FIFA 22 – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Fifa 22 proponuje graczom odświeżony i dość ciekawy zestaw trofeów. W porównaniu do poprzednich edycji zrezygnowano z nagradzania graczy za osiąganie konkretnych rang w trybie FUT czy wygrywanie draftów online – w zamian za to pojawiło się kilka bardziej akrobatycznych wymagań, które zmusza nas do robienia przewrotek, szalonych podań piętą itd. Platyna w Fifie 22 stała się dzięki temu bardziej przystępna i krótsza. Dla wyjadaczy serii będzie ona banalna, a dla pozostałych może sprawić satysfakcjonujące wyzwanie, w którym pomoże poniższy poradnik.

 

Jak oceniasz trudność platyny w FIFA 22?

View Results

Loading ... Loading ...

Fifa 22 poradnik by Marcin

 • Stopień trudności wbicia platyny: 3/10 dla osób zaznajomionych z grą, 5/10 dla nowych graczy w serii,
 • Czas do zdobycia platyny: 60-80 godzin,
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x17 x17
 • Liczba trofeów offline:  15,
 • Liczba trofeów online: 23 (wszystkie trofea z trybów online: Pro Clubs, Fifa Ultimate Team oraz VOLTA)
 • Minimalna liczba przejść: Gra składa się z wielu trybów, do platyny należy zagrać w większość z nich
 • Trofea możliwe do przeoczenia: BRAK
 • Zglitchowane trofea: srebro Mentalność zwycięzców

 

Opinia znajduje się TUTAJ!

 

Krok po kroku:

Droga do platyny w Fifie 22 jest raczej dowolna, a kolejne kroki to tylko moja sugestia. W związku z tym, że tryby nie są od siebie zależne, to możesz je zaliczać w dowolny sposób lub grać równolegle w kilka na raz. Wszystkie trofea związane z szybkimi meczami lub z karierą można (i zalecam) wbijać używając najniższego poziomu trudności amator i przy najkrótszym czasie trwania meczu (8 minut). Do platyny będziemy potrzebowali dwóch padów.

Fifa 22 poradnik by Marcin

KROK 1: Gry treningowe

Dzięki przejściu przez wszystkie gry treningowe poznasz (lub przypomnisz sobie) zasady panujące w grze oraz opanujesz sterowanie. Zrobienie wszystkich gier powinno zająć nie więcej niż 2 godziny. W nagrodę zdobędziesz trofeum braz Uzależnienie od treningów.

 

KROK 2: Tryb Fifa Ultimate Team

To chyba aktualnie najbardziej rozpoznawany i popularny tryb w grze, który polega na zdobywaniu kart, budowaniu swojego wymarzonego składu i wygrywaniu z innymi graczami (lub komputerem w trybie Squad Battles). Twoim głównym celem będzie ukończenie serii zadań Rozbudowa stadionu, dzięki czemu odblokujesz pełną możliwość personalizacji Twojego stadionu (srebro Składaj i rządź, srebro Najlepsza miejscówka), za każdym razem zwracaj uwagę na cele, które są wymagane do dalszego postępu we wspomnianym zadaniu. Drugim najważniejszym elementem FUTa w drodze do platyny będzie tryb Division Rivals, w którym należy zdobyć 1500 punktów kwalifikacyjnych (braz Coś do udowodnienia, zloto Prawdziwe zacięcie), dodatkowo postaraj się wypracować serię zwycięstw (srebro Mentalność zwycięzców). Warto pamiętać o trofeum związanym z użyciem jednego zawodnika w 200 meczach (srebro Klubowa ikona), postaraj się w swoim składzie wygospodarować miejsce na piłkarza, którego nie będziesz zmieniał jak rękawiczki. Pozostałe trofea, które są związane z trybem FUT to: braz Kurs budowania składów, braz Zmysł taktyczny, braz Mój dom, moje zasady, braz Symulator parkowania autobusu, srebro Wygram z każdym, srebro Przyjaźń na zawsze. Możesz je wbić w każdym momencie gry, szczegółowe opisy znajdziesz pod każdym osiągnięciem.

Fifa 22 poradnik by Marcin

KROK 3: Tryb VOLTA Football

W tym trybie do wyboru mamy 3 rodzaje gry, każdy z nich nagradza nas potrzebnym doświadczeniem i monetami, więc wybór sposobu, w jaki będziesz chciał grać, zależy tylko od Ciebie. Obowiązkowo w ramach trofeum srebro Grunt to współpraca należy zagrać i wygrać Składy Volta. Osobiście najbardziej pasował mi tryb Starcia Volta, w którym na średnim poziomie trudności potrafiłem błyskawicznie zakończyć mecz i zgarnąć potrzebne monety. Za punkty doświadczenia rozwijamy naszą postać kupując umiejętności, które podnoszą naszą ocenę ogólną (srebro Najlepsi w VOLTA, braz Droga na szczyt), zaś za monety będziemy kupować elementy personalizacji, których łącznie potrzebujemy 50 (braz Nowy wygląd, srebro Pełna szafa, zloto Szał zakupów).

 

KROK 4: Tryb Wirtualne Kluby (Pro Clubs)

W tym trybie dołączamy do istniejącej drużyny lub tworzymy własną. O ile możemy zdobywać PD i rozwijać naszego awatara w meczach towarzyskich (można do nich dołączyć w pojedynkę), to trzeba pamiętać że mecze sezonowe i pucharowe należy rozegrać w istniejącym klubie lub stworzonym przez nas. Takie mecze wymagają przynajmniej dwóch graczy online w drużynie. Aby wymaksować ten tryb należy osiągnąć 7 poziom awatara (braz Taktyczny geniusz, srebro Maestro), wygrać mecz ligowy (srebro Wymarzony debiut) oraz rozegrać mecz pucharowy (srebro Nasz klub, nasze zasady).

