Farming Simulator 22 – Poradnik do trofeów i osiągnięć

by
24 grudnia 2021
5

 

Kolejna odsłona serii wraca na nasze ekrany po trzech latach. Farming Simulator 22 prezentuje nam dość sztampowy i podobny do poprzedniej części zestaw osiągnięć do zdobycia. Poza klasykami, takimi jak praca na polu czy rozmnażanie zwierząt, trofea skupiają się na nowościach – uprawa winogron, oliwek czy sorga. Są też trofea związane z nowymi zwierzakami wprowadzonymi w Farming Simulator 22 – chodzi o konie, pszczoły i psy. Sama platyna nie jest wymagająca, a czas na jej wbicie zależy głównie od umiejętności planowania i wielozadaniowości gracza. Nic nie jest pomijalne i każde trofeum można wbić w dowolnym momencie rozgrywki.

 

[poll id=”141″]

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 2/10
 • Czas do zdobycia platyny: 30 godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox2 x15 x28
 • Liczba trofeów offline: 46
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: Wszystko poza znajdźkami można wbić w ramach jednego zapisu gry
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: srebro Od bawełny głowa nie boli, braz Bez owijania

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Farming Simulator 22 to piaskownica, w której gracz sam ustala sobie cel i kierunek gry. W tego typu grach ciężko o jedyny i prawdziwy kierunek i plan na platynę. Osobiście spędziłem najpierw dobrych 40 godzin na zabawie i czerpanie frajdy z gry, by dopiero potem skupić się na brakujących trofeach. Jeśli to Twój pierwszy kontakt z serią to ostrzegam, że FS22 to gra z wieloma zaawansowanymi mechanikami, rozbudowana przez lata. Deweloperzy z Giants Software nie są najlepszymi nauczycielami, jeśli chodzi o wprowadzanie gracza w świat gry, natomiast gra ma bardzo aktywną społeczność, więc niewykluczone, że odpowiedź na każde pytanie znajdziesz w internecie. Wykorzystaj wbudowane w grę samouczki (ten wprowadzający w sterowanie na początku gry jak i ten tekstowy przybliżający pobieżnie wiele mechanik gier, dostępny w menu pauzy).

Gra posiada rozbudowane opcje rozgrywki, które wpływają na wszystkie aspekty gry. Pozwala to na zabawę i personalizowanie rozgrywki pod siebie, jednak ze względu na platynę poniżej przedstawie kilka według mnie istotnych ustawień:

 • Wzrost sezonowy: Nie – ta opcja wyłącza kalendarz wzrostu, dzięki czemu możemy siać dowolną roślinę niezależnie od aktualnej pory roku,
 • Dni w miesiącu: 1 dzień – oznacza ile dni w grze ma miesiąc, każda większa wartość zbliża gracza w stronę realizmu, jednak przez to wszelkie czasy oczekiwania (np. na wzrost bawełny) będą odpowiednio większe,
 • Niszczenie plonów/Konieczna okresowa orka/Kamienie w polu/ Wymagane wapno/Chwasty: nie – kolejny szereg opcji mających na celu zwiększenie realizmu, dla nas to tylko utrudniacze w drodze po platynę,
 • Brudzenie: powolny, normalny lub szybki – ta opcja musi być ustawiona na dowolną wartość inną niż Wył. ze względu na trofeum „braz van Gogh„,
 • Pomocnik – uzupełnianie paliwa / nasion / nawozu / gnojówki / obornika: Kup – dzięki temu zatrudniony pomocnik automatycznie będzie kupował zużywane zapasy, dzięki czemu będzie mógł pracować nawet gdy w siewniku nie będzie nasion.

Kolejną sprawą są mody. Za Farming Simulatorem stoi potężna scena moderska, która powiększa grę o coraz to nowe modele pojazdów, budynków czy całych map. Używanie modów nie neguje trofeów, a wymienione tu przeze mnie mody znacząco ułatwiają rozgrywkę. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że są to pewnego rodzaju oszustwa, więc do Waszego moralnego osądu pozostawiam to, czy chcecie z nich korzystać, czy nie.

 • Pöttinger Impress 125 FC Pro – maszyna do belowania trawy, jedyna maszyna dzięki której można zdobyć trofeum „braz Bez owijania„,
 • Government Subsidy – każdy postawiony generator sprawi, że na Twoje konto co każdą godzinę wpłynie 350 tysięcy,
 • Mutlifruit Buying Station – silos w którym zakupisz większość produktów dostępnych w grze, w tym np. sorgo czy winogrona potrzebne do różnych trofeów.

