Doom – Poradnik do trofeów

W połowie lat 90-tych Doom wyznaczył nowe standardy w historii strzelanek pierwszoosobowych, ale nie był pierwszą produkcją, w której mogliśmy biegać po mapie z pistoletem w dłoni. Id Software wydało troszkę wcześniej, bo w 1991 roku, Catacomb 3d, który charakteryzował się płaskimi obiektami na ścianach zamiast jednobarwnych bloków, a gracz wcielał się w Maga. Rok później zadebiutował „dziadek” gier FPS – Wolfenstain 3D. Była to gra, która wyznaczyła standardy strzelankom po dzisiejszy dzień; dynamiczna rozgrywka, ciasne korytarze, cwani przeciwnicy i bossowie. Na bazie doświadczeń tych dwóch tytułów powstał Doom, jak na tamte czasy rewelacyjny FPS z doskonalą grafiką, świetnym oświetleniem, dynamiczną rozgrywką oraz trybem sieciowym dla czterech graczy. Broń się kiwała przy poruszaniu, a pomieszczenia składały się już z kilku poziomów i wielokątów. Magia, jak na tamte czasy. Ale teraz przenieśmy się 23 lata dalej, ponieważ id Software restartuje serię i wydaje nowego Dooma. Dooma na miano ósmej generacji konsol.

 

PORADNIK NAPISANY PRZEZ KONRADO.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox5 x12 x16
 • Liczba trofeów offline: 30
 • Liczba trofeów online: 4
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: BRAK
 • Czas do zdobycia platyny: 20 godzin

 

Krok po kroku:

 1. Przejdź Kampanie
 2. Powtarzaj misje, aby wszystko pozbierać, ulepszyć pancerz oraz zmodyfikować bronie i ukończyć wyzwania
 3. Wykonaj zaległe wyzwania runy
 4. Zagraj kilka meczy w trybie wieloosobowym, aby wbić 5 poziom
 5. Ukończ samouczki trybu SnapMap

 

Poradnik:

platyna Pożremy twoje ciało / Thy Flesh Consumed
Zdobądź wszystkie trofea / Earn all Trophies.

Gratulacje.

 

srebro Strzelaj, póki nie zginie / Shoot it Until it Dies
Pokonaj cyberdemona. / Defeat the Cyberdemon

Cyberdemon jest pierwszym bossem, którego spotkasz na swoje drodze. Walkę z nim zaczniesz pod koniec 9 misji. Przed wejściem na arenę przygotuj sobie, to co masz najsilniejszego w swoim arsenale. Proponuje mieć tutaj już wyrzutnię rakiet z modyfikacją „naprowadzanie (pozwala automatycznie namierzyć cel i wystrzelić 3 rakiety). Działko Gaussa z dowolnym ulepszeniem oraz karabin maszynowy z obrotową wieżyczką. Do tego momentu warto także, aby ulepszał pancerz pod względem większej ilości amunicji. Pamiętaj także, że masz BFG z 3 pociskami, które zadadzą duże obrażenia i na kilka sekund ogłuszą bossa.

Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak ja poradziłem sobie z Cyberdemonem:

 

srebro Jest ich więcej? Żaden problem! / Outnumbered? No Problem
Pokonaj piekielnych strażników. / Defeat the Hell Guards

Piekielnych strażników spotkasz pod koniec 11 rozdziału. Najpierw będziesz walczył z jednym, w drugim etapie walki będzie ich dwóch. Pokonanie jednego strażnika nie sprawi Ci większych problemów. Problem zacznie się gdy będzie ich dwóch, zostaw sobie na ten etap szybko strzelające bronie, np karabin maszynowy z obrotową wieżyczką, ciężki karabin z lunetą oraz karabin plazmowy. Staraj się strzelać strażnikom w plecy, a gdy stworzą taką wielką żółtą kule to postaraj się jak najszybciej w nią strzelać. Jej wybuch zada obrażenia strażnikowi oraz na kilka sekund go zamroczy.

Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak ja poradziłem sobie ze strażnikami:

 

srebro Kto następny? / Who’s Next?
Pokonaj władczynię pająków. / Defeat the Spider Mastermind.

