Grand Theft Auto: San Andreas – Poradnik do trofeów

 

Chyba każdy szanujący się gracz przeszedł Grand Theft Auto: San Andreas, ale nie każdy wbił w tej produkcji platynę. Zapraszamy do skorzystania z poradnika, który pomoże Wam wycalakować chyba najlepszą część GTA.

 

PORADNIK GOŚCINNY AUTORSTWA MICHAŁA “IAmSoWicked”.

 

Informacje ogólne:

 • Stopień trudności wbicia platyny: 2-3/10
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox4 x12 x16
 • Liczba trofeów offline: 34
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1
 • Trofea możliwe do przeoczenia: braz Assert Yourself Next Time, braz Horror of the Santa Maria, Time to Kill
 • Zglitchowane trofea: 0
 • Czas do zdobycia platyny: 30-40 godzin

 

Poradnik:

platyna The Key to San Andreas
Unlock all trophies (the use of cheats will disable all trophies).

Zdobyłeś platynę, gratulacje!

 

braz Getting Started
Complete Big Smoke.

Trofeum związane z fabułą nie do pominięcia. Jest to pierwsza misja w grze.

 

braz Represent
Purchase a Grove Street tattoo.

Należy zakupić tatuaż z Grove St. Możliwość ta zostaje odblokowana po jednej z pierwszych misji. Tatuaż z Grove jest dostępny do zrobienia na plecach lub brzuchu, a jego koszt to 70 $. Lokalizacja Studia tatuażu na zdjęciu poniżej.

 

zloto The End of the Line
Complete End of the Line.

Trofeum związane z fabułą nie do pominięcia. Jest to ostatnia misja w grze. Żeby móc w ogóle ją zacząć, musimy przejąć minimum 35 % terytoriów wrogich gangów. Warto przed nią mieć wykonaną misję strażaka, gdyż nie będziemy musieli przejmować się ogniem występującym w drugiej części tego zadania. Przed misją warto zrobić też osobny save, ponieważ jeśli przypadkiem na napisach końcowych klikniemy, żeby je pominąć, będziemy musieli powtarzać całą grę. Sama walka z Big Smokiem może być prosta, jeśli mamy w ekwipunku miniguna, którego możemy zdobyć na ranchu Toreno, przeciwnik umiera od niego w niej niż sekundę.

 

braz Hustle Some
Win a game of pool.

Trofeum można wykonać w zasadzie już na początku gry, w barze znajdującym się w pobliżu Grove Street. Wygranie gry w bilarda nie powinno stanowić problemu, jednak przeciwnik często potrafi w jednym podejściu wyczyścić stół, więc polecam grać za minimalną stawkę 50 $. Lokalizację, gdzie można zagrać w bilard, przedstawiono na zdjęciu poniżej:

 

srebro A Legitimate Business
Export all three car lists.

Należy wyeksportować w sumie 30 samochodów ze wszystkich 3 list. Jest to trofeum bardzo czasochłonne, polecam tutaj korzystać z map, gdzie znajdują się dane pojazdy, na stronach takich jak GTA Site, ponieważ gdy jakiś pojazd jest wymagany do eksportu, spawnuje się on w jednym miejscu na mapie. Nie oznacza to, że w innych miejscach go nie spotkamy, po prostu wspomniane miejsca są pewne. Dostęp do eksportu samochodów otrzymujemy po trzeciej misji dla salonu samochodowego Wang cars.

Listy prezentują się w następujący sposób:

Lista 1:

 • Admiral
 • Buffalo
 • Camper
 • Feltzer
 • Infernus
 • Patriot
 • Remington
 • Sanchez
 • Sentinel
 • Stretch

 

Lista 2:

 • Blista Compact
 • Cheetah
 • Comet
 • FCR-900
 • Rancher
 • Sabre
 • Slamvan
 • Stafford
 • Stallion
 • Tanker

 

Lista 3:

 • Banshee
 • BF Injection
 • Blade
 • Euros
 • Freeway
 • Journey
 • Huntley
 • Mesa
 • Super GT
 • ZR-350

Miejsce eksportowania samochodów zaznaczone na zdjęciu poniżej:

 

braz The American Dream
Purchase any house.