Modhub dostępny jest w menu głównym gry (Zawartość do pobrania), a ściągnięte mody możesz aktywować/dezaktywować za każdym razem uruchamiając nową grę lub wczytując już istniejącą.

 

UWAGA!

Wszystkie trofea w wersji na PS5 korzystają z funkcji wyświetlania postępów wyrażonego w procentach (od 0 do 100). Na pierwszy rzut oka jest to trochę zwodnicze, jednak w ogólnym rozrachunku pozwala w wygodny sposób mieć pod kontrolą postępy w poszczególnych osiągnięciach. Przykładowo w trofeum za nawiezienie 100 hektarów, każdy nawieziony hektar sprawi, że postęp przy trofeum podniesie sie o 1%. Natomiast w przypadku trofeum za 50 kontraktów, każda zakończona misja podniesie postęp o 2%.

 

KROK 1:

Zacznij rozgrywkę (poziom trudności i mapa nie ma znaczenia) i skup się na dwóch celach – uprawie bawełny („srebro Od bawełny głowa nie boli„) oraz kontraktach sąsiedzkich („srebro Pracownik A nie odpoczywa. Nigdy…„). Dodatkowo staraj się trzymać jednego zapisu gry, zamiast ciągle zaczynać zabawę od nowa („braz To dopiero początek„). Uprawa bawełny nie należy do najtańszych, ponieważ wymagane są specjalistyczne kombajny. Jednak to nie stanowi żadnego problemu, bo używając modów gotówkę zdobędziesz w banalny sposób („srebro Ciężka praca popłaca„). Przygotuj, a następnie sprzedaj za jednym zamachem 40 bel bawełny (pamiętaj o możliwości wyładunku niedokończonych bel), równolegle pracuj sam lub za pomocą robotników nad kontraktami sąsiedzkimi – wyszukuj takich związanych z nawożeniem, zasiewem lub kultywatorowaniem jak najmniejszych pól.

 

KROK 2:

W te krok wpadają wszystkie inne aktywności. Zapewne dalej będziesz potrzebował jeszcze kilku/kilkunastu kontraktów (postęp możesz sprawdzić w menu pauzy w zakładce statystyki), więc pamiętaj o tym żeby ciągle zlecać te czynności pracownikom. Odhaczaj wszystkie trofea jedno za drugim, rozmnażaj zwierzęta, sprzedawaj winogrona/oliwki/sorgo/kamienie, zbierz wszystkie znajdźki. Dodatkowo kilka trofeów wymaga mało kreatywnego kręcenia się w kółko samochodem, ciężarówką czy jadąc konno w celu nabijania przebytego dystansu. Miej to na uwadze, bo te na pozór błahe czynności w ostatecznym rozrachunku mogą zająć kilka godzin.

 

Poradnik:

platyna Uprawianie leży w naszej naturze / Farming is in our nature
Co dziś zasiejesz, zbierzesz jutro. / Plant today – harvest tomorrow.

Lwią część pracy nad platyną będą stanowić kontrakty sąsiedzkie, prace na polu. W tej części powróciły znajdźki, na szczęście za pomocą naszych filmów nie stanowią one większego problemu. Dodatkowo używając modów błyskawicznie wbijesz trofea związane z uprawą oliwek, winogron czy sorgo.

 

braz Przejażdżka / Road Trip 5
Tym czymś i tak nie dałoby rady wyjechać na ulicę. / That thing wouldn’t have fit onto the street anyway.

Przejedź 100km samochodem. Do tego zadania będziesz potrzebował dowolnego pickupa marki Lizard. Znajdź duże pole, aktywuj tempomat ( + + ), gumka recepturka na lewego analoga i trofeum wbije się samo.

 

braz Na koń, na wóz / Plant get enough 5
Niewielka pomoc może zdziałać cuda. / A little help can go a long way.

Nawieź 1 hektar. Patrz trofeum „srebro Pole do popisu„.

 

srebro Pole do popisu / The plot thickens 15
Nie odpoczniesz, póki nie osiągniesz maksymalnej wydajności. / You won’t rest until you’ve reached maximum efficiency.

