicie natychmiast brać kryształy i zdejmować jej tarczę. Strzelacie promieniem (R2) w osobę po prawej stronie, aby utworzyć trójkąt w okół bossa.

Platformy. na których pojawiają się kryształki do zdjęcia tarczy Shuro,

Po kilku sekundach zejdzie jej tarcza (charakterystyczny błysk i okręgi w okół niej) i następuje faza bicia. Wszyscy zbieracie się jak najbliżej Shuro, warlocki odpalają studnie (ewentualnie rift na obrażenia), tytan wchodzi z łapą i walicie z shotgunów lub Sleeperów. Musicie jej zbić jeden pasek z sześciu. Jak tylko to zrobicie to przechodzicie do kolejnego pomieszczenia i powtarzacie metodę, którą właśnie opisałem. Pokój z układanką opisałem poniżej.

PS. Podczas bicia mobków pojawia się knight, który upuszcza orba. Jeśli macie wysoki light i duży dps to nie musicie go nawet podnosić. Służy on do oszałamiania bossa, kiedy zaczynacie go bić, ponieważ gdy tylko pojawią się kryształy to czas zaczyna lecieć szybciej. Orb służy do tego, żeby go zwolnić trochę i dać ludziom więcej czasu na bicie.

 • UKŁADANKA

Do układanki potrzebne są 4 osoby. Jest to osobny pokój, do którego wbiegacie po dwóch fazach bicia. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na obrazki na ścianach. Są 3 symbole, na lewej, środkowej i prawej ścianie. Na ziemi znajduje się 9 platform. Zaczynacie się od lewego obrazka. Każdy obrazek jest podzielony na 9 pól, które odpowiadają platformą na ziemi. Ukryte są 4 pola, które trzeba odblokować poprzez wskakiwanie w tym samym momencie na platformy.

Ukryte pola na układance najlepiej odkrywać metodą na komiks.

Pamiętajcie, że platformy są ułożone indywidualnie do każdego obrazka. Oznacza to, że front układanki jest zawsze od strony obrazka! Przy przypisywaniu się do danej platformy idealnie działa metoda na komiks, którą opisałem w przypadku fazy drzwi podczas walki z Kalli. Chodzi o to, że ustawiacie sobie numerki od 1 do 4 i tak jak w komiksie, liczycie sobie od lewej góry do prawego dołu. Dzięki tej metodzie każdy znajdzie swoją patelnię raz dwa. Jedna osoba odlicza i wskakujecie na platformy w tym samym momencie. Jeśli dobrze skoczyliście to pola na obrazku się odsłonią, obrazek się zaświeci i zostanie zaliczony. Przechodzicie do następnego obrazka (ściana środkowa) i powtarzacie sposób. Jedna osoba może wskoczyć tylko i wyłącznie jeden raz na daną platformę podczas całej układanki w danym pomieszczeniu! Jeśli macie powtórkę to od razu zamieniacie się z kolegą/koleżanką. Najlepiej jak numer 1 zamienia się z 2, a numer 3 z 4, aby nie było zamieszania, ale komunikacja musi być natychmiastowa. Po 3 prawidłowych odblokowaniach zaliczycie układankę, pojawią się platformy po których wskakujecie na górę, a czas zacznie liczyć od nowa 4 minuty i możecie lecieć dalej.

Początek i koniec platform zawsze jest ułożony w stosunku do danego obrazka.

Teraz znów powtarzacie 2 fazy bicia i 1 fazę układanki. Na samym końcu zostaną już tylko 2 fazy bicia, jednak na ostatniej będzie bardzo dużo mobków + pojawia się kryształy. Jeśli macie dobre tempo to możecie olać orba, aby ją oszołomić, jednak jeśli nie wyrabiacie to koniecznie trzeba jej przywalić super umiejętnością trzymając orba w rękach. Dodatkowo, jak tylko zejdzie jej tarcza, warlock stawia studnię, aby nie paść od mobków. Tytan standardowo wali łapą i reszta naparza ile fabryka dała.