Należy zakupić jedną z 29 kryjówek oznaczonych na mapie ikonką zielonego domu. Najtańsze domy dostępne w Los Santos kosztują 10,000$. Można też poczekać aż trafimy do Las Venturas, ponieważ tam apartamenty hotelowe kosztują tylko 6,000$.

 

braz Get a Pump
Do a barbell curl or benchpress at any gym.

Należy udać się do siłowni oznaczonej na mapie ikonką czerwonej sztangi i wykonać parę powtórzeń z hantlami lub na ławeczce płaskiej i trofeum będzie nasze. Lokalizacja siłowni na zdjęciu poniżej.

 

braz Pay ‘n’ Spray
Use a Pay ‘n’ Spray with wanted level.

Należy skorzystać z Pay ‘n’ Spray, posiadając jakikolwiek poziom poszukiwań. Będziemy o robić podczas misji jednak, żeby zdobyć to trofeum należy to wykonać w dowolnym momencie poza zadaniami głównymi, dopiero wtedy trofeum wpadnie.

Lokalizacja Pay’’ Spray na mapie poniżej.

 

braz Bike or Biker
Complete BMX or NRG challenge.

Czysto teoretycznie trofik ten uznawany jest za jeden z najtrudniejszych w grze… Łatwiejsze dla mnie było wyzwanie BMX – po wymaksowaniu umiejętności jazdy na rowerze, wyzwanie to nie powinno stanowić problemu. Jest ono dostępne w skate parku, który znajduje się w dzielnicy Glen Park. Żeby móc je odpalić, potrzeba umiejętności jazdy na rowerze minimum na poziomie 40 %. Zadanie polega na zaliczeniu wszystkich okręgów na czas, a ich kolejność jest tutaj dowolna. Istnieje jednak pewien glitch ułatwiający to trofeum, jeśli zbierzemy okręg – gdy czas misji wyniesie absolutne zero, ale jeszcze przed wyświetleniem napisu o niepowodzeniu misji, licznik czasu zniknie, a my będziemy go mieli dowolną ilość na wykonanie zadania. Wymaga to trochę prób jednak jest możliwe do osiągnięcia na najnowszej wersji gry. Lokalizacja wyzwania BMX zaznaczona na pomarańczowo, a NRG na żółto na poniższym zdjęciu.

 

braz Beat the Cock
Win the Beat the Cock marathon.

Mimo iż w wymogach napisane jest maraton, chodzi tu o triathlon. Żeby móc podejść do tej misji statystyka Staminy/wytrzymałości musi być na poziomie minimum 50%, podobnie jak statystyka jazdy na rowerze. W wyścigu można brać udział tylko w sobotę i niedzielę w godzinach od 6:00-20:00. Polecam wykonać przed podejściem do wyścigu misję włamywacza, która dostępna będzie po jednej z pierwszych misji, należy ukraść w niej w sumie 10,000$ i otrzymamy nielimitowany sprint, a co za tym idzie nie będziemy się musieli przejmować zwalnianiem. Dodatkowo podczas pływania nie da się zbytnio uciec naszym przeciwnikom, ale podczas jazdy na rowerze i biegania zyskamy dużą przewagę.

Lokalizacja rozpoczęcia triathlonu zaznaczona na zdjęciu poniżej.

 

braz Metrosexual
Spend $6,969 on clothes, hair, and tattoos.

Wpadnie po drodze do pucharka zloto Chick Magnet.

 

srebro School’s Out
Complete a vehicle school.