Nawieź 100 hektarów. Charakterystyczne dla tej serii wyzwanie polegające na typowo rolniczej pracy. Możesz nawozić za pomocą opryskiwaczy i rozsiewaczy swoje pola lub te dostępne w ramach kontraktów. Druga opcja wydaje się być bardzo kusząca, tym bardziej, że w ramach trofeum „srebro Pracownik A nie odpoczywa. Nigdy…” będziesz musiał ukończyć 50 zleceń. W związku z doniesieniami graczy, sugeruję wykonywać kontrakty używając wypożyczonego sprzętu (korzystanie z własnego opryskiwacza nie zalicza się do trofeum). Pamiętaj, żeby przed pracą napełnić opryskiwacz/rozsiewacz nawozem (odpowiednio płynnym lub stałym). Aby to zrobić zaopatrz się w odpowiedni nawóz ( > Obiekty > Palety), zakupiony nawóz pojawi się na placu przed sklepem. Podjedź do niego i napełnij maszynę za pomocą . Uwaga – niektóre siewniki (takie jak Amazone Citan 15001-C) mają możliwość jednoczesnego zasiewu i nawożenia (pod warunkiem, że napełnisz je dodatkowo nawozem). To pozwoli Ci zaoszczędzić czas i jednocześnie pracować nad dwoma trofeami naraz. W statystykach dostępnych w menu pauzy znajdziesz informacje na temat ilości obrobionych hektarów.

 

braz Skaczcie do góry… / Allez hopp 5
No proszę, czyli potrafią i TO? / Oh, they can do THAT as well?

Skocz podczas jazdy konno. Patrz trofeum „srebro Żaden z ciebie kangur„.

 

srebro Żaden z ciebie kangur / You are not a kangaroo 20
Pomyśl o tym biednym stworzeniu, serio! / Seriously, think of the poor animal!

Skocz 500 razy podczas jazdy konno. Zacznij od wybudowania pastwiska dla koni lub stajni ( > Inne >Budowa > Zwierzęta > Konie), a następnie zakup dowolnego konia ( > Inne > Handlarz zwierzętami). Gdy już go dosiądziesz, użyj , aby przejść do galopu lub cwału, a następnie skacz (). Całość nie powinna zająć więcej niż 10 minut.

 

braz Wiśta wio! / Giddy-up! 5
Można się przyzwyczaić do takiego środka transportu… / I could get used to getting around like this…

Jeździj konno. Patrz trofeum „srebro Czystej krwi!„.

 

srebro Czystej krwi! / Thoroughbred! 15
Prawdziwy ze mnie kowboj, mamo! / I’m a real cowboy, mom!

Jeździj konno przez pewien dystans. Niestety gra nie 'nalicza’ dystansu przejechanego konno w ramach statystyk, natomiast z własnych obserwacji i wyliczeń wnioskuję, że trofeum wpada po około 90 minutach jazdy konno. Nie pozostaje nic innego jak po raz kolejny wykorzystać gumkę recepturkę i zautomatyzować nieco ten żmudny proces.

 

braz Wzajemna pomoc / Help me to help you 5
Jasna sprawa, sąsiedzie – zajmę się i tym. / Sure, I can take care of that, neighbour.

Ukończ kontrakt sąsiedzki. Patrz trofeum „srebro Pracownik A nie odpoczywa. Nigdy…„.

 

srebro Pracownik A nie odpoczywa. Nigdy… / Helper A does not stop … ever 40
Co mają znaczyć słowa „zajmij się też swoim gospodarstwem”? / What do you mean „take care of my own farm as well”?

Ukończ 50 kontraktów. Trofeum na chwilę obecną jest zgliczowane (objawia się to tym, że pomimo wykonania wszystkiego na danym polu, pasek postępów nie pokazuje 100% – w takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak anulowanie tego zadania. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że jeśli kupisz wszystkie posesje to nie pojawią się żadne kontrakty – w takiej sytuacji wystarczy, że sprzedasz kilka z nich, co sprawi, że kontrakty będą się ponownie pojawiać.

Lista kontraktów znajduje się w menu pauzy, podzielone są na kategorie (takie jak zasiew, kultywatorowanie, orka itd). Każde z nich można wykonać własnymi maszynami, bądź wypożyczyć w ramach kontraktu (stosowna kwota zostanie odjęta od nagrody). Co do typu zleceń, to odradzam wszelkie związane ze zbiorami lub prasowaniem bel, natomiast szczególnie polecam nawożenie, które można przeprowadzić błyskawicznie. Nie ma znaczenie, czy kontrakt wykonasz sam, czy zlecisz to zadanie pracownikowi.

 

braz To dopiero początek / It’s just the beginning 5
Tutaj osiągam pełnię szczęścia. / I’ve never felt happier than here.

Graj przez 10 godzin na jednym zapisie gry. To trofeum z tych, które powinny pojawić się na Twoim koncie w sposób naturalny, wystarczy że nie będziesz co chwilę zaczynał gry od nowa.

