Layers of Fear (2023)

Zobacz recenzję
2/10
15-20H
x1
x1
x14
x36
52
0
5
1
1.5
52
0
5
1
1.5

 

Layers of Fear ma bardzo łatwą platynkę, a przy tym nie wymaga też wiele czasu. Nie brakuje trofeów do pominięcia, jednak w razie czego można łatwo do nich powrócić. Cały zestaw pucharków to miks nowych trofeów z tymi znanymi już z części pierwszej, drugiej oraz dodatku Inheritance. Z poradnikiem zdobycie wszystkich nie będzie stanowiło żadnego problemu.

 

Krok po kroku:

Layers of Fear to w zasadzie ciekawy pakiet wszystkich dotychczasowych części tej serii rozszerzony o nowe dodatkowe treści. Z tego względu część trofeów pokrywa się z tymi ze starych odsłon. Mamy tu do dyspozycji bardzo wygodny wybór rozdziałów, acz zalecam skorzystać z poniższej mapy przejścia jeśli chcemy ograniczyć sobie ilość powtórzeń poszczególnych fragmentów gry.

 

KROK I – NOWA HISTORIA – HISTORIA PISARKI – HISTORIA MALARZA

Na wstępie muszę zaznaczyć, że wybieramy tryb NOWA HISTORIA. Bowiem tylko w nim poznamy przeplatającą te odsłony historię pisarki. Odpalenie konkretnej części gry przez ROZDZIAŁY nam tego nie umożliwi i w efekcie będzie trzeba przechodzić całość podwójnie. Ogólny schemat wygląda tak, że gramy tu nową postacią na terenie latarni morskiej i czeka nas tam raptem kilka interakcji. Natomiast po kontakcie z maszyną do pisania będziemy przechodzili przez starsze odsłony serii.

W tej części polecam skupić się na zbieraniu znajdziek zgodnie z materiałem zamieszczonym w opisie braz Możliwe, że masz problem. Znajdziemy tam potrzebne do trofeum 12 rysunków szczurów. Brakujące pamiątki rodzinne dozbieramy spokojnie przez wybór rozdziałów w późniejszym kroku. Wiąże się to z tym, że wybór konkretnej ścieżki w grze pozwoli nam zdobyć albo rysunek albo pamiątkę i nie można za jednym razem zebrać obu. Na wspominanym materiale pokazane są też wszystkie czynności wymagane do uzyskania sekretnego zakończenia związanego z trofeum srebro Wyzwolenie. Po drodze zbierajmy też wszystkie możliwe notatki i przedmioty, by otrzymać braz Szepty dawno zapomniane. Nie ma potrzeby filmu z lokalizacją, gdyż w grze po drodze znajdziemy ich znacznie więcej niż pucharek ten wymaga.

 

KROK II – KONTYNUOWANIE HISTORII PISARKI – HISTORIA AKTORA

Kontynuując główny spajający całość wątek trafimy do drugiej części gry. Warto zaznaczyć, że w przypadku tej wersji wybory fabularne nie mają żadnego znaczenia pod kątem pucharków. Jest jednak kilka specyficznych pucharków, które można pomiąć i watro sobie je od razu zaliczyć, by potem nie musieć nic powtarzać przez wybór rozdziałów.

Przede wszystkim zalecam od razu zbierać wszystkie znajdźki zgodnie z filmem zamieszczonym w opisie braz Dorobek twórczy. Materiał ten dotyczy starszej wersji gry, ale lokalizacje znajdziek są te same. Ewentualnie nieznacznie przestawione z uwagi na zaimplementowanie nowej funkcji przestawiania manekinów przy użyciu latarki. Zbierajmy też znajdźki oznaczone jako „Nowa Gra+”, gdyż w tej wersji są one dostępne już przy pierwszym podejściu.

Pucharki, które warto od razu sobie zaliczyć:

 • Dosłownie na samym początku mamy szansę na pucharek braz Gniew oceanu
 • W pierwszym rozdziale musimy przejść przez plan nie będąc ani razu wykrytym przez światła, by otrzymać trofeum braz W jednym ujęciu
 • W trzecim rozdziale po zbudowaniu rakiety musimy przelecieć nią tak, by nie trafić w żadną asteroidę do trofeum braz Odyseja kosmiczna
 • W czwartym rozdziale musimy uratować wszystkie szczury do pucharka braz Siedem mórz
 • Po czwartym rozdziale gdy dotrzemy do zatopionej kajuty możemy zdobyć wszystkie trofea związane z odsłuchiwaniem taśm, oglądaniem slajdów oraz wyłowić ostatnie dwa przedmioty przy użyciu lunety tak jak w materiale z opisu braz Dorobek twórczy. Nie musimy jednak tu odpalać nowej gry pod to. Gdy wyłowimy tajemniczą muszlę odszyfrowujemy za jej pomocą dowolny przedmiot, by otrzymać srebro Prawda cię przerośnie.

 

KROK III – POWTÓRKA ROZDZIAŁÓW Z HISTORII MALARZA

Po zakończeniu głównej historii możemy przez menu ROZDZIAŁY odtworzyć sobie kilka, by zdobyć brakujące nam pamiątki rodzinne do pucharka braz Uwiecznione w moim sercu. Jeśli zbieraliśmy zgodnie z materiałem wideo zawartym w opisie braz Możliwe, że masz problem to zostaną nam tylko cztery do zebrania. Warto zaznaczyć, by nie wychodzić do menu od razu po zebraniu, gdyż nie zostanie to zaliczone. Zalecam ukończyć każdy z tych powtarzanych rozdziałów, by się to nam zapisało.