Fifa 22 poradnik by Marcin

KROK 5: Tryb kariery zawodnika

W tym trybie należy rozwijać stworzonego przez nas zawodnika do 25 poziomu (srebro Wymaksowany). Pomimo symulowania większości treningów i meczy będzie to czasochłonny tryb, który zajmie nam nawet 10 godzin. Po stworzeniu zawodnika, rozegraj samemu wybrane (najlepiej te oznaczone jako trudne, a jeśli nie czujesz się na siłach to wybierz łatwiejsze) gierki treningowe na ocenę A – dzięki temu podczas późniejszych symulacji będziesz otrzymywał za nie najwyższą możliwą notę. Symuluj wszystkie dostępne mecze i pamiętaj o cotygodniowym treningu. Dodatkowo wskocz w parę spotkań, żeby spełnić 30 zwykłych i 10 rozszerzonych celów meczowych (srebro Ulubieniec, srebro Gra zadaniowa, zloto Prawdziwe wyzwanie).

 

KROK 6: Tryb kariery menadżera

Kolejny tryb kariery, tym razem jako menadżer klubu. Stwórz dowolnego menadżera i utwórz nową drużynę, którą będziesz zarządzał. Ten tryb da się ukończyć błyskawicznie, pamiętaj tylko o dwóch rzeczach. Przy pierwszym możliwym meczu zasymuluj go, a następnie wskocz do rozgrywki, żeby pomóc swoim grajkom. Uzyskaj wynik, który będzie bezpieczny (dwu lub trzy bramkowa przewaga powinna w zupełności wystarczyć), a następnie wróć do symulowania lub kontynuuj mecz do ostatniego gwizdka – za wygraną otrzymasz trofeum srebro Szczęściu trzeba pomóc. Drugą rzeczą, którą należy wykonać dodatkowo, jest zmiana pozycji zawodnika (ustaw odpowiedni plan rozwojowy np. zmień ŚP na LP/PP). Przejdź w kalendarzu do przodu o 3-4 tygodnie i po tym czasie zmiana pozycji powinna być „gotowa”, należy ją zatwierdzić w kafelku Rozwój (braz Futbol totalny). Po zrobieniu tych dwóch prostych czynności należy przejść do kalendarza i skoczyć do końca sezonu, za co wpadnie srebro Nowe twarze.

Fifa 22 poradnik by Marcin

KROK 7: Pozostałe trofea do wbicia w dowolnym trybie

W tym miejscu pozostały do wbicia rozmaite trofea, które polegają np. na strzeleniu gola z rzutu wolnego czy rozegraniu meczu reprezentacją kobiet. Część z nich prawdopodobnie wpadnie podczas zabawy z grą, gdyby jednak tak się nie stało to pod każdym trofeum znajdziesz opis, który pomoże Ci je zdobyć. Trofea do zdobycia w tym kroku: braz Spec od stałych fragmentów, braz Intuicja i wykonanie, braz Bezlitosny snajper, braz Gra na poważnie, braz Europejska chwała, braz Wygrany zostaje i braz Pasja

 

Poradnik:

platyna Łowca trofeów / Trophy Hunter
Odblokuj wszystkie pozostałe trofea (poza trofeami z dodatkowej zawartości) / Unlock all other trophies (excluding additional content trophies)

Platynowe trofeum wpadnie, gdy uporasz się ze wszystkimi pozostałymi osiągnięciami.

Fifa 22 poradnik by Marcin

srebro Najlepsi w VOLTA / Volta’s best 25
Osiągnij swoim awatarem w VOLTA FOOTBALL ocenę ogólną równą 90 / Reach 90 OVR with your Avatar in VOLTA FOOTBALL

Tryb volta to pewnego rodzaju wariacja na temat street footballu i piłki halowej. Za granie w dowolny z dostępnych trybów (starcia, arcade lub składy) otrzymujemy punkty umiejętności, dzięki którym rozwijamy naszego awatara. Postać po stworzeniu posiada ocenę ogólną na poziomie 84, do wbicia wymaganej dziewięćdziesiątki będziemy potrzebowali około 50 punktów umiejętności – punkty proponuje lokować w skrajnie lewym drzewku odpowiadającym za strzały, ponieważ te umiejętności najszybciej podnoszą naszego overalla.

 

srebro Grunt to współpraca / Teamwork works 15
Wygraj mecz w SKŁADACH VOLTA z trójką znajomych / Win a VOLTA SQUADS match with 3 friends

Wygraj mecz w trybie składy volta (tryb możesz zmienić naciskając ). Opis jest mylący, gdyż sugeruje, że trofeum należy wbić ze znajomymi, jednak pucharek wpada z losowymi osobami, które dołączą podczas matchmakingu.

 

braz Nowy wygląd / Fresh Fit 15
Zmień przedmiot na karcie „Stroje” / Change an item in the „Outfits” tab

Będąc w menu głównym volty, kliknij Konfiguracja, a następnie Zmień strój. Trofeum wpadnie na nasze konto po dowolnej personalizacji naszego bohatera.

Fifa 22 poradnik by Marcin

srebro Pełna szafa / Full wardrobe 90
Odblokuj 50 różnych elementów personalizacji / Unlock 50 different vanity items

Podczas grania w Volte oprócz punktów doświadczenia będziesz również zdobywać monety (za wygrane mecze, kolejne poziomy sezonu czy wykonane cele). Aby odblokować to trofeum należy wejść w posiadanie 50 różnych elementów personalizacji, część z nich dostaniesz w ramach nagrody, pozostałe kupisz w sklepie za wspomniane monety. Wybieraj najtańsze przedmioty (kosztujące nie więcej niż 800 monet). Duplikaty tego samego przedmiotu nie liczą się, miej to na uwadze podczas robienia zakupów w sklepie.

Łatwy sposób na śledzenie postępów, jakie zrobiliśmy w naszej garderobie.

