Dustwind – The Last Resort – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Platyna w Dustwind – The Last Resort nie należy do najtrudniejszych, a z naszym poradnikiem okaże się banalnie prosta.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Dustwind: The Last Resort?

View Results

Loading ... Loading ...

 

  • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10
  • Czas do zdobycia platyny: 5-10 godzin
  • Liczba trofeów: platynax1zlotox5 x11 x12
  • Liczba trofeów offline: 29
  • Liczba trofeów online: 0
  • Minimalna liczba przejść: BRAK (wszystkie trofea można wbić w trybie potyczki)
  • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
  • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Gra zawiera kampanie fabularną i tryb zwany potyczkami (pojedyncze mapy, które możemy rozgrywać predefiniowanymi lub stworzonymi przez nas bohaterami), ale jak zauważyliście – nie ma żadnego trofeum za konkretną misję lub ukończenie gry. Wszystkie osiągnięcia skupiają się na pokonywaniu przeciwników na różne sposoby i można je zdobyć w dowolnym trybie. Osobiście sugeruję przejście fabularne, ponieważ gra wtedy jest mniej wymagająca i bardziej łaskawa w stosunku do gracza. Mapy w potyczkach wymagają o wiele większego obycia z tytułem i celują w bardziej doświadczonych osób. Jednak wybór należy do Ciebie, poniższe kroki są jedynie moją subiektywną sugestią.

 

KROK 0: Samouczek

Sterowanie w tej grze nie jest łatwe, więc warto poświecić kwadrans na przejście samouczka. Składa się on z szeregu krótkich misji zakończonych obroną obozu. Zapozna nas on z tymi podstawowymi jak i bardziej zaawansowanymi mechanikami. Dodatkowo w samouczku znajdziesz świetne miejsce do wbicia najtrudniejszego trofeum w grze – zloto Bóg bazookowy.

 

KROK 1: Przejście fabularne

Fabuła składa się z 16 mniejszych misji (w tym kilku obron bazy), do wyboru mamy 3 poziomy trudności – wybór nie ma żadnego wpływu na trofea. Podczas gry warto mieć na oku trofea i sukcesywnie odhaczać poszczególne wyzwania jedno po drugim. Dustwind daje na tyle dużo przeciwników, że można wbić prawie wszystkie trofea przechodząc kolejne etapy bez specjalnego grindu. Warto wspomnieć, że gra nie ma automatycznego zapisu gry podczas wykonywania misji, więc polecam nadużywać opcji ręcznego szybkiego zapisu.

 

KROK 2: Tryb potyczki

W tym trybie wbijesz pozostałe trofea, których nie udało Ci się uzyskać podczas kampanii. Tryb ten składa się z wielu pomniejszych trybów gry i wielu map. Przy niektórych trofeach znajdziesz moje sugestie dotyczące wyboru map czy poszczególnych bohaterów. Tylko w potyczce można wbić trofea związane z robotami (srebro Oblicz TO, srebro 11010101001) czy psem (zloto Psolekarz).

 

Poradnik:

platyna Zdobywca pustkowia / Wasteland Conqueror 
Odblokuj wszystkie inne trofea. / Unlock all other trophies.

Platynowe trofeum wpadnie rozprawieniu się z łupieżcami na wszelkie możliwe sposoby.

 

braz Mądrala / Smartypants 20
Ukończ samouczek. / Complete the tutorial.

Gra przy pierwszym uruchomieniu sama zaproponuje zapoznanie się z samouczkiem i zdecydowanie polecam go sprawdzić. Sterowanie zostało przeniesione z PC i jest skomplikowane (obłożenie pada przyciskami jest w tym wypadku dość duże). Dodatkowo samouczek zapoznaje ze wszystkimi mechanikami, które napotkamy podczas przygody – odgadywanie ich samemu mogłoby sprawić trudność początkującemu. Poszczególne etapy samouczka możemy przeskakiwać przytrzymując i , trofeum wpada po zaliczeniu rozdziału „Ostatnie Starcie!”.