 

KROK IV – HISTORIA CÓRKI

Z menu głównego wybieramy ROZDZIAŁY i tam możemy włączyć historię córki. Jest to krótki dodatek, ale zawiera trochę rzeczy które można pominąć. Kluczową rzeczą jest tu dokonywanie odpowiednich wyborów oraz zebranie wszystkich 9 rysunków. Poniżej prezentuję opis krok po kroku całego przejścia tego dodatku tak, by wpadły nam wszystkie pucharki.

 • Zaczynamy grę wchodząc do domu znanego z pierwszej części. Obok wejścia znajdziemy notatkę. Drugą wraz z zegarkiem znajdziemy w szafce na wprost wejścia. Trzecią znajdziemy przy oknie za fotelem.
 • Wchodzimy do kuchni. Po interakcji z drzwiami spiżarni czeka nas pierwsza retrospekcja podczas której zaleca się otworzyć zamek i wypuścić psa. Gdy ta się skończy znajdziemy RYSUNEK 1 na ścianie w składziku.
 • Wychodzimy z kuchni i idziemy do łazienki. Tam możemy znaleźć kolejny przedmiot.
 • Teraz kierujemy się do komórki pod schodami. Gdy wejdziemy do środka czeka nas kolejna retrospekcja. Podczas tej retrospekcji musimy szybko zasunąć zamknięcie drzwi nim ojciec je otworzy. Po zakończeniu retrospekcji podnosimy z podłogo RYSUNEK 2.
 • Idziemy do piwnicy. Podczas retrospekcji musimy podnieść kartkę z nutami po prawej stronie. Po retrospekcji znajdziemy przed sobą RYSUNEK 3. Wracając znajdziemy też notatkę na jednej ze skrzyń.
 • Kierujemy się teraz z pokoju z obrazem, gdzie wracaliśmy w pierwszej części gry po każdym z rozdziałów. Ponosimy niebieską kredkę i wchodzimy w interakcję z obrazem.
 • Gdy znajdziemy się w świecie kredek kierujemy się brokatową ścieżką za naszymi plecami do samego końca. Znajdziemy tam teatr, w którym uruchomimy bajkę wchodząc w interakcję z językiem. (1/3 braz Pewnego razu)
 • Wracamy do obrazu i ciągniemy za wajchę znajdującą się za nim. (1/3 srebro Miecz węża) Następnie kierujemy się ścieżką ptasich śladów obok do samego końca. Znajdziemy tam kredkę, którą podnosimy i wracamy z nią by dokonać interakcji z obrazem.
 • Teraz kierujemy się brokatową ścieżką po prawej stronie do samego końca wchodząc w interakcje z językiem, by obejrzeć drugą część bajki. (2/3 braz Pewnego razu)
 • Wracając do obrazu ponosimy pędzel z szafki i wchodzimy w interakcję z obrazem przenosząc się do innej lokacji.
 • W nowej lokacji kierujemy się w przejście po lewej stronie obok krzesła. Następnie idziemy na wprost do ściany mebli i idziemy do kąta pokoju przejściem miedzy szafami, a ścianą. Tam znajdziemy tubkę z farbą. Wracamy do obrazu i wchodzimy z nim w interakcję.
 • Teraz kierujemy się w lewo za szafkę z wazonem i idziemy tym tunelem. Po przejściu przez tunel skręcamy przez ramę drzwi po prawej stronie. I idziemy dalej tunelem, aż dojdziemy do leżącego na ziemi obrazu. Potem okręcamy się o 360 stopni. Zobaczymy przed sobą dużą piłkę. Wpychamy ją na górę po stercie zabawek. Podnosimy tubkę farby z parapetu przy oknie. Wracamy do obrazu i wchodzimy z nim w interakcję.
 • Czekamy, aż obraz się odmieni i pojawi się na nim koń. Następnie kierujemy się do widocznego z prawej strony krzesła. Podnosimy leżącą pod nim notatkę oraz kredkę. Wchodzimy w interakcję z obrazem.
 •  Znajdziemy się w świecie kredek. Kierujemy się na ścieżkę zwierzęcych łapek za obrazem. Już na samym początku wchodzimy w interakcję z mieczem wbitym w kamień, którego wyciągamy. (2/3 srebro Miecz węża)
 • Idziemy dalej ścieżką zwierzęcych łapek i na rozwidleniu skręcamy w mroczniejszą prawą ścieżkę. Na jej końcu znajdziemy notatkę. Po jej podniesieniu wracamy i kierujemy się dalej ścieżką zwierzęcych łapek. Drogę zamknie nam przejazd kolejowy. Okrążamy pociąg i przy latarni za pociągiem znajdujemy kolejną notatkę.
 • Wracamy w stronę obrazu, a tam kierujemy się ścieżką ptasich śladów, a następnie na rozwidleniu ścieżką pazurów. Na samym końcu podchodzimy do kwiatka i znajdujemy przy nim notatkę. Zostaniemy chwilowo zamknięci. Gdy przejście się otworzy wracamy do rozwidlenia i kierujemy się dalej ścieżką ptasich śladów. Na końcu wchodzimy do domku na drzewie.
 • Po scence w domku ponosimy z ziemi kredkę i wracamy do obrazu wchodząc z z nim w interakcję.
 • Idziemy brokatową ścieżką po lewej do samego jej końca.  (3/3 braz Pewnego razu)
 • Wracamy do obrazu i teraz wybieramy ścieżkę pomieszanych zwierzęcych łapek. Idziemy nią, aż dotrzemy do oświetlonego obszaru. Przy dużej kredce znajdziemy notatkę. Wracamy do obrazu i wybieramy kolejną ścieżkę. Tym razem zwykłych zwierzęcych łapek. Idziemy nią do rozwidlenia gdzie znajdziemy kolejną notatkę. Kontynuujemy dalej ścieżką zwierzęcych łapek, aż dotrzemy do przewróconego konia z karuzeli przy którym znajdziemy notatkę.
