Grand Theft Auto IV – Poradnik do trofeów i osiągnięć

 

Grand Theft Auto IV to jedna z rzadszych platyn, ale wciąż możliwa do zrobienia, jedyny mankament to potrzebna ekipa do zrobienia levelu online. Poza tym dostajemy jedną z lepszych i chyba póki co najmroczniejszych odsłon GTA. Platyna wymaga sporej ilości czasu i chęci, ale daje ogromną satysfakcję.

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 8/10
 • Czas do zdobycia platyny: 200+ godzin
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox3 x5 x42
 • Liczba trofeów offline: 40
 • Liczba trofeów online: 10
 • Minimalna liczba przejść: 1 normalne + 1 speedrun + grind w online
 • Trofea możliwe do przeoczenia: zloto Liberty City Minute, braz Driving Mr. Bellic
 • Zglitchowane trofea: braz Auf Wiedersehen Petrovic (choć nie wiem jak sprawa teraz wygląda)

 

Wstępne wskazówki:

 • Jeśli nie chcecie przechodzić gry 2 razy, to czym prędzej udajcie się do opisu pucharków zloto Liberty City Minute oraz braz Driving Mr. Bellic.
 • Mimo wszystko polecam przejście pierwszy raz gry normalnie, zaznajomić się z miastem, sposobem strzelania z broni, zachowania samochodów, helikopterów, itd. Każdy samochód i helikopter prowadzi się inaczej. Jedne są bardziej zwrotne, a drugie mniej. W przypadku singla taka wiedza się Wam aż tak nie przyda, ale w przypadku online już jak najbardziej tak, ponieważ w niektórych trybach trzeba się dość uwijać, a umiejętność dobrego sterowania helikopterem jest bardziej niż wymagana.
 • Online i Singiel nie są ze sobą połączone. Do multi możecie wskoczyć w każdym momencie przy pomocy telefonu komórkowego. Kasa zdobywana w singlu nie ma niestety żadnego wpływu na kasę zdobywaną w online. Także jak nie chce się Wam robić singla, to możecie przejść sobie od czasu do czasu na multi.
 • Skoro o multi mowa, to przy „farmieniu” 5mln$ na pucharek Wanted, robicie tylko i wyłącznie tryb Hangman’s NOOSE. Oczywiście na poziomie HARD z maksiumum 3 osobami! Można rzecz jasna w 4 osoby, ale muszą to być osoby kumate i wiedzieć jak się gra w 3, a jak w 4 osoby, bo jest spora różnica.
 • Zawsze zakładajcie sami sesję w Hangman’s NOOSE. Wchodzicie w Multi > Custom Games > Hangman’s NOOSE > Private Slots – 1. Dzięki temu nigdy nie będzie Was 4. No chyba, że ktoś zaprosi swojego znajomego, ale wtedy, albo go kickujecie, albo staracie się grać w 4, bo niekiedy trafi się kumata ekipa. Pamiętajcie też, że jak traficie na kumatą ekipę, to grajcie z nią jak najdłużej!. Obecnie trafić na kumatych ludzi to masakra. Większość to uciekinierzy z gimbazy, którzy nie ogarniają podstaw gry i jedyne co robią to spowalniają Was, albo jeszcze gorzej, robią burdel i nic więcej.
 • W przypadku pucharku braz Auf Wiedersehen Petrovic jest wiele kontrowersji. Jakiś czas po premierze gry, serwery były oblegane i miały straszne problemy z zapisywaniem statystyk, co powodowało, że zdobycie tego pucharku było możliwe do zdobycia grając wszystkie możliwe tryby w jednej sesji…czyli sporo grania! Obecnie serwery już nie mają takich problemów. Oczywiście po wyjściu z gry zawsze będziecie mieli mniej kasy i zaliczonych trybów, ale spokojnie, na następny dzień, albo nawet po kilku godzinach wszystko zostanie zaktualizowane.
 • UWAGA! Pamiętajcie, żeby ZAWSZE PO WYJŚCIU Z ONLINE PRZEJŚĆ DO SINGLA! Nie wyłączajcie od razu gry z poziomu online, bo może to spowodować, że Wasze statystyki i dokonania nie zostaną zapisane! Wyjdźcie do singla na kilka minut, a potem możecie normalnie wyłączyć grę. Z tego co czytałem to podobno z singla najlepiej też jest wyjść do menu konsoli, a dopiero potem wyłączyć konsolę.
 • Do robienia AWP znajdźcie sobie jedną osobę, z którą zrobicie większość trybów. Do niektórych wymagane są 4 osoby (tryby teamowe), dlatego najlepiej zrobić je w ustawce. Więcej o tym pucharki przeczytacie poniżej!

 

Krok po kroku:

KROK #1 – Ukończ singla (normalnie lub speedrun)

Macie 2 opcje do wyboru, albo gracie sobie normalnie swoim tempem i zaliczacie wszystko po kolei, albo lecicie speedrun poniżej 30 godzin (nic trudnego, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy), a dopiero po skończeniu gry robicie resztę. Jedynie na co trzeba uważać to pucharek braz Driving Mr. Bellic, który można łatwo pominąć. Wybór pozostawiam Wam. GTA to na tyle dobra gra, że powtarzanie jej aż tak nie męczy. W razie czego bez problemu ogarniecie speedrun grając tylko i wyłącznie misje fabularne i te wymagane do popchania fabuły. Nie musicie nic dodatkowo zdobywać, podstawowy ekwipunek w zupełności wystarcza.

 

KROK #2 – Online

No cóż, najgorsza rzecz z całej gry. Są to jeszcze czasy, że twórcy mieli gdzieś poszanowanie naszego czasu i wrzucali pucharki wymagającego mega grindu. Zrobienie 10 poziomu to mordęga i powtarzanie w kółko jednego trybu. Jak się trafi ekipę to można to zrobić w kilka dni ostrego grania, ale bez tego patrzycie na naprawdę długą i ciężką platynę. Do tego musicie prawie, że perfekcyjnie ogarniać strzelanie w głowę i latanie helikopterem, żeby zaliczać misję jak najszybciej. Poza samym levelowaniem jest jeszcze pucharek AWP, gdzie trzeba wygrać w każdym trybie. Można to spokojnie zrobić na ustawce, no ale najpierw musicie znaleźć na nią ludzi. Tyle dobrego, że GTA IV to wciąż bardzo popularna gra i ze znalezieniem chętnych nie powinno być aż tak źle.

 

KROK #3 – Pozostałości

Jeśli coś Wam zostało, albo nie robiliście speedruna przy pierwszym podejściu to robicie to teraz, na spokojnie. Reszta pucharków jest bardzo prosta, które zrobicie bez problemu przy pomocy poradnika.

 

Poradnik:

platyna Taking A Liberty
Sorry for taking liberties with your time.

Jasna sprawa, zdobądź wszystkie inne trofea. Ale nie zapędzajcie się. Tryb online skutecznie zweryfikuje Wasze ambicje co do platyny. Ja osobiście przerwałem grę po singlu i ją sprzedałem. Jakiś czas temu postanowiłem kupić wersję Complete i spróbować raz jeszcze. Po długich godzinach grania online udało się w końcu to zrobić i do tej pory jest to jedna z moich najbardziej satysfakcjonujących platyn. Polecam się pomęczyć, tym bardziej że nie ma tu nic aż tak frustrującego, jedynie czasochłonnego.

 

braz Off The Boat GS: 5
You have completed the first mission.

Co tu więcej pisać. Po prostu ukończcie pierwszą misję. Jest ona Wam automatycznie przyznawana po obejrzeniu filmiku.

 

braz One Hundred And Eighty GS: 10
You scored 180 with 3 darts.