W grze mamy dostępne 4 szkoły nauki: jazdy samochodem, latania, pływania łodzią oraz motocykli. Najłatwiejsza w mojej opinii jest szkoła pływania. Aczkolwiek to trofeum i tak jest związane z fabułą, ponieważ obligatoryjnie musimy zaliczyć szkołę latania. Szkołę jazdy samochodem również musimy ukończyć, ponieważ inaczej nie odblokujemy możliwości eksportu samochodów potrzebnych do innego pucharka.

 

srebro Serial Offender
Get arrested 50 times.

Najbardziej nudne trofeum w grze. Podczas zwykłej gry policja aresztowała mnie tylko 3 razy. Także wymaga to grindu. Cały schemat prezentuje się tak – zdobywamy gwiazdkę poszukiwań, wsiadamy do pojazdu i czekamy aż policjant otworzy drzwi i wyświetli się napis BUSTED. Zostajemy wyrzuceni pod posterunkiem i powtarzamy czynność aż trofeum nie wpadnie. Swój postęp można śledzić po kliknięciu pauzy w zakładce Stats/Crimes/Times busted.

 

braz Freight Date
Take the train between cities.

Możliwość wykonania tego trofeum odblokujemy dopiero po dostaniu się do San Fierro. Udajemy się na stację naprzeciwko naszego garażu i czekamy aż pociąg podjedzie i, co bardzo ważne, wsiadamy do wagonu, a nie do lokomotywy! Podróż można spokojnie pominąć przyciskiem . Po dojechaniu do Los Santos wysiadamy, a trofeum będzie nasze.

 

braz Horror of the Santa Maria
Drown.

Teoretycznie można zablokować sobie to trofeum poprzez zebranie 50 ostryg, ponieważ wtedy zyskamy nieskończone oddychanie pod wodą. Jednak jeśli tego nie zrobiliśmy, wystarczy udać się do głębszego zbiornika wody, kliknąć w celu zanurkowania i nie wypływać do czasu śmierci naszej postaci.

 

braz Assert Yourself Next Time
Fail a mission.

Trofeum możliwe do przeoczenia, jeśli wszystkie misję wykonamy za pierwszym razem. Dla spokoju ducha polecam specjalnie przegrać jedną z pierwszych misji np. zabijając naszego zleceniodawcę zaraz po jej starcie.

 

srebro What the City Needs
Complete 12 levels of Vigilante.

Misję zaczynamy poprzez kliknięcie prawej gałki analogowej w pojeździe policji/wojska. Ja rekomenduje zostawienie sobie tego trofeum na później – zdobywamy czołg z bazy wojskowej i przy pomocy niego zabieramy się za to osiągnięcie. Zdobyć go możemy dopiero po misji Black Project, więc warto poczekać. Kradniemy go z lokacji przedstawionej na obrazku poniżej i jedziemy szybko odstawić go do hangaru na naszym lotnisku, ponieważ mamy dostaniemy 5 stopień poszukiwań. Zapisujemy grę i dopiero wtedy zaczynamy misję. Po ukończeniu 12 levela trofeum jest nasze, w dodatku nasz pancerz zwiększy się do 150%.

Kolorem czerwonym lokalizacja czołgu, kolorem niebieskim obszar, w którym najlepiej wykonać trofeum Savio.

 

srebro Savior
Complete 12 levels of Paramedic.

Misję wykonujemy w Angel Pine, ponieważ jest to bardzo mała lokacja i oszczędzi nam to sporo czasu. Podobnie jak wcześniej naszym celem jest pokonanie 12 leveli. Dodatkową nagrodą jest zwiększenie się paska zdrowia do 200%. Na mapce w opisie trofeum powyżej na niebiesko zaznaczony jest obszar, w którym najlepiej zrobić to osiągnięcie.

 

srebro Rescue a Kitten Too?
Complete 12 levels of Firefighter.