 

braz Kilka kropelek / Just a sprinkle 5
Trzeba myśleć o tym, co przyniesie przyszłość. / You have to think about the future.

Obsiej 1 hektar. Patrz trofeum „srebro Uprawa to prosta sprawa„.

 

srebro Uprawa to prosta sprawa / It’s sow easy 15
Z jednego zasianego ziarna wyrośnie zieleń mocarna. / Planting one bean will yield much green.

Obsiej 100 hektarów (nie ma wpływu jaką roślinę zasiejesz). Analogicznie, jak w przypadku trofeum związanego z nawożeniem – jednak tym razem chodzi o zasiew. Nie ma znaczenia, czy pracujesz sam, czy za pomocą pracownika, do zadania zaliczają się prace na własnym polu, jak i te związane z kontraktami sąsiedzkimi. Pamiętaj, żeby przed pracą napełnić siewnik ziarnem  ( > Obiekty > Palety bigbag > Ziarna), pojawi się ono na placu przed sklepem. Podjedź do niego i napełnij maszynę za pomocą . Uwaga – niektóre siewniki (takie jak Amazone Citan 15001-C) mają możliwość jednoczesnego zasiewu i nawożenia (pod warunkiem, że napełnisz je dodatkowo nawozem). To pozwoli Ci zaoszczędzić czas i jednocześnie pracować nad dwoma trofeami naraz. W statystykach dostępnych w menu pauzy znajdziesz informacje na temat ilości obrobionych hektarów.

 

braz Na własny użytek / Own use 5
Zbierz plony swej pracy. / Reap what you sow.

Zbierz plony z 1 hektara. Patrz trofeum „srebro Duży dostawca„.

 

srebro Duży dostawca / Large-scale supplier 15
Oto owoce twego trudu. / These are the fruits of your labour.

Zbierz plony ze 100 hektarów. Po kultywowaniu, zasiewie oraz nawożeniu przyszedł czas na żniwa. Tak jak w przypadku trofeów związanych z innymi pracami, tym razem zasady są podobne – wykonuj prace na polach swoich lub cudzych (w ramach kontraktów). Większość roślin (takich jak pszenica, sorgo, rzepak, kukurydza itd.) zbierzesz używając kombajnów. Niektóre rośliny takie, jak ziemniaki czy buraki wymagają specjalistycznych maszyn. Zebrane plony przeładuj na przyczepkę, a następnie umieść w silosie lub sprzedaj w jednym ze skupów dostępnych na mapie. W statystykach dostępnych w menu pauzy znajdziesz informacje na temat liczby obrobionych hektarów.

 

braz Traktuj go jak należy / Field Trip 5
Jeden pojazd, który zaspokoi wszystkie twoje potrzeby. / One vehicle for all of your needs.

Przejedź 150km traktorami. Te maszyny są kluczowym elementem gry, więc przejechanie 150km może przyjść w naturalny sposób, gdyby jednak tak się nie stało, to polecam zakup JCB Fastrac 8330 (znajdziesz go w kategorii Duże ciągniki) – rozwija on prędkość 70kmh. Tak jak w przypadku innych trofeów związanych z przebyciem dystansu – włącz tempomat, udaj się na pole i jeździj w kółko aż do przejechania odpowiedniej odległości.

 

braz Długa droga / Long haul 5
Widzę, że bierzesz udział w długofalowym przedsięwzięciu. / In it for the long game, I see.

Przejedź 50km ciężarówkami. Analogicznie jak w przypadku poprzedniego trofeum, jednak tym razem chodzi o ciężarówki. Wybierz jakikolwiek z dostępnych modeli – każdy z nich osiąga taką samą prędkość maksymalną wynoszącą 80kmh.

Wszystkie ciężarówki dostępne w grze.

 

braz van Gogh / van Gogh 5
Proszę, proszę, co za goguś. / Look at Mr. Fancypants over there.

Przemaluj pojazd lub maszynę. Podczas pracy w polu maszyny, jak w prawdziwym życiu, zużywają się oraz brudzą. Aby zdobyć trofeum poczekaj aż jedna z Twoich maszyn ubrudzi się, a następnie udaj się do warsztatu (jeden znajdziesz zawsze w tym samym budynku co sklep z pojazdami), naciśnij i wybierz opcję Przemaluj. Uwaga – upewnij się, że ustawienie Brudzenie w menu głównym (w zakładce Ustawienia gry) jest włączone, w przeciwnym razie maszyny będą zawsze czyste.

Ta opcja musi być włączona.

 

braz I nagle odpadło / It just fell off 5
To się w końcu musiało stać… / It was only a matter of time…

Napraw pojazd lub maszynę. Patrz trofeum „srebro Tak się składa„.