Władczyni pająków to bardzo wymagający przeciwnik, który posiada bardzo bogaty wachlarz ataków ofensywnych. Najważniejsza zasada bądź cały czas w ruchu oraz ostrzeliwuj jej mózg. Pod koniec pojedynku pamiętaj, że masz BFG z 3 pociskami, które zadadzą duże obrażenia i na kilka sekund ogłuszą bossa.

Na poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak ja poradziłem sobie z Władczynią pająków:

 

braz E1M1 / E1M1
Ukończ pierwszą misję kampanii. / Complete the first mission of the campaign

Pierwsza trofeum, które zasili Twoją kolekcję, wystarczy tylko ukończyć pierwszą misję.

 

braz W nieznane / Into the Unknown
Przenieś się do Piekła. / Warp to Hell

Trofeum związane z fabuła, wpadnie po ukończeniu piątej misji.

 

zloto Po kolana w trupach / Knee-Deep in the Dead
Ukończ kampanię na poziomie JA CHCĘ ŻYĆ, DOWAL MI, ULTRAPRZEMOC lub KOSZMAR. / Complete the campaign on ‘I’m Too Young to Die’, ‘Hurt Me Plenty’, ‘Ultra Violence’, or ‘Nightmare’.

Nie musisz się przejmować poziomem trudności, możesz sobie po prostu przebiec na najniższym poziomie (ja chcę żyć) i po drodze zbierać wszystkie znajdki oraz wykonywać wyzwania w misjach kampanii. Ja osobiście wybrałem trzeci poziom trudności (ultraprzemoc) Po drodze napotkałem wiele trudnych momentów, więc jeżeli nie chcesz, aby gra była dla Ciebie wyzwaniem, a chcesz po prostu przebiec przez piekło, to wybierz niższe poziomy trudności.

 

braz Krok w szaleństwo / A Toe into Madness
Ukończ „UAC” na poziomie ULTRAKOSZMAR. / Complete The UAC on Ultra-Nightmare

Aby przejść pierwszą misje na poziomie ultrakoszmar musisz odpalić nową grę. wybierz nowe pole zapisu 2 lub. Teraz postaraj się przejść misję na najwyższym poziomie trudności bez zgonu. Możesz także skorzystać z małej pomocy i ominąć ponad połowę przeciwników skacząc po górach. Jak to zrobić zobaczysz na poniższym filmiku:

A tak może wyglądać przykładowe przejście bez zgonu:

 

srebro W cztery oczy / Up Close and Personal
Zabij 50 przeciwników piłą mechaniczną. / Kill 50 enemies using the Chainsaw.

Piła mechaniczna pierwszy raz pojawi się pod koniec 2 misji. Nie sposób jej nie zauważyć. Aby przełączyć się na piłę mechaniczną wciśnij  następnie gdy będziesz blisko przeciwnika naciśnij  aby efektownie przeciąć demona. Pamiętaj, że im większy przeciwnik, tym więcej zbiorniczków benzyny na niego zużyjesz. Najszybciej zdobędziesz to trofeum tnąc Diabliki lub opętanych pracowników UAC.

 

braz Specjalizacja / Specialist
Zdobądź mistrzostwo którejś modyfikacji broni. / Earn the Mastery for a weapon mod.

Pierwsze, co musisz zrobić to odnaleźć jednego z dornów bojowych. Jeden dron pozwoli Ci odblokować jedną modyfikacje do broni (większość broni ma zazwyczaj dwie modyfikacje). Pierwszego drona spotkasz już w pierwszej misji, wtedy masz przy sobie tylko strzelbę, więc do wyboru będziesz miał tylko dwie modyfikacje: doładowana seria lub strzał wybuchowy. W zależności co wybierzesz będziesz musiał wykupić jeszcze trzy ulepszenia do tej modyfikacji. Na ich wykupienie będziesz potrzebował 10 punktów ulepszeń (zdobywasz je za wykonywanie wyzwań misji, odnajdywanie sekretów oraz oczywiście zabijanie demonów) Gdy wykupisz już trzy ulepszenia zostaniesz poddany mistrzowskiej próbie modyfikacji broni. NP w strzelbie wybierając „strzał wybuchowy” będziesz musiał zabić nim 20 Diablików.