 • W SKRÓCIE:
  • Wyznaczacie 3 osoby do kryształów i 4 osoby do układanki (mogą być te same),
  • Przy czyszczeniu mobów odpalacie wszelkie możliwe supery, musicie być szybcy,
  • Jak tylko pojawią się kryształy to 3 osoby je podnoszą, wskakują na platformy i tworzą trójkąt,
  • Po zdjęciu tarczy cała ekipa wali do niej z shotgunów, albo Sleeperów (jeśli macie mały DPS to walnijcie jej z orba),
  • Po fazach bicia wbiegacie do pokoju z układanką, tutaj ponownie metoda na komiks, czyli numery od 1 do 4 biorą platformy od lewej góry do prawego dołu,
  • Należy pamiętać, że front układanki jest zawsze od strony obrazka
  • Wskakujecie w tym samym momencie i odblokowujecie tak 3 obrazki (w przypadku powtórki platformy przez kogoś należy się zamienić),
  • Po układance znów fazy bicia i tak już do samego końca,
  • W ostatniej fazie bicia pojawiają się wcześniej kryształy, a każda realna sekunda ujmuje 10 sekund w grze, więc trzeba się mocno streszczać z DPS’em po zdjęciu tarczy.
 • FILMIK

Poniżej filmik z naszym przejściem drugiego bossa, czyli Shuro-Chi:

 

 

 ~DRUGA UKRYTA SKRZYNKA~ 

Druga skrzynka znajduje się pomiędzy 2 i 3 bossem, przed portalem ze skakaniem. Po ubiciu Shuro lecicie przed siebie do momentu aż nie dotrzecie do dużej platformy, na którą trzeba wskoczyć, aby iść dalej. Zamiast tego odwracacie się i skaczecie po drzewie i skalnych półkach, aby dojść do skrzynki. Poniżej filmik, na którym to pokazałem:

 • FILMIK

 ~MORGETH~ 

Trzeci boss – Morgeth

Kolejny przyjemny boss, którego można ubić za jednym razem jeśli mamy odpowiedni DPS i bronie (Whisper of the Worm). Generalnie cała walka składa się z nabijania sobie buffa, a następnie walenia do bossa. Jeśli macie nieco słabszą ekipę to trzeba będzie go robić na co najmniej 2 razy, a przy tym używać orba do osłabiania bossa, ale o tym poniżej. Całą walkę odpalacie poprzez zebranie blighta przy bossie.

 • FAZA NABIJANIA BUFFA

Dzielimy się na 2 zespoły po 3 osoby, jedni z lewej, a drudzy z prawej strony.  Zadaniem obu ekip jest nabicie sobie buffa „Taken Strenght” do poziomu x2. Nie nabijajcie więcej, ponieważ zebranie trzeciego blighta, gdy macie już buffa x2 kończy się śmiercią i resetem buffa. Haczyk polega na tym, że blightów przez całą walkę jest dokładnie 10, więc nie starczy dla każdego.

Blighty, które każdy musi zbierać (max 2 na osobę).

Musicie określić osobę, która na początku nie będzie zbierać blightów i zajmie się ratowaniem zablokowanych kompanów. By to zrobić, należy ubić Knighta z pomarańczowym paskiem, z którego wypadnie orb (taki sam jak na poprzednich walkach). Osoba odpowiedzialna za czyszczenie podnosi go i czeka aż ktoś z ekipy jej nie zawoła. Gdy tak się stanie, to osoba z orbem podbiega pod zablokowanego i naciska L1 (granat), aby uwolnić tą osobę. W tym momencie następuje przejęcie buffa przez ratującego od osoby zablokowanej, więc automatycznie kolejną osobą, która będzie czyścić jest osoba, która przed chwilą została właśnie wyczyszczona. Ostatni blight pojawi się tam, gdzie pojawił się pierwszy, czyli przed bossem. Jego zebraniem uruchamia fazę DPS’u. Blighty pojawią się w kolejności, 1, 4, 4, 1.

Orb, który wypada z Knighta i służy do czyszczenia zablokowanych graczy.

Trzeba zwrócić jeszcze uwagę na jedną rzecz, mianowicie przybywającą siłę bossowi. Co jakiś czas zobaczycie po lewej stronie ekranu, że siła bossa urosła do 30%, 40%, itd. Gdy dojdzie do 90%, a Wy nie przeszliście jeszcze do fazy DPS’u to musicie uderzyć bossa z orba (najlepiej superem), żeby siła mu wróciła do stanu początkowego, a Wy dostaniecie trochę czasu.

 • FAZA DPS’u

Wszyscy zbieracie się w jednym punkcie, najlepiej na środku i uruchamiacie wszelkie możliwe buffy (studnia, tarcza na przeładowanie, itd.). Każdy wyciąga Whispera (ew. Sleepera) i wali w garb bossa.

Punkt, w który walicie, gdy przyjdzie faza DPS’u.