 

braz Nowicjusz / Novice Killer 20
Zabij 10 wrogów. / Score 10 kills.

Patrz opis trofeum zloto Zabójca-mistrz.

 

srebro Twardy zabójca / Seasoned Killer 40
Zabij 50 wrogów. / Score 50 kills.

Patrz opis trofeum zloto Zabójca-mistrz.

 

zloto Zabójca-mistrz / Master Killer 60
Zabij 100 wrogów. / Score 100 kills.

Zabij 100 wrogów dowolną bronią w dowolny sposób. Trofeum nie wpadnie w samouczku, bez problemu zdobędziecie je w trybie fabularnym oraz w trybie potyczki. W przypadku kampanii nie powinno to stanowić żadnego problemu, ponieważ liczba oponentów spotkanych podczas przejścia zdecydowanie przekracza setkę (same obrony obozów potrafią wygenerować 3 cyfrową liczbę łupieżców). W przypadku potyczek wszystko zależy od trybu, jednak grindując pozostałe trofea jestem pewny, że trofeum wpadnie naturalnie. Jeśli się tak jednak nie stanie to odpal dowolną potyczkę (najlepsza do tego będzie misja solo o nazwie „Obrona bazy 1”).

 

braz Czeladnik bazookowy / Bazooka Bachelor 20
Zabij 3 cele jednym strzałem z Czworobum. / Kill 3 targets in one shot with the Quadraboom.

Patrz opis trofeum zloto Bóg bazookowy.

 

srebro Mistrz bazookowy / Bazooka Master 40
Zabij 6 celów jednym strzałem z Czworobum. / Kill 6 targets in one shot with the Quadraboom.

Patrz opis trofeum zloto Bóg bazookowy.

 

zloto Bóg bazookowy / Bazooka God 60
Zabij 10 celów jednym strzałem z Czworobum. / Kill 10 targets in one shot with the Quadraboom.

Trofeum wymaga zabicia 10 wrogów za pomocą jednego wystrzału. Sama broń ma duża siłę rażenia i jest piekielnie wolna. Biorąc pod uwagę fakt, że przeciwnicy w grze nie są wobec nas łaskawi, to zebranie ich w grupę i unicestwienie jednym pociskiem można śmiało nazwać największą trudnością w drodze do platyny. Trofeum można zdobyć na kilka sposobów, a najprostszym z nich będzie tryb fabularny. Dobrym momentem do wbicia tego trofeum może być obrona obozu, w której nietrudno o duże liczby łupieżców skupione w jednym miejscu. Jeśli pominiecie tę możliwość, to sprawa nie jest jeszcze całkowicie stracona. Wystarczy wyruszyć do lokacji „Loch”, w której zgromadzenie 10 ściekoskrzatów nie powinno stanowić problemu – jeden precyzyjny strzał w taką grupkę i sprawa załatwiona. Jeśli nie gracie w tryb fabularny, to zadanie staje się troszkę trudniejsze, ale ciągle możliwe do wykonania. Wspomniana przy okazji powyższych trofeum potyczka „Obrona bazy 1” może być dobrym sposobem na wbicie tego osiągnięcia, ponieważ oferuje sporą liczbę przeciwników, jednakże zebranie ich w jakąś sensowną grupę i oddanie strzału może być trudnym zadaniem. Ostatnim sposobem jest mój ulubiony, czyli wykorzystanie samouczka. W ostatnim kroku tutoriala zapoznajemy się z obroną obozu, gra serwuje nam dawkę niezbyt wymagających przeciwników, a sterowana postać jest bardzo dobrze rozwinięta i posiada w swoim wyposażeniu Czworobum. Najlepsza taktyka to pozwolenie na to, żeby przeciwnicy zajęli się pomagającym nam NPC, a potem wystarczy zebrać odpowiednią liczbę wrogów, stworzyć sobie możliwość do bezpiecznego strzału (korzystając np. z drzwi) i… cieszyć się z trofeum. Poniżej poglądowy filmik demonstrujący ostatni sposób.