 

zloto IDKFA / IDKFA
Zdobądź mistrzostwo wszystkich modyfikacji broni. / Earn the Masteries for all weapon mods

Podobnie jak wyżej, z tym, że musisz uzyskać mistrzostwa każdej broni.

 

srebro Adaptacja / Hot Swapper
Zdobądź wszystkie modyfikacje broni. / Acquire all weapon mods

Musisz odnaleźć wszystkie drony bojowe podczas misji w kampanii, następnie w nich wykupywać modyfikacje do broni.

Jeżeli odnajdziesz panel z automapą, (który i tak jest zaznaczony na mapie) to na Twojej mapie 3D (naciśnij TouchPad) pojawią się lokalizacje wszystkich przedmiotów do zebrania, nie tylko drony, ale i także inne sekrety.

 

braz Historyk / Historian
Znajdź wszystkie dzienniki danych. / Find all Data Logs

Musisz odnaleźć wszystkie dzienniki danych (białe kręcące się trójkąty) podczas misji w kampanii.

Jeżeli odnajdziesz panel z automapą, (który i tak jest zaznaczony na mapie) to na Twojej mapie 3D (naciśnij TouchPad) pojawią się lokalizacje wszystkich przedmiotów do zebrania, nie tylko drony, ale i także inne sekrety.

 

braz Klucz to wyczucie czasu / Timing is Everything
Użyj wybuchowych beczek do zabicia 100 przeciwników. / Use explosive barrels to kill 100 enemies

Czerwonych wybuchających beczek jest na mapach bardzo dużo. Szukaj demonów, które znajdują się w ich pobliżu, następnie strzelaj do beczek, aby wybuch zabił demony. Koniecznie pamiętaj, aby zachować duża odległość, ponieważ eksplozja będzie bardzo duża.

 

srebro Każdy zakątek / Every Nook and Cranny
Znajdź wszystkie przedmioty kolekcjonerskie. / Find all Collectibles

Przedmiot kolekcjonerskie, to małe zabawkowe wersje kombinezonu Predator, który nosi główny bohater gry. W każdej misji możesz odnaleźć dwie taki figurki. Jeżeli odnajdziesz panel z automapą, (który i tak jest zaznaczony na mapie) to na Twojej mapie 3D (naciśnij TouchPad) pojawią się lokalizacje wszystkich przedmiotów do zebrania, nie tylko figurki, ale i także inne sekrety. Pomocniczy filmik:

 

braz Przeciążenie argentem / Argent Overload
W pełni ulepsz maksymalny poziom zdrowia, pancerza lub amunicji. / Fully upgrade Health, Armor, or Ammo capacity

Aby ulepszyć sobie zdrowie, pancerz lub amunicje musisz najpierw odnaleźć specjalny agregat energii, który jest dobrze ukryty podczas misji. Pierwsze doładowanie z agregatu dostaniesz, jako część misji fabularnej, ale kolejne musisz już odnaleźć sam. W zależności od misji na mapie będzie jeden lub dwa takie agregaty. Do maksymalnego ulepszenia jednej z kategorii będziesz potrzebować pięciu baterii agregatu.

Jeżeli odnajdziesz panel z automapą, (który i tak jest zaznaczony na mapie) to na Twojej mapie 3D (naciśnij TouchPad) pojawią się lokalizacje wszystkich przedmiotów do zebrania, nie tylko agregaty, ale i także inne sekrety.

 

srebro Argentowy diabeł / Argent Fiend
W pełni ulepsz maksymalny poziom zdrowia, pancerza i amunicji podczas pojedynczej kampanii. / Fully upgrade Health, Armor, and Ammo capacity on a single campaign run.

Jak wyżej, z tym, że musisz ulepszyć wszystkie poziomy zdrowia, pancerza i amunicji. Będzie Ci do tego potrzebne 15 baterii agregatu.

Jeżeli odnajdziesz panel z automapą, (który i tak jest zaznaczony na mapie) to na Twojej mapie 3D (naciśnij TouchPad) pojawią się lokalizacje wszystkich przedmiotów do zebrania, nie tylko agregaty, ale i także inne sekrety.

