Empire of Sin – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Empire of Sin jest grą osadzoną w Chicago w latach dwudziestych ubiegłego wieku, borykającym się z prohibicją, kryzysem i przestępczością. Wcielimy się w jednego z czternastu historycznych lub fikcyjnych mafijnych bossów. Większość rozgrywki zajmie nam walka w dobrze znanym od lat systemie turowym. Doświadczymy również odrobinę ekonomii potrzebną do zarządzania naszym przestępczym imperium. Ogromny potencjał gry nie został w pełni wykorzystany przez studio Paradox, system walki ma dobre podstawy i powiela sprawdzone pomysły, mimo sporej ilości umiejętności, statystyk czy rodzajów broni z którymi możemy eksperymentować i tak walka jest nudna przez niskie AI wrogów, brak balansu w umiejętnościach, powtarzających się lokacjach, gdzie nie można wykorzystać strategicznych aspektów otoczenia. Element ekonomii również pozostawia wiele do życzenia, inwestowanie w nasze budynki zwraca się po wielu miesiącach i najprostszym rozwiązaniem jest liczba, a nie jakość posiadanych przez nas rezydencji. W grze możemy również wykonywać szereg misji związanych z głównym bohaterem, z najemnymi gangsterami czy z sabotażystami – miła odskocznia od monotonnych walk, ale znowu czegoś tu zabrakło, zaczynają się ciekawie, ale większość sprowadza się do „idź pogadaj, zabij, wróć”. Całę szczęście twórcy łatają grę dość szybko, bo już standardowo przy każdej premierze, każdy tytuł posiada masę bugów (chociaż tutaj Paradox równa do najnowszych trendów w świecie gier :D).

Podsumowując – Empire of Sin to kolejny średniak, pomysł na osadzenie strategii turowej w prohibicyjnych stanach wydawał się ciekawy, ale konkurencja postawiła poprzeczkę bardzo wysoko i sam pomysł nie wystarczy by przebić się do czołówki.

 

Jak oceniasz trudność platyny w Empire of Sin?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 2/10
 • Czas do zdobycia platyny: ~80 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x15 x28
 • Liczba trofeów offline: 46
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 14
 • Trofea możliwe do przeoczenia: braz Public Enemy 1, zloto Bulletproof. braz I’ll Be Back
 • Zglitchowane trofea: 0

 

Platyna w  Empire of Sin nie jest trudna do zdobycia, nie doświadczymy znajdziek, speedrunów, przechodzenie gry na najwyższym poziomie trudności bez możliwości zapisu. Jest za to czasochłonna i monotonna, ponieważ musimy skończyć grę każdym mafijnym bosem, a jest ich aż czternastu.

 

Krok po kroku:

1. Dzień świstaka o czternastu smakach.

W Empire of Sin ogromna część pucharków wpada za ukończenie gry danym bossem – 14 i za eliminację mafijnych przywódców – 15 (jeden niegrywalny z misji), czyli łącznie 29 trofeów. Jak już poznamy mechaniki gry, przejście na najniższym poziomie z minimalną liczbą przeciwników i dzielnic zajmie nam 4-6 godzin. Wygrywamy, jak pokonamy wszystkich wrogich mafijnych przywódców. Nasz główny bohater posiada unikalną zdolność, która bardzo pomaga przerzedzać szeregi oponentów. Niektóre umiejętności są tak potężne, że przejście gry solo zloto Lone Wolf po drobnych przygotowaniach nie jest skomplikowane. Jako przykład skill Goldie Gameau – strzał ze snajperki do 3 celi na raz, nie dość, że praktycznie zabija każdego zaznaczonego wroga, to jeszcze obrażenia dostają wszyscy, którzy stoją na linii strzału. Twórcy serwują więc nam danie, które musimy spożyć wielokrotnie, a jedyną różnicą będzie główny bohater, jego specjalna umiejętność i kilka misji powiązanych z nim… smacznego…

 