 

srebro Tak się składa / Fix me up 15
Pomyśl o wyrobieniu karty członkowskiej. / Seriously, you should consider a membership card.

Napraw pojazdy lub maszyny 25 razy. Korzystanie z maszyn w grze powoduje powolny i nieuchronny proces ich zużywania. Napraw możesz dokonać w warsztacie (jeden znajduje się w tym samym budynku co sklep z pojazdami). Efekty (oprócz tych wizualnych) wpływają również na to, że ciągnik zacznie tracić moc, a kombajn zbierze mniejszą ilość zbiorów w czasie żniw. Ten wpływ jest na szczęście niewielki i nie powinniśmy się przejmować zużyciem, póki stan maszyny nie zacznie zbliżać się do zera. To w jakim stanie znajduje się maszyna możesz zobaczyć w prawym dolnym rogu ekranu (pomarańczowy pasek z ikonką klucza francuskiego) lub w menu pauzy w zakładce Podgląd pojazdu. W przeciwieństwie do ubrudzenia, zużycie pojazdu pojawia się błyskawicznie – wystarczy przejechać kilkadziesiąt metrów.

farming simulator 22
Warsztat znajdziesz na tyłach sklepu z maszynami.

 

braz Mięciuchno / Fluffiness 25
Podziwiam moje rosnące wełniane imperium. / Building up my wool empire.

Rozmnóż 30 owiec. Patrz trofeum „srebro Krowiarz„.

 

braz Trzy małe świnki… / Three little piggies… 25
Nie uwierzysz, ile one jedzą. / You’ll be amazed how much food they need.

Rozmnóż 50 świń. Patrz trofeum „srebro Krowiarz„.

 

braz Gdakliwa seria / Clucky Streak 25
To ci dopiero kopa wielkanocnych jaj. / Now that’s a lot of Easter eggs.

Rozmnóż 100 kur. Patrz trofeum „srebro Krowiarz„.

 

braz Miesiąc miodowy / Bringing in the Honey 15
Prawdziwy z ciebie pracuś, zgodzisz się? / Well you’ve been one busy bee, haven’t you?

Wybuduj 15 uli. Aby zakupić ul naciśnij > Inne > Budowa > Zwierzęta > Pszczoły. Nie ma znaczenia, który rodzaj wybierzesz, trofeum wpadnie w momencie kiedy zbudujesz piętnasty obiekt.

 

srebro Krowiarz / Cowherd 40
Na pewno nie przyszło ci do głowy, że tyle się przy nich narobisz, prawda? / Bet you didn’t think they’d be that much work, right?

Rozmnóż 20 krów. Wszystkie trofea związane z rozmnażaniem zwierząt są do siebie bliźniaczo podobne, więc pozwolę sobie na umieszczenie ogólnego schematu działania w jednym miejscu. W ramach ułatwienia polecam ściągnięcie moda Multirfruit buying station, dzięki któremu błyskawicznie nakarmimy zwierzęta. Zacznij od wybudowania odpowiedniego budynku ( > Inne > Budowa > Zwierzęta), wybieraj te największe/najdroższe, ponieważ można w nich trzymać znacznie większą liczbę zwierząt. Następnie zakup zwierzęta ( > Inne > Handlarz zwierzętami), z listy dostępnych gatunków wybierz te, które osiągnęły już dojrzałość płciową. Zwierzęta w grze rozmnażają się w stosunku 1:1, co oznacza że każde dojrzałe zwierzę wygeneruje po okresie ciąży jednego potomka. Kolejnym krokiem jest dostarczenie pożywienia, najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie ze wspomnianego moda. Po wybudowaniu go (znajdziesz go w menu budowy w zakładce Budynki > Zbiornik > Multifruit buying station) podjedź do niego przyczepką i następnie załaduj na nią odpowiedni rodzaj pokarmu – w przypadku krów najlepszym wyborem jest TMR. Rozładuj przyczepę koło budynku, w którym znajdują się zwierzęta – strefa, w której możesz to zrobić oznaczona jest niebieską ikonką z narysowaną przyczepką. Ostatnim elementem jest udanie się do swojego domu i przeczekanie kilku miesięcy. Stan Twoich zwierząt możesz kontrolować z poziomu menu głównego w zakładce zwierzęta, trofeum powinno wpaść gdy pasek rozmnażanie osiągnie 100%. Poniżej ściągawka z najważniejszymi informacjami potrzebnymi do rozmnażania.