 

zloto Szał zakupów / Shop till you drop 15
Kup coś w sklepie VOLTA / Purchase an item in the VOLTA Store

Patrz trofeum srebro Pełna szafa.

Fifa 22 poradnik by Marcin

braz Droga na szczyt / On the way up 30
Osiągnij 7. poziom w Sezonie VOLTA / Reach Level 7 in a VOLTA Season

Poziomy w sezonie to nic innego, jak level Twojego awatara. Opis jest dość jasny, a trofeum polega na wbiciu siódmego poziomu, co wymaga zdobyciu 2000 punków doświadczenia. Punkty doświadczenia zdobywamy za rozgrywanie gier (liczba punktów zależna od naszego występu i od wybranego poziomu trudności) oraz dodatkowo jako nagrody za wykonywanie zadań tygodniowych. Osiągnięcie nie jest czasochłonne i wpadnie podczas zbierania monet i odblokowywania 50 elementów personalizacji.

 

braz Spec od stałych fragmentów / Dead-ball specialist 15
Zdobądź bramkę z rzutu wolnego / Score a goal from a Free Kick

Trofeum polega na zdobyciu bramki bezpośrednio z rzutu wolnego. Istnieje duża szansa, że trofeum wpadnie samo, ponieważ podczas rozgrywania dziesiątek spotkań stałe fragmenty będą ich nieodzowną częścią. Jeśli jednak tak się nie stanie, to istnieje bardzo prosty sposób na zaliczenie tego przy użyciu dwóch padów:

 1. Uruchom szybki mecz towarzyski, drużyna przeciwna niech będzie sterowana przez drugi kontroler (a nie SI),
 2. Podczas meczu ustaw się Twoim zawodnikiem tuż przed polem karnym, a następnie sfauluj się używając drugiego pada – w rezultacie sędzia odgwiżdże rzut wolny na Twoja korzyść,
 3. Używając drugiego kontrolera przesuń bramkarza na skraj bramki (wciskając wychyl prawy analog w lewo lub prawo),
 4. Oddaj strzał na pustą bramkę i ciesz się ze zdobytego gola.

 

braz Intuicja i wykonanie / Intuition and Execution 15
Wygraj konkurs rzutów karnych, ani razu nie pudłując / Win a penalty shoot-out without missing

Jak w poprzednim trofeum – istnieje duża szansa na to, że wpadnie podczas normalnej gry. Gdyby tak się jednak nie stało, to uruchom szybki mecz, doprowadź do remisu, dzięki czemu po upłynięciu podstawowego czasu gry będziesz miał możliwość wybrania rozstrzygnięcia spotkania rzutami karnymi. Strzelaj w światło bramki, starając się przechytrzyć bramkarza (jeśli złapie piłkę, to nic straconego – trofeum wymaga strzałów w światło bramki, więc nawet te obronione powinny się liczyć). Dodatkowo jeśli posiadasz drugi kontroler, to polecam skorzystanie z niego w tym przypadku – sterując jako drużyna przeciwna będziemy mogli pudłować zawodnikami przeciwnego zespołu i dzięki temu upewnimy się, że konkurs rzutów karnych na pewno skończy się naszą wygraną.

Fifa 22 poradnik by Marcin

braz Uzależnienie od treningów / Training Addict 15
Ukończ wszystkie gry treningowe w menu głównym / Complete all Main Menu Skill Games

Aby uruchomić gry treningowe wejdź w Graj > Tryby szybkiej gry > Gry treningowe. Wspomniany tryb to seria samouczków zapoznających gracza z każdym aspektem gry i sterowania. Jest to pozycja obowiązkowa dla każdej osoby zaczynającej swoją przygodę z serią (a także dobre kompendium wiedzy dla osób wracających po przerwie). W skład gier treningowych wchodzi 65 gier podzielonych na 9 kategorii. Zdobądź w każdym ćwiczeniu ocenę lepszą niż F, a trofeum będzie Twoje.

 

braz Bezlitosny snajper / Clinical finish 15
Strzel bramkę po dośrodkowaniu z blokadą adresata / Score a goal from a cross when using Player Lock

Blokada adresata to mechanizm wprowadzony w zeszłorocznej edycji gry, daje on możliwość poruszania się zawodnikiem bez piłki w czasie, gdy SI steruje piłkarzem, który posiada futbolówkę (w normalnej sytuacji bez blokady adresata, gra automatycznie przełącza nas na piłkarza posiadającego aktualnie piłkę). Mechanizm ten możemy wykorzystać do tego, żeby ustawić się zawodnikiem na wolne polne i stworzyć w ten sposób sytuację bramkową. Trofeum łatwo wbić w następujący sposób:

 1. Ustaw najniższy poziom trudności, a następnie uruchom szybki mecz, wybierz dowolną drużynę – preferowane są jednak te z górnej półki (ze względu na lepsze statystyki piłkarzy).
 2. Biegnąc w stronę bramki przeciwnika naciśnij +, a następnie podaj piłkę do najbliższego zawodnika Twojej drużyny.
 3. Znajdziesz się bez piłki, a sterowany przez gracza piłkarz zacznie biec z piłką prawdopodobnie w stronę bramki.
 4. Ustaw się na wolnym polu, a następnie poproś o dośrodkowanie, naciskając .
 5. Kiedy otrzymasz celne podanie, oddaj skuteczny strzał na bramkę.

 

braz Gra na poważnie / Bring it on 15
Zagraj mecz jednego gracza z włączonym przełącznikiem trybu rywalizacji / Play a single player match with the Competitive Master Switch turned On

Tryb rywalizacji jest to opcja sterowania, która zwiększa trudność gry poprzez wyłączenie wszystkich asyst. Trofeum to można zdobyć niemalże w każdym meczu, wybierając odpowiednią opcje w menu pojawiającym się tuż przed rozpoczęciem starcia. Osobiście rekomenduje najniższy poziom trudności i szybki mecz towarzyski dowolnymi drużynami. Poniżej zdjęcia, pokazujące gdzie znajduję się opcja zmiany trybu rywalizacji.