 • W tym momencie należy pochodzić trochę po tym obszarze by natknąć się na wężowego potwora, który gdzieś tu krąży. Gdy jest blisko słychać charakterystyczny syk. Mając zdobyty wcześniej miecz możemy go pokonać. Warto tu zaznaczyć, że musi to być ruchomy model. W lesie tam gdzieś jest też statyczny, ale z nim nie można wejść w interakcję. (3/3 srebro Miecz węża)
 • Wracamy do obrazu. Zabieramy pędzel z szafki i wchodzimy w interakcję z obrazem.
 • W nowej lokacji kierujemy się do przejścia po lewej stronie. Okrążamy nim pokój i kierujemy się do wejścia na wprost. Idziemy tym tunelem, aż trafimy na przejście po lewej stronie. Gdy przez nie przejdziemy minie nas widmo psa i pojawi się pożar. Idziemy dalej korytarzem, aż na szafce po prawej stronie znajdziemy tubkę żółtej farby. Wracamy z nią do obrazu i wchodzimy z nim w interakcję.
 • Wrócimy ponownie do domu. Na biurku znajdziemy obrazek oraz RYSUNEK 4. W szufladzie notatkę, a w skrzyni puszkę farby.
 • Kierujemy się teraz na piętro. Na wprost od schodów znajdziemy kanapę, która wywoła kolejną retrospekcję. Musimy podczas niej wejść w interakcję z psem, by ten zszedł z kanapy. Gdy ta się zakończy będziemy mogli podnieść notatkę.
 • Teraz idziemy do biura. W pomieszczeniu wchodzimy na przewróconą szafę, by wywołać retrospekcję.
 • Podczas tej retrospekcji, gdy staniemy przed wyborem drogi matki oraz ojca musimy zawsze wybierać ojca, by otrzymać trofeum braz Lepszy rodzic. Są takie trzy momenty wyboru. Po prostu skręcamy w ten korytarz na którym wisi obraz ojca.
 • W pierwszym pomieszczeniu gramy na fortepianie do momentu, aż mama poprosi, byśmy przynieśli kredki. Znajdziemy je w szafce obok. Teraz musimy przyjrzeć się nutom i wciskać przyciski zgodnie z oznaczeniem.
 • Po kolejnym wyborze drogi rodzica kierujemy się drzwi z lewej strony. W skrzyni znajdziemy notatkę. Kierujemy się dalej, aż dotrzemy do pomieszczenia ze stołem i krzesłami. Tam w szafce, którą mijamy po lewej stronie znajdziemy pierwszy z trzech fragmentów rysunku.  Kierujemy się schodami w dół i trafimy do identycznego pomieszczenia jak wcześniej. Przy kominku przewracamy obraz za którym jest drugi fragment rysunku. Ponownie kierujemy się w dół i znowu trafiamy do tego pomieszczenia. Tym razem musimy okrążyć leżący żyrandol i przewrócić szafę. Wtedy spadnie na nią ostatni fragment rysunku. Idziemy jeszcze raz w dół i na końcu korytarza znajdujemy zdjęcie. Teraz wracamy na górę i wchodzimy w interakcję z ułożonym rysunkiem.
 • Idąc dalej kolejny raz wybieramy drogę po stronie ojca. Będziemy poruszać się teraz po ułożonych z desek i mebli przejściach. Musimy odnaleźć tu trzy torty. Potem idziemy dalej gdzie po sekwencji przed kanapą ponosimy gwizdek na psy. Idziemy dalej, gdzie na rozwidleniu kierujemy się w lewo do pokoju z zabawkami, by podnieść notatkę. Potem wracamy i idziemy dalej. Dotrzemy do pokoju, gdzie musimy dla zabawkowego kotka znaleźć kółko. Jest ono na regale do którego możemy sięgnąć z kanapy. Po zamontowaniu kółka idziemy za zabawką.
 • Po powrocie do domu z biurka podnosimy RYSUNEK 5 oraz notatki z szuflad.
 • Wychodzimy na korytarz i znajdujemy RYSUNEK 6 na stoliku przed sypialnią matki.
 • Wchodzimy do sypialni matki w szafce znajdujemy RYSUNEK 7. Dodatkowo wchodzimy też w interakcję z drewnianą nogą leżącą niedaleko. Potem dotykamy gramofonu, by przywołać retrospekcje. Będąc w niej ponownie używamy gramofonu.
 • Teraz kierujemy się do komórki, gdzie ojciec składował wszystkie swoje obrazy. Tam w rogu pomieszczenia znajdujemy RYSUNEK 8.
 • Wchodzimy do pokoju dziecięcego i podchodzimy do obrazu, by wywołać retrospekcję. Podczas niej musimy utrzymywać wzrok na malarzu. Kamera stale będzie próbowała się obrócić, a my musimy ją utrzymywać jak najlepiej wycentrowaną w malarza. Po zakończeniu retrospekcji ponosimy z ziemi RYSUNEK 9.
 • Wracamy do pracowni malarskiej i wchodzimy w interakcję ze ścianą nad szafką. Umieszczone zostaną tam zebrane przez nas rysunki. Musimy je teraz tak ustawić, by ułożyły twarz. Poniżej znajduje się screen z odpowiednim układem. Po ułożeniu obrazu musimy poświecić na niego latarką, a następnie wyłączyć. Pokaże się nam tajna mapa. Potem wystarczy wejść w interakcję z szafką za nami.
Układ ułożenia rysunków

 

KROK V – HISTORIA MUZYCZKI

Na koniec zostanie nam jeszcze nowa historia muzyczki. Tu w zasadzie nie ma się czym przejmować, bo jest to krótka historia i wszystko wpadnie w sumie automatycznie. Mamy tu do znajdowania przedmioty, czy notatki, ale nie ma zupełnie potrzeby z materiału wideo. Spokojnie znajdziemy tyle ile trzeba do pucharka. W grze jest więcej do znalezienia, a w tym dodatku naprawdę trudno cokolwiek przegapić.