Strefa krytycznych obrażeń jest ogromna, więc nie sposób spudłować. Jeśli macie odpowiedni DPS to jesteście w stanie zjechać cały pasek energii bossa za jednym razem. Gdyby się Wam jednak nie udało to boss zamknie swój garb (obrażenia nie będą wchodzić), a na górze mapy wyleci sporo pocisków, które trzeba ubić (można ze zwykłej broni) inaczej one ubiją Was. W przypadku zbyt małego DPS’u całą powyższą sekwencję trzeba będzie po prostu powtórzyć, z tym że blighty są rozmieszczone w nieco innych miejscach tym razem.

 • W SKRÓCIE:
  • Dzielicie się na dwie ekipy po 3 osoby i obstawiacie lewą i prawą stronę,
  • Wyznaczacie początkową osobę do czyszczenia,
  • Osoba czyszczącą rozwala Knighta, podnosi orba i czeka na informacje kogo ratować,
  • Po wyczyszczeniu, kolejną osobą, która ma czyścić jest właśnie ta, która została przed chwilą uratowana,
  • 5 osób musi nabić buffa „Taken Strenght” do poziomu x2, poprzez zbieranie blightów,
  • Zbieracie ostatniego blighta sprzed bossa,
  • Ustawiacie się na środku i walicie w garb bossa ile tylko możecie (Whisper tutaj wymiata).
 • FILMIK

Filmik z naszego bicia (końcówka trochę lameriada, ale koniec końców poszło):

 ~TRZECIA UKRYTA SKRZYNKA~ 

By w ogóle otworzyć trzecią skrzynkę musicie posiadać klucz „Glittering Key”, który leci losowo ze skrzynki po ukończeniu raidu. Dodatkowo, żeby skrzynka była w ogóle widoczna, to trzeba wpisać odpowiednią kombinację na ścianie życzeń. Poniżej zamieszczam tą kombinację. Sama skrzynka znajduje się na skałkach po prawej stronie, w bardzo dużym pomieszczeniu ze schodami. Jak tylko nagram filmik to go tutaj wrzucę (jeszcze nikomu z naszej ekipy nie udało się zdobyć klucza).

 ~VAULT / SKARBIEC~ 

Pierwsza walka, która nie posiada bossa, a skupia się głównie na odpowiednim wykonaniu mechanik. Ta aktywność będzie ćwiczyć Waszą pamięć, więc dobrze by było, gdyby jedna osoba posiadała kartkę i długopis, żeby mogła na szybko zapisywać odpowiednie miejsca do wbicia klucza. Dodatkowo musicie nauczyć się układu pomieszczeń i ich nazewnictwa. Najpierw musicie się podzielić na 3 osoby, które będą odgadywać umiejscowienie kluczy oraz 3 osoby, które będą biegać z owym kluczem (mogą to być te same osoby, nie ma znaczenia). Zadaniem całej reszty jest bicie mobków i przede wszystkim Knightów, którzy będą wychodzić z pokoi, także dobrze jest ustawić się typowo pod ofensywę. Aktywność rozpoczyna się poprzez wejście 3 osób na małe platformy w okół globu na środku pokoju.

Mapa układu pomieszczeń w Vaultcie / Skarbcu.

 • FAZA USTALANIA ZNAKÓW

Osoby wchodzące na platformy muszą być zwrócone w kierunku globusu na środku pokoju. Po chwili stania pojawią się na nim 3 znaki, dla każdego w innej kolejności. Pierwsza osoba mówi jaki znak ma w środku i odzywa się ta osoba, która ma ten sam znak u siebie, będzie on po lewej, albo prawej stronie. Jeśli znak jest po lewej stronie to trzeba tutaj wbić klucz Penumbra, jeśli znak będzie po prawej stronie to trzeba wbić klucz Antumbra. Trzeci klucz olewacie, ponieważ i tak trzeba go wbić na samym końcu, więc nie ma to znaczenia.

Wiem, że brzmi to skomplikowanie, więc wyjaśnię to na małym przykładzie:

 • Pierwsza osoba mówi, że ma w środku symbol Ptaka na gałęzi,
 • Odzywa się osoba, która ma ten sam symbol z lewej, albo prawej,
 • W przypadku jeśli ktoś ma ten znak z lewej, to w to miejsce trzeba wbić klucz Penumbra,
 • W przypadku jeśli ktoś ma ten znak z prawej, to w to miejsce trzeba wbić klucz Antumbra,
 • Następnie odzywa się kolejna osoba, która mówi co ma w środku i znów odzywa się osoba, która ma ten znak po lewej, albo prawej stronie,
 • Trzeba ustalić minimum 2 klucze, ponieważ ostatni i tak trzeba wbić tam gdzie zostało wolne, więc szkoda czasu na ustalanie.

