Expeditions: A MudRunner Game

Zobacz recenzję
4/10
50-60H
x1
x8
x6
x6
21
0
1
1
1
Cover Art:Expeditions: A MudRunner Game – Poradnik do trofeów i osiągnięć
21
0
1
1
1

 

Expeditions: A MudRunner Game nie ma skomplikowanego zestawu trofeów, ale może stanowić pewną trudność z uwagi na grę samą w sobie. Ta bowiem potrafi przy niektórych ekspedycjach nas zmęczyć i dokuczyć błędami. Głównie jednak będzie to kwestia czasu. Nie musimy się przejmować specjalnie żadnymi trofeami, bo większość wpadnie naturalnie podczas gry. A resztę można bez problemu ogarnąć na koniec.

 

Krok po kroku:

Na wstępie warto zaznaczyć, że w zasadzie nie musimy się przejmować listą trofeów. Większość pucharków wpadnie nam automatycznie w ramach zaliczania wszystkich ekspedycji. Nie musimy w sumie wykonywać w ogóle pobocznych zadań znajdowanych podczas przemierzania mapy gry. Nie dotyczą ich żadne trofea. Skupiamy się przede wszystkim na głównych celach kolejnych ekspedycji. Poniżej przedstawiam zbiór ogólnych porad dotyczących gry. Teoretycznie można by było przegapić trofeum braz Zaufanie kierownictwa z uwagi, że ukończonych ekspedycji nie można już powtórzyć, ale szanse na to są niezwykle małe.

 

Ogólne porady:

 • Najszybciej jak to możliwe odblokujmy sobie ciężarówkę AFIM S1960. Znajdziemy ją w Arizonie na mapie Coconino. Jest jedną z najlepszych dostępnych w grze i da się ją odholować do bazy bez tak wielkich trudności jak inne ciężarówki. Posiada dużą pakę, moc i sprawdza się bardzo dobrze w terenie po zamontowaniu ulepszeń. Na screenie poniżej jest pokazana jej lokalizacja. Nim się do niej zabierzemy polecam najpierw zbudować zaznaczone też mosty. Wtedy łatwiej nam będzie ją odstawić do bazy.
 • Kolejną ważną do odblokowania rzeczą są opony TMHS I. Znacząco zwiększają możliwości każdego z pojazdów, na którym je zamontujemy. Opony te znajdziemy w Karpatach na mapie Nieporuszona wyspa. Dokładna lokalizacja zaznaczona jest na poniższym screenie.
 • Ogólnie na bieżąco ulepszajmy używane ciężarówki o nowe części. Ulepszenia dają bardzo wiele.
 • Polecane pojazdy: TUZ 16 Actaeon oraz w wersji SE dobrze się sprawdzi jako pierwsza używana ciężarówka. Ma niedużą pakę, ale dobrze radzi sobie w terenie i nie spala wiele paliwa. Warto go używać zanim odblokujemy sobie AFIM S1960. Do niektórych ekspedycji będzie nam potrzebny moduł wibracji sejsmicznych. Możemy go zamontować na Step 310E oraz w wersji SE. Trzeba go trochę ulepszyć, by sprawdzał się lepiej, ale ostatecznie wykonałem nim wszystkie misje tego rodzaju. Małych samochodów zwiadowczych w zasadzie nie ma co używać o ile nie jest to konieczne z uwagi na wymóg wykrywacza metali.
 • Wybierając się na ekspedycje, szczególnie za pierwszym razem zabierajmy ze sobą podnośnik oraz kotwicę. Sprzęt ten nieraz ratował mi życie w trudnych sytuacjach. Przed wyjechaniem z bazy nie zapomnijmy też zabrać ze sobą na pakę dodatkowego paliwa oraz części do napraw. W późniejszych ekspedycjach do ciężarówki AFIM S1960 warto też przed startem dokupić kilka kanistrów paliwa jeśli wiemy, że czeka nas sporo jazdy.
 • Do ekspedycji wymagających od nas odkrycia wycinka okręgu konkretnego obszaru warto zatrudnić do zespołu Operatorkę – Akane Isgide oraz Logistyka – Connora Eriksena. Ta pierwsza zapewni nam znacznie większy zasięg dla drona zwiadowczego, a ten drugi zwiększy dystans odkrywany lornetką. Swoją drogą nie zapominajcie o używaniu tu lornetki. Jest niezastąpiona. Drona używamy tylko do wyczyszczenia ostatnich dalekich zakamarków. A ciężarówką po prostu dojeżdżamy do danego obszaru. Nie ma sensu tam krążyć pojazdem i tracić paliwo.
 • Przed rozpoczęciem misji, gdzie używamy modułu wibracji sejsmicznych warto zrobić sobie screena ekranu wyboru misji. Tam mamy zaznaczone okręgi pokazujące okolice miejsc, gdzie musimy dojechać. Dzięki temu łatwiej nam się będzie zorientować zamiast polegać na samym liczniku odległości do miejsca. I co ważne ten licznik pokazuje nam tylko pojazd z modułem. Jeśli wsiądziemy do innego to w ogóle nic nie zobaczymy odnośnie celów misji.
 • Podczas podróży możemy się natknąć na zrzuty zaopatrzenia. Jeśli takowe są blisko naszej pozycji warto tam zajechać i uzupełnić paliwo, części oraz zabrać inne dobra jeśli mamy na nie miejsce.
Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Grę udostępnił wydawca
Ikona osiągnięcia: Łowca trofeów</span> / <span>Trophy Hunter