2. Przejmujemy Chicago.

Przygotowujemy się na szybką rozgrywkę, dlatego wybieramy najniższy poziom trudności (Associate), najmniej przeciwników (6) i minimalną liczbę dzielnic (3). Zaczynamy z 30 000 dolarów na koncie, rekrutujemy 2 gangsterów (Gover Monks i Gibby Willard, by nie mieć konfliktów w grupie w przyszłości), przejmujemy kilka sąsiednich budynków, wykonujemy misje, by podnieść nasze „notoriety” i móc zatrudnić więcej najemników. Nie przejmujemy się finansami, ulepszaniem budynków, kasę wydajemy tylko na najemników i ewentualnie ekwipunek dla nich. Gdy zwiększymy nasz „rozgłos” do 45, powiększamy nasz gang o kolejnych 2 najemników (np. Tommy Biscuits i Clyde Malone – wysoki Leadership dobry kandydat na zastępce) Jesteśmy gotowi, by rozprawić się z pierwszym oponentem. Atakujemy główną siedzibę, ignorujemy inne budynki, po jej przejęciu i tak wpadną w nasze ręce. W ten oto prosty sposób nasze imperium się podwoiło. Całą rozgrywkę kontynuujemy w ten sam sposób, lokalizujemy bazę – Safehouse wroga i atakujemy. W międzyczasie powiększamy armię, uzbrajamy ją i rozwijamy umiejętności. Najtrudniejsze walki w grze są właśnie w siedzibach innych bossów (może jeszcze niezapowiedziane wjazdy agentów FBI przysparzają problemów, ale do nich raczej nie dochodzi w szybkich rozgrywkach), dlatego warto zapisać grę przed atakiem, by nie stracić jednego z druhów przypadkiem i nie ominąć zloto Bulletproof… ale i tak będziemy na to mieli 14 podejść sic!.

Szkoda, że lokacje powtarzają się i znamy je wszystkie na pamieć po pierwszym przejściu gry.

 

3. Samotny wilk, czyli garść porad na początek.

 • Turowa walka w Empire of Sin jest esencja gry, nie unikniemy jej i tylko w ten sposób rozprawimy się z  oponentami. Każdy pojedynek jest podzielony na tury, gdzie nasze postacie mają po 2 punkty akcji do wykorzystania, nie wszystkie bronie wymagają 2 AP do oddania strzału, ale kończą naszą turę po użyciu. Dlatego by zoptymalizować nasze zadawane obrażenia, pierwszy strzał oddajemy z broni krótkiej – pistolet, rewolwer lub obrzyn, drugi natomiast z karabinu, strzelby, pistoletu maszynowego. Snajperki i karabiny maszynowe wymagają 2 AP.
 • Unikalne bronie możemy zdobyć od pokonanych bossów, ale możemy również kupić je od nich wcześniej, dzięki temu osłabimy ich w przyszłej walce.
 • Nasi lekarze i czasami główne postacie mają zdolność leczenia, by wyleczyć zranionych gangsterów – nie musimy zużywać apteczki, wystarczy, że naciśniemy  , rozpoczyna się walka, używamy zdolności i wychodzimy, wciskając jeszcze raz .
 • Nie unikamy walki z bandziorami i pomniejszymi frakcjami, zazwyczaj nie są to wymagający przeciwnicy, a bronią dostępu do skrzyń z ekwipunkiem, lub darmowych budynków gdy je przejmiemy i nie zmienimy przeznaczenia, dodatkowo po pokonaniu ich zwiększa się nasza notoriety.
 • Zabijając wrogów daną bronią otrzymujemy dodatkowe zdolności pasywne, warto dojść do 125 zabójstw by odblokować wszystkie pasywki.
 • Każdy z bossów na 5 tierze zdolności może nauczyć się potężnej umiejętności „Kill Chain”, dzięki niej po każdym zabójstwie zdobywamy dodatkowy punkt akcji.

Poradnik:

platyna Overachiever 100
Collect all trophies

Zdobądź wszystkie trofea.

 

braz Closed Casket 10
Kill Daniel McKee Jackson

Zabij Daniela McKee Jackson’a.

 

braz Pushing Daisies 10
Kill Dean O’Banion

Zabij Deana O’Baniona.

 

braz The Lion Sleeps Tonight 10
Kill Maggie Dyer

Zabij Maggie Dyer.

 

braz Curtain Call 10
Kill Goldie Garneau

Zabij Goldie Garneau.

