Evan’s Remains – Poradnik do trofeów i opinia

2.5/5

 

Evan’s Remains to w gruncie rzeczy platformówka z elementami łamigłówkowymi, chociaż nacisk w grze położony jest zdecydowania na fabułę utrzymaną w klimatach lekkiego sci-fi i thrillera psychologicznego. Z kolei z punktu widzenia trofeów Evan’s Remains to półgodzinna platyna.

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 1/10
 • Czas do zdobycia platyny: 45 minut
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox8 x7 x2
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: zloto Aurelio., zloto For the Backers., zloto Boquita papá!
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Kilka słów o grze:

Włączając Evan’s Remains nie wiedziałem dużo o tej grze. Rozumiałem, że mam do czynienia z platformówką z elementami łamigłówkowymi, gdzie trzeba manipulować platformami, żeby przechodzić z jednej planszy do kolejnej. Okazało się, że jest to jeden z elementów rozgrywki ale zdecydowanie nie na niego położony jest tutaj największy nacisk. Świadczy o tym, choćby fakt, że każdą z zagadek możemy pominąć, wybierając taką opcję z menu gry. Jeśli więc nie o łamanie głowy chodzi, to o co? Evan’s Remain oferuje dość głęboką fabułę, która naprawdę wciąga i zaskakuje kilkoma niespodziewanymi zwrotami. Na samym początku rozgrywki wcielamy się w postać Dysis, która została wynajęta przez tajemniczą organizację do znalezienia młodego geniusza Evana, którego ślady prowadzą na opuszczoną wyspę. Dziewczyna nie znajduje jednak na niej tego chłopaka, lecz innego – Clovera, który dotarł na wyspę z zupełnie innego powodu. Okazuje się, że platformowe zagadki to tak naprawdę hieroglify, skrywające wiadomość, która może doprowadzić do artefaktu o niezwykłej mocy. Więcej nie będę pisał, gdyż niespodzianek po drodze czeka na gracza kilka. Powiem jednak, że nie spodziewałem się tak intrygującej, chociaż lekko zagmatwanej fabuły.

Gra pozwala również przewinąć wszystkie przerywniki fabularne, więc jeśli chcesz skupić się tylko na zagadkach to jest też taka możliwość. Niestety ich poziom skomplikowania nie jest najwyższy i raczej nie zaprzątną Ci głowy na długo. Nie znam historii tworzenia tej gry ale mam wrażenie, że element platformowy został dodany trochę na doczepkę, żeby było w niej więcej do robienia niż tylko czytanie dialogu. Tym bardziej frustruje fakt, że niektóre zagadki się powtarzają, nawet jeśli jest to uzasadnione opowiadaną historią. W sumie do przeskoczenia jest mniej niż 30 poziomów, a całą grę można ukończyć (bez przewijania ani pomijania niczego) w 2-3 godziny.

Wydaje mi się, że Evan’s Remains nie trafi do miłośników gier łamigłówkowych, do których ja się zaliczam. Nie wiem też czy trafi do graczy łasych na gry fabularne, z tego powodu, że nie oferuje żadnych wyborów. Jedyne co można robić to czytać wypowiedzi bohaterów intrygi. Gra wygląda ładnie i oferuje zróżnicowane środowiska, chociaż z żadnym z nich nie można wejść w interakcję. Rozgrywka polega na bieganiu z lewej do prawej strony ekranu w oczekiwaniu na kolejną zagadkę hieroglifową lub na przerywnik fabularny. Jeśli klimaty lekkiego science fiction połączonego z intrygą obyczajową to coś, co brzmi dla Ciebie dobrze, możesz włączyć Evan’s Remains zamiast jakiegoś filmu. W kontekście interaktywnej gra, zarówno fabularnej, jak i łamigłówkowej, myślę że warto poszukać czegoś innego.

 

PLUSY:

– intrygująca fabuła,
– ładne poziomy.

MINUSY:

– proste łamigłówki,
– bardziej liniowy visual novel niż platformówka.

 

Krok po kroku:

Dawno nie miałem do czynienia z grą, która w tak przyjazny sposób otwierałaby drogę do szybkiej platyny, nie licząc platynowej fabryki ze studia Ratalaika. Evan’s Remains pozwala na zdobycie wszystkich trofeów przy pominięciu wszystkich łamigłówek i wszystkich dialogów. Nie licząc dwóch lub trzech pomijalnych trofeów, wszystkie puchary można odblokować idąc z lewej do prawej strony ekranu i w odpowiednich momentach wybierać z menu głównego gry 'pomiń zagadkę’ lub 'przyspiesz dialogi’. Jeśli taka forma zabawy i zdobywania trofeów Ci odpowiada to musisz zwrócić uwagę tylko na dwa miejsca w grze, opisane niżej w kontekście pucharów zloto Aurelio i zloto Boquita papá! Chociaż jeśli na początku gry wybierzesz w opcjach język hiszpański, to i to drugie trofeum z wymienionych odblokuje się automatycznie. Po ukończeniu gry w dowolny sposób odczekaj też do końca napisów, gdyż puchar zloto For the Backers. wymaga obejrzenia dodatkowej sceny.

Mimo wszystko polecam spróbować zagrać w Evan’s Remains bez takich ułatwień. Gra oferuje dość ciekawą historię a platformowo-łamigłówkowe wyzwania nie należą do najtrudniejszych. Przechodząc tytuł bez pomijania niczego czas zdobycia platyny wydłuży się do 3-4 godzin.