 

srebro Oblicz TO / Compute THIS 60
Zabij robota strzałem w głowę. / Kill a robot with a headshot.

To trofeum można zdobyć tylko w trybie potyczki. Wybierz któryś z trybów drużynowych (najszybszym rozwiązaniem wydaje się być deathmatch drużynowy) a następnie swoją postać  – tu polecam kogoś z dobrą celnością i bronią średniego zasięgu (np. egzotyp lub snajper). Następnie po rozpoczęciu meczu szybko zobacz jakimi postaciami gra komputer. Jeśli nie zauważysz wśród oponentów Roberta/Bota Snajperoboksera, to wyjdź z meczu i powtarzaj aż do skutku. W moim przypadku wystarczyło 5 restartów.

 

braz Więzień / Convict 20
Zabij 25 wrogów majchrem. / Score 25 kills with the Shiv.

Majcher to broń, którą dostajemy w jednej z pierwszych misji, jest wystarczająco mocna w początkowym etapie gry i można jej śmiało używać podczas gry. Tym sposobem trofeum wpadnie niemalże samo. Jeśli jesteśmy w dalszym etapie i przeciwnicy są już za trudni, to wystarczy szybka wycieczka do lochów lub na zachodnie pola, gdzie nie brakuje prostych oponentów. Alternatywnie trofeum można wbić w dowolnej misji solo (potyczka). Tu polecam stworzyć lub modyfikować istniejącą już postać i wyekwipować ją w majcher, następnie dodać maksymalną liczbę bohaterów i taką drużyną wyruszyć na polowanie. Po śmierci gra cofa na początek misji, ale nie zeruje licznika, więc śmiało można dobić brakujące fragi.

 

braz Hydraulik zagłady / Doomsday Plumber 20
Zabij 25 wrogów przepychaczem. / Score 25 kills with the Plunger.

Patrz opis trofeum srebro Pan przepychacza.

 

srebro Pan przepychacza / Plunger Sensei 40
Zabij 50 wrogów przepychaczem. / Score 50 kills with the Plunger.

Jak w przypadku trofeum braz Więzień możemy zdobyć zabójstwa podczas przechodzenia kampanii lub w trybie potyczki. Warto wspomnieć, że przepychacz jest jedną z najsłabszych broni w grze, dlatego używanie go w trybie fabularnym może być kłopotliwe (zdecydowanie odsyłam do grindowania tych zabójstw na swiniach czy ściekoskrzatach – walka z normalnymi łupieżcami może być bardzo wymagająca w przepychaczem w dłoni). Tu zdecydowanie polecam wariant oparty na potyczce – jak w przypadku majchra, należy stworzyć/zmodyfikować postać wyposażoną w przepychacz i taką drużyną wyruszyć na jedną z misji solo.

 

braz Topornik / Axe Murderer 20
Zabij 25 wrogów toporem bojowym. / Score 25 kills with the Combat Axe.

Kolejne trofeum z serii zabij X przeciwników za pomocą Y. Tym razem musimy wykorzystać topór bojowy, który jest potężną bronią w zwarciu. Jak w przypadku trofeów braz Więzień czy srebro Pan przepychacza używaj tej broni podczas gry w dowolnym trybie, a nawet nie zauważysz jak szybko wpadnie to trofeum.

 

braz Czeladnik bum / Boom Bachelor 20
Zabij 5 wrogów mat. wybuchowymi. / Score 5 kills using explosives.

Patrz opis trofeum srebro Pan Wybuchacz.

 

srebro Pan Wybuchacz / Lord Exploder 40 
Zabij 25 wrogów mat. wybuchowymi. / Score 25 kills using explosives.

Do materiałów wybuchowych zaliczają się miny, ładunki C4 czy granaty. Wszystkie przedmioty z wymienionych są bardzo mocne i śmiertelnie niebezpieczne. Zdobycie 25 zabójstw za ich pomocą to bułka z masłem, tym bardziej, że przeciwnicy potrafią wchodzić w swoje własne pułapki, dając graczom darmowe fragi. Osiągnięcie, jak większość poprzednich, można wykonać w trybie fabularnym, jak i w dowolnej potyczce (używając przykładowo lekkiej grenadierki, która wyekwipowana jest w 9 granatów odłamkowych).