Dlatego własnie przydaje się osoba, która będzie zapisywać, w którą platformę wbija się, który klucz, ponieważ później będzie panował mały chaos. Idealnie jest opisać sobie platformy od strony pokoi, które są za nimi. My używamy takich oznaczeń:

 • Las
 • Globus / Disco
 • Kolumny / Ruiny

Kontynuując przykład, jeśli osoba od strony Ruin powie, że ma wywołany znak po prawej stronie, to znaczy że w tą platformę wbijamy klucz Antumbra. Po ustaleniu 2 kluczy wszyscy schodzą z platform i przechodzicie do fazy biegania oraz bicia mobków.

Pomocny schemat przy zapamiętywaniu pozycji kluczy.

 • FAZA BIEGANIA

Wyznaczone wcześniej osoby do biegania mają swoje 5 minut. Po ustaleniu kluczy i zejściu z patelń zamkną się wszystkie pokoje poza jednym. Trzeba od razu informować pierwszego biegacza, który pokój jest otwarty. Pamiętajcie, że do pokoju powinien wchodzić tylko i wyłącznie biegacz! Wy pomagacie tłuc mobki z zewnątrz, ponieważ gdy biegacz podniesie klucz, pokój się zamyka. W razie wpadki, osoba która została zamknięta z biegaczem biegnie razem z nim. Klucz wypada ze zwykłego mobka z pomarańczowym paskiem, który zawsze pojawia się na samym końcu pokoju. Gdy biegacz podniesie klucz musi zwrócić uwagę czy jest to Penumbra czy Antumbra. Odpowiedni klucz trzeba wbić do odpowiedniej platformy, które ustaliliście w poprzedniej fazie (dobrze jest, jak jakaś osoba to zapisuje, żeby mogła przypominać na bieżąco, albo po prostu ktoś z dobrą pamięcią). Po podniesieniu klucza, pokój się zamknie i otworzy się losowo inny. Ekipa musi powiedzieć biegaczowi, który pokój jest otwarty, ponieważ ten musi przebiec z kluczem do tego pokoju, aby mógł wyjść. Wszystkie pokoje są połączone tunelami, które lecą po zewnętrznej części okręgu. Dlatego jeśli biegacz podniósł klucz w Lesie, a otwarł się Globus, to musi wiedzieć, żeby biegnąć prosto do tego pokoju, a nie obiegać cały okrąg, bo straci masę czasu i będzie wipe. Gdy biegacz wybiegnie już z odpowiedniego pokoju to musi podbiec do odpowiedniej platformy i zdetonować ładunek poprzez L1 (granat). Teraz sekwencja się powtarza, tyle że przygotowuje się już drugi biegacz i czeka na klucz w pokoju, z którego wybiegł poprzedni. Po wbiciu 3 kluczy trzeba powtórzyć wszystko od momentu Fazy Ustalania Znaków. Po prostu powtarzacie cały proces z ustalaniem gdzie wchodzi jaki klucz, biegacze wbijają go w odpowiednie miejsce, itd.

 • FAZA BICIA MOBKÓW

Podczas fazy biegania, cała reszta ma za zadanie czyszczenie głównego pomieszczenia. W momencie, gdy biegacz podniesie pierwszy klucz, z losowego pokoju wyjdzie Knight, który będzie się kierować do platformy przy tym pokoju. Należy go ubić jak najszybciej, ponieważ jeśli wbije miecz w platformę i ją zamknie to następuje wipe. Dlatego osoby będące w środku muszą się podzielić, która obstawia jaki pokój i informować się, gdzie wychodzi Knight. Wraz z kolejnymi biegami, ilość Knightów się zwiększa, czyli gdy drugi biegacz podniesie klucz to wyjdą 2 Knighty, a przy 3 biegaczu wyjdą już 3 Knighty (z każdych drzwi). Trzeba być przygotowanym i bić je natychmiastowo, dlatego nie bójcie się odpalać na superach, używać shotgunów czy rakietnic. Po prostu muszą schodzić natychmiastowo.

 • W SKRÓCIE:
  • Ustalacie 3 osoby do przypisywania kluczy oraz 3 osoby do biegania z kluczami (mogą być te same, nie ma znaczenia),
  • Należy nauczyć się układu całego pomieszczenia oraz nazewnictwa pokoi (Las, Ruiny, Globus),
  • Do pokoju wchodzi tylko i wyłącznie biegacz, ponieważ po podniesieniu klucza pokój się zamyka i otwiera losowo inny,
  • Ekipa musi powiadomić biegacza, który pokój został otwarty,
  • Osoby, które nie biegają muszą czyścić główny pokój z mobków i Knightów,
  • Przy drugim biegaczu wyjdą 2 Knighty, a przy trzecim wyjdą 3 Knighty (z każdego pokoju),
  • Po wbiciu 3 klucza należy powtórzyć całość jeszcze 2 razy.
 • FILMIK