Chyba każdy z nas miał do czynienia z rzutkami, prawda? Już Wam tłumaczę jak najprościej zdobyć ten pucharek.

Na tablicy macie pola, a na okręgu kolejno liczby od 1 do 20. Rzutki znajdziecie w każdym barze, także weźcie taksówkę, albo jedzcie tam „własnym” samochodem. Aby zdobyć ten pucharek musicie trafić 3 razy w wąskie pole bliżej środka, które mnoży Wasz wynik x3, czyli w tym przypadku jednym rzutem dostajecie 60 punktów. Musicie trafić 3 razy w ten punkt, aby pucharek był Wasz.

Tutaj macie to obrazowo przedstawione:

Celujecie w podane miejsce 3 razy.

 

braz Pool Shark GS: 10
You beat a friend at pool.

Zrobicie to spokojnie w singlu, nie trzeba próbować w online.

Przechodząc kolejno grę, będziemy poznawać kolejne osoby, a ich numery będziemy mieli zapisane w telefonie. Gra daje nam możliwość wyskoczenia z nimi „na miasto”. Wystarczy zadzwonić do któregoś z nich i zaprosić go na wspólną grę w bilarda (Pool). Funkcja „Hang out” w telefonie służy do umawiania się ze znajomymi. Podobno Packie jest najsłabszy w bilarda, zaś Little Jacob jest najtrudniejszy. Także próbujcie z różnymi postaciami jeśli będziecie mieć problemy.

 

braz King of QUB3D GS: 15
You beat the high score in QUB3D.

QUB3D to taki nowoczesny tetris, także szybko powinniście załapać o co chodzi. Pobicie najwyższego wyniku nie jest łatwe, ale nie jest też jakoś specjalnie trudne. Trzeba będzie posiedzieć nad tym kilkanaście minut, ale myślę, że jednej sesji Wam się spokojnie uda. QUB3D jest to gra na automat, także musicie szukać owego w różnych miejscach. Przykładowym miejscem jest nocny klub „The Triangle” w Bohan.

Jeśli mimo wszystko macie problemy, to polecam filmik:

 

braz Finish Him GS: 15
You completed 10 melee counters in 4 minutes.

Od razu mówię, że nie chodzi tutaj o zwykłą walkę tylko o kontrę. Kontrę możecie wykonać w momencie jak ktoś próbuje Was uderzyć, to musicie zrobić szybki unik na , a potem uderzyć gościa przy użyciu bądź .

Aby zacząć walkę musicie po prostu podejść do kogoś i dać mu w gębę, może to być dowolny przechodzień. Naciśnijcie , aby przejść w tryb celowania i miejcie gościa cały czas namierzonego. Podczas walki starajcie się dostosować do tego co napisałem powyżej. Kontrę możecie zrobić maksymalnie 2 razy na jednym przeciwniku, ponieważ potem po prostu padnie.

Pucharek nie jest trudny, najlepiej zrobić go na samym początku gry, obok naszego miejsca gdzie zapisujemy grę. Łazi tam nawet spora liczba ludzi, a policja nie przyjedzie tak szybko. Ważne jest, żeby miejsce gdzie będzie to robić było zatłoczone. Podczas walki i tak pewnie większość ucieknie, ale w takich miejscach łatwiej od razu kogoś dorwać. Innym dobrym miejscem jest lotnisko dla helikopterów turystycznych, tam gdzie możemy wynająć helikopter i się nim przelecieć jako pasażer. Charakterystyczne miejsce z żółtymi heli.

W razie problemów polecam:

 

braz Genetically Superior GS: 25
You came first in 20 singleplayer street races.

Wyścigi będziemy mogli wykonywać jak poznamy Bruciego. Dość charakterystyczny jegomość.

Trzeba do niego zadzwonić i wybrać opcję RACE. Następnie na mapie pokaże się nam punkt, gdzie jest start. Rodzaj samochodu nie ma znaczenia, byle był w miarę szybki, ale nawet tymi wolnymi da się bez problemu wygrać. Niekiedy jak zadzwonicie do Bruciego o wyścig to powie Wam, że obecnie nie ma nic do jeżdżenia. Podobno pomaga tutaj zmiana miejsca, czyli przenieść się na inna wyspę, a czasami wykonanie kilku misji fabularnych. W każdym razie pucharek to nic trudnego.

 

braz Wheelie Rider GS: 30
You completed a 500 foot wheelie on a motorbike.

Na początku może się wydawać trochę problematyczny pucharek, ponieważ sterowanie motorami wymaga trochę wprawy.

Najważniejsze to wziąć motor sportowy, czyli ścigacz. Następnie znaleźć w miarę długą prostą, może być w środku miasta, albo na moście, byle była długa i nie było ścisku. Ustawcie się na środku pasa, tak żebyście nie uderzyli w żaden samochód. Na tylnym kole staniecie przy pomocy lewej gałki. Musicie ją skierować w dół i wcisnąć gaz, wtedy przednie koło pójdzie w górę. Teraz musicie tak przejechać 150 metrów.

Kluczem jest tutaj uważanie z gazem i trzymaniem koła w górze. Gałkę trzymajcie cały czas w dole i operujcie odpowiednio gazem. Jednak możecie troszkę popuścić gałkę, jak poczujecie, że koło za szybko idzie w górę. czułe operowanie gazem tutaj to podstawa!

 

braz Gobble Gobble GS: 10
You got a turkey in 10-pin bowling.

Mi osobiście ten pucharek dostarczył sporo nerwów. Trzeba tutaj robić wszystko prawie, że idealnie, aby zdobyć pucharek.

„Indyk” to po prostu strącenie wszystkich kręgli 3 razy pod rząd.

Popularną metodą na zrobienie tego jest:

 1. Zrobienie dwóch kroków w lewo
 2. Skierujcie w dół prawą gałkę i trzymajcie tak przez około sekundę/dwie
 3. Następnie skierujcie gałkę w górę, aby rzucić kulę

Ważne jest tutaj, żeby nie robić tego zbyt agresywnie. Ruch gałką do góry powinien być ostrożny. Trzeba wyczuć odpowiedni moment, kiedy kula leci najlepiej. Jak wpadniecie w odpowiedni rytm to nie powinno być z tym problemów. W 10 pinowych kręglach macie sporo ruchów, a nawet jak się Wam nie uda to idziecie i bierzecie kolejną kolejkę i próbujecie. Jest to jeden z tych pucharków, które musicie po prostu sami wyczuć. Ciężko jest tutaj podać sprawdzoną regułę, której tak naprawdę nie ma. Jednemu się uda, a drugiemu nie. Także próbujcie różnych sposobów.

W razie czego daję filmik:

 

braz Driving Mr. Bellic GS: 10
You unlocked the special ability of Roman’s taxi.

UWAGA! Pucharek można pominąć!

Każdy z naszych przyjaciół ma swoje „specjalne umiejętności”. By je odblokować musicie być lubiani (Like) z nimi, czyli mieć około 75% „lubienia”. Ilość procentów możecie sprawdzić podczas pauzy w statystykach. By podwyższać procenty musicie po prostu jak najczęściej umawiać się ze znajomym na piwo bądź grę.

Jeśli chodzi o Romana to będziecie musieli specjalnie się z nim umawiać kilkukrotnie, ponieważ grając normalnie nie zrobicie takiego poziomu. Warto dodać, że za jednym razem możecie zrobić kilka czynności. Czyli np. jak bierzemy Romana na piwo, to potem możemy iść zjeść, itd. Dobrym miejscem jest „Comrade’s Bar” na przeciwko naszej pierwszej lokacji, gdzie zapisujemy grę. Na przeciwko baru, za skrzyżowaniem po prawej, jest mała restauracyjka gdzie możecie zjeść.