 

srebro Reorganizer twarzy / Face Randomizer 40
Zalicz 25 zabójstw strzałem w głowę. / Score 25 kills with headshots.

Podczas walki większość broni daje nam możliwość wyboru, czy chcemy celować w jakąś konkretną część ciała (głowa, nogi, ręce). Skupienie się na konkretnej kończynie zmniejsza celność, ale zwiększa możliwość trafienia krytycznego i dodatkowo może narzucić negatywne modyfikatory na przeciwnika: przykładowo złamanie nogi spowalnia jego ruch, a złamanie ręki uniemożliwia korzystanie z broni.  Aby zdobyć to trofeum należy unicestwić wrogów strzałami celowanymi w głowę.

Koło wyboru celowania.

 

zloto Piroman / Pyromaniac 60
Zabij 25 wrogów ogniem. / Score 25 kills with fire.

Aby zgarnąć to trofeum musimy pokonać przeciwników za pomocą ognia. Po raz kolejny mamy cały wachlarz możliwości  – od miotaczy płomieni, poprzez wieżyczki ogniowe (dostępne w czasie obrony bazy), aż po granaty zapalające. Wybór należy do Ciebie.

 

braz Tupacz / Stomper 20
Umrzyj 5 razy, wchodząc na minę. / Die 5 times from stepping on a mine.

Mapy, po których będziemy grali, naszpikowane są minami, nie jest ciężko w nie wejść, gdyż nierozwinięta postać potrzebuje dużo czasu, aby je zauważyć na mapie – to prowadzi do częstego omyłkowego spotkania naszych nóg z tą niebezpieczną pułapką. Gdyby jednak tak się stało, że Twoja precyzyjnie sterowana postać przez 10 godzin fabuły głownej nie weszła wystarczająco dużo razy na minę, to na ratunek po raz kolejny przychodzi tryb potyczki. Odpal misje solo „Napad (co-op) 1 solo”, po kilku pierwszych przeciwnikach znajdziesz wystarczająca liczbę min czyhających na Twoje zdrowie.

Pole minowe na mapie Napad.

 

braz Saper / EOD Specialist 20
Rozbrój z powodzeniem 10 dowolnych wrogich pułapek. / Successfully disarm 10 hostile traps of any kind.

Trofeum bardzo podobne do poprzedniego. Tym razem należy rozbrajać miny zamiast na nie wchodzić. Jeśli nie zneutralizujesz odpowiedniej liczby min podczas przejścia fabuły to wystarczy skorzystać z pola minowego na mapie „Napad” wspomnianego w opisie trofeum braz Tupacz.

 

braz Autozabójca / Roadkiller 20
Zabij 5 wrogów, rozjeżdżając ich autem. / Kill 5 enemies by driving them over with a car.

Mniej więcej w połowie gry podczas jednej z misji należy uruchomić samochód i wykraść go z bazy przeciwnika. Następnie samochód ten będzie do naszej dyspozycji przez resztę gry i będziemy mogli go użyć do wykonania trofeum. Alternatywnie wybierz  misje solo „Skalista grań solo” (potyczki), w której do naszej jest złomoczołg.

 

zloto Medyk polowy / Combat Medic 60
Ulecz innych łącznie na 1000 PZ. / Heal others for a total of 1000 Hitpoints.

Wylecz 1000 PZ rannych sojuszników. To osiągnięcie jest niesamowicie trudne do zdobycia podczas kampanii, dlatego od razu opiszę sposób zdobycia tego trofeum w trybie potyczki. A ten jest banalny – odpal deathmach drużynowy, wybierz jakąś postać z dobrze rozwiniętą medycyną i wyposażona w apteczki i lecz sojuszników w potrzebie. Trofeum to można połączyć razem z zloto Psolekarz i dzięki temu mieć dwie pieczenie na jednym ogniu.

