Gone Home – Poradnik do trofeów

 

Gone Home to kolejny przedstawiciel gatunku symulatorów spaceru – ewolucji dawnych gier przygodowych. Tym razem jednak mamy do czynienia wyłącznie z obszarem tytułowego domu. Naszym zadaniem jest poszukiwanie dzienników wyjaśniających wątek fabularny, który to jest dość nietypowy. Nie opowiada bowiem o żadnej strasznej pisanej krwią historii, czy innych znanych nam powszechnie dziwnych zdarzeniach. Tym razem jest to obyczajowa opowieść o problemach i życiu typowej amerykańskiej rodziny. I to czyni grę wyjątkową.

Zdecydowanie nie jest to jednak dzieło dla każdego. Gracz porusza się powoli i nie czekają go żadne wyzwania, czy atrakcje poza przemierzaniem domu, odszukaniem dzienników oraz kluczy do zamkniętych fragmentów domostwa. Jest to twór dla fanów spokojnej rozgrywki pozwalającej snuć przemyślenia na temat własnego życia.

 

 

Krok po kroku:

Gra będzie wymagała od nas wielokrotnego przejścia. Ale nie jest to dokuczliwe ze względu, że jest naprawdę krótka.

KROK I: Przechadzka
Tutaj polecam na spokojnie zapoznać się z tytułowym domem. Korzystając z filmiku na spokojnie wyzbierajmy wszystkie dzienniki. Można od razu puścić się pędem, aby dokonać tego w czasie krótszym niż 10 minut, ale osobiście uważam to za niepotrzebne.

Zdobyte trofea:
Gone Home
Letters to Katie
Meow Meow Meow

KROK II: Speedrun
Jako drugi punkt obieramy sobie za cel ukończenie gry w czasie krótszym niż minuta. Jest to najtrudniejszy i przybugowany trofek. Po więcej informacji zapraszam do opisu poniższego pucharka. Pamiętajmy, aby nie aktywować żadnych modyfikatorów.

Zdobyte trofea:
Homerunner

KROK III: Czyszczenie
Teraz należy się zabrać za trofea związane z paroma ukrytymi rzeczami. Przyjdzie nam zanieść kaczkę na strych, otworzyć sejf przed znalezieniem doń wskazówki, odkręcić wszystkie krany w domu oraz odnaleźć ukryte pomieszczenie w pokoju dla gości. Pamiętajmy, aby nie włączać modyfikatora związanego z otworzeniem wszystkich drzwi, gdyż wtedy nie wpadnie nam trofek z sejfem. I będzie trzeba w razie czego jeszcze raz po sam sejf zagrać.

Zdobyte trofea:
Nesting Instinct
Wet Bandit
Intuitive
This Old House

KROK IV: Opowieści twórców
Tutaj włączamy modyfikator związany z komentarzami twórców gry i zamieramy się za zebranie ich wszystkich. Bez filmiku może być ciężko, bo kilka jest dobrze ukrytych. Dlatego polecam kierować się filmikiem z opisu poniższego pucharka.

Zdobyte trofea:
Behind the Scenes

KROK V: Speedrun z dziennikami
Ostatni punkt jaki nam pozostał to speedrun w którym w 10 minut musimy zebrać wszystkie dzienniki. Tu akurat czasu jest dostatek i kierując się filmikiem na pewno nam się uda. Pamiętajmy, aby nie aktywować żadnych modyfikatorów.

Zdobyte trofea:
Speedreader

 

Poradnik:

srebro Gone Home
Completed the game.

Trofeum związane z wątkiem głównym. Niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu gry – znalezieniu dziennika na strychu.

 

srebro Letters to Katie
Completed the game having found all 23 of Sam’s journal entries.

Trofeum związane ze zbieractwem. Musimy za jednym podejściem znaleźć 23 dzienniki i ukończyć grę.

Zobacz opis:  Speedreader

 

srebro Meow Meow Meow
Found Mitten’s secret diary.