Nasze udane przejście Skarbca:

 ~RIVEN – NORMALNA METODA~ 

Ostatni boss – Riven

Pora na ostatniego bossa, który bardzo mocno różni się od całej reszty raidu. Ilość mechanik oraz skoordynowanego działania, które trzeba poznać jest wręcz przytłaczająca na początku. Cała walka ma już rekomendowany light na poziomie 580 i naprawdę zalecam taki mieć, a im więcej tym lepiej. Cała walka składa się mniej więcej z 6 faz, które również składają się na kilka pomniejszych faz. Jak już mówiłem, jest tutaj sporo do nauczenia się. Początkowo całość polega na nauczeniu się układu oczu bossa, poniższe obrazki mogą Wam z tym pomóc. Nazewnictwo i numerowaniem zostawiam Wam, jednak my korzystamy ze standardowego, czyli od lewej do prawej i podział na lewą i prawą stronę. Motyw z oczami będzie się przewijać przez całą walkę, więc nauczenie się układu jest wręcz obowiązkowego dla każdego. Trzeba się również podzielić na 2 ekipy po 3 osoby, a w tych ekipach musicie wyznaczyć 2 kumate osoby, które będą zajmować się znakami. Dobrze jest też przydzielić sobie numerki od 1 do 6, ponieważ przyda się to później. Całą walkę odpalacie poprzez wejście na 6 platform i otwarcie zapadni. UWAGA: Na chwilę obecną istnieje znacznie szybsza metoda na ubicie Riven przy pomocy rakietnic z perkiem Cluster Bombs, opisałem ją na samym końcu!

 • FAZA USTALANIA OCZU

Po spadnięciu na dół, każda trójka wbiega do swojego pokoju. Są tylko 2 pokoje, a dokładnie to las oraz kryształy. Po wbiegnięciu do pokoju możecie zobaczyć, że ma on układ sceny, ze schodami po bokach, czarną dużą ścianą na wprost oraz stanowiskiem z szybą po przeciwnej stronie. Po wejściu czyścicie mobki, a przede wszystkim snajperów po bokach. W jednym z pokojów pojawi się głowa Riven (jest to losowe, w którym najpierw). W pokoju, w którym pojawi się najpierw, ekipa musi zadać jej odpowiedni DPS, aby otworzyła oczy. Są 2 formy DPS’u:

 • Gdy otworzy buzie i będzie pluła ogniem, po czym zrobi się czerwona – wtedy należy strzelać jej w gębę
 • Po wejściu do pokoju wysuną się macki – należy przebiec pod jedną z nich, aby uderzyła nią w ziemię. Gdy to zrobi to łapa zrobi się czerwona i trzeba w nią walić z czego tylko mamy.

Jeśli uda się wbić odpowiedni DPS (trwa to dosłownie kilka sekund) to otworzy całą gębę i zaświeci się jej para oczu. W tym momencie musicie dokładnie odczytać, które oczy się świecą i poinformować o tym drugą ekipę. Jak już pisałem, wszyscy muszą znać układ i wiedzieć, które oko jest które. Dlatego z pomocą zamieszczam grafikę, z której sami korzystamy i jest to chyba najprostszy sposób do nauki kolejności oczu. Oczy zapalają się rzecz jasna losowo, co nie powinno nikogo dziwić. Po chwili głowa Riven zniknie w jednym pokoju i pojawi się w drugim.

Układ oczu oraz proste oznaczenie każdego oka.

 • FAZA STRZELANIA DO OCZU

Gdy tylko Riven przyjdzie do drugiego pokoju to od razu otworzy paszczę, ale tym razem żadne oko nie będzie się świecić. Waszym zadaniem jest rozwalenie oczu, które podała Wam wcześniej ekipa z pierwszego pokoju. Jednak nim rozwalicie oczy musicie zrobić chociaż trochę DPS’u poprzez strzelanie jej w usta (jest w nich coś w rodzaju dużego blighta). Idealnie jest, gdy 2 osoby strzelają, a 3 zajmuje się oczami i czeka na sygnał kiedy może je zestrzelić. Czasu jest mało, więc zalecam dosłownie 3 sekundy DPS’u, a potem już oczy. Po rozwaleniu odpowiednich oczu głowa Riven zniknie i trzeba zająć się układanką, aby otworzyć windę do kolejnego pomieszczenia.