Zróbcie tak kilka razy, a w końcu odblokuje się Wam jego specjalna umiejętność.

 

braz Rolled Over GS: 30
You managed 5 car rolls in a row from one crash.

Najlepiej zrobić ten pucharek na lotnisku. Są tam bardzo fajne (żółte) skocznie, na których spokojnie to zrobicie.

Samochód może być dowolny, ale im szybszy tym lepiej, ponieważ lepiej się rozpędzicie, a przez to większe szanse na wykonanie 5 obrotów. Najedźcie tylko dwoma kołami na rampę, dzięki temu Wasz samochód zacznie się już obracać w powietrzu, co znacznie usprawni zrobienie pucharu. Pucharek zostanie zaliczony, jak po wszystkim wylądujecie na koła! Także jak zostaniecie na dachu to Wam nie zaliczy pucharku. Ważne jest, żeby samochód po wszystkim stanął na koła.

Tutaj filmik w razie gdybyście nie mogli sobie z tym poradzić:

 

braz Walk Free GS: 50
You successfully lost a 4 star wanted rating.

Na początku może wydawać się to dość trudne do zrobienia. Jednak wraz z nabywaniem doświadczenia w grze, nie powinniście mieć problemów.

Nie będę pisał jak zrobić 4 gwiazdki, bo zrobić zadymę w grze nie trudno i chyba każdy to potrafi zrobić bez większego trudu. Najszybciej nabija się gwiazdki zabijając policjantów i wysadzając ich pojazdy. Problemy pojawią się, gdy będziecie musieli zgubić pościg. Na radarze macie migający okrąg, który oznacza strefę poszukiwań. Im większy okrąg tym trudniej zgubić pościg. Nie muszę chyba mówić, że okrąg rośnie wraz z ilością gwiazdek.

Najprostszą metodą na zrobienie tego jest zgubienie pościgu, tak żeby nikt Was nie widział i udanie się do Pay’n’Spray. Pamiętajcie tylko, że jak wjedziecie, a w pobliżu będzie radiowóz, to nic Wam to nie da. Musi być w miarę czysto jak przemalujecie samochód.

Inną metodą jest użycie helikoptera. Posadźcie go sobie w dogodnym dla Was miejscu i róbcie zadymę na ulicy. Ewentualnie zacznijcie ją robić obok miejsca, gdzie przebywają heli, np. Helitours. Jak będziecie mieli już 4 gwiazdki to wsiadajcie do heli i odlećcie jak najdalej. Ucieczka w heli jest banalnie prosta, więc zrobienie tego nie powinno być trudne.

 

braz Courier Service GS: 10
You completed all 10 package delivery jobs.

Misję z dostarczaniem „paczek” odkrywamy u Little Jacoba, gdy stanie się on naszym przyjacielem.

Aby aktywować misję, trzeba wejść w telefon > listę kontaktów > Little Jacob > wybrać „Job”. Na radarze powinien się Wam pokazać marker. Wykonajcie misję 10 razy i pucharek będzie Wasz. W razie gdyby Jacob nie chciał Wam dawać roboty, a jeszcze Wam brakuje, to zróbcie jakąś misję w międzyczasie, albo zapamiętajcie grę i spróbujcie ponownie.

 

braz Retail Therapy GS: 10
You unlocked the special ability of buying guns from Little Jacob.

Jak już pisałem wyżej, możliwości specjalne naszych przyjaciół odblokowują się w momencie, gdy osiągniemy odpowiedni poziom „przyjaźni”, przeważnie jest to 75%. Podobnie jak w przypadku innych „znajomych”, możecie zrobić z nim wypad na miasto i zaliczyć kilka atrakcji za jednym zamachem. Im więcej zaliczycie tym większy procent dostaniecie do znajomości między Wami. By się umówić musicie w telefonie wybrać opcję „Hang Out”. Miejsce Jacoba pojawi się na mapie, a to gdzie go zabierzecie to już Wasza sprawa.

Pamiętajcie, że bronie lepiej kupować u niego, ponieważ zarówno bronie jak i amunicja są dużo tańsze niż normalnie w sklepiku.

 

braz Chain Reaction GS: 20
You exploded 10 vehicles in 10 seconds.

Bardzo fajny pucharek, który dostarcza sporo zabawy.

Jest sporo metod do zrobienia go. Można to zrobić normalnie, czyli ustawić sobie samochody „na kupie” i wysadzić je granatem albo rakietnicą (chociaż polecam rakietnicę, nie trzeba czekać aż wybuchnie i w razie niedobitków, można szybko wysadzić). Inną metodą jest również zebranie samochodów „na kupie” na stacji benzynowej i potem po prostu wysadzenie jej. Czytałem w innych poradnikach, że równie skuteczną metodą jest zablokowanie drogi na moście autobusem i ustawienie sobie samochodów zaraz przy nim. Potem granaty bądź rakietnica i również powinno zadziałać. Osobiście z tej metody nigdy nie korzystałem. Zrobiłem ten pucharek normalną metodą, czyli ustawiając sobie na skrzyżowaniu 10 samochodów.

Ustawiajcie samochody zawsze jak najbliżej siebie, ponieważ maksymalnie w rakietnicy możecie mieć tylko 8 rakiet.

 

srebro One Man Army GS: 40
You survived a 6 star wanted level for a full 5 minutes.

UWAGA! Pucharek warto zrobić zaraz na początku naszej gry w GTA.

Jak odkryjecie kolejną wyspę, to będzie Wam dużo ciężej to zrobić. Oczywiście nową grę można zacząć w każdym momencie, także to też nie jest specjalnym utrudnieniem.

Metoda, która wymaga nie odkrywania żadnej z wysp opiera się na tym, że musimy wjechać do tunelu metra i jechać do momentu aż nie pokaże się nam 6 gwiazdek (w momencie wjechania na teren nieodkrytej wyspy mamy automatycznie 6 gwiazdek). Teraz zostańcie w tunelu przez 5 minut i pucharek będzie Wasz.

Poniżej na filmiku właśnie ten sposób, tyle że na moście:

Jeśli kogoś interesuje inna metoda, to znalazłem w sieci jeszcze coś takiego:

Udajemy się do kafejki internetowej i wpisujemy w adresie „www.littlelacysurprisepagaent.net”. Strona jest monitorowana, dlatego w momencie jak na nią wejdziecie to macie automatycznie 5 gwiazdek. Teraz zadekujcie się w kafejce tak, aby widzieć wejście. Każdego kto wejdzie możecie prosto ustrzelić. Wytrzymajcie 5 minut i po sprawie.

 

braz Lowest Point GS: 5
You completed the mission „Roman’s Sorrow”.

Co tu więcej pisać… Ukończcie po prostu tą misję i pucharek będzie Wasz. Nie do pominięcia.

 

braz Order Fulfilled GS: 10
You completed all 10 Exotic Export orders.

Możliwość dostarczania samochodów odblokujecie dopiero jak poznacie Bruciego.

Trzeba udać się do kafejki bądź innego komputera z netem. Wchodzicie na maila i powinniście mieć maile od Bruciego z opisem fury jaką macie dostarczyć. Klikacie na pozytywną odpowiedź i w tym momencie właśnie zaczynacie misję. Na radarze pojawi się marker. Resztę już znacie…

 

braz Manhunt GS: 15
You completed the most wanted side mission.

Tutaj rolę się zmieniają, bo teraz to my jesteśmy tym dobrym, czyli bawimy się w policjanta.