Fifa 22 poradnik by Marcin

braz Kurs budowania składów / Squad Building Curriculum 15
Ukończ 10 wyzwań budowania składu w FIFA Ultimate Team / Complete 10 Squad Building Challenges in FIFA Ultimate Team

WBS to jeden z trybów w FUT, który jest pewnego rodzaju grą logiczną. Polega ona na wymianie specjalnie stworzonej drużyny spełniającej określone warunki z posiadanych przez nas kart, w zamian za nagrody (specjalne karty limitowane z zawodnikami, stroje, paczki z losowymi zawodnikami i wiele wiele innych). Na początku będziemy musieli przebrnąć przez samouczek wymiany, po nim dostaniesz dostęp do wszystkich możliwych zadań. Po przejściu przez najłatwiejsze zadania (Zaczynajmy, Podstawy lig i narodów, Pójdźmy krok dalej czy Więcej budowania) najłatwiejszym sposobem jest powtarzanie brązowych/srebrnych/złotych wymian – nie mają one trudnych wymagań, a dzięki wielu kartom niewymiennym można te zadania wykonać z zerowym wkładem finansowym.

 

braz Zmysł taktyczny / Define the Meta 15
Utwórz własną taktykę w FIFA Ultimate Team / Create your own custom tactic in FIFA Ultimate Team

Proste trofeum, które polega na zmodyfikowaniu taktyki swojego zespołu w trybie FUT. Aby to zrobić przejdź do okna ze swoim składem, następnie naciśnij i wybierz Własna taktyka. W oknie które się otworzy dokonaj dowolnej zmiany, następnie zamknij okno potwierdzając zmiany.

Tak wygląda okno, w którym należy zmienić taktykę składu.

 

braz Mój dom, moje zasady / My House, My Rules 15
Rozegraj mecz towarzyski FUT z dowolnymi własnymi zasadami / Play a game using any House Rule in FUT Friendlies

Aby odblokować to trofeum w najłatwiejszy sposób:

 1. W trybie FUT wejdź w Mecze towarzyskie, a następnie Gra na kanapie.
 2. Wybierz dowolny z dostępnych trybów.
 3. Rozegraj mecz (nie musisz go nawet wygrywać).

Fifa 22 poradnik by Marcin

braz Symulator parkowania autobusu / Bus Parking Simulator 15
Zachowaj 10 czystych kont w FUT Squad Battles / Keep 10 clean sheets in FUT Squad Battles

Squad Battles to tryb, w którym Twoja drużyna mierzy się z uprzednio przygotowanymi drużynami sterowanymi przez komputer. Przed rozpoczęciem meczu za każdym razem będziesz pytany o poziom trudności, więc wybierz taki który pozwoli Ci kontrolować mecz i ukończyć go bez straty bramki (im łatwiejszy poziom trudności tym trofeum staje się bardziej banalne).

 

srebro Klubowa ikona / Club Icon 90
Osiągnij 200 występów klubowych jednym zawodnikiem w FIFA Ultimate Team / Reach 200 club appearances with a player in FIFA Ultimate Team

Najbardziej czasochłonne trofeum w w FIFA Ultimate Team, jak i być może w całej grze. Polega ono na osiągnięciu 200 występów jednym zawodnikiem w dowolnym z trybów FUT, poza meczami towarzyskimi. Istnieje nie do końca „elegancki” sposób na szybkie nabijanie występów, który polega na odpalaniu dowolnego meczu w trybie Squad Battles a następnie wychodzeniu po pierwszym podaniu rozpoczynającym spotkanie. Być może w tle istnieją jakieś algorytmy, które karzą gracza obniżonym ratingiem za takie zachowanie, więc absolutnie odradzam korzystanie z tej metody. Jeśli jednak jesteś zdesperowany lub brakuje Ci tylko kilku występów, to warto wiedzieć o istnieniu takiej możliwości. Dodatkowo istnieje opcja wbicia tego trofeum w ekspresowy sposób, o ile posiadacie znajomego, który w swoim składzie ma już takiego zawodnika z odpowiednią liczbą wystąpień. W takiej sytuacji wystarczy, że zagracie mecz współpracy (Squad Battles lub Division Rivals), a hostem tego meczu będzie wspomniany znajomy.

Fifa 22 poradnik by Marcin

braz Coś do udowodnienia / Point to Prove 30
Zdobądź dość punktów kwalifikacyjnych Mistrzostw, by zyskać prawo gry w eliminacjach Mistrzostw FUT / Earn enough FUT Champions Qualification Points to qualify for FUT Champions Play-Offs

Tegoroczny system Division Rivals i Mistrzostw FUT został delikatnie zmodyfikowany w stosunku do zeszłorocznej edycji gry. Bez wchodzenia w niuanse odświeżonego systemu, wyjaśnię to, co jest najważniejsze. Za rozgrywanie meczów otrzymujemy pewną liczbę punktów, która jest zależna od dywizji, w której się obecnie znajdujemy (im wyższa tym więcej punktów) oraz od rezultatu meczu (naturalnie wygrana daje najwięcej, remis mniej, przegrana to dość symboliczna nagroda pocieszenia). Dzięki wygranym awansujemy do wyższych dywizji, zyskujemy punkty itd. Do zdobycia trofeum należy zdobyć 1500 pkt, co zagwarantuje nam udział w eliminacjach do Mistrzostw. Czysto teoretycznie można to osiągnąć nawet samymi przegranymi, jednak jeśli jesteś „normalnym” graczem, który wygrywa ze skutecznością 50%, to awans do kwalifikacji, a tym samym zdobycie 1500 punktów, powinieneś osiągnąć rozgrywając około 50 meczów. Poniżej tabela z liczbą punktów zdobywanych w zależności od aktualnej dywizji:

 

Dywizja Wygrana Remis Przegrana
10 20 8 4
9 25 10 6
8 30 12 6
7 40 16 8
6 50 20 9
5 65 26 14
4 80 32 16
3 125 50 24
2 250 100 50
1 500 200 100

 

srebro Wygram z każdym / Be My Guest 15
Wygraj mecz współpracy w publicznym matchmakingu online w FIFA Ultimate Team / Win a Co-Op game in Online Friendlies Public Matchmaking in FIFA Ultimate Team

Publiczny matchmaking online to jeden z trybów meczów towarzyskich dostępnych w ramach FUTa i polega na rywalizacji 'dwóch na dwóch’. Tryb ten nie jest dostępny w sesji kooperacyjnej ze znajomym, więc nie mamy żadnego wpływu na to z kim będziemy współpracować w jednej drużynie. A skoro o drużynach mowa – w tym trybie nie gramy naszym składem, tylko wybieramy jedną z dostępnych, proponowanych przez grę ekip. Trofeum zdobędziemy wygrywając jeden mecz (po ostatnim gwizdku lub gdy przeciwnik opuści rozgrywkę – ale w tej sytuacji musimy być na prowadzeniu, aby dzbanek wpadł).

Fifa 22 poradnik by Marcin

srebro Przyjaźń na zawsze / Friends for Life 15
Wygraj 10 meczów współpracy ze znajomymi online w FUT Squad Battles lub FUT Division Rivals / Win 10 Co-Op games with online friends in FUT Squad Battles or FUT Division Rivals

Aby rozpocząć sesje współpracy ze znajomym należy nacisnąć , a następnie wybrać go z rozwijanej listy. Pojawi się ekran sesji, na którym do wyboru będą tryby Squad Battle, Division Rivals i Mecze Towarzyskie (ostatnie nie zaliczają się do tego osiągnięcia). Aby odblokować to trofeum należy wygrać 10 meczów, a najłatwiejszym sposobem będzie tryb Squad Battles na najniższym poziomie trudności. Warto wspomnieć, że mecze specjalne (wyróżniony mecz tygodnia oraz mecz z drużyną TOTW) można powtarzać bez końca i bez konsekwencji, w przeciwieństwie do pozostałych spotkań które możemy zagrać tylko raz – te lepiej zostawić na „poważną” rozgrywkę, a nie na zabawę w coopie.

 

srebro Mentalność zwycięzców / Winning Mentality 30
Wypracuj serię zwycięstw w FUT Division Rivals / Gain a winstreak in FUT Division Rivals

To trofeum wydaje się być na chwilę obecną zgliczowane i gracze donoszą, że czasem wpada po serii dwóch zwycięstw, a czasem potrzeba trzech. Mi osobiście (w przypadku PS4 jak i PS5) trofeum wpadło po serii trzech wygranych, zakończonych przegranym czwartym meczem. Gra informuje nas o tym, że jesteśmy w serii na ekranie postępów w dywizji (screen poniżej) – jeśli zauważycie ikonkę serii, to możecie być pewni, że trofeum wpadnie przy najbliższym meczu – niezależnie od jego rezultatu.

Zaznaczona ikona informuje gracza o trwającej serii.

Fifa 22 poradnik by Marcin

zloto Prawdziwe zacięcie / True Grit 15
Osiągnij pierwszy punkt przełomowy w sezonie FUT Division Rivals / Reach Milestone 1 in a FUT Division Rivals Season

Punkty przełomowe to nowa mechanika wprowadzona wraz z tegorocznym systemem Division Rivals. Sezony w trybie FUT to trwające około 2 miesiące okresy, w czasie których wykonując specjalne zadania oraz zdobywając punkty doświadczenia odblokowujemy specjalne nagrody, które są ekskluzywne dla danego sezonu. W tym roku postęp osiągnięty w Division Rivals będzie restartowany po każdym sezonie, a wewnątrz samego trybu możemy odblokować 3 punkty przełomowe, za które dostaniemy dodatkowe paczki (otrzymamy je po zakończeniu sezonu). Punkty przełomowe w pierwszym sezonie polegają na rozegraniu określonej ilości meczów:

 • Punkt przełomowy I – rozegraj 20 meczów
 • Punkt przełomowy II – rozegraj 50 meczów
 • Punkt przełomowy III – rozegraj 90 meczów

Do zdobycia trofeum wystarczy osiągnięcie pierwszego punktu. Niestety na chwile obecną nie są znane wymagania na przyszłe sezony, nie wiadomo czy będą takie same, czy twórcy dodadzą coś bardziej (lub mniej) skomplikowanego.

 

srebro Składaj i rządź / Design and Conquer 90
Wygraj mecz Division Rivals z czterema różnymi trofeami na murawie na swoim stadionie FUT / Win 1 Division Rivals match with 4 different Pitch Trophies equipped in your FUT Stadium

Od Fify 21 mamy możliwość personalizacji naszego stadionu poprzez umieszczanie kart dekoracji w odpowiednich miejscach na stadionie. Początkowo większość miejsc jest zablokowanych i będzie trzeba je odblokować (patrz trofeum srebro Najlepsza miejscówka). Kiedy już będziesz mieć odblokowane wszystkie opcje personalizacji przejdź do zakładki Klub > Stadion > Trofea i umieść w czterech dostępnych miejscach RÓŻNE elementy dekoracji. Karty z dekoracjami powinniśmy pozyskać podczas naturalnej gry, jeśli jednak nie posiadasz czterech różnych dekoracji, to przejdź do zakładki Zadania > Punkty Przełomowe i przejrzyj dostępne tam zadania szukając takich, które jesteś w stanie zrobić i które w nagrodę dają potrzebne dekoracje.