 • FAZA UKŁADANKI

Obie ekipy muszą zrobić układankę, aby otworzyć sobie windę do kolejnego pomieszczenia. Układanka wymaga 2 osób (3 musi czyścić pokój), z czego jedna osoba podnosi orba po mobku, a druga osoba staje za szybą na stanowisku na środku pokoju. Osoba za szybą zobaczy układ znaków, który jest rozmieszczony po całej scenie. Zaś osoba trzymająca orba zobaczy pionowy rząd z tym samym znakiem. W tym momencie osoba z orbem mówi osobie za szybą, jaki widzi znak. Osoba za szybą musi powiedzieć, gdzie ten znak się dokładnie znajduje. Oczywiście osoba z orbem nie widzi tych znaków i musi polegać na nawigacji osoby zza szyby. Jednak, żeby było nieco łatwiej, zamieszczam grafikę, z której sami korzystamy, a przede wszystkim z nazewnictwa i numeracji odpowiedniego symbolu.

Przydatny sposób wywoływania znaków.

Symbole zmieniają się za każdym razem, także zapamiętajcie układ i numery, a nie symbole! Gdy osoba z orbem podejdzie już do odpowiedniego miejsca (będzie widzieć takie małe mgiełki w miejscu znaków) to wciska L1 (granat) i po sprawie. Jeśli obie ekipy zrobiły dobrze układankę to lecą windą do pomieszczenia powyżej. Na drugim piętrze całość wygląda tak samo, z tym że kolejność wchodzenia Riven się zamienia. Jak zrobicie drugie piętro i znów odpalicie windę to cała ekipa znów się połączy, a Wy znajdziecie się pomieszczeniu startowym.

 • FAZA USTALANIA OCZU oraz BICIA

Strefa DPS’u Riven to usta.

Gdy będziecie już wszyscy razem na górze to zaczyna się prawdziwy chaos. Wszyscy muszą się odpalać i rozwalać ogry, które pojawią się po bokach pokoju. Likwidowanie ich to priorytet. Dobrze jest się podzielić na osoby, które zajmą się Riven oraz osoby, które będą czyścić. Może być 3 na 3, albo 4 na 2, należy jednak pamiętać, że zanim Riven pokaże oczy to trzeba najpierw zrobić DPS, dokładnie tak jak opisałem to wyżej (usta, albo macki). W tym pokoju, Riven najpierw wystawi łeb w 3 różnych miejscach, dlatego trzeba pilnować gdzie się pojawi. Następnie robicie szybki DPS, aby otwarła gębę i teraz przydadzą się numerki od 1 do 6 dla każdego, które określiliście na początku. Za każdym razem będzie się jej świecić tylko para oczu, należy zapamiętać rzecz jasna, które oczy i przydzielić osobę do każdego zaświecone oka. Riven wystawi łeb 3 razy, więc adekwatnie każdy musi mieć przydzielone oko. Przykładowo: Riven wystawia łeb pierwszy raz, robicie DPS i świecą się jej oczy L1 (pierwsze z lewej części) oraz R3 (trzecie z prawej części). Oznacza to, że osoba z numerkiem 1 bierze oko L1, a numerek 2 bierze oko R3. Po trzecim razie, wszyscy powinni być już przydzieleni do każdego oka, ponieważ następuje faza bicia. Zbieracie się na środku i czekacie aż wystawi łeb po raz czwarty. Tym razem łeb ma już otwarty i trzeba zrobić trochę DPS’u w usta, a następnie rozwalić 6 oczu, do których każdy był przydzielony. Najlepiej jak jedna osoba odlicza do końca DPS’u (zalecam mniej więcej 3 do 5 sekund) i skupić się oczach. Oczy muszą pójść w mniej więcej tym samym momencie, dlatego na znak skupiacie się tylko i wyłącznie na swoim oku. Jeśli wszystko poszło jak należy to przejdziecie do fazy spadania i prawdziwego DPS’u.

 • FAZA SPADANIA

Czułe miejsca, w które trzeba strzelać podczas fazy spadania.

Podczas spadania następuje prawdziwa faza DPS’u. To teraz zadacie jej największe obrażenia. Zadaniem każdego jest strzelanie w podświetlone blizny na jej ciele. Po rozwaleniu blizny, wyleci z niej pocisk w Waszą stronę, który również musicie rozwalić. Im więcej rozwalicie tym lepiej, od tej fazy zależy ile razy będziecie powtarzać całą walkę. Gdy już spadniecie na dół to powtarzacie wszystkie powyższe czynności, czyli wbiegacie do pokojów, ustalacie i rozwalacie oczy, przemieszczacie się na samą górę, znów ustalacie oczy, znów walicie w nią i znów spadacie. Jeśli wszystko pójdzie ok to zjedziecie ją do końca pierwszego paska zdrowia (ten największy kawałek) i wszyscy zostaną przeniesieni do fazy skakania.