Aby móc w ogóle zobaczyć listę poszukiwanych przez policję musimy zwinąć jakiś samochód należący do władz. Najlepiej wziąć po prostu radiowóz, który stoi pod komisariatem, aby uniknąć gwiazdek. Gdy już w nim siedzicie, to naciskacie i pojawi się Wam monitor z 10 poszukiwanymi osobnikami. Na każdej wyspie jest 10 osobników do złapania, czyli ogólnie trzeba ich złapać 30. Oczywiście, aby mieć dostęp do 10 z innej wyspy, musicie się tam udać i tam wsiąść do jakiegoś radiowozu. Pisząc „złapać” mam na myśli zabić. Nie macie ich zakuwać w kajdanki.

 

braz Cleaned The Mean Streets GS: 20
You caught 20 criminals through the police computer.

Jak już wyżej pisałem, aby mieć dostęp do policyjnego kompa, musicie zwinąć jakiś radiowóz.

Poza 10 poszukiwanymi osobami, macie tam również coś takiego jak „View current crimes”. Przeważnie są to jakieś akcje, które są w toku. Większość z nich i tak ogranicza się do zabicia jakiegoś gościa, bądź wyeliminowania kilku gości, którzy uciekają w samochodzie. Po zrobieniu misji udajecie się znów do radiowozu i tak 20 razy. Wyspa nie ma znaczenia, możecie robić wszystko na jednej i tej samej wyspie.

 

braz Fed The Fish GS: 5
You completed the mission „Uncle Vlad”.

Pucharek nie do pominięcia, część fabuły.

 

braz It’ll Cost Ya GS: 5
You made a taxi trip from one island to another without skipping.

Aby wsiąść do taksówki jak pasażer musicie przytrzymać dłużej stojąc przy tylnych drzwiach, albo od strony pasażera (już nie pamiętam, czy dało rady wsiąść z przodu jako pasażer). Jak widzicie jakąś taksówkę, to na gwiżdżecie na nią, aby się zatrzymała. Jeśli taksówka jest pełna i w trakcie jakiegoś kursu to z oczywistych względów nie zatrzyma się przy nas. Najlepiej złapać jakąś taksówkę na sygnalizacji świetlnej i wtedy wsiąść do niej, nawet jak są pasażerowie to Niko ich wyrzuci.

Najlepiej jest złapać taksówkę gdzieś w środku wyspy i ustawić sobie swój marker (pauza > mapa > wybieramy sami miejsce docelowe). Marker najlepiej ustawić na środku drugiej wyspy, ale pucharek powinien wpaść i tak po przejechaniu mostu. Pamiętajcie, że nie możecie przerwać ani pominąć jazdy! Musicie czekać aż normalnie złotówa przejedzie z jednej wyspy na drugą. Możecie jedynie wciskać , aby jechał szybciej, ale nic poza tym. Jak wciśniecie to musicie wykonać to jeszcze raz!

 

braz Sightseer GS: 5
You have taken all variations of the helicopter tours of Liberty City.

Chodzi tutaj o przelot jako pasażer helikopterami z „Helitours”. Znajdują się one mniej więcej na samym dole środkowej wyspy. Jest taka wypustka na południowo-wschodnim wybrzeżu, tam właśnie są te helikoptery.

Miejscówka, gdzie znajdziecie usługi turystyczne „Helitours”.

Gdy się tam udacie zobaczycie kilka helikopterów na różnych lotniskach. Każde lotnisko to osobna wycieczka, którą musicie odbyć. Na szczęście przy wykonywaniu tego pucharku możecie przeskoczyć całą wycieczkę na . Gdy wylądujecie udajcie się do kolejnego helikoptera. Tak do momentu aż nie zrobicie wszystkich wycieczek. Jeśli nie będzie mogli latać, to znaczy, że godziny otwarcia się skończyły i trzeba przyjść w następnym dniu. Najlepiej wykonać jakąś misję za ten czas, albo zrobić save, który przesuwa czas bodajże o 6 godzin.

 

braz Warm Coffee GS: 5
You were invited into your girlfriend’s house.

Po pewnym modzie GTA San Andreas, chyba każdy wie co oznacza „Gorąca kawa” w wydaniu Rockstara 😈

Wraz z kolejnymi misjami, będziemy dostawać kontakty do kolejnych dziewczyn, z którymi będzie można się umawiać. Każdą trzeba wziąć na randkę, a co ważniejsze, w odpowiednie miejsce dla danej dziewczyny. Jak jeszcze Wam mało, to umawiając się z jakąś dziewczyną trzeba się jeszcze odpowiednio pod nią ubrać. Nawet w grze ciężko im dogodzić… Dziewczyny, z którymi można się umówić to: Michelle, Kiki, Carmen oraz Alex. Najprościej jest zrobić pucharek z Michelle, bo nie trzeba wiele by jej zaimponować. Niestety, gdy jesteście już dalej w grze, to nie jest ona już dostępna. Kontakt z nią jest możliwy głównie na początku gry. Jedna z misji fabularnych będzie jej dotyczyła (jeśli dobrze pamiętam), także jak tylko misja dobiegnie końca to warto się z nią od razu umówić, zabrać do knajpy i próbować szczęścia.

Po odbyciu randki będziecie musieli odwieść dziewczę pod dom. Tam będziecie mieli opcję „Try Your Luck”. Jeśli randka przebiegła pomyślnie, baba Wam nie narzekała, zachwycała się czymkolwiek, to możecie spróbować. W najgorszym wypadku będziecie musieli spróbować ponownie się z nią umówić w najbliższym możliwym czasie. Za drugim razem powinno już pójść bez żadnych problemów. Warto też spróbować udobruchać sobie Kiki oraz Carmen, ponieważ dają one specjalne zdolności, które przydadzą się w przyszłości.

Poniżej lista 2 dziewczyn, które również warto „wyrwać”, żeby zebrać ich bonusy.

Kiki

 • Gdzie można spotkać: strona www LoveMeet bądź LawChick
 • Jak się ubrać: cokolwiek z rosyjskiego sklepu z ciuchami (czyli dresy)
 • Samochód: Washington
 • Gdzie ją zabrać: Cluckin’ Bell w Star Junction, Algonquin
 • Specjalna umiejętność: Jako, że Kiki to prawnik, to może pomóc nam zdjąć do 3 gwiazdek poszukiwania. Wystarczy do niej zatelefonować i 3 gwiazdki powinny zniknąć.

Carmen

 • Gdzie można spotkać: strona www LoveMeet
 • Jak się ubrać: cokolwiek z Perseusa albo Modo
 • Samochód: jakiś sportowy, na każdą randkę inny
 • Gdzie ją zabrać: Drink w The Club w North Holland, Algonquin.
 • Specjalna umiejętność: Carment to pielęgniarka. Także jak tylko mamy mało zdrowia wystarczy do niej zatelefonować, aby znów mieć pełny pasek życia.

 

braz That’s How We Roll! GS: 10
You unlocked the special ability of Brucie’s helicopter ride.

Tak samo jak z innymi znajomymi. Poziom „przyjaźni” podbijamy poprzez spotykanie się.

Pamiętajcie, że za jednym razem można zrobić do 3 różnych aktywności, także wykorzystujcie to. Gdy tylko zrobicie odpowiedni poziom koleżeństwa, Brucie da nam możliwość używania helikoptera jako taksówki. Wystarczy zatelefonować do niego poprzez odpowiednią opcję w telefonie, a potem na radarze pokaże się nam miejsce, gdzie wylądował heli. Nie musicie go chyba używać, aby wpadł Wam pucharek. Szczerze mówiąc to ani razu nie skorzystałem z tej opcji w grze…

 

braz Half Million GS: 55
You have amassed a fortune of $500,000.

