Insomnis – Poradnik do trofeów & Opinia

2.5/5

Insomnis to przygotowania przez studio Path Games przygodowa gra w klimatach horroru. Widać na każdym kroku, że jest to dzieło stworzone przy niewielkim budżecie i zespole. Jest to mały projekt – nie zajmujący wiele czasu, wiec trudno o nim szerzej napisać. Czy jednak warto dać szansę takiej gierce w swoim growym kalendarzu? Zapraszam do zapoznania się z moją opinią.

Jeśli chodzi o model gry przygodowej można Insominis nazwać przedstawicielem symulatorów spaceru. Głównie na przemierzaniu tajemniczego domostwa bowiem skupia się rozgrywka. Do tego dochodzi nieznaczna interakcja z obiektami, zbieranie znajdziek oraz rozwiązywanie prostych zagadek. Nie ma tu nic odkrywczego, ale nikt raczej niczego podobnego nie oczekiwał. Eksploracja jest jednak całkiem sympatyczna, a odwiedzany dom ciekawie odkrywa swoje tajemnice.

Główne skrzypce gra tu klimat nawiedzonego obiektu i ten jest w porządku, acz wynikające z niego strachy bardzo oklepane i mało pomysłowe. Historia kręci się w około czwórki duchów dzieci, które niegdyś zamieszkiwały będący miejscem akcji dom. Wraz z biegiem fabuły będziemy mogli poznać każdego z tych duchów, a koniec końców zadecydować o losach spuścizny tego tajemniczego miejsca. Naprawdę trudno tu cokolwiek więcej powiedzieć z uwagi jak małe jest to dzieło. Jeśli jesteśmy fanami takiego gatunku horrorowego to niestety nie ma co liczyć, że omawiany tytuł poruszy u nas jakieś struny. Bez trudu można znaleźć bardziej unikatowe i lepiej zaprojektowane doświadczenia. Nie znaczy to jednak, że Insomnis robi coś źle. Jest po prostu niewielkim średniakiem przygotowanym przez garstkę osób.

Graficznie jaki Insomnis jest każdy widzi. Oprawą z założenia tutaj nie miał zachwycać i tak też jest. W tym aspekcie budżetowość jest najbardziej odczuwalna. Warstwa dźwiękowa również generalnie trzyma podobny poziom. Mroczne odgłosy w sumie jeszcze są spoko, choć bardzo mało innowacyjne. Sporadyczne dialogi jednak już wypadają słabo. Warto tu poruszyć fakt, iż ta mała produkcja posiada polskie napisy do wyboru. Jest to zaskakujące, acz niesie kolejne zdziwienie, bowiem jakość tych napisów pozostawia bardzo wiele do życzenia. Część słów jest nieprzetłumaczona, często zjedzone są polskie znaki, a całość ewidentnie przedstawia jakość słabego translatora online. Pierwszy raz się z czymś takim na konsoli spotkałem.

Trzeba też wspomnieć o pucharkach, jakie otrzymała ta produkcja. No i tutaj mamy typowy zestaw idealny dla osób chcących szybko zgarnąć kolejną platynkę. Całość opiera się na znajdźkach i prostych zagadkach, a kierując się materiałem wideo można się zamknąć w mniej jak godzinę. Jedyna rzecz o której trzeba pamiętać to zgranie zapisu z końca gry na pendrive lub do chmury. Dzięki temu wystarczy jedno przejście gry do platynowego dzbanka. W poniższym poradniku umieszczona jest cała solucja wideo.

Ale czy warto Insomnis brać na tapetę? Ogólnie rzecz biorąc niespecjalnie. Gra kosztuje na Playstation Store 69zł i jest to zdecydowanie za drogo za tak przeciętny i niezwykle krótki tytuł. W promocji można rzucić okiem, acz zainteresowanie może wzbudzić raczej tylko u łowców trofeów szukających szybkiej platynki, bo gra sama w sobie nie oferuje niczego specjalnego.

 

 

 

 

Jak oceniasz trudność platyny w Insomnis?

View Results

Loading ... Loading ...

 

 • Stopień trudności wbicia platyny: 1/10
 • Czas do zdobycia platyny: około 1 godzina
 • Liczba trofeów: platynax1zlotox6 x9 x12
 • Liczba trofeów offline: 28
 • Liczba trofeów online: 0
 • Minimalna liczba przejść: 1 (jeśli zgramy sobie zapis przed zakończeniem gry)
 • Trofea możliwe do przeoczenia: Zobacz „Krok po kroku”
 • Zglitchowane trofea: BRAK

 

Krok po kroku:

Inomnis ma bardzo łatwy i szybki do zdobycia zestaw pucharków. Grając bez poradnika czas może się nam trochę wydłużyć, a część pucharków można pominąć. Poniżej prezentuje materiał pokazujący całkowite przejście gry z zaliczeniem wszystkich zagadek i platynowym skutkiem. Pamiętajcie, by przed końcem gry zgrać sobie zapis na pendrive lub do chmury. W innym wypadku konieczne będzie drugie przejście całości. W razie czego moment do zgrania zapisu jest zaznaczony na poniższym materiale wideo.