Fifa 22 poradnik by Marcin

srebro Najlepsza miejscówka / Best Seats in the House 30
Umieść coś we wszystkich miejscach personalizacji trybun stadionu FUT poziomu 3. / Equip a customization item in each of the Stands customization slots of the Tier 3 FUT Stadium

Jak wspomniałem w opisie poprzedniego trofeum, wykonując specjalne zadania (seria o nazwie Rozbudowa stadionu) będziemy odblokowywać poszczególne miejsca dekoracji na naszym stadionie. Aby umieścić dekoracje we wszystkim dostępnych miejscach przejdź do zakładki Klub > Stadion > Konstrukcja i z dostępnych szablonów wybierz Stadion Mistrzostw FUT. Gdy już ustawisz odpowiedni szablon cofnij się do menu Stadion i wchodząc w menu Trybuny ustaw dekoracje we wszystkich możliwych „slotach”. Do odblokowania wszystkich miejsc potrzebne jest ukończenie następujących zadań (poniżej nazwa wszystkich zadań wraz z opisem i ewentualnymi wskazówkami):

 • Rozbudowa Stadionu I
  • Odblokuj piosenkę po golu – Strzel gola w dowolnym trybie FUT.
  • Odblokuj przydomek klubu – Wygraj mecz w dowolnym trybie FUT.
  • Odblokuj hymn klubu – Strzel co najmniej 3 gole w jednym meczu w dowolnym trybie FUT.
  • Odblokuj przyśpiewki kibiców – Wygraj mecz z zachowanym czystym kontem w dowolnym trybie FUT.
  • Odblokuj miejsce „Trybuna główna – dół” – Zalicz asystę podaniem prostopadłym () w dowolnym trybie FUT.
  • Odblokuj miejsce „Trybuna główna – loża VIP” – Strzel gola uderzeniem finezyjnym (+) w dowolnym trybie FUT.
  • Odblokuj miejsce „Trybuna transmisji – dół” – Zalicz asystę dośrodkowaniem () w dowolnym trybie FUT.
  • Odblokuj kolory siatki w bramce – Strzel gola głową (oddaj strzał kiedy piłka znajduje się nad głową zawodnika, najlepszą okazją są dośrodkowania i stałe fragmenty) w dowolnym trybie FUT.
  • Odblokuj pirotechnikę za bramką – Strzel gola spoza pola karnego w dowolnym trybie FUT.
  • Odblokuj trofeum na trybunie gospodarzy – Wygraj mecz Squad Battles na poz. min. „Zawodowiec” (lub w Rivals).
 • Rozbudowa Stadionu II
  • Odblokuj kolor linii boiska – Wygraj mecz Squad Battles na poz. min. „Zawodowiec” (lub w Rivals).
  • Odblokuj miejsce „Trybuna główna – góra” – Strzel gola wolejem (naciśnij + kiedy piłka znajduje się w powietrzu)  w Squad Battles na poz. min. „Zawodowiec” (lub w Rivals).
  • Odblokuj miejsce „Trybuna transmisji – góra” – Strzel gola niskim uderzeniem (++) w Squad Battles na poz. min. „Zawodowiec” (lub w Rivals).
  • Odblokuj miejsce „Trybuna gości – prawy róg” – Strzel gola spektakularnym strzałem (naciśnij + kiedy piłka znajduje się w powietrzu) w Squad Battles na poz. min. „Zawodowiec” (lub w Rivals).
  • Odblokuj miejsce „Trybuna gości – lewy róg” – Strzel gola podcinką (naciśnij + najlepsza sytuacją jest bramkarz przeciwników wychodzący z pola karnego) w Squad Battles na poz. min „Zawodowiec” (lub w Rivals).
  • Odblokuj trofeum na trybunie gości – Wygraj 15 meczów Squad Battles na poz. min „Klasa światowa” (lub w Rivals).
 • Rozbudowa Stadionu III
  • Odblokuj wzór murawy – Wygraj mecz Squad Battles na poz. min. „Klasa światowa” (lub w Rivals).
  • Odblokuj miejsce „Trybuna gospodarzy – prawy róg” – Strzel gola uderzeniem finezyjnym (+) w Squad Battles na poz. min. „Klasa światowa” (lub w Rivals).
  • Odblokuj miejsce „Trybuna gospodarzy – lewy róg” – Zalicz asystę podaniem prostopadłym () w Squad Battles na poz. min. „Klasa światowa” (lub w Rivals).
  • Odblokuj miejsce „Trybuna gospodarzy – na górze” – Zalicz asystę dośrodkowaniem () w Squad Battles na poz. min. „Klasa światowa” (lub w Rivals).
  • Odblokuj górne trybuny – Zalicz asystę podaniem piętą (+) w Squad Battles na poz. min. „Klasa światowa” (lub w Rivals).
  • Odblokuj trofea VIP – Strzel gola nożycami (naciśnij + kiedy piłka znajduje się w powietrzu) w Squad Battles na poz. min. „Klasa światowa” (lub w Rivals).

Uwaga: wszystkie niestandardowe strzały/podania (woleje, nożyce czy podania piętą) zależą od różnych statystyk i zdecydowanie polecam do tych zadań wybierać zwinnych zawodników z dużą liczbą gwiazdek sztuczek. Dodatkowo gra jest kapryśna, jeśli chodzi o zaliczanie tych animacji kontekstowych, więc nie zrażaj się tym że nie zaliczono Twojej przewrotki (w moim przypadku potrzeba było około dziesięciu prób). Poniżej film, na którym możecie zobaczyć, jak powinny wyglądać wybrane strzały/podania.