 • FAZA SKAKANIA

Znajdziecie się teraz w świecie Takenów (zwał jak zwał), gdzie musicie szybko przebiec po platformach i skałach na samą górę. Cały czas ucieka Wam zdrowie, więc nie można się tutaj obijać. Świetnie sprawdza się tutaj warlock na uleczającym rifcie. Waszym zadaniem, a przynajmniej jednego członka całego zespołu, jest dobiegnięcie na samą górę. Poza uciekającym zdrowiem macie inny problem, czyli Takenowi Cabale z odpychającymi tarczami. Nie muszę chyba mówić, że spadnięcie na dół oznacza zgon i wykluczenie z tej fazy. Jeśli wszyscy spadną to mam bardzo złe wieści, trzeba wszystko powtarzać od nowa, nie ma tu checkpointa… Na górze znajduje się podświetlony blight, przez który trzeba przebiegnąć. Jeśli zrobi to minimum jedna osoba to faza zostanie zaliczona, ale to wciąż nie koniec!

 • FAZA OSTATNIEGO BICIA

Po wybiegnięciu przyjdzie pora na fazę ostatniego bicia, czyli trzeba zjechać jej ostatni pasek energii jaki został (ten malutki). Walicie ze wszystkiego co Wam zostało, możecie nawet rzucać superami ponieważ oczy są już w tym momencie całkowicie rozwalone. Jeśli zjedziecie jej cały pasek to Riven padnie, ale cały czas nie koniec! Po ubiciu otworzą się jej usta, do których musicie wbiec. Biegniecie do samego końca, gdzie znajduje się jej serce. Jak można się domyślić, należy rozwalić serducho. Po rozwaleniu serducha wchodzi checkpoint i możecie odetchnąć trochę bo do końca raidu jeszcze została ostatnia prosta.

 ~RIVEN – SZYBKA METODA~ 

Na chwilę obecną istnieje bardzo szybka metoda na zdjęcie pierwszego i największego paska zdrowia Riven. Można to zrobić w dosłownie 10 sekund jeśli macie odpowiednią ekipę. Wymagane tutaj jest minimum 580 lighta i posiadanie rakietnicy na podobnym poziomie, albo wyższy z perkiem Cluster Bombs. Perk ten jest wymagany! Jeśli ktoś z ekipy nie ma takiej rakietnicy to nie zrobicie tego i nie macie nawet co próbować. Dodatkowo wymagany jest przynajmniej jeden tytan na solarze (łapa tytana), tytan na voidzie z nową tarczą oraz warlock na studni, a reszta to tylko dodatkowy bonus. Po zdjęciu jej głównego paska zdrowia, całość wygląda już jak normalna metoda, więc metoda ta skraca po prostu najdłuższy etap bicia ostatniego bossa.

 • FAZA SZYBKIEGO BICIA

Zanim spadniecie na dół, musicie wszyscy wbiec do jednego pokoju! Tak jest, cała 6 wbiega do jednego ustalonego wcześniej pokoju. Nie ma znaczenia do którego, ponieważ i tak musicie liczyć na szczęście, że Riven pokaże się najpierw w przeciwnym pokoju. Chodzi o to, że Riven najpierw odsłania oczy, a dopiero za drugim razem można ją bić, dlatego trzeba czekać aż Riven wejdzie do Waszego pokoju jako drugiego. Gdy już to się uda to czyścicie pokój i ustawiacie się na środku, najlepiej pomiędzy murkami. Gdy tylko pokaże łeb, to warlock stawia studnię, voidowy tytan tarczę na przeładowanie i odpala tarczę z supera, po czym odwraca się plecami do wszystkich (tak, musi stać tyłem tarczy do Was). Tytan na solarze szykuje się, żeby się rozpędzić i uderzyć Riven z melee, aby dostała tzw. melting pointa, czyli debuffa dającego =+50% do dmg dla wszystkich. W międzyczasie wszyscy walą z rakietnic prosto w usta! Nikt nie może strzelić w oczy, ponieważ będzie wipe. Jak tylko skończą się Wam rakietnice to wyciągacie shotguny i podbiegacie pod ryj i dobijacie, ewentualnie snajperki. Każdy musi zadać minimum 2,500,000 punktów dmg (poza tytanem z tarczą rzecz jasna). Metoda ta wymaga idealnej precyzji i zgrania każdego elementu, zwłoka jednego gracza oznacza po prostu restart. Jeśli jednak wszystko poszło idealnie, to zjedziecie Riven i przejdziecie bezpośrednio do fazy skakania. Dalej leci już normalnie.