 

braz Dar z zaświatów / A Gift from Beyond
Zdobądź runę. / Earn a Rune

Wyzwanie runy pierwszy raz pojawi się w czwartej drugiej. Najpierw musisz odnaleźć portal, który przeniesie Ciebie na arenę, na której będziesz musiał w  wybić 15 diablików za pomocą strzelby. Staraj się strzelać do diablików z dalszej odległości, aby tylko je ogłuszyć i wykonać na nich zabójstwo chwały, wtedy do Twojego licznika czasu zostaną dodane 4 sekundy – za normalne zabójstwo strzelbą dostajesz tylko 2 sekundy. Po pomyślnym wykonaniu zadania trofeum będzie Twoje.

 

srebro Krąg został zamknięty / The Circle is Complete
Zdobądź wszystkie runy. / Earn all Runes

Musisz odnaleźć wszystkie 12 run. Pierwsza okazja pojawi się dopiero w czwartej misji, gdzie znajdziesz dwie runy. W kolejnych misjach aż do dziewiątej znajdziesz po kolejne dwa wyzwania runy

 • Obiekt Argentu – 2 runy
 • Wieża energii – 2 runy
 • Sanktuarium – 2 runy
 • Obiekt Argentu (zniszczony) – 2 runy
 • Kompleks badań – 2 runy
 • Laboratoria Lazarus – 2 runy

Ważna uwaga, gdy powtarzasz misje, to nie graj w wyzwania runy, gdyż po ich ukończeniu zostaniesz przeniesiony do menu głównego gry. Tylko aktywuj odnalezioną rune, a zagrać i tak będziesz w nią mógł wchodzą w kampanię, wczytaj save i wybierz wyzwania runy.

Jeżeli odnajdziesz panel z automapą, (który i tak jest zaznaczony na mapie) to na Twojej mapie 3D (naciśnij TouchPad) pojawią się lokalizacje wszystkich przedmiotów do zebrania, nie tylko runy, ale i także inne sekrety.

 

srebro Złota rączka / Tinkering
W pełni ulepsz jedną z kategorii Stroju Pretora. / Fully upgrade a Praetor Suit category.

Aby ulepszyć strój Predatora musisz odnajdywać w czasie misji poległych członków elitarnej gwardii Olivi. Wyciągając z nich chip otrzymasz jeden punkt ulepszenia stroju . Aby go wydać naciśnij TouchPad i wybierz zakładkę Strój Predatora. Masz tam pięć kategorii ulepszeń. W każdym ulepszeniu są trzy modyfikacje, gdy wykupisz wszystkie trzy w jednej kategorii trofeum będzie Twoje.

Jeżeli odnajdziesz panel z automapą, (który i tak jest zaznaczony na mapie) to na Twojej mapie 3D (naciśnij TouchPad) pojawią się lokalizacje wszystkich przedmiotów do zebrania, nie tylko poległych członków elitarnej gwardii Olivi, ale i także inne sekrety.

 

zloto Overclocking / Overclocked
W pełni ulepsz wszystkie kategorie Stroju Pretora podczas pojedynczej kampanii. / Fully upgrade all Praetor Suit categories on a single campaign run.

Sytuacja taka sama jak powyżej, z tym, że musisz ulepszyć wszystkie modyfikacje pancerza. Aby tego dokonać będziesz musiał odnaleźć wszystkich poległych członków elitarnej gwardii Olivi.

Jeżeli odnajdziesz panel z automapą, (który i tak jest zaznaczony na mapie) to na Twojej mapie 3D (naciśnij TouchPad) pojawią się lokalizacje wszystkich przedmiotów do zebrania, nie tylko poległych członków elitarnej gwardii Olivi, ale i także inne sekrety.

 

srebro Uważny badacz / Thorough Shopper
Ukończ wszystkie wyzwania w jednej z misji. / Complete all Challenges for a single mission.