Zwierzę Wymagana liczba Preferowany pokarm Okres ciąży
Owca 30 Trawa, siano 6 miesięcy
Świnia 50 Pokarm dla świń, kukurydza 4 miesiące
Kura 100 Pszenica, jęczmień, sorgo 2 miesiące
Krowa 20 TMR, trawa, siano 10 miesięcy

 

braz Lubię życie w biegu / I like to switch it up 15
Powoli zbliżamy się do celu. / We’re slowly getting there.

Posiadaj 15 pojazdów. Patrz trofeum „zloto Flota pojazdów„.

 

braz To tylko moja weekendowa fura / This is just my weekend vehicle 15
Tak, poproszę każdy egzemplarz. Co do jednego. / Yes, I need each and every one of these.

Posiadaj 30 pojazdów lub narzędzi. Patrz trofeum „zloto Flota pojazdów„.

 

zloto Flota pojazdów / Vehicle fleet 25
No dobra, być może mam problem… / Ok, I might have a problem…

Posiadaj 60 pojazdów lub narzędzi. To i poprzednie dwa trofea są dość sprzecznie interpretowane w internecie, jednak opisze je na podstawie swoich obserwacji (ps. jak zawsze z góry zapraszam do zostawienia Waszych spostrzeżeń na ich temat). Opisy są dość mylące i niewykluczone, że na przestrzeni różnych patchów developerzy odpowiedzialni z grę coś przy nich majstrowali. Na chwilę obecną  (wersja 1.040.000 na PS5) zauważyłem następujące rzeczy:

 • kupno dowolnego pojazdu nalicza postęp w trofeach braz Lubię życie w biegu, braz To tylko moja weekendowa fura, zloto Flota pojazdów,
 • kupno dowolnego narzędzia nalicza postęp w trofeach braz To tylko moja weekendowa fura, zloto Flota pojazdów,
 • musisz posiadać wymaganą liczbę pojazdów/narzędzi w danym momencie – sprzedaż i ponowne kupno nie nalicza postępu,
 • możesz kupować te same przedmioty.

Trofea można wbić błyskawicznie kupując 50 obciążników (kosztują 650 gotówki i zajmują mało miejsca) oraz 10 dowolnych traktorów.

 

braz Czytam Szekspira i nie tylko / I read Shakespeare and stuff 20
Pierwszy krok, który stawia każdy rolnik. / The first step of any farmer.

Kultywuj 1 hektar. Patrz trofeum „srebro Kultywacja pełną gębą„.

 

srebro Kultywacja pełną gębą / Highly cultivated 15
Akurat z tego powodu czuję niekłamaną dumę. / I’m a little proud of this one myself.

Kultywuj 100 hektarów. Jest to proces, od którego powinno się zaczynać prace polowe. Kultywatorowanie to proces, który przygotowuje pole pod zasiew. Scenariusz jak w przypadku poprzednich trofeach (związanych z nawożeniem, sianiem i zbiorami) – pracuj na własnym polu lub w ramach kontraktów (pamiętaj, żeby wykonywać kontrakty używając wypożyczonego sprzętu). Trofeum nalicza się kiedy prowadzisz maszynę osobiście lub za pomocą pracownika. W statystykach dostępnych w menu pauzy znajdziesz informacje na temat liczby obrobionych hektarów.

 

braz Czworonożny ideał / Ultimutt Pawesomeness 20
Jaki dobry piesek! / Who’s a good boy?

Pogłaszcz psa. Aby to zrobić wybuduj budę ( > Budowa > Zwierzęta > Inne > Buda dla psa), a następnie zbliż się do pupila i naciśnij .

 

braz Bez owijania / That’s a wrap 20
Co jest w beli? / What’s in the bale?

Stwórz 40 bel trawy. Trofeum jest dość problematyczne i na chwilę obecną (wersja 1.040.00 na PS5) da się je zdobyć przy pomocy jednej maszyny dostępnej w modhubie: Pöttinger Impress 125 FC Pro. Aby stworzyć bele trawy należy zasiać trawę przy pomocy siewnika, poczekać jeden dzień aż urośnie, skosić ją za pomocą kosiarki, a następnie użyć zgrabiarki, żeby ułożyć skoszoną trawę w łatwe do zbioru pasy. Tak przygotowaną trawę możemy teraz zebrać przy pomocy wspomnianej na początku maszyny.

 

srebro Od bawełny głowa nie boli / Gone but not for cotton 25
Gdzie niby je pomieścisz?! / Where would you even store them?!

Sprzedaj 40 beli/kostek bawełny.