Aby jak najszybciej zdobyć platynę wykonaj następujące kroki:

 • Rozpocznij nową grę, wybierając w opcjach język hiszpański
 • Rozwiąż pierwszą zagadkę bez pomijania jej – braz Step by step
 • Jeśli nie grasz po hiszpańsku, możesz pomijać wszystkie zagadki i dialogi aż do rozdziału 4.5 (trofeum srebro The Garden). Gdy Dysis i Clover postanowią udać się na odpoczynek, musisz zmienić w menu język na hiszpański. Kolejna scena, w której te dwie postacie będą jeść kolację na kocu odblokuje trofeum zloto Boquita papá!.
 • Pomijaj kolejne zagadki i dialogi aż do rozdziału 6 (trofeum srebro The Water Plant). W trakcie tego rozdziału obejrzysz scenkę, w której trójka bohaterów spotyka się w pokoju Dysis. Po tej scenie, gdy odzyskasz kontrolę nad dziewczyną, nie idź w prawo tylko w lewo. Gdy dojdziesz do poprzedniej zagadki zobaczysz, że na zielonej kolumnie stoi mężczyzna. Poczekaj aż gra zapisze się automatycznie, po czym wyjdź do menu głównego i wybierz opcję kontynuacji gry. Rozpoczniesz rozgrywkę na początku tej zagadki. Rozwiąż ją i wskocz na zieloną kolumnę, a trofeum zloto Aurelio będzie Twoje.
 • Pomijaj kolejne zagadki i dialogi do końca gry.
 • Obejrzyj scenkę po napisach końcowych – zloto For the Backers

 

Poradnik:

platyna Evan’s Remains
Platinum

45-minutowa platyna, którą możesz odblokować praktycznie nie grając w grę.

 

braz Step by step. GS: 15
Solve the first puzzle.

Jedyna, i najprostsza, zagadka, jaką musisz rozwiązać, aby zdobyć platynę w tej grze.

 • Wskocz na białą platformę.
 • Podskocz na niej w górę i opadnij na nią tak, aby aktywowała się pierwsza platforma z dwóch 'znikających’.
 • Wskocz na znikającą platformę.
 • Wskocz na białą platformę – obie znikające platformy powinny być aktywne.
 • Przeskocz po znikających platformach na zieloną kolumnę.

 

braz Don’t push yourself too hard. GS: 20 
Skip a puzzle for the first time.

Jeśli planujesz wbić platynę w jak najszybszym czasie możesz pominąć wszystkie pozostałe łamigłówki. Po prostu wybierz w menu głównym odpowiednią opcję. Nawet jak chcesz rozwiązać je wszystkie musisz pominąć przynajmniej jedną z nich ale możesz to zrobić zaczynając nową grę.

 

srebro Take your time. GS: 20 
Spend more than 15 minutes to solve a puzzle.

Żadna z łamigłówek nie powinna Ci zająć tyle czasu, więc trzeba będzie w którymś momencie odłożyć kontroler i wyjść z psem na krótki spacer.

 

srebro The Forest. GS: 30
Reach Zone 2

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

srebro The Town. GS: 30
Reach Zone 3

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

srebro The City. GS: 30
Reach Zone 4

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

srebro The Garden. GS: 30
Reach Zone 4.5

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

srebro The Valley. GS: 30
Reach Zone 5

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

srebro The Water Plant. GS: 30
Reach Zone 6

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

zloto The Flower Field. GS: 30
Reach Zone 7

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

zloto Translating. GS: 40
Discover what the message says.

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

zloto Goodbye Dysis. GS: 40
Play as a new character.

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

zloto Revelation. GS: 50
Discover the truth.

Patrz opis trofeum zloto You did it!

 

zloto Aurelio. GS: 105
Find the mysterious man.

W trakcie rozdziału 6 (trofeum srebro The Water Plant) obejrzysz scenkę, w której trójka bohaterów spotyka się w pokoju Dysis. Po tej scenie, gdy odzyskasz kontrolę nad dziewczyną, nie idź w prawo tylko w lewo. Gdy dojdziesz do poprzedniej zagadki zobaczysz, że na zielonej kolumnie stoi mężczyzna. Poczekaj aż gra zapisze się automatycznie, po czym wyjdź do menu głównego i wybierz opcję kontynuacji gry. Rozpoczniesz rozgrywkę na początku tej zagadki. Rozwiąż ją i wskocz na zieloną kolumnę, a trofeum będzie Twoje.

zloto You did it. GS: 150
Beat the game.

Jak wspominałem w opisie na górze tego poradnika, wszystkie trofea fabularne są niepomijalne i można je odblokować przeskakując wszystkie zagadki i przewijając wszystkie dialogi. Puchary za dotarcie do konkretnego rozdziału czy etapu gry będą się pojawiać bez znaczenia czy słuchamy co gra ma do powiedzenia czy nie.

 

zloto For the Backers. GS: 150
Play through the after-credits scene.

Po przejściu gry obejrzyj końca napisy końcowe i aktywuj dodatkową scenę. Trofeum pojawia się na jej początku, więc nie musisz przechodzić jej całej, aby zdobyć puchar.

 

zloto Boquita papá! GS: 200
Drink mate using the termo of el más grande.

Odblokowanie tego trofeum wymaga, aby język gry w konkretnym jej momencie był ustawiony na hiszpański. Gry dojdziesz do rozdziału 4.5 (trofeum The Garden) Dysis i Clover postanowią udać się na odpoczynek. Musisz wtedy zmienić w menu język na hiszpański. Kolejna scena, w której te dwie postacie będą jeść kolację na kocu odblokuje to trofeum. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby całą grę przejść po hiszpańsku jeśli ten język nie jest Ci obcy, lub gdy nie interesuje Cię fabuła.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.