Wyzwania pierwszy raz pojawiają się w misji drugiej. To zazwyczaj 3 nieskomplikowane zadania, które musisz wykonać w jednej misji, oto co musisz zrobić w misji drugiej, aby dostać to trofeum:

 • zabij przynajmniej dwóch opętanych jednym strzałem ze strzelby (bardzo proste, strzelba ma duży rozprysk),
 • wykonaj pięć różnych zabójstw chwały na opętanych (zmieniaj strony od których podchodzisz do przeciwnika, skacz na nich wciskając  etc.),
 • znajdź przynajmniej trzy sekrety ( w misji drugiej jest aż 8 sekretnych notatek, znajdź tylko 3, to białe trójkąciki, podejdź i naciśnij ),

 

braz Rzeźnik / Butcher
Dokonaj 200 zabójstw chwały. / Perform 200 Glory Kills

Zabójstwo chwały polega na zabiciu przeciwnika gołymi rekami. Pierwsze co musisz zrobić, to tak osłabić przeciwnika, aby zaczął się świecić na niebiesko. Podbiegnij do niego szybko i naciśnij  główny bohater wtedy wykończy wtedy demonami brutalnym atakiem wręcz. Często będziesz korzystał z tej metody eliminacji, gdyż zabici w ten sposób przeciwnicy upuszczaj niebieskie fiolki, którymi będziesz regenerować sobie zdrowie.

 

srebro Jesień średniowiecza / Rip and Tear
Zabij chwalebnie każdy pospolity rodzaj przeciwnika w kampanii. / Glory Kill all common enemy types in the campaign.

Powyżej masz opis, jak chwalebnie zabić demona. W Doomie jest 14 przeciwników, ich listę znajdziesz poniżej:

 1. Przywoływacz
 2. Baron piekieł
 3. Cacodemon
 4. Rycerz piekieł
 5. Diablik
 6. Antropokub
 7. Różak
 8. Upiór
 9. Opętany żołnierz
 10. Opętany
 11. Opętany saper
 12. Niechętny
 13. Piekielny burzyciel
 14. Opętany ochroniarz

Gra zliczam nam wszystkie normalne zabójstwa oraz te chwalebne. Aby zobaczyć, którego przeciwnika zabiłeś chwalebnie musisz udać się do kodeksu gry. Naciśnij TouchPad, wybierz Kodeks, następnie Potwory i tam przy każdym będziesz miał napisane ile razy, którego demona zabiłeś. Mi trofeum wpadło podczas 7 misji, gdy pierwszy raz pojawia się Rożak, jeżeli do tego momentu większość przeciwników zabijałeś chwalebnie, to trofeum pojawi się na Twoim koncie po zabiciu Rożaka.

 

 

srebro Dodajemy kopa / Juicin’ it up
Zabij 150 przeciwników, używając wzmocnień. / Kill 150 enemies while using Power Ups

Wzmocnienia, to kolorowe kule, które możemy znaleźć w prawie każdym etapie. w grze występują cztery rodzaje wzmocnień, które są oznaczone kolorami:

 • Szał (czerwony) – Zwiększa nam siłę, uderzając pięściami zabijamy każdego napotkanego przeciwnika
 • Pośpiech (żółty) – Nieograniczony sprint
 • Nieśmiertelność (zielony) – Jak sama nazwa wskazuje, przez jakiś czas jesteśmy nieśmiertelni
 • Poczwórne Obrażenia (fioletowy) – Bron z której aktualnie strzelamy zadaje czerty razy więcej obrażeń, to najlepsze wzmocnienie do zdobycia tego trofeum.

W piątej misji jest dobre miejsce, w który są trzy fioletowe kule blisko siebie oraz mamy tam wyzwanie, aby właśnie za pomocą wzmocnień zabić 15 przeciwników. Po wykorzystaniu trzeciej kuli wczytujemy punkt kontrolny i możemy sobie w tym miejscu nabijać wrogów.

 

braz Zmiana pędu / Momentum Shift
Ulepsz runę. / Upgrade a Rune

W Misji czwartej będziesz miał możliwość wzięcia udziału w dwóch wyzwaniach runy: „Próżnia” lub „Zamęt i zagubienie” Po pomyślnym wykonaniu wyzwania otrzymasz runę, którą będziesz mógł umieścić w pancerzu. Wykonaj zadanie, które jest wymagane do ulepszenia runy, a trofeum będzie Twoje.