Łowca trofeów / Trophy Hunter

Zdobądź wszystkie inne trofea / Get all other trophies

Platynowe trofeum. Wpadnie po odblokowaniu pozostałych.

Ikona osiągnięcia: Pierwsza miłość</span> / <span>First Love
15

Pierwsza miłość / First Love

Kup pierwszą ciężarówkę / Purchase your first vehicle

Trofeum związane z kupowaniem pojazdów. Wpadnie po zakupie pierwszego. Zobacz opis zloto Amator ciężarówek.

Ikona osiągnięcia: Ciężarowa ciekawość</span> / <span>Truck-Curious
30

Ciężarowa ciekawość / Truck-Curious

Kup 10 ciężarówek / Purchase 10 vehicles

Trofeum związane z kupowaniem pojazdów. Wpadnie po zakupie 10 pojazdów. Zobacz opis zloto Amator ciężarówek.

Ikona osiągnięcia: Amator ciężarówek</span> / <span>Truck Aficionado
90

Amator ciężarówek / Truck Aficionado

Kup 20 ciężarówek / Purchase 20 vehicles

Trofeum to warto zostawić sobie na sam koniec. Jeśli nie chcemy niepotrzebnie marnować pieniędzy na zbędne zakupy możemy sobie zachować zapis sprzed zakupów i potem do niego powrócić po otrzymaniu pucharka. Najtańszą opcją do zakupu jest pojazd DON 71, który kosztuje dokładnie 13000 kredytów. Możemy go kupić 20 razy i trofeum nam wpadnie.

Kroki do zachowania zapisu sprzed zakupów:

 • Przesyłamy nasze zapisy do chmury (wymagany PS+). Ustawienia konsoli -> Zapisane dane i ustawienia gry/aplikacji -> Zapisane dane (PS5) -> Prześlij lub usuń z pamięci konsoli -> Przesyłamy zapis do chmury.
 • Wyłączamy automatyczne przesyłanie zapisu do chmury dla gry (wymagany PS+). Ustawienia konsoli -> Zapisane dane i ustawienia gry/aplikacji -> Zapisane dane (PS5) -> Synchronizuj zapisane dane -> Automatycznie synchronizuj zapisane dane -> Wyłączamy synchronizacje dla gry Expeditions: A MudRunner Game.
 • Włączamy grę i kupujemy 20 wspominanych samochodów zdobywając trofeum.
 • Pobieramy nasze zapisy z chmury (wymagany PS+). Ustawienia konsoli -> Zapisane dane i ustawienia gry/aplikacji -> Zapisane dane (PS5) -> Pobierz lub usuń z pamięci w chmurze -> Pobieramy zapis z chmury.

Dla wersji PS4 nie potrzebujemy PS+ z uwagi, że tam analogicznie możemy skopiować zapis na pendrive.

Ikona osiągnięcia: Cenne znalezisko</span> / <span>Lucky Find
15

Cenne znalezisko / Lucky Find

Znajdź pierwszą skrytkę z modyfikacją / Find your first upgrade stash

Modyfikacji w grze możemy znaleźć wiele i na część z nich bez wątpienia natkniemy się w ramach kończenia wszystkich dostępnych ekspedycji. Szczególnie warto zapolować na wspominane we wstępie opony TMHS I.