Disclaimer
Poradnik napisany w całości na bazie własnych doświadczeń z grą.
Zabrania się kopiowania bez zgody autora!
Grę udostępnił wydawca
Ikona osiągnięcia: Cała historia</span> / <span>The whole story
125

Cała historia / The whole story

Zdobądź wszystkie trofea / Earn all trophies

Platynowy pucharek, wpadnie jak uporamy się z pozostałymi.

Ikona osiągnięcia: Fragment opowieści</span> / <span>A piece of the story
5

Fragment opowieści / A piece of the story

Zbierz fragment opowieści / Collect a piece of the story

Trofeum związane ze znajdźkami. Zobacz opis braz Możliwe, że masz problem.

Ikona osiągnięcia: Coś ważnego</span> / <span>Something important
5

Coś ważnego / Something important

Zbierz przedmiot / Collect an item

Trofeum związane ze znajdźkami. Wpadnie po znalezieniu dowolnego przedmiotu.

Ikona osiągnięcia: Oznaka słabości</span> / <span>Sign of weakness
10

Oznaka słabości / Sign of weakness

Zniszcz jeden z obiektów za pomocą światła / Destroy one of the objects with light

Fabularne

Historia Malarza

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Pucharek związany z nową mechaniką latarni dostępną w pierwszej części gry.

Ikona osiągnięcia: Sztuka ruchu</span> / <span>The art of movement
10

Sztuka ruchu / The art of movement

Spraw, by manekin zagrał / Make the mannequin play

Fabularne

Historia Aktora

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Pucharek związany z nową mechaniką latarki dostępną w drugiej części gry.

Ikona osiągnięcia: Zmierz się ze swoim strachem</span> / <span>Face your fears
25

Zmierz się ze swoim strachem / Face your fears

Ujrzyj wroga i zaznaj śmierci / See your enemy and fail

Konfrontacji z przeciwnikami w grze będzie kilka. Tłumaczyć tego trofeum specjalnie nie trzeba. Musimy po prostu dać się załatwić. Warto jednak zaznaczyć, że w menu gry musimy mieć wyłączony tryb bezpieczny, gdyż ten uniemożliwia przeciwnikom zabicie nas.

Ikona osiągnięcia: Odwróć wzrok</span> / <span>Refuse to look
25

Odwróć wzrok / Refuse to look

Uniknij wroga / Avoid your enemy

Trofeum przeciwne do powyższego. W tym wypadku wystarczy wycelować lampę w przeciwnika i gdy ten zniknie otrzymamy pucharek.

Ikona osiągnięcia: Zrób, co musisz</span> / <span>Do what you have to
25

Zrób, co musisz / Do what you have to

Znajdź coś, co ją powstrzyma / Find something to hold her back

Fabularne

Historia Malarza

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Pucharek związany z nową mechaniką latarni dostępną w pierwszej części gry.

Ikona osiągnięcia: Inna perspektywa</span> / <span>Another perspective
25

Inna perspektywa / Another perspective

Znajdź coś, by to powstrzymać / Find something to hold it back

Fabularne

Historia Aktora

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Pucharek związany z nową mechaniką latarki dostępną w drugiej części gry.

Ikona osiągnięcia: Ciężkie brzemię</span> / <span>Heavy Burden
25

Ciężkie brzemię / Heavy Burden

Przebrnij hipnotyczny labirynt / Go through the Hypnotic Maze

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie w ramach przechodzenia głównego trybu gry, historii pisarki.

Ikona osiągnięcia: Prawdziwe odbicie</span> / <span>True Reflection
50

Prawdziwe odbicie / True Reflection

Ukończ historię pisarki / Complete Writer’s Story

Fabularne

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu głównego trybu gry.

Ikona osiągnięcia: Jest zasłonięte nie bez powodu</span> / <span>It's covered up for a reason
5

Jest zasłonięte nie bez powodu / It's covered up for a reason

Zacznij pracę nad magnum opus / Get working on your Magnum Opus

Fabularne

Historia Malarza

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po rozpoczęciu historii malarza.

Ikona osiągnięcia: Możliwe, że masz problem</span> / <span>You might have a problem
25

Możliwe, że masz problem / You might have a problem

Zbierz 12 rysunków z gryzoniami / Gather 12 drawings of the rodents

Historia Malarza

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze mamy do znalezienia więcej jak 12 rysunków szczurów, jednak często wzajemnie wykluczają się one z pamiątkami do trofeum braz Uwiecznione w moim sercu. I zależnie od obranej drogi możemy znaleźć jedno lub drugie. Z tego względu potrzebne będzie powtórzenie kilku rozdziałów, by zdobyć oba pucharki. Poniżej znajduje się materiał wideo dotyczący ich lokalizacji.

Ikona osiągnięcia: Interpretacja artysty</span> / <span>The artist’s impression
5

Interpretacja artysty / The artist’s impression

Zbierz szkic szczura / Collect a rat sketch

Historia Malarza

Trofeum związane ze znajdźkami. Zobacz opis braz Możliwe, że masz problem.

Ikona osiągnięcia: Uwiecznione w moim sercu</span> / <span>Immortalized in my heart
25

Uwiecznione w moim sercu / Immortalized in my heart

Zbierz 12 pamiątek rodzinnych / Gather 12 family mementos

Historia Malarza

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze mamy do znalezienia więcej jak 12 pamiątek rodzinnych, jednak często wzajemnie wykluczają się one z rysunkami szczurów do trofeum braz Możliwe, że masz problem. I zależnie od obranej drogi możemy znaleźć jedno lub drugie. Z tego względu potrzebne będzie powtórzenie kilku rozdziałów, by zdobyć oba pucharki. Materiał wideo z lokalizacją znajdziek znajduje się w opisie wspominanego trofeum.