Kluczem do zrobienia tego pucharku jest nie wydawanie pieniędzy na bezsensowne rzeczy. Kupujcie tylko amunicje jak macie jej naprawdę mało i kamizelkę. Zakupy róbcie u Little Jacoba, ponieważ u niego jest taniej. Jeśli musicie to skorzystajcie z taksówki, aby szybciej się udać do celu. W grze są 2 misje, których wynagrodzeniem jest 250,000$. Dlatego jak będziecie uważać na kasę to spokojnie zrobicie ten pucharek. Oczywiście nie musicie liczyć każdego dolara, ale nie wydawajcie na głupoty 😛

 

braz Impossible Trinity GS: 10
You completed the mission „Museum Piece”.

Misja fabularna, nie do pominięcia. Jest to misja, gdzie dochodzi do wymiany ognia w muzeum. Oczywiście sprawy idą źle, a my musimy ujść jakoś z tego z życiem. Misja dość trudna, ale nie aż tak. Pamiętajcie, że celowanie w głowę w tej grze to umiejętność na wagę złota. Ukończcie misję i pucharek będzie Wasz.

 

braz Full Exploration GS: 20
You unlocked all the islands.

Jedyna metoda do odblokowania wysp to przechodzenie kolejnych misji fabularnych. Odblokujcie 3 wyspę i pucharek jest Wasz.

 

braz You Got The Message GS: 20
You delivered all 30 cars ordered through text message.

SMS’y z informacjami o kolejnych furach będziecie dostawać od Steviego. Dostaniecie SMS’a ze zdjęciem samochodu oraz z krótką informacją, gdzie go możecie znaleźć. Niby na pozór proste, ale jest kilka samochodów, które są naprawdę dobrze ukryte i trudno je znaleźć samemu. Na radarze nie pojawi się marker, sami musicie znaleźć samochód. Marker, gdzie macie go odwieźć pojawi się dopiero jak do niego wsiądziecie. Patrząc na zdjęcie patrzcie na otoczenie, gdzie samochód stoi, itd. Stevie wysyła SMS’y z samochodami co 6 godzin w grze. Czyli po zrobieniu jednego samochodu, warto iść zapamiętać grę do mieszkania i czekać na kolejnego SMS’a.

Poniżej macie listę z samochodami oraz zdjęciami i dokładnymi lokalizacjami: https://www.gta4.net/stevies-text-message-car-thefts/

 

srebro Dare Devil GS: 30
You completed all the unique stunt jumps.

Stunt Jump to ten, kiedy podczas skoku spowalnia się czas oraz zmienia kamera. Skoków jest 50 w grze. Trzeba pamiętać, że skok zalicza się dopiero po przeleceniu odpowiedniego dystansu i wylądowaniu na koła. Wszędzie polecają motor do robienia tego, jednak ja wolę samochód, ponieważ jazda motorem jakoś nie sprawia mi frajdy w tej grze. Ilość wykonanych skoków możecie sobie sprawdzić w statystykach w menu pauzy. Najlepiej sprawdzać co skok, aby wiedzieć, czy go zaliczyło czy nie, ponieważ na ekranie nie pojawi się żadne info.

Podaje Wam link do strony, gdzie jest to ładnie opisane i przedstawione: https://www.gamesradar.com/nail-all-50-stunt-jumps-in-gta-iv/

Oraz filmik ze wszystkimi skokami:

 

braz Assassin’s Greed GS: 20
You completed all 9 assassin missions.

Są to misje, które dostajemy z budki telefonicznej w Alderney. Odblokują się dopiero po wykonaniu misji Truck Hustle dla Phila Bell. Podczas misji, Phil powie Niko, że ktoś ma dla niego zlecenia. Od tego momentu możecie

Dodatkowo, za budką telefoniczną, na placu, znajduje się kamizelka kuloodporna, warto ją sobie zawsze zabrać przed misją. Wykonajcie wszystkie misje i pucharek jest Wasz.

 

srebro Endangered Species GS: 50
You collected every hidden package in the game.

Były paczki, figurki, podkowy, balony, a teraz są gołębie. I nie 100 tylko tym razem 200, więc nie tak ciekawie. Oczywiście nie mamy ich zbierać tylko zestrzelić, co powoduje, że czasami gołębie są w bardzo trudno dostępnych miejscach. Gdy zobaczycie jakiegoś gołębia podczas gry to go nie zabijajcie! Chodzi o to, żeby potem nie szukać specjalnie gołębia, którego już zabiliśmy wcześniej. Ewentualnie róbcie sobie jakąś własną listę, które już zabiliście, np. zaznaczajcie na mapce, róbcie screeny, itd. Szczególnie jeśli macie zamiar korzystać z poradnika w formie tekstowej + obrazki zamiast filmiku, wtedy można się mocno pogubić.

Poniżej macie link do poradnika, z które ja korzystałem robiąc ten pucharek: https://www.gamesradar.com/gta-iv-complete-pigeon-guide/

No i filmik, który trwa aż półtorej godziny! Za to jest bardzo szczegółowy i bez problemu pomoże każdemu:

 

 

braz Under The Radar GS: 40
You flew under all the main bridges in the game.

Trzeba przelecieć pod 14 mostami. Plus jest taki, że w momencie jak przelecimy pod jednym mostem, na mapie podczas pauzy, pojawi nam się ikonka na kolejnym moście, pod którym mamy przelecieć, dlatego sprawa jest tutaj bardzo ułatwiona. Mosty pod którymi już przelecieliśmy nie mają ikonki, co jest w sumie logiczne. Do latania polecam Annihilatora, ponieważ jest zwinny. Jest to wojskowy helikopter, stoi na końcu lotniska na tych 3 lądowiskach obok siebie. Czasami się nie pojawi, dlatego trzeba odczekać, albo po prostu wziąć inny heli. Każdy się sprawdzi.

Filmik ze wszystkimi przelotami:

 

braz Dial B For Bomb GS: 10
You unlocked the special ability of Packie’s car bomb placement.

Musimy zrobić odpowiedni poziom „przyjaźni” z Packie’em poprzez różne wypady na miasto, itd. Gdy odblokujemy tą umiejętność, to po zatelefonowaniu do Packiego na radarze pojawi się marker z bombą. Jedziemy tam i zobaczymy bombę. Bierzemy ją i podkładamy pod samochód. Następnie na telefonie przechodzimy do Packiego i wybieramy opcję „Detonate”, aby wysadzić. Umiejętność niby przydatna, ale sam osobiście nigdy z niej nie skorzystałem.

 

braz Gracefully Taken GS: 10
You completed the mission „I’ll Take Her”.

Nic prostszego. Wykonajcie misję i po sprawie. Warto jedynie dodać, że Gracie czasami złapie za kierownicę, przez co samochód pojedzie w niepożądanym kierunku. Przy dużych prędkościach może nam to nawet napsuć krwi, dlatego warto na początku uważać, dopóki Niko jej nie „uspokoi”.

 

srebro Liberty City (5) GS: 20
Your friends all like you above 90%.

Pucharek nie tyle trudny, co czasochłonny. Z większością przyjaciół nie powinniście mieć problemów, ale z niektórymi trzeba będzie odbyć sporo wypadów na miasto, aby nabić poziom koleżeństwa. Poziom znajomości możecie sprawdzić w statystykach w menu pauzy. Macie tam ładnie wyszczególnioną każdą osobę i obecny stan % z nią.

