Gone Home

2/10
1-3H
x0
x1
x6
x3
10
0
9
1
3
10
0
9
1
3

Gone Home to kolejny przedstawiciel gatunku symulatorów spaceru – ewolucji dawnych gier przygodowych. Tym razem jednak mamy do czynienia wyłącznie z obszarem tytułowego domu. Naszym zadaniem jest poszukiwanie dzienników wyjaśniających wątek fabularny, który to jest dość nietypowy. Nie opowiada bowiem o żadnej strasznej pisanej krwią historii, czy innych znanych nam powszechnie dziwnych zdarzeniach. Tym razem jest to obyczajowa opowieść o problemach i życiu typowej amerykańskiej rodziny. I to czyni grę wyjątkową.

Zdecydowanie nie jest to jednak dzieło dla każdego. Gracz porusza się powoli i nie czekają go żadne wyzwania, czy atrakcje poza przemierzaniem domu, odszukaniem dzienników oraz kluczy do zamkniętych fragmentów domostwa. Jest to twór dla fanów spokojnej rozgrywki pozwalającej snuć przemyślenia na temat własnego życia.

 

Krok po kroku:

Gra będzie wymagała od nas wielokrotnego przejścia. Ale nie jest to dokuczliwe ze względu, że jest naprawdę krótka.

KROK I (opcjonalny) – Przechadzka

Tutaj polecam na spokojnie zapoznać się z tytułowym domem. Korzystając z filmiku na spokojnie wyzbierajmy wszystkie dzienniki. Można od razu puścić się pędem, aby dokonać tego w czasie krótszym niż 10 minut, ale osobiście uważam to za niepotrzebne.

Zdobyte trofea:

 • Gone Home
 • Letters to Katie
 • Meow Meow Meow

KROK II Speedrun

Jako drugi punkt obieramy sobie za cel ukończenie gry w czasie krótszym niż minuta. Jest to najtrudniejszy i przybugowany trofek. Po więcej informacji zapraszam do opisu poniższego pucharka. Pamiętajmy, aby nie aktywować żadnych modyfikatorów.

Zdobyte trofea:

 • Homerunner

KROK III Czyszczenie

Teraz należy się zabrać za trofea związane z paroma ukrytymi rzeczami. Przyjdzie nam zanieść kaczkę na strych, otworzyć sejf przed znalezieniem doń wskazówki, odkręcić wszystkie krany w domu oraz odnaleźć ukryte pomieszczenie w pokoju dla gości. Pamiętajmy, aby nie włączać modyfikatora związanego z otworzeniem wszystkich drzwi, gdyż wtedy nie wpadnie nam trofek z sejfem. I będzie trzeba w razie czego jeszcze raz po sam sejf zagrać.

Zdobyte trofea:

 • Nesting Instinct
 • Wet Bandit
 • Intuitive
 • This Old House

KROK IV Opowieści twórców

Tutaj włączamy modyfikator związany z komentarzami twórców gry i zamieramy się za zebranie ich wszystkich. Bez filmiku może być ciężko, bo kilka jest dobrze ukrytych. Dlatego polecam kierować się filmikiem z opisu poniższego pucharka.

Zdobyte trofea:

 • Behind the Scenes

KROK V Speedrun z dziennikami

Ostatni punkt jaki nam pozostał to speedrun w którym w 10 minut musimy zebrać wszystkie dzienniki. Tu akurat czasu jest dostatek i kierując się filmikiem na pewno nam się uda. Pamiętajmy, aby nie aktywować żadnych modyfikatorów.

Zdobyte trofea:

 • Speedreader
Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Ikona osiągnięcia: </span><span>Gone Home
100

Gone Home

Completed the game.

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po ukończeniu gry – znalezieniu dziennika na strychu.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Letters to Katie
200

Letters to Katie

Completed the game having found all 23 of Sam's journal entries.

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze zbieractwem. Musimy za jednym podejściem znaleźć 23 dzienniki i ukończyć grę.

Zobacz opis:  Speedreader

Ikona osiągnięcia: </span><span>Meow Meow Meow
100

Meow Meow Meow

Found Mitten's secret diary.

Możliwe do przeoczenia

Trofeum związane ze zbieractwem. Jeden z dzienników jest ukryty i aby go zdobyć należy przejść do garażu obok kuchni. Rzucić czymś w sufit zaraz przy drzwiach. Powinna spaść nam piłeczka. Teraz bierzemy tą piłkę, kierujemy się na piętro i rzucamy ją do kosza zawieszonego na drzwiach do pokoju Sam.