Fifa 22 poradnik by Marcin

braz Taktyczny geniusz / Tactical Mastermind 30
Odblokuj wszystkie cechy w drzewku umiejętności w wirtualnych klubach / Unlock all the traits within a skill-tree in Pro Clubs

Za rozgrywane mecze (towarzyskie z losowymi graczami lub ligowe w klubie) w zależności od wyniku i oceny będziesz otrzymywał punkty doświadczenia, a za każdy zdobyty poziom pozyskasz punkty umiejętności, które możesz rozlokować na drzewku umiejętności (Moja gwiazda > Ekran zawodnika na środku ekranu > Wybierz dowolny styl gry z ekranu po lewej > Atrybuty). Aby odblokować trofeum należy odblokować całe drzewko umiejętności, a najszybszym drzewkiem jest „prawe” drzewko w zakładce fizyczne – do wymaksowania go będziesz potrzebował siódmego poziomu swojego awatara (25 punktów doświadczenia). Przy okazji odblokowania całego drzewka zdobędziesz też trofeum srebro Maestro.

 

srebro Wymarzony debiut / Dream Debut 15
Ukończ i wygraj swój pierwszy mecz ligowy w sezonach wirtualnych klubów / Complete and win your first Pro Club Seasons league match

Trofeum można zdobyć tworząc własną drużynę lub dołączając do istniejącej. Warto tu wspomnieć, że granie meczów klubowych wymaga przynajmniej dwóch (maksymalnie do pięciu) graczy online. Wejdźcie do lobby (Klub>Zagraj mecz) w zakładce Ustawienia wybierz Mecz ligowy, wybierzcie preferowane pozycje i przejdźcie dalej do wyszukiwania przeciwników. Aby trofeum wpadło należy wygrać mecz, więc wszystko jest zależne od umiejętności drużyny. Na szczęście nawet za porażki Twój awatar zdobywa PD, dzięki którym możesz go rozwijać i z każdym starciem stajemy się coraz bardziej 'dopakowani’, co zwiększa naszą szansę na wygraną.

Fifa 22 poradnik by Marcin

srebro Nasz klub, nasze zasady / Our Club, Our Rules 15
Ukończ mecz pucharowy wirtualnych klubów na własnych zasadach / Play and Complete a Cup House Rules Match in Pro Clubs

Trofeum bardzo podobne do srebro Wymarzony debiut, tylko zamiast wygranej w meczu ligowym, należy rozegrać (wynik nie ma znaczenia) mecz pucharowy. W lobby w zakładce Ustawienia wybierz Mecz pucharowy i następnie trzymaj kciuki, bo znalezienie przeciwników wyszukujących ten typ meczów potrafi zająć trochę czasu (w moim przypadku było to 30 min). W przypadku problemów ze znalezieniem przeciwnej drużyny warto rozważyć ustawkę ze znajomymi, którzy stworzą drugą drużynę – dzięki temu możemy liczyć na sparowanie z nimi i zaliczenie potrzebnego meczu.

 

srebro Maestro / Maestro 30
Odblokuj specjalizację w wirtualnych klubach / Unlock a Speciality in Pro Clubs

Patrz trofeum braz Taktyczny geniusz.

 

srebro Szczęściu trzeba pomóc / Trust the process 30
Zagraj podczas symulacji meczu w trybie kariery i wygraj / Jump into a Sim match in Career Mode and win it.

Podczas rozgrywania kariery menadżera w menu Centrala przechodzimy przez każdy dzień kalendarza rozgrywając treningi lub mecze (dni wolne są przeskakiwane automatycznie). Kiedy wypadnie dzień meczowy, wybierz opcję Zagraj mecz, a następnie Symuluj mecz. Podczas symulacji w każdej chwili możemy przejąć sterowanie drużyną, naciskając przycisk , zrób to i uzyskaj przewagę kilku bramek, a następnie w menu głównym wybierz Przejdź do symulacji. Obserwuj mecz do końca, kontrolując wynik (jeśli drużyna przeciwna strzeli bramkę i zremisuje to wejdź na boisko i uzyskaj prowadzenie). Po gwizdku końcowym trofeum będzie Twoje.

Fifa 22 poradnik by Marcin

braz Futbol totalny / Total Football 30
Zmień nominalną pozycję piłkarza w trybie kariery / Successfully convert a player to a new position in Career Mode.

W karierze menadżera wybierz Zespół > Centrala składu > Rozwój następnie na liście Twoich zawodników znajdź dowolnego piłkarza (najlepszym wyborem będzie środkowy pomocnik z dobrą formą), naciśnij a następnie Plan rozwoju.  Przejdź do zakładki Pozycja za pomocą i wybierz z listy lewego/prawego pomocnika. Taki plan rozwoju powinien zająć dwa tygodnie, ale jest to zależne od formy i może potrwać nieco dłużej. Po zaakceptowaniu planu rozwoju przejdź do okna Sezon > Kalendarz, a następnie korzystając z opcji symulacji, przewiń czas w przód o miesiąc lub dwa. Po tym czasie zawodnik powinien wykonać swój plan, a my musimy go zatwierdzić w oknie Centrala w prawym dolnym rogu (kafelek Rozwój). Kliknij zawodnika (), a następnie zmień pozycję za pomocą .

 

srebro Ulubieniec / Favorite One 15
Osiągnij aktualnym piłkarzem najwyższą ocenę menedżera / Achieve Top Manager Rating Values with your current player

Ocena menadżera jest to wskaźnik znajdujący się w lewym górnym rogu w głównym oknie kariery zawodnika. Od oceny menadżera zależy to, czy znajdziemy się w składzie meczowym, będziemy wchodzić z ławki czy też znajdziemy się na boisku od pierwszej minuty spotkania. Aby podnieść ocenę menadżera należy wykonywać regularnie treningi (sesje treningowe odnawiają się co tydzień) oraz spełniać cele meczowe. Trofeum powinno wpaść naturalnie podczas pracy nad srebro Gra zadaniowa i zloto Prawdziwe wyzwanie.

Fifa 22 poradnik by Marcin

srebro Gra zadaniowa / Objective Driven 15
Osiągnij łącznie 30 celów meczowych / Complete a total of 30 objectives across all matches

Patrz trofeum zloto Prawdziwe wyzwanie.