Lista osób, z którymi musicie się zaprzyjaźnić:

 1. Roman (jeśli przeżył)
 2. Little Jacob
 3. Brucie
 4. Packie
 5. Dwayne (jeśli przeżył)

Kilka wskazówek:

 1. W przypadku Dwayne’a, sprawa jest nieco skomplikowana. Przede wszystkim będzie misja, gdzie zdecydujecie czy darować mu życie czy nie. Ja darowałem, dla pewności chciałem mieć 5 osób (chociaż niektórzy twierdzą, że jeśli inni umrą to wystarczy zaliczyć tych co żyją, ale nie próbowałem osobiście, także jak ktoś ma sprawdzone info to piszcie w komentarzach). Po misji nie będzie odbierać od Was telefonów, dlatego musicie sprawdzić Waszą skrzynkę e-mail i na wszystkie maile od Dwayne’a odpowiadajcie pozytywnie! Próbujcie dzwonić co jakiś czas i w końcu zacznie odbierać od Was telefony.
 2. Zawsze odbierajcie telefon od znajomych i wychodzicie z nimi na zabawę. Jak już wyjdziecie to starajcie się zrobić 3 możliwe aktywności, ale nie zawsze to jest możliwe.
 3. Nie odrzucajcie telefonów od znajomych. Odrzucenie obniża sporo poziom % z daną postacią. Jeśli jednak nie chce się Wam bawić z nimi w danym czasie, to po zaakceptowaniu zaproszenia, zadzwońcie do danej osoby i powiedzcie, że nie macie czasu na wypad. W ten sposób unikacie kary w postaci ujemnych %.
 4. Większość z osób ma swoje przedziały czasowe, w których nie śpią i są dostępni, poniżej lista:
  1. Roman – dostępny non-stop, nie ważne gdzie go zabierzecie,
  2. Little Jacob – dostępny od 14:00 do 4:00. Lubi: Rzutki , Picie, Jedzenie, Bilard, Kino, Striptiz,
  3. Brucie –  dostępny od 7:00 do 1:00. Lubi: Żeglowanie, Latanie Helikopterem, Picie, Jedzenie, Bilard, Kino, Striptiz,
  4. Packie – dostępny od 15:00 do 6:00. Lubi: Rzutki , Picie, Kręgle, Bilard, Kino, Striptiz,
  5. Dwayne – dostępny od 11:00 do 3:00. Lubi: Picie, Jedzenie, Bilard, Kino, Striptiz.

 

braz No More Strangers GS: 5
You’ve met all the random characters.

Podczas gry na radarze pojawi Wam się co jakiś czas ikonka białego chłopka. Są to zadania związane z przypadkowymi osobami, które musimy wykonać. Osoby te pojawiają się w określonym miejscu i czasie, dlatego nie będą tam wiecznie na Was czekać. Pojawiają się regularnie, tylko że o określonych porach. Zaleca się zrobić trofeum dopiero po ukończeniu głównego wątku fabularnego, ponieważ spora część osób zaczyna się pojawiać dopiero po ukończeniu określonej misji. Dlatego najlepiej jest to robić na samym końcu, kiedy jedynie musicie zmieniać porę dnia i lokację.

Poniżej wstawiam mapkę z lokacjami wszystkich postaci:

Podziękowania dla „X_RaceKing_X” z psnprofiles.com za zrobienie mapki.

Nie ma sensu pisać, o której godzinie dostępna jest dana postać. Jak możecie zauważyć na mapce, niektóre postacie mają kilka misji. Niekiedy trzeba odczekać 2-3 dni, żeby pojawiła się w kolejnym miejscu. Najlepiej jest po prostu robić zapis i przesuwać czas i sprawdzać każdą lokację (jeśli wcześniej nikt się nie pojawił) o różnych porach, np. rano, południe, wieczór, noc. Za którymś razem w końcu traficie.

W razie czego, daję Wam odnośnik do wiki GTA, gdzie macie dokładnie rozpisane, kto, gdzie i o której porze się pojawia: https://gta.fandom.com/wiki/Random_characters/GTA_IV

 

braz That Special Someone GS: 10
You completed the mission „That Special Someone”.

Misja charakteryzuje się tym, że będziemy mieli podczas jej wykonywania możliwość podjęcia samodzielnej decyzji. Ale bez obaw! Jakakolwiek ta decyzja nie będzie, to nie będzie ona miała wpływu na dalsze losy gry czy też pucharki. Wybór jakiego dokonacie zależy tylko i wyłącznie od Was samych.

 

srebro You Won! GS: 60
You have completed the story.

Jak sam opis pucharku mówi. Ukończcie główną fabułę gry, a trofeum Wam wpadnie.

 

zloto Liberty City Minute GS: 30
You finished the story in less than 30 hours.

Pucharek, który polecałbym zrobić w osobnym przejściu, ponieważ przechodzenie GTA na szybko to żadna zabawa. Nie poczujecie klimatu gry, itd. Dlatego lepiej przejść najpierw sobie grę normalnie, potem zrobić ten pucharek, czyli wszystkie misje fabularne jak najszybciej, a potem wrócić do normalnej gry i dokończyć sobie całą resztę. Zrobienie fabuły poniżej 30 godzin to nic trudnego. Należy się skupić misjach fabularnych, a poboczne zostawić w spokoju. Nie umawiać się ze znajomymi, odrzucać telefony, używać zawsze taksówki, itd.

Kilka wskazówek, które przydadzą się podczas robienia tego pucharku:

 1. ZAWSZE używajcie taksówki, gdy musicie dotrzeć w jakieś odległe miejsce. Dzięki taksówce oszczędzacie masę czasu!
 2. Róbcie save co każdą misję, ewentualnie co kilka. Jednak w późniejszej fazie radzę robić co misję. Jak zginiecie to nie gracie dalej, tylko robicie Load i jedziecie ponownie z misją. Grając normalnie bez metody save-load stracicie sporo czasu.
 3. Przewijajcie cut-scenki. One również są liczone do ogólnego czasu. Jeśli będziecie oglądać wszystkie przerywniki filmowe, to istnieje ryzyko, że się nie wyrobicie.
 4. Jak już pisałem wyżej. Olejcie znajomych. Wszelkie telefony od nich odrzucajcie. Podczas robienia tego pucharku reszta Was nie obchodzi, także ujemne % ze znajomymi nie mają tutaj znaczenia.
 5. Robiąc misję dla kogoś, zawsze róbcie je do końca dla danej osoby. Chodzi mi o to, żeby nie skakać pomiędzy różnymi osobami od misji, tylko najpierw zrobić wszystko dla jednej osoby, a potem przejść do następnej, itd.
 6. Jeśli macie braki w broni czy amunicji to bierzecie taksówkę do najbliższego sklepiku z bronią. Little Jacoba raczej nie odblokujecie, dlatego pozostaje Wam sklepik. Jednak kasa i tak Was tutaj nie obchodzi, więc pucharek z nią związany również nie jest ważny.

Stosując się do tych kilku prostych zasad, powinniście się spokojnie wyrobić i mieć jeszcze spory zapas czasu. Pamiętajcie, żeby nie zawracać sobie tylko głowy pierdołami i robić często save’y, aby w momencie śmierci móc zrobić load i grać dalej bez straty czasowej.

 

zloto Key To The City GS: 100
You completed GTA IV to 100%.

W każdym GTA mieliśmy statystyki, za wykonanie których na 100% zawsze był jakiś bonus. Nie inaczej jest tutaj. Wykonanie wszystkiego na 100% zajmie Wam trochę czasu, bo trochę tych czynności jest. Chodzi tutaj o wszystkie misje główne i poboczne, misje od znajomych, misje z przypadkowymi ludźmi, gołębie, skoki, itd. Wszystko zrobione na 100%. Jednak nie obawiajcie się tego pucharku. O ile roboty jest sporo, to w GTA to wszystko jakoś idzie w miarę przyzwoicie. Zawsze w międzyczasie można zrobić sobie rozróbę na ulicy, aby się odstresować, itd. Nie musicie robić wszystkiego od razu.