 

zloto Psolekarz / DOGtor 60
Ulecz innych łącznie na 500 PZ za pomocą psa. / Heal others for a total of 500 Hitpoints with dogs.

W trybie potyczki wybierz postać psa (Psi boss lub Kwasopies), a następnie lecz sojuszników do momentu wpadnięcia trofeum. Mapa nie ma znaczenia, osobiście polecam team deathmatch.

Tak wygląda leczenie psem.

 

srebro Pogromca kolan / Knee Krusher 40
Złam innym nogę 25 razy. / Break someone’s leg 25 times.

Używając dowolnej broni, należy atakować oponenta celując w jego nogi. Warto wspomnieć, że nie każdy celny strzał w nogi kończy się ich złamaniem, jeśli takowe nastąpi gra poinformuje nas stosownym komunikatem wyświetlającym się nad oponentem.

 

srebro Król kopania / King of the Kick 40
Wykonaj 25 udanych kopniaków. / Perform 25 successful kicks.

Kopnięcie można wykonać naciskając blisko przeciwnika. Jest to bardzo dobry sposób na obalenie oponenta i zyskanie nad nim taktycznej przewagi. Manewr niezwykle istotny i częste używanie sprawia, że zaliczenie osiągnięcia podczas przechodzenia gry to kwestia czasu.

 

srebro 11010101001 / 11010101001 40 
Zabij 25 wrogów Robotem. / Score 25 kills with a Robot.

Trofeum można zdobyć jedynie w trybie potyczki. Wybierz dowolny tryb i dowolną mapę, a jako postać wybierz Roberta lub Bota snajperoboksera. Następnie likwiduj przeciwników aż do wpadnięcia dzbanka.

 

braz Mistrz wież / Turret Master 20
Rozstaw 15 wieżyczek. / Deploy 15 Turrets.

Patrz opis trofeum braz Budowniczy barykad.

 

braz Budowniczy barykad / Barricade Builder 20
Rozstaw 15 barykad. / Deploy 15 Barricades.

Barykady i wieżyczki możemy budować w naszej bazie podczas misji, które polegają na obronie przed najeźdźcami. Jeśli nie postawisz ich wystarczająco dużo podczas przechodzenia fabuły, to odsyłam do potyczek, a konkretnie do misji solo o nazwie „Obrona bazy 1”. W tej misji do zbudowania jest raptem kilka barykad i wieżyczek, ale samą misję można powtarzać bardzo szybko wykonując restart po rozstawieniu dostępnych elementów infrastruktury.

 

srebro Niszczyciel krocza / Crotch Destroyer 40
Krytycznie przywal komuś w krocze 10 razy. / Critically gib someone’s crotch 10 times.

Trofeum wymaga od nas dziesięciu strzałów (po uderzeniach bronią biała ponad 10 razy trofeum nie chciało wpaść, dopiero po zmianie na broń palną trofeum wpadło) w krocze. Pamiętaj, żeby tak jak w przypadku srebro Pogromca kolan, celować w nogi, dzięki temu znacząco zwiększysz swoją szansę na trafienie w odpowiednie miejsce.

 

srebro Przepychodystans / Ranged Plunger 40
Zabij 25 wrogów przepychaczami jako strzałami do łuku. / Score 25 kills using Plungers as bow ammunition.

Przepychacz może być użyta jako amunicja do łuków – brzmi to irracjonalnie, ale to całkiem solidne połączenie zwłaszcza w początkowej fazie gry. Przepychacz nie niszczy się jak zwykła strzała i zadaje wystarczające obrażenia. Trofeum bardzo łatwo grindować w lokacji zachodnie pole lub w lochach podczas gry w trybie fabularnym. W przypadku potyczki polecam jakąkolwiek łatwą misję solo, a jako postać wybierz Łucznika Billa lub Boba – posiadają oni w swoim ekwipunku zarówno łuk, jak i przepychacze.

Groteskowe, ale zadziwiająco skuteczne połączenie.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.