 

srebro Nowe twarze / Newcomers 15
Rozegraj sezon nowo utworzonym klubem / Play a season with a newly Created Club

Aby rozegrać sezon nowo utworzonym klubem:

 1. Wybierz Nowa Kariera > Kariera Menadżera (użyj domyślnych ustawień w kreatorze, nie mają one żadnego znaczenia).
 2. Wybierz Stwórz własny klub (jak wyżej, poszczególne opcje nie maja wpływu na trofeum, przechodź dalej aż do pojawienia się ekranu głównego trybu menadżera.
 3. Przejdź do zakładki Sezon > Kalendarz, a następnie przejdź w kalendarzu do końca sezonu (czerwca). Wybierz ostatni dzień miesiąca i symuluj do wybranego dnia.

Fifa 22 poradnik by Marcin

srebro Wymaksowany / Maxed Out 30
Osiągnij 25. poziom w karierze zawodnika / Reach Level 25 in the Player Career

Trofeum do zdobycia w trybie kariery piłkarza jako nowo stworzoną wirtualna gwiazda (gra prawdziwym piłkarzem nie zalicza osiągnięcia).

Kolejne poziomy zawodnika wbijamy zdobywając PD za wykonywanie treningów oraz granie dobrych spotkań. Jest to bardzo czasochłonne trofeum i wymaga rozegrania dwóch pełnych sezonów, dlatego najszybszym sposobem jest symulowanie wszystkich spotkań (co ciągle gwarantuje około 10 godzin grindu). Rozpocznij karierę zawodnika nowo stworzoną wirtualna gwiazdą, klub czy pozycja nie ma znaczenia, osobiście wybrałem napastnika w PSG (bardzo łatwo o strzelenie kilku bramek na najniższym poziomie trudności, dodatkowo mocna drużyna gwarantuje występy w Pucharze UEFA i innych turniejach nawet przy symulowaniu spotkań). Na samym początku najważniejsze jest zrobienie treningów (jako napastnik Twoim planem treningowym niech będą ćwiczenia Pod presją, Pod presją, Gry ofensywne – nowicjusz) na najlepszą możliwą ocenę – raz wykonane treningi na ocenę A będą już zawsze symulowane z najlepszym możliwym rezultatem! Następnie symuluj spotkania, rozgrywaj je tylko wtedy gdy ocena menadżera spadnie i nie będziesz znajdował się w wyjściowym składzie. Pomiędzy meczami pamiętaj o symulowaniu sesji treningowych – odnawiają się one co siedem dni (za pomocą możesz szybko ustawić ostatnio wykonywany plan treningowy). Dodatkowo podczas drogi do 25 poziomu miej oko na trofea zloto Prawdziwe wyzwanie i srebro Gra zadaniowa ponieważ można je w łatwy sposób wbić w tym miejscu dodatkowo czerpiąc zysk w postaci bonusowych punktów doświadczenia. Trofeum powinno wpaść pod koniec drugiego sezonu lub na początku trzeciego.

 

zloto Prawdziwe wyzwanie / True Challenge 15
Osiągnij łącznie 10 zwiększonych celów meczowych / Complete 10 enhanced objectives across all matches

Trofeum do zdobycia w trybie kariery piłkarza jako nowo stworzona wirtualna gwiazda (gra prawdziwym piłkarzem nie zalicza osiągnięcia).

Cele meczowe to losowo generowane zadania, za wypełnienie których otrzymujemy bonus do oceny menadżera jak i również dodatkowe PD. Cele meczowe możesz sprawdzić podczas meczu w menu pauzy, jak zauważysz jeden z nich (możesz go wybrać podczas cutscenki wychodzenia na murawę lub wybrany jest  losowo jeśli wspomniany przerywnik zostanie pominięty) jest celem zwiększonym. Ukończ 10 takich celów do odblokowania trofeum.

Dodatkowe uwagi:

 • Przejście do końca wyniku pozwala zaliczyć tylko pierwszy cel (związany z oceną meczową).
 • Poproszenie o zmianę (jeśli wyszliśmy w głównej 11stce) daje możliwość zaliczyć wszystkie cele, o ile wypełnimy je przed zejściem.

 

braz Europejska chwała / European Glory 90
Wygraj finał UEFA Champions League / Win the UEFA Champions League Final

Trofeum to można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszy (dłuższy) polega na rozegraniu całego turnieju wybraną drużyną – w trybach szybkiej gry wybierz Turnieje, a następnie kliknij turniej UEFA Champions League. Drugim o wiele szybszym sposobem jest wybranie Szybkiego meczu, w ramach którego możemy rozegrać sam finał. Dzbanek wpada od razu po wygranym meczu.

 

braz Wygrany zostaje / Winner Stays 15
Rozegraj pięć pojedynków ze znajomym w trybie „Szybki mecz” / Play 5 H2H matches with a friend in Kick Off

Do tego trofeum wymagane są dwa kontrolery. Oto najszybszy sposób, w jaki możesz zdobyć to trofeum:

 • Wybierz Tryby szybkiej gry > Szybki mecz.
 • Kontrolerami wybierz przeciwne strony.
 • Wybierz Własne zasady > Do x goli.
 • Ustal wynik dający zwycięstwo na 1.
 • Wybierz dowolne drużyny, rozpocznij spotkanie i strzel bramkę dowolnym zespołem.
 • W menu po strzelonej bramce wybierz Mecz od nowa.
 • Po pięciu rozegranych spotkaniach trofeum jest Twoje.

 

braz Pasja / Passion 15
Zagraj mecz reprezentacją kobiet / Play a women’s International football match

Rozegraj dowolny mecz (może być szybki mecz na własnych zasadach „do jednego gola” jak w poprzednim trofeum) reprezentacją kobiet.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.