Ikona osiągnięcia: Skrawki miłości</span> / <span>Scraps of love
5

Skrawki miłości / Scraps of love

Znajdź pamiątkę rodzinną / Find a memento of your family

Historia Malarza

Trofeum związane ze znajdźkami. Zobacz opis braz Możliwe, że masz problem.

Ikona osiągnięcia: Szepty dawno zapomniane</span> / <span>Whispers long forgotten
5

Szepty dawno zapomniane / Whispers long forgotten

Zbierz 42 wypowiedziane słowa / Gather 42 whisper items

Historia Malarza

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze mamy okazję natknąć się na wiele notatek oraz przedmiotów do zbierania, które wywołują jakieś fragmenty historii. Do pucharka wystarczą 42, ale normalnie grając z pewnością znajdziemy więcej o ile celowo nie będziemy unikać ich zbierania. Nie ma potrzeby śledzenia żadnego materiału wideo z lokalizacjami, gdyż w tej korytarzowej strukturze gry naprawdę trudno je przegapiać.

Ikona osiągnięcia: Nie zaszkodziło spróbować</span> / <span>It was worth a try
5

Nie zaszkodziło spróbować / It was worth a try

Wybierz 911 / Dial 911

Historia Malarza

Pucharek ten możemy zdobyć pod koniec rozdziału 5. Mamy wtedy do czynienia z sekwencją związaną z używaniem telefonu. Wystarczy jednorazowo wykręcić numer 911 i trofeum jest nasze. W razie czego poniżej materiał wideo.

Ikona osiągnięcia: Instynkt samozachowawczy</span> / <span>Instinct of self-preservation
5

Instynkt samozachowawczy / Instinct of self-preservation

Usłuchaj ostrzeżenia / Heed the warning

Historia Malarza

W rozdziale 5 w pewnym momencie czeka nas sekwencja, która wyraźnie mówi, że nie możemy się odwrócić. Nie ignorujemy jej i idziemy na wprost. Trzeba też po drodze zapalać kolejne świeczki. Inaczej będziemy powtarzać ten korytarz w nieskończoność. W razie czego poniżej materiał wideo.

Ikona osiągnięcia: Wędrowiec</span> / <span>Wanderer
5

Wędrowiec / Wanderer

Zrób tysiąc kroków / Take a thousand steps

Trofeum niemożliwe do pominięcia. Podczas naszej rozgrywki pod platynę niemożliwym jest by nie udało się zrobić tego tysiąca kroków. W zasadzie to nawet olewając trofea nie sposób by nam nie wpadło.

Ikona osiągnięcia: Dzieło skończone</span> / <span>Finished it
50

Dzieło skończone / Finished it

Dokończ magnum opus / Finish the Magnum Opus

Historia Malarza

Trofeum związane z zakończeniem pierwszej części. Musimy dokończyć malowanie obrazu. W pierwszej wersji gry nie dało się go zdobyć jednocześnie z trofeum srebro Wyzwolenie, ale po aktualizacji wygląda na to, że ten pucharek wpada również przy tym sekretnym zakończeniu.

Ikona osiągnięcia: Wyzwolenie</span> / <span>Letting Go
5

Wyzwolenie / Letting Go

Wyrwij się z pętli / Break the loop

Możliwe do przeoczenia

Historia Malarza

Pucharek związany z nowym sekretnym zakończeniem. By je odblokować musimy wykonać kilka specjalnych czynności za każdym razem gdy ponownie trafiamy do domu. Są one pokazane na materiale wideo zamieszczonym w opisie braz Możliwe, że masz problem.

Lista czynności:

 • 2:10 – Po rozdziale 1 – Zbieramy wszystkie fragmenty lustra w sypialni
 • 9:00 – Po rozdziale 3 – Odkładamy wszystkie miski w pokoju dziecięcym
 • 18:35 – Po rozdziale 5 – Odkładamy wszystkie buteleczki w łazience
 • 20:56 – Po rozdziale 6 – Odkładamy wszystkie obrazy na miejsce i wychodzimy z domu
Ikona osiągnięcia: Światła, kamera, akcja!</span> / <span>Lights, Camera, Action!
5

Światła, kamera, akcja! / Lights, Camera, Action!

Zacznij kręcić film / Begin shooting your movie

Fabularne

Historia Aktora

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po rozpoczęciu historii aktora.

Ikona osiągnięcia: Dorobek twórczy</span> / <span>Body of Work
25

Dorobek twórczy / Body of Work

Powieś 11 plakatów filmowych w kajucie / Bring 11 movie posters to your cabin

Historia Aktora

Trofeum związane ze znajdźkami. Musimy odnaleźć 11 plakatów filmowych. W grze natomiast mamy ich dostępnych 15, więc nie ma konieczności zebrania wszystkich. Poniżej znajduje się materiał wideo z lokalizacją wszystkich znajdziek w grze. Materiał ten dotyczy starszej wersji gry, ale lokalizacje znajdziek są te same. Ewentualnie nieznacznie przestawione z uwagi na zaimplementowanie nowej funkcji przestawiania manekinów przy użyciu latarki. Zbierajmy też znajdźki oznaczone jako „Nowa Gra+”, gdyż w tej wersji są one dostępne już przy pierwszym podejściu.

Ikona osiągnięcia: Debiut</span> / <span>Debut
5

Debiut / Debut

Znajdź pierwszy plakat filmowy / Find your first movie poster

Historia Aktora

Trofeum związane ze znajdźkami. Zobacz opis braz Dorobek twórczy.