Trofeum związane ze zbieractwem. Jeden z dzienników jest ukryty i aby go zdobyć należy przejść do garażu obok kuchni. Rzucić czymś w sufit zaraz przy drzwiach. Powinna spaść nam piłeczka. Teraz bierzemy tą piłkę, kierujemy się na piętro i rzucamy ją do kosza zawieszonego na drzwiach do pokoju Sam.

Zobacz opis:  Speedreader

 

braz Homerunner
Completed the game in less than 1 minute with no Modifiers enabled. (From New Game in a single session only)

Najtrudniejsze trofeum w grze. Minuta naprawdę jest na styk i musimy się streszczać, aby się wyrobić. Nie możemy mieć włączonych żadnych modyfikatorów rozgrywki. Kierujemy się drogą pokazaną w poniższym filmiku. Niestety trofeum jest dość bugowate i czasem nie wpadnie mimo, że zmieścimy się w czasie. Mi się udało dopiero jak zastosowałem się do takich punktów: pomijamy wstęp  jak tylko pojawi się logo studia, następnie sprężamy się kierując ścieżką z filmiku, po czym przewijamy  epilog zaraz po tym jak ekran się ściemni.

 

 

 

zloto Speedreader
Completed the game having found all 24 journal entries, with no Modifiers enabled, in less than 10 minutes. (From New Game in a single session only)

Dużo łatwiejszy speedrun. Czasu jest tutaj dostatecznie dużo, aby nie musieć gnać na złamanie karku. Kierujemy się poniższym filmikiem i zbieramy wszystkie dzienniki. Podczas pauzowania czas się nie liczy więc na spokojnie możemy korzystać z tegoż dobrodziejstwa po odnalezieniu każdej ze znajdziek.

 

 

srebro Behind the Scenes
Activated all Commentary Nodes with the Developer Commentary Modifier enabled.

Kolejne trofeum i znowu zbieractwo. Tym razem musimy włączyć modyfikator z komentarzem dewelopera. Dodatkowo polecam też włączyć modyfikatory z otwarciem wszystkich drzwi oraz zapaleniem wszystkich świateł. Polecam skorzystać z poniższego filmu, gdyż niektóre komentarze są dobrze ukryte.

 

 

srebro Nesting Instinct
Returned Christmas Duck to his rightful place.

Ciekawe trofeum polegające na odłożeniu kaczki na jej miejsce. Znajduje się ona w szafce na werandzie, a zanieść ją musimy do gniazda na strychu. Gniazdo znajduje się zaraz przy schodkach na poddasze.

Zobacz opis: braz This Old House

 

srebro Wet Bandit
Turn on every faucet in the house at once.

Kolejne śmieszne trofeum. Naszym zadaniem będzie odkręcić wszystkie krany w domu. Znajdują się one w następujących pomieszczeniach:
– Łazienka w holu wejściowym (1 umywalka)
– Łazienka w pokoju rodziców (2 umywalki i 1 wanna)
– Łazienka naprzeciwko pokoju Sam (1 umywalka i 1 wanna)
– Łazienka w pobliżu kuchni (1 umywalka)
– Pralnia (1 umywalka)

Zobacz opis: braz This Old House

 

braz Intuitive
Guess the combination to Oscar’s safe before finding the code.

Kolejnym zadaniem będzie otwarcie sejfu zanim odnajdziemy do niego podpowiedź. Sejf znajduje się w piwnicy. Radzę nie szwędać się w jego pobliżu, aby przypadkiem gra nie uznała, że znaleźliśmy podpowiedź. Pamiętajmy też, aby nie włączać modyfikatora otwartych drzwi, gdyż wtedy sejf od razu jest otwarty i trofeum nam nie zaliczy. Kod do sejfu to 1963. Po jego podaniu trofeum wpadnie.

Zobacz opis: braz This Old House

 

braz This Old House
Open the secret bookshelf in the guest room from the outside.

Wejście do sekretnego pokoju znajduje się w pokoju dla gości. Musimy otworzyć szafę i znaleźć w niej przycisk otwierający przejście. Po aktywowaniu otrzymamy pucharek. Poniższy filmik pokazuje wszystkie lokalizacje do czterech ukrytych trofeów.