 • FILMIK

Filmik z naszego szybkiego bicia Riven:

 ~BIEG Z SERCEM RIVEN~ 

Zostało Wam już tylko i wyłącznie jedno zadanie, a dokładnie to przetransportować serce Riven. Całość znów wymaga skupienia i zgrania każdego członka ekipy. Nie musicie się dzielić bo gra będzie losowo dobierać osoby, ale każdy musi poznać trasę (jest tylko jedna, ale łatwo się pogubić na początku). Ustawcie się na maksymalnie ofensywne supery, ponieważ tutaj liczy się tylko bicie mobków. Całość składa się z 2 faz, czyli biegania i zbierania blightów we wnętrzu serca. Kolejne osoby będą biec z sercem i będą wciągane do jego środka, gdzie trzeba zbierać blighty, aby przedłużać czas noszenia. Na końcu będzie biegła tylko i wyłącznie jedna osoba, a cała reszta będzie w środku.

 • FAZA BIEGU

Na początku samej fazy serce wybierze jednego gracza, które może je nieść. Po lewej stronie ekranu, nad paskiem supera, pojawi się po prostu informacja, że serce wybrało danego gracza. Ta osoba podnosi serce i pokaże się jej po lewej stronie odliczanie od 15 sekund. W międzyczasie, w okół serca, tworzy się duża bariera czyszcząca dla całej reszty graczy. Jeśli wyjdziecie z tej bariery to macie tylko i wyłącznie 10 sekund życia, dlatego najlepiej być w niej jak najdłużej i trzymać się w miarę blisko biegacza. Gdy biegacz zacznie zbliżać się do mniej więcej 3 sekund to cała reszta musi wyjść z aury! Biegacz zostanie przeniesiony do wnętrza serca, a te wybierze kolejnego gracza, który może je nieść, dlatego trzeba pilnować kiedy pojawia się informacja z boku ekranu. Zadaniem biegacza jest po prostu parcie do przodu i odliczanie czasu, aby reszta wiedziała kiedy wyjść z aury, a osoby w środku serca kiedy zebrać ostatni blight. Podczas trzymania serca nie macie żadnych umiejętności oraz pojedynczy skok. Biegacz nie może też za szybko biec, żeby nie zostawić kolegów z tyłu, ponieważ bez aury padną. Gdy dojdzie do końca czasu to biegacz niech stanie w miejscu, żeby serce gdzieś nie uciekło, szczególnie przed jakimiś dużymi skokami, albo ostatnim spadem. Poza tym tyle jeśli chodzi o biegacza, trudniejsze zadanie mają osoby w środku serca.

 • FAZA WE WNĘTRZU SERCA

Każdy kolejny biegacz będzie przenoszony do wnętrza serca. Osoby będące w środku muszą przedłużać czas biegacza poprzez zbieraniu blightów. Jednak czas zostanie wydłużony tylko po zebraniu ostatniego blighta! Dlatego całą resztę można zebrać wcześniej. Oczywiście pierwsza osoba, która zostanie przeniesiona nie podnosi blighta do momentu aż biegacz nie odliczy 5 sekund do końca. Im później zbierzecie ostatniego blighta, tym więcej czasu dacie biegaczowi. Podobnie jak przy walce z Morgethem, można nabić tylko i wyłącznie buffa x2, więc każda osoba może zebrać maksimum 2 blighty. Buff się resetuje, gdy kolejna osoba zostanie wciągnięta do wnętrza. Ilość blightów jest zależna od ilości osób w środku, więc gdy będą 2 to będą 2, itd. W środku jest tona mobków i co jakiś czas pokaże się żółty Knight, którego trzeba ubić bo wybije wszystkich. Trzeba się również informować kto bierze jakiego blighta i zostawić jeden na koniec i go pilnować. Powtarzam raz jeszcze, ostatni blight musi być zebrany dopiero pod koniec czasu biegacza! Inaczej zmarnujecie sporo cennego czasu.

Po dobiegnięciu do samego końca i wrzuceniu serca w platformę wszyscy zostaną przeniesieni do ostatniego biegacza i następuje koniec raidu! Pozostało Wam już otwarcie skrzynki końcowej, która znajduje się w pomieszczeniu za Wami!

Gratulację, właśnie ukończyliście najnowszy i teoretycznie najtrudniejszy raid w grze 🙂

 • FILMIK

Filmik z mojej perspektywy jak biegłem do samego końca.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Dodatek do poradnika udostępniło Activision.