Ikona osiągnięcia: Mozaika męczarni</span> / <span>A Mosaic of Misery
25

Mozaika męczarni / A Mosaic of Misery

Obejrzyj 8 slajdów w kajucie / View 8 photo slides in your cabin

Historia Aktora

Trofeum związane ze znajdźkami. Musimy odnaleźć 8 slajdów i odtworzyć je w kajucie. W grze natomiast mamy ich dostępnych 10, więc nie ma konieczności zebrania wszystkich. Po zebraniu wystarczającej ilości wchodzimy w interakcję z projektorem w naszej kajucie. Materiał wideo z lokalizacją wszystkich znajdziek w grze znajduje się w opisie braz Dorobek twórczy.

Po obejrzeniu 8 slajdów pucharek jest nasz.
Ikona osiągnięcia: Skrawek życia</span> / <span>A Slice of Life
5

Skrawek życia / A Slice of Life

Znajdź pierwszy slajd / Find your first photo slide

Historia Aktora

Trofeum związane ze znajdźkami. Zobacz opis braz Mozaika męczarni .

Ikona osiągnięcia: Audycja</span> / <span>Full Scoop
25

Audycja / Full Scoop

Wysłuchaj 4 nagrań z wywiadu / Listen 4 phonograph interviews

Historia Aktora

Trofeum związane ze znajdźkami. Musimy odnaleźć 4 nagrania i odtworzyć je w kajucie. W grze natomiast mamy ich dostępnych 5, więc nie ma konieczności zebrania wszystkich. Po zebraniu wystarczającej ilości wchodzimy w interakcję z fonografem w naszej kajucie. Nie musimy ich słuchać do końca. Wystarczy tylko odpalić. Materiał wideo z lokalizacją wszystkich znajdziek w grze znajduje się w opisie braz Dorobek twórczy.

Wszystkie znalezione nagarnia znajdziemy przy fonografie w pobliżu łóżka w naszej kajucie.
Ikona osiągnięcia: Zwiastun</span> / <span>Sound Bite
5

Zwiastun / Sound Bite

Włącz fonograf / Use the phonograph

Historia Aktora

Trofeum związane ze znajdźkami. Zobacz opis braz Audycja.

Ikona osiągnięcia: Rybak</span> / <span>Fisherman
5

Rybak / Fisherman

Wypatrz coś przez lunetę / Spot something through spyglass

Historia Aktora

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze mamy możliwość złowienia 6 przedmiotów. Do tego pucharka wystarczy jeden, ale zalecam złowić wszystkie w związku z pucharkiem srebro Prawda cię przerośnie. Materiał wideo z lokalizacją wszystkich znajdziek w grze znajduje się w opisie braz Dorobek twórczy.

Złowione przedmioty pojawią się potem obok lunety w kajucie.
Ikona osiągnięcia: Gniew oceanu</span> / <span>The Perfect Storm
5

Gniew oceanu / The Perfect Storm

Nadaj sygnał SOS / Send out an SOS

Historia Aktora

Podczas gry dwa razy odwiedzimy pomieszczenie, gdzie można nadawać sygnały w statku. Najszybciej trafi nam się to już na początku pierwszego rozdziału. A jak się nadaje sygnał SOS? Zgodnie z alfabetem Morse’a, dokonujemy tego wciskając kolejno trzy krótkie sygnały, trzy długie i następnie ponownie trzy krótkie. Dokładnie tak jak widnieje na ikonce trofeum. Może to zająć kilka prób, bo gra różnie radzi sobie z tym rozpoznawaniem długich i krótkich sygnałów. Ja musiałem trochę przy tym posiedzieć i próbować nim załapało.

W tym miejscu możemy nadać sygnał SOS.
Ikona osiągnięcia: Odyseja kosmiczna</span> / <span>Rocket Science
5

Odyseja kosmiczna / Rocket Science

Nie uderz w żadną przeszkodę podczas podróży kosmicznej / Journey through space without hitting a single obstacle

Historia Aktora

Trofeum możliwe do zdobycia w rozdziale trzecim. W pewnym momencie przyjdzie nam budować rakietę z paru części znalezionych w pokoju. Po jej podłączeniu i aktywowaniu włączy się sekwencja lotu. Jest bardzo prosta. Używamy , aby sterować w lewo/prawo. Wystarczy nie zderzyć się z żadną przeszkodą. Jeśli nieszczęśliwie w coś uderzymy, możemy wyjść do menu głównego i wybrać opcję kontynuowania gry. Przeniesie nas do momentu zanim złożyliśmy rakietę.

Po aktywowaniu rakiety włączy się sekwencja lotu.
Ikona osiągnięcia: W jednym ujęciu</span> / <span>In One Take
5

W jednym ujęciu / In One Take

Przebrnij przez plan, nie dając się złapać światłu / Get through the set without getting caught in the lights

Historia Aktora

Trofeum do zdobycia w pierwszym rozdziale gry i nie stanowi ono żadnego problemu. W pewnym momencie przyjdzie nam przełączyć wajchę, aby przejść dalej. Dokładnie tak jak na screenie poniżej. Gdy tak zrobimy, w najbliższych korytarzach poruszać się będą reflektory oświetleniowe. Naszym zadaniem jest przejść tak, aby nie zostać przez nie oświetlonym.