Uwaga: aby zdobyć trofeum należy sprzedać wszystkie bele w ciągu jednej sesji! Wyłączanie konsoli w stan wstrzymania nie wpływa negatywnie na proces, jednak wyłączenie gry lub wczytanie stanu gry może zresetować cały postęp. W związku z tym zaleca się najpierw zgromadzić wymaganą liczbę bel, a potem sprzedać je wszystkie za jednym zamachem.

To trofeum będzie od Ciebie wymagało przeprowadzenia pełnego procesu od kultywatorowania, przez zasiew, nawożenie, po zbiór – to świetna okazja do nabijania postępu w pozostałych osiągnięciach związanych z pracami na polu. Sam proces zbierania bawełny jest bardzo długi, dlatego zdecydowanie polecam zakup kilku kombajnów i zlecanie pracy kilku pracownikom równolegle. Kształt i rozmiar prasowanej beli/kostki nie ma znaczenia – warto o tym wspomnieć, ponieważ używanie kombajnu John Deere CP690 pozwala na rozładunek beli ukończonej w 25%. Na samym końcu wspomnę tylko o punktach sprzedaży: jeśli chcesz sprzedawać bawełnę w przędzalni, pamiętaj, że jest to punkt produkcyjny i ma on ukryty limit na przechowywany materiał (około 40 tysięcy litrów). Jeśli zablokujesz jedną przędzalnie możesz skorzystać z innego punktu sprzedaży, postawić kolejną przędzalnie korzystając z menu budowy lub zwyczajnie przyśpieszyć czas.

Wyładunek niedokończonych bel to duża oszczędność czasu.

 

braz Prawdziwy rodzynek / Raisin the stakes 50
Oto kalifornijskie złoto! / It’s Californian gold!

Sprzedaj 80 tysięcy litrów winogron. Winogrona to nowość w tej odsłonie Farminga i uprawa ich jest interesująca. Jednak istnieje alternatywny sposób na szybkie rozprawienie się z tym osiągnięcie. Wybuduj Multifruit Buying Station oraz wyposaż się w przyczepkę do transportowania winogron – Fuhrmann MRWK 14500. Napełnij przyczepkę korzystając z moda, a następnie udaj się do dowolnego punktu sprzedaży. Powtórz czynność 6 razy.

 

braz Oliwa zawsze sprawiedliwa / Olea europaea 50
To owoc, a nie warzywo! / It’s a fruit, not a vegetable!

Sprzedaj 60 tysięcy litrów oliwek. Kolejna nowość w serii i po raz kolejny trofeum błyskawicznie można odhaczyć korzystając z modów. Wyposaż się w dowolną dużą przyczepkę umożliwiającą transport oliwek (np. Krampe SKS 30/1050), udaj się do Multifruit buying station. Napełnioną przyczepkę opróżnij w dowolnym skupie. Czynność powtórz kilkukrotnie, w zależności od wielkości używanego wozu transportowego.

 

braz Srogie sorgo / Original grain 50
Moje konie wprost za nim szaleją. / My horses are crazy for it.

Sprzedaj 500 tysięcy litrów sorgo. I znów nowość, tym razem jednak to 'tylko’ zboże, które nie wprowadza żadnych nowych mechanik czy maszyn. Jednak możesz sie z tym trofeum rozprawić znanym Ci już doskonale sposobem. Przygotuj przyczepkę umożliwiająca transport sorgo, napełnij ją, a następnie sprzedaj zawartość. Powtórz około 10 razy.

 

braz Kamieniarz / Rock on 20
Droga do sukcesu jest usiana grudami. / The path to success is paved with rocks.

Sprzedaj 100 litrów kamieni (swoją drogą kto mierzy ilość kamieni w litrach?!). Kamienie możesz zebrać na polach używająć specjalistycznych maszyn lub… Dokładnie tak – możesz je kupić używając Multifruit Buying Station. Kamienie sprzedaż w miejscu o nazwie Kruszarka.

 

braz Nie uwierzysz / You wood not believe it 30
No i poszło na zieloną trawkę. / Taking a leaf of absence.

Zetnij 1 drzewo. Patrz trofeum „srebro Pienię się„.

 

srebro Pienię się / I’m stumped 10
Jeśli w lesie upada drzewo, którego nikt nie słyszy, to czy można klasnąć jedną ręką? / If a tree falls in a forest and no one is around to hear it, does one hand clap?

Zetnij 25 drzew. Zaopatrz się w piłę spalinową (kupisz ją w sklepie), następnie zakup działkę na której jest duża ilość drzew. Wyposaż się w piłę () i powal wymaganą liczbę drzew. Drobna uwaga – niektórzy gracze raportują jakoby gra nie naliczała ścięcia małych drzew/krzaków. Dlatego też skup się na tych największych okazach.