Modyfikacje można wypatrzyć lornetką.
Ikona osiągnięcia: Odkrywca</span> / <span>Explorer
30

Odkrywca / Explorer

Przejedź łącznie 100 km / Drive a total of 100 km

Trofeum związane z przejechanym dystansem. Wpadnie po pokonaniu 100 km w trakcie przygody. Nie musimy się tym przejmować, gdyż wpadnie nam automatycznie w ramach kończenia wszystkich ekspedycji.

Ikona osiągnięcia: Globtroter</span> / <span>Globetrotter
90

Globtroter / Globetrotter

Przejedź łącznie 200 km / Drive a total of 200 km

Trofeum związane z przejechanym dystansem. Wpadnie po pokonaniu 200 km w trakcie przygody. Nie musimy się tym przejmować, gdyż wpadnie nam automatycznie w ramach kończenia wszystkich ekspedycji.

Ikona osiągnięcia: Dzikie Kolorado</span> / <span>Wild Colorado
30

Dzikie Kolorado / Wild Colorado

Ukończ wszystkie ekspedycje w Małym Kolorado / Complete all expeditions in Little Colorado

Trofeum związane z ekspedycjami. W Małym Kolorado jest raptem 5 ekspedycji do ukończenia i są to misje treningowe wprowadzające nas w ogólne mechaniki gry.

Ikona osiągnięcia: Arizońskie niebo</span> / <span>Arizona Skies
90

Arizońskie niebo / Arizona Skies

Ukończ wszystkie ekspedycje w Arizonie / Complete all expeditions in Arizona

Trofeum związane z ekspedycjami. W Arizonie czeka nas dokładnie 37 ekspedycji podzielonych na cztery obszary: Wielki Kanion – 11 ekspedycji, Sonora – 8 ekspedycji, Zatoka Wahweap – 9 ekspedycji, Coconino – 9 ekspedycji.

Podczas przemierzania obszaru Coconino zaleca się zdobyć ciężarówkę AFIM S1960. Bardzo się przydaje w dalszej rozgrywce.

W zadaniu Czuję to w wodzie z regionu Zatoka Wahweap pojawia się błąd blokujący możliwość jej ukończenia. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca na postawienie systemu monitorującego znika obszar do jego rozstawienia. By to obejść musimy wyjść do menu głównego gry i stad wybrać opcję kontynuowania gry. Wtedy dopiero prawidłowo się zaczyta.

Ikona osiągnięcia: Eurotrip</span> / <span>Eurotrip
90

Eurotrip / Eurotrip

Ukończ wszystkie ekspedycje w Karpatach / Complete all expeditions in Carpathians

Trofeum związane z ekspedycjami. W Karpatach czeka nas dokładnie 37 ekspedycji podzielonych na cztery obszary: Bagna SlipRock – 12 ekspedycji, Nieporuszona wyspa – 9 ekspedycji, Górskie Labirynty – 8 ekspedycji, Drzemiący wulkan – 8 ekspedycji.

Podczas przemierzania obszaru Nieporuszona wyspa zaleca się zdobyć opony TMHS I. Jest to niezwykle przydatne ulepszenie, które możemy zastosować potem do wszystkich używanych pojazdów.

Ikona osiągnięcia: Nie bój się złomiarza</span> / <span>Frankentruck
30

Nie bój się złomiarza / Frankentruck

Napraw uszkodzenia o łącznej wartości 2000 punktów / Fix 2000 points worth of damage in total

Trofeum związane z naprawą pojazdów. Wpadnie po ulepszeniu uszkodzeń o łącznej wartości 2000 punktów w ramach dowolnej ilości rozgrywek. Zobacz opis zloto Ciężarówka Tezeusza.

Ikona osiągnięcia: Ciężarówka Tezeusza</span> / <span>The Truck of Theseus
90

Ciężarówka Tezeusza / The Truck of Theseus

Napraw uszkodzenia o wartości 10000 punktów / Fix 10000 points worth of damage in total

Trofeum związane z naprawą pojazdów. Wpadnie po ulepszeniu uszkodzeń o łącznej wartości 10000 punktów w ramach dowolnej ilości rozgrywek. Podczas gry wielokrotnie przyjdzie nam uszkodzić nasze pojazdy. By je naprawić potrzebujemy części. Te możemy nabyć przed każdą ekspedycją, a także zabrać ograniczony zasób z bazy oraz punktów zrzutu zaopatrzenia.

Naprawy dokonujemy wciskając , a następnie potwierdzając konkretny element: skrzynia biegów, silnik, zbiornik paliwa lub zawieszenie.

