Kokainowy Rick – wydanie Blu-ray – Opinia

 • FILM
 • WYDANIE

Lata 80′, Detroit, prawdziwa historia i narkotyki w roli głównej. Tak w skrócie można opisać film, który opowiada wczesne życie Richarda Wershe‘a Jr., wplątanego w głośną aferę FBI. Po kilkudziesięciu latach zatajania prawdy, ona wreszcie ujrzała światło dzienne, a cała sytuacja jest tak niebywała, że musicie ją poznać. Młody chłopak zostaje wdrożony w policyjną akcję inwigilacji przestępczej siatki – czy tego chce, czy nie. Skromnie żyjąca rodzina, która krótko mówiąc – ma też swoje sekrety za uszami, jeszcze nie wie, że ten okres życia jest decydujący dla jego reszty. Oszukani przez służby, muszą pogodzić się z faktem, iż Richie zmuszony będzie spędzić dużą część życia w więzieniu. Jest to typ filmu, który ciężko zaspoilować, ponieważ historia jest publicznie znana, więc pozwólcie, że trochę bardziej zgłębię całą linię fabularną filmu.

Pierwsze co się rzuca w oczy podczas oglądania, to niesamowicie oddany klimat lat osiemdziesiątych. Począwszy od ubrań, kończąc na wystroju miejsc, które razem z bohaterami odwiedzimy. Obraz został dodatkowo puszczony przez specjalny filtr w odcieniach szarości, co dodatkowo potęguje uczucie przebywania w XX wieku. Detroit jest dosyć specyficznym miejscem, które przedstawia całe spektrum społeczeństwa amerykańskiego – od bogaczy po skrajnie biednych ludzi, co też świetnie zostało przedstawione w produkcji. Skupiamy się tutaj co prawda na wszechobecnej patologii,

Powiem szczerze, że osobą, która ściągnęła mnie do obejrzenia tej produkcji jest oczywiście Matthew McConaughey, który co prawda w ostatnim czasie nie ma szczęścia do dobrze przyjmowanych przez publikę produkcji, ale zawsze prezentuje sobą wysoki poziom aktorstwa. Muszę również przyznać, że jestem ogromnie pozytywnie zaskoczoną grą jego ekranowego syna, Richiego Merritta. Razem z Bel Powley tworzą przekonującą rodzinę, której historię chce się poznać.

Film przedstawia sytuację, która daje przykład niesprawiedliwości państwa amerykańskiego, ale z drugiej strony – naprawdę nikt nie kazał Wershe’owi bawić się w konkretną dilerkę. Mam wrażenie, że całość jest strasznie jednowymiarowa, przez co traci na swojej rzetelności. Zostali oszukani? Tak. Mieli być bronieni? Tak. Ale to kompletnie nie znaczy, że to, czego dopuścił się ten młodzieniec, było dobre i nie zasługiwało na karę. Łatwo nam, żyjącym w dosyć spokojnym państwie, prawić morały, ale skoro robił zakazane rzeczy, świadomie już na pewnym etapie życia, i niszczył życie wielu osobom, to dlaczego nagle robimy z niego niewinne dziecko. Został wrzucony w świat, do którego być może sam by trafił, patrząc szczególnie na nie do końca legalną działalność ojca.

Każdy z Was powinien poznać tę niebywałą historię, umiejscowioną w sercu Detroit. Ciężko uwierzyć, że takie coś zadziało się naprawdę, dlatego też myślę, że podczas oglądania nie zabraknie emocji, które i mną targały podczas seansu. Ze swojej strony pragnę polecić Wam ten film, bo być może nie jest to jakieś dzieło kinematografii, ale na pewno jest to historia, którą warto znać. Być może film w Waszej pamięci nie zagości na długo, ale życiorys głównego bohatera na pewno.

 

WYDANIE:

Na froncie sporo nazwisk, postaci i wciśnięto jeszcze oryginalny tytuł oraz informację o prawdziwej historii. Sporo się dzieje również z tyłu okładki, gdzie umieszczono aż 5 kadrów z filmu, informację o dodatkach, streszczenie fabuły oraz jeden cytat. Z boku natomiast znajdziemy tytuł i sylwetki dwóch głównych bohaterów. Wydanie wyposażone jest w oryginalny dźwięk DTS-HD MA 7.1, natomiast polski lektor to Dolby Digital 5.1.

Niestety wydawca nie pokusił się o spolszczenie dodatków, więc możecie je obejrzeć tylko i wyłącznie w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami. Nie mniej twórcy postarali się, żeby upchać jak najwięcej ciekawych informacji odnośnie obsady, jak i samej produkcji. Umieszczono opcję włączenia ciekawostek podczas oglądania filmu, jednak automatycznie wtedy zostanie zablokowana możliwość włączenia jakichkolwiek napisów. Nie mogło zabraknąć usuniętych scen, materiałów z planu i wypowiedzi twórców. Łącznie zaoferowano ponad dwie godziny dodatkowej zawartości, która może nie jest jakoś ogromnie interesująca, ale stanowi świetne dopełnienie po seansie – o ile będziecie rządni informacji.

 

SPECYFIKACJA WYDANIA:

Czas trwania: 111 minut
Obraz: 1080 High Definition ; 2.39:1 ; 16×9
Dźwięk:

DTS-HD MA 7.1: angielski

DD 5.1: czeski, polski (lektor), rosyjski, turecki, węgierski

Napisy: angielskie, arabskie, bułgarskie, chorwackie, czeskie, hebrajskie, islandzkie, polskie, portugalskie, rosyjskie, rumuńskie, serbskie, słowackie, słoweńskie, tureckie, węgierskie
Menu / Dodatki: j. angielski / j. angielski
EAN: 5903570074264
Dystrybucja: Imperial CinePix

 

LISTA DODATKÓW:

 • Trivia Track – 01:51:06 – Seans z ciekawostkami, dotyczącymi filmu i obsady – wyświetlane są na dole ekranu, niestety brak tłumaczenia na język polski.
 • Deleted Scenes – 00:06:50 – Usunięte sceny z Rickiem w pizzerii, o powrocie jego siostry i inne.
  • Got a slice for me?
  • She’ll be back
  • I seen you around
  • You don’t know your place
  • I was hoping
  • Bring him to come see me
 • The Unknown True Story of Rick Wershe Jr. – 00:05:35 – Reżyser i inne osoby zaangażowane w film o samej postaci i spotkaniu z prawdziwym Rickim.
 • The Making of White Boy Rick – 00:05:17 – Krótki materiał o samym tworzeniu produkcji.
 • The Three Tribes of Detroit: The Cast – 00:10:14 – Richie Merritt, Matthew McConaughey oraz Bel Powley i reszta obsady pod aktorską lupą.
 • Previews – Zwiastuny innych filmów