 

braz It’s just Business 10
Kill Frank Ragen

Zabij Franka Ragen’a.

 

braz The Irish Goodbye 10
Kill Frankie Donovan

Zabij Frankie Donovan’a.

 

braz Luck of the Draw 10
Kill Stephanie St. Clair

Zabij Stephanie St. Clair.

 

braz Last Call 10
Kill Joseph Saltis

Zabij Josepha Saltis’a.

 

braz Shoulda stayed in Sicily 10
Kill Angelo Genna

Zabij Angelo Genna.

 

braz Whacked 10
Kill Ronnie O’Neill

Zabij Ronniego O’Neill’a.

 

braz You Know Who I Am 10
Kill Alphonse Capone

Zabij Alphonse Capone’a.

 

braz Flor de Muerto 10
Kill Elvira Duarte

Zabij Elvire Duarte.

 

braz Into the Sunset 10
Kill Salazar Reyna

Zabij Salazara Reyna.

 

braz The Ice Queen Go-eth 10
Kill Mabel Ryley

Zabij Mabel Ryley.

 

braz Like Shootin’ Ducks in a Pond 10
Kill Sai Wing Mock

Zabij Sai Wing Mock’a.

 

braz Jack of All Trades, Master of None 25
Own five of each racket type

Trofeum wpada, gdy zdobędziemy kontrolę nad 5 dostępnymi rodzajami budynków – brewery, speakeasy, hotel, casino, brothel.

 

braz There Goes the Neighborhood 25
Took over a neighborhood

Pucharek wpadnie, gdy kontrolujemy większość dzielnicy (75%+).

 

braz Public Enemy 1 25
Became Enemy of the State while maintaining the highest notoriety

Możliwe do przeoczenia! Tutaj wykorzystałem jeden z zapisów zrobiony tuż przed końcem gry. Zabijałem policjantów aż „faction rating” wzrósł do 400+ punktów  i zostałem „Enemy of the State” dla funkcjonariuszy prawa, „notoriety– rozgłos” miałem już wbite 1000/1000.

 

srebro Maximizer 25
Get a hotel and have all synergies simultaneously

W grze występuje specjalny bonus z synergii pomiędzy budynkami jakie mamy w dzielnicy, możemy zobaczyć je w zakładce „Neighborhood”. Gdy je mamy wszystkie, wystarczy kupić/zdobyć hotel by zdobyć trofeum. Mi wpadł pucharek po przejęciu imperium innego mafijnego bossa. Poniżej opis synergii.

 • Two Pair – posiadaj dwie pary dwóch różnych budynków,
 • Three of a Kind – musisz mieć trzy biznesy tego samego rodzaju,
 • Full House – posiadaj trzy budynki jednego rodzaju i dwa budynki innego rodzaju,
 • Straight – posiadaj po jednym budynku z każdego dostępnego biznesu,
 • Five of a kind – musisz posiadać pięć budynków, tego samego rodzaju.

Synergie na zielono.

 

srebro Alphonse Capone, No. 1 25
Win as Alphonse Capone

Wygraj jako Alphonse Capone.

 

srebro Dean O’Banion, No. 1 25
Win as Dean O’Banion

Wygraj jako Dean O’Banion.

 

srebro Maggie Dyer, No. 1 25
Win as Maggie Dyer

Wygraj jako Maggie Dyer.

 

srebro Frank Ragen, No. 1 25
Win as Frank Ragen

Wygraj jako Frank Ragen.

 

srebro Frankie Donovan, No. 1 25
Win as Frankie Donovan

Wygraj jako Frankie Donovan.

 

srebro Daniel McKee Jackson, No. 1 25
Win as Daniel McKee Jackson

Wygraj jako Daniel McKee Jackson.

 

srebro Joseph Saltis, No. 1 25
Win as Joseph Saltis

Wygraj jako Joseph Saltis.

 

srebro Elvira Duarte, No. 1 25
Win as Elvira Duarte

Wygraj jako Elvire Duarte.

 

srebro Mabel Ryley, No. 1 25
Win as Mabel Ryley

Wygraj jako Mabel Ryley.