Polecam wykonać te osiągnięcie w Los Santos już na początku gry. Wywołujemy pożar np. koktajlem Mołotowa lub wysadzając samochód i czekamy na przyjazd straży. Kradniemy wóz i rozpoczynamy misję, klikając – zabieramy się za gaszenie pożarów. Gasimy je, trzymając wciśnięte i nakierowując strumień wody na płonące samochody, a później na pasażerów. Osobiście miałem cały czas zapas czasu na poziomie 5/7 min, więc aktywności te nie są naprawdę trudne. Dodatkowym atutem, żeby robić je szybko, jest ognioodporność, która przydaje się szczególnie w ostatniej misji gry.

 

srebro Yes I Speak English
Reach 50 fares in Taxi Mode.

Kradniemy taksówkę i rozpoczynamy misję klikając . Musimy przewieźć 50 osób, jednak plusem jest to, że nie musimy robić tego w jednym podejściu, bo to dość nużące zajęcie.

 

srebro Time to Kill
Watch Credits to the end.

Trofeum możliwe do przeoczenia!

Przed finałową misją robimy koniecznie osobnego sava na drugim slocie lub wysyłamy dane do chmury, jeśli mamy PS Plus. Po wykonaniu misji finałowej musimy odczekać aż przelecą całe napisy końcowe, co trwa około 20 minut. Odkładamy pada w bezpieczne miejsce i po prostu czekamy aż miną.

 

srebro What happens in Las Venturas…
Complete Yay Ka-Boom-Boom.

Trofeum związana z fabuła, nie do pominięcia. Jest to ostatnia misja w San Fierro.

 

srebro All Dressed Up for San Fierro
Complete The Green Sabre.

Trofeum związane z fabułą, nie do pominięcia. Jest to ostania misja w Los Santos.

 

braz Home Run
‘Go home’ with a girlfriend after a date.

Tak naprawdę po części jest związany z fabułą i ciężko go pominąć. Ale najszybciej można go wbić po odblokowaniu pierwszej dziewczyn, czyli Denis. Aby to zrobić, udajemy się do ikonki serduszka, która będzie dostępna niedaleko Grove Street i zabieramy dziewczynę na randkę  – najlepiej do baru, który jest dosłownie rzut kamieniem od jej domu – wtedy randka jest na 90 procent udana. Można randkową z daną dziewczyną tylko raz dziennie, więc w celu przyspieszenia procesu po każdej randce zapisujemy grę trzy razy, aby móc znowu zabrać ją na randkę. W przypadku Denis trzeba zaliczyć około 4/5 udanych randek, aby odpaliła się interakcja, która zapyta nas czy chcemy wejść do środka na kawę. Klikamy na prawym krzyżaku opcje potwierdzająca i po krótkiej cutscence pucharek jest nasz. Innym szybkim sposobem dostępnym jednak od trzeciego miasta i odblokowania możliwości randkowania z Mille jest udanie się do domu, ubranie się w specjalny strój pimpam dostępne po misji śledzenia Mille, i podjechanie do ikonki jej serduszka – wtedy niezależnie od progresu od razu zaprosi Was do domu.

 

braz What are the Odds
Win a race in Inside Track Betting.

Żeby obstawiać wyścigi konne wchodzimy do Betting shop, np. w Montgomerry i podchodzimy do maszyny znajdującej się w środku. Po kliknięciu zostaniemy przeniesieni do mini gry, jaką jest obstawianie koni. To trofeum zależy głównie od szczęścia nie ma złotego środka, na którego konia stawiać. Tak zwany faworyt (koń niebieski) wygrał u mnie tylko raz. Musimy obstawiać do skutku najlepiej tego samego konia, np. konia nr 3. Dodatkowo polecam stawiać jak najmniejszą kwotę, ponieważ mi się udało dopiero wygrać za około 30 razem.

Lokalizacja miejsca, w którym możemy obstawiać wyścigi koni.

 

braz Double or Nothin’
Put the maximum bet on red or black and win.