Wymagana pula uszkodzeń do trofeum to jednak dość sporo i o ile nie jeździliśmy ryzykownie jest mało prawdopodobne, by udało nam się wbić to trofeum przed zakończeniem wszystkich ekspedycji. Jest jednak pewien sposób do grindowania, choć stracimy przy tym nieco gotówki. Jeśli nie chcemy ponieść tej straty możemy zastosować zachowanie zapisu sprzed tej metody tak jak w przypadku pucharka zloto Amator ciężarówek.

Metoda grindowania:

 • Dobieramy sobie ciężarówkę, którą będziemy uszkadzać. Koniecznie zdejmijmy z niej wszelkie elementy ochraniające przed uszkodzeniami. Warto jednak zostawić dobre opony i najlepszy silnik, bo trochę przyspieszy to proces. Jeśli mamy odblokowane dodatkowe miejsca na sprzęt to wybierzmy tam części. Paliwo się nie przyda. Ja osobiście korzystałem z ciężarówki TUZ 16 Actaeon.
 • Przed startem zabierzmy na pakę tyle części zamiennych ile się da.
 • Udajemy się do Arizony na obszar Sonora i wybieramy do starty południowo-zachodnią placówkę.
 • Po starcie włączamy napęd 4×4 i zawracamy z puntu startowego jak na poniższym screenie. Tam mamy przed sobą przepaść z której można kilkukrotnie ładnie się turlać uszkadzając pojazd. Znajdujemy dobre miejsce i pełnym gazem spadamy tak mocno jak się uda.
 • Będąc na dole naprawiamy naszą maszynę, po czym korzystamy z szybkiego przeniesienia do bazy i ponawiamy proces. Przy okazji też wbijemy sobie postęp do zloto Na mój sygnał – start. Albo holuj.
 • Kontynuujemy proces do momentu wyczerpania zasobów części. Możemy zabrać jeszcze te dostępne w bazie. Gdy te też się skończą musimy wrócić do centrali. I ponownie wystartować. Działamy tak do momentu otrzymania trofeum.

 

Ikona osiągnięcia: Zakotwiczenie</span> / <span>Anchor Management
30

Zakotwiczenie / Anchor Management

Podnieś 100 usuwalnych kotwic / Pick up 100 removable anchors

Usuwalne kotwice nie są często spotykanym sprzętem. Nie możemy ich kupić przed wyprawą, a jedynie znaleźć w zrzutach z zapasami i występują tam losowo. Od siebie polecam szukać na terenie mapki Małe Kolorado. U mnie tuż przy głównej bazie w tym regionie na zrzucie widocznym na poniższym screenie zawsze znajdowała się ta specjalna kotwica.

Po odebraniu ze zrzutu kotwicy znajdujemy sobie jakiś względnie pusty obszar. Tak by nie było w pobliżu drzew do których mogłaby się zahaczyć wyciągarka.  Ustawiamy sobie kamerę z góry patrząc na ciężarówkę. Wciskamy , wybieramy i stawiamy kotwicę blisko przodu ciężarówki. Następnie wciśnięciem od razu automatycznie łączymy z nią wciągarkę i na koniec przytrzymujemy , by dodać ją do ekwipunku. I powtarzamy szybko ten proces 100 razu. Jak dobrze się ustawimy to idzie to szybko ogarnąć.

 

Ikona osiągnięcia: Zaprawiony odkrywca</span> / <span>Seasoned Explorer
100

Zaprawiony odkrywca / Seasoned Explorer

Ukończ wszystkie ekspedycje w grze / Complete all expeditions in the game

Zglitchowane

Trofeum zabugowane! (wersja 1.002.000)

Pucharek powinien wpaść po zdobyciu trofeów:

 • srebro Dzikie Kolorado
 • zloto Arizońskie niebo
 • zloto Eurotrip

W pierwszej wersji gry jednak po ukończeniu wszystkich dostępnych ekspedycji nadal się nie odblokowuje. By zdobyć to trofeum musimy podczas gry włączyć menu i wybrać opcję PROFIL. Jeśli ukończyliśmy wcześniej wszystkie ekspedycje to automatycznie wpadnie nam to trofeum.

Ikona osiągnięcia: Ku przygodzie</span> / <span>Into the Wild
15

Ku przygodzie / Into the Wild

Ukończ pierwszą ekspedycję / Complete your first expedition

Jeden z pierwszych pucharków jakie otrzymamy. Wystarczy ukończyć naszą pierwszą ekspedycję.