 

Poradnik:

platyna Projekt Insomnis / Insomnis Project
Ukończ wszystkie pozostałe trofea / Complete all trophies

Platynowe trofeum. Wpadnie, gdy zdobędziemy pozostałe.

 

zloto Listonosz zawsze dzwoni dwa razy / The postman always rings twice
Znajdź wszystkie listy Joego / Find all of Joe’s letters

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany ze znajdźkami. Listów do zdobycia w grze jest dokładnie 13. Lokalizacja ich wszystkich jest pokazana na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

zloto Moje śliczne zabawki / My lovely toys
Znajdź wszystkie zabawki dla dzieci / Find all the children’s toys

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany ze znajdźkami. Zabawek do zdobycia w grze jest dokładnie 12. Lokalizacja ich wszystkich jest pokazana na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

zloto Zerwanie łańcuchów / Breaking chains
Nie idź w ślady swojego dziadka / Don’t follow your grandfather’s footsteps

Trofeum związane z zakończeniem. Wpadnie jeśli zdecydujemy się skasować wszystkie dane na samym końcu gry. Zalecam wykonać zapis i skopiować go na pendrive lub wrzucić do chmury przed interakcją z komputerem. Dzięki temu nie będzie później konieczne przechodzenie całej gry do pucharka z drugim zakończeniem.

 

zloto Dead End / Dead End
Skopiuj informacje z projektu Insomnis / Copy the information from the Insomnis project

Trofeum związane z zakończeniem. Wpadnie jeśli zdecydujemy się skopiować wszystkie dane na samym końcu gry. Zalecam wykonać zapis i skopiować go na pendrive lub wrzucić do chmury przed interakcją z komputerem. Dzięki temu nie będzie później konieczne przechodzenie całej gry do pucharka z drugim zakończeniem.

 

zloto Czytnik / The reader
Znajdź wszystkie możliwe do odczytania obiekty podczas gry / Find all the readable objects during the game

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany ze znajdźkami. Wliczając się w to Listy w ilości 13 sztuk oraz Dzienniki w ilości 9 sztuk. Lokalizacja ich wszystkich jest pokazana na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

zloto Flash / Flash
Ukończ grę w czasie krótszym niż dwie godziny. / Complete the game in less than two hours

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek z grą na czas. Nie ma co się jednak nim przejmować, bo dwie godziny to, aż nadto do ukończenia gry. Na dobrą sprawę można się wyrobić spokojnie w 30 minut. Kierując się filmem z sekcji „Krok po kroku” nie będziemy mieli z tym żadnego problemu.

 

srebro Dzienniki pokładowe / Logbooks
Znajdź wszystkie dzienniki w Laboratorium / Find all the diaries in the Laboratory

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany ze znajdźkami. Dzienników do zdobycia w grze jest dokładnie 9. Lokalizacja ich wszystkich jest pokazana na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

srebro Profesjonalny gracz / Professional player
Ukończ układankę Anny / Complete Anna’s Puzzle

Trofeum możliwe do pominięcia!

Jedna z opcjonalnych zagadek. By dostać to trofeum musimy znaleźć grę memo i ją poprawnie ułożyć w pomieszczeniu klasowym. Wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

srebro Podążaj za białym królikiem / Follow the white rabbit
Ukończ układankę Beth / Complete Beth’s Puzzle

Trofeum możliwe do pominięcia!

Jedna z opcjonalnych zagadek. By dostać to trofeum musimy podążać za strzałkami na podłodze, by zdobyć wskazówkę zegarową. Wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

srebro Stylista superbohaterów / Superhero stylist
Ukończ układankę Oswina / Complete Oswin’s Puzzle

Trofeum możliwe do pominięcia!

Jedna z opcjonalnych zagadek. By dostać to trofeum musimy zebrać fragmenty odzieży i ubrać manekin w jednym z pomieszczeń. Wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

srebro Sonata jesienna / Autumn Sonata
Ukończ puzzle Charliego / Complete Charlie’s Puzzle

Trofeum możliwe do pominięcia!