 

srebro Ciężka praca popłaca / Hard work pays off 50
Ale wiesz, że możesz je również wydać, no nie? / You know you can also spend it, right?

Posiadaj 10 milionów gotówki na koncie. Zebranie takiej kwoty w normalny sposób może zając kilkadziesiąt godzin, dlatego przedstawiam tu najszybszy alternatywny sposób:

 • z poziomu menu głównego otwórz Zawartość do pobrania >Modhub>Generatory>Goverment Subsidy,
 • po ściągnięciu i zainstalowaniu moda, wczytaj istniejący stan gry lub zacznij nowy dodając świeżo pobraną zawartość,
 • naciśnij , a następnie wybierz Inne>Budowa>Produkcja>Generatory>Government Subsity,
 • ustaw znak (jeden lub więcej) na działce,
 • każdy postawiony znak daje 350 tysięcy co godzinę, żeby przyspieszyć proces możesz w menu głównym zwiększyć prędkość gry (zakładka Ustawienia Gry) lub udać się do domu i przejść do kolejnego dnia.
Prosty sposób na olbrzymi zastrzyk gotówki.

 

braz Ekspansja terytorialna / All out of Land 40
Wszystko, na co pada światło… należy do mnie. / Everything the light touches…is mine.

Posiadaj 40 budynków. Nie ma znaczenia czy będą to duże fabryki czy najmniejsze ule. Dodatkowo jeśli zakupisz działkę z już istniejącą infrastrukturą, to te budynki również zostaną uwzględnione w trofeum.

 

braz Dobrze naoliwiona maszyna / Well-Oiled Machine 30
Moglibyśmy z tego zrobić franczyzę… / Hmm, we could franchise this…

Posiadaj 10 fabryk. Możesz kupić te istniejące już na mapie lub wybudować zupełnie nowe z menu budowania.

 

srebro Obfitość barw / Pretty colourful 40
Wspomnienia szczenięcych lat znowu goszczą w twoim domu. / Childhood memories, brought back to your home.

Zbierz 100 drewnianych zabawek na mapie Elmcreek. Najtrudniejsze z trzech trofeów zwiazanych ze zbieraniem przedmiotów. Znajdźki ukryte są dość dobrze, znalezienie ich bez poradnika jest nielada wyzwaniem – tym bardziej, że nie wyświetlają się one na mapie i jesteśmy zdani jedynie na nasz sokoli wzrok. Zabawki podzielone są na 10 kategorii, zebranie całego kompletu (wszystkich zabawek z jednej kategorii) nagrodzi Cię 100 000 gotówki. Kilka znajdziek wymaga użycia dowolnej ładowarki teleskopowej (np. New Holland TH7.42 Elite).  Poniżej film, który pomoże Ci znaleźć wszystkie ukryte przedmioty.

 

srebro To nie koniec / Game on 25
Przyznaję się, że też kolekcjonuję trochę rzeczy. / I’m somewhat of a collector myself.

Zbierz kartridże na mapie Haut-Beyleron. Tym razem do zebrania jest 20 przedmiotów. Zebranie wszystkich sprawi, że na Twoim koncie pojawi się okrągła sumka 2 milionów. Świetny zastrzyk gotówki, jeśli planujesz grać 'sprawiedliwie’ bez ułatwiających życie modów.

 

srebro Serowar / Cheese it 25
Ktoś się pisze na fondue? / Anybody up for some fondue?

Znajdź 12 kawałków sera na mapie Erlengrat. Ostatnie trofeum znajdźkowe, zebranie wszystkich przedmiotów da Ci 120 tysięcy – to niewielka kwota w porównaniu do poprzednich trofeów, ale lepszy rydz niż nic.

 

zloto Na rolę nigdy nie jest za późno / It’s never too late to farm 100
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. / It feels good to be home.

Wróc do zapisanego stanu gry po roku. Rozszyfrowanie tego trofeum zajęło społeczności najwięcej czasu i wymagało grzebania w plikach gry. Na szczęście nie musimy czekać prawdziwego roku, aby zdobyć to trofeum. Szybką podróż do przyszłości zrobisz zmieniając datę w systemie konsoli:

Na PS5: Ustawienia > System > Data i godzina > Ustaw datę i godzinę > Ustaw ręcznie

Następnie uruchom ponownie grę i załaduj istniejący zapis. Trofeum wpadnie natychmiastowo po zakończonym ładowaniu.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.