Ikona osiągnięcia: Mechanik</span> / <span>The Mechanic
15

Mechanik / The Mechanic

Zainstaluj pierwszą modyfikację pojazdu / Install your first car upgrade

Modyfikacje to kluczowa rzecz do radzenia sobie w trudnym terenie. Wchodząc do garażu możemy wciskając wybrać opcję dostosuj, by zakupić nowe modyfikacje do pojazdu. Do tego pucharka wystarczy kupić dowolną modyfikację.

Ikona osiągnięcia: Zaufanie kierownictwa</span> / <span>Management Approves
15

Zaufanie kierownictwa / Management Approves

Ukończ dowolną ekspedycję z co najmniej 1 dodatkową nagrodą / Complete any expedition, earning at least 1 bonus reward

Możliwe do przeoczenia

Zapewne niepotrzebnie straszę, ale czysto teoretycznie jest możliwe przegapienie tego trofeum. Wiąże się to z faktem, że raz ukończonych ekspedycji nie można już powtórzyć na tym slocie zapisu niezależnie od wyniku jaki tam osiągnęliśmy. Niemniej raczej niezwykle mało prawdopodobne jest, by ktoś tak grał, że nie udałoby mu się zaliczyć wszystkich dodatkowych celów choć raz.

W menu wyboru ekspedycji możemy wcisnąć , by sprawdzić dodatkowe cele, które zapewniają premie w gotówce. Każda ekspedycja ma własne wymogi. Najprostsze są te z wprowadzających ekspedycji z Małego Kolorado, ale i w tych kolejnych nieraz można się spokojnie ubiegać o te bonusy.

Ikona osiągnięcia: Gotowi, do startu, START! Powtarzamy?</span> / <span>10 Ready. 20 Set. 30 Go Back to 10?
15

Gotowi, do startu, START! Powtarzamy? / 10 Ready. 20 Set. 30 Go Back to 10?

Odholuj pojazd do bazy co najmniej 5 razy / Recover your vehicle to the base over 5 times

Trofeum związane z mechaniką szybkiej podróży. Wpadnie po skorzystaniu z tej opcji 5 razy. Zobacz opis zloto Na mój sygnał – start. Albo holuj.

Ikona osiągnięcia: Na mój sygnał – start. Albo holuj</span> / <span>Start. Crash. Recover
90

Na mój sygnał – start. Albo holuj / Start. Crash. Recover

Odholuj pojazd do bazy co najmniej 100 razy / Recover your vehicle to the base over 100 times

Trofeum związane z mechaniką szybkiej podróży. By z niej skorzystać wciskamy i z menu wybieramy zakładkę Obiekty, a tam PLACÓWKI I BRAMY. Możemy się automatycznie przenieść do wybranej placówki poprzez holowanie. Przydaje się to gdy utkniemy lub jeśli nie chce nam się jechać, a z danej bazy będzie bliżej do danego celu. Warto jednak zaznaczyć, że poza terenem Małego Kolorado po pierwszym darmowym holowaniu każde kolejne jest już płatne zależnie od używanej ciężarówki.

Zdobywanie tego trofeum warto połączyć z metodą do zloto Ciężarówka Tezeusza jeśli brakuje nam obu tych pucharków. Gdy już ogarniemy te naprawy to pozostałe holowania można szybko ogarnąć na terenie Małego Kolorado, gdzie są tylko dwie bazy i nie musimy nic płacić.

Ikona osiągnięcia: Gruba ryba</span> / <span>Fat Cat
30

Gruba ryba / Fat Cat

Zdobądź łącznie 500 000 kredytów / Earn 500 000 credits in total

Trofeum związane z zarabianiem pieniędzy. Wpadnie po zgarnięciu 500 000 kredytów w trakcie przygody. Nie musimy się tym przejmować, gdyż wpadnie nam automatycznie w ramach kończenia wszystkich ekspedycji.

Ikona osiągnięcia: Wszystkie pieniądze świata</span> / <span>All the Money in the World
90

Wszystkie pieniądze świata / All the Money in the World

Zdobądź łącznie 1 500 000 kredytów / Earn 1 500 000 credits in total

Trofeum związane z zarabianiem pieniędzy. Wpadnie po zgarnięciu 1 500 000 kredytów w trakcie przygody. Nie musimy się tym przejmować, gdyż wpadnie nam automatycznie w ramach kończenia wszystkich ekspedycji.