Jedna z opcjonalnych zagadek. By dostać to trofeum musimy zebrać fragmenty odzieży i ubrać manekin w jednym z pomieszczeń. Wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

srebro Maszyna / The Machine
Rozwiąż maszynę laboratoryjną / Solve the Lab Machine

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po rozwiązaniu zagadki z mieszaniem fiolek w laboratorium. W razie czego wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

srebro Uśmiech Mony Lisy / Mona Lisa’s Smile
Uzupełnij puzzle z obrazkami / Complete the Picture Puzzle

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po rozwiązaniu zagadki z odsłanianiem obrazów w odpowiedniej kolejności w jednym z pomieszczeń. W razie czego wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

srebro Która jest godzina? / What time is it?
Ukończ układankę „Zegar”. / Complete the Clock Puzzle

Trofeum możliwe do pominięcia!

Jedna z opcjonalnych zagadek. By dostać to trofeum musimy poprawnie ustawić godziny na czterech zegarach w jednym z pomieszczeń. Wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

srebro The Rise of Castevet / The Rise of Castevet
Znajdź tajne laboratorium / Find a secret laboratory

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po dostaniu się do obszaru laboratorium. W razie czego wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

braz Witamy w Insomnis / Welcome to Insomnis
Włączenie oświetlenia domu / Activate the house light

Pierwszy pucharek jaki otrzymamy. Wpadnie jak tylko włączymy oświetlenie w domu. W razie czego wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

braz Anna / Anna
Poznaj Annę / Meet Anna

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po spotkaniu ducha Anny.

 

braz Beth / Beth
Poznaj Beth / Meet Beth

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po spotkaniu ducha Beth.

 

braz Oswin / Oswin
Poznaj Oswina / Meet Oswin

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po spotkaniu ducha Oswina.

 

braz Charlie / Charlie
Poznaj Charlie / Meet Charlie

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po spotkaniu ducha Charliego.

 

braz Do ostatniego tchu / Last breath
Byłaś cierpliwa. / You have been patient

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z napisami końcowymi. By go otrzymać nie możemy pominąć napisów do samego końca. W razie czego zostało to też zaznaczone na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

braz Magiczna księga / The Magic Book
Znajdź magiczną księgę / Find a magic book

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po użyciu książki, by dostać się do jednego z zamkniętych pomieszczeń.

 

braz Sekretne miejsce / A secret place
Odkryj sekretną ścianę / Discover a secret wall

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany ze znalezieniem jak mówi sama nazywa trofeum – sekretnego miejsca. Wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

braz Dr. Strangelove / Dr. Strangelove
Ręczne zapisywanie gry na wszystkich telefonach / Save the game manually on all phones

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany ze znajdźkami. Telefony stanowią punkty zapisu w grze i jest ich dokładnie 5. Lokalizacja wszystkich pokazana jest na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

braz Super-8 / Super-8
Włączanie projektora / Turn on the projector

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany ze znalezieniem i umieszczeniem na projektorze dwóch rolek z filmem. Ich lokalizacja pokazana jest na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

braz Wojna światów / The War of the Worlds
Odsłuchaj ukrytą wiadomość w radiu / Listen to a hidden message on the radio

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany z radiem. Integracja z nim jest całkowicie opcjonalna. Najpierw musimy odnaleźć baterie rozwiązując zagadkę z ustawianiem zegarów w jednym z pomieszczeń. Następnie znajdujemy radio w pokoju z obrazami ustawiamy sygnał i głośność maksymalnie w prawo i czekamy tak długo, aż otrzymamy trofeum. Wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

braz Wejście Bogów / Entry of the Gods
Posłuchaj płyty winylowej / Listen a vinyl record

Trofeum możliwe do pominięcia!

Pucharek związany ze znalezieniem i odpaleniem na adapterze płyty winylowej. Wszystko jest dokładnie pokazane na materiale wideo umieszczonym w sekcji „Krok po kroku”.

 

Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!

Grę udostępnił wydawca.
OCENA KOŃCOWA

NAZWA GRY: Insomnis

OPIS GRY : Insomnis to o przygotowania przez studio Path Games niewielka przygodowa gra w klimatach horroru. Odwiedzamy tajemnicze nawiedzone domostwo i odkrywamy historię tego miejsca.

AUTOR: Tomasz Krajewski

OCENA
2.5
Sending
OCENA UŻYTKOWNIKÓW
0 (0 votes)

PODSUMOWANIE:

Ogólnie niestety niespecjalnie warto interesować się Insomnic. Na pewno nie za pełną cenę jaką jest 69zł. W promocji można ewentualnie rzucić okiem, acz zainteresowanie może wzbudzić raczej tylko u łowców trofeów szukających szybkiej platynki, bo gra sama w sobie nie oferuje niczego specjalnego.

ZALETY

 • klimat jest w porządku,
 • przyjemna eksploracja nawiedzonego domu,
 • obecność polskiej wersji językowej.

WADY

 • dość słaby stosunek cena-jakość,
 • jakość polskiej wersji językowej.