 

srebro Goldie Garneau, No. 1 25
Win as Goldie Garneau

Wygraj jako Goldie Garneau.

 

srebro Sai Wing Mock, No. 1 25
Win as Sai Wing Mock

Wygraj jako Sai Wing Mock.

 

srebro Stephanie St. Clair, No. 1 25
Win as Stephanie St. Clair

Wygraj jako Stephanie St. Clair.

 

srebro Angelo Genna, No. 1 25
Win as Angelo Genna

Wygraj jako Angelo Genna.

 

srebro Salazar Reyna, No. 1 25
Win as Salazar Reyna

Wygraj jako Salazar Reyna.

 

zloto Lone Wolf 50
Finish the game without recruiting a gangster

Kończymy grę nie rekrutując najemników. Na najłatwiejszym poziomie nie jest to wyzwanie. Wystarczy, że wybierzemy mafijnego bossa który ma silną indywidualną zdolność, którą może zabić kilku przeciwników w jednej rundzie, jak chociażby Frankie Donovan czy Goldie Gameau.

 

zloto Bulletproof 50
Finish the game without getting anyone in your crew killed

Możliwe do przeoczenia! Przechodzimy grę bez strat w zrekrutowanych gangsterach, jak zwykle przy takich trofeach przyda się częste zapisywanie, zwłaszcza przed walkami z innymi mafijnymi bosami.

 

braz Bullseye 25
Take down an enemy with a single shot

Zabijamy przeciwnika jednym strzałem, prędzej czy później trofka wpadnie.

 

braz Let This Be A Warning 10
Perform an execution

Czasami wróg nie umiera od razu gdy spadnie mu HP do zera, mamy kilka tur by efektowanie go wykończyć. Na pasku umiejętności pojawia się ikonka wyglądająca identycznie jak ta od trofeum, korzystamy z niej i możemy delektować się krwawą egzekucją.

 

braz Trust Me 25
Land a hit with 10% or lower odds

Jak opis sugeruję mamy trafić wroga mając szanse poniżej 10%. Trudno zdobyć jeżeli mamy zbyt dobrze rozwiniętych i wyposażonych „współpracowników”. Wbiłem to trofeum zwiększając dystans od przeciwników wyposażając moje postacie w broń krótką.

 

braz I’ve Got Your Back 25
Form a Business Arrangement

W zakładce dyplomacji będziemy mogli podejmować akcję ze spotkanymi mafijnymi bossami, nie tylko będziemy mogli zawrzeć pokój czy rozpętać wojnę, ale również wymienić się towarami. Bossowie często sami oferują nam układ biznesowy, przy pierwszych odwiedzinach.

 

braz I Know A Guy 25
Hire a gangster of each profession

W grze występuje 5 profesji, musimy zwerbować gangstera z każdej z nich. Są to – hired gun, doctor,  enforcer, demolitionist i con artist.

Wybór najemników jest duży, każdy znajdzie coś dla siebie.

 

braz Reliable 25
Max the loyalty of one member of your crew

Każdy zwerbowany „żołnierz” reaguje na nasze czyny poprzez zwiększenie lub utratę lojalności i morale. Jeżeli nie robimy speedruna spokojnie dobijemy do 500 punktów – przez pokonywanie wrogów, zdobywanie budynków, przejmowanie dzielnic czy też awans naszego pupilka na porucznika/doradcę/zastępce.

 

braz This Never Happened 25
Bribe a cop

W opcjach dyplomacji szukamy policjantów i jako jedna z interakcji jest możliwość dania łapówki.

 

braz I’ll Be Back 10
Have someone in your crew go to jail

Możliwe do przeoczenia! Jeden z naszych najemników musi trafić za kratki. Dostępna opcja przy jednej z misji pobocznych lub podczas niespodziewanej wizyty FBI.

 

braz My Specialty 25
Get a synergy bonus

Chodzi o uzyskanie bonusów w dzielnicy, synergię uzyskamy przez konkretną liczbę budynków. Więcej patrz srebro Maximizer.

 

braz On My Own 5
Complete the tutorial

Wystarczy przejść wszystkie samouczki, które pojawiają się tuż po rozpoczęciu nowej gry.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!