Po pociągnięciu tej dźwigni trzymamy się z daleka od ruchomych świateł.
Ikona osiągnięcia: Siedem mórz</span> / <span>Se7en Seas
25

Siedem mórz / Se7en Seas

Ocal wszystkie zagubione dusze / Save all the lost souls

Historia Aktora

Trofeum do zdobycia w rozdziale czwartym. Ten pucharek jest dość łatwy do pominięcia, bo gra puści nas dalej, nawet jeśli nie ocalimy wszystkich dusz. A obszar sieci jaskiń, na którym działamy, jest dość trudny do nawigacji. Zagubionych dusz do uwolnienia jest dokładnie pięć i aby zdobyć trofeum, musimy ocalić wszystkie. Są to szczury zamknięte w klatkach, które możemy otworzyć dopiero po wykonaniu konkretnej czynności w danym pomieszczeniu. Ważne jest to, aby nie wdrapywać się na statek widoczny na poniższym screenie nim nie otrzymamy pucharka.

Miejsca do rotowania dusz:

 1. Po wyjęciu głowy manekina z talerza z jedzeniem jak z filmu Siedem.
 2. Zagadka w biurze z telewizorami. Musimy tak ustawić prześwietlenia po obu stronach, aby zgadzały się z tymi widocznymi na środku.
 3. Wchodzimy w interakcję z misiem, leżącym na łóżku obok manekina.
 4. Wchodzimy w interakcję z kocem, którym przykryto manekina w pomieszczeniu gdzie schodziliśmy w dół.
 5. Odłączamy butlę od manekina w pomieszczeniu, gdzie pod sufitem powieszono choinki zapachowe.
Nim wejdziemy na statek musimy uwolnić wszystkie szczury z klatek.
Ikona osiągnięcia: Nie jesteśmy sami</span> / <span>We Are Not Alone
50

Nie jesteśmy sami / We Are Not Alone

Przynieś 3 tajemnicze przedmioty do kajuty / Bring 3 mysterious items to your cabin

Historia Aktora

Trofeum związane ze znajdźkami. Musimy odnaleźć przynajmniej 3 tajemnicze przedmioty. W grze natomiast mamy ich dostępnych 5, więc nie ma konieczności zebrania wszystkich. W przypadku tej nowej wersji gry nie musimy też ich zbierać w Nowej Grze+, gdyż są normalnie dostępne od początku. Warto też zaznaczyć, że jeden z nich jest potrzebny do srebro Prawda cię przerośnie, więc akurat jego zalecam nie pomijać. Materiał wideo z lokalizacją wszystkich znajdziek w grze znajduje się w opisie braz Dorobek twórczy.

Ikona osiągnięcia: Prawda cię przerośnie</span> / <span>You Can’t Handle the Truth
25

Prawda cię przerośnie / You Can’t Handle the Truth

Rozszyfruj tajemniczy przedmiot / Decrypt a mysterious item

Historia Aktora

Trofeum związane ze znajdźkami. Tutaj musimy podjąć kilka kroków. Po pierwsze – w rozdziale drugim musimy odnaleźć tajemniczy przedmiot w postaci notatki. TUTAJ dokładny moment w filmie ze znajdźkami. Po drugie – musimy wyłowić widoczną na ikonce trofeum muszlę. Złowienie muszli nie jest takie oczywiste. Najpierw bowiem musimy znaleźć wspominaną tajemniczą kartkę, następnie należy przybliżyć lunetę w niebo i odczekać 42 sekundy. Dopiero wtedy pojawia się poszukiwany przedmiot. Osobiście polecam złowić wszystkie dostępne przedmioty widoczne na materiale zamieszczonym w opisie braz Dorobek twórczy. Z tą różnicą, że ostatnie dwa możemy wyłowić po dotarciu do kajuty po zakończeniu rozdziału 5. Nie ma potrzeby zaczynania do tego nowej gry jak w starszej wersji. Po wykonaniu tych kroków przy piedestałach z tajemniczymi przedmiotami pojawi nam się taka muszla na lince. Musimy ją podczepić do jednego z przedmiotów i w ten sposób uda nam się rozszyfrować wiadomość, jaka go dotyczy.

Ikona osiągnięcia: Casting zakończony</span> / <span>Casting Finished
50

Casting zakończony / Casting Finished

Podejmij ostateczną decyzję / Make the final decision

Fabularne

Historia Aktora

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu historii aktora.

Ikona osiągnięcia: Pamiętam, jakby to było wczoraj</span> / <span>I remember It Like Was Yesterday
5

Pamiętam, jakby to było wczoraj / I remember It Like Was Yesterday

Przywołaj 6 wspomnień z dzieciństwa / Recall 6 of your childhood memories

Historia Córki

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze przyjdzie nam wracać do wspomnień z dzieciństwa głównej bohaterki. By zdobyć pucharek musimy przywołać ich 6. Idąc zgodnie z drogą zamieszczoną w sekcji „Krok po kroku” zdobędziemy wszystkie pucharki z tego dodatku.

Ikona osiągnięcia: Szersza perspektywa</span> / <span>The Big Picture
25

Szersza perspektywa / The Big Picture

Ułóż wszystkie elementy układanki / Assemble all the puzzle pieces

Historia Córki

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze będziemy mogli znaleźć 9 rysunków nawiązujących do przeszłości. Musimy odnaleźć je wszystkie i ułożyć na ścianie w pracowni malarza. Idąc zgodnie z drogą zamieszczoną w sekcji „Krok po kroku” zdobędziemy wszystkie pucharki z tego dodatku.

Ikona osiągnięcia: Lepszy rodzic</span> / <span>Preferred Parent
5

Lepszy rodzic / Preferred Parent

Trzymaj stronę jednego z rodziców przez całą wizję kłótni. / Stuck to one parent’s side through the entirety of the quarrel vision.

Możliwe do przeoczenia

Historia Córki

Trofeum związane z wyborami. W pewnym momencie dodatku przyjdzie nam wybierać jednego z rodziców idąc przez dom. Musimy cały czas wybierać tego samego rodzica. Czekają nas trzy wybory. Idąc zgodnie z drogą zamieszczoną w sekcji „Krok po kroku” zdobędziemy wszystkie pucharki z tego dodatku.