Lista rzeczy, które należy wykonać do 100% (dokładny opis w linku poniżej):

 • Misje fabularne,
 • 9 Zleceń (z budki telefonicznej), 
 • Misje Little Jacoba,
 • Misje Bruciego,
 • Wyścigi Bruciego,
 • Samochody dla Stevie’go,
 • 10 najbardziej poszukiwanych przestępców,
 • 20 policyjnych akcji w toku,
 • Odblokować umiejętności specjalne u znajomych (Little Jacob, Packie oraz Brucie),
 • Zaliczyć wszystkie aktywności ze znajomymi (bilard, kręgle, bar, knajpa, striptiz, itd.),
 • 10 Losowo napotkanych osób (biały chłopek na mapie),
 • Mini-gry (wygrać w bilard, wygrać pełną grę w kręgle, wygrać w rzutki, pobić wynik 11,000 w QUB3D),
 • 200 Gołębi,
 • 50 Stunt Jumpów.

Poniżej macie link do strony z dokładną listą wszystkich czynności wymaganych na 100% w grze: https://www.gta4.tv/100percent.php

 

braz Teamplayer GS: 10
You killed 5 opposing team members.

Pucharek zrobicie w trybach zespołowych (Team). Zabicie 5 osób w online to raczej nic trudnego, więc boostowanie tego pucharku to trochę strata czasu, chociaż nie wiem jak obecnie wygląda stan serwerów. Grajcie głównie w Team Deathmatch i podczas dobierania zespołów wybierzcie ten, gdzie jest najwięcej osób, albo najwięcej z niskim levelem. Większe prawdopodobieństwo, że nie będziecie padać jak muchy.

 

braz Cut Your Teeth GS: 5
You were successfully promoted up a rank in multiplayer.

Czytaj opis pucharku zloto Wanted

 

braz Join The Midnight Club GS: 10
You won a multiplayer race without damaging your vehicle too much.

W online są 2 typy wyścigów, Race oraz GTA Race.

Ten pierwszy to klasyczny wyścig, od startu do mety i kto pierwszy ten lepszy. Podczas, gdy w GTA Race macie również dostęp do broni i możecie walić do pojazdów innych graczy. Oni w Was oczywiście też. Wygrać musicie w zwykłym wyścigu bez niszczenia samochodu. Najlepiej zrobić ten pucharek ze znajomym, ponieważ granie z randomami to masakra. Prędzej Was krew zaleje niż czysto przejedziecie jakiś wyścig. Wygranie bez uszkadzania samochodu, grając z randomami jest praktycznie niemożliwe.

 

braz Fly The Co-op GS: 15
You completed „Deal Breaker”, „Hangman’s NOOSE” and „Bomb da Base II” in time.

Trybów coop w online jest 3. Są to „Deal Breaker”, „Hangman’s NOOSE” oraz „Bomb da Base II”. Każdy musicie wykonać w odpowiednim czasie. Poziom trudności oraz ilość graczy nie ma żadnego znaczenia. Możecie zrobić to w 2 na Easy, albo w 4 na Hard.

Czasy wymagane dla każdego trybu:

 • Hangman’s Noose: 2:32
 • Deal Breaker: 7:05
 • Bomb Da Base II: 5:34

Oczywiście tryby nie muszą być zrobione za jednym razem. Wystarczy zrobić je w odpowiednim czasie, niekoniecznie jeden po drugim. Co do samych trybów to nie są one takie proste jeśli przyjdzie Wam robić odpowiedni czas. Wymagane są osoby, które naprawdę ogarniają i wiedzą jak grać w GTA. Z nowicjuszami nawet nie zaczynajcie grać, dlatego potrzebujecie ogarniętej ekipy, która po prostu wie jak grać i zna tajniki tych misji. Warto obejrzeć kilka filmików (poniżej), które pokazują różne sztuczki, aby uciąć jak najwięcej czasu na zbędnych czynnościach.

Poniżej daje Wam filmiki do każdego trybu, aby jak najszybciej go wykonać:

Hangman’s Noose

Deal Breaker

Bomb Da Base II

Zwróćcie uwagę na wszystkie wykorzystywane skróty, glitche, metody przejścia, itd. Różnią się od normalnego przejścia i po prostu trzeba z nich korzystać, aby ukończyć w krótszym czasie daną misję. Do tego perfekcyjna obsługa helikoptera oraz celne i szybkie zabijanie przeciwników i macie sukces. Zawsze jest dobrze ustalić kto zajmuje się jaką rolą, czyli kto obsługuje heli, samochód, itd. Dzięki temu każdy będzie specjalizował się w danym zadaniu i będzie wiedział co ćwiczyć i na co zwracać uwagę. Przed Wami kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt powtórzeń każdej misji, jednak są na tyle krótkie, że nie sprawia to aż takiej frustracji jak inne trofea online.

 

braz Taking It For The Team GS: 10
You were on the winning team in all multiplayer team games.

Oto tryby zespołowe, w których musicie być w zwycięskim zespole:

 • Team Deathmatch
 • Team Mafia Work
 • Team Car Jack City
 • Turf War
 • Cops’n’Crooks

Możecie próbować grać z randomami, ale trochę może to potrwać, tym bardziej jeśli traficie do teamu z idiotami, co się niestety bardzo często zdarza. Polecałbym Wam metodę z boostowaniem tego pucharku. Jedyny minus jest taki, że do każdego trybu wymagane są minimum 4 osoby. Bez tego nie odpalicie w ogóle gry. Gdy już macie ekipę, to nie musicie robić dla każdego z osobna. Wystarczy być z zwycięskim zespole, potem robi drugi zespół i przechodzicie do następnego trybu. Zalecam zrobić wszystko za jednym razem, ponieważ gra zapisuje bardzo wolno statystyki, przynajmniej raz na kilka godzin (chyba, że obecnie się coś zmieniło i już nie ma takich problemów ze statami).

 

braz Top Of The Food Chain GS: 10
You successfully killed 20 players with a pistol in a deathmatch.

Najlepiej i najszybciej zrobić to z jakimś znajomym. Ustawiacie limit na 2500$, wybieracie wszystkie bronie (startujecie zawsze z pistoletem, więc nie musicie go szukać) i ubijacie kolegę 20 razy. Pucharek wpadnie zaraz po 20 ubiciu znajomego. Warto dodać, żeby wybrać jak najmniejszy obszar do gry. Najlepiej więzienie albo wyspę, żeby nie szukać się niepotrzebnie i nie tracić czasu.

 

braz Top The Midnight Club GS: 20
You won 20 different multiplayer standard races.

Trzeba wygrać 20 różnych zwykłych wyścigów (Race). Jeśli powtarzacie wyścig na jakiejś trasie, na której już wygraliście, to Wam go po prostu nie zaliczy. Dlatego najlepiej dorwać znajomego i robić kolejno każdy wyścig po 1 okrążeniu. Raz wygrywasz Ty, a potem on. Wyścigi są bardzo krótkie (średnio 2 minuty), więc spokojnie zrobicie to w przeciągu godzinki. Pamiętajcie tylko, że przy zakładaniu gry, wybrać maksymalną ilość slotów prywatnych, aby nikt Wam nie doszedł do gry.

 

zloto Wanted GS: 20
You achieved the highest personal rank possible in multiplayer.

Przyszedł czas na zarówno najtrudniejszy i najgłupszy pucharek w GTA, a może i nawet nie tylko. Pucharek sam w sobie nie jest trudny, ale BARDZO czasochłonny. Jeśli doliczyć do tego problemy z serwerami GTA, to można czasami ostro się wnerwić. Rang w online jest 10. Na każdą wymagana jest odpowiednia ilość $$$, które zbieramy za ukończenie trybu i podnosząc z ziemi po zabiciu kogoś. Na 10 rangę wymagane jest 5,000,000$, czyli bardzo dużo. Zresztą sami się przekonacie jak zaczniecie grać.