 

zloto IDDQD / IDDQD
Ulepsz wszystkie runy. / Upgrade all Runes

Musisz osiągnąć drugi poziom każdej z dwunastu run, aby tego dokonać należy ukończyć wyzwanie, które jest wymagane do ulepszenia runy. Wszystkie wymagania znajdziesz, gdy naciśniesz TouchPad i przejdziesz na zakładkę Runy.

 

zloto Tylko tyle potrafisz? / What Else Ya Got?
Ukończ wszystkie wyzwania misji podczas pojedynczej kampanii. / Complete all Mission Challenges

Wyzwania pierwszy raz pojawiają się w misji drugiej. To zazwyczaj 3 nieskomplikowane zadania, które musisz wykonać w jednej misji. Na szczęście nie musisz tego robić w jednym przejściu. Koniecznie pamiętaj o tym, że gra ma dwa stany zapisu gry, jeden dla postępów fabularnych i jeden postaci (Doom Marine). Wiec gdy znajdziesz dobre miejsce do wykonania wyzwania, np: zabij 10 demonów wybuchowymi beczkami, a widzisz, że masz jedną beczkę i trzy demony, to zabij te trzy, wczytaj grę i powtarzaj tak cztery razy. Wyzwania są naprawdę proste, więc nie ma sensu, abym tu wam każde opisywał.

 

braz IPXSETUP.EXE / IPXSETUP.EXE
Wygraj w rozgrywce wieloosobowej. / Win a Multiplayer match

Udaj się do trybu wieloosobowego, wybierz Deatchmatch drużyn i postaraj się, aby Twoja drużyna wygrała, a trofeum będzie Twoje.

 

braz Bojowa skuteczność, Pan Zagłada poleca / Combat tested, Doomguy approved
Osiągnij 5 poziom w grze wieloosobowej. / Reach Level 5 in Multiplayer

Bardzo proste trofeum, wystarczy wejść w tryb wieloosobowy i rozegrać kilka meczy w jednym z wybranym przez Ciebie trybów. Mi trofeum wpadło już po trzech rozegranych meczach.

 

braz Stary znajomy / An Old Friend
Zdobądź BFG. / Acquire the BFG

Słynny BFG 9000 z klasycznego Dooma, wielki piepr%^&*y karabin plazmowy, który robi wielkie boom! Otrzymasz go pod koniec 8 misji.

 

braz Shareware / Shareware
Stwórz i opublikuj SnapMapę. / Create and publish a SnapMap

Udaj się do zakładki „Moje SnapMapy” następnie kliknij na kafelek „Stwórz Mape”. Teraz wybierz pod jaki rodzaj rozgrywki będziesz tworzyć mapę – proponuje „Bardzo mały szablon”. Teraz dodaj kilka ciekawych obiektów, naciśnij „options” i wybierz „opublikuj”. teraz wybierz opcje gry, następnie przesuń na „dane mapy”. Tu wpisz nazwę mapy oraz krótki jej opis. Przesuń na zakładkę „zakończ” i kliknij „opublikuj” Trofeum wpadnie po udanej publikacji mapy.

 

braz Nie ma czasu na odpoczynek / No Rest for the Living
Zagraj w 5 opublikowanych SnapMap. / Play 5 published SnapMaps

SnapMap to edytor map, możesz tam stworzyć własną mapę do trybu online lub zagrać na któreś zaprojektowanej przez innych graczy. Aby szybko zdobyć ten trofik wejdź w SnapMap następnie w „Promowane mapy” i wyszukaj tam mapę o nazwie „Music Maker 9000”. Aby ją ukończyć po prostu dobiegnij do przycisku z dużym napisem EXIT – powtórz pięć razy, a trofeum będzie Twoje.

 

braz Wejście / Entryway
Ukończ podstawowe i zaawansowane samouczki edytora SnapMap. / Complete the SnapMap Basic and Advanced Tutorials.

Musisz ukończyć wszystkie samouczki Edytora map, aby to zrobić udaj się do zakładki „Moje SnapMapy” i przeklikaj wszystkie szkolenia Akademii podstawowej i zaawansowanej. Trofeum będzie Twoje po ukończeniu ostatniego szkolenia.

A tutaj macie playlistę z filmikami, które prezentują 100 sekretów w Doomie:

Poradnik napisany na bazie własnych doświadczeń z grą. 
Zabrania się kopiowania bez zgody autora.