Ikona osiągnięcia: Miecz węża</span> / <span>Sword of the Serpent
5

Miecz węża / Sword of the Serpent

Zabij złego węża grasującego w krainie baśni / Slay the evil serpent roaming the land of the fables.

Możliwe do przeoczenia

Historia Córki

Trofeum związane z wyborami. W pewnym momencie dodatku przyjdzie nam przemierzać krainę baśni. Podczas tej sekwencji musimy w jednej wersji pociągnąć za wajchę, w drugiej wyciągnąć miecz ze skały i potem upolować węża. Idąc zgodnie z drogą zamieszczoną w sekcji „Krok po kroku” zdobędziemy wszystkie pucharki z tego dodatku.

Ikona osiągnięcia: Pewnego razu</span> / <span>Once Upon a Time
5

Pewnego razu / Once Upon a Time

Obejrzyj całą historię Czerwonego Kapturka / Watch the entire Little Red Riding Hood story

Możliwe do przeoczenia

Historia Córki

Trofeum związane z wyborami. W pewnym momencie dodatku przyjdzie nam przemierzać krainę baśni. Podczas tej sekwencji musimy w trzech kolejnych fazach tego świata obejrzeć historię Czerwonego Kapturka. Idąc zgodnie z drogą zamieszczoną w sekcji „Krok po kroku” zdobędziemy wszystkie pucharki z tego dodatku.

Ikona osiągnięcia: Dziedzictwo</span> / <span>Inheritance
25

Dziedzictwo / Inheritance

Zdobądź swoje dziedzictwo / Get your inheritance

Zglitchowane

Historia Córki

Trofeum w wersji 1.003.000 niemożliwe do zdobycia! Wymagana jest nowsza aktualizacja.

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu historii córki. Jeśli graliśmy na wersji sprzed aktualizacji pucharek powinien nam wpaść automatycznie po włączeniu gry po pobraniu łatki. Gdyby tak się nie stało wystarczy z głównego menu po prostu odpalić historię córki.

Ikona osiągnięcia: Drzewo i jabłko</span> / <span>The Tree and the Apple
50

Drzewo i jabłko / The Tree and the Apple

Odkryj swoje prawdziwe dziedzictwo / Discover your true inheritance

Możliwe do przeoczenia

Historia Córki

By zdobyć ten pucharek musimy dotrwać do sekretnego zakończenia. Wymaga ono znalezienia tajnego pokoju za pracownią malarską. Należy podczas gry odnaleźć wszystkie 9 rysunków, umieścić je na ścianie, a następnie poświecić latarką, by odkryć tajemniczą mapę. Idąc zgodnie z drogą zamieszczoną w sekcji „Krok po kroku” zdobędziemy wszystkie pucharki z tego dodatku.

Ikona osiągnięcia: Pierwsze kroki</span> / <span>First steps
5

Pierwsze kroki / First steps

Zrób pierwszy krok w kierunku wolności / Make the first step towards freedom

Fabularne

Historia Muzyczki

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po rozpoczęciu historii muzyczki.

Ikona osiągnięcia: Zrzucenie kajdan</span> / <span>Breaking free
5

Zrzucenie kajdan / Breaking free

Zerwij pierwszy łańcuch / Break the first chain

Fabularne

Historia Muzyczki

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zerwaniu pierwszego łańcucha.

Ikona osiągnięcia: Warto się nad tym pochylić</span> / <span>Something to think about
25

Warto się nad tym pochylić / Something to think about

Zbierz 11 przedmiotów / Collect 11 items

Historia Muzyczki

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze mamy okazję natknąć się na wiele przedmiotów związanych z historią. Do pucharka wystarczy 11, ale normalnie grając z pewnością znajdziemy więcej o ile celowo nie będziemy unikać ich zbierania. Nie ma potrzeby śledzenia żadnego materiału wideo z lokalizacjami, gdyż w tej korytarzowej strukturze gry naprawdę trudno je przegapiać.

Ikona osiągnięcia: Mroczna korespondencja</span> / <span>Dark correspondence
25

Mroczna korespondencja / Dark correspondence

Zbierz 32 notatki / Collect 32 notes

Historia Muzyczki

Trofeum związane ze znajdźkami. W grze mamy okazję natknąć się na wiele notatek związanych z historią. Do pucharka wystarczy 32, ale normalnie grając z pewnością znajdziemy więcej o ile celowo nie będziemy unikać ich zbierania. Nie ma potrzeby śledzenia żadnego materiału wideo z lokalizacjami, gdyż w tej korytarzowej strukturze gry naprawdę trudno je przegapiać.

Ikona osiągnięcia: Trudna rozmowa</span> / <span>Tough conversation
5

Trudna rozmowa / Tough conversation

Przeżyj pierwszą rozmowę / Live through the first conversation

Fabularne

Historia Muzyczki

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu pierwszej rozmowy.

Ikona osiągnięcia: Przerwa</span> / <span>Playtime
5

Przerwa / Playtime

Przeżyj drugą rozmowę / Live through the second conversation

Fabularne

Historia Muzyczki

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu drugiej rozmowy.

Ikona osiągnięcia: Nowa droga</span> / <span>A new way
25

Nowa droga / A new way

Przeżyj trzecią rozmowę / Live through the third conversation

Fabularne

Historia Muzyczki

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu trzeciej rozmowy.

Ikona osiągnięcia: Tragedia wychodzi na jaw</span> / <span>The tragedy unfolds
50

Tragedia wychodzi na jaw / The tragedy unfolds

Poznaj koniec historii muzyka / See the end of Musician’s story

Fabularne

Historia Muzyczki

Trofeum fabularne, niemożliwe do pominięcia. Wpadnie po zakończeniu historii muzyczki.