Zobacz opis:  Speedreader

Ikona osiągnięcia: </span><span>Homerunner
100

Homerunner

Completed the game in less than 1 minute with no Modifiers enabled. (From New Game in a single session only)

Zglitchowane
Możliwe do przeoczenia

Najtrudniejsze trofeum w grze. Minuta naprawdę jest na styk i musimy się streszczać, aby się wyrobić. Nie możemy mieć włączonych żadnych modyfikatorów rozgrywki. Kierujemy się drogą pokazaną w załączonym filmiku. Niestety trofeum jest dość bugowate i czasem nie wpadnie mimo, że zmieścimy się w czasie. Mi się udało dopiero jak zastosowałem się do takich punktów: pomijamy wstęp  jak tylko pojawi się logo studia, następnie sprężamy się kierując ścieżką z TEGO materiału wideo, po czym przewijamy  epilog zaraz po tym jak ekran się ściemni.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Speedreader
200

Speedreader

Completed the game having found all 24 journal entries, with no Modifiers enabled, in less than 10 minutes. (From New Game in a single session only)

Możliwe do przeoczenia

Znacznie łatwiejszy speedrun. Czasu jest tutaj dostatecznie dużo, aby nie musieć gnać na złamanie karku. Kierujemy się TYM materiałem wideo i zbieramy wszystkie dzienniki. Podczas pauzowania czas się nie liczy więc na spokojnie możemy korzystać z tegoż dobrodziejstwa po odnalezieniu każdej ze znajdziek.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Behind the Scenes
100

Behind the Scenes

Activated all Commentary Nodes with the Developer Commentary Modifier enabled.

Możliwe do przeoczenia

Kolejne trofeum i znowu zbieractwo. Tym razem musimy włączyć modyfikator z komentarzem dewelopera. Dodatkowo polecam też włączyć modyfikatory z otwarciem wszystkich drzwi oraz zapaleniem wszystkich świateł. Polecam skorzystać z TEGO materiału wideo, gdyż niektóre komentarze są dobrze ukryte.

Ikona osiągnięcia: </span><span>Nesting Instinct
50

Nesting Instinct

Returned Christmas Duck to his rightful place.

Możliwe do przeoczenia

Ciekawe trofeum polegające na odłożeniu kaczki na jej miejsce. Znajduje się ona w szafce na werandzie, a zanieść ją musimy do gniazda na strychu. Gniazdo znajduje się zaraz przy schodkach na poddasze.

Zobacz opis: braz This Old House

Ikona osiągnięcia: </span><span>Wet Bandit
50

Wet Bandit

Turn on every faucet in the house at once.

Możliwe do przeoczenia

Kolejne śmieszne trofeum. Naszym zadaniem będzie odkręcić wszystkie krany w domu. Znajdują się one w następujących pomieszczeniach:

 • Łazienka w holu wejściowym (1 umywalka)
 • Łazienka w pokoju rodziców (2 umywalki i 1 wanna)
 • Łazienka naprzeciwko pokoju Sam (1 umywalka i 1 wanna)
 • Łazienka w pobliżu kuchni (1 umywalka)
 • Pralnia (1 umywalka)

Zobacz opis: braz This Old House

Ikona osiągnięcia: </span><span>Intuitive
50

Intuitive

Guess the combination to Oscar's safe before finding the code.

Możliwe do przeoczenia

Kolejnym zadaniem będzie otwarcie sejfu zanim odnajdziemy do niego podpowiedź. Sejf znajduje się w piwnicy. Radzę nie szwędać się w jego pobliżu, aby przypadkiem gra nie uznała, że znaleźliśmy podpowiedź. Pamiętajmy też, aby nie włączać modyfikatora otwartych drzwi, gdyż wtedy sejf od razu jest otwarty i trofeum nam nie zaliczy. Kod do sejfu to 1963. Po jego podaniu trofeum wpadnie.

Zobacz opis: braz This Old House

Ikona osiągnięcia: </span><span>This Old House
50

This Old House

Open the secret bookshelf in the guest room from the outside.

Możliwe do przeoczenia

Wejście do sekretnego pokoju znajduje się w pokoju dla gości. Musimy otworzyć szafę i znaleźć w niej przycisk otwierający przejście. Po aktywowaniu otrzymamy pucharek. TEN materiał wideo pokazuje wszystkie lokalizacje do czterech ukrytych trofeów.