Kolejno rangi wyglądają mniej więcej tak:

 • Ranga 1 – 8 = średnio co 250,000$
 • Ranga 8 = 1,000,000$
 • Ranga 9 = 2,500,000$
 • Ranga 10 = 5,000,000$

Kilka porad z mojej strony, dzięki którym osiągnięcie 10 poziom najszybciej jak to tylko możliwe:

 1. Grajcie tylko i wyłącznie Hangman’s NOOSE na poziomie HARD. Przy dobrej ekipie, możecie robić średnio co 3 minuty 4500$. Przeliczając to na czas gry to od 0$ do 5mln$ = 56 godzin gry. Niby nie tak dużo, ale jak zaczniecie grać to zobaczycie, że jednak dużo. Wskazówki odnośnie Hangman’s NOOSE:
  • Kluczem jest granie w 3 osoby. Jest to najszybsza opcja. Najlepiej założyć pokój, dać 1 slot prywatny i czekać na 2 osoby. Jeśli traficie na idiotów, którzy nie wiedzą, że trzeba jechać po helikopter, to wyłaźcie z gry i szukajcie na nowo ludzi. Lepiej poszukać dłużej dobrej ekipy i potem grać, niż męczyć się z idiotami, których teraz jest od groma. Jak traficie na 4 osoby to albo uciekajcie, albo wywalcie kogoś. Naprawdę, 4 osoby to tylko strata czasu i nerwów.
  • Jak już dorwiecie dobrą ekipę, to grajcie z nią ile tylko można! Dobra ekipa teraz to cud. No chyba, że macie znajomych, z którymi możecie sobie pocinać, to inna sprawa.
  • Co do samego Hangman’s NOOSE, to najlepiej obejrzeć sobie filmik z Fly The Coop, jak go najszybciej robić. Ogólnie chodzi o to, że jedna osoba jedzie wózkiem po heli, a 1/2 osoby bronią odrzutowca z Petrovicem. Nie można się oddalać za bardzo, szczególnie jak gracie tylko w 2 osoby. Ponieważ bardzo łatwo Wam podejdą do niego i go zabiją, dlatego bieganie za kasą podczas grania tylko w 2 osoby odpada. W 3 można, ale w 2 nie.
  • Czasami Petrovic się zwiesi. Będzie stał za samolotem i się nie ruszy. Trzeba go po prostu „przepchać”, tak aby miał czystą drogę do helikoptera. Dzieje się to często, więc uważajcie i miejsce czujne oko. Czasami pomaga lekka zamiana pozycji przez pilota helikoptera, albo odlecenie na sekundę/dwie i znów wylądować.
  • Gdy czekacie na resztę i zacznie się Wam palić heli, to nie uciekajcie z niego, tylko pilot niech podleci do apteczki, która naprawi heli. Apteczka znajduje się trochę na lewo od odrzutowca. Można zobaczyć na niektórych filmikach w sieci, jak ludzie naprawiają w ten sposób heli. Gorzej jak ktoś Wam zabierze tą apteczkę, wtedy trzeba się już ewakuować i jechać samochodem z ekipą do nowego heli.
  • Pilot nie ląduje normalnie heli, bo to strata czasu, tylko wlatuje „ślizgiem” do punktu docelowego. Na w/w filmiku możecie zobaczyć jak to robią. Bo jak zobaczycie kogoś kto ląduje normalnie, to albo go zmieńcie, albo sami poszukajcie nowej ekipy.
 2. Po zakończeniu gry, ZAWSZE WYCHODZICIE DO TRYBU SINGLE! Nie wyłączajcie gry bezpośrednio z trybu multiplayer. Przejdźcie do singla, poczekajcie kilka minut i dopiero wyłączcie grę. Chodzi o to, że gra ma problem z zapisywaniem statystyk, tak samo serwery.
 3. Jak już skończycie grę to poczekajcie kilka godzin jeśli macie zamiar znów zacząć nabijać kasę. Jeśli zaczniecie krótko po ostatniej sesji, to zobaczycie, ze nie macie zaliczonych statów z poprzedniej sesji. Gdy zaczniecie grać ponownie i nabijać, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że tamte staty zostaną po prostu nie zaliczone. Dlatego warto zawsze odczekać!
 4. Statystyki sprawdzajcie sobie na stronie www: http://socialclub.rockstargames.com/Jeśli tam się Wam odświeżyły to możecie śmiało grać dalej. Te same statystyki są w grze, ale po co włączać specjalnie grę, do sprawdzenia kilku rzeczy? Nie wiem czy obecnie nadal zlicza staty, ponieważ Rockstar wyłączyło GTA IV jakiś czas, ale zostawiło samo online w grze.

Z tymi wskazówkami powinniście w miarę szybko uwinąć się z tym pucharkiem. Ważna jest ekipa, wytrwałość oraz uważanie na te nieszczęsne statystyki.

 

braz Auf Wiedersehen Petrovic GS: 30
You won in all variations of multiplayer games.

Pucharek ma problemy z działaniem, a przynajmniej kiedyś miał. Przez problem z zapisywaniem statystyk, niektórym nie zaliczało po prostu wygranych. Obecnie chyba nie ma już tego problemu, jednak czytajcie opis, aby uniknąć wszelkich problemów. Jeśli nie będziecie doglądać regularnie statystyk i uważać na nie jak należy to możliwe, że trzeba będzie powtarzać cała operację. Najlepiej po każdej wygranej sprawdzić czy ją zaliczyło. 

Przede wszystkim pobieracie tą listę:

Najważniejsza rzecz przy robieniu tego trofeum.

Są tutaj wszystkie wymagane tryby do pucharku AWP. Wyścigi zarówno w opcji Race jak i GTA Race. Nie muszę chyba tłumaczyć, że każdy z tych trybów trzeba wygrać? Najlepiej jest znaleźć drugą osobą, która również robi AWP i robić wszystko na zmianę. Czyli jeden wyścig wygrywa jedna osoba, potem druga i przechodzicie do następnego. Jedynie tryby zespołowe wymagają min. 4 osób, ale to można znaleźć na forum ekipę. Wykonując pucharek AWP, stosujcie się do rad podanych w opisie pucharku zloto Wanted!

Tutaj zapisywanie statystyk odgrywa główną rolę! Musicie sprawdzać je regularnie na Social Clubie. Wchodzicie w daną dyscyplinę i jeśli w kolumnie z joystickiem z gwiazdką obok macie minimum 1, to znaczy, że zaliczone i wygrane. Jeśli nie ma, to znaczy, że trzeba powtórzyć. Rzecz jasna nie musicie wykonywać wszystkiego za jednym razem. Możecie to robić nawet z miesiąc, byle tylko dobrze zapisywało Wam statystyki i kolejne wygrane. Jeśli będziecie się stosować do moich rad w/w, to nie powinno być z tym żadnego problemu.

Jak już wspominałem wcześniej, nie wiem czy obecnie Social Club zapisuje statystyki z GTA IV. Jakiś czas temu R* wyłączyło chyba tę opcję, ale nie jestem w 100% pewien, dlatego jak ktoś może potwierdzić to byłoby dobrze. W każdym razie stosujcie się do wszystkich zasad powyżej.

 

braz Let Sleeping Rockstars Lie GS: 10
You killed a Rockstar in multiplayer.

Oczywiście nie musimy zabijać kogoś z ekipy Rockstara, bo teraz byłoby to dość trudne, a raczej niemożliwe, szczególnie teraz. Wystarczy zabić kogoś kto zabił takiego „członka”, bądź kogoś kto zabił kogoś… itd. Teraz praktycznie każdy ma ten puchar, więc powinien Wam wpaść przy pierwszym zabiciu kogokolwiek. W przypadku problemów będziecie musieli prosić kogoś kto już ma ten puchar, żeby się Wam podłożył.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!