Musimy poczekać, aż odblokujemy Las Venturas. Gdy już to się stanie, wchodzimy do kasyna np. Four Dragons Casino, przy którym dostajemy misję np. od triady i szukamy stolika z ruletką. Na początku możemy grać przy stołach, których maksymalna stawka wynosi 100$ , więc taką kwotę stawiamy na pole z napisem red/black, powtarzamy czynność do momentu wygranej, która powinna nastąpić w maksymalnie kilku próbach.

 

braz Assassin
Complete a stealth kill.

Gra wymusi na nas takie zabójstwo w pewnym momencie rozgrywki. Żeby wykonać ciche zabójstwo musimy mieć wyekwipowany nóż, po czym kliknąć w celu przykucnięcia postaci, następnie zbliżamy się do pleców naszej ofiary i przytrzymujemy . Gdy celownik zablokuje się na zielono na głowie naszej ofiary, możemy kliknąć w celu wykonania cichego zabójstwo.

 

zloto Original Gangster
Reach maximum respect.

Za samą grę nie wpadnie, ale podczas zdobywania trofeum z przejmowaniem terytorium wrogich gangów już jak najbardziej, ponieważ to właśnie za te zabójstwo dostajemy najwięcej respektu.

 

srebro The Los Santos Slayer
Reach a total kill count of 4,000.

Podczas przechodzenia gry zabijemy około 1500-2000 osób, pozostałe wpadną podczas przejmowania wrogich terytoriów, jednak jeśli po zrobieniu wszystkiego dalej będzie Ci brakować kili, śmiało zrób rozróbę na ulicy/w kasynie czy porozwalaj policjantów czołgiem. Ważne żeby robić to bez kodów. Swój postęp można śledzić w zakładce Stats/Crimes/People you’re wasted i to ważne, żeby patrzeć na tę statystykę, a nie na ostatnią pozycję Legitimate kills, ponieważ ona dotyczy czegoś innego.

 

srebro Public Enemy No. 1
Reach 6 wanted stars.

Kradniemy czołg, tak jak w opisie pucharka srebro What the city needs, tylko tym razem nie jedziemy zapisać gry, tylko niszczymy wszystko na swojej drodze. skupiając się najbardziej na wozach policyjnych. Trzeba będzie trochę czasu poświęcić, ale po około 10/15 minutach poziom 6 poszukiwań wpadnie. Dużym plusem jest to, że twórcy nie wymagają od nas ucieknięcia od stróżów prawa, ponieważ na tym poziomie poszukiwań zaczynają gonić nas inne czołgi i mogłoby to być problematyczne.

 

zloto Chick Magnet
Achieve maximum sex appeal.

Tatuujemy każdą część ciała, najdroższym możliwym tatuażem, robimy fryzurę yellow cornow i kupujemy najdroższe ciuchy w sklepie DS. I zdobywamy jakiś sportowy wóz – w moim przypadku był to Salmvan. Żeby trofeum wpadło trzeba jeszcze wykorzystać glitcha z zdowieniem statystyk, więc tu odsyłam was do filmu użytkownika DANE COLINS.

 

zloto Grove Street War Lord
Capture 30 territories.

Przejmujemy 30 terenów wrogich gangów, w grze jest ich dostępnych 54. Przed tym zadaniem uzbrajamy się w możliwe jak najwięcej amunicji do ak lub m4 oraz pełny pancerz oraz zdrowie. Żeby wywołać wojnę o dane terytorium, musimy zabić 3 członków wrogiego gangu na danym obszarze. Żeby mieć pewność, że wrogowie nas nie rozstrzelają, polecam stosować metodę z tapowaniem przycisku odpowiedzialnego za celowanie, z tapowaniem odpowiedzialnego za strzelanie. CJ będzie zmieniał cele jak szalony, ale za to to będzie przerywać będzie celowanie przeciwników do nas, więc nie powinni oddać w naszym kierunku nawet strzału. Dodatkowo, gdy kończy nam się amunicja w magazynku, polecam przełączyć broń i wrócić do naszej używanej – szybszy sposób na uzupełnienie amo.

 